ktexteditor5 - en to sr@ijekavian translation catalogue (1157 entries)

en: Code Completion Configuration
sr@ijekavian: Постава допуњавања кôда

en: Always
sr@ijekavian: Увијек

en: Argument-hints
sr@ijekavian: Савјети за аргументе

en: Best matches
sr@ijekavian: Најближа поклапања

en: Namespaces
sr@ijekavian: Именски простори

en: Classes
sr@ijekavian: Класе

en: Structs
sr@ijekavian: Структуре

en: Unions
sr@ijekavian: Уније

en: Functions
sr@ijekavian: Функције

en: Variables
sr@ijekavian: Промјенљиве

en: Enumerations
sr@ijekavian: Набрајачи

en: Prefix
sr@ijekavian: Префикс

en: Icon
sr@ijekavian: Иконица

en: Scope
sr@ijekavian: Досег

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Name
sr@ijekavian: име

en: Arguments
sr@ijekavian: Аргументи

en: Postfix
sr@ijekavian: Постфикс

en: Public
sr@ijekavian: Јавно

en: Protected
sr@ijekavian: Заштићено

en: Private
sr@ijekavian: Приватно

en: Static
sr@ijekavian: Статичко

en: Constant
sr@ijekavian: Константно

en: Namespace
sr@ijekavian: Именски простор

en: Class
sr@ijekavian: Класа

en: Struct
sr@ijekavian: Структура

en: Union
sr@ijekavian: Унија

en: Function
sr@ijekavian: Функција

en: Variable
sr@ijekavian: Промјенљива

en: Enumeration
sr@ijekavian: Набрајач

en: Template
sr@ijekavian: Шаблон

en: Virtual
sr@ijekavian: Виртуелно

en: Override
sr@ijekavian: Потискивање

en: Inline
sr@ijekavian: Уткано

en: Friend
sr@ijekavian: Пријатељ

en: Signal
sr@ijekavian: Сигнал

en: Slot
sr@ijekavian: Слот

en: Local Scope
sr@ijekavian: Локални досег

en: Namespace Scope
sr@ijekavian: Именскопросторни досег

en: Global Scope
sr@ijekavian: Глобални досег

en: Unknown Property
sr@ijekavian: Непознато својство

en: Language keywords
sr@ijekavian: Кључне ријечи језика

en: Auto Word Completion
sr@ijekavian: Самодопуна ријечи

en: Shell Completion
sr@ijekavian: Допуна у шкољци

en: Reuse Word Above
sr@ijekavian: Понови ријеч изнад

en: Reuse Word Below
sr@ijekavian: Понови ријеч испод

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sr@ijekavian: &Фајл

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
sr@ijekavian: &Уреди

note: i18n: ectx: Menu (edit_find_menu)
en: Find Variants
sr@ijekavian: Нађи варијанте

note: i18n: ectx: Menu (edit_goto)
en: Go To
sr@ijekavian: Иди на

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
sr@ijekavian: &Приказ

note: i18n: ectx: Menu (view_menu_word_wrap)
en: Word Wrap
sr@ijekavian: Преламање текста

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbBorders) i18n: ectx: Menu (view_menu_borders)
en: Borders
sr@ijekavian: Ивице

note: i18n: ectx: Menu (codefolding)
en: &Code Folding
sr@ijekavian: &Сажимање кода

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
sr@ijekavian: &Алатке

note: i18n: ectx: Menu (wordcompletion)
en: Word Completion
sr@ijekavian: Допуна ријечи

note: i18n: ectx: Menu (spelling)
en: Spelling
sr@ijekavian: Правопис

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sr@ijekavian: &Подешавање

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sr@ijekavian: Главна трака

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowFoldingMarkers)
en: If this option is checked, every new view will display marks for folding.
sr@ijekavian: Ако је ово укључено, сваки нови приказ ће садржати ручке за сажимање кода.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowFoldingMarkers)
en: Show &folding markers
sr@ijekavian: &Ручке за сажимање

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowFoldingPreview)
en: If checked, hovering over a folded region shows a preview of the folded text in a popup.
sr@ijekavian: Ако је попуњено, при лебдењу над сажетом зоном добиће се искакач са прегледом сажетог текста.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowFoldingPreview)
en: Show preview of folded code
sr@ijekavian: Прикажи преглед сажетог кода

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkIconBorder)
en: <p>If this option is checked, every new view will display an icon border on the left hand side.</p><p>The icon border shows bookmark signs, for instance.</p>
sr@ijekavian: <qt><p>Ако је ово укључено, сваки нови приказ ће имати појас иконица на својој лијевој страни.</p><p>Овај појас, на примјер, садржи ознаке обиљеживача.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkIconBorder)
en: Show &icon border
sr@ijekavian: Појас &иконица

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkLineNumbers)
en: If this option is checked, every new view will display line numbers on the left hand side.
sr@ijekavian: Ако је ово укључено, сваки нови приказ ће имати бројеве редова на својој лијевој страни.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkLineNumbers)
en: Show &line numbers
sr@ijekavian: &Бројеви редова

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowLineModification)
en: If this option is checked, a small indicator for modified and saved lines is shown on the left hand side.
sr@ijekavian: Ако је ово укључено, приказује се мали показатељ за измењене и сачуване редове на лијевој страни.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowLineModification)
en: Show line modification markers
sr@ijekavian: Маркери измењених редова

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarMarks)
en: <p>If this option is checked, every new view will show marks on the vertical scrollbar.</p><p>These marks will show bookmarks, for instance.</p>
sr@ijekavian: <qt><p>Ако је ово укључено, сваки нови приказ ће давати зарезе на усправној клизачкој траци.</p><p>Ови зарези, на примјер, означавају положаје обиљеживача.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollbarMarks)
en: Show &scrollbar marks
sr@ijekavian: &Зарези у клизачкој траци

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarPreview)
en: <p>If this option is checked, hovering over the vertical scrollbar will show a preview of the text.</p>
sr@ijekavian: <p>Ако је ово укључено, при лебдењу над усправном клизачком траком добија се преглед текста.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollbarPreview)
en: Show text &preview on scrollbar
sr@ijekavian: &Преглед текста на клизачкој траци

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMap)
en: If this option is checked, every new view will show a mini map on the vertical scrollbar.
sr@ijekavian: Ако је ово укључено, сваки нови приказ ће давати мини‑мапу на усправној клизачкој траци.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMap)
en: Show scrollbar mini-map
sr@ijekavian: Мини‑мапа у клизачкој траци

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMapAll)
en: If this option is checked, every new view will show a mini map of the whole document on the vertical scrollbar.
sr@ijekavian: Ако је ово укључено, сваки нови приказ ће давати мини‑мапу целог документа на усправној клизачкој траци.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMapAll)
en: Map the whole document
sr@ijekavian: Мапирај цео документ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelMiniMapWidth)
en: Minim&ap width:
sr@ijekavian: &Ширина мини‑мапе:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblShowScrollbars)
en: Scro&llbars visibility:
sr@ijekavian: &Видљивост клизачких трака:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbShowScrollbars)
en: Always On
sr@ijekavian: увијек укључени

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbShowScrollbars)
en: Show When Needed
sr@ijekavian: када су потребне

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbShowScrollbars)
en: Always Off
sr@ijekavian: увијек искључене

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, gbSortBookmarks)
en: Choose how the bookmarks should be ordered in the <b>Bookmarks</b> menu.
sr@ijekavian: Изаберите како ће обиљеживачи бити ређани у менију.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbSortBookmarks)
en: Sort Bookmarks Menu
sr@ijekavian: Ређај обиљеживаче у менију

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByCreation)
en: Each new bookmark will be added to the bottom, independently from where it is placed in the document.
sr@ijekavian: Сваки нови обиљеживач ће бити додат на дно, независно од тога гдје је смјештен у документу.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByCreation)
en: B&y creation
sr@ijekavian: по &настанку

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByPosition)
en: The bookmarks will be ordered by the line numbers they are placed at.
sr@ijekavian: Обиљеживачи ће бити поређани по бројевима редова на којима су постављени.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByPosition)
en: By posi&tion
sr@ijekavian: по &положају

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Command
sr@ijekavian: наредба

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Description
sr@ijekavian: опис

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEditEntry)
en: Edit Entry...
sr@ijekavian: Уреди ставку...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemoveEntry)
en: Remove Entry
sr@ijekavian: Уклони ставку

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAddEntry)
en: Add Entry...
sr@ijekavian: Додај ставку...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbNotes)
en: Further Notes
sr@ijekavian: Још напомена

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblNotes)
en: <p>The entries are accessible through the submenu <b>Commands</b> in the <b>Tools</b> menu. For faster access it is possible to assign <b>shortcuts</b> in the shortcut configuration page after applying the changes.</p>
sr@ijekavian: <qt><p>Ставке су доступне кроз подмени <i>Наредбе</i> менија <i>Алатке</i>. Пошто се измјене примијене, могуће је додијелити пречице за бржи приступ, на страници поставе пречица.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbEdit)
en: Edit Command
sr@ijekavian: Уреди наредбу

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCommand)
en: &Associated command:
sr@ijekavian: &Придружена наредба:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblName)
en: &Name:
sr@ijekavian: &Име:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIconButton, btnIcon)
en: Choose an icon.
sr@ijekavian: Изаберите иконицу.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIconButton, btnIcon)
en: <p>This icon will be displayed in the menu and toolbar.</p>
sr@ijekavian: <p>Ова ће иконица бити приказана у менију и траци алатки.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDescription)
en: &Description:
sr@ijekavian: &Опис:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCategory)
en: &Category:
sr@ijekavian: &Категорија:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbViInputMode) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbGeneral)
en: General
sr@ijekavian: Опште

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoCompletionEnabled)
en: Enable &auto completion
sr@ijekavian: &Самодопуна

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbWordCompletion)
en: A&uto Word Completion
sr@ijekavian: &Самодопуна ријечи

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Minimal word length to complete:
sr@ijekavian: Најмања дужина ријечи за допуну:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, removeTail)
en: Remove tail of a previous word when completion item chosen from a list
sr@ijekavian: Уклони реп претходне речи кад се изабере ставка са списка допуна

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, removeTail)
en: Remove tail on complete
sr@ijekavian: Уклони реп при допуни

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbKeywordCompletion)
en: &Keyword completion
sr@ijekavian: Допуна &кључних ријечи

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Keyword completion provides suggestions based on the keywords which exist in the document's language.
sr@ijekavian: Допуна кључних ријечи даје предлоге на основу кључних ријечи дефинисаних у језику документа.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sorting)
en: Sorting
sr@ijekavian: Ређање

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, sortingAlphabetical)
en: Alphabetical
sr@ijekavian: По алфабету

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, sortingReverse)
en: Reverse
sr@ijekavian: Обрнуто

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, sortingCaseSensitive)
en: Case sensitive
sr@ijekavian: Разликуј величину слова

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, sortingInheritanceDepth)
en: Inheritance depth
sr@ijekavian: Дубина насљеђивања

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Order of Groupings (select a grouping method to configure):
sr@ijekavian: Редослијед груписања (изаберите метод груписања да га подесите):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, filtering)
en: Filtering
sr@ijekavian: Филтрирање

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, filteringContextMatchOnly)
en: Suitable context matches only
sr@ijekavian: Само погодна контекстна поклапања

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, filteringHideAttributes)
en: Hide completions with the following attributes:
sr@ijekavian: Сакриј допуне са сљедећим атрибутима:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6)
en: Maximum inheritance depth:
sr@ijekavian: Највећа дубина насљеђивања:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, filteringMaximumInheritanceDepth)
en: Infinity
sr@ijekavian: бесконачно

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grouping)
en: Grouping
sr@ijekavian: Груписање

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, groupingMethods)
en: Grouping Method
sr@ijekavian: Метод груписања

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, groupingMethods)
en: Scope type (local, namespace, global)
sr@ijekavian: Тип досега (локални, именски простор, глобални)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, groupingMethods)
en: Scope (eg. per class)
sr@ijekavian: Досег (нпр. по класи)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, groupingMethods)
en: Access type (public etc.)
sr@ijekavian: Тип приступа (јавни, итд.)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, groupingMethods)
en: Item type (function etc.)
sr@ijekavian: Тип ставке (функција, итд.)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Access Grouping Properties
sr@ijekavian: Својства груписања приступа

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, accessConst)
en: Include const in grouping
sr@ijekavian: Укључи конст. у груписање

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, accessStatic)
en: Include static in grouping
sr@ijekavian: Укључи статичке у груписање

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, accessSignalSlot)
en: Include signals and slots in grouping
sr@ijekavian: Укључи сигнале и слотове у груписање

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Item Grouping properties
sr@ijekavian: Својства груписања ставки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, itemTemplate)
en: Include templates in grouping
sr@ijekavian: Укључи шаблоне у груписање

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, columnMerging)
en: Column Merging
sr@ijekavian: Стапање колона

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, columnMergeTree)
en: Columns
sr@ijekavian: Колоне

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, columnMergeTree)
en: Merged
sr@ijekavian: стопљене

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, columnMergeTree)
en: Shown
sr@ijekavian: приказане

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbStaticWordWrap)
en: Static Word Wrap
sr@ijekavian: Статичко преламање текста

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkStaticWordWrap)
en: <p>Automatically start a new line of text when the current line exceeds the length specified by the <b>Wrap words at:</b> option.</p><p>This option does not wrap existing lines of text - use the <b>Apply Static Word Wrap</b> option in the <b>Tools</b> menu for that purpose.</p><p>If you want lines to be <i>visually wrapped</i> instead, according to the width of the view, enable <b>Dynamic Word Wrap</b> in the <b>Appearance</b> config page.</p>
sr@ijekavian: <qt><p>Аутоматски започиње нови ред текста када текући пређе дужину задату опцијом <i>Преломи текст на:</i>.</p><p>Ова опција не прелама постојеће редове — за то морате употријебити наредбу <i>Преломи редове</i> у менију <i>Алатке</i>.</p><p>Ако желите да редови буду само <i>привидно</i> преломљени, према ширини приказа, у постави укључите <i>Динамички прелом</i> у одијељку <i>Изглед</i>.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkStaticWordWrap)
en: Enable static &word wrap
sr@ijekavian: Укључи &статичко преламање текста

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblWordWrap)
en: Wra&p words at:
sr@ijekavian: Преломи текст &на:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPluralHandlingSpinBox, sbWordWrap)
en: If the Word Wrap option is selected this entry determines the length (in characters) at which the editor will automatically start a new line.
sr@ijekavian: Ако је укључено преламање текста, ова поставка одређује дужину (у знаковима) послије које ће уређивач аутоматски започети нови ред.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbInputMode)
en: Input Mode
sr@ijekavian: Режим уноса

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblInputMode)
en: Default input mode:
sr@ijekavian: Подразумијевани режим уноса:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbAutoBrackets)
en: Auto Brackets
sr@ijekavian: Аутоматске заграде

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoBrackets)
en: Enable automatic brackets
sr@ijekavian: Укључи аутоматске заграде

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbCopyAndPaste)
en: Copy and Paste
sr@ijekavian: Копирање и налепљивање

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSmartCopyCut)
en: Copy/Cut the current line if no selection
sr@ijekavian: Копирај/исијеци текући ред ако нема избора

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblFiletype)
en: &Filetype:
sr@ijekavian: &Тип фајла:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cmbFiletypes)
en: Select the filetype you want to change.
sr@ijekavian: Изаберите тип фајла који желите да измијените.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnNew)
en: Create a new file type.
sr@ijekavian: Направи нови тип фајла.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNew)
en: &New
sr@ijekavian: &Нови

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnDelete)
en: Delete the current file type.
sr@ijekavian: Обриши текући тип фајла.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnDelete)
en: &Delete
sr@ijekavian: &Обриши

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbProperties)
en: Properties
sr@ijekavian: Својства

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, edtName)
en: The name of the filetype will be the text of the corresponding menu item.
sr@ijekavian: Име типа фајла биће текст одговарајуће ставке у менију.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSection)
en: &Section:
sr@ijekavian: &Одјељак:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, edtSection)
en: The section name is used to organize the file types in menus.
sr@ijekavian: Име одијељка користи се за организовање типова фајлова у менијима.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblVariables)
en: &Variables:
sr@ijekavian: &Промјенљиве:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (VariableLineEdit, edtVariables)
en: <p>This string allows to configure Kate's settings for the files selected by this mimetype using Kate variables. Almost any configuration option can be set, such as highlight, indent-mode, encoding, etc.</p><p>For a full list of known variables, see the manual.</p>
sr@ijekavian: <p>Овом се ниском могу подесити Кејтине поставке за фајлове изабране овим МИМЕ типом, користећи Кејтине промјенљиве. Може се задати скоро свака опција поставе, као што је истицање, увлачење, кодирање, итд.</p><p>За потпун списак промјенљивих, погледајте приручник.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblHl)
en: &Highlighting:
sr@ijekavian: &Истицање:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIndenter)
en: &Indentation mode:
sr@ijekavian: Режим &увлачења:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblExtensions)
en: File e&xtensions:
sr@ijekavian: &Наставци фајлова:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, edtFileExtensions)
en: The wildcards mask allows to select files by filename. A typical mask uses an asterisk and the file extension, for example <code>*.txt; *.text</code>. The string is a semicolon-separated list of masks.
sr@ijekavian: <qt>Џокерском маском фајлови се могу изабрати према имену. Типична маска користи звјездицу и наставак имена, на примјер <tt>*.txt; *.text</tt> — списак више маски задаје се раздвојен тачка-запетом.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMimeTypes)
en: MIME &types:
sr@ijekavian: МИМЕ &типови:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, edtMimeTypes)
en: The mime type mask allows to select files by mimetype. The string is a semicolon-separated list of mimetypes, for example <code>text/plain; text/english</code>.
sr@ijekavian: <qt>Маском за МИМЕ тип фајлови се могу изабрати према том својству. Може се задати списак више маски, раздвојених тачка-запетом, нпр. <tt>text/plain; text/english</tt>.</qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, btnMimeTypes)
en: Displays a wizard that helps you easily select mimetypes.
sr@ijekavian: Приказује чаробњак којим лако можете изабрати МИМЕ типове.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPriority)
en: P&riority:
sr@ijekavian: &Приоритет:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbPriority)
en: Sets priority for this file type. If more than one file type selects the same file, the one with the highest priority will be used.
sr@ijekavian: Поставља приоритет за овај тип фајла. Ако више од једног типа бира исти фајл, употријебиће се онај са највишим приоритетом.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMode)
en: Default indentation mode:
sr@ijekavian: Подразумијевано увлачење:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cmbMode)
en: This is a list of available indentation modes. The specified indentation mode will be used for all new documents. Be aware that it is also possible to set the indentation mode with document variables, modes or a .kateconfig file.
sr@ijekavian: <qt>Ово је списак увлачења на располагању. Задато увлачење ће се користити за све нове документе. Имајте на уму да је увлачење такође могуће задати у промјенљивама документа, режимима или фајлу <tt>.kateconfig</tt></qt>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbIndentationMode)
en: Indent using
sr@ijekavian: Увлачи помоћу

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentWithTabs)
en: &Tabulators
sr@ijekavian: &табулатора

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentWithSpaces)
en: &Spaces
sr@ijekavian: &размака

