katepart4 - en to nds translation catalogue (861 entries)

en: Argument-hints
nds: Tipps för Argumenten

en: Best matches
nds: Best Drepers

en: Language keywords
nds: Spraak-Slötelwöör

en: Auto Word Completion
nds: Autom. Woortkompletteren

en: Shell Completion
nds: Konsoolkompletteren

en: Reuse Word Above
nds: Woort baven wedderbruken

en: Reuse Word Below
nds: Woort nerrn wedderbruken

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nds: &Datei

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
nds: &Bewerken

note: i18n: ectx: Menu (edit_find_menu)
en: Find Variants
nds: Varianten söken

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
nds: &Ansicht

note: i18n: ectx: Menu (view_menu_word_wrap)
en: Word Wrap
nds: Reegümbrook

note: i18n: ectx: Menu (view_menu_borders)
en: Borders
nds: Ränners

note: i18n: ectx: Menu (codefolding)
en: &Code Folding
nds: &Kode-Foolden

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
nds: Wark&tüüch

note: i18n: ectx: Menu (wordcompletion)
en: Word Completion
nds: Woortkompletteren

note: i18n: ectx: Menu (spelling)
en: Spelling
nds: Klookschriever

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nds: &Instellen

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nds: Hööftbalken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowFoldingMarkers)
en: If this option is checked, every new view will display marks for folding.
nds: Wenn anmaakt, warrt nieg Ansichten linkerhand Marken för't Infoolden vun Textafsnitten wiesen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkIconBorder)
en: <p>If this option is checked, every new view will display an icon border on the left hand side.</p><p>The icon border shows bookmark signs, for instance.</p>
nds: <p>Wenn anmaakt, warrt bi nieg Ansichten linkerhand en Rand för Lüttbiller wiest.</p><p>De Lüttbildrand wiest a.B. Leestekens.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkLineNumbers)
en: If this option is checked, every new view will display line numbers on the left hand side.
nds: Wenn anmaakt, warrt bi nieg Ansichten linkerhand de Reegnummern wiest.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkLineNumbers)
en: Show &line numbers
nds: Reeg&nummern wiesen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowLineModification)
en: If this option is checked, a small indicator for modified and saved lines is shown on the left hand side.
nds: Wenn anmaakt, wiest lütte Wiesers linkerhand sekerte un nich sekert Regen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarMarks)
en: <p>If this option is checked, every new view will show marks on the vertical scrollbar.</p><p>These marks will show bookmarks, for instance.</p>
nds: <p>Wenn anmaakt, wiest nieg Ansichten Marken op den pielrechten Rullbalken.</p><p>Disse Marken wiest a.B. de Leestekens.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMap)
en: If this option is checked, every new view will show a mini map on the vertical scrollbar.
nds: Wenn anmaakt, warrt bi nieg Ansichten en Minikoort op den Rullbalken wiest.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMapAll)
en: If this option is checked, every new view will show a mini map of the whole document on the vertical scrollbar.
nds: Wenn anmaakt, warrt bi nieg Ansichten en Minikoort vun't hele Dokment op den Rullbalken wiest.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMapAll)
en: Map the whole document
nds: Dat hele Dokment afbillen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbShowScrollbars)
en: Always On
nds: Jümmers an

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbShowScrollbars)
en: Show When Needed
nds: Wiesen wenn nödig

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbShowScrollbars)
en: Always Off
nds: Jümmers ut

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByCreation)
en: Each new bookmark will be added to the bottom, independently from where it is placed in the document.
nds: Nieg Leestekens warrt nerrn toföögt, ehr Positschoon in't Dokment speelt keen Rull.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByPosition)
en: The bookmarks will be ordered by the line numbers they are placed at.
nds: De Leestekens warrt na de Nummer vun de Reeg sorteert, woneem se staht.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbGeneral) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbViInputMode)
en: General
nds: Allmeen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoCompletionEnabled)
en: Enable &auto completion
nds: &Autom. Kompletteren bruken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Minimal word length to complete:
nds: Lüttst Woortlängde bi't Kompletteren:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, removeTail)
en: Remove tail of a previous word when completion item chosen from a list
nds: Steert vun verleden Woort wegmaken, wenn bi't Kompletteren en Indrag ut de List utsöcht warrt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, removeTail)
en: Remove tail on complete
nds: Woortsteert bi't Kompletteren wegmaken

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbKeywordCompletion)
en: &Keyword completion
nds: Slötel&woort-Kompletteren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Keyword completion provides suggestions based on the keywords which exist in the document's language.
nds: Slötelwoort-Kompletteren stellt Kompletteervörslääg praat, de ut de List mit de Spraak ehr Slötelwöör kaamt.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkStaticWordWrap)
en: <p>Automatically start a new line of text when the current line exceeds the length specified by the <b>Wrap words at:</b> option.</p><p>This option does not wrap existing lines of text - use the <b>Apply Static Word Wrap</b> option in the <b>Tools</b> menu for that purpose.</p><p>If you want lines to be <i>visually wrapped</i> instead, according to the width of the view, enable <b>Dynamic Word Wrap</b> in the <b>Appearance</b> config page.</p>
nds: <p>Automaatsch en niege Reeg anfangen, wenn de aktuelle Reeg länger warrt as bi de Optschoon <b>Reegümbrook bi:</b> angeven.</p><p>Disse Optschoon brickt de vörhannen Regen nich üm - Du kannst dor den <b>Regen ümbreken</b>-Befehl in't <b>Warktüüch</b>-Menü för bruken.</p><p>Wenn Du wullt, dat de Regen <b>bloots optisch</b> ümbraken (d.h. de sichtbore Breed topasst) warrt, maak <b>Dünaamsch Reegümbrook</b> binnen den <b>Utsehn</b>-Dialoog an.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPluralHandlingSpinBox, sbWordWrap)
en: If the Word Wrap option is selected this entry determines the length (in characters) at which the editor will automatically start a new line.
nds: Wenn "Fast Reegümbrook" aktiveert is, leggt disse Weert de Bookstaventall fast, na de de Editor automaatsch en niege Reeg anfangt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblFiletype)
en: &Filetype:
nds: &Dateityp:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbFiletypes)
en: Select the filetype you want to change.
nds: <p>Hier kannst Du den Dateityp utsöken, den Du ännern wullt.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnNew)
en: Create a new file type.
nds: En niegen Dateityp opstellen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNew)
en: &New
nds: &Nieg

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnDelete)
en: Delete the current file type.
nds: Den aktuellen Dateityp wegdoon.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnDelete)
en: &Delete
nds: &Wegdoon

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbProperties)
en: Properties
nds: Egenschappen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblName)
en: &Name:
nds: &Naam:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtName)
en: The name of the filetype will be the text of the corresponding menu item.
nds: De Naam vun den Dateityp warrt as Text för den tohören Menüindrag bruukt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSection)
en: &Section:
nds: Af&snitt:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtSection)
en: The section name is used to organize the file types in menus.
nds: Mit den Afsnitt warrt de Dateitypen in Menüs organiseert.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblVariables)
en: &Variables:
nds: &Variabeln:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (VariableLineEdit, edtVariables)
en: <p>This string allows to configure Kate's settings for the files selected by this mimetype using Kate variables. Almost any configuration option can be set, such as highlight, indent-mode, encoding, etc.</p><p>For a full list of known variables, see the manual.</p>
nds: <p>Mit disse Tekenkeed kannst Du Kate ehr Instellen för Dateien, de dissen MIME-Typ tohöört, mit Kate ehr Variabeln fastleggen. Du kannst meist all Instell-Optschonen fastleggen, so as Syntaxmarkeren, Inrückmetood, Koderen usw.</p><p>De hele List vun Variabeln gifft dat in't Handbook.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblHl)
en: &Highlighting:
nds: S&yntaxmarkeren:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblExtensions)
en: File e&xtensions:
nds: Datei&verwiedern:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtFileExtensions)
en: The wildcards mask allows to select files by filename. A typical mask uses an asterisk and the file extension, for example <code>*.txt; *.text</code>. The string is a semicolon-separated list of masks.
nds: Mit en Dateimuster kannst Du Dateien över ehren Naam utsöken. En normaal Muster a.B. bruukt en Steern un de Dateiverwiedern: <code>*.txt; *.text</code>. De Tekenkeed is en List vun Mustern, scheedt mit Streekpünkt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMimeTypes)
en: MIME &types:
nds: MIME-&Typen:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtMimeTypes)
en: The mime type mask allows to select files by mimetype. The string is a semicolon-separated list of mimetypes, for example <code>text/plain; text/english</code>.
nds: Mit en Typenmuster kannst Du Dateien över ehren MIME-Typ utsöken. De Tekenkeed is en List vun MIME-Typen, scheedt mit Streekpünkt, a.B. <code>text/plain; text/html</code>.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, btnMimeTypes)
en: Displays a wizard that helps you easily select mimetypes.
nds: Wiest en Utsöökhölper för MIME-Typen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPriority)
en: P&riority:
nds: P&rioriteet:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbPriority)
en: Sets priority for this file type. If more than one file type selects the same file, the one with the highest priority will be used.
nds: Leggt de Prioriteet för dissen Dateityp fast. Wenn mehr as een Dateityp för en Datei gellt, warrt de mit de hööchste Prioriteet bruukt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMode)
en: Default indentation mode:
nds: Standard-Inrückmetood:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbMode)
en: This is a list of available indentation modes. The specified indentation mode will be used for all new documents. Be aware that it is also possible to set the indentation mode with document variables, modes or a .kateconfig file.
nds: Disse List wiest de verföögboren Inrückmetoden. De angeven Metood warrt för all niege Dokmenten bruukt. Beacht bitte, Du kannst de Inrückmetood ok över Dokmentvariabeln, Metoden oder en .kateconfig-Datei fastleggen.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbIndentationMode)
en: Indent using
nds: Bruukt Inrücken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPluralHandlingSpinBox, sbIndentWidth)
en: The indentation width is the number of spaces which is used to indent a line. If the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is disabled, a <b>Tab</b> character is inserted if the indentation is divisible by the tab width.
nds: De Inrückbreed is de Tall vun Freetekens, mit de en Reeg inrückt warrt. Is de Optschoon <b>Free- ansteed vun Tabtekens infögen</b> binnen den Afsnitt <b>Bewerken</b> utmaakt, warrt en <b>Tab</b>-Teken inföögt, wenn sik de Inrücken dör de Tabbreed delen lett.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentWithSpaces)
en: &Spaces
nds: &Freetekens

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIndentWidth)
en: &Indentation width:
nds: &Inrückbreed:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTabWidth)
en: Tab wi&dth:
nds: Tab-&Breed:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentWithTabs)
en: &Tabulators
nds: &Tabulatern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentMixed)
en: Tabulators &and Spaces
nds: Tabulatern &un Freetekens

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbProperties)
en: Indentation Properties
nds: Inrückregeln

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkKeepExtraSpaces)
en: If this option is disabled, changing the indentation level aligns a line to a multiple of the width specified in <b>Indentation width</b>.
nds: Is dit utmaakt, richt en Ännern vun de Inrückstoop den Text na de Veelfachen vun <b>Inrückbreed</b> ut.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkKeepExtraSpaces)
en: &Keep extra spaces
nds: Bito-Freetekens &wohren

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkIndentPaste)
en: If this option is selected, pasted code from the clipboard is indented. Triggering the <b>undo</b>-action removes the indentation.
nds: Wenn anmaakt, warrt Inholt ut de Twischenaflaag bi't Infögen inrückt. En Klick op "Torüchnehmen" maakt de Inrücken weg.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkIndentPaste)
en: Adjust indentation of code &pasted from the clipboard
nds: Inrücken bi't Infögen ut de &Twischenaflaag topassen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbKeys)
en: Indentation Actions
nds: Inrückakschonen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackspaceUnindents)
en: If this option is selected, the <b>Backspace</b> key decreases the indentation level if the cursor is located in the leading blank space of a line.
nds: Is dit anmaakt, minnert de <b>Torüchtast</b> de Inrückstoop, wenn de Blinker binnen en Reeg sien vörangahn Freeruum steiht.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackspaceUnindents)
en: &Backspace key in leading blank space unindents
nds: &Torüchtast binnen vörangahn Freeruum rückt ut

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbTabAdvances)
en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key always inserts white space so that the next tab position is reached. If the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is enabled, spaces are inserted; otherwise, a single tabulator is inserted.
nds: Is dit anmaakt, föögt de <b>Tabtast</b> jümmers so veel Freeruum in, dat Du bi den nakamen Tabulater anlangst. Is <b>Free- ansteed vun Tabtekens infögen</b> binnen den Afsnitt <b>Bewerken</b> anmaakt, warrt dor Freetekens för bruukt, anners en enkel Tabteken.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTabAdvances)
en: Always advance to the &next tab position
nds: Jümmers na den &nakamen Tabulater vörgahn

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbTabIndents)
en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key always indents the current line by the number of character positions specified in <b>Indentation width</b>.
nds: Is dit anmaakt, rückt de <b>Tabtast</b> de aktuelle Reeg jümmers mit de Tall vun Bookstaven wieder in, de bi <b>Inrückbreed</b> fastleggt is.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTabIndents)
en: Always increase indentation &level
nds: Inrück&stoop jümmers höger maken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbTabSmart)
en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key either indents the current line or advances to the next tab position.<p> If the insertion point is at or before the first non-space character in the line, or if there is a selection, the current line is indented by the number of character positions specified in <b>Indentation width</b>.<p> If the insertion point is located after the first non-space character in the line and there is no selection, white space is inserted so that the next tab position is reached: if the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is enabled, spaces are inserted; otherwise, a single tabulator is inserted.
nds: Is dit anmaakt, rückt de <b>Tabtast</b> de aktuelle Reeg in oder sett den Blinker op de nakamen Tabulater-Positschoon.<p>Gifft dat en Köör oder steiht de Blinker bi oder vör den eersten Bookstaav, de keen Freeruum teelt, warrt de aktuelle Reeg mit de Tall vun Bookstaven inrückt, de bi <b>Inrückbreed</b> angeven is</b>.<p> Gifft dat en Köör un steiht de Blinker achter den eersten Bookstaav, de keen Freeruum teelt, warrt so veel Freeruum inföögt, dat Du bi den nakamen Tabulater anlangst: is de Optschoon <b>Free- ansteed vun Tabtekens infögen</b> binnen den Afsnitt <b>Bewerken</b> anmaakt, warrt Freetekens inföögt, anners en enkel Tabteken.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTabSmart)
en: Increase indentation level if in l&eading blank space
nds: Inrückstoop höger maken, wenn binnen Fr&eeruum vörn

en: Indentation
nds: Inrücken

en: Auto Completion
nds: Autom. Kompletteren

en: Spellcheck
nds: Schriefwies pröven

en: Text Navigation
nds: Text-Navigeren

en: Editing
nds: Bewerken

en: Editing Options
nds: Bewerken-Instellen

en: Off
nds: Ut

en: Follow Line Numbers
nds: Reegnummern folgen

en: Appearance
nds: Utsehn

en: Advanced
nds: Verwiedert

en: You did not provide a backup suffix or prefix. Using default suffix: '~'
nds: Du hest keen Prefix oder Suffix för Sekerheitskopien angeven, also warrt dat Standardsuffix "~" bruukt.

