katepart4 - en to nb translation catalogue (862 entries)

en: Argument-hints
nb: Argument-hint

en: Best matches
nb: Beste treff

en: Language keywords
nb: Språk nøkkelord

en: Auto Word Completion
nb: Autofullføring av ord

en: Shell Completion
nb: Skallfullføring

en: Reuse Word Above
nb: Bruk ordet over om igjen

en: Reuse Word Below
nb: Bruk ordet nedenfor om igjen

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nb: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
nb: &Rediger

note: i18n: ectx: Menu (edit_find_menu)
en: Find Variants
nb: Finn varianter

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
nb: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (view_menu_word_wrap)
en: Word Wrap
nb: Tekstbryting

note: i18n: ectx: Menu (view_menu_borders)
en: Borders
nb: Kantlinjer

note: i18n: ectx: Menu (codefolding)
en: &Code Folding
nb: &Kodebryting

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
nb: Verk&tøy

note: i18n: ectx: Menu (wordcompletion)
en: Word Completion
nb: Fullføring av ord

note: i18n: ectx: Menu (spelling)
en: Spelling
nb: Stavekontroll

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nb: &Innstillinger

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nb: Hovedverktøylinje

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowFoldingMarkers)
en: If this option is checked, every new view will display marks for folding.
nb: Hvis du velger dette, vil alle nye visninger vise merker for bryting.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkIconBorder)
en: <p>If this option is checked, every new view will display an icon border on the left hand side.</p><p>The icon border shows bookmark signs, for instance.</p>
nb: <p>Hvis du velger dette, vil alle nye visninger ha en ikonkant på venstre side. </p><p>Ikonkanten viser for eksempel bokmerketegn.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkLineNumbers)
en: If this option is checked, every new view will display line numbers on the left hand side.
nb: Hvis du velger dette, vil alle nye visninger vise linjenumre på venstre side.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkLineNumbers)
en: Show &line numbers
nb: Vis &linjenumre

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowLineModification)
en: If this option is checked, a small indicator for modified and saved lines is shown on the left hand side.
nb: Hvis du velger dette, vises en liten indikator for endrede og lagrede linjer på venstre side.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarMarks)
en: <p>If this option is checked, every new view will show marks on the vertical scrollbar.</p><p>These marks will show bookmarks, for instance.</p>
nb: <p>Hvis du velger dette, vil alle nye visninger ha merker på det loddrette rullefeltet. </p><p>Disse merkene viser for eksempel bokmerketegn.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMap)
en: If this option is checked, every new view will show a mini map on the vertical scrollbar.
nb: Hvis du velger dette, vil alle nye visninger vise et mini-kart i det loddrette rullefeltet.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMapAll)
en: If this option is checked, every new view will show a mini map of the whole document on the vertical scrollbar.
nb: Hvis du velger dette, vil alle nye visninger vise et mini-kart over hele dokumentet i det loddrette rullefeltet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMapAll)
en: Map the whole document
nb: Kartlegg hele dokumentet

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbShowScrollbars)
en: Always On
nb: Alltid på

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbShowScrollbars)
en: Show When Needed
nb: Vis ved behov

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbShowScrollbars)
en: Always Off
nb: Alltid av

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByCreation)
en: Each new bookmark will be added to the bottom, independently from where it is placed in the document.
nb: Hvert bokmerke legges til nederst, uavhenging av hvor det står i dokumentet.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByPosition)
en: The bookmarks will be ordered by the line numbers they are placed at.
nb: Bokmerkene ordnes etter linjenummeret de står ved.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbGeneral) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbViInputMode)
en: General
nb: Generelt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoCompletionEnabled)
en: Enable &auto completion
nb: Slå på &auto-fullføring

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Minimal word length to complete:
nb: Minste ordlengde som kan fullføres:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, removeTail)
en: Remove tail of a previous word when completion item chosen from a list
nb: Fjern slutten av et forrige ord når fullføringen velges fra en liste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, removeTail)
en: Remove tail on complete
nb: Fjern endelsen når fullført

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbKeywordCompletion)
en: &Keyword completion
nb: Fullføring av nø&kkelord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Keyword completion provides suggestions based on the keywords which exist in the document's language.
nb: Nøkkelord-fullføring gir forslag som er basert på nøkkelordene som finnes i dokumentets språk.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkStaticWordWrap)
en: <p>Automatically start a new line of text when the current line exceeds the length specified by the <b>Wrap words at:</b> option.</p><p>This option does not wrap existing lines of text - use the <b>Apply Static Word Wrap</b> option in the <b>Tools</b> menu for that purpose.</p><p>If you want lines to be <i>visually wrapped</i> instead, according to the width of the view, enable <b>Dynamic Word Wrap</b> in the <b>Appearance</b> config page.</p>
nb: <p>Start automatisk en ny tekstlinje når linja blir lengre enn lengden som er valgt i <b>Bryt ord ved:</b>. </p><p>Dette alternativet påvirker ikke den teksten som er skrevet fra før. Med <b>Bruk statisk tekstbryting</b> i <b>Verktøy</b>-menyen kan du bryte eldre tekst. </p><p>Dersom du vil at linjene bare skal <i>brytes visuelt</i> i steden, kan du slå på <b>Fleksibel tekstbryting</b> på oppsettssiden <b>Utseende</b>.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPluralHandlingSpinBox, sbWordWrap)
en: If the Word Wrap option is selected this entry determines the length (in characters) at which the editor will automatically start a new line.
nb: Hvis linjebryting er slått på kan du her angi (i tegn) hvor lange linjene skal være før en ny linje startes.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblFiletype)
en: &Filetype:
nb: &Filtype:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbFiletypes)
en: Select the filetype you want to change.
nb: Velg hvilken filtype du vil endre.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnNew)
en: Create a new file type.
nb: Opprett en ny filtype.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNew)
en: &New
nb: &Ny

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnDelete)
en: Delete the current file type.
nb: Slett denne filtypen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnDelete)
en: &Delete
nb: &Slett

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbProperties)
en: Properties
nb: Egenskaper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblName)
en: &Name:
nb: &Navn:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtName)
en: The name of the filetype will be the text of the corresponding menu item.
nb: Navnet på filtypen vil bli teksten på det tilsvarende menyvalget.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSection)
en: &Section:
nb: &Avsnitt:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtSection)
en: The section name is used to organize the file types in menus.
nb: Avsnittsnavnet blir brukt til å organisere filtyper i menyene.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblVariables)
en: &Variables:
nb: &Variabler:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (VariableLineEdit, edtVariables)
en: <p>This string allows to configure Kate's settings for the files selected by this mimetype using Kate variables. Almost any configuration option can be set, such as highlight, indent-mode, encoding, etc.</p><p>For a full list of known variables, see the manual.</p>
nb: <p>Med denne strengen kan du sette opp Kates innstillinger for filer som blir valgt av denne MIME-typen ved bruk av Kates variabler. Du kan sette de fleste innstillingsvalgene, slik som syntaksmerking, innrykksmodus, koding osv.</p> <p>Se håndboka for full oversikt over kjente variabler.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblHl)
en: &Highlighting:
nb: &Syntaksmerking:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblExtensions)
en: File e&xtensions:
nb: File&tternavn:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtFileExtensions)
en: The wildcards mask allows to select files by filename. A typical mask uses an asterisk and the file extension, for example <code>*.txt; *.text</code>. The string is a semicolon-separated list of masks.
nb: Med jokertegn-maske kan det velges filer etter filnavn. Typisk bruk av jokertegn er en asterisk og filetternavnet, f.eks. <code>*.txt; *.text</code>. Strengen er en liste av mønstre delt opp med semikolon.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMimeTypes)
en: MIME &types:
nb: MIME-&typer:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtMimeTypes)
en: The mime type mask allows to select files by mimetype. The string is a semicolon-separated list of mimetypes, for example <code>text/plain; text/english</code>.
nb: Med MIME-typemønsteret kan det velges filer etter mimetype. Strengen er en liste MIME-typer adskilt med seimikolon, for eksempel <code>text/plain; text/english</code>.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, btnMimeTypes)
en: Displays a wizard that helps you easily select mimetypes.
nb: Viser en veiviser som hjelper deg å velge MIME-typer.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPriority)
en: P&riority:
nb: P&rioritet:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbPriority)
en: Sets priority for this file type. If more than one file type selects the same file, the one with the highest priority will be used.
nb: Setter prioritet for denne filtypen. Hvis flere filtyper velger ut samme fil,så vil filtypen med høyest prioritet brukes.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMode)
en: Default indentation mode:
nb: Standard innrykksmodus:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbMode)
en: This is a list of available indentation modes. The specified indentation mode will be used for all new documents. Be aware that it is also possible to set the indentation mode with document variables, modes or a .kateconfig file.
nb: Dette er en liste over tilgjengelige innrykksmodus. Den oppgitte innrykksmåten brukes på alle nye dokumenter. Det er også mulig å velge innrykksmodus med dokumentvariabler, modus eller en .kateconfig-fil.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbIndentationMode)
en: Indent using
nb: Innrykk ved bruk av

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPluralHandlingSpinBox, sbIndentWidth)
en: The indentation width is the number of spaces which is used to indent a line. If the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is disabled, a <b>Tab</b> character is inserted if the indentation is divisible by the tab width.
nb: Innrykksbredden er antall mellomrom som brukes til å rykke inn en linje. Hvis valget <b>Redigering</b> er slått av, så settes det inn et <b>Tab</b>-tegn hvis innrykksbredden kan deles med tabulatorbredden.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentWithSpaces)
en: &Spaces
nb: &Mellomrom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIndentWidth)
en: &Indentation width:
nb: &Innrykksbredde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTabWidth)
en: Tab wi&dth:
nb: Tabulatorbre&dde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentWithTabs)
en: &Tabulators
nb: &Tabulatorer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentMixed)
en: Tabulators &and Spaces
nb: Tabulatorer &og mellomrom

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbProperties)
en: Indentation Properties
nb: Innrykksegenskaper

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkKeepExtraSpaces)
en: If this option is disabled, changing the indentation level aligns a line to a multiple of the width specified in <b>Indentation width</b>.
nb: Hvis dette er slått av vil endringer av innrykksnivå justere en linje til et multiplum av bredden som er gitt i <b>Innrykksbredde</b>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkKeepExtraSpaces)
en: &Keep extra spaces
nb: &Ta vare på ekstra mellomrom

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkIndentPaste)
en: If this option is selected, pasted code from the clipboard is indented. Triggering the <b>undo</b>-action removes the indentation.
nb: Hvis du velger dette blir kode fra utklippstavla limt inn med innrykk. Om handlinga <b>Angre</b> brukes, så fjernes innrykket.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkIndentPaste)
en: Adjust indentation of code &pasted from the clipboard
nb: Juster innrykk for kode &limt inn fra utklippstavla

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbKeys)
en: Indentation Actions
nb: Innrykkshandlinger

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackspaceUnindents)
en: If this option is selected, the <b>Backspace</b> key decreases the indentation level if the cursor is located in the leading blank space of a line.
nb: Hvis du velger dette, vil <b>Rettetast</b> senke innykksnivået, hvis skrivemerket er plassert i blanktegn i starten av en linje.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackspaceUnindents)
en: &Backspace key in leading blank space unindents
nb: &Rettetast i blanktegn ved starten av linje tar vekk innrykk

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbTabAdvances)
en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key always inserts white space so that the next tab position is reached. If the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is enabled, spaces are inserted; otherwise, a single tabulator is inserted.
nb: Hvis du velger dette, vil <b>Tabulatortasten</b> alltid sette inn blanktegn så neste tabulatorposisjon nås. Hvis valget <b>Sett inn mellomrom istedenfor tabulatorer</b> i avsnittet <b>Redigering</b> er slått på, brukes mellomrom, ellers brukes tabulator.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTabAdvances)
en: Always advance to the &next tab position
nb: Gå alltid til &neste tabulatorposisjon

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbTabIndents)
en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key always indents the current line by the number of character positions specified in <b>Indentation width</b>.
nb: Hvis du velger dette, vil <b>Tabulatortasten</b> alltid rykke inn med antall tegn gitt i <b>Innrykksbredde</b>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTabIndents)
en: Always increase indentation &level
nb: Alltid øke innrykks&nivået

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbTabSmart)
en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key either indents the current line or advances to the next tab position.<p> If the insertion point is at or before the first non-space character in the line, or if there is a selection, the current line is indented by the number of character positions specified in <b>Indentation width</b>.<p> If the insertion point is located after the first non-space character in the line and there is no selection, white space is inserted so that the next tab position is reached: if the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is enabled, spaces are inserted; otherwise, a single tabulator is inserted.
nb: Hvis du velger dette, vil <b>Tabulatortasten</b> verken rykke inn gjeldende linje eller gå til neste tabulatorposisjon.<p> Hvis stedet for å sette inn er på eller før den første ikke-mellomrom-tegnet, eller hvis det er et merket område, vil gjeldende linje bli rykket inn med antall tegn gitt i <b>Innrykksbredde</b>.<p>Hvis stedet for å sette inn er etter det første ikke-mellomrom-tegnet på linja og det ikke er et merket område, vil blanktegn bli satt inn fram til neste tabulatorposisjon. Hvis valget <b>Sett inn mellomrom i stedet for tabulatorer</b> i avsnittet <b>Redigering</b> er valgt, settes mellomrom inn, ellers settes tabulator inn.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTabSmart)
en: Increase indentation level if in l&eading blank space
nb: Øk innrykk hvis på blanktegn foran ikk&e-blanke

en:  character |  characters
nb[0]:  tegn
nb[1]:  tegn

en: Indentation
nb: Innrykk

en: Auto Completion
nb: Autofullføring av ord

en: Spellcheck
nb: Stavekontroll

en: Text Navigation
nb: Tekstnavigasjon

[ctx: Wrap words at (value is at 20 or larger)]
en:  character |  characters
nb[0]:  tegn
nb[1]:  tegn

en: Editing
nb: Redigering

en: Editing Options
nb: Valg for redigering

en: Off
nb: Av

en: Follow Line Numbers
nb: Følg linjenummer

en: Appearance
nb: Utseende

en: Advanced
nb: Avansert

en: You did not provide a backup suffix or prefix. Using default suffix: '~'
nb: Du har ikke skrevet noe prefiks eller suffiks. Bruker standard suffiks: «~»

en: No Backup Suffix or Prefix
nb: Mangler prefiks eller suffiks

en: Open/Save
nb: Åpne/lagre

en: File Opening & Saving
nb: Filåpning og -lagring

en: Dictionary:
nb: Ordbok:

en: &Reload
nb: Last &inn på nytt

en: &Save As...
nb: &Lagre som …

en: Lets you select a location and save the file again.
nb: Her kan du  velge en plassering og lagre fila igjen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_skipBtn)
en: &Ignore
nb: &Ignorer

en: The diff command failed. Please make sure that diff(1) is installed and in your PATH.
nb: Diff-kommandoen mislyktes. Se etter at diff(1) er installert og er i stien din (PATH).