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIndentWidth)
en: &Indentation width:
sr@ijekavian: &Дубина увлачења:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentMixed)
en: Tabulators &and Spaces
sr@ijekavian: табулатора &и размака

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTabWidth)
en: Tab wi&dth:
sr@ijekavian: &Ширина табулатора:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPluralHandlingSpinBox, sbIndentWidth)
en: The indentation width is the number of spaces which is used to indent a line. If the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is disabled, a <b>Tab</b> character is inserted if the indentation is divisible by the tab width.
sr@ijekavian: <qt>Дубина увлачења је број размака којим се ред увлачи. Ако је искључена опција <i>Умећи размаке умјесто табулатора</i> у одијељку <i>Уређивање</i>, уметаће се табулатори када је дубина увлачења дјељива ширином табулатора.</qt>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbProperties)
en: Indentation Properties
sr@ijekavian: Својства увлачења

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkKeepExtraSpaces)
en: If this option is disabled, changing the indentation level aligns a line to a multiple of the width specified in <b>Indentation width</b>.
sr@ijekavian: <qt>Ако је ова опција искључена, промјеном нивоа увлачења ред се равна на умножак задат под <i>Дубина увлачења:</i>.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkKeepExtraSpaces)
en: &Keep extra spaces
sr@ijekavian: &Задржи додатне размаке

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkIndentPaste)
en: If this option is selected, pasted code from the clipboard is indented. Triggering the <b>undo</b>-action removes the indentation.
sr@ijekavian: Ако је ова опција укључена, увлачи се кôд налијепљен из клипборда (увлачење уклањате употријебивши потом опозив).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkIndentPaste)
en: Adjust indentation of code &pasted from the clipboard
sr@ijekavian: Подеси увлачење кôда &налијепљеног из клипборда

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbKeys)
en: Indentation Actions
sr@ijekavian: Радње увлачења

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackspaceUnindents)
en: If this option is selected, the <b>Backspace</b> key decreases the indentation level if the cursor is located in the leading blank space of a line.
sr@ijekavian: Ако је ова опција укључена, тастер <b>Backspace</b> смањује ниво увлачења када се курсор налази на водећем размаку у реду.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackspaceUnindents)
en: &Backspace key in leading blank space unindents
sr@ijekavian: Тастер Backspace на &водећем размаку извлачи

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body>
    <p>Tab key action (if no selection exists) <a href="If you want <b>Tab</b> to align the current line in the current code block like in emacs, make <b>Tab</b> a shortcut to the action <b>Align</b>."><span>More ...</span></a></p></body></html>
sr@ijekavian: <html><p>Дејство тастера Tab (ако нема избора) <a href="Ако желите да поравна ред у тренутном блоку кôда као у Емаксу, поставите Tab као пречицу на радњу „Поравнај“.">Више...</a></p></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbTabAdvances)
en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key always inserts white space so that the next tab position is reached. If the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is enabled, spaces are inserted; otherwise, a single tabulator is inserted.
sr@ijekavian: <qt>Ако је ово укључено, тастер <b>Tab</b> увијек умеће празнине до достизање наредне табулаторске позиције. Ако је укључена опција <i>Умећи размаке умјесто табулатора</i> у одијељку <i>Уређивање</i>, умећу се размаци; у супротном један табулатор.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTabAdvances)
en: Always advance to the &next tab position
sr@ijekavian: Увијек напредуј на &сљедећи табулаторски положај

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbTabIndents)
en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key always indents the current line by the number of character positions specified in <b>Indentation width</b>.
sr@ijekavian: <qt>Ако је ово укључено, тастер <b>Tab</b> увијек увлачи текући ред онолико колико је задато под <i>Дубина увлачења:</i>.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTabIndents)
en: Always increase indentation &level
sr@ijekavian: Увијек повећај ниво &увлачења

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbTabSmart)
en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key either indents the current line or advances to the next tab position.<p> If the insertion point is at or before the first non-space character in the line, or if there is a selection, the current line is indented by the number of character positions specified in <b>Indentation width</b>.<p> If the insertion point is located after the first non-space character in the line and there is no selection, white space is inserted so that the next tab position is reached: if the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is enabled, spaces are inserted; otherwise, a single tabulator is inserted.
sr@ijekavian: <qt><p>Ако је ово укључено, тастер <b>Tab</b> или увлачи текући ред или напредује на сљедећи положај табулатора.</p><p>Ако је тачка уметања код или пре првог не‑размака у реду, или ако је дио текста изабран, ред се увлачи онолико колико је задато под <i>Дубина увлачења:</i>.</p><p>Ако се тачка уметања налази послије првог не‑размака и ништа није изабрано, умећу се празнине до достизања наредног положаја табулатора. У том случају, ако је укључено <i>Умећи размаке умјесто табулатора</i> у одијељку <i>Уређивање</i>, умећу се размаци; у супротном један табулатор.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTabSmart)
en: Increase indentation level if in l&eading blank space
sr@ijekavian: Повећај ниво увлачења &при водећој празнини

en:  character |  characters
sr@ijekavian[0]:  знак
sr@ijekavian[1]:  знака
sr@ijekavian[2]:  знакова
sr@ijekavian[3]:  знак

en: Indentation
sr@ijekavian: Увлачење

en: Auto Completion
sr@ijekavian: Самодопуна

en: Spellcheck
sr@ijekavian: Провјера правописа

en: Text Navigation
sr@ijekavian: Кретање кроз текст

[ctx: Wrap words at (value is at 20 or larger)]
en:  character |  characters
sr@ijekavian[0]:  знак
sr@ijekavian[1]:  знака
sr@ijekavian[2]:  знакова
sr@ijekavian[3]:  знак

en: Editing
sr@ijekavian: Уређивање

en: Editing Options
sr@ijekavian: Уређивачке опције

en: Off
sr@ijekavian: искључени

en: Follow Line Numbers
sr@ijekavian: прате бројеве редова

en: Appearance
sr@ijekavian: Изглед

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Advanced
sr@ijekavian: Напредно

en: You did not provide a backup suffix or prefix. Using default suffix: '~'
sr@ijekavian: Нисте унијели префикс или суфикс за име резерве. Користим подразумијевани: ~

en: No Backup Suffix or Prefix
sr@ijekavian: Нема суфикса или префикса резерве

en: Open/Save
sr@ijekavian: Радње с фајлом

en: File Opening & Saving
sr@ijekavian: Отварање и уписивање фајлова

en: Dictionary:
sr@ijekavian: Рјечник:

en: View &Difference
sr@ijekavian: Прикажи &разлику

en: Shows a diff of the changes
sr@ijekavian: Приказује разлику измена.

en: &Reload
sr@ijekavian: &Учитај поново

en: Reload the file from disk. Unsaved changes will be lost.
sr@ijekavian: Учитава поново фајл са диска. Несачуване измјене ће бити изгубљене.

en: &Save As...
sr@ijekavian: &Сачувај као...

en: Lets you select a location and save the file again.
sr@ijekavian: Можете изабрати локацију и поново сачувати фајл.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_skipBtn)
en: &Ignore
sr@ijekavian: &Игнориши

en: Ignores the changes on disk without any action.
sr@ijekavian: Игнорише измјене на диску без икакве радње.

en: The diff command failed. Please make sure that diff(1) is installed and in your PATH.
sr@ijekavian: Наредба diff није успјела. Увјерите се да је diff(1) инсталирана и да се налази у путањи.

en: Error Creating Diff
sr@ijekavian: Грешка при разликовању

en: The files are identical.
sr@ijekavian: Фајлови су истовјетни.

en: Diff Output
sr@ijekavian: Излаз разлике

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbCursorMovement)
en: Text Cursor Movement
sr@ijekavian: Помијерање курсора

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkSmartHome)
en: When selected, pressing the home key will cause the cursor to skip whitespace and go to the start of a line's text. The same applies for the end key.
sr@ijekavian: <qt>Када је укључено, притиском на тастер <b>Home</b> курсор ће прескочити празнине и отићи на почетак реда. Исто важи и за тастер <b>End</b>.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSmartHome)
en: Smart ho&me and smart end
sr@ijekavian: &Паметно на почетак и крај

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkPagingMovesCursor)
en: Selects whether the PageUp and PageDown keys should alter the vertical position of the cursor relative to the top of the view.
sr@ijekavian: <qt>Одређује да ли тастери <b>PageUp</b> и <b>PageDown</b> мијењају усправни положај курсора релативно према врху приказа.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkPagingMovesCursor)
en: &PageUp/PageDown moves cursor
sr@ijekavian: &Курсор шета при PageUp/PageDown

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAutoCenterCursor)
en: &Autocenter cursor:
sr@ijekavian: &Аутоматско центрирање курсора:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en: Sets the number of lines to maintain visible above and below the cursor when possible.
sr@ijekavian: Поставља број редова које треба одржавати у приказу изнад и испод курсора ако је могуће.

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, spbSwapFileSync) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, sbDynamicWordWrapDepth)
en: Disabled
sr@ijekavian: искључено

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en:  lines
sr@ijekavian:  редова

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cbNavigationMisc)
en: Misc
sr@ijekavian: Разно

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTextSelectionMode)
en: Text selection mode:
sr@ijekavian: Режим избора текста:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbTextSelectionMode)
en: Normal
sr@ijekavian: обичан

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbTextSelectionMode)
en: Persistent
sr@ijekavian: постојан

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollPastEnd)
en: Allow scrolling past the end of the document
sr@ijekavian: Дозволи клизање иза краја документа

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackspaceRemoveComposed)
en: When selected, composed characters are removed with their diacritics instead of only removing the base character. This is useful for Indic locales.
sr@ijekavian: Када је укључено, сложени знакови се уклањају заједно са дијакритицима уместо уклањања само основног знака. Корисно за индијске локалитете.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackspaceRemoveComposed)
en: Backspace key removes character’s base with its diacritics
sr@ijekavian: Тастер Backspace уклања и основу и дијакритике знака

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, gbBackup)
en: <p>Backing up on save will cause Kate to copy the disk file to '&lt;prefix&gt;&lt;filename&gt;&lt;suffix&gt;' before saving changes.<p>The suffix defaults to <strong>~</strong> and prefix is empty by default.
sr@ijekavian: <qt><p>Када задате да се фајл сачува, Кејт ће прво његов претходни садржај копирати у резервни фајл по имену <tt>&lt;prefiks&gt;&lt;ime&gt;&lt;sufiks&gt;</tt>, па га тек онда пребрисати новим садржајем.</p><p>Подразумијевано је префикс празан, а суфикс је <tt>~</tt>.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbBackup)
en: Backup on Save
sr@ijekavian: Резерва при уписивању

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackupLocalFiles)
en: If this option is enabled, backups for local files will be created when saving.
sr@ijekavian: Ако је ово укључено, за локалне фајлове се праве резерве при уписивању.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackupLocalFiles)
en: &Local files
sr@ijekavian: &Локални фајлови

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackupRemoteFiles)
en: If this option is enabled, backups for remote files will be created when saving.
sr@ijekavian: Ако је ово укључено, при уписивању се праве резерве и за удаљене фајлове.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackupRemoteFiles)
en: &Remote files
sr@ijekavian: &Удаљени фајлови

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: &Prefix:
sr@ijekavian: &Префикс:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, edtBackupPrefix)
en: Enter the prefix to prepend to the backup file names.
sr@ijekavian: Унесите префикс за имена резервних фајлова.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: &Suffix:
sr@ijekavian: &Суфикс:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, edtBackupSuffix)
en: Enter the suffix to append to the backup file names.
sr@ijekavian: Унесите суфикс за имена резервних фајлова.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gpSwapFileOptions)
en: Swap File Options
sr@ijekavian: Опције разменског фајла

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSwapFileMode)
en: Swap file:
sr@ijekavian: Разменски фајл:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbSwapFileMode)
en: Disable
sr@ijekavian: искључено

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbSwapFileMode)
en: Enable
sr@ijekavian: укључено

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbSwapFileMode)
en: Alternative Directory
sr@ijekavian: алтернативна фасцикла

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSwapDirectory)
en: Directory:
sr@ijekavian: Фасцикла:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KUrlRequester, kurlSwapDirectory)
en: Directory for swp files
sr@ijekavian: Фасцикла за разменске фајлове

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSwapFileSync)
en: Sync every:
sr@ijekavian: Синхронизуј на:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Be aware, that disabling the swap file synchronization may lead to data loss in case of a system crash.
sr@ijekavian: Пазите, без синхронизације разменског фајла може доћи до губитка података у случају пада система.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbFileFormat)
en: File Format
sr@ijekavian: Формат фајла

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncoding)
en: &Encoding:
sr@ijekavian: &Кодирање:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cmbEncoding)
en: This defines the standard encoding to use to open/save files, if not changed in the open/save dialog or by using a command line option.
sr@ijekavian: Дефинише стандардно кодирање при отварању и уписивању фајлова, када се оно не зада кроз дијалог или опцију командне линије.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncodingDetection)
en: &Encoding detection:
sr@ijekavian: &Откривање кодирања:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cmbEncodingDetection)
en: if neither the encoding chosen as standard above, nor the encoding specified in the open/save dialog, nor the encoding specified on command line match the content of the file, this detection will be run.
sr@ijekavian: Ако садржају фајла не одговара стандардно кодирање изнад, нити оно задато у дијалогу за отварање или уписивање, нити оно у командној линији, биће извршено ово откривање.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncodingDetection2)
en: &Fallback encoding:
sr@ijekavian: &Одступно кодирање:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cmbEncodingFallback)
en: This defines the fallback encoding to try for opening files if neither the encoding chosen as standard above, nor the encoding specified in the open/save dialog, nor the encoding specified on command line match the content of the file.  Before this is used, an attempt will be made to determine the encoding to use by looking for a byte order mark at start of file: if one is found, the right Unicode encoding will be chosen; otherwise encoding detection will run, if both fail the fallback encoding will be tried.
sr@ijekavian: Дефинише одступно кодирање при отварању фајлова, за случај да садржају фајла не одговара ниједно од кодирања изабраног изнад као стандардно, задатог у дијалогу за отварање или уписивање, или у командној линији. Прије спадања на одступно кодирање, покушава се аутоматско откривање: ако фајл почиње маркером редослиједа бајтова, биће изабрано право уникодско кодирање; иначе ће бити извршено препознавање кодирања. Ако ниједно не уроди плодом, прелази се на одступно кодирање.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEOL)
en: E&nd of line:
sr@ijekavian: &Крај реда:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cmbEOL)
en: UNIX
sr@ijekavian: Уникс

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cmbEOL)
en: DOS/Windows
sr@ijekavian: ДОС/Виндоуз

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cmbEOL)
en: Macintosh
sr@ijekavian: мекинтош

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkDetectEOL)
en: If this option is enabled the editor will autodetect the end of line type. The first found end of line type will be used for the whole file.
sr@ijekavian: Ако је ово укључено, уређивач ће сам закључити о начину окончавања реда (узима се да први нађени крај важи за цио фајл).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDetectEOL)
en: A&utomatic end of line detection
sr@ijekavian: &Аутоматско откривање краја реда

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkEnableBOM)
en: The byte order mark is a special sequence at the beginning of Unicode encoded documents. It helps editors to open text documents with the correct Unicode encoding. The byte order mark is not visible in the displayed document.
sr@ijekavian: Маркер редослиједа бајтова је посебан низ на почетку уникодских текстуалних докумената, који помаже уређивачима да отворе документ са правим уникодским кодирањем. Овај маркер се не види у приказу документа по отварању.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkEnableBOM)
en: Enable byte order mark (BOM)
sr@ijekavian: Маркер редослиједа бајтова (БОМ)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Line length limit:
sr@ijekavian: Ограничење дужине реда:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, lineLengthLimit)
en: Unlimited
sr@ijekavian: неограничено

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbCleanups)
en: Automatic Cleanups on Save
sr@ijekavian: Аутоматска чишћења при уписивању

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblRemoveTrailingSpaces) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces)
en: Depending on the choice, trailing spaces are removed when saving a document, either in the entire document or only of modified lines.
sr@ijekavian: Пратећи размаци се уклањају при уписивању документа, или из целог документа или само из измењених редова, према избору.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRemoveTrailingSpaces)
en: Re&move trailing spaces:
sr@ijekavian: Уклони &пратеће размаке:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces)
en: Never
sr@ijekavian: нигде

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces)
en: On Modified Lines
sr@ijekavian: из измијењених редова

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces)
en: In Entire Document
sr@ijekavian: из целог документа

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkNewLineAtEof)
en: On save, a line break is appended to the document if not already present. The line break is visible after reloading the file.
sr@ijekavian: При уписивању, додаје се прелом реда на крај документа ако га већ нема. Видеће се по наредном учитавању фајла.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkNewLineAtEof)
en: Append newline at end of file on save
sr@ijekavian: Додај нови ред на крај фајла при уписивању

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, gbWordWrap)
en: If this option is checked, the text lines will be wrapped at the view border on the screen.
sr@ijekavian: Ако је ова опција укључена, редови текста ће бити преламани на ивици приказа на екрану.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbWordWrap)
en: &Dynamic Word Wrap
sr@ijekavian: &Динамички прелом

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cmbDynamicWordWrapIndicator)
en: Choose when the Dynamic Word Wrap Indicators should be displayed.
sr@ijekavian: Изаберите када треба приказивати показатеље динамичког преламања.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbDynamicWordWrapDepth)
en: <p>Enables the start of dynamically wrapped lines to be aligned vertically to the indentation level of the first line. This can help to make code and markup more readable.</p><p>Additionally, this allows you to set a maximum width of the screen, as a percentage, after which dynamically wrapped lines will no longer be vertically aligned. For example, at 50%, lines whose indentation levels are deeper than 50% of the width of the screen will not have vertical alignment applied to subsequent wrapped lines.</p>
sr@ijekavian: <qt><p>Задаје да почетак динамички преломљених редова буде поравнат на ниво увлачења првог. Ово може допринијети читљивости кôда и обиљежавања.</p><p>Поред тога, можете задати и највећу ширину приказа (као проценат) послије које динамички преломљени редови више неће бити усправно поравнати. На примјер, 50% значи да редови чији су нивои увлачења већи од 50% ширине приказа неће имати усправно поравнање након прелома.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbDynamicWordWrapDepth)
en: % of View Width
sr@ijekavian: % од ширине приказа

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbWhitespaceHighlighting)
en: Whitespace Highlighting
sr@ijekavian: Истицање празнина

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbMarkerDescription)
en: Highlight marker size:
sr@ijekavian: Величина маркера истицања:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, sliSetMarkerSize)
en: Size of the visible highlight marker.
sr@ijekavian: Величина видљивог маркера истицања.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowTabs)
en: The editor will display a symbol to indicate the presence of a tab in the text.
sr@ijekavian: Уређивач ће приказивати симбол као назнаку присуства табулатора у тексту.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowIndentationLines)
en: If this is enabled, the editor will display vertical lines to help identify indent lines.
sr@ijekavian: Када је укључено, уређивач приказује усправне линије за лакше уочавање увлачења.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowIndentationLines)
en: Show i&ndentation lines
sr@ijekavian: Прикажи линије &увлачења

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowWholeBracketExpression)
en: If this is enabled, the range between the selected matching brackets will be highlighted.
sr@ijekavian: Када је укључено, биће истакнут опсег између изабраних парњачких заграда.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowWholeBracketExpression)
en: Highlight range between selected brackets
sr@ijekavian: Истакни опсег између изабраних заграда

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkAnimateBracketMatching)
en: Flash matching brackets
sr@ijekavian: Анимирај парњачке заграде

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkAnimateBracketMatching)
en: If this is enabled, matching brackets are animated for better visibility.
sr@ijekavian: Ако је укључено, упарене заграде се анимирају ради лакшег уочавања.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAnimateBracketMatching)
en: Animate bracket matching
sr@ijekavian: Анимирај парњачке заграде

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkFoldFirstLine)
en: When this setting is enabled, the editor view automatically folds
    comment blocks that start on the first line of the document. This is
    helpful to hide license headers which are commonly placed at the
    beginning of a file.
sr@ijekavian: Када је ова поставка укључена, уређивач аутоматски сажима блокове коментара који почињу од првог реда документа. Ово је згодно за сакривање заглавља лиценци, која се често налазе на почетку фајла.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkFoldFirstLine)
en: Fold first line
sr@ijekavian: Сажми на првом реду

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkShowWordCount)
en: Show/hide word count in status bar
sr@ijekavian: Да ли приказати број речи у траци стања.