en: No Backup Suffix or Prefix
nds: Keen Prefix oder Suffix för Sekerheitskopien

en: Open/Save
nds: Opmaken/Sekern

en: File Opening & Saving
nds: Dateien opmaken & sekern

en: Dictionary:
nds: Wöörbook:

en: Lets you select a location and save the file again.
nds: Hier kannst Du en Oort utsöken un de Datei nochmaal sekern.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_skipBtn)
en: &Ignore
nds: Över&gahn

en: The diff command failed. Please make sure that diff(1) is installed and in your PATH.
nds: De Befehl "diff" is fehlslaan. Bitte stell seker, wat he installeert is un sik över Dien PATH-Variable finnen lett.

en: Error Creating Diff
nds: Verscheel-Opstellen fehlslaan

en: The files are identical.
nds: De Dateien sünd liek.

en: Diff Output
nds: Diff-Utgaav

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbCursorMovement)
en: Text Cursor Movement
nds: Blinkerbewegen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkSmartHome)
en: When selected, pressing the home key will cause the cursor to skip whitespace and go to the start of a line's text. The same applies for the end key.
nds: Wenn anmaakt, warrt de Blinker mit "Pos1" op dat vörste Teken sett, wat keen Freeteken oder Tab is. Dat sülve gellt för de "Enn"-Tast.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSmartHome)
en: Smart ho&me and smart end
nds: Plietsche P&os1- un Enn-Tasten

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkPagingMovesCursor)
en: Selects whether the PageUp and PageDown keys should alter the vertical position of the cursor relative to the top of the view.
nds: Leggt fast, wat de SietRop- un SietDaal-Tasten den Blinker na baven / nerrn schuuvt oder he sien Positschoon op den Schirm wohrt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkPagingMovesCursor)
en: &PageUp/PageDown moves cursor
nds: SietRop / SietDaal be&weegt Blinker

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAutoCenterCursor)
en: &Autocenter cursor:
nds: &Lütter Blinkerrebeet:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en: Sets the number of lines to maintain visible above and below the cursor when possible.
nds: Leggt de Tall an Regen fast, de baven un nerrn vun den Blinker sichtbor blieven schöölt.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbSwapFileMode) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, spbSwapFileSync) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en: Disabled
nds: Utmaakt

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en:  lines
nds:  Regen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cbNavigationMisc)
en: Misc
nds: Anner Saken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTextSelectionMode)
en: Text selection mode:
nds: Text-Utsöökmetood:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbTextSelectionMode)
en: Normal
nds: Normaal

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbTextSelectionMode)
en: Persistent
nds: Duerhaftig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollPastEnd)
en: Allow scrolling past the end of the document
nds: Dat Rullen na achter dat Dokment sien Enn tolaten

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackupLocalFiles)
en: If this option is enabled, backups for local files will be created when saving.
nds: Is dit anmaakt, warrt en Sekerheitskopie bi't Sekern vun lokaal Dateien opstellt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackupLocalFiles)
en: &Local files
nds: &Lokaal Dateien

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackupRemoteFiles)
en: If this option is enabled, backups for remote files will be created when saving.
nds: Is dit anmaakt, warrt en Sekerheitskopie bi't Sekern vun feern Dateien opstellt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackupRemoteFiles)
en: &Remote files
nds: &Feern Dateien

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtBackupPrefix)
en: Enter the prefix to prepend to the backup file names.
nds: Giff dat Prefix in, dat Du de Naams vun Sekerheitskopien vöranstellen wullt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtBackupSuffix)
en: Enter the suffix to append to the backup file names.
nds: Giff dat Suffix in, dat Du de Naams vun Sekerheitskopien achteranstellen wullt.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, spbSwapFileSync)
en: s
nds: Sek.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbFileFormat)
en: File Format
nds: Dateiformaat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncoding)
en: &Encoding:
nds: &Koderen:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbEncoding)
en: This defines the standard encoding to use to open/save files, if not changed in the open/save dialog or by using a command line option.
nds: Dit leggt de Standardkoderen för't Opmaken un Sekern vun Dateien fast, so se nich binnen den Dialoog för't Opmaken un Sekern oder mit en Befehlsreegoptschoon ännert warrt.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbEncodingDetection)
en: if neither the encoding chosen as standard above, nor the encoding specified in the open/save dialog, nor the encoding specified on command line match the content of the file, this detection will be run.
nds: Is baven keen Koderen köört, oder keen binnen den Dialoog för't Opmaken un Sekern angeven, oder een in de Befehlsreeg fastleggt Koderen nich op den Dateiinholt passt, denn warrt de opdeckt Koderen bruukt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEOL)
en: E&nd of line:
nds: Reeg&enn:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkDetectEOL)
en: If this option is enabled the editor will autodetect the end of line type. The first found end of line type will be used for the whole file.
nds: Maak dit an, wenn de Editor den Typ vun't Reegenn automaatsch kennen schall. Dat eerste Reegenn warrt för de hele Datei bruukt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDetectEOL)
en: A&utomatic end of line detection
nds: Reegenn a&utomaatsch kennen

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, lineLengthLimit)
en: Unlimited
nds: keen Grenz

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbCleanups)
en: Automatic Cleanups on Save
nds: Automaatsch bi't Sekern reenmaken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblRemoveTrailingSpaces) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces)
en: Depending on the choice, trailing spaces are removed when saving a document, either in the entire document or only of modified lines.
nds: Freetekens an't Reegenn warrt bi't Sekern vun't Dokment wegmaakt. Na Dien Köör passeert dat bloots bi ännert oder bi all Regen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRemoveTrailingSpaces)
en: Re&move trailing spaces:
nds: Ach&terankamen Freetekens wegdoon:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, spbAutoSaveInterval) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, spacesComboBox)
en: Never
nds: Nienich

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces)
en: On Modified Lines
nds: Bi ännert Regen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces)
en: In Entire Document
nds: Bi all Regen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkNewLineAtEof)
en: On save, a line break is appended to the document if not already present. The line break is visible after reloading the file.
nds: Bi't Sekern warrt achter dat Dokment sien Enn en Reegümbrook toföögt, wenn dat dor noch keen geven deit. He warrt na en Niegladen sichtbor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkNewLineAtEof)
en: Append newline at end of file on save
nds: Bi't Sekern Reegümbrook na Dateienn tofögen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, spacesComboBox)
en: Always
nds: Jümmers

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowTabs)
en: The editor will display a symbol to indicate the presence of a tab in the text.
nds: De Editor wiest Symbolen för Tabtekens.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowWholeBracketExpression)
en: If this is enabled, the range between the selected matching brackets will be highlighted.
nds: Is dit anmaakt, warrt de hele Utdruck binnen de utsöchten tosamenhören Klemmen rutheevt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowWholeBracketExpression)
en: Highlight range between selected brackets
nds: Rebeet twischen utsöcht Klemmen rutheven

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkAnimateBracketMatching)
en: Flash matching brackets
nds: Tohören Klemmen blinken laten

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkAnimateBracketMatching)
en: If this is enabled, matching brackets are animated for better visibility.
nds: Is dit anmaakt, warrt de tosamenhören Klemmen animeert.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowIndentationLines)
en: If this is enabled, the editor will display vertical lines to help identify indent lines.
nds: Wenn anmaakt, wiest de Editor pielrecht Lienen, de bi't Opfinnen vun Inrücken hölpt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowIndentationLines)
en: Show i&ndentation lines
nds: I&nrücklienen wiesen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkFoldFirstLine)
en: When this setting is enabled, the editor view automatically folds
    comment blocks that start on the first line of the document. This is
    helpful to hide license headers which are commonly placed at the
    beginning of a file.
nds: Is dit anmaakt, fooldt de Editor Kommentaarblöck, de op de eerste
    Reeg vun't Dokment anfangt, automaatsch tosamen. So laat sik
    Verlööfnisköpp utblennen, de normaal an'n Dateianfang staht.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbDynamicWordWrapIndicator)
en: Choose when the Dynamic Word Wrap Indicators should be displayed.
nds: Leggt fast, wannehr de Marken för dünaamsche Reegümbröök wiest warrt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbDynamicWordWrapDepth)
en: <p>Enables the start of dynamically wrapped lines to be aligned vertically to the indentation level of the first line. This can help to make code and markup more readable.</p><p>Additionally, this allows you to set a maximum width of the screen, as a percentage, after which dynamically wrapped lines will no longer be vertically aligned. For example, at 50%, lines whose indentation levels are deeper than 50% of the width of the screen will not have vertical alignment applied to subsequent wrapped lines.</p>
nds: <p>Dünaamsch ümbraken Deelregen warrt pielrecht an de Inrücken vun de eerste Reeg utricht. Dat kann dorbi hölpen, Kode oder anner struktureert Dokmenten beter leesbor to maken.</p><p>Du kannst hier ok en Maximaalbreed vun't Textrebeet in Perzent angeven. Regen, de wieder inrückt sünd as disse Maximaalbreed, warrt ahn pielrecht Utrichten dorstellt. En Bispill: Bi 50% warrt Deelregen vun Regen, de op de rechte Half vun dat Textrebeet anfangt, nich mehr to den Reeganfang pielrecht utricht, sünnern se start an de linke Kant.</p>

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbDynamicWordWrapDepth)
en: % of View Width
nds: % vun de Textbreed

[ctx: short translation, user created new file]
en: New file
nds: Nieg Datei

en: The file %1 does not exist.
nds: De Datei "%1" gifft dat nich.

en: The file %1 could not be loaded, as it was not possible to read from it.<br />Check if you have read access to this file.
nds: De Datei "%1" lett sik nich laden, dat is nich mööglich, ehr to lesen.<br />Bitte prööv, wat Du Leesrechten för ehr hest.

[ctx: translators: you can also translate 'Try Again' with 'Reload']
en: Try Again
nds: Nochmaal versöken

en: &Close
nds: &Tomaken

en: Close message
nds: Naricht tomaken

en: The file %1 could not be loaded, as it was not possible to read from it.
    
    Check if you have read access to this file.
nds: De Datei "%1" lett sik nich laden, dat is nich mööglich, ehr to lesen.
    
    Bitte prööv, wat Du Leesrechten för ehr hest.

en: The file %1 was opened with %2 encoding but contained invalid characters.<br />It is set to read-only mode, as saving might destroy its content.<br />Either reopen the file with the correct encoding chosen or enable the read-write mode again in the tools menu to be able to edit it.
nds: De Datei „%1“ wöör mit de Koderen %2 opmaakt, man bargt leeg Tekens.<br />Se wöör nu op „Bloots leesbor“ sett, anners mag en Sekern ehr Inholt tweimaken.<br />Du kannst de Datei nu mit de richtige Koderen nochmaal opmaken oder ehr över't Warktüüch-Menü wedder op „Lees- un schriefbor“ setten un denn bewerken.

en: The file %1 was opened with %2 encoding but contained invalid characters. It is set to read-only mode, as saving might destroy its content. Either reopen the file with the correct encoding chosen or enable the read-write mode again in the tools menu to be able to edit it.
nds: De Datei „%1“ wöör mit de Koderen %2 opmaakt, man bargt leeg Tekens. Se wöör nu op „Bloots leesbor“ sett, anners mag en Sekern ehr Inholt tweimaken. Du kannst de Datei nu mit de richtige Koderen nochmaal opmaken oder ehr över't Warktüüch-Menü wedder op „Lees- un schriefbor“ setten un denn bewerken.

en: The file %1 was opened and contained lines longer than the configured Line Length Limit (%2 characters).<br />The longest of those lines was %3 characters long<br/>Those lines were wrapped and the document is set to read-only mode, as saving will modify its content.
nds: De Datei "%1" wöör opmaakt un bargt to lange Regen (instellt op mehr as %2 Tekens).<br />De längste Reeg is %3 Tekens lang.<br/>Disse Regen warrt ümbraken un dat Dokment op "Bloots leesbor" sett, anners warrt bi't Sekern de Inholt ännert.

en: Temporarily raise limit and reload file
nds: Grenz tietwies ropsetten un Datei nieg laden

en: Close
nds: Tomaken

en: The file %1 was opened and contained lines longer than the configured Line Length Limit (%2 characters).<br/>The longest of those lines was %3 characters long<br/>Those lines were wrapped and the document is set to read-only mode, as saving will modify its content.
nds: De Datei "%1" wöör opmaakt un bargt to lange Regen (instellt op mehr as %2 Tekens).<br/>De längste Reeg is %3 Tekens lang.<br/>Disse Regen warrt ümbraken un dat Dokment op "Bloots leesbor" sett, anners warrt bi't Sekern de Inholt ännert.

en: Do you really want to save this unmodified file? You could overwrite changed data in the file on disk.
nds: Wullt Du disse nich ännerte Datei redig sekern? Du kunnst ännerte Daten binnen de Datei op de Fastplaat överschrieven.

en: Trying to Save Unmodified File
nds: Versöök, nich ännerte Datei to sekern

en: Save Nevertheless
nds: Liekers sekern

en: Do you really want to save this file? Both your open file and the file on disk were changed. There could be some data lost.
nds: Wullt Du disse Datei redig sekern? Dien apen Dokment un ok de Datei op de Fastplaat wöörn ännert. Dat kunn so licht to Datenverlust kamen.

en: Possible Data Loss
nds: Datenverlust mööglich

en: For file %1 no backup copy could be created before saving. If an error occurs while saving, you might lose the data of this file. A reason could be that the media you write to is full or the directory of the file is read-only for you.
nds: För de Datei "%1" lett sik ehr't Sekern keen Sekerheitkopie opstellen. Wenn dat bi't Sekern en Fehler gifft, möögt Di ehr Daten wegkamen. Villicht is dat Medium, op dat Du schrieven wullt, al vull; oder villicht hest Du keen Schriefverlöven för de Datei ehren Orner.

en: Failed to create backup copy.
nds: Sekerheitkopie lett sik nich opstellen

en: Try to Save Nevertheless
nds: Liekers sekern

en: Do you really want to continue to close this file? Data loss may occur.
nds: Wullt Du disse Datei redig tomaken? Dat kunn licht to Datenverlust kamen.

en: Close Nevertheless
nds: Liekers tomaken

en: Untitled
nds: Ahn Titel

en: Save File
nds: Datei sekern

en: Save failed
nds: Sekern fehlslaan

en: Save Copy of File
nds: Dateikopie sekern

en: The document could not be saved, as it was not possible to write to %1.
    
    Check that you have write access to this file or that enough disk space is available.
nds: Dat Dokment lett sik nich sekern, dat is nich mööglich, na %1 to schrieven.
    
    Bitte prööv, wat Du Schriefverlöven för de Datei hest un wat dat noog fre'en Platz op de Fastplaat gifft.

