ktexteditor5 - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (1137 entries)

en: Code Completion Configuration
sr@ijekavianlatin: Postava dopunjavanja kôda

en: Always
sr@ijekavianlatin: Uvijek

en: Argument-hints
sr@ijekavianlatin: Savjeti za argumente

en: Best matches
sr@ijekavianlatin: Najbliža poklapanja

en: Namespaces
sr@ijekavianlatin: Imenski prostori

en: Classes
sr@ijekavianlatin: Klase

en: Structs
sr@ijekavianlatin: Strukture

en: Unions
sr@ijekavianlatin: Unije

en: Functions
sr@ijekavianlatin: Funkcije

en: Variables
sr@ijekavianlatin: Promjenljive

en: Enumerations
sr@ijekavianlatin: Nabrajači

en: Prefix
sr@ijekavianlatin: Prefiks

en: Icon
sr@ijekavianlatin: Ikonica

en: Scope
sr@ijekavianlatin: Doseg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Name
sr@ijekavianlatin: ime

en: Arguments
sr@ijekavianlatin: Argumenti

en: Postfix
sr@ijekavianlatin: Postfiks

en: Public
sr@ijekavianlatin: Javno

en: Protected
sr@ijekavianlatin: Zaštićeno

en: Private
sr@ijekavianlatin: Privatno

en: Static
sr@ijekavianlatin: Statičko

en: Constant
sr@ijekavianlatin: Konstantno

en: Namespace
sr@ijekavianlatin: Imenski prostor

en: Class
sr@ijekavianlatin: Klasa

en: Struct
sr@ijekavianlatin: Struktura

en: Union
sr@ijekavianlatin: Unija

en: Function
sr@ijekavianlatin: Funkcija

en: Variable
sr@ijekavianlatin: Promjenljiva

en: Enumeration
sr@ijekavianlatin: Nabrajač

en: Template
sr@ijekavianlatin: Šablon

en: Virtual
sr@ijekavianlatin: Virtuelno

en: Override
sr@ijekavianlatin: Potiskivanje

en: Inline
sr@ijekavianlatin: Utkano

en: Friend
sr@ijekavianlatin: Prijatelj

en: Local Scope
sr@ijekavianlatin: Lokalni doseg

en: Namespace Scope
sr@ijekavianlatin: Imenskoprostorni doseg

en: Global Scope
sr@ijekavianlatin: Globalni doseg

en: Unknown Property
sr@ijekavianlatin: Nepoznato svojstvo

en: Language keywords
sr@ijekavianlatin: Ključne riječi jezika

en: Auto Word Completion
sr@ijekavianlatin: Samodopuna riječi

en: Shell Completion
sr@ijekavianlatin: Dopuna u školjci

en: Reuse Word Above
sr@ijekavianlatin: Ponovi riječ iznad

en: Reuse Word Below
sr@ijekavianlatin: Ponovi riječ ispod

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sr@ijekavianlatin: &Fajl

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
sr@ijekavianlatin: &Uredi

note: i18n: ectx: Menu (edit_find_menu)
en: Find Variants
sr@ijekavianlatin: Nađi varijante

note: i18n: ectx: Menu (edit_goto)
en: Go To
sr@ijekavianlatin: Idi na

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
sr@ijekavianlatin: &Prikaz

note: i18n: ectx: Menu (view_menu_word_wrap)
en: Word Wrap
sr@ijekavianlatin: Prelamanje teksta

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbBorders) i18n: ectx: Menu (view_menu_borders)
en: Borders
sr@ijekavianlatin: Ivice

note: i18n: ectx: Menu (codefolding)
en: &Code Folding
sr@ijekavianlatin: &Sažimanje koda

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
sr@ijekavianlatin: &Alatke

note: i18n: ectx: Menu (wordcompletion)
en: Word Completion
sr@ijekavianlatin: Dopuna riječi

note: i18n: ectx: Menu (spelling)
en: Spelling
sr@ijekavianlatin: Pravopis

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sr@ijekavianlatin: &Podešavanje

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sr@ijekavianlatin: Glavna traka

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowFoldingMarkers)
en: If this option is checked, every new view will display marks for folding.
sr@ijekavianlatin: Ako je ovo uključeno, svaki novi prikaz će sadržati ručke za sažimanje koda.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowFoldingMarkers)
en: Show &folding markers
sr@ijekavianlatin: &Ručke za sažimanje

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowFoldingPreview)
en: If checked, hovering over a folded region shows a preview of the folded text in a popup.
sr@ijekavianlatin: Ako je popunjeno, pri lebdenju nad sažetom zonom dobiće se iskakač sa pregledom sažetog teksta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowFoldingPreview)
en: Show preview of folded code
sr@ijekavianlatin: Prikaži pregled sažetog koda

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkIconBorder)
en: <p>If this option is checked, every new view will display an icon border on the left hand side.</p><p>The icon border shows bookmark signs, for instance.</p>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Ako je ovo uključeno, svaki novi prikaz će imati pojas ikonica na svojoj lijevoj strani.</p><p>Ovaj pojas, na primjer, sadrži oznake obilježivača.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkIconBorder)
en: Show &icon border
sr@ijekavianlatin: Pojas &ikonica

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkLineNumbers)
en: If this option is checked, every new view will display line numbers on the left hand side.
sr@ijekavianlatin: Ako je ovo uključeno, svaki novi prikaz će imati brojeve redova na svojoj lijevoj strani.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkLineNumbers)
en: Show &line numbers
sr@ijekavianlatin: &Brojevi redova

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowLineModification)
en: If this option is checked, a small indicator for modified and saved lines is shown on the left hand side.
sr@ijekavianlatin: Ako je ovo uključeno, prikazuje se mali pokazatelj za izmenjene i sačuvane redove na lijevoj strani.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowLineModification)
en: Show line modification markers
sr@ijekavianlatin: Markeri izmenjenih redova

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarMarks)
en: <p>If this option is checked, every new view will show marks on the vertical scrollbar.</p><p>These marks will show bookmarks, for instance.</p>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Ako je ovo uključeno, svaki novi prikaz će davati zareze na uspravnoj klizačkoj traci.</p><p>Ovi zarezi, na primjer, označavaju položaje obilježivača.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollbarMarks)
en: Show &scrollbar marks
sr@ijekavianlatin: &Zarezi u klizačkoj traci

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarPreview)
en: <p>If this option is checked, hovering over the vertical scrollbar will show a preview of the text.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ako je ovo uključeno, pri lebdenju nad uspravnom klizačkom trakom dobija se pregled teksta.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollbarPreview)
en: Show text &preview on scrollbar
sr@ijekavianlatin: &Pregled teksta na klizačkoj traci

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMap)
en: If this option is checked, every new view will show a mini map on the vertical scrollbar.
sr@ijekavianlatin: Ako je ovo uključeno, svaki novi prikaz će davati mini‑mapu na uspravnoj klizačkoj traci.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMap)
en: Show scrollbar mini-map
sr@ijekavianlatin: Mini‑mapa u klizačkoj traci

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMapAll)
en: If this option is checked, every new view will show a mini map of the whole document on the vertical scrollbar.
sr@ijekavianlatin: Ako je ovo uključeno, svaki novi prikaz će davati mini‑mapu celog dokumenta na uspravnoj klizačkoj traci.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMapAll)
en: Map the whole document
sr@ijekavianlatin: Mapiraj ceo dokument

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelMiniMapWidth)
en: Minim&ap width:
sr@ijekavianlatin: &Širina mini‑mape:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblShowScrollbars)
en: Scro&llbars visibility:
sr@ijekavianlatin: &Vidljivost klizačkih traka:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbShowScrollbars)
en: Always On
sr@ijekavianlatin: uvijek uključeni

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbShowScrollbars)
en: Show When Needed
sr@ijekavianlatin: kada su potrebne

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbShowScrollbars)
en: Always Off
sr@ijekavianlatin: uvijek isključene

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, gbSortBookmarks)
en: Choose how the bookmarks should be ordered in the <b>Bookmarks</b> menu.
sr@ijekavianlatin: Izaberite kako će obilježivači biti ređani u meniju.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbSortBookmarks)
en: Sort Bookmarks Menu
sr@ijekavianlatin: Ređaj obilježivače u meniju

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByCreation)
en: Each new bookmark will be added to the bottom, independently from where it is placed in the document.
sr@ijekavianlatin: Svaki novi obilježivač će biti dodat na dno, nezavisno od toga gdje je smješten u dokumentu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByCreation)
en: B&y creation
sr@ijekavianlatin: po &nastanku

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByPosition)
en: The bookmarks will be ordered by the line numbers they are placed at.
sr@ijekavianlatin: Obilježivači će biti poređani po brojevima redova na kojima su postavljeni.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByPosition)
en: By posi&tion
sr@ijekavianlatin: po &položaju

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Command
sr@ijekavianlatin: naredba

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Description
sr@ijekavianlatin: opis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEditEntry)
en: Edit Entry...
sr@ijekavianlatin: Uredi stavku...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemoveEntry)
en: Remove Entry
sr@ijekavianlatin: Ukloni stavku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAddEntry)
en: Add Entry...
sr@ijekavianlatin: Dodaj stavku...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbNotes)
en: Further Notes
sr@ijekavianlatin: Još napomena

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblNotes)
en: <p>The entries are accessible through the submenu <b>Commands</b> in the <b>Tools</b> menu. For faster access it is possible to assign <b>shortcuts</b> in the shortcut configuration page after applying the changes.</p>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Stavke su dostupne kroz podmeni <i>Naredbe</i> menija <i>Alatke</i>. Pošto se izmjene primijene, moguće je dodijeliti prečice za brži pristup, na stranici postave prečica.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbEdit)
en: Edit Command
sr@ijekavianlatin: Uredi naredbu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCommand)
en: &Associated command:
sr@ijekavianlatin: &Pridružena naredba:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblName)
en: &Name:
sr@ijekavianlatin: &Ime:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIconButton, btnIcon)
en: Choose an icon.
sr@ijekavianlatin: Izaberite ikonicu.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIconButton, btnIcon)
en: <p>This icon will be displayed in the menu and toolbar.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ova će ikonica biti prikazana u meniju i traci alatki.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDescription)
en: &Description:
sr@ijekavianlatin: &Opis:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCategory)
en: &Category:
sr@ijekavianlatin: &Kategorija:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbViInputMode) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbGeneral)
en: General
sr@ijekavianlatin: Opšte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoCompletionEnabled)
en: Enable &auto completion
sr@ijekavianlatin: &Samodopuna

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbWordCompletion)
en: A&uto Word Completion
sr@ijekavianlatin: &Samodopuna riječi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Minimal word length to complete:
sr@ijekavianlatin: Najmanja dužina riječi za dopunu:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, removeTail)
en: Remove tail of a previous word when completion item chosen from a list
sr@ijekavianlatin: Ukloni rep prethodne reči kad se izabere stavka sa spiska dopuna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, removeTail)
en: Remove tail on complete
sr@ijekavianlatin: Ukloni rep pri dopuni

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbKeywordCompletion)
en: &Keyword completion
sr@ijekavianlatin: Dopuna &ključnih riječi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Keyword completion provides suggestions based on the keywords which exist in the document's language.
sr@ijekavianlatin: Dopuna ključnih riječi daje predloge na osnovu ključnih riječi definisanih u jeziku dokumenta.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sorting)
en: Sorting
sr@ijekavianlatin: Ređanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, sortingAlphabetical)
en: Alphabetical
sr@ijekavianlatin: Po alfabetu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, sortingReverse)
en: Reverse
sr@ijekavianlatin: Obrnuto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, sortingCaseSensitive)
en: Case sensitive
sr@ijekavianlatin: Razlikuj veličinu slova

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, sortingInheritanceDepth)
en: Inheritance depth
sr@ijekavianlatin: Dubina nasljeđivanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Order of Groupings (select a grouping method to configure):
sr@ijekavianlatin: Redoslijed grupisanja (izaberite metod grupisanja da ga podesite):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, filtering)
en: Filtering
sr@ijekavianlatin: Filtriranje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, filteringContextMatchOnly)
en: Suitable context matches only
sr@ijekavianlatin: Samo pogodna kontekstna poklapanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, filteringHideAttributes)
en: Hide completions with the following attributes:
sr@ijekavianlatin: Sakrij dopune sa sljedećim atributima:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6)
en: Maximum inheritance depth:
sr@ijekavianlatin: Najveća dubina nasljeđivanja:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, filteringMaximumInheritanceDepth)
en: Infinity
sr@ijekavianlatin: beskonačno

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grouping)
en: Grouping
sr@ijekavianlatin: Grupisanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, groupingMethods)
en: Grouping Method
sr@ijekavianlatin: Metod grupisanja

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, groupingMethods)
en: Scope type (local, namespace, global)
sr@ijekavianlatin: Tip dosega (lokalni, imenski prostor, globalni)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, groupingMethods)
en: Scope (eg. per class)
sr@ijekavianlatin: Doseg (npr. po klasi)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, groupingMethods)
en: Access type (public etc.)
sr@ijekavianlatin: Tip pristupa (javni, itd.)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, groupingMethods)
en: Item type (function etc.)
sr@ijekavianlatin: Tip stavke (funkcija, itd.)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Access Grouping Properties
sr@ijekavianlatin: Svojstva grupisanja pristupa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, accessConst)
en: Include const in grouping
sr@ijekavianlatin: Uključi konst. u grupisanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, accessStatic)
en: Include static in grouping
sr@ijekavianlatin: Uključi statičke u grupisanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, accessSignalSlot)
en: Include signals and slots in grouping
sr@ijekavianlatin: Uključi signale i slotove u grupisanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Item Grouping properties
sr@ijekavianlatin: Svojstva grupisanja stavki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, itemTemplate)
en: Include templates in grouping
sr@ijekavianlatin: Uključi šablone u grupisanje

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, columnMerging)
en: Column Merging
sr@ijekavianlatin: Stapanje kolona

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, columnMergeTree)
en: Columns
sr@ijekavianlatin: Kolone

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, columnMergeTree)
en: Merged
sr@ijekavianlatin: stopljene

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, columnMergeTree)
en: Shown
sr@ijekavianlatin: prikazane

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbStaticWordWrap)
en: Static Word Wrap
sr@ijekavianlatin: Statičko prelamanje teksta

