katepart4 - en to mk translation catalogue (368 entries)

en: Best matches
mk: Најдобри совпаѓања

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
mk: &Датотека

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
mk: &Уреди

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
mk: П&реглед

note: i18n: ectx: Menu (view_menu_borders)
en: Borders
mk: Рабови

note: i18n: ectx: Menu (codefolding)
en: &Code Folding
mk: &Склопување на код

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
mk: &Алатки

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
mk: По&ставувања

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
mk: Главен алатник

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkLineNumbers)
en: If this option is checked, every new view will display line numbers on the left hand side.
mk: Ако е избрана оваа опција, секој нов приказ ќе ги прикаже броевите на линиите на левата страна.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkLineNumbers)
en: Show &line numbers
mk: Покажи ги &броевите на линиите

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbShowScrollbars)
en: Always On
mk: Секогаш вклучено

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByCreation)
en: Each new bookmark will be added to the bottom, independently from where it is placed in the document.
mk: Секоја нова забелешка ќе биде додадена на дното, независно од тоа каде се наоѓа во документот.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByPosition)
en: The bookmarks will be ordered by the line numbers they are placed at.
mk: Забелешките ќе бидат подредени според бројот на линиите каде што се поставени.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbGeneral) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbViInputMode)
en: General
mk: Општо

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPluralHandlingSpinBox, sbWordWrap)
en: If the Word Wrap option is selected this entry determines the length (in characters) at which the editor will automatically start a new line.
mk: Ако е избрана опцијата Пренеси зборови ова поле ја одредува должината (во знаци) по која уредувачот автоматски ќе започне нова линија.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblFiletype)
en: &Filetype:
mk: &Тип на датотека:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbFiletypes)
en: Select the filetype you want to change.
mk: Изберете го типот на датотека што сакате да го измените.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnNew)
en: Create a new file type.
mk: Креира нов тип на документ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNew)
en: &New
mk: &Нов

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnDelete)
en: Delete the current file type.
mk: Го брише тековниот тип на документ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnDelete)
en: &Delete
mk: Избриши

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbProperties)
en: Properties
mk: Својства

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblName)
en: &Name:
mk: &Име:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtName)
en: The name of the filetype will be the text of the corresponding menu item.
mk: Името на типот на датотека ќе биде текстот од соодветниот елемент од менито.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSection)
en: &Section:
mk: &Секција:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtSection)
en: The section name is used to organize the file types in menus.
mk: Името на секцијата се користи за организирање на типовите датотеки во менијата.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblVariables)
en: &Variables:
mk: &Променливи:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblHl)
en: &Highlighting:
mk: &Означување:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblExtensions)
en: File e&xtensions:
mk: Наставки на &датотеки:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtFileExtensions)
en: The wildcards mask allows to select files by filename. A typical mask uses an asterisk and the file extension, for example <code>*.txt; *.text</code>. The string is a semicolon-separated list of masks.
mk: Маската со џокер-знаци Ви овозможува да избирате датотеки според име на датотека. Типичната маска се состои од ѕвезда и наставката на датотеката, на пример <code>*.txt; *.text</code>. Низата е листа од маски меѓусебно разделени со точка-запирка.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMimeTypes)
en: MIME &types:
mk: MIME &типови:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtMimeTypes)
en: The mime type mask allows to select files by mimetype. The string is a semicolon-separated list of mimetypes, for example <code>text/plain; text/english</code>.
mk: Маската за mime-тип ви овозможува да избирате датотеки според mime-типот. Низата е листа од mime-типови меѓусебно разделени со точка-запирки, на пример <code>text/plain; text/english</code>.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, btnMimeTypes)
en: Displays a wizard that helps you easily select mimetypes.
mk: Прикажува волшебник што ви помага полесно да изберете mime-типови.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPriority)
en: P&riority:
mk: Прио&ритет:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMode)
en: Default indentation mode:
mk: Стандарден режим на вовлекување:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbProperties)
en: Indentation Properties
mk: Својства за вовлекување

