katepart4 - en to ga translation catalogue (438 entries)

en: Argument-hints
ga: Leideanna argóintí

en: Best matches
ga: Torthaí is comhoiriúnaí

en: Auto Word Completion
ga: Comhlánú Uathoibríoch

en: Shell Completion
ga: Comhlánú Blaoisce

en: Reuse Word Above
ga: Athúsáid an Focal Thuas

en: Reuse Word Below
ga: Athúsáid an Focal Thíos

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ga: &Comhad

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ga: &Eagar

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ga: &Amharc

note: i18n: ectx: Menu (view_menu_borders)
en: Borders
ga: Teorainneacha

note: i18n: ectx: Menu (codefolding)
en: &Code Folding
ga: Filleadh &Cóid

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ga: &Uirlisí

note: i18n: ectx: Menu (wordcompletion)
en: Word Completion
ga: Comhlánú Focal

note: i18n: ectx: Menu (spelling)
en: Spelling
ga: Litriú

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ga: &Socruithe

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ga: Príomhbharra Uirlisí

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkLineNumbers)
en: Show &line numbers
ga: Taispeáin Uimhreacha na &Línte

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbShowScrollbars)
en: Always On
ga: Ann i gCónaí

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbGeneral) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbViInputMode)
en: General
ga: Ginearálta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoCompletionEnabled)
en: Enable &auto completion
ga: Cum&asaigh comhlánú uathoibríoch

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblFiletype)
en: &Filetype:
ga: C&ineál Comhaid:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbFiletypes)
en: Select the filetype you want to change.
ga: Roghnaigh an cineál comhad is mian leat a athrú.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnNew)
en: Create a new file type.
ga: Cruthaigh cineál nua comhaid.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNew)
en: &New
ga: &Nua

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnDelete)
en: Delete the current file type.
ga: Scrios an cineál reatha comhaid.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnDelete)
en: &Delete
ga: &Scrios

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbProperties)
en: Properties
ga: Airíonna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblName)
en: &Name:
ga: Ai&nm:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSection)
en: &Section:
ga: &Rannán:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtSection)
en: The section name is used to organize the file types in menus.
ga: Úsáidtear ainm an rannáin chun cineálacha comhaid a eagrú i roghchláir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblVariables)
en: &Variables:
ga: &Athróga:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblHl)
en: &Highlighting:
ga: &Aibhsiú:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblExtensions)
en: File e&xtensions:
ga: &Iarmhíreanna comhaid:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMimeTypes)
en: MIME &types:
ga: C&ineálacha MIME:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, btnMimeTypes)
en: Displays a wizard that helps you easily select mimetypes.
ga: Taispeáin treoraí lenar féidir cineálacha MIME a roghnú go héasca.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPriority)
en: P&riority:
ga: &Tosaíocht:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbPriority)
en: Sets priority for this file type. If more than one file type selects the same file, the one with the highest priority will be used.
ga: Socraigh tosaíocht don chineál comhaid seo. Má tá an comhad céanna roghnaithe ag níos mó ná cineál comhaid amháin, úsáidfear an ceann leis an tosaíocht is airde.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMode)
en: Default indentation mode:
ga: Mód eangaithe réamhshocraithe:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbMode)
en: This is a list of available indentation modes. The specified indentation mode will be used for all new documents. Be aware that it is also possible to set the indentation mode with document variables, modes or a .kateconfig file.
ga: Seo é liosta de na móid eangaithe atá ar fáil. Úsáidfear an mód eangaithe a roghnaíonn tú i ngach cáipéis nua. Tabhair faoi deara gur féidir an mód eangaithe le hathróga a bhaineann le cáipéis, le móid, nó i gcomhad .kateconfig.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbIndentationMode)
en: Indent using
ga: Eangaigh le

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentWithSpaces)
en: &Spaces
ga: &Spásanna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIndentWidth)
en: &Indentation width:
ga: Le&ithead eangaithe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTabWidth)
en: Tab wi&dth:
ga: Leithea&d táb:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentWithTabs)
en: &Tabulators
ga: &Táblóirí

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentMixed)
en: Tabulators &and Spaces
ga: Táblóirí &agus Spásanna

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbProperties)
en: Indentation Properties
ga: Airíonna an Eangaithe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkKeepExtraSpaces)
en: &Keep extra spaces
ga: &Coinnigh spásanna breise

