katepart4 - en to nn translation catalogue (1093 entries)

en: Argument-hints
nn: Argumenthint

en: Best matches
nn: Beste treff

en: Language keywords
nn: Nøkkelord for språk

en: Auto Word Completion
nn: Autofullføring

en: Shell Completion
nn: Skalfullføring

en: Reuse Word Above
nn: Bruk ordet over om att

en: Reuse Word Below
nn: Bruk ordet under om att

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nn: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (file_export)
en: Export/Print
nn: Eksporterer / skriv ut

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
nn: &Rediger

note: i18n: ectx: Menu (edit_find_menu)
en: Find Variants
nn: Finn-alternativ

note: i18n: ectx: Menu (selection)
en: Selection
nn: Utval

note: i18n: ectx: Menu (capitalization)
en: Capitalization
nn: Store/små bokstavar

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
nn: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (view_menu_word_wrap)
en: Word Wrap
nn: Tekstbryting

note: i18n: ectx: Menu (view_menu_borders)
en: Borders
nn: Kantlinjer

note: i18n: ectx: Menu (codefolding)
en: &Code Folding
nn: &Kodefalding

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
nn: &Gå til

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
nn: V&erktøy

note: i18n: ectx: Menu (wordcompletion)
en: Word Completion
nn: Ordfullføring

note: i18n: ectx: Menu (spelling)
en: Spelling
nn: Stavekontroll

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nn: &Innstillingar

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nn: Hovudverktøylinje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Code block folding:
nn: Kodeblokk-falding:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowFoldingMarkers)
en: If this option is checked, every new view will display marks for folding.
nn: Viss det er kryssa av her, vil nye tekstruter visa merke for kodefalding.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowFoldingMarkers)
en: Show arrows to collapse code blocks
nn: Vis piler for å falda saman kodeblokker

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowFoldingPreview)
en: If checked, hovering over a folded region shows a preview of the folded text in a popup.
nn: Viss det er kryssa av her, vil det visast ei førehandsvising av samanfalden kode når du har peikaren over han.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowFoldingPreview)
en: Show preview of folded blocks on hover
nn: Førehandsvis samanfaldne blokker når peikaren er over

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Left side:
nn: Venstre side:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkIconBorder)
en: <p>If this option is checked, every new view will display an icon border on the left hand side.</p><p>The icon border shows bookmark signs, for instance.</p>
nn: <p>Viss det er kryssa av her, får nye tekstruter ei ikonramme langs venstre side.</p><p>Ikonramma viser blant anna bokmerketeikn.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkIconBorder) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollbarMarks)
en: Show marks
nn: Vis merke

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkLineNumbers)
en: If this option is checked, every new view will display line numbers on the left hand side.
nn: Viss det er kryssa av her, får nye tekstruter linjenummer langs venstre side.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkLineNumbers)
en: Show &line numbers
nn: Vis &linjenummer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowLineModification)
en: If this option is checked, a small indicator for modified and saved lines is shown on the left hand side.
nn: Viss det er kryssa av her, vert det vist eit lite merke for endra og lagra linjer langs venstre side.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowLineModification)
en: Highlight changed and unsaved lines
nn: Framhev endra og ulagra filer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Scrollbars
nn: Rullefelt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarMarks)
en: <p>If this option is checked, every new view will show marks on the vertical scrollbar.</p><p>These marks will show bookmarks, for instance.</p>
nn: <p>Viss det er kryssa av her, får nye tekstruter merke på det loddrette rullefeltet.</p><p>Desse merka viser blant anna bokmerke.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarPreview)
en: <p>If this option is checked, hovering over the vertical scrollbar will show a preview of the text.</p>
nn: <p>Viss det er kryssa av her, vil du sjå ei førehandsvising av teksten når du held peikaren over det loddrette rullefeltet.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollbarPreview)
en: Show preview when hovering over scrollbar
nn: Vis førehandsvising når peikaren er over rullefeltet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Minimap:
nn: Minikart:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMap)
en: If this option is checked, every new view will show a mini map on the vertical scrollbar.
nn: Viss det er kryssa av her, får nye tekstruter eit minikart på det loddrette rullefeltet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMap)
en: Show minimap
nn: Vis minikart

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMapAll)
en: If this option is checked, every new view will show a mini map of the whole document on the vertical scrollbar.
nn: Viss det er kryssa av her, får nye tekstruter eit minikart av heile dokumentet på det loddrette rullefeltet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMapAll)
en: Map the whole document
nn: Kart over heile dokumentet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelMiniMapWidth)
en: Minim&ap width:
nn: Kart&breidd:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbShowScrollbars)
en: Always On
nn: Vis alltid

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbShowScrollbars)
en: Show When Needed
nn: Vis ved behov

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbShowScrollbars)
en: Always Off
nn: Gøym alltid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblShowScrollbars)
en: Scro&llbars visibility:
nn: Vising av &rullefelt:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByCreation)
en: Each new bookmark will be added to the bottom, independently from where it is placed in the document.
nn: Kvart nye bokmerke vert lagt til nedst, uavhengig av kor det står i dokumentet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByCreation)
en: By date created
nn: Etter opprettingstidspunkt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByPosition)
en: The bookmarks will be ordered by the line numbers they are placed at.
nn: Bokmerka vert sorterte etter linjenummer dei høyrer til.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByPosition)
en: By line number
nn: Etter linjenummer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Sort bookmarks menu:
nn: Sorter bokmerkemenyen:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFoldingArrowVisiblity)
en: Show on Hover
nn: Vis når peikaren er over

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFoldingArrowVisiblity)
en: Show Always
nn: Alltid vis

en: Select text to paste.
nn: Merk tekst å lima inn.

en: No entries in clipboard history
nn: Ingen oppføringar i utklippstavlehistorikken

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbGeneral) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbViInputMode)
en: General
nn: Generelt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoCompletionEnabled)
en: Enable &auto completion
nn: Bruk &autofullføring

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoSelectFirstEntry)
en: Auto select &first completion entry
nn: Vel automatisk &første autofullføringsalternativ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbWordCompletion)
en: A&uto word completion
nn: Automatisk &ordfullføring

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Minimal word length to complete:
nn: Minstelengd på ord å autofullføra:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, removeTail)
en: Remove tail of a previous word when completion item chosen from a list
nn: Fjern halen på førre ord når fullføringa vert vald frå liste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, removeTail)
en: Remove tail on complete
nn: Fjern ordhale ved fullføring

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbKeywordCompletion)
en: &Keyword completion
nn: Fullføring av &nøkkelord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Keyword completion provides suggestions based on the keywords which exist in the document's language.
nn: Fullføring av nøkkelord gjev forslag basert på nøkkelorda definerte i kodespråket til dokumentet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Word wrap:
nn: Tekstbryting:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkStaticWordWrap)
en: <p>Automatically start a new line of text when the current line exceeds the length specified by the <b>Wrap words at:</b> option.</p><p>This option does not wrap existing lines of text - use the <b>Apply Static Word Wrap</b> option in the <b>Tools</b> menu for that purpose.</p><p>If you want lines to be <i>visually wrapped</i> instead, according to the width of the view, enable <b>Dynamic Word Wrap</b> in the <b>Appearance</b> config page.</p>
nn: <p>Start automatisk ei ny tekstlinje når linja vert lengre enn lengda som er vald i <b>Bryt ord etter:</b>.</p><p>Dette valet påverkar ikkje tekst som er skriven frå før. Du kan bryta eldre tekst med <b>Brekk om teksten</b> i <b>Verktøy</b>-menyen.</p><p>Dersom du i staden vil at linjene berre skal <i>brytast visuelt</i>, kan du slå på <b>Dynamisk tekstbryting</b> på oppsettssida <b>Utsjånad</b>.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowStaticWordWrapMarker)
en: <p>If this option is checked, a vertical line will be drawn at the word wrap column as defined in the <strong>Editing</strong> properties.</p>
nn: <p>Viss det er kryssa av her, vert det vist ei loddrett linje ved tekstbrytings­kolonnen du har valt under <strong>Redigering</strong> i innstillingane.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblWordWrap)
en: Wra&p words at:
nn: B&ryt ord etter:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPluralHandlingSpinBox, sbWordWrap)
en: If the Word Wrap option is selected this entry determines the length (in characters) at which the editor will automatically start a new line.
nn: Dersom tekstbryting er på, kan du her velja kor lange linjene skal vera (i teikn).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblInputMode)
en: Default input mode:
nn: Standard tastemodus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Brackets:
nn: Parentesar:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbEncloseSelection)
en: When some text is selected these chars will be added on both its sides in a way "Auto Bracket" do
nn: Når tekst vert merkt, ver desse teikna lagde til på begge sider, slik «Automatisk parentesar» gjer.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbEncloseSelection)
en: Enclosing characters:
nn: Omsluttande teikn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Copy and paste:
nn: Kopier og lim inn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblFiletype)
en: &Filetype:
nn: &Filtype:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbFiletypes)
en: Select the filetype you want to change.
nn: Vel filtypen du vil endra.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnNew)
en: Create a new file type.
nn: Lag ein ny filtype.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNew)
en: &New
nn: &Ny

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnDelete)
en: Delete the current file type.
nn: Slett denne filtypen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnDelete)
en: &Delete
nn: &Slett

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbProperties)
en: Properties
nn: Eigenskapar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblName)
en: &Name:
nn: &Namn:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtName)
en: The name of the filetype will be the text of the corresponding menu item.
nn: Namnet på filtypen vert teksten på det tilsvarande menyvalet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSection)
en: &Section:
nn: &Kategori:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtSection)
en: The section name is used to organize the file types in menus.
nn: Kategorinamnet vert brukt til å organisera filtypane i menyane.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblVariables)
en: &Variables:
nn: &Variablar:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (VariableLineEdit, edtVariables)
en: <p>This string allows to configure Kate's settings for the files selected by this mimetype using Kate variables. Almost any configuration option can be set, such as highlight, indent-mode, encoding, etc.</p><p>For a full list of known variables, see the manual.</p>
nn: <p>Denne strengen lèt deg fastsetja kva Kate-innstillingar som skal brukast for filer av denne MIME-typen ved bruk av Kate-variablar. Du kan endra dei fleste innstillingane, blant anna syntaksmerking, innrykksmodus og teiknkoding.</p><p>Sjå handboka for ei fullstendig liste over variablane du kan bruka.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblHl)
en: &Highlighting:
nn: &Syntaksmerking:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIndenter)
en: &Indentation mode:
nn: &Innrykkmodus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblExtensions)
en: File e&xtensions:
nn: Fil&etternamn:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtFileExtensions)
en: The wildcards mask allows to select files by filename. A typical mask uses an asterisk and the file extension, for example <code>*.txt; *.text</code>. The string is a semicolon-separated list of masks.
nn: Du kan bruka jokerteikn til å velja filer etter filnamn. Typisk bruk av jokerteikn er ein asterisk og filetternamnet, for eksempel <code>*.txt; *.text</code>. Du kan skilja mønster med semikolon.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMimeTypes)
en: MIME &types:
nn: MIME-&typar:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtMimeTypes)
en: The mime type mask allows to select files by mimetype. The string is a semicolon-separated list of mimetypes, for example <code>text/plain; text/english</code>.
nn: MIME-typemønsteret lèt deg velja filer etter MIME-type. Verdien er ei liste av MIME-typar skilde med semikolon, for eksempel <code>text/plain; text/english</code>.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, btnMimeTypes)
en: Displays a wizard that helps you easily select mimetypes.
nn: Viser ein vegvisar som hjelper deg å velja MIME-typar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPriority)
en: P&riority:
nn: &Prioritet:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbPriority)
en: Sets priority for this file type. If more than one file type selects the same file, the one with the highest priority will be used.
nn: Vel prioritet for denne filtypen. Viss meir enn éin filtype vel den same file, vert den med høgast prioritet brukt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMode)
en: Default indentation mode:
nn: Standard innrykksmodus:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbMode)
en: This is a list of available indentation modes. The specified indentation mode will be used for all new documents. Be aware that it is also possible to set the indentation mode with document variables, modes or a .kateconfig file.
nn: Her finn du dei tilgjengelege innrykks­modusane. Den valde innrykks­modusen vert brukt for alle nye dokument. Merk at du òg kan velja innrykks­modus med dokument­variablar, modusar eller ei «.kateconfig»-fil.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbIndentationMode)
en: Indent using
nn: Innrykk ved bruk av

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPluralHandlingSpinBox, sbIndentWidth)
en: The indentation width is the number of spaces which is used to indent a line. If the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is disabled, a <b>Tab</b> character is inserted if the indentation is divisible by the tab width.
nn: Innrykksbreidda definerer kor mange mellomrom som vert brukt til å rykkja inn ei linje. Viss valet <b>Set inn mellomrom i staden for tabulatorteikn</b> under <b>Redigering</b> er slått av, vert det sett inn tabulatorteikn viss innrykket er eit multiplum av tabulatorbreidda.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentWithSpaces)
en: &Spaces
nn: &Mellomrom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIndentWidth)
en: &Indentation width:
nn: &Innrykksbreidd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTabWidth)
en: Tab wi&dth:
nn: Tabulator&breidd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentWithTabs)
en: &Tabulators
nn: &Tabulatorar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentMixed)
en: Tabulators &and Spaces
nn: Tabulatorar o&g mellomrom

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbProperties)
en: Indentation Properties
nn: Innrykksreglar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkKeepExtraSpaces)
en: If this option is disabled, changing the indentation level aligns a line to a multiple of the width specified in <b>Indentation width</b>.
nn: Viss det ikkje er kryssa av her, vil endring av innrykks­nivået justera linja til eit multiplum av breidda vald under <b>Innrykksbreidd</b>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkKeepExtraSpaces)
en: &Keep extra spaces
nn: &Ta vare på ekstra mellomrom

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkIndentPaste)
en: If this option is selected, pasted code from the clipboard is indented. Triggering the <b>undo</b>-action removes the indentation.
nn: Viss det er kryssa av her, vert program­kode limd inn frå utklipps­tavla formatert med innrykk. <b>Angra</b>-handlinga vil i så fall fjerna innrykka.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkIndentPaste)
en: Adjust indentation of code &pasted from the clipboard
nn: Juster innrykk på programkode &limd inn frå utklippstavla

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbKeys)
en: Indentation Actions
nn: Innrykkshandlingar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackspaceUnindents)
en: If this option is selected, the <b>Backspace</b> key decreases the indentation level if the cursor is located in the leading blank space of a line.
nn: Viss det er kryssa av her, vil rette­tasten minka innrykks­nivået viss skrive­merket står plassert i blank­teikn først på linja.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackspaceUnindents)
en: &Backspace key in leading blank space unindents
nn: &Rettetast i blankteikn først på linja fjernar innrykk

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbTabAdvances)
en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key always inserts white space so that the next tab position is reached. If the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is enabled, spaces are inserted; otherwise, a single tabulator is inserted.
nn: Viss det er kryssa av her, vil tabulatortasten alltid setja inn blankteikn fram til neste tabulatorplassering. Viss det er kryssa av for <b>Set inn mellomrom i staden for tabulatorteikn</b>, vert det sett inn mellomrom; elles vert det sett inn eit tabulatorteikn.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTabAdvances)
en: Always advance to the &next tab position
nn: Gå alltid fram til &neste tabulatorplassering

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbTabIndents)
en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key always indents the current line by the number of character positions specified in <b>Indentation width</b>.
nn: Viss det er kryssa av her, vil tabulatortasten alltid rykkja inn linja med så mange teikn som er valt under <b>Innrykksbreidd</b>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTabIndents)
en: Always increase indentation &level
nn: Auk alltid innrykks&nivå

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbTabSmart)
en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key either indents the current line or advances to the next tab position.<p> If the insertion point is at or before the first non-space character in the line, or if there is a selection, the current line is indented by the number of character positions specified in <b>Indentation width</b>.<p> If the insertion point is located after the first non-space character in the line and there is no selection, white space is inserted so that the next tab position is reached: if the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is enabled, spaces are inserted; otherwise, a single tabulator is inserted.
nn: Viss det er kryssa av her, vil tabulatortasten anten rykkja inn linja eller gå fram til den neste tabulatorplasseringa.<p>Viss skrivemerket er ved eller før det første teiknet som ikkje er mellomrom på linja, eller viss det er eit merkt område, vert linja rykt inn med så mange teikn som er valt under <b>Innrykksbreidd</b>.<p>Viss skrivemerket er etter det første teiknet som ikkje er mellomrom på linja og det ikkje er noko merkt område, vert det sett inn blankteikn fram til neste tabulatorplassering. Viss det er kryssa av for <b>Set inn mellomrom i staden for tabulatorteikn</b>, vert det sett inn mellomrom; elles vert det sett inn eit tabulatorteikn.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTabSmart)
en: Increase indentation level if in l&eading blank space
nn: Auk innrykksnivå viss skrivemerket er i blankteikn &først på linja

en:  character |  characters
nn[0]:  teikn
nn[1]:  teikn

en: Indentation
nn: Innrykk

en: Auto Completion
nn: Autofullføring

en: Spellcheck
nn: Stavekontroll

en: Text Navigation
nn: Tekstnavigering

[ctx: Wrap words at (value is at 20 or larger)]
en:  character |  characters
nn[0]:  teikn
nn[1]:  teikn

en: Feature is not active
nn: Funksjonen er ikkje slått på

en: Disable Feature
nn: Slå av funksjon

en: May be handy with Markdown
nn: Kan vera nyttig ved Markdown

en: Mirror characters, similar but not exactly like auto brackets
nn: Spegelteikn (liknar på automatisk parentesar, men er ikkje heilt det same)

en: Non letter character
nn: Tein som ikkje er bokstav

en: Editing
nn: Redigering

en: Editing Options
nn: Redigeringsval

en: Statusbar
nn: Statuslinje

en: Off
nn: Av

en: Follow Line Numbers
nn: Følg linjenummer

en: Appearance
nn: Utsjånad

en: Advanced
nn: Avansert

en: You did not provide a backup suffix or prefix. Using default suffix: '~'
nn: Du har ikkje valt eit prefiks eller suffiks. Brukar standardsuffikset «~».

en: No Backup Suffix or Prefix
nn: Manglar prefiks eller suffiks

en: Open/Save
nn: Opna/lagra

en: File Opening & Saving
nn: Opning og lagring

en: &Line:
nn: &Linje:

en: Go to line number from clipboard
nn: Gå til linjenummeret på utklippstavla

en: Go to
nn: Gå til

en: No valid line number found in clipboard
nn: Fann ikkje noko gyldig linjenummer på utklippstavla

en: Dictionary:
nn: Ordliste:

en: Enable Auto Reload
nn: Slå på automatisk filoppfrisking

en: Will never again warn about on disk changes but always reload.
nn: Vil aldri meir åtvara om at filer er endra på disken, men heller lasta inn filene på nytt automatisk.

en: View &Difference
nn: Vis &forskjellar

en: Shows a diff of the changes
nn: Viser ei diff-vising av alle forskjellane

en: &Reload
nn: &Last om att

en: Reload the file from disk. Unsaved changes will be lost.
nn: Last fila på nytt frå disken. Viss du har ulagra endringar, går dei tapt.