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbKeys)
en: Indentation Actions
mk: Дејства за вовлекување

en: Indentation
mk: Вовлекување

en: Auto Completion
mk: Довршување на зборови

en: Editing
mk: Уредување

en: Editing Options
mk: Опции за уредување

en: Off
mk: Исклучено

en: Follow Line Numbers
mk: Следи број на линии

en: Appearance
mk: Изглед

en: Advanced
mk: Напредно

en: You did not provide a backup suffix or prefix. Using default suffix: '~'
mk: Не зададовте претставка или наставка за зашт. копија. Се користи стандардната наставка: „~“

en: No Backup Suffix or Prefix
mk: Нема претставка или наставка за зашт. копија

en: Open/Save
mk: Отвори/зачувај

en: File Opening & Saving
mk: Отворање и зачувување на датотеки

en: Lets you select a location and save the file again.
mk: Ви овозможува да изберете локација и повторно да ја зачувате датотеката.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_skipBtn)
en: &Ignore
mk: &Игнорирај

en: The diff command failed. Please make sure that diff(1) is installed and in your PATH.
mk: Наредбата diff не успеа. Осигурете се дека е diff(1) инсталирана и се наоѓа во вашата $PATH.

en: Error Creating Diff
mk: Грешка при креирање разлики

en: Diff Output
mk: Излез од разликата

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbCursorMovement)
en: Text Cursor Movement
mk: Движење на курсорот за текст

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkSmartHome)
en: When selected, pressing the home key will cause the cursor to skip whitespace and go to the start of a line's text. The same applies for the end key.
mk: Кога е ова избрано, притискањето на копчето „home“ ќе предизвика покажувачот да ги прескокне празните места и да отиде на почетокот на текст во линијата. Истото важи и за копчето „end“

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkPagingMovesCursor)
en: Selects whether the PageUp and PageDown keys should alter the vertical position of the cursor relative to the top of the view.
mk: Избира дали копчињата PageUp и PageDown треба да ја менуваат вертикалната позиција на курсорот релативно на врвот на погледот.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkPagingMovesCursor)
en: &PageUp/PageDown moves cursor
mk: PageUp/PageDown го движат &покажувачот

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en: Sets the number of lines to maintain visible above and below the cursor when possible.
mk: Го поставува бројот на линии кои ќе се гледаат над и под курсорот кога е тоа возможно.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbSwapFileMode) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, spbSwapFileSync) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en: Disabled
mk: Оневозможено

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackupLocalFiles)
en: &Local files
mk: &Локални датотеки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackupRemoteFiles)
en: &Remote files
mk: &Оддалечени датотеки

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbFileFormat)
en: File Format
mk: Формат на датотека

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncoding)
en: &Encoding:
mk: &Кодирање:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEOL)
en: E&nd of line:
mk: &Крај на ред:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDetectEOL)
en: A&utomatic end of line detection
mk: &Автоматска детекција на крај на ред

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, spacesComboBox)
en: Always
mk: Секогаш

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowTabs)
en: The editor will display a symbol to indicate the presence of a tab in the text.
mk: Уредувачот ќе прикаже симбол за да ја означи присутноста на табулатор во текстот.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowIndentationLines)
en: If this is enabled, the editor will display vertical lines to help identify indent lines.
mk: Ако е ова избрано, уредувачот ќе прикаже вертикални линии за да може полесно да се идентификуваат линиите за вовлекување.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbDynamicWordWrapDepth)
en: % of View Width
mk: % од ширината на погледот

en: The file %1 could not be loaded, as it was not possible to read from it.
    
    Check if you have read access to this file.
mk: Датотеката %1 не можеше да се вчита, бидејќи не беше можно да се прочита од неа.
    
    Проверете дали имате пристап за читање за оваа датотека.

en: Do you really want to save this unmodified file? You could overwrite changed data in the file on disk.
mk: Дали навистина сакате да ја зачувате неизменетава датотека? Може да пребришете изменети податоци во датотеката на дискот.

en: Trying to Save Unmodified File
mk: Обид да се зачува неизменета датотека

en: Save Nevertheless
mk: Зачувај сепак

en: Do you really want to save this file? Both your open file and the file on disk were changed. There could be some data lost.
mk: Дали навистина сакате да ја зачувате датотекава? Беа изменети и вашата отворена датотека и датотеката на дискот. Можно е да има губиток на податоци.

en: Possible Data Loss
mk: Можна загуба на податоци

en: Do you really want to continue to close this file? Data loss may occur.
mk: Дали навистина сакате да продолжите со затворањето на датотекава? Може да се случи губиток на податоци.

en: Close Nevertheless
mk: Затвори сепак

en: Untitled
mk: Неименувано

en: Save File
mk: Зачувај датотека

en: Save failed
mk: Зачувувањето не успеа

en: The document could not be saved, as it was not possible to write to %1.
    