[ctx: short translation, user created new file]
en: New file
sr@ijekavian: Нови фајл

en: The file %1 does not exist.
sr@ijekavian: Фајл ‘%1’ не постоји.

en: The file %1 could not be loaded, as it was not possible to read from it.<br />Check if you have read access to this file.
sr@ijekavian: Фајл <tt>%1</tt> није могао бити учитан, пошто се не може читати. Провјерите да ли имате дозволу читања за овај фајл.

[ctx: translators: you can also translate 'Try Again' with 'Reload']
en: Try Again
sr@ijekavian: Покушај поново

en: &Close
sr@ijekavian: &Затвори

en: Close message
sr@ijekavian: Затвори поруку

en: The file %1 could not be loaded, as it was not possible to read from it.
    
    Check if you have read access to this file.
sr@ijekavian: Фајл ‘%1’ није могао бити учитан, пошто се не може читати.
    
    Провјерите да ли имате дозволу читања за овај фајл.

en: The file %1 was opened with %2 encoding but contained invalid characters.<br />It is set to read-only mode, as saving might destroy its content.<br />Either reopen the file with the correct encoding chosen or enable the read-write mode again in the tools menu to be able to edit it.
sr@ijekavian: Фајл <tt>%1</tt> отворен је са кодирањем %2, али садржи неисправне знаке. Постављен је режим само‑за‑читање, јер би садржај могао бити оштећен уписивањем. Или поново отворите фајл са тачним кодирањем, или ручно укључите режим читања-писања у менију алатки ако ипак желите да га уређујете.

en: The file %1 was opened with %2 encoding but contained invalid characters. It is set to read-only mode, as saving might destroy its content. Either reopen the file with the correct encoding chosen or enable the read-write mode again in the tools menu to be able to edit it.
sr@ijekavian: Фајл ‘%1’ отворен је са кодирањем %2, али садржи неисправне знаке. Постављен је режим само‑за‑читање, јер би садржај могао бити оштећен уписивањем. Или поново отворите фајл са тачним кодирањем, или ручно укључите режим читања-писања у менију алатки ако ипак желите да га уређујете.

en: The file %1 was opened and contained lines longer than the configured Line Length Limit (%2 characters).<br />The longest of those lines was %3 characters long<br/>Those lines were wrapped and the document is set to read-only mode, as saving will modify its content.
sr@ijekavian: Отворен је фајл %1 који садржи редове дуже од подешеног ограничења дужине (%2 знакова). Најдужи међу њима има %3 знакова. Такви редови су преломљени и документ је постављен на само‑за‑читање, пошто би уписивање изменило садржај фајла.|/|Отворен је фајл %1 који садржи редове дуже од подешеног ограничења дужине (%2 $[множ ^2 знака знака знакова]). Најдужи међу њима има %3 $[множ ^3 знак знака знакова]. Такви редови су преломљени и документ је постављен на само‑за‑читање, пошто би уписивање изменило садржај фајла.

en: Temporarily raise limit and reload file
sr@ijekavian: Привремено подигни ограничење и поново учитај фајл

en: Close
sr@ijekavian: Затвори

en: The file %1 was opened and contained lines longer than the configured Line Length Limit (%2 characters).<br/>The longest of those lines was %3 characters long<br/>Those lines were wrapped and the document is set to read-only mode, as saving will modify its content.
sr@ijekavian: Отворен је фајл %1 који садржи редове дуже од подешеног ограничења дужине (%2 знакова). Најдужи међу њима има %3 знакова. Такви редови су преломљени и документ је постављен на само‑за‑читање, пошто би уписивање изменило садржај фајла.|/|Отворен је фајл %1 који садржи редове дуже од подешеног ограничења дужине (%2 $[множ ^2 знака знака знакова]). Најдужи међу њима има %3 $[множ ^3 знак знака знакова]. Такви редови су преломљени и документ је постављен на само‑за‑читање, пошто би уписивање изменило садржај фајла.

en: Do you really want to save this unmodified file? You could overwrite changed data in the file on disk.
sr@ijekavian: Желите ли заиста да сачувате овај неизмијењен фајл? Можете пребрисати измијењене податке тренутно на диску.

en: Trying to Save Unmodified File
sr@ijekavian: Покушај да се сачува неизмијењени фајл

en: Save Nevertheless
sr@ijekavian: Свеједно сачувај

en: Do you really want to save this file? Both your open file and the file on disk were changed. There could be some data lost.
sr@ijekavian: Желите ли заиста да сачувате овај фајл? И садржај у уређивачу и на диску је измијењен, те може доћи до губитка података.

en: Possible Data Loss
sr@ijekavian: Могућ губитак података

en: The selected encoding cannot encode every Unicode character in this document. Do you really want to save it? There could be some data lost.
sr@ijekavian: Изабрано кодирање не може да кодира сваки уникодски знак у овом документу. Желите ли заиста да га сачувате? Може доћи до губитка података.

en: For file %1 no backup copy could be created before saving. If an error occurs while saving, you might lose the data of this file. A reason could be that the media you write to is full or the directory of the file is read-only for you.
sr@ijekavian: За фајл ‘%1’ не може да се направи резерва пре уписивања — уколико дође до грешке при упису, можете изгубити податке из фајла. Разлог би могао бити пун медијум на који уписујете, или недостатак дозволе писања у фасциклу у којој је фајл.

en: Failed to create backup copy.
sr@ijekavian: Не могу да направим резерву.

en: Try to Save Nevertheless
sr@ijekavian: Ипак покушај да сачуваш

en: Do you really want to continue to close this file? Data loss may occur.
sr@ijekavian: Желите ли заиста да затворите овај фајл? Може доћи до губитка података.

en: Close Nevertheless
sr@ijekavian: Ипак затвори

en: Untitled
sr@ijekavian: Неименовано

en: Save File
sr@ijekavian: Уписивање фајла

en: Save failed
sr@ijekavian: Уписивање није успјело

en: Save Copy of File
sr@ijekavian: Уписивање копије фајла

en: The document could not be saved, as it was not possible to write to %1.
    
    Check that you have write access to this file or that enough disk space is available.
sr@ijekavian: Документ није могао бити сачуван, пошто се не може писати у ‘%1’.
    
    Провјерите да ли имате дозволу уписа за овај фајл, или да ли има довољно слободног простора на диску.

en: The file '%1' was modified by another program.
sr@ijekavian: Неки други програм је измијенио фајл ‘%1’.

en: The file '%1' was created by another program.
sr@ijekavian: Неки други програм је направио фајл ‘%1’.

en: The file '%1' was deleted by another program.
sr@ijekavian: Неки други програм је обрисао фајл ‘%1’.

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save your changes or discard them?
sr@ijekavian: Документ „%1“ је измијењен.
    Желите ли да измјене сачувате или одбаците?

en: Close Document
sr@ijekavian: Затварање документа

en: The file <a href="%1">%2</a> is still loading.
sr@ijekavian: Фајл <a href="%1">%2</a> још се учитава.

en: &Abort Loading
sr@ijekavian: &Обустави учитавање

en: OVERWRITE
sr@ijekavian: ПРЕБРИС

en: INSERT
sr@ijekavian: УМЕТАЊЕ

en: Normal Mode
sr@ijekavian: Нормални режим

en: VI: INSERT MODE
sr@ijekavian: ⁠Ви: УМЕТАЊЕ

en: VI: NORMAL MODE
sr@ijekavian: ⁠Ви: НОРМАЛНО

en: VI: VISUAL
sr@ijekavian: ⁠Ви: ВИЗУЕЛНО

en: VI: VISUAL BLOCK
sr@ijekavian: ⁠Ви: ВИЗУЕЛНО БЛОК

en: VI: VISUAL LINE
sr@ijekavian: ⁠Ви: ВИЗУЕЛНО РЕД

en: VI: REPLACE
sr@ijekavian: ⁠Ви: ЗАМЈЕНА

en: vi-mode
sr@ijekavian: Вијев режим

en: recording
sr@ijekavian: снимање

en: Vi Input Mode
sr@ijekavian: Вијев режим уноса

en: <Unchanged>
sr@ijekavian: (неизмијењено)

en: Use Default
sr@ijekavian: подразумијевани

en: New Filetype
sr@ijekavian: Нови тип фајла

en: Properties of %1
sr@ijekavian: Својства типа %1

en: Select the MimeTypes you want for this file type.
    Please note that this will automatically edit the associated file extensions as well.
sr@ijekavian: Изаберите МИМЕ типове које желите за овај тип фајла.
    Имајте на уму да ће ово аутоматски измијенити и придружене наставке имена фајлова.

en: Select Mime Types
sr@ijekavian: Изаберите МИМЕ типове

en: Modes && Filetypes
sr@ijekavian: Режими и типови фајлова

en: Te&xt Settings
sr@ijekavian: Поставке &текста

en: Print line &numbers
sr@ijekavian: Штампај бројеве &редова

en: Print &legend
sr@ijekavian: Штампај &легенду

en: <p>If enabled, line numbers will be printed on the left side of the page(s).</p>
sr@ijekavian: <p>Када је укључено, бројеви редова се штампају на лијевој страни странице.</p>

en: <p>Print a box displaying typographical conventions for the document type, as defined by the syntax highlighting being used.</p>
sr@ijekavian: <p>Штампа оквир са типографским конвенцијама за овај тип документа, дефинисаним истицањем синтаксе које се користи.</p>

en: Hea&der && Footer
sr@ijekavian: Заглавље &и подножје

en: Pr&int header
sr@ijekavian: Штампај &заглавље

en: Pri&nt footer
sr@ijekavian: Штампај &подножје

en: Header/footer font:
sr@ijekavian: Фонт заглавља/подножја:

en: Choo&se Font...
sr@ijekavian: &Изаберите фонт...

en: Header Properties
sr@ijekavian: Својства заглавља

en: &Format:
sr@ijekavian: &Формат:

en: Colors:
sr@ijekavian: Боје:

en: Foreground:
sr@ijekavian: Боја исписа:

en: Bac&kground
sr@ijekavian: &Позадина

en: Footer Properties
sr@ijekavian: Својства подножја

en: For&mat:
sr@ijekavian: Ф&ормат:

en: &Background
sr@ijekavian: По&задина

en: <p>Format of the page header. The following tags are supported:</p>
sr@ijekavian: <p>Формат заглавља странице. На располагању су сљедеће ознаке:</p>

en: <ul><li><tt>%u</tt>: current user name</li><li><tt>%d</tt>: complete date/time in short format</li><li><tt>%D</tt>: complete date/time in long format</li><li><tt>%h</tt>: current time</li><li><tt>%y</tt>: current date in short format</li><li><tt>%Y</tt>: current date in long format</li><li><tt>%f</tt>: file name</li><li><tt>%U</tt>: full URL of the document</li><li><tt>%p</tt>: page number</li><li><tt>%P</tt>: total amount of pages</li></ul><br />
sr@ijekavian: <ul><li><tt>%u</tt>: тренутно корисничко име</li><li><tt>%d</tt>: комплетан датум и вријеме у кратком формату</li><li><tt>%D</tt>: комплетан датум и вријеме у дугачком формату</li><li><tt>%h</tt>: тренутно вријеме</li><li><tt>%y</tt>: тренутан датум у кратком формату</li><li><tt>%Y</tt>: тренутан датум у дугачком формату</li><li><tt>%f</tt>: име фајла</li><li><tt>%U</tt>: пун УРЛ документа</li><li><tt>%p</tt>: број странице</li><li><tt>%P</tt>: укупан број страница</li></ul><br />

en: <p>Format of the page footer. The following tags are supported:</p>
sr@ijekavian: <p>Формат подножја странице. На располагању су сљедеће ознаке:</p>

en: %1, %2pt
sr@ijekavian: %1, %2 pt

en: Add Placeholder...
sr@ijekavian: Додај местодржач...

en: Current User Name
sr@ijekavian: тренутно корисничко име

en: Complete Date/Time (short format)
sr@ijekavian: пуни датум-време (кратко)

en: Complete Date/Time (long format)
sr@ijekavian: пуни датум-време (дугачко)

en: Current Time
sr@ijekavian: тренутно време

en: Current Date (short format)
sr@ijekavian: тренутни датум (кратко)

en: Current Date (long format)
sr@ijekavian: тренутни датум (дугачко)

en: File Name
sr@ijekavian: име фајла

en: Full document URL
sr@ijekavian: пуни УРЛ документа

en: Page Number
sr@ijekavian: број странице

en: Total Amount of Pages
sr@ijekavian: укупан број страница

en: L&ayout
sr@ijekavian: &Распоред

en: &Schema:
sr@ijekavian: &Шема:

en: Draw bac&kground color
sr@ijekavian: Цртај &позадинску боју

en: Draw &boxes
sr@ijekavian: Цртај &оквире

en: Box Properties
sr@ijekavian: Својства оквира

en: W&idth:
sr@ijekavian: &Ширина:

en: &Margin:
sr@ijekavian: &Маргина:

en: Co&lor:
sr@ijekavian: &Боја:

en: Select the color scheme to use for the print.
sr@ijekavian: Изаберите шему боја за штампање.

en: <p>If enabled, the background color of the editor will be used.</p><p>This may be useful if your color scheme is designed for a dark background.</p>
sr@ijekavian: <p>Ако је укључено, користиће се боја позадине уређивача. Може добро доћи ако је шема боја пројектована за тамну позадину.</p>

en: <p>If enabled, a box as defined in the properties below will be drawn around the contents of each page. The Header and Footer will be separated from the contents with a line as well.</p>
sr@ijekavian: <p>Ако је укључено, цртаће се око садржаја сваке странице, према својствима испод. Заглавље и подножје биће такође одвојени линијом од садржаја.</p>

en: The width of the box outline
sr@ijekavian: Дебљина линије оквира

en: The margin inside boxes, in pixels
sr@ijekavian: Маргина унутар оквира, у пикселима

en: The line color to use for boxes
sr@ijekavian: Боја линија за оквир

en: (Selection of)
sr@ijekavian: (одабир)

en: Typographical Conventions for %1
sr@ijekavian: Типографске конвенције за %1|/|Типографске конвенције $[ген %1]

en: text
sr@ijekavian: текст

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: How do you want to import the schema?
sr@ijekavian: Како желите да увезете шему?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioReplaceCurrent)
en: Replace current schema?
sr@ijekavian: Замијени текућу шему

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioReplaceExisting)
en: Replace existing schema %1
sr@ijekavian: Замијени постојећу шему %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioAsNew)
en: Import as new schema:
sr@ijekavian: Увези као нову шему:

en: Use default color from the KDE color scheme
sr@ijekavian: Подразумевана боја из КДЕ‑ове шеме боја

en: Use KDE Color Scheme
sr@ijekavian: КДЕ‑ова шема боја

en: Editor Background Colors
sr@ijekavian: боје позадине уређивача

en: Text Area
sr@ijekavian: подручје текста

en: <p>Sets the background color of the editing area.</p>
sr@ijekavian: <p>Поставља боју позадине подручја за уређивање.</p>

en: Selected Text
sr@ijekavian: изабрани текст

en: <p>Sets the background color of the selection.</p><p>To set the text color for selected text, use the &quot;<b>Configure Highlighting</b>&quot; dialog.</p>
sr@ijekavian: <qt><p>Поставља боју позадине изабраног текста.</p><p>За промјену боје самог изабраног текста, употријебите дијалог <i>Стилови истицања текста</i>.</p></qt>

en: Current Line
sr@ijekavian: текући ред

en: <p>Sets the background color of the currently active line, which means the line where your cursor is positioned.</p>
sr@ijekavian: <p>Поставља боју позадине тренутно активног реда, тј. оног у којем се налази курсор.</p>

en: Search Highlight
sr@ijekavian: истицање претраге

en: <p>Sets the background color of search results.</p>
sr@ijekavian: <p>Поставља боју позадине резултата претраге.</p>

en: Replace Highlight
sr@ijekavian: истицање замене

en: <p>Sets the background color of replaced text.</p>
sr@ijekavian: <p>Поставља боју позадине замењеног текста.</p>

en: Icon Border
sr@ijekavian: појас иконица

en: Background Area
sr@ijekavian: подручје позадине

en: <p>Sets the background color of the icon border.</p>
sr@ijekavian: <p>Поставља боју позадине појаса иконица.</p>

en: Line Numbers
sr@ijekavian: бројеви редова

en: <p>This color will be used to draw the line numbers (if enabled).</p>
sr@ijekavian: <p>Ова боја се користи за бројеве редова (ако су укључени).</p>

en: Current Line Number
sr@ijekavian: број текућег реда

en: <p>This color will be used to draw the number of the current line (if enabled).</p>
sr@ijekavian: <p>Ова боја се користи за број текућег реда (ако је укључено).</p>

en: Separator
sr@ijekavian: раздвајач

en: <p>This color will be used to draw the line between line numbers and the icon borders, if both are enabled.</p>
sr@ijekavian: <p>Ова боја се користи за цртање линије између бројева редова и појаса иконица, ако су оба укључена.</p>

en: Word Wrap Marker
sr@ijekavian: маркер преламања

en: <p>Sets the color of Word Wrap-related markers:</p><dl><dt>Static Word Wrap</dt><dd>A vertical line which shows the column where text is going to be wrapped</dd><dt>Dynamic Word Wrap</dt><dd>An arrow shown to the left of visually-wrapped lines</dd></dl>
sr@ijekavian: <p>Поставља боју граничника при преламању текста.</p><dl><dt>Статичко преламање</dt><dd>Усправна линија која приказује колону гдје ће текст бити преламан</dd><dt>Динамичко преламање</dt><dd>Симбол приказан лијево од привидно преломљених редова</dd></dl>

en: Code Folding
sr@ijekavian: сажимање кода

en: <p>Sets the color of the code folding bar.</p>
sr@ijekavian: <p>Поставља боју траке за сажимање кода.</p>

