katepart4 - en to km translation catalogue (675 entries)

en: Argument-hints
km: ព័ត៌មាន​ជំនួយ​អាគុយម៉ង់

en: Best matches
km: ការ​ផ្គូផ្គង​ល្អ​បំផុត

en: Auto Word Completion
km: ការបំពេញ​ពាក្យ​ដោយ​ស្វ័យ​ប្រវត្តិ

en: Shell Completion
km: ការ​បំពេញ​សែល

en: Reuse Word Above
km: ប្រើ​ពាក្យ​ខាង​លើ​ឡើង​វិញ

en: Reuse Word Below
km: ប្រើ​ពាក្យ​ខាង​ក្រោម​នេះ​ឡើង​វិញ

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
km: ឯកសារ

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
km: កែសម្រួល

note: i18n: ectx: Menu (edit_find_menu)
en: Find Variants
km: រក​ផ្សេងៗ​គ្នា

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
km: មើល

note: i18n: ectx: Menu (view_menu_borders)
en: Borders
km: ស៊ុម

note: i18n: ectx: Menu (codefolding)
en: &Code Folding
km: ផ្នត់​កូដ

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
km: ឧបករណ៍

note: i18n: ectx: Menu (wordcompletion)
en: Word Completion
km: ការ​បំពេញ​ពាក្យ

note: i18n: ectx: Menu (spelling)
en: Spelling
km: អក្ខរាវិរុទ្ធ

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
km: ការ​កំណត់

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
km: របារ​ឧបករណ៍​មេ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkIconBorder)
en: <p>If this option is checked, every new view will display an icon border on the left hand side.</p><p>The icon border shows bookmark signs, for instance.</p>
km: <p>ប្រសិន​បើ​បាន​ធីក​ជម្រើស​នេះ រាល់​ទិដ្ឋភាព​ថ្មីៗ​នឹង​បង្ហាញ​ស៊ុម​រូបតំណាង​នៅ​ចំហៀង​ខាងឆ្វេង ។</p><p>ឧទាហរណ៍ ស៊ុម​រូបតំណាង​បង្ហាញ​សញ្ញា​ចំណាំ ។</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkLineNumbers)
en: If this option is checked, every new view will display line numbers on the left hand side.
km: ប្រសិនបើ​ជម្រើស​នេះ​ត្រូវ​បាន​គូស​ធីក នោះ​ទិដ្ឋភាព​ថ្មី​ទាំង​អស់​នឹង​បង្ហាញ​លេខ​បន្ទាត់នៅផ្នែក​ខាង​ឆ្វេងដៃ​ ។

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkLineNumbers)
en: Show &line numbers
km: បង្ហាញ​លេខ​បន្ទាត់

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowLineModification)
en: If this option is checked, a small indicator for modified and saved lines is shown on the left hand side.
km: ប្រសិនបើ​ជម្រើស​នេះ​ត្រូវ​បាន​គូស​ធីក ទ្រនិច​បង្ហាញ​តូច សម្រាប់​បន្ទាប់​ដែល​បាន​រក្សាទុក ឬ​កែប្រែ​ត្រូវ​បាន​បង្ហាញ​នៅ​​ខាង​​ឆ្វេង​ដៃ ។

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarMarks)
en: <p>If this option is checked, every new view will show marks on the vertical scrollbar.</p><p>These marks will show bookmarks, for instance.</p>
km: <p>ប្រសិន​បើ​បាន​ធីក​ជម្រើស​នេះ រាល់​ទិដ្ឋភាព​ថ្មី នឹង​បង្ហាញ​សញ្ញា​សម្គាល់​នៅ​លើ​របារ​រមូរ​បញ្ឈរ ។</p><p>ឧទាហរណ៍ សញ្ញា​សម្គាល់​ទាំង​នេះ នឹង​បង្ហាញ​ចំណាំ ។</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMapAll)
en: Map the whole document
km: ផ្គូផ្គង​ឯកសារ​ទាំង​អស់

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbShowScrollbars)
en: Always On
km: បើក​ជានិច្ច

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByCreation)
en: Each new bookmark will be added to the bottom, independently from where it is placed in the document.
km: ចំណាំថ្មី​នីមួយៗ​នឹង​ត្រូវ​បាន​បន្ថែម​ទៅ​ខាងក្រោម ​ដោយ​ឯករាជ្យ​ពី​កន្លែង​ដែល​វា​ស្ថិត​នៅ​ក្នុង​ឯកសារ ។

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByPosition)
en: The bookmarks will be ordered by the line numbers they are placed at.
km: ចំណាំ​នឹង​ត្រូវ​បាន​តម្រៀប​តាម​លេខ​បន្ទាត់​ដែល​ពួក​វាស្ថិត​នៅ ។

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbGeneral) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbViInputMode)
en: General
km: ទូទៅ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoCompletionEnabled)
en: Enable &auto completion
km: បើក​ការ​បំពេញ​ស្វ័យប្រវត្តិ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Minimal word length to complete:
km: ប្រវែង​ពាក្យ​អប្បបរមា​ដើម្បីបំពេញ ៖

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkStaticWordWrap)
en: <p>Automatically start a new line of text when the current line exceeds the length specified by the <b>Wrap words at:</b> option.</p><p>This option does not wrap existing lines of text - use the <b>Apply Static Word Wrap</b> option in the <b>Tools</b> menu for that purpose.</p><p>If you want lines to be <i>visually wrapped</i> instead, according to the width of the view, enable <b>Dynamic Word Wrap</b> in the <b>Appearance</b> config page.</p>
km: <p>ចាប់ផ្ដើម​ជួរ​អត្ថបទ​ថ្មី​ដោយ​ស្វ័យប្រវត្តិ នៅ​ពេល​ជួរ​បច្ចុប្បន្ន​លើស​ពី​ប្រវែង​ដែល​បាន​បញ្ជាក់​ដោយ​ជម្រើស <b>រុំ​ពាក្យ​ត្រង់ ៖</b> ។</p><p>ជម្រើស​នេះ​មិន​រុំ​ជួរ​អត្ថបទ​ដែល​មាន​ស្រាប់​ឡើយ - ប្រើ​ជម្រើស <b>អនុវត្ត​ការ​រុំ​ពាក្យ​ឋិតិវន្ត</b> ក្នុង​ម៉ឺនុយ <b>ឧបករណ៍</b> សម្រាប់​គោលបំណង​នោះ ។</p><p>ប្រសិនបើ​អ្នក​ចង់​ឲ្យ​ជួរ​ត្រូវ​បាន <i>រុំ​ដោយ​អាច​មើល​ឃើញ</i> ជំនួស​វិញ អាស្រ័យ​លើ​ទទឹង​របស់​ទិដ្ឋភាព បើក <b>ការ​រុំ​ពាក្យ​ថាមវន្ត</b> ក្នុង​ទំព័រ​កំណត់​រចនាសម្ព័ន្ធ <b>រូបរាង</b> ។</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPluralHandlingSpinBox, sbWordWrap)
en: If the Word Wrap option is selected this entry determines the length (in characters) at which the editor will automatically start a new line.
km: ប្រសិន​បើ​បាន​ជ្រើស​ជម្រើស​រុំពាក្យ ធាតុ​នេះ​កំណត់​ប្រវែង (ជា​តួអក្សរ) ដែល​កម្មវិធី​និពន្ធ​នឹង​ចាប់ផ្ដើម​បន្ទាត់​ថ្មី​ដោយ​ស្វ័យប្រវត្តិ ។

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblFiletype)
en: &Filetype:
km: ប្រភេទ​ឯកសារ ៖

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbFiletypes)
en: Select the filetype you want to change.
km: ជ្រើស​ប្រភេទ​​ឯកសារ​ដែល​អ្នក​ចង់​ផ្លាស់ប្ដូរ ។

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnNew)
en: Create a new file type.
km: បង្កើត​ប្រភេទ​ឯកសារ​ថ្មី​មួយ ។

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNew)
en: &New
km: ថ្មី

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnDelete)
en: Delete the current file type.
km: លុប​ប្រភេទ​ឯកសារ​បច្ចុប្បន្ន ។

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnDelete)
en: &Delete
km: លុប

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbProperties)
en: Properties
km: លក្ខណៈ​សម្បត្តិ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblName)
en: &Name:
km: ឈ្មោះ ៖

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtName)
en: The name of the filetype will be the text of the corresponding menu item.
km: ឈ្មោះ​ប្រភេទ​ឯកសារ​នឹងជា​​អត្ថបទ​របស់​ធាតុ​ម៉ឺនុយ​ដែល​ត្រូវ​គ្នា ។

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSection)
en: &Section:
km: ផ្នែក ៖

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtSection)
en: The section name is used to organize the file types in menus.
km: ឈ្មោះ​ផ្នែក​ត្រូវ​បាន​ប្រើ​ដើម្បី​រៀបចំ​ប្រភេទ​ឯកសារ​ក្នុង​ម៉ឺនុយ ។

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblVariables)
en: &Variables:
km: អថេរ ៖

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (VariableLineEdit, edtVariables)
en: <p>This string allows to configure Kate's settings for the files selected by this mimetype using Kate variables. Almost any configuration option can be set, such as highlight, indent-mode, encoding, etc.</p><p>For a full list of known variables, see the manual.</p>
km: <p>ខ្សែអក្សរ​នេះ​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​កំណត់​រចនាសម្ព័ន្ធ​ការ​កំណត់​របស់ Kate សម្រាប់​ឯកសារ​ដែល​បាន​ជ្រើស​ដោយប្រភេទ mime ដោយប្រើ​អថេរ Kate ។ ជម្រើស​កំណត់រចនា​សម្ព័ន្ធ​ស្ទើរតែ​ទាំងអស់​គឺ​អាច​កំណត់​បាន ដូចជា​ រំលេច​ របៀប​ចូល​បន្ទាត់ ការ​អ៊ិនកូដ ។ល។</p><p>ចំពោះ​បញ្ជី​អថេរ​ដែល​ស្គាល់​ទាំងអស់ គឺ​សូម​មើល​សៀវភៅ​ដៃ ។</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblHl)
en: &Highlighting:
km: ការ​បន្លិច ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblExtensions)
en: File e&xtensions:
km: កន្ទុយ​ឯកសារ ៖

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtFileExtensions)
en: The wildcards mask allows to select files by filename. A typical mask uses an asterisk and the file extension, for example <code>*.txt; *.text</code>. The string is a semicolon-separated list of masks.
km: របាំង​ជំនួស​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​អ្នក​ជ្រើស​ឯកសារ​តាម​ឈ្មោះ​ឯកសារ ។ របាំង​ធម្មតា​ប្រើសញ្ញា​ផ្កាយ និង​​កន្ទុយឯកសារ ឧទាហរណ៍ <code>*.txt; *.text</code> ។ ខ្សែ​អក្សរ​គឺបញ្ជី​របាំង​ដែលបាន​បំបែក​ដោយ​សញ្ញា​ចំណុច​ក្បៀស (;) ។

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMimeTypes)
en: MIME &types:
km: ប្រភេទ MIME ៖

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtMimeTypes)
en: The mime type mask allows to select files by mimetype. The string is a semicolon-separated list of mimetypes, for example <code>text/plain; text/english</code>.
km: របាំង​ប្រភេទ mime អនុញ្ញាត​ឲ្យ​អ្នក​ជ្រើស​ឯកសារ​តាមប្រភេទ mime ។ ខ្សែ​អក្សរ​គឺ​ជា​បញ្ជី​ប្រភេទ mime ដែល​បាន​បំបែក​ដោយ​សញ្ញា​ចំណុច​ក្បៀស (;) ឧទាហរណ៍ <code>text/plain; text/english</code> ។

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, btnMimeTypes)
en: Displays a wizard that helps you easily select mimetypes.
km: បង្ហាញ​អ្នក​ជំនួយ​ការ​ដែល​ជួយ​អ្នក​ឲ្យ​ជ្រើស​ប្រភេទ mime បាន​ងាយ​ស្រួល ។

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPriority)
en: P&riority:
km: អាទិភាព ៖

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbPriority)
en: Sets priority for this file type. If more than one file type selects the same file, the one with the highest priority will be used.
km: កំណត់​អាទិភាព​សម្រាប់​ប្រភេទ​ឯកសារ​នេះ ។ ប្រសិន​បើ​ប្រភេទ​ឯកសារ​ច្រើន​​ជ្រើស​ឯកសារ​ដូច​គ្នា នោះ​ឯកសារ​ដែល​មាន​អាទិភាព​ខ្ពស់​ជាង​គេ ​នឹង​ត្រូវ​បាន​ប្រើ ។​

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMode)
en: Default indentation mode:
km: របៀប​ចូល​បន្ទាត់​លំនាំដើម ៖

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbMode)
en: This is a list of available indentation modes. The specified indentation mode will be used for all new documents. Be aware that it is also possible to set the indentation mode with document variables, modes or a .kateconfig file.
km: នេះ​គឺ​ជា​បញ្ជី​នៃ​របៀប​ចូលបន្ទាត់​ដែលមាន ។ ការចូល​បន្ទាត់ដែល​បានបញ្ជាក់​នឹង​ត្រូវ​បានប្រើ​សម្រាប់​ឯកសារ​ថ្មី ។ សូម​ដឹងថា វា​ក៏​អាច​កំណត់​របៀប​ចូលបន្ទាត់​ជា​មួយ​​របៀប​អថេរ​ឯកសារ ឬ​ឯកសារ .kateconfig ។

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbIndentationMode)
en: Indent using
km: ប្រើ​ការ​ចូល​បន្ទាត់

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPluralHandlingSpinBox, sbIndentWidth)
en: The indentation width is the number of spaces which is used to indent a line. If the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is disabled, a <b>Tab</b> character is inserted if the indentation is divisible by the tab width.
km: ទទឹង​ចូល​បន្ទាត់​គឺ​ជា​ចំនួន​ចន្លោះ​ដែល​ត្រូវ​បាន​ប្រើ​ដើម្បីចូលបន្ទាត់ ។ ប្រសិន​បើ​ជម្រើស <b>បញ្ចូល​ចន្លោះ​ជំនួស​ឲ្យ​កន្លែង​ឈប់</b> នៅ​ក្នុង​ផ្នែក <b>កែសម្រួល</b> ត្រូវ​បានបិទ <b>ថេប (Tab)</b> តួអក្សរ​ត្រូវ​បាន​បញ្ចូល ប្រសិន​បើ​ការ​ចូល​បន្ទាត់អាច​ចែក​បាន​ដោយ​ទទឹង​ថេប ។

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentWithSpaces)
en: &Spaces
km: ចន្លោះ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIndentWidth)
en: &Indentation width:
km: ទំហំ​នៃ​ការ​ចូល​បន្ទាត់ ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTabWidth)
en: Tab wi&dth:
km: ទទឹង​ថេប ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentWithTabs)
en: &Tabulators
km: ថេប

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentMixed)
en: Tabulators &and Spaces
km: ថេប និង​ចន្លោះ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbProperties)
en: Indentation Properties
km: លក្ខណៈ​សម្បត្តិ​ការ​ចូលបន្ទាត់

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkKeepExtraSpaces)
en: If this option is disabled, changing the indentation level aligns a line to a multiple of the width specified in <b>Indentation width</b>.
km: ប្រសិន​បើ​បាន​បើក​ជម្រើស​នេះ ការ​ផ្លាស់ប្ដូរ​កម្រិត​នៃការ​ចូល​បន្ទាត់​នឹង​តម្រឹម​ទៅ​ទទឹង​ច្រើន​ដែល​បាន​បញ្ជាក់​នៅ​ក្នុង <b>ទទឹង​ការ​ចូល​បន្ទាត់</b> ។

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkKeepExtraSpaces)
en: &Keep extra spaces
km: ទុក​ចន្លោះ​បន្ថែម

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkIndentPaste)
en: If this option is selected, pasted code from the clipboard is indented. Triggering the <b>undo</b>-action removes the indentation.
km: ប្រសិន​បើបាន​ជ្រើស​ជម្រើស​នេះ នោះកូដ​ដែលបាន​បិទភ្ជាប់​ពីក្ដារតម្បៀតខ្ទាស់​គឺ​ត្រូវ​បានចូល​បន្ទាត់ ។ ការធ្វើអំពើ<b>មិនធ្វើវិញ</b> នឹងយក​ការចូល​បន្ទាត់​ចេញ ។

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkIndentPaste)
en: Adjust indentation of code &pasted from the clipboard
km: លៃតម្រូវ​ការចូល​បន្ទាត់​របស់​កូដ​ដែលបាន​បិទភ្ជាប់​ពី​ក្ដារតម្បៀតខ្ទាស់

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbKeys)
en: Indentation Actions
km: អំពើ​នៃ​ការ​ចូល​បន្ទាត់