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkIndentPaste)
en: If this option is selected, pasted code from the clipboard is indented. Triggering the <b>undo</b>-action removes the indentation.
ga: Leis an rogha seo, eangaítear cód a ghreamaítear ón ghearrthaisce. Déan an gníomh <b>Cealaigh</b> chun an t-eangú a bhaint.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkIndentPaste)
en: Adjust indentation of code &pasted from the clipboard
ga: Coigeartaigh eangú cóid a &ghreamaítear ón ghearrthaisce

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbKeys)
en: Indentation Actions
ga: Gníomhartha Eangaithe

en: Indentation
ga: Eangú

en: Auto Completion
ga: Comhlánú Uathoibríoch

en: Spellcheck
ga: Seiceáil an litriú

en: Editing
ga: Eagarthóireacht

en: Editing Options
ga: Roghanna Eagarthóireachta

en: Off
ga: As

en: Follow Line Numbers
ga: Lean Uimhreacha na Línte

en: Appearance
ga: Cuma

en: Advanced
ga: Casta

en: You did not provide a backup suffix or prefix. Using default suffix: '~'
ga: Níor sholáthair tú iarmhír nó réimír chúltaca.  Bainfear úsáid as an iarmhír réamhshocraithe: '~'

en: No Backup Suffix or Prefix
ga: Gan Iarmhír nó Réimír Chúltaca

en: Open/Save
ga: Oscail/Sábháil

en: File Opening & Saving
ga: Oscailt agus Sábháil Chomhad

en: Dictionary:
ga: Foclóir:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_skipBtn)
en: &Ignore
ga: Déan neamha&ird de

en: The diff command failed. Please make sure that diff(1) is installed and in your PATH.
ga: Theip ar an ordú diff. Bí cinnte go bhfuil diff(1) suiteáilte agus go bhfuil sé i do PATH.

en: Error Creating Diff
ga: Earráid agus Diff á Chruthú

en: The files are identical.
ga: Is ionann iad na comhaid seo.

en: Diff Output
ga: Aschur Diff

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbCursorMovement)
en: Text Cursor Movement
ga: Gluaiseacht an Chúrsóra Téacs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSmartHome)
en: Smart ho&me and smart end
ga: &Baile cliste agus deireadh cliste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkPagingMovesCursor)
en: &PageUp/PageDown moves cursor
ga: Bogann &PageUp/PageDown an cúrsóir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAutoCenterCursor)
en: &Autocenter cursor:
ga: &Láraigh an cúrsóir go huathoibríoch:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbSwapFileMode) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, spbSwapFileSync) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en: Disabled
ga: Díchumasaithe

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en:  lines
ga:  líne

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cbNavigationMisc)
en: Misc
ga: Éagsúil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTextSelectionMode)
en: Text selection mode:
ga: Mód roghnaithe téacs:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbTextSelectionMode)
en: Normal
ga: Gnách

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbTextSelectionMode)
en: Persistent
ga: Seasmhach

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackupLocalFiles)
en: &Local files
ga: Comhaid &logánta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackupRemoteFiles)
en: &Remote files
ga: &Cianchomhaid

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbFileFormat)
en: File Format
ga: Formáid Chomhaid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncoding)
en: &Encoding:
ga: &Ionchódú:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEOL)
en: E&nd of line:
ga: Deireadh a&n líne:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, lineLengthLimit)
en: Unlimited
ga: Gan Teorainn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRemoveTrailingSpaces)
en: Re&move trailing spaces:
ga: &Bain spásanna breise:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, spbAutoSaveInterval) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, spacesComboBox)
en: Never
ga: Riamh

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces)
en: On Modified Lines
ga: Ar Línte Athraithe

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces)
en: In Entire Document
ga: Sa Cháipéis Iomlán

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, spacesComboBox)
en: Always
ga: I gcónaí

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowIndentationLines)
en: Show i&ndentation lines
ga: Taispeáin lí&nte eangaithe

en: &Close
ga: &Dún

en: Save Nevertheless
ga: Sábháil Mar Sin Féin

en: Close Nevertheless
ga: Dún Mar Sin Féin

en: Untitled
ga: Gan Teideal

en: Save File
ga: Sábháil Comhad

en: Save failed
ga: Theip ar an tsábháil

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save your changes or discard them?
ga: Athraíodh cáipéis "%1".
    An bhfuil fonn ort do chuid athruithe a shábháil?