en: Modified Lines
sr@ijekavian: измијењени редови

en: <p>Sets the color of the line modification marker for modified lines.</p>
sr@ijekavian: <p>Поставља боју маркера измијењених редова.</p>

en: Saved Lines
sr@ijekavian: сачувани редови

en: <p>Sets the color of the line modification marker for saved lines.</p>
sr@ijekavian: <p>Поставља боју маркера сачуваних редова.</p>

en: Text Decorations
sr@ijekavian: декорације текста

en: Spelling Mistake Line
sr@ijekavian: ред са правописном грешком

en: <p>Sets the color of the line that is used to indicate spelling mistakes.</p>
sr@ijekavian: <p>Поставља боју реда за указивање на правописне грешке.</p>

en: Tab and Space Markers
sr@ijekavian: трагови табулатора и размака

en: <p>Sets the color of the tabulator marks.</p>
sr@ijekavian: <p>Поставља боју за трагове табулатора.</p>

en: Indentation Line
sr@ijekavian: линија увлачења

en: <p>Sets the color of the vertical indentation lines.</p>
sr@ijekavian: <p>Поставља боју усправних линија увлачења.</p>

en: Bracket Highlight
sr@ijekavian: истицање заграда

en: <p>Sets the bracket matching color. This means, if you place the cursor e.g. at a <b>(</b>, the matching <b>)</b> will be highlighted with this color.</p>
sr@ijekavian: <p>Поставља боју за упаривање заграда: када поставите курсор нпр. на <b>(</b>, одговарајућа <b>)</b> ће бити истакнута овом бојом.</p>

en: Marker Colors
sr@ijekavian: боје маркера

en: Bookmark
sr@ijekavian: обиљеживач

en: Active Breakpoint
sr@ijekavian: активна преломна тачка

en: Reached Breakpoint
sr@ijekavian: досегнута преломна тачка

en: Disabled Breakpoint
sr@ijekavian: искључена преломна тачка

en: Execution
sr@ijekavian: извршавање

en: Warning
sr@ijekavian: упозорење

en: Error
sr@ijekavian: грешка

en: <p>Sets the background color of mark type.</p><p><b>Note</b>: The marker color is displayed lightly because of transparency.</p>
sr@ijekavian: <p>Поставља боју позадине датог типа маркера.</p><p><b>Напомена</b>: Боја маркера је приказана свјетлије због провидности.</p>

en: Text Templates & Snippets
sr@ijekavian: исечци и шаблони текста

en: Background
sr@ijekavian: позадина

en: Editable Placeholder
sr@ijekavian: уредиви мјестодржач

en: Focused Editable Placeholder
sr@ijekavian: фокусиран уредиви мјестодржач

en: Not Editable Placeholder
sr@ijekavian: неуредиви мјестодржач

en: <p>This list displays the default styles for the current schema and offers the means to edit them. The style name reflects the current style settings.</p><p>To edit the colors, click the colored squares, or select the color to edit from the popup menu.</p><p>You can unset the Background and Selected Background colors from the popup menu when appropriate.</p>
sr@ijekavian: <p>Ово је списак подразумијеваних стилова за текућу шему, и пружа начине за њихово уређивање. Име стила одражава тренутне поставке стила.</p><p>За уређивање боје, кликните на обојени правоугаоник, или изаберите неку боју из искачућег менија.</p><p>Боје позадине и позадине изабраног можете поништити у искачућем менију када је то потребно.</p>

[ctx: @item:intable]
en: Normal Text & Source Code
sr@ijekavian: обичан текст и изворни код

[ctx: @item:intable]
en: Numbers, Types & Constants
sr@ijekavian: бројеви, типови и константе

[ctx: @item:intable]
en: Strings & Characters
sr@ijekavian: ниске и знакови

[ctx: @item:intable]
en: Comments & Documentation
sr@ijekavian: коментари и документација

[ctx: @item:intable]
en: Miscellaneous
sr@ijekavian: разно

en: H&ighlight:
sr@ijekavian: &Истицање:

en: Export...
sr@ijekavian: Извези...

en: Import...
sr@ijekavian: Увези...

en: <p>This list displays the contexts of the current syntax highlight mode and offers the means to edit them. The context name reflects the current style settings.</p><p>To edit using the keyboard, press <strong>&lt;SPACE&gt;</strong> and choose a property from the popup menu.</p><p>To edit the colors, click the colored squares, or select the color to edit from the popup menu.</p><p>You can unset the Background and Selected Background colors from the context menu when appropriate.</p>
sr@ijekavian: <p>Ово је списак контекстâ тренутног режима истицања синтаксе, и пружа начине за њихово уређивање. Име контекста одражава тренутне поставке стила.</p><p>За уређивање тастатуром, притисните <b>Space</b> и изаберите својство из искачућег менија.</p><p>За уређивање боје, кликните на обојени правоугаоник, или изаберите неку боју из искачућег менија.</p><p>Боје позадине и позадине изабраног можете поништити у искачућем менију када је то потребно.</p>

en: Loading all highlightings for schema
sr@ijekavian: Учитавам сва истицања за шему

en: Importing colors for single highlighting
sr@ijekavian: Увоз боја за једно истицање

en: Kate color schema
sr@ijekavian: Кејтина шема боја

en: File is not a single highlighting color file
sr@ijekavian: Фајл није у формату боја за једно истицање

en: Fileformat error
sr@ijekavian: Грешка формата фајла

en: The selected file contains colors for a non existing highlighting:%1
sr@ijekavian: Изабрани фајл садржи боје за непостојеће истицање: %1

en: Import failure
sr@ijekavian: Неуспјех увоза

en: Colors have been imported for highlighting: %1
sr@ijekavian: Боје су увезене за истицање: %1

en: Import has finished
sr@ijekavian: Увоз довршен

en: Exporting colors for single highlighting: %1
sr@ijekavian: Извоз боја за једно истицање: %1

en: &New...
sr@ijekavian: &Нова...

en: Colors
sr@ijekavian: Боје

en: Font
sr@ijekavian: Фонт

en: Default Text Styles
sr@ijekavian: Подразумевани стилови текста

en: Highlighting Text Styles
sr@ijekavian: Стилови истицања текста

en: &Default schema for %1:
sr@ijekavian: &Подразумијевана шема за %1:|/|&Подразумијевана шема за $[аку %1]:

en: Exporting color schema: %1
sr@ijekavian: Извоз шеме боја: %1

en: Exporting schema
sr@ijekavian: Извозим шему

en: Importing Color Schema
sr@ijekavian: Увоз шеме боја

en: The file does not contain a full color schema.
sr@ijekavian: Фајл не садржи потпуну шему боја.

en: Name unspecified
sr@ijekavian: Име није наведено

en: Importing schema
sr@ijekavian: Увозим шему

en: Name for New Schema
sr@ijekavian: Име за нову шему

en: Name:
sr@ijekavian: Име:

en: New Schema
sr@ijekavian: Нова шема

en: <p>The schema %1 already exists.</p><p>Please choose a different schema name.</p>
sr@ijekavian: <p>Шема %1 већ постоји.</p><p>Задајте неко друго име за ову шему.</p>

en: Fonts & Colors
sr@ijekavian: Фонтови и боје

en: Font & Color Schemas
sr@ijekavian: Фонтови и шеме боја

[ctx: @title:column Meaning of text in editor]
en: Context
sr@ijekavian: контекст

[ctx: @title:column Text style]
en: Normal
sr@ijekavian: обичан

[ctx: @title:column Text style]
en: Selected
sr@ijekavian: изабран

[ctx: @title:column Text style]
en: Background
sr@ijekavian: позадина

[ctx: @title:column Text style]
en: Background Selected
sr@ijekavian: позадина изабраног

en: Use Default Style
sr@ijekavian: Користи подразумијевани стил

en: &Bold
sr@ijekavian: Поде&бљан

en: &Italic
sr@ijekavian: Курз&иван

en: &Underline
sr@ijekavian: Подв&учен

en: S&trikeout
sr@ijekavian: Пре&цртан

en: Normal &Color...
sr@ijekavian: Боја &обичног...

en: &Selected Color...
sr@ijekavian: Боја &изабраног...

en: &Background Color...
sr@ijekavian: Боја &позадине...

en: S&elected Background Color...
sr@ijekavian: Боја по&задине изабраног...

en: Unset Normal Color
sr@ijekavian: Поништи боју обичног

en: Unset Selected Color
sr@ijekavian: Поништи боју изабраног

en: Unset Background Color
sr@ijekavian: Поништи боју позадине

en: Unset Selected Background Color
sr@ijekavian: Поништи боју позадине изабраног

en: Use &Default Style
sr@ijekavian: &Подразумијевани стил

[ctx: No text or background color set]
en: None set
sr@ijekavian: Није задата

en: "Use Default Style" will be automatically unset when you change any style properties.
sr@ijekavian: Подразумијевани стил ће бити аутоматски искључен кад промијените било које својство.

en: Kate Styles
sr@ijekavian: Кејтини стилови

[ctx: Script command name]
en: Expand abbreviation
sr@ijekavian: Прошири скраћеницу

[ctx: Script command category]
en: Emmet
sr@ijekavian: Емет

[ctx: Script command name]
en: Wrap with tag
sr@ijekavian: Омотај ознаком

[ctx: Script command name]
en: Move cursor to matching tag
sr@ijekavian: Курсор на парњачку заграду

[ctx: Script command name]
en: Select HTML/XML tag contents inwards
sr@ijekavian: Изабери садржај ХТМЛ/ИксМЛ ознаке изнутра

[ctx: Script command name]
en: Select HTML/XML tag contents outwards
sr@ijekavian: Изабери садржај ХТМЛ/ИксМЛ ознаке споља

[ctx: Script command name]
en: Toggle comment
sr@ijekavian: Закоментариши/откоментариши

[ctx: Script command name]
en: Go to next edit point
sr@ijekavian: Иди на сљедећу тачку уређивања

[ctx: Script command name]
en: Go to previous edit point
sr@ijekavian: Иди на претходну тачку уређивања

[ctx: Script command name]
en: Select next edit point
sr@ijekavian: Изабери сљедећу тачку уређивања

[ctx: Script command name]
en: Select previous edit point
sr@ijekavian: Изабери претходну тачку уређивања

[ctx: Script command name]
en: Delete tag under cursor
sr@ijekavian: Обриши ознаку под курсором

[ctx: Script command name]
en: Split or join a tag
sr@ijekavian: Подели или споји ознаку

[ctx: Script command name]
en: Evaluate a simple math expression
sr@ijekavian: Израчунај једноставан математички израз

[ctx: Script command name]
en: Decrement number by 1
sr@ijekavian: Смањи број за 1

[ctx: Script command name]
en: Decrement number by 10
sr@ijekavian: Смањи број за 10

[ctx: Script command name]
en: Decrement number by 0.1
sr@ijekavian: Смањи број за 0,1

[ctx: Script command name]
en: Increment number by 1
sr@ijekavian: Повећај број за 1

[ctx: Script command name]
en: Increment number by 10
sr@ijekavian: Повећај број за 10

[ctx: Script command name]
en: Increment number by 0.1
sr@ijekavian: Повећај број за 0,1

en: Expands the abbreviation using Emmet expressions; see http://code.google.com/p/zen-coding/wiki/ZenHTMLSelectorsEn
sr@ijekavian: Проширује скраћеницу преко Еметових израза; погледајте http://code.google.com/p/zen-coding/wiki/ZenHTMLSelectorsEn.

en: Wraps the selected text in XML tags constructed from the provided Emmet expression (defaults to div).
sr@ijekavian: Омотава изабрани текст ИксМЛ ознакама произведеним кроз задати Еметов израз (подразумевано „div“).

en: Moves the caret to the current tag's pair
sr@ijekavian: Помера курсор на пар текуће ознаке.

en: Select contents of HTML/XML tag, moving inward on continuous invocations
sr@ijekavian: Изабира садржај ХТМЛ/ИксМЛ ознаке, крећући се унутра при узастопним позивима.

en: Select contents of HTML/XML tag, moving outwards on continuous invocations
sr@ijekavian: Изабира садржај ХТМЛ/ИксМЛ ознаке, крећући се напоље при узастопним позивима.

en: Move to the next edit point (tag or empty attribute).
sr@ijekavian: Прелази на следећу тачку уређивања (ознаку или празан атрибут).

en: Move to the previous edit point (tag or empty attribute).
sr@ijekavian: Прелази на претходну тачку уређивања (ознаку или празан атрибут).

en: Select next edit point (tag or empty attribute).
sr@ijekavian: Изабира сљедећу тачку уређивања (ознаку или празан атрибут).

en: Select previous edit point (tag or empty attribute).
sr@ijekavian: Изабира претходну тачку уређивања (ознаку или празан атрибут).

en: Toggle comment of current tag or CSS selector
sr@ijekavian: Обрће коментар текуће ознаке или ЦСС бирача.

en: Deletes tag under cursor
sr@ijekavian: Брише ознаку под курсором.

en: Splits or joins a tag
sr@ijekavian: Дели или спаја ознаку.

en: Evaluates a simple math expression
sr@ijekavian: Израчунава једноставан математички израз.

en: Decrement number under cursor by 1
sr@ijekavian: Умањује број под курсором за 1.

en: Decrement number under cursor by 10
sr@ijekavian: Умањује број под курсором за 10.

en: Decrement number under cursor by 0.1
sr@ijekavian: Умањује број под курсором за 0,1.

en: Increment number under cursor by 1
sr@ijekavian: Увећава број под курсором за 1.

en: Increment number under cursor by 10
sr@ijekavian: Увећава број под курсором за 10.

en: Increment number under cursor by 0.1
sr@ijekavian: Увећава број под курсором за 0,1.

[ctx: Script command name]
en: Move cursor to previous matching indent
sr@ijekavian: Курсор на претходно једнако увлачење

[ctx: Script command category]
en: Navigation
sr@ijekavian: Кретање

[ctx: Script command name]
en: Move cursor to next matching indent
sr@ijekavian: Курсор на следеће једнако увлачење

en: Move cursor to previous matching indent
sr@ijekavian: Курсор на претходно једнако увлачење

en: Move cursor to next matching indent
sr@ijekavian: Курсор на следеће једнако увлачење

[ctx: Script command name]
en: Expand Abbreviation
sr@ijekavian: Прошири скраћеницу

[ctx: Script command category]
en: Quick Coding
sr@ijekavian: Брзо кодирање

en: Expand Quick Coding Abbreviation
sr@ijekavian: Прошири скраћеницу брзог кодирања

[ctx: Script command name]
en: Sort Selected Text
sr@ijekavian: Сортирај изабрани текст

[ctx: Script command category]
en: Editing
sr@ijekavian: Уређивање

[ctx: Script command name]
en: Move Lines Down
sr@ijekavian: Помјери редове надоље

[ctx: Script command name]
en: Move Lines Up
sr@ijekavian: Помјери редове нагоре

[ctx: Script command name]
en: Duplicate Selected Lines Down
sr@ijekavian: Удвостручи изабране редове доље

[ctx: Script command name]
en: Duplicate Selected Lines Up
sr@ijekavian: Удвостручи изабране редове горе

[ctx: Script command name]
en: URI-encode Selected Text
sr@ijekavian: УРИ‑кодирај изабрани текст

[ctx: Script command name]
en: URI-decode Selected Text
sr@ijekavian: УРИ‑декодирај изабрани текст

en: Sort the selected text or whole document.
sr@ijekavian: Сортира изабрани текст или цио документ.

en: Move selected lines down.
sr@ijekavian: Помијера изабране редове надоље.

en: Move selected lines up.
sr@ijekavian: Помијера изабране редове нагоре.

en: Remove duplicate lines from the selected text or whole document.
sr@ijekavian: Уклања дуплиране редове из изабраног текста или цијелог документа.

en: Sort the selected text or whole document in natural order.<br>Here is an example to show the difference to the normal sort method:<br>sort(a10, a1, a2) => a1, a10, a2<br>natsort(a10, a1, a2) => a1, a2, a10
sr@ijekavian: Ређа изабрани текст или цио документ природним редослиједом.<br />Ево примјера који показује разлику у односу на уобичајени метод:<br /><code>sort(a10, a1, a2) → a1, a10, a2</code><br /><code>natsort(a10, a1, a2) → a1, a2, a10</code>

en: Trims trailing whitespace from selection or whole document.
sr@ijekavian: Уклања пратеће празнине из избора или цијелог документа.

en: Trims leading whitespace from selection or whole document.
sr@ijekavian: Уклања водеће празнине из избора или цијелог документа.

en: Trims leading and trailing whitespace from selection or whole document.
sr@ijekavian: Уклања водеће и пратеће празнине из избора или цијелог документа.

en: Joins selected lines or whole document. Optionally pass a separator to put between each line:<br><code>join ', '</code> will e.g. join lines and separate them by a comma.
sr@ijekavian: Спаја изабране редове или цио документ. Можете прослиједити раздвајач који ће бити уметнут између свака два реда:<br />нпр. <code>join ', '</code> ће спојити редове запетама.

en: Removes empty lines from selection or whole document.
sr@ijekavian: Уклања празне редове из избора или цијелог документа.

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and replace them with the return value of that callback.<br>Example (join selected lines):<br><code>each 'function(lines){return lines.join(", ");}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>each 'lines.join(", ")'</code>
sr@ijekavian: Позива јаваскриптну функцију дату као аргумент над листом (изабраних) редова и замјењује их повратном вриједношћу из те функције.<br />Примјер (спаја изабране редове):<br /><code>each 'function(lines){return lines.join(", ");}'</code><br />Да бисте уштедили нешто куцања, исто можете постићи и овако:<br /><code>each 'lines.join(", ")'</code>

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and remove those where the callback returns false.<br>Example (see also <code>rmblank</code>):<br><code>filter 'function(l){return l.length > 0;}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>filter 'line.length > 0'</code>
sr@ijekavian: Позива јаваскриптну функцију дату као аргумент над листом (изабраних) редова и уклања оне за које функција врати нетачно.<br />Примјер (в. такође <code>rmblank</code>):<br /><code>filter 'function(l){return l.length > 0;}'</code><br />Да бисте уштедили нешто куцања, исто можете постићи и овако:<br /><code>filter 'line.length > 0'</code>

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and replace the line with the return value of the callback.<br>Example (see also <code>ltrim</code>):<br><code>map 'function(line){return line.replace(/^\s+/, "");}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>map 'line.replace(/^\s+/, "")'</code>
sr@ijekavian: Позива јаваскриптну функцију дату као аргумент над листом (изабраних) редова и замјењује сваки ред повратном вриједношћу из функције.<br />Примјер (в. такође <code>ltrim</code>):<br /><code>map 'function(line){return line.replace(/^\s+/, "");}'</code><br />Да бисте уштедили нешто куцања, исто можете постићи и овако:<br /><code>map 'line.replace(/^\s+/, "")'</code>

en: Duplicates the selected lines up.
sr@ijekavian: Удвостручава изабране редове горе.

en: Duplicates the selected lines down.
sr@ijekavian: Удвостручава изабране редове доље.

en: Encode special chars in a single line selection, so the result text can be used as URI.
sr@ijekavian: Кодира не‑аски знаке у једноредном избору, тако да се резултат може употребити као УРИ.

en: Reverse action of URI encode.
sr@ijekavian: Изврће радњу УРИ‑кодирања.