    Check that you have write access to this file or that enough disk space is available.
mk: Документот не можеше да се зачува, бидејќи не беше можно да се запише во %1.
    
    Проверете дали имате пристап за запис до датотеката или дали има доволно место на дискот.

en: <Unchanged>
mk: <Непроменето>

en: Properties of %1
mk: Својства на %1

en: New Filetype
mk: Нов тип на датотека

en: Select the MimeTypes you want for this file type.
    Please note that this will automatically edit the associated file extensions as well.
mk: Изберете ги Mime типовите кои ги сакате за овој тип на датотека.
    Забележете дека ова автоматски ќе ги уреди асоцираните наставки на датотеките.

en: Select Mime Types
mk: Избери Mime типови

en: Te&xt Settings
mk: Поставувања за те&кст

en: Print line &numbers
mk: Печати броеви на &редовите

en: Print &legend
mk: Печати &легенда

en: <p>If enabled, line numbers will be printed on the left side of the page(s).</p>
mk: <p>Ако е овозможено, броевите на линиите ќе бидат испечатени на левата страна од страницата</p>

en: <p>Print a box displaying typographical conventions for the document type, as defined by the syntax highlighting being used.</p>
mk: <p>Печати поле кое прикажува типографски конвенции за типот на документот, како што е дефинирано од синтаксичкото означување кое се користи.</p>

en: Hea&der && Footer
mk: З&аглавие и подножје

en: Pr&int header
mk: Печати &заглавие

en: Pri&nt footer
mk: Печати &подножје

en: Header/footer font:
mk: Фонт на заглавие и подножје:

en: Header Properties
mk: Својства на заглавието

en: &Format:
mk: &Формат:

en: Colors:
mk: Бои:

en: Foreground:
mk: Текст:

en: Bac&kground
mk: &Подлога

en: Footer Properties
mk: Својства на подножјето

en: For&mat:
mk: Фор&мат:

en: &Background
mk: &Подлога

en: <p>Format of the page header. The following tags are supported:</p>
mk: <p>Формат на заглавието на страницата. Поддржани се следните ознаки:</p>

en: <p>Format of the page footer. The following tags are supported:</p>
mk: <p>Формат на подножјето на страната. Поддржани се следните ознаки:</p>

en: L&ayout
mk: &Изглед

en: Draw bac&kground color
mk: Исцртај ја бојата на &подлогата

en: Draw &boxes
mk: Исцртај &полиња

en: Box Properties
mk: Својства на полињата

en: W&idth:
mk: &Ширина:

en: &Margin:
mk: &Маргина:

en: Co&lor:
mk: &Боја:

en: <p>If enabled, a box as defined in the properties below will be drawn around the contents of each page. The Header and Footer will be separated from the contents with a line as well.</p>
mk: <p> Ако е овозможено, полето како што е дефинирано со својствата подолу, ќе биде нацртано околу содржината на секоја страница. Подножјето и заглавието ќе бидат исто така одделени од содржината со линија.</p>

en: The width of the box outline
mk: Ширина на надворешната линија на полето

en: The margin inside boxes, in pixels
mk: Маргини внатре во полињата, во пиксели

en: The line color to use for boxes
mk: Боја на линијата која ќе се користи за полиња

en: (Selection of)
mk: (Избор на)

en: Typographical Conventions for %1
mk: Типографски конвенции за %1

en: text
mk: текст

en: Could not access view
mk: Нема пристап кон погледот

en: Add...
mk: Додај...

en: Reached bottom, continued from top
mk: Достигнат е крајот, продолжувам од почеток

en: Not found
mk: Не е пронајдено

en: Beginning of line
mk: Почеток на ред

en: End of line
mk: Крај на ред

en: One or more occurrences
mk: Едно или повеќе појавувања

en: Zero or more occurrences
mk: Нула или или повеќе појавувања

en: Zero or one occurrences
mk: Нула или едно појавување

en: Or
mk: Или

en: Set of characters
mk: Множество знаци

en: Negative set of characters
mk: Негативно множество знаци

en: Reference
mk: Референца

en: Line break
mk: Нов ред

en: Tab
mk: Табулатор

en: Word boundary
mk: Граница на збор

en: Not word boundary
mk: Не е граница на збор

en: Digit
mk: Цифра

en: Non-digit
mk: Не е цифра

en: Whitespace (excluding line breaks)
mk: Празно место (без нови редови)

en: Octal character 000 to 377 (2^8-1)
mk: Октален знак 000 до 377 (2^8-1)

en: Hex character 0000 to FFFF (2^16-1)
mk: Хексадекаден знак 0000 до to FFFF (2^16-1)

en: Backslash
mk: Обратна коса црта

en: Begin lowercase conversion
mk: Почнува конверзија во мали букви

en: Begin uppercase conversion
mk: Почнува конверзија во големи букви

en: End case conversion
mk: Крај на конверзија на големина на букви

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, pattern)
en: Text to search for
mk: Текст за пребарување