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save your changes or discard them?
nds: Dat Dokment "%1" wöör ännert.
    Wullt Du de Ännern sekern oder wegsmieten?

en: Close Document
nds: Dokment tomaken

en: The file <a href="%1">%2</a> is still loading.
nds: De Datei <a href="%1">%2</a> warrt noch laadt.

en: &Abort Loading
nds: Laden &afbreken

en: OVERWRITE
nds: Överschrieven

en: INSERT
nds: Infögen

en: Normal Mode
nds: Normaalbedrief

en: VI: INSERT MODE
nds: VI: Inföögbedrief

en: VI: NORMAL MODE
nds: VI: Normaalbedrief

en: VI: VISUAL
nds: VI: Sichtbor

en: VI: VISUAL BLOCK
nds: VI: Sichtbor Block

en: VI: VISUAL LINE
nds: VI: Sichtbor Reeg

en: VI: REPLACE
nds: VI: Utwesseln

en: vi-mode
nds: vi-Bedrief

en: recording
nds: Opnehmen

en: Vi Input Mode
nds: VI-Ingaavmetood

en: <Unchanged>
nds: <Nich ännert>

en: Use Default
nds: Standard bruken

en: Properties of %1
nds: Egenschappen vun %1

en: New Filetype
nds: Nieg Dateityp

en: Select the MimeTypes you want for this file type.
    Please note that this will automatically edit the associated file extensions as well.
nds: Söök de MIME-Typen för disse Oort Dateien ut.
    Bitte beacht, dat automaatsch ok de toornten Dateiverwiedern ännert warrt.

en: Select Mime Types
nds: MIME-Typen utsöken

en: Modes && Filetypes
nds: Bedrieforden un Dateitypen

en: Te&xt Settings
nds: Te&xt-Instellen

en: Print line &numbers
nds: Reeg&nummern drucken

en: Print &legend
nds: &Verkloren drucken

en: <p>If enabled, line numbers will be printed on the left side of the page(s).</p>
nds: <p>Wenn anmaakt, warrt Reegnummern op de linke Siet utdruckt.</p>

en: <p>Print a box displaying typographical conventions for the document type, as defined by the syntax highlighting being used.</p>
nds: <p>Druckt en Kasten ut mit de Schriftsatzregeln för den Dokmenttyp, as de bruukte Syntaxmarkeren se fastleggt.</p>

en: Hea&der && Footer
nds: &Kopp- un Footreeg

en: Pr&int header
nds: &Koppreeg drucken

en: Pri&nt footer
nds: &Footreeg drucken

en: Header/footer font:
nds: Schriftoort för Kopp- / Footregen:

en: Header Properties
nds: Koppreeg-Egenschappen

en: &Format:
nds: &Formaat:

en: Colors:
nds: Klören:

en: Foreground:
nds: Vörgrund:

en: Bac&kground
nds: &Achtergrund

en: Footer Properties
nds: Footreeg-Egenschappen

en: For&mat:
nds: &Formaat:

en: &Background
nds: &Achtergrund

en: <p>Format of the page header. The following tags are supported:</p>
nds: <p>Formaat vun de Koppreeg. Disse Tekens warrt wedderkennt:</p>

en: <ul><li><tt>%u</tt>: current user name</li><li><tt>%d</tt>: complete date/time in short format</li><li><tt>%D</tt>: complete date/time in long format</li><li><tt>%h</tt>: current time</li><li><tt>%y</tt>: current date in short format</li><li><tt>%Y</tt>: current date in long format</li><li><tt>%f</tt>: file name</li><li><tt>%U</tt>: full URL of the document</li><li><tt>%p</tt>: page number</li><li><tt>%P</tt>: total amount of pages</li></ul><br />
nds: <ul><li><tt>%u</tt>: Brukernaam</li><li><tt>%d</tt>: Datum un Tiet in Kortformaat</li><li><tt>%D</tt>: Datum un Tiet in Langformaat</li><li><tt>%h</tt>: aktuell Tiet</li><li><tt>%y</tt>: Datum in Kortformaat</li><li><tt>%Y</tt>: Datum in Langformaat</li><li><tt>%f</tt>: Dateinaam</li><li><tt>%U</tt>: Heel URL vun't Dokment</li><li><tt>%p</tt>: Sietnummer</li><li><tt>%P</tt>: Tall vun Sieden alltohoop</li></ul><br />

en: <p>Format of the page footer. The following tags are supported:</p>
nds: <p>Formaat vun de Footreeg. Disse Tekens warrt wedderkennt:</p>

en: Add Placeholder...
nds: Platzholler tofögen...

en: Current User Name
nds: Brukernaam

en: Complete Date/Time (short format)
nds: Datum un Tiet in Kortformaat

en: Complete Date/Time (long format)
nds: Datum un Tiet in Langformaat

en: Current Time
nds: Aktuell Tiet

en: Current Date (short format)
nds: Datum in Kortformaat

en: Current Date (long format)
nds: Datum in Langformaat

en: File Name
nds: Dateinaam

en: Full document URL
nds: Heel URL vun't Dokment

en: Page Number
nds: Sietnummer

en: Total Amount of Pages
nds: Tall vun Sieden alltohoop

en: L&ayout
nds: Siet&instellen

en: Draw bac&kground color
nds: &Achtergrundklöör drucken

en: Draw &boxes
nds: &Rahmens drucken

en: Box Properties
nds: Rahmenegenschappen

en: W&idth:
nds: &Breed:

en: &Margin:
nds: &Rand:

en: Co&lor:
nds: &Klöör:

en: <p>If enabled, a box as defined in the properties below will be drawn around the contents of each page. The Header and Footer will be separated from the contents with a line as well.</p>
nds: <p>Wenn anmaakt, warrt en Rahmen - as nerrn angeven - rund den Inholt vun all Sieden druckt. De Kopp- un Footreeg warrt vun den Inholt ok mit en Lien afscheedt.</p>

en: The width of the box outline
nds: De Rahmenbreed, buten meten

en: The margin inside boxes, in pixels
nds: Afstand twischen Rahmen un Inholt, in Pixels

en: The line color to use for boxes
nds: De Klöör för den Rahmen

en: (Selection of)
nds: (Köör ut)

en: Typographical Conventions for %1
nds: Typograafsche Regeln för %1

en: text
nds: Text

[ctx: Script command name]
en: Expand Abbreviation
nds: Afkörten utfoolden

en: Expands the abbreviation using Emmet expressions; see http://code.google.com/p/zen-coding/wiki/ZenHTMLSelectorsEn
nds: Afkörten mit Emmet-Utdrück utfoolden; k.o. http://code.google.com/p/zen-coding/wiki/ZenHTMLSelectorsEn

en: Wraps the selected text in XML tags constructed from the provided Emmet expression (defaults to div).
nds: Wannelt den utsöchten Text na XML-Betekers üm, de dat ut de praatstellten Emmet-Utdrück opbuut (standardwies Div).

en: Moves the caret to the current tag's pair
nds: Verschufft den Blinker na den aktuellen Beteker sien anner Half.

en: Select contents of HTML/XML tag, moving inward on continuous invocations
nds: Inholt vun HTML/XML-Beteker utsöken, warrt bi wedderhaalt Oprööp na binnen verschaven.

en: Select contents of HTML/XML tag, moving outwards on continuous invocations
nds: Inholt vun HTML/XML-Beteker utsöken, warrt bi wedderhaalt Oprööp na buten verschaven.

en: Move to the next edit point (tag or empty attribute).
nds: Na den nakamen Bewerkpunkt (Beteker oder leddig Attribut) gahn

en: Move to the previous edit point (tag or empty attribute).
nds: Na den verleden Bewerkpunkt (Beteker oder leddig Attribut) gahn

en: Select next edit point (tag or empty attribute).
nds: Nakamen Bewerkpunkt (Beteker oder leddig Attribut) utsöken

en: Select previous edit point (tag or empty attribute).
nds: Verleden Bewerkpunkt (Beteker oder leddig Attribut) utsöken

en: Toggle comment of current tag or CSS selector
nds: Kommentar vun aktuell Beteker oder CSS-Utsöker an-/utmaken

en: Deletes tag under cursor
nds: Deit den Beteker ünner den Blinker weg

en: Splits or joins a tag
nds: Beteker opspleten oder verbinnen

en: Evaluates a simple math expression
nds: Reekt en eenfach mathemaatsch Utdruck ut

en: Decrement number under cursor by 1
nds: Tall ünner Blinker üm 1 daalsetten

en: Decrement number under cursor by 10
nds: Tall ünner Blinker üm 10 daalsetten

en: Decrement number under cursor by 0.1
nds: Tall ünner Blinker üm 0,1 daalsetten

en: Increment number under cursor by 1
nds: Tall ünner Blinker üm 1 hoochsetten

en: Increment number under cursor by 10
nds: Tall ünner Blinker üm 10 hoochsetten

en: Increment number under cursor by 0.1
nds: Tall ünner Blinker üm 0,1 hoochsetten

[ctx: Script command category]
en: Navigation
nds: Stüern

en: Move cursor to previous matching indent
nds: Blinker na verleden passen Inrücken verschuven

en: Move cursor to next matching indent
nds: Blinker na nakamen passen Inrücken verschuven

[ctx: Script command category]
en: Editing
nds: Bewerken

[ctx: Script command name]
en: Move Lines Down
nds: Regen na nerrn verschuven

[ctx: Script command name]
en: Move Lines Up
nds: Regen na baven verschuven

[ctx: Script command name]
en: Duplicate Selected Lines Down
nds: Utsöchte Regen na nerrn koperen

[ctx: Script command name]
en: Duplicate Selected Lines Up
nds: Utsöchte Regen na baven koperen

[ctx: Script command name]
en: URI-encode Selected Text
nds: Utsöcht Text URI-koderen

[ctx: Script command name]
en: URI-decode Selected Text
nds: Utsöcht Text URI-dekoderen

en: Sort the selected text or whole document.
nds: Den markeerten Text oder dat hele Dokment sorteren

en: Move selected lines down.
nds: Utsöchte Regen na nerrn verschuven

en: Move selected lines up.
nds: Utsöchte Regen na baven verschuven

en: Remove duplicate lines from the selected text or whole document.
nds: Dubbelte Regen ut den markeerten Text oder ut dat hele Dokment wegmaken

en: Sort the selected text or whole document in natural order.<br>Here is an example to show the difference to the normal sort method:<br>sort(a10, a1, a2) => a1, a10, a2<br>natsort(a10, a1, a2) => a1, a2, a10
nds: Den markeerten Text oder dat hele Dokment na kloor Reeg sorteren.<br>Dit Bispill wiest den Verscheel to de normale Sorteermetood:<br>sort(a10, a1, a2) => a1, a10, a2<br>natsort(a10, a1, a2) => a1, a2, a10

en: Trims trailing whitespace from selection or whole document.
nds: Passt achterankamen Freerüüm binnen de Köör oder dat hele Dokment to.

en: Trims leading whitespace from selection or whole document.
nds: Passt vörangahn Freerüüm binnen de Köör oder dat hele Dokment to.

en: Trims leading and trailing whitespace from selection or whole document.
nds: Passt vörangahn un achterankamen Freerüüm binnen de Köör oder dat hele Dokment to.

en: Joins selected lines or whole document. Optionally pass a separator to put between each line:<br><code>join ', '</code> will e.g. join lines and separate them by a comma.
nds: Föhrt utsöchte Regen oder dat hele Dokment tosamen. De Regen laat sik köörwies ok mit en Trenner scheden:<br><code>join ', '</code> föögt a.B. Regen tosamen un scheedt se mit en Komma.

en: Removes empty lines from selection or whole document.
nds: Deit leddige Regen ut de Köör oder ut dat hele Dokment weg.

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and replace them with the return value of that callback.<br>Example (join selected lines):<br><code>each 'function(lines){return lines.join(", ");}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>each 'lines.join(", ")'</code>
nds: En angeven JavaScript-Funkschoon as Argument för de List vun (utsöchten) Regen opropen un för disse Regen den vun de Torüchmellen torüchgeven Weert inwesseln.<br>Bispill (utsöchte Regen tosamenfögen):<br><code>each 'Funkschoon(Regen){return Regen.join(", ");}'</code><br>De Kortform levert dat sülve Resultaat:<br><code>each 'lines.join(", ")'</code>

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and remove those where the callback returns false.<br>Example (see also <code>rmblank</code>):<br><code>filter 'function(l){return l.length > 0;}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>filter 'line.length > 0'</code>
nds: En angeven JavaScript-Funkschoon as Argument för de List vun (utsöchten) Regen opropen un de Regen mit den Torüchgaavweert "falsch" (false) wegmaken.<br>Bispill (kiek ok bi <code>rmblank</code>):<br><code>filter 'Funkschoon(l){return l.Längde > 0;}'</code><br>De Kortform levert dat sülve Resultaat:<br><code>filter 'Reeg.Längde > 0'</code>

en: Duplicates the selected lines up.
nds: Kopeert de markeerten Regen na baven

en: Duplicates the selected lines down.
nds: Kopeert de markeerten Regen na nerrn

en: Encode special chars in a single line selection, so the result text can be used as URI.
nds: De Tekens binnen de Köör ut en enkel Reeg so koderen, dat se sik as URI bruken laat.

en: Reverse action of URI encode.
nds: Ümdreiht Akschoon to de URI-Koderen.

[ctx: Autoindent mode]
en: ada
nds: Ada

[ctx: Autoindent mode]
en: C++/boost Style
nds: C++/boost-Stil

[ctx: Autoindent mode]
en: C Style
nds: C-Stil

[ctx: Autoindent mode]
en: Latex
nds: LaTeX

[ctx: Autoindent mode]
en: XML Style
nds: XML-Stil

en: Function '%1' not found in script: %2
nds: Funkschoon "%1" nich binnen Skript "%2" funnen

en: Error calling %1
nds: Fehler bi't Opropen vun "%1"

en: Bad quoting in call: %1. Please escape single quotes with a backslash.
nds: Leeg Zitaat in Oproop: %1. Bitte Enkelgoosfööt mit en Torüchstreek schulen.

en: Could not access view
nds: Keen Togriep op de Ansicht

en: Error calling 'help %1'
nds: Fehler bi't Opropen vun "help %1"

en: No help specified for command '%1' in script %2
nds: Keen Hülp angeven för den Befehl "%1" binnen dat Skript "%2"

en: Error loading script %1
nds: Fehler bi't Laden vun't Skript "%1"

en: Error loading script %1
nds: Fehler bi't Laden vun't Skript "%1"

en: Reload all JavaScript files (indenters, command line scripts, etc).
nds: JavaScript-Dateien nieg laden (Inrück-, Befehlsreegskripten usw.)

en: Command not found: %1
nds: Befehl "%1" lett sik nich finnen

en: Add...
nds: Tofögen...