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkStaticWordWrap)
en: <p>Automatically start a new line of text when the current line exceeds the length specified by the <b>Wrap words at:</b> option.</p><p>This option does not wrap existing lines of text - use the <b>Apply Static Word Wrap</b> option in the <b>Tools</b> menu for that purpose.</p><p>If you want lines to be <i>visually wrapped</i> instead, according to the width of the view, enable <b>Dynamic Word Wrap</b> in the <b>Appearance</b> config page.</p>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Automatski započinje novi red teksta kada tekući pređe dužinu zadatu opcijom <i>Prelomi tekst na:</i>.</p><p>Ova opcija ne prelama postojeće redove — za to morate upotrijebiti naredbu <i>Prelomi redove</i> u meniju <i>Alatke</i>.</p><p>Ako želite da redovi budu samo <i>prividno</i> prelomljeni, prema širini prikaza, u postavi uključite <i>Dinamički prelom</i> u odijeljku <i>Izgled</i>.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkStaticWordWrap)
en: Enable static &word wrap
sr@ijekavianlatin: Uključi &statičko prelamanje teksta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblWordWrap)
en: Wra&p words at:
sr@ijekavianlatin: Prelomi tekst &na:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPluralHandlingSpinBox, sbWordWrap)
en: If the Word Wrap option is selected this entry determines the length (in characters) at which the editor will automatically start a new line.
sr@ijekavianlatin: Ako je uključeno prelamanje teksta, ova postavka određuje dužinu (u znakovima) poslije koje će uređivač automatski započeti novi red.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbInputMode)
en: Input Mode
sr@ijekavianlatin: Režim unosa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblInputMode)
en: Default input mode:
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevani režim unosa:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbAutoBrackets)
en: Auto Brackets
sr@ijekavianlatin: Automatske zagrade

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoBrackets)
en: Enable automatic brackets
sr@ijekavianlatin: Uključi automatske zagrade

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbCopyAndPaste)
en: Copy and Paste
sr@ijekavianlatin: Kopiranje i nalepljivanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSmartCopyCut)
en: Copy/Cut the current line if no selection
sr@ijekavianlatin: Kopiraj/isijeci tekući red ako nema izbora

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblFiletype)
en: &Filetype:
sr@ijekavianlatin: &Tip fajla:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cmbFiletypes)
en: Select the filetype you want to change.
sr@ijekavianlatin: Izaberite tip fajla koji želite da izmijenite.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnNew)
en: Create a new file type.
sr@ijekavianlatin: Napravi novi tip fajla.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNew)
en: &New
sr@ijekavianlatin: &Novi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnDelete)
en: Delete the current file type.
sr@ijekavianlatin: Obriši tekući tip fajla.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnDelete)
en: &Delete
sr@ijekavianlatin: &Obriši

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbProperties)
en: Properties
sr@ijekavianlatin: Svojstva

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, edtName)
en: The name of the filetype will be the text of the corresponding menu item.
sr@ijekavianlatin: Ime tipa fajla biće tekst odgovarajuće stavke u meniju.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSection)
en: &Section:
sr@ijekavianlatin: &Odjeljak:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, edtSection)
en: The section name is used to organize the file types in menus.
sr@ijekavianlatin: Ime odijeljka koristi se za organizovanje tipova fajlova u menijima.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblVariables)
en: &Variables:
sr@ijekavianlatin: &Promjenljive:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (VariableLineEdit, edtVariables)
en: <p>This string allows to configure Kate's settings for the files selected by this mimetype using Kate variables. Almost any configuration option can be set, such as highlight, indent-mode, encoding, etc.</p><p>For a full list of known variables, see the manual.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ovom se niskom mogu podesiti Kateine postavke za fajlove izabrane ovim MIME tipom, koristeći Kateine promjenljive. Može se zadati skoro svaka opcija postave, kao što je isticanje, uvlačenje, kodiranje, itd.</p><p>Za potpun spisak promjenljivih, pogledajte priručnik.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblHl)
en: &Highlighting:
sr@ijekavianlatin: &Isticanje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIndenter)
en: &Indentation mode:
sr@ijekavianlatin: Režim &uvlačenja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblExtensions)
en: File e&xtensions:
sr@ijekavianlatin: &Nastavci fajlova:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, edtFileExtensions)
en: The wildcards mask allows to select files by filename. A typical mask uses an asterisk and the file extension, for example <code>*.txt; *.text</code>. The string is a semicolon-separated list of masks.
sr@ijekavianlatin: <qt>Džokerskom maskom fajlovi se mogu izabrati prema imenu. Tipična maska koristi zvjezdicu i nastavak imena, na primjer <tt>*.txt; *.text</tt> — spisak više maski zadaje se razdvojen tačka-zapetom.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMimeTypes)
en: MIME &types:
sr@ijekavianlatin: MIME &tipovi:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, edtMimeTypes)
en: The mime type mask allows to select files by mimetype. The string is a semicolon-separated list of mimetypes, for example <code>text/plain; text/english</code>.
sr@ijekavianlatin: <qt>Maskom za MIME tip fajlovi se mogu izabrati prema tom svojstvu. Može se zadati spisak više maski, razdvojenih tačka-zapetom, npr. <tt>text/plain; text/english</tt>.</qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, btnMimeTypes)
en: Displays a wizard that helps you easily select mimetypes.
sr@ijekavianlatin: Prikazuje čarobnjak kojim lako možete izabrati MIME tipove.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPriority)
en: P&riority:
sr@ijekavianlatin: &Prioritet:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbPriority)
en: Sets priority for this file type. If more than one file type selects the same file, the one with the highest priority will be used.
sr@ijekavianlatin: Postavlja prioritet za ovaj tip fajla. Ako više od jednog tipa bira isti fajl, upotrijebiće se onaj sa najvišim prioritetom.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMode)
en: Default indentation mode:
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevano uvlačenje:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cmbMode)
en: This is a list of available indentation modes. The specified indentation mode will be used for all new documents. Be aware that it is also possible to set the indentation mode with document variables, modes or a .kateconfig file.
sr@ijekavianlatin: <qt>Ovo je spisak uvlačenja na raspolaganju. Zadato uvlačenje će se koristiti za sve nove dokumente. Imajte na umu da je uvlačenje takođe moguće zadati u promjenljivama dokumenta, režimima ili fajlu <tt>.kateconfig</tt></qt>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbIndentationMode)
en: Indent using
sr@ijekavianlatin: Uvlači pomoću

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentWithTabs)
en: &Tabulators
sr@ijekavianlatin: &tabulatora

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentWithSpaces)
en: &Spaces
sr@ijekavianlatin: &razmaka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIndentWidth)
en: &Indentation width:
sr@ijekavianlatin: &Dubina uvlačenja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentMixed)
en: Tabulators &and Spaces
sr@ijekavianlatin: tabulatora &i razmaka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTabWidth)
en: Tab wi&dth:
sr@ijekavianlatin: &Širina tabulatora:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPluralHandlingSpinBox, sbIndentWidth)
en: The indentation width is the number of spaces which is used to indent a line. If the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is disabled, a <b>Tab</b> character is inserted if the indentation is divisible by the tab width.
sr@ijekavianlatin: <qt>Dubina uvlačenja je broj razmaka kojim se red uvlači. Ako je isključena opcija <i>Umeći razmake umjesto tabulatora</i> u odijeljku <i>Uređivanje</i>, umetaće se tabulatori kada je dubina uvlačenja djeljiva širinom tabulatora.</qt>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbProperties)
en: Indentation Properties
sr@ijekavianlatin: Svojstva uvlačenja

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkKeepExtraSpaces)
en: If this option is disabled, changing the indentation level aligns a line to a multiple of the width specified in <b>Indentation width</b>.
sr@ijekavianlatin: <qt>Ako je ova opcija isključena, promjenom nivoa uvlačenja red se ravna na umnožak zadat pod <i>Dubina uvlačenja:</i>.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkKeepExtraSpaces)
en: &Keep extra spaces
sr@ijekavianlatin: &Zadrži dodatne razmake

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkIndentPaste)
en: If this option is selected, pasted code from the clipboard is indented. Triggering the <b>undo</b>-action removes the indentation.
sr@ijekavianlatin: Ako je ova opcija uključena, uvlači se kôd nalijepljen iz klipborda (uvlačenje uklanjate upotrijebivši potom opoziv).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkIndentPaste)
en: Adjust indentation of code &pasted from the clipboard
sr@ijekavianlatin: Podesi uvlačenje kôda &nalijepljenog iz klipborda

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbKeys)
en: Indentation Actions
sr@ijekavianlatin: Radnje uvlačenja

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackspaceUnindents)
en: If this option is selected, the <b>Backspace</b> key decreases the indentation level if the cursor is located in the leading blank space of a line.
sr@ijekavianlatin: Ako je ova opcija uključena, taster <b>Backspace</b> smanjuje nivo uvlačenja kada se kursor nalazi na vodećem razmaku u redu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackspaceUnindents)
en: &Backspace key in leading blank space unindents
sr@ijekavianlatin: Taster Backspace na &vodećem razmaku izvlači

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body>
    <p>Tab key action (if no selection exists) <a href="If you want <b>Tab</b> to align the current line in the current code block like in emacs, make <b>Tab</b> a shortcut to the action <b>Align</b>."><span>More ...</span></a></p></body></html>
sr@ijekavianlatin: <html><p>Dejstvo tastera Tab (ako nema izbora) <a href="Ako želite da poravna red u trenutnom bloku kôda kao u Emacsu, postavite Tab kao prečicu na radnju „Poravnaj“.">Više...</a></p></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbTabAdvances)
en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key always inserts white space so that the next tab position is reached. If the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is enabled, spaces are inserted; otherwise, a single tabulator is inserted.
sr@ijekavianlatin: <qt>Ako je ovo uključeno, taster <b>Tab</b> uvijek umeće praznine do dostizanje naredne tabulatorske pozicije. Ako je uključena opcija <i>Umeći razmake umjesto tabulatora</i> u odijeljku <i>Uređivanje</i>, umeću se razmaci; u suprotnom jedan tabulator.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTabAdvances)
en: Always advance to the &next tab position
sr@ijekavianlatin: Uvijek napreduj na &sljedeći tabulatorski položaj

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbTabIndents)
en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key always indents the current line by the number of character positions specified in <b>Indentation width</b>.
sr@ijekavianlatin: <qt>Ako je ovo uključeno, taster <b>Tab</b> uvijek uvlači tekući red onoliko koliko je zadato pod <i>Dubina uvlačenja:</i>.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTabIndents)
en: Always increase indentation &level
sr@ijekavianlatin: Uvijek povećaj nivo &uvlačenja

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbTabSmart)
en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key either indents the current line or advances to the next tab position.<p> If the insertion point is at or before the first non-space character in the line, or if there is a selection, the current line is indented by the number of character positions specified in <b>Indentation width</b>.<p> If the insertion point is located after the first non-space character in the line and there is no selection, white space is inserted so that the next tab position is reached: if the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is enabled, spaces are inserted; otherwise, a single tabulator is inserted.
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Ako je ovo uključeno, taster <b>Tab</b> ili uvlači tekući red ili napreduje na sljedeći položaj tabulatora.</p><p>Ako je tačka umetanja kod ili pre prvog ne‑razmaka u redu, ili ako je dio teksta izabran, red se uvlači onoliko koliko je zadato pod <i>Dubina uvlačenja:</i>.</p><p>Ako se tačka umetanja nalazi poslije prvog ne‑razmaka i ništa nije izabrano, umeću se praznine do dostizanja narednog položaja tabulatora. U tom slučaju, ako je uključeno <i>Umeći razmake umjesto tabulatora</i> u odijeljku <i>Uređivanje</i>, umeću se razmaci; u suprotnom jedan tabulator.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTabSmart)
en: Increase indentation level if in l&eading blank space
sr@ijekavianlatin: Povećaj nivo uvlačenja &pri vodećoj praznini

en:  character |  characters
sr@ijekavianlatin[0]:  znak
sr@ijekavianlatin[1]:  znaka
sr@ijekavianlatin[2]:  znakova
sr@ijekavianlatin[3]:  znak

en: Indentation
sr@ijekavianlatin: Uvlačenje

en: Auto Completion
sr@ijekavianlatin: Samodopuna

en: Spellcheck
sr@ijekavianlatin: Provjera pravopisa

en: Text Navigation
sr@ijekavianlatin: Kretanje kroz tekst

[ctx: Wrap words at (value is at 20 or larger)]
en:  character |  characters
sr@ijekavianlatin[0]:  znak
sr@ijekavianlatin[1]:  znaka
sr@ijekavianlatin[2]:  znakova
sr@ijekavianlatin[3]:  znak

en: Editing
sr@ijekavianlatin: Uređivanje

en: Editing Options
sr@ijekavianlatin: Uređivačke opcije

en: Off
sr@ijekavianlatin: isključeni

en: Follow Line Numbers
sr@ijekavianlatin: prate brojeve redova

en: Appearance
sr@ijekavianlatin: Izgled

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Advanced
sr@ijekavianlatin: Napredno

en: You did not provide a backup suffix or prefix. Using default suffix: '~'
sr@ijekavianlatin: Niste unijeli prefiks ili sufiks za ime rezerve. Koristim podrazumijevani: ~

en: No Backup Suffix or Prefix
sr@ijekavianlatin: Nema sufiksa ili prefiksa rezerve

en: Open/Save
sr@ijekavianlatin: Radnje s fajlom

en: File Opening & Saving
sr@ijekavianlatin: Otvaranje i upisivanje fajlova

en: Dictionary:
sr@ijekavianlatin: Rječnik:

en: View &Difference
sr@ijekavianlatin: Prikaži &razliku

en: Shows a diff of the changes
sr@ijekavianlatin: Prikazuje razliku izmena.

en: &Reload
sr@ijekavianlatin: &Učitaj ponovo

en: Reload the file from disk. Unsaved changes will be lost.
sr@ijekavianlatin: Učitava ponovo fajl sa diska. Nesačuvane izmjene će biti izgubljene.

en: &Save As...
sr@ijekavianlatin: &Sačuvaj kao...

en: Lets you select a location and save the file again.
sr@ijekavianlatin: Možete izabrati lokaciju i ponovo sačuvati fajl.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_skipBtn)
en: &Ignore
sr@ijekavianlatin: &Ignoriši

en: Ignores the changes on disk without any action.
sr@ijekavianlatin: Ignoriše izmjene na disku bez ikakve radnje.

en: The diff command failed. Please make sure that diff(1) is installed and in your PATH.
sr@ijekavianlatin: Naredba diff nije uspjela. Uvjerite se da je diff(1) instalirana i da se nalazi u putanji.

en: Error Creating Diff
sr@ijekavianlatin: Greška pri razlikovanju

en: The files are identical.
sr@ijekavianlatin: Fajlovi su istovjetni.

en: Diff Output
sr@ijekavianlatin: Izlaz razlike

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbCursorMovement)
en: Text Cursor Movement
sr@ijekavianlatin: Pomijeranje kursora

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkSmartHome)
en: When selected, pressing the home key will cause the cursor to skip whitespace and go to the start of a line's text. The same applies for the end key.
sr@ijekavianlatin: <qt>Kada je uključeno, pritiskom na taster <b>Home</b> kursor će preskočiti praznine i otići na početak reda. Isto važi i za taster <b>End</b>.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSmartHome)
en: Smart ho&me and smart end
sr@ijekavianlatin: &Pametno na početak i kraj

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkPagingMovesCursor)
en: Selects whether the PageUp and PageDown keys should alter the vertical position of the cursor relative to the top of the view.
sr@ijekavianlatin: <qt>Određuje da li tasteri <b>PageUp</b> i <b>PageDown</b> mijenjaju uspravni položaj kursora relativno prema vrhu prikaza.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkPagingMovesCursor)
en: &PageUp/PageDown moves cursor
sr@ijekavianlatin: &Kursor šeta pri PageUp/PageDown

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAutoCenterCursor)
en: &Autocenter cursor:
sr@ijekavianlatin: &Automatsko centriranje kursora:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en: Sets the number of lines to maintain visible above and below the cursor when possible.
sr@ijekavianlatin: Postavlja broj redova koje treba održavati u prikazu iznad i ispod kursora ako je moguće.