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, findNext) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, next)
en: Jump to next match
mk: Скока на следното совпаѓање

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, findPrev) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, prev)
en: Jump to previous match
mk: Скока на претходното совпаѓање

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, searchMode)
en: Search mode
mk: Режим на пребарување

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, replaceNext)
en: Replace next match
mk: Го заменува следното совпаѓање

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, replaceAll)
en: Replace all matches
mk: Ги заменува сите совпаѓања

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replaceAll)
en: Replace &All
mk: З&амени ги сите

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, replacement)
en: Text to replace with
mk: Текст за замена

en: Check the document's spelling from the cursor and forward
mk: Го проверува правописот на документот од покажувачот натаму.

[ctx: @title:column Meaning of text in editor]
en: Context
mk: Контекст

[ctx: @title:column Text style]
en: Normal
mk: Нормално

[ctx: @title:column Text style]
en: Selected
mk: Избрано

[ctx: @title:column Text style]
en: Background
mk: Подлога

[ctx: @title:column Text style]
en: Background Selected
mk: Подлога на избрано

en: Use Default Style
mk: Користи почетен стил

en: &Bold
mk: &Задебелено

en: &Italic
mk: &Закосено

en: &Underline
mk: &Подвлечено

en: S&trikeout
mk: Прецр&тано

en: Normal &Color...
mk: Нормална &боја...

en: &Selected Color...
mk: Боја на &избрано...

en: &Background Color...
mk: Боја на &подлога...

en: S&elected Background Color...
mk: Боја на подлога на &избрано...

en: Unset Background Color
mk: Тргни ја бојата на подлога

en: Unset Selected Background Color
mk: Тргни ја бојата на подлога на избрано

en: Use &Default Style
mk: Користи &почетен стил

en: "Use Default Style" will be automatically unset when you change any style properties.
mk: „Користи почетен стил“ ќе биде автоматски тргнато кога ќе промените било кои својства на стиловите.

en: Kate Styles
mk: Kate Стилови

en: <p>Sets the background color of the editing area.</p>
mk: <p>Ја поставува бојата на подлога за областа за уредување.</p>

en: <p>Sets the background color of the currently active line, which means the line where your cursor is positioned.</p>
mk: <p>Ја поставува бојата на подлога на моментално активната линија т.е. линијата каде што е позициониран вашиот курсор.</p>

en: <p>Sets the color of Word Wrap-related markers:</p><dl><dt>Static Word Wrap</dt><dd>A vertical line which shows the column where text is going to be wrapped</dd><dt>Dynamic Word Wrap</dt><dd>An arrow shown to the left of visually-wrapped lines</dd></dl>
mk: <p>Ја поставува бојата на маркерите за пренесување на збор:</p><dl><dt>Статичко пренесување на збор</dt><dd>Вертикална линија која ја покажува колоната каде што ќе биде пренесен текстот</dd><dt>Динамичко пренесување на текст</dt><dd>Стрелка покажана лево од визуелно пренесените линии</dd></dl>

en: <p>Sets the color of the tabulator marks.</p>
mk: <p>Ја поставува бојата на маркерите за табулатори.</p>

en: <p>Sets the bracket matching color. This means, if you place the cursor e.g. at a <b>(</b>, the matching <b>)</b> will be highlighted with this color.</p>
mk: <p>Ја поставува бојата за загради што си одговараат. Ова значи дека ако го поставите покажувачот на пр. кај <b>(</b>, соодветната <b>)</b> ќе биде означена со оваа боја.</p>

en: Bookmark
mk: Обележувач

en: Active Breakpoint
mk: Активна точка на прекин

en: Reached Breakpoint
mk: Достигната точка на прекин

en: Disabled Breakpoint
mk: Оневозможена точка на прекин

en: Execution
mk: Извршување

en: Warning
mk: Предупредување

en: Error
mk: Грешка

en: H&ighlight:
mk: &Означување:

