katepart4 - en to se translation catalogue (531 entries)

en: Argument-hints
se: Argumeanta-veahkki

en: Best matches
se: Buoremus deaivamat

en: Auto Word Completion
se: Automáhtalaš sátneollašuhttin

en: Shell Completion
se: Skálžoollašuhttin

en: Reuse Word Above
se: Geavat sáni bajábealde ođđasit

en: Reuse Word Below
se: Geavat sáni vuolábealde ođđasit

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
se: &Fiila

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
se: &Doaimmat

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
se: Čá&jet

note: i18n: ectx: Menu (view_menu_word_wrap)
en: Word Wrap
se: Linnjámolsun

note: i18n: ectx: Menu (view_menu_borders)
en: Borders
se: Ravddat

note: i18n: ectx: Menu (codefolding)
en: &Code Folding
se: &Kodamáhccun

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
se: &Reaiddut

note: i18n: ectx: Menu (wordcompletion)
en: Word Completion
se: Sátneollašuhttin

note: i18n: ectx: Menu (spelling)
en: Spelling
se: Čállindárkkisteapmi

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
se: &Heivehusat

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
se: Váldoreaidoholga

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkIconBorder)
en: <p>If this option is checked, every new view will display an icon border on the left hand side.</p><p>The icon border shows bookmark signs, for instance.</p>
se: <p>Jos dát molssaeaktu lea merkejuvvon, čájehuvvo govašravda juohke ođđa čájeheami gurutbeales. </p><p>Govašrámma čájeha omd. girjemearkadiiddaid.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkLineNumbers)
en: If this option is checked, every new view will display line numbers on the left hand side.
se: Jos dát molssaeaktu lea merkejuvvon, čájehuvvojit linnjánummirat juohke ođđa čájeheami gurutbeales.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkLineNumbers)
en: Show &line numbers
se: Čájet &linnjánummiriid

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarMarks)
en: <p>If this option is checked, every new view will show marks on the vertical scrollbar.</p><p>These marks will show bookmarks, for instance.</p>
se: <p>Jos dát molssaeaktu lea merkejuvvon, čájehuvvo govašravda juohke ođđa čájeheami gurutbeales. </p><p>Govašrámma čájeha omd. girjemearkkaid.</p>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbShowScrollbars)
en: Always On
se: Álo alde

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByCreation)
en: Each new bookmark will be added to the bottom, independently from where it is placed in the document.
se: Juohke girjemearka lasihuvvo bodnái, sorjjasmeahttun das gos dat gávdno dokumeanttas.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByPosition)
en: The bookmarks will be ordered by the line numbers they are placed at.
se: Girjemearkkat erohallojuvvojit linnjánummiriid bokte.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbGeneral) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbViInputMode)
en: General
se: Oppalaš

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Minimal word length to complete:
se: Unnimus sátneguhkkodat maid galgá ollášuhttit:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPluralHandlingSpinBox, sbWordWrap)
en: If the Word Wrap option is selected this entry determines the length (in characters) at which the editor will automatically start a new line.
se: Jos automáhtalaš linnjámolsun lea válljejuvvon, dát mearkkuš mearrida linnjá guhkkodaga (mearkkaid bokte) gokko čállinprográmma álggaha ođđa linnjá.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblFiletype)
en: &Filetype:
se: &Fiilašládja:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbFiletypes)
en: Select the filetype you want to change.
se: Vállje makkár fiilašlája háliidat rievdadit.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnNew)
en: Create a new file type.
se: Ráhkat ođđa fiilašlája.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNew)
en: &New
se: &Ođđa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnDelete)
en: Delete the current file type.
se: Sihko dán fiilašlája.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnDelete)
en: &Delete
se: &Sihko

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbProperties)
en: Properties
se: Iešvuođat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblName)
en: &Name:
se: &Namma:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtName)
en: The name of the filetype will be the text of the corresponding menu item.
se: Fiilašlája namma šaddá fállomerkoša namma.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSection)
en: &Section:
se: &Oassi:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtSection)
en: The section name is used to organize the file types in menus.
se: Sekšuvdnanamma organisere fiilašlájaid fáluin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblVariables)
en: &Variables:
se: &Variábelat:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (VariableLineEdit, edtVariables)
en: <p>This string allows to configure Kate's settings for the files selected by this mimetype using Kate variables. Almost any configuration option can be set, such as highlight, indent-mode, encoding, etc.</p><p>For a full list of known variables, see the manual.</p>
se: <p>Dán cealkka vuođul Kate. Váikko makkár molssaeavttu lea vejolaš rievdadit, nugo merken, siskkildanmodus, koden, jna.</p><p>Giehtagirjjis gávnnat buot variábeliid maid lea vejolaš geavahit</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblHl)
en: &Highlighting:
se: &Syntáksamerken:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblExtensions)
en: File e&xtensions:
se: Fiila&dovddaldagat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMimeTypes)
en: MIME &types:
se: &MIME-šlájat:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtMimeTypes)
en: The mime type mask allows to select files by mimetype. The string is a semicolon-separated list of mimetypes, for example <code>text/plain; text/english</code>.
se: MIME-šládja silli diktá du válljet fiillaid MIME-šlája bokte. Streaŋga lea bealleceahkke sirrejuvvon MIME-šládjalistu, ovdamearka dihte <code>text/plain; text/english</code>.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, btnMimeTypes)
en: Displays a wizard that helps you easily select mimetypes.
se: Čájeha ofelačča mii álkit veahkeha du válljet MIME-šlájaid.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPriority)
en: P&riority:
se: Ov&davuorru:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbPriority)
en: Sets priority for this file type. If more than one file type selects the same file, the one with the highest priority will be used.
se: Bidjá dán fiilašlája ovdavuoru. Jus eanetgo okta fiilašládja vállje seammá fiilla, de válljejuvvo das mas lea allamus ovdavuorru.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMode)
en: Default indentation mode:
se: Standárda siskkildanmodus:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbMode)
en: This is a list of available indentation modes. The specified indentation mode will be used for all new documents. Be aware that it is also possible to set the indentation mode with document variables, modes or a .kateconfig file.
se: Dán listtus oainnát olámuttus siskkildanmodusat. Meroštuvvon siskkildanmodus geavahuvvo buot ođđa dokumeanttaide. Fuomáš ahte maiddái lea vejolaš meroštit siskkildanmodusa dokumeantavariábeliiguin, modusiiguin dahje .kateconfig fiillain.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbIndentationMode)
en: Indent using
se: Siskkidahte dáid mearkkaiguin

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPluralHandlingSpinBox, sbIndentWidth)
en: The indentation width is the number of spaces which is used to indent a line. If the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is disabled, a <b>Tab</b> character is inserted if the indentation is divisible by the tab width.
se: Siskkildangovdodat mearrida galle gaskamearkka juohke siskkildeapmi lea. Jus molssaeaktu <b>Bija sisa gaskamearkkaid, iige tabuláhtoriid</b> <b>Doaimmahan</b>-oasis ii geavahuvvo, de <b>Tab</b>-mearka bidjo sisa jus siskkildeami lea juogehahtti tab-govdodagain.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentWithSpaces)
en: &Spaces
se: &Gaskamearkkat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIndentWidth)
en: &Indentation width:
se: Siskkideami govdodat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTabWidth)
en: Tab wi&dth:
se: &Tabuláhtorgovdodat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentWithTabs)
en: &Tabulators
se: &Tabuláhtorat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentMixed)
en: Tabulators &and Spaces
se: Tabuláhtorat &ja gaskamearkkat