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, spbSwapFileSync) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, sbDynamicWordWrapDepth)
en: Disabled
sr@ijekavianlatin: isključeno

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en:  lines
sr@ijekavianlatin:  redova

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cbNavigationMisc)
en: Misc
sr@ijekavianlatin: Razno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTextSelectionMode)
en: Text selection mode:
sr@ijekavianlatin: Režim izbora teksta:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbTextSelectionMode)
en: Normal
sr@ijekavianlatin: običan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbTextSelectionMode)
en: Persistent
sr@ijekavianlatin: postojan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollPastEnd)
en: Allow scrolling past the end of the document
sr@ijekavianlatin: Dozvoli klizanje iza kraja dokumenta

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackspaceRemoveComposed)
en: When selected, composed characters are removed with their diacritics instead of only removing the base character. This is useful for Indic locales.
sr@ijekavianlatin: Kada je uključeno, složeni znakovi se uklanjaju zajedno sa dijakriticima umesto uklanjanja samo osnovnog znaka. Korisno za indijske lokalitete.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackspaceRemoveComposed)
en: Backspace key removes character’s base with its diacritics
sr@ijekavianlatin: Taster Backspace uklanja i osnovu i dijakritike znaka

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, gbBackup)
en: <p>Backing up on save will cause Kate to copy the disk file to '&lt;prefix&gt;&lt;filename&gt;&lt;suffix&gt;' before saving changes.<p>The suffix defaults to <strong>~</strong> and prefix is empty by default.
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Kada zadate da se fajl sačuva, Kate će prvo njegov prethodni sadržaj kopirati u rezervni fajl po imenu <tt>&lt;prefiks&gt;&lt;ime&gt;&lt;sufiks&gt;</tt>, pa ga tek onda prebrisati novim sadržajem.</p><p>Podrazumijevano je prefiks prazan, a sufiks je <tt>~</tt>.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbBackup)
en: Backup on Save
sr@ijekavianlatin: Rezerva pri upisivanju

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackupLocalFiles)
en: If this option is enabled, backups for local files will be created when saving.
sr@ijekavianlatin: Ako je ovo uključeno, za lokalne fajlove se prave rezerve pri upisivanju.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackupLocalFiles)
en: &Local files
sr@ijekavianlatin: &Lokalni fajlovi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackupRemoteFiles)
en: If this option is enabled, backups for remote files will be created when saving.
sr@ijekavianlatin: Ako je ovo uključeno, pri upisivanju se prave rezerve i za udaljene fajlove.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackupRemoteFiles)
en: &Remote files
sr@ijekavianlatin: &Udaljeni fajlovi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: &Prefix:
sr@ijekavianlatin: &Prefiks:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, edtBackupPrefix)
en: Enter the prefix to prepend to the backup file names.
sr@ijekavianlatin: Unesite prefiks za imena rezervnih fajlova.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: &Suffix:
sr@ijekavianlatin: &Sufiks:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, edtBackupSuffix)
en: Enter the suffix to append to the backup file names.
sr@ijekavianlatin: Unesite sufiks za imena rezervnih fajlova.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gpSwapFileOptions)
en: Swap File Options
sr@ijekavianlatin: Opcije razmenskog fajla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSwapFileMode)
en: Swap file:
sr@ijekavianlatin: Razmenski fajl:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbSwapFileMode)
en: Disable
sr@ijekavianlatin: isključeno

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbSwapFileMode)
en: Enable
sr@ijekavianlatin: uključeno

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbSwapFileMode)
en: Alternative Directory
sr@ijekavianlatin: alternativna fascikla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSwapDirectory)
en: Directory:
sr@ijekavianlatin: Fascikla:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KUrlRequester, kurlSwapDirectory)
en: Directory for swp files
sr@ijekavianlatin: Fascikla za razmenske fajlove

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSwapFileSync)
en: Sync every:
sr@ijekavianlatin: Sinhronizuj na:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Be aware, that disabling the swap file synchronization may lead to data loss in case of a system crash.
sr@ijekavianlatin: Pazite, bez sinhronizacije razmenskog fajla može doći do gubitka podataka u slučaju pada sistema.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbFileFormat)
en: File Format
sr@ijekavianlatin: Format fajla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncoding)
en: &Encoding:
sr@ijekavianlatin: &Kodiranje:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cmbEncoding)
en: This defines the standard encoding to use to open/save files, if not changed in the open/save dialog or by using a command line option.
sr@ijekavianlatin: Definiše standardno kodiranje pri otvaranju i upisivanju fajlova, kada se ono ne zada kroz dijalog ili opciju komandne linije.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncodingDetection)
en: &Encoding detection:
sr@ijekavianlatin: &Otkrivanje kodiranja:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cmbEncodingDetection)
en: if neither the encoding chosen as standard above, nor the encoding specified in the open/save dialog, nor the encoding specified on command line match the content of the file, this detection will be run.
sr@ijekavianlatin: Ako sadržaju fajla ne odgovara standardno kodiranje iznad, niti ono zadato u dijalogu za otvaranje ili upisivanje, niti ono u komandnoj liniji, biće izvršeno ovo otkrivanje.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncodingDetection2)
en: &Fallback encoding:
sr@ijekavianlatin: &Odstupno kodiranje:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cmbEncodingFallback)
en: This defines the fallback encoding to try for opening files if neither the encoding chosen as standard above, nor the encoding specified in the open/save dialog, nor the encoding specified on command line match the content of the file.  Before this is used, an attempt will be made to determine the encoding to use by looking for a byte order mark at start of file: if one is found, the right Unicode encoding will be chosen; otherwise encoding detection will run, if both fail the fallback encoding will be tried.
sr@ijekavianlatin: Definiše odstupno kodiranje pri otvaranju fajlova, za slučaj da sadržaju fajla ne odgovara nijedno od kodiranja izabranog iznad kao standardno, zadatog u dijalogu za otvaranje ili upisivanje, ili u komandnoj liniji. Prije spadanja na odstupno kodiranje, pokušava se automatsko otkrivanje: ako fajl počinje markerom redoslijeda bajtova, biće izabrano pravo Unicode kodiranje; inače će biti izvršeno prepoznavanje kodiranja. Ako nijedno ne urodi plodom, prelazi se na odstupno kodiranje.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEOL)
en: E&nd of line:
sr@ijekavianlatin: &Kraj reda:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cmbEOL)
en: UNIX
sr@ijekavianlatin: Unix

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkDetectEOL)
en: If this option is enabled the editor will autodetect the end of line type. The first found end of line type will be used for the whole file.
sr@ijekavianlatin: Ako je ovo uključeno, uređivač će sam zaključiti o načinu okončavanja reda (uzima se da prvi nađeni kraj važi za cio fajl).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDetectEOL)
en: A&utomatic end of line detection
sr@ijekavianlatin: &Automatsko otkrivanje kraja reda

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkEnableBOM)
en: The byte order mark is a special sequence at the beginning of Unicode encoded documents. It helps editors to open text documents with the correct Unicode encoding. The byte order mark is not visible in the displayed document.
sr@ijekavianlatin: Marker redoslijeda bajtova je poseban niz na početku Unicode tekstualnih dokumenata, koji pomaže uređivačima da otvore dokument sa pravim Unicode kodiranjem. Ovaj marker se ne vidi u prikazu dokumenta po otvaranju.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkEnableBOM)
en: Enable byte order mark (BOM)
sr@ijekavianlatin: Marker redoslijeda bajtova (BOM)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Line length limit:
sr@ijekavianlatin: Ograničenje dužine reda:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, lineLengthLimit)
en: Unlimited
sr@ijekavianlatin: neograničeno

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbCleanups)
en: Automatic Cleanups on Save
sr@ijekavianlatin: Automatska čišćenja pri upisivanju

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblRemoveTrailingSpaces) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces)
en: Depending on the choice, trailing spaces are removed when saving a document, either in the entire document or only of modified lines.
sr@ijekavianlatin: Prateći razmaci se uklanjaju pri upisivanju dokumenta, ili iz celog dokumenta ili samo iz izmenjenih redova, prema izboru.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRemoveTrailingSpaces)
en: Re&move trailing spaces:
sr@ijekavianlatin: Ukloni &prateće razmake:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces)
en: Never
sr@ijekavianlatin: nigde

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces)
en: On Modified Lines
sr@ijekavianlatin: iz izmijenjenih redova

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces)
en: In Entire Document
sr@ijekavianlatin: iz celog dokumenta

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkNewLineAtEof)
en: On save, a line break is appended to the document if not already present. The line break is visible after reloading the file.
sr@ijekavianlatin: Pri upisivanju, dodaje se prelom reda na kraj dokumenta ako ga već nema. Videće se po narednom učitavanju fajla.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkNewLineAtEof)
en: Append newline at end of file on save
sr@ijekavianlatin: Dodaj novi red na kraj fajla pri upisivanju

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, gbWordWrap)
en: If this option is checked, the text lines will be wrapped at the view border on the screen.
sr@ijekavianlatin: Ako je ova opcija uključena, redovi teksta će biti prelamani na ivici prikaza na ekranu.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbWordWrap)
en: &Dynamic Word Wrap
sr@ijekavianlatin: &Dinamički prelom

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cmbDynamicWordWrapIndicator)
en: Choose when the Dynamic Word Wrap Indicators should be displayed.
sr@ijekavianlatin: Izaberite kada treba prikazivati pokazatelje dinamičkog prelamanja.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbDynamicWordWrapDepth)
en: <p>Enables the start of dynamically wrapped lines to be aligned vertically to the indentation level of the first line. This can help to make code and markup more readable.</p><p>Additionally, this allows you to set a maximum width of the screen, as a percentage, after which dynamically wrapped lines will no longer be vertically aligned. For example, at 50%, lines whose indentation levels are deeper than 50% of the width of the screen will not have vertical alignment applied to subsequent wrapped lines.</p>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Zadaje da početak dinamički prelomljenih redova bude poravnat na nivo uvlačenja prvog. Ovo može doprinijeti čitljivosti kôda i obilježavanja.</p><p>Pored toga, možete zadati i najveću širinu prikaza (kao procenat) poslije koje dinamički prelomljeni redovi više neće biti uspravno poravnati. Na primjer, 50% znači da redovi čiji su nivoi uvlačenja veći od 50% širine prikaza neće imati uspravno poravnanje nakon preloma.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbDynamicWordWrapDepth)
en: % of View Width
sr@ijekavianlatin: % od širine prikaza

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbWhitespaceHighlighting)
en: Whitespace Highlighting
sr@ijekavianlatin: Isticanje praznina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbMarkerDescription)
en: Highlight marker size:
sr@ijekavianlatin: Veličina markera isticanja:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, sliSetMarkerSize)
en: Size of the visible highlight marker.
sr@ijekavianlatin: Veličina vidljivog markera isticanja.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowTabs)
en: The editor will display a symbol to indicate the presence of a tab in the text.
sr@ijekavianlatin: Uređivač će prikazivati simbol kao naznaku prisustva tabulatora u tekstu.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowIndentationLines)
en: If this is enabled, the editor will display vertical lines to help identify indent lines.
sr@ijekavianlatin: Kada je uključeno, uređivač prikazuje uspravne linije za lakše uočavanje uvlačenja.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowIndentationLines)
en: Show i&ndentation lines
sr@ijekavianlatin: Prikaži linije &uvlačenja

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowWholeBracketExpression)
en: If this is enabled, the range between the selected matching brackets will be highlighted.
sr@ijekavianlatin: Kada je uključeno, biće istaknut opseg između izabranih parnjačkih zagrada.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowWholeBracketExpression)
en: Highlight range between selected brackets
sr@ijekavianlatin: Istakni opseg između izabranih zagrada

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkAnimateBracketMatching)
en: Flash matching brackets
sr@ijekavianlatin: Animiraj parnjačke zagrade

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkAnimateBracketMatching)
en: If this is enabled, matching brackets are animated for better visibility.
sr@ijekavianlatin: Ako je uključeno, uparene zagrade se animiraju radi lakšeg uočavanja.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAnimateBracketMatching)
en: Animate bracket matching
sr@ijekavianlatin: Animiraj parnjačke zagrade

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkFoldFirstLine)
en: When this setting is enabled, the editor view automatically folds
    comment blocks that start on the first line of the document. This is
    helpful to hide license headers which are commonly placed at the
    beginning of a file.
sr@ijekavianlatin: Kada je ova postavka uključena, uređivač automatski sažima blokove komentara koji počinju od prvog reda dokumenta. Ovo je zgodno za sakrivanje zaglavlja licenci, koja se često nalaze na početku fajla.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkFoldFirstLine)
en: Fold first line
sr@ijekavianlatin: Sažmi na prvom redu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkShowWordCount)
en: Show/hide word count in status bar
sr@ijekavianlatin: Da li prikazati broj reči u traci stanja.

[ctx: short translation, user created new file]
en: New file
sr@ijekavianlatin: Novi fajl

en: The file %1 does not exist.
sr@ijekavianlatin: Fajl ‘%1’ ne postoji.

en: The file %1 could not be loaded, as it was not possible to read from it.<br />Check if you have read access to this file.
sr@ijekavianlatin: Fajl <tt>%1</tt> nije mogao biti učitan, pošto se ne može čitati. Provjerite da li imate dozvolu čitanja za ovaj fajl.

[ctx: translators: you can also translate 'Try Again' with 'Reload']
en: Try Again
sr@ijekavianlatin: Pokušaj ponovo

en: &Close
sr@ijekavianlatin: &Zatvori

en: Close message
sr@ijekavianlatin: Zatvori poruku

en: The file %1 could not be loaded, as it was not possible to read from it.
    
    Check if you have read access to this file.
sr@ijekavianlatin: Fajl ‘%1’ nije mogao biti učitan, pošto se ne može čitati.
    