en: Error Creating Diff
nb: Klarte ikke å lage en differanse

en: The files are identical.
nb: Filene er identiske.

en: Diff Output
nb: Utdata fra diff

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbCursorMovement)
en: Text Cursor Movement
nb: Flytting av skrivemerket

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkSmartHome)
en: When selected, pressing the home key will cause the cursor to skip whitespace and go to the start of a line's text. The same applies for the end key.
nb: Når dette alternativet er valgt, vil Home-tasten hoppe over mellomrom og gå til starten av teksten på linja. Det samme gjelder for End-tasten.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSmartHome)
en: Smart ho&me and smart end
nb: S&mart Home- og End-tast

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkPagingMovesCursor)
en: Selects whether the PageUp and PageDown keys should alter the vertical position of the cursor relative to the top of the view.
nb: Velger om tastene Page Up og Page Down skal flytte på den loddrette plasseringa av skrivemerket i forhold til til toppen av tekstvinduet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkPagingMovesCursor)
en: &PageUp/PageDown moves cursor
nb: &Side opp/Side ned flytter skrivemerket

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAutoCenterCursor)
en: &Autocenter cursor:
nb: &Autosentrer skrivemerke:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en: Sets the number of lines to maintain visible above and below the cursor when possible.
nb: Velg antall linjer som skal være synlige over og under skrivemerket.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbSwapFileMode) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, spbSwapFileSync) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en: Disabled
nb: Av

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en:  lines
nb:  linjer

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cbNavigationMisc)
en: Misc
nb: Diverse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTextSelectionMode)
en: Text selection mode:
nb: Tekstmerkingsmodus:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbTextSelectionMode)
en: Persistent
nb: Vedvarende

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollPastEnd)
en: Allow scrolling past the end of the document
nb: Tillat rulling forbi slutten av dokumentet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackupLocalFiles)
en: If this option is enabled, backups for local files will be created when saving.
nb: Kryss av her dersom du vil ta reservekopi av lokale filer ved lagring.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackupLocalFiles)
en: &Local files
nb: &Lokale filer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackupRemoteFiles)
en: If this option is enabled, backups for remote files will be created when saving.
nb: Kryss av her dersom du vil ta reservekopi av nettverksfiler ved lagring.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackupRemoteFiles)
en: &Remote files
nb: &Nettverksfiler

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtBackupPrefix)
en: Enter the prefix to prepend to the backup file names.
nb: Skriv inn etternavnet du vil bruke på kopifilene.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtBackupSuffix)
en: Enter the suffix to append to the backup file names.
nb: Skriv inn suffikset du vil bruke på kopifilene.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbFileFormat)
en: File Format
nb: Filformat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncoding)
en: &Encoding:
nb: Tegn&koding:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbEncoding)
en: This defines the standard encoding to use to open/save files, if not changed in the open/save dialog or by using a command line option.
nb: Dette definerer standard tegnkoding som brukes når filer åpnes/lagres, hvis det ikke er endret i åpne/lagre-dialogen eller med et valg på kommandolinja.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbEncodingDetection)
en: if neither the encoding chosen as standard above, nor the encoding specified in the open/save dialog, nor the encoding specified on command line match the content of the file, this detection will be run.
nb: Hvis filinnholdet ikke stemmer med hverken standardkodingen valgt over, eller kodingen oppgitt i åpne/lagre-dialogen, eller kodingen oppgitt på kommandolinja, så vil denne gjenkjenningen bli kjørt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEOL)
en: E&nd of line:
nb: Linj&eslutt:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkDetectEOL)
en: If this option is enabled the editor will autodetect the end of line type. The first found end of line type will be used for the whole file.
nb: Her kan du velge om skriveprogrammet automatisk skal oppdage linjeslutt-typen. Den første typen linjeslutt som blir funnet blir brukt i hele fila.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDetectEOL)
en: A&utomatic end of line detection
nb: &Automatisk oppdaging av linjeslutt

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, lineLengthLimit)
en: Unlimited
nb: Ubegrenset

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbCleanups)
en: Automatic Cleanups on Save
nb: Automatisk opprydding ved lagring

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblRemoveTrailingSpaces) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces)
en: Depending on the choice, trailing spaces are removed when saving a document, either in the entire document or only of modified lines.
nb: Avhengig av valget blir mellomrom på slutten av linjer fjernet når et dokument lagres, enten i hele dokumentet eller bare på linjer som er endret.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRemoveTrailingSpaces)
en: Re&move trailing spaces:
nb: Fjern &mellomrom på slutten av linja:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, spbAutoSaveInterval) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, spacesComboBox)
en: Never
nb: Aldri

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces)
en: On Modified Lines
nb: På endrede linjer

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces)
en: In Entire Document
nb: I hele dokumentet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkNewLineAtEof)
en: On save, a line break is appended to the document if not already present. The line break is visible after reloading the file.
nb: Ved lagring blir et linjeskift lagt til slutten av dokumentet hvis det ikke alt er et linjeskift der. Linjeskiftet blir synlig når fila er lastet inn igjen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkNewLineAtEof)
en: Append newline at end of file on save
nb: Legg til linjeskift på slutten ved lagring

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, spacesComboBox)
en: Always
nb: Alltid

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowTabs)
en: The editor will display a symbol to indicate the presence of a tab in the text.
nb: Skriveprogrammet vil vise et symbol for å indikere tabulatormerke i teksten.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowWholeBracketExpression)
en: If this is enabled, the range between the selected matching brackets will be highlighted.
nb: Hvis dette er slått på blir området mellom de valgte firkantparentesene framhevet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowWholeBracketExpression)
en: Highlight range between selected brackets
nb: Framhev området mellom valgte firkantparenteser

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkAnimateBracketMatching)
en: Flash matching brackets
nb: Blink par-parenteser

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkAnimateBracketMatching)
en: If this is enabled, matching brackets are animated for better visibility.
nb: Hvis dette er slått på blir parentes-par animert så de er lettere å se.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowIndentationLines)
en: If this is enabled, the editor will display vertical lines to help identify indent lines.
nb: Her kan du velge om skriveprogrammet skal vise en loddrett linje for å synliggjøre linjer med innrykk.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowIndentationLines)
en: Show i&ndentation lines
nb: Vis i&nnrykkslinjer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkShowWordCount)
en: Show/hide word count in status bar
nb: Viser eller skjuler antall ord i statuslinja

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkFoldFirstLine)
en: When this setting is enabled, the editor view automatically folds
    comment blocks that start on the first line of the document. This is
    helpful to hide license headers which are commonly placed at the
    beginning of a file.
nb: Når dette er slått på vil redigeringsvisningen automatisk folde
    kommentarblokker som begynner på første linje i dokumentet.
    Dette hjelper til å gjemme lisenshoder som vanligvis plasseres
    i begynnelsen av en fil.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbDynamicWordWrapIndicator)
en: Choose when the Dynamic Word Wrap Indicators should be displayed.
nb: Velg når merke for fleksibel tekstbryting skal vises.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbDynamicWordWrapDepth)
en: <p>Enables the start of dynamically wrapped lines to be aligned vertically to the indentation level of the first line. This can help to make code and markup more readable.</p><p>Additionally, this allows you to set a maximum width of the screen, as a percentage, after which dynamically wrapped lines will no longer be vertically aligned. For example, at 50%, lines whose indentation levels are deeper than 50% of the width of the screen will not have vertical alignment applied to subsequent wrapped lines.</p>
nb: <p>Gjør at starten på fleksibelt brutte linjer blir stilt like under innrykket til den første linja. På denne måten kan det være lettere å lese kode og oppmerking.</p> <p>I tillegg kan du velge hvor langt ut på skjermen denne justeringa skal brukes. Dersom du f.eks. velger 50 %, vil linjer som er rykket inn mer enn 50 % ikke få innrykk på de brutte linjene.</p>

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbDynamicWordWrapDepth)
en: % of View Width
nb: % av tekstrutebredden

[ctx: short translation, user created new file]
en: New file
nb: Ny fil

en: The file %1 does not exist.
nb: Fila %1 finnes ikke.

en: The file %1 could not be loaded, as it was not possible to read from it.<br />Check if you have read access to this file.
nb: Klarte ikke å laste inn fila %1, siden det ikke var mulig å lese fra den.<br />Se til at du har lesetilgang til fila.

[ctx: translators: you can also translate 'Try Again' with 'Reload']
en: Try Again
nb: Forsøk igjen

en: &Close
nb: Lu&kk

en: Close message
nb: Lukk melding

en: The file %1 could not be loaded, as it was not possible to read from it.
    
    Check if you have read access to this file.
nb: Klarte ikke å laste inn fila %1, siden det ikke var mulig å lese fra den.
    
    Se til at du har lesetilgang til fila.

en: The file %1 was opened with %2 encoding but contained invalid characters.<br />It is set to read-only mode, as saving might destroy its content.<br />Either reopen the file with the correct encoding chosen or enable the read-write mode again in the tools menu to be able to edit it.
nb: Fila %1 ble åpnet med %2-koding, men inneholdt ugyldige tegn. <br />Den er satt skrivebeskyttet, siden lagring kan ødelegge innholdet i fila.<br /> Enten åpne fila med riktig koding valgt, eller slå av skrivebeskyttelse igjen i verktøy-menyen så fila kan redigeres.

en: The file %1 was opened with %2 encoding but contained invalid characters. It is set to read-only mode, as saving might destroy its content. Either reopen the file with the correct encoding chosen or enable the read-write mode again in the tools menu to be able to edit it.
nb: Fila %1 ble åpnet med %2-koding, men inneholdt ugyldige tegn. Den er satt skrivebeskyttet, siden lagring kan ødelegge innholdet i fila. Enten åpne fila med riktig koding valgt, eller slå av skrivebeskyttelse igjen i verktøy-menyen så fila kan redigeres.

en: The file %1 was opened and contained lines longer than the configured Line Length Limit (%2 characters).<br />The longest of those lines was %3 characters long<br/>Those lines were wrapped and the document is set to read-only mode, as saving will modify its content.
nb: Fila %1 ble åpnet og inneholdt linjer lenger enn innstilt linjelengde (mer enn %2 tegn).<br /> Den lengste av disse linjene var %3 tegn lang<br/>De linjene ble brutt, og dokumentet er satt skrivebeskyttet, siden innholdet blir endret hvis det blir lagret.

en: Temporarily raise limit and reload file
nb: Øk grensen midlertidig og last fila på nytt

en: Close
nb: Lukk

en: The file %1 was opened and contained lines longer than the configured Line Length Limit (%2 characters).<br/>The longest of those lines was %3 characters long<br/>Those lines were wrapped and the document is set to read-only mode, as saving will modify its content.
nb: Fila %1 ble åpnet og inneholdt linjer lenger enn innstilt linjelengde (mer enn %2 tegn).<br /> Den lengste av de linjene var %3 tegn lang<br/>De linjene ble brutt, og dokumentet er satt skrivebeskyttet, siden innholdet blir endret hvis det blir lagret.

en: Do you really want to save this unmodified file? You could overwrite changed data in the file on disk.
nb: Er du sikker på at du vil lagre denne uendrede fila? Det kan hende at du skriver over endringer som er gjort i fila på disken.

en: Trying to Save Unmodified File
nb: Prøver å lagre uendret fil

en: Save Nevertheless
nb: Lagre likevel

en: Do you really want to save this file? Both your open file and the file on disk were changed. There could be some data lost.
nb: Er du sikker på at du vil lagre denne fila? Siden både den åpne fila og fila på disken er endret, kan det hende at data går tapt.

en: Possible Data Loss
nb: Mulig datatap

en: For file %1 no backup copy could be created before saving. If an error occurs while saving, you might lose the data of this file. A reason could be that the media you write to is full or the directory of the file is read-only for you.
nb: Det kunne ikke lages en sikkerhetskopi av fila %1 før den lagres. Hvis det oppstår en feil under lagring kunne du miste dataeme i denne fila. En grunn kan være at mediet du lagrer til er fullt. eller at du ikke har skriverettigheter til den mappa der fila ligger.

en: Failed to create backup copy.
nb: Klarte ikke å lage sikkerhetskopi.

en: Try to Save Nevertheless
nb: Forsøk å lagre likevel

en: Do you really want to continue to close this file? Data loss may occur.
nb: Er du sikker på at du vil fortsette med å lukke denne fila? Data kan gå tapt.

en: Close Nevertheless
nb: Lukk likevel

en: Untitled
nb: Uten tittel

en: Save File
nb: Lagre fil

en: Save failed
nb: Lagringen feilet

en: Save Copy of File
nb: Lagre kopi av fila

en: The document could not be saved, as it was not possible to write to %1.
    
    Check that you have write access to this file or that enough disk space is available.
nb: Klarte ikke å lagre dokumentet, siden det ikke var mulig å skrive til %1.
    
    Se til at du har skrivetilgang til denne fila og at det er nok ledig plass på disken.