[ctx: Autoindent mode]
en: ada
sr@ijekavian: ада

[ctx: Autoindent mode]
en: CMake
sr@ijekavian: Ц‑мејк

[ctx: Autoindent mode]
en: C++/boost Style
sr@ijekavian: стил Буста (Ц++)

[ctx: Autoindent mode]
en: C Style
sr@ijekavian: стил Ц‑а

[ctx: Autoindent mode]
en: Haskell
sr@ijekavian: хаскел

[ctx: Autoindent mode]
en: Latex
sr@ijekavian: латех

[ctx: Autoindent mode]
en: LilyPond
sr@ijekavian: лилипонд

[ctx: Autoindent mode]
en: LISP
sr@ijekavian: лисп

[ctx: Autoindent mode]
en: Lua
sr@ijekavian: луа

[ctx: Autoindent mode]
en: Pascal
sr@ijekavian: паскал

[ctx: Autoindent mode]
en: Python
sr@ijekavian: питон

[ctx: Autoindent mode]
en: Replicode
sr@ijekavian: репликод

[ctx: Autoindent mode]
en: Ruby
sr@ijekavian: руби

[ctx: Autoindent mode]
en: XML Style
sr@ijekavian: стил ИксМЛ‑а

en: Function '%1' not found in script: %2
sr@ijekavian: Функције „%1“ нема у скрипти ‘%2’

en: Error calling %1
sr@ijekavian: Грешка при позиву „%1“

en: Bad quoting in call: %1. Please escape single quotes with a backslash.
sr@ijekavian: Лоше навођење у позиву: %1. Избјегните једноструке наводнике контракрозом.

en: Could not access view
sr@ijekavian: Не могу да приступим приказу

en: Error calling 'help %1'
sr@ijekavian: Грешка при позиву „help %1“

en: No help specified for command '%1' in script %2
sr@ijekavian: Помоћ није дефинисана за наредбу „%1“ у скрипти ‘%2’

en: Error loading script %1
sr@ijekavian: Грешка при учитавању скрипте ‘%1’

en: Error loading script %1
sr@ijekavian: Грешка при учитавању скрипте ‘%1’

en: Reload all JavaScript files (indenters, command line scripts, etc).
sr@ijekavian: Поново учитава све јаваскриптне фајлове (увлакаче, скрипте командне линије, итд.)

en: Command not found: %1
sr@ijekavian: Наредба није нађена: %1

en: Add...
sr@ijekavian: Додај...

[ctx: short translation]
en: 1 replacement made | %1 replacements made
sr@ijekavian[0]: извршена %1 замјена
sr@ijekavian[1]: извршене %1 замјене
sr@ijekavian[2]: извршено %1 замјена
sr@ijekavian[3]: извршена %1 замјена

[ctx: short translation]
en: 1 match found | %1 matches found
sr@ijekavian[0]: нађено %1 поклапање
sr@ijekavian[1]: нађена %1 поклапања
sr@ijekavian[2]: нађено %1 поклапања
sr@ijekavian[3]: нађено 1 поклапање

en: Reached top, continued from bottom
sr@ijekavian: Досегнут врх, настављам с дна.

en: Reached bottom, continued from top
sr@ijekavian: Досегнуто дно, настављам с врха.

en: Not found
sr@ijekavian: Није нађено

en: Bottom of file reached. Continue from top?
sr@ijekavian: Досегнут крај фајла, наставити с врха?

en: Top of file reached. Continue from bottom?
sr@ijekavian: Досегнут врх фајла, наставити с дна?

en: Continue search?
sr@ijekavian: Наставити претрагу?

en: SearchHighLight
sr@ijekavian: Истицање претраге

en: Beginning of line
sr@ijekavian: почетак реда

en: End of line
sr@ijekavian: крај реда

en: Any single character (excluding line breaks)
sr@ijekavian: било који знак (осим прелома реда)

en: One or more occurrences
sr@ijekavian: једно или више јављања

en: Zero or more occurrences
sr@ijekavian: нула или више јављања

en: Zero or one occurrences
sr@ijekavian: нула или једно јављање

en: <a> through <b> occurrences
sr@ijekavian: од a до b јављања

en: Group, capturing
sr@ijekavian: група, захватна

en: Or
sr@ijekavian: или

en: Set of characters
sr@ijekavian: скуп знакова

en: Negative set of characters
sr@ijekavian: негативни скуп знакова

en: Whole match reference
sr@ijekavian: упућивач целог поклапања

en: Reference
sr@ijekavian: упућивач

en: Line break
sr@ijekavian: прелом реда

en: Tab
sr@ijekavian: табулатор

en: Word boundary
sr@ijekavian: граница речи

en: Not word boundary
sr@ijekavian: није граница ријечи

en: Digit
sr@ijekavian: цифра

en: Non-digit
sr@ijekavian: није цифра

en: Whitespace (excluding line breaks)
sr@ijekavian: празнина (осим прелома реда)

en: Non-whitespace (excluding line breaks)
sr@ijekavian: није празнина (осим прелома реда)

en: Word character (alphanumerics plus '_')
sr@ijekavian: знак ријечи (алфанумерички и подвлака)

en: Non-word character
sr@ijekavian: није знак ријечи

en: Octal character 000 to 377 (2^8-1)
sr@ijekavian: октални знак 000 до 377 (2^8-1)

en: Hex character 0000 to FFFF (2^16-1)
sr@ijekavian: хексадекадни знак 0000 до FFFF (2^16-1)

en: Backslash
sr@ijekavian: контракроз

en: Group, non-capturing
sr@ijekavian: група, незахватна

en: Lookahead
sr@ijekavian: предувид

en: Negative lookahead
sr@ijekavian: негативни предувид

en: Begin lowercase conversion
sr@ijekavian: почетак претварања у мала

en: Begin uppercase conversion
sr@ijekavian: почетак претварања у велика

en: End case conversion
sr@ijekavian: крај претварања слова

en: Lowercase first character conversion
sr@ijekavian: претварање првог слова у мало

en: Uppercase first character conversion
sr@ijekavian: претварање првог слова у велико

en: Replacement counter (for Replace All)
sr@ijekavian: бројач замјена (при замјени свега)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: F&ind:
sr@ijekavian: &Нађи:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, pattern)
en: Text to search for
sr@ijekavian: Текст који треба потражити

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, findNext) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, next)
en: Jump to next match
sr@ijekavian: Скочи на сљедеће поклапање

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, findPrev) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, prev)
en: Jump to previous match
sr@ijekavian: Скочи на претходно поклапање

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, matchCase)
en: Match case sensitive
sr@ijekavian: Разликуј величину слова

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, mutate)
en: Switch to power search and replace bar
sr@ijekavian: Пребаци на траку напредне претраге и замјене

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Rep&lace:
sr@ijekavian: &Замијени:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Mode:
sr@ijekavian: &Режим:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, searchMode)
en: Search mode
sr@ijekavian: Режим тражења

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Plain text
sr@ijekavian: обични текст

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Whole words
sr@ijekavian: цијеле ријечи

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Escape sequences
sr@ijekavian: избјегавачки низови

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Regular expression
sr@ijekavian: регуларни израз

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, selectionOnly)
en: Search in the selection only
sr@ijekavian: Тражи само унутар избора

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, replaceNext)
en: Replace next match
sr@ijekavian: Замијени сљедеће поклапање

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replaceNext) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_replaceBtn)
en: &Replace
sr@ijekavian: &Замијени

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, replaceAll)
en: Replace all matches
sr@ijekavian: Замијени сва поклапања

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replaceAll)
en: Replace &All
sr@ijekavian: Замијени &све

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, findAll)
en: &Find All
sr@ijekavian: Нађи &све

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, mutate)
en: Switch to incremental search bar
sr@ijekavian: Пребаци на траку постепене претраге

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, replacement)
en: Text to replace with
sr@ijekavian: Текст којим се замјењује

en: Spell check canceled.
sr@ijekavian: Провјера правописа отказана.

[ctx: progress label]
en: Spell checking in progress...
sr@ijekavian: Провјера правописа у току...

[ctx: @title:window]
en: Check Spelling
sr@ijekavian: Провера правописа

en: Spell check complete.
sr@ijekavian: Провјера правописа завршена.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: <qt><p>This word was considered to be an "unknown word" because it does not match any entry in the dictionary currently in use. It may also be a word in a foreign language.</p>
    <p>If the word is not misspelled, you may add it to the dictionary by clicking <b>Add to Dictionary</b>. If you do not want to add the unknown word to the dictionary, but you want to leave it unchanged, click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b>.</p>
    <p>However, if the word is misspelled, you can try to find the correct replacement in the list below. If you cannot find a replacement there, you may type it in the text box below, and click <b>Replace</b> or <b>Replace All</b>.</p>
    </qt>
sr@ijekavian: <qt><p>Ова реч је пријављена као „непозната“ зато што не поклапа ниједан унос у речнику који се тренутно користи. Такође може бити реч на неком другом језику.</p><p>Ако реч није погрешно написана, можете је додати у речник кликом на <i>Додај у рјечник</i>. Ако не желите да додате непознату реч у речник, али не желите ни да је измените, кликните на <i>Игнориши</i> или <i>Игнориши све</i>.</p><p>Ако реч пак јесте погрешно написана, можете потражити исправну замену на списку испод. Ако нема такве, можете унети замену у поље испод па кликнути на <i>Замијени</i> или <i>Замијени све</i>.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Unknown word:
sr@ijekavian: Непозната реч:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: Unknown word
sr@ijekavian: Непозната реч

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: <b>misspelled</b>
sr@ijekavian: <b>погрешка</b>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_addBtn)
en: <qt>
    <p>The unknown word was detected and considered unknown because it is not included in the dictionary.<br>
    Click here if you consider the unknown word not to be misspelled, and you want to avoid wrongly detecting it again in the future. If you want to let it remain as is, but not add it to the dictionary, then click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b> instead.</p>
    </qt>
sr@ijekavian: <qt><p>Нађена је непозната реч, у смислу да се не налази у речнику.</p><p>Кликните овде ако не мислите да је реч погрешно написана и желите да се убудуће не пријављује. Ако хоћете да је оставите оваквом али не и да је додате у речник, кликните на <i>Игнориши</i> или <i>Игнориши све</i>.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addBtn)
en: << Add to Dictionary
sr@ijekavian: << Додај у рјечник

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: <qt>
    <p>If the unknown word is misspelled, you should type the correction for your misspelled word here or select it from the list below.</p>
    <p>You can then click <b>Replace</b> if you want to correct only this occurrence of the word or <b>Replace All</b> if you want to correct all occurrences.</p>
    </qt>
sr@ijekavian: <qt><p>Ако је непозната реч погрешно написана, овде можете да унесете поправку, или да изаберете једну од понуђених речи са доњег списка.</p><p>Затим кликните на <i>Замијени</i> ако желите да исправите само ово појављивање, или на <i>Замијени све</i> за исправљање свих појављивања.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Replace with:
sr@ijekavian: Замијени са:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_suggestBtn)
en: S&uggest
sr@ijekavian: &Предложи

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_replaceBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to replace this occurrence of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
sr@ijekavian: <qt><p>Кликните овде да замените ово појављивање непознате речи уносом из поља горе лево.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_skipBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to let this occurrence of the unknown word remain as is.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
sr@ijekavian: <qt><p>Кликните овде да оставите ово појављивање непознате речи таквим какво је.</p><p>Ова радња је корисна када је реч име, акроним, страна реч, или било каква друга непозната реч коју желите да употребите али не и да додате у речник.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Sonnet::DictionaryComboBox, m_language)
en: <qt>
    <p>Select the language of the document you are proofing here.</p>
    </qt>
sr@ijekavian: <qt><p>Овде бирате језик документа који проверавате.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Language:
sr@ijekavian: &Језик:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (Sonnet::DictionaryComboBox, m_language)
en: Language Selection
sr@ijekavian: Избор језика

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_autoCorrect) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_skipAllBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to let all occurrences of the unknown word remain as they are.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
sr@ijekavian: <qt><p>Кликните овде да оставите сва појављивања непознате речи таквим каква су.</p><p>Ова радња је корисна када је реч име, акроним, страна реч, или било каква друга непозната реч коју желите да употребите али не и да додате у речник.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_autoCorrect)
en: Autocorrect
sr@ijekavian: Аутоматски исправи

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_replaceAllBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to replace all occurrences of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
sr@ijekavian: <qt><p>Кликните овде да замените сва појављивања непознате речи уносом из поља горе лево.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_replaceAllBtn)
en: R&eplace All
sr@ijekavian: Замијени &све

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_skipAllBtn)
en: I&gnore All
sr@ijekavian: И&гнориши све

en: Spelling (from cursor)...
sr@ijekavian: Правопис (од курсора)...

en: Check the document's spelling from the cursor and forward
sr@ijekavian: Провјери правопис документа од курсора унапред

en: Ignore Word
sr@ijekavian: Игнориши ријеч

en: Add to Dictionary
sr@ijekavian: Додај у рјечник

en: The file was not closed properly.
sr@ijekavian: Фајл је неправилно затворен.

en: View Changes
sr@ijekavian: Прикажи измјене

en: Recover Data
sr@ijekavian: Поврати податке

en: Discard
sr@ijekavian: Одбаци

[ctx: @item:intable Text context]
en: Normal
sr@ijekavian: обичан

[ctx: @item:intable Text context]
en: Keyword
sr@ijekavian: кључна ријеч

[ctx: @item:intable Text context]
en: Function
sr@ijekavian: функција

[ctx: @item:intable Text context]
en: Variable
sr@ijekavian: промјенљива

[ctx: @item:intable Text context]
en: Control Flow
sr@ijekavian: управљање током

[ctx: @item:intable Text context]
en: Operator
sr@ijekavian: оператор

[ctx: @item:intable Text context]
en: Built-in
sr@ijekavian: уграђено

[ctx: @item:intable Text context]
en: Extension
sr@ijekavian: проширење

[ctx: @item:intable Text context]
en: Preprocessor
sr@ijekavian: предобрађивач

[ctx: @item:intable Text context]
en: Attribute
sr@ijekavian: атрибут

[ctx: @item:intable Text context]
en: Character
sr@ijekavian: знак

[ctx: @item:intable Text context]
en: Special Character
sr@ijekavian: посебни знак

[ctx: @item:intable Text context]
en: String
sr@ijekavian: ниска

[ctx: @item:intable Text context]
en: Verbatim String
sr@ijekavian: дословна ниска

[ctx: @item:intable Text context]
en: Special String
sr@ijekavian: посебна ниска

[ctx: @item:intable Text context]
en: Imports, Modules, Includes
sr@ijekavian: увожења, модули, укључивања

[ctx: @item:intable Text context]
en: Data Type
sr@ijekavian: тип податка

[ctx: @item:intable Text context]
en: Decimal/Value
sr@ijekavian: декадно/вриједност

[ctx: @item:intable Text context]
en: Base-N Integer
sr@ijekavian: цјелобројни осн. n

[ctx: @item:intable Text context]
en: Floating Point
sr@ijekavian: реални

[ctx: @item:intable Text context]
en: Constant
sr@ijekavian: константа

[ctx: @item:intable Text context]
en: Comment
sr@ijekavian: коментар

[ctx: @item:intable Text context]
en: Documentation
sr@ijekavian: документација

[ctx: @item:intable Text context]
en: Annotation
sr@ijekavian: тумачење

[ctx: @item:intable Text context]
en: Comment Variable
sr@ijekavian: промјенљива коментара

[ctx: @item:intable Text context]
en: Region Marker
sr@ijekavian: маркер области

[ctx: @item:intable Text context]
en: Information
sr@ijekavian: информација

[ctx: @item:intable Text context]
en: Warning
sr@ijekavian: упозорење

[ctx: @item:intable Text context]
en: Alert
sr@ijekavian: упозорење

[ctx: @item:intable Text context]
en: Others
sr@ijekavian: друго

[ctx: @item:intable Text context]
en: Error
sr@ijekavian: грешка

[ctx: Autoindent mode]
en: None
sr@ijekavian: никакво

[ctx: Autoindent mode]
en: Normal
sr@ijekavian: обично

en: Set &Bookmark
sr@ijekavian: Постави &обиљеживач

en: If a line has no bookmark then add one, otherwise remove it.
sr@ijekavian: Ако ред нема обиљеживач онда додајте један, иначе га уклоните.

en: Clear &All Bookmarks
sr@ijekavian: Уклони &све обиљеживаче

en: Remove all bookmarks of the current document.
sr@ijekavian: Уклони све обиљеживаче из текућег документа.

en: Next Bookmark
sr@ijekavian: Сљедећи обиљеживач

en: Go to the next bookmark.
sr@ijekavian: Иди на сљедећи обиљеживач.

en: Previous Bookmark
sr@ijekavian: Претходни обиљеживач

en: Go to the previous bookmark.
sr@ijekavian: Иди на претходни обиљеживач.

en: &Bookmarks
sr@ijekavian: &Обиљеживачи

en: &Next: %1 - "%2"
sr@ijekavian: &Сљедећи: %1 — „%2“

en: &Previous: %1 - "%2"
sr@ijekavian: &Претходни: %1 - „%2“

en: <p>indent</p><p>Indents the selected lines or the current line</p>
sr@ijekavian: <p><tt>indent</tt></p><p>Увлачи изабране редове или текући ред.</p>

en: <p>unindent</p><p>Unindents the selected lines or current line.</p>
sr@ijekavian: <p><tt>unindent</tt></p><p>Извлачи изабране редове или текући ред.</p>

en: <p>cleanindent</p><p>Cleans up the indentation of the selected lines or current line according to the indentation settings in the document. </p>
sr@ijekavian: <p><tt>cleanindent</tt></p><p>Уклања увлачење изабраних редова или текућег реда, према поставкама увлачења у документу.</p>

en: <p>comment</p><p>Inserts comment markers to make the selection or selected lines or current line a comment according to the text format as defined by the syntax highlight definition for the document.</p>
sr@ijekavian: <p><tt>comment</tt></p><p>Умеће маркере коментара да би се избор или изабрани редови или текући ред учинили коментаром, према формату текста дефинисаном истицањем синтаксе у документу.</p>

en: <p>uncomment</p><p>Removes comment markers from the selection or selected lines or current line according to the text format as defined by the syntax highlight definition for the document.</p>
sr@ijekavian: <p><tt>uncomment</tt></p><p>Уклања маркере коментара са избора или изабраних редова или текућег реда, према формату текста дефинисаном истицањем синтаксе у документу.</p>

en: <p>goto <b>line number</b></p><p>This command navigates to the specified line number.</p>
sr@ijekavian: <p><tt>goto <b>број‑реда</b></tt></p><p>Ова наредба прелази на задати број реда.</p>

en: <p>set-indent-pasted-text <b>enable</b></p><p>If enabled, indentation of text pasted from the clipboard is adjusted using the current indenter.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
sr@ijekavian: <p><tt>set-indent-pasted-text <b>укључено</b></tt></p><p>Ако је укључено, увлачење текста налепљеног из клипборда подешава се тренутним увлакачем.</p><p>Могуће вредности тачног: <tt>1, on, true</tt>;<br/>могуће вредности нетачног: <tt>0, off, false</tt>.</p>

en: Deletes the current line.
sr@ijekavian: Брише текући ред.