    Provjerite da li imate dozvolu čitanja za ovaj fajl.

en: The file %1 was opened with %2 encoding but contained invalid characters.<br />It is set to read-only mode, as saving might destroy its content.<br />Either reopen the file with the correct encoding chosen or enable the read-write mode again in the tools menu to be able to edit it.
sr@ijekavianlatin: Fajl <tt>%1</tt> otvoren je sa kodiranjem %2, ali sadrži neispravne znake. Postavljen je režim samo‑za‑čitanje, jer bi sadržaj mogao biti oštećen upisivanjem. Ili ponovo otvorite fajl sa tačnim kodiranjem, ili ručno uključite režim čitanja-pisanja u meniju alatki ako ipak želite da ga uređujete.

en: The file %1 was opened with %2 encoding but contained invalid characters. It is set to read-only mode, as saving might destroy its content. Either reopen the file with the correct encoding chosen or enable the read-write mode again in the tools menu to be able to edit it.
sr@ijekavianlatin: Fajl ‘%1’ otvoren je sa kodiranjem %2, ali sadrži neispravne znake. Postavljen je režim samo‑za‑čitanje, jer bi sadržaj mogao biti oštećen upisivanjem. Ili ponovo otvorite fajl sa tačnim kodiranjem, ili ručno uključite režim čitanja-pisanja u meniju alatki ako ipak želite da ga uređujete.

en: The file %1 was opened and contained lines longer than the configured Line Length Limit (%2 characters).<br />The longest of those lines was %3 characters long<br/>Those lines were wrapped and the document is set to read-only mode, as saving will modify its content.
sr@ijekavianlatin: Otvoren je fajl %1 koji sadrži redove duže od podešenog ograničenja dužine (%2 znakova). Najduži među njima ima %3 znakova. Takvi redovi su prelomljeni i dokument je postavljen na samo‑za‑čitanje, pošto bi upisivanje izmenilo sadržaj fajla.|/|Otvoren je fajl %1 koji sadrži redove duže od podešenog ograničenja dužine (%2 $[množ ^2 znaka znaka znakova]). Najduži među njima ima %3 $[množ ^3 znak znaka znakova]. Takvi redovi su prelomljeni i dokument je postavljen na samo‑za‑čitanje, pošto bi upisivanje izmenilo sadržaj fajla.

en: Temporarily raise limit and reload file
sr@ijekavianlatin: Privremeno podigni ograničenje i ponovo učitaj fajl

en: Close
sr@ijekavianlatin: Zatvori

en: The file %1 was opened and contained lines longer than the configured Line Length Limit (%2 characters).<br/>The longest of those lines was %3 characters long<br/>Those lines were wrapped and the document is set to read-only mode, as saving will modify its content.
sr@ijekavianlatin: Otvoren je fajl %1 koji sadrži redove duže od podešenog ograničenja dužine (%2 znakova). Najduži među njima ima %3 znakova. Takvi redovi su prelomljeni i dokument je postavljen na samo‑za‑čitanje, pošto bi upisivanje izmenilo sadržaj fajla.|/|Otvoren je fajl %1 koji sadrži redove duže od podešenog ograničenja dužine (%2 $[množ ^2 znaka znaka znakova]). Najduži među njima ima %3 $[množ ^3 znak znaka znakova]. Takvi redovi su prelomljeni i dokument je postavljen na samo‑za‑čitanje, pošto bi upisivanje izmenilo sadržaj fajla.

en: Do you really want to save this unmodified file? You could overwrite changed data in the file on disk.
sr@ijekavianlatin: Želite li zaista da sačuvate ovaj neizmijenjen fajl? Možete prebrisati izmijenjene podatke trenutno na disku.

en: Trying to Save Unmodified File
sr@ijekavianlatin: Pokušaj da se sačuva neizmijenjeni fajl

en: Save Nevertheless
sr@ijekavianlatin: Svejedno sačuvaj

en: Do you really want to save this file? Both your open file and the file on disk were changed. There could be some data lost.
sr@ijekavianlatin: Želite li zaista da sačuvate ovaj fajl? I sadržaj u uređivaču i na disku je izmijenjen, te može doći do gubitka podataka.

en: Possible Data Loss
sr@ijekavianlatin: Moguć gubitak podataka

en: The selected encoding cannot encode every Unicode character in this document. Do you really want to save it? There could be some data lost.
sr@ijekavianlatin: Izabrano kodiranje ne može da kodira svaki Unicode znak u ovom dokumentu. Želite li zaista da ga sačuvate? Može doći do gubitka podataka.

en: For file %1 no backup copy could be created before saving. If an error occurs while saving, you might lose the data of this file. A reason could be that the media you write to is full or the directory of the file is read-only for you.
sr@ijekavianlatin: Za fajl ‘%1’ ne može da se napravi rezerva pre upisivanja — ukoliko dođe do greške pri upisu, možete izgubiti podatke iz fajla. Razlog bi mogao biti pun medijum na koji upisujete, ili nedostatak dozvole pisanja u fasciklu u kojoj je fajl.

en: Failed to create backup copy.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da napravim rezervu.

en: Try to Save Nevertheless
sr@ijekavianlatin: Ipak pokušaj da sačuvaš

en: Do you really want to continue to close this file? Data loss may occur.
sr@ijekavianlatin: Želite li zaista da zatvorite ovaj fajl? Može doći do gubitka podataka.

en: Close Nevertheless
sr@ijekavianlatin: Ipak zatvori

en: Untitled
sr@ijekavianlatin: Neimenovano

en: Save File
sr@ijekavianlatin: Upisivanje fajla

en: Save failed
sr@ijekavianlatin: Upisivanje nije uspjelo

en: Save Copy of File
sr@ijekavianlatin: Upisivanje kopije fajla

en: The document could not be saved, as it was not possible to write to %1.
    
    Check that you have write access to this file or that enough disk space is available.
sr@ijekavianlatin: Dokument nije mogao biti sačuvan, pošto se ne može pisati u ‘%1’.
    
    Provjerite da li imate dozvolu upisa za ovaj fajl, ili da li ima dovoljno slobodnog prostora na disku.

en: The file '%1' was modified by another program.
sr@ijekavianlatin: Neki drugi program je izmijenio fajl ‘%1’.

en: The file '%1' was created by another program.
sr@ijekavianlatin: Neki drugi program je napravio fajl ‘%1’.

en: The file '%1' was deleted by another program.
sr@ijekavianlatin: Neki drugi program je obrisao fajl ‘%1’.

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save your changes or discard them?
sr@ijekavianlatin: Dokument „%1“ je izmijenjen.
    Želite li da izmjene sačuvate ili odbacite?

en: Close Document
sr@ijekavianlatin: Zatvaranje dokumenta

en: The file <a href="%1">%2</a> is still loading.
sr@ijekavianlatin: Fajl <a href="%1">%2</a> još se učitava.

en: &Abort Loading
sr@ijekavianlatin: &Obustavi učitavanje

en: OVERWRITE
sr@ijekavianlatin: PREBRIS

en: INSERT
sr@ijekavianlatin: UMETANJE

en: Normal Mode
sr@ijekavianlatin: Normalni režim

en: VI: INSERT MODE
sr@ijekavianlatin: ⁠Vi: UMETANJE

en: VI: NORMAL MODE
sr@ijekavianlatin: ⁠Vi: NORMALNO

en: VI: VISUAL
sr@ijekavianlatin: ⁠Vi: VIZUELNO

en: VI: VISUAL BLOCK
sr@ijekavianlatin: ⁠Vi: VIZUELNO BLOK

en: VI: VISUAL LINE
sr@ijekavianlatin: ⁠Vi: VIZUELNO RED

en: VI: REPLACE
sr@ijekavianlatin: ⁠Vi: ZAMJENA

en: vi-mode
sr@ijekavianlatin: Vijev režim

en: recording
sr@ijekavianlatin: snimanje

en: Vi Input Mode
sr@ijekavianlatin: Vijev režim unosa

en: <Unchanged>
sr@ijekavianlatin: (neizmijenjeno)

en: Use Default
sr@ijekavianlatin: podrazumijevani

en: New Filetype
sr@ijekavianlatin: Novi tip fajla

en: Properties of %1
sr@ijekavianlatin: Svojstva tipa %1

en: Select the MimeTypes you want for this file type.
    Please note that this will automatically edit the associated file extensions as well.
sr@ijekavianlatin: Izaberite MIME tipove koje želite za ovaj tip fajla.
    Imajte na umu da će ovo automatski izmijeniti i pridružene nastavke imena fajlova.

en: Select Mime Types
sr@ijekavianlatin: Izaberite MIME tipove

en: Modes && Filetypes
sr@ijekavianlatin: Režimi i tipovi fajlova

en: Te&xt Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke &teksta

en: Print line &numbers
sr@ijekavianlatin: Štampaj brojeve &redova

en: Print &legend
sr@ijekavianlatin: Štampaj &legendu

en: <p>If enabled, line numbers will be printed on the left side of the page(s).</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Kada je uključeno, brojevi redova se štampaju na lijevoj strani stranice.</p>

en: <p>Print a box displaying typographical conventions for the document type, as defined by the syntax highlighting being used.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Štampa okvir sa tipografskim konvencijama za ovaj tip dokumenta, definisanim isticanjem sintakse koje se koristi.</p>

en: Hea&der && Footer
sr@ijekavianlatin: Zaglavlje &i podnožje

en: Pr&int header
sr@ijekavianlatin: Štampaj &zaglavlje

en: Pri&nt footer
sr@ijekavianlatin: Štampaj &podnožje

en: Header/footer font:
sr@ijekavianlatin: Font zaglavlja/podnožja:

en: Choo&se Font...
sr@ijekavianlatin: &Izaberite font...

en: Header Properties
sr@ijekavianlatin: Svojstva zaglavlja

en: Colors:
sr@ijekavianlatin: Boje:

en: Foreground:
sr@ijekavianlatin: Boja ispisa:

en: Bac&kground
sr@ijekavianlatin: &Pozadina

en: Footer Properties
sr@ijekavianlatin: Svojstva podnožja

en: For&mat:
sr@ijekavianlatin: F&ormat:

en: &Background
sr@ijekavianlatin: Po&zadina

en: <p>Format of the page header. The following tags are supported:</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Format zaglavlja stranice. Na raspolaganju su sljedeće oznake:</p>

en: <ul><li><tt>%u</tt>: current user name</li><li><tt>%d</tt>: complete date/time in short format</li><li><tt>%D</tt>: complete date/time in long format</li><li><tt>%h</tt>: current time</li><li><tt>%y</tt>: current date in short format</li><li><tt>%Y</tt>: current date in long format</li><li><tt>%f</tt>: file name</li><li><tt>%U</tt>: full URL of the document</li><li><tt>%p</tt>: page number</li><li><tt>%P</tt>: total amount of pages</li></ul><br />
sr@ijekavianlatin: <ul><li><tt>%u</tt>: trenutno korisničko ime</li><li><tt>%d</tt>: kompletan datum i vrijeme u kratkom formatu</li><li><tt>%D</tt>: kompletan datum i vrijeme u dugačkom formatu</li><li><tt>%h</tt>: trenutno vrijeme</li><li><tt>%y</tt>: trenutan datum u kratkom formatu</li><li><tt>%Y</tt>: trenutan datum u dugačkom formatu</li><li><tt>%f</tt>: ime fajla</li><li><tt>%U</tt>: pun URL dokumenta</li><li><tt>%p</tt>: broj stranice</li><li><tt>%P</tt>: ukupan broj stranica</li></ul><br />

en: <p>Format of the page footer. The following tags are supported:</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Format podnožja stranice. Na raspolaganju su sljedeće oznake:</p>

en: %1, %2pt
sr@ijekavianlatin: %1, %2 pt

en: Add Placeholder...
sr@ijekavianlatin: Dodaj mestodržač...

en: Current User Name
sr@ijekavianlatin: trenutno korisničko ime

en: Complete Date/Time (short format)
sr@ijekavianlatin: puni datum-vreme (kratko)

en: Complete Date/Time (long format)
sr@ijekavianlatin: puni datum-vreme (dugačko)

en: Current Time
sr@ijekavianlatin: trenutno vreme

en: Current Date (short format)
sr@ijekavianlatin: trenutni datum (kratko)

en: Current Date (long format)
sr@ijekavianlatin: trenutni datum (dugačko)

en: File Name
sr@ijekavianlatin: ime fajla

en: Full document URL
sr@ijekavianlatin: puni URL dokumenta

en: Page Number
sr@ijekavianlatin: broj stranice

en: Total Amount of Pages
sr@ijekavianlatin: ukupan broj stranica

en: L&ayout
sr@ijekavianlatin: &Raspored

en: &Schema:
sr@ijekavianlatin: &Šema:

en: Draw bac&kground color
sr@ijekavianlatin: Crtaj &pozadinsku boju

en: Draw &boxes
sr@ijekavianlatin: Crtaj &okvire

en: Box Properties
sr@ijekavianlatin: Svojstva okvira

en: W&idth:
sr@ijekavianlatin: &Širina:

en: &Margin:
sr@ijekavianlatin: &Margina:

en: Co&lor:
sr@ijekavianlatin: &Boja:

en: Select the color scheme to use for the print.
sr@ijekavianlatin: Izaberite šemu boja za štampanje.