en: <p>This list displays the contexts of the current syntax highlight mode and offers the means to edit them. The context name reflects the current style settings.</p><p>To edit using the keyboard, press <strong>&lt;SPACE&gt;</strong> and choose a property from the popup menu.</p><p>To edit the colors, click the colored squares, or select the color to edit from the popup menu.</p><p>You can unset the Background and Selected Background colors from the context menu when appropriate.</p>
mk: <p>Оваа листа ги прикажува контекстите за моменталниот режим на синтаксичко означување и овозможува нивно уредување. Контекстното име ги рефлектира моменталните поставувања на стилот.</p><p>За да уредувате со тастатурата притиснете на тастерот <strong>&lt;ПРАЗНО МЕСТО&gt;</strong> и одберете својство од контекстното мени.</p><p>За да ги уредувате боите, кликнете на обоените квадратчиња, или изберете ја бојата за уредување од контекстното мени.</p><p>Може да ги тргнете боите за подлога и подлога на избрано од менито кога тоа е соодветно.</p>

en: Colors
mk: Бои

en: Highlighting Text Styles
mk: Стилови за означување на текст

[ctx: Autoindent mode]
en: None
mk: Нема

[ctx: Autoindent mode]
en: Normal
mk: Нормално

en: Set &Bookmark
mk: Постави о&бележувач

en: If a line has no bookmark then add one, otherwise remove it.
mk: Ако линијата нема обележувач тогаш додадете, ако не отстранете го.

en: Clear &All Bookmarks
mk: Избриши ги сите о&бележувачи

en: Remove all bookmarks of the current document.
mk: Ги отстранува сите забелешки од активниот документ.

en: Next Bookmark
mk: Следен обележувач

en: Go to the next bookmark.
mk: Оди на следниот обележувач.

en: Previous Bookmark
mk: Претходен обележувач

en: Go to the previous bookmark.
mk: Оди на претходниот обележувач.

en: &Bookmarks
mk: О&бележувачи

en: &Next: %1 - "%2"
mk: &Следно: %1 - „%2“

en: &Previous: %1 - "%2"
mk: &Предходно: %1 - „%2“

en: Missing argument. Usage: %1 <value>
mk: Недостасува аргумент. Употреба: %1 <вредност>

en: No such highlighting '%1'
mk: Нема такво означување „%1“

en: No such mode '%1'
mk: Нема таков режим: „%1“

en: Failed to convert argument '%1' to integer.
mk: Не успеав да го претворам аргументот „%1“ во цел број.

en: Width must be at least 1.
mk: Ширината мора да биде најмалку 1.

en: Column must be at least 1.
mk: Колоната мора да биде најмалку 1.

en: Usage: %1 on|off|1|0|true|false
mk: Употреба: %1 on|off|1|0|true|false

en: Bad argument '%1'. Usage: %2 on|off|1|0|true|false
mk: Лош аргумент „%1“. Употреба: %2 on|off|1|0|true|false

en: Unknown command '%1'
mk: Непозната команда „%1“

en: Embeddable editor component
mk: Вградлива уредувачка компонента

en: Maintainer
mk: Одржувач

en: Core Developer
mk: Развивач на јадрото

en: Developer
mk: Развивач

en: The cool buffersystem
mk: Опасниот бафер-систем

en: The Editing Commands
mk: Команди за уредување

en: Testing, ...
mk: Тестирање, ...

en: Former Core Developer
mk: Поранешен развивач на јадро

en: KWrite port to KParts
mk: KWrite порт на KParts

en: KWrite Undo History, Kspell integration
mk: KWrite историја на команди, интеграција со Kspell

en: KWrite XML Syntax highlighting support
mk: Поддршка за означување на XML синтакса во KWrite

en: Patches and more
mk: Закрпи и повеќе

en: Various bugfixes
mk: Разни поправки на грешки

en: Highlighting for RPM Spec-Files, Perl, Diff and more
mk: Означување за RPM spec датотеки, Perl, Diff и повеќе