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackspaceUnindents)
en: If this option is selected, the <b>Backspace</b> key decreases the indentation level if the cursor is located in the leading blank space of a line.
km: ប្រសិន​បើ​បាន​ជ្រើស​ជម្រើស​នេះ គ្រប់ចុច <b>លុបថយក្រោយ</b> នឹង​បន្ថយ​កម្រិត​នៃ​ការ​ចូល​បន្ទាត់ នៅពេល​ដែល​ទស្សន៍ទ្រនិច​ស្ថិត​នៅ​ខាងមុខ​ចន្លោះ​ទទេ​នៃ​បន្ទាត់ ។

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackspaceUnindents)
en: &Backspace key in leading blank space unindents
km: គ្រាប់ចុច​លុបថយ​ក្រោយ​ក្នុង​​​ចន្លោះ​ទទេ​នៅ​ខាង​មុខ នឹង​ចេញ​បន្ទាត់

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbTabAdvances)
en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key always inserts white space so that the next tab position is reached. If the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is enabled, spaces are inserted; otherwise, a single tabulator is inserted.
km: ប្រសិន​បើ​បាន​ជ្រើស គ្រាប់ចុច <b>ថេប</b> តែងតែ​បញ្ចូល​ចន្លោះ​មិនឃើញ ដូច្នេះ​គឺ​អាច​ចូល​ទៅ​ដល់​ទីតាំង​ថេប​បន្ទាប់ ។ ប្រសិន​បើ​បាន​បើក​ជម្រើស <b>បញ្ចូល​ចន្លោះ​ជំនួស​ថេប</b> ក្នុង​ផ្នែក <b>កែសម្រួល</b> នោះ​ចន្លោះ​គឺ​ត្រូវ​បាន​បញ្ចូល បើ​មិនដូច្នោះ​ទេ ថេប​តែ​មួយ​នឹង​ត្រូវ​បាន​បញ្ចូល ។

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTabAdvances)
en: Always advance to the &next tab position
km: ចូល​ទៅកាន់​ទីតាំង​ថេប​បន្ទាប់​ជានិច្ច

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbTabIndents)
en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key always indents the current line by the number of character positions specified in <b>Indentation width</b>.
km: ប្រសិន​បើ​បាន​ជ្រើស​ជម្រើស​នេះ នោះ​គ្រាប់ចុច <b>ថេប</b> នឹង​ចូល​បន្ទាត់​ចំពោះ​បន្ទាត់​បច្ចុប្បន្ន​ជានិច្ច ដោយ​តាម​ចំនួន​ទីតាំង​តួអក្សរ​ដែល​បាន​បញ្ជាក់​នៅ​ក្នុង <b>ទទឹង​ការ​ចូល​បន្ទាត់ ។</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTabIndents)
en: Always increase indentation &level
km: បង្កើន​កម្រិត​ការ​ចូល​បន្ទាត់​ជានិច្ច

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbTabSmart)
en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key either indents the current line or advances to the next tab position.<p> If the insertion point is at or before the first non-space character in the line, or if there is a selection, the current line is indented by the number of character positions specified in <b>Indentation width</b>.<p> If the insertion point is located after the first non-space character in the line and there is no selection, white space is inserted so that the next tab position is reached: if the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is enabled, spaces are inserted; otherwise, a single tabulator is inserted.
km: ប្រសិន​បើ​បាន​ជ្រើស​ជម្រើស​នេះ គ្រាប់ចុច <b>ថេប</b> នឹង​ចូល​បន្ទាត់​បច្ចុប្បន្ន ឬ​ចូល​ទៅ​ដល់​ទីតាំង​ថេប​បន្ទាប់ ។<p> ប្រសិន​បើ​ចំណុច​បញ្ចូល​នៅត្រង់ ឬ​មុខ​តួអក្សរ​មិនមែន​ជា​ចន្លោះ​ទីមួយ​នៅ​ក្នុង​បន្ទាត់ ឬ​នៅពេល​មាន​ការ​ជ្រើស នោះ​បន្ទាត់​បច្ចុប្បន្ន​គឺ​ត្រូវបាន​ចូល​បន្ទាត់​តាម​ចំនួន​ទីតាំង​តួអក្សរ​ដែល​បាន​កំណត់​ក្នុង <b>ទទឹង​ការ​ចូល​បន្ទាត់</b> ។<p> ប្រសិន​បើ​ចំណុច​បញ្ចូល​ស្ថិត​នៅ​បន្ទាប់​ពី​តួអក្សរ​មិនមែន​ជា​ចន្លោះ​ទីមួយ​ក្នុង​បន្ទាត់ ហើយ​គ្មាន​ការ​ជ្រើស នោះ​ចន្លោះ​មិនឃើញ​នឹង​ត្រូវ​បាន​បញ្ចូល ដូច្នេះ​វា​នឹង​ទៅដល់​ទីតាំង​ថេប​បន្ទាប់ ៖ ប្រសិន​បើ​បាន​បើក​ជម្រើស <b>បញ្ចូល​ចន្លោះ​ជំនួស​ថេប</b> នោ​ក្នុង​ផ្នែក <b>កែសម្រួល</b> នោះ​ចន្លោះ​គឺ​ត្រូវ​បាន​បញ្ចូល បើ​មិនដូច្នោះ​ទេ​ថេប​តែ​មួយ​នឹង​ត្រូវ​បាន​បញ្ចូល ។

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTabSmart)
en: Increase indentation level if in l&eading blank space
km: បង្កើន​កម្រិត​​ចូល​បន្ទាត់ នៅពេល​ដែល​មាន​ចន្លោះ​នៅ​ពីមុខ

en: Indentation
km: ការ​ចូល​បន្ទាត់

en: Auto Completion
km: ការ​បំពេញ​ស្វ័យប្រវត្តិ

en: Spellcheck
km: ពិនិត្យ​​អក្ខរាវិរុទ្ធ

en: Text Navigation
km: ការ​រុករក​អត្ថបទ

en: Editing
km: ការ​​កែសម្រួល

en: Editing Options
km: ជម្រើស​ការ​កែសម្រួល

en: Off
km: បិទ

en: Follow Line Numbers
km: ដាក់​ពី​ក្រោយ​លេខ​បន្ទាត់

en: Appearance
km: រូបរាង

en: Advanced
km: កម្រិត​ខ្ពស់

en: You did not provide a backup suffix or prefix. Using default suffix: '~'
km: អ្នក​មិន​បាន​ផ្ដល់​បច្ច័យ ឬ​បុព្វបទ​បម្រុង​ទុក ។ ប្រើ​បច្ច័យ​លំនាំដើម ៖ '~'

en: No Backup Suffix or Prefix
km: គ្មាន​បច្ច័យ ឬ​បុព្វបទ​បម្រុង​ឡើយ

en: Open/Save
km: បើក​/​រក្សាទុក

en: File Opening & Saving
km: ការបើក និង​រក្សាទុក​ឯកសារ

en: Dictionary:
km: វចនានុក្រម  ៖

en: Lets you select a location and save the file again.
km: អនុញ្ញាត​ឲ្យ​អ្នក​ជ្រើស​ទីតាំង និង​រក្សា​ទុក​ឯកសារ​ម្ដង​ទៀត ។

en: The diff command failed. Please make sure that diff(1) is installed and in your PATH.
km: ពាក្យ​បញ្ជា diff បាន​បរាជ័យ ។ សូម​ប្រាកដ​ថា diff(1) ត្រូវ​បាន​ដំឡើង ហើយ​ស្ថិតនៅ​ក្នុង PATH របស់​អ្នក ។

en: Error Creating Diff
km: កំហុស​ក្នុង​ការ​បង្កើត Diff

en: The files are identical.
km: ឯកសារ​ដូច​គ្នា ។

en: Diff Output
km: លទ្ធផល Diff

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbCursorMovement)
en: Text Cursor Movement
km: ចលនា​ទស្សន៍​ទ្រនិច​អត្ថបទ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkSmartHome)
en: When selected, pressing the home key will cause the cursor to skip whitespace and go to the start of a line's text. The same applies for the end key.
km: ពេល​បាន​ជ្រើស ការ​ចុច​គ្រាប់​ចុច ដើម (home) នឹង​ធ្វើ​ឲ្យ​ទស្សន៍​ទ្រនិចរំលង​ចន្លោះ​មិនឃើញ​ទៅ​កាន់​ដើម​បន្ទាត់ ។ ធ្វើ​ដូចគ្នា​ចំពោះ​គ្រាប់ចុច​ ចុង (end) ។

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSmartHome)
en: Smart ho&me and smart end
km: ទៅ​ដើម​ឆ្លាត និង​​ចុង​ឆ្លាត

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkPagingMovesCursor)
en: Selects whether the PageUp and PageDown keys should alter the vertical position of the cursor relative to the top of the view.
km: ជ្រើស​ថា​តើ​គ្រាប់ចុច​ទំព័រ​លើ និង​ទំព័រ​ក្រោម គួរ​ផ្លាស់ប្តូរ​ទីតាំង​បញ្ឈរ​របស់​ទស្សន៍​ទ្រនិចដែលទាក់​ទង​នឹង​កំពូល​​របស់​ទិដ្ឋភាព ឬ​អត់ ។​

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkPagingMovesCursor)
en: &PageUp/PageDown moves cursor
km: ទំព័រ​លើ​/​ទំព័រ​ក្រោម​ផ្លាស់ទី​ទស្សន៍ទ្រនិច

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en: Sets the number of lines to maintain visible above and below the cursor when possible.
km: កំណត់​ចំនួន​បន្ទាត់​ដែល​អាចមើល​ឃើញ​ខាង​លើ និង​ខាង​ក្រោម​ទស្សន៍​ទ្រនិច នៅពេល​ដែល​អាច ។

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbSwapFileMode) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, spbSwapFileSync) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en: Disabled
km: បិទ

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en:  lines
km: បន្ទាត់

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cbNavigationMisc)
en: Misc
km: ផ្សេងៗ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTextSelectionMode)
en: Text selection mode:
km: របៀប​ជម្រើស​អត្ថបទ ៖

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbTextSelectionMode)
en: Normal
km: ធម្មតា

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollPastEnd)
en: Allow scrolling past the end of the document
km: អនុញ្ញាត​ឲ្យ​បិទភ្ជាប់​រមូរ​នៅ​ចុង​ឯកសារ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackupLocalFiles)
en: If this option is enabled, backups for local files will be created when saving.
km: ប្រសិន​បើ​បាន​បើក​ជម្រើស​នេះ នោះ​ការ​បម្រុងទុក​សម្រាប់​ឯកសារ​មូលដ្ឋាន​នឹង​ត្រូវ​បាន​បង្កើត​នៅពេល​រក្សាទុក ។

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackupLocalFiles)
en: &Local files
km: ឯកសារ​មូលដ្ឋាន

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackupRemoteFiles)
en: If this option is enabled, backups for remote files will be created when saving.
km: ប្រសិន​បើ​បាន​បើក​ជម្រើស​នេះ នោះ​ការ​បម្រុងទុក​សម្រាប់​ឯកសារ​ពីចម្ងាយ​នឹង​ត្រូវបាន​បង្កើត​នៅពេល​រក្សាទុក ។

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackupRemoteFiles)
en: &Remote files
km: ឯកសារ​ពី​ចម្ងាយ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtBackupPrefix)
en: Enter the prefix to prepend to the backup file names.
km: បញ្ចូល​បុព្វបទ​ដែល​ត្រូវ​បន្ថែម​ទៅ​ខាងដើម​ឈ្មោះ​ឯកសារ​បម្រុង​ទុក ។

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtBackupSuffix)
en: Enter the suffix to append to the backup file names.
km: បញ្ចូល​បច្ច័យ​ដែលត្រូវ​បន្ថែម​ទៅ​ខាង​ចុង​ឈ្មោះ​ឯកសារបម្រុងទុក ។

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbFileFormat)
en: File Format
km: ទ្រង់ទ្រាយ​ឯកសារ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncoding)
en: &Encoding:
km: ការ​អ៊ិនកូដ ៖

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbEncoding)
en: This defines the standard encoding to use to open/save files, if not changed in the open/save dialog or by using a command line option.
km: វា​កំណត់​ការ​អ៊ីនកូដ​ស្តង់ដារ ដើម្បីប្រើ​​ក្នុងកា​របើក/រក្សាទុក​ឯកសារ ប្រសិនបើ​មិនបាន​ផ្លាស់ប្ដូរ​​នៅ​ក្នុង​ប្រអប់​បើក/រក្សាទុក ឬ​ដោយ​ប្រើ​ជម្រើស​បន្ទាត់​ពាក្យ​បញ្ជា ។

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbEncodingDetection)
en: if neither the encoding chosen as standard above, nor the encoding specified in the open/save dialog, nor the encoding specified on command line match the content of the file, this detection will be run.
km: ប្រសិនបើ​ការ​អ៊ីនកូដ​ដែលបាន​ជ្រើស​ជា​ស្តង់ដារ​ខាង​លើ កា​រអ៊ីនកូដ​ដែលបានបញ្ជាក់​នៅ​ក្នុង​ប្រអប់​បើក/រក្សាទុក ឬ​ការ​អ៊ីនកូដ​ដេលបានបញ្ជាក់​នៅ​ក្នុង​បន្ទាត់ពាក្យ​បញ្ជា ផ្គូផ្គង​នឹង​មាតិកា​ឯកសារ ការ​រកឃើញ​នេះ​នឹង​ត្រូវ​បាន​រត់ ។

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEOL)
en: E&nd of line:
km: ចុង​បន្ទាត់ ៖

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbEOL)
en: UNIX
km: យូនីក

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbEOL)
en: DOS/Windows
km: ដូស​/​វីនដូ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkDetectEOL)
en: If this option is enabled the editor will autodetect the end of line type. The first found end of line type will be used for the whole file.
km: ប្រសិន​បើ​បាន​បើក​ជម្រើស​នេះ នោះ​កម្មវិធី​និពន្ធ​នឹង​រក​ឃើញប្រភេទ​ចុង​បន្ទាត់​ដោយ​ស្វ័យ​ប្រវត្តិ ។ ​ប្រភេទ​ចុង​បន្ទាត់ដែល​បាន​រក​ឃើញ​ដំបូង នឹង​ត្រូវ​បាន​ប្រើ​សម្រាប់​ឯកសារ​ទាំង​មូល ។

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDetectEOL)
en: A&utomatic end of line detection
km: ការ​រក​ឃើញ​ចុង​បន្ទាត់​ដោយ​ស្វ័យ​ប្រវត្តិ

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, lineLengthLimit)
en: Unlimited
km: គ្មាន​ដែន​កំណត់

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbCleanups)
en: Automatic Cleanups on Save
km: សម្អាត​ដោយ​ស្វ័យ​ប្រវត្តិ​នៅ​ពេល​រក្សាទុក

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblRemoveTrailingSpaces) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces)
en: Depending on the choice, trailing spaces are removed when saving a document, either in the entire document or only of modified lines.
km: អាស្រ័យ​លើ​ជម្រើស ចន្លោះ​មើល​មិន​ឃើញ​នៅ​ខាងក្រោយ​ត្រូវ​​បាន​យក​ចេញ នៅ​ពេល​រក្សាទុក​ឯកសារ ឯកសារ​ទាំងមូល ឬ​បន្ទាត់​ដែល​បាន​កែប្រែ ។

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRemoveTrailingSpaces)
en: Re&move trailing spaces:
km: យក​ដក​ឃ្លា​នៅ​ពី​ក្រោយ​ចេញ​

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, spbAutoSaveInterval) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, spacesComboBox)
en: Never
km: មិន​ដែល

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces)
en: On Modified Lines
km: បាន​កែប្រែ​បន្ទាត់

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces)
en: In Entire Document
km: ក្នុង​ឯកសារ​ទាំងមូល

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkNewLineAtEof)
en: On save, a line break is appended to the document if not already present. The line break is visible after reloading the file.
km: នៅ​ពេល​រក្សាទុក ចុះ​បន្ទាត់​បន្ថែម​ខាង​ចុង​ទៅ​ឯកសារ​ ប្រសិនបើ​មិន​ទាន់​បង្ហាញ​ទេ​នោះ ។ ចុះបន្ទាត់​អាច​មើល​ឃើញ ក្រោយ​ពេល​ផ្ទុក​ឯកសារ​ឡើង​វិញ ។

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkNewLineAtEof)
en: Append newline at end of file on save
km: បន្ថែម​ខាងចុង​បន្ទាត់​ថ្មី​នៅ​ពេល​បញ្ចប់​ការ​រក្សាទុក​ឯកសារ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, spacesComboBox)
en: Always
km: ជានិច្ច

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowTabs)
en: The editor will display a symbol to indicate the presence of a tab in the text.
km: កម្មវិធី​និពន្ធ​នឹង​បង្ហាញ​និមិត្តសញ្ញា​មួយ ដើម្បី​ចង្អុល​បង្ហាញ​វត្តមាន​របស់​ថេប​ក្នុង​អត្ថបទ ។

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowWholeBracketExpression)
en: If this is enabled, the range between the selected matching brackets will be highlighted.
km: ប្រសិន​បើ​បាន​អនុញ្ញាត ជួរ​រវាង​ក្នុង​វង់ក្រចក​ផ្គូផ្គង​នឹង​​ត្រូវ​បាន​បន្លិច ។