en: <p>If enabled, the background color of the editor will be used.</p><p>This may be useful if your color scheme is designed for a dark background.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ako je uključeno, koristiće se boja pozadine uređivača. Može dobro doći ako je šema boja projektovana za tamnu pozadinu.</p>

en: <p>If enabled, a box as defined in the properties below will be drawn around the contents of each page. The Header and Footer will be separated from the contents with a line as well.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ako je uključeno, crtaće se oko sadržaja svake stranice, prema svojstvima ispod. Zaglavlje i podnožje biće takođe odvojeni linijom od sadržaja.</p>

en: The width of the box outline
sr@ijekavianlatin: Debljina linije okvira

en: The margin inside boxes, in pixels
sr@ijekavianlatin: Margina unutar okvira, u pikselima

en: The line color to use for boxes
sr@ijekavianlatin: Boja linija za okvir

en: (Selection of)
sr@ijekavianlatin: (odabir)

en: Typographical Conventions for %1
sr@ijekavianlatin: Tipografske konvencije za %1|/|Tipografske konvencije $[gen %1]

en: text
sr@ijekavianlatin: tekst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: How do you want to import the schema?
sr@ijekavianlatin: Kako želite da uvezete šemu?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioReplaceCurrent)
en: Replace current schema?
sr@ijekavianlatin: Zamijeni tekuću šemu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioReplaceExisting)
en: Replace existing schema %1
sr@ijekavianlatin: Zamijeni postojeću šemu %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioAsNew)
en: Import as new schema:
sr@ijekavianlatin: Uvezi kao novu šemu:

en: Use default color from the KDE color scheme
sr@ijekavianlatin: Podrazumevana boja iz KDE‑ove šeme boja

en: Use KDE Color Scheme
sr@ijekavianlatin: KDE‑ova šema boja

en: Editor Background Colors
sr@ijekavianlatin: boje pozadine uređivača

en: Text Area
sr@ijekavianlatin: područje teksta

en: <p>Sets the background color of the editing area.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Postavlja boju pozadine područja za uređivanje.</p>

en: Selected Text
sr@ijekavianlatin: izabrani tekst

en: <p>Sets the background color of the selection.</p><p>To set the text color for selected text, use the &quot;<b>Configure Highlighting</b>&quot; dialog.</p>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Postavlja boju pozadine izabranog teksta.</p><p>Za promjenu boje samog izabranog teksta, upotrijebite dijalog <i>Stilovi isticanja teksta</i>.</p></qt>

en: Current Line
sr@ijekavianlatin: tekući red

en: <p>Sets the background color of the currently active line, which means the line where your cursor is positioned.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Postavlja boju pozadine trenutno aktivnog reda, tj. onog u kojem se nalazi kursor.</p>

en: Search Highlight
sr@ijekavianlatin: isticanje pretrage

en: <p>Sets the background color of search results.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Postavlja boju pozadine rezultata pretrage.</p>

en: Replace Highlight
sr@ijekavianlatin: isticanje zamene

en: <p>Sets the background color of replaced text.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Postavlja boju pozadine zamenjenog teksta.</p>

en: Icon Border
sr@ijekavianlatin: pojas ikonica

en: Background Area
sr@ijekavianlatin: područje pozadine

en: <p>Sets the background color of the icon border.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Postavlja boju pozadine pojasa ikonica.</p>

en: Line Numbers
sr@ijekavianlatin: brojevi redova

en: <p>This color will be used to draw the line numbers (if enabled).</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ova boja se koristi za brojeve redova (ako su uključeni).</p>

en: Current Line Number
sr@ijekavianlatin: broj tekućeg reda

en: <p>This color will be used to draw the number of the current line (if enabled).</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ova boja se koristi za broj tekućeg reda (ako je uključeno).</p>

en: Separator
sr@ijekavianlatin: razdvajač

en: <p>This color will be used to draw the line between line numbers and the icon borders, if both are enabled.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ova boja se koristi za crtanje linije između brojeva redova i pojasa ikonica, ako su oba uključena.</p>

en: Word Wrap Marker
sr@ijekavianlatin: marker prelamanja

en: <p>Sets the color of Word Wrap-related markers:</p><dl><dt>Static Word Wrap</dt><dd>A vertical line which shows the column where text is going to be wrapped</dd><dt>Dynamic Word Wrap</dt><dd>An arrow shown to the left of visually-wrapped lines</dd></dl>
sr@ijekavianlatin: <p>Postavlja boju graničnika pri prelamanju teksta.</p><dl><dt>Statičko prelamanje</dt><dd>Uspravna linija koja prikazuje kolonu gdje će tekst biti prelaman</dd><dt>Dinamičko prelamanje</dt><dd>Simbol prikazan lijevo od prividno prelomljenih redova</dd></dl>

en: Code Folding
sr@ijekavianlatin: sažimanje koda

en: <p>Sets the color of the code folding bar.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Postavlja boju trake za sažimanje koda.</p>

en: Modified Lines
sr@ijekavianlatin: izmijenjeni redovi

en: <p>Sets the color of the line modification marker for modified lines.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Postavlja boju markera izmijenjenih redova.</p>

en: Saved Lines
sr@ijekavianlatin: sačuvani redovi

en: <p>Sets the color of the line modification marker for saved lines.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Postavlja boju markera sačuvanih redova.</p>

en: Text Decorations
sr@ijekavianlatin: dekoracije teksta

en: Spelling Mistake Line
sr@ijekavianlatin: red sa pravopisnom greškom

en: <p>Sets the color of the line that is used to indicate spelling mistakes.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Postavlja boju reda za ukazivanje na pravopisne greške.</p>

en: Tab and Space Markers
sr@ijekavianlatin: tragovi tabulatora i razmaka

en: <p>Sets the color of the tabulator marks.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Postavlja boju za tragove tabulatora.</p>

en: Indentation Line
sr@ijekavianlatin: linija uvlačenja

en: <p>Sets the color of the vertical indentation lines.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Postavlja boju uspravnih linija uvlačenja.</p>

en: Bracket Highlight
sr@ijekavianlatin: isticanje zagrada

en: <p>Sets the bracket matching color. This means, if you place the cursor e.g. at a <b>(</b>, the matching <b>)</b> will be highlighted with this color.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Postavlja boju za uparivanje zagrada: kada postavite kursor npr. na <b>(</b>, odgovarajuća <b>)</b> će biti istaknuta ovom bojom.</p>

en: Marker Colors
sr@ijekavianlatin: boje markera

en: Bookmark
sr@ijekavianlatin: obilježivač

en: Active Breakpoint
sr@ijekavianlatin: aktivna prelomna tačka

en: Reached Breakpoint
sr@ijekavianlatin: dosegnuta prelomna tačka

en: Disabled Breakpoint
sr@ijekavianlatin: isključena prelomna tačka

en: Execution
sr@ijekavianlatin: izvršavanje

en: Warning
sr@ijekavianlatin: upozorenje

en: Error
sr@ijekavianlatin: greška

en: <p>Sets the background color of mark type.</p><p><b>Note</b>: The marker color is displayed lightly because of transparency.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Postavlja boju pozadine datog tipa markera.</p><p><b>Napomena</b>: Boja markera je prikazana svjetlije zbog providnosti.</p>

en: Text Templates & Snippets
sr@ijekavianlatin: isečci i šabloni teksta

en: Background
sr@ijekavianlatin: pozadina

en: Editable Placeholder
sr@ijekavianlatin: uredivi mjestodržač

en: Focused Editable Placeholder
sr@ijekavianlatin: fokusiran uredivi mjestodržač

en: Not Editable Placeholder
sr@ijekavianlatin: neuredivi mjestodržač

en: <p>This list displays the default styles for the current schema and offers the means to edit them. The style name reflects the current style settings.</p><p>To edit the colors, click the colored squares, or select the color to edit from the popup menu.</p><p>You can unset the Background and Selected Background colors from the popup menu when appropriate.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ovo je spisak podrazumijevanih stilova za tekuću šemu, i pruža načine za njihovo uređivanje. Ime stila odražava trenutne postavke stila.</p><p>Za uređivanje boje, kliknite na obojeni pravougaonik, ili izaberite neku boju iz iskačućeg menija.</p><p>Boje pozadine i pozadine izabranog možete poništiti u iskačućem meniju kada je to potrebno.</p>

[ctx: @item:intable]
en: Normal Text & Source Code
sr@ijekavianlatin: običan tekst i izvorni kod

[ctx: @item:intable]
en: Numbers, Types & Constants
sr@ijekavianlatin: brojevi, tipovi i konstante

[ctx: @item:intable]
en: Strings & Characters
sr@ijekavianlatin: niske i znakovi

[ctx: @item:intable]
en: Comments & Documentation
sr@ijekavianlatin: komentari i dokumentacija

[ctx: @item:intable]
en: Miscellaneous
sr@ijekavianlatin: razno

en: H&ighlight:
sr@ijekavianlatin: &Isticanje:

en: Export...
sr@ijekavianlatin: Izvezi...

en: Import...
sr@ijekavianlatin: Uvezi...

en: <p>This list displays the contexts of the current syntax highlight mode and offers the means to edit them. The context name reflects the current style settings.</p><p>To edit using the keyboard, press <strong>&lt;SPACE&gt;</strong> and choose a property from the popup menu.</p><p>To edit the colors, click the colored squares, or select the color to edit from the popup menu.</p><p>You can unset the Background and Selected Background colors from the context menu when appropriate.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ovo je spisak kontekstâ trenutnog režima isticanja sintakse, i pruža načine za njihovo uređivanje. Ime konteksta odražava trenutne postavke stila.</p><p>Za uređivanje tastaturom, pritisnite <b>Space</b> i izaberite svojstvo iz iskačućeg menija.</p><p>Za uređivanje boje, kliknite na obojeni pravougaonik, ili izaberite neku boju iz iskačućeg menija.</p><p>Boje pozadine i pozadine izabranog možete poništiti u iskačućem meniju kada je to potrebno.</p>

en: Loading all highlightings for schema
sr@ijekavianlatin: Učitavam sva isticanja za šemu

en: Importing colors for single highlighting
sr@ijekavianlatin: Uvoz boja za jedno isticanje

en: Kate color schema
sr@ijekavianlatin: Kateina šema boja

en: File is not a single highlighting color file
sr@ijekavianlatin: Fajl nije u formatu boja za jedno isticanje

en: Fileformat error
sr@ijekavianlatin: Greška formata fajla

en: The selected file contains colors for a non existing highlighting:%1
sr@ijekavianlatin: Izabrani fajl sadrži boje za nepostojeće isticanje: %1

en: Import failure
sr@ijekavianlatin: Neuspjeh uvoza

en: Colors have been imported for highlighting: %1
sr@ijekavianlatin: Boje su uvezene za isticanje: %1

en: Import has finished
sr@ijekavianlatin: Uvoz dovršen

en: Exporting colors for single highlighting: %1
sr@ijekavianlatin: Izvoz boja za jedno isticanje: %1

en: &New...
sr@ijekavianlatin: &Nova...

en: Colors
sr@ijekavianlatin: Boje

en: Default Text Styles
sr@ijekavianlatin: Podrazumevani stilovi teksta

en: Highlighting Text Styles
sr@ijekavianlatin: Stilovi isticanja teksta

en: &Default schema for %1:
sr@ijekavianlatin: &Podrazumijevana šema za %1:|/|&Podrazumijevana šema za $[aku %1]:

en: Exporting color schema: %1
sr@ijekavianlatin: Izvoz šeme boja: %1

en: Exporting schema
sr@ijekavianlatin: Izvozim šemu

en: Importing Color Schema
sr@ijekavianlatin: Uvoz šeme boja

en: The file does not contain a full color schema.
sr@ijekavianlatin: Fajl ne sadrži potpunu šemu boja.

en: Name unspecified
sr@ijekavianlatin: Ime nije navedeno

en: Importing schema
sr@ijekavianlatin: Uvozim šemu

en: Name for New Schema
sr@ijekavianlatin: Ime za novu šemu

en: Name:
sr@ijekavianlatin: Ime:

en: New Schema
sr@ijekavianlatin: Nova šema

en: <p>The schema %1 already exists.</p><p>Please choose a different schema name.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Šema %1 već postoji.</p><p>Zadajte neko drugo ime za ovu šemu.</p>

en: Fonts & Colors
sr@ijekavianlatin: Fontovi i boje

en: Font & Color Schemas
sr@ijekavianlatin: Fontovi i šeme boja

[ctx: @title:column Meaning of text in editor]
en: Context
sr@ijekavianlatin: kontekst

[ctx: @title:column Text style]
en: Normal
sr@ijekavianlatin: običan

[ctx: @title:column Text style]
en: Selected
sr@ijekavianlatin: izabran

[ctx: @title:column Text style]
en: Background
sr@ijekavianlatin: pozadina

[ctx: @title:column Text style]
en: Background Selected
sr@ijekavianlatin: pozadina izabranog

en: Use Default Style
sr@ijekavianlatin: Koristi podrazumijevani stil

en: &Bold
sr@ijekavianlatin: Pode&bljan

en: &Italic
sr@ijekavianlatin: Kurz&ivan

en: &Underline
sr@ijekavianlatin: Podv&učen

en: S&trikeout
sr@ijekavianlatin: Pre&crtan

en: Normal &Color...
sr@ijekavianlatin: Boja &običnog...

en: &Selected Color...
sr@ijekavianlatin: Boja &izabranog...

en: &Background Color...
sr@ijekavianlatin: Boja &pozadine...

en: S&elected Background Color...
sr@ijekavianlatin: Boja po&zadine izabranog...

en: Unset Normal Color
sr@ijekavianlatin: Poništi boju običnog

en: Unset Selected Color
sr@ijekavianlatin: Poništi boju izabranog

en: Unset Background Color
sr@ijekavianlatin: Poništi boju pozadine

en: Unset Selected Background Color
sr@ijekavianlatin: Poništi boju pozadine izabranog

en: Use &Default Style
sr@ijekavianlatin: &Podrazumijevani stil

[ctx: No text or background color set]
en: None set
sr@ijekavianlatin: Nije zadata

en: "Use Default Style" will be automatically unset when you change any style properties.
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevani stil će biti automatski isključen kad promijenite bilo koje svojstvo.

en: Kate Styles
sr@ijekavianlatin: Kateini stilovi

[ctx: Script command name]
en: Expand abbreviation
sr@ijekavianlatin: Proširi skraćenicu

[ctx: Script command name]
en: Wrap with tag
sr@ijekavianlatin: Omotaj oznakom

[ctx: Script command name]
en: Move cursor to matching tag
sr@ijekavianlatin: Kursor na parnjačku zagradu

[ctx: Script command name]
en: Select HTML/XML tag contents inwards
sr@ijekavianlatin: Izaberi sadržaj HTML/XML oznake iznutra

[ctx: Script command name]
en: Select HTML/XML tag contents outwards
sr@ijekavianlatin: Izaberi sadržaj HTML/XML oznake spolja

[ctx: Script command name]
en: Toggle comment
sr@ijekavianlatin: Zakomentariši/otkomentariši

[ctx: Script command name]
en: Go to next edit point
sr@ijekavianlatin: Idi na sljedeću tačku uređivanja

[ctx: Script command name]
en: Go to previous edit point
sr@ijekavianlatin: Idi na prethodnu tačku uređivanja

[ctx: Script command name]
en: Select next edit point
sr@ijekavianlatin: Izaberi sljedeću tačku uređivanja

[ctx: Script command name]
en: Select previous edit point
sr@ijekavianlatin: Izaberi prethodnu tačku uređivanja

[ctx: Script command name]
en: Delete tag under cursor
sr@ijekavianlatin: Obriši oznaku pod kursorom

[ctx: Script command name]
en: Split or join a tag
sr@ijekavianlatin: Podeli ili spoji oznaku

[ctx: Script command name]
en: Evaluate a simple math expression
sr@ijekavianlatin: Izračunaj jednostavan matematički izraz

[ctx: Script command name]
en: Decrement number by 1
sr@ijekavianlatin: Smanji broj za 1

[ctx: Script command name]
en: Decrement number by 10
sr@ijekavianlatin: Smanji broj za 10

[ctx: Script command name]
en: Decrement number by 0.1
sr@ijekavianlatin: Smanji broj za 0,1

[ctx: Script command name]
en: Increment number by 1
sr@ijekavianlatin: Povećaj broj za 1

[ctx: Script command name]
en: Increment number by 10
sr@ijekavianlatin: Povećaj broj za 10