en: <p>set-tab-width <b>width</b></p><p>Sets the tab width to the number <b>width</b></p>
sr@ijekavian: <p><tt>set-tab-width <b>ширина</b></tt></p><p>Поставља ширину табулатора на задати број.</p>

en: <p>set-replace-tab <b>enable</b></p><p>If enabled, tabs are replaced with spaces as you type.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
sr@ijekavian: <p><tt>set-replace-tab <b>укључено</b></tt></p><p>Ако је укључено, табулатори се смењују размацима док куцате.</p><p>Могуће вредности тачног: <tt>1, on, true</tt>;<br/>могуће вредности нетачног: <tt>0, off, false</tt>.</p>

en: <p>set-show-tabs <b>enable</b></p><p>If enabled, TAB characters and trailing whitespace will be visualized by a small dot.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
sr@ijekavian: <p><tt>set-show-tabs <b>укључено</b></tt></p><p>Ако је укључено, табулатори и пратећи размаци биће истакнути малом тачком.</p><p>Могуће вредности тачног: <tt>1, on, true</tt>;<br/>могуће вредности нетачног: <tt>0, off, false</tt>.</p>

en: <p>set-remove-trailing-spaces <b>mode</b></p><p>Removes the trailing spaces in the document depending on the <b>mode</b>.</p><p>Possible values:<ul><li><b>none</b>: never remove trailing spaces.</li><li><b>modified</b>: remove trailing spaces only of modified lines.</li><li><b>all</b>: remove trailing spaces in the entire document.</li></ul></p>
sr@ijekavian: <p><tt>set-remove-trailing-spaces <b>режим</b></tt></p><p>Уклања пратеће размаке у документу по задатом режиму.</p><p>Могуће вредности:</p><ul><li><tt>none</tt>: без уклањања пратећих размака.</li><li><tt>modified</tt>: уклањање пратећих размака само из измењених редова.</li><li><tt>all</tt>: уклањање пратећих размака из целог документа.</li></ul>

en: <p>set-indent-width <b>width</b></p><p>Sets the indentation width to the number <b>width</b>. Used only if you are indenting with spaces.</p>
sr@ijekavian: <p><tt>set-indent-width <b>ширина</b></tt></p><p>Поставља ширину увлачења на задати број. Важи само за увлачење размацима.</p>

en: <p>set-indent-mode <b>mode</b></p><p>The mode parameter is a value as seen in the Tools - Indentation menu</p>
sr@ijekavian: <p><tt>set-indent-mode <b>режим</b></tt></p><p>Аргумент режима је једна од вредности из менија <i>Алатке→Увлачење</i>.</p>

en: <p>set-auto-indent <b>enable</b></p><p>Enable or disable autoindentation.</p><p>possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
sr@ijekavian: <p><tt>set-auto-indent <b>укључено</b></tt></p><p>Укључује и искључује аутоматско увлачење.</p><p>Могуће вредности тачног: <tt>1, on, true</tt>;<br/>могуће вредности нетачног: <tt>0, off, false</tt>.</p>

en: <p>set-line-numbers <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the line numbers pane.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
sr@ijekavian: <p><tt>set-line-numbers <b>укључено</b></tt></p><p>Поставља видљивост окна са бројевима редова.</p><p>Могуће вредности тачног: <tt>1, on, true</tt>;<br/>могуће вредности нетачног: <tt>0, off, false</tt>.</p>

en: <p>set-folding-markers <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the folding markers pane.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
sr@ijekavian: <p><tt>set-folding-markers <b>укључено</b></tt></p><p>Поставља видљивост окна са маркерима сажимања.</p><p>Могуће вредности тачног: <tt>1, on, true</tt>;<br/>могуће вредности нетачног: <tt>0, off, false</tt>.</p>

en: <p>set-icon-border <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the icon border.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
sr@ijekavian: <p><tt>set-icon-border <b>укључено</b></tt></p><p>Поставља видљивост појаса иконица.</p><p>Могуће вредности тачног: <tt>1, on, true</tt>;<br/>могуће вредности нетачног: <tt>0, off, false</tt>.</p>

en: <p>set-word-wrap <b>enable</b></p><p>Enables dynamic word wrap according to <b>enable</b></p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
sr@ijekavian: <p><tt>set-word-wrap <b>укључено</b></tt></p><p>Активира и деактивира динамички прелом редова.</p><p>Могуће вредности тачног: <tt>1, on, true</tt>;<br/>могуће вредности нетачног: <tt>0, off, false</tt>.</p>

en: <p>set-word-wrap-column <b>width</b></p><p>Sets the line width for hard wrapping to <b>width</b>. This is used if you are having your text wrapped automatically.</p>
sr@ijekavian: <p><tt>set-word-wrap-column <b>ширина</b></tt></p><p>Поставља ширину реда при статичком преламању. Важи само ако је изабрано аутоматско преламање текста.</p>

en: <p>set-replace-tabs-save <b>enable</b></p><p>When enabled, tabs will be replaced with whitespace whenever the document is saved.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
sr@ijekavian: <p><tt>set-replace-tabs-save <b>укључено</b></tt></p><p>Ако је укључено, табулатори се смењују размацима при сваком уписивању документа.</p><p>Могуће вредности тачног: <tt>1, on, true</tt>;<br/>могуће вредности нетачног: <tt>0, off, false</tt>.</p>

en: <p>set-highlight <b>highlight</b></p><p>Sets the syntax highlighting system for the document. The argument must be a valid highlight name, as seen in the Tools → Highlighting menu. This command provides an autocompletion list for its argument.</p>
sr@ijekavian: <p><tt>set-highlight <b>истицање</b></tt></p><p>Поставља истицање синтаксе у документу. Аргумент мора бити једно од познатих имена истицања, датих у менију <i>Алатке→Истицање</i>. Ова наредба пружа листу самодопуне за аргумент.</p>

en: <p>set-mode <b>mode</b></p><p>Sets the mode as seen in Tools - Mode</p>
sr@ijekavian: <p><tt>set-mode <b>режим</b></tt></p><p>Поставља режим, према менију <i>Алатке→Режим</i>.</p>

en: <p>set-show-indent <b>enable</b></p><p>If enabled, indentation will be visualized by a vertical dotted line.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
sr@ijekavian: <p><tt>set-show-indent <b>укључено</b></tt></p><p>Ако је укључено, увлачење се представља усправном истачканом линијом.</p><p>Могуће вредности тачног: <tt>1, on, true</tt>;<br/>могуће вредности нетачног: <tt>0, off, false</tt>.</p>

en: <p>Open the Print dialog to print the current document.</p>
sr@ijekavian: <p>Отвара дијалог за штампање текућег документа.</p>

en: Missing argument. Usage: %1 <value>
sr@ijekavian: Недостаје аргумент. Употреба: %1 <vrednost>

en: No such highlighting '%1'
sr@ijekavian: Истицање „%1“ не постоји

en: No such mode '%1'
sr@ijekavian: Режим „%1“ не постоји

en: Failed to convert argument '%1' to integer.
sr@ijekavian: Не могу да претворим аргумент %1 у цјелобројни.

en: Width must be at least 1.
sr@ijekavian: Ширина мора бити бар 1.

en: Column must be at least 1.
sr@ijekavian: Колона мора бити бар 1.

en: Usage: %1 on|off|1|0|true|false
sr@ijekavian: Употреба: %1 on|off|1|0|true|false

en: Bad argument '%1'. Usage: %2 on|off|1|0|true|false
sr@ijekavian: Лош аргумент „%1“. Употреба: %2 on|off|1|0|true|false

en: Usage: set-remove-trailing-spaces 0|-|none or 1|+|mod|modified or 2|*|all
sr@ijekavian: Употреба: „set-remove-trailing-spaces 0|-|none“ или „1|+|mod|modified“ или „2|*|all“

en: Unknown command '%1'
sr@ijekavian: Непозната наредба „%1“

en: <p> char <b>identifier</b> </p><p>This command allows you to insert literal characters by their numerical identifier, in decimal, octal or hexadecimal form.</p><p>Examples:<ul><li>char <b>234</b></li><li>char <b>0x1234</b></li></ul></p>
sr@ijekavian: <p><tt>char <b>идентификатор</b></tt></p><p>Ова наредба омогућава уметање знакова по њиховом бројевном идентификатору, у декадном, окталном или хексадекадном облику.</p><p>Примери:</p><ul><li><tt>char 234</tt></li><li><tt>char 0x1234</tt></li></ul>

en: <p>date or date <b>format</b></p><p>Inserts a date/time string as defined by the specified format, or the format yyyy-MM-dd hh:mm:ss if none is specified.</p><p>Possible format specifiers are:<table><tr><td>d</td><td>The day as number without a leading zero (1-31).</td></tr><tr><td>dd</td><td>The day as number with a leading zero (01-31).</td></tr><tr><td>ddd</td><td>The abbreviated localized day name (e.g. 'Mon'..'Sun').</td></tr><tr><td>dddd</td><td>The long localized day name (e.g. 'Monday'..'Sunday').</td></tr><tr><td>M</td><td>The month as number without a leading zero (1-12).</td></tr><tr><td>MM</td><td>The month as number with a leading zero (01-12).</td></tr><tr><td>MMM</td><td>The abbreviated localized month name (e.g. 'Jan'..'Dec').</td></tr><tr><td>yy</td><td>The year as two digit number (00-99).</td></tr><tr><td>yyyy</td><td>The year as four digit number (1752-8000).</td></tr><tr><td>h</td><td>The hour without a leading zero (0..23 or 1..12 if AM/PM display).</td></tr><tr><td>hh</td><td>The hour with a leading zero (00..23 or 01..12 if AM/PM display).</td></tr><tr><td>m</td><td>The minute without a leading zero (0..59).</td></tr><tr><td>mm</td><td>The minute with a leading zero (00..59).</td></tr><tr><td>s</td><td>The second without a leading zero (0..59).</td></tr><tr><td>ss</td><td>The second with a leading zero (00..59).</td></tr><tr><td>z</td><td>The milliseconds without leading zeroes (0..999).</td></tr><tr><td>zzz</td><td>The milliseconds with leading zeroes (000..999).</td></tr><tr><td>AP</td><td>Use AM/PM display. AP will be replaced by either "AM" or "PM".</td></tr><tr><td>ap</td><td>Use am/pm display. ap will be replaced by either "am" or "pm".</td></tr></table></p>
sr@ijekavian: <p><tt>date</tt> или <tt>date <b>формат</b></tt></p><p>Умеће ниску датума-времена према задатом формату, иначе у формату <tt>yyyy-MM-dd hh:mm:ss</tt> ако се не зада.</p><p>Могуће одреднице формата:<table><tr><td><tt>d</tt></td><td>Дан као број, без водеће нуле (1–31).</td></tr><tr><td><tt>dd</tt></td><td>Дан као број, са водећом нулом (01–31).</td></tr><tr><td><tt>ddd</tt></td><td>Скраћено локално име дана (нпр. пон–нед).</td></tr><tr><td><tt>dddd</tt></td><td>Дугачко локално име дана (нпр. понедељак–недеља).</td></tr><tr><td><tt>M</tt></td><td>Месец као број, без водеће нуле (1–12).</td></tr><tr><td><tt>MM</tt></td><td>Месец као број, са водећом нулом (01–12).</td></tr><tr><td><tt>MMM</tt></td><td>Скраћено локално име месеца (нпр. јан‑дец).</td></tr><tr><td><tt>yy</tt></td><td>Двоцифрена година (00–99).</td></tr><tr><td><tt>yyyy</tt></td><td>Четвороцифрена година (1752–8000).</td></tr><tr><td><tt>h</tt></td><td>Сат без водеће нуле (0–23 или 1–12 у дванаесточасовном приказу).</td></tr><tr><td><tt>hh</tt></td><td>Сат са водећом нулом (00–23 или 01–12 у дванаесточасовном приказу).</td></tr><tr><td><tt>m</tt></td><td>Минут без водеће нуле (0–59).</td></tr><tr><td><tt>mm</tt></td><td>Минут са водећом нулом (00–59).</td></tr><tr><td><tt>s</tt></td><td>Секунда без водеће нуле (0–59).</td></tr><tr><td><tt>ss</tt></td><td>Секунда са водећом нулом (00–59).</td></tr><tr><td><tt>z</tt></td><td>Милисекунда без водећих нула (0–999).</td></tr><tr><td><tt>zzz</tt></td><td>Милисекунда са водећим нулама (000–999).</td></tr><tr><td><tt>AP</tt></td><td>Дванаесточасовни приказ. <tt>AP</tt> ће бити замењено или са AM или са PM.</td></tr><tr><td><tt>ap</tt></td><td>Дванаесточасовни приказ. <tt>AP</tt> ће бити замењено или са am или са pm.</td></tr></table></p>

en: Kate Part
sr@ijekavian: Кејт дио

en: Embeddable editor component
sr@ijekavian: Угњездива уређивачка компонента

en: Christoph Cullmann
sr@ijekavian: Кристоф Кулман

en: Maintainer
sr@ijekavian: одржавалац

en: Dominik Haumann
sr@ijekavian: Доминик Хауман

en: Core Developer
sr@ijekavian: програмер језгра

en: Milian Wolff
sr@ijekavian: Милијан Волф

en: Joseph Wenninger
sr@ijekavian: Јозеф Венингер

en: Erlend Hamberg
sr@ijekavian: Ерленд Хамберг

en: Bernhard Beschow
sr@ijekavian: Бернхард Бешов

en: Developer
sr@ijekavian: програмер

en: Anders Lund
sr@ijekavian: Андерс Лунд

en: Michel Ludwig
sr@ijekavian: Михел Лудвиг

en: On-the-fly spell checking
sr@ijekavian: провјера правописа у лету

en: Pascal Létourneau
sr@ijekavian: Паскал Летурнo

en: Large scale bug fixing
sr@ijekavian: многобројне поправке грешака

en: Hamish Rodda
sr@ijekavian: Хамиш Рода

en: Waldo Bastian
sr@ijekavian: Валдо Бастијан

en: The cool buffersystem
sr@ijekavian: жешћи баферски систем

en: Charles Samuels
sr@ijekavian: Чарлс Семјуелс

en: The Editing Commands
sr@ijekavian: уређивачке наредбе

en: Matt Newell
sr@ijekavian: Мет Њуел

en: Testing, ...
sr@ijekavian: испробавање...

en: Michael Bartl
sr@ijekavian: Михаел Бартл

en: Former Core Developer
sr@ijekavian: бивши програмер језгра

en: Michael McCallum
sr@ijekavian: Мајкл Мекалум

en: Michael Koch
sr@ijekavian: Михаел Кох

en: KWrite port to KParts
sr@ijekavian: пребацивање К‑писања на К‑дијелове

en: Christian Gebauer
sr@ijekavian: Кристијан Гебауер

en: Simon Hausmann
sr@ijekavian: Симон Хаусман

en: Glen Parker
sr@ijekavian: Глен Паркер

en: KWrite Undo History, Kspell integration
sr@ijekavian: историјат опозива за К‑писање, интеграција Кспела

en: Scott Manson
sr@ijekavian: Скот Менсон

en: KWrite XML Syntax highlighting support
sr@ijekavian: истицање синтаксе ИксМЛ‑а у К‑писању

en: John Firebaugh
sr@ijekavian: Џон Фајербо

en: Patches and more
sr@ijekavian: закрпе и још тога

en: Andreas Kling
sr@ijekavian: Андреас Клинг

en: Mirko Stocker
sr@ijekavian: Мирко Стокер

en: Various bugfixes
sr@ijekavian: разне исправке

en: Matthew Woehlke
sr@ijekavian: Метју Велке

en: Selection, KColorScheme integration
sr@ijekavian: бирање, интеграција шема боја

en: Sebastian Pipping
sr@ijekavian: Себастијан Пипинг

en: Search bar back- and front-end
sr@ijekavian: позадина и прочеље за траку претраге

en: Jochen Wilhelmy
sr@ijekavian: Јохен Вилхелми

en: Original KWrite Author
sr@ijekavian: првобитни аутор К‑писања

en: Gerald Senarclens de Grancy
sr@ijekavian: Жерал Санарклан де Гранси

en: QA and Scripting
sr@ijekavian: обезбеђивање квалитета и скриптовање

en: Matteo Merli
sr@ijekavian: Матео Мерли

en: Highlighting for RPM Spec-Files, Perl, Diff and more
sr@ijekavian: истицање РПМ одредница, перла, разлика и још тога

en: Rocky Scaletta
sr@ijekavian: Роки Скалета

en: Highlighting for VHDL
sr@ijekavian: истицање ВХДЛ‑а

en: Yury Lebedev
sr@ijekavian: Јуриј Лебедев

en: Highlighting for SQL
sr@ijekavian: истицање СКуЛ‑а

en: Chris Ross
sr@ijekavian: Крис Рос

en: Highlighting for Ferite
sr@ijekavian: истицање ферита

en: Nick Roux
sr@ijekavian: Ник Роукс

en: Highlighting for ILERPG
sr@ijekavian: истицање ИЛЕРПГ‑а

en: Carsten Niehaus
sr@ijekavian: Карстен Нихаус

en: Highlighting for LaTeX
sr@ijekavian: истицање латеха

en: Per Wigren
sr@ijekavian: Пер Вигрен

en: Highlighting for Makefiles, Python
sr@ijekavian: истицање справифајлова, питона

en: Jan Fritz
sr@ijekavian: Јан Фриц

en: Highlighting for Python
sr@ijekavian: истицање питона

en: Daniel Naber
sr@ijekavian: Данијел Набер

en: Roland Pabel
sr@ijekavian: Роланд Пабел

en: Highlighting for Scheme
sr@ijekavian: истицање шеме

en: Cristi Dumitrescu
sr@ijekavian: Кристи Думитреску

en: PHP Keyword/Datatype list
sr@ijekavian: списак кључних ријечи и типова за ПХП

en: Carsten Pfeiffer
sr@ijekavian: Карстен Пфајфер

en: Very nice help
sr@ijekavian: симпатична помоћ

en: Bruno Massa
sr@ijekavian: Бруно Маса

en: Highlighting for Lua
sr@ijekavian: истицање луе

en: All people who have contributed and I have forgotten to mention
sr@ijekavian: сви који су допринијели, а ја заборавих да их споменем

en: Configure
sr@ijekavian: Подеси

en: replace with %1?
sr@ijekavian: замијенити са %1?