[ctx: short translation]
en: 1 replacement made | %1 replacements made
nds[0]: 1 Saak utwesselt
nds[1]: %1 Saken utwesselt

[ctx: short translation]
en: 1 match found | %1 matches found
nds[0]:  1 Övereenstimmen funnen
nds[1]: %1 Övereenstimmen funnen

en: Reached top, continued from bottom
nds: Baven ankamen, nerrn wiedermaakt

en: Reached bottom, continued from top
nds: Nerrn ankamen, baven wiedermaakt

en: Not found
nds: Nich funnen

en: Bottom of file reached. Continue from top?
nds: Nerrn ankamen, baven wiedermaken?

en: Top of file reached. Continue from bottom?
nds: Baven ankamen, nerrn wiedermaken?

en: Continue search?
nds: Wiedersöken?

en: Beginning of line
nds: Reeganfang

en: End of line
nds: Reegenn

en: One or more occurrences
nds: Een oder mehr Vörkamen

en: Zero or more occurrences
nds: Keen oder mehr Vörkamen

en: Zero or one occurrences
nds: Keen oder een Vörkamen

en: <a> through <b> occurrences
nds: <a> bet <b> Vörkamen

en: Group, capturing
nds: söken Koppel

en: Or
nds: oder

en: Set of characters
nds: Sett vun Bookstaven

en: Negative set of characters
nds: Sett vun utslaten Bookstaven

en: Whole match reference
nds: De hele Dreper

en: Reference
nds: Dreper

en: Line break
nds: Reegümbrook

en: Tab
nds: Tabulater

en: Word boundary
nds: Woortgrenz

en: Not word boundary
nds: Keen Woortgrenz

en: Digit
nds: Tall

en: Non-digit
nds: Keen Tall

en: Whitespace (excluding line breaks)
nds: Freeruum (man keen Reegümbrook)

en: Word character (alphanumerics plus '_')
nds: Woortteken (alphanumeersch un "_")

en: Non-word character
nds: Keen Woortteken

en: Octal character 000 to 377 (2^8-1)
nds: Oktaaltall 000 bet 377 (2^8-1)

en: Hex character 0000 to FFFF (2^16-1)
nds: Hexadezimaaltall 0000 bet FFFF (2^16-1)

en: Backslash
nds: Torüchstreek

en: Group, non-capturing
nds: keen söken Koppel

en: Negative lookahead
nds: Ümdreiht Vörutkieken

en: Begin lowercase conversion
nds: Anfang Wanneln na Lüttbookstaven

en: Begin uppercase conversion
nds: Anfang Wanneln na Grootbookstaven

en: End case conversion
nds: Enn Bookstavenwanneln

en: Lowercase first character conversion
nds: Eerst Teken na Lüttbookstaven wanneln

en: Uppercase first character conversion
nds: Eerst Teken na Grootbookstaven wanneln

en: Replacement counter (for Replace All)
nds: Utwesseltellen (bi All Utwesseln)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: F&ind:
nds: &Söken:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, pattern)
en: Text to search for
nds: Text, na den Du söken wullt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, findNext) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, next)
en: Jump to next match
nds: Na den nakamen Dreper jumpen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, findPrev) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, prev)
en: Jump to previous match
nds: Na den verleden Dreper jumpen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, mutate)
en: Switch to power search and replace bar
nds: Na de Deegtsöök gahn un den Balken utwesseln

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Rep&lace:
nds: Ut&wesseln:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, searchMode)
en: Search mode
nds: Söökmetood

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Plain text
nds: Eenfach Text

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Whole words
nds: Hele Wöör

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Escape sequences
nds: Schuul-Sequenzen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Regular expression
nds: Reguleer Utdruck

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, replaceNext)
en: Replace next match
nds: Nakamen Dreper utwesseln

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replaceNext) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_replaceBtn)
en: &Replace
nds: &Utwesseln

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, replaceAll)
en: Replace all matches
nds: All Drepers utwesseln

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replaceAll)
en: Replace &All
nds: All &utwesseln

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, findAll)
en: &Find All
nds: All &söken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancel)
en: Cancel
nds: Afbreken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, mutate)
en: Switch to incremental search bar
nds: Na den Balken mit de Tast-för-Tast-Söök wesseln

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, replacement)
en: Text to replace with
nds: Text, de inföögt warrt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: <qt><p>This word was considered to be an "unknown word" because it does not match any entry in the dictionary currently in use. It may also be a word in a foreign language.</p>
    <p>If the word is not misspelled, you may add it to the dictionary by clicking <b>Add to Dictionary</b>. If you do not want to add the unknown word to the dictionary, but you want to leave it unchanged, click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b>.</p>
    <p>However, if the word is misspelled, you can try to find the correct replacement in the list below. If you cannot find a replacement there, you may type it in the text box below, and click <b>Replace</b> or <b>Replace All</b>.</p>
    </qt>
nds: <qt><p>Dit gellt as en "nich begäng Woort", dor passt keen Indrag binnen dat Wöörbook op, dat Du opstunns bruken deist. Dat mag ok en Woort ut en butenlannsch Spraak wesen.</p>
    <p>Is dat Woort nich verkehrt schreven, kannst Du dat mit en Klick op <b>Na Wöörbok tofögen</b> dat Wöörbook tofögen. Wullt Du dat Woort dat Wöörbook nich tofögen, man wullt dat ok nich ännern, klick op <b>Övergahn</b> oder op <b>Jümmers övergahn</b>.</p> 
    <p>Man is dat Woort verkehrt schreven, kiek man nerrn op de List, wat dat richtig schreven Woort dor mit op steiht. Steiht dat dor nich mit op, kannst Du dat nerrn in't Textfeld ingeven un op <b>Utwesseln</b> oder op <b>Jümmers Utwesseln</b> klicken.</p> 
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Unknown word:
nds: Nich begäng Woort:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: Unknown word
nds: Nich begäng Woort

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: <b>misspelled</b>
nds: <b>verkehrt schreven</b>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_addBtn)
en: <qt>
    <p>The unknown word was detected and considered unknown because it is not included in the dictionary.<br>
    Click here if you consider the unknown word not to be misspelled, and you want to avoid wrongly detecting it again in the future. If you want to let it remain as is, but not add it to the dictionary, then click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b> instead.</p>
    </qt>
nds: <qt>
    <p>Dat Woort wöör as nich begäng estemeert, wiel dat nich in't Wöörbook steiht.<br>
    Wenn Du glöövst, dat dit Woort nich verkehrt schreven is, klick hier, denn warrt dat ok in Tokunft nich as verkehrt estemeert. Wenn Du dat Woort so laten wullt, as dat is, Du dat aver ok nich dat Wöörbook tofögen wullt, klick op <b>Övergahn</b> oder <b>Jümmers övergahn</b>.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addBtn)
en: << Add to Dictionary
nds: << Na Wöörbook tofögen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: <qt>
    <p>If the unknown word is misspelled, you should type the correction for your misspelled word here or select it from the list below.</p>
    <p>You can then click <b>Replace</b> if you want to correct only this occurrence of the word or <b>Replace All</b> if you want to correct all occurrences.</p>
    </qt>
nds: <qt>
    <p>Wenn dat nich begäng Woort verkehrt schreven is, schullst Du dat richtige Woort hier ingeven oder binnen de List nerrn utsöken.</p>
    <p>Denn kannst Du op <b>Utwesseln</b> klicken, wenn Du dat Woort bloots hier utwessen wullt. Wenn Du op <b>Jümmers utwesseln</b> klickst, warrt de Text överall utwesselt, woneem he to finnen is.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_suggestBtn)
en: S&uggest
nds: &Vörslaan

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_replaceBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to replace this occurrence of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
nds: <qt>
    <p>Klick hier, wenn Du den nich begäng Text mit den Text in dat Textfeld baven links utwesseln wullt.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_skipBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to let this occurrence of the unknown word remain as is.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
nds: <qt>
    <p>Klick hier, wenn dat Woort so blieven schall as dat is.</p>
    <p>Dat is sinnvull, wenn dat Woort en Naam, Akronüm, Frömdwoort oder jichtenseen anner Woort is, dat Du bruken, aver nich dat Wöörbook tofögen wullt.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Sonnet::DictionaryComboBox, m_language)
en: <qt>
    <p>Select the language of the document you are proofing here.</p>
    </qt>
nds: <qt>
    <p>Söök hier de Spraak vun't Dokment ut, dat Du nakieken wullt.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Language:
nds: &Spraak:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (Sonnet::DictionaryComboBox, m_language)
en: Language Selection
nds: Spraak utsöken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_autoCorrect) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_skipAllBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to let all occurrences of the unknown word remain as they are.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
nds: <qt>
    <p>Klick hier, wenn dat Woort nienich ännert warrn schall.</p>
    <p>Dat is sinnvull, wenn dat Woort een Naam, een Akronüm, een Frömdwoort oder jichtenseen anner Woort is, dat Du bruken, aver nich dat Wöörbook tofögen wullt. </p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_autoCorrect)
en: Autocorrect
nds: Automaatsche Korrektuur

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_replaceAllBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to replace all occurrences of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
nds: <qt>
    <p>Klick hier wenn Du wullt, dat för den nich begäng Text jümmers de Text binnen dat Feld baven links insett warrt.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_replaceAllBtn)
en: R&eplace All
nds: Jümm&ers utwesseln

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_skipAllBtn)
en: I&gnore All
nds: &Jümmers övergahn

en: Check the document's spelling from the cursor and forward
nds: Dokment vun den Blinker af op Schrieffehlers pröven

en: Ignore Word
nds: Woort övergahn

en: Add to Dictionary
nds: Na Wöörbook tofögen

en: The file was not closed properly.
nds: De Datei wöör nich propper tomaakt.

en: View Changes
nds: Ännern ankieken

en: Recover Data
nds: Daten wedderherstellen

en: Discard
nds: Wegsmieten

[ctx: @title:column Meaning of text in editor]
en: Context
nds: Ümgeven

[ctx: @title:column Text style]
en: Normal
nds: Normaal

[ctx: @title:column Text style]
en: Selected
nds: Utsöcht

[ctx: @title:column Text style]
en: Background
nds: Achtergrund

[ctx: @title:column Text style]
en: Background Selected
nds: Utsöcht Achtergrund

en: Use Default Style
nds: Standardstil bruken

en: &Bold
nds: &Fett

en: &Italic
nds: &Kursiev

en: &Underline
nds: Ü&nnerstreken

en: S&trikeout
nds: &Dörstreken

en: Normal &Color...
nds: S&tandardklöör...

en: &Selected Color...
nds: Ut&söcht Klöör...

en: &Background Color...
nds: &Achtergrundklöör...

en: S&elected Background Color...
nds: Klöör för &utsöcht Achtergrund...

en: Unset Normal Color
nds: Standardklöör torüchsetten

en: Unset Selected Color
nds: Utsöcht-Klöör torüchsetten

en: Unset Background Color
nds: Achtergrundklöör torüchsetten

en: Unset Selected Background Color
nds: Klöör för utsöcht Achtergrund torüchsetten

en: Use &Default Style
nds: Sta&ndardstil bruken

[ctx: No text or background color set]
en: None set
nds: Keen fastleggt

en: "Use Default Style" will be automatically unset when you change any style properties.
nds: "Standardstil bruken" warrt automaatsch utmaakt, wenn Du jichtenseen Stil ännerst.

en: Kate Styles
nds: Kate-Stilen

[ctx: @item:intable Text context]
en: Normal
nds: Normaal

[ctx: @item:intable Text context]
en: Keyword
nds: Slötelwoort

[ctx: @item:intable Text context]
en: Function
nds: Funkschoon

[ctx: @item:intable Text context]
en: Variable
nds: Variabel

[ctx: @item:intable Text context]
en: Control Flow
nds: Afloopstüern

[ctx: @item:intable Text context]
en: Operator
nds: Operater

[ctx: @item:intable Text context]
en: Built-in
nds: Inbuut

[ctx: @item:intable Text context]
en: Extension
nds: Verwiedern

[ctx: @item:intable Text context]
en: Preprocessor
nds: Vörverarbeiden

[ctx: @item:intable Text context]
en: Attribute
nds: Attribut

[ctx: @item:intable Text context]
en: Character
nds: Bookstaav

[ctx: @item:intable Text context]
en: Special Character
nds: Sünnerteken

[ctx: @item:intable Text context]
en: String
nds: Tekenkeed

[ctx: @item:intable Text context]
en: Verbatim String
nds: Akraatzitaat

[ctx: @item:intable Text context]
en: Special String
nds: Besünner Tekenkeed

[ctx: @item:intable Text context]
en: Imports, Modules, Includes
nds: Importen, Modulen, Insluten

[ctx: @item:intable Text context]
en: Data Type
nds: Datentyp

[ctx: @item:intable Text context]
en: Decimal/Value
nds: Dezimaal/Weert

[ctx: @item:intable Text context]
en: Base-N Integer
nds: Basis-N-Heeltall

[ctx: @item:intable Text context]
en: Floating Point
nds: Fleetkomma

[ctx: @item:intable Text context]
en: Constant
nds: Konstant

[ctx: @item:intable Text context]
en: Comment
nds: Kommentar

[ctx: @item:intable Text context]
en: Documentation
nds: Dokmentatschoon

[ctx: @item:intable Text context]
en: Annotation
nds: Anmarken

[ctx: @item:intable Text context]
en: Comment Variable
nds: Kommentarvariabel

[ctx: @item:intable Text context]
en: Region Marker
nds: Rebeetmark

[ctx: @item:intable Text context]
en: Information
nds: Informatschoon

[ctx: @item:intable Text context]
en: Warning
nds: Wohrschoen

[ctx: @item:intable Text context]
en: Alert
nds: Wohrschoen

[ctx: @item:intable Text context]
en: Others
nds: Anner

[ctx: @item:intable Text context]
en: Error
nds: Fehler

en: Editor Background Colors
nds: Editor-Achtergrundklören

en: Text Area
nds: Textrebeet

en: <p>Sets the background color of the editing area.</p>
nds: <p>Leggt de Achtergrundklöör för dat Textrebeet fast.</p>

en: Selected Text
nds: Utsöcht Text

en: <p>Sets the background color of the selection.</p><p>To set the text color for selected text, use the &quot;<b>Configure Highlighting</b>&quot; dialog.</p>
nds: <p>Leggt de Achtergrundklöör för de Köör fast.</p><p>Wenn Du ok de Klöör för utsöchten Text fastleggen wullt,
    bruuk den Dialoog &quot;<b>Stilen för Syntaxmarkeren</b>&quot;.</p>

en: Current Line
nds: Aktuelle Reeg

en: <p>Sets the background color of the currently active line, which means the line where your cursor is positioned.</p>
nds: <p>Leggt de Achtergrundklöör för de aktuelle Reeg fast. Dat is jümmers de Reeg, binnen de de Blinker is.</p>

en: Search Highlight
nds: Söök-Syntaxmarkeren

en: <p>Sets the background color of search results.</p>
nds: <p>Leggt de Achtergrundklöör för Söökresultaten fast.</p>

en: Replace Highlight
nds: Utwessel-Syntaxmarkeren

en: <p>Sets the background color of replaced text.</p>
nds: <p>Leggt de Achtergrundklöör för utwesselt Text fast.</p>

en: Icon Border
nds: Rand för Lüttbiller

en: Background Area
nds: Achtergrundrebeet

en: <p>Sets the background color of the icon border.</p>
nds: <p>Leggt de Achtergrundklöör för Lüttbildränners fast.</p>

en: Line Numbers
nds: Reegnummern

en: <p>This color will be used to draw the line numbers (if enabled).</p>
nds: <p>Disse Klöör warrt för de Reegnummern bruukt (wenn anmaakt).</p>