[ctx: @action:button closes the opened file]
en: &Close File
nn: &Lukk fil

en: Close the file, discarding its content.
nn: Lukk fila og forkast innhaldet.

en: &Save As...
nn: Lagra &som …

en: Lets you select a location and save the file again.
nn: Lèt deg velja ei plassering og lagra fila på nytt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_skipBtn)
en: &Ignore
nn: &Ignorer

en: Ignores the changes on disk without any action.
nn: Ignorer endringane på disken og ikkje gjer noko meir.

en: The diff command failed. Please make sure that diff(1) is installed and in your PATH.
nn: Det oppstod ein feil ved diff-kommandoen. Sjå etter at diff(1) er installert og er i søkjestien din («PATH»).

en: Error Creating Diff
nn: Feil ved laging av forskjellsoversikt

en: The files are identical.
nn: Filene er like.

en: Diff Output
nn: Resultat av diff-køyring

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbCursorMovement)
en: Text Cursor Movement
nn: Flytting av skrivemerket

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkSmartHome)
en: When selected, pressing the home key will cause the cursor to skip whitespace and go to the start of a line's text. The same applies for the end key.
nn: Viss det er kryssa av her, vil «Home»-tasten hoppa over blankteikn først på linja, og gå rett til der sjølve teksten startar. Tilsvarande gjeld for «End»-tasten.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSmartHome)
en: Smart ho&me and smart end
nn: Smarte «&Home»- og «End»-tastar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkPagingMovesCursor)
en: Selects whether the PageUp and PageDown keys should alter the vertical position of the cursor relative to the top of the view.
nn: Viss det er kryssa av her, vil tastane «Page Up» og «Page Down» flytta på den loddrette plasseringa av skrive­merket i høve til toppen av tekstruta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkPagingMovesCursor)
en: &PageUp/PageDown moves cursor
nn: «&Page Up» og «Page Down» flyttar skrivemerket

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkCamelCursor)
en: Selects whether cursor jumps full words or breaks at camel case humps.
nn: Viss det er kryssa av her, vil skrivemerket hoppa mellom heile ord eller store bokstavar inni ord.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkCamelCursor)
en: Enable camel case cursor movement
nn: Hopp mellom store bokstavar inni ord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAutoCenterCursor)
en: &Autocenter cursor:
nn: A&utomatisk sentrert skrivemerke:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en: Sets the number of lines to maintain visible above and below the cursor when possible.
nn: Vel talet på linjer som skal vera synlege over og under skrivemerket (når mogleg).

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbSwapFileMode) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, spbSwapFileSync) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en: Disabled
nn: Av

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en:  lines
nn:  linjer

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cbNavigationMisc)
en: Misc
nn: Ymse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTextSelectionMode)
en: Text selection mode:
nn: Tekstmerkingsmodus:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbTextSelectionMode)
en: Normal
nn: Vanleg

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbTextSelectionMode)
en: Persistent
nn: Vedvarande

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollPastEnd)
en: Allow scrolling past the end of the document
nn: Tillat rulling forbi slutten av dokumentet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackspaceRemoveComposed)
en: When selected, composed characters are removed with their diacritics instead of only removing the base character. This is useful for Indic locales.
nn: Viss det er kryssa av her, vert samansette teikn fjerna saman med tilhøyrande aksentmerke i staden for at berre grunnteiknet vert fjerna. Dette er nyttig for indiske skriftspråk.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackspaceRemoveComposed)
en: Backspace key removes character’s base with its diacritics
nn: Rettetasten skal fjerna grunnteikn saman med aksentane

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbMulticursor)
en: Multicursor
nn: Fleire skrivemerke

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackupLocalFiles)
en: If this option is enabled, backups for local files will be created when saving.
nn: Viss det er kryssa av her, vert det teke reservekopi av lokale filer ved lagring.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackupLocalFiles)
en: &Local files
nn: &Lokale filer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackupRemoteFiles)
en: If this option is enabled, backups for remote files will be created when saving.
nn: Viss det er kryssa av her, vert det òg teke reservekopi av nettverksfiler ved lagring.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackupRemoteFiles)
en: &Remote files
nn: &Nettverksfiler

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtBackupPrefix)
en: Enter the prefix to prepend to the backup file names.
nn: Skriv inn prefikset du vil bruka på reservekopifilene.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtBackupSuffix)
en: Enter the suffix to append to the backup file names.
nn: Skriv inn suffikset du vil bruka på reservekopifilene.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbFileFormat)
en: File Format
nn: Filformat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncoding)
en: &Encoding:
nn: Teikn&koding:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbEncoding)
en: This defines the standard encoding to use to open/save files, if not changed in the open/save dialog or by using a command line option.
nn: Dette definerer standard­teiknkoding ved opning og lagring av filer i tilfella teiknkodinga ikkje er valt i opne-/lagrevindauget eller med kommandolinja.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncodingDetection)
en: &Encoding detection:
nn: &Finn automatisk teiknkoding:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbEncodingDetection)
en: if neither the encoding chosen as standard above, nor the encoding specified in the open/save dialog, nor the encoding specified on command line match the content of the file, this detection will be run.
nn: Viss verken teiknkodinga valt ovanfor, i opne-/lagravindauget eller via kommandolinja er i samsvar med innhaldet i fila, vert dette automatiske teiknkodingsvalet køyrt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncodingDetection2)
en: &Fallback encoding:
nn: Reserve&teiknkoding:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbEncodingFallback)
en: This defines the fallback encoding to try for opening files if neither the encoding chosen as standard above, nor the encoding specified in the open/save dialog, nor the encoding specified on command line match the content of the file.  Before this is used, an attempt will be made to determine the encoding to use by looking for a byte order mark at start of file: if one is found, the right Unicode encoding will be chosen; otherwise encoding detection will run, if both fail the fallback encoding will be tried.
nn: Definerer reserve­teiknkoding som skal forsøkast prøvd for filer der verken teiknkodinga valt ovanfor, i opne-/lagravindauget eller via kommandolinja er i samsvar med innhaldet i fila. Før dette vert brukt, vert det gjort eit forsøk ved å sjå på BOM-markøren i starten av fila. Viss det finst ein slik markør, vert den rette Unicode-teiknkodinga brukt; elles vil automatisk teiknkodings­oppdaging brukt, og som ei siste nødløysing vert reserveteiknkodinga brukt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEOL)
en: E&nd of line:
nn: &Linjeskift:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkDetectEOL)
en: If this option is enabled the editor will autodetect the end of line type. The first found end of line type will be used for the whole file.
nn: Viss det er kryssa av her, vil skriveprogrammet automatisk oppdaga typen linjeskift i fila. Den første typen linjeskift som vert funnen, vert brukt for heile fila.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDetectEOL)
en: A&utomatic end of line detection
nn: Opp&dag automatisk linjeskiftteikn

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkEnableBOM)
en: The byte order mark is a special sequence at the beginning of Unicode encoded documents. It helps editors to open text documents with the correct Unicode encoding. The byte order mark is not visible in the displayed document.
nn: Byterekkjefølgje-markør (BOM-markøren) er ein spesiell bytesekvens som kan brukast i tekstdokument med Unicode-teiknkodingar. Det hjelper skriveprogram å opna tekstdokument med rett teiknkoding. Teiknet vil ikkje vera synleg i dokumentet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkEnableBOM)
en: Enable byte order mark (BOM)
nn: Bruk &byterekkjefølgje-markør (BOM)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Line length limit:
nn: Maksgrense for linjelengd:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, lineLengthLimit)
en: Unlimited
nn: Uavgrensa

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbCleanups)
en: Automatic Cleanups on Save
nn: Rydd automatisk opp ved lagring

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblRemoveTrailingSpaces) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces)
en: Depending on the choice, trailing spaces are removed when saving a document, either in the entire document or only of modified lines.
nn: Fjern automatisk mellomrom på slutten av linjer ved lagring, anten i heile dokumentet eller berre på linjene som endra (avhengig av innstillingane).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRemoveTrailingSpaces)
en: Re&move trailing spaces:
nn: F&jern mellomrom sist på linja:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, spbAutoSaveInterval) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, spacesComboBox)
en: Never
nn: Aldri

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces)
en: On Modified Lines
nn: På endra linjer

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces)
en: In Entire Document
nn: I heile dokumentet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkNewLineAtEof)
en: On save, a line break is appended to the document if not already present. The line break is visible after reloading the file.
nn: Legg til eit linjeskift på slutten av dokumentet ved lagring, med mindre det finst eit frå før. Linjeskift vert synleg når du lasta fila inn på nytt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkNewLineAtEof)
en: Append newline at end of file on save
nn: Legg til linjeskift på slutten av fila ved lagring

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, spbAutoSaveInterval)
en:  seconds
nn:  sekund

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowActiveDictionary)
en: Show active dictionary
nn: Vis gjeldande ordbok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowTabSetting)
en: Show tab setting
nn: Vis faneval

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowEncoding)
en: Show File Encoding
nn: Vis filteiknkoding

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowEOL)
en: Show Line Ending Type
nn: Vis type linjeskift

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Editor font:
nn: Skriveskrift:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, spacesComboBox)
en: At the end of a line
nn: På slutten av linja

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, spacesComboBox)
en: Always
nn: Alltid

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, sliSetMarkerSize)
en: Size of the visible highlight marker.
nn: Storleik på den synlege fargeleggingsmarkøren.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Show tab indicators:
nn: Vis tabulatorsymbol:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowTabs)
en: The editor will display a symbol to indicate the presence of a tab in the text.
nn: Skriveprogrammet viser eit symbol for tabulatorteikn i teksten.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Bracket matching:
nn: Markering av parentespar:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowWholeBracketExpression)
en: If this is enabled, the range between the selected matching brackets will be highlighted.
nn: Viss det er kryssa av her, vert områda mellom parentes-par fargelagde.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowWholeBracketExpression)
en: Highlight range between selected brackets
nn: Fargelegg område mellom parentes-par

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkShowBracketMatchPreview)
en: Show the matching open bracket and lines adjacent to it for context
nn: Vis tilhøyrande startparentes og linjer rundt som kontekstinfo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowBracketMatchPreview)
en: If this is enabled, a preview of the lines near a matching open bracket is shown. This can help in quickly determining the context of a closing bracket, especially in long function/class declarations and deeply nested if blocks
nn: Viss det er kryssa av her, vert det vist ei førehandsvising av linjene nær tilhøyrande open parentes. Dette kan brukast til å kjapt fastsetja konteksten til slutt­parentesen, og det er spesielt er nyttig i lange funksjons-/klasse­deklarasjonar og djupt nøsta if-blokker.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowBracketMatchPreview)
en: Show preview of matching open bracket
nn: Vis førehandsvising av tilhøyrande startparentes

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkAnimateBracketMatching)
en: Flash matching brackets
nn: Blink parentes-par

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkAnimateBracketMatching)
en: If this is enabled, matching brackets are animated for better visibility.
nn: Viss det er kryssa av her, vert parentes-par animerte, slik at det vert lettare å oppdaga dei.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowIndentationLines)
en: If this is enabled, the editor will display vertical lines to help identify indent lines.
nn: Viss det er kryssa av her, vert det vist loddrette linjer som hjelper deg å identifisera innrykksposisjonane.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowIndentationLines)
en: Show i&ndentation lines
nn: Vis &innrykkslinjer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkShowWordCount)
en: Show/hide word count in status bar
nn: Vis/gøym ordteljing i statuslinja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowWordCount)
en: Show word count
nn: Vis ordteljing

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkShowLineCount)
en: Show/hide line count in status bar
nn: Vis/gøym linjeteljing i statuslinja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowLineCount)
en: Show line count
nn: Vis linjeteljing

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkFoldFirstLine)
en: When this setting is enabled, the editor view automatically folds
    comment blocks that start on the first line of the document. This is
    helpful to hide license headers which are commonly placed at the
    beginning of a file.
nn: Viss det er kryssa av her, vil skrive­programmet automatisk falda
    saman kommentar­blokker som startar på første linje i dokumentet.
    Dette er nyttig for å gøyma lisens­informasjon som ofte vert plassert
    øvst i fila.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkFoldFirstLine)
en: Fold first line
nn: Fald saman første linje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbxWordWrap)
en: Dynamic Word Wrap:
nn: Dynamisk tekstbryting:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDynWrapAtStaticMarker)
en: Wrap dynamically at static word wrap marker
nn: Dynamisk tekstbryting ved tekstbrytingsmerket

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDynWrapAnywhere)
en: Disregard word boundaries for dynamic wrapping
nn: Ikkje bruk ordgrenser ved dynamisk tekstbryting

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbDynamicWordWrapIndicator)
en: Choose when the Dynamic Word Wrap Indicators should be displayed.
nn: Vel når merka for dynamisk tekstbryting skal visast.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbDynamicWordWrapDepth)
en: <p>Enables the start of dynamically wrapped lines to be aligned vertically to the indentation level of the first line. This can help to make code and markup more readable.</p><p>Additionally, this allows you to set a maximum width of the screen, as a percentage, after which dynamically wrapped lines will no longer be vertically aligned. For example, at 50%, lines whose indentation levels are deeper than 50% of the width of the screen will not have vertical alignment applied to subsequent wrapped lines.</p>
nn: <p>Gjer at starten på dynamisk brotne linjer vert stilte like under innrykket i den første linja. På denne måten kan det verta lettare å lesa programkode og oppmerkingsspråk.</p><p>I tillegg kan du her velja kor langt ut på skjermen denne justeringa skal brukast. Dersom du for eksempel vel 50 %, vil linjer som er rykte inn meir enn 50 %, ikkje få innrykk på dei brotne linjene.</p>

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbDynamicWordWrapDepth)
en: % of View Width
nn: % av tekstruta

[ctx: short translation, user created new file]
en: New file
nn: Ny fil

en: The file %1 does not exist.
nn: Fila %1 finst ikkje.

en: Auto Reload Document
nn: Last dokument på nytt ved endringar

en: Automatic reload the document when it was changed on disk
nn: Last automatisk dokumentet på nytt når det vert endra på disken.

en: The file %1 could not be loaded, as it was not possible to read from it.<br />Check if you have read access to this file.
nn: Klarte ikkje lasta inn fila %1, då det ikkje var mogleg å lesa frå ho.<br />Sjå til at du har leseløyve til fila.

[ctx: translators: you can also translate 'Try Again' with 'Reload']
en: Try Again
nn: Prøv på nytt

en: &Close
nn: Lu&kk

en: Close message
nn: Lukk melding

en: The file %1 could not be loaded, as it was not possible to read from it.
    
    Check if you have read access to this file.
nn: Klarte ikkje lasta inn fila %1, då det ikkje var mogleg å lesa frå ho.
    