en: Highlighting for VHDL
mk: Означување за VHDL

en: Highlighting for SQL
mk: Означување за SQL

en: Highlighting for Ferite
mk: Означување за Ferite

en: Highlighting for ILERPG
mk: Означување за ILERPG

en: Highlighting for LaTeX
mk: Означување за LaTeX

en: Highlighting for Makefiles, Python
mk: Означување за Make датотеки, Python

en: Highlighting for Python
mk: Означување за Phyton

en: Highlighting for Scheme
mk: Означување за Scheme

en: PHP Keyword/Datatype list
mk: Клучен збор од PHP/Листа на податочни типови

en: Very nice help
mk: Многу убава помош

en: Highlighting for Lua
mk: Означување за Lua

en: All people who have contributed and I have forgotten to mention
mk: Сите луѓе кои помогнаа и кои заборавив да ги спомнам

en: Configure
mk: Конфигурирање

en: Variables
mk: Променливи

en: Cut the selected text and move it to the clipboard
mk: Исечи го избраниот текст и премести го на таблата со исечоци

en: Paste previously copied or cut clipboard contents
mk: Вметни претходно копирана или исечена содржина од таблата со исечоци

en: Use this command to copy the currently selected text to the system clipboard.
mk: Користете ја оваа команда за да го копирате избраниот текст на таблата со исечоци

en: Save the current document
mk: Зачувај го активниот документ

en: Revert the most recent editing actions
mk: Врати ги скорешните уредувачки акции

en: Revert the most recent undo operation
mk: Врати ги скорешните операции на враќање

en: &Clean Indentation
mk: &Исчисти вовлекување

en: Use this to clean the indentation of a selected block of text (only tabs/only spaces).<br /><br />You can configure whether tabs should be honored and used or replaced with spaces, in the configuration dialog.
mk: Користете го ова за да го исчистите вовлекувањето на избраниот блок од текст (само табулатори/само празни места)<br /><br />Во дијалогот за конфигурации можете да  поставите дали ќе се почитуваат табулаторите или ќе се заменат со празни места.

en: C&omment
mk: &Коментирај

en: This command comments out the current line or a selected block of text.<br /><br />The characters for single/multiple line comments are defined within the language's highlighting.
mk: Оваа команда ја коментира активната линија или избраниот блок од текст. <br /> <br />Знаците за коментари на една или повеќе линии се дефинирани во рамките на означувањето на јазикот.

en: Unco&mment
mk: &Одкоментирај

en: This command removes comments from the current line or a selected block of text.<br /><br />The characters for single/multiple line comments are defined within the language's highlighting.
mk: Оваа команда отстранува коментари од активната линија или избраниот блок од текст. <br /> <br />Знаците за коментари на една или повеќе линии се дефинирани во рамките на означувањето на јазикот.

en: &Read Only Mode
mk: &Режим само за читање

en: Lock/unlock the document for writing
mk: Заклучи/Отклучи го документот за запишување

en: Uppercase
mk: Големи букви

en: Convert the selection to uppercase, or the character to the right of the cursor if no text is selected.
mk: Го претвора изборот во големи букви, или го менува знакот десно од курсорот ако не е избран текст.

en: Lowercase
mk: Мали букви

en: Convert the selection to lowercase, or the character to the right of the cursor if no text is selected.
mk: Го претвора изборот во мали букви, или го менува знакот десно од курсорот ако не е избран текст.

en: Capitalize
mk: Прва буква голема

en: Capitalize the selection, or the word under the cursor if no text is selected.
mk: Ги претвора првите букви од изборот во големи, или првата буква од зборот под курсорот ако не е избран текст.

en: Join Lines
mk: Спои линии

en: Invoke Code Completion
mk: Повикај довршување на код

en: Manually invoke command completion, usually by using a shortcut bound to this action.
mk: Рачно го стартува довршувањето наредби, обично со користење кратенка што е поврзана со ова дејство.

en: Print the current document.
mk: Печати го активниот документ.

en: Reloa&d
mk: Пре&вчитај

en: Reload the current document from disk.
mk: Го превчитува активниот документ од диск.

en: Save the current document to disk, with a name of your choice.
mk: Го зачувува активниот документ на диск, со име по ваш избор.

en: This command opens a dialog and lets you choose a line that you want the cursor to move to.
mk: Оваа команда отвора дијалог и ви овозможува да изберете линија каде што сакате да се помести курсорот.

en: &Configure Editor...
mk: &Конфигурирај уредувач...

en: Configure various aspects of this editor.
mk: Конфигурирате ги разните аспекти на овој уредувач.

en: &Mode
mk: Режи&м

en: &Highlighting
mk: &Означување

en: Here you can choose how the current document should be highlighted.
mk: Тука можете да одберете како треба да биде означен активниот документ.