en: Separator
nds: Trenner

en: <p>This color will be used to draw the line between line numbers and the icon borders, if both are enabled.</p>
nds: <p>Disse Klöör warrt för de Lien twischen de Reegnummern un den Lüttbildrand bruukt (wenn beed anmaakt sünd).</p>

en: Word Wrap Marker
nds: Marken för Reegümbröök

en: <p>Sets the color of Word Wrap-related markers:</p><dl><dt>Static Word Wrap</dt><dd>A vertical line which shows the column where text is going to be wrapped</dd><dt>Dynamic Word Wrap</dt><dd>An arrow shown to the left of visually-wrapped lines</dd></dl>
nds: <p>Leggt de Klöör vun Reegümbrook-Marken fast:</p><dl><dt>Fast Reegümbrook</dt><dd>En pielrecht Lien wiest den Striep, woneem de Text ümbraken warrt</dd><dt>Dünaamsch Reegümbrook</dt><dd>En Piel warrt linkerhand de Regen wiest, de ümbraken wiest warrt.</dd></dl>

en: Code Folding
nds: Kode-Foolden

en: <p>Sets the color of the code folding bar.</p>
nds: <p>Leggt de Klöör för den Kode-Fooldbalken fast.</p>

en: Modified Lines
nds: Ännert Regen

en: <p>Sets the color of the line modification marker for modified lines.</p>
nds: <p>Leggt de Klöör för't Wiesen vun ännert Regen fast.</p>

en: Saved Lines
nds: Sekert Regen

en: <p>Sets the color of the line modification marker for saved lines.</p>
nds: <p>Leggt de Klöör för't Wiesen vun sekert Regen fast.</p>

en: Text Decorations
nds: Text-Dekoratschoon

en: Spelling Mistake Line
nds: Schrieffehler-Reeg

en: <p>Sets the color of the line that is used to indicate spelling mistakes.</p>
nds: <p>Leggt de Klöör för't Wiesen vun Regen mit Schrieffehlers fast.</p>

en: Tab and Space Markers
nds: Tabulater- un Freetekens

en: <p>Sets the color of the tabulator marks.</p>
nds: <p>Leggt de Klöör för Tabulatermarken fast.</p>

en: Indentation Line
nds: Inrücklien

en: <p>Sets the color of the vertical indentation lines.</p>
nds: <p>Leggt de Klöör för pielrecht Inrücklienen fast.</p>

en: Bracket Highlight
nds: Klemm-Rutheven

en: <p>Sets the bracket matching color. This means, if you place the cursor e.g. at a <b>(</b>, the matching <b>)</b> will be highlighted with this color.</p>
nds: <p>Leggt de Klöör för't Rutheven vun tosamenhören Klemmen fast. Wenn Du den Blinker op en "<b>(</b>" settst, warrt de tohören "<b>)</b>" mit disse Klöör rutheevt.</p>

en: Marker Colors
nds: Marker-Klören

en: Bookmark
nds: Leesteken

en: Active Breakpoint
nds: Aktiv Hollpunkt

en: Reached Breakpoint
nds: Drapen Hollpunkt

en: Disabled Breakpoint
nds: Utschalt Hollpunkt

en: Execution
nds: Utföhren

en: Warning
nds: Wohrschoen

en: Error
nds: Fehler

en: <p>Sets the background color of mark type.</p><p><b>Note</b>: The marker color is displayed lightly because of transparency.</p>
nds: <p>Leggt de Achtergrundklöör för den Marktyp fast.</p><p><b>Beacht</b>: De Markklöör warrt vunwegen de Transparenz bloots bleek dorstellt.</p>

en: Text Templates & Snippets
nds: Textvörlagen un Snippels

en: Background
nds: Achtergrund

en: Editable Placeholder
nds: Bewerkbor Platzholler

en: Focused Editable Placeholder
nds: Bewerkbor Platzholler mit Fokus

en: Not Editable Placeholder
nds: Nich bewerkbor Platzholler

[ctx: @item:intable]
en: Normal Text & Source Code
nds: Normaaltext un Bornkode

[ctx: @item:intable]
en: Numbers, Types & Constants
nds: Tallen, Typen un Konstanten

[ctx: @item:intable]
en: Strings & Characters
nds: Tekenkeden un Bookstaven

[ctx: @item:intable]
en: Comments & Documentation
nds: Kommentaren un Dokmentatschoon

[ctx: @item:intable]
en: Miscellaneous
nds: Annerswat

en: H&ighlight:
nds: &Rutheven:

en: <p>This list displays the contexts of the current syntax highlight mode and offers the means to edit them. The context name reflects the current style settings.</p><p>To edit using the keyboard, press <strong>&lt;SPACE&gt;</strong> and choose a property from the popup menu.</p><p>To edit the colors, click the colored squares, or select the color to edit from the popup menu.</p><p>You can unset the Background and Selected Background colors from the context menu when appropriate.</p>
nds: <p>Disse List wiest de Kontexten vun de utsöchte Syntaxmarkeren, un Du kannst se hier ok ännern. De Kontextnaam warrt mit sien aktuelle Instellen wiest.</p><p>Wenn Du de Instellen mit de Tastatuur ännern wullt, drück de <strong>&lt;Freetast&gt;</strong> un söök in't Menü en Egenschap ut.</p><p>Du kannst de Klöör mit en Klick op de infarvten Rechtecken oder över dat Rechtsklickmenü ännern.</p><p>De Klören för den Achtergrund un den utsöchten Achtergrund laat sik binnen dat Rechtsklickmenü torüchsetten.</p>

en: Export...
nds: Exporteren...

en: Import...
nds: Importeren...

en: Colors
nds: Klören

en: Default Text Styles
nds: Standard-Textstilen

en: Highlighting Text Styles
nds: Stilen för Syntaxmarkeren

[ctx: Autoindent mode]
en: None
nds: Keen

[ctx: Autoindent mode]
en: Normal
nds: Normaal

en: Set &Bookmark
nds: &Leesteken setten

en: If a line has no bookmark then add one, otherwise remove it.
nds: Wenn en Reeg al en Leesteken hett, warrt dat wegdaan, anners warrt en sett.

en: Clear &All Bookmarks
nds: &All Leestekens wegdoon

en: Remove all bookmarks of the current document.
nds: All Leestekens vun dat aktive Dokment wegdoon.

en: Next Bookmark
nds: Nakamen Leesteken

en: Go to the next bookmark.
nds: Na't nakamen Leesteken gahn

en: Previous Bookmark
nds: Verleden Leesteken

en: Go to the previous bookmark.
nds: Na't verleden Leesteken gahn

en: &Bookmarks
nds: &Leestekens

en: &Next: %1 - "%2"
nds: &Nakamen: %1 - "%2"

en: &Previous: %1 - "%2"
nds: &Verleden: %1 - "%2"

en: <p>indent</p><p>Indents the selected lines or the current line</p>
nds: <p>indent</p><p>rückt de utsöchten Regen oder de aktuelle Reeg in</p>

en: <p>unindent</p><p>Unindents the selected lines or current line.</p>
nds: <p>unindent</p><p>rückt de utsöchten Regen oder de aktuelle Reeg ut</p>

en: <p>cleanindent</p><p>Cleans up the indentation of the selected lines or current line according to the indentation settings in the document. </p>
nds: <p>cleanindent</p><p>Kloort de Inrücken vun de utsöchten Regen oder de aktuelle Reeg na de Instellen binnen dat Dokment op.</p>

en: <p>comment</p><p>Inserts comment markers to make the selection or selected lines or current line a comment according to the text format as defined by the syntax highlight definition for the document.</p>
nds: <p>comment</p><p>Föögt Kommentartekens in, maakt ut de aktuelle Reeg oder de utsöchten Regen en Kommentar na de Fastleggen binnen de Syntaxmarkeren-Regel vun't aktuelle Dokment.</p>

en: <p>uncomment</p><p>Removes comment markers from the selection or selected lines or current line according to the text format as defined by the syntax highlight definition for the document.</p>
nds: <p>uncomment</p><p>Maakt Kommentartekens na de Fastleggen binnen de Syntaxmarkeren-Regel vun't aktuelle Dokment vun de aktuelle Reeg oder de utsöchten Regen weg.</p>

en: <p>goto <b>line number</b></p><p>This command navigates to the specified line number.</p>
nds: <p>goto <b>reegnummer</b></p> <p>Disse Befehl geiht na de angeven Reeg.</p>

en: <p>set-indent-pasted-text <b>enable</b></p><p>If enabled, indentation of text pasted from the clipboard is adjusted using the current indenter.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
nds: <p>set-indent-pasted-text <b>an/ut</b></p> <p>Wenn anmaakt, warrt de Inrücken vun Text, de ut de Twischenaflaag inföögt warrt, na de aktuellen Inrückregeln topasst.</p> <p>Mööglich Weerten för An: 1 on wohr<br/> mööglich Weerten för Ut: 0 off falsch</p>

en: Deletes the current line.
nds: Maakt de aktuelle Datei weg.

en: <p>set-tab-width <b>width</b></p><p>Sets the tab width to the number <b>width</b></p>
nds: <p>set-tab-width <b>breed</b></p> <p>Sett de Tabulaterbreed op <b>breed</b> Tekens.</p>

en: <p>set-replace-tab <b>enable</b></p><p>If enabled, tabs are replaced with spaces as you type.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
nds: <p>set-replace-tab <b>an/ut</b></p> <p>Wenn anmaakt, warrt Tabulatern bi't Ingeven mit Freetekens utwesselt.</p> <p>Mööglich Weerten för An: 1 on wohr<br/> mööglich Weerten för Ut: 0 off falsch</p>

en: <p>set-show-tabs <b>enable</b></p><p>If enabled, TAB characters and trailing whitespace will be visualized by a small dot.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
nds: <p>set-show-tabs <b>an/ut</b></p> <p>Wenn anmaakt, warrt Tabtekens un achterankamen Freetekens mit en lütt Punkt wiest.</p> <p>Mööglich Weerten för An: 1 on wohr<br/> mööglich Weerten för Ut: 0 off falsch</p>

en: <p>set-remove-trailing-spaces <b>mode</b></p><p>Removes the trailing spaces in the document depending on the <b>mode</b>.</p><p>Possible values:<ul><li><b>none</b>: never remove trailing spaces.</li><li><b>modified</b>: remove trailing spaces only of modified lines.</li><li><b>all</b>: remove trailing spaces in the entire document.</li></ul></p>
nds: <p>set-remove-trailing-spaces <b>oort</b></p> <p>Maakt achterankamen Freetekens afhangen vun de utsöchte <b>Oort</b> weg.</p> <p>Mööglich Weerten: <ul> <li><b>keen</b>: achterankamen Freetekens nienich wegmaken.</li> <li><b>ännert</b>: achterrankamen Freetekens bloots bi ännert Regen wegmaken.</li> <li><b>all</b>: achterankamen Freetekens binnen dat hele Dokment wegmaken.</li> </ul> </p>

en: <p>set-indent-width <b>width</b></p><p>Sets the indentation width to the number <b>width</b>. Used only if you are indenting with spaces.</p>
nds: <p>set-indent-width <b>breed</b></p> <p>Sett de Inrückbreed op <b>breed</b> Tekens. Warrt bloots bruukt, wenn Du mit Freetekens inrücken deist.</p>

en: <p>set-indent-mode <b>mode</b></p><p>The mode parameter is a value as seen in the Tools - Indentation menu</p>
nds: <p>set-indent-mode <b>oort</b></p> <p>De Oort is en Parameter as binnen dat Menü Warktüüch - Inrücken.</p>

en: <p>set-auto-indent <b>enable</b></p><p>Enable or disable autoindentation.</p><p>possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
nds: <p>set-auto-indent <b>an/ut</b></p> <p>Automaatsch inrücken an- oder utmaken.</p> <p>Mööglich Weerten för An: 1 on wohr<br/> mööglich Weerten för Ut: 0 off falsch</p>

en: <p>set-line-numbers <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the line numbers pane.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
nds: <p>set-line-numbers <b>an/ut</b></p> <p>Leggt de Sichtborkeit vun den Reegnummernbalken fast.</p> <p>Mööglich Weerten för An: 1 on wohr<br/> mööglich Weerten för Ut: 0 off falsch</p>

en: <p>set-folding-markers <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the folding markers pane.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
nds: <p>set-folding-markers <b>an/ut</b></p> <p>Leggt de Sichtborkeit vun den Fooldmarkenbalken fast.</p> <p>Mööglich Weerten för An: 1 on wohr<br/> mööglich Weerten för Ut: 0 off falsch</p>

en: <p>set-icon-border <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the icon border.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
nds: <p>set-icon-border <b>an/ut</b></p> <p>Leggt de Sichtborkeit vun den Lüttbildrand fast</p> <p>Mööglich Weerten för An: 1 on wohr<br/> mööglich Weerten för Ut: 0 off falsch</p>

en: <p>set-word-wrap <b>enable</b></p><p>Enables dynamic word wrap according to <b>enable</b></p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
nds: <p>set-word-wrap <b>an/ut</b></p> <p>Dünaamsch Reegümbröök an- oder utmaken</p> <p>Mööglich Weerten för An: 1 on wohr<br/> mööglich Weerten för Ut: 0 off falsch</p>

en: <p>set-word-wrap-column <b>width</b></p><p>Sets the line width for hard wrapping to <b>width</b>. This is used if you are having your text wrapped automatically.</p>
nds: <p>set-word-wrap-column <b>breed</b></p> <p>Sett de Breed för fast Reegümbröök op <b>Breed</b>. Warrt bruukt, wenn Du automaatsch Reegümbrook anmaakt hest.</p>

en: <p>set-replace-tabs-save <b>enable</b></p><p>When enabled, tabs will be replaced with whitespace whenever the document is saved.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
nds: <p>set-replace-tabs-save <b>an/ut</b></p> <p>Wenn anmaakt, warrt Tabulatern bi't Sekern mit Freetekens utwesselt.</p> <p>Mööglich Weerten för An: 1 on wohr<br/> mööglich Weerten för Ut: 0 off falsch</p>

en: <p>set-highlight <b>highlight</b></p><p>Sets the syntax highlighting system for the document. The argument must be a valid highlight name, as seen in the Tools → Highlighting menu. This command provides an autocompletion list for its argument.</p>
nds: <p>set-highlight <b>syntaxmarkeren</b></p> <p>Leggt de Syntaxmarkeren binnen dat Dokment fast. Dat Argument mutt de Naam vun en verföögbor Syntaxmarkeren wesen, as Du binnen dat Menü Warktüüch - Rutheven. Disse Befehl stellt en Autokompletteerlist för't Argument praat.</p>

en: <p>set-mode <b>mode</b></p><p>Sets the mode as seen in Tools - Mode</p>
nds: <p>set-mode <b>oort</b></p> <p>Sett de Bedriefoort as binnen dat Menü Warktüüch - Bedriefoort.</p>

en: <p>set-show-indent <b>enable</b></p><p>If enabled, indentation will be visualized by a vertical dotted line.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
nds: <p>set-show-indent <b>an/ut</b></p> <p>Wenn anmaakt, warrt Inrücken mit en pielrecht punkteert Lienwiest</p> <p>Mööglich Weerten för An: 1 on wohr<br/> mööglich Weerten för Ut: 0 off falsch</p>

en: <p>Open the Print dialog to print the current document.</p>
nds: <p>Maakt den Druckdialoog op un lett Di dat aktuelle Dokment drucken.</p>

en: Missing argument. Usage: %1 <value>
nds: Argument fehlt. Bruuk: %1 <Weert>

en: No such highlighting '%1'
nds: Syntaxmarkeren "%1" is nich begäng

en: No such mode '%1'
nds: Bedriefoort "%1" is nich begäng

en: Failed to convert argument '%1' to integer.
nds: Dat Argument "%1" lett sik nich na en Heeltall ümwanneln.