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowWholeBracketExpression)
en: Highlight range between selected brackets
km: ជួរ​​រំលេច​រវាង​វង់ក្រចក​ដែល​បាន​ជ្រើស

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowIndentationLines)
en: If this is enabled, the editor will display vertical lines to help identify indent lines.
km: ប្រសិន​បើ​បាន​បើក នោះ​កម្មវិធី​និពន្ធ​នឹង​បង្ហាញ​បន្ទាត់​បញ្ឈរ​ដើម្បី​ជួយ​កំណត់​អត្តសញ្ញាណ​បន្ទាត់​ចូល ។

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowIndentationLines)
en: Show i&ndentation lines
km: បង្ហាញ​បន្ទាត់​ចូល

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbDynamicWordWrapIndicator)
en: Choose when the Dynamic Word Wrap Indicators should be displayed.
km: ជ្រើស ពេល​ដែល​ដែលត្រូវ​បង្ហាញ​ទ្រនិច​ចង្អុលបង្ហាញ​ការ​រុំ​ពាក្យ​ថាមវន្ត ។

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbDynamicWordWrapDepth)
en: <p>Enables the start of dynamically wrapped lines to be aligned vertically to the indentation level of the first line. This can help to make code and markup more readable.</p><p>Additionally, this allows you to set a maximum width of the screen, as a percentage, after which dynamically wrapped lines will no longer be vertically aligned. For example, at 50%, lines whose indentation levels are deeper than 50% of the width of the screen will not have vertical alignment applied to subsequent wrapped lines.</p>
km: <p>អនុញ្ញាត​ការ​ចាប់ផ្ដើម​នៃ​បន្ទាត់​ដែល​បាន​រុំ​ជា​ថាមវន្ដ​ដើម្បី​ឲ្យ​តម្រឹម​បញ្ឈរ​ទៅ​កម្រិត​ការ​ចូល​បន្ទាត់​នៃ​បន្ទាត់​ទីមួយ ។ វា​អាច​ជួយ​បង្កើត​កូដ និង​សម្គាល់​ការ​ដែល​អាច​អានបាន​បន្ថែម ។</p><p>លើស​ពីនេះ វា​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​អ្នក​កំណត់​ទទឹង​អតិបរមា​របស់​អេក្រង់ ជា​ភាគរយ បន្ទាប់​ពី​បន្ទាត់​ដែល​បាន​រុំ​ថាមវន្ដ​ណាមួយ​នឹង​មិនត្រូវ​បាន​តម្រឹម​បញ្ឈរ​ទៀត​ទេ ។ ឧទាហរណ៍ នៅ 50% បន្ទាត់​ដែល​ជា​របស់​កម្រិត​ការ​ចូល​បន្ទាត់​គឺ​ជ្រៅ​ជាង 50% នៃ​ទទឹង​របស់​អេក្រង់ ដែល​នឹង​មិន​អនុវត្ត​ការ​តម្រឹម​បញ្ឈរ​ទៅ​បន្ទាត់​ដែល​បាន​រុំ​នៅ​ពីក្រោយ ។</p>

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbDynamicWordWrapDepth)
en: % of View Width
km: % នៃ​ទទឹង​ទិដ្ឋភាព

en: The file %1 could not be loaded, as it was not possible to read from it.<br />Check if you have read access to this file.
km: មិន​អាច​ផ្ទុក​ឯកសារ %1 បាន​ទេ វា​មិន​អាច​អាន​ពី​វា ។<br />ពិនិត្យ​មើល​ ប្រសិនបើ​អ្នក​បាន​អាច​អំពី​ការ​ចូល​ដំណើរការ​ឯកសារ​នេះ ។

en: &Close
km: បិទ

en: Close message
km: បិទ​សារ

en: The file %1 could not be loaded, as it was not possible to read from it.
    
    Check if you have read access to this file.
km: មិន​អាច​ផ្ទុក​ឯកសារ %1 បាន​ឡើយ ព្រោះ​ថា​មិន​អាច​អាន​ពី​វា​បាន​ឡើយ ។
    
    ពិនិត្យ​មើល​ថា​តើ​អ្នក​មាន​សិទ្ធិ​អាន​ឯកសារ​នេះ​ដែរ​​ឬ​ទេ ។

en: Do you really want to save this unmodified file? You could overwrite changed data in the file on disk.
km: តើ​អ្នក​ពិត​ជា​ចង់​រក្សា​ទុក​ឯកសារ​ដែល​មិន​បាន​កែប្រែ​នេះ​ឬ ? អ្នក​អាច​សរសេរ​ជាន់​លើ​ទិន្នន័យ​ដែល​បាន​ផ្លាស់ប្ដូរ​ក្នុង​ឯកសារ​លើ​ថាស ។

en: Trying to Save Unmodified File
km: ព្យាយាម​រក្សាទុក​ឯកសារ​ដែល​មិនបាន​កែប្រែ

en: Save Nevertheless
km: រក្សាទុក ទោះ​យ៉ាងណា​ក៏ដោយ

en: Do you really want to save this file? Both your open file and the file on disk were changed. There could be some data lost.
km: តើ​អ្នក​ពិត​ជា​ចង់​រក្សា​ទុក​ឯកសារ​នេះ​ឬ ? ទាំង​ឯកសារ​ទូទៅ​របស់​អ្នក និង​ឯកសារ​នៅ​លើ​ថាស​ត្រូវ​បាន​ផ្លាស់ប្ដូរ ។ ទិន្នន័យ​មួយ​ចំនួន​អាច​នឹង​បាត់​បង់ ។

en: Possible Data Loss
km: អាច​បណ្ដាល​ឲ្យ​បាត់​ទិន្នន័យ

en: For file %1 no backup copy could be created before saving. If an error occurs while saving, you might lose the data of this file. A reason could be that the media you write to is full or the directory of the file is read-only for you.
km: ចំពោះ​ឯកសារ %1 មិន​បាន​បង្កើត​ច្បាប់​ចម្លង​បម្រុង​ទុក​មុន​ពេល​រក្សាទុក​នោះ​ទេ ។ ប្រសិន​បើ​មាន​កំហុស​កើតឡើង​នៅ​ពេល​រក្សាទុក ពេល​នោះ​គឺ​អាច​បង្ក​ឲ្យ​ឲ្យ​បាត់​បង់​ទិន្នន័យ​របស់​ឯកសារ ។ មូលហេតុ​អាច​មកពី ឧបករណ៍​ផ្ទុក​ដែល​អ្នក​សរសេរ​​គឺ​ពេញ ឬ​អ្នក​មាន​សិទ្ធិ​បាន​តែ​អាន​ចំពោះ​ថត​ឯកសារ ។

en: Failed to create backup copy.
km: បរាជ័យ​ក្នុង​ការ​បង្កើត​ច្បាប់​ចម្លង​បម្រុងទុក ។

en: Try to Save Nevertheless
km: ព្យាយាម​រក្សាទុក ទោះ​យ៉ាងណា​ក៏ដោយ

en: Do you really want to continue to close this file? Data loss may occur.
km: តើ​អ្នក​ពិត​ជា​ចង់​បន្ត​បិទ​ឯកសារ​នេះ​ឬ ? អាច​មាន​ទិន្នន័យ​បាត់បង់ ។

en: Close Nevertheless
km: បិទ ទោះ​យ៉ាងណា​ក៏ដោយ

en: Untitled
km: គ្មាន​ចំណង​ជើង

en: Save File
km: រក្សាទុក​ឯកសារ

en: Save failed
km: បាន​បរាជ័យ​ក្នុង​ការ​រក្សាទុក

en: The document could not be saved, as it was not possible to write to %1.
    
    Check that you have write access to this file or that enough disk space is available.
km: មិន​អាច​រក្សាទុក​ឯកសារ​បាន​ឡើយ ព្រោះ​វា​មិន​អាច​សរសេរ​ទៅ​កាន់ %1 ។
    
    ពិនិត្យ​មើល​ថា អ្នក​មាន​សិទ្ធិ​សរសេរ​ទៅ​ឯកសារ​នេះ ឬ​មាន​ទំហំ​ថាស​គ្រប់​គ្រាន់ ។

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save your changes or discard them?
km: ឯកសារ "%1" ត្រូវ​បាន​កែប្រែ ។
    តើ​អ្នក​ចង់​រក្សាទុក​ការ​ផ្លាស់ប្ដូរ ឬ​បោះបង់​ពួកវា ?

en: Close Document
km: បិទ​ឯកសារ

en: Vi Input Mode
km: របៀប​បញ្ចូល VI

en: <Unchanged>
km: <មិន​បានផ្លាស់ប្ដូរ>

en: Use Default
km: ប្រើ​លំនាំដើម

en: Properties of %1
km: លក្ខណៈ​សម្បត្តិ​របស់ %1

en: New Filetype
km: ប្រភេទ​ឯកសារ​ថ្មី

en: Select the MimeTypes you want for this file type.
    Please note that this will automatically edit the associated file extensions as well.
km: ជ្រើស​ប្រភេទ Mime ដែល​អ្នក​ចង់​បាន​សម្រាប់​ប្រភេទ​ឯកសារ​នេះ ។
    សូម​ចំណាំ​ថា ឯកសារ​នេះ​នឹង​កែសម្រួល​ផ្នែក​បន្ថែម​ឯកសារ​ដែល​ជាប់​ទាក់ទង​​ដោយ​ស្វ័យ​ប្រវត្តិ ។

en: Select Mime Types
km: ជ្រើស​ប្រភេទ Mime

en: Modes && Filetypes
km: របៀប និង​ប្រភេទ​ឯកសារ

en: Te&xt Settings
km: ការ​កំណត់​អត្ថបទ

en: Print line &numbers
km: បោះពុម្ព​លេខ​បន្ទាត់

en: Print &legend
km: បោះពុម្ព​តាង

en: <p>If enabled, line numbers will be printed on the left side of the page(s).</p>
km: <p>ប្រសិន​បើ​​បើក នោះ​លេខ​បន្ទាត់​នឹង​ត្រូវ​បាន​បោះពុម្ព​នៅ​លើ​ចំហៀង​ខាងឆ្វេង​នៃ​ទំព័រ ។</p>

en: <p>Print a box displaying typographical conventions for the document type, as defined by the syntax highlighting being used.</p>
km: <p>បោះពុម្ព​ប្រអប់​មួយ​ដែល​បង្ហាញ​ការ​កំណត់​ទូទៅ​នៃ​មុទ្ទវិទ្យា ​សម្រាប់​ប្រភេទ​ឯកសារ ដូច​ដែល​បាន​កំណត់​ដោយ​ការ​រំលេច​វាក្យ​សម្ពន្ធ​ដែល​កំពុង​ប្រើ ។</p>

en: Hea&der && Footer
km: បឋមកថា និង​បាតកថា

en: Pr&int header
km: បោះពុម្ព​បឋមកថា

en: Pri&nt footer
km: បោះពុម្ព​បាតកថា

en: Header/footer font:
km: ពុម្ពអក្សរ​បឋមកថា​/​បាតកថា ៖

en: Header Properties
km: លក្ខណៈ​សម្បត្តិ​បឋមកថា

en: &Format:
km: ទ្រង់ទ្រាយ ៖

en: Colors:
km: ពណ៌ ៖

en: Foreground:
km: ផ្ទៃ​ខាងមុខ ៖

en: Bac&kground
km: ផ្ទៃ​ខាងក្រោយ

en: Footer Properties
km: លក្ខណៈ​សម្បត្តិ​បាតកថា​

en: For&mat:
km: ទ្រង់ទ្រាយ ៖

en: &Background
km: ផ្ទៃ​ខាងក្រោយ

en: <p>Format of the page header. The following tags are supported:</p>
km: <p>ទ្រង់ទ្រាយ​បឋមកថា​ទំព័រ ។ ស្លាក​ខាងក្រោម​គឺ​ត្រូវ​បាន​គាំទ្រ ៖</p>

en: <ul><li><tt>%u</tt>: current user name</li><li><tt>%d</tt>: complete date/time in short format</li><li><tt>%D</tt>: complete date/time in long format</li><li><tt>%h</tt>: current time</li><li><tt>%y</tt>: current date in short format</li><li><tt>%Y</tt>: current date in long format</li><li><tt>%f</tt>: file name</li><li><tt>%U</tt>: full URL of the document</li><li><tt>%p</tt>: page number</li><li><tt>%P</tt>: total amount of pages</li></ul><br />
km: <ul><li><tt>%u</tt> ៖ ឈ្មោះ​អ្នកប្រើ​បច្ចុប្បន្ន</li><li><tt>%d</tt> ៖ កាលបរិច្ឆេទ/ពេលវេលា ពេញលេញ​ក្នុង​ទ្រង់ទ្រាយ​ខ្លី</li><li><tt>%D</tt> ៖ កាលបរិច្ឆេទ/ពេលវេលា ពេញលេញ​ក្នុង​ទ្រង់ទ្រាយ​វែង</li><li><tt>%h</tt> ៖ ពេលវេលា​បច្ចុប្បន្ន</li><li><tt>%y</tt> ៖ កាលបរិច្ឆេទ​បច្ចុប្បន្ន​ក្នុង​ទ្រង់ទ្រាយ​ខ្លី</li><li><tt>%Y</tt> ៖ កាលបរិច្ឆេទ​បច្ចុប្បន្ន​ក្នុង​ទ្រង់ទ្រាយ​វែង</li><li><tt>%f</tt> ៖ ឈ្មោះ​ឯកសារ</li><li><tt>%U</tt> ៖ URL ពេញលេញ​របស់​ឯកសារ</li><li><tt>%p</tt> ៖ លេខ​ទំព័រ</li><li><tt>%P</tt> ៖ ចំនួន​ទំព័រ​សរុប</li></ul><br />

en: <p>Format of the page footer. The following tags are supported:</p>
km: <p>ទ្រង់ទ្រាយ​នៃ​បាតកថា​ទំព័រ ។ ស្លាក​ខាងក្រោម​ត្រូវ​បាន​គាំទ្រ ៖</p>

en: Add Placeholder...
km: បន្ថែម​កន្លែង​ដាក់...

en: Current User Name
km: ឈ្មោះ​អ្នកប្រើ​បច្ចុប្បន្ន

en: Complete Date/Time (short format)
km: កាលបរិច្ឆេទ/ពេលវេលា ពេញលេញ (ទ្រង់ទ្រាយ​ខ្លី)

en: Complete Date/Time (long format)
km: កាលបរិច្ឆេទ/ពេលវេលា ពេញលេញ (ទ្រង់ទ្រាយ​វែង)

en: Current Time
km: ពេលវេលា​បច្ចុប្បន្ន

en: Current Date (short format)
km: ពេលវេលា​បច្ចុប្បន្ន (ទ្រង់ទ្រាយ​ខ្លី)

en: Current Date (long format)
km: ពេលវេលា​បច្ចុប្បន្ន (ទ្រង់ទ្រាយ​វែង)

en: File Name
km: ឈ្មោះ​ឯកសារ

en: Full document URL
km: URL ឯកសារ​ពេញលេញ

en: Page Number
km: លេខ​ទំព័រ

en: Total Amount of Pages
km: ចំនួន​ទំព័រ​សរុប

en: L&ayout
km: ប្លង់

en: Draw bac&kground color
km: គូរ​ពណ៌​ផ្ទៃខាងក្រោយ

en: Draw &boxes
km: គូរ​ប្រអប់

en: Box Properties
km: លក្ខណៈ​សម្បត្តិ​ប្រអប់

en: W&idth:
km: ទទឹង ៖

en: &Margin:
km: រឹម ៖

en: Co&lor:
km: ពណ៌ ៖

en: <p>If enabled, a box as defined in the properties below will be drawn around the contents of each page. The Header and Footer will be separated from the contents with a line as well.</p>
km: <p>ប្រសិន​បើ​បាន​បើក ប្រអប់​ដែល​បាន​កំណត់​ក្នុង​លក្ខណៈសម្បត្តិ​ខាងក្រោម នឹង​ត្រូវ​បាន​គូរ​ជុំវិញ​មាតិកា​របស់​ទំព័រ​នីមួយៗ ។​</p><p>បឋមកថា និង​បាតកថា​នឹង​ត្រូវ​បាន​បំបែក​ពី​មាតិកា​ដោយ​បន្ទាត់​ផងដែរ ។</p>

en: The width of the box outline
km: ទទឹង​របស់​គ្រោង​ប្រអប់

en: The margin inside boxes, in pixels
km: រឹម​ខាង​ក្នុង​ប្រអប់ ជា​ភីកសែល

en: The line color to use for boxes
km: ពណ៌​បន្ទាត់​ដែល​ត្រូវ​ប្រើ​សម្រាប់​ប្រអប់

en: (Selection of)
km: (ជម្រើស)

en: Typographical Conventions for %1
km: ការ​សន្មត​ទូទៅ​នៃ​មុទ្ទវិទ្យា​សម្រាប់ %1

en: text
km: អត្ថបទ

en: Sort the selected text or whole document.
km: តម្រៀប​អត្ថបទ​ដែល​បាន​ជ្រើស ឬ​ឯកសារ​ទាំង​មូល ។