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save your changes or discard them?
nb: Dokumentet «%1» er blitt endret.
    Vil du lagre endringene eller forkaste dem?

en: Close Document
nb: Lukk dokumentet

en: The file <a href="%1">%2</a> is still loading.
nb: Fila <a href="%1">%2</a> blir fremdeles lastet inn.

en: &Abort Loading
nb: &Avbryt lagring

en: OVERWRITE
nb: SKRIV OVER

en: INSERT
nb: SETT INN

en: Normal Mode
nb: Normal modus

en: VI: INSERT MODE
nb: VI: SETT INN-MODUS

en: VI: NORMAL MODE
nb: VI: NORMAL MODUS

en: VI: VISUAL
nb: VI: VISUELL

en: VI: VISUAL BLOCK
nb: VI: VISUELL BLOKK

en: VI: VISUAL LINE
nb: VI: VISUELL LINJE

en: VI: REPLACE
nb: VI: ERSTATT

en: vi-mode
nb: vi-modus

en: recording
nb: tar opp

en: Vi Input Mode
nb: Inndatamodus som i vi

en: <Unchanged>
nb: &lt;Uendret&gt;

en: Use Default
nb: Bruk standard

en: Properties of %1
nb: Egenskaper til %1

en: New Filetype
nb: Ny filtype

en: Select the MimeTypes you want for this file type.
    Please note that this will automatically edit the associated file extensions as well.
nb: Velg MIME-typene du vil bruke med denne filtypen.
    Legg merke til at dette automatisk endrer tilhørende filetternavnene.

en: Select Mime Types
nb: Velg MIME-typer

en: Modes && Filetypes
nb: Modus og filtyper

en: Te&xt Settings
nb: Te&kstinnstillinger

en: Print line &numbers
nb: Skriv ut linje&numre

en: Print &legend
nb: Skriv ut &beskrivelse

en: <p>If enabled, line numbers will be printed on the left side of the page(s).</p>
nb: <p>Hvis valgt, vil linjenumre bli skrevet ut på venstre side av siden/sidene.</p>

en: <p>Print a box displaying typographical conventions for the document type, as defined by the syntax highlighting being used.</p>
nb: <p>Skriv ut en rute som viser typografiske konvensjoner for dokumenttypen, slik de er definert ved den syntaksmerkinga som er i bruk.</p>

en: Hea&der && Footer
nb: Topp&tekst og bunntekst

en: Pr&int header
nb: Skr&iv ut topptekst

en: Pri&nt footer
nb: Skri&v ut bunntekst

en: Header/footer font:
nb: Skrifttype for topp-/bunntekst:

en: Header Properties
nb: Egenskaper for topptekst

en: Colors:
nb: Farger:

en: Foreground:
nb: Forgrunn:

en: Bac&kground
nb: Ba&kgrunn

en: Footer Properties
nb: Egenskaper for bunntekst

en: &Background
nb: &Bakgrunn

en: <p>Format of the page header. The following tags are supported:</p>
nb: <p>Format for toppteksten. Det er støtte for følgende tagger:</p>

en: <ul><li><tt>%u</tt>: current user name</li><li><tt>%d</tt>: complete date/time in short format</li><li><tt>%D</tt>: complete date/time in long format</li><li><tt>%h</tt>: current time</li><li><tt>%y</tt>: current date in short format</li><li><tt>%Y</tt>: current date in long format</li><li><tt>%f</tt>: file name</li><li><tt>%U</tt>: full URL of the document</li><li><tt>%p</tt>: page number</li><li><tt>%P</tt>: total amount of pages</li></ul><br />
nb: <ul><li><tt>%u</tt>: gjeldende brukernavn</li><li><tt>%d</tt>: komplett dato/klokkeslett i kort format</li><li><tt>%D</tt>: komplett dato/klokkeslett i langt format</li><li><tt>%h</tt>: klokkeslettet nå</li><li><tt>%y</tt>: dagens dato i kort format</li><li><tt>%Y</tt>: dagens dato i langt format</li><li><tt>%f</tt>: filnavnet</li><li><tt>%U</tt>: full URL til dokumentet</li><li><tt>%p</tt>: sidenummer</li><li><tt>%P</tt>: totalt antall sider</li></ul> <br />

en: <p>Format of the page footer. The following tags are supported:</p>
nb: <p>Format for bunnteksten. Det er støtte for følgende tagger:</p>

en: Add Placeholder...
nb: Legg til plassholder …

en: Current User Name
nb: Gjeldende brukernavn

en: Complete Date/Time (short format)
nb: Komplett dato/tid (kort format)

en: Complete Date/Time (long format)
nb: Komplett dato/tid (langt format)

en: Current Time
nb: Gjeldende tid

en: Current Date (short format)
nb: Dagens dato (kort format)

en: Current Date (long format)
nb: Dagens dato (langt format)

en: File Name
nb: Filnavn

en: Full document URL
nb: Fullstendig dokument-URL

en: Page Number
nb: Side nummer

en: Total Amount of Pages
nb: Totalt antall sider

en: L&ayout
nb: Ut&forming

en: Draw bac&kground color
nb: Tegn ba&kgrunnsfarge

en: Draw &boxes
nb: Tegn &rammer

en: Box Properties
nb: Rammeegenskaper

en: W&idth:
nb: Br&edde:

en: &Margin:
nb: &Marg:

en: Co&lor:
nb: Far&ge:

en: <p>If enabled, a box as defined in the properties below will be drawn around the contents of each page. The Header and Footer will be separated from the contents with a line as well.</p>
nb: <p>Hvis du velger dette blir det tegnet en ramme rundt innholdet på hver side, med egenskaper som definert nedenfor. Topp- og bunntekst blir også atskilt fra teksten med en linje.</p>

en: The width of the box outline
nb: Bredde på rammelinja

en: The margin inside boxes, in pixels
nb: Margen innenfor ramma, i piksler

en: The line color to use for boxes
nb: Fargen på rammelinjene

en: (Selection of)
nb: (Utvalg av)

en: Typographical Conventions for %1
nb: Typografiske konvensjoner for %1

en: text
nb: tekst

[ctx: Script command name]
en: Expand Abbreviation
nb: Fold ut forkortelse

en: Expands the abbreviation using Emmet expressions; see http://code.google.com/p/zen-coding/wiki/ZenHTMLSelectorsEn
nb: Utvikler forkortelsen ved bruk av Emmet-uttrykk; se http://code.google.com/p/zen-coding/wiki/ZenHTMLSelectorsEn

en: Wraps the selected text in XML tags constructed from the provided Emmet expression (defaults to div).
nb: Pakker inn den markerte teksten i XML-tagger laget ut fra det Emmet-uttrykket som er oppgitt (standard er div).

en: Moves the caret to the current tag's pair
nb: Flytter merket til partneren til gjeldende tagg

en: Select contents of HTML/XML tag, moving inward on continuous invocations
nb: Velg HTML/XML tagg-innhold innover, videre innover for hvert kall

en: Select contents of HTML/XML tag, moving outwards on continuous invocations
nb: Velg  HTML/XML tagg-innhold utover, videre utover for hvert kall

en: Move to the next edit point (tag or empty attribute).
nb: Gå til neste redigeringspunkt (tagg eller tomt attributt)

en: Move to the previous edit point (tag or empty attribute).
nb: Gå til forrige redigeringspunkt (tagg eller tomt attributt)

en: Select next edit point (tag or empty attribute).
nb: Velg neste redigeringspunkt (tagg eller tomt attributt)

en: Select previous edit point (tag or empty attribute).
nb: Velg forrige redigeringspunkt (tagg eller tomt attributt)

en: Toggle comment of current tag or CSS selector
nb: Merk eller fjern merkinga på det valgte elementet eller CSS-velger

en: Deletes tag under cursor
nb: Sletter tagg under markøren

en: Splits or joins a tag
nb: Deler eller slår sammen en tagg

en: Evaluates a simple math expression
nb: Regner ut et enkelt matteuttrykk.

en: Decrement number under cursor by 1
nb: Minsk tallet under pekeren med 1

en: Decrement number under cursor by 10
nb: Minsk tallet under pekeren med 10

en: Decrement number under cursor by 0.1
nb: Minsk tallet under pekeren med 0.1

en: Increment number under cursor by 1
nb: Øk tallet under pekeren med 1

en: Increment number under cursor by 10
nb: Øk tallet under pekeren med 10

en: Increment number under cursor by 0.1
nb: Øk tallet under pekeren med 0.1

[ctx: Script command category]
en: Navigation
nb: Navigasjon

en: Move cursor to previous matching indent
nb: Flytt markøren til forrige samsvarende innrykk

en: Move cursor to next matching indent
nb: Flytt markøren til neste samsvarende innrykk

[ctx: Script command category]
en: Editing
nb: Redigering

[ctx: Script command name]
en: Move Lines Down
nb: Flytt linjer ned

[ctx: Script command name]
en: Move Lines Up
nb: Flytt linjer opp

[ctx: Script command name]
en: Duplicate Selected Lines Down
nb: Dupliser valgte linjer ned

[ctx: Script command name]
en: Duplicate Selected Lines Up
nb: Dupliser valgte linjer opp

[ctx: Script command name]
en: URI-encode Selected Text
nb: URI-kode merket tekst

[ctx: Script command name]
en: URI-decode Selected Text
nb: URI-dekode merket tekst

en: Sort the selected text or whole document.
nb: Sorter merket tekst eller hele dokumentet.

en: Move selected lines down.
nb: Flytt valgte linjer ned.

en: Move selected lines up.
nb: Flytt valgte linjer opp.

en: Remove duplicate lines from the selected text or whole document.
nb: Fjern dupliserte linjer fra merket tekst eller hele dokumentet.

en: Sort the selected text or whole document in natural order.<br>Here is an example to show the difference to the normal sort method:<br>sort(a10, a1, a2) => a1, a10, a2<br>natsort(a10, a1, a2) => a1, a2, a10
nb: Sorter merket tekst eller hele dokumentet i naturlig rekkefølge.<br> Her er et eksempel som viser forskjellen fra normal sorteringsmåte:<br> sort(a10, a1, a2) => a1, a10, a2<br>natsort(a10, a1, a2) => a1, a2, a10

en: Trims trailing whitespace from selection or whole document.
nb: Klipper tomrom på slutten av linjene i merket tekst eller hele dokumentet.

en: Trims leading whitespace from selection or whole document.
nb: Klipper tomrom på begynnelsen av linjene i merket tekst eller hele dokumentet.

en: Trims leading and trailing whitespace from selection or whole document.
nb: Klipper tomrom på begynnelsen og slutten av linjene i merket tekst eller hele dokumentet.

en: Joins selected lines or whole document. Optionally pass a separator to put between each line:<br><code>join ', '</code> will e.g. join lines and separate them by a comma.
nb: Slår sammen valgte linjer eller hele dokumentet. Ta eventuelt med et skilletegn som settes mellom hver linje:<br> <code>join ','</code>, for eksempel, slår sammen linjer og skiller dem med et komma.

en: Removes empty lines from selection or whole document.
nb: Fjerner blanke linjer i merket tekst eller hele dokumentet.

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and replace them with the return value of that callback.<br>Example (join selected lines):<br><code>each 'function(lines){return lines.join(", ");}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>each 'lines.join(", ")'</code>
nb: Gitt en JavaScript-funksjon som argument, kall funksjonen for lista over (valgte) linjer og erstatt dem med returverdien fra funksjonen.<br> Eksempel (slå sammen valgte linjer):<br> <code>each 'function(lines){return lines.join(", ")}'</code><br>For å spare litt skriving kan du oppnå det samme slik:<br><code>each 'lines.join(", ")'</code>

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and remove those where the callback returns false.<br>Example (see also <code>rmblank</code>):<br><code>filter 'function(l){return l.length > 0;}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>filter 'line.length > 0'</code>
nb: Gitt en JavaScript-funksjon som argument, kall funksjonen for lista over (valgte) linjer og slett dem der returverdien fra funksjonen er «false».<br> Eksempel (se også <code>rmblank</code>):<br> <code>filer 'function(lines){return l.length > 0;}'</code><br>For å spare litt skriving kan du oppnå det samme slik:<br><code>filter 'line.length > 0'</code>

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and replace the line with the return value of the callback.<br>Example (see also <code>ltrim</code>):<br><code>map 'function(line){return line.replace(/^\s+/, "");}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>map 'line.replace(/^\s+/, "")'</code>
nb: Gitt en JavaScript-funksjon som argument, kall funksjonen for lista over (valgte) linjer og erstatt linja med returverdien fra funksjonen.<br> Eksempel (se også <code>ltrim</code>):<br> <code>map 'function(line){return line.replace(/^\s+/, "");}'</code><br>For å spare litt skriving kan du oppnå det samme på denne måten:<br><code>map 'line.replace(/^\s+/, "")'</code>

en: Duplicates the selected lines up.
nb: Dupliserer valgte linjer opp.

en: Duplicates the selected lines down.
nb: Dupliserer valgte linjer ned.

en: Encode special chars in a single line selection, so the result text can be used as URI.
nb: Kode spesialtegn i et linjeutvalg slik at resultatteksten kan brukes som en URI.

en: Reverse action of URI encode.
nb: Omvendt handling av URI-koding.