    Sjå til at du har leseløyve til fila.

en: The file %1 was opened with %2 encoding but contained invalid characters.<br />It is set to read-only mode, as saving might destroy its content.<br />Either reopen the file with the correct encoding chosen or enable the read-write mode again in the tools menu to be able to edit it.
nn: Fila %1 vart opna med teiknkodinga %2, men inneheld ugyldige teikn.<br />
    Ho er sett til skriveverna, for å unngå å øydeleggja innhaldet.<br />
    Du må anten opna fila på nytt med rett teiknkoding eller fjerna skrivevernet (via «Verktøy»-menyen).

en: The file %1 was opened with %2 encoding but contained invalid characters. It is set to read-only mode, as saving might destroy its content. Either reopen the file with the correct encoding chosen or enable the read-write mode again in the tools menu to be able to edit it.
nn: Fila %1 vart opna med teiknkodinga %2, men inneheld ugyldige teikn. Ho er sett til skriveverna, for å unngå å øydeleggja innhaldet. Du må anten opna fila på nytt med rett teiknkoding eller fjerna skrivevernet via «Verktøy»-menyen.

en: The file %1 was opened and contained lines longer than the configured Line Length Limit (%2 characters).<br />The longest of those lines was %3 characters long<br/>Those lines were wrapped and the document is set to read-only mode, as saving will modify its content.
nn: Fila %1 vart opna, men inneheld linjer som er lengre enn den oppsette grensa for linjelengd (%2 teikn).<br />Den lengste linja er %3 teikn lang.<br/>Desse linjene vart derfor brotne, og dokumentet er no merkt som skriveverna, sidan lagring vil endra innhaldet.

en: Temporarily raise limit and reload file
nn: Auk grensa mellombels og lasta inn fila på nytt

en: Close
nn: Lukk

en: The file %1 was opened and contained lines longer than the configured Line Length Limit (%2 characters).<br/>The longest of those lines was %3 characters long<br/>Those lines were wrapped and the document is set to read-only mode, as saving will modify its content.
nn: Fila %1 vart opna, men inneheld linjer som er lengre enn den oppsette grensa for linjelengd (%2 teikn).<br />Den lengste linja er %3 teikn lang.<br/>Desse linjene vart derfor brotne, og dokumentet er no merkt som skriveverna, sidan lagring vil endra innhaldet.

en: Do you really want to save this unmodified file? You could overwrite changed data in the file on disk.
nn: Er du sikker på at du vil lagra denne uendra fila? Det kan henda at du skriv over endringar som er gjorde i fila på disken.

en: Trying to Save Unmodified File
nn: Prøver å lagra uendra fil

en: Save Nevertheless
nn: Lagra likevel

en: Do you really want to save this file? Both your open file and the file on disk were changed. There could be some data lost.
nn: Er du sikker på at du vil lagra denne fila? Både den opne fila og fila på disken er endra. Det kan henda at data går tapt.

en: Possible Data Loss
nn: Mogleg datatap

en: The selected encoding cannot encode every Unicode character in this document. Do you really want to save it? There could be some data lost.
nn: Den valde teiknkodinga inneheld ikkje alle Unicode-teikna som er brukte i dokumentet. Er du sikker på at du vil lagra fila? Det kan henda at data går tapt.

en: The document could not be saved, as it was not possible to write to %1.
    Check that you have write access to this file or that enough disk space is available.
    The original file may be lost or damaged. Don't quit the application until the file is successfully written.
nn: Klarte ikkje lagra dokumentet, då det ikkje var mogleg å skriva til %1.
    Sjå til at du har skriveløyve til denne fila og at det er nok ledig plass på disken.
    Den opphavlege fila kan vera tapt eller øydelagd. Ikkje avslutt programmet før du har fått lagra fila.

en: For file %1 no backup copy could be created before saving. If an error occurs while saving, you might lose the data of this file. A reason could be that the media you write to is full or the directory of the file is read-only for you.
nn: Klarte ikkje laga reservekopi av fila %1 før lagring. Viss det oppstår ein feil ved lagring, kan du mista innhaldet i fila. Moglege grunnar til feilen kan vera at mediet du prøver å lagra til er fullt, eller at du ikkje har lagringsløyve til mappa som fila ligg i.

en: Failed to create backup copy.
nn: Klarte ikkje laga reservekopi.

en: Try to Save Nevertheless
nn: Prøv å lagra likevel

en: Do you really want to continue to close this file? Data loss may occur.
nn: Er du sikker på at du vil lukka denne fila? Det kan henda at data går tapt.

en: Close Nevertheless
nn: Lukk likevel

en: Untitled
nn: Namnlaus

en: Save File
nn: Lagra fil

en: Save failed
nn: Feil ved lagring

en: Save Copy of File
nn: Lagra kopi av fil

en: The document could not be saved, as it was not possible to write to %1.
    
    Check that you have write access to this file or that enough disk space is available.
nn: Klarte ikkje lagra dokumentet, då det ikkje var mogleg å skriva til %1.
    
    Sjå til at du har skriveløyve til denne fila og at det er nok ledig plass på disken.

en: Using deprecated modeline 'remove-trailing-space'. Please replace with 'remove-trailing-spaces modified;', see https://docs.kde.org/?application=katepart&branch=stable5&path=config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces
nn: Brukar utdatert moduslinje «remove-trailing-space». Du bør endra denne til «remove-trailing-spaces modified;». Sjå https://docs.kde.org/?application=katepart&branch=stable5&path=config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces for meir informasjon.

en: Using deprecated modeline 'replace-trailing-space-save'. Please replace with 'remove-trailing-spaces all;', see https://docs.kde.org/?application=katepart&branch=stable5&path=config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces
nn: Brukar utdatert moduslinje «replace-trailing-space-save» Du bør endra denne til «remove-trailing-spaces all;». Sjå https://docs.kde.org/?application=katepart&branch=stable5&path=config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces for meir informasjon.

en: The file '%1' was modified on disk.
nn: Fila «%1» vart endra på disken.

en: The file '%1' was created on disk.
nn: Fila «%1» vart oppretta på disken.

en: The file '%1' was deleted on disk.
nn: Fila «%1» vart sletta frå disken.

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save your changes or discard them?
nn: Dokumentet «%1» er endra.
    Vil du lagra eller forkasta endringane?

en: Close Document
nn: Lukk dokumentet

en: The file <a href="%1">%2</a> is still loading.
nn: Fila <a href="%1">%2</a> vert framleis lasta inn.

en: &Abort Loading
nn: &Avbryt innlasting

en: OVERWRITE
nn: OVERSKRIVING

en: INSERT
nn: INNSETJING

en: Normal Mode
nn: Normalmodus

en: VI: INSERT MODE
nn: VI: INNSETJINGSMODUS

en: VI: NORMAL MODE
nn: VI: NORMALMODUS

en: VI: VISUAL
nn: VI: VISUELL

en: VI: VISUAL BLOCK
nn: VI: VISUELL BLOKK

en: VI: VISUAL LINE
nn: VI: VISUELL LINJE

en: VI: REPLACE
nn: VI: BYT UT

en: vi-mode
nn: vi-modus

en: recording
nn: opptak

en: Vi Input Mode
nn: Vi-tastemodus

en: <Unchanged>
nn: <Uendra>

en: Use Default
nn: Bruk standardverdiar

en: Properties of %1
nn: Eigenskapar for %1

en: New Filetype
nn: Ny filtype

en: Select the MimeTypes you want for this file type.
    Please note that this will automatically edit the associated file extensions as well.
nn: Vel MIME-typane du vil bruka med denne filtypen.
    Merk at dette i tillegg automatisk endrar filetternamna som høyrer til.

en: Select Mime Types
nn: Vel MIME-typar

en: Modes && Filetypes
nn: Modus og filtypar

[ctx: Placeholder in search bar]
en: Search...
nn: Søk …

[ctx: ToolTip of the search bar of modes of syntax highlighting]
en: Search for syntax highlighting modes by language name or file extension (for example, C++ or .cpp)
nn: Søk etter syntaksmerkings­modusar basert på språknamn eller filetternamn (eksempel: C++ eller .cpp)

[ctx: A search yielded no results]
en: No items matching your search
nn: Fann ingen søkjetreff

[ctx: Title (in singular) of the best result in an item search. Please, that the translation doesn't have more than 34 characters, since the menu where it's displayed is small and fixed.]
en: Best Search Match
nn: Beste treff

[ctx: Title (in plural) of the best results in an item search. Please, that the translation doesn't have more than 34 characters, since the menu where it's displayed is small and fixed.]
en: Best Search Matches
nn: Beste treff

en: Te&xt Settings
nn: Te&kstinnstillingar

en: Print line &numbers
nn: Skriv ut linje&nummer

en: Print &legend
nn: Skriv ut syntaks&forklaring

en: <p>If enabled, line numbers will be printed on the left side of the page(s).</p>
nn: <p>Viss det er kryssa av her, vert linjenummer skrivne ut langs venstre sida.</p>

en: <p>Print a box displaying typographical conventions for the document type, as defined by the syntax highlighting being used.</p>
nn: <p>Skriv ut ei rute med typografiske konvensjonar for dokumenttypen, slik dei er definerte av syntaksmerkinga som er brukt.</p>

en: Hea&der && Footer
nn: &Topptekst og botntekst

en: Pr&int header
nn: S&kriv ut topptekst

en: Pri&nt footer
nn: Skr&iv ut botntekst

en: Header/footer font:
nn: Skrift for topptekst og botntekst:

en: Header Properties
nn: Eigenskapar for topptekst

en: Colors:
nn: Fargar:

en: Foreground:
nn: Framgrunn:

en: Bac&kground
nn: Ba&kgrunn

en: Footer Properties
nn: Eigenskapar for botntekst

en: &Background
nn: &Bakgrunn

en: <p>Format of the page header. The following tags are supported:</p>
nn: <p>Format på toppteksten. Du kan bruka desse plasshaldarane:</p>

en: <ul><li><tt>%u</tt>: current user name</li><li><tt>%d</tt>: complete date/time in short format</li><li><tt>%D</tt>: complete date/time in long format</li><li><tt>%h</tt>: current time</li><li><tt>%y</tt>: current date in short format</li><li><tt>%Y</tt>: current date in long format</li><li><tt>%f</tt>: file name</li><li><tt>%U</tt>: full URL of the document</li><li><tt>%p</tt>: page number</li><li><tt>%P</tt>: total amount of pages</li></ul><br />
nn: <ul><li><tt>%u</tt>: brukarnamnet</li><li><tt>%d</tt>: komplett dato/klokkeslett i kort format</li><li><tt>%D</tt>: komplett dato/klokkeslett i langt format</li><li><tt>%h</tt>: klokkeslettet no</li><li><tt>%y</tt>: datoen i dag i kort format</li><li><tt>%Y</tt>: datoen i dag i langt format</li><li><tt>%f</tt>: filnamnet</li><li><tt>%U</tt>: heile adressa til dokumentet</li><li><tt>%p</tt>: sidetal</li><li><tt>%P</tt>: sider til saman</li></ul><br />

en: <p>Format of the page footer. The following tags are supported:</p>
nn: <p>Format på botnteksten. Du kan bruka desse plasshaldarane:</p>

en: Add Placeholder...
nn: Legg til plasshaldar …

en: Current User Name
nn: Gjeldande brukarnamn

en: Complete Date/Time (short format)
nn: Dato og klokkeslett (kort format)

en: Complete Date/Time (long format)
nn: Dato og klokkeslett (langt format)

en: Current Time
nn: Dagens klokkeslett

en: Current Date (short format)
nn: Dagens dato (kort format)

en: Current Date (long format)
nn: Dagens dato (langt format)

en: File Name
nn: Filnamn

en: Full document URL
nn: Full dokumentadresse

en: Page Number
nn: Sidetal

en: Total Amount of Pages
nn: Sider til saman

en: L&ayout
nn: &Sideoppsett

en: &Color theme:
nn: &Fargetema:

en: Draw bac&kground color
nn: Skriv ut ba&kgrunnsfarge

en: Draw &boxes
nn: Skriv ut &rammer

en: Box Properties
nn: Rammeeigenskapar

en: W&idth:
nn: &Breidd:

en: &Margin:
nn: &Marg:

en: Co&lor:
nn: &Farge:

en: Select the color theme to use for the print.
nn: Vel fargetemaet du vil bruka for utskrifta.

en: <p>If enabled, the background color of the editor will be used.</p><p>This may be useful if your color theme is designed for a dark background.</p>
nn: <p>Viss det er kryssa av her, vert bakgrunns­fargen til skrive­programmet brukt.</p> <p>Dette kan vera nyttig dersom farge­temaet er laga for mørke bakgrunnar.</p>

en: <p>If enabled, a box as defined in the properties below will be drawn around the contents of each page. The Header and Footer will be separated from the contents with a line as well.</p>
nn: <p>Viss det er kryssa av her, vert det skrive ut ei ramme rundt innhaldet på kvar side. Topp- og botnteksten vert òg skilde frå innhaldet med ei linje.</p>

en: The width of the box outline
nn: Breidda på rammelinja

en: The margin inside boxes, in pixels
nn: Margen innanfor ramma (i pikslar)

en: The line color to use for boxes
nn: Fargen på rammelinjene

en: (Selection of)
nn: (Merking av)

en: Typographical Conventions for %1
nn: Typografisk tradisjon for %1

en: text
nn: tekst

[ctx: Script command name]
en: Expand Abbreviation
nn: Utvid forkorting

[ctx: Script command name]
en: Wrap with Tag
nn: Legg taggar rundt

[ctx: Script command name]
en: Go to Next Edit Point
nn: Gå til neste redigeringspunkt

[ctx: Script command name]
en: Go to Previous Edit Point
nn: Gå til førre redigeringspunkt

[ctx: Script command name]
en: Select Next Edit Point
nn: Vel neste redigeringspunkt

[ctx: Script command name]
en: Select Previous Edit Point
nn: Vel førre redigeringspunkt

[ctx: Script command name]
en: Delete Tag Under Cursor
nn: Slett taggen under peikaren

[ctx: Script command name]
en: Split or Join a Tag
nn: Del opp / slå saman tagg

[ctx: Script command name]
en: Evaluate a Simple Math Expression
nn: Evaluer eit enkelt matematisk uttrykk

[ctx: Script command name]
en: Decrement Number by 1
nn: Trekk 1 frå talet

[ctx: Script command name]
en: Decrement Number by 10
nn: Trekk 10 frå talet

[ctx: Script command name]
en: Decrement Number by 0.1
nn: Trekk 0,1 frå talet

[ctx: Script command name]
en: Increment Number by 1
nn: Legg 1 til talet

[ctx: Script command name]
en: Increment Number by 10
nn: Legg 10 til talet

[ctx: Script command name]
en: Increment Number by 0.1
nn: Legg 0,1 til talet

en: Expands the abbreviation using Emmet expressions; see http://code.google.com/p/zen-coding/wiki/ZenHTMLSelectorsEn
nn: Utvida forkortinga med Emmet-uttrykk (sjå http://code.google.com/p/zen-coding/wiki/ZenHTMLSelectorsEn)

en: Wraps the selected text in XML tags constructed from the provided Emmet expression (defaults to div).
nn: Legg XML-taggar rundt den merkte teksten basert på Emmet-uttrykk (standard er «div»-taggar).

en: Moves the caret to the current tag's pair
nn: Flyttar skrivemerket til taggtvillingen

en: Select contents of HTML/XML tag, moving inward on continuous invocations
nn: Vel innhald til HTML-/XML-tagg, lenger innover for kvart kall

en: Select contents of HTML/XML tag, moving outwards on continuous invocations
nn: Vel innhald til HTML-/XML-tagg, lenger utover for kvart kall

en: Move to the next edit point (tag or empty attribute).
nn: Gå til neste redigeringspunkt (tagg eller tomt attributt).

en: Move to the previous edit point (tag or empty attribute).
nn: Gå til førre redigeringspunkt (tagg eller tomt attributt).

en: Select next edit point (tag or empty attribute).
nn: Vel neste redigeringspunkt (tagg eller tomt attributt).

en: Select previous edit point (tag or empty attribute).
nn: Vel førre redigeringspunkt (tagg eller tomt attributt).

en: Toggle comment of current tag or CSS selector
nn: Kommenter/avkommenter gjeldande tagg eller CSS-selektor

en: Deletes tag under cursor
nn: Slettar tagg under skrivemerket

en: Splits or joins a tag
nn: Delar opp eller slå saman tagg

en: Evaluates a simple math expression
nn: Evaluerer eit enkelt matematisk uttrykk

en: Decrement number under cursor by 1
nn: Trekk 1 frå talet under skrivemerket

en: Decrement number under cursor by 10
nn: Trekk 10 frå talet under skrivemerket

en: Decrement number under cursor by 0.1
nn: Trekk 0,1 frå talet under skrivemerket

en: Increment number under cursor by 1
nn: Legg 1 til talet under skrivemerket

en: Increment number under cursor by 10
nn: Legg 10 til talet under skrivemerket

en: Increment number under cursor by 0.1
nn: Legg 0,1 til talet under skrivemerket

[ctx: Script command category]
en: Navigation
nn: Navigering

en: Move cursor to previous matching indent
nn: Flytt skrivemerket til førre linje med same innrykk

en: Move cursor to next matching indent
nn: Flytt skrivemerket til neste linje med same innrykk

[ctx: Script command category]
en: Editing
nn: Redigering

[ctx: Script command name]
en: Move Lines Down
nn: Flytt linjer nedover

[ctx: Script command name]
en: Move Lines Up
nn: Flytt linjer oppover

[ctx: Script command name]
en: Duplicate Selected Lines Down
nn: Lag kopi av merkte linjer nedover

[ctx: Script command name]
en: Duplicate Selected Lines Up
nn: Lag kopi av merkte linjer oppover

[ctx: Script command name]
en: URI-encode Selected Text
nn: URI-kod merkt tekst

[ctx: Script command name]
en: URI-decode Selected Text
nn: URI-dekod merkt tekst

en: Sort the selected text or whole document.
nn: Sorter merkt tekst eller heile dokumentet.

en: Move selected lines down.
nn: Flytt merkte linjer nedover.

en: Move selected lines up.
nn: Flytt merkte linjer oppover.

en: Remove duplicate lines from the selected text or whole document.
nn: Lag kopi av linjer frå merkt tekst eller heile dokumentet.

en: Sort the selected text or whole document in natural order.<br>Here is an example to show the difference to the normal sort method:<br>sort(a10, a1, a2) => a1, a10, a2<br>natsort(a10, a1, a2) => a1, a2, a10
nn: Sorter merkt tekst eller heile dokumentet i naturleg rekkjefølgje.<br>Her er eit eksempel på korleis dette skil seg frå den vanlege sorteringa:<br>sort(a10, a1, a2) → a1, a10, a2<br>natsort(a10, a1, a2) → a1, a2, a10

en: Trims trailing whitespace from selection or whole document.
nn: Fjern mellomrom/blankteikn frå slutten av merkt tekst eller heile dokumentet.

en: Trims leading whitespace from selection or whole document.
nn: Fjern mellomrom/blankteikn på starten av merkt tekst eller heile dokumentet.

en: Trims leading and trailing whitespace from selection or whole document.
nn: Fjern mellomrom/blankteikn frå starten og slutten av merkt tekst eller heile dokumentet.

en: Joins selected lines or whole document. Optionally pass a separator to put between each line:<br><code>join ', '</code> will e.g. join lines and separate them by a comma.
nn: Slår saman merkte linjer eller alle linjene i dokumentet. Tek eventuelt med eit skiljeteikn mellom kvar linje.<br>For eksempel vil  <code>join ', '</code> slå saman linjer og skilja dei med eit komma.

en: Removes empty lines from selection or whole document.
nn: Fjernar tomme linjer frå merkt tekst eller heile dokumentet.