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbProperties)
en: Indentation Properties
se: Siskkildaniešvuođat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkKeepExtraSpaces)
en: If this option is disabled, changing the indentation level aligns a line to a multiple of the width specified in <b>Indentation width</b>.
se: Jus dát molssaeaktu ii leat merkejuvvon, mearriduvvon <b>Siskkildangovdodagas</b>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkKeepExtraSpaces)
en: &Keep extra spaces
se: &Doalat liige gaskamearkkaid

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkIndentPaste)
en: If this option is selected, pasted code from the clipboard is indented. Triggering the <b>undo</b>-action removes the indentation.
se: Jus dát molssaeaktu geavahuvvo, liibmejuvvon koda čuohposbeavddis siskkilduvvo. Jus geavahat <b>Gáđa</b>-doaimma, de siskkildupmi váldo eret.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkIndentPaste)
en: Adjust indentation of code &pasted from the clipboard
se: Mudde siskkildeami go teaksta &liibmejuvvo čuohposbeavddis

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbKeys)
en: Indentation Actions
se: Siskkildandoaimmat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackspaceUnindents)
en: If this option is selected, the <b>Backspace</b> key decreases the indentation level if the cursor is located in the leading blank space of a line.
se: Jus dát molssaeaktu lea merkejuvvon, de <b>Backspace</b>-boaluin unnidat siskkildandási jus čállinmearka lea guorus gaskkas linnjá álggus.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackspaceUnindents)
en: &Backspace key in leading blank space unindents
se: &Sihkkunboallu linnjáálggu gaskamearkkaid siskkobealde sihko siskkideami

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbTabAdvances)
en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key always inserts white space so that the next tab position is reached. If the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is enabled, spaces are inserted; otherwise, a single tabulator is inserted.
se: Jus dát molssaeaktu geavahuvvo, de <b>Tab</b>-boallu álo lasiha gaskamearkkaid nu ahte čállinmearka boahtá boahtte tab-posišuvdnii. Jus molssaeaktu <b>Bija sisa gaskamearkkaid, iige tabuláhtoriid</b> <b>Doaimmahan</b>-oasis, de gaskamearkkat geavahuvvot, muđuid okta tab-mearka geavahuvvo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTabAdvances)
en: Always advance to the &next tab position
se: Álo mana &boahtte tab-posišuvdnii

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbTabIndents)
en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key always indents the current line by the number of character positions specified in <b>Indentation width</b>.
se: Jus dát molssaeaktu geavahuvvo, de <b>Tab</b>-boallu siskkilda dálá linnjá nu máŋga bustávvaposišuvnnaiguin go lea mearriduvvon <b>Siskkildan govdodat</b>-molssaeavttus.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTabIndents)
en: Always increase indentation &level
se: Álo lokte siskkildan&dási

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTabSmart)
en: Increase indentation level if in l&eading blank space
se: Lokte siskkildandási jus leat &guorus báikkis linnjá álggus

en:  character |  characters
se[0]:  bustáva
se[1]:  bustáva

en: Indentation
se: Siskkildeapmi

en: Auto Completion
se: Automáhtalaš sátneollašuhttin

en: Spellcheck
se: Čállindárkkisteapmi

en: Editing
se: Doaimmaheapmi

en: Editing Options
se: Doaimmahanmolssaeavttut

en: Off
se: Eret

en: Follow Line Numbers
se: Čuovo linnjánummiriid

en: Appearance
se: Fárda

en: Advanced
se: Erenoamáš

en: You did not provide a backup suffix or prefix. Using default suffix: '~'
se: It bidjan liigemáŋggus-suffivssa dahje prefivssa. Geavaha standárda: «~»

en: No Backup Suffix or Prefix
se: Ii makkárge liigemáŋggus-suffiksa dahje -prefiksa

en: Open/Save
se: Raba/vurke

en: File Opening & Saving
se: Fiilarahpan ja -vurken

en: Dictionary:
se: Sátnelistu:

en: &Reload
se: &Viečča fas

en: Lets you select a location and save the file again.
se: Diktá du válljet báikki ja vurket fiilla ođđasit.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_skipBtn)
en: &Ignore
se: &Badjelgeahča

en: The diff command failed. Please make sure that diff(1) is installed and in your PATH.
se: diff-gohččun filtii. Dárkkis ahte diff(1) lea sajáiduhtton ja gávdno bálgás (PATH birasvariábelis).

en: Error Creating Diff
se: Filtii ráhkadettiin diff

en: The files are identical.
se: Fiillat leat seammaláganat.

en: Diff Output
se: Diff-čoallu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbCursorMovement)
en: Text Cursor Movement
se: Čállinmearkka sirdin

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkSmartHome)
en: When selected, pressing the home key will cause the cursor to skip whitespace and go to the start of a line's text. The same applies for the end key.
se: Go dát molssaeaktu válljejuvvo, de Home-boallu njuike badjel gaskamearkkaid linnjá álggus ja manná njuolgga dohko gos teaksta álgá. End-boallu doaibmá seamma láhkai.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSmartHome)
en: Smart ho&me and smart end
se: Jierbmás &Home- ja End-boalut

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkPagingMovesCursor)
en: Selects whether the PageUp and PageDown keys should alter the vertical position of the cursor relative to the top of the view.
se: Vállje jos Page Up ja Page Down boalut galget sirdit čállinmearkka teakstačájeheami bajábeali ektui.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkPagingMovesCursor)
en: &PageUp/PageDown moves cursor
se: &Page Up/Page Down sirdá čállinmearkka

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en: Sets the number of lines to maintain visible above and below the cursor when possible.
se: Vállje man galle linnjá galgá oidnot čállinmearkka vuola- ja bajábealde.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbSwapFileMode) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, spbSwapFileSync) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en: Disabled
se: Eret

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cbNavigationMisc)
en: Misc
se: Feara mii

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbTextSelectionMode)
en: Normal
se: Dábálaš

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollPastEnd)
en: Allow scrolling past the end of the document
se: Divtte leat lohpi bláđet dokumeantta loahpa meaddá

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackupLocalFiles)
en: If this option is enabled, backups for local files will be created when saving.
se: Merke dán bovssa jos háliidat ahte ráhkaduvvo liigemáŋgosat go vurket báikkálaš fiillaid.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackupLocalFiles)
en: &Local files
se: &Báikkálaš fiillat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackupRemoteFiles)
en: If this option is enabled, backups for remote files will be created when saving.
se: Merke dán bovssa jos háliidat ahte ráhkaduvvo liigemáŋgosat go vurket gáiddus fiillaid.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackupRemoteFiles)
en: &Remote files
se: &Gáiddus fiillat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtBackupPrefix)
en: Enter the prefix to prepend to the backup file names.
se: Bija prefivssa mii lasihuvvo liigemáŋggus-fiilanamaide

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtBackupSuffix)
en: Enter the suffix to append to the backup file names.
se: Bija suffivssa mii lasihuvvo liigemáŋggus-fiilanamaide

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbFileFormat)
en: File Format
se: Fiilaformáhtta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncoding)
en: &Encoding:
se: &Koden:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEOL)
en: E&nd of line:
se: &Linnjámolsun:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbEOL)
en: DOS/Windows
se: Dos/Windows

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkDetectEOL)
en: If this option is enabled the editor will autodetect the end of line type. The first found end of line type will be used for the whole file.
se: Merke dán jus háliidat ahte čállinprográmma automáhtalaččat galgá áicat linnjáloahpaid. Vuosttaš gávdnon linnjáloahpašládja geavahuvvo olles fiillas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDetectEOL)
en: A&utomatic end of line detection
se: &Automáhtalaš linnjáloahpaáican