[ctx: Autoindent mode]
en: C++/boost Style
nb: C++/boost-stil

[ctx: Autoindent mode]
en: C Style
nb: C-stil

[ctx: Autoindent mode]
en: XML Style
nb: XML-stil

en: Function '%1' not found in script: %2
nb: Funksjonen «%1» fantes ikke i skriptet: %2

en: Error calling %1
nb: Feil ved kall til %1

en: Bad quoting in call: %1. Please escape single quotes with a backslash.
nb: Feil hermetegn i kall: %1. Sett bakover-skråstrek foran enkle hermetegn.

en: Could not access view
nb: Fikk ikke tilgang til visning

en: Error calling 'help %1'
nb: Feil ved kall til «hjelp %1»

en: No help specified for command '%1' in script %2
nb: Ingen hjelp angitt for kommando «%1» i skript %2

en: Error loading script %1
nb: Feil ved lasting av skriptet %1

en: Error loading script %1
nb: Feil ved lasting av skriptet %1

en: Reload all JavaScript files (indenters, command line scripts, etc).
nb: Last inn på nytt alle JavaScript-filer (innrykkere, kommandolinjeskripter osv.)

en: Command not found: %1
nb: Fant ikke kommando: %1

en: Add...
nb: Legg til …

[ctx: short translation]
en: 1 replacement made | %1 replacements made
nb[0]: %1 erstatning gjort
nb[1]: %1 erstatninger gjort

[ctx: short translation]
en: 1 match found | %1 matches found
nb[0]: Fant ett samsvar
nb[1]: Fant %1 samsvar

en: Reached top, continued from bottom
nb: Søket nådde toppen, fortsetter fra bunnen

en: Reached bottom, continued from top
nb: Bunnen nådd, fortsetter fra toppen

en: Not found
nb: Ikke funnet

en: Bottom of file reached. Continue from top?
nb: Slutten av fila er nådd. Vil du fortsette fra starten ?

en: Top of file reached. Continue from bottom?
nb: Toppen av fila er nådd. Vil du fortsette fra bunnen?

en: Continue search?
nb: Fortsett søket?

en: SearchHighLight
nb: SøkFramHev

en: Beginning of line
nb: Begynnelsen på linja

en: End of line
nb: Slutten på linja

en: One or more occurrences
nb: En eller flere forekomster

en: Zero or more occurrences
nb: Null eller flere forekomster

en: Zero or one occurrences
nb: Null eller en forekomst

en: <a> through <b> occurrences
nb: &lt;a&gt; til og med &lt;b&gt; forekomster

en: Group, capturing
nb: Gruppe, fanger

en: Or
nb: Eller

en: Set of characters
nb: Sett med tegn

en: Negative set of characters
nb: Negativt sett med tegn

en: Whole match reference
nb: Referanse til hele funnet

en: Reference
nb: Referanse

en: Line break
nb: Linjebrudd

en: Tab
nb: Tabulator

en: Word boundary
nb: Ordgrense

en: Not word boundary
nb: Ikke ordgrense

en: Digit
nb: Siffer

en: Non-digit
nb: Ikke-siffer

en: Whitespace (excluding line breaks)
nb: Blanktegn (ikludert linjebrudd)

en: Word character (alphanumerics plus '_')
nb: Ordtegn (alfanumeriske og «_»)

en: Non-word character
nb: Ikke-ordtegn

en: Octal character 000 to 377 (2^8-1)
nb: Oktalt tegn 000 til 377 (2^9-1)

en: Hex character 0000 to FFFF (2^16-1)
nb: Hex tegn 0000 til FFFF (2^16-1)

en: Backslash
nb: Omvendt skråstrek

en: Group, non-capturing
nb: Gruppe, fanger ikke

en: Negative lookahead
nb: Se bakover

en: Begin lowercase conversion
nb: Begynn konvertering til små bokstaver

en: Begin uppercase conversion
nb: Begynn konvertering til store bokstaver

en: End case conversion
nb: Slutt på konverting til store/små bokstaver

en: Lowercase first character conversion
nb: Gjør om første tegn til liten bokstav

en: Uppercase first character conversion
nb: Gjør om første tegn  til stor bokstav

en: Replacement counter (for Replace All)
nb: Erstatningsteller (for Erstatt alle)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: F&ind:
nb: F&inn:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, pattern)
en: Text to search for
nb: Tekst å lete etter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, findNext) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, next)
en: Jump to next match
nb: Hopp til neste treff

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, findPrev) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, prev)
en: Jump to previous match
nb: Gå til forrige treff

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, mutate)
en: Switch to power search and replace bar
nb: Bytt til kraftig søk-og-erstatt-linje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Rep&lace:
nb: Er&statt:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, searchMode)
en: Search mode
nb: Søkemåte

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Plain text
nb: Ren tekst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Whole words
nb: Hele ord

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Escape sequences
nb: Skiftesekvenser

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Regular expression
nb: Regulært uttrykk

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, replaceNext)
en: Replace next match
nb: Erstatt neste treff

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replaceNext) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_replaceBtn)
en: &Replace
nb: &Erstatt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, replaceAll)
en: Replace all matches
nb: Erstatt alle treff

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replaceAll)
en: Replace &All
nb: Erstatt &alle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, findAll)
en: &Find All
nb: &Finn alle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, mutate)
en: Switch to incremental search bar
nb: Bytt til fortløpende søkelinje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, replacement)
en: Text to replace with
nb: Tekst å erstatte med

en: Spell check canceled.
nb: Stavekontroll avbrutt.

[ctx: progress label]
en: Spell checking in progress...
nb: Stavekontroll pågår …

[ctx: @title:window]
en: Check Spelling
nb: Kjør stavekontroll

en: Spell check complete.
nb: Stavekontroll avbrutt.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: <qt><p>This word was considered to be an "unknown word" because it does not match any entry in the dictionary currently in use. It may also be a word in a foreign language.</p>
    <p>If the word is not misspelled, you may add it to the dictionary by clicking <b>Add to Dictionary</b>. If you do not want to add the unknown word to the dictionary, but you want to leave it unchanged, click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b>.</p>
    <p>However, if the word is misspelled, you can try to find the correct replacement in the list below. If you cannot find a replacement there, you may type it in the text box below, and click <b>Replace</b> or <b>Replace All</b>.</p>
    </qt>
nb: <qt><p>Dette ordet er regnet som «ukjent» fordi det ikke finnes i den ordlista du bruker. Ordet kan være feilstavet eller skrevet på et annet språk.</p> 
    <p>Dersom ordet ikke er feilstavet, kan du legge det til i ordlista ved å trykke på <b>Legg til i ordlista</b>. Dersom du ikke vil legge ordet til i ordlista, men la det stå urørt, trykker du på <b>Ignorer</b> eller <b>Ignorer alle</b>.</p> 
    <p>Dersom ordet er feilstavet, kan du prøve å finne den rette skrivemåten i lista nedenfor. Dersom du ikke finner noe som passer, kan du skrive ordet i skrivefeltet under, og velge <b>Erstatt</b> eller <b>Erstatt alle</b>.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Unknown word:
nb: Ukjent ord:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: Unknown word
nb: Ukjent ord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: <b>misspelled</b>
nb: <b>stavet feil</b>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_addBtn)
en: <qt>
    <p>The unknown word was detected and considered unknown because it is not included in the dictionary.<br>
    Click here if you consider the unknown word not to be misspelled, and you want to avoid wrongly detecting it again in the future. If you want to let it remain as is, but not add it to the dictionary, then click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b> instead.</p>
    </qt>
nb: <qt>
    <p>Det ukjente ordet ble funnet og betraktet som ukjent fordi det ikke finnes i ordlista. <br/>
    Trykk her hvis du mener at det ukjente ordet er riktig stavet og du vil at stavekontrollen ikke skal reagere på det senere. Hvis du vil la det stå som det er, men ikke legge det til i ordlista, så trykk <b>Ignorer</b> eller <b>Ignorer alle</b> i stedet.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addBtn)
en: << Add to Dictionary
nb: << Legg til ordliste

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: <qt>
    <p>If the unknown word is misspelled, you should type the correction for your misspelled word here or select it from the list below.</p>
    <p>You can then click <b>Replace</b> if you want to correct only this occurrence of the word or <b>Replace All</b> if you want to correct all occurrences.</p>
    </qt>
nb: <qt>
    <p>Hvis det ukjente ordet er feilstavet bør du skrive inn rettelsen for ordet her, eller velge det fra lista nedenfor.</p>
    <p>Så kan du trykke <b>Erstatt</b> hvis du vil erstatte bare denne forekomsten av ordet, eller <b>Erstatt alle</b> hvis du vil rette alle forekomster.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_suggestBtn)
en: S&uggest
nb: F&oreslå

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_replaceBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to replace this occurrence of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
nb: <qt>
    <p>Trykk her for å erstatte denne forekomsten av det ukjente ordet med teksten i tekstfeltet over (til venstre).</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_skipBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to let this occurrence of the unknown word remain as is.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
nb: <qt>
    <p>Trykk her for å la denne forekomsten av det ukjente ordet være som den er.</p>
    <p> Dette kan brukes når ordet er et navn, en forkortelse, et fremmedord eller hvilket som helst annet ord du vil bruke uten å legge det inn i ordlista.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Sonnet::DictionaryComboBox, m_language)
en: <qt>
    <p>Select the language of the document you are proofing here.</p>
    </qt>
nb: <qt>
    <p>Velg hvilket språk teksten er skrevet på.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Language:
nb: &Språk:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (Sonnet::DictionaryComboBox, m_language)
en: Language Selection
nb: Språkvalg

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_autoCorrect) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_skipAllBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to let all occurrences of the unknown word remain as they are.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
nb: <qt>
    <p>Trykk her for å la alle forekomster av det ukjente ordet være som de er.</p>
    <p> Dette kan brukes når ordet er et navn, en forkortelse, et fremmedord eller hvilket som helst annet ord du vil bruke uten å legge det inn i ordlista.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_autoCorrect)
en: Autocorrect
nb: Autorett

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_replaceAllBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to replace all occurrences of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
nb: <qt>
    <p>Trykk her for å erstatte alle forekomster av den ukjente teksten med teksten i redigeringsfeltet over (til venstre).</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_replaceAllBtn)
en: R&eplace All
nb: Erstatt all&e

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_skipAllBtn)
en: I&gnore All
nb: I&gnorer alle

en: Check the document's spelling from the cursor and forward
nb: Kontroller stavinga i dokumentet fra skrivemerket og framover

en: Ignore Word
nb: Ignorer ord

en: Add to Dictionary
nb: Legg til ordliste

en: The file was not closed properly.
nb: Fila ble ikke korrekt lukket.

en: View Changes
nb: Vis endringene

en: Recover Data
nb: Gjenopprett data

en: Discard
nb: Forkast

[ctx: @title:column Meaning of text in editor]
en: Context
nb: Kontekst

[ctx: @title:column Text style]
en: Selected
nb: Merket

[ctx: @title:column Text style]
en: Background
nb: Bakgrunn

[ctx: @title:column Text style]
en: Background Selected
nb: Merket bakgrunn

en: Use Default Style
nb: Bruk standardstil

en: &Bold
nb: &Uthevet

en: &Italic
nb: &Kursiv

en: &Underline
nb: &Understrek

en: S&trikeout
nb: S&tryk over

en: Normal &Color...
nb: Normal &farge …

en: &Selected Color...
nb: &Merket tekstfarge …

en: &Background Color...
nb: &Bakgrunnsfarge …

en: S&elected Background Color...
nb: Farg&e for merket bakgrunn …

en: Unset Normal Color
nb: Slå av normalfarge

en: Unset Selected Color
nb: Slå av farge for merket tekst

en: Unset Background Color
nb: Slå av bakgrunnsfarge

en: Unset Selected Background Color
nb: Slå av farge for merket bakgrunn

en: Use &Default Style
nb: Bruk st&andardstil

[ctx: No text or background color set]
en: None set
nb: Ingen

en: "Use Default Style" will be automatically unset when you change any style properties.
nb: «Bruk standardstil» vil automatisk bli skrudd av hvis du endrer noen stilegenskaper.

en: Kate Styles
nb: Kate-stiler

[ctx: @item:intable Text context]
en: Keyword
nb: Nøkkelord

[ctx: @item:intable Text context]
en: Function
nb: Funksjon

[ctx: @item:intable Text context]
en: Variable
nb: Variabel

[ctx: @item:intable Text context]
en: Control Flow
nb: Kontrollflyt

[ctx: @item:intable Text context]
en: Built-in
nb: Innebygd

[ctx: @item:intable Text context]
en: Extension
nb: Utvidelse

[ctx: @item:intable Text context]
en: Preprocessor
nb: Preprosessor

[ctx: @item:intable Text context]
en: Attribute
nb: Attributt

[ctx: @item:intable Text context]
en: Character
nb: Tegn

[ctx: @item:intable Text context]
en: Special Character
nb: Spesialtegn

[ctx: @item:intable Text context]
en: String
nb: Streng

[ctx: @item:intable Text context]
en: Verbatim String
nb: Ordrett streng

[ctx: @item:intable Text context]
en: Special String
nb: Spesiell streng

[ctx: @item:intable Text context]
en: Imports, Modules, Includes
nb: Importer, moduler, inkluderinger

[ctx: @item:intable Text context]
en: Data Type
nb: Datatype

[ctx: @item:intable Text context]
en: Decimal/Value
nb: Desimal/verdi

[ctx: @item:intable Text context]
en: Base-N Integer
nb: Base-N-heltall

[ctx: @item:intable Text context]
en: Floating Point
nb: Flyttall

[ctx: @item:intable Text context]
en: Constant
nb: Konstant

[ctx: @item:intable Text context]
en: Comment
nb: Kommentar

[ctx: @item:intable Text context]
en: Documentation
nb: Dokumentasjon

[ctx: @item:intable Text context]
en: Annotation
nb: Merknad

[ctx: @item:intable Text context]
en: Comment Variable
nb: Kommentarvariabel

[ctx: @item:intable Text context]
en: Region Marker
nb: Regionmarkør

[ctx: @item:intable Text context]
en: Information
nb: Informasjon

[ctx: @item:intable Text context]
en: Warning
nb: Advarsel

[ctx: @item:intable Text context]
en: Alert
nb: Advarsel

[ctx: @item:intable Text context]
en: Others
nb: Andre

[ctx: @item:intable Text context]
en: Error
nb: Feil

en: Editor Background Colors
nb: Bakgrunnsfarger

en: Text Area
nb: Tekstområde

en: <p>Sets the background color of the editing area.</p>
nb: <p>Velg bakgrunnsfargen for skriveområdet.</p>

en: Selected Text
nb: Utvalgt tekst

en: <p>Sets the background color of the selection.</p><p>To set the text color for selected text, use the &quot;<b>Configure Highlighting</b>&quot; dialog.</p>
nb: <p>Velg bakgrunnsfargen på merket tekst. </p><p>Bruk &quot;<b>Sett opp syntaksmerking</b>&quot; til å oppgi bakgrunnsfarge for merket tekst.</p>

en: Current Line
nb: Gjeldende linje

en: <p>Sets the background color of the currently active line, which means the line where your cursor is positioned.</p>
nb: <p>Velg bakgrunnsfargen på linja der skrivemerket står.</p>

en: Search Highlight
nb: SøkFramHev

en: <p>Sets the background color of search results.</p>
nb: <p>Velg bakgrunnsfargen for søkeresultater.</p>

en: Replace Highlight
nb: Framhev erstatning

en: <p>Sets the background color of replaced text.</p>
nb: <p>Velger bakgrunnsfargen for erstattet tekst.</p>

en: Icon Border
nb: Ikonkant

en: Background Area
nb: Bakgrunnsområde

en: <p>Sets the background color of the icon border.</p>
nb: <p>Velg bakgrunnsfargen for ikonkanten.</p>