[ctx: Script command name]
en: Increment number by 0.1
sr@ijekavianlatin: Povećaj broj za 0,1

en: Expands the abbreviation using Emmet expressions; see http://code.google.com/p/zen-coding/wiki/ZenHTMLSelectorsEn
sr@ijekavianlatin: Proširuje skraćenicu preko Emmetovih izraza; pogledajte http://code.google.com/p/zen-coding/wiki/ZenHTMLSelectorsEn.

en: Wraps the selected text in XML tags constructed from the provided Emmet expression (defaults to div).
sr@ijekavianlatin: Omotava izabrani tekst XML oznakama proizvedenim kroz zadati Emmetov izraz (podrazumevano „div“).

en: Moves the caret to the current tag's pair
sr@ijekavianlatin: Pomera kursor na par tekuće oznake.

en: Select contents of HTML/XML tag, moving inward on continuous invocations
sr@ijekavianlatin: Izabira sadržaj HTML/XML oznake, krećući se unutra pri uzastopnim pozivima.

en: Select contents of HTML/XML tag, moving outwards on continuous invocations
sr@ijekavianlatin: Izabira sadržaj HTML/XML oznake, krećući se napolje pri uzastopnim pozivima.

en: Move to the next edit point (tag or empty attribute).
sr@ijekavianlatin: Prelazi na sledeću tačku uređivanja (oznaku ili prazan atribut).

en: Move to the previous edit point (tag or empty attribute).
sr@ijekavianlatin: Prelazi na prethodnu tačku uređivanja (oznaku ili prazan atribut).

en: Select next edit point (tag or empty attribute).
sr@ijekavianlatin: Izabira sljedeću tačku uređivanja (oznaku ili prazan atribut).

en: Select previous edit point (tag or empty attribute).
sr@ijekavianlatin: Izabira prethodnu tačku uređivanja (oznaku ili prazan atribut).

en: Toggle comment of current tag or CSS selector
sr@ijekavianlatin: Obrće komentar tekuće oznake ili CSS birača.

en: Deletes tag under cursor
sr@ijekavianlatin: Briše oznaku pod kursorom.

en: Splits or joins a tag
sr@ijekavianlatin: Deli ili spaja oznaku.

en: Evaluates a simple math expression
sr@ijekavianlatin: Izračunava jednostavan matematički izraz.

en: Decrement number under cursor by 1
sr@ijekavianlatin: Umanjuje broj pod kursorom za 1.

en: Decrement number under cursor by 10
sr@ijekavianlatin: Umanjuje broj pod kursorom za 10.

en: Decrement number under cursor by 0.1
sr@ijekavianlatin: Umanjuje broj pod kursorom za 0,1.

en: Increment number under cursor by 1
sr@ijekavianlatin: Uvećava broj pod kursorom za 1.

en: Increment number under cursor by 10
sr@ijekavianlatin: Uvećava broj pod kursorom za 10.

en: Increment number under cursor by 0.1
sr@ijekavianlatin: Uvećava broj pod kursorom za 0,1.

[ctx: Script command name]
en: Move cursor to previous matching indent
sr@ijekavianlatin: Kursor na prethodno jednako uvlačenje

[ctx: Script command category]
en: Navigation
sr@ijekavianlatin: Kretanje

[ctx: Script command name]
en: Move cursor to next matching indent
sr@ijekavianlatin: Kursor na sledeće jednako uvlačenje

en: Move cursor to previous matching indent
sr@ijekavianlatin: Kursor na prethodno jednako uvlačenje

en: Move cursor to next matching indent
sr@ijekavianlatin: Kursor na sledeće jednako uvlačenje

[ctx: Script command name]
en: Expand Abbreviation
sr@ijekavianlatin: Proširi skraćenicu

[ctx: Script command category]
en: Quick Coding
sr@ijekavianlatin: Brzo kodiranje

en: Expand Quick Coding Abbreviation
sr@ijekavianlatin: Proširi skraćenicu brzog kodiranja

[ctx: Script command name]
en: Sort Selected Text
sr@ijekavianlatin: Sortiraj izabrani tekst

[ctx: Script command category]
en: Editing
sr@ijekavianlatin: Uređivanje

[ctx: Script command name]
en: Move Lines Down
sr@ijekavianlatin: Pomjeri redove nadolje

[ctx: Script command name]
en: Move Lines Up
sr@ijekavianlatin: Pomjeri redove nagore

[ctx: Script command name]
en: Duplicate Selected Lines Down
sr@ijekavianlatin: Udvostruči izabrane redove dolje

[ctx: Script command name]
en: Duplicate Selected Lines Up
sr@ijekavianlatin: Udvostruči izabrane redove gore

[ctx: Script command name]
en: URI-encode Selected Text
sr@ijekavianlatin: URI-kodiraj izabrani tekst

[ctx: Script command name]
en: URI-decode Selected Text
sr@ijekavianlatin: URI-dekodiraj izabrani tekst

en: Sort the selected text or whole document.
sr@ijekavianlatin: Sortira izabrani tekst ili cio dokument.

en: Move selected lines down.
sr@ijekavianlatin: Pomijera izabrane redove nadolje.

en: Move selected lines up.
sr@ijekavianlatin: Pomijera izabrane redove nagore.

en: Remove duplicate lines from the selected text or whole document.
sr@ijekavianlatin: Uklanja duplirane redove iz izabranog teksta ili cijelog dokumenta.

en: Sort the selected text or whole document in natural order.<br>Here is an example to show the difference to the normal sort method:<br>sort(a10, a1, a2) => a1, a10, a2<br>natsort(a10, a1, a2) => a1, a2, a10
sr@ijekavianlatin: Ređa izabrani tekst ili cio dokument prirodnim redoslijedom.<br />Evo primjera koji pokazuje razliku u odnosu na uobičajeni metod:<br /><code>sort(a10, a1, a2) → a1, a10, a2</code><br /><code>natsort(a10, a1, a2) → a1, a2, a10</code>

en: Trims trailing whitespace from selection or whole document.
sr@ijekavianlatin: Uklanja prateće praznine iz izbora ili cijelog dokumenta.

en: Trims leading whitespace from selection or whole document.
sr@ijekavianlatin: Uklanja vodeće praznine iz izbora ili cijelog dokumenta.

en: Trims leading and trailing whitespace from selection or whole document.
sr@ijekavianlatin: Uklanja vodeće i prateće praznine iz izbora ili cijelog dokumenta.

en: Joins selected lines or whole document. Optionally pass a separator to put between each line:<br><code>join ', '</code> will e.g. join lines and separate them by a comma.
sr@ijekavianlatin: Spaja izabrane redove ili cio dokument. Možete proslijediti razdvajač koji će biti umetnut između svaka dva reda:<br />npr. <code>join ', '</code> će spojiti redove zapetama.

en: Removes empty lines from selection or whole document.
sr@ijekavianlatin: Uklanja prazne redove iz izbora ili cijelog dokumenta.

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and replace them with the return value of that callback.<br>Example (join selected lines):<br><code>each 'function(lines){return lines.join(", ");}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>each 'lines.join(", ")'</code>
sr@ijekavianlatin: Poziva JavaScript funkciju datu kao argument nad listom (izabranih) redova i zamjenjuje ih povratnom vrijednošću iz te funkcije.<br />Primjer (spaja izabrane redove):<br /><code>each 'function(lines){return lines.join(", ");}'</code><br />Da biste uštedili nešto kucanja, isto možete postići i ovako:<br /><code>each 'lines.join(", ")'</code>

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and remove those where the callback returns false.<br>Example (see also <code>rmblank</code>):<br><code>filter 'function(l){return l.length > 0;}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>filter 'line.length > 0'</code>
sr@ijekavianlatin: Poziva JavaScript funkciju datu kao argument nad listom (izabranih) redova i uklanja one za koje funkcija vrati netačno.<br />Primjer (v. takođe <code>rmblank</code>):<br /><code>filter 'function(l){return l.length > 0;}'</code><br />Da biste uštedili nešto kucanja, isto možete postići i ovako:<br /><code>filter 'line.length > 0'</code>

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and replace the line with the return value of the callback.<br>Example (see also <code>ltrim</code>):<br><code>map 'function(line){return line.replace(/^\s+/, "");}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>map 'line.replace(/^\s+/, "")'</code>
sr@ijekavianlatin: Poziva JavaScript funkciju datu kao argument nad listom (izabranih) redova i zamjenjuje svaki red povratnom vrijednošću iz funkcije.<br />Primjer (v. takođe <code>ltrim</code>):<br /><code>map 'function(line){return line.replace(/^\s+/, "");}'</code><br />Da biste uštedili nešto kucanja, isto možete postići i ovako:<br /><code>map 'line.replace(/^\s+/, "")'</code>

en: Duplicates the selected lines up.
sr@ijekavianlatin: Udvostručava izabrane redove gore.

en: Duplicates the selected lines down.
sr@ijekavianlatin: Udvostručava izabrane redove dolje.

en: Encode special chars in a single line selection, so the result text can be used as URI.
sr@ijekavianlatin: Kodira ne-ASCII znake u jednorednom izboru, tako da se rezultat može upotrebiti kao URI.

en: Reverse action of URI encode.
sr@ijekavianlatin: Izvrće radnju URI-kodiranja.

[ctx: Autoindent mode]
en: ada
sr@ijekavianlatin: Ada

[ctx: Autoindent mode]
en: C++/boost Style
sr@ijekavianlatin: stil Boosta (C++)

[ctx: Autoindent mode]
en: C Style
sr@ijekavianlatin: stil C‑a

[ctx: Autoindent mode]
en: Latex
sr@ijekavianlatin: LaTeX

[ctx: Autoindent mode]
en: LISP
sr@ijekavianlatin: Lisp

[ctx: Autoindent mode]
en: XML Style
sr@ijekavianlatin: stil XML‑a

en: Function '%1' not found in script: %2
sr@ijekavianlatin: Funkcije „%1“ nema u skripti ‘%2’

en: Error calling %1
sr@ijekavianlatin: Greška pri pozivu „%1“

en: Bad quoting in call: %1. Please escape single quotes with a backslash.
sr@ijekavianlatin: Loše navođenje u pozivu: %1. Izbjegnite jednostruke navodnike kontrakrozom.

en: Could not access view
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pristupim prikazu

en: Error calling 'help %1'
sr@ijekavianlatin: Greška pri pozivu „help %1“

en: No help specified for command '%1' in script %2
sr@ijekavianlatin: Pomoć nije definisana za naredbu „%1“ u skripti ‘%2’

en: Error loading script %1
sr@ijekavianlatin: Greška pri učitavanju skripte ‘%1’

en: Error loading script %1
sr@ijekavianlatin: Greška pri učitavanju skripte ‘%1’

en: Reload all JavaScript files (indenters, command line scripts, etc).
sr@ijekavianlatin: Ponovo učitava sve JavaScript fajlove (uvlakače, skripte komandne linije, itd.)

en: Command not found: %1
sr@ijekavianlatin: Naredba nije nađena: %1

en: Add...
sr@ijekavianlatin: Dodaj...

[ctx: short translation]
en: 1 replacement made | %1 replacements made
sr@ijekavianlatin[0]: izvršena %1 zamjena
sr@ijekavianlatin[1]: izvršene %1 zamjene
sr@ijekavianlatin[2]: izvršeno %1 zamjena
sr@ijekavianlatin[3]: izvršena %1 zamjena

[ctx: short translation]
en: 1 match found | %1 matches found
sr@ijekavianlatin[0]: nađeno %1 poklapanje
sr@ijekavianlatin[1]: nađena %1 poklapanja
sr@ijekavianlatin[2]: nađeno %1 poklapanja
sr@ijekavianlatin[3]: nađeno 1 poklapanje

en: Reached top, continued from bottom
sr@ijekavianlatin: Dosegnut vrh, nastavljam s dna.

en: Reached bottom, continued from top
sr@ijekavianlatin: Dosegnuto dno, nastavljam s vrha.

en: Not found
sr@ijekavianlatin: Nije nađeno

en: Bottom of file reached. Continue from top?
sr@ijekavianlatin: Dosegnut kraj fajla, nastaviti s vrha?

en: Top of file reached. Continue from bottom?
sr@ijekavianlatin: Dosegnut vrh fajla, nastaviti s dna?

en: Continue search?
sr@ijekavianlatin: Nastaviti pretragu?

en: SearchHighLight
sr@ijekavianlatin: Isticanje pretrage

en: Beginning of line
sr@ijekavianlatin: početak reda

en: End of line
sr@ijekavianlatin: kraj reda

en: Any single character (excluding line breaks)
sr@ijekavianlatin: bilo koji znak (osim preloma reda)

en: One or more occurrences
sr@ijekavianlatin: jedno ili više javljanja

en: Zero or more occurrences
sr@ijekavianlatin: nula ili više javljanja

en: Zero or one occurrences
sr@ijekavianlatin: nula ili jedno javljanje

en: <a> through <b> occurrences
sr@ijekavianlatin: od a do b javljanja

en: Group, capturing
sr@ijekavianlatin: grupa, zahvatna

en: Or
sr@ijekavianlatin: ili

en: Set of characters
sr@ijekavianlatin: skup znakova

en: Negative set of characters
sr@ijekavianlatin: negativni skup znakova

en: Whole match reference
sr@ijekavianlatin: upućivač celog poklapanja

en: Reference
sr@ijekavianlatin: upućivač

en: Line break
sr@ijekavianlatin: prelom reda

en: Tab
sr@ijekavianlatin: tabulator

en: Word boundary
sr@ijekavianlatin: granica reči

en: Not word boundary
sr@ijekavianlatin: nije granica riječi

en: Digit
sr@ijekavianlatin: cifra

en: Non-digit
sr@ijekavianlatin: nije cifra

en: Whitespace (excluding line breaks)
sr@ijekavianlatin: praznina (osim preloma reda)

en: Non-whitespace (excluding line breaks)
sr@ijekavianlatin: nije praznina (osim preloma reda)

en: Word character (alphanumerics plus '_')
sr@ijekavianlatin: znak riječi (alfanumerički i podvlaka)

en: Non-word character
sr@ijekavianlatin: nije znak riječi

en: Octal character 000 to 377 (2^8-1)
sr@ijekavianlatin: oktalni znak 000 do 377 (2^8-1)

en: Hex character 0000 to FFFF (2^16-1)
sr@ijekavianlatin: heksadekadni znak 0000 do FFFF (2^16-1)

en: Backslash
sr@ijekavianlatin: kontrakroz

en: Group, non-capturing
sr@ijekavianlatin: grupa, nezahvatna

en: Lookahead
sr@ijekavianlatin: preduvid

en: Negative lookahead
sr@ijekavianlatin: negativni preduvid

en: Begin lowercase conversion
sr@ijekavianlatin: početak pretvaranja u mala

en: Begin uppercase conversion
sr@ijekavianlatin: početak pretvaranja u velika

en: End case conversion
sr@ijekavianlatin: kraj pretvaranja slova

en: Lowercase first character conversion
sr@ijekavianlatin: pretvaranje prvog slova u malo

en: Uppercase first character conversion
sr@ijekavianlatin: pretvaranje prvog slova u veliko

en: Replacement counter (for Replace All)
sr@ijekavianlatin: brojač zamjena (pri zamjeni svega)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: F&ind:
sr@ijekavianlatin: &Nađi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, pattern)
en: Text to search for
sr@ijekavianlatin: Tekst koji treba potražiti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, findNext) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, next)
en: Jump to next match
sr@ijekavianlatin: Skoči na sljedeće poklapanje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, findPrev) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, prev)
en: Jump to previous match
sr@ijekavianlatin: Skoči na prethodno poklapanje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, matchCase)
en: Match case sensitive
sr@ijekavianlatin: Razlikuj veličinu slova