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, lineLengthLimit)
en: Unlimited
se: Rájáhis

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, spbAutoSaveInterval) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, spacesComboBox)
en: Never
se: Ii goassege

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, spacesComboBox)
en: Always
se: Álo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowTabs)
en: The editor will display a symbol to indicate the presence of a tab in the text.
se: Čállinprográmma čájeha symbola mii čájeha gos tabuláhtorat leat.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowWholeBracketExpression)
en: If this is enabled, the range between the selected matching brackets will be highlighted.
se: Jus dát geavahuvvo, de gaska mii lea guokte gullevaš ruođuid gaskkas merkejuvvo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowWholeBracketExpression)
en: Highlight range between selected brackets
se: Merke gaska mii lea gullevaš ruođuid gaskkas

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowIndentationLines)
en: If this is enabled, the editor will display vertical lines to help identify indent lines.
se: Jos dát doaibma lea alde, de čállinprográmma ceakkolinnjáid vai oainnát siskkilduvvon linnjáid.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowIndentationLines)
en: Show i&ndentation lines
se: Čájet &siskkildanlinnjáid

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbDynamicWordWrapIndicator)
en: Choose when the Dynamic Word Wrap Indicators should be displayed.
se: Vállje goas dynamálaš linnjámáhccun gálgá čájehuvvot

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbDynamicWordWrapDepth)
en: % of View Width
se: % čájeheami govdodagas

en: The file %1 does not exist.
se: %1-fiila ii gávdno.

en: &Close
se: &Gidde

en: The file %1 could not be loaded, as it was not possible to read from it.
    
    Check if you have read access to this file.
se: Ii sáhttán viežžat fiilla %1, danne go ii lean vejolaš dan lohkat.
    Dárkkis ahte dus lea lohkanvuoigatvuohta fiilii.

en: Close
se: Gidde

en: Do you really want to save this unmodified file? You could overwrite changed data in the file on disk.
se: Háliidat go duođas vurket fiila mii ii leat rievdaduvvon? Dáiddát buhttet rievdadusaid mat juo leat vurkejuvvon garraskerrui.

en: Trying to Save Unmodified File
se: Geahččala vurket fiila mii ii leat rievdaduvvon

en: Save Nevertheless
se: Vurke liikká

en: Do you really want to save this file? Both your open file and the file on disk were changed. There could be some data lost.
se: Háliidat go duođas vurket dán fiilla? Sihke dat fiila mii lea rabas ja fiila skearrus lea rievdaduvvon. Datat dáidet buhttejuvvot.

en: Possible Data Loss
se: Vejolaš ahte datat leat mannan duššái

en: For file %1 no backup copy could be created before saving. If an error occurs while saving, you might lose the data of this file. A reason could be that the media you write to is full or the directory of the file is read-only for you.
se: Ii lean vejolaš ráhkadit sihkkarvuođamáŋggus %1-fiilla ovddas. Jus šaddá meattáhus vurkedettiin, de dáidet datat dán fiillas mannat duššái. Sivvan dása sáhttá leat ahte mediai masa čálát lea dievvan dahje ahte dát fiila lea dušše logahahtti dutnje.

en: Failed to create backup copy.
se: Ii sáhttán ráhkadit liigemáŋgosa.

en: Try to Save Nevertheless
se: Geahččal vurket liikká

en: Do you really want to continue to close this file? Data loss may occur.
se: Háliidat go duođas giddet dán fiilla? Datat sáhttet duššái mannat.

en: Close Nevertheless
se: Gidde liikká

en: Untitled
se: Namaheapmi

en: Save File
se: Vurke fiilla

en: Save failed
se: Vurken filtii

en: The document could not be saved, as it was not possible to write to %1.
    
    Check that you have write access to this file or that enough disk space is available.
se: Ii sáhttán vurket dokumeantta, danne go ii lean vejolaš čállit %1 fiilii.
    
    Dárkkis ahte dus leat čállinvuoigatvuođat ja ahte fiila čáhká garraskerrui.

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save your changes or discard them?
se: Dokumeanta «%1» lea rievdaduvvon.
    Háliidatgo vurket rievdadusaid vai bálkestit daid?

en: Close Document
se: Gidde dokumeantta

en: VI: INSERT MODE
se: VI: LASIHANMODUS

en: VI: NORMAL MODE
se: VI: DÁBÁLAŠ MODUS

en: VI: VISUAL
se: VI: OIDNOS

en: VI: VISUAL BLOCK
se: VI: OIDNOS LAIGGAHAT

en: VI: VISUAL LINE
se: VI: OIDNOS LINNJÁ

en: VI: REPLACE
se: VI: BUHTTEN

en: Vi Input Mode
se: Vi-modus

en: Use Default
se: Geavat standárdan

en: Properties of %1
se: %1 iešvuođat

en: New Filetype
se: Ođđa fiilašládja

en: Select the MimeTypes you want for this file type.
    Please note that this will automatically edit the associated file extensions as well.
se: Vállje MIME-šlájaid dán fiilašlája várás.
    Fuomáš ahte dát maid automáhtalaččat rievdada čadnojuvvon fiiladovddaldagaid.

en: Select Mime Types
se: Vállje MIME-šlája

en: Modes && Filetypes
se: Modusat ja fiilašlájat

en: Te&xt Settings
se: Teaksta&heivehusat

en: Print line &numbers
se: Čálit &linnjánummiriid

en: Print &legend
se: Čálit &typográfalaš dieđuid

en: <p>If enabled, line numbers will be printed on the left side of the page(s).</p>
se: <p>Jos alde, linnjánummirat čálihuvvot siiddu gurutbealde.</p>

en: <p>Print a box displaying typographical conventions for the document type, as defined by the syntax highlighting being used.</p>
se: <p>Čálit bovssa mii čájeha dokumeantašlája typográfalaš njuolggadusaid, nugo lea meroštuvvon dálá syntáksamerkemis.</p>

en: Hea&der && Footer
se: Oaive- &ja juolgeteaksta

en: Pr&int header
se: Čál&it oaiveteavstta

en: Pri&nt footer
se: Čá&lit juolgeteavstta

en: Header/footer font:
se: Oaive-/juolgeteavstta fonta:

en: Header Properties
se: Oaiveteavstta iešvuođat

en: &Format:
se: &Formáhtta:

en: Colors:
se: Ivnnit:

en: Foreground:
se: Ovdabealivdni:

en: Bac&kground
se: D&uogášivdni

en: Footer Properties
se: Juolgeteavstta iešvuođat

en: For&mat:
se: Fo&rmáhtta:

en: &Background
se: D&uogášivdni

en: <p>Format of the page header. The following tags are supported:</p>
se: <p>Siidooaivvi hápmi. Čuovvovaš sárggit dorjojuvvojit:</p>

en: <p>Format of the page footer. The following tags are supported:</p>
se: <p>Siidojuolggi hápmi. Čuovvovaš šárggit dorjojuvvojit:</p>

en: L&ayout
se: S&iidoheivehus

en: Draw bac&kground color
se: Čálit &duogášivnni

en: Draw &boxes
se: Sárggo &bovssaid

en: Box Properties
se: Boksaiešvuođat

en: W&idth:
se: G&ovdodat

en: &Margin:
se: &Siidoravda

en: Co&lor:
se: Iv&dni

en: <p>If enabled, a box as defined in the properties below will be drawn around the contents of each page. The Header and Footer will be separated from the contents with a line as well.</p>
se: <p> Vállje jos rámma galgá čálihuvvot juohke siiddu sisdoalu birra. Oaive- ja juolgeteaksta earáhuvvo sisdoalus linnjáin.</p>