en: Line Numbers
nb: Linjenumre

en: <p>This color will be used to draw the line numbers (if enabled).</p>
nb: <p>Denne fargen blir brukt til å vise linjenummer (hvis det er slått på).</p>

en: Current Line Number
nb: Gjeldende linjenummer

en: <p>This color will be used to draw the number of the current line (if enabled).</p>
nb: <p>Denne fargen blir brukt til å vise linjenummer (hvis det er slått på).</p>

en: Separator
nb: Skillelinje

en: <p>This color will be used to draw the line between line numbers and the icon borders, if both are enabled.</p>
nb: <p>Denne fargen blir brukt til å tegne linja mellom numrene og ikonkantene, hvis begge er slått på.</p>

en: Word Wrap Marker
nb: Merke for ordbryting

en: <p>Sets the color of Word Wrap-related markers:</p><dl><dt>Static Word Wrap</dt><dd>A vertical line which shows the column where text is going to be wrapped</dd><dt>Dynamic Word Wrap</dt><dd>An arrow shown to the left of visually-wrapped lines</dd></dl>
nb: <p>Velg fargen på tekstbrytingsmerkene:</p> <dl><dt>Statisk tekstbryting</dt> <dd>En loddrett linje ved den kolonnen der teksten vil bli brutt.</dd> <dt>Fleksibel teksbryting</dt> <dd>En pil til venstre for de linjene som er brutt.</dd></dl>

en: Code Folding
nb: Kodebryting

en: <p>Sets the color of the code folding bar.</p>
nb: <p>Bestemmer fargen for kodebrytingslinja.</p>

en: Modified Lines
nb: Endrede linjer

en: <p>Sets the color of the line modification marker for modified lines.</p>
nb: <p>Bestemmer fargen på markøren som brukes till å vise linjer som er endret.</p>

en: Saved Lines
nb: Linjer som er lagret

en: <p>Sets the color of the line modification marker for saved lines.</p>
nb: <p>Bestemmer fargen på markøren som brukes till å vise linjer som er lagret.</p>

en: Text Decorations
nb: Tekstdekorasjoner

en: Spelling Mistake Line
nb: Linje for stavefeil

en: <p>Sets the color of the line that is used to indicate spelling mistakes.</p>
nb: <p>Bestemmer fargen på linja som brukes til å vise stavefeil.</p>

en: Tab and Space Markers
nb: Tabulator- og mellomromsmerker

en: <p>Sets the color of the tabulator marks.</p>
nb: <p>Velg fargen på tabulatormerkene.</p>

en: Indentation Line
nb: Innrykkslinje

en: <p>Sets the color of the vertical indentation lines.</p>
nb: <p>Bestemmer fargen på de loddrette innrykslinjene.</p>

en: Bracket Highlight
nb: Parentesmerking

en: <p>Sets the bracket matching color. This means, if you place the cursor e.g. at a <b>(</b>, the matching <b>)</b> will be highlighted with this color.</p>
nb: <p>Velg fargen på parentesmerkinga. Dersom du f.eks. plasserer skrivemerket på en <b>(</b>, blir <b>)</b> vist med denne fargen.</p>

en: Marker Colors
nb: Markørfarger

en: Bookmark
nb: Bokmerke

en: Active Breakpoint
nb: Aktivt bruddpunkt

en: Reached Breakpoint
nb: Nådd bruddpunkt

en: Disabled Breakpoint
nb: Slått av bruddpunkt

en: Execution
nb: Kjøring

en: Warning
nb: Advarsel

en: Error
nb: Feil

en: <p>Sets the background color of mark type.</p><p><b>Note</b>: The marker color is displayed lightly because of transparency.</p>
nb: <p>Velg bakgrunnsfargen på  merketype. </p><p><b>Merk</b>: Merkefargen blr vist lysere på grunn av gjennomsiktighet.</p>

en: Text Templates & Snippets
nb: Tekstmaler og biter

en: Background
nb: Bakgrunn

en: Editable Placeholder
nb: Redigerbar plassholder

en: Focused Editable Placeholder
nb: Fokusert redigerbar plassholder

en: Not Editable Placeholder
nb: Ikke redigerbar plassholder

[ctx: @item:intable]
en: Normal Text & Source Code
nb: Normal tekst og kildekode

[ctx: @item:intable]
en: Numbers, Types & Constants
nb: Tall, typer og konstanter

[ctx: @item:intable]
en: Strings & Characters
nb: Strenger og tegn

[ctx: @item:intable]
en: Comments & Documentation
nb: Kommentarer og dokumentasjon

[ctx: @item:intable]
en: Miscellaneous
nb: Diverse

en: H&ighlight:
nb: S&yntaksmerking:

en: <p>This list displays the contexts of the current syntax highlight mode and offers the means to edit them. The context name reflects the current style settings.</p><p>To edit using the keyboard, press <strong>&lt;SPACE&gt;</strong> and choose a property from the popup menu.</p><p>To edit the colors, click the colored squares, or select the color to edit from the popup menu.</p><p>You can unset the Background and Selected Background colors from the context menu when appropriate.</p>
nb: <p>Denne lista viser kontekstene for gjeldende syntaksmerkingsmodus, og tilbyr virkemidler for å endre disse. Navnene avhenger av gjeldende innstillinger. </p><p>For å endre ved bruk av tastaturet, tast<strong>&lt;mellomrom&gt;</strong>  og velg en egenskap fra sprettoppmenyen. </p><p>For å endre farger, pek på fargekartet, eller velg farger fra sprettoppmenyen. </p><p>Du kan slå av fargene for Bakgrunn og Markert Bakgrunn fra sprettoppmenyen når det passer.</p>

en: Export...
nb: Eksporter …

en: Import...
nb: Importer …

en: Colors
nb: Farger

en: Default Text Styles
nb: Standard tekststiler

en: Highlighting Text Styles
nb: Tekststiler for syntaksmerking

[ctx: Autoindent mode]
en: None
nb: Ingen

en: Set &Bookmark
nb: Sett &bokmerke

en: If a line has no bookmark then add one, otherwise remove it.
nb: Hvis en linje ikke har et bokmerke, så legg til et, ellers ta det bort.

en: Clear &All Bookmarks
nb: Fjern &alle bokmerkene

en: Remove all bookmarks of the current document.
nb: Fjern alle bokmerker i det gjeldende dokumentet.

en: Next Bookmark
nb: Neste bokmerke

en: Go to the next bookmark.
nb: Gå til neste bokmerke.

en: Previous Bookmark
nb: Forrige bokmerke

en: Go to the previous bookmark.
nb: Gå til foregående bokmerke.

en: &Bookmarks
nb: &Bokmerker

en: &Next: %1 - "%2"
nb: &Neste: %1 – «%2»

en: &Previous: %1 - "%2"
nb: &Forrige: %1 – «%2»

en: <p>indent</p><p>Indents the selected lines or the current line</p>
nb: <p>indent</p> <p>rykker inn markerte linjer eller gjeldende linje</p>

en: <p>unindent</p><p>Unindents the selected lines or current line.</p>
nb: <p>unindent</p> <p>Tar bort innrykk fra markerte linjer eller gjeldende linje.</p>

en: <p>cleanindent</p><p>Cleans up the indentation of the selected lines or current line according to the indentation settings in the document. </p>
nb: <p>cleanindent</p> <p>Rydder opp innrykket for de markerte linjene eller gjeldende linje i følge innrykksinnstillingene i dokumentet.</p>

en: <p>comment</p><p>Inserts comment markers to make the selection or selected lines or current line a comment according to the text format as defined by the syntax highlight definition for the document.</p>
nb: <p>comment</p> <p>Setter inn kommentarmerker som gjør de markerte linjene eller gjeldende linje til en kommentar, i følge definisjonen av syntaksmerking for dokumentet.</p>

en: <p>uncomment</p><p>Removes comment markers from the selection or selected lines or current line according to the text format as defined by the syntax highlight definition for the document.</p>
nb: <p>uncomment</p> <p>Fjerner kommentarmerker fra de markerte linjene eller gjeldende linje, i følge definisjonen av syntaksmerking for dokumentet.</p>

en: <p>goto <b>line number</b></p><p>This command navigates to the specified line number.</p>
nb: <p>goto <b>linjenummer</b></p> <p>Denne kommandoen navigerer til det oppgitte linjenummeret.</p>s

en: <p>set-indent-pasted-text <b>enable</b></p><p>If enabled, indentation of text pasted from the clipboard is adjusted using the current indenter.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
nb: <p>set-indent-pasted-text <b>enable</b></p><p>Hvis dette er på blir innrykk for tekst limt inn fra utklippstavla justert ved bruk av gjeldende innrykker.</p><p>Mulige på-verdier: 1 on true<br/>mulige av-verdier: 0 off false</p>

en: Deletes the current line.
nb: Sletter gjeldende linje.

en: <p>set-tab-width <b>width</b></p><p>Sets the tab width to the number <b>width</b></p>
nb: <p>set-tab-width <b>bredde</b></p><p>Setter tabulatorbredden til tallet<b>bredde</b></p>

en: <p>set-replace-tab <b>enable</b></p><p>If enabled, tabs are replaced with spaces as you type.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
nb: <p>set-replace-tab <b>av/på</b></p> <p>Hvis dette er på blir TAB-tegn erstattet med mellomrom mens du taster.</p> <p>Mulige på-verdier: 1 on true<br />mulige av-verdier: 0 off false</p>

en: <p>set-show-tabs <b>enable</b></p><p>If enabled, TAB characters and trailing whitespace will be visualized by a small dot.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
nb: <p>set-show-tabs <b> av/på</b></p> <p>Hvis dette er på blir TAB-tegn og mellomrom før linjeslutt vist med en liten prikk.</p> <p>Mulige på-verdier: 1 on true<br />mulige av-verdier: 0 off false</p>

en: <p>set-remove-trailing-spaces <b>mode</b></p><p>Removes the trailing spaces in the document depending on the <b>mode</b>.</p><p>Possible values:<ul><li><b>none</b>: never remove trailing spaces.</li><li><b>modified</b>: remove trailing spaces only of modified lines.</li><li><b>all</b>: remove trailing spaces in the entire document.</li></ul></p>
nb: <p>set-demove-trailing-spaces<b>modus</b></p> <p>Fjerner mellomrom i dokumentet avhengig av <b>modus</b>.</p> <p>Mulige verdier: <ul> <li><b>none</b> fjern aldri mellomrom før linjeslutt.</li> <li><b>modified</b> fjern mellomrom før linjeslutt bare på linjer som er endret.</li> <li><b>all</b> fjern mellomrom før linjeslutt i hele dokumentet.</li> </ul> </p>

en: <p>set-indent-width <b>width</b></p><p>Sets the indentation width to the number <b>width</b>. Used only if you are indenting with spaces.</p>
nb: <p>set-indent-width <b>bredde</b></p> <p>Setter innrykksbredden til tallet <b>bredde</b>. Brukes bare hvis du bruker mellomrom til innrykk.</p>

en: <p>set-indent-mode <b>mode</b></p><p>The mode parameter is a value as seen in the Tools - Indentation menu</p>
nb: <p>set-indent-mode <b>modus</b></p><p>The mode parameter en er en verdi som finnes i menyen Verktøy→Innrykk</p>

en: <p>set-auto-indent <b>enable</b></p><p>Enable or disable autoindentation.</p><p>possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
nb: <p>set-auto-indent <b>av/på</b></p> <p>Slå på eller av automatisk innrykk,</p> <p>Mulige på-verdier: 1 on true<br/> mulige av-verdier: 0 off false</p>

en: <p>set-line-numbers <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the line numbers pane.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
nb: <p>set-line-numbers <b>av/på</b></p> <p>Oppgir om linjenumre skal vises i linjenummer-ruta.</p> <p>Mulige på-verdier: 1 on true<br/> mulige av-verdier: 0 off false</p>

en: <p>set-folding-markers <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the folding markers pane.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
nb: <p>set-folding-markers <b>av/på</b></p> <p>Oppgir om brytemerke-ruta skal synes eller ikke.</p><p>Mulige på-verdier: 1 on true<br/> mulige av-verdier: 0 off false</p>

en: <p>set-icon-border <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the icon border.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
nb: <p>set-icon-border <b>av/på</b></p> <p>Oppgir om ikonkanten skal synes.</p> <p>Mulige på-verdier: 1 on true<br/> mulige av-verdier: 0 off false</p>

en: <p>set-word-wrap <b>enable</b></p><p>Enables dynamic word wrap according to <b>enable</b></p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
nb: <p>set.word-wrap <b>av/på</b></p> <p>Slår på/av dynamisk ordbryting.</p> <p>Mulige på-verdier: 1 on true<br/> mulige av-verdier: 0 off false</p>

en: <p>set-word-wrap-column <b>width</b></p><p>Sets the line width for hard wrapping to <b>width</b>. This is used if you are having your text wrapped automatically.</p>
nb: <p>set-word-wrap-column <b>bredde</b></p> <p>Oppgir linjebredden for hard bryting til <b>bredde</b>. Dette brukes hvis du vil at teksten skal brytes automatisk.</p>

en: <p>set-replace-tabs-save <b>enable</b></p><p>When enabled, tabs will be replaced with whitespace whenever the document is saved.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
nb: <p>set-replace-tabs-save <b>av/på</b></p> <p>Når dette er <b>på</b> blir TAB-tegn erstattet med tomrom hver gang dokumentet lagres.</p> <p>Mulige på-verdier: 1 on true<br/> mulige av-verdier: 0 off false</p>

en: <p>set-highlight <b>highlight</b></p><p>Sets the syntax highlighting system for the document. The argument must be a valid highlight name, as seen in the Tools → Highlighting menu. This command provides an autocompletion list for its argument.</p>
nb: <p>set-highlight <b>merking</b></p> <p>Oppgir syntaksmerkingssystemet for dokumentet. Argumentet må være et gyldig merkingsnavn, som vist i menyen Verktøy→Syntaksmerking. Denne kommandoen har en autofullføringsliste for argumentet.</p>

en: <p>set-mode <b>mode</b></p><p>Sets the mode as seen in Tools - Mode</p>
nb: <p>set-mode <b>modus</b></p> <p>Setter modus slik det er vist i Verktøy→Modus</p>

en: <p>set-show-indent <b>enable</b></p><p>If enabled, indentation will be visualized by a vertical dotted line.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
nb: <p>set-show-indent <b>av/på</b></p> <p>Hvis dette er på blir innrykk visualisert med en loddrett prikket linje.</p> <p>Mulige på-verdier: 1 on true<br/> mulige av-verdier: 0 off false</p>

en: <p>Open the Print dialog to print the current document.</p>
nb: <p>Åpne utskriftsdialogen for å skrive ut gjeldende dokument.</p>

en: Missing argument. Usage: %1 <value>
nb: Mangler argument. Bruk: %1 <value>

en: No such highlighting '%1'
nb: Ingen syntaksmerking «%1»

en: No such mode '%1'
nb: Ingen modu «%1»

en: Failed to convert argument '%1' to integer.
nb: Klarte ikke konvertere argumentet «%1» til heltall.