en: Close Document
ga: Dún an Cháipéis

en: VI: INSERT MODE
ga: VI: MÓD IONSÁITE

en: VI: NORMAL MODE
ga: VI: GNÁTHMHÓD

en: VI: VISUAL
ga: VI: RADHARCACH

en: VI: VISUAL BLOCK
ga: VI: BLOC RADHARCACH

en: VI: VISUAL LINE
ga: VI: LÍNE RADHARCACH

en: Vi Input Mode
ga: Mód Ionchurtha Vi

en: <Unchanged>
ga: <Gan athrú>

en: Use Default
ga: Úsáid an Réamhshocrú

en: Properties of %1
ga: Airíonna %1

en: New Filetype
ga: Cineál Comhaid Nua

en: Select Mime Types
ga: Roghnaigh Cineálacha MIME

en: Modes && Filetypes
ga: Móid agus Cineálacha Comhaid

en: Te&xt Settings
ga: Socruithe Téa&cs

en: Print line &numbers
ga: Priontáil uimhreacha na &línte

en: Hea&der && Footer
ga: Ceann&tásc agus Buntásc

en: Pr&int header
ga: Pr&iontáil an ceanntásc

en: Pri&nt footer
ga: Prio&ntáil an buntásc

en: Header/footer font:
ga: Cló an cheanntáisc/bhuntáisc:

en: Header Properties
ga: Airíonna an Cheanntáisc

en: &Format:
ga: &Formáid:

en: Colors:
ga: Dathanna:

en: Foreground:
ga: Tulra:

en: Bac&kground
ga: Cú&lra

en: Footer Properties
ga: Airíonna an Bhuntáisc

en: For&mat:
ga: For&máid:

en: &Background
ga: &Cúlra

en: Add Placeholder...
ga: Cuir Ionadchoinneálaí Leis...

en: Current User Name
ga: Ainm an Úsáideora Reatha

en: Current Time
ga: An tAm Anois

en: Current Date (short format)
ga: An Dáta Inniu (gairid)

en: Current Date (long format)
ga: An Dáta Inniu (fada)

en: File Name
ga: Ainm Comhaid

en: Full document URL
ga: URL iomlán na cáipéise

en: Page Number
ga: Uimhir Leathanaigh

en: L&ayout
ga: Le&agan Amach

en: W&idth:
ga: L&eithead:

en: &Margin:
ga: I&meall:

en: Co&lor:
ga: &Dath:

en: (Selection of)
ga: (Roghnúchán ó)

en: Typographical Conventions for %1
ga: Comhshocruithe Chlóghrafacha do %1

en: text
ga: téacs

en: Sort the selected text or whole document.
ga: Roghnaigh an téacs roghnaithe nó an cháipéis iomlán.

en: Could not access view
ga: Níorbh fhéidir an t-amharc a rochtain

en: Error loading script %1
ga: Earráid agus script %1 á luchtú

en: Error loading script %1
ga: Earráid agus script %1 á luchtú

en: Add...
ga: Cuir Leis...

en: Reached top, continued from bottom
ga: Ag an mbarr, ag leanúint ón mbun

en: Reached bottom, continued from top
ga: Ag an mbun, ag leanúint ón mbarr

en: Not found
ga: Gan aimsiú

en: Beginning of line
ga: Tús na líne

en: End of line
ga: Deireadh na líne

en: One or more occurrences
ga: Ceann amháin nó níos mó

en: Zero or more occurrences
ga: Náid nó níos mó

en: Zero or one occurrences
ga: Náid nó ceann amháin

en: <a> through <b> occurrences
ga: idir <a> agus <b> uair

en: Group, capturing
ga: Grúpáil, gabháil

en: Or
ga: Nó

en: Set of characters
ga: Tacar carachtar

en: Negative set of characters
ga: Tacar diúltaithe carachtar

en: Reference
ga: Tagairt

en: Line break
ga: Briseadh líne

en: Tab
ga: Táb

en: Word boundary
ga: Fóir focal

en: Not word boundary
ga: Ní fóir focal é

en: Non-digit
ga: Neamhdhigit

en: Whitespace (excluding line breaks)
ga: Spás bán (seachas bristeacha líne)

en: Word character (alphanumerics plus '_')
ga: Carachtar focail (carachtair alfa-uimhriúla agus '_')

en: Non-word character
ga: Carachtar neamhfhocail

en: Octal character 000 to 377 (2^8-1)
ga: Carachtar ochtnártha 000 go 377 (2^8-1)

en: Hex character 0000 to FFFF (2^16-1)
ga: Carachtar heicsidheachúlach 0000 go FFFF (2^16-1)

en: Backslash
ga: Cúlslais

en: Group, non-capturing
ga: Grúpa, gan ghabháil

en: Negative lookahead
ga: Réamhfheiceáil dhiúltach

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: F&ind:
ga: A&imsigh:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, pattern)
en: Text to search for
ga: Téacs le lorg