en: Width must be at least 1.
nds: Breed mutt tominnst 1 wesen.

en: Column must be at least 1.
nds: Striep mutt tominnst 1 wesen.

en: Usage: %1 on|off|1|0|true|false
nds: Bruuk: %1 on|off|1|0|true|false

en: Bad argument '%1'. Usage: %2 on|off|1|0|true|false
nds: Argument "%1" gellt nich. Bruuk: %2 on|off|1|0|true|false

en: Usage: set-remove-trailing-spaces 0|-|none or 1|+|mod|modified or 2|*|all
nds: Bruuk: set-remove-trailing-spaces 0|-|none or 1|+|mod|modified or 2|*|all

en: Unknown command '%1'
nds: Befehl "%1" is nich begäng

en: <p> char <b>identifier</b> </p><p>This command allows you to insert literal characters by their numerical identifier, in decimal, octal or hexadecimal form.</p><p>Examples:<ul><li>char <b>234</b></li><li>char <b>0x1234</b></li></ul></p>
nds: <p> char <b>identifier</b> </p> <p>Mit dissen Befehl kannst Du Tekens över ehr Nummer infögfen, de Du as Dezimaal-, as Oktaal- oder as Hexadezimaaltall angeven kannst.</p> <p>Bispillen:<ul><li>char <b>234</b></li><li>char <b>0x1234</b></li></ul></p>

en: <p>date or date <b>format</b></p><p>Inserts a date/time string as defined by the specified format, or the format yyyy-MM-dd hh:mm:ss if none is specified.</p><p>Possible format specifiers are:<table><tr><td>d</td><td>The day as number without a leading zero (1-31).</td></tr><tr><td>dd</td><td>The day as number with a leading zero (01-31).</td></tr><tr><td>ddd</td><td>The abbreviated localized day name (e.g. 'Mon'..'Sun').</td></tr><tr><td>dddd</td><td>The long localized day name (e.g. 'Monday'..'Sunday').</td></tr><tr><td>M</td><td>The month as number without a leading zero (1-12).</td></tr><tr><td>MM</td><td>The month as number with a leading zero (01-12).</td></tr><tr><td>MMM</td><td>The abbreviated localized month name (e.g. 'Jan'..'Dec').</td></tr><tr><td>yy</td><td>The year as two digit number (00-99).</td></tr><tr><td>yyyy</td><td>The year as four digit number (1752-8000).</td></tr><tr><td>h</td><td>The hour without a leading zero (0..23 or 1..12 if AM/PM display).</td></tr><tr><td>hh</td><td>The hour with a leading zero (00..23 or 01..12 if AM/PM display).</td></tr><tr><td>m</td><td>The minute without a leading zero (0..59).</td></tr><tr><td>mm</td><td>The minute with a leading zero (00..59).</td></tr><tr><td>s</td><td>The second without a leading zero (0..59).</td></tr><tr><td>ss</td><td>The second with a leading zero (00..59).</td></tr><tr><td>z</td><td>The milliseconds without leading zeroes (0..999).</td></tr><tr><td>zzz</td><td>The milliseconds with leading zeroes (000..999).</td></tr><tr><td>AP</td><td>Use AM/PM display. AP will be replaced by either "AM" or "PM".</td></tr><tr><td>ap</td><td>Use am/pm display. ap will be replaced by either "am" or "pm".</td></tr></table></p>
nds: <p>date or date <b>formaat</b></p> <p>Föögt en Datum-/Tiet-Tekenkeed na't angeven Formaat in, oder, wenn keen angeven is, na't Formaat yyyy-MM-dd hh:mm:ss.</p> <p>Mööglich Formaatbetekers sünd: <table><tr><td>d</td><td>Den Dag as en Tall ahn Null vörweg (1-31).</td></tr><tr><td>dd</td><td>Den Dag as en Tall mit en Null vörweg (01-31).</td></tr><tr><td>ddd</td><td>Den afkörten lokaliseerten Naam (e.g. 'Man'...'Sdg').</td></tr><tr><td>dddd</td><td>Den langen langen lokaliseerten Naam (e.g. 'Mandag'...'Sünndag').</td></tr><tr><td>M</td><td>Den Maand ahn Null vörweg (1-12).</td></tr><tr><td>MM</td><td>Den Maand mit Null vörweg (01-12).</td></tr><tr><td>MMM</td><td>Den afkörten lokalisserten Maandnaam ('Jan'...'Dez').</td></tr><tr><td>yy</td><td>Dat Johr as Tall mit twee Steden (00-99).</td></tr><tr><td>yyyy</td><td>Dat Johr as Tall mit veer Steden (1752-8000).</td></tr><tr><td>h</td><td>De Stünn ahn Null vörweg (0-23 oder 1-12 mit Vör-/Namiddag-Wieser).</td></tr><tr><td>hh</td><td>De Stünn mit Nul vörweg (00-23 oder 01-12 mit Vör-/Namiddag-Wieser).</td></tr><tr><td>m</td><td>De Minuut ahn Null vörweg (0-59).</td></tr><tr><td>mm</td><td>De Minuut mit Null vörweg (00-59).</td></tr><tr><td>s</td><td>De Sekunn ahn Null vörweg (0-59).</td></tr><tr><td>ss</td><td>De Sekunn mit Null vörweg (00-59).</td></tr><tr><td>z</td><td>De Millisekunnen ahn Nul(en)l vörweg (0-999).</td></tr><tr><td>zzz</td><td>De Millisekunnen mit Null(en) vörweg (000-999).</td></tr><tr><td>AP</td><td>Vör-/Namiddag-Wieser bruken. För AP warrt "AM" oder "PM" insett.</td></tr><tr><td>ap</td><td>Vör-/Namiddag-Wieser bruken. För ap warrt "am" oder "pm" insett.</td></tr></table></p>

en: Embeddable editor component
nds: Inbettbor Editorkomponent

en: Maintainer
nds: Pleger

en: Core Developer
nds: Schriever

en: Developer
nds: Schriever

en: On-the-fly spell checking
nds: Klookschriever bi't Tippen

en: Large scale bug fixing
nds: En Barg vun Fehlerrichten

en: The cool buffersystem
nds: Dat deegte Puffersysteem

en: The Editing Commands
nds: De Bewerkbefehlen

en: Testing, ...
nds: Utproberen, ...

en: Former Core Developer
nds: Verleden Schriever

en: KWrite port to KParts
nds: Överdregen vun KWrite na KParts

en: KWrite Undo History, Kspell integration
nds: KWrite sien Torüchnehmenlist, Integratschoon vun KSpell

en: KWrite XML Syntax highlighting support
nds: XML-Syntaxmarkeren för KWrite

en: Patches and more
nds: Kodeplasters un anner Saken

en: Various bugfixes
nds: Verscheden Fehlerrichten

en: Selection, KColorScheme integration
nds: Köör, KColorScheme-Inbuen

en: Search bar back- and front-end
nds: Söökbalken-Hülpprogramm un -Böversiet

en: Original KWrite Author
nds: Orginaalautor vun KWrite

en: QA and Scripting
nds: Göödbesekern un Skripten

en: Highlighting for RPM Spec-Files, Perl, Diff and more
nds: Syntaxmarkeren för RPM-Spec-, Perl-, Diff- un anner Dateien

en: Highlighting for VHDL
nds: Syntaxmarkeren för VHDL

en: Yury Lebedev
nds: Juri Lebedew

en: Highlighting for SQL
nds: Syntaxmarkeren för SQL

en: Highlighting for Ferite
nds: Syntaxmarkeren för Ferite

en: Highlighting for ILERPG
nds: Syntaxmarkeren för ILERPG

en: Highlighting for LaTeX
nds: Syntaxmarkeren för LaTeX

en: Highlighting for Makefiles, Python
nds: Syntaxmarkeren för Makefiles un Python

en: Highlighting for Python
nds: Syntaxmarkeren för Python

en: Highlighting for Scheme
nds: Syntaxmarkeren för Scheme

en: PHP Keyword/Datatype list
nds: PHP Slötelwöör- / Datentypenlist

en: Very nice help
nds: Bannig nette Ünnerstütten

en: Highlighting for Lua
nds: Syntaxmarkeren för Lua

en: All people who have contributed and I have forgotten to mention
nds: All Lüüd, de wat bidragen hebbt un de ik hier nu vergeten heff.

en: Configure
nds: Instellen

en: replace with %1?
nds: Mit %1 utwesseln?

[ctx: %2 is the translation of the next message]
en: 1 replacement done on %2 | %1 replacements done on %2
nds[0]: 1 Saak op %2 utwesselt
nds[1]: %1 Saken op %2 utwesselt

[ctx: substituted into the previous message]
en: 1 line | %1 lines
nds[0]: 1 Reeg
nds[1]: %1 Regen

en: Variables
nds: Variabeln

en: Kate Handbook.
nds: Kate-Handbook

en: true
nds: wohr

en: false
nds: falsch

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: none
nds: keen

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: modified
nds: ännert

en: Show list of valid variables.
nds: List vun gellen Variabeln wiesen

[ctx: short translation please]
en: Set the number of autocenter lines.
nds: De Tall vun automaatsch inmiddelt Regen fastleggen

[ctx: short translation please]
en: Set the document background color.
nds: Achtergrundklöör för't Dokment fastleggen

[ctx: short translation please]
en: Pressing backspace in leading whitespace unindents.
nds: Torüchtast binnen vörangahn Freeruum rückt ut

[ctx: short translation please]
en: Enable block selection mode.
nds: Block-Utsöökmetood anmaken

[ctx: short translation please]
en: Set the color for the bracket highlight.
nds: De Klöör för't Klemm-Rutheven fastleggen

[ctx: short translation please]
en: Set the background color for the current line.
nds: De Achtergrundklöör för de aktuelle Reeg fastleggen

[ctx: short translation please]
en: Set the default dictionary used for spell checking.
nds: Den Klookschriever sien Standard-Wöörbook fastleggen

[ctx: short translation please]
en: Enable dynamic word wrap of long lines.
nds: Dünaamsch Reegümbrook för lange Regen anmaken

[ctx: short translation please]
en: Sets the end of line mode.
nds: Reegenn-Metood fastleggen

[ctx: short translation please]
en: Enable folding markers in the editor border.
nds: Fooldmarken an'n Rand vun den Editor anmaken

[ctx: short translation please]
en: Set the point size of the document font.
nds: Schriftgrött för dat Dokment (in Pünkt) fastleggen

[ctx: short translation please]
en: Set the font of the document.
nds: Schrift för dat Dokment fastleggen

[ctx: short translation please]
en: Set the syntax highlighting.
nds: Syntaxmarkeren fastleggen

[ctx: short translation please]
en: Set the icon bar color.
nds: Lüttbildbalkenklöör fastleggen

[ctx: short translation please]
en: Enable the icon border in the editor view.
nds: Lüttbildränners in de Editoransicht anmaken.

[ctx: short translation please]
en: Set the auto indentation style.
nds: Stil för autom. Inrücken fastleggen

[ctx: short translation please]
en: Adjust indentation of text pasted from the clipboard.
nds: Inrücken bi't Infögen ut de Twischenaflaag topassen.

[ctx: short translation please]
en: Set the indentation depth for each indent level.
nds: Inrückdeepde för elk Inrückstoop fastleggen

[ctx: short translation please]
en: Allow odd indentation level (no multiple of indent width).
nds: Egen Inrückstopen tolaten (keen Veelfachen vun de Inrückbreed).

[ctx: short translation please]
en: Show line numbers.
nds: Reegnummern wiesen

[ctx: short translation please]
en: Insert newline at end of file on save.
nds: Bi't Sekern Reegümbrook na't Dateienn anfögen

[ctx: short translation please]
en: Enable overwrite mode in the document.
nds: Överschrievbedrief binnen Dokment tolaten

[ctx: short translation please]
en: Enable persistent text selection.
nds: Duerhaftig Textköör anmaken

[ctx: short translation please]
en: Replace tabs with spaces when saving the document.
nds: Tabulatoren bi't Sekern vun't Dokment in Freetekens wanneln

[ctx: short translation please]
en: Replace tabs with spaces.
nds: Tabulatoren in Freetekens wanneln

[ctx: short translation please]
en: Remove trailing spaces when saving the document.
nds: Achterankamen Freetekens bi't Sekern vun't Dokment wegdoon

[ctx: short translation please]
en: Set the color scheme.
nds: Klöörschema fastleggen

[ctx: short translation please]
en: Set the text selection color.
nds: Klöör för de Textköör fastleggen

[ctx: short translation please]
en: Visualize tabs and trailing spaces.
nds: Tabulatoren un achterankamen Freetekens wiesen

[ctx: short translation please]
en: Enable smart home navigation.
nds: Plietsch Pos1-Navigeren anmaken

[ctx: short translation please]
en: Pressing TAB key indents.
nds: Inrücken mit de Tabtast

[ctx: short translation please]
en: Set the tab display width.
nds: Tab-Wiesbreed fastleggen

[ctx: short translation please]
en: Set the number of undo steps to remember (0 equals infinity).
nds: Tall vun Torüchnehm-Akschonen fastleggen (0 bedüüdt keen Grenz)

[ctx: short translation please]
en: Set the word wrap column.
nds: Striep för't Ümbreken fastleggen

[ctx: short translation please]
en: Set the word wrap marker color.
nds: Klöör för Reegümbrookmark

[ctx: short translation please]
en: Enable word wrap while typing text.
nds: Reegümbröök bi't Tippen infögen

en: Tab Width
nds: Tab-Breed

en: Indentation Width
nds: Inrückbreed

en: Indentation Mode
nds: Inrückbedrief

en: Tabulators && Spaces
nds: Tabulatern &un Freetekens

en: Tabulators
nds: Tabulatoren

en: Spaces
nds: Freetekens

en: Encoding
nds: Koderen

en: Here you can choose which mode should be used for the current document. This will influence the highlighting and folding being used, for example.
nds: Hier kannst Du de Bedriefoort för't aktuelle Dokment utsöken. Denn warrt a.B. en anner Syntaxmarkeren oder en anner Metood för't Tosamenfoolden bruukt.