[ctx: substituted into the previous message]
en: 1 line | %1 lines
sr@ijekavian[0]: у %1 реду
sr@ijekavian[1]: у %1 реда
sr@ijekavian[2]: у %1 редова
sr@ijekavian[3]: у једном реду

[ctx: %2 is the translation of the next message]
en: 1 replacement done on %2 | %1 replacements done on %2
sr@ijekavian[0]: извршена %1 замјена у %2
sr@ijekavian[1]: извршене %1 замјене у %2
sr@ijekavian[2]: извршено %1 замијена у %2
sr@ijekavian[3]: извршена једна замјена у %2

en: Kate Handbook.
sr@ijekavian: Приручник за Кејт

en: true
sr@ijekavian: тачно

en: false
sr@ijekavian: нетачно

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: none
sr@ijekavian: нигде

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: modified
sr@ijekavian: измијењени

en: Show list of valid variables.
sr@ijekavian: Прикажи списак доступних променљивих

[ctx: short translation please]
en: Enable automatic insertion of brackets.
sr@ijekavian: аутоматско уметање заграда

[ctx: short translation please]
en: Set the number of autocenter lines.
sr@ijekavian: број редова за аутоматско центрирање

[ctx: short translation please]
en: Set the document background color.
sr@ijekavian: боја позадине документа

[ctx: short translation please]
en: Pressing backspace in leading whitespace unindents.
sr@ijekavian: Backspace на водећој празнини извлачи

[ctx: short translation please]
en: Enable block selection mode.
sr@ijekavian: блоковски избор

[ctx: short translation please]
en: Enable the byte order mark (BOM) when saving Unicode files.
sr@ijekavian: маркер редослиједа бајтова (БОМ) при уписивању уникодских фајлова

[ctx: short translation please]
en: Set the color for the bracket highlight.
sr@ijekavian: боја за истицање заграда

[ctx: short translation please]
en: Set the background color for the current line.
sr@ijekavian: позадинска боја за текући ред

[ctx: short translation please]
en: Set the default dictionary used for spell checking.
sr@ijekavian: подразумевани речник за проверу правописа

[ctx: short translation please]
en: Enable dynamic word wrap of long lines.
sr@ijekavian: динамичко преламање дугачких редова

[ctx: short translation please]
en: Sets the end of line mode.
sr@ijekavian: режим краја реда

[ctx: short translation please]
en: Enable folding markers in the editor border.
sr@ijekavian: маркери за сажимање на ивици уређивача

[ctx: short translation please]
en: Enable folding preview in the editor border.
sr@ijekavian: приказ сажетог на ивици уређивача

[ctx: short translation please]
en: Set the point size of the document font.
sr@ijekavian: величина фонта документа у тачкама

[ctx: short translation please]
en: Set the font of the document.
sr@ijekavian: фонт документа

[ctx: short translation please]
en: Set the syntax highlighting.
sr@ijekavian: истицање синтаксе

[ctx: short translation please]
en: Set the icon bar color.
sr@ijekavian: боја појаса иконица

[ctx: short translation please]
en: Enable the icon border in the editor view.
sr@ijekavian: појас иконица у приказу уређивача

[ctx: short translation please]
en: Set the auto indentation style.
sr@ijekavian: стил аутоматског увлачења

[ctx: short translation please]
en: Adjust indentation of text pasted from the clipboard.
sr@ijekavian: подешавање увлачења налијепљеног текста

[ctx: short translation please]
en: Set the indentation depth for each indent level.
sr@ijekavian: дубина увлачења по сваком нивоу увлачења

[ctx: short translation please]
en: Allow odd indentation level (no multiple of indent width).
sr@ijekavian: дозвољено увлачење ван нивоа (није умножак дубине увлачења)

[ctx: short translation please]
en: Show line numbers.
sr@ijekavian: бројеви редова

[ctx: short translation please]
en: Insert newline at end of file on save.
sr@ijekavian: нови ред на крај фајла при уписивању

[ctx: short translation please]
en: Enable overwrite mode in the document.
sr@ijekavian: режим пребрисавања у документу

[ctx: short translation please]
en: Enable persistent text selection.
sr@ijekavian: постојани избор текста

[ctx: short translation please]
en: Replace tabs with spaces when saving the document.
sr@ijekavian: смена табулатора размацима при уписивању документа

[ctx: short translation please]
en: Replace tabs with spaces.
sr@ijekavian: смена табулатора размацима

[ctx: short translation please]
en: Remove trailing spaces when saving the document.
sr@ijekavian: уклањање пратећих размака при уписивању документа

[ctx: short translation please]
en: Show scrollbar minimap.
sr@ijekavian: мини‑мапа у клизачкој траци

[ctx: short translation please]
en: Show scrollbar preview.
sr@ijekavian: преглед у клизачкој траци

[ctx: short translation please]
en: Set the color scheme.
sr@ijekavian: шема боја

[ctx: short translation please]
en: Set the text selection color.
sr@ijekavian: боја избора текста

[ctx: short translation please]
en: Visualize tabs and trailing spaces.
sr@ijekavian: визуелизација табулатора и пратећих размака

[ctx: short translation please]
en: Enable smart home navigation.
sr@ijekavian: паметно кретање на почетак

[ctx: short translation please]
en: Pressing TAB key indents.
sr@ijekavian: притисак на Tab увлачи

[ctx: short translation please]
en: Set the tab display width.
sr@ijekavian: приказна ширина табулатора

[ctx: short translation please]
en: Set the number of undo steps to remember (0 equals infinity).
sr@ijekavian: број запамћених корака опозива (0 за бесконачно)

[ctx: short translation please]
en: Set the word wrap column.
sr@ijekavian: колона прелома реда

[ctx: short translation please]
en: Set the word wrap marker color.
sr@ijekavian: боја маркера прелома реда

[ctx: short translation please]
en: Enable word wrap while typing text.
sr@ijekavian: преламање редова током куцања текста

en: Tab Width
sr@ijekavian: Ширина табулатора

en: Indentation Width
sr@ijekavian: Дубина увлачења

en: Indentation Mode
sr@ijekavian: Режим увлачења

en: Tabulators && Spaces
sr@ijekavian: табулатори и размаци

en: Tabulators
sr@ijekavian: табулатори

en: Spaces
sr@ijekavian: размаци

en: Encoding
sr@ijekavian: Кодирање

en: Here you can choose which mode should be used for the current document. This will influence the highlighting and folding being used, for example.
sr@ijekavian: Овдје можете изабрати режим који треба користити за текући документ, што ће се одразити, на примјер, на истицање и прелом текста.

en: Syntax highlighting
sr@ijekavian: Истицање синтаксе

en: Line %1, Column %2
sr@ijekavian: ред %1, колона %2

en: Meaning of current icon: Document was not modified since it was loaded
sr@ijekavian: Значење тренутне иконице: документ није мењан пошто је учитан.

en: Meaning of current icon: Document was modified since it was loaded
sr@ijekavian: Значење тренутне иконице: документ је измењен откако је учитан.

en: Meaning of current icon: Document was modified or deleted by another program
sr@ijekavian: Значење тренутне иконице: неки други програм је измијенио документ.

en: Soft Tabs: %1
sr@ijekavian: Меки табулатори: %1

en: Soft Tabs: %1 (%2)
sr@ijekavian: Меки табулатори: %1 (%2)

en: Tab Size: %1
sr@ijekavian: Величина табулатора: %1

en: Indent/Tab: %1/%2
sr@ijekavian: Увлачење/табулатор: %1/%2

en: Other...
sr@ijekavian: други...

en: Other (%1) | Other (%1)
sr@ijekavian[0]: Други (%1)
sr@ijekavian[1]: Други (%1)
sr@ijekavian[2]: Други (%1)
sr@ijekavian[3]: Други (%1)

en: Please specify the wanted tab width:
sr@ijekavian: Задајте жељену ширину табулатора:

en: Please specify the wanted indentation width:
sr@ijekavian: Задајте жељену дубину увлачења:

en: Cut the selected text and move it to the clipboard
sr@ijekavian: Исијеци изабрани текст и смјести га у клипборд

en: Paste previously copied or cut clipboard contents
sr@ijekavian: Налијепи претходно копирани или исечени садржај клипборда

en: Use this command to copy the currently selected text to the system clipboard.
sr@ijekavian: Копирајте тренутно изабрани текст у системски клипборд.

en: Clipboard &History
sr@ijekavian: &Историјат клипборда

en: Save the current document
sr@ijekavian: Сачувај текући документ

en: Revert the most recent editing actions
sr@ijekavian: Опозови посљедње уређивачке радње

en: Revert the most recent undo operation
sr@ijekavian: Опозови посљедњи опозив

en: &Scripts
sr@ijekavian: &Скрипте

en: Apply &Word Wrap
sr@ijekavian: &Преломи редове

en: &Clean Indentation
sr@ijekavian: &Очисти увлачање

en: Use this to clean the indentation of a selected block of text (only tabs/only spaces).<br /><br />You can configure whether tabs should be honored and used or replaced with spaces, in the configuration dialog.
sr@ijekavian: <html>Очистите увлачење изабраног блока текста (само табулатори или само размаци).<br /><br />У дијалогу за подешавање можете одредити да ли треба поштовати и користити табулаторе, или их смјењивати размацима.</html>

en: &Align
sr@ijekavian: &Поравнај

en: Use this to align the current line or block of text to its proper indent level.
sr@ijekavian: Поравнајте текући ред или блок текста на одговарајући ниво увлачења.

en: C&omment
sr@ijekavian: За&коментариши

en: This command comments out the current line or a selected block of text.<br /><br />The characters for single/multiple line comments are defined within the language's highlighting.
sr@ijekavian: <html>Ова наредба ће закоментарисати текући ред или изабрани блок текста.<br /><br />Знакови за коментарисање једног или више редова дефинисани су у правилима за истицање језика.</html>

en: Go to previous editing line
sr@ijekavian: Иди на претходни ред уређивања

en: Go to next editing line
sr@ijekavian: Иди на сљедећи ред уређивања

en: Unco&mment
sr@ijekavian: &Откоментариши

en: This command removes comments from the current line or a selected block of text.<br /><br />The characters for single/multiple line comments are defined within the language's highlighting.
sr@ijekavian: <html>Ова наредба ће откоментарисати текући ред или изабрани блок текста.<br /><br />Знакови за коментарисање једног или више редова дефинисани су у правилима за истицање језика.</html>

en: Toggle Comment
sr@ijekavian: Закоментариши/откоментариши

en: &Read Only Mode
sr@ijekavian: &Само за читање

en: Lock/unlock the document for writing
sr@ijekavian: Закључај/откључај уписивање у документ

en: Uppercase
sr@ijekavian: У велика слова

en: Convert the selection to uppercase, or the character to the right of the cursor if no text is selected.
sr@ijekavian: Претвори изабрани текст у сва велика слова, или слово десно од курсора ако ништа није изабрано.

en: Lowercase
sr@ijekavian: У мала слова

en: Convert the selection to lowercase, or the character to the right of the cursor if no text is selected.
sr@ijekavian: Претвори изабрани текст у сва мала слова, или слово десно од курсора ако ништа није изабрано.

en: Capitalize
sr@ijekavian: Велико прво слово

en: Capitalize the selection, or the word under the cursor if no text is selected.
sr@ijekavian: Увећава се почетно слово ријечима у изабраном тексту, или ријечи под курсором ако ништа није изабрано.

en: Join Lines
sr@ijekavian: Споји редове

en: Invoke Code Completion
sr@ijekavian: Позови допуњавање кôда

en: Manually invoke command completion, usually by using a shortcut bound to this action.
sr@ijekavian: Ручно позовите допуњавање наредби, обично путем пречице везане уз ову радњу.

en: Print the current document.
sr@ijekavian: Штампај текући документ

en: Show print preview of current document
sr@ijekavian: Прикажи преглед пред штампање текућег документа

en: Reloa&d
sr@ijekavian: &Учитај поново

en: Reload the current document from disk.
sr@ijekavian: Поново учитај текући документ са диска

en: Save the current document to disk, with a name of your choice.
sr@ijekavian: Сачувај текући документ на диск, под изабраним именом

en: Save As with Encoding...
sr@ijekavian: Сачувај са кодирањем...

en: Save &Copy As...
sr@ijekavian: Сачувај &копију као...

en: Save a copy of the current document to disk.
sr@ijekavian: Сачувај копију текућег документа на диск

en: This command opens a dialog and lets you choose a line that you want the cursor to move to.
sr@ijekavian: Отвара дијалог у коме можете изабрати ред у који желите да курсор пријеђе.

en: Move to Previous Modified Line
sr@ijekavian: Помјери на претходни измењени ред

en: Move upwards to the previous modified line.
sr@ijekavian: Кретање нагоре на претходни измењени ред.

en: Move to Next Modified Line
sr@ijekavian: Помјери на сљедећи измењени ред

en: Move downwards to the next modified line.
sr@ijekavian: Кретање надоле на претходни измењени ред.

en: &Configure Editor...
sr@ijekavian: Подеси &уређивач...

en: Configure various aspects of this editor.
sr@ijekavian: Подесите разне аспекте овог уређивача.

en: &Mode
sr@ijekavian: &Режим

en: &Highlighting
sr@ijekavian: &Истицање

en: Here you can choose how the current document should be highlighted.
sr@ijekavian: Овдје можете изабрати како ће истицати текст у текућем документу.

en: &Schema
sr@ijekavian: &Шема

en: &Indentation
sr@ijekavian: &Увлачење

en: Select the entire text of the current document.
sr@ijekavian: Изабери цјелокупан текст у документу.

en: If you have selected something within the current document, this will no longer be selected.
sr@ijekavian: Ако сте изабрали нешто у оквиру документа, овим ћете поништити тај избор.

en: Enlarge Font
sr@ijekavian: Повећај фонт

en: This increases the display font size.
sr@ijekavian: Ово повећава величину фонта на екрану.

en: Shrink Font
sr@ijekavian: Смањи фонт

en: This decreases the display font size.
sr@ijekavian: Ово смањује величину фонта на екрану.

en: Bl&ock Selection Mode
sr@ijekavian: &Блоковски избор

en: This command allows switching between the normal (line based) selection mode and the block selection mode.
sr@ijekavian: Пребацујте између нормалног (на основу редова) и блоковског избора текста.

en: Switch to the next input mode.
sr@ijekavian: Пребаци на следећи режим уноса

en: Overwr&ite Mode
sr@ijekavian: &Пребрисавање

en: Choose whether you want the text you type to be inserted or to overwrite existing text.
sr@ijekavian: Изаберите да ли текст који уносите треба да се умеће у постојећи текст или га пребрисује.

en: Dynamic Word Wrap Indicators
sr@ijekavian: Показатељи динамичког прелома

en: Choose when the Dynamic Word Wrap Indicators should be displayed
sr@ijekavian: Треба ли приказивати показатеље динамичког прелома текста

en: &Off
sr@ijekavian: &искључени

en: Follow &Line Numbers
sr@ijekavian: прате &бројеве редова

en: &Always On
sr@ijekavian: &увијек укључени

en: Show Static &Word Wrap Marker
sr@ijekavian: &Граничник статичког прелома

en: Show/hide the Word Wrap Marker, a vertical line drawn at the word wrap column as defined in the editing properties
sr@ijekavian: Да ли приказати граничник статичког прелома, усправну линију која се исцртава у колони прелома задатој у подешавањима.

en: Show Folding &Markers
sr@ijekavian: &Ручке за сажимање

en: You can choose if the codefolding marks should be shown, if codefolding is possible.
sr@ijekavian: Изаберите да ли приказивати ручке за сажимање кôда, ако је оно могуће.

en: Show &Icon Border
sr@ijekavian: &Појас иконица

en: Show/hide the icon border.<br /><br />The icon border shows bookmark symbols, for instance.
sr@ijekavian: <html>Прикажи/сакриј појас иконица.<br /><br />Овај појас приказује, на примјер, симболе обиљеживача.</html>

en: Show &Line Numbers
sr@ijekavian: &Бројеви редова

en: Show/hide the line numbers on the left hand side of the view.
sr@ijekavian: Прикажи/сакриј бројеве редова на лијевој страни приказа

en: Show Scroll&bar Marks
sr@ijekavian: &Зарези у клизачкој траци

en: Show/hide the marks on the vertical scrollbar.<br /><br />The marks show bookmarks, for instance.
sr@ijekavian: <html>Прикажи/сакриј зарезе у усправној клизачкој траци.<br /><br />Зарезима се, на примјер, означавају обиљеживачи.</html>

en: Show Scrollbar Mini-Map
sr@ijekavian: Мини‑мапа у клизачкој траци

en: Show/hide the mini-map on the vertical scrollbar.<br /><br />The mini-map shows an overview of the whole document.
sr@ijekavian: <html>Прикажи/сакриј мини‑мапу у усправној клизачкој траци.<br /><br />Мини‑мапа даје преглед целог документа.</html>

note: i18n("Show the whole document in the Mini-Map"), this); ac->addAction(QLatin1String("view_scrollbar_minimap_all"), a); a->setWhatsThis(i18n("Display the whole document in the mini-map.<br /><br />With this option set the whole document will be visible in the mini-map.")); connect(a, SIGNAL(triggered
en: Show Non-Printable Spaces
sr@ijekavian: Неисписиви размаци

en: Show/hide bounding box around non-printable spaces
sr@ijekavian: Прикажи/сакриј гранични оквир око неисписивих размака

en: Switch to Command Line
sr@ijekavian: На командну линију

en: Show/hide the command line on the bottom of the view.
sr@ijekavian: Да ли приказати командну линију у дну приказа.

en: Input Modes
sr@ijekavian: Режими уноса

en: Activate/deactivate %1
sr@ijekavian: Активира и деактивира %1.|/|Активира и деактивира $[аку %1].

en: &End of Line
sr@ijekavian: &Крај реда

en: Choose which line endings should be used, when you save the document
sr@ijekavian: Изаберите какви се крајеви редова користе при уписивању документа

[ctx: @item:inmenu End of Line]
en: &UNIX
sr@ijekavian: Уникс

[ctx: @item:inmenu End of Line]
en: &Windows/DOS
sr@ijekavian: ДОС/Виндоуз

[ctx: @item:inmenu End of Line]
en: &Macintosh
sr@ijekavian: мекинтош

en: Add &Byte Order Mark (BOM)
sr@ijekavian: Додај маркер &редослиједа бајтова (БОМ)

en: Enable/disable adding of byte order marks for UTF-8/UTF-16 encoded files while saving
sr@ijekavian: Да ли додавати маркере редослиједа бајтова у УТФ‑8/УТФ‑16 кодиране фајлове при уписивању.

en: E&ncoding
sr@ijekavian: &Кодирање

en: Look up the first occurrence of a piece of text or regular expression.
sr@ijekavian: Тражи прву појаву дијела текста или регуларног израза.

en: Find Selected
sr@ijekavian: Нађи изабрано

en: Finds next occurrence of selected text.
sr@ijekavian: Налази сљедећу појаву изабраног текста.

en: Find Selected Backwards
sr@ijekavian: Нађи изабрано уназад

en: Finds previous occurrence of selected text.
sr@ijekavian: Налази претходну појаву изабраног текста.

en: Look up the next occurrence of the search phrase.
sr@ijekavian: Потражи сљедећу појаву израза.

en: Look up the previous occurrence of the search phrase.
sr@ijekavian: Потражи претходну појаву израза.

en: Look up a piece of text or regular expression and replace the result with some given text.
sr@ijekavian: Потражи дио текста или регуларни израза и замијени резултат другим датим текстом.

en: Automatic Spell Checking
sr@ijekavian: Аутоматска провјера правописа

en: Enable/disable automatic spell checking
sr@ijekavian: Да ли аутоматски провјеравати правопис.

en: Change Dictionary...
sr@ijekavian: Промијени рјечник...

en: Change the dictionary that is used for spell checking.
sr@ijekavian: Промијените рјечник за провјеру правописа.