en: The width of the box outline
se: Bovssarámma govdodat

en: The margin inside boxes, in pixels
se: Siidoravda bovssaid siskkobealde, mihtiduvvon govvačuoggáin

en: The line color to use for boxes
se: Rámmalinnjáid ivdni

en: (Selection of)
se: (Merkejuvvon)

en: Typographical Conventions for %1
se: Typográfalaš vugiid %1 várás

en: text
se: teaksta

en: Function '%1' not found in script: %2
se: Funkšuvdna «%1» ii gávdnon %2-skriptas

en: Error calling %1
se: Meattáhus gohčodettiin %1

en: Could not access view
se: Ii beassan čájeheapmái

en: Error calling 'help %1'
se: Meattáhus gohčodettiin  «veahkki %1»

en: No help specified for command '%1' in script %2
se: Ii gávdno veahkki «%1»-gohččuma várás %2-skriptas

en: Error loading script %1
se: Meattáhus vieččadettiin skripta %1

en: Error loading script %1
se: Meattáhus vieččadettiin skripta %1

en: Reload all JavaScript files (indenters, command line scripts, etc).
se: Viečča visot JavaScript-fiillaid ođđasit (siskkideaddjit, gohcconlinnjáskriptat, jna).

en: Command not found: %1
se: Gohččun ii gávdnon: %1

en: Add...
se: Lasit …

en: Reached top, continued from bottom
se: Ohcan joavddai álgorádjái, joatká loahpageažis

en: Reached bottom, continued from top
se: Joavddai bodnái, jotkkii álggorájis

en: Not found
se: Ii gávdnon

en: Beginning of line
se: Sirdde linnjá álgui

en: End of line
se: Sirdde linnjá lohppii

en: One or more occurrences
se: Ovtta dahje eanet deaivama

en: Zero or more occurrences
se: Nolla dahje eanet deaivama

en: Zero or one occurrences
se: Nolla dahje ovtta deaivama

en: <a> through <b> occurrences
se: <a> gitta <b> deaivama

en: Or
se: dahje

en: Set of characters
se: Bustávvaseahtta

en: Negative set of characters
se: Negatiiva bustávvaseahtta

en: Whole match reference
se: Bájuhus olles deaivamii

en: Reference
se: Bájuhus

en: Line break
se: Linnjámolsun

en: Tab
se: Tabuláhtor

en: Word boundary
se: Sátnerádji

en: Not word boundary
se: Ii-sátnerádji

en: Digit
se: Lohku

en: Non-digit
se: Ii-lohku

en: Whitespace (excluding line breaks)
se: Gaskamearkkat (erret linnjámolsumat)

en: Word character (alphanumerics plus '_')
se: Sátnebustávva (alfanumeralaš ja '_')

en: Non-word character
se: Ii-bustávva

en: Octal character 000 to 377 (2^8-1)
se: Oktála bustávat, 000 gitta 377 (2^8-1)

en: Hex character 0000 to FFFF (2^16-1)
se: Heksadesimála bustávat, 0000 gitta FFFF (2^16-1)

en: Negative lookahead
se: Iskka mánus guvlui

en: Begin lowercase conversion
se: Álggat rievdadahttima smávva bustávaide

en: Begin uppercase conversion
se: Álggat rievdadahttima stuorra bustávaide

en: End case conversion
se: Loahpat rievdadahttima

en: Replacement counter (for Replace All)
se: Buhttenlohku (buhtte visto doibmii)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: F&ind:
se: O&za:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, pattern)
en: Text to search for
se: Teaksta maid ohcat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, findNext) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, next)
en: Jump to next match
se: Njuikes boahtte deaivamii

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, findPrev) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, prev)
en: Jump to previous match
se: Mana ovddit deaivamii

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, mutate)
en: Switch to power search and replace bar
se: Molsso ohcan- ja buhttenholgii

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Rep&lace:
se: Bu&htte:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, searchMode)
en: Search mode
se: Ohcanmodus

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Plain text
se: Čabu teaksta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Whole words
se: Olles sánit

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Regular expression
se: Virolaš cealkka

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, replaceNext)
en: Replace next match
se: Buhtte boahtte deaivama

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replaceNext) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_replaceBtn)
en: &Replace
se: &Buhtte

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, replaceAll)
en: Replace all matches
se: Buhtte buot deaivamiid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replaceAll)
en: Replace &All
se: B&uhtte visot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, findAll)
en: &Find All
se: Oza &visot

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, mutate)
en: Switch to incremental search bar
se: Molsso lassáneaddjiohcanholgii

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, replacement)
en: Text to replace with
se: Teaksta mainna buhtte

en: Spell check canceled.
se: Čállindárkkisteapmi gaskkalduhttui.

[ctx: progress label]
en: Spell checking in progress...
se: Čállindárkkisteapmi lea jođus …

[ctx: @title:window]
en: Check Spelling
se: Čállindárkkisteapmi

en: Spell check complete.
se: Čállindárkkisteapmi lea geargan.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: <qt><p>This word was considered to be an "unknown word" because it does not match any entry in the dictionary currently in use. It may also be a word in a foreign language.</p>
    <p>If the word is not misspelled, you may add it to the dictionary by clicking <b>Add to Dictionary</b>. If you do not want to add the unknown word to the dictionary, but you want to leave it unchanged, click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b>.</p>
    <p>However, if the word is misspelled, you can try to find the correct replacement in the list below. If you cannot find a replacement there, you may type it in the text box below, and click <b>Replace</b> or <b>Replace All</b>.</p>
    </qt>
se: <qt> <p>Dát sátni rehkenasto «amas sátnin» danne go dat ii gávdno sátnelisttus maid geavahat. Sáhttá leat boastut čállon vai eará gielas.</p> <p>Jos sátni ii leat boastut čállojuvvon, de sáhtát lasihit sátnelistui jos deaddilat <b>Lasit sátnelistui</b>. Jos it hálit sáni lasihit sátnelistui, muhto dušše guođđit dan, coahkkal <b>Badjelgeahča</b> dahje <b>Badjelgeahča visot</b>.</p> <p>Jos sátni lea boastut čállojuvvon, de sáhtát geahččalit gávdnat rievttes čállinvuogi listtus dás vuolábealde. Jos it gávnna juoga mii heive, de sáhtát ieš čállit sáni čállingieddái dás vuolábealde ja deaddilit <b>Buhtte</b> dahje <b>Buhtte visot</b>.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Unknown word:
se: Amas sátni:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: Unknown word
se: Amas sátni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: <b>misspelled</b>
se: <b>boastut čállojuvvon</b>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_addBtn)
en: <qt>
    <p>The unknown word was detected and considered unknown because it is not included in the dictionary.<br>
    Click here if you consider the unknown word not to be misspelled, and you want to avoid wrongly detecting it again in the future. If you want to let it remain as is, but not add it to the dictionary, then click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b> instead.</p>
    </qt>
se: <qt>
    <p>Sátni gávdnui ja rehkenasto amasin danne go ii gávdno sátnelisttus.<br /> 
    Coahkkal dása jos dieđát ahte sátni ii leat boastut čállojuvvon ja háliidat ahte čállindárkkisteami ii gálgga beroštit das boahtteáiggis. Jos háliidat guođđit sáni, muhto iige bidjat dan sisa sátnelistui, geavat baicce boalu <b>Badjelgeahča</b> dahje <b>Badjelgeahča visot</b>.</p> 
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addBtn)
en: << Add to Dictionary
se: << Lasit sátnegirjái