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, mutate)
en: Switch to power search and replace bar
sr@ijekavianlatin: Prebaci na traku napredne pretrage i zamjene

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Rep&lace:
sr@ijekavianlatin: &Zamijeni:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Mode:
sr@ijekavianlatin: &Režim:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, searchMode)
en: Search mode
sr@ijekavianlatin: Režim traženja

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Plain text
sr@ijekavianlatin: obični tekst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Whole words
sr@ijekavianlatin: cijele riječi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Escape sequences
sr@ijekavianlatin: izbjegavački nizovi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Regular expression
sr@ijekavianlatin: regularni izraz

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, selectionOnly)
en: Search in the selection only
sr@ijekavianlatin: Traži samo unutar izbora

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, replaceNext)
en: Replace next match
sr@ijekavianlatin: Zamijeni sljedeće poklapanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replaceNext) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_replaceBtn)
en: &Replace
sr@ijekavianlatin: &Zamijeni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, replaceAll)
en: Replace all matches
sr@ijekavianlatin: Zamijeni sva poklapanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replaceAll)
en: Replace &All
sr@ijekavianlatin: Zamijeni &sve

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, findAll)
en: &Find All
sr@ijekavianlatin: Nađi &sve

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, mutate)
en: Switch to incremental search bar
sr@ijekavianlatin: Prebaci na traku postepene pretrage

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, replacement)
en: Text to replace with
sr@ijekavianlatin: Tekst kojim se zamjenjuje

en: Spell check canceled.
sr@ijekavianlatin: Provjera pravopisa otkazana.

[ctx: progress label]
en: Spell checking in progress...
sr@ijekavianlatin: Provjera pravopisa u toku...

[ctx: @title:window]
en: Check Spelling
sr@ijekavianlatin: Provera pravopisa

en: Spell check complete.
sr@ijekavianlatin: Provjera pravopisa završena.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: <qt><p>This word was considered to be an "unknown word" because it does not match any entry in the dictionary currently in use. It may also be a word in a foreign language.</p>
    <p>If the word is not misspelled, you may add it to the dictionary by clicking <b>Add to Dictionary</b>. If you do not want to add the unknown word to the dictionary, but you want to leave it unchanged, click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b>.</p>
    <p>However, if the word is misspelled, you can try to find the correct replacement in the list below. If you cannot find a replacement there, you may type it in the text box below, and click <b>Replace</b> or <b>Replace All</b>.</p>
    </qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Ova reč je prijavljena kao „nepoznata“ zato što ne poklapa nijedan unos u rečniku koji se trenutno koristi. Takođe može biti reč na nekom drugom jeziku.</p><p>Ako reč nije pogrešno napisana, možete je dodati u rečnik klikom na <i>Dodaj u rječnik</i>. Ako ne želite da dodate nepoznatu reč u rečnik, ali ne želite ni da je izmenite, kliknite na <i>Ignoriši</i> ili <i>Ignoriši sve</i>.</p><p>Ako reč pak jeste pogrešno napisana, možete potražiti ispravnu zamenu na spisku ispod. Ako nema takve, možete uneti zamenu u polje ispod pa kliknuti na <i>Zamijeni</i> ili <i>Zamijeni sve</i>.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Unknown word:
sr@ijekavianlatin: Nepoznata reč:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: Unknown word
sr@ijekavianlatin: Nepoznata reč

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: <b>misspelled</b>
sr@ijekavianlatin: <b>pogreška</b>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_addBtn)
en: <qt>
    <p>The unknown word was detected and considered unknown because it is not included in the dictionary.<br>
    Click here if you consider the unknown word not to be misspelled, and you want to avoid wrongly detecting it again in the future. If you want to let it remain as is, but not add it to the dictionary, then click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b> instead.</p>
    </qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Nađena je nepoznata reč, u smislu da se ne nalazi u rečniku.</p><p>Kliknite ovde ako ne mislite da je reč pogrešno napisana i želite da se ubuduće ne prijavljuje. Ako hoćete da je ostavite ovakvom ali ne i da je dodate u rečnik, kliknite na <i>Ignoriši</i> ili <i>Ignoriši sve</i>.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addBtn)
en: << Add to Dictionary
sr@ijekavianlatin: << Dodaj u rječnik

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: <qt>
    <p>If the unknown word is misspelled, you should type the correction for your misspelled word here or select it from the list below.</p>
    <p>You can then click <b>Replace</b> if you want to correct only this occurrence of the word or <b>Replace All</b> if you want to correct all occurrences.</p>
    </qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Ako je nepoznata reč pogrešno napisana, ovde možete da unesete popravku, ili da izaberete jednu od ponuđenih reči sa donjeg spiska.</p><p>Zatim kliknite na <i>Zamijeni</i> ako želite da ispravite samo ovo pojavljivanje, ili na <i>Zamijeni sve</i> za ispravljanje svih pojavljivanja.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Replace with:
sr@ijekavianlatin: Zamijeni sa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_suggestBtn)
en: S&uggest
sr@ijekavianlatin: &Predloži

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_replaceBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to replace this occurrence of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Kliknite ovde da zamenite ovo pojavljivanje nepoznate reči unosom iz polja gore levo.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_skipBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to let this occurrence of the unknown word remain as is.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Kliknite ovde da ostavite ovo pojavljivanje nepoznate reči takvim kakvo je.</p><p>Ova radnja je korisna kada je reč ime, akronim, strana reč, ili bilo kakva druga nepoznata reč koju želite da upotrebite ali ne i da dodate u rečnik.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Sonnet::DictionaryComboBox, m_language)
en: <qt>
    <p>Select the language of the document you are proofing here.</p>
    </qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Ovde birate jezik dokumenta koji proveravate.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Language:
sr@ijekavianlatin: &Jezik:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (Sonnet::DictionaryComboBox, m_language)
en: Language Selection
sr@ijekavianlatin: Izbor jezika

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_autoCorrect) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_skipAllBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to let all occurrences of the unknown word remain as they are.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Kliknite ovde da ostavite sva pojavljivanja nepoznate reči takvim kakva su.</p><p>Ova radnja je korisna kada je reč ime, akronim, strana reč, ili bilo kakva druga nepoznata reč koju želite da upotrebite ali ne i da dodate u rečnik.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_autoCorrect)
en: Autocorrect
sr@ijekavianlatin: Automatski ispravi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_replaceAllBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to replace all occurrences of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Kliknite ovde da zamenite sva pojavljivanja nepoznate reči unosom iz polja gore levo.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_replaceAllBtn)
en: R&eplace All
sr@ijekavianlatin: Zamijeni &sve

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_skipAllBtn)
en: I&gnore All
sr@ijekavianlatin: I&gnoriši sve

en: Spelling (from cursor)...
sr@ijekavianlatin: Pravopis (od kursora)...

en: Check the document's spelling from the cursor and forward
sr@ijekavianlatin: Provjeri pravopis dokumenta od kursora unapred

en: Ignore Word
sr@ijekavianlatin: Ignoriši riječ

en: Add to Dictionary
sr@ijekavianlatin: Dodaj u rječnik

en: The file was not closed properly.
sr@ijekavianlatin: Fajl je nepravilno zatvoren.

en: View Changes
sr@ijekavianlatin: Prikaži izmjene

en: Recover Data
sr@ijekavianlatin: Povrati podatke

en: Discard
sr@ijekavianlatin: Odbaci

[ctx: @item:intable Text context]
en: Normal
sr@ijekavianlatin: običan

[ctx: @item:intable Text context]
en: Keyword
sr@ijekavianlatin: ključna riječ

[ctx: @item:intable Text context]
en: Function
sr@ijekavianlatin: funkcija

[ctx: @item:intable Text context]
en: Variable
sr@ijekavianlatin: promjenljiva

[ctx: @item:intable Text context]
en: Control Flow
sr@ijekavianlatin: upravljanje tokom

[ctx: @item:intable Text context]
en: Operator
sr@ijekavianlatin: operator

[ctx: @item:intable Text context]
en: Built-in
sr@ijekavianlatin: ugrađeno

[ctx: @item:intable Text context]
en: Extension
sr@ijekavianlatin: proširenje

[ctx: @item:intable Text context]
en: Preprocessor
sr@ijekavianlatin: predobrađivač

[ctx: @item:intable Text context]
en: Attribute
sr@ijekavianlatin: atribut

[ctx: @item:intable Text context]
en: Character
sr@ijekavianlatin: znak

[ctx: @item:intable Text context]
en: Special Character
sr@ijekavianlatin: posebni znak

[ctx: @item:intable Text context]
en: String
sr@ijekavianlatin: niska

[ctx: @item:intable Text context]
en: Verbatim String
sr@ijekavianlatin: doslovna niska

[ctx: @item:intable Text context]
en: Special String
sr@ijekavianlatin: posebna niska

[ctx: @item:intable Text context]
en: Imports, Modules, Includes
sr@ijekavianlatin: uvoženja, moduli, uključivanja

[ctx: @item:intable Text context]
en: Data Type
sr@ijekavianlatin: tip podatka

[ctx: @item:intable Text context]
en: Decimal/Value
sr@ijekavianlatin: dekadno/vrijednost

[ctx: @item:intable Text context]
en: Base-N Integer
sr@ijekavianlatin: cjelobrojni osn. n

[ctx: @item:intable Text context]
en: Floating Point
sr@ijekavianlatin: realni

[ctx: @item:intable Text context]
en: Constant
sr@ijekavianlatin: konstanta

[ctx: @item:intable Text context]
en: Comment
sr@ijekavianlatin: komentar

[ctx: @item:intable Text context]
en: Documentation
sr@ijekavianlatin: dokumentacija

[ctx: @item:intable Text context]
en: Annotation
sr@ijekavianlatin: tumačenje

[ctx: @item:intable Text context]
en: Comment Variable
sr@ijekavianlatin: promjenljiva komentara

[ctx: @item:intable Text context]
en: Region Marker
sr@ijekavianlatin: marker oblasti

[ctx: @item:intable Text context]
en: Information
sr@ijekavianlatin: informacija

[ctx: @item:intable Text context]
en: Warning
sr@ijekavianlatin: upozorenje

[ctx: @item:intable Text context]
en: Alert
sr@ijekavianlatin: upozorenje

[ctx: @item:intable Text context]
en: Others
sr@ijekavianlatin: drugo

[ctx: @item:intable Text context]
en: Error
sr@ijekavianlatin: greška

[ctx: Autoindent mode]
en: None
sr@ijekavianlatin: nikakvo

[ctx: Autoindent mode]
en: Normal
sr@ijekavianlatin: obično

en: Set &Bookmark
sr@ijekavianlatin: Postavi &obilježivač

en: If a line has no bookmark then add one, otherwise remove it.
sr@ijekavianlatin: Ako red nema obilježivač onda dodajte jedan, inače ga uklonite.

en: Clear &All Bookmarks
sr@ijekavianlatin: Ukloni &sve obilježivače

en: Remove all bookmarks of the current document.
sr@ijekavianlatin: Ukloni sve obilježivače iz tekućeg dokumenta.

en: Next Bookmark
sr@ijekavianlatin: Sljedeći obilježivač

en: Go to the next bookmark.
sr@ijekavianlatin: Idi na sljedeći obilježivač.

en: Previous Bookmark
sr@ijekavianlatin: Prethodni obilježivač

en: Go to the previous bookmark.
sr@ijekavianlatin: Idi na prethodni obilježivač.

en: &Bookmarks
sr@ijekavianlatin: &Obilježivači

en: &Next: %1 - "%2"
sr@ijekavianlatin: &Sljedeći: %1 — „%2“

en: &Previous: %1 - "%2"
sr@ijekavianlatin: &Prethodni: %1 - „%2“

en: <p>indent</p><p>Indents the selected lines or the current line</p>
sr@ijekavianlatin: <p><tt>indent</tt></p><p>Uvlači izabrane redove ili tekući red.</p>

en: <p>unindent</p><p>Unindents the selected lines or current line.</p>
sr@ijekavianlatin: <p><tt>unindent</tt></p><p>Izvlači izabrane redove ili tekući red.</p>

en: <p>cleanindent</p><p>Cleans up the indentation of the selected lines or current line according to the indentation settings in the document. </p>
sr@ijekavianlatin: <p><tt>cleanindent</tt></p><p>Uklanja uvlačenje izabranih redova ili tekućeg reda, prema postavkama uvlačenja u dokumentu.</p>

en: <p>comment</p><p>Inserts comment markers to make the selection or selected lines or current line a comment according to the text format as defined by the syntax highlight definition for the document.</p>
sr@ijekavianlatin: <p><tt>comment</tt></p><p>Umeće markere komentara da bi se izbor ili izabrani redovi ili tekući red učinili komentarom, prema formatu teksta definisanom isticanjem sintakse u dokumentu.</p>

en: <p>uncomment</p><p>Removes comment markers from the selection or selected lines or current line according to the text format as defined by the syntax highlight definition for the document.</p>
sr@ijekavianlatin: <p><tt>uncomment</tt></p><p>Uklanja markere komentara sa izbora ili izabranih redova ili tekućeg reda, prema formatu teksta definisanom isticanjem sintakse u dokumentu.</p>

en: <p>goto <b>line number</b></p><p>This command navigates to the specified line number.</p>
sr@ijekavianlatin: <p><tt>goto <b>broj‑reda</b></tt></p><p>Ova naredba prelazi na zadati broj reda.</p>

en: <p>set-indent-pasted-text <b>enable</b></p><p>If enabled, indentation of text pasted from the clipboard is adjusted using the current indenter.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
sr@ijekavianlatin: <p><tt>set-indent-pasted-text <b>uključeno</b></tt></p><p>Ako je uključeno, uvlačenje teksta nalepljenog iz klipborda podešava se trenutnim uvlakačem.</p><p>Moguće vrednosti tačnog: <tt>1, on, true</tt>;<br/>moguće vrednosti netačnog: <tt>0, off, false</tt>.</p>

en: Deletes the current line.
sr@ijekavianlatin: Briše tekući red.