en: Move selected lines down.
km: ផ្លាស់ទី​បន្ទាត់​ដែលបាន​ជ្រើស​ចុះក្រោម ។

en: Move selected lines up.
km: ផ្លាស់ទី​បន្ទាត់​ដែល​បាន​ជ្រើស​ឡើង​លើ ។

en: Remove duplicate lines from the selected text or whole document.
km: យក​បន្ទាត់​ស្ទួន​ចេញ​ពី​អត្ថបទ​ដែល​បាន​ជ្រើស ឬ​ឯកសារ​ទាំង​មូល ។

en: Sort the selected text or whole document in natural order.<br>Here is an example to show the difference to the normal sort method:<br>sort(a10, a1, a2) => a1, a10, a2<br>natsort(a10, a1, a2) => a1, a2, a10
km: តម្រៀប​​អត្ថបទ​​ដែល​បាន​ជ្រើស ឬ​ឯកសារ​ទាំង​មូល​តាម​លំដាប់​ ។ <br>នេះ​ជា​ឧទាហរណ៍ ដើម្បី បង្ហាញ​ភាព​ខុស​គ្នា​នៃ​វិធីសាស្ត្រ​តម្រៀប​ធម្មតា​៖<br>sort(a10, a1, a2) => a1, a10, a2<br>natsort(a10, a1, a2) => a1, a2, a10

en: Trims trailing whitespace from selection or whole document.
km: តម្រឹម​ចន្លោះ​ខាង​ក្រោម​ពី​ជម្រើស ឬ​ឯកសារ​ទាំង​មូល ។

en: Trims leading whitespace from selection or whole document.
km: តម្រឹម​ចន្លោះ​ខាង​មុខ​ពី​ការ​ជ្រើស ឬ​ឯកសារ​ទាំង​មូល ។

en: Trims leading and trailing whitespace from selection or whole document.
km: តម្រឹម​ចន្លោះ​ខាង​មុខ និង​ខាងក្រោយ​ពី​ការ​ជ្រើស ឬ​ឯកសារ​ទាំង​មូល ។

en: Joins selected lines or whole document. Optionally pass a separator to put between each line:<br><code>join ', '</code> will e.g. join lines and separate them by a comma.
km: ភ្ជាប់​បន្ទាត់​ដែល​បាន​ជ្រើស ឬ​ឯកសារ​មូល ។ ជា​ម្រើស​ចម្លង​បន្ទាត់​ខណ្ឌចែក ដើម្បី​ដាក់​ចន្លោះ​បន្ទាត់នីមួយៗ ៖<br><code>join ', '</code> នឹង​ភ្ជាប់​បន្ទាត់ ហើយ​បំបែក​ពួកវា​ដោយ​សញ្ញា (,) ។

en: Removes empty lines from selection or whole document.
km: យក​បន្ទាត់​ទទេ​ចេញ​ពី​ជម្រើស ឬ​ឯកសារ​ទាំង​មូល ។

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and replace them with the return value of that callback.<br>Example (join selected lines):<br><code>each 'function(lines){return lines.join(", ");}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>each 'lines.join(", ")'</code>
km: បាន​ផ្ដល់​មុខងារ JavaScript ជា​អាគុយម៉ង់ សម្រាប់​ហៅ​បន្ទាត់​ដែល​បាន​ជ្រើស និង​ជំនួស​ពួកវា​ដោយ​តម្លៃ​ត្រឡប់​របស់​ការ​ហៅ​ត្រឡប់ ។<br>ឧទាហរណ៍ (ត​បន្ទាត់​ដែល​បាន​ជ្រើស) ៖<br><code>each 'function(lines){return lines.join(", ");}'</code><br>ដើម្បី​ជួយ​សម្រួល​ក្នុង​ការ​វាយ​ អ្នក​អាច​ធ្វើ​វា​នេះ​ដើម្បី​សម្រេច​បាន​ដូចគ្នា ៖<br><code>each 'lines.join(", ")'</code>

en: Duplicates the selected lines up.
km: ស្ទួន​បន្ទាត់​ដែលបាន​ជ្រើស​ឡើង​លើ ។

en: Duplicates the selected lines down.
km: ស្ទួន​បន្ទាត់​ដែល​បាន​ជ្រើស​ចុះក្រោម ។

en: Function '%1' not found in script: %2
km: រក​មិនឃើញ​មុខងារ '%1' នៅ​ក្នុង​ស្គ្រីប ៖ %2

en: Error calling %1
km: កំហុស​ក្នុង​ការ​ហៅ %1

en: Bad quoting in call: %1. Please escape single quotes with a backslash.
km: សម្រង់​មិនល្អ​ក្នុង​ការ​ហៅ ៖ %1 ។ សូម​​កុំ​ប្រើ​សញ្ញា​សម្រង់​មួយ​ជា​មួយ​នឹង​សញ្ញា(/) ។

en: Could not access view
km: មិន​អាច​ចូល​ដំណើរ​ការ​ទិដ្ឋភាព​បាន​ឡើយ

en: Error calling 'help %1'
km: កំហុស​ក្នុងកា​រហៅ​ជំនួយ %1'

en: No help specified for command '%1' in script %2
km: គ្មាន​ជំនួយ​បានបញ្ជាក់​សម្រាប់​ពាក្យ​បញ្ជា '%1' នៅ​ក្នុង​ស្គ្រីប %2

en: Error loading script %1
km: កំហុស​ក្នុង​ផ្ទុក​ស្គ្រីប %1

en: Error loading script %1
km: កំហុស​ក្នុងកា​រផ្ទុក​ស្គ្រីប %1

en: Reload all JavaScript files (indenters, command line scripts, etc).
km: ផ្ទុក​ឯកសារ​ JavaScript ទាំងអស់​ឡើង​វិញ (indenters, command line scripts, etc) ។

en: Command not found: %1
km: ពាក្យ​បញ្ជា​រក​មិនឃើញ ៖ %1

en: Add...
km: បន្ថែម...

en: Reached top, continued from bottom
km: បាន​រក​ដល់​ផ្នែក​ខាង​លើ​ហើយ បន្ត​ពី​ក្រោម​ទៀត

en: Reached bottom, continued from top
km: បាន​រក​ដល់​ក្រោម​ហើយ បន្ត​រក​ពី​លើ​មកវិញ

en: Not found
km: រក​មិនឃើញ

en: Beginning of line
km: ដើម​បន្ទាត់

en: End of line
km: ចុង​បន្ទាត់

en: One or more occurrences
km: កា​រកើតឡើង​មួយ ឬ​ច្រើន

en: Zero or more occurrences
km: ការ​កើតឡើង​សូន្យ ឬ​ច្រើន

en: Zero or one occurrences
km: កា​រកើត​ឡើង​សូន្យ ឬ​មួយ

en: <a> through <b> occurrences
km: <a> តាមរយៈ <b> ការ​កើត​ឡើង

en: Group, capturing
km: ក្រុម ការ​ចាប់យក

en: Or
km: ឬ

en: Set of characters
km: សំណុំ​តួអក្សរ

en: Negative set of characters
km: សំណុំ​តួអក្សរ​អវិជ្ជមាន

en: Whole match reference
km: សេចក្ដី​យោង​ការ​ផ្គូផ្គង​ទាំងមូល

en: Reference
km: សេចក្ដី​យោង

en: Line break
km: ចុះ​បន្ទាត់

en: Tab
km: ថេប

en: Word boundary
km: ព្រំដែន​ពាក្យ

en: Not word boundary
km: មិន​មែន​ព្រំដែន​ពាក្យ

en: Digit
km: តួ​លេខ

en: Non-digit
km: មិនមែន​តួ​លេខ

en: Whitespace (excluding line breaks)
km: ចន្លោះ​មិនឃើញ (ដោយ​មិនរួម​បញ្ចូល​ការ​ចុះ​បន្ទាត់)

en: Word character (alphanumerics plus '_')
km: តួអក្សរ​ពាក្យ (អក្សរ​ក្រម​លេខ បូក​នឹង '_')

en: Non-word character
km: មិនមែន​តួអក្សរ​ពាក្យ

en: Octal character 000 to 377 (2^8-1)
km: តួអក្សរ​គោល​ប្រាំបី 000 ដល់ 377 (2^8-1)​

en: Hex character 0000 to FFFF (2^16-1)
km: តួអក្សរ​គោល​ដប់ប្រាំមួយ 0000 ដល់ FFFF (2^16-1)

en: Backslash
km: សញ្ញ ""

en: Group, non-capturing
km: ក្រុម មិន​មែន​ការ​ចាប់យក

en: Negative lookahead
km: ការ​គ្រោង​ទុក​អវិជ្ជមាន

en: Begin lowercase conversion
km: ចាប់ផ្ដើម​ការ​បម្លែង​តួអក្សរ​តូច

en: Begin uppercase conversion
km: ចាប់ផ្ដើម​ការ​បម្លែង​តួអក្សរ​ធំ

en: End case conversion
km: បញ្ចប់​ការ​បម្លែង​តួអក្សរ

en: Lowercase first character conversion
km: ការ​បម្លែង​តួអក្សរ​ដំបូង​ជា​អក្សរ​តូច

en: Uppercase first character conversion
km: ការ​បម្លែង​តួអក្សរ​ដំបូង​ជា​អក្សរ​ធំ

en: Replacement counter (for Replace All)
km: ចំនួន​ជំនួស (សម្រាប់​ការ​ជំនួស​ទាំងអស់)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: F&ind:
km: រក ៖

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, pattern)
en: Text to search for
km: អត្ថបទ​ដែល​ត្រូវ​ស្វែងរក​សម្រាប់

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, findNext) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, next)
en: Jump to next match
km: លោត​ទៅ​ការ​ផ្គូផ្គង​បន្ទាប់

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, findPrev) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, prev)
en: Jump to previous match
km: លោត​ទៅ​ការ​ផ្គូផ្គង​មុន

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, mutate)
en: Switch to power search and replace bar
km: ប្ដូរ​ទៅ​ការ​ស្វែងរក​មាន​អនុភាព និង​របារ​ជំនួស

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Rep&lace:
km: ជំនួស ៖

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, searchMode)
en: Search mode
km: របៀប​ស្វែងរក

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Plain text
km: អត្ថបទ​ធម្មតា

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Whole words
km: ពាក្យ​ទាំងមូល

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Escape sequences
km: លំដាប់​គេច

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Regular expression
km: កន្សោម​ធម្មតា

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, replaceNext)
en: Replace next match
km: ជំនួស​ការ​ផ្គូផ្គង​បន្ទាប់

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replaceNext) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_replaceBtn)
en: &Replace
km: ជំនួស

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, replaceAll)
en: Replace all matches
km: ជំនួសការ​ផ្គូផ្គង​ទាំងអស់

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replaceAll)
en: Replace &All
km: ជំនួស​ទាំងអស់

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, findAll)
en: &Find All
km: រក​ទាំងអស់

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, mutate)
en: Switch to incremental search bar
km: ប្ដូរ​ទៅ​របារ​ស្វែងរក​បន្ថែម

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, replacement)
en: Text to replace with
km: អត្ថបទ​ដែល​ត្រូវ​ជំនួស​ដោយ

en: Check the document's spelling from the cursor and forward
km: ពិនិត្យ​អក្ខរាវិរុទ្ធ​របស់​ឯកសារ​ពី​ទស្សន៍ទ្រនិច​ទៅ​មុខ​

en: Ignore Word
km: មិន​អើពើ​ពាក្យ​

en: Add to Dictionary
km: បន្ថែម​ទៅ​វចនានុក្រម

en: The file was not closed properly.
km: ឯកសារ​មិន​ត្រូវ​បាន​បិទ​ដោយ​ត្រឹមត្រូវ​ឡើយ ។

en: View Changes
km: មើល​ការ​ផ្លាស់ប្ដូរ

en: Recover Data
km: សង្គ្រោះ​ទិន្នន័យ

en: Discard
km: បោះបង់

[ctx: @title:column Meaning of text in editor]
en: Context
km: បរិបទ

[ctx: @title:column Text style]
en: Normal
km: ធម្មតា

[ctx: @title:column Text style]
en: Selected
km: បាន​ជ្រើស

[ctx: @title:column Text style]
en: Background
km: ផ្ទៃ​ខាង​ក្រោយ

[ctx: @title:column Text style]
en: Background Selected
km: បាន​ជ្រើស​ផ្ទៃ​ខាង​ក្រោយ

en: Use Default Style
km: ប្រើ​រចនា​ប័ទ្ម​លំនាំដើម

en: &Bold
km: ដិត

en: &Italic
km: ទ្រេត

en: &Underline
km: គូស​បន្ទាត់​ពី​ក្រោម

en: S&trikeout
km: ឆូត

en: Normal &Color...
km: ពណ៌​ធម្មតា...

en: &Selected Color...
km: ពណ៌​ដែល​បាន​ជ្រើស...

en: &Background Color...
km: ពណ៌​ផ្ទៃ​ខាង​ក្រោយ...

en: S&elected Background Color...
km: ពណ៌​ផ្ទៃ​ខាង​ក្រោយ​ដែលបាន​ជ្រើស...

en: Unset Background Color
km: ពណ៌​ផ្ទៃខាងក្រោយ​ដែល​មិនបាន​កំណត់

en: Unset Selected Background Color
km: ពណ៌​ផ្ទៃខាងក្រោយ​ដែល​មិនបាន​ជ្រើស​​មិន​បាន​កំណត់

en: Use &Default Style
km: ប្រើ​រចនាប័ទ្ម​លំនាំដើម

[ctx: No text or background color set]
en: None set
km: គ្មាន​អ្វី​បានកំណត់​ទេ

en: "Use Default Style" will be automatically unset when you change any style properties.
km: "ប្រើ​រចនាប័ទ្ម​លំនាំដើម" នឹង​មិន​កំណត់​ដោយ​ស្វ័យ​ប្រវត្តិ នៅ​ពេល​ដែល​អ្នក​ផ្លាស់​ប្ដូរ​លក្ខណៈ​សម្បត្តិ​រចនាប័ទ្ម​ណា​មួយ ។

en: Kate Styles
km: រចនាប័ទ្ម Kate

[ctx: @item:intable Text context]
en: Normal
km: ធម្មតា

[ctx: @item:intable Text context]
en: Keyword
km: ពាក្យ​គន្លឹះ

[ctx: @item:intable Text context]
en: Function
km: មុខងារ

[ctx: @item:intable Text context]
en: Character
km: តួអក្សរ

[ctx: @item:intable Text context]
en: String
km: ខ្សែអក្សរ

[ctx: @item:intable Text context]
en: Data Type
km: ប្រភេទ​ទិន្នន័យ

[ctx: @item:intable Text context]
en: Decimal/Value
km: ទសភាគ/តម្លៃ

[ctx: @item:intable Text context]
en: Base-N Integer
km: ចំនួន​គត់​គោល N

[ctx: @item:intable Text context]
en: Floating Point
km: ចំនួន​ទសភាគ

[ctx: @item:intable Text context]
en: Comment
km: មតិយោបល់

[ctx: @item:intable Text context]
en: Region Marker
km: សញ្ញា​​សម្គាល់​តំបន់

[ctx: @item:intable Text context]
en: Alert
km: ព្រមាន

[ctx: @item:intable Text context]
en: Others
km: ផ្សេងៗ

[ctx: @item:intable Text context]
en: Error
km: កំហុស

en: Editor Background Colors
km: ពណ៌​ផ្ទៃ​ខាងក្រោយ​របស់​កម្មវិធី​កែសម្រួល

en: Text Area
km: ផ្ទៃ​អត្ថបទ

en: <p>Sets the background color of the editing area.</p>
km: <p>កំណត់​ពណ៌​ផ្ទៃខាង​ក្រោយ​របស់ផ្ទៃ​កែសម្រួល ។</p>

en: Selected Text
km: អត្ថបទ​ដែល​បាន​ជ្រើស ៖

en: <p>Sets the background color of the selection.</p><p>To set the text color for selected text, use the &quot;<b>Configure Highlighting</b>&quot; dialog.</p>
km: <p>កំណត់​ពណ៌​ផ្ទៃខាងក្រោយ​សម្រាប់​ជម្រើស ។</p><p>ដើម្បី​កំណត់​ពណ៌​អត្ថបទ​ដែល​បាន​ជ្រើស ប្រើ &quot;<b>កំណត់​រចនាសម្ព័ន្ធ​ការ​​រំលេច​​</b>&quot; ប្រអប់ ។</p>

en: Current Line
km: បន្ទាត់​បច្ចុប្បន្ន ៖

en: <p>Sets the background color of the currently active line, which means the line where your cursor is positioned.</p>
km: <p>កំណត់​ពណ៌​ផ្ទៃខាងក្រោយ​នៃ​បន្ទាត់​សកម្ម​បច្ចុប្បន្ន ដែល​មាន​ន័យ​ថា​ជា​កន្លែង​ដាក់​ទស្សន៍ទ្រនិច​របស់​អ្នក ។</p>