en: Clear Dictionary Ranges
sr@ijekavian: Очисти рјечничке опсеге

en: Remove all the separate dictionary ranges that were set for spell checking.
sr@ijekavian: Очистите све засебне рјечничке опсеге који су постављени за провјеру правописа.

en: Copy as &HTML
sr@ijekavian: Копирај као &ХТМЛ

en: Use this command to copy the currently selected text as HTML to the system clipboard.
sr@ijekavian: Копирајте тренутно изабрани текст као ХТМЛ у системски клипборд.

en: E&xport as HTML...
sr@ijekavian: И&звези као ХТМЛ...

en: This command allows you to export the current document with all highlighting information into a HTML document.
sr@ijekavian: Овом наредбом можете извести текући документ у ХТМЛ, тако да задржи истицање.

en: Move Word Left
sr@ijekavian: Помјери ријеч лијево

en: Select Character Left
sr@ijekavian: Изабери знак лијево

en: Select Word Left
sr@ijekavian: Изабери ријеч лијево

en: Move Word Right
sr@ijekavian: Помјери ријеч десно

en: Select Character Right
sr@ijekavian: Изабери знак десно

en: Select Word Right
sr@ijekavian: Изабери ријеч десно

en: Move to Beginning of Line
sr@ijekavian: Иди на почетак реда

en: Move to Beginning of Document
sr@ijekavian: Иди на почетак документа

en: Select to Beginning of Line
sr@ijekavian: Изабери до почетка реда

en: Select to Beginning of Document
sr@ijekavian: Изабери до почетка документа

en: Move to End of Line
sr@ijekavian: Иди на крај реда

en: Move to End of Document
sr@ijekavian: Иди на крај документа

en: Select to End of Line
sr@ijekavian: Изабери до краја реда

en: Select to End of Document
sr@ijekavian: Изабери до краја документа

en: Select to Previous Line
sr@ijekavian: Изабери до претходног реда

en: Scroll Line Up
sr@ijekavian: Склизни ред нагоре

en: Move to Next Line
sr@ijekavian: Помјери на сљедећи ред

en: Move to Previous Line
sr@ijekavian: Помјери на претходни ред

en: Move Cursor Right
sr@ijekavian: Помјери курсор десно

en: Move Cursor Left
sr@ijekavian: Помјери курсор лијево

en: Select to Next Line
sr@ijekavian: Изабери до сљедећег реда

en: Scroll Line Down
sr@ijekavian: Склизни ред надоље

en: Scroll Page Up
sr@ijekavian: Склизни страницу нагоре

en: Select Page Up
sr@ijekavian: Изабери страницу нагоре

en: Move to Top of View
sr@ijekavian: Иди на врх приказа

en: Select to Top of View
sr@ijekavian: Изабери до врха приказа

en: Scroll Page Down
sr@ijekavian: Склизни страницу надоље

en: Select Page Down
sr@ijekavian: Изабери страницу надоље

en: Move to Bottom of View
sr@ijekavian: Иди на дно приказа

en: Select to Bottom of View
sr@ijekavian: Изабери до дна приказа

en: Move to Matching Bracket
sr@ijekavian: Иди на парњачку заграду

en: Select to Matching Bracket
sr@ijekavian: Изабери до парњачке заграде

en: Transpose Characters
sr@ijekavian: Преметни знакове

en: Delete Line
sr@ijekavian: Обриши ред

en: Delete Word Left
sr@ijekavian: Обриши ријеч лијево

en: Delete Word Right
sr@ijekavian: Обриши ријеч десно

en: Delete Next Character
sr@ijekavian: Обриши сљедећи знак

en: Backspace
sr@ijekavian: Назад

en: Insert Tab
sr@ijekavian: Уметни табулатор

en: Insert Smart Newline
sr@ijekavian: Уметни паметно нови ред

en: Insert newline including leading characters of the current line which are not letters or numbers.
sr@ijekavian: Уметните нови ред укључујући и водеће знакове текућег који нису ни слова ни бројеви.

en: &Indent
sr@ijekavian: &Увуци

en: Use this to indent a selected block of text.<br /><br />You can configure whether tabs should be honored and used or replaced with spaces, in the configuration dialog.
sr@ijekavian: <html>Увуците изабрани блок текста.<br /><br />У дијалогу за подешавање можете одредити да ли треба поштовати и користити табулаторе, или их смјењивати размацима.</html>

en: &Unindent
sr@ijekavian: &Извуци

en: Use this to unindent a selected block of text.
sr@ijekavian: Извуците изабрани блок текста.

en: Fold Toplevel Nodes
sr@ijekavian: Сажми чворове на врху

en: Unfold Toplevel Nodes
sr@ijekavian: Развиј чворове на врху

en: (R/O) %1
sr@ijekavian: (СЗЧ) %1

en: Export File as HTML
sr@ijekavian: Извоз фајла у виду ХТМЛ‑а

[ctx: from line - to line]
en: <center>%1<br/>&#x2014;<br/>%2</center>
sr@ijekavian: <center>%1<br/>–<br/>%2</center>

en: Available Commands
sr@ijekavian: Наредбе на располагању

en: <p>For help on individual commands, do <code>'help &lt;command&gt;'</code></p>
sr@ijekavian: <qt><p>За помоћ за појединачну наредбу, куцајте <tt>help &lt;naredba&gt;</tt></p></qt>

en: No help for '%1'
sr@ijekavian: <qt>Нема помоћи за <tt>%1</tt></qt>

en: No such command <b>%1</b>
sr@ijekavian: <qt>Наредба <tt>%1</tt> не постоји</qt>

en: <p>This is the Katepart <b>command line</b>.<br />Syntax: <code><b>command [ arguments ]</b></code><br />For a list of available commands, enter <code><b>help list</b></code><br />For help for individual commands, enter <code><b>help &lt;command&gt;</b></code></p>
sr@ijekavian: <qt><p>Ово је <i>командна линија</i> дијела уређивача текста.<br />Синтакса: <tt>naredba [ argumenti ]</tt><br />За списак доступних наредби, унесите <tt>help list</tt><br />За помоћ за појединачне наредбе, унесите <tt>help &lt;naredba&gt;</tt></p></qt>

en: No such command: "%1"
sr@ijekavian: Наредба %1 не постоји.

en: Error: No range allowed for command "%1".
sr@ijekavian: Грешка: Опсег није дозвољен за наредбу „%1“.

en: Success:
sr@ijekavian: Успјех:

en: Command "%1" failed.
sr@ijekavian: Наредба %1 није успјела.

en: Mark Type %1
sr@ijekavian: Обиљежје типа %1

en: Set Default Mark Type
sr@ijekavian: Постави подразумијевани тип обиљежја

en: Disable Annotation Bar
sr@ijekavian: Искључи траку тумачења

en: All documents written to disk
sr@ijekavian: Сви документи уписани на диск

en: Document written to disk
sr@ijekavian: Документ уписан на диск

en: <p><b>w/wa &mdash; write document(s) to disk</b></p><p>Usage: <tt><b>w[a]</b></tt></p><p>Writes the current document(s) to disk. It can be called in two ways:<br /> <tt>w</tt> &mdash; writes the current document to disk<br /> <tt>wa</tt> &mdash; writes all documents to disk.</p><p>If no file name is associated with the document, a file dialog will be shown.</p>
sr@ijekavian: <p><b><tt>w/wa</tt> — уписивање докумената на диск</b></p><p>Употреба: <tt><b>w[a]</b></tt></p><p>Уписује текуће документе на диск. Може се позвати на два начина:<br /> <tt>w</tt> — уписује текући документ на диск;<br /> <tt>wa</tt> — уписује све документе на диск.</p><p>Ако документ није повезан са именом фајла, појавиће се фајл дијалог.</p>

en: <p><b>q/qa/wq/wqa &mdash; [write and] quit</b></p><p>Usage: <tt><b>[w]q[a]</b></tt></p><p>Quits the application. If <tt>w</tt> is prepended, it also writes the document(s) to disk. This command can be called in several ways:<br /> <tt>q</tt> &mdash; closes the current view.<br /> <tt>qa</tt> &mdash; closes all views, effectively quitting the application.<br /> <tt>wq</tt> &mdash; writes the current document to disk and closes its view.<br /> <tt>wqa</tt> &mdash; writes all documents to disk and quits.</p><p>In all cases, if the view being closed is the last view, the application quits. If no file name is associated with the document and it should be written to disk, a file dialog will be shown.</p>
sr@ijekavian: <p><b><tt>q/qa/wq/wqa</tt> — (уписивање и) напуштање</b></p><p>Употреба: <tt><b>[w]q[a]</b></tt></p><p>Напушта програм. Ако се испред стави <tt>w</tt>, такође уписује документе на диск. Ову наредбу можете позвати на више начина:<br /> <tt>q</tt> — затвара текући приказ;<br /> <tt>qa</tt> — затвара све приказе, последично напуштајући програм;<br /> <tt>wq</tt> — уписује документ на диск и затвара његов приказ;<br /> <tt>wqa</tt> — уписује све документе на диск и напушта.</p><p>У свим случајевима, ако је затворени приказ био последњи програм се напушта. Ако документ није повезан са именом фајла а треба га уписати на диск, појавиће се фајл дијалог.</p>

en: <p><b>x/xa &mdash; write and quit</b></p><p>Usage: <tt><b>x[a]</b></tt></p><p>Saves document(s) and quits (e<b>x</b>its). This command can be called in two ways:<br /> <tt>x</tt> &mdash; closes the current view.<br /> <tt>xa</tt> &mdash; closes all views, effectively quitting the application.</p><p>In all cases, if the view being closed is the last view, the application quits. If no file name is associated with the document and it should be written to disk, a file dialog will be shown.</p><p>Unlike the 'w' commands, this command only writes the document if it is modified.</p>
sr@ijekavian: <p><b><tt>x/xa</tt> — уписивање и напуштање</b></p><p>Употреба: <tt><b>x[a]</b></tt></p><p>Уписује документе на диск и напушта. Ову наредбу можете позвати на два начина:<br /> <tt>x</tt> — затвара текући приказ;<br /> <tt>xa</tt> — затвара све приказе, последично напуштајући програм.</p><p>У свим случајевима, ако је затворени приказ био последњи програм се напушта. Ако документ није повезан са именом фајла а треба га уписати на диск, појавиће се фајл дијалог.</p><p>За разлику од <tt>w</tt>-наредби, ове уписују документ само ако је био измењен.</p>

en: <p><b>sp,split&mdash; Split horizontally the current view into two</b></p><p>Usage: <tt><b>sp[lit]</b></tt></p><p>The result is two views on the same document.</p>
sr@ijekavian: <p><b><tt>sp,split</tt> — подела текућег приказа на два</b></p><p>Употреба: <tt><b>sp[lit]</b></tt></p><p>Резултат је два приказа истог документа.</p>

en: <p><b>vs,vsplit&mdash; Split vertically the current view into two</b></p><p>Usage: <tt><b>vs[plit]</b></tt></p><p>The result is two views on the same document.</p>
sr@ijekavian: <p><b><tt>vs,vsplit</tt> — усправна подела текућег приказа на два</b></p><p>Употреба: <tt><b>vs[plit]</b></tt></p><p>Резултат је два приказа истог документа.</p>

en: <p><b>clo[se]&mdash; Close the current view</b></p><p>Usage: <tt><b>clo[se]</b></tt></p><p>After executing it, the current view will be closed.</p>
sr@ijekavian: <p><b><tt>clo[se]t</tt> — затварање текућег приказа</b></p><p>Употреба: <tt><b>clo[se]</b></tt></p><p>По извршењу, текући приказ ће бити затворен.</p>

en: <p><b>[v]new &mdash; split view and create new document</b></p><p>Usage: <tt><b>[v]new</b></tt></p><p>Splits the current view and opens a new document in the new view. This command can be called in two ways:<br /> <tt>new</tt> &mdash; splits the view horizontally and opens a new document.<br /> <tt>vnew</tt> &mdash; splits the view vertically and opens a new document.<br /></p>
sr@ijekavian: <p><b><tt>[v]new</tt> — подела приказа и стварање новог документа</b></p><p>Употреба: <tt><b>[v]new</b></tt></p><p>Дели текући приказ и отвара нови документ у новом приказу. Ову наредбу можете позвати на два начина:<br /> <tt>new</tt> — дели приказ водоравно и отвара нови документ;<br /> <tt>vnew</tt> — дели приказ усправно и отвара нови документ.<br /></p>

en: <p><b>e[dit] &mdash; reload current document</b></p><p>Usage: <tt><b>e[dit]</b></tt></p><p>Starts <b>e</b>diting the current document again. This is useful to re-edit the current file, when it has been changed by another program.</p>
sr@ijekavian: <p><b><tt>e[dit]</tt> — поновно учитавање текућег документа</b></p><p>Употреба: <tt><b>e[dit]</b></tt></p><p>Поново започиње уређивање документа. Корисно у случају где други програм измени фајл.</p>

en: <p><b>b,buffer &mdash; Edit document N from the document list</b></p><p>Usage: <tt><b>b[uffer] [N]</b></tt></p>
sr@ijekavian: <p><b><tt>b,buffer</tt> — уређивање n‑тог документа са списка</b></p><p>Употреба: <tt><b>b[uffer] [n]</b></tt></p>

en: <p><b>bp,bprev &mdash; previous buffer</b></p><p>Usage: <tt><b>bp[revious] [N]</b></tt></p><p>Goes to <b>[N]</b>th previous document ("<b>b</b>uffer") in document list. </p><p> <b>[N]</b> defaults to one. </p><p>Wraps around the start of the document list.</p>
sr@ijekavian: <p><b><tt>bp,bprev</tt> — претходни бафер</b></p><p>Употреба: <tt><b>bp[revious] [n]</b></tt></p><p>Прелази на n‑ти претходни документ („бафер“) у списку докумената. <b>[n]</b> је подразумевано 1.</p><p>Омотава око почетка списка докумената.</p>

en: <p><b>bn,bnext &mdash; switch to next document</b></p><p>Usage: <tt><b>bn[ext] [N]</b></tt></p><p>Goes to <b>[N]</b>th next document ("<b>b</b>uffer") in document list.<b>[N]</b> defaults to one. </p><p>Wraps around the end of the document list.</p>
sr@ijekavian: <p><b><tt>bn,bnext</tt> — пребацивање на следећи документ</b></p><p>Употреба: <tt><b>bn[ext] [n]</b></tt></p><p>Прелази на n‑ти следећи документ („бафер“) у списку докумената. <b>[n]</b> је подразумевано 1.</p><p>Омотава око краја списка докумената.</p>

en: <p><b>bf,bfirst &mdash; first document</b></p><p>Usage: <tt><b>bf[irst]</b></tt></p><p>Goes to the <b>f</b>irst document ("<b>b</b>uffer") in document list.</p>
sr@ijekavian: <p><b><tt>bf,bfirst</tt> — први документ</b></p><p>Употреба: <tt><b>bf[irst]</b></tt></p><p>Прелази на први документ („бафер“) у списку докумената.</p>

en: <p><b>bl,blast &mdash; last document</b></p><p>Usage: <tt><b>bl[ast]</b></tt></p><p>Goes to the <b>l</b>ast document ("<b>b</b>uffer") in document list.</p>
sr@ijekavian: <p><b><tt>bl,blast</tt> — последњи документ</b></p><p>Употреба: <tt><b>bl[ast]</b></tt></p><p>Прелази на последњи документ („бафер“) у списку докумената.</p>

en: <p><b>ls</b></p><p>list current buffers<p>
sr@ijekavian: <p><b><tt>ls</tt> — набрајање докумената</b></p>

en: Missing argument. Usage: %1 <from>
sr@ijekavian: Недостаје аргумент. Употреба: %1 <od>

en: No mapping found for "%1"
sr@ijekavian: Нема мапирања за „%1“

en: "%1" is mapped to "%2"
sr@ijekavian: „%1“ је мапирано на „%2“

en: Missing argument(s). Usage: %1 <from> [<to>]
sr@ijekavian: Недостају аргументи. Употреба: %1 <od> [<do>]

en: Wrong arguments
sr@ijekavian: Погрешни аргументи

en: Unable to open the config file for reading.
sr@ijekavian: Не могу да отворим поставни фајл за читање.

en: Unable to open file
sr@ijekavian: Не могу да отворим фајл

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkViCommandsOverride)
en: When selected, vi commands will override Kate's built-in commands. For example: Ctrl+R will redo, and override the standard action (showing the search and replace dialog).
sr@ijekavian: Када је изабрано, Вијеви наредбе потискују Кејтине уграђене. На примјер, Ctrl+R ће опозивати, умјесто да призива дијалог за претрагу и замјену.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkViCommandsOverride)
en: Let Vi commands override Kate shortcuts
sr@ijekavian: Нека Вијеве наредбе потисну Кејтине пречице

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkViRelLineNumbers)
en: Show the line number relative to the line with the cursor in front of each line.
sr@ijekavian: На почетку сваког реда стоји број реда релативно у односу на ред у коме је курсор.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkViRelLineNumbers)
en: Display relative line numbers
sr@ijekavian: Релативни бројеви редова

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Key mapping is used to change the meaning of typed keys. This allows you to move commands to other keys or make special keypresses for doing a series of commands.
    
    Example:
    "<F2>" → "I-- <esc>"
    
    This will prepend "-- " to a line when pressing F2.
sr@ijekavian: <html><p>Мапирање тастера се користи за измјену значења притиснутих тастера. Овим можете премјестити наредбе на друге тастере или саставити посебне комбинације за извођење више наредби.</p><p>На примјер, <tt>„&lt;F2;&gt;“ → „I-- &lt;esc&gt;“</tt> додаје „-- “ на почетак реда кад се притисне F2.</p></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Key Mapping
sr@ijekavian: Мапирање тастера

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, normalTab)
en: Normal mode
sr@ijekavian: Нормални режим

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings)
en: Replacement
sr@ijekavian: замјена

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings)
en: Recursive?
sr@ijekavian: Рекурзивно?

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, insertTab)
en: Insert mode
sr@ijekavian: Режим уметања

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, visualTab)
en: Visual mode
sr@ijekavian: Визуелни режим

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemoveSelectedRows)
en: Remove selected
sr@ijekavian: Уклони изабрано

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAddNewRow)
en: Add new mapping
sr@ijekavian: Додај ново мапирање

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnImportNormal)
en: Read a vimrc file and attempt to import mappings specified with the "[n]noremap" command.
sr@ijekavian: Прочитај поставни фајл Вима (‘.vimrc’) и покушај да увезеш мапирања задата наредбом „[n]noremap“.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnImportNormal)
en: Import from vimrc file
sr@ijekavian: Увези поставни фајл Вима

en: Mark set: %1
sr@ijekavian: Обиљежје постављено: %1

en: There are no more chars for the next bookmark.
sr@ijekavian: Нема више знакова за сљедећи обиљеживач.

en: Nothing in register %1
sr@ijekavian: Ничег у регистру %1

en: '%1' %2,  Hex %3,  Octal %4
sr@ijekavian: '%1' %2,  хекс %3, окт %4

en: Mark not set: %1
sr@ijekavian: Обиљежје није постављено: %1