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, findNext) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, next)
en: Jump to next match
ga: Léim go dtí an chéad toradh eile

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, findPrev) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, prev)
en: Jump to previous match
ga: Léim go dtí an ceann roimhe seo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, mutate)
en: Switch to power search and replace bar
ga: Úsáid ardbharra cuardaigh/ionadaithe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Rep&lace:
ga: Iona&daigh:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, searchMode)
en: Search mode
ga: Mód cuardaigh

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Plain text
ga: Gnáth-théacs

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Whole words
ga: Focail iomlána

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Escape sequences
ga: Seichimh éalúcháin

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Regular expression
ga: Slonn ionadaíochta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, replaceNext)
en: Replace next match
ga: Ionadaigh an chéad rud eile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replaceNext) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_replaceBtn)
en: &Replace
ga: &Ionadaigh

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, replaceAll)
en: Replace all matches
ga: Ionadaigh uile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replaceAll)
en: Replace &All
ga: Ionadaigh &Uile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, findAll)
en: &Find All
ga: &Aimsigh Uile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancel)
en: Cancel
ga: Cealaigh

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, mutate)
en: Switch to incremental search bar
ga: Athraigh go barra cuardaigh incrimintigh

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, replacement)
en: Text to replace with
ga: Téacs le cur ina ionad

en: Check the document's spelling from the cursor and forward
ga: Seiceáil litriú na cáipéise ón chúrsóir ar aghaidh

en: Ignore Word
ga: Déan Neamhaird De

en: Add to Dictionary
ga: Cuir san Fhoclóir

en: Discard
ga: Ná Sábháil

[ctx: @title:column Meaning of text in editor]
en: Context
ga: Comhthéacs

[ctx: @title:column Text style]
en: Normal
ga: Gnách

[ctx: @title:column Text style]
en: Selected
ga: Roghnaithe

[ctx: @title:column Text style]
en: Background
ga: Cúlra

[ctx: @title:column Text style]
en: Background Selected
ga: Cúlra Roghnaithe

en: Use Default Style
ga: Úsáid an Stíl Réamhshocraithe

en: &Bold
ga: Cló &Trom

en: &Italic
ga: Cló &Iodálach

en: &Underline
ga: &Líne Faoi

en: S&trikeout
ga: S&críoblíne

en: Normal &Color...
ga: Gnáth&dhath...

en: &Selected Color...
ga: Dath &Roghnaithe...

en: &Background Color...
ga: Dath an &Chúlra...

en: S&elected Background Color...
ga: Dath Roghnaith&e an Chúlra...

en: Unset Background Color
ga: Díshocraigh Dath an Chúlra

en: Unset Selected Background Color
ga: Díshocraigh Dath Roghnaithe an Chúlra

en: Use &Default Style
ga: Úsái&d an Stíl Réamhshocraithe

[ctx: No text or background color set]
en: None set
ga: Gan dath

en: "Use Default Style" will be automatically unset when you change any style properties.
ga: Díshocrófar "Úsáid an Stíl Réamhshocraithe" go huathoibríoch nuair a athraíonn tú aon airíonna stíle.

en: Kate Styles
ga: Stíleanna Kate

[ctx: @item:intable Text context]
en: Normal
ga: Gnách

[ctx: @item:intable Text context]
en: Keyword
ga: Lorgfhocal

[ctx: @item:intable Text context]
en: Function
ga: Feidhm

[ctx: @item:intable Text context]
en: Character
ga: Carachtar

[ctx: @item:intable Text context]
en: String
ga: Teaghrán

[ctx: @item:intable Text context]
en: Data Type
ga: Cineál Sonraí

[ctx: @item:intable Text context]
en: Decimal/Value
ga: Deachúlach/Luach

[ctx: @item:intable Text context]
en: Base-N Integer
ga: Slánuimhir le Bonn-N

[ctx: @item:intable Text context]
en: Floating Point
ga: Snámhphointe

[ctx: @item:intable Text context]
en: Comment
ga: Nóta

[ctx: @item:intable Text context]
en: Alert
ga: Airdeall

[ctx: @item:intable Text context]
en: Others
ga: Eile

[ctx: @item:intable Text context]
en: Error
ga: Earráid

en: Text Area
ga: Limistéar Téacs

en: <p>Sets the background color of the editing area.</p>
ga: <p>Socraigh dath chúlra an limistéir eagarthóireachta.</p>