en: Search Highlight
km: ស្វែងរក​ផ្នែក​សំខាន់

en: <p>Sets the background color of search results.</p>
km: <p>កំណត់​ពណ៌​ផ្ទៃខាងក្រោយ​​​​នៃ​លទ្ធផល​ស្វែងរក ។</p>

en: Replace Highlight
km: ជំនួស​ផ្នែក​សំខាន់

en: <p>Sets the background color of replaced text.</p>
km: <p>កំណត់​ពណ៌​ផ្ទៃ​ខាងក្រោយ​នៃ​​អត្ថបទ​ដែល​បាន​ជំនួយ ។</p>

en: Icon Border
km: ស៊ុម​រូបតំណាង

en: Background Area
km: ផ្ទៃ​ខាងក្រោយ

en: <p>Sets the background color of the icon border.</p>
km: <p>កំណត់​ពណ៌​ផ្ទៃខាងក្រោយ​របស់​ស៊ុម​រូបតំណាង ។</p>

en: Line Numbers
km: លេខ​បន្ទាត់

en: <p>This color will be used to draw the line numbers (if enabled).</p>
km: <p>ពណ៌​នេះ​នឹង​ត្រូវ​បាន​ប្រើ​ដើម្បី​គូរ​លេខ​បន្ទាត់ (ប្រសិន​បើ​បាន​បើក) ។</p>

en: Separator
km: សញ្ញា​បំបែក​

en: <p>This color will be used to draw the line between line numbers and the icon borders, if both are enabled.</p>
km: <p>ពណ៌​នេះ​នឹង​ត្រូវ​បាន​ប្រើ​ ដើម្បី​គូរ​​លេខ​បន្ទាត់ និង​រូប​តំណាង​ស៊ុម​រូប​តំណាង ប្រសិនបើ​ទាំង​ពីរ​ត្រូវ​បាន​​បើក ។</p>

en: Word Wrap Marker
km: សញ្ញា​​សម្គាល់​ការ​រុំ​ពាក្យ ៖

en: <p>Sets the color of Word Wrap-related markers:</p><dl><dt>Static Word Wrap</dt><dd>A vertical line which shows the column where text is going to be wrapped</dd><dt>Dynamic Word Wrap</dt><dd>An arrow shown to the left of visually-wrapped lines</dd></dl>
km: <p>កំណត់​ពណ៌​នៃ​សញ្ញា​​សម្គាល់​ដែល​ទាក់ទង​នឹង​ការ​រុំ​ពាក្យ ៖</p><dl><dt>ការ​រុំពាក្យឋិតិវន្ត</dt><dd>បន្ទាត់​បញ្ឈរ​មួយ​ដែល​បង្ហាញ​ជួរឈរ​ដែលអត្ថបទ​នឹង​ត្រូវ​បាន​រុំ</dd><dt>ការ​រុំ​ពាក្យ​ថាមវន្ត</dt><dd>ព្រួញ​មួយត្រូវ​បាន​បង្ហាញ​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​នៃ​បន្ទាត់​ដែល​បាន​រុំ​មើល​ឃើញ</dd></dl>

en: Code Folding
km: ផ្នត់​កូដ

en: <p>Sets the color of the code folding bar.</p>
km: <p>កំណត់​ពណ៌​​របារ​របត់​កូដ ។</p>

en: Modified Lines
km: បាន​កែប្រែ​បន្ទាត់

en: <p>Sets the color of the line modification marker for modified lines.</p>
km: <p>កំណត់​ពណ៌​ឧបករណ៍​កែសម្រួល​បន្ទាត់​សម្រាប់​បន្ទាត់​ដែល​បាន​កែសម្រួល ។</p>

en: Saved Lines
km: បន្ទាត់​ដែល​បាន​រក្សាទុក

en: <p>Sets the color of the line modification marker for saved lines.</p>
km: <p>កំណត់​ពណ៌​នៃ​ឧបករណ៍​សម្គាល់​កំណែប្រែ​បន្ទាត់​សម្រាប់​បន្ទាត់​ដែល​បាន​រក្សាទុក ។</p>

en: Text Decorations
km: ការ​តុបតែង​​អត្ថបទ

en: Spelling Mistake Line
km: ជួរ​ដែល​មាន​កំហុស​អក្ខរាវិរុទ្ធ ៖

en: <p>Sets the color of the line that is used to indicate spelling mistakes.</p>
km: <p>កំណត់​ពណ៌​​បន្ទាត់​ដែល​ត្រូវ​បានប្រើ​ដើម្បី​បង្ហាញ​កំហុស​អក្ខរាវិរុទ្ធ ។</p>

en: Tab and Space Markers
km: សញ្ញា​​សម្គាល់​​ថេប និង​ដកឃ្លា

en: <p>Sets the color of the tabulator marks.</p>
km: <p>កំណត់​ពណ៌នៃ​ការ​សម្គាល់ថេប ៖</p>

en: Indentation Line
km: ការ​ចូល​បន្ទាត់

en: <p>Sets the color of the vertical indentation lines.</p>
km: <p>កំណត់​ពណ៌​នៃ​ការ​ចូល​បន្ទាត់​បញ្ឈរ ។</p>

en: Bracket Highlight
km: បន្លិច​វង់​តង្កៀប ៖

en: <p>Sets the bracket matching color. This means, if you place the cursor e.g. at a <b>(</b>, the matching <b>)</b> will be highlighted with this color.</p>
km: <p>កំណត់ពណ៌​ដែល​ផ្គូផ្គង​នឹង​វង់​តង្កៀប ។ មាន​ន័យ​ថា ប្រសិនបើ​អ្នក​ដាក់​ទស្សន៍​ទ្រនិច ឧទា. នៅ <b>(</b> ការ​ផ្គូផ្គង <b>)</b> មួយ​នឹង​ត្រូវ​បាន​រំលេច​​ដោយ​ពណ៌​នេះ ។</p>

en: Marker Colors
km: ពណ៌​ឧបករណ៍​សម្គាល់

en: Bookmark
km: ចំណាំ

en: Active Breakpoint
km: ចំណុច​ឈប់​សកម្ម

en: Reached Breakpoint
km: បាន​មក​ដល់​ចំណុច​ឈប់

en: Disabled Breakpoint
km: ចំណុច​ឈប់​ដែល​បាន​បិទ

en: Execution
km: ការ​ប្រតិបត្តិ

en: Warning
km: ការ​ព្រមាន

en: Error
km: កំហុស

en: <p>Sets the background color of mark type.</p><p><b>Note</b>: The marker color is displayed lightly because of transparency.</p>
km: <p>កំណត់​ពណ៌​ផ្ទៃខាងក្រោយ​នៃ​ប្រភេទ​​សញ្ញា​​សម្គាល់​ដែល​បាន​ជ្រើស ។</p><p><b>ចំណាំ</b> ៖ ពណ៌​សញ្ញា​​សម្គាល់​ត្រូវ​បាន​បង្ហាញ​យ៉ាង​ស្រាល ដោយ​សារ​តែ​ភាព​ថ្លា ។</p>

en: Text Templates & Snippets
km: ពុម្ព​អត្ថបទ និង​អត្ថបទ​ខ្លី

en: Background
km: ផ្ទៃ​ខាង​ក្រោយ

en: Editable Placeholder
km: កន្លែង​ដាក់​ដែល​អាច​កែសម្រួល​បាន

en: Focused Editable Placeholder
km: បាន​ផ្ដោត​កន្លែង​ដាក់​ដែល​អាច​កែសម្រួល​បាន

en: Not Editable Placeholder
km: គ្មាន​កន្លែង​ដាក់​ដែល​អាច​កែសម្រួល​បាន​ទេ

en: H&ighlight:
km: បន្លិច ៖

en: <p>This list displays the contexts of the current syntax highlight mode and offers the means to edit them. The context name reflects the current style settings.</p><p>To edit using the keyboard, press <strong>&lt;SPACE&gt;</strong> and choose a property from the popup menu.</p><p>To edit the colors, click the colored squares, or select the color to edit from the popup menu.</p><p>You can unset the Background and Selected Background colors from the context menu when appropriate.</p>
km: <p>បញ្ជី​នេះ​បង្ហាញ​បរិបទ​នៃ​របៀប​​រំលេច​​វាក្យ​សម្ព័ន្ធ​បច្ចុប្បន្ន ហើយ​ផ្ដល់​នូវ​មធ្យោបាយ​ក្នុង​ការ​កែសម្រួល​ពួកវា ។ ឈ្មោះ​បរិបទ​ឆ្លុះបញ្ចាំង​អំពី​ការ​កំណត់​រចនាប័ទ្ម​បច្ចុប្បន្ន ។</p><p>ដើម្បី​កែសម្រួល​ដោយ​ប្រើ​ក្ដារចុច ត្រូវ​សង្កត់ <strong>&lt;ចន្លោះ​មិន​ឃើញ&gt;</strong> ហើយ​ជ្រើស​លក្ខណៈ​សម្បត្តិ​ពី​ម៉ឺនុយ​លេចឡើង ។</p><p>ដើម្បី​កែសម្រួល​ពណ៌ គឺ​ត្រូវ​ចុច​លើ​ការ៉េ​ដែល​មាន​ពណ៌ ឬ​ជ្រើស​ពណ៌​ដែល​ត្រូវ​កែសម្រួល​ពី​ម៉ឺនុយ​លេចឡើង ។</p><p>អ្នក​អាច​ដោះ​ការ​កំណត់​ពណ៌​ផ្ទៃខាងក្រោយ និង​ពណ៌​ផ្ទៃខាងក្រោយ​ដែល​បាន​ជ្រើស​ពី​ម៉ឺនុយ​បរិបទ នៅ​ពេល​សមរម្យ ។</p>

en: Export...
km: នាំចេញ...

en: Import...
km: នាំចូល...

en: Colors
km: ពណ៌

en: Default Text Styles
km: រចនាប័ទ្ម​អត្ថបទ​ធម្មតា

en: Highlighting Text Styles
km: រចនាប័ទ្ម​​អត្ថបទ​រំលេច

[ctx: Autoindent mode]
en: None
km: គ្មាន

[ctx: Autoindent mode]
en: Normal
km: ធម្មតា

en: Set &Bookmark
km: កំណត់​ចំណាំ

en: If a line has no bookmark then add one, otherwise remove it.
km: ប្រសិនបើ​បន្ទាត់​គ្មាន​ចំណាំ នោះ​សូម​បន្ថែម​មួយ បើមិន​ដូច្នោះ​ទេ យក​វា​ចេញ ។

en: Clear &All Bookmarks
km: សម្អាត​ចំណាំ​ទាំងអស់

en: Remove all bookmarks of the current document.
km: យក​ចំណាំ​របស់​ឯកសារ​បច្ចុប្បន្ន​ទាំងអស់​ចេញ ។

en: Next Bookmark
km: ចំណាំ​បន្ទាប់

en: Go to the next bookmark.
km: ទៅ​កាន់​ចំណាំ​បន្ទាប់

en: Previous Bookmark
km: ចំណាំ​មុន

en: Go to the previous bookmark.
km: ទៅ​កាន់​ចំណាំ​មុន ។

en: &Bookmarks
km: ចំណាំ

en: &Next: %1 - "%2"
km: បន្ទាប់ ៖ %1 - "%2"

en: &Previous: %1 - "%2"
km: មុន ៖ %1 - "%2"

en: <p>indent</p><p>Indents the selected lines or the current line</p>
km: <p>ចូល​បន្ទាត់</p><p>ចូល​បន្ទាត់​​​នៃ​បន្ទាត់​ដែល​បាន​ជ្រើស ឬ​បន្ទាត់​បច្ចុប្បន្ន</p>

en: <p>unindent</p><p>Unindents the selected lines or current line.</p>
km: <p>មិន​ចូល​បន្ទាត់</p><p>មិន​ចូល​បន្ទាត់ បន្ទាត់​ដែល​បាន​ជ្រើស ឬ​បន្ទាត់​បច្ចុប្បន្ន ។</p>

en: <p>cleanindent</p><p>Cleans up the indentation of the selected lines or current line according to the indentation settings in the document. </p>
km: <p>cleanindent</p><p>សម្អាត​ការ​ចូល​បន្ទាត់​នៃ​បន្ទាត់​ដែល​បាន​ជ្រើស ឬ​បន្ទាត់​បច្ចុប្បន្ន អាស្រ័យ​លើ​ការ​កំណត់​​ការ​ចូល​បន្ទាត់​នៅ​ក្នុង​ឯកសារ ។ </p>

en: <p>comment</p><p>Inserts comment markers to make the selection or selected lines or current line a comment according to the text format as defined by the syntax highlight definition for the document.</p>
km: <p>មតិ​យោបល់</p><p>បញ្ចូល​ឧបករណ៍​សម្គាល់​មតិ​យោបល់ ដើម្បី​​ធ្វើ​ការ​ជ្រើស​រើស បន្ទាត់​ដែល​បាន​ជ្រើស ឬ​បន្ទាត់​បច្ចុប្បន្ន​ មតិយោបល់​អាស្រ័យ​លើ​ទ្រង់ទ្រាយ​អត្ថបទ​ដូច​ដែល​បាន​កំណត់​ដោយ​ការ​កំណត់​ផ្នែក​​សំខាន់​វាក្យសម្ពន្ធ​សម្រាប់​ឯកសារ ។</p>

en: <p>uncomment</p><p>Removes comment markers from the selection or selected lines or current line according to the text format as defined by the syntax highlight definition for the document.</p>
km: <p>មិន​ផ្ដល់​មតិយោបល់</p><p>កម្មវិធី​សម្គាល់​មតិ​យោបល់​​ពី​ជម្រើស ឬ​បន្ទាត់​ដែល​បាន​​ជ្រើស ឬ​បន្ទាត់​បច្ចុប្បន្ន អាស្រ័យ​លើ​ទ្រង់ទ្រាយ​អត្ថបទ​​ដែល​បាន​កំណត់​ដោយ​ការ​កំណត់​ផ្នែក​សំខាន់​សម្រាប់​ឯកសារ ។</p>

en: <p>goto <b>line number</b></p><p>This command navigates to the specified line number.</p>
km: <p>goto <b>ចំនួន​បន្ទាត់</b></p><p>ពាក្យ​បញ្ជា​នេះ​រុករក​ ដើម្បី​បញ្ជាក់​ចំនួន​​បន្ទាត់ ។</p>

en: Deletes the current line.
km: លុប​ប្រភេទ​ឯកសារ​បច្ចុប្បន្ន .​

en: <p>set-tab-width <b>width</b></p><p>Sets the tab width to the number <b>width</b></p>
km: <p>កំណត់​ទទឹង​ផ្ទាំង <b>ទទឹង</b></p><p>កំណត់​​ទទឹង​ផ្ទាំង​ទៅ​ចំនួន <b>ទទឹង</b></p>

en: <p>set-replace-tab <b>enable</b></p><p>If enabled, tabs are replaced with spaces as you type.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
km: <p>កំណត់​ផ្ទាំង​ជំនួស <b>បើក</b></p><p>ប្រសិនបើ​​​បើក ផ្ទាំង​នឹង​ត្រូវ​បាន​ជំនួស​​ជា​មួយ​ចន្លោះ​មិន​ឃើញ​ដែល​អ្នក​វាយ ។</p><p>តម្លៃ​ពិត​ប្រាកដ​ដែល​មាន ៖ ១ ពិត<br/>តម្លៃ​មិន​ពិត ៖ ០ មិន​ពិត</p>

en: <p>set-show-tabs <b>enable</b></p><p>If enabled, TAB characters and trailing whitespace will be visualized by a small dot.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
km: <p>កំណត់​​ផ្ទាំង​បង្ហាញ <b>បើក</b></p><p>ប្រសិនបើ​បើក តួអក្សរ TAB និង​​ចន្លោះ​នៅ​ខាង​ក្រោយ​នឹង​ត្រូវ​កំណត់​​ដោយ​មាន​ចំណុច​តូច ។</p><p>តម្លៃ​ដែល​ពិត ៖ ១ ពិត<br/>តម្លៃ​មិន​ពិត ៖ ០ មិន​ពិត</p>

en: <p>set-remove-trailing-spaces <b>mode</b></p><p>Removes the trailing spaces in the document depending on the <b>mode</b>.</p><p>Possible values:<ul><li><b>none</b>: never remove trailing spaces.</li><li><b>modified</b>: remove trailing spaces only of modified lines.</li><li><b>all</b>: remove trailing spaces in the entire document.</li></ul></p>
km: <p>កំណត់​យក​ចន្លោះ​មិន​ឃើញ​ខាងក្រោយ​ចេញ <b>របៀប</b></p><p>យក​ចន្លោះ​មិន​ឃើញ​នៅ​ខាង​ក្រោយ​ចេញ​នៅ​ក្នុង​ឯកសារ​អាស្រ័យ​លើ <b>របៀប</b> ។</p><p>តម្លៃ​ដែល​មាន ៖<ul><li><b>គ្មាន</b> ៖ មិន​ដែល​យក​ចន្លោះ​មិន​ឃើញ​នៅ​ខាង​ក្រោយ​ចេញ​ ។</li><li><b>បាន​កែប្រែ</b> ៖ យក​ចន្លោះ​មិន​ឃើញ​នៅ​ខាងក្រោយ​ចេញ​​បន្ទាត់​ដែល​បាន​កែប្រែ​​តែប៉ុណ្ណោះ ។</li><li><b>ទាំងអស់</b> ៖ យក​ចន្លោះ​មិន​ឃើញ​នៅ​ខាងក្រោយ​នៅ​ក្នុង​ឯកសារ​ទាំង​មូល ។</li></ul></p>