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and replace them with the return value of that callback.<br>Example (join selected lines):<br><code>each 'function(lines){return lines.join(", ");}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>each 'lines.join(", ")'</code>
nn: Med ein JavaScript-funksjon som argument, kall funksjonen for lista med (merkte) linjer og byt dei ut med resultatet av funksjonen.<br>Eksempel (slå saman merkte linjer):<br><code>each 'function(lines){return lines.join(", ");}'</code><br>Du kan òg spara nokre tastetrykk ved å skriva det slik:<br><code>each 'lines.join(", ")'</code>

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and remove those where the callback returns false.<br>Example (see also <code>rmblank</code>):<br><code>filter 'function(l){return l.length > 0;}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>filter 'line.length > 0'</code>
nn: Med ein JavaScript-funksjon som argument, kall funksjonen for lista med (merkte) linjer og fjern linjene der funksjonen returner usann verdi.<br>Eksempel (sjå òg <code>rmblank</code>):<br><code>filter 'function(l){return l.length > 0;}'</code><br>Du kan òg spara nokre tastetrykk ved å skriva det slik:<br><code>filter 'line.length > 0'</code>

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and replace the line with the return value of the callback.<br>Example (see also <code>ltrim</code>):<br><code>map 'function(line){return line.replace(/^\s+/, "");}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>map 'line.replace(/^\s+/, "")'</code>
nn: Med ein JavaScript-funksjon som argument, kall funksjonen for lista med (merkte) linjer og byt ut linja med resultatet av funksjonen.<br>Eksempel (sjå òg <code>ltrim</code>):<br><code>map 'function(line){return line.replace(/^\s+/, "");}'</code><br>Du kan òg spara nokre tastetrykk ved å skriva det slik:<br><code>map 'line.replace(/^\s+/, "")'</code>

en: Duplicates the selected lines up.
nn: Lagar kopi av dei merkte linjene oppover.

en: Duplicates the selected lines down.
nn: Lagar kopi av dei merkte linjene nedover.

en: Encode special chars in a single line selection, so the result text can be used as URI.
nn: Kod spesialteikn i eit eittlinjes­utval, slik at resultatteksten kan brukast som ei nettadresse.

en: Reverse action of URI encode.
nn: Omvend operasjon av nettadresse-koding.

[ctx: Autoindent mode]
en: C++/boost Style
nn: C++/boost-stil

[ctx: Autoindent mode]
en: C Style
nn: C-stil

[ctx: Autoindent mode]
en: Latex
nn: LaTeX

[ctx: Autoindent mode]
en: XML Style
nn: XML-stil

en: Function '%1' not found in script: %2
nn: Fann ikkje funksjonen «%1» i skriptet: %2

en: Error calling %1
nn: Feil ved kall av %1

en: Bad quoting in call: %1. Please escape single quotes with a backslash.
nn: Ugyldig sitering i kall: %1. Bruk baklengs skråstrek som verneteikn for apostrof-teikn.

en: Could not access view
nn: Fekk ikkje tilgang til vising

en: Error calling 'help %1'
nn: Feil ved kall av «help %1»

en: No help specified for command '%1' in script %2
nn: Ingen hjelp vald for kommandoen «%1» i skriptet «%2»

en: Error loading script %1
nn: Feil ved opning av skriptet «%1»

en: Error loading script %1
nn: Feil ved opning av skriptet «%1»

en: Reload all JavaScript files (indenters, command line scripts, etc).
nn: Last om att alle JavaScript-filene (innrykkjarar, kommandolinjeskript o.l.).

en: Command not found: %1
nn: Fann ikkje kommandoen: %1

en: Add...
nn: Legg til …

[ctx: short translation]
en: 1 replacement made | %1 replacements made
nn[0]: 1 utbyting vart gjord
nn[1]: %1 utbytingar vart gjorde

[ctx: short translation]
en: 1 match found | %1 matches found
nn[0]: Fann 1 treff
nn[1]: Fann %1 treff

en: Reached top, continued from bottom
nn: Nådde toppen, og held fram frå botnen.

en: Reached bottom, continued from top
nn: Nådde botnen, og held fram frå toppen

en: Not found
nn: Ikkje funnen

en: Bottom of file reached. Continue from top?
nn: Nådde botnen av fila. Vil du halda fram frå toppen?

en: Top of file reached. Continue from bottom?
nn: Nådde toppen av fila. Vil du halda fram frå botnen?

en: Continue search?
nn: Vil du søkja vidare?

en: SearchHighLight
nn: SøkFramHeving

en: Beginning of line
nn: Starten på linja

en: End of line
nn: Slutten på linja

en: Match any character excluding new line (by default)
nn: Gje treff på alle teikn utanom linjeskift (som standard)

en: One or more occurrences
nn: Éin eller fleire førekomstar

en: Zero or more occurrences
nn: Null eller fleire førekomstar

en: Zero or one occurrences
nn: Null eller éin førekomstar

en: <a> through <b> occurrences
nn: Frå <a> til og med <b> førekomstar

en: Group, capturing
nn: Gruppe (hugsa)

en: Or
nn: Eller

en: Set of characters
nn: Teiknmengd

en: Negative set of characters
nn: Negativ teiknmengd

en: Whole match reference
nn: Referanse til heile funnet

en: Reference
nn: Referanse

en: Line break
nn: Linjeskift

en: Tab
nn: Tabulator

en: Word boundary
nn: Ordgrense

en: Not word boundary
nn: Ikkje ordgrense

en: Digit
nn: Siffer

en: Non-digit
nn: Ikkje-siffer

en: Whitespace (excluding line breaks)
nn: Blankteikn (ikkje linjeskift)

en: Non-whitespace
nn: Ikkje-blankteikn

en: Word character (alphanumerics plus '_')
nn: Ordteikn (bokstavar, tal og «_»)

en: Non-word character
nn: Ikkje-ordteikn

en: Octal character 000 to 377 (2^8-1)
nn: Oktalteikn 000 til 377 (2⁸ − 1)

en: Hex character 0000 to FFFF (2^16-1)
nn: Heksteikn 0000 til FFFF (2¹⁶ − 1)

en: Backslash
nn: Omvend skråstrek

en: Group, non-capturing
nn: Gruppe (ikkje hugsa)

en: Positive Lookahead
nn: Positivt framoversøk

en: Negative lookahead
nn: Negativt framoversøk

en: Fixed-length positive lookbehind
nn: Positivt bakoversøk av fast lengd

en: Fixed-length negative lookbehind
nn: Negativt bakoversøk av fast lengd

en: Begin lowercase conversion
nn: Start omgjering til små bokstavar

en: Begin uppercase conversion
nn: Start omgjering til store bokstavar

en: End case conversion
nn: Slutt omgjering store/små bokstavar

en: Lowercase first character conversion
nn: Gjer om første teikn til liten bokstav

en: Uppercase first character conversion
nn: Gjer om første teikn til stor bokstav

en: Replacement counter (for Replace All)
nn: Utbytingsteljar (for «Byt ut alle»)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: F&ind:
nn: &Finn:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, pattern)
en: Text to search for
nn: Tekst å søkja etter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, findNext) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, next)
en: Jump to next match
nn: Gå til neste treff

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, findPrev) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, prev)
en: Jump to previous match
nn: Gå til førre treff

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, matchCase)
en: Match case sensitive
nn: Skil mellom store og små bokstavar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, mutate)
en: Switch to power search and replace bar
nn: Byt til kraftsøk og utbytingslinje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Fin&d:
nn: &Finn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Rep&lace:
nn: &Byt ut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Mode:
nn: &Modus:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, searchMode)
en: Search mode
nn: Søkjemodus

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Plain text
nn: Rein tekst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Whole words
nn: Heile ord

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Escape sequences
nn: Skiftsekvensar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Regular expression
nn: Regulært uttrykk

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, selectionOnly)
en: Search in the selection only
nn: Søk berre i merkt område

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, replaceNext)
en: Replace next match
nn: Byt ut neste treff

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replaceNext) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_replaceBtn)
en: &Replace
nn: &Byt ut

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, replaceAll)
en: Replace all matches
nn: Byt ut alle treffa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replaceAll)
en: Replace &All
nn: Byt ut &alle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, findAll)
en: &Find All
nn: &Finn alle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancel)
en: Cancel
nn: Avbryt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, mutate)
en: Switch to incremental search bar
nn: Byt til inkrementell søkjelinje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, replacement)
en: Text to replace with
nn: Tekst å byta ut med

en: Spell check canceled.
nn: Stavekontroll stoppa.

[ctx: progress label]
en: Spell checking in progress...
nn: Stavekontroll vert utført …

[ctx: @title:window]
en: Check Spelling
nn: Køyr stavekontroll

en: Spell check complete.
nn: Stavekontroll fullført.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: <qt><p>This word was considered to be an "unknown word" because it does not match any entry in the dictionary currently in use. It may also be a word in a foreign language.</p>
    <p>If the word is not misspelled, you may add it to the dictionary by clicking <b>Add to Dictionary</b>. If you do not want to add the unknown word to the dictionary, but you want to leave it unchanged, click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b>.</p>
    <p>However, if the word is misspelled, you can try to find the correct replacement in the list below. If you cannot find a replacement there, you may type it in the text box below, and click <b>Replace</b> or <b>Replace All</b>.</p>
    </qt>
nn: <qt><p>Dette ordet er rekna som «ukjent» fordi det ikkje finst i den ordlista du brukar. Ordet kan vera feilstava eller skrive på eit anna språk.</p> <p>Dersom ordet ikkje er feilstava, kan du leggja det til i ordlista ved å trykkja på <b>Legg til i ordlista</b>. Dersom du ikkje vil leggja ordet til i ordlista, men la det stå urørt, trykkjer du på <b>Ignorer</b> eller <b>Ignorer alle</b>.</p> <p>Dersom ordet er feilstava, kan du prøva å finna den rette skrivemåten i lista nedanfor. Dersom du ikkje finn noko som passar, kan du skriva ordet i skrivefeltet under, og velja <b>Byt ut</b> eller <b>Byt ut alle</b>.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Unknown word:
nn: Ukjent ord:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: Unknown word
nn: Ukjent ord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: <b>misspelled</b>
nn: <b>feilstava</b>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_addBtn)
en: <qt>
    <p>The unknown word was detected and considered unknown because it is not included in the dictionary.<br>
    Click here if you consider the unknown word not to be misspelled, and you want to avoid wrongly detecting it again in the future. If you want to let it remain as is, but not add it to the dictionary, then click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b> instead.</p>
    </qt>
nn: <qt><p>Ordet vart funne og rekna som ukjend fordi det ikkje finst i ordlista.<br/>
    Trykk her dersom du veit at det ukjende ordet ikkje er feilstava, og du vil at stavekontrollen ikkje skal reagera på det i framtida. Dersom du vil la ordet stå utan å leggja det til i ordlista, brukar du i staden knappen <b>Ignorer</b> eller <b>Ignorer alle</b>.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addBtn)
en: << Add to Dictionary
nn: << Legg til i ordlista

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: <qt>
    <p>If the unknown word is misspelled, you should type the correction for your misspelled word here or select it from the list below.</p>
    <p>You can then click <b>Replace</b> if you want to correct only this occurrence of the word or <b>Replace All</b> if you want to correct all occurrences.</p>
    </qt>
nn: <qt><p>Dersom det ukjende ordet er feilstava, kan du skriva det rette ordet her eller velja eit av framlegga frå lista nedanfor.</p> <p>Du kan deretter trykkja på <b>Byt ut</b> dersom du vil retta akkurat dette ordet, eller <b>Byt ut alle</b> for å retta alle førekomstane av det same ordet.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Replace with:
nn: Byt ut med:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_suggestBtn)
en: S&uggest
nn: &Framlegg

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_replaceBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to replace this occurrence of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
nn: <qt><p>Trykk her for å byta ut denne førekomsten av det ukjende ordet med teksten i skrivefeltet ovanfor (til venstre).</p></qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_skipBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to let this occurrence of the unknown word remain as is.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
nn: <qt><p>Trykk her for å la denne førekomsten av det ukjende ordet stå.</p> <p>Dette kan vera nyttig dersom ordet er eit namn, ei forkorting, eit ord på eit anna språk eller eit anna ukjend ord som du vil bruka utan å leggja det til i ordlista.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Sonnet::DictionaryComboBox, m_language)
en: <qt>
    <p>Select the language of the document you are proofing here.</p>
    </qt>
nn: <qt><p>Vel kva for språk teksten er skriven på.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Language:
nn: &Språk:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (Sonnet::DictionaryComboBox, m_language)
en: Language Selection
nn: Språkval

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_autoCorrect) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_skipAllBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to let all occurrences of the unknown word remain as they are.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
nn: <qt><p>Trykk her for å la alle førekomstane av det ukjende ordet stå.</p> <p>Dette kan vera nyttig dersom ordet er eit namn, ei forkorting, eit ord på eit anna språk eller eit anna ukjend ord som du vil bruka utan å leggja det til i ordlista.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_autoCorrect)
en: Autocorrect
nn: Automatisk retting

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_replaceAllBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to replace all occurrences of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
nn: <qt><p>Trykk her for å byta ut alle førekomstar av den ukjende teksten i skrivefeltet over (til venstre).</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_replaceAllBtn)
en: R&eplace All
nn: Byt &ut alle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_skipAllBtn)
en: I&gnore All
nn: I&gnorer alle

en: Spelling (from Cursor)...
nn: Stavekontroll (frå skrivemerket) …

en: Check the document's spelling from the cursor and forward
nn: Kontroller stavinga i dokumentet frå skrivemerket og framover

en: Ignore Word
nn: Hopp over ordet

en: Add to Dictionary
nn: Legg til ordlista

en: The file was not closed properly.
nn: Fila vart ikkje skikkeleg lukka.

en: View Changes
nn: Vis endringar

en: Recover Data
nn: Gjenopprett data

en: Discard
nn: Forkast

en: Use default color from the color theme
nn: Bruk standardfarge frå fargetemaet

en: None
nn: Inga

[ctx: @title:column Meaning of text in editor]
en: Context
nn: Kontekst

[ctx: @title:column Text style]
en: Normal
nn: Vanleg

[ctx: @title:column Text style]
en: Selected
nn: Merkt

[ctx: @title:column Text style]
en: Background
nn: Bakgrunn

[ctx: @title:column Text style]
en: Background Selected
nn: Merkt bakgrunn

en: Use Default Style
nn: Bruk standardstil

en: &Bold
nn: &Halvfeit

en: &Italic
nn: &Kursiv

en: &Underline
nn: &Understreking

en: S&trikeout
nn: &Overstreking

en: Normal &Color...
nn: Farge &vanleg …

en: &Selected Color...
nn: Farge &merkt …

en: &Background Color...
nn: &Bakgrunnsfarge …

en: S&elected Background Color...
nn: Ba&kgrunnsfarge merkt …

en: Unset Normal Color
nn: Fjern farge vanleg

en: Unset Selected Color
nn: Fjern farge merkt

en: Unset Background Color
nn: Fjern bakgrunnsfarge

en: Unset Selected Background Color
nn: Fjern bakgrunnsfarge merkt

en: Use &Default Style
nn: Bruk &standardstil

[ctx: No text or background color set]
en: None set
nn: Ingen

en: "Use Default Style" will be automatically unset when you change any style properties.
nn: «Bruk standardstil» vert automatisk slått av dersom du endrar nokon av stileigenskapane.

en: Kate Styles
nn: Kate-stilar

[ctx: @item:intable Text context]
en: Normal
nn: Vanleg

[ctx: @item:intable Text context]
en: Keyword
nn: Nøkkelord

[ctx: @item:intable Text context]
en: Function
nn: Funksjon

[ctx: @item:intable Text context]
en: Variable
nn: Variabel

[ctx: @item:intable Text context]
en: Control Flow
nn: Kontrollflyt

[ctx: @item:intable Text context]
en: Built-in
nn: Innebygd

[ctx: @item:intable Text context]
en: Extension
nn: Utviding

[ctx: @item:intable Text context]
en: Preprocessor
nn: Preprosessor

[ctx: @item:intable Text context]
en: Attribute
nn: Attributt

[ctx: @item:intable Text context]
en: Character
nn: Teikn

[ctx: @item:intable Text context]
en: Special Character
nn: Spesialteikn

[ctx: @item:intable Text context]
en: String
nn: Tekststreng

[ctx: @item:intable Text context]
en: Verbatim String
nn: Ordrett tekststreng

[ctx: @item:intable Text context]
en: Special String
nn: Spesialstreng

[ctx: @item:intable Text context]
en: Imports, Modules, Includes
nn: Importar, modular, inkluderingar