en: &Indentation
mk: &Вовлекување

en: Select the entire text of the current document.
mk: Го избира целиот текст на документот.

en: If you have selected something within the current document, this will no longer be selected.
mk: Ако сте избрале нешто во активниот документ, ова нема повеќе да биде избрано.

en: Enlarge Font
mk: Зголеми фонт

en: This increases the display font size.
mk: Ова го зголемува фонтот за приказ.

en: Shrink Font
mk: Намали фонт

en: This decreases the display font size.
mk: Ова го намалува фонтот за приказ.

en: Bl&ock Selection Mode
mk: &Режим избирање на блок

en: This command allows switching between the normal (line based) selection mode and the block selection mode.
mk: Оваа команда дозволува преминување помеѓу нормалниот (линијски) режим на избирање и режимот на избирање на блок.

en: Overwr&ite Mode
mk: Режим &пребришување

en: Choose whether you want the text you type to be inserted or to overwrite existing text.
mk: Изберете дали сакате текстот кој го пишувате да биде внесен или да го пребрише постоечкиот текст.

en: &Dynamic Word Wrap
mk: &Динамичко пренесување на зборови

en: Dynamic Word Wrap Indicators
mk: Индикатори за динамичко пренесување на зборови

en: Choose when the Dynamic Word Wrap Indicators should be displayed
mk: Изберете дали треба да бидат прикажани ознаките за динамичко пренесување на зборови

en: &Off
mk: &Исклучено

en: Follow &Line Numbers
mk: Следи ги броевите на &линиите

en: &Always On
mk: &Секогаш вклучено

en: Static Word Wrap
mk: Статичко пренесување на зборови

en: Show Static &Word Wrap Marker
mk: Покажи маркер за статичко &пренесување на зборови

en: Show/hide the Word Wrap Marker, a vertical line drawn at the word wrap column as defined in the editing properties
mk: Го покажува или го сокрива маркерот за пренесување зборови, вертикална линија нацртана на колоната за пренесување како што е дефинирано во својствата за уредување

en: Show Folding &Markers
mk: Покажи &маркери за склопување

en: You can choose if the codefolding marks should be shown, if codefolding is possible.
mk: Може да изберете дали ќе бидат покажани маркерите за склопување, ако тоа е возможно.

en: Show &Icon Border
mk: Покажи граница на &икона

en: Show/hide the icon border.<br /><br />The icon border shows bookmark symbols, for instance.
mk: Ја покажува или ја сокрива границата на иконата.<br /><br /> Границата на иконата може, на пример, да ги покажува симболите на обележувачите.

en: Show &Line Numbers
mk: Покажи ги броевите на &линиите

en: Show/hide the line numbers on the left hand side of the view.
mk: Ги покажува или ги сокрива броевите на линиите на левата страна од погледот.

en: Show Scroll&bar Marks
mk: Покажи &ознаки на лентите за лизгање

en: Show/hide the marks on the vertical scrollbar.<br /><br />The marks show bookmarks, for instance.
mk: Ги покажува или ги сокрива ознаките на вертикалната лента за лизгање.<br /><br /> Ознаките, на пример, покажуваат обележувачи.

en: Switch to Command Line
mk: Префрли се на командна линија

en: Show/hide the command line on the bottom of the view.
mk: Ја покажува или ја сокрива командната линија на дното на погледот.

en: &End of Line
mk: &Крај на линија

en: Choose which line endings should be used, when you save the document
mk: Изберете какви краеви на линии треба да се користат, кога ќе го зачувате документот.

en: E&ncoding
mk: &Кодирање

en: Look up the first occurrence of a piece of text or regular expression.
mk: Најди го првото појавување на дел од текст или регуларен израз.

en: Find Selected
mk: Пронаоѓање на избрано

en: Finds next occurrence of selected text.
mk: Го пронаоѓа следното појавување на избраниот текст.

en: Find Selected Backwards
mk: Пронаоѓање на избрано наназад

en: Finds previous occurrence of selected text.
mk: Го пронаоѓа претходното појавување на избраниот текст.

en: Look up the next occurrence of the search phrase.
mk: Најди го следното појавување на фразата за пребарување.

en: Look up the previous occurrence of the search phrase.
mk: Најди го претходното појавување на фразата за пребарување.