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: <qt>
    <p>If the unknown word is misspelled, you should type the correction for your misspelled word here or select it from the list below.</p>
    <p>You can then click <b>Replace</b> if you want to correct only this occurrence of the word or <b>Replace All</b> if you want to correct all occurrences.</p>
    </qt>
se: <qt> <p>Jos amas sátni lea boastut čállojuvvon, de sáhtát čállit buhttádusa dása dahje válljet rievttes sáni listtus dás vuolábealde.</p> <p>Don sáhtát coahkkalit <b>Buhtte</b> jos háliidat divvut dušše dán sáni, dahje <b>Buhtte visot</b> jos háliidat divvut buot seammalágána sáni oktanaga.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_suggestBtn)
en: S&uggest
se: &Evttohus

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_replaceBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to replace this occurrence of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
se: <qt> <p>Coahkkal dása vai buhttet dán amas teavstta sániin mii lea čállingiettis dás bajábealde (gurutbealde).</p></qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_skipBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to let this occurrence of the unknown word remain as is.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
se: <qt> <p>Coahkkal dása vai guođđit dán sáni nugo lea.</p> <p>Dát lea ávkkálaš juos sátni lea namma, oanádus, sátni eará gillii dahje amas sátni maid it hálit lasihit sátnelistui.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Sonnet::DictionaryComboBox, m_language)
en: <qt>
    <p>Select the language of the document you are proofing here.</p>
    </qt>
se: <qt>
    <p>Vállje makkár gillii teaksta lea čállojuvvon.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Language:
se: &Giella:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (Sonnet::DictionaryComboBox, m_language)
en: Language Selection
se: Vállje giela

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_autoCorrect) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_skipAllBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to let all occurrences of the unknown word remain as they are.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
se: <qt> <p>Coahkkal dása vai guođđit visot gávdnosa dan sánis.</p> <p>Dát lea ávkkálaš juos sátni lea namma, oanádus, sátni eará gillii dahje amas sátni maid it hálit lasihit sátnelistui.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_autoCorrect)
en: Autocorrect
se: Divo automáhtalaččat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_replaceAllBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to replace all occurrences of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
se: <qt> <p>Coahkkal dása vai buhttet buot amas teakstagávdnosiid teavsttain mii lea čállingiettis dás bajábealde (gurutbealde).</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_replaceAllBtn)
en: R&eplace All
se: Buhtte &visot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_skipAllBtn)
en: I&gnore All
se: Badjelgeahča visot

en: Check the document's spelling from the cursor and forward
se: Dárkkis riektačállima čállinmearkka rájes ja ovddasguvlui.

en: Ignore Word
se: Badjelgeahča sáni

en: Add to Dictionary
se: Lasit sátnelistui

en: View Changes
se: Čájet rievdadusaid

en: Discard
se: Badjelgeahča

[ctx: @title:column Meaning of text in editor]
en: Context
se: Oktavuohta

[ctx: @title:column Text style]
en: Normal
se: Dábálaš

[ctx: @title:column Text style]
en: Selected
se: Merkejuvvon

[ctx: @title:column Text style]
en: Background
se: Duogášivdni

[ctx: @title:column Text style]
en: Background Selected
se: Merkema duogášivdni

en: Use Default Style
se: Geavat Standardstiilla

en: &Bold
se: &Buoidi

en: &Italic
se: &Vinjučála

en: &Underline
se: &Vuolláisárggo

en: Normal &Color...
se: Dábálaš &ivdni …

en: &Selected Color...
se: &Merkejuvvon ivdni …

en: &Background Color...
se: D&uogášivdni …

en: S&elected Background Color...
se: &Merkejuvvon duogášivdni …

en: Unset Background Color
se: Váldde &duogášivnni eret

en: Unset Selected Background Color
se: Váldde eret merkejuvvon duogášivnni

en: Use &Default Style
se: Geavat &standardstiilla

[ctx: No text or background color set]
en: None set
se: Ii makkárge ivdni meroštuvvon

en: "Use Default Style" will be automatically unset when you change any style properties.
se: «Geavat standárdstiila» bodnjojuvvo eret go rievdadat iešvugiid.

en: Kate Styles
se: Kate-stiillat

[ctx: @item:intable Text context]
en: Normal
se: Dábálaš

[ctx: @item:intable Text context]
en: Keyword
se: Čoavddasátni

[ctx: @item:intable Text context]
en: Function
se: Funkšuvdna

[ctx: @item:intable Text context]
en: Character
se: Bustáva

[ctx: @item:intable Text context]
en: String
se: Teaksta

[ctx: @item:intable Text context]
en: Data Type
se: Datašládja

[ctx: @item:intable Text context]
en: Decimal/Value
se: Desimála/árvu

[ctx: @item:intable Text context]
en: Base-N Integer
se: Vuođđu-N lohku

[ctx: @item:intable Text context]
en: Floating Point
se: Desimálalohku

[ctx: @item:intable Text context]
en: Comment
se: Kommentára

[ctx: @item:intable Text context]
en: Region Marker
se: Guovlomearka

[ctx: @item:intable Text context]
en: Alert
se: Várrehus

[ctx: @item:intable Text context]
en: Others
se: Earát

[ctx: @item:intable Text context]
en: Error
se: Meattáhus

en: <p>Sets the background color of the editing area.</p>
se: <p>Bidjá doaimmahangietti duogášivnni.</p>

en: <p>Sets the background color of the currently active line, which means the line where your cursor is positioned.</p>
se: <p>Bidjá duogášivnni dan linnjás gos čállinmearka lea.</p>

en: <p>Sets the color of Word Wrap-related markers:</p><dl><dt>Static Word Wrap</dt><dd>A vertical line which shows the column where text is going to be wrapped</dd><dt>Dynamic Word Wrap</dt><dd>An arrow shown to the left of visually-wrapped lines</dd></dl>
se: <p>Vállje linnjámolssonmearkka ivnni:</p> <dl> <dt>Statálaš linnjámolsun</dt> <dd>Ceakkonjulges linnjá mii čájeha makkár čuolddas linnjá molsojuvvo.</dd><dt>Dynamálaš linnjámolsun</dt> <dd>Njuolla čájehuvvo gurutbealde daid linnjáid main lea linnjámolsun.</dd> </dl>

en: <p>Sets the color of the line that is used to indicate spelling mistakes.</p>
se: <p>Vállje makkár ivdni galgá leat linnjáin main lea čállinmeattáhus.</p>

en: <p>Sets the color of the tabulator marks.</p>
se: <p>Vállje tabuláhtormearkkaid ivnni.</p>

en: <p>Sets the bracket matching color. This means, if you place the cursor e.g. at a <b>(</b>, the matching <b>)</b> will be highlighted with this color.</p>
se: <p>Vállje makkár ivdni ruohtomerkemis galgá leat. Dat máksá ahte jos don bijat čállinmearkka <b>(</b> ala, de heivvolaš <b>)</b> merkejuvvo dáinna ivnniin.</p>

en: Bookmark
se: Girjemearka

en: Active Breakpoint
se: Aktiivvalaš bisánaddanbáiki

en: Reached Breakpoint
se: Ollii bisánaddanbáikái

en: Disabled Breakpoint
se: Eret válljejuvvon bisánaddanbáiki

en: Execution
se: Jođus

en: Warning
se: Váruhus

en: Error
se: Meattáhus

en: H&ighlight:
se: S&yntáksamerken:

en: <p>This list displays the contexts of the current syntax highlight mode and offers the means to edit them. The context name reflects the current style settings.</p><p>To edit using the keyboard, press <strong>&lt;SPACE&gt;</strong> and choose a property from the popup menu.</p><p>To edit the colors, click the colored squares, or select the color to edit from the popup menu.</p><p>You can unset the Background and Selected Background colors from the context menu when appropriate.</p>
se: <p>Dát listu čájeha dálá syntáksamerkenmodusa konteavsttaid ja addá vejolašvuođa daid doaimmahit. Konteakstanamma dávista dálá stiilaheivehusaid.</p> <p>Jos háliidat boallobeavddi geavahit, coahkkal<strong>&lt;GASKU&gt;</strong> ja vállje iešvuođa báhccanfálus.</p><p>Jos háliidat ivnniid doaimmahit, coahkkal ivdnejuvvon njeallječiegaid, dahje vállje ivnni maid doaimmahit báhccanfálus.</p><p>Sáhtát válljet eret duogášivnni ja merkema duogášivnni báhccanfálu bokte go nu heive.</p>

en: Export...
se: Olggosfievrrit …

en: Import...
se: Sisafievrrit …

en: Colors
se: Ivnnit

en: Highlighting Text Styles
se: Syntáksamerkema teakstastiillat

[ctx: Autoindent mode]
en: None
se: Ii makkárge

[ctx: Autoindent mode]
en: Normal
se: Dábálaš

en: Set &Bookmark
se: Ráhkat &girjemearkka

en: If a line has no bookmark then add one, otherwise remove it.
se: Jos linnjás ii leat girjemearka, de lasit ovtta, muđui váldde eret dan

en: Clear &All Bookmarks
se: Sálke &buot girjemearkkaid

en: Remove all bookmarks of the current document.
se: Váldde eret buot girjemearkkaid dálá dokumeanttas.

en: Next Bookmark
se: Čuovvovaš girjemearka

en: Go to the next bookmark.
se: Mana čuovvovaš girjemerkii.

en: Previous Bookmark
se: Ovddit girjemearka

en: Go to the previous bookmark.
se: Mana ovddit girjemerkii.

en: &Bookmarks
se: &Girjemearkkat

en: &Next: %1 - "%2"
se: Č&uovvovaš: %1 – «%2»

en: &Previous: %1 - "%2"
se: &Ovddit: %1 – «%2»

en: Missing argument. Usage: %1 <value>
se: Argumeanta váilu. Geavaheapmi: %1 <árvu>

en: No such highlighting '%1'
se: Ii gávdno dákkár merken: «%1»

en: No such mode '%1'
se: Ii gávdno dákkár modusa: «%1»

en: Failed to convert argument '%1' to integer.
se: Ii sáhttán konverteret argumeanta «%1» čavdelohkui.

en: Width must be at least 1.
se: Govdodat ferte leat unnimus 1.

en: Column must be at least 1.
se: Čuolda ferte leat unnimus 1.

en: Usage: %1 on|off|1|0|true|false
se: Geavaheapmi: %1 on|off|1|0|true|false

en: Bad argument '%1'. Usage: %2 on|off|1|0|true|false
se: Boasttu argumeanta «%1». Geavaheapmi: %2 on|off|1|0|true|false

en: Unknown command '%1'
se: Amas gohččun «%1»

en: Kate Part
se: Kate-oassi

en: Embeddable editor component
se: Vuojuhahtti čállinprográmmaoassi

en: Maintainer
se: Máŧasdoalli

en: Core Developer
se: Váldoovdánahtti

en: Developer
se: Ovdánahtti

en: On-the-fly spell checking
se: Čáledettiin čállindárkkisteapmi

en: The Editing Commands
se: Doaimmahangohččumat

en: Testing, ...
se: Geahččaleapmi, …

en: Former Core Developer
se: Ovddit váldoovdánahtti

en: KWrite port to KParts
se: KWrite-porta KPartsii

en: KWrite Undo History, Kspell integration
se: KWrite gáhtanhistorihkka, Kspell ovttaiduvvan

en: KWrite XML Syntax highlighting support
se: KWrite XML-syntáksamerkendoarjja

en: Patches and more
se: Dokŋasat ja eará

en: Various bugfixes
se: Feara makkár divvumat

en: Selection, KColorScheme integration
se: Merken, KColorScheme-integrašuvdna

en: Search bar back- and front-end
se: Ohcanholgga lákta- ja duogášbealli

en: Highlighting for RPM Spec-Files, Perl, Diff and more
se: RPM spec-fiillaid, Perl, diff, ja vel eanet syntáksamerken

en: Highlighting for VHDL
se: VHDL syntáksamerken

en: Highlighting for SQL
se: SQL syntáksamerken

en: Highlighting for Ferite
se: Ferite syntáksamerken

en: Highlighting for ILERPG
se: ILERPG syntáksamerken

en: Highlighting for LaTeX
se: LaTeX syntáksamerken

en: Highlighting for Makefiles, Python
se: Makefile, Python syntáksamerken

en: Highlighting for Python
se: Python syntáksamerken

en: Highlighting for Scheme
se: Scheme syntáksamerken

en: PHP Keyword/Datatype list
se: PHP čoavddasátni/datašládjalistu

en: Very nice help
se: Vui buorre veahkki

en: Highlighting for Lua
se: Lua syntáksamerken

en: All people who have contributed and I have forgotten to mention
se: Buot olbmot geat leat veahkehan ja geat lean vajálduhttán namuhit.

en: Configure
se: Heivet

[ctx: %2 is the translation of the next message]
en: 1 replacement done on %2 | %1 replacements done on %2
se[0]: Okta buhtadus dáhkkon %2:s
se[1]: %1 buhtadusa dáhkkon %2:s

[ctx: substituted into the previous message]
en: 1 line | %1 lines
se[0]: Okta linnjá
se[1]: %1 linnjá

en: Variables
se: Variábelat

en: Tabulators
se: Tabuláhtorat

en: Here you can choose which mode should be used for the current document. This will influence the highlighting and folding being used, for example.
se: Dás mearridat makkár modus dán dokumeanttas galgá leat. Dát čuohcá ovdamearka dihte syntáksamerkemii ja linnjámáhccomii.

en: Cut the selected text and move it to the clipboard
se: Čuohpa merkejuvvon teavstta ja sirdde dan čuohposgirjái

en: Paste previously copied or cut clipboard contents
se: Liibme máŋgejuvvon dahje čuohpojuvvon sisdoalu čuohposgirjjis

en: Use this command to copy the currently selected text to the system clipboard.
se: Geavat dán gohččuma máŋget merkejuvvon teavstta čuohposgirjái.

en: Save the current document
se: Vurke dokumeantta

en: Revert the most recent editing actions
se: Gáđa maŋemuš rievdadusaid

en: Revert the most recent undo operation
se: Gáđa maŋemuš gáhtandoaimma

en: &Scripts
se: &Skriptat

en: Apply &Word Wrap
se: Geavat linnjámolsuma

en: &Clean Indentation
se: &Váldde eret siskkildeami

en: Use this to clean the indentation of a selected block of text (only tabs/only spaces).<br /><br />You can configure whether tabs should be honored and used or replaced with spaces, in the configuration dialog.
se: Dáinna doaimmain čorget siskkildeami merkejuvvon teakstabihtás (dušše tabuláhtor-/gaskamearkkat).<br /> <br />Don sáhtát bidjat jos tabuláhtormearkkat galget geavahuvvot, dahje buhttejuvvot gaskamearkkaiguin heivehuslásežis.