en: <p>set-indent-width <b>width</b></p><p>Sets the indentation width to the number <b>width</b>. Used only if you are indenting with spaces.</p>
km: <p>កំណត់​ទទឹង​ចូល​បន្ទាត់ <b>ទទឹង</b></p><p>កំណត់​​ទទឹង​ការ​ចូល​បន្ទាត់​​​ចំពោះ​ចំនួន <b>ទទឹង</b> ។ ប្រើ​ ប្រសិនបើ​អ្នក​កំពុង​ឲ្យ​មាន​ចន្លោះ​មិន​ឃើញ ។</p>

en: <p>set-indent-mode <b>mode</b></p><p>The mode parameter is a value as seen in the Tools - Indentation menu</p>
km: <p>កំណត់​របៀប​ចូល​បន្ទាត់ <b>របៀប</b></p><p>ប៉ារ៉ាម៉ែត្រ​របៀប​​​ដូច​ដែល​បាន​ឃើញ​នៅ​ក្នុង​ម៉ឺនុយ​ការ​ចូល​បន្ទាត់</p>

en: <p>set-auto-indent <b>enable</b></p><p>Enable or disable autoindentation.</p><p>possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
km: <p>កំណត់​ចូល​បន្ទាត់​ស្វ័យ​ប្រវត្តិ <b>បើក</b></p><p>បើក ឬ​បិទ​ការ​ចូល​បន្ទាត់ ។</p><p>តម្លៃ​ពិត ៖ ១ ពិត <br/>តម្លៃ​មិន​ពិត​ពិត ៖ ០ មិន​ពិត</p>

en: <p>set-line-numbers <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the line numbers pane.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
km: <p>កំណត់​ចំនួន​បន្ទាត់ <b>បើក</b></p><p>កំណត់​ភាព​ដែល​អាច​មើល​ឃើញ​នៃ​ស្លាប​ព្រិល​ចំនួន​បន្ទាត់ ។</p><p> តម្លៃ​ពិត ៖  1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>

en: <p>set-folding-markers <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the folding markers pane.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
km: <p>កំណត់​កម្មវិធី​សម្គាល់ folding <b>បើក</b></p><p>កំណត់​ភាព​ដែល​អាច​មើល​ឃើញ​នៃ​​​ស្លាប​​ព្រិល​ឧបករណ៍​សម្គាល់​ folding ។</p><p> តម្លៃ​ពិត ៖ ១ ពិត<br/>តម្លៃ​មិន​ពិត ៖ ០ មិន​ពិត</p>

en: <p>set-icon-border <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the icon border.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
km: <p>កំណត់​ស៊ុម​រូបតំណាង <b>បើក</b></p><p>កំណត់​ភាព​ដែល​អាច​មើល​ឃើញ​នៃ​ស៊ុម​រូបតំណាង ។</p><p> តម្លៃ​ពិត ៖ ១ ពិត<br/>តម្លៃ​មិន​ពិត ៖ ០ មិន​ពិត</p>

en: <p>set-word-wrap <b>enable</b></p><p>Enables dynamic word wrap according to <b>enable</b></p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
km: <p>កំណត់​ការ​រុំ​ពាក្យ <b>បើក</b></p><p>បើក​​ការ​រុំ​ពាក្យ​ថាមវន្ត អាស្រ័យ​លើ <b>បើក</b></p><p> តម្លៃ​ពិត ៖ ១ ពិត<br/>តម្លៃ​មិន​ពិត ៖ ០ មិន​ពិត</p>

en: <p>set-word-wrap-column <b>width</b></p><p>Sets the line width for hard wrapping to <b>width</b>. This is used if you are having your text wrapped automatically.</p>
km: <p>កំណត់​ជួរ​ឈរ​ការ​រុំ​ពាក្យ <b>ទទឹង</b></p><p>កំណត់​ទទឹង​បន្ទាត់​សម្រាប់​ការ​រុំ​ចំពោះ <b>ទទឹង</b> ។ វា​ត្រូវ​បាន​ប្រើ ប្រសិនបើ​​អ្នក​មាន​អត្ថបទ​ដែល​បាន​រុំ​ដោយ​ស្វ័យ​ប្រវត្តិ ។</p>

en: <p>set-replace-tabs-save <b>enable</b></p><p>When enabled, tabs will be replaced with whitespace whenever the document is saved.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
km: <p>កំណត់​ការ​រក្សាទុក​ផ្ទាំង​ជំនួស <b>បើក</b></p><p>នៅ​ពេល​ដែល​បាន​​បើក ផ្ទាំង​នឹង​ត្រូវ​បាន​ជំនួស​ដោយ​​ចន្លោះ​មើល​មិន​ឃើញ នៅ​ពេល​ឯកសារ​ត្រូវ​បាន​រក្សា​ទុក ។</p><p> តម្លៃ​ពិត ៖ ១ ពិត<br/>តម្លៃ​មិន​ពិត ៖ ០ មិន​ពិត</p>

en: <p>set-highlight <b>highlight</b></p><p>Sets the syntax highlighting system for the document. The argument must be a valid highlight name, as seen in the Tools → Highlighting menu. This command provides an autocompletion list for its argument.</p>
km: <p>កំណត់​​រំលេច <b>រំលេច</b></p><p>កំណត់​ប្រព័ន្ធ​រំលេច​វក្យសម្ពន្ធ​សម្រាប់​ឯកសារ ។ អាគុយម៉ង់​ត្រូវតែ​ឈ្មោះ​រំលេច​ត្រឹមត្រូវ ដូច​ដែល​អ្នក​ឃើញ​នៅ​ក្នុង​ឧបករណ៍ → ម៉ឺនុយ​រំលេច ។ ពាក្យ​បញ្ជា​នេះ​ផ្ដល់​បញ្ជី​​បញ្ចប់​​ស្វ័យប្រវត្តិ​សម្រាប់​អាគុយម៉ង់​របស់​វា ។</p>

en: <p>set-mode <b>mode</b></p><p>Sets the mode as seen in Tools - Mode</p>
km: <p>កំណត់​របៀប <b>របៀប</b></p><p>កំណត់​របៀប​ដូច​ដែល​អ្នក​ឃើញ​ក្នុង​​​របៀប​ឧបករណ៍</p>

en: <p>set-show-indent <b>enable</b></p><p>If enabled, indentation will be visualized by a vertical dotted line.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
km: <p>កំណត់​ការ​បង្ហាញ​ចូល​បន្ទាត់ <b>បើក</b></p><p>ប្រសិនបើ​បើក ការ​ចូល​បន្ទាត់​នឹង​ត្រូវ​បាន​កំណត់​​ដោយ​បន្ទាត់​ចុច​ៗ​បញ្ឈរ ។</p><p> តម្លៃ​ពិត ៖ ១ ពិត<br/>តម្លៃ​មិន​ពិត ៖ ០ មិន​ពិត</p>

en: <p>Open the Print dialog to print the current document.</p>
km: <p>បើក​ប្រអប់​បោះពុម្ព​ ដើម្បី​បោះពុម្ព​​ឯកសារ​បច្ចុប្បន្ន ។</p>

en: Missing argument. Usage: %1 <value>
km: បាត់​អាគុយម៉ង់ ។ ការ​ប្រើ ៖ %1 <value>

en: No such highlighting '%1'
km: គ្មាន​ការ​រំលេច '%1' បែប​នេះ​ទេ

en: No such mode '%1'
km: គ្មាន​របៀប '%1' ដូចនោះ​ទេ

en: Failed to convert argument '%1' to integer.
km: បាន​បរាជ័យ​ក្នុង​ការ​បម្លែង​អាគុយ​ម៉ង់ '%1' ទៅ​ជា​ចំនួន​គត់ ។

en: Width must be at least 1.
km: ទទឹង​យ៉ាង​ហោច​ណាស់​ស្មើ ១ ។

en: Column must be at least 1.
km: ជួរឈរ​យ៉ាង​ហោច​ណាស់​ស្មើ ១ ។

en: Usage: %1 on|off|1|0|true|false
km: ប្រើ ៖ %1 on|off|1|0|true|false

en: Bad argument '%1'. Usage: %2 on|off|1|0|true|false
km: អាគុយ​ម៉ង់ '%1' មិន​ត្រឹមត្រូវ ។ ប្រើ ៖ %2 on|off|1|0|true|false

en: Usage: set-remove-trailing-spaces 0|-|none or 1|+|mod|modified or 2|*|all
km: ការ​ប្រើ ៖ កំណត់​​យក​​ចន្លោះ​មិន​ឃើញ​នៅ​ខាង​ក្រោយ​ចេញ 0|-|none or 1|+|mod|modified or 2|*|all

en: Unknown command '%1'
km: មិន​ស្គាល់​ពាក្យ​បញ្ជា '%1'

en: <p> char <b>identifier</b> </p><p>This command allows you to insert literal characters by their numerical identifier, in decimal, octal or hexadecimal form.</p><p>Examples:<ul><li>char <b>234</b></li><li>char <b>0x1234</b></li></ul></p>
km: <p> តួអក្សរ <b>ឧបករណ៍​សម្គាល់</b> </p><p>ពាក្យ​បញ្ជា​នេះ​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​អ្នក​បញ្ចូល​​តួអក្សរ​តម្លៃ​ត្រង់​ដោយ​ឧបករណ៍​សម្គាល់​ជា​លេខ​របស់​វា ជា​ទសភាគ គោល​ប្រាំបី ឬ​ សំណុំ​បែបបទ​គោល​ដប់​ប្រាំមួយ ។</p><p>ឧទាហណ៍ ៖<ul><li>តួអក្សរ <b>234</b></li><li>តួអក្សរ <b>0x1234</b></li></ul></p>

en: Kate Part
km: ផ្នែក​របស់ Kate

en: Embeddable editor component
km: សមាសភាគ​កម្មវិធី​និពន្ធ​ដែល​អាច​បង្កប់

en: Maintainer
km: អ្នក​ថែទាំ

en: Core Developer
km: អ្នក​អភិវឌ្ឍន៍​ចម្បង

en: Developer
km: អ្នក​អភិវឌ្ឍន៍

en: On-the-fly spell checking
km: ការ​ពិនិត្យ​អក្ខរាវិរុទ្ធ On-The-Fly

en: Large scale bug fixing
km: ជួសជុល​កំហុស​មាត្រដ្ឋាន​ទូលាយ​

en: The cool buffersystem
km: ប្រព័ន្ធ​អង្គ​ចងចាំ​បណ្ដោះអាសន្ន​

en: The Editing Commands
km: ពាក្យ​បញ្ជា​កែសម្រួល

en: Testing, ...
km: ការ​សាកល្បង ...

en: Former Core Developer
km: អតីត​ជា​អ្នក​អភិវឌ្ឍន៍​​ចម្បង

en: KWrite port to KParts
km: ច្រក KWrite ទៅ KParts

en: KWrite Undo History, Kspell integration
km: ប្រវត្តិ​មិន​ធ្វើ​វិញ​របស់ KWrite ការ​រួមបញ្ចូល Kspell

en: KWrite XML Syntax highlighting support
km: គាំទ្រ​ការ​រំលេច​​វាក្យសម្ព័ន្ធ XML របស់ KWrite

en: Patches and more
km: បំណះ និង​អ្វីៗផ្សេង​ទៀត

en: Various bugfixes
km: ការ​កែកំហុស​ផ្សេងៗ

en: Selection, KColorScheme integration
km: ការ​ជ្រើសរើស ការ​រួមបញ្ចូល KColorScheme

en: Search bar back- and front-end
km: ខាងក្រោយ​របារ​ស្វែងរក និង​កម្មវិធី​ខាងមុខ

en: Original KWrite Author
km: អ្នកនិពន្ធ​ KWrite ដើម​

en: Highlighting for RPM Spec-Files, Perl, Diff and more
km: ការ​បន្លិច​សម្រាប់ RPM Spec-Files, Perl, Diff និង​ច្រើន​ទៀត

en: Highlighting for VHDL
km: ការ​រំលេច​​សម្រាប់ VHDL

en: Highlighting for SQL
km: ការ​រំលេច​​សម្រាប់ SQL

en: Highlighting for Ferite
km: ការ​រំលេច​​សម្រាប់ Ferite

en: Highlighting for ILERPG
km: ការ​រំលេច​សម្រាប់ ILERPG

en: Highlighting for LaTeX
km: ការ​​រំលេច​​សម្រាប់ LaTeX

en: Highlighting for Makefiles, Python
km: ការ​​រំលេច​​សម្រាប់ Makefiles, Python

en: Highlighting for Python
km: ការ​រំលេច​សម្រាប់ Python

en: Highlighting for Scheme
km: ការ​​រំលេច​សម្រាប់​គ្រោងការណ៍

en: PHP Keyword/Datatype list
km: បញ្ជី​ពាក្យ​គន្លឹះ/ប្រភេទ​ទិន្នន័យ PHP

en: Very nice help
km: ជំនួយ​ដ៏​ប្រពៃ​ណាស់

en: Highlighting for Lua
km: ការ​​រំលេច​សម្រាប់ Lua

en: All people who have contributed and I have forgotten to mention
km: មនុស្ស​ទាំងអស់​ដែល​បាន​ចូលរួម ហើយ​ខ្ញុំ​ភ្លេច​រៀប​រាប់

en: Configure
km: កំណត់​រចនាសម្ព័ន្ធ

[ctx: %2 is the translation of the next message]
en: 1 replacement done on %2 | %1 replacements done on %2
km[0]: បាន​ជំនួស %1 នៅ​លើ %2

[ctx: substituted into the previous message]
en: 1 line | %1 lines
km[0]: %1 បន្ទាត់

en: Variables
km: អថេរ

en: Kate Handbook.
km: សៀវភៅ​ដៃ Kate ។

en: true
km: ពិត

en: false
km: មិន​ពិត

en: Show list of valid variables.
km: បង្ហាញ​បញ្ជី​នៃ​អថេរ​ត្រឹមត្រូវ ។

[ctx: short translation please]
en: Set the number of autocenter lines.
km: កំណត់​ចំនួន​ជួរ​ចំកណ្ដាល​ស្វ័យប្រវត្តិ ។

[ctx: short translation please]
en: Set the document background color.
km: កំណត់​ពណ៌​ផ្ទៃ​ខាងក្រោយ​របស់​ឯកសារ ។

[ctx: short translation please]
en: Pressing backspace in leading whitespace unindents.
km: ការ​ចុច​គ្រាប់ចុច​លុប​ថយក្រោយ​ក្នុង​ចន្លោះ​ទទេ​ខាងមុខ​ដែល​មិន​ចូល​បន្ទាត់ ។

[ctx: short translation please]
en: Enable block selection mode.
km: បើក​របៀប​ជ្រើស​ប្លុក ។

[ctx: short translation please]
en: Set the color for the bracket highlight.
km: កំណត់​ពណ៌​សម្រាប់​ផ្នែក​សំខាន់​តង្កៀប( [ ]) ។

[ctx: short translation please]
en: Set the background color for the current line.
km: កំណត់​ពណ៌​ផ្ទៃ​ខាងក្រោយ​សម្រាប់​ជួរ​បច្ចុប្បន្ន ។

[ctx: short translation please]
en: Set the default dictionary used for spell checking.
km: កំណត់​វចនានុក្រម​លំនាំ​ដើម​ដែល​ប្រើ​សម្រាប់​ការ​ពិនិត្យ​អក្ខរាវិរុទ្ធ ។

[ctx: short translation please]
en: Enable dynamic word wrap of long lines.
km: អនុញ្ញាត​ការ​រុំ​ពាក្យ​ជា​ថាមវន្ត​នៃ​ជួរ​វែង ។

[ctx: short translation please]
en: Sets the end of line mode.
km: កំណត់​ចុង​នៃ​របៀប​បន្ទាត់ ។

[ctx: short translation please]
en: Enable folding markers in the editor border.
km: បើក​ឧបករណ៍​សម្គាល់​របត់​នៅ​ក្នុង​ស៊ុម​កម្មវិធី​និពន្ធ ។

[ctx: short translation please]
en: Set the point size of the document font.
km: កំណត់​ទំហំ​ចំណុច​នៃ​ពុម្ពអក្សរ​ឯកសារ ។

[ctx: short translation please]
en: Set the font of the document.
km: កំណត់​ពុម្ពអក្សរ​​របស់​​ឯកសារ ។

[ctx: short translation please]
en: Set the syntax highlighting.
km: កំណត់​ការ​រំលេច​​វាក្យសម្ពន្ធ ។