en: Selected Text
ga: Téacs Roghnaithe

en: <p>Sets the background color of the selection.</p><p>To set the text color for selected text, use the &quot;<b>Configure Highlighting</b>&quot; dialog.</p>
ga: <p>Socraigh dath chúlra an roghnúcháin.</p><p>Chun dath an téacs roghnaithe a shocrú, úsáid an dialóg &quot;<b>Cumraigh Aibhsiú</b>&quot;.</p>

en: Current Line
ga: Líne Reatha

en: Search Highlight
ga: Aibhsiú i dTorthaí an Chuardaigh

en: <p>Sets the background color of search results.</p>
ga: <p>Socraigh dath an chúlra i dtorthaí an chuardaigh.</p>

en: Replace Highlight
ga: Aibhsiú an Téacs Ionadaithe

en: <p>Sets the background color of replaced text.</p>
ga: <p>Socraigh dath an chúlra i dtéacs ionadaithe.</p>

en: Icon Border
ga: Teorainn an Deilbhín

en: Background Area
ga: Cúlra

en: Line Numbers
ga: Uimhreacha na Línte

en: <p>This color will be used to draw the line numbers (if enabled).</p>
ga: <p>Úsáidfear an dath seo chun na huimhreacha líne a dhearadh (má tá siad cumasaithe).</p>

en: Separator
ga: Deighilteoir

en: Word Wrap Marker
ga: Marcóir Timfhillte Focal

en: Code Folding
ga: Filleadh Cóid

en: Modified Lines
ga: Línte Athraithe

en: Saved Lines
ga: Línte Sábháilte

en: Text Decorations
ga: Maisiúcháin Téacs

en: Spelling Mistake Line
ga: Líne ar a bhfuil botún litrithe

en: Tab and Space Markers
ga: Marcóirí Táib agus Spáis

en: Indentation Line
ga: Líne Eangaithe

en: Bracket Highlight
ga: Aibhsiú Lúibíní

en: Marker Colors
ga: Dathanna Marcóirí

en: Bookmark
ga: Leabharmharc

en: Active Breakpoint
ga: Brisphointe Gníomhach

en: Reached Breakpoint
ga: Sroicheadh Brisphointe

en: Disabled Breakpoint
ga: Brisphointe Díchumasaithe

en: Execution
ga: Rith

en: Warning
ga: Rabhadh

en: Error
ga: Earráid

en: Background
ga: Cúlra

en: Editable Placeholder
ga: Ionadchoinneálaí Ineagraithe

en: H&ighlight:
ga: A&ibhsiú:

en: Export...
ga: Easpórtáil...

en: Import...
ga: Iompórtáil...

en: Colors
ga: Dathanna

en: Default Text Styles
ga: Stíleanna Réamhshocraithe Téacs

en: Highlighting Text Styles
ga: Stíleanna Téacs Aibhsithe

[ctx: Autoindent mode]
en: None
ga: Neamhní

[ctx: Autoindent mode]
en: Normal
ga: Gnách

en: Set &Bookmark
ga: Socraigh Lea&bharmharc

en: Clear &All Bookmarks
ga: Glan G&ach Leabharmharc

en: Next Bookmark
ga: An Chéad Leabharmharc Eile

en: Go to the next bookmark.
ga: Téigh go dtí an chéad leabharmharc eile.

en: Previous Bookmark
ga: An Leabharmharc Roimhe Seo

en: Go to the previous bookmark.
ga: Téigh go dtí an leabharmharc roimhe seo.

en: &Bookmarks
ga: &Leabharmharcanna

en: &Next: %1 - "%2"
ga: &Ar Aghaidh: %1 - "%2"

en: &Previous: %1 - "%2"
ga: &Siar: %1 - "%2"

en: <p>Open the Print dialog to print the current document.</p>
ga: <p>Oscail an dialóg Phriontála chun an cháipéis reatha a phriontáil.</p>

en: Missing argument. Usage: %1 <value>
ga: Argóint ar iarraidh. Úsáid: %1 <value>

en: No such highlighting '%1'
ga: Níl a leithéid d'aibhsiú: '%1'

en: No such mode '%1'
ga: Níl a leithéid de mhód: '%1'

en: Failed to convert argument '%1' to integer.
ga: Níorbh fhéidir argóint '%1' a thiontú go slánuimhir.

en: Width must be at least 1.
ga: Ní mór don leithead a bheith 1 ar a laghad.

en: Column must be at least 1.
ga: Ní mór don cholún a bheith 1 ar a laghad.