en: C&omment
se: Č&ielggadeapmi

en: This command comments out the current line or a selected block of text.<br /><br />The characters for single/multiple line comments are defined within the language's highlighting.
se: Dát gohččun bidjá čielggadanmearkka(id) dálá linnjá dahje merkejuvvon teakstabihtá ovdii. <br /> <br />Makkár mearkkat geavahuvvot lea definerejuvvon giela syntáksamerkendefinišuvnnas.

en: Unco&mment
se: &Váldde eret čielggadeami

en: This command removes comments from the current line or a selected block of text.<br /><br />The characters for single/multiple line comments are defined within the language's highlighting.
se: Dát gohččun váldá čielggadanmearkka(id) eret dálá linnjás dahje merkejuvvon teakstabihttás. <br /> <br />Makkár mearkkat geavahuvvot lea definerejuvvon giela syntáksamerkendefinišuvnnas.

en: &Read Only Mode
se: &Dušše logahahtti doaibmanvuohki

en: Lock/unlock the document for writing
se: Bija dahje váldde eret čállinláse

en: Uppercase
se: Stuorra bustávat

en: Convert the selection to uppercase, or the character to the right of the cursor if no text is selected.
se: Jorgalahte merkejuvvon guovllu stuorra bustávaide. Jos ii leat merken teavstta, de dušše bustáva čállinmearkka olgešbealde rievdaduvvo.

en: Lowercase
se: Smávva bustávat

en: Convert the selection to lowercase, or the character to the right of the cursor if no text is selected.
se: Jorgalahte merkejuvvon guovllu smávva bustávaide. Jos ii leat merken teavstta, de dušše bustáva čállinmearkka olgešbealde rievdaduvvo.

en: Capitalize
se: Stuorra ovdabustávat

en: Capitalize the selection, or the word under the cursor if no text is selected.
se: Daga stuorra bustávaid merkejuvvon guovllus, dahje dahje dušše sánis čállinmearkka vuolde jus ii leat merkejuvvon guovlu.

en: Join Lines
se: Ovttastahte linnjáid

en: Invoke Code Completion
se: Geavat kodaollášuhttin

en: Manually invoke command completion, usually by using a shortcut bound to this action.
se: Álggat gohččunollášuhttima ieš, dábálaččat njuolggobálgáin dán doibmii.

en: Print the current document.
se: Čálit dokumeantta.

en: Reloa&d
se: Viečča &ođđasit

en: Reload the current document from disk.
se: Viečča dokumeantta ođđasit skearrus.

en: Save the current document to disk, with a name of your choice.
se: Vurke dokumeantta skerrui, nama bijat ieš.

en: This command opens a dialog and lets you choose a line that you want the cursor to move to.
se: Dát gohččun rahpá láseža mii diktá du válljet linnjá gosa čállinmearka sirdojuvvo.

en: &Configure Editor...
se: &Heivet čállinprográmma …

en: Configure various aspects of this editor.
se: Heivet muhtun oasit čállinprográmmas.

en: &Mode
se: &Modus

en: &Highlighting
se: &Syntáksamerken

en: Here you can choose how the current document should be highlighted.
se: Dás válljet mo dálá dokumeanta syntáksa merkejuvvo.

en: &Indentation
se: &Siskkildeapmi

en: Select the entire text of the current document.
se: Merke olles teavstta dokumeanttas.

en: If you have selected something within the current document, this will no longer be selected.
se: Jos leat merken mii nu dokumeanttas, de ii šat merkejuvvo.

en: Enlarge Font
se: Stuorit fontta

en: This increases the display font size.
se: Stuorida fontta.

en: Shrink Font
se: Unnit fontta

en: This decreases the display font size.
se: Unnida fontta.

en: This command allows switching between the normal (line based) selection mode and the block selection mode.
se: Dát gohččun diktá du válljet dábálaš (linnjávuođđuduvvon) ja laiggusvuođđuduvvon merkenmodusa gaskkas.

en: Overwr&ite Mode
se: B&uhttendoaibmanvuohki

en: Choose whether you want the text you type to be inserted or to overwrite existing text.
se: Vállje jos háliidat ahte teavstta maid čálát galgá bidjot sisa dahje buhttet teaksta mii juo gávdno.

en: &Dynamic Word Wrap
se: &Dynámalaš linnjámáhccun

en: Dynamic Word Wrap Indicators
se: Mearka mii čájeha dynámalaš linnjámolsuma

en: Choose when the Dynamic Word Wrap Indicators should be displayed
se: Vállje goas dynamálaš linnjámáhccun gálgá čájehuvvot

en: &Off
se: &Eret

en: Follow &Line Numbers
se: Čuovo &linnjánummiriid

en: &Always On
se: Álo &alde

en: Static Word Wrap
se: Statálaš linnjámolsun

en: Show Static &Word Wrap Marker
se: Čájet statalaš &linnjámolsuma mearkka

en: Show/hide the Word Wrap Marker, a vertical line drawn at the word wrap column as defined in the editing properties
se: Čájet dahje čiega sátnemáhccunlinnjá.

en: Show Folding &Markers
se: Čájet máhccun&mearkkaid

en: You can choose if the codefolding marks should be shown, if codefolding is possible.
se: Don sáhtát válljet jos linnjámáhccunmearkkat čájehuvvojit, jos linnjámáhccun lea vejolaš.

en: Show &Icon Border
se: Čájet &govašravdda

en: Show/hide the icon border.<br /><br />The icon border shows bookmark symbols, for instance.
se: Čájet/čiega govašravdda. <br /><br />Govašravda čájeha ovdamearka dihte girjemearkadiiddat

en: Show &Line Numbers
se: Čájet &linnjánummiriid

en: Show/hide the line numbers on the left hand side of the view.
se: Čájet/čiega linnjánummirat čájeheami gurutbeales.

en: Show Scroll&bar Marks
se: Čájet rullengiedde&mearkkaid

en: Show/hide the marks on the vertical scrollbar.<br /><br />The marks show bookmarks, for instance.
se: Čájet dahje čiega diiddaid ceakku rullengiettis.<br /><br />Diiddat čájehit omd. girjemearkkaid.

en: Switch to Command Line
se: Molsso gohččunlinnjái

en: Show/hide the command line on the bottom of the view.
se: Čájet/čiega linnjánummiriid čájeheami botnis.

en: &End of Line
se: &Linnjá loahppa

en: Choose which line endings should be used, when you save the document
se: Vállje makkár linnjágehčosat galgá geavahuvvot go dokumeanta vurkejuvvo.

en: E&ncoding
se: &Koden

en: Look up the first occurrence of a piece of text or regular expression.
se: Oza vuosttáš gávdnosa teavsttas dahje virolaš cealkagis.

en: Find Selected
se: Gávnna merkejuvvon

en: Finds next occurrence of selected text.
se: Gávnna boahtte báikki gos merkejuvvon teaksta lea.

en: Find Selected Backwards
se: Gávnna merkejuvvon maŋos guvlui

en: Finds previous occurrence of selected text.
se: Oza ovddit gávdnosa merkejuvvon teavsttas.

en: Look up the next occurrence of the search phrase.
se: Oza čuovvovaš gávdnosa ohcanteavsttas.

en: Look up the previous occurrence of the search phrase.
se: Oza ovddit gávdnosa ohcanteavsttas.