en: Look up a piece of text or regular expression and replace the result with some given text.
mk: Најди дел од текст или регуларен израз и замени го резултатот со некој даден текст.

en: Copy as &HTML
mk: Копирај како &HTML

en: Use this command to copy the currently selected text as HTML to the system clipboard.
mk: Користете ја оваа команда за да го копирате избраниот текст на таблата со исечоци.

en: This command allows you to export the current document with all highlighting information into a HTML document.
mk: Оваа команда ви овозможува да го изнесете активниот документ со сите информации за означување во НТМL-документ.

en: Move Word Left
mk: Оди збор налево

en: Select Character Left
mk: Избери знак налево

en: Select Word Left
mk: Избери збор налево

en: Move Word Right
mk: Оди збор надесно

en: Select Character Right
mk: Избери збор надесно

en: Select Word Right
mk: Избери збор надесно

en: Move to Beginning of Line
mk: Оди на почеток на линија

en: Move to Beginning of Document
mk: Оди на почетокот на документот

en: Select to Beginning of Line
mk: Избери до почеток на линија

en: Select to Beginning of Document
mk: Избери до почетокот на документот

en: Move to End of Line
mk: Оди на крај од линија

en: Move to End of Document
mk: Оди на крајот од документот

en: Select to End of Line
mk: Избери до крај од линија

en: Select to End of Document
mk: Избери до крајот на документот

en: Select to Previous Line
mk: Избери до предходната линија

en: Scroll Line Up
mk: Движи линија нагоре

en: Move to Next Line
mk: Премести на следната линија

en: Move to Previous Line
mk: Премести на претходната линија

en: Select to Next Line
mk: Избери до следната линија

en: Scroll Line Down
mk: Движи линија надолу

en: Scroll Page Up
mk: Движи страница нагоре

en: Select Page Up
mk: Избери страница нагоре

en: Move to Top of View
mk: Оди до врвот од погледот

en: Select to Top of View
mk: Избери до врвот од погледот

en: Scroll Page Down
mk: Движи страница надолу

en: Select Page Down
mk: Избери страница надолу

en: Move to Bottom of View
mk: Оди до дното на погледот

en: Select to Bottom of View
mk: Избери до дното на погледот

en: Select to Matching Bracket
mk: Избери до заградата што одговараат

en: Transpose Characters
mk: Смени места на знаци

en: Delete Line
mk: Избриши линија

en: Delete Word Left
mk: Избриши збор налево

en: Delete Word Right
mk: Избриши збор надесно

en: Delete Next Character
mk: Избриши следен знак

en: &Indent
mk: &Вовлекување

en: Use this to indent a selected block of text.<br /><br />You can configure whether tabs should be honored and used or replaced with spaces, in the configuration dialog.
mk: Користете го ова за го вовлечете избраниот блок од текст.<br /><br />Во дијалогот за конфигурации можете да конфигурирате дали ќе се почитуваат табулаторите или ќе се заменат со празни места.

en: &Unindent
mk: &Одвовлекување

en: Use this to unindent a selected block of text.
mk: Користете го ова за да го одвовлечете избраниот блок од текст.

en: Export File as HTML
mk: Изнеси датотека како HTML

en: Available Commands
mk: Достапни команди

en: <p>For help on individual commands, do <code>'help &lt;command&gt;'</code></p>
mk: <p>За помош за индивидуалните команди напишете <code>„help &lt;command&gt;“</code></p>

en: No help for '%1'
mk: Нема помош за „%1“

en: No such command <b>%1</b>
mk: Нема таква команда <b>%1</b>

en: <p>This is the Katepart <b>command line</b>.<br />Syntax: <code><b>command [ arguments ]</b></code><br />For a list of available commands, enter <code><b>help list</b></code><br />For help for individual commands, enter <code><b>help &lt;command&gt;</b></code></p>
mk: <p>Ова е <b>командната линија</b> на Katepart.<br />Синтакса: <code><b>команда [ аргументи ]</b></code><br />За листа на достапни команди внесете <code><b>help list</b></code><br />За листа на индивидуални команди внесете <code><b>help &lt;command&gt;</b></code></p>

en: No such command: "%1"
mk: Нема таква команда: „%1“

en: Success:
mk: Успех:

en: Command "%1" failed.
mk: Командата „%1“ не успеа.

en: Mark Type %1
mk: %1

en: Set Default Mark Type
mk: Постави почетен тип за обележување

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings)
en: Command
mk: Наредба