[ctx: short translation please]
en: Set the icon bar color.
km: កំណត់​ពណ៌​របស់​របារ​រូបតំណាង ។

[ctx: short translation please]
en: Enable the icon border in the editor view.
km: បើក​ស៊ុម​រូបតំណាង​ក្នុង​ទិដ្ឋភាព​កម្មវិធី​កែស្រួល ។

[ctx: short translation please]
en: Set the auto indentation style.
km: កំណត់​រចនាប័ទ្ម​ការ​ចូល​បន្ទាត់​ស្វ័យប្រវត្តិ ។

[ctx: short translation please]
en: Set the indentation depth for each indent level.
km: កំណត់​​ការ​ចូល​បន្ទាត់​សម្រាប់​កម្រិត​ចូល​បន្ទាត់​នីមួយៗ ។

[ctx: short translation please]
en: Allow odd indentation level (no multiple of indent width).
km: អនុញ្ញាត​កម្រិត​ចូល​បន្ទាត់​សេស (គ្មាន​ពហុ​បន្ទាត់​​​ទទឹង​ចូល​បន្ទាត់) ។

[ctx: short translation please]
en: Show line numbers.
km: បង្ហាញ​​ចំនួន​ជួរ ។

[ctx: short translation please]
en: Insert newline at end of file on save.
km: បញ្ចូល​បន្ទាត់​ថ្មី​នៅ​ចុង​ឯកសារ​ពេល​ដែល​​រក្សាទុក ។

[ctx: short translation please]
en: Enable overwrite mode in the document.
km: បើក​របៀប​សរសេរ​ជាន់​លើ​នៅ​ក្នុង​ឯកសារ ។

[ctx: short translation please]
en: Enable persistent text selection.
km: បើក​ការ​ជ្រើស​អត្ថបទ​អចិន្ត្រៃយ៍ ។

[ctx: short translation please]
en: Replace tabs with spaces when saving the document.
km: ជំនួស​ថេប​ដោយ​ចន្លោះ នៅ​ពេល​រក្សាទុក​ឯកសារ ។

[ctx: short translation please]
en: Replace tabs with spaces.
km: ជំនួស​ថេប​ដោយ​ចន្លោះ ។

[ctx: short translation please]
en: Remove trailing spaces when saving the document.
km: យក​ចន្លោះ​ពីក្រោយ​ចេញ នៅ​ពេល​រក្សាទុក​ឯកសារ ។

[ctx: short translation please]
en: Set the color scheme.
km: កំណត់​ពណ៌​ចម្រុះ ។

[ctx: short translation please]
en: Set the text selection color.
km: កំណត់​ពណ៌​នៃ​ការ​ជ្រើស​អត្ថបទ ។

[ctx: short translation please]
en: Visualize tabs and trailing spaces.
km: ធ្វើ​ឲ្យ​មើល​ឃើញ​ថេប និង​ចន្លោះ​ពីក្រោយ ។

[ctx: short translation please]
en: Enable smart home navigation.
km: បើក​ការ​រុករក​ទៅ​ដើម​ដែល​ឆ្លាតវៃ ។

[ctx: short translation please]
en: Pressing TAB key indents.
km: ​ចុច​គ្រាប់ចុច ថេប (TAB) នឹង​ចូល​បន្ទាត់ ។

[ctx: short translation please]
en: Set the tab display width.
km: កំណត់​ទទឹង​ការ​បង្ហាញ​ថេប ។

[ctx: short translation please]
en: Set the number of undo steps to remember (0 equals infinity).
km: កំណត់​ចំនួន​ជំហាន​មិន​ធ្វើ​វិញ​ឲ្យ​ចងចាំ (០ អនន្ត​ភាព​ស្មើ) ។

[ctx: short translation please]
en: Set the word wrap column.
km: កំណត់​ជួរឈរ​នៃ​ការ​រុំ​ពាក្យ ។

[ctx: short translation please]
en: Set the word wrap marker color.
km: កំណត់​ពណ៌​របស់​ឧបករណ៍​សម្គាល់​ការ​រុំ​ពាក្យ ។

[ctx: short translation please]
en: Enable word wrap while typing text.
km: បើក​ការ​រុំ​ពាក្យ​អំឡុង​ពេល​វាយ​អត្ថបទ ។

en: Here you can choose which mode should be used for the current document. This will influence the highlighting and folding being used, for example.
km: ទីនេះ អ្នក​អាច​ជ្រើស​របៀប​ដែល​គួរ​ប្រើ​សម្រាប់​ឯកសារ​បច្ចុប្បន្ន ។ វា​នឹង​ប៉ះពាល់​ដល់​ការ​បន្លិច និង​​ការ​បត់​បាន​ប្រើ ។

en: Cut the selected text and move it to the clipboard
km: កាត់​អត្ថបទ​ដែល​បាន​ជ្រើស ហើយ​ផ្លាស់​ទី​វា​ទៅ​ក្ដារ​តម្បៀត​ខ្ទាស់

en: Paste previously copied or cut clipboard contents
km: បិទ​ភ្ជាប់​មាតិកា​របស់​ក្ដារ​តម្បៀត​ខ្ទាស់​ដែល​បាន​កាត់ ឬ​ចម្លង​ពី​មុន ។

en: Use this command to copy the currently selected text to the system clipboard.
km: ប្រើ​ពាក្យ​បញ្ជា​នេះ​ដើម្បី​ចម្លង​អត្ថបទ​ដែល​បាន​ជ្រើស​បច្ចុប្បន្ន ទៅ​ក្ដារ​តម្បៀត​ខ្ទាស់របស់ប្រព័ន្ធ ។​

en: Save the current document
km: រក្សាទុក​ឯកសារ​បច្ចុប្បន្ន

en: Revert the most recent editing actions
km: ត្រឡប់​សកម្មភាព​កែសម្រួល​ថ្មី​បំផុត​ទៅ​ដើម

en: Revert the most recent undo operation
km: ត្រឡប់​ប្រតិបត្តិការ​មិន​ធ្វើ​វិញ​ថ្មី​ៗបំផុត​ទៅ​ដើម​វិញ

en: &Scripts
km: ស្គ្រីប

en: Apply &Word Wrap
km: អនុវត្ត​ការ​រុំពាក្យ

en: &Clean Indentation
km: សម្អាត​ការ​ចូល​បន្ទាត់

en: Use this to clean the indentation of a selected block of text (only tabs/only spaces).<br /><br />You can configure whether tabs should be honored and used or replaced with spaces, in the configuration dialog.
km: ប្រើ​វា​ដើម្បី​​សម្អាត​​ការ​ចូល​បន្ទាត់​នៃ​បណ្ដុំ​អត្ថបទ​ដែល​បាន​ជ្រើស (តែ​ថេប/តែ​ចន្លោះ) ។​<br /><br />អ្នក​​អាច​កំណត់​រចនាសម្ព័ន្ធ​ថា​តើ​ថេប​តែ​គួរ​ត្រូវ​បាន​ប្រើ ឬ​ជំនួស​ដោយ​ចន្លោះ ក្នុង​ប្រអប់​កំណត់​រចនាសម្ព័ន្ធ ។

en: C&omment
km: សេចក្តី​អធិប្បាយ

en: This command comments out the current line or a selected block of text.<br /><br />The characters for single/multiple line comments are defined within the language's highlighting.
km: ពាក្យ​បញ្ជា​នេះ​រៀបរាប់​អំពី​បន្ទាត់ ឬ​បណ្ដុំ​អត្ថបទ​ដែល​បាន​ជ្រើស​បច្ចុប្បន្ន ។<br /><br />តួ​អក្សរ​សម្រាប់​សេចក្ដី​អធិប្បាយ​មួយ/ច្រើន​បន្ទាត់​ត្រូវ​បាន​កំណត់​នៅ​ក្នុង​ការ​បន្លិច​របស់​ភាសា ។

en: Unco&mment
km: គ្មាន​សេចក្ដី​អធិប្បាយ

en: This command removes comments from the current line or a selected block of text.<br /><br />The characters for single/multiple line comments are defined within the language's highlighting.
km: ពាក្យ​បញ្ជា​នេះ​នឹង​យក​សេចក្ដី​អធិប្បាយ​ចេញ​ពី​បន្ទាត់ ឬ​បណ្ដុំ​អត្ថបទ​ដែល​បាន​ជ្រើស​បច្ចុប្បន្ន ។<br /><br />តួអក្សរ​សម្រាប់​សេចក្ដី​​អធិប្បាយ​មួយ/ច្រើន​បន្ទាត់​ត្រូវ​បាន​កំណត់​ក្នុង​ការ​បន្លិច​របស់​ភាសា ។

en: Toggle Comment
km: បិទ/បើក​មតិយោបល់

en: &Read Only Mode
km: របៀប​បាន​តែ​អាន

en: Lock/unlock the document for writing
km: ចាក់សោ/ដោះសោ​ឯកសារ ដើម្បី​សរសេរ

en: Uppercase
km: អក្សរធំ

en: Convert the selection to uppercase, or the character to the right of the cursor if no text is selected.
km: បម្លែង​ជម្រើស​ទៅ​ជា​អក្សរ​​ធំ ឬ​តួអក្សរ​ទៅ​ខាងស្ដាំ​​ទស្សន៍ទ្រនិច ប្រសិន​បើ​គ្មាន​អត្ថបទ​ដែល​បាន​ជ្រើស​ទេ​នោះ ។

en: Lowercase
km: អក្សរ​តូច

en: Convert the selection to lowercase, or the character to the right of the cursor if no text is selected.
km: បម្លែង​ជម្រើស​ទៅ​អក្ស​រ​តូច ឬ​តួអក្សរ​ទៅ​ខាងស្ដាំ​ទស្សន៍ទ្រនិច ប្រសិន​បើ​គ្មាន​អត្ថបទ​ត្រូវ​បាន​ជ្រើស​ទេ​នោះ ។

en: Capitalize
km: សរសេរ​ជា​អក្សរ​ធំ

en: Capitalize the selection, or the word under the cursor if no text is selected.
km: សរសេរ​ជម្រើស​ជាអក្សរ​ធំ ឬ​ពាក្យ​នៅ​ខាងក្រោម​ទស្សន៍​ទ្រនិច ប្រសិន​បើ​គ្មាន​អត្ថបទ​ត្រូវ​បាន​ជ្រើស ។

en: Join Lines
km: ត​បន្ទាត់

en: Invoke Code Completion
km: ហៅ​ការ​បំពេញ​កូដ

en: Manually invoke command completion, usually by using a shortcut bound to this action.
km: ហៅ​ការ​បំពេញ​ពាក្យ​បញ្ជា​ដោយ​ដៃ ដែលជា​ទូទៅ​គឺ​ដោយ​ប្រើ​ការ​ចង​ផ្លូវកាត់​ចំពោះ​អំពើ​នេះ ។

en: Print the current document.
km: បោះពុម្ព​ឯកសារ​បច្ចុប្បន្ន ។

en: Reloa&d
km: ផ្ទុក​ឡើង​វិញ

en: Reload the current document from disk.
km: ផ្ទុក​ឯកសារ​បច្ចុប្បន្នពីថាស​ឡើង​វិញ ។​

en: Save the current document to disk, with a name of your choice.
km: រក្សា​ទុក​ឯកសារ​បច្ចុប្បន្ន​ទៅ​ថាស ដែល​មានឈ្មោះ​ជម្រើស​របស់​អ្នក ។

en: This command opens a dialog and lets you choose a line that you want the cursor to move to.
km: ពាក្យ​បញ្ជា​នេះ​បើកប្រអប់​មួយ ហើយ​​អនុញ្ញាតឲ្យ​អ្នក​ជ្រើស​បន្ទាត់​ដែល​អ្នក​ចង់​ផ្លាស់ទី​ទស្សន៍​ទ្រនិច​ទៅ ។

en: &Configure Editor...
km: កំណត់​រចនាសម្ព័ន្ធ​កម្មវិធី​​កែសម្រួល...

en: Configure various aspects of this editor.
km: កំណត់​រចនា​សម្ព័ន្ធ​ទិដ្ឋភាព​ផ្សេងៗ​របស់​កម្មវិធី​​កែសម្រួល​នេះ ។

en: &Mode
km: របៀប

en: &Highlighting
km: ការ​​រំលេច

en: Here you can choose how the current document should be highlighted.
km: នៅ​ទីនេះ អ្នក​អាច​ជ្រើស​របៀប​​រំលេច​​ឯកសារ​បច្ចុប្បន្ន ។

en: &Indentation
km: ការ​ចូល​បន្ទាត់

en: Select the entire text of the current document.
km: ជ្រើស​អត្ថបទ​ទាំង​មូល​នៃ​ឯកសារ​បច្ចុប្បន្ន ។

en: If you have selected something within the current document, this will no longer be selected.
km: ប្រសិន​បើ​អ្នក​បានជ្រើស​អ្វី​មួយ​ក្នុង​ឯកសារ​បច្ចុប្បន្ន វា​នឹង​មិន​ត្រូវ​បាន​ជ្រើស​ទៀត​ទេ ។

en: Enlarge Font
km: ពង្រីក​ពុម្ពអក្សរ

en: This increases the display font size.
km: វា​នឹង​បង្កើន​ទំហំ​បង្ហាញ​របស់​ពុម្ពអក្សរ ។

en: Shrink Font
km: បង្រួញ​ពុម្ពអក្សរ

en: This decreases the display font size.
km: វា​នឹង​បន្ថយ​ទំហំ​បង្ហាញ​របស់​ពុម្ពអក្សរ ។

en: Bl&ock Selection Mode
km: របៀប​ជ្រើស​រើស​បណ្តុំ

en: This command allows switching between the normal (line based) selection mode and the block selection mode.
km: ពាក្យ​បញ្ជា​នេះ​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​ប្ដូរ​រវាង​របៀប​ជម្រើស​ធម្មតា (បន្ទាត់​ជា​គោល) និង​របៀប​ជម្រើស​បណ្ដុំ ។

en: Overwr&ite Mode
km: របៀប​សរសេរ​ជាន់​លើ

en: Choose whether you want the text you type to be inserted or to overwrite existing text.
km: ជ្រើស​ថាតើអ្នក​ចង់​បញ្ចូល​អត្ថបទ​ដែល​អ្នក​បាន​វាយ ឬ​សរសេរ​ជាន់​លើ​អត្ថបទ​ដែល​មាន​ស្រាប់ ។

en: &Dynamic Word Wrap
km: រុំ​ពាក្យ​ថាមវន្ត

en: Dynamic Word Wrap Indicators
km: ទ្រនិច​បង្ហាញ​រុំ​ពាក្យ​ថាមវន្ត​

en: Choose when the Dynamic Word Wrap Indicators should be displayed
km: ជ្រើស ពេល​វេលា​ដែល​គួរ​បង្ហាញ​ទ្រនិច​ចង្អុល​បង្ហាញ​រុំ​ពាក្យ​ថាមវន្ត ។

en: &Off
km: បិទ

en: Follow &Line Numbers
km: ដាក់​ពីក្រោយលេខ​បន្ទាត់​

en: &Always On
km: បើក​ជានិច្ច

en: Static Word Wrap
km: ការ​រុំ​ពាក្យឋិតិវន្ត

en: Show Static &Word Wrap Marker
km: បង្ហាញសញ្ញា​សម្គាល់​រុំពាក្យ​ឋិតិវន្ត

en: Show/hide the Word Wrap Marker, a vertical line drawn at the word wrap column as defined in the editing properties
km: បង្ហាញ​/​លាក់​សញ្ញា​​សម្គាល់​រុំ​ពាក្យ ដែល​បន្ទាត់​បញ្ឈរ​ត្រូវ​បាន​គូរ​នៅ​ជួរឈរ​រុំ​ពាក្យ ដូច​ដែល​បាន​កំណត់​ក្នុង​​លក្ខណៈ​សម្បត្តិ​ការ​កែសម្រួល

en: Show Folding &Markers
km: បង្ហាញ​សញ្ញា​​សម្គាល់​ការ​បត់

en: You can choose if the codefolding marks should be shown, if codefolding is possible.
km: អ្នក​អាច​ជ្រើស​ថា​តើ​ការ​សម្គាល់​ការ​បត់​កូដ​គួរ​ត្រូវ​បាន​បង្ហាញ​ឬអត់ ប្រសិន​បើ​ការ​បត់​កូដ​អាច​ប្រើ​បាន ។

en: Show &Icon Border
km: បង្ហាញ​ស៊ុម​រូប​តំណាង

en: Show/hide the icon border.<br /><br />The icon border shows bookmark symbols, for instance.
km: បង្ហាញ​/​លាក់​ស៊ុម​រូបតំណាង ។<br /><br />ឧទាហរណ៍ ស៊ុម​រូបតំណាង​បង្ហាញ​និមិត្ត​សញ្ញា​ចំណាំ ។

en: Show &Line Numbers
km: បង្ហាញ​លេខ​បន្ទាត់

en: Show/hide the line numbers on the left hand side of the view.
km: បង្ហាញ​/​លាក់​លេខ​បន្ទាត់​នៅ​ផ្នែក​ខាង​ឆ្វេង​ដៃ​នៃ​ទិដ្ឋភាព ។​