en: Width must be at least 1.
nb: Bredden må være minst 1.

en: Column must be at least 1.
nb: Kolonnen må minst være 1.

en: Usage: %1 on|off|1|0|true|false
nb: Bruk: %1 on|off|1|0|true|false

en: Bad argument '%1'. Usage: %2 on|off|1|0|true|false
nb: Feil i argumentet «%1». Bruk: %2 on|off|1|0|true|false

en: Usage: set-remove-trailing-spaces 0|-|none or 1|+|mod|modified or 2|*|all
nb: Bruk: set-remove-trailing-spaces 0|-|ingen eller 1|+|mod|endret eller 2|*|alle

en: Unknown command '%1'
nb: Ukjent kommando «%1»

en: <p> char <b>identifier</b> </p><p>This command allows you to insert literal characters by their numerical identifier, in decimal, octal or hexadecimal form.</p><p>Examples:<ul><li>char <b>234</b></li><li>char <b>0x1234</b></li></ul></p>
nb: <p>char <b>identifikator</b></p> <p>Med denne k,ommandoen kan du sette inn tegn ved den numeriske verdien (identifikatoren) i desimal, oktal eller heksadesimal form.</p> <p>Eksempler: <ul> <li>char <b>234</b></li> <li>char <b>0x1234</b></li> </ul> </p>

en: <p>date or date <b>format</b></p><p>Inserts a date/time string as defined by the specified format, or the format yyyy-MM-dd hh:mm:ss if none is specified.</p><p>Possible format specifiers are:<table><tr><td>d</td><td>The day as number without a leading zero (1-31).</td></tr><tr><td>dd</td><td>The day as number with a leading zero (01-31).</td></tr><tr><td>ddd</td><td>The abbreviated localized day name (e.g. 'Mon'..'Sun').</td></tr><tr><td>dddd</td><td>The long localized day name (e.g. 'Monday'..'Sunday').</td></tr><tr><td>M</td><td>The month as number without a leading zero (1-12).</td></tr><tr><td>MM</td><td>The month as number with a leading zero (01-12).</td></tr><tr><td>MMM</td><td>The abbreviated localized month name (e.g. 'Jan'..'Dec').</td></tr><tr><td>yy</td><td>The year as two digit number (00-99).</td></tr><tr><td>yyyy</td><td>The year as four digit number (1752-8000).</td></tr><tr><td>h</td><td>The hour without a leading zero (0..23 or 1..12 if AM/PM display).</td></tr><tr><td>hh</td><td>The hour with a leading zero (00..23 or 01..12 if AM/PM display).</td></tr><tr><td>m</td><td>The minute without a leading zero (0..59).</td></tr><tr><td>mm</td><td>The minute with a leading zero (00..59).</td></tr><tr><td>s</td><td>The second without a leading zero (0..59).</td></tr><tr><td>ss</td><td>The second with a leading zero (00..59).</td></tr><tr><td>z</td><td>The milliseconds without leading zeroes (0..999).</td></tr><tr><td>zzz</td><td>The milliseconds with leading zeroes (000..999).</td></tr><tr><td>AP</td><td>Use AM/PM display. AP will be replaced by either "AM" or "PM".</td></tr><tr><td>ap</td><td>Use am/pm display. ap will be replaced by either "am" or "pm".</td></tr></table></p>
nb: <p>date  eller date <b>format</b></p> <p>Setter inn en dato/tid-streng som definert ved det oppgitte formatet, eller formatet yyyy-MM-dd hh:mm:ss hvis det ikke er oppgitt noe.</p> <p>Mulige formatkoder er: <table> <tr> <td>d</td> <td>Dagen som et tall uten null foran (1-31)</td> </tr> <tr> <td>dd</td> <td>Dagen som et tosifret tall (01-31)</td> </tr> <tr> <td>ddd</td> <td>Forkortet lokalt navn på dagen (f.eks. 'Man', Søn').</td> </tr> <tr> <td>dddd</td> <td>Fullt lokalt navn på dagen (f.eks. 'Mandag', 'Søndag').</td> </tr> <tr> <td>M</td> <td>Måneden som et tall uten null foran (1-12).</td> </tr> <tr> <td>MM</td> <td>Måneden som et tosifret tall (01-12).</td> </tr> <tr> <td>MMM</td> <td>Måneden som lokalt forkortet navn (f.eks. 'Jan'..'Des').</td> </tr> <tr> <td>yy</td> <td>Året som tosifret tall (00-99)</td> </tr> <tr> <td>yyyy</td> <td>Året som firesifret tall (1752-8000).</td> </tr> <tr> <td>h</td> <td>Timen uten null foran (0..23  eller 1..12 hvis FM/EM-visning).</td> </tr> <tr> <td>hh</td> <td>Timen som tosifret tall (00..23 eller 01..12 hvis FM/EM-visning.)</td></tr> <tr> <td>m</td> <td>Minuttet uten null foran (0..59).</td> </tr> <tr> <td>mm</td> <td>Minuttet som tosifret tall (00..59).</td> </tr> <tr> <td>s</td> <td>Sekund uten null foran (0..59).</td> </tr> <tr> <td>ss</td> <td> Sekund som tosifret tall (00..59).</td> </tr> <tr> <td>z</td> <td>Millisekunder uten null foran (0..999).</td> </tr> <tr> <td>zzz</td> <td>Millisekunder som tresifret tall (000..999).</td> </tr> <tr> <td>AP</td> <td>Bruk 12-timers klokke. AP blir erstattet med «FM» eller «EM».</td> </tr> <tr> <td>ap</td> <td>Bruk 12-timers klokke, ap blir erstattet med «fm» eller «em».</td> </tr> </table> </p>

en: Embeddable editor component
nb: Innebyggbar komponent for redigering

en: Maintainer
nb: Vedlikeholder

en: Core Developer
nb: Hoved-utvikler

en: Developer
nb: Utvikler

en: On-the-fly spell checking
nb: Kontinuerlig stavekontroll

en: Large scale bug fixing
nb: Feilrettelser i stor skala

en: The cool buffersystem
nb: Det kule buffersystemet

en: The Editing Commands
nb: Redigeringskommandoer

en: Testing, ...
nb: Testing, …

en: Former Core Developer
nb: Tidligere hovedutvikler

en: KWrite port to KParts
nb: Omskriving av KWrite til KPart

en: KWrite Undo History, Kspell integration
nb: Angrehistorie, KSpell-integrasjon

en: KWrite XML Syntax highlighting support
nb: Støtte for XML-syntaksmerking i KWrite

en: Patches and more
nb: Fikser m.m.

en: Various bugfixes
nb: Diverse feilrettelser

en: Selection, KColorScheme integration
nb: Merking, integrering med KColorScheme

en: Search bar back- and front-end
nb: Søkestolpe bak- og forstykke

en: Jochen Wilhelmy
nb: Jochen Wilhemy

en: Original KWrite Author
nb: Opprinnelig KWrite-forfatter

en: QA and Scripting
nb: QA og skripting

en: Highlighting for RPM Spec-Files, Perl, Diff and more
nb: Syntaksmerking for RPM spec-filer, Perl, Diff og andre

en: Highlighting for VHDL
nb: Syntaksmerking for VHDL

en: Highlighting for SQL
nb: Syntaksmerking for SQL

en: Highlighting for Ferite
nb: Syntaksmerking for Ferite

en: Highlighting for ILERPG
nb: Syntaksmerking for ILERPG

en: Highlighting for LaTeX
nb: Syntaksmerking for LaTeX

en: Highlighting for Makefiles, Python
nb: Syntaksmerking for Make-filer, Python

en: Highlighting for Python
nb: Syntaksmerking for Python

en: Highlighting for Scheme
nb: Syntaksmerking for Scheme

en: PHP Keyword/Datatype list
nb: Liste over PHP-nøkkelord og PHP-datatyper

en: Very nice help
nb: Kjempebra hjelp

en: Highlighting for Lua
nb: Syntaksmerking for Lua

en: All people who have contributed and I have forgotten to mention
nb: Alle de som har bidratt, som jeg har glemt å nevne

en: Configure
nb: Sett opp

en: replace with %1?
nb: erstatte med %1?

[ctx: %2 is the translation of the next message]
en: 1 replacement done on %2 | %1 replacements done on %2
nb[0]: 1 erstatning gjort på %2
nb[1]: %1 erstatninger gjort på %2

[ctx: substituted into the previous message]
en: 1 line | %1 lines
nb[0]: 1 linje
nb[1]: %1 linjer

en: Variables
nb: Variabler

en: Kate Handbook.
nb: Katehåndbok

en: true
nb: sann

en: false
nb: usann

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: none
nb: ingen

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: modified
nb: endret

en: Show list of valid variables.
nb: Vis liste over gyldige variabler.

[ctx: short translation please]
en: Set the number of autocenter lines.
nb: Oppgi antall autosentrerte linjer.

[ctx: short translation please]
en: Set the document background color.
nb: Angi dokumentets bakgrunnsfarge.

[ctx: short translation please]
en: Pressing backspace in leading whitespace unindents.
nb: Rettetast i blanktegn ved starten av linje tar vekk innrykk.

[ctx: short translation please]
en: Enable block selection mode.
nb: Slå på blokkmerkingsmodus.

[ctx: short translation please]
en: Set the color for the bracket highlight.
nb: Velg farge for parentesmerking.

[ctx: short translation please]
en: Set the background color for the current line.
nb: Velg bakgrunnsfarge for gjeldende linje.

[ctx: short translation please]
en: Set the default dictionary used for spell checking.
nb: Oppgi standard ordlista som brukes for stavekontroll.

[ctx: short translation please]
en: Enable dynamic word wrap of long lines.
nb: Slå på fleksibel bryting av lange linjer.

[ctx: short translation please]
en: Sets the end of line mode.
nb: Angi linjesluttmodus.

[ctx: short translation please]
en: Enable folding markers in the editor border.
nb: Slå på brytemerker i kanten av redigerer.

[ctx: short translation please]
en: Set the point size of the document font.
nb: Angi punktstørrelse for dokumentskrift.

[ctx: short translation please]
en: Set the font of the document.
nb: Oppgi skrift for dokumentet.

[ctx: short translation please]
en: Set the syntax highlighting.
nb: Angi syntaksmerking.

[ctx: short translation please]
en: Set the icon bar color.
nb: Oppgi farge for ikonstolpen.

[ctx: short translation please]
en: Enable the icon border in the editor view.
nb: Slå på ikonramme i redigeringen.

[ctx: short translation please]
en: Set the auto indentation style.
nb: Oppgi stil for automatisk innrykk.

[ctx: short translation please]
en: Adjust indentation of text pasted from the clipboard.
nb: Juster innrykk for tekst limt inn fra utklippstavla

[ctx: short translation please]
en: Set the indentation depth for each indent level.
nb: Angi innrykksdybde for hvert nivå.

[ctx: short translation please]
en: Allow odd indentation level (no multiple of indent width).
nb: Tillat odde innrykksnivå (ikke multiplum av dybde).

[ctx: short translation please]
en: Show line numbers.
nb: Vis linjenumre.

[ctx: short translation please]
en: Insert newline at end of file on save.
nb: Legg til linjeskift på slutten ved lagring.

[ctx: short translation please]
en: Enable overwrite mode in the document.
nb: Slå på overskriving i dokumentet.

[ctx: short translation please]
en: Enable persistent text selection.
nb: Slå på varig tekstutvalg.

[ctx: short translation please]
en: Replace tabs with spaces when saving the document.
nb: Erstatt TAB med mellomrom ved lagring.

[ctx: short translation please]
en: Replace tabs with spaces.
nb: Erstatt TAB med mellomrom.

[ctx: short translation please]
en: Remove trailing spaces when saving the document.
nb: Fjern mellomrom på linjeslutt ved lagring.

[ctx: short translation please]
en: Set the color scheme.
nb: Angi fargeskjema.

[ctx: short translation please]
en: Set the text selection color.
nb: Angi utvalgsfarge for tekst.

[ctx: short translation please]
en: Visualize tabs and trailing spaces.
nb: Synlige TAB-er og mellomrom på linjeslutt.

[ctx: short translation please]
en: Enable smart home navigation.
nb: Slå på smart hjem-navigasjon

[ctx: short translation please]
en: Pressing TAB key indents.
nb: TAB-tast gir innrykk.

[ctx: short translation please]
en: Set the tab display width.
nb: Angi visningsbredde for tab.

[ctx: short translation please]
en: Set the number of undo steps to remember (0 equals infinity).
nb: Oppgi antall angresteg å huske (0 lik uendelig).

[ctx: short translation please]
en: Set the word wrap column.
nb: Oppgi kolonne for tekstbryting.

[ctx: short translation please]
en: Set the word wrap marker color.
nb: Oppgi farge for brytemerke.