en: Usage: %1 on|off|1|0|true|false
ga: Úsáid: %1 on|off|1|0|true|false

en: Bad argument '%1'. Usage: %2 on|off|1|0|true|false
ga: Drochargóint '%1'. Úsáid: %2 on|off|1|0|true|false

en: Unknown command '%1'
ga: Ordú anaithnid '%1'

en: Kate Part
ga: Comhpháirt Kate

en: Embeddable editor component
ga: Comhpháirt eagarthóireachta inleabaithe

en: Maintainer
ga: Cothaitheoir

en: Core Developer
ga: Bunfhorbróir

en: Developer
ga: Forbróir

en: On-the-fly spell checking
ga: Litreoir beo

en: The cool buffersystem
ga: An córas maoláin thar barr

en: The Editing Commands
ga: Na hOrduithe Eagarthóireachta

en: Testing, ...
ga: Tástáil, ...

en: Former Core Developer
ga: Iar-bhunfhorbhróir

en: KWrite port to KParts
ga: Leagan KWrite le haghaidh KParts

en: KWrite Undo History, Kspell integration
ga: Stair Cealaithe KWrite, Comhtháthú Kspell

en: KWrite XML Syntax highlighting support
ga: Aibhsiú Comhréire XML i KWrite

en: Patches and more
ga: Paistí agus tuilleadh

en: Various bugfixes
ga: Ceartúcháin éagsúla

en: Selection, KColorScheme integration
ga: Roghnú, comhtháthú KColorScheme

en: Search bar back- and front-end
ga: Inneall agus comhéadan cuardaigh

en: Original KWrite Author
ga: An Chéad Údar KWrite

en: Highlighting for RPM Spec-Files, Perl, Diff and more
ga: Aibhsiú le haghaidh comhad RPM, Perl, Diff, agus cinn eile

en: Highlighting for VHDL
ga: Aibhsiú VHDL

en: Highlighting for SQL
ga: Aibhsiú SQL

en: Highlighting for Ferite
ga: Aibhsiú Ferite

en: Highlighting for ILERPG
ga: Aibhsiú ILERPG

en: Highlighting for LaTeX
ga: Aibhsiú LaTeX

en: Highlighting for Makefiles, Python
ga: Aibhsiú Makefile, Python

en: Highlighting for Python
ga: Aibhsiú Python

en: Highlighting for Scheme
ga: Aibhsiú Scheme

en: PHP Keyword/Datatype list
ga: Liosta lorgfhocal/cineálacha sonraí le haghaidh PHP

en: Very nice help
ga: Cabhair an-deas

en: Highlighting for Lua
ga: Aibhsiú Lua

en: All people who have contributed and I have forgotten to mention
ga: Na rannpháirtithe uile a rinne mé dearmaid glan iad a lua

en: Configure
ga: Cumraigh

[ctx: %2 is the translation of the next message]
en: 1 replacement done on %2 | %1 replacements done on %2
ga[0]: Ionadaíodh 1 teaghrán ar %2
ga[1]: Ionadaíodh %1 theaghrán ar %2
ga[2]: Ionadaíodh %1 theaghrán ar %2
ga[3]: Ionadaíodh %1 dteaghrán ar %2
ga[4]: Ionadaíodh %1 teaghrán ar %2

[ctx: substituted into the previous message]
en: 1 line | %1 lines
ga[0]: 1 líne
ga[1]: %1 líne
ga[2]: %1 líne
ga[3]: %1 líne
ga[4]: %1 líne

en: Variables
ga: Athróga

en: Kate Handbook.
ga: Lámhleabhar Kate.

en: true
ga: fíor

en: false
ga: bréagach

[ctx: short translation please]
en: Set the document background color.
ga: Socraigh dath chúlra na cáipéise.

[ctx: short translation please]
en: Enable block selection mode.
ga: Cumasaigh an mód roghnaithe bloic.

[ctx: short translation please]
en: Set the background color for the current line.
ga: Socraigh dath chúlra na líne reatha.

[ctx: short translation please]
en: Set the syntax highlighting.
ga: Socraigh aibhsiú comhréire.

[ctx: short translation please]
en: Show line numbers.
ga: Taispeáin uimhreacha líne.

[ctx: short translation please]
en: Replace tabs with spaces.
ga: Cuir spásanna in ionad táib.