[ctx: @item:intable Text context]
en: Data Type
nn: Datatype

[ctx: @item:intable Text context]
en: Decimal/Value
nn: Desimal/verdi

[ctx: @item:intable Text context]
en: Base-N Integer
nn: Heiltal med base n

[ctx: @item:intable Text context]
en: Floating Point
nn: Flyttal

[ctx: @item:intable Text context]
en: Constant
nn: Konstant

[ctx: @item:intable Text context]
en: Comment
nn: Kommentar

[ctx: @item:intable Text context]
en: Documentation
nn: Dokumentasjon

[ctx: @item:intable Text context]
en: Annotation
nn: Merknad

[ctx: @item:intable Text context]
en: Comment Variable
nn: Kommentarvariabel

[ctx: @item:intable Text context]
en: Region Marker
nn: Områdemerke

[ctx: @item:intable Text context]
en: Information
nn: Informasjon

[ctx: @item:intable Text context]
en: Warning
nn: Åtvaring

[ctx: @item:intable Text context]
en: Alert
nn: Åtvaring

[ctx: @item:intable Text context]
en: Others
nn: Anna

[ctx: @item:intable Text context]
en: Error
nn: Feil

en: Use Default Colors
nn: Bruk standardfargar

en: Editor Background Colors
nn: Bakgrunnsfargar for skriverute

en: Text Area
nn: Tekstområde

en: <p>Sets the background color of the editing area.</p>
nn: <p>Vel bakgrunnsfargen for skriveområdet.</p>

en: Selected Text
nn: Merkt tekst

en: <p>Sets the background color of the selection.</p><p>To set the text color for selected text, use the &quot;<b>Configure Highlighting</b>&quot; dialog.</p>
nn: <p>Vel bakgrunnsfargen på merkt tekst.</p><p>Bruk fana <b>Merkte tekststilar</b> for å velja tekstfarge til merkt tekst.</p>

en: Current Line
nn: Gjeldande linje

en: <p>Sets the background color of the currently active line, which means the line where your cursor is positioned.</p>
nn: <p>Vel bakgrunnsfargen på linja med skrivemerket.</p>

en: Search Highlight
nn: Søkjetreff-markering

en: <p>Sets the background color of search results.</p>
nn: <p>Vel bakgrunnsfargen for søkjetreff.</p>

en: Replace Highlight
nn: Utbytingsmarkering

en: <p>Sets the background color of replaced text.</p>
nn: <p>Vel bakgrunnsfargen for utbytt tekst.</p>

en: Icon Border
nn: Ikonramme

en: Background Area
nn: Bakgrunnsområde

en: <p>Sets the background color of the icon border.</p>
nn: <p>Vel bakgrunnsfargen for ikonramma.</p>

en: Line Numbers
nn: Linjenummer

en: <p>This color will be used to draw the line numbers (if enabled).</p>
nn: <p>Denne fargen vert brukt til å visa linjenummera (viss dei vert viste).</p>

en: Current Line Number
nn: Gjeldande linjenummer

en: <p>This color will be used to draw the number of the current line (if enabled).</p>
nn: <p>Denne fargen vert brukt til linjenummeret for gjeldande linje (viss linjenummer vert viste).</p>

en: Separator
nn: Skiljelinje

en: <p>This color will be used to draw the line between line numbers and the icon borders, if both are enabled.</p>
nn: <p>Denne fargen vert brukt til å teikna linja mellom linjenummer og ikonramma, viss begge vert viste.</p>

en: Word Wrap Marker
nn: Merke for tekstbryting

en: <p>Sets the color of Word Wrap-related markers:</p><dl><dt>Static Word Wrap</dt><dd>A vertical line which shows the column where text is going to be wrapped</dd><dt>Dynamic Word Wrap</dt><dd>An arrow shown to the left of visually-wrapped lines</dd></dl>
nn: <p>Vel fargen på tekstbrytingsmerka:</p><dl><dt>Statisk tekstbryting</dt><dd>Ei loddrett linje ved den kolonnen der teksten vert broten.</dd><dt>Dynamisk teksbryting</dt><dd>Ei pil til venstre for dei linjene som er brotne.</dd></dl>

en: Code Folding
nn: Kodefalding

en: <p>Sets the color of the code folding bar.</p>
nn: <p>Vel fargen til kodefaldingslinja.</p>

en: Modified Lines
nn: Endra linjer

en: <p>Sets the color of the line modification marker for modified lines.</p>
nn: <p>Vel fargen til merket for linjer med endringar.</p>

en: Saved Lines
nn: Lagra linjer

en: <p>Sets the color of the line modification marker for saved lines.</p>
nn: <p>Vel fargen til merket for linjer som er lagra.</p>

en: Text Decorations
nn: Teksteffektar

en: Spelling Mistake Line
nn: Stavefeil-linje

en: <p>Sets the color of the line that is used to indicate spelling mistakes.</p>
nn: <p>Vel fargen på linja som vert brukt til å markera stavefeil.</p>

en: Tab and Space Markers
nn: Tabulator og mellomromsmerke

en: <p>Sets the color of the tabulator marks.</p>
nn: <p>Vel fargen på tabulatormerka.</p>

en: Indentation Line
nn: Innrykkslinje

en: <p>Sets the color of the vertical indentation lines.</p>
nn: <p>Vel fargen på dei loddrette innrykkslinjene.</p>

en: Bracket Highlight
nn: Parentesmerking

en: <p>Sets the bracket matching color. This means, if you place the cursor e.g. at a <b>(</b>, the matching <b>)</b> will be highlighted with this color.</p>
nn: <p>Vel fargen på parentesmerkinga. Viss du for eksempel plasserer skrivemerket på ein <b>(</b>, vert <b>)</b> vist med denne fargen.</p>

en: Marker Colors
nn: Markørfargar

en: Bookmark
nn: Bokmerke

en: Active Breakpoint
nn: Verksamt pausepunkt

en: Reached Breakpoint
nn: Nådd pausepunkt

en: Disabled Breakpoint
nn: Uverksamt pausepunkt

en: Execution
nn: Køyring

en: Warning
nn: Åtvaring

en: Error
nn: Feil

en: <p>Sets the background color of mark type.</p><p><b>Note</b>: The marker color is displayed lightly because of transparency.</p>
nn: <p>Vel bakgrunnsfarge til markeringstypen.</p><p><b>Merk</b>: Markeringsfargen vert vist lysare på grunn av gjennomsikt.</p>

en: Text Templates & Snippets
nn: Tekstmalar og tekstbitar

en: Background
nn: Bakgrunn

en: Editable Placeholder
nn: Redigerbar plasshaldar

en: Focused Editable Placeholder
nn: Fokusert redigerbar plasshaldar

en: Not Editable Placeholder
nn: Ikkje-redigerbar plasshaldar

en: <p>This list displays the default styles for the current color theme and offers the means to edit them. The style name reflects the current style settings.</p><p>To edit the colors, click the colored squares, or select the color to edit from the popup menu.</p><p>You can unset the Background and Selected Background colors from the popup menu when appropriate.</p>
nn: <p>Denne oversikta viser standardstilane til det valde fargetemaet og lèt deg endra dei. Stilnamnet er avhengig av stil­innstillingane.</p><p>Viss du vil redigera fargane, kan du trykkja på fargerutene eller velja fargen du vil redigera frå sprettopp­menyen.</p><p>Du kan òg fjerna fargane frå bakgrunnen og merkings­bakgrunnen frå sprettopp­menyen.</p>

[ctx: @item:intable]
en: Normal Text & Source Code
nn: Vanleg tekst og kjeldekode

[ctx: @item:intable]
en: Numbers, Types & Constants
nn: Tal, typar og konstantar

[ctx: @item:intable]
en: Strings & Characters
nn: Strengar og teikn

[ctx: @item:intable]
en: Comments & Documentation
nn: Kommentarar og dokumentasjon

[ctx: @item:intable]
en: Miscellaneous
nn: Ymse

en: H&ighlight:
nn: &Syntaksmerking:

en: <p>This list displays the contexts of the current syntax highlight mode and offers the means to edit them. The context name reflects the current style settings.</p><p>To edit using the keyboard, press <strong>&lt;SPACE&gt;</strong> and choose a property from the popup menu.</p><p>To edit the colors, click the colored squares, or select the color to edit from the popup menu.</p><p>You can unset the Background and Selected Background colors from the context menu when appropriate.</p>
nn: <p>Denne oversikta viser kontekstane til den valde syntaksmerkingsmodusen, og lèt deg endra dei. Kontekstnamnet er avhengig av stilinnstillingane.</p><p>Viss du vil redigera med tastaturet, kan du trykkja trykk <strong>Mellomrom</strong> og velj ein eigenskap frå sprettoppmenyen.</p><p>Viss du vil redigera fargane, kan du trykkja på fargerutene eller velja fargen du vil redigera frå sprettoppmenyen.</p><p>Du kan òg fjerna fargane frå bakgrunnen og merkingsbakgrunnen frå sprettoppmenyen.</p>

en: &Theme:
nn: &Tema:

en: &Copy...
nn: &Kopier …

en: Export...
nn: Eksporter …

en: Import...
nn: Importer …

en: Bundled read-only theme. To modify the theme, please copy it.
nn: Innebygd skriveverna tema. Viss du vil gjera endringar i temaet, lag ein kopi av det.

en: Colors
nn: Fargar

en: Default Text Styles
nn: Standard tekststilar

en: Highlighting Text Styles
nn: Formatbaserte tekststilar

en: Exporting color theme: %1
nn: Eksporterer fargetema: %1

en: Color theme
nn: Fargetema

en: Importing Color Theme
nn: Importerer fargetema

en: Importing will overwrite the existing theme file "%1". This can not be undone.
nn: Importering vil overskriva temafila «%1». Dette kan ikkje angrast.

en: Import Nevertheless
nn: Importer likevel

en: Do you really want to delete the theme "%1"? This can not be undone.
nn: Er du sikker på at du vil sletta temaet «%1»? Dette kan ikkje angrast.

en: Delete Nevertheless
nn: Slett likevel

en: Copy theme
nn: Kopier tema

en: Name for copy of color theme "%1":
nn: Namn på kopi av fargetemaet «%1»:

en: <p>The theme "%1" already exists.</p><p>Please choose a different theme name.</p>
nn: <p>Temaet «%1» finst frå før.</p><p>Vel eit anna namn på det.</p>

en: Copy Theme
nn: Kopier tema

en: Color Themes
nn: Fargetema

[ctx: Autoindent mode]
en: None
nn: Ingen

[ctx: Autoindent mode]
en: Normal
nn: Vanleg

en: Set &Bookmark
nn: Definer &bokmerke

en: If a line has no bookmark then add one, otherwise remove it.
nn: Dersom linja ikkje har bokmerke, legg til eitt. Viss ho alt har, ta det vekk.

en: Clear &All Bookmarks
nn: Fjern &alle bokmerka

en: Remove all bookmarks of the current document.
nn: Fjern alle bokmerka frå dokumentet.

en: Next Bookmark
nn: Neste bokmerke

en: Go to the next bookmark.
nn: Gå til neste bokmerke.

en: Previous Bookmark
nn: Førre bokmerke

en: Go to the previous bookmark.
nn: Gå til førre bokmerke.

en: &Bookmarks
nn: &Bokmerke

en: &Next: %1 - "%2"
nn: &Neste: %1 – «%2»

en: &Previous: %1 - "%2"
nn: &Førre: %1 – «%2»

en: <p>indent</p><p>Indents the selected lines or the current line</p>
nn: <p>indent</p><p>Rykk inn dei merkte linjene eller gjeldande linje</p>

en: <p>unindent</p><p>Unindents the selected lines or current line.</p>
nn: <p>unindent</p><p>Fjern innrykk i dei merkte linjene eller gjeldande linje</p>

en: <p>cleanindent</p><p>Cleans up the indentation of the selected lines or current line according to the indentation settings in the document. </p>
nn: <p>cleanindent</p><p>Rydd opp i innrykk av dei merkte linjene eller gjeldande linje. Bruk innrykks­innstillingane som er definerte for dokumentet.</p>

en: <p>comment</p><p>Inserts comment markers to make the selection or selected lines or current line a comment according to the text format as defined by the syntax highlight definition for the document.</p>
nn: <p>comment</p><p>Set inn kommentar­teikn for å gjera den merkte teksten, dei merkte linjene eller gjeldande linje om til ein kommentar. Brukar kommentar­teiknet som er definert i syntaks­merkinga for dokumentet.</p>

en: <p>uncomment</p><p>Removes comment markers from the selection or selected lines or current line according to the text format as defined by the syntax highlight definition for the document.</p>
nn: <p>uncomment</p><p>Fjern kommentar­teikn frå den merkte teksten, dei merkte linjene eller gjeldande linje. Brukar kommentar­teiknet som er definert i syntaks­merkinga for dokumentet.</p>

en: <p>goto <b>line number</b></p><p>This command navigates to the specified line number.</p>
nn: <p>goto <b>linjenummer</b></p><p>Gå til det valde linjenummeret.</p>

en: <p>set-indent-pasted-text <b>enable</b></p><p>If enabled, indentation of text pasted from the clipboard is adjusted using the current indenter.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
nn: <p>set-indent-pasted-text <b>på/av</b></p><p>Viss dette er på, vert innrykk i tekst limt inn frå utklipps­tavla justert med gjeldande innrykkjar.</p><p>Moglege «på»-verdiar: 1 on true<br/>Moglege «av»-verdiar: 0 off false</p>

en: Deletes the current line.
nn: Slettar gjeldande linje.

en: <p>set-tab-width <b>width</b></p><p>Sets the tab width to the number <b>width</b></p>
nn: <p>set-tab-width <b>breidd</b></p><p>Set tabulator­breidda til talet <b>breidd</b>.</p>

en: <p>set-replace-tab <b>enable</b></p><p>If enabled, tabs are replaced with spaces as you type.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
nn: <p>set-replace-tab <b>på/av</b></p><p>Viss dette er på, vert tabulatorteikn automatisk bytte ut med mellomrom når du skriv dei.</p><p>Moglege «på»-verdiar: 1 on true<br/>Moglege «av»-verdiar: 0 off false</p>

en: <p>set-show-tabs <b>enable</b></p><p>If enabled, TAB characters and trailing whitespace will be visualized by a small dot.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
nn: <p>set-show-tabs <b>på/av</b></p><p>Viss dette er på, vert tabulatorteikn og mellomrom på slutten av linjer viste som små prikkar.</p><p>Moglege «på»-verdiar: 1 on true<br/>Moglege «av»-verdiar: 0 off false</p>

en: <p>set-remove-trailing-spaces <b>mode</b></p><p>Removes the trailing spaces in the document depending on the <b>mode</b>.</p><p>Possible values:<ul><li><b>none</b>: never remove trailing spaces.</li><li><b>modified</b>: remove trailing spaces only of modified lines.</li><li><b>all</b>: remove trailing spaces in the entire document.</li></ul></p>
nn: <p>set-remove-trailing-spaces <b>modus</b></p><p>Fjernar mellomrom på slutten av linjer avhengig av valt <b>modus</b>.</p><p>Moglege verdiar:<ul><li><b>none</b>: Fjern aldri mellomrom på slutten av linjer.</li><li><b>modified</b>: Fjern berre mellomrom på slutten av linjer som er endra.</li><li><b>all</b>: Fjern mellomrom på slutten av alle linjer.</li></ul></p>

en: <p>set-indent-width <b>width</b></p><p>Sets the indentation width to the number <b>width</b>. Used only if you are indenting with spaces.</p>
nn: <p>set-indent-width <b>breidd</b></p><p>Set innrykksbreidda til talet <b>breidd</b>. Vert berre brukt dersom du brukar mellomrom til innrykk.</p>

en: <p>set-indent-mode <b>mode</b></p><p>The mode parameter is a value as seen in the Tools - Indentation menu</p>
nn: <p>set-indent-mode <b>modus</b></p><p>Modusparameteren er ein verdi som definert i «Verktøy → Innrykk»-menyen.</p>

en: <p>set-auto-indent <b>enable</b></p><p>Enable or disable autoindentation.</p><p>possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
nn: <p>set-auto-indent <b>på/av</b></p><p>Slå på eller av automatiske innrykk.</p><p>Moglege «på»-verdiar: 1 on true<br/>Moglege «av»-verdiar: 0 off false</p>

en: <p>set-line-numbers <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the line numbers pane.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
nn: <p>set-line-numbers <b>på/av</b></p><p>Vel om linjenummer skal visast.</p><p>Moglege «på»-verdiar: 1 on true<br/>Moglege «av»-verdiar: 0 off false</p>

en: <p>set-folding-markers <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the folding markers pane.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
nn: <p>set-folding-markers <b>på/av</b></p><p>Vel om faldemerke skal visast.</p><p>Moglege «på»-verdiar: 1 on true<br/>Moglege «av»-verdiar: 0 off false</p>