en: Syntax highlighting
nds: Syntaxmarkeren

en: Line %1, Column %2
nds: Reeg %1, Striep %2

en: Soft Tabs: %1
nds: Week Tabs: %1

en: Soft Tabs: %1 (%2)
nds: Week Tabs: %1 (%2)

en: Tab Size: %1
nds: Tab-Grött: %1

en: Indent/Tab: %1/%2
nds: Infögen/Tab: %1/%2

en: Other...
nds: Anner...

en: Other (%1) | Other (%1)
nds[0]: Anner (%1)
nds[1]: Anner (%1)

en: Please specify the wanted tab width:
nds: Bitte de vörtrocken Tabbreed angeven:

en: Please specify the wanted indentation width:
nds: Bitte de vörtrocken Inrückbreed angeven:

en: Cut the selected text and move it to the clipboard
nds: Den utsöchten Text knippen un na de Twischenaflaag verschuven

en: Paste previously copied or cut clipboard contents
nds: Föögt vördem knippten oder kopeerten Inholt ut de Twischenaflaag in

en: Use this command to copy the currently selected text to the system clipboard.
nds: Mit dissen Befehl kannst Du den utsöchten Text na de Twischenaflaag koperen.

en: Save the current document
nds: Dat aktuelle Dokment sekern

en: Revert the most recent editing actions
nds: De lesten Bewerken torüchnehmen

en: Revert the most recent undo operation
nds: De leste Torüchnehmen wedder herstellen

en: &Scripts
nds: &Skripten

en: Apply &Word Wrap
nds: Regen üm&breken

en: &Clean Indentation
nds: Inrücken &wegdoon

en: Use this to clean the indentation of a selected block of text (only tabs/only spaces).<br /><br />You can configure whether tabs should be honored and used or replaced with spaces, in the configuration dialog.
nds: Disse Befehl rüümt de Inrücken binnen den utsöchten Text op (bloots Tab- / bloots Freetekens).<br /><br />Binnen den Instellendialoog kannst Du fastleggen, wat Free- oder Tabtekens för't Inrücken bruukt warrt.

en: C&omment
nds: &Kommentar

en: This command comments out the current line or a selected block of text.<br /><br />The characters for single/multiple line comments are defined within the language's highlighting.
nds: Disse Befehl maakt ut de aktuelle Reeg oder den utsöchten Textblock en Kommentar.<br /><br />De Tekens för Eenreeg- un Mehrregenkommentaren sünd binnen de Spraak ehr Syntaxmarkeren-Moduul fastleggt.

en: Unco&mment
nds: Kommentar we&gmaken

en: This command removes comments from the current line or a selected block of text.<br /><br />The characters for single/multiple line comments are defined within the language's highlighting.
nds: Disse Befehl maakt de Kommentartekens vun de aktuelle Reeg oder den utsöchten Textblock weg.<br /><br />De Tekens för Eenreeg- un Mehrregenkommentaren sünd binnen de Spraak ehr Syntaxmarkeren-Moduul fastleggt.

en: Toggle Comment
nds: Kommentar an- oder utmaken

en: &Read Only Mode
nds: &Bloots-Lesen-Bedrief

en: Lock/unlock the document for writing
nds: Binnen dat Dokment schrieven tolaten / verporren

en: Uppercase
nds: Grootschrieven

en: Convert the selection to uppercase, or the character to the right of the cursor if no text is selected.
nds: Den utsöchten Text in Grootbookstaven ümwanneln, oder den Bookstaven rechterhand den Blinker, wenn nix utsöcht is.

en: Lowercase
nds: Lüttschrieven

en: Convert the selection to lowercase, or the character to the right of the cursor if no text is selected.
nds: Den utsöchten Text in Lüttbookstaven ümwanneln, oder den Bookstaven rechterhand den Blinker, wenn nix utsöcht is.

en: Capitalize
nds: Groot Anfangen

en: Capitalize the selection, or the word under the cursor if no text is selected.
nds: All Wöör binnen de Köör, oder, wenn nix markeert is, dat aktuelle Woort mit en Grootbookstaav anfangen laten

en: Join Lines
nds: Regen tosamentrecken

en: Invoke Code Completion
nds: Kodekompletteren opropen

en: Manually invoke command completion, usually by using a shortcut bound to this action.
nds: Kompletteren vun Befehlen vun Hand opropen, normalerwies över en Tastkombinatschoon, de disse Akschoon towiest is.

en: Print the current document.
nds: Dat aktuelle Dokment drucken

en: Show print preview of current document
nds: Druckvöransicht vun't aktuelle Dokment wiesen

en: Reloa&d
nds: &Nieg laden

en: Reload the current document from disk.
nds: Dat aktuelle Dokment nochmaal vun de Fastplaat laden.

en: Save the current document to disk, with a name of your choice.
nds: Sekert dat aktuelle Dokment mit en niegen Naam.

en: Save &Copy As...
nds: &Kopie sekern as...

en: Save a copy of the current document to disk.
nds: En Kopie vun't aktuelle Dokment op de Fastplaat sekern.

en: This command opens a dialog and lets you choose a line that you want the cursor to move to.
nds: Disse Befehl wiest en Dialoog, binnen den Du de Reeg fastleggen kannst, na de de Blinker jumpen schall.

en: Move upwards to the previous modified line.
nds: Na baven na de verleden ännerte Reeg gahn

en: Move downwards to the next modified line.
nds: Na nerrn na de nakamen ännerte Reeg gahn

en: &Configure Editor...
nds: &Editor instellen...

en: Configure various aspects of this editor.
nds: Verscheden Instellen för dissen Editor

en: &Mode
nds: &Bedrief

en: &Highlighting
nds: S&yntaxmarkeren

en: Here you can choose how the current document should be highlighted.
nds: Hier kannst Du de Syntaxmarkeren utsöken, de Du för't Dokment bruken wullt.

en: &Indentation
nds: &Inrücken

en: Select the entire text of the current document.
nds: Den helen Text vun't aktuelle Dokment utsöken

en: If you have selected something within the current document, this will no longer be selected.
nds: Wenn Du binnen dat aktuelle Dokment wat utsöcht hest, warrt de Köör opheevt.

en: Enlarge Font
nds: Schrift grötter maken

en: This increases the display font size.
nds: Dit maakt de Bookstaven binnen de Ansicht grötter.

en: Shrink Font
nds: Schrift lütter maken

en: This decreases the display font size.
nds: Dit maakt de Bookstaven binnen de Ansicht lütter.

en: Bl&ock Selection Mode
nds: Bl&ock-Utsöökmetood

en: This command allows switching between the normal (line based) selection mode and the block selection mode.
nds: Disse Befehl wesselt twischen dat normale Utsöken (langs de Regen) un de Block-Utsöökmetood.

en: Overwr&ite Mode
nds: Överschr&ievbedrief

en: Choose whether you want the text you type to be inserted or to overwrite existing text.
nds: Söök ut, wat ingeven Text den olen överschrievt oder inföögt warrt.

en: &Dynamic Word Wrap
nds: &Dünaamsch Reegümbrook

en: Dynamic Word Wrap Indicators
nds: Reegümbrook-Marken

en: Choose when the Dynamic Word Wrap Indicators should be displayed
nds: Legg fast, wannehr de Marken för dünaamsche Reegümbröök wiest warrn schöölt

en: &Off
nds: &Ut

en: Follow &Line Numbers
nds: Reeg&nummern folgen

en: &Always On
nds: &Jümmers aktiv

en: Static Word Wrap
nds: Fast Reegümbrook

en: Show Static &Word Wrap Marker
nds: Mark för &fast Reegümbrook wiesen

en: Show/hide the Word Wrap Marker, a vertical line drawn at the word wrap column as defined in the editing properties
nds: De Mark för fast Reegümbrook wiesen / versteken - En pielrecht Lien bi den Striep, woneem de Text ümbraken warrt. Den Ümbrookstriep kannst Du binnen de Bewerken-Instellen fastleggen.

en: Show Folding &Markers
nds: Foold&marken wiesen

en: You can choose if the codefolding marks should be shown, if codefolding is possible.
nds: Du kannst utsöken, wat de Kode-Fooldmarken wiest warrt, wenn Foolden mööglich is.

en: Show &Icon Border
nds: Rand för Lüttb&iller wiesen

en: Show/hide the icon border.<br /><br />The icon border shows bookmark symbols, for instance.
nds: Den Rand för Lüttbiller wiesen / versteken.<br /><br />Disse Rand wiest t.B. Leestekens.

en: Show &Line Numbers
nds: Reegn&ummern wiesen

en: Show/hide the line numbers on the left hand side of the view.
nds: De Reegnummern linkerhand wiesen / versteken.

en: Show Scroll&bar Marks
nds: Rull&balken-Marken wiesen

en: Show/hide the marks on the vertical scrollbar.<br /><br />The marks show bookmarks, for instance.
nds: Marken op den pielrechten Rullbalken wiesen / versteken.<br /><br />De Marken wiest a.B. de Leestekens.

en: Show Scrollbar Mini-Map
nds: Rullbalkenkoort wiesen

en: Show/hide the mini-map on the vertical scrollbar.<br /><br />The mini-map shows an overview of the whole document.
nds: En Minikoort op den pielrechten Rullbalken wiesen / versteken.<br /><br />De Koort wiest en Vöransicht vun't hele Dokment.

note: i18n("Show the whole document in the Mini-Map"), this); ac->addAction(QLatin1String("view_scrollbar_minimap_all"), a); a->setWhatsThis(i18n("Display the whole document in the mini-map.<br /><br />With this option set the whole document will be visible in the mini-map.")); connect(a, SIGNAL(triggered
en: Show Non-Printable Spaces
nds: Nich-druckbor Tekens wiesen

en: Show/hide bounding box around non-printable spaces
nds: Kasten rund nich-druckbor Tekens wiesen/versteken

en: Switch to Command Line
nds: Na de Befehlsreeg wesseln

en: Show/hide the command line on the bottom of the view.
nds: De Befehlsreeg nerrn in de Ansicht wiesen / versteken.

en: Input Modes
nds: Ingaavmetoden

en: Activate/deactivate %1
nds: %1 an-/utmaken

en: &End of Line
nds: Reeg&enn

en: Choose which line endings should be used, when you save the document
nds: Söök ut, welk Reegenn Du bi't Sekern vun't Dokment bruken wullt

en: Add &Byte Order Mark (BOM)
nds: &Bytereeg-Mark (BOM) tofögen

en: E&ncoding
nds: &Koderen

en: Look up the first occurrence of a piece of text or regular expression.
nds: Na't eerste Vörkamen vun en Textdeel oder reguleren Utdruck söken

en: Find Selected
nds: Köör söken

en: Finds next occurrence of selected text.
nds: Söcht na't nakamen Vörkamen vun den utsöchten Text.

en: Find Selected Backwards
nds: Köör achterrut söken

en: Finds previous occurrence of selected text.
nds: Söcht na't verleden Vörkamen vun utsöchten Text.

en: Look up the next occurrence of the search phrase.
nds: Söcht na't nakamen Vörkamen vun den Sööktext.

en: Look up the previous occurrence of the search phrase.
nds: Söcht na't verleden Vörkamen vun den Sööktext.

en: Look up a piece of text or regular expression and replace the result with some given text.
nds: Söcht na en Textdeel oder reguleren Utdruck un wesselt en angeven Text in.

en: Automatic Spell Checking
nds: Auto-Klookschriever

en: Enable/disable automatic spell checking
nds: Den Auto-Klookschriever an- oder utmaken

en: Change Dictionary...
nds: Wöörbook wesseln...

en: Change the dictionary that is used for spell checking.
nds: Den Klookschriever sien Wöörbook wesseln

en: Clear Dictionary Ranges
nds: Wöörbook-Rebeden wegmaken

en: Remove all the separate dictionary ranges that were set for spell checking.
nds: All de instellten Wöörbook-Rebeden för den Klookschriever wegmaken

en: Copy as &HTML
nds: As &HTML koperen

en: Use this command to copy the currently selected text as HTML to the system clipboard.
nds: Den opstunns utsöchten Text as HTML na de Twischenaflaag koperen

en: E&xport as HTML...
nds: As HTML e&xporteren...

en: This command allows you to export the current document with all highlighting information into a HTML document.
nds: Disse Befehl exporteert dat aktuelle Dokment mit all Syntaxmarkeren as en HTML-Dokment.

en: Move Word Left
nds: Woort na links schuven

en: Select Character Left
nds: Bookstaav links utsöken

en: Select Word Left
nds: Woort links utsöken

en: Move Word Right
nds: Woort na rechts schuven

en: Select Character Right
nds: Bookstaav rechts utsöken

en: Select Word Right
nds: Woort rechts utsöken

en: Move to Beginning of Line
nds: Na den Reeganfang gahn

en: Move to Beginning of Document
nds: Na den Dokmentanfang gahn

en: Select to Beginning of Line
nds: Bet to den Reeganfang utsöken

en: Select to Beginning of Document
nds: Bet to den Dokmentanfang utsöken

en: Move to End of Line
nds: Na't Reegenn gahn

en: Move to End of Document
nds: Na't Dokmentenn gahn

en: Select to End of Line
nds: Bet na't Reegenn utsöken

en: Select to End of Document
nds: Bet to't Dokmentenn utsöken

en: Select to Previous Line
nds: Bet to de verleden Reeg utsöken

en: Scroll Line Up
nds: Een Reeg na baven rullen

en: Move to Next Line
nds: Na nakamen Reeg gahn

en: Move to Previous Line
nds: Na verleden Reeg gahn

en: Move Cursor Right
nds: Blinker na rechts schuven

en: Move Cursor Left
nds: Blinker na links schuven

en: Select to Next Line
nds: Bet to de nakamen Reeg utsöken

en: Scroll Line Down
nds: Een Reeg na nerrn rullen

en: Scroll Page Up
nds: Een Siet na baven rullen

en: Select Page Up
nds: Een Siet na baven utsöken

en: Move to Top of View
nds: Na de Ansichtkant baven gahn

en: Select to Top of View
nds: Bet to de Ansichtkant baven utsöken

en: Scroll Page Down
nds: Een Siet na nerrn rullen

en: Select Page Down
nds: Een Siet na nerrn utsöken

en: Move to Bottom of View
nds: Na de Ansichtkant nerrn gahn

en: Select to Bottom of View
nds: Bet to de Ansichtkant nerrn utsöken

en: Select to Matching Bracket
nds: Bet to de tohören Klemm utsöken

en: Transpose Characters
nds: Bookstaven tuschen

en: Delete Line
nds: Reeg wegdoon

en: Delete Word Left
nds: Woort links wegdoon

en: Delete Word Right
nds: Woort rechts wegdoon

en: Delete Next Character
nds: Nakamen Bookstaav wegdoon

en: Backspace
nds: Torüchtast

en: Insert Smart Newline
nds: Plietsch Reegümbrook infögen

en: Insert newline including leading characters of the current line which are not letters or numbers.
nds: Reegümbrook infögen un de nakamen Reeg mit de Anfangtekens ut de aktuelle Reeg anfangen, de keen Bookstaven oder Tallen sünd.

en: &Indent
nds: &Inrücken

en: Use this to indent a selected block of text.<br /><br />You can configure whether tabs should be honored and used or replaced with spaces, in the configuration dialog.
nds: Disse Befehl rückt utsöcht Text in.<br /><br />Binnen den Instellendialoog kannst Du fastleggen, wat Free- oder Tabtekens för't Inrücken bruukt warrt.