[ctx: short translation please]
en: Set the color scheme.
ga: Socraigh an scéimre dathanna.

en: Cut the selected text and move it to the clipboard
ga: Gearr an téacs roghnaithe agus bog é go dtí an ghearrthaisce

en: Paste previously copied or cut clipboard contents
ga: Greamaigh ábhar na gearrthaisce a cóipeáladh nó a gearradh roimhe seo

en: Use this command to copy the currently selected text to the system clipboard.
ga: Leis an ordú seo, is féidir an téacs roghnaithe a chóipeáil go dtí gearrthaisce an chórais.

en: Save the current document
ga: Sábháil an cháipéis reatha

en: Revert the most recent editing actions
ga: Cealaigh na gníomhartha eagarthóireachta is déanaí

en: Revert the most recent undo operation
ga: Cealaigh an oibríocht eagarthóireachta is déanaí

en: &Scripts
ga: &Scripteanna

en: Apply &Word Wrap
ga: Cuir &Timfhilleadh Focal i bhFeidhm

en: &Clean Indentation
ga: G&lan Eangú

en: C&omment
ga: &Nóta

en: Unco&mment
ga: Bain &nótái

en: Toggle Comment
ga: Scoránaigh Nóta

en: &Read Only Mode
ga: &Mód Inléite Amháin

en: Uppercase
ga: Cás Uachtair

en: Lowercase
ga: Cás Íochtair

en: Capitalize
ga: Cás Uachtair

en: Join Lines
ga: Ceangail Línte

en: Print the current document.
ga: Priontáil an cháipéis reatha

en: Reloa&d
ga: Ath&luchtaigh

en: Reload the current document from disk.
ga: Athluchtaigh an cháipéis reatha ón diosca.

en: Save the current document to disk, with a name of your choice.
ga: Sábháil an cháipéis reatha ar an diosca, le cibé ainm a roghnaíonn tú.

en: &Configure Editor...
ga: &Cumraigh Eagarthóir...

en: Configure various aspects of this editor.
ga: Cumraigh gnéithe éagsúla den eagarthóir seo.

en: &Mode
ga: &Mód

en: &Highlighting
ga: &Aibhsiú

en: Here you can choose how the current document should be highlighted.
ga: Leis seo, is féidir aibhsiú na cáipéise reatha a chumrú.

en: &Indentation
ga: &Eangú

en: Select the entire text of the current document.
ga: Roghnaigh téacs iomlán na cáipéise reatha.

en: Enlarge Font
ga: Méadaigh an Cló

en: Shrink Font
ga: Laghdaigh an Cló

en: Bl&ock Selection Mode
ga: Mód Roghnú Bl&oic

en: Overwr&ite Mode
ga: Mód Forscríofa

en: &Dynamic Word Wrap
ga: Timfhilleadh &Dinimiciúil

en: Dynamic Word Wrap Indicators
ga: Táscairí Timfhillte Dinimiciúil

en: &Off
ga: &Múchta

en: Follow &Line Numbers
ga: Lean Uimhreacha na &Línte

en: &Always On
ga: &Ann i gCónaí

en: Static Word Wrap
ga: Timfhilleadh Focal Statach

en: Show Static &Word Wrap Marker
ga: Taispeáin Marcóir Thimfhilleadh &Focal Statach

en: Show &Icon Border
ga: Taispeáin &Teorainn an Deilbhín

en: Show &Line Numbers
ga: Taispeáin Uimhreacha na &Línte

en: Switch to Command Line
ga: Bog go Líne Ordaithe

en: Show/hide the command line on the bottom of the view.
ga: Taispeáin/folaigh líne na n-orduithe ag bun an amhairc.

en: &End of Line
ga: D&eireadh na Líne

en: E&ncoding
ga: Io&nchódú

en: Find Selected
ga: Aimsigh an Roghnúchán

en: Find Selected Backwards
ga: Aimsigh an Roghnúchán Siar

en: Automatic Spell Checking
ga: Seiceáil Litrithe Uathoibríoch

en: Change Dictionary...
ga: Athraigh an Foclóir...

en: Copy as &HTML
ga: Cóipeáil mar &HTML

en: Use this command to copy the currently selected text as HTML to the system clipboard.
ga: Leis an ordú seo, is féidir an téacs roghnaithe a chóipeáil go dtí gearrthaisce an chórais mar HTML.

en: This command allows you to export the current document with all highlighting information into a HTML document.
ga: Leis an ordú seo, is féidir an cháipéis reatha, in éineacht lena sonraí aibhsithe, a easpórtáil go cáipéis HTML.