en: <p>set-icon-border <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the icon border.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
nn: <p>set-icon-border <b>på/av</b></p><p>Vel om ikonramma skal visast.</p><p>Moglege «på»-verdiar: 1 on true<br/>Moglege «av»-verdiar: 0 off false</p>

en: <p>set-word-wrap <b>enable</b></p><p>Enables dynamic word wrap according to <b>enable</b></p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
nn: <p>set-word-wrap <b>på/av</b></p><p>Slå på eller av dynamisk linjebryting.</p><p>Moglege «på»-verdiar: 1 on true<br/>Moglege «av»-verdiar: 0 off false</p>

en: <p>set-word-wrap-column <b>width</b></p><p>Sets the line width for hard wrapping to <b>width</b>. This is used if you are having your text wrapped automatically.</p>
nn: <p>set-word-wrap-column <b>breidd</b></p><p>Set linjebreidda for hard linjebryting til <b>breidd</b>. Dette vert brukt dersom du lèt teksten brytast automatisk.</p>

en: <p>set-replace-tabs-save <b>enable</b></p><p>When enabled, tabs will be replaced with whitespace whenever the document is saved.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
nn: <p>set-replace-tabs-save <b>på/av</b></p><p>Når dette er på, vert tabulatorteikn bytte ut med mellomrom kvar gong dokumentet vert lagra.</p><p>Moglege «på»-verdiar: 1 on true<br/>Moglege «av»-verdiar: 0 off false</p>

en: <p>set-highlight <b>highlight</b></p><p>Sets the syntax highlighting system for the document. The argument must be a valid highlight name, as seen in the Tools → Highlighting menu. This command provides an autocompletion list for its argument.</p>
nn: <p>set-highlight <b>syntaksmerking</b></p><p>Vel syntaksmering for dokumentet. Argumentet må vera eit gyldig syntaksmerkings­namn, eitt av alternativa i «Verktøy → Syntaksmerking»-menyen. Kommandoen støttar autofullføring av argumentet.</p>

en: <p>set-mode <b>mode</b></p><p>Sets the mode as seen in Tools - Mode</p>
nn: <p>set-mode <b>modus</b></p><p>Vel dokumentmodus, eitt av alternativa i «Verktøy → Modus»-menyen.</p>

en: <p>set-show-indent <b>enable</b></p><p>If enabled, indentation will be visualized by a vertical dotted line.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
nn: <p>set-show-indent <b>på/av</b></p><p>Viss dette er på, vil innrykk markerte med ei loddrett prikka linje.</p><p>Moglege «på»-verdiar: 1 on true<br/>Moglege «av»-verdiar: 0 off false</p>

en: <p>Open the Print dialog to print the current document.</p>
nn: <p>Opnar eit dialogvindauge for å skriva ut dokumentet.</p>

en: Missing argument. Usage: %1 <value>
nn: Manglar argument. Bruk: %1 <value>

en: No such highlighting '%1'
nn: Syntaksmerking «%1» finst ikkje

en: No such mode '%1'
nn: Modusen «%1» finst ikkje

en: Failed to convert argument '%1' to integer.
nn: Klarte ikkje konvertera argumentet «%1» til heiltal.

en: Width must be at least 1.
nn: Breidda må vera minst 1.

en: Column must be at least 1.
nn: Kolonnen må vera minst 1.

en: Usage: %1 on|off|1|0|true|false
nn: Bruk: %1 on|off|1|0|true|false

en: Bad argument '%1'. Usage: %2 on|off|1|0|true|false
nn: Feil i argumentet «%1». Bruk: %2 on|off|1|0|true|false

en: Usage: set-remove-trailing-spaces 0|-|none or 1|+|mod|modified or 2|*|all
nn: Bruk: set-remove-trailing-spaces 0|-|none eller 1|+|mod|modified eller 2|*|all

en: Unknown command '%1'
nn: Ukjend kommando «%1»

en: <p> char <b>identifier</b> </p><p>This command allows you to insert literal characters by their numerical identifier, in decimal, octal or hexadecimal form.</p><p>Examples:<ul><li>char <b>234</b></li><li>char <b>0x1234</b></li></ul></p>
nn: <p> char <b>identifikator</b> </p><p>Set inn eit teikn basert på talverdi, anten desimal, oktal eller heksadesimal.</p><p>Eksempel:<ul><li>char <b>234</b></li><li>char <b>0x1234</b></li></ul></p>

en: <p>date or date <b>format</b></p><p>Inserts a date/time string as defined by the specified format, or the format yyyy-MM-dd hh:mm:ss if none is specified.</p><p>Possible format specifiers are:<table><tr><td>d</td><td>The day as number without a leading zero (1-31).</td></tr><tr><td>dd</td><td>The day as number with a leading zero (01-31).</td></tr><tr><td>ddd</td><td>The abbreviated localized day name (e.g. 'Mon'..'Sun').</td></tr><tr><td>dddd</td><td>The long localized day name (e.g. 'Monday'..'Sunday').</td></tr><tr><td>M</td><td>The month as number without a leading zero (1-12).</td></tr><tr><td>MM</td><td>The month as number with a leading zero (01-12).</td></tr><tr><td>MMM</td><td>The abbreviated localized month name (e.g. 'Jan'..'Dec').</td></tr><tr><td>yy</td><td>The year as two digit number (00-99).</td></tr><tr><td>yyyy</td><td>The year as four digit number (1752-8000).</td></tr><tr><td>h</td><td>The hour without a leading zero (0..23 or 1..12 if AM/PM display).</td></tr><tr><td>hh</td><td>The hour with a leading zero (00..23 or 01..12 if AM/PM display).</td></tr><tr><td>m</td><td>The minute without a leading zero (0..59).</td></tr><tr><td>mm</td><td>The minute with a leading zero (00..59).</td></tr><tr><td>s</td><td>The second without a leading zero (0..59).</td></tr><tr><td>ss</td><td>The second with a leading zero (00..59).</td></tr><tr><td>z</td><td>The milliseconds without leading zeroes (0..999).</td></tr><tr><td>zzz</td><td>The milliseconds with leading zeroes (000..999).</td></tr><tr><td>AP</td><td>Use AM/PM display. AP will be replaced by either "AM" or "PM".</td></tr><tr><td>ap</td><td>Use am/pm display. ap will be replaced by either "am" or "pm".</td></tr></table></p>
nn: <p>date eller date <b>format</b></p><p>Set inn dato/klokkeslett med valt format (eller formatet «yyyy-MM-dd hh:mm:ss» viss ikkje noko format er valt).</p><p>Du kan bruka desse plasshaldarane i formatet:<table><tr><td>d</td><td>Dagnummeret utan leiande null (1–31).</td></tr><tr><td>dd</td><td>Dagnummeret med leiande null (01–31).</td></tr><tr><td>ddd</td><td>Forkorta dagnamn på språket til brukaren (eks. «må.» eller «su.»).</td></tr><tr><td>dddd</td><td>Fullstendig dagnamn på språket til brukaren (eks. «måndag» eller «sundag»).</td></tr><tr><td>M</td><td>Månadsnummeret utan leiande null (1–12).</td></tr><tr><td>MM</td><td>Månadsnummeret med leiande null (01–12).</td></tr><tr><td>MMM</td><td>Forkorta månadsnamn på språket til brukaren (eks. «jan.» eller «des.»).</td></tr><tr><td>yy</td><td>Årstalet med to siffer (00–99).</td></tr><tr><td>yyyy</td><td>Årstalet med fire siffer (1752–8000).</td></tr><tr><td>h</td><td>Timen utan leiande null (0–23 eller 1–12, avhenging av AM/PM-format).</td></tr><tr><td>hh</td><td>Timen med leiande null (00–23 eller 01–12, avhenging av AM/PM-format).</td></tr><tr><td>m</td><td>Minuttet utan leiande null (0–59).</td></tr><tr><td>mm</td><td>Minuttet med leiande null (00–59).</td></tr><tr><td>s</td><td>Sekundet utan leiande null (0–59).</td></tr><tr><td>ss</td><td>Sekundet med leiande null (00–59).</td></tr><tr><td>z</td><td>Millisekundet utan leiande nullar (0–999).</td></tr><tr><td>zzz</td><td>Millisekundet med leiande nullar (000–999).</td></tr><tr><td>AP</td><td>Bruk AM/PM-format, der «AP» vert bytt ut med anten «AM» eller «PM».</td></tr><tr><td>ap</td><td>Bruk am/pm-format, der «ap» vert bytt ut med anten «am» eller «pm».</td></tr></table></p>

en: Kate Part
nn: Kate-del

en: Embeddable editor component
nn: Innebyggbar skrivekomponent

en: Maintainer
nn: Vedlikehaldar

en: Core Developer
nn: Hovudutviklar

en: Developer
nn: Utviklar

en: On-the-fly spell checking
nn: Automatisk stavekontroll

en: Large scale bug fixing
nn: Feilrettingsarbeid i stor skala

en: The cool buffersystem
nn: Det kule buffersystemet

en: The Editing Commands
nn: Redigeringskommandoane

en: Testing, ...
nn: Testing, …

en: Former Core Developer
nn: Tidlegare hovudutviklar

en: KWrite port to KParts
nn: KWrite-port til KParts

en: KWrite Undo History, Kspell integration
nn: Angrelogg og KSpell-integrering

en: KWrite XML Syntax highlighting support
nn: Støtte for XML-syntaksmerking i KWrite

en: Patches and more
nn: Feilrettingar og anna

en: Various bugfixes
nn: Ymse feilrettingar

en: Selection, KColorScheme integration
nn: Merkt område-arbeid og KColorScheme-integrering

en: Search bar back- and front-end
nn: La til søkjelinje

en: Original KWrite Author
nn: Opphavsperson til KWrite

en: QA and Scripting
nn: Kvalitetskontroll og skriptstøtte

en: Highlighting for RPM Spec-Files, Perl, Diff and more
nn: Syntaksmerking for blant anna RPM Spec-filer, Perl og diff

en: Highlighting for VHDL
nn: Syntaksmerking for VHDL

en: Yury Lebedev
nn: Jurij Lebedev

en: Highlighting for SQL
nn: Syntaksmerking for SQL

en: Highlighting for Ferite
nn: Syntaksmerking for Ferite

en: Highlighting for ILERPG
nn: Syntaksmerking for ILERPG

en: Highlighting for LaTeX
nn: Syntaksmerking for LaTeX

en: Highlighting for Makefiles, Python
nn: Syntaksmerking for Make-filer og Python

en: Highlighting for Python
nn: Syntaksmerking for Python

en: Highlighting for Scheme
nn: Syntaksmerking for Scheme

en: PHP Keyword/Datatype list
nn: Liste over nøkkelord og datatypar i PHP

en: Very nice help
nn: Kjempegod hjelp

en: Highlighting for Lua
nn: Syntaksmerking for Lua

en: All people who have contributed and I have forgotten to mention
nn: Alle dei som har bidrege, som eg har gløymt å nemna

en: Configure
nn: Set opp

en: replace with %1?
nn: byta ut med %1?

[ctx: %2 is the translation of the next message]
en: 1 replacement done on %2 | %1 replacements done on %2
nn[0]: 1 ubyting utført på %2
nn[1]: %1 ubytingar utførte på %2

[ctx: substituted into the previous message]
en: 1 line | %1 lines
nn[0]: 1 linje
nn[1]: %1 linjer

en: <value>
nn: <verdi>

en: Insert variable
nn: Set inn variabel

en: Variables
nn: Variablar

en: Filter
nn: Filtrer

en: Please select a variable.
nn: Vel variabel.

en: Current value: %1<value>
nn: Gjerdande verdi: %1<value>

en: Current value: %1
nn: Gjeldande verdi: %1

en: File base name without path and suffix of the current document.
nn: Filgrunnamn til gjeldande dokument, utan mappeadressa og suffikset.

en: File extension of the current document.
nn: Filetternamnet til gjeldande dokument.

en: File name without path of the current document.
nn: Filnamn til gjeldande dokument, utan mappeadressa.

en: Full path of the current document including the file name.
nn: Full adresse til gjeldande dokument, både mappe og filnamn.

en: Contents of the current document.
nn: Innhaldet i gjeldande dokument.

en: Full path of the current document excluding the file name.
nn: Full mappeadresse til gjeldande dokument, utan filnamnet.

en: Full document path including file name, with native path separator (backslash on Windows).
nn: Full adresse til gjeldande dokument, med plattform­spesifikk mappe­skiljeteikn (baklengs skråstrek på Windows).

en: Full document path excluding file name, with native path separator (backslash on Windows).
nn: Full mappeadresse til gjeldande dokument, utan filnamnet, med plattform­spesifikk mappe­skiljeteikn (baklengs skråstrek på Windows).

en: Line number of the text cursor position in current document (starts with 0).
nn: Linjenummeret til skrivemerket i gjeldande dokument (startar med 0).

en: Column number of the text cursor position in current document (starts with 0).
nn: Kolonnenummeret til skrivemerket i gjeldande dokument (startar med 0).

en: X component in global screen coordinates of the cursor position.
nn: X-komponent i globale skjerm­koordinatar til skrivemerket.

en: Y component in global screen coordinates of the cursor position.
nn: Y-komponent i globale skjerm­koordinatar til skrivemerket.

en: Text selection of the current document.
nn: Merkt tekst i det gjeldande dokumentet.

en: Start line of selected text of the current document.
nn: Startlinja til merkt tekst i det gjeldande dokumentet.

en: Start column of selected text of the current document.
nn: Startkolonnen til merkt tekst i det gjeldande dokumentet.

en: End line of selected text of the current document.
nn: Sluttlinja til merkt tekst i det gjeldande dokumentet.

en: End column of selected text of the current document.
nn: Sluttkolonnen til merkt tekst i det gjeldande dokumentet.

en: Number of rows of the current document.
nn: Talet på linjer i det gjeldande dokumentet.

en: Read a document variable.
nn: Les dokumentvariabel.

en: The current date in current locale format.
nn: Dagens dato på lokalt format.

en: The current date (ISO).
nn: Dagens dato på ISO-format.

en: The current date (QDate formatstring).
nn: Dagens dato (QDate-formateringsstreng).

en: The current time in current locale format.
nn: Gjeldande klokkeslett på lokalt format.

en: The current time (ISO).
nn: Gjeldande klokkeslett på ISO-format.

en: The current time (QTime formatstring).
nn: Gjeldande klokkeslett (QTime-formateringsstreng).

en: Access to environment variables.
nn: Tilgang til miljøvariablar.

en: Evaluate simple JavaScript statements.
nn: Evaluer enkle JavaScript-uttrykk.

en: Encode text to make it URL compatible.
nn: Kod tekst for å gjera han URI-kompatibel.

en: Generate a new UUID.
nn: Generer ny UUID.

en: Kate Handbook.
nn: Kate-handbok.

en: true
nn: sann

en: false
nn: usann

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: none
nn: ingen

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: modified
nn: endra

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: all
nn: alle

en: Show list of valid variables.
nn: Vis oversikt over gyldige variablar.

[ctx: short translation please]
en: Enable automatic insertion of brackets.
nn: Legg automatisk til parentesar.

[ctx: short translation please]
en: Set the number of autocenter lines.
nn: Vel talet på autosentreringslinjer.

[ctx: short translation please]
en: Set the document background color.
nn: Vel bakgrunnsfargen til dokumentet.

[ctx: short translation please]
en: Pressing backspace in leading whitespace unindents.
nn: Trykk rettetasten i blankteikn på starten av ei linje for å fjerna innrykk.

[ctx: short translation please]
en: Enable block selection mode.
nn: Slå på blokkmerkingsmodus.

[ctx: short translation please]
en: Enable the byte order mark (BOM) when saving Unicode files.
nn: Bruk byterekkjefølgje-markør (BOM) ved lagring av Unicode-filer.

[ctx: short translation please]
en: Set the color for the bracket highlight.
nn: Vel fargar for parentesmarkering.

[ctx: short translation please]
en: Set the background color for the current line.
nn: Vel bakgrunnsfarge for gjeldande linje.

[ctx: short translation please]
en: Set the default dictionary used for spell checking.
nn: Vel standard ordliste for stavekontroll.

[ctx: short translation please]
en: Enable dynamic word wrap of long lines.
nn: Slå på dynamisk tekstbryting for lange linjer.

[ctx: short translation please]
en: Sets the end of line mode.
nn: Vel linjeskift-modus.

[ctx: short translation please]
en: Enable folding markers in the editor border.
nn: Slå på faldemerke i margen til skriveområdet.

[ctx: short translation please]
en: Enable folding preview in the editor border.
nn: Slå på førehandsvising av falding i margen til skriveområdet.

[ctx: short translation please]
en: Set the point size of the document font.
nn: Vel skriftstorleik til dokumentskrifta.

[ctx: short translation please]
en: Set the font of the document.
nn: Vel skrifttype for dokumentet.

[ctx: short translation please]
en: Set the syntax highlighting.
nn: Vel syntaksmerking.

[ctx: short translation please]
en: Set the icon bar color.
nn: Vel farge på ikonlinja.

[ctx: short translation please]
en: Enable the icon border in the editor view.
nn: Vis ikonlinje i skrivevindauget.

[ctx: short translation please]
en: Set the auto indentation style.
nn: Vel stil for automatisk innrykk.

[ctx: short translation please]
en: Adjust indentation of text pasted from the clipboard.
nn: Juster innrykk på tekst limd inn frå utklippstavla.

[ctx: short translation please]
en: Set the indentation depth for each indent level.
nn: Juster innrykksbreidd for kvart inntrykksnivå.