en: Look up a piece of text or regular expression and replace the result with some given text.
se: Oza teavstta dahje virolaš cealkaga ja buhtte gávdnosa addon teavsttain.

en: Automatic Spell Checking
se: Automáhtalaš čállindárkkisteapmi

en: Enable/disable automatic spell checking
se: Geavat dahje ale geavat automáhtalaš čállindárkkisteami

en: Change Dictionary...
se: Molsso sátnelisttu …

en: Change the dictionary that is used for spell checking.
se: Molsso guđe sátnelistu geavahuvvo čállindárkkistettiin.

en: Clear Dictionary Ranges
se: Sálke sátnelistorájáid

en: Remove all the separate dictionary ranges that were set for spell checking.
se: Váldde eret sátnelistorájáid mat bidjo čállindárkkisteami várás.

en: Copy as &HTML
se: Máŋge &HTML:an

en: Use this command to copy the currently selected text as HTML to the system clipboard.
se: Geavat dán gohččuma máŋget merkejuvvon teavstta HTML:an vuogádaga čuohposgirjái.

en: This command allows you to export the current document with all highlighting information into a HTML document.
se: Dát gohččun diktá du olggosfievrridit dokumeantta buot syntáksamerkendieđuiguin HTML-dokumentii.

en: Move Word Left
se: Sirdde ovtta sáni gurutguvlui

en: Select Character Left
se: Merke mearkka gurutbealde

en: Select Word Left
se: Merke sáni gurutguvlui

en: Move Word Right
se: Sirdde ovtta sáni olgešguvlui

en: Select Character Right
se: Merke mearkka olgešguvlui

en: Select Word Right
se: Merke sáni olgešguvlui

en: Move to Beginning of Line
se: Sirdde linnjá álgui

en: Move to Beginning of Document
se: Sirdde dokumeantta álgui

en: Select to Beginning of Line
se: Merke linnjá álgui

en: Select to Beginning of Document
se: Merke dokumeantta álgui

en: Move to End of Line
se: Sirdde linnjá lohppii

en: Move to End of Document
se: Sirdde dokumeantta lohppii

en: Select to End of Line
se: Merke linnjá lohppii

en: Select to End of Document
se: Merke dokumeantta lohppii

en: Select to Previous Line
se: Merke ovddit linnjá rádjái

en: Scroll Line Up
se: Rulle ovtta linnjá bájas guvlui

en: Move to Next Line
se: Mana boahtte linnjái

en: Move to Previous Line
se: Mana ovddit linnjái

en: Move Cursor Right
se: Sirdde čállinmearkka olgešguvlui

en: Move Cursor Left
se: Sirdde čállinmearkka gurutguvlui

en: Select to Next Line
se: Merke boahtte linnjá rádjái

en: Scroll Line Down
se: Rulle ovtta linnjá vulos guvlui

en: Scroll Page Up
se: Rulle ovtta siiddu bájas guvlui

en: Select Page Up
se: Merke siiddu bajás guvlui

en: Move to Top of View
se: Sirdde čájeheami álgui

en: Select to Top of View
se: Merke gitta čájeheami álgui

en: Scroll Page Down
se: Rulle ovtta linnjá vulos guvlui

en: Select Page Down
se: Merke ovtta siiddu vulos guvlui

en: Move to Bottom of View
se: Sirdde čájeheami bodnái

en: Select to Bottom of View
se: Merke gitta čájeheami bodnái

en: Select to Matching Bracket
se: Merke čuovvovaš roahkkeruođu rádjái

en: Transpose Characters
se: Lonut ránnjámearkkat

en: Delete Line
se: Sihko linnjá

en: Delete Word Left
se: Sihko ovtta sáni gurutguvlui

en: Delete Word Right
se: Sihko sáni olgešguvlui

en: Delete Next Character
se: Sihko boahtte mearkka

en: Insert Smart Newline
se: Bija sisa jierbmás linnjámolsuma

en: &Indent
se: &Siskkildit

en: Use this to indent a selected block of text.<br /><br />You can configure whether tabs should be honored and used or replaced with spaces, in the configuration dialog.
se: Geavat dán doaimma siskkildit merkejuvvon teakstabihtá. <br /> <br />Don sáhtát bidjat jos tabuláhtormearkkat galget geavahuvvot, dahje buhttejuvvot gaskamearkkaiguin heivehuslásežis.

en: &Unindent
se: &Váldde eret siskkildeami

en: Use this to unindent a selected block of text.
se: Geavat dán doaimma váldit eret siskkildeami merkejuvvon teakstabihttás.

en: Export File as HTML
se: Olggosfievrrit fiilla HTML:an

en: Available Commands
se: Olamuttus gohččumat

en: <p>For help on individual commands, do <code>'help &lt;command&gt;'</code></p>
se: <p>Jus háliidat veahkki dihto gohččuma birra, čále <code>'help &lt;gohččun&gt;'</code></p>

en: No help for '%1'
se: Ii gávdno veahkki «%1» várás

en: No such command <b>%1</b>
se: Gohččun <b>«%1»</b> ii gávdno.

en: <p>This is the Katepart <b>command line</b>.<br />Syntax: <code><b>command [ arguments ]</b></code><br />For a list of available commands, enter <code><b>help list</b></code><br />For help for individual commands, enter <code><b>help &lt;command&gt;</b></code></p>
se: <p>Dát lea Katepart <b>gohččunlinnjá</b>. <br />Syntáksa: <code><b>gohččun [ argumeanttat ]</b></code> <br />Čális <code><b>help list</b></code> vai oaidnit olámuttus gohččumat. <br /><code><b>help &lt;gohččun&gt;</b></code> čájeha veahkki dihto gohččuma birra.</p>

en: No such command: "%1"
se: Gohččun «%1» ii gávdno.

en: Error: No range allowed for command "%1".
se: Meattáhus: It sáhte geavahit gaskkadaga «%1» gohččumis.

en: Success:
se: Lihkostuvvai:

en: Command "%1" failed.
se: Gohččun «%1» filtii.

en: Mark Type %1
se: Merkenšládja %1

en: Set Default Mark Type
se: Geavat standárda merkenšlája

en: Disable Annotation Bar
se: Ale čájet notáhtaholgga

en: "%1" is mapped to "%2"
se: «%1» lea čatnon «%2:i»

en: Missing argument(s). Usage: %1 <from> [<to>]
se: Argumeanta váilu. Geavaheapmi: %1 <mas> [<masa>]

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkViCommandsOverride)
en: When selected, vi commands will override Kate's built-in commands. For example: Ctrl+R will redo, and override the standard action (showing the search and replace dialog).
se: Go dát lea válljejuvvon, de vi-gohččumat badjelgehččet Kate sisahuksejuvvon gohččumiid. Ovdamearka dihte: Ctrl + R máksá «daga ođđasit», iige čájet ohcan- ja buhttenláseža mii lea standárda.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkViCommandsOverride)
en: Let Vi commands override Kate shortcuts
se: Divtte Vi-gohččumiid badjelgeahččat Kate-njuolggobálgáid

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, normalTab)
en: Normal mode
se: Dábálaš modus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings)
en: Command
se: Gohččun

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings)
en: Replacement
se: Buhtten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemoveSelectedRows)
en: Remove selected
se: Váldde eret merkejuvvon oasi

en: Nothing in register %1
se: Ii mihkke gávdno %1-registeris

en: '%1' %2,  Hex %3,  Octal %4
se: «%1» %2, Hex %3, Oktála %4

en: Mark not set: %1
se: Mearka ii meroštuvvon: %1