en: Show Scroll&bar Marks
km: បង្ហាញ​សញ្ញា​សម្គាល់​របារ​រមូរ

en: Show/hide the marks on the vertical scrollbar.<br /><br />The marks show bookmarks, for instance.
km: បង្ហាញ​/​លាក់​សញ្ញា​សម្គាល់​នៅ​លើ​របារ​រមូរ​បញ្ឈរ ។<br /><br />ឧទាហរណ៍ សម្គាល់​បង្ហាញ​ចំណាំ ។

en: Show Scrollbar Mini-Map
km: បង្ហាញ​​របារ​រមូរ​ផែនទី​តូច

en: Show/hide the mini-map on the vertical scrollbar.<br /><br />The mini-map shows an overview of the whole document.
km: បង្ហាញ​/​លាក់​សញ្ញា​សម្គាល់​នៅ​លើ​របារ​រមូរ​បញ្ឈរ ។<br /><br />ឧទាហរណ៍ សញ្ញា​សម្គាល់​បង្ហាញ​ទិដ្ឋភាព​ទូទៅ​នៃ​ឯកសារ​ទាំងអស់ ។

en: Switch to Command Line
km: ប្ដូរ​ទៅ​បន្ទាត់​ពាក្យបញ្ជា

en: Show/hide the command line on the bottom of the view.
km: បង្ហាញ​/​លាក់​បន្ទាត់​ពាក្យ​បញ្ជា​នៅ​បាត​ទិដ្ឋភាព ។

en: &End of Line
km: ចុង​បន្ទាត់

en: Choose which line endings should be used, when you save the document
km: ជ្រើស​ថាតើ​គួរត្រូវ​ប្រើ​ចុង​បន្ទាត់​មួយ​ណា នៅ​ពេល​អ្នក​រក្សា​ទុក​ឯកសារ

en: Add &Byte Order Mark (BOM)
km: បន្ថែម​ការ​សម្គាល់​លំដាប់​បៃ (BOM)

en: E&ncoding
km: ការ​អ៊ិនកូដ

en: Look up the first occurrence of a piece of text or regular expression.
km: រក​មើល​ការ​កើតឡើង​ដំបូង​នៃ​ផ្នែក​របស់អត្ថបទ ឬ​កន្សោម​ធម្មតា ។

en: Find Selected
km: រក​អ្វី​ដែល​បាន​ជ្រើស

en: Finds next occurrence of selected text.
km: រក​មើល​ការ​កើតឡើង​បន្ទាប់​នៃ​អត្ថបទ​ដែល​បាន​ជ្រើស ។

en: Find Selected Backwards
km: រក​អ្វី​ដែល​បាន​ជ្រើស​ថយក្រោយ

en: Finds previous occurrence of selected text.
km: រក​ការ​កើតឡើង​ពី​មុន​នៃ​អត្ថបទ​ដែល​បាន​ជ្រើស ។

en: Look up the next occurrence of the search phrase.
km: រកមើល​ការ​ជួប​ប្រទះ​បន្ទាប់​នៃ​ឃ្លា​ដែល​ស្វែងរក ។

en: Look up the previous occurrence of the search phrase.
km: រកមើល​ការ​កើតឡើង​ពី​មុន​នៃ​ឃ្លា​ស្វែងរក ។

en: Look up a piece of text or regular expression and replace the result with some given text.
km: រកមើល​ផ្នែក​នៃ​អត្ថបទ ឬ​កន្សោម​ធម្មតា ហើយ​ជំនួស​លទ្ធផល​ដោយ​អត្ថបទ​ដែល​បាន​ផ្តល់​ណាមួយ ។

en: Automatic Spell Checking
km: ពិនិត្យអក្ខរាវិរុទ្ធ​ដោយ​ស្វ័យ​ប្រវត្តិ

en: Enable/disable automatic spell checking
km: បិទ/បើក​ការ​ពិនិត្យ​អក្ខរាវិរុទ្ធ​ដោយ​ស្វ័យ​ប្រវត្តិ

en: Change Dictionary...
km: ផ្លាស់ប្ដូរ​វចនានុក្រម...

en: Change the dictionary that is used for spell checking.
km: ផ្លាស់ប្ដូរ​ថត​ដែល​ត្រូវ​បាន​ប្រើ​ដើម្បីពិនិត្យអក្ខរាវិរុទ្ធ ។

en: Clear Dictionary Ranges
km: ជម្រះ​ជួរ​វចនានុក្រម

en: Remove all the separate dictionary ranges that were set for spell checking.
km: យក​ជួរ​វចនានុក្រម​ដោយ​ឡែក​ទាំងអស់​ដែល​ត្រូវ​បានកំណត់​សម្រាប់ការ​ពិនិត្យ​អក្ខរាវិរុទ្ធ​ចេញ ។

en: Move Word Left
km: ផ្លាស់​ទី​ពាក្យ​នៅ​ខាង​ឆ្វេង

en: Select Character Left
km: ជ្រើស​តួអក្សរ​នៅខាង​ឆ្វេង

en: Select Word Left
km: ជ្រើស​ពាក្យ​ទៅ​ឆ្វេង

en: Move Word Right
km: ផ្លាស់​ទី​ពាក្យ​ទៅ​ស្តាំ

en: Select Character Right
km: ជ្រើស​តួអក្សរ​ទៅ​ស្តាំ

en: Select Word Right
km: ជ្រើស​ពាក្យ​ទៅ​ស្តាំ

en: Move to Beginning of Line
km: ផ្លាស់​ទី​ទៅ​ដើម​បន្ទាត់

en: Move to Beginning of Document
km: ផ្លាស់ទី​ទៅ​ដើម​ឯកសារ

en: Select to Beginning of Line
km: ជ្រើស​ទៅ​ដើម​បន្ទាត់

en: Select to Beginning of Document
km: ជ្រើស​ទៅ​ដើម​ឯកសារ

en: Move to End of Line
km: ផ្លាស់ទី​ទៅ​ចុង​បន្ទាត់

en: Move to End of Document
km: ផ្លាស់ទី​ទៅចុង​ឯកសារ

en: Select to End of Line
km: ជ្រើស​ទៅ​ចុង​បន្ទាត់

en: Select to End of Document
km: ជ្រើស​ទៅ​ចុង​ឯកសារ

en: Select to Previous Line
km: ជ្រើស​ទៅ​បន្ទាត់​មុន

en: Scroll Line Up
km: រមូរ​បន្ទាត់​ឡើងលើ

en: Move to Next Line
km: ផ្លាស់ទី​ទៅ​បន្ទាត់បន្ទាប់

en: Move to Previous Line
km: ផ្លាស់ទី​ទៅ​បន្ទាត់​មុន

en: Move Cursor Right
km: ផ្លាស់ទី​ទស្សន៍ទ្រនិច​ទៅ​ស្ដាំ

en: Move Cursor Left
km: ផ្លាស់ទី​ទស្សន៍ទ្រនិច​ទៅ​ឆ្វេង

en: Select to Next Line
km: ជ្រើស​ទៅ​បន្ទាត់​បន្ទាប់

en: Scroll Line Down
km: រមូរ​បន្ទាត់​ចុះ​ក្រោម

en: Scroll Page Up
km: រមូរ​ទំព័រ​ឡើងលើ

en: Select Page Up
km: ជ្រើស​ទំព័រ​ឡើង​លើ

en: Move to Top of View
km: ផ្លាស់ទី​ទៅកំពូលទិដ្ឋភាព

en: Select to Top of View
km: ជ្រើស​ទៅកំពូលទិដ្ឋភាព

en: Scroll Page Down
km: រមូរ​ទំព័រ​ចុះក្រោម

en: Select Page Down
km: ជ្រើស​ទំព័រ​ចុះក្រោម

en: Move to Bottom of View
km: ផ្លាស់ទី​ទៅបាតរបស់ទិដ្ឋភាព

en: Select to Bottom of View
km: ជ្រើស​ទៅបាត​ទិដ្ឋភាព

en: Select to Matching Bracket
km: ជ្រើស​ទៅ​តង្កៀប​ដែល​ដូច

en: Transpose Characters
km: ផ្លាស់​កន្លែង​តួអក្សរ

en: Delete Line
km: លុប​បន្ទាត់

en: Delete Word Left
km: លុ​ប​ពាក្យ​ទៅ​ឆ្វេង

en: Delete Word Right
km: លុបពាក្យ​ទៅ​ស្តាំ

en: Delete Next Character
km: លុប​តួអក្សរ​បន្ទាប់

en: Backspace
km: លុប​ថយក្រោយ (Backspace)

en: Insert Smart Newline
km: បញ្ចូល​បន្ទាត់​ថ្មី​ដ៏​ឆ្លាត

en: Insert newline including leading characters of the current line which are not letters or numbers.
km: បញ្ចូល​បន្ទាត់​ថ្មី រួមមាន​តួអក្សរ​នាំមុខ​របស់​បន្ទាត់បច្ចុប្បន្ន ដែល​មិនមែន​ជា​អក្សរ ឬ​លេខ ។

en: &Indent
km: ចូល​បន្ទាត់

en: Use this to indent a selected block of text.<br /><br />You can configure whether tabs should be honored and used or replaced with spaces, in the configuration dialog.
km: ប្រើ​វា ដើម្បី​ចូល​បន្ទាត់​បណ្ដុំ​អត្ថបទ​ដែល​បានជ្រើស ។<br /><br />អ្នក​អាច​កំណត់​រចនា​សម្ព័ន្ធ​ថាតើ​ថេប​គួរ​ត្រូវ​បានប្រើ ឬ​ជំនួសដោយ​ចន្លោះ ក្នុង​ប្រអប់​កំណត់​រចនា​សម្ព័ន្ធ ។

en: &Unindent
km: មិន​ចូល​បន្ទាត់វិញ

en: Use this to unindent a selected block of text.
km: ប្រើ​វា​នេះ ដើម្បី​មិន​ចូល​បន្ទាត់បណ្ដុំ​អត្ថបទ​ដែល​បាន​ជ្រើស​វិញ ។

en: Fold Toplevel Nodes
km: វេញ​ថ្នាំង​កម្រិត​កំពូល

en: Unfold Toplevel Nodes
km: ត្រដាង​ថ្នាំង​កម្រិត​កំពូល

en: Available Commands
km: ពាក្យ​បញ្ជា​ដែល​អាច​ប្រើ​បាន

en: <p>For help on individual commands, do <code>'help &lt;command&gt;'</code></p>
km: <p>សម្រាប់​ជំនួយ​អំពី​ពាក្យ​បញ្ជា​នីមួយៗ សូម​ធ្វើ <code>'help &lt;command&gt;'</code></p>

en: No help for '%1'
km: គ្មាន​ជំនួយ​សម្រាប់ '%1' ឡើយ

en: No such command <b>%1</b>
km: គ្មាន​ពាក្យ​បញ្ជា <b>%1</b> ​បែប​នេះទេ

en: <p>This is the Katepart <b>command line</b>.<br />Syntax: <code><b>command [ arguments ]</b></code><br />For a list of available commands, enter <code><b>help list</b></code><br />For help for individual commands, enter <code><b>help &lt;command&gt;</b></code></p>
km: <p>នេះ​ជា​<b>បន្ទាត់​ពាក្យ​បញ្ជា</b>​របស់ Katepart ។<br />វាក្យ​សម្ព័ន្ធ ៖ <code><b>command [ arguments ]</b></code><br />ចំពោះ​បញ្ជី​ពាក្យ​បញ្ជា​ដែល​អាច​ប្រើ​បាន សូម​បញ្ចូល <code><b>help list</b></code><br />ចំពោះ​ជំនួយ​អំពី​ពាក្យ​បញ្ជី​នីមួយៗ សូម​បញ្ចូល <code><b>help &lt;ពាក្យ​បញ្ជា&gt;</b></code></p>

en: No such command: "%1"
km: គ្មាន​ពាក្យ​បញ្ជា​បែប​នេះទេ ៖ "%1"

en: Error: No range allowed for command "%1".
km: កំហុស ៖ គ្មាន​ជួរ​បាន​អនុញ្ញាត​សម្រាប់​ពាក្យ​បញ្ជា "%1" ។

en: Success:
km: ជោគជ័យ ៖

en: Command "%1" failed.
km: ពាក្យ​បញ្ជា "%1" បាន​បរាជ័យ ។

en: Mark Type %1
km: សម្គាល់​ប្រភេទ %1

en: Set Default Mark Type
km: កំណត់​ប្រភេទ​សម្គាល់​លំនាំដើម

en: Disable Annotation Bar
km: បិទ​របារ​ចំណារ

en: Document written to disk
km: បាន​សរសេរ​ឯកសារ​ទៅ​ថាស

en: No mapping found for "%1"
km: រក​មិនឃើញ​ការ​ផ្គូផ្គង​សម្រាប់ "%1"

en: "%1" is mapped to "%2"
km: "%1" ត្រូវ​បានផ្គូផ្គង​ទៅ "%2"

en: Missing argument(s). Usage: %1 <from> [<to>]
km: បាត់​អាគុយម៉ង់ ។ ការ​ប្រើ ៖ %1 <from> [<to>]

en: Wrong arguments
km: អាគុយម៉ង់​មិន​ត្រឹមត្រូវ

en: Unable to open the config file for reading.
km: មិន​អាច​បើក​ឯកសារ​កំណត់​រចនាសម្ព័ន្ធ​សម្រាប់​អាន​បាន​ឡើយ ។

en: Unable to open file
km: មិន​អាច​បើក​ឯកសារ​បាន​ឡើយ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkViCommandsOverride)
en: When selected, vi commands will override Kate's built-in commands. For example: Ctrl+R will redo, and override the standard action (showing the search and replace dialog).
km: នៅ​​ពេល​បាន​​ជ្រើស ពាក្យ​បញ្ជា vi នឹង​បដិសេធ​ពាក្យ​បញ្ជា​ជាប់​របស់ Kate ។ ឧទាហរណ៍ ៖ បញ្ជា(Ctrl)+R នឹង​ធ្វើវិញ និង​បដិសេធ​សកម្មភាព​ស្តង់ដារ (ដោយ​បង្ហាញ​ប្រអប់​ស្វែងរក និង​ជំនួស) ។

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkViCommandsOverride)
en: Let Vi commands override Kate shortcuts
km: ឲ្យ​ពាក្យ​បញ្ជា Vi បដិសេធ​ផ្លូវកាត់​របស់ Kate

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Key mapping is used to change the meaning of typed keys. This allows you to move commands to other keys or make special keypresses for doing a series of commands.
    
    Example:
    "<F2>" → "I-- <esc>"
    
    This will prepend "-- " to a line when pressing F2.
km: កា​រផ្គូផ្គង​សោ​ត្រូវ​បាន​ប្រើ​ដើម្បី​ផ្លាស់ប្ដូរ​អត្តន័យ​សោ​ដែលបានវាយ ។ វា​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​អ្នក​​ផ្លាស់ទីពាក្យ​បញ្ជា​ទៅ​សោ​ផ្សេង ឬ​បង្កើត​ការ​ចុច​គ្រាប់ចុច​ពិសេស ដើម្បី​អនុវត្ត​ស៊េរី​ពាក្យ​បញ្ជា ។
    
    ឧទាហរណ៍ ៖
    "<F2>" → "I-- <esc>"
    
    វា​នឹង​បន្ថែម "-- " ខាង​ចុង​បន្ទាត់​នៅពេល​ចុច​គ្រាប់ចុច F2 ។

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Key Mapping
km: កា​រផ្គូផ្គង​សោ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, normalTab)
en: Normal mode
km: របៀប​ធម្មតា

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings)
en: Command
km: ពាក្យ​បញ្ជា

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings)
en: Replacement
km: ការ​ជំនួស

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemoveSelectedRows)
en: Remove selected
km: យក​អ្វី​ដែលបានជ្រើស​ចេញ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAddNewRow)
en: Add new mapping
km: បន្ថែម​កា​រ​ផ្គូផ្គ​ងថ្មី

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnImportNormal)
en: Read a vimrc file and attempt to import mappings specified with the "[n]noremap" command.
km: អាន​ឯកសារ vimrc ​និង​ប៉ុនប៉ង​​នាំចូល​ការ​គូរ​ផែន​ទី​ដែល​បាន​បញ្ជាក់​ជាមួយ​ពាក្យ​បញ្ជា "[n]noremap" ។

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnImportNormal)
en: Import from vimrc file
km: នាំចូល​ពី​ឯកសារ vimrc

en: Nothing in register %1
km: គ្មាន​អ្វី​នៅ​ក្នុង​បញ្ជី %1 ទេ

en: '%1' %2,  Hex %3,  Octal %4
km: '%1' %2,  គោល​ដប់​ប្រាំមួយ %3  គោល​ប្រាំបី %4

en: Mark not set: %1
km: សញ្ញា​សម្គាល់​មិន​បានកំណត់ ៖ %1