[ctx: short translation please]
en: Enable word wrap while typing text.
nb: Slå på tekstbryting mens det skrives.

en: Tab Width
nb: Tabulatorbredde

en: Indentation Width
nb: Innrykksbredde

en: Indentation Mode
nb: Innrykksmåte

en: Tabulators && Spaces
nb: Tabulatorer og mellomrom

en: Tabulators
nb: Tabulatorer

en: Spaces
nb: Mellomrom

en: Encoding
nb: Koding

en: Here you can choose which mode should be used for the current document. This will influence the highlighting and folding being used, for example.
nb: Her kan du velge hvilken modus som skal brukes for gjeldende dokument. Dette vil påvirke f.eks. syntaksmerking og linjebryting.

en: Syntax highlighting
nb: Syntaksfremheving

en: Line %1, Column %2
nb: Linje %1, kolonne %2

en: Soft Tabs: %1
nb: Myke tabulatorer: %1

en: Soft Tabs: %1 (%2)
nb: Myke tabulatorer: %1 (%2)

en: Tab Size: %1
nb: Total størrelse: %1

en: Indent/Tab: %1/%2
nb: Innrykk/Tab: %1/%2

en: Other...
nb: Annet …

en: Other (%1) | Other (%1)
nb[0]: Annet (%1)
nb[1]: Andre (%1)

en: Please specify the wanted tab width:
nb: Oppgi ønsket tabulatorbredde:

en: Please specify the wanted indentation width:
nb: Oppgi ønsket innrykksbredde:

en: Cut the selected text and move it to the clipboard
nb: Klipp ut merket tekst og flytt den til utklippstavla

en: Paste previously copied or cut clipboard contents
nb: Lim inn tidligere kopiert eller klippet innhold fra utklippstavla

en: Use this command to copy the currently selected text to the system clipboard.
nb: Bruk denne kommandoen for å kopiere den merkede teksten til systemets utklippstavle.

en: Save the current document
nb: Lagre det gjeldende dokumentet

en: Revert the most recent editing actions
nb: Angre de siste redigeringene

en: Revert the most recent undo operation
nb: Gjør om de siste angrede handlingene

en: &Scripts
nb: &Skripter

en: Apply &Word Wrap
nb: Bruk &tekstbryting

en: &Clean Indentation
nb: &Fjern innrykk

en: Use this to clean the indentation of a selected block of text (only tabs/only spaces).<br /><br />You can configure whether tabs should be honored and used or replaced with spaces, in the configuration dialog.
nb: Bruk dette for å fjerne innrykk fra en markert tekstblokk (bare tabulatorer/bare mellomrom)<br /> <br />I oppsettsdialogen kan du velge om tabulatorer skal ha virkning eller erstattes med mellomrom.

en: C&omment
nb: K&ommentar

en: This command comments out the current line or a selected block of text.<br /><br />The characters for single/multiple line comments are defined within the language's highlighting.
nb: Denne kommandoen kommenterer ut gjeldende linje eller en markert tekstblokk. <br /> <br />Tegnene for en-linjes/flere linjers kommentar er angitt i syntaksmerkereglene for språket.

en: Unco&mment
nb: Fjern ko&mmentar

en: This command removes comments from the current line or a selected block of text.<br /><br />The characters for single/multiple line comments are defined within the language's highlighting.
nb: Denne kommandoen fjerner kommentartegn fra gjeldende linje eller en markert tekstblokk.<br /> <br />Tegnene for en-linjes/flere linjers kommentar er angitt i syntaksmerkereglene for språket.

en: Toggle Comment
nb: Slå på/av kommentar

en: &Read Only Mode
nb: &Lesemodus

en: Lock/unlock the document for writing
nb: Lås, eller lås opp, dokumentet for skriving.

en: Uppercase
nb: Store bokstaver

en: Convert the selection to uppercase, or the character to the right of the cursor if no text is selected.
nb: Gjør om det markerte området til store bokstaver. Dersom ingen tekst er markert, blir bare bokstaven til høyre for skrivemerket endret.

en: Lowercase
nb: Små bokstaver

en: Convert the selection to lowercase, or the character to the right of the cursor if no text is selected.
nb: Gjør om det markerte området til små bokstaver. Dersom ingen tekst er markert, blir bare bokstaven til høyre for skrivemerket endret.

en: Capitalize
nb: Store forbokstaver

en: Capitalize the selection, or the word under the cursor if no text is selected.
nb: Gjør om til stor forbokstav i det markerte området eller i ordet ved skrivemerket dersom ingenting er merket.

en: Join Lines
nb: Slå sammen linjer

en: Invoke Code Completion
nb: Utfør kodefullføring

en: Manually invoke command completion, usually by using a shortcut bound to this action.
nb: Utfør kommandofullføring manuelt, som regel ved å bruke en snarvei bundet til denne handlinga.

en: Print the current document.
nb: Skriv ut gjeldende dokument.

en: Show print preview of current document
nb: Vis forhåndsvisning av dokumentet

en: Reloa&d
nb: &Last inn på nytt

en: Reload the current document from disk.
nb: Last gjeldende dokument fra disk på nytt.

en: Save the current document to disk, with a name of your choice.
nb: Lagre gjeldende dokument på disk, med et navn du velger.

en: Save &Copy As...
nb: Lagre &kopien som …

en: Save a copy of the current document to disk.
nb: Lagre en kopi av det gjeldende dokumentet til disk.

en: This command opens a dialog and lets you choose a line that you want the cursor to move to.
nb: Denne kommandoen åpner en dialog der du kan velge en linje du vil markøren skal gå til.

en: Move upwards to the previous modified line.
nb: Flytt markøren til forrige linje med endringer.

en: Move downwards to the next modified line.
nb: Flytt markøren til neste linje med endringer.

en: &Configure Editor...
nb: &Tilpass redigerer …

en: Configure various aspects of this editor.
nb: Tilpass deler av denne redigereren.

en: &Mode
nb: &Modus

en: &Highlighting
nb: S&yntaksmerking

en: Here you can choose how the current document should be highlighted.
nb: Her kan du velge hvordan det aktive dokumentet skal utheves.

en: &Indentation
nb: &Innrykk

en: Select the entire text of the current document.
nb: Merk all teksten i dokumentet.

en: If you have selected something within the current document, this will no longer be selected.
nb: Hvis du har merket noe i det aktive dokumentet vil dette ikke lenger være merket.

en: Enlarge Font
nb: Forstørr skrift

en: This increases the display font size.
nb: Dette øker skriftstørrelsen på skjermen.

en: Shrink Font
nb: Krymp skrift

en: This decreases the display font size.
nb: Dette minsker skriftstørrelsen på skjermen.

en: Bl&ock Selection Mode
nb: &Blokkmerkingsmodus

en: This command allows switching between the normal (line based) selection mode and the block selection mode.
nb: Denne kommandoen brukes for å veksle mellom normal valgmodus (linjebasert) og blokkvalg-modus.

en: Overwr&ite Mode
nb: Overskr&ivingsmodus

en: Choose whether you want the text you type to be inserted or to overwrite existing text.
nb: Velg mellom å sette inn den teksten du skriver, eller å skrive over eksisterende tekst.

en: &Dynamic Word Wrap
nb: &Fleksibel linjebryting

en: Dynamic Word Wrap Indicators
nb: Merke for fleksibel tekstbryting

en: Choose when the Dynamic Word Wrap Indicators should be displayed
nb: Velg når merke for fleksibel tekstbryting skal vises

en: &Off
nb: A&v

en: Follow &Line Numbers
nb: Følg &linjenummer

en: &Always On
nb: &Alltid på

en: Static Word Wrap
nb: Statisk tekstbryting

en: Show Static &Word Wrap Marker
nb: Vis &merke for statisk tekstbryting

en: Show/hide the Word Wrap Marker, a vertical line drawn at the word wrap column as defined in the editing properties
nb: Vis/skjul merket for tekstbryting, en loddrett linje som blir vist ved den tekstbrytingskolonnen du har valgt i redigeringsegenskapene

en: Show Folding &Markers
nb: Vis bryte&merker

en: You can choose if the codefolding marks should be shown, if codefolding is possible.
nb: Du kan velge om brytemerker for kode skal vises, hvis kodebryting er mulig.

en: Show &Icon Border
nb: Vis &ikonkant

en: Show/hide the icon border.<br /><br />The icon border shows bookmark symbols, for instance.
nb: Vis/skjul ikonkanten. <br /><br />Ikonkanten viser f.eks. bokmerker.

en: Show &Line Numbers
nb: Vis &linjenummer

en: Show/hide the line numbers on the left hand side of the view.
nb: Vis/skjul linjenumre på venstre side av visningen.

en: Show Scroll&bar Marks
nb: Vis rulle&feltmerker

en: Show/hide the marks on the vertical scrollbar.<br /><br />The marks show bookmarks, for instance.
nb: Vis/skjul merkene på det loddrette rullefeltet.<br /><br />Merkene viser f.eks. bokmerker.

en: Show Scrollbar Mini-Map
nb: Vis minikart for rullefelt

en: Show/hide the mini-map on the vertical scrollbar.<br /><br />The mini-map shows an overview of the whole document.
nb: Vis/skjul minikartet på det loddrette rullefeltet.<br /><br />Minikartet viser en oversikt over hele dokumentet.

note: i18n("Show the whole document in the Mini-Map"), this); ac->addAction(QLatin1String("view_scrollbar_minimap_all"), a); a->setWhatsThis(i18n("Display the whole document in the mini-map.<br /><br />With this option set the whole document will be visible in the mini-map.")); connect(a, SIGNAL(triggered
en: Show Non-Printable Spaces
nb: Vis tomrom som ikke kan skrives

en: Show/hide bounding box around non-printable spaces
nb: Vis/skjul grenser rundt ikke-skrivbare tomrom

en: Switch to Command Line
nb: Gå til kommandolinja

en: Show/hide the command line on the bottom of the view.
nb: Vis/skjul kommandolinja nedenfor tekstvindu.

en: Input Modes
nb: Inndatamoduser

en: Activate/deactivate %1
nb: Slå på/av %1

en: &End of Line
nb: &Slutten av linja

en: Choose which line endings should be used, when you save the document
nb: Velg hvilken linjeending som skal brukes når du lagrer dokumentet

en: Add &Byte Order Mark (BOM)
nb: Legg til merke for &byterekkefølge (BOM)

en: E&ncoding
nb: Tegn&koding

en: Look up the first occurrence of a piece of text or regular expression.
nb: Slå opp første forekomst av en bit tekst eller et regulært uttrykk.

en: Find Selected
nb: Finn det utvalgte

en: Finds next occurrence of selected text.
nb: Finner neste forekomst av den utvalgte teksten.

en: Find Selected Backwards
nb: Finn det utvalgte bakover

en: Finds previous occurrence of selected text.
nb: Finner forrige forekomst av den utvalgte teksten.

en: Look up the next occurrence of the search phrase.
nb: Slå opp neste forekomst av søkebegrepet.

en: Look up the previous occurrence of the search phrase.
nb: Slå opp forrige forekomst av søkebegrepet.

en: Look up a piece of text or regular expression and replace the result with some given text.
nb: Slå opp en tekststreng eller et regulært uttrykk og erstatt resultatet med en gitt tekst.

en: Automatic Spell Checking
nb: Automatisk stavekontroll

en: Enable/disable automatic spell checking
nb: Slå på/av automatisk stavekontroll

en: Change Dictionary...
nb: Endre ordbok …

en: Change the dictionary that is used for spell checking.
nb: Endre ordlista som brukes for stavekontroll.

en: Clear Dictionary Ranges
nb: Tøm ordlisteområder

en: Remove all the separate dictionary ranges that were set for spell checking.
nb: Fjern alle atskilte ordlisteområder som var satt opp for stavekontroll.

en: Copy as &HTML
nb: Kopier som &HTML

en: Use this command to copy the currently selected text as HTML to the system clipboard.
nb: Bruk denne kommandoen for å kopiere den merkede teksten som HTML til systemets utklippstavle.

en: E&xport as HTML...
nb: Eksporter som &HTML …

en: This command allows you to export the current document with all highlighting information into a HTML document.
nb: Med denne kommandoen kan du eksportere det gjeldende dokumentet til et HTML-dokument, med all fremhevingsinformasjon.

en: Move Word Left
nb: Gå ett ord til venstre

en: Select Character Left
nb: Merk ett tegn til venstre

en: Select Word Left
nb: Merk ett ord til venstre

en: Move Word Right
nb: Gå ett ord til høyre

en: Select Character Right
nb: Merk ett tegn til høyre

en: Select Word Right
nb: Merk ett ord til høyre

en: Move to Beginning of Line
nb: Gå til begynnelsen på linja

en: Move to Beginning of Document
nb: Gå til begynnelsen av dokumentet

en: Select to Beginning of Line
nb: Merk til begynnelsen på linja

en: Select to Beginning of Document
nb: Merk til begynnelsen på dokumentet

en: Move to End of Line
nb: Gå til slutten på linja

en: Move to End of Document
nb: Gå til slutten på dokumentet

en: Select to End of Line
nb: Merk til slutt på linja

en: Select to End of Document
nb: Merk til slutten på dokumentet

en: Select to Previous Line
nb: Merk til forrige linje

en: Scroll Line Up
nb: Rull oppover en linje

en: Move to Next Line
nb: Gå til neste linje

en: Move to Previous Line
nb: Gå til forrige linje

en: Move Cursor Right
nb: Flytt skrivemerket mot høyre

en: Move Cursor Left
nb: Flytt skrivemerket til venstre

en: Select to Next Line
nb: Merk til neste linje

en: Scroll Line Down
nb: Rull nedover en linje

en: Scroll Page Up
nb: Rull en side opp

en: Select Page Up
nb: Merk oppover en side

en: Move to Top of View
nb: Gå til øverst i vinduet

en: Select to Top of View
nb: Merk til øverst i vinduet

en: Scroll Page Down
nb: Rull en side ned

en: Select Page Down
nb: Merk nedover en side

en: Move to Bottom of View
nb: Gå til nederst i vinduet

en: Select to Bottom of View
nb: Merk til nederst i vinduet

en: Select to Matching Bracket
nb: Merk til par-parentes

en: Transpose Characters
nb: Bytt to nabotegn

en: Delete Line
nb: Slett linja

en: Delete Word Left
nb: Slett ord til venstre

en: Delete Word Right
nb: Slett ord til høyre

en: Delete Next Character
nb: Slett neste tegn

en: Backspace
nb: Rettetast

en: Insert Smart Newline
nb: Sett inn smart linjeskift

en: Insert newline including leading characters of the current line which are not letters or numbers.
nb: Sett inn linjeskift som tar med innledende tegn på gjeldende linje som ikke er bokstaver eller tall.