en: &Unindent
nds: &Utrücken

en: Use this to unindent a selected block of text.
nds: Mit dissen Befehl kannst Du utsöchten Text utrücken.

en: Fold Toplevel Nodes
nds: Böverste Evene tosamenfoolden

en: (R/O) %1
nds: (b.l.) %1

en: Export File as HTML
nds: Datei na HTML exporteren

[ctx: from line - to line]
en: <center>%1<br/>&#x2014;<br/>%2</center>
nds: <center>%1<br/>&#x2013;<br/>%2</center>

en: Available Commands
nds: Verföögbor Befehlen

en: <p>For help on individual commands, do <code>'help &lt;command&gt;'</code></p>
nds: <p>Mit <code>'help &lt;Befehl&gt;'</code> warrt de Hülp för enkelte Befehlen wiest.</p>

en: No help for '%1'
nds: För "%1" gifft dat keen Hülp

en: No such command <b>%1</b>
nds: De Befehl <b>%1</b> is nich begäng

en: <p>This is the Katepart <b>command line</b>.<br />Syntax: <code><b>command [ arguments ]</b></code><br />For a list of available commands, enter <code><b>help list</b></code><br />For help for individual commands, enter <code><b>help &lt;command&gt;</b></code></p>
nds: <p>Dit is de <b>Befehlsreeg</b> vun de Kate-Komponent.<br />Syntax: <code><b>Befehl [ Argumenten ]</b></code><br />Mit <code><b>help list</b></code> kannst Du Di de List mit verföögbor Befehlen wiesen laten<br />Mit <code><b>help &lt;Befehl&gt;</b></code> warrt de Hülp för enkelte Befehlen wiest.</p>

en: No such command: "%1"
nds: De Befehl "%1" is nich begäng

en: Error: No range allowed for command "%1".
nds: Fehler: Bi den Befehl "%1" is keen Rebeet tolaten.

en: Success:
nds: Resultaat:

en: Command "%1" failed.
nds: Befehl "%1" is fehlslaan.

en: Mark Type %1
nds: Marktyp %1

en: Set Default Mark Type
nds: Standardtyp för Marken setten

en: Disable Annotation Bar
nds: Anmarkbalken utmaken

en: All documents written to disk
nds: All Dokmenten na Fastplaat schreven

en: Document written to disk
nds: Dokment na Fastplaat schreven

en: <p><b>w/wa &mdash; write document(s) to disk</b></p><p>Usage: <tt><b>w[a]</b></tt></p><p>Writes the current document(s) to disk. It can be called in two ways:<br /> <tt>w</tt> &mdash; writes the current document to disk<br /> <tt>wa</tt> &mdash; writes all documents to disk.</p><p>If no file name is associated with the document, a file dialog will be shown.</p>
nds: <p><b>w/wa &ndash; Dokument(en) na Fastplaat schrieven</b></p><p>Bruuk: <tt><b>w[a]</b></tt></p><p>Schrifft aktuelle Dokmenten na de Fastplaat. Lett sik op twee Oorden bruken:<br /> <tt>w</tt> &ndash; schrifft dat aktuelle Dokment na de Fastplaat<br /> <tt>wa</tt> &ndash; schrifft all Dokmenten na de Fastplaat.</p><p>Höört dat Dokment keen Dateinaam to, warrt en Dateidialoog wiest.</p>

en: <p><b>q/qa/wq/wqa &mdash; [write and] quit</b></p><p>Usage: <tt><b>[w]q[a]</b></tt></p><p>Quits the application. If <tt>w</tt> is prepended, it also writes the document(s) to disk. This command can be called in several ways:<br /> <tt>q</tt> &mdash; closes the current view.<br /> <tt>qa</tt> &mdash; closes all views, effectively quitting the application.<br /> <tt>wq</tt> &mdash; writes the current document to disk and closes its view.<br /> <tt>wqa</tt> &mdash; writes all documents to disk and quits.</p><p>In all cases, if the view being closed is the last view, the application quits. If no file name is associated with the document and it should be written to disk, a file dialog will be shown.</p>
nds: <p><b>q/qa/wq/wqa &ndash; (Schrieven un) Tomaken</b></p><p>Bruuk: <tt><b>[w]q[a]</b></tt></p><p>Maakt dat Programm to. Is <tt>w</tt> vöranstellt, schrifft dat ok aktuelle Dokment na de Fastplaat. Lett sik op en Reeg verscheden Oorden bruken:<br />  <tt>q</tt> &ndash; maakt de aktuelle Ansicht to<br />  <tt>qa</tt> &ndsah; maakt all Ansichten un ok dat Programm to<br /> <tt>wq</tt> &ndash; schrifft dat aktuelle Dokment na de Fastplaat un maakt de tohören Ansicht to<br /> <tt>wqa</tt> &ndash; schrifft all Dokmenten na de Fastplaat un maakt dat Programm to.</p><p>Maakst Du de leste vörhannen Ansicht to, warrt ok dat Programm utmaakt. Höört dat Dokment keen Dateinaam to, un schall dat na de Fastplaat schreven warrn, warrt en Dateidialoog wiest.</p>

en: <p><b>x/xa &mdash; write and quit</b></p><p>Usage: <tt><b>x[a]</b></tt></p><p>Saves document(s) and quits (e<b>x</b>its). This command can be called in two ways:<br /> <tt>x</tt> &mdash; closes the current view.<br /> <tt>xa</tt> &mdash; closes all views, effectively quitting the application.</p><p>In all cases, if the view being closed is the last view, the application quits. If no file name is associated with the document and it should be written to disk, a file dialog will be shown.</p><p>Unlike the 'w' commands, this command only writes the document if it is modified.</p>
nds: <p><b>x/xa &ndash; sekern un utmaken</b></p><p>Bruuk: <tt><b>x[a]</b></tt></p><p>Sekert Dokmenten un maakt dat Programm ut (e<b>x</b>it). Disse Befehl lett sik op twee Oorden opropen:<br /> <tt>x</tt> &ndash; maakt de aktuelle Ansicht to.<br /> <tt>xa</tt> &ndash; maakt all Ansichten un dat Programm ut.</p><p>Maakst Du de leste vörhannen Ansicht to, warrt ok dat Programm utmaakt. Höört dat Dokment keen Dateinaam to, un schall dat na de Fastplaat schreven warrn, warrt en Dateidialoog wiest.</p><p>Anners as de Befehl "w" sekert disse Befehl bloots ännert Dokmenten.</p>

en: <p><b>sp,split&mdash; Split horizontally the current view into two</b></p><p>Usage: <tt><b>sp[lit]</b></tt></p><p>The result is two views on the same document.</p>
nds: <p><b>sp,split &ndash; De aktuelle Ansicht kimmrecht delen</b></p><p>Bruuk: <tt><b>sp[lit]</b></tt></p><p>As Resultaat warrt dat sülve Dokment binnen twee Ansichten wiest.</p>

en: <p><b>vs,vsplit&mdash; Split vertically the current view into two</b></p><p>Usage: <tt><b>vs[plit]</b></tt></p><p>The result is two views on the same document.</p>
nds: <p><b>vs,vsplit &ndash; De aktuelle Ansicht pielrecht delen</b></p><p>Bruuk: <tt><b>vs[plit]</b></tt></p><p>As Resultaat warrt dat sülve Dokment binnen twee Ansichten wiest.</p>

en: <p><b>clo[se]&mdash; Close the current view</b></p><p>Usage: <tt><b>clo[se]</b></tt></p><p>After executing it, the current view will be closed.</p>
nds: <p><b>clo, close &ndash; De aktuelle Ansicht tomaken</b></p><p>Bruuk: <tt><b>clo[se]</b></tt></p><p>As Resultaat warrt de aktuelle Ansicht tomaakt.</p>

en: <p><b>[v]new &mdash; split view and create new document</b></p><p>Usage: <tt><b>[v]new</b></tt></p><p>Splits the current view and opens a new document in the new view. This command can be called in two ways:<br /> <tt>new</tt> &mdash; splits the view horizontally and opens a new document.<br /> <tt>vnew</tt> &mdash; splits the view vertically and opens a new document.<br /></p>
nds: <p><b>new, vnew &ndash; Ansicht delen un nieg Dokment opstellen</b></p><p>Bruuk: <tt><b>[v]new</b></tt></p><p>Deelt de aktuelle Ansicht un maakt binnen de niege Ansicht en nieg Dokment op. Disse Befehl lett sik op twee Oorden opropen:<br /> <tt>new</tt> &ndash; deelt de Ansicht kimmrecht un maakt en nieg Dokment op.<br /> <tt>vnew</tt> &ndash; deelt de Ansicht pielrecht un maakt en nieg Dokment op.<br /></p>

en: <p><b>b,buffer &mdash; Edit document N from the document list</b></p><p>Usage: <tt><b>b[uffer] [N]</b></tt></p>
nds: <p><b>b,buffer &ndash; Dokment N op de Dokmentenlist bewerken</b></p><p>Bruuk: <tt><b>b[uffer] [N]</b></tt></p>

en: <p><b>bp,bprev &mdash; previous buffer</b></p><p>Usage: <tt><b>bp[revious] [N]</b></tt></p><p>Goes to <b>[N]</b>th previous document ("<b>b</b>uffer") in document list. </p><p> <b>[N]</b> defaults to one. </p><p>Wraps around the start of the document list.</p>
nds: <p><b>bp,bprev &ndash; verleden Puffer</b></p><p>Bruuk: <tt><b>bp[revious] [N]</b></tt></p><p>Geiht na't <b>[N]</b>. verleden Dokment ("<b>b</b>uffer") op de Dokmentenlist.</p> <p> <b>[N]</b> is standardwies "een". </p><p>Wesselt na'n Anfang vun de Dokmentenlist na ehr Enn.</p>

en: <p><b>bn,bnext &mdash; switch to next document</b></p><p>Usage: <tt><b>bn[ext] [N]</b></tt></p><p>Goes to <b>[N]</b>th next document ("<b>b</b>uffer") in document list.<b>[N]</b> defaults to one. </p><p>Wraps around the end of the document list.</p>
nds: <p><b>bn,bnext &ndash; na nakamen Dokment wesseln</b></p><p>Bruuk: <tt><b>bn[ext] [N]</b></tt></p><p>Geiht na't <b>[N]</b>. nakamen Dokment ("<b>b</b>uffer") op de Dokmentenlist.<b>[N]</b> is standardwies "een". </p><p>Wesselt na't Enn vun de Dokmentenlist na ehr Anfang.</p>

en: <p><b>bf,bfirst &mdash; first document</b></p><p>Usage: <tt><b>bf[irst]</b></tt></p><p>Goes to the <b>f</b>irst document ("<b>b</b>uffer") in document list.</p>
nds: <p><b>bf,bfirst &ndash; eerst Dokment</b></p><p>Bruuk: <tt><b>bf[irst]</b></tt></p><p>Geiht na't eerste (<b>f</b>irst) Dokment ("<b>b</b>uffer") op de Dokmentenlist.</p>

en: <p><b>bl,blast &mdash; last document</b></p><p>Usage: <tt><b>bl[ast]</b></tt></p><p>Goes to the <b>l</b>ast document ("<b>b</b>uffer") in document list.</p>
nds: <p><b>bl,blast &ndash; lest Dokment</b></p><p>Bruuk: <tt><b>bl[ast]</b></tt></p><p>Geiht na't <b>l</b>este Dokment ("<b>b</b>uffer") op de Dokmentenlist.</p>

en: <p><b>ls</b></p><p>list current buffers<p>
nds: <p><b>ls</b></p> <p>aktuell Dateien oplisten <p>

en: Missing argument. Usage: %1 <from>
nds: Argument fehlt. Bruuk: %1 <vun>

en: No mapping found for "%1"
nds: För "%1" lett sik keen Towiesen finnen.

en: "%1" is mapped to "%2"
nds: "%1" is na "%2" towiest

en: Missing argument(s). Usage: %1 <from> [<to>]
nds: Argument fehlt. Bruuk: %1 <Vun> [<Na>]

en: Wrong arguments
nds: Argumenten leeg

en: Unable to open the config file for reading.
nds: Instellendatei lett sik nich för't Lesen opmaken

en: Unable to open file
nds: Datei lett sik nich opmaken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkViCommandsOverride)
en: When selected, vi commands will override Kate's built-in commands. For example: Ctrl+R will redo, and override the standard action (showing the search and replace dialog).
nds: Wenn anmaakt, gaht de VI-Befehlen de vun Kate vör. As Bispill: Strg+R stellt en torüchnahmen Akschoon wedder her, un wiest nich - as sünst - den Söök- un Utwesseldialoog.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkViCommandsOverride)
en: Let Vi commands override Kate shortcuts
nds: Kate-Akschonen mit VI-Befehlen överschrieven

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkViRelLineNumbers)
en: Show the line number relative to the line with the cursor in front of each line.
nds: Reegnummern relatiev to de Reeg mit den Blinker dor binnen wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkViRelLineNumbers)
en: Display relative line numbers
nds: Relatiev Reegnummern wiesen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Key mapping is used to change the meaning of typed keys. This allows you to move commands to other keys or make special keypresses for doing a series of commands.
    
    Example:
    "<F2>" → "I-- <esc>"
    
    This will prepend "-- " to a line when pressing F2.
nds: Mit Tasttowiesen kannst Du de Utgaav bi't Drücken vun Tasten topassen. Dor laat sik Befehlen mit na anner Tasten towiesen oder mit besünner Tastkombinatschonen hele Befehlkeden utlösen.
    
    Bispill:
    "<F2>" → "I-- <esc>"
    
    Stellt en Reeg de Tekens "-- " vöran, wenn Du F2 drückst.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Key Mapping
nds: Tasttowiesen

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, normalTab)
en: Normal mode
nds: Normaalbedrief

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings)
en: Command
nds: Befehl

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings)
en: Replacement
nds: Utwesseln

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings)
en: Recursive?
nds: Rekursiev?

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, insertTab)
en: Insert mode
nds: Inföögbedrief

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, visualTab)
en: Visual mode
nds: Sichtbor Bedrief

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemoveSelectedRows)
en: Remove selected
nds: Utsöchte wegmaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAddNewRow)
en: Add new mapping
nds: Nieg Towiesen tofögen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnImportNormal)
en: Read a vimrc file and attempt to import mappings specified with the "[n]noremap" command.
nds: En "vimrc"-Datei inlesen un mit den Befehl "[n]noremap" angeven Towiesen importeren.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnImportNormal)
en: Import from vimrc file
nds: Ut "vimrc"-Datei importeren

en: Mark set: %1
nds: Mark fastleggt: %1

en: There are no more chars for the next bookmark.
nds: För't nakamen Leesteken gifft dat keen Bookstaav mehr.

en: Nothing in register %1
nds: Nix binnen Register %1

en: '%1' %2,  Hex %3,  Octal %4
nds: "%1" %2,  Hex %3,  Oktaal %4

en: Mark not set: %1
nds: Mark nich fastleggt: %1