[ctx: short translation please]
en: Allow odd indentation level (no multiple of indent width).
nn: Tillat aparte innrykksnivå (ikkje multiplum av innrykksbreidda).

[ctx: short translation please]
en: Show line numbers.
nn: Vis linjenummer.

[ctx: short translation please]
en: Insert newline at end of file on save.
nn: Set inn linjeskift på slutten av fila ved lagring.

[ctx: short translation please]
en: Enable overwrite mode in the document.
nn: Slå på tekstoverskriving i dokumentet.

[ctx: short translation please]
en: Enable persistent text selection.
nn: Slå på varig tekstmerking.

[ctx: short translation please]
en: Replace tabs with spaces when saving the document.
nn: Byt ut tabulatorteikn med mellomrom ved lagring.

[ctx: short translation please]
en: Replace tabs with spaces.
nn:  Byter ut tabulatorteikn med mellomrom.

[ctx: short translation please]
en: Remove trailing spaces when saving the document.
nn: Fjern mellomrom på slutten av linjer ved lagring.

[ctx: short translation please]
en: Show scrollbar minimap.
nn: Vis minikart på rullefeltet.

[ctx: short translation please]
en: Show scrollbar preview.
nn: Vis førehandsvising på rullefeltet.

[ctx: short translation please]
en: Set the color scheme.
nn: Vel fargeoppsett.

[ctx: short translation please]
en: Set the text selection color.
nn: Vel farge for tekstmerking.

[ctx: short translation please]
en: Visualize tabs and trailing spaces.
nn: Gjer tabulatorteikn og mellomrom synlege.

[ctx: short translation please]
en: Enable smart home navigation.
nn: Bruk smart «Home»-navigering.

[ctx: short translation please]
en: Pressing TAB key indents.
nn: Trykk «Tab» for innrykk.

[ctx: short translation please]
en: Set the tab display width.
nn: Vel visingsbreidd for tabulatorteikn.

[ctx: short translation please]
en: Set the number of undo steps to remember (0 equals infinity).
nn: Vel talet på angresteg å hugsa (0 for uendeleg).

[ctx: short translation please]
en: Set the word wrap column.
nn: Vel kolonne for tekstbryting.

[ctx: short translation please]
en: Set the word wrap marker color.
nn: Vel farge på tekstbrytingsmerke.

[ctx: short translation please]
en: Enable word wrap while typing text.
nn: Bruk fortløpande tekstbryting.

en: Current cursor position. Click to go to a specific line.
nn: Posisjonen til skrivemerket. Trykk for å gå vald linje.

en: Insert mode and VI input mode indicator. Click to change the mode.
nn: Markør for innsetjings­modus og VI-tastemodus. Trykk for å byta modus.

en: Change dictionary
nn: Byt ordliste

en: Tab Width
nn: Tabulatorbreidd

en: Indentation Width
nn: Innrykksbreidd

en: Indentation Mode
nn: Innrykkmodus

en: Tabulators && Spaces
nn: Tabulatorar o&g mellomrom

en: Tabulators
nn: Tabulatorar

en: Spaces
nn: Mellomrom

en: Encoding
nn: Teiknkoding

en: Mode
nn: Modus

en: Here you can choose which mode should be used for the current document. This will influence the highlighting and folding being used, for example.
nn: Vel kva modus du vil bruk for det gjeldande dokumentet. Dette vil påverka for eksempel syntaksmerking og falding.

en: Syntax highlighting
nn: Syntaksmerking

en: [BLOCK] %1
nn: [BLOKK] %1

en: Line %1 of %2, Column %3
nn: Linje %1 av %2, kolonne %3

en: Line %1, Column %2
nn: Linje %1, kolonne %2

en: Soft Tabs: %1
nn: Mjuke tabulatorar: %1

en: Soft Tabs: %1 (%2)
nn: Mjuke tabulatorar: %1 (%2)

en: Tab Size: %1
nn: Tabulatorbreidd: %1

en: Indent/Tab: %1/%2
nn: Inntrykk/tabulator: %1/%2

en: Other...
nn: Anna …

en: Other (%1) | Other (%1)
nn[0]: Anna (%1)
nn[1]: Andre (%1)

en: Please specify the wanted tab width:
nn: Vel ønskt tabulatorbreidd:

en: Please specify the wanted indentation width:
nn: Vel ønskt innrykksbreidd:

[ctx: %1 and %3 are the selected words/chars count, %2 and %4 are the total words/chars count.]
en: Words %1/%2, Chars %3/%4
nn: Ord %1/%2, teikn %3/%4

en: Zoom: %1%
nn: Forstørring: %1 %

en: Cut the selected text and move it to the clipboard
nn: Klipp ut merkt tekst og flytt han til utklippstavla

en: Paste previously copied or cut clipboard contents
nn: Lim inn tidlegare kopiert eller utklippa innhald frå utklippstavla

en: Use this command to copy the currently selected text to the system clipboard.
nn: Kopier den merkte teksten til utklippstavla.

en: Clipboard &History Paste
nn: Lim inn frå utklipps&historikken

en: Paste Selection
nn: Lim inn utval

en: Paste previously mouse selection contents
nn: Lim inn innhald i førre museutval

en: Swap with Clipboard Contents
nn: Byt innhald med utklippstavla

en: Swap the selected text with the clipboard contents
nn: Byt merkt tekst med innhaldet på utklippstavla

en: Save the current document
nn: Lagra dokumentet

en: Revert the most recent editing actions
nn: Angra dei siste redigeringane

en: Revert the most recent undo operation
nn: Gjer om den sist angra handlinga

en: &Scripts
nn: &Skript

en: Apply &Word Wrap
nn: B&rekk om teksten

en: Use this to wrap the current line, or to reformat the selected lines as paragraph, to fit the 'Wrap words at' setting in the configuration dialog.<br /><br />This is a static word wrap, meaning the document is changed.
nn: Bruk dette til å brekka om gjeldande linje eller reformatera dei merkte linjene som eit avsnitt basert på verdien for «Bryt ord etter»-innstillinga.<br /><br />Dette er statisk linjebryting, som vil seia at dokumentet vert endra.

en: &Clean Indentation
nn: &Fjern innrykk

en: Use this to clean the indentation of a selected block of text (only tabs/only spaces).<br /><br />You can configure whether tabs should be honored and used or replaced with spaces, in the configuration dialog.
nn: Fjern innrykka i det merkte området (berre tabulatorar/mellomrom).<br /><br />I oppsettsvindauget kan du velja om det skal brukast tabulatorar, eller om dei skal bytast ut med mellomrom.

en: &Format Indentation
nn: Formater med &innrykk

en: &Align On...
nn: &Juster på …

en: C&omment
nn: Komme&nter

en: This command comments out the current line or a selected block of text.<br /><br />The characters for single/multiple line comments are defined within the language's highlighting.
nn: Kommenter ut linja eller det merkte område.<br /><br />Teikna for kommentering av ei linje eller fleire linjer er definerte i reglane for syntaksmerking av det aktuelle språket.

en: Unco&mment
nn: Fje&rn kommentering

en: This command removes comments from the current line or a selected block of text.<br /><br />The characters for single/multiple line comments are defined within the language's highlighting.
nn: Fjern kommentarteikna frå linja eller det merkte området.<br /><br />Teikna for kommentering av ei linje eller fleire linjer er definerte i reglane for syntaksmerking av det aktuelle språket.

en: Toggle Comment
nn: Slå på/av kommentar

en: &Read Only Mode
nn: &Skriveverna

en: Lock/unlock the document for writing
nn: Legg til eller fjern skrivesperre

en: Uppercase
nn: Store bokstavar

en: Convert the selection to uppercase, or the character to the right of the cursor if no text is selected.
nn: Gjer om det merkte området til store bokstavar. Dersom ingen tekst er merkt, vert berre bokstaven til høgre for skrivemerket endra.

en: Lowercase
nn: Små bokstavar

en: Convert the selection to lowercase, or the character to the right of the cursor if no text is selected.
nn: Gjer om det merkte området til små bokstavar. Dersom ingen tekst er merkt, vert berre bokstaven til høgre for skrivemerket endra.

en: Capitalize
nn: Store forbokstavar

en: Capitalize the selection, or the word under the cursor if no text is selected.
nn: Gjer om til store forbokstavar i det merkte området. Dersom ingen tekst er merkt, vert berre forbokstaven i ordet der skrivemerket står endra.

en: Join Lines
nn: Slå saman linjer

en: Invoke Code Completion
nn: Utfør kodefullføring

en: Manually invoke command completion, usually by using a shortcut bound to this action.
nn: Utfør kommandofullføring manuelt, som regel ved å bruka ein snarveg som er knytt til denne handlinga.

en: Print the current document.
nn: Skriv ut dokumentet.

en: Show print preview of current document
nn: Vis førehandsvising av dokumentet

en: Reloa&d
nn: Last om a&tt

en: Reload the current document from disk.
nn: Last dokumentet om att frå disken.

en: Save the current document to disk, with a name of your choice.
nn: Lagra dokumentet på disken, med eit namn du vel.

en: Save As with Encoding...
nn: Lagra som (ny &teiknkoding) …

en: Save &Copy As...
nn: Lagra &kopi som …

en: Save a copy of the current document to disk.
nn: Lagra ein kopi av gjeldande dokument til disken.

en: This command opens a dialog and lets you choose a line that you want the cursor to move to.
nn: Opna ein dialog der du kan velja kva for linje du vil flytta skrivemerket til.

en: Move upwards to the previous modified line.
nn: Gå oppover til den sist endra linja.

en: Move downwards to the next modified line.
nn: Gå nedover til den sist endra linja.

en: &Configure Editor...
nn: &Set opp skriveprogram …

en: Configure various aspects of this editor.
nn: Tilpass ymse delar av skriveprogrammet.

en: &Mode
nn: &Modus

en: &Highlighting
nn: &Syntaksmerking

en: Here you can choose how the current document should be highlighted.
nn: Vel korleis dokumentet skal syntaksmerkjast.

en: &Editor Color Theme
nn: Fargetema for &skriveprogram

en: &Indentation
nn: &Innrykk

en: Select the entire text of the current document.
nn: Merk all teksten i dokumentet.

en: If you have selected something within the current document, this will no longer be selected.
nn: Dersom du alt har merkt noko i dokumentet, vil ikkje dette vera merkt lengre.

en: Enlarge Font
nn: Større skrift

en: This increases the display font size.
nn: Auk storleiken på teksten.

en: Shrink Font
nn: Mindre skrift

en: This decreases the display font size.
nn: Minsk storleiken på teksten.

en: Reset Font Size
nn: Tilbakestill skriftstorleik

en: This resets the display font size.
nn: Tilbakestill storleiken på teksten til standard storleik.

en: Bl&ock Selection Mode
nn: &Blokkmerkingsmodus

en: This command allows switching between the normal (line based) selection mode and the block selection mode.
nn: Byt mellom vanleg (linjebasert) merkingsmodus og blokkmerkingsmodus.

en: Switch to the next input mode.
nn: Byt til neste tastemodus.

en: Overwr&ite Mode
nn: Overskr&ivingsmodus

en: Choose whether you want the text you type to be inserted or to overwrite existing text.
nn: Vel om du vil at teksten du skriv skal setjast inn, eller heller skriva over teksten som finst frå før.

en: &Dynamic Word Wrap
nn: &Dynamisk tekstbryting

en: If this option is checked, the text lines will be wrapped at the view border on the screen.<br /><br />This is only a view option, meaning the document will not changed.
nn: Viss det er kryssa av her, vert tekstlinjene brotne der tekstruta sluttar.<br /><br />Dette er berre eit visingsval, så sjølve dokumentet vert ikkje endra.

en: Dynamic Word Wrap Indicators
nn: Merke for dynamisk tekstbryting

en: Choose when the Dynamic Word Wrap Indicators should be displayed
nn: Vel når merka for dynamisk tekstbryting skal visast

en: &Off
nn: &Av

en: Follow &Line Numbers
nn: Følg &linjenummer

en: &Always On
nn: Alltid &på

en: Static Word Wrap
nn: Statisk tekstbryting

en: If this option is checked, the text lines will be wrapped at the column defined in the editing properties.
nn: Viss det er kryssa av her, vert tekstlinjene brotne etter kolonnen definert i innstillingane.

en: Show Static &Word Wrap Marker
nn: Vis merke for &statisk tekstbryting

en: Show/hide the Word Wrap Marker, a vertical line drawn at the word wrap column as defined in the editing properties
nn: Vis eller gøym merket for tekstbryting, ei loddrett linje som vert vist ved den tekstbrytingskolonnen du har valt i oppsettet.

en: Show Folding &Markers
nn: Vis &faldemerke

en: You can choose if the codefolding marks should be shown, if codefolding is possible.
nn: Du kan velja om faldemerka skal visast dersom kodefalding er mogleg.

en: Show &Icon Border
nn: Vis &ikonramme

en: Show/hide the icon border.<br /><br />The icon border shows bookmark symbols, for instance.
nn: Vis eller gøym ikonramma.<br /><br />Ikonramma viser for eksempel bokmerketeikn.

en: Show &Line Numbers
nn: Vis &linjenummer

en: Show/hide the line numbers on the left hand side of the view.
nn: Vis eller gøym linjenummer til venstre for tekstruta.

en: Show Scroll&bar Marks
nn: Vis merke i &rullefeltet

en: Show/hide the marks on the vertical scrollbar.<br /><br />The marks show bookmarks, for instance.
nn: Vis eller gøym merka i det loddrette rullefeltet.<br /><br />Desse merka viser for eksempel bokmerke.

en: Show Scrollbar Mini-Map
nn: Vis minikart på rullefeltet

en: Show/hide the mini-map on the vertical scrollbar.<br /><br />The mini-map shows an overview of the whole document.
nn: Vis/gøym minikartet på det loddrettethe rullefeltet.<br /><br />Minikartet viser ei oversikt over heile dokumentet.

note: i18n("Show the whole document in the Mini-Map"), this); ac->addAction(QLatin1String("view_scrollbar_minimap_all"), a); a->setWhatsThis(i18n("Display the whole document in the mini-map.<br /><br />With this option set the whole document will be visible in the mini-map.")); connect(a, SIGNAL(triggered
en: Show Non-Printable Spaces
nn: Vis usynlege teikn

en: Show/hide bounding box around non-printable spaces
nn: Vis/gøym boks rundt usynlege teikn

en: Switch to Command Line
nn: Gå til kommandolinja

en: Show/hide the command line on the bottom of the view.
nn: Vis eller gøym kommandolinja nedanfor tekstruta.

en: Input Modes
nn: Tastemodusar

en: Activate/deactivate %1
nn: Slå på/av %1

en: &End of Line
nn: Linj&eskift

en: Choose which line endings should be used, when you save the document
nn: Vel kva linjeskiftteikn som skal brukast når dokumentet vert lagra.

en: Add &Byte Order Mark (BOM)
nn: Lagra &byterekkjefølgje-markør (BOM)

en: Enable/disable adding of byte order marks for UTF-8/UTF-16 encoded files while saving
nn: Viss det er kryssa av her, vert det lagt til byterekkjefølgje-markør (BOM) ved lagring av UTF-8- og UTF-16-koda filer.

en: E&ncoding
nn: Teikn&koding

en: Look up the first occurrence of a piece of text or regular expression.
nn: Slå opp første førekomst av ein tekst eller eit regulært uttrykk.

en: Find Selected
nn: Finn merkt tekst

en: Finds next occurrence of selected text.
nn: Finn neste førekomst av merkt tekst.

en: Find Selected Backwards
nn: Finn merkt tekst bakover

en: Finds previous occurrence of selected text.
nn: Finn førre førekomst av merkt tekst.

en: Find and Select Next Occurrence
nn: Finn og merk neste søkjetreff

en: Find and Select All Occurrences
nn: Finn og merk alle søkjetreffa

en: Look up the next occurrence of the search phrase.
nn: Slå opp neste førekomst av søkjeteksten.

en: Look up the previous occurrence of the search phrase.
nn: Slå opp førre førekomst av søkjeteksten.

en: Look up a piece of text or regular expression and replace the result with some given text.
nn: Slå opp ein tekst eller eit regulært uttrykk, og byt ut resultatet med ein oppgjeven tekst.

en: Add Caret below Cursor
nn: Legg til skrivemerke nedanfor

en: Adds a caret in the line below the current caret.
nn: Legg til eit skrivemerke i linja nedanfor der skrivemerket er no.

en: Add Caret above Cursor
nn: Legg til skrivemerke ovanfor

en: Adds a caret in the line above the current caret.
nn: Legg til eit skrivemerke i linja ovanfor der skrivemerket er no.

en: Automatic Spell Checking
nn: Automatisk stavekontroll

en: Enable/disable automatic spell checking
nn: Slå på/av automatisk stavekontroll

en: Change Dictionary...
nn: Byt ordliste …

en: Change the dictionary that is used for spell checking.
nn: Byt ordlista som skal brukast til å stavekontrollera teksten.

en: Clear Dictionary Ranges
nn: Tøm ordlisteområde

en: Remove all the separate dictionary ranges that were set for spell checking.
nn: Fjern alle stavekontrollområda som er valde.

en: Copy as &HTML
nn: Kopier som &HTML

en: Use this command to copy the currently selected text as HTML to the system clipboard.
nn: Kopier den merkte teksten som HTML til utklippstavla.