en: &Indent
nb: Rykk &inn

en: Use this to indent a selected block of text.<br /><br />You can configure whether tabs should be honored and used or replaced with spaces, in the configuration dialog.
nb: Bruk dette for å rykke inn en markert tekstblokk.<br /> <br />I oppsettsdialogen kan du velge om tabulatorer skal ha virkning eller erstattes med mellomrom.

en: &Unindent
nb: Rykk &tilbake

en: Use this to unindent a selected block of text.
nb: Bruk dette for å ta vekk innrykk fra en tekstblokk.

en: Fold Toplevel Nodes
nb: Fold sammen toppnivånoder

en: (R/O) %1
nb: (LES) %1

en: Export File as HTML
nb: Eksporter fil som HTML

en: Available Commands
nb: Tilgjengelige kommandoer

en: <p>For help on individual commands, do <code>'help &lt;command&gt;'</code></p>
nb: <p>For hjelp med enkelte kommandoer, kjør <code>'help &lt;command&gt;'</code></p>

en: No help for '%1'
nb: Ingen hjelp for «%1»

en: No such command <b>%1</b>
nb: Kommandoen <b>%1</b> finnes ikke

en: <p>This is the Katepart <b>command line</b>.<br />Syntax: <code><b>command [ arguments ]</b></code><br />For a list of available commands, enter <code><b>help list</b></code><br />For help for individual commands, enter <code><b>help &lt;command&gt;</b></code></p>
nb: <p>Dette er Kateparts <b>kommandolinje</b>.<br />Syntaks: <code><b>kommando [ argumenter ]</b></code><br />En kan få en liste over tilgjengelige kommandoer ved å taste inn<code><b>help list </b></code><br />Hjelp med enkeltstående kommandoer kan fås ved å taste inn  <code><b>help &lt;command&gt;</b></code></p>

en: No such command: "%1"
nb: Kommandoen finnes ikke: «%1»

en: Error: No range allowed for command "%1".
nb: Feil: Områder ikke tillatt for kommandoen «%1».

en: Success:
nb: Vellykket:

en: Command "%1" failed.
nb: Kommandoen «%1» feilet.

en: Mark Type %1
nb: Markeringstype %1

en: Set Default Mark Type
nb: Velg standardstil for merking

en: Disable Annotation Bar
nb: Slå av merknadslinja

en: All documents written to disk
nb: Alle dokumenter er skrevet til disk

en: Document written to disk
nb: Dokumentet er skrevet til harddisken

en: <p><b>w/wa &mdash; write document(s) to disk</b></p><p>Usage: <tt><b>w[a]</b></tt></p><p>Writes the current document(s) to disk. It can be called in two ways:<br /> <tt>w</tt> &mdash; writes the current document to disk<br /> <tt>wa</tt> &mdash; writes all documents to disk.</p><p>If no file name is associated with the document, a file dialog will be shown.</p>
nb: <p><b>w/wa &mdash; skriv dokument(er) til disk</b></p><p>Bruk: <tt><b>w[a]</b></tt></p> <p>Skriv gjeldende dokument(er) til disk. Det kan kalles på to måter:<br /><tt>w</tt> &mdash; skriver gjeldende dokument til disk<br /> <tt>wa</tt>&mdash; skriver alle dokumenter til disk.</p><p>Hvis det ikke er tilknyttet et filnavn til dokumentet blir det vist en filvelgerdialog.</p>

en: <p><b>q/qa/wq/wqa &mdash; [write and] quit</b></p><p>Usage: <tt><b>[w]q[a]</b></tt></p><p>Quits the application. If <tt>w</tt> is prepended, it also writes the document(s) to disk. This command can be called in several ways:<br /> <tt>q</tt> &mdash; closes the current view.<br /> <tt>qa</tt> &mdash; closes all views, effectively quitting the application.<br /> <tt>wq</tt> &mdash; writes the current document to disk and closes its view.<br /> <tt>wqa</tt> &mdash; writes all documents to disk and quits.</p><p>In all cases, if the view being closed is the last view, the application quits. If no file name is associated with the document and it should be written to disk, a file dialog will be shown.</p>
nb: <p><b>q/qa/wq/wqa &mdash; [skriv og] avslutt</b></p><p>Bruk: <tt><b>[w]q[a]</b></tt></p><p>Avslutter programmet. Hvis <tt>w</tt> settes foran, skrives også dokumentet til disk. Denne kommandoen kan kalles på flere måter:<br /> <tt>q</tt> &mdash; lukker gjeldende visning.<br /> <tt>qa</tt> &mdash; lukker alle visninger,slik at programmet avslutter.<br /> <tt>wq</tt> &mdash; skriver gjeldende dokument til disk og lukker den visningen.<br /> <tt>wqa</tt> &mdash; skriver alle dokumenter til disk og avslutter.</p> <p>I alle tilfeller avslutter programmet hvis den visningen som lukkes er den siste. Hvis det ikke er tilknyttet et filnavn til dokumentet og det skal lagres, så blir det vist en filvelgerdialog.</p>

en: <p><b>x/xa &mdash; write and quit</b></p><p>Usage: <tt><b>x[a]</b></tt></p><p>Saves document(s) and quits (e<b>x</b>its). This command can be called in two ways:<br /> <tt>x</tt> &mdash; closes the current view.<br /> <tt>xa</tt> &mdash; closes all views, effectively quitting the application.</p><p>In all cases, if the view being closed is the last view, the application quits. If no file name is associated with the document and it should be written to disk, a file dialog will be shown.</p><p>Unlike the 'w' commands, this command only writes the document if it is modified.</p>
nb: <p><b>x/xa &mdash; skriv og avslutt</b></p><p>Bruk: <tt><b>x[a]</b></tt></p><p>Lagrer dokument(er) og avslutter (e<b>x</b>it). Kommandoen kan kalles på to måter:<br /><tt>x</tt> &mdash; lukker gjeldende visning.<br /><tt>xa</tt> &mdash; lukker alle visninger, slik at programmet avslutter.</p> <p>I alle tilfeller avslutter programmet hvis den visningen som blir lukket er den siste visningen. Det blir vist en dialog hvis dokumentet burde lagres men kke har noe filnavn tilknyttet.</p><p>Til forskjell fra 'w'-kommandoene skriver denne kommandoen til disk bare hvis dokumentet er endret.</p>

en: <p><b>sp,split&mdash; Split horizontally the current view into two</b></p><p>Usage: <tt><b>sp[lit]</b></tt></p><p>The result is two views on the same document.</p>
nb: <p><b>sp,split &mdash; Del den gjeldende visningen vannrett i to deler</b></p><p>Bruk: <tt><b>sp[lit]</b></tt></p><p>Resultatet er to visninger av det samme dokumentet.</p>

en: <p><b>vs,vsplit&mdash; Split vertically the current view into two</b></p><p>Usage: <tt><b>vs[plit]</b></tt></p><p>The result is two views on the same document.</p>
nb: <p><b>vs,vsplit &mdash; Del den gjeldende visningen loddrett i to deler</b></p><p>Bruk: <tt><b>vs[plit]</b></tt></p> <p>Resultatet er to visninger av det samme dokumentet.</p>

en: <p><b>clo[se]&mdash; Close the current view</b></p><p>Usage: <tt><b>clo[se]</b></tt></p><p>After executing it, the current view will be closed.</p>
nb: <p><b>clo[se] &mdash; Lukk den gjeldende visningen</b></p><p>Bruk: <tt><b>CLO[se]</b></tt></p><p>Når det er kjørt vil gjeldende visning bli lukket.</p>

en: <p><b>[v]new &mdash; split view and create new document</b></p><p>Usage: <tt><b>[v]new</b></tt></p><p>Splits the current view and opens a new document in the new view. This command can be called in two ways:<br /> <tt>new</tt> &mdash; splits the view horizontally and opens a new document.<br /> <tt>vnew</tt> &mdash; splits the view vertically and opens a new document.<br /></p>
nb: <p><b>[v]new &mdash; del opp visning og opprett nytt dokument</b></p><p>Bruk: <tt><b>[v]new</b></tt></p> <p>Deler den gjeldende visningen og åpner et nytt dokument i den nye visningen. Kommandoen kan kalles på to måter:<br /> <tt>new</tt> &mdash; deler visningen vannrett og åpner et nytt dokument.<br /> <tt>vnew</tt> &mdash; deler visningen loddret og åpner et nytt dokument.<br /></p>

en: <p><b>b,buffer &mdash; Edit document N from the document list</b></p><p>Usage: <tt><b>b[uffer] [N]</b></tt></p>
nb: <p><b>b,buffer &mdash; Rediger dokument N fra dokumentlista</b></p><p>Bruk: <tt><b>b[uffer] [N] </b></tt></p>

en: <p><b>bp,bprev &mdash; previous buffer</b></p><p>Usage: <tt><b>bp[revious] [N]</b></tt></p><p>Goes to <b>[N]</b>th previous document ("<b>b</b>uffer") in document list. </p><p> <b>[N]</b> defaults to one. </p><p>Wraps around the start of the document list.</p>
nb: <p><b>bp, bprev &mdash; forrige buffer</b></p><p>Bruk; <tt><b>bn[ext] [N] </b></tt></p> <p>Går til det <b>[N]</b>'te forrige dokumentet («<b>b</b>uffer») i dokumentlista. <b>[N]</b> settes til 1 hvis ikke oppgitt.</p> <p>Går rundt begynnelsen av dokumentlista.</p>

en: <p><b>bn,bnext &mdash; switch to next document</b></p><p>Usage: <tt><b>bn[ext] [N]</b></tt></p><p>Goes to <b>[N]</b>th next document ("<b>b</b>uffer") in document list.<b>[N]</b> defaults to one. </p><p>Wraps around the end of the document list.</p>
nb: <p><b>bn, bnext &mdash; bytt til neste dokument</b></p> <p>Bruk; <tt><b>bn[ext] [N] </b></tt></p> <p>Går til det <b>[N]</b>'te neste dokumentet («<b>b</b>uffer») i dokumentlista. <b>[N]</b> settes til 1 hvis ikke oppgitt.</p> <p>Går rundt slutten av dokumentlista.</p>

en: <p><b>bf,bfirst &mdash; first document</b></p><p>Usage: <tt><b>bf[irst]</b></tt></p><p>Goes to the <b>f</b>irst document ("<b>b</b>uffer") in document list.</p>
nb: <p><b>bf,bfirst &mdash; første dokument</b</p> <p>Bruk: <tt><b>bf[irst]</b></tt></p> <p>Går til det <b>f</b>ørste dokumentet («<b>b</b>uffer») i dokumentlista.</p>

en: <p><b>bl,blast &mdash; last document</b></p><p>Usage: <tt><b>bl[ast]</b></tt></p><p>Goes to the <b>l</b>ast document ("<b>b</b>uffer") in document list.</p>
nb: <p><b>bl,blast &mdash; siste dokument</b</p> <p>Bruk: <tt><b>bl[ast]</b></tt></p> <p>Går til det siste dokumentet («<b>b</b>uffer») i dokumentlista.</p>

en: <p><b>ls</b></p><p>list current buffers<p>
nb: <p><b>ls</b></p><p>list gjeldende buffere<p>

en: Missing argument. Usage: %1 <from>
nb: Mangler argument. Bruk: %1 <from>

en: No mapping found for "%1"
nb: Fant ingen avbildning for «%1»

en: "%1" is mapped to "%2"
nb: «%1» er avbildet til «%2»

en: Missing argument(s). Usage: %1 <from> [<to>]
nb: Mangler argument(er). Bruk: %1 <from> [<to>]

en: Wrong arguments
nb: Feil argumenter

en: Unable to open the config file for reading.
nb: Klarte ikke åpne oppsettsfila for lesing.

en: Unable to open file
nb: Klarte ikke åpne fila

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkViCommandsOverride)
en: When selected, vi commands will override Kate's built-in commands. For example: Ctrl+R will redo, and override the standard action (showing the search and replace dialog).
nb: Når dette er valgt vil vi-kommandoer overstyre Kates innebygde kommandoer. Ctrl+R, for eksempel, vil  gjøre om, og overstyre standardhandlinga (vise søk-og-erstatt-dialogen).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkViCommandsOverride)
en: Let Vi commands override Kate shortcuts
nb: La vi-kommandoer overstyre Kate-snarveier

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkViRelLineNumbers)
en: Show the line number relative to the line with the cursor in front of each line.
nb: Vis linjenummeret relativt til linja med markøren, foran hver linje.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkViRelLineNumbers)
en: Display relative line numbers
nb: Vis relative linjenumre

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Key mapping is used to change the meaning of typed keys. This allows you to move commands to other keys or make special keypresses for doing a series of commands.
    
    Example:
    "<F2>" → "I-- <esc>"
    
    This will prepend "-- " to a line when pressing F2.
nb: Tastetilordning brukes til å endre betydningen av tastetrykk.  På denne måten kan du flytte kommandoer til andre taster, eller lage spesielle tastetrykk for flere kommandoer etter hverandre.
    
    Eksempel:
    "<F2>" → "I-- <esc>"
    Dette setter inn «--» foran på en linje når F2 trykkes.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Key Mapping
nb: Tastetilordning

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, normalTab)
en: Normal mode
nb: Normal modus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings)
en: Command
nb: Kommando

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings)
en: Replacement
nb: Erstatning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings)
en: Recursive?
nb: Rekursivt?

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, insertTab)
en: Insert mode
nb: Sett inn-modus

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, visualTab)
en: Visual mode
nb: Visuell modus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemoveSelectedRows)
en: Remove selected
nb: Fjern valgte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAddNewRow)
en: Add new mapping
nb: Legg til en ny tilordning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnImportNormal)
en: Read a vimrc file and attempt to import mappings specified with the "[n]noremap" command.
nb: Les en vimrc-fil og forsøk å importere avbildninger oppgitt med kommandoen «[n]noremap».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnImportNormal)
en: Import from vimrc file
nb: Importer fra vimrc-fil

en: Mark set: %1
nb: Merke satt: %1

en: There are no more chars for the next bookmark.
nb: Det er ikke flere tegn for neste bokmerke.

en: Nothing in register %1
nb: Ingenting i register %1

en: '%1' %2,  Hex %3,  Octal %4
nb: '%1' %2,  Hex %3,  Oktal %4

en: Mark not set: %1
nb: Merke ikke satt: %1