en: Select Character Left
ga: Roghnaigh Carachtar ar Clé

en: Select Word Left
ga: Roghnaigh Focal ar Clé

en: Select Character Right
ga: Roghnaigh Carachtar ar Dheis

en: Select Word Right
ga: Roghnaigh Focal ar Dheis

en: Move to Beginning of Line
ga: Téigh go Tús na Líne

en: Move to Beginning of Document
ga: Téigh go Tús na Cáipéise

en: Select to Beginning of Line
ga: Roghnaigh go Tús na Líne

en: Select to Beginning of Document
ga: Roghnaigh go Tús na Cáipéise

en: Move to End of Line
ga: Téigh go Deireadh na Líne

en: Move to End of Document
ga: Téigh go Deireadh na Cáipéise

en: Select to End of Line
ga: Roghnaigh go Deireadh na Líne

en: Select to End of Document
ga: Roghnaigh go Deireadh na Cáipéise

en: Select to Previous Line
ga: Roghnaigh go dtí an Líne Roimhe Seo

en: Scroll Line Up
ga: Scrollaigh Líne Amháin Suas

en: Move to Next Line
ga: Téigh go dtí an chéad líne eile

en: Move to Previous Line
ga: Téigh go dtí an líne roimhe seo

en: Select Page Up
ga: Roghnaigh Leathanach Suas

en: Select to Top of View
ga: Roghnaigh go Barr an Amhairc

en: Select Page Down
ga: Roghnaigh Leathanach Síos

en: Select to Bottom of View
ga: Roghnaigh go Bun an Amhairc

en: Select to Matching Bracket
ga: Roghnaigh téacs go dtí an Lúibín Comhoiriúnach

en: Transpose Characters
ga: Malartaigh Carachtair

en: Delete Line
ga: Scrios Líne

en: Delete Next Character
ga: Scrios an Chéad Charachtar Eile

en: Backspace
ga: Cúlspás

en: Insert Smart Newline
ga: Ionsáigh Líne Nua Chliste

en: &Indent
ga: &Eangaigh

en: &Unindent
ga: &Dí-eangaigh

en: Use this to unindent a selected block of text.
ga: Úsáid é seo chun bloc roghnaithe a dhí-eangú.

en: Export File as HTML
ga: Easpórtáil Comhad mar HTML

en: Available Commands
ga: Orduithe Le Fáil

en: <p>For help on individual commands, do <code>'help &lt;command&gt;'</code></p>
ga: <p>Déan <code>'help &lt;ordú&gt;'</code> chun cabhair a fháil ar orduithe ar leith</p>

en: No help for '%1'
ga: Níl cabhair ar fáil le haghaidh '%1'

en: No such command <b>%1</b>
ga: Níl a leithéid d'ordú: <b>%1</b>

en: No such command: "%1"
ga: Níl a leithéid d'ordú: "%1"

en: Success:
ga: D'éirigh leis:

en: Command "%1" failed.
ga: Theip ar ordú "%1".

en: Mark Type %1
ga: Cineál Mairc %1

en: Set Default Mark Type
ga: Réamhshocraigh Cineál Mairc

en: Document written to disk
ga: Scríobhadh an cháipéis ar an diosca

en: Missing argument(s). Usage: %1 <from> [<to>]
ga: Argóint(í) ar iarraidh. Úsáid: %1 <ó> [<go>]

en: Wrong arguments
ga: Argóintí míchearta

en: Unable to open the config file for reading.
ga: Ní féidir an comhad cumraíochta a oscailt.

en: Unable to open file
ga: Ní féidir an comhad a oscailt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkViCommandsOverride)
en: When selected, vi commands will override Kate's built-in commands. For example: Ctrl+R will redo, and override the standard action (showing the search and replace dialog).
ga: Leis an rogha seo, sáróidh orduithe VI na horduithe insuite Kate.  Mar shampla: Ctrl+R = athdhéan, agus sáraíonn sé seo an gníomh caighdeánach (an dialóg cuardach/ionadú a thaispeáint).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkViCommandsOverride)
en: Let Vi commands override Kate shortcuts
ga: Lig d'orduithe VI aicearraí Kate a shárú

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, normalTab)
en: Normal mode
ga: Gnáthmhód

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings)
en: Command
ga: Ordú

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings)
en: Replacement
ga: Ionadú

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemoveSelectedRows)
en: Remove selected
ga: Bain na cinn roghnaithe

en: Nothing in register %1
ga: Níl faic i dtabhall %1

en: '%1' %2,  Hex %3,  Octal %4
ga: '%1' %2,  Heics %3,  Ocht %4

en: Mark not set: %1
ga: Marc gan socrú: %1