en: E&xport as HTML...
nn: Eksporter som &HTML …

en: This command allows you to export the current document with all highlighting information into a HTML document.
nn: Eksporter det syntaksmerkte dokumentet som eit HTML-dokument.

en: Move Word Left
nn: Gå eitt ord til venstre

en: Select Character Left
nn: Merk teikn til venstre

en: Select Word Left
nn: Merk ord til venstre

en: Move Word Right
nn: Gå eitt ord til høgre

en: Select Character Right
nn: Merk eitt teikn til høgre

en: Select Word Right
nn: Merk eitt ord til høgre

en: Move to Beginning of Line
nn: Gå til starten av linja

en: Move to Beginning of Document
nn: Gå til starten av dokumentet

en: Select to Beginning of Line
nn: Merk til starten av linja

en: Select to Beginning of Document
nn: Merk til starten av dokumentet

en: Move to End of Line
nn: Gå til slutten av linja

en: Move to End of Document
nn: Gå til slutten av dokumentet

en: Select to End of Line
nn: Merk til slutten av linja

en: Select to End of Document
nn: Merk til slutten av dokumentet

en: Select to Previous Line
nn: Merk til førre linje

en: Scroll Line Up
nn: Rull éi linje opp

en: Move to Next Line
nn: Gå til neste linje

en: Move to Previous Line
nn: Gå til førre linje

en: Move Cursor Right
nn: Flytt skrivemerket til høgre

en: Move Cursor Left
nn: Flytt skrivemerket til venstre

en: Select to Next Line
nn: Merk til neste linje

en: Scroll Line Down
nn: Rull éi linje ned

en: Scroll Page Up
nn: Rull éi side opp

en: Select Page Up
nn: Merk éi side opp

en: Move to Top of View
nn: Gå til øvst i tekstruta

en: Select to Top of View
nn: Merk til øvst i tekstruta

en: Scroll Page Down
nn: Rull éi side ned

en: Select Page Down
nn: Merk éi side ned

en: Move to Bottom of View
nn: Gå til nedst i tekstruta

en: Select to Bottom of View
nn: Merk til nedst i tekstruta

en: Go to Matching Bracket
nn: Gå til parentestvillingen

en: Select to Matching Bracket
nn: Merk til parentestvillingen

en: Transpose Characters
nn: Byt to naboteikn

en: Delete Line
nn: Slett linja

en: Delete Word Left
nn: Slett ord til venstre

en: Delete Word Right
nn: Slett ord til høgre

en: Delete Next Character
nn: Slett neste teikn

en: Backspace
nn: Rettetast

en: Insert Smart Newline
nn: Set inn smart linjeskift

en: Insert newline including leading characters of the current line which are not letters or numbers.
nn: Set inn linjeskift pluss teikna først på denne linja som ikkje er bokstavar eller tal.

en: Insert a new line without indentation, regardless of indentation settings.
nn: Set inn ei ny linje utan innrykk, uansett kva innrykks­innstillingane seier.

en: &Indent
nn: Rykk &inn

en: Use this to indent a selected block of text.<br /><br />You can configure whether tabs should be honored and used or replaced with spaces, in the configuration dialog.
nn: Rykk inn det merkte området.<br /><br/>I oppsettsvindauget kan du velja om det skal brukast tabulatorar, eller om dei skal bytast ut med mellomrom.

en: &Unindent
nn: Rykk &tilbake

en: Use this to unindent a selected block of text.
nn: Rykk det merkte området tilbake.

en: Fold Toplevel Nodes
nn: Fald saman toppnivånodar

en: Unfold Toplevel Nodes
nn: Fald ut toppnivånodar

en: Toggle Current Node
nn: Fald ut/inn gjeldande node

en: Toggle Contained Nodes
nn: Fald ut/inn undernodar

en: (R/O) %1
nn: (LES) %1

en: Search wrapped
nn: Søkte rundt

en: Export File as HTML
nn: Eksporter fil som HTML

[ctx: from line - to line]
en: <center>%1<br/>&#x2014;<br/>%2</center>
nn: <center>%1<br/>&#x2013;<br/>%2</center>

en: Available Commands
nn: Tilgjengelege kommandoar

en: <p>For help on individual commands, do <code>'help &lt;command&gt;'</code></p>
nn: <p>Skriv <code>help &lt;kommando&gt;</code> for hjelp om ulike kommandoar.</p>

en: No help for '%1'
nn: Ingen hjelp for «%1»

en: No such command <b>%1</b>
nn: Kommandoen <b>%1</b> finst ikkje

en: <p>This is the Katepart <b>command line</b>.<br />Syntax: <code><b>command [ arguments ]</b></code><br />For a list of available commands, enter <code><b>help list</b></code><br />For help for individual commands, enter <code><b>help &lt;command&gt;</b></code></p>
nn: <p>Dette er <b>kommandolinja</b> i Katepart.<br />Syntaks: <code><b>kommando [val]</b></code><br />Skriv <code><b>help list</b></code> for å få ei oversikt over tilgjengelege kommandoar.<br />Skriv <code><b>help &lt;kommando&gt;</b></code> for hjelp om ulike kommandoar.</p>

en: No such command: "%1"
nn: Kommandoen finst ikkje: «%1»

en: Error: No range allowed for command "%1".
nn: Feil: Kommandoen «%1» tek ingen område.

en: Success:
nn: Vellukka:

en: Command "%1" failed.
nn: Feil med kommandoen «%1».

en: Mark Type %1
nn: Merketype %1

en: Set Default Mark Type
nn: Vel standard merketype

en: Disable Annotation Bar
nn: Fjern merknadslinja

en: All documents written to disk
nn: Alle dokument skrivne til disken

en: Document written to disk
nn: Dokument skrive til disken

en: <p><b>w/wa &mdash; write document(s) to disk</b></p><p>Usage: <tt><b>w[a]</b></tt></p><p>Writes the current document(s) to disk. It can be called in two ways:<br /> <tt>w</tt> &mdash; writes the current document to disk<br /> <tt>wa</tt> &mdash; writes all documents to disk.</p><p>If no file name is associated with the document, a file dialog will be shown.</p>
nn: <p><b>w/wa: skriv dokument(a) til disken</b></p><p>Bruk: <tt><b>w[a]</b></tt></p><p>Skriv gjeldande dokument. Kommandoen kan kallast på to måtar:<br /> <tt>w</tt>: Skriv det gjeldande dokumentet til disken.<br /> <tt>wa</tt>: Skriv alle dokumenta til disken.</p><p>Viss ikkje noko filnamn er knytt til dokumentet, vert det vist eit filopnings­vindauge.</p>

en: <p><b>q/qa/wq/wqa &mdash; [write and] quit</b></p><p>Usage: <tt><b>[w]q[a]</b></tt></p><p>Quits the application. If <tt>w</tt> is prepended, it also writes the document(s) to disk. This command can be called in several ways:<br /> <tt>q</tt> &mdash; closes the current view.<br /> <tt>qa</tt> &mdash; closes all views, effectively quitting the application.<br /> <tt>wq</tt> &mdash; writes the current document to disk and closes its view.<br /> <tt>wqa</tt> &mdash; writes all documents to disk and quits.</p><p>In all cases, if the view being closed is the last view, the application quits. If no file name is associated with the document and it should be written to disk, a file dialog will be shown.</p>
nn: <p><b>q/qa/wq/wqa: [skriv og ] avslutt</b></p><p>Bruk: <tt><b>[w]q[a]</b></tt></p><p>Avsluttar programmet. Viss <tt>w</tt> er med, vert òg dokumenta lagra. Kommandoen kan kallast på fleire måtar:<br /> <tt>q</tt>: Lukk gjelande vising.<br /> <tt>qa</tt>: Lukkar alle visingar, som i praksis avsluttar programmet.<br /> <tt>wq</tt>: Lagrar gjeldande dokument og lukker visinga av det.<br /> <tt>wqa</tt>: Lagrar alle dokumenta og avsluttar.</p><p>I alle tilfella er det slik om den siste visinga vert lukka, vert programmet avslutta. Viss eit dokument ikkje har noko filnamn, vert det opna eit fillagrings­vindauge.</p>

en: <p><b>x/xa &mdash; write and quit</b></p><p>Usage: <tt><b>x[a]</b></tt></p><p>Saves document(s) and quits (e<b>x</b>its). This command can be called in two ways:<br /> <tt>x</tt> &mdash; closes the current view.<br /> <tt>xa</tt> &mdash; closes all views, effectively quitting the application.</p><p>In all cases, if the view being closed is the last view, the application quits. If no file name is associated with the document and it should be written to disk, a file dialog will be shown.</p><p>Unlike the 'w' commands, this command only writes the document if it is modified.</p>
nn: <p><b>x/xa: lagra og avslutt</b></p><p>Bruk: <tt><b>x[a]</b></tt></p><p>Lagrar dokumentet/dokumenta og avsluttar («e<b>x</b>it»). Kommandoen kan kallast på to måtar:<br /> <tt>x</tt>: Lukkar gjeldande vising.<br /> <tt>xa</tt>: Lukkar alle visingar, som i praksis avsluttar programmet.</p><p>I alle tilfella er det slik om den siste visinga vert lukka, vert programmet avslutta. Viss eit dokument ikkje har noko filnamn og det skal lagrast, vert det opna eit fillagrings­vindauge.</p><p>I motsetnad til «w» kommandoen vil denne berre lagra dokumentet dersom det er endra sidan siste lagring.</p>

en: <p><b>sp,split&mdash; Split horizontally the current view into two</b></p><p>Usage: <tt><b>sp[lit]</b></tt></p><p>The result is two views on the same document.</p>
nn: <p><b>sp,split: del gjeldande visinga i to – oppe og nede</b></p><p>Bruk: <tt><b>sp[lit]</b></tt></p><p>Resultatet er to visingar av same dokument.</p>

en: <p><b>vs,vsplit&mdash; Split vertically the current view into two</b></p><p>Usage: <tt><b>vs[plit]</b></tt></p><p>The result is two views on the same document.</p>
nn: <p><b>vs,vsplit: del gjeldande visinga i to – venstre og høgre</b></p><p>Bruk: <tt><b>vs[plit]</b></tt></p><p>Resultatet er to visingar av same dokument.</p>

en: <p><b>clo[se]&mdash; Close the current view</b></p><p>Usage: <tt><b>clo[se]</b></tt></p><p>After executing it, the current view will be closed.</p>
nn: <p><b>clo[se]: lukk gjeldande vising</b></p><p>Bruk: <tt><b>clo[se]</b></tt></p><p>Etterpå vert gjeldande vising lukka.</p>

en: <p><b>[v]new &mdash; split view and create new document</b></p><p>Usage: <tt><b>[v]new</b></tt></p><p>Splits the current view and opens a new document in the new view. This command can be called in two ways:<br /> <tt>new</tt> &mdash; splits the view horizontally and opens a new document.<br /> <tt>vnew</tt> &mdash; splits the view vertically and opens a new document.<br /></p>
nn: <p><b>[v]new: del visinga og lag nytt dokument</b></p><p>Bruk: <tt><b>[v]new</b></tt></p><p>Delar den gjeldande visinga og opnar eit nytt dokument i den nye visinga. Kommandoen kan kallast på to måtar:<br /> <tt>new</tt>: delar visinga i éi rute oppe og éi nede og opnar eit nytt dokument.<br /> <tt>vnew</tt>: delar visinga i éi rute til venstre og éi rute til høgre og opnar eit nytt dokument.<br /></p>

en: <p><b>b,buffer &mdash; Edit document N from the document list</b></p><p>Usage: <tt><b>b[uffer] [N]</b></tt></p>
nn: <p><b>b,buffer: rediger dokument N i dokumentlista</b></p><p>Bruk: <tt><b>b[uffer] [N]</b></tt></p>

en: <p><b>bp,bprev &mdash; previous buffer</b></p><p>Usage: <tt><b>bp[revious] [N]</b></tt></p><p>Goes to <b>[N]</b>th previous document ("<b>b</b>uffer") in document list. </p><p> <b>[N]</b> defaults to one. </p><p>Wraps around the start of the document list.</p>
nn: <p><b>bp,bprev: byt til førre dokument</b></p><p>Bruk: <tt><b>bp[revious] [N]</b></tt></p><p>Går til det <b>N.</b> førre dokumentet (<b>b</b>ufferen) i dokumentlista.</p><p>Som standard er <b>N</b> 1. </p><p>Viss <b>N</b> er større enn talet på opne dokument, held nummereringa fram frå slutten av dokumentlista.</p>

en: <p><b>bn,bnext &mdash; switch to next document</b></p><p>Usage: <tt><b>bn[ext] [N]</b></tt></p><p>Goes to <b>[N]</b>th next document ("<b>b</b>uffer") in document list.<b>[N]</b> defaults to one. </p><p>Wraps around the end of the document list.</p>
nn: <p><b>bn,bnext: byt til neste dokument</b></p><p>Bruk: <tt><b>bn[ext] [N]</b></tt></p><p>Går til det <b>N.</b> neste dokumentet (<b>b</b>ufferen) i dokumentlista.</p><p>Som standard er <b>N</b> 1. </p><p>Viss <b>N</b> er større enn talet på opne dokument, held nummereringa fram frå starten av dokumentlista.</p>

en: <p><b>bf,bfirst &mdash; first document</b></p><p>Usage: <tt><b>bf[irst]</b></tt></p><p>Goes to the <b>f</b>irst document ("<b>b</b>uffer") in document list.</p>
nn: <p><b>bf,bfirst: byt til første dokument</b></p><p>Bruk: <tt><b>bf[irst]</b></tt></p><p>Går til det <b>f</b>ørste dokumentet (<b>b</b>ufferen) i dokumentlista.</p>

en: <p><b>bl,blast &mdash; last document</b></p><p>Usage: <tt><b>bl[ast]</b></tt></p><p>Goes to the <b>l</b>ast document ("<b>b</b>uffer") in document list.</p>
nn: <p><b>bl,blast: byt til siste dokument</b></p><p>Bruk: <tt><b>bl[ast]</b></tt></p><p>Går til det siste dokumentet (<b>b</b>ufferen) i dokumentlista.</p>

en: <p><b>ls</b></p><p>list current buffers<p>
nn: <p><b>ls</b></p><p>Vis gjeldande bufferar.<p>

en: Missing argument. Usage: %1 <from>
nn: Manglar argument. Bruk: %1 <from>

en: No mapping found for "%1"
nn: Fann ingen tilknyting til «%1»

en: "%1" is mapped to "%2"
nn: «%1» er knytt til «%2»

en: Missing argument(s). Usage: %1 <from> [<to>]
nn: Manglar argument. Bruk: %1 <frå> [<til>]

en: Wrong arguments
nn: Feil argument

en: Unable to open the config file for reading.
nn: Klarar ikkje opna oppsettfila for lesing.

en: Unable to open file
nn: Klarte ikkje opna fil

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkViCommandsOverride)
en: When selected, vi commands will override Kate's built-in commands. For example: Ctrl+R will redo, and override the standard action (showing the search and replace dialog).
nn: Viss det er kryssa av her, vil Vi-kommandoar overstyra dei innebygde kommandoane i Kate. For eksempel vil «Ctrl + R» gjera om ei angring, og ikkje utføra standardhandlinga (visa «søk og byt ut»-ruta).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkViCommandsOverride)
en: Let Vi commands override Kate shortcuts
nn: La Vi-kommandoar overstyra Kate-snarvegar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkViRelLineNumbers)
en: Show the line number relative to the line with the cursor in front of each line.
nn: Vis før kvar linje linjenummeret relativt til den linja som har skrivemerket.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkViRelLineNumbers)
en: Display relative line numbers
nn: Vis relative linjenummer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Key mapping is used to change the meaning of typed keys. This allows you to move commands to other keys or make special keypresses for doing a series of commands.
    
    Example:
    "<F2>" → "I-- <esc>"
    
    This will prepend "-- " to a line when pressing F2.
nn: Tastebindingar vert brukte til å endra kva ulike tastar gjer. Dette gjer det mogleg å flytta kommandoar til andre tastar, eller definera spesielle tastetrykk for å utføra fleire kommandoar etter kvarandre.
    
    Eksempel:
    «<F2>» → «I-- <esc>»
    
    Dette legg til «-- » på linja når du trykkjer «F2».

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Key Mapping
nn: Tastebinding

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, normalTab)
en: Normal mode
nn: Normalmodus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings)
en: Command
nn: Kommando

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings)
en: Replacement
nn: Utbyting

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings)
en: Recursive?
nn: Rekursivt?

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, insertTab)
en: Insert mode
nn: Innsetjingsmodus

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, visualTab)
en: Visual mode
nn: Visuell modus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemoveSelectedRows)
en: Remove selected
nn: Fjern valde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAddNewRow)
en: Add new mapping
nn: Legg til ny binding

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnImportNormal)
en: Read a vimrc file and attempt to import mappings specified with the "[n]noremap" command.
nn: Les ei .vimrc-fil, og prøv å importera oppføringar definerte med «[n]noremap»-kommandoen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnImportNormal)
en: Import from vimrc file
nn: Importer frå .vimrc-fil

en: Mark set: %1
nn: Merke definert: %1

en: There are no more chars for the next bookmark.
nn: Det finst ikkje fleire teikn for det neste bokmerket.

en: Nothing in register %1
nn: Ingenting i registeret %1

en: '%1' %2,  Hex %3,  Octal %4
nn: «%1» %2, heks %3, oktal %4

en: Mark not set: %1
nn: Merke ikkje definert: %1