en: <p>set-tab-width <b>width</b></p><p>Sets the tab width to the number <b>width</b></p>
sr@ijekavianlatin: <p><tt>set-tab-width <b>širina</b></tt></p><p>Postavlja širinu tabulatora na zadati broj.</p>

en: <p>set-replace-tab <b>enable</b></p><p>If enabled, tabs are replaced with spaces as you type.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
sr@ijekavianlatin: <p><tt>set-replace-tab <b>uključeno</b></tt></p><p>Ako je uključeno, tabulatori se smenjuju razmacima dok kucate.</p><p>Moguće vrednosti tačnog: <tt>1, on, true</tt>;<br/>moguće vrednosti netačnog: <tt>0, off, false</tt>.</p>

en: <p>set-show-tabs <b>enable</b></p><p>If enabled, TAB characters and trailing whitespace will be visualized by a small dot.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
sr@ijekavianlatin: <p><tt>set-show-tabs <b>uključeno</b></tt></p><p>Ako je uključeno, tabulatori i prateći razmaci biće istaknuti malom tačkom.</p><p>Moguće vrednosti tačnog: <tt>1, on, true</tt>;<br/>moguće vrednosti netačnog: <tt>0, off, false</tt>.</p>

en: <p>set-remove-trailing-spaces <b>mode</b></p><p>Removes the trailing spaces in the document depending on the <b>mode</b>.</p><p>Possible values:<ul><li><b>none</b>: never remove trailing spaces.</li><li><b>modified</b>: remove trailing spaces only of modified lines.</li><li><b>all</b>: remove trailing spaces in the entire document.</li></ul></p>
sr@ijekavianlatin: <p><tt>set-remove-trailing-spaces <b>režim</b></tt></p><p>Uklanja prateće razmake u dokumentu po zadatom režimu.</p><p>Moguće vrednosti:</p><ul><li><tt>none</tt>: bez uklanjanja pratećih razmaka.</li><li><tt>modified</tt>: uklanjanje pratećih razmaka samo iz izmenjenih redova.</li><li><tt>all</tt>: uklanjanje pratećih razmaka iz celog dokumenta.</li></ul>

en: <p>set-indent-width <b>width</b></p><p>Sets the indentation width to the number <b>width</b>. Used only if you are indenting with spaces.</p>
sr@ijekavianlatin: <p><tt>set-indent-width <b>širina</b></tt></p><p>Postavlja širinu uvlačenja na zadati broj. Važi samo za uvlačenje razmacima.</p>

en: <p>set-indent-mode <b>mode</b></p><p>The mode parameter is a value as seen in the Tools - Indentation menu</p>
sr@ijekavianlatin: <p><tt>set-indent-mode <b>režim</b></tt></p><p>Argument režima je jedna od vrednosti iz menija <i>Alatke→Uvlačenje</i>.</p>

en: <p>set-auto-indent <b>enable</b></p><p>Enable or disable autoindentation.</p><p>possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
sr@ijekavianlatin: <p><tt>set-auto-indent <b>uključeno</b></tt></p><p>Uključuje i isključuje automatsko uvlačenje.</p><p>Moguće vrednosti tačnog: <tt>1, on, true</tt>;<br/>moguće vrednosti netačnog: <tt>0, off, false</tt>.</p>

en: <p>set-line-numbers <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the line numbers pane.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
sr@ijekavianlatin: <p><tt>set-line-numbers <b>uključeno</b></tt></p><p>Postavlja vidljivost okna sa brojevima redova.</p><p>Moguće vrednosti tačnog: <tt>1, on, true</tt>;<br/>moguće vrednosti netačnog: <tt>0, off, false</tt>.</p>

en: <p>set-folding-markers <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the folding markers pane.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
sr@ijekavianlatin: <p><tt>set-folding-markers <b>uključeno</b></tt></p><p>Postavlja vidljivost okna sa markerima sažimanja.</p><p>Moguće vrednosti tačnog: <tt>1, on, true</tt>;<br/>moguće vrednosti netačnog: <tt>0, off, false</tt>.</p>

en: <p>set-icon-border <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the icon border.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
sr@ijekavianlatin: <p><tt>set-icon-border <b>uključeno</b></tt></p><p>Postavlja vidljivost pojasa ikonica.</p><p>Moguće vrednosti tačnog: <tt>1, on, true</tt>;<br/>moguće vrednosti netačnog: <tt>0, off, false</tt>.</p>

en: <p>set-word-wrap <b>enable</b></p><p>Enables dynamic word wrap according to <b>enable</b></p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
sr@ijekavianlatin: <p><tt>set-word-wrap <b>uključeno</b></tt></p><p>Aktivira i deaktivira dinamički prelom redova.</p><p>Moguće vrednosti tačnog: <tt>1, on, true</tt>;<br/>moguće vrednosti netačnog: <tt>0, off, false</tt>.</p>

en: <p>set-word-wrap-column <b>width</b></p><p>Sets the line width for hard wrapping to <b>width</b>. This is used if you are having your text wrapped automatically.</p>
sr@ijekavianlatin: <p><tt>set-word-wrap-column <b>širina</b></tt></p><p>Postavlja širinu reda pri statičkom prelamanju. Važi samo ako je izabrano automatsko prelamanje teksta.</p>

en: <p>set-replace-tabs-save <b>enable</b></p><p>When enabled, tabs will be replaced with whitespace whenever the document is saved.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
sr@ijekavianlatin: <p><tt>set-replace-tabs-save <b>uključeno</b></tt></p><p>Ako je uključeno, tabulatori se smenjuju razmacima pri svakom upisivanju dokumenta.</p><p>Moguće vrednosti tačnog: <tt>1, on, true</tt>;<br/>moguće vrednosti netačnog: <tt>0, off, false</tt>.</p>

en: <p>set-highlight <b>highlight</b></p><p>Sets the syntax highlighting system for the document. The argument must be a valid highlight name, as seen in the Tools → Highlighting menu. This command provides an autocompletion list for its argument.</p>
sr@ijekavianlatin: <p><tt>set-highlight <b>isticanje</b></tt></p><p>Postavlja isticanje sintakse u dokumentu. Argument mora biti jedno od poznatih imena isticanja, datih u meniju <i>Alatke→Isticanje</i>. Ova naredba pruža listu samodopune za argument.</p>

en: <p>set-mode <b>mode</b></p><p>Sets the mode as seen in Tools - Mode</p>
sr@ijekavianlatin: <p><tt>set-mode <b>režim</b></tt></p><p>Postavlja režim, prema meniju <i>Alatke→Režim</i>.</p>

en: <p>set-show-indent <b>enable</b></p><p>If enabled, indentation will be visualized by a vertical dotted line.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
sr@ijekavianlatin: <p><tt>set-show-indent <b>uključeno</b></tt></p><p>Ako je uključeno, uvlačenje se predstavlja uspravnom istačkanom linijom.</p><p>Moguće vrednosti tačnog: <tt>1, on, true</tt>;<br/>moguće vrednosti netačnog: <tt>0, off, false</tt>.</p>

en: <p>Open the Print dialog to print the current document.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Otvara dijalog za štampanje tekućeg dokumenta.</p>

en: Missing argument. Usage: %1 <value>
sr@ijekavianlatin: Nedostaje argument. Upotreba: %1 <vrednost>

en: No such highlighting '%1'
sr@ijekavianlatin: Isticanje „%1“ ne postoji

en: No such mode '%1'
sr@ijekavianlatin: Režim „%1“ ne postoji

en: Failed to convert argument '%1' to integer.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pretvorim argument %1 u cjelobrojni.

en: Width must be at least 1.
sr@ijekavianlatin: Širina mora biti bar 1.

en: Column must be at least 1.
sr@ijekavianlatin: Kolona mora biti bar 1.

en: Usage: %1 on|off|1|0|true|false
sr@ijekavianlatin: Upotreba: %1 on|off|1|0|true|false

en: Bad argument '%1'. Usage: %2 on|off|1|0|true|false
sr@ijekavianlatin: Loš argument „%1“. Upotreba: %2 on|off|1|0|true|false

en: Usage: set-remove-trailing-spaces 0|-|none or 1|+|mod|modified or 2|*|all
sr@ijekavianlatin: Upotreba: „set-remove-trailing-spaces 0|-|none“ ili „1|+|mod|modified“ ili „2|*|all“

en: Unknown command '%1'
sr@ijekavianlatin: Nepoznata naredba „%1“

en: <p> char <b>identifier</b> </p><p>This command allows you to insert literal characters by their numerical identifier, in decimal, octal or hexadecimal form.</p><p>Examples:<ul><li>char <b>234</b></li><li>char <b>0x1234</b></li></ul></p>
sr@ijekavianlatin: <p><tt>char <b>identifikator</b></tt></p><p>Ova naredba omogućava umetanje znakova po njihovom brojevnom identifikatoru, u dekadnom, oktalnom ili heksadekadnom obliku.</p><p>Primeri:</p><ul><li><tt>char 234</tt></li><li><tt>char 0x1234</tt></li></ul>

en: <p>date or date <b>format</b></p><p>Inserts a date/time string as defined by the specified format, or the format yyyy-MM-dd hh:mm:ss if none is specified.</p><p>Possible format specifiers are:<table><tr><td>d</td><td>The day as number without a leading zero (1-31).</td></tr><tr><td>dd</td><td>The day as number with a leading zero (01-31).</td></tr><tr><td>ddd</td><td>The abbreviated localized day name (e.g. 'Mon'..'Sun').</td></tr><tr><td>dddd</td><td>The long localized day name (e.g. 'Monday'..'Sunday').</td></tr><tr><td>M</td><td>The month as number without a leading zero (1-12).</td></tr><tr><td>MM</td><td>The month as number with a leading zero (01-12).</td></tr><tr><td>MMM</td><td>The abbreviated localized month name (e.g. 'Jan'..'Dec').</td></tr><tr><td>yy</td><td>The year as two digit number (00-99).</td></tr><tr><td>yyyy</td><td>The year as four digit number (1752-8000).</td></tr><tr><td>h</td><td>The hour without a leading zero (0..23 or 1..12 if AM/PM display).</td></tr><tr><td>hh</td><td>The hour with a leading zero (00..23 or 01..12 if AM/PM display).</td></tr><tr><td>m</td><td>The minute without a leading zero (0..59).</td></tr><tr><td>mm</td><td>The minute with a leading zero (00..59).</td></tr><tr><td>s</td><td>The second without a leading zero (0..59).</td></tr><tr><td>ss</td><td>The second with a leading zero (00..59).</td></tr><tr><td>z</td><td>The milliseconds without leading zeroes (0..999).</td></tr><tr><td>zzz</td><td>The milliseconds with leading zeroes (000..999).</td></tr><tr><td>AP</td><td>Use AM/PM display. AP will be replaced by either "AM" or "PM".</td></tr><tr><td>ap</td><td>Use am/pm display. ap will be replaced by either "am" or "pm".</td></tr></table></p>
sr@ijekavianlatin: <p><tt>date</tt> ili <tt>date <b>format</b></tt></p><p>Umeće nisku datuma-vremena prema zadatom formatu, inače u formatu <tt>yyyy-MM-dd hh:mm:ss</tt> ako se ne zada.</p><p>Moguće odrednice formata:<table><tr><td><tt>d</tt></td><td>Dan kao broj, bez vodeće nule (1–31).</td></tr><tr><td><tt>dd</tt></td><td>Dan kao broj, sa vodećom nulom (01–31).</td></tr><tr><td><tt>ddd</tt></td><td>Skraćeno lokalno ime dana (npr. pon–ned).</td></tr><tr><td><tt>dddd</tt></td><td>Dugačko lokalno ime dana (npr. ponedeljak–nedelja).</td></tr><tr><td><tt>M</tt></td><td>Mesec kao broj, bez vodeće nule (1–12).</td></tr><tr><td><tt>MM</tt></td><td>Mesec kao broj, sa vodećom nulom (01–12).</td></tr><tr><td><tt>MMM</tt></td><td>Skraćeno lokalno ime meseca (npr. jan‑dec).</td></tr><tr><td><tt>yy</tt></td><td>Dvocifrena godina (00–99).</td></tr><tr><td><tt>yyyy</tt></td><td>Četvorocifrena godina (1752–8000).</td></tr><tr><td><tt>h</tt></td><td>Sat bez vodeće nule (0–23 ili 1–12 u dvanaestočasovnom prikazu).</td></tr><tr><td><tt>hh</tt></td><td>Sat sa vodećom nulom (00–23 ili 01–12 u dvanaestočasovnom prikazu).</td></tr><tr><td><tt>m</tt></td><td>Minut bez vodeće nule (0–59).</td></tr><tr><td><tt>mm</tt></td><td>Minut sa vodećom nulom (00–59).</td></tr><tr><td><tt>s</tt></td><td>Sekunda bez vodeće nule (0–59).</td></tr><tr><td><tt>ss</tt></td><td>Sekunda sa vodećom nulom (00–59).</td></tr><tr><td><tt>z</tt></td><td>Milisekunda bez vodećih nula (0–999).</td></tr><tr><td><tt>zzz</tt></td><td>Milisekunda sa vodećim nulama (000–999).</td></tr><tr><td><tt>AP</tt></td><td>Dvanaestočasovni prikaz. <tt>AP</tt> će biti zamenjeno ili sa AM ili sa PM.</td></tr><tr><td><tt>ap</tt></td><td>Dvanaestočasovni prikaz. <tt>AP</tt> će biti zamenjeno ili sa am ili sa pm.</td></tr></table></p>

en: Kate Part
sr@ijekavianlatin: Kate dio

en: Embeddable editor component
sr@ijekavianlatin: Ugnjezdiva uređivačka komponenta

en: Christoph Cullmann
sr@ijekavianlatin: Kristof Kulman

en: Maintainer
sr@ijekavianlatin: održavalac

en: Dominik Haumann
sr@ijekavianlatin: Dominik Hauman

en: Core Developer
sr@ijekavianlatin: programer jezgra

en: Milian Wolff
sr@ijekavianlatin: Milijan Volf

en: Joseph Wenninger
sr@ijekavianlatin: Jozef Veninger

en: Bernhard Beschow
sr@ijekavianlatin: Bernhard Bešov

en: Developer
sr@ijekavianlatin: programer

en: Michel Ludwig
sr@ijekavianlatin: Mihel Ludvig

en: On-the-fly spell checking
sr@ijekavianlatin: provjera pravopisa u letu

en: Pascal Létourneau
sr@ijekavianlatin: Paskal Leturno

en: Large scale bug fixing
sr@ijekavianlatin: mnogobrojne popravke grešaka

en: Hamish Rodda
sr@ijekavianlatin: Hamiš Roda

en: Waldo Bastian
sr@ijekavianlatin: Valdo Bastijan

en: The cool buffersystem
sr@ijekavianlatin: žešći baferski sistem

en: Charles Samuels
sr@ijekavianlatin: Čarls Semjuels

en: The Editing Commands
sr@ijekavianlatin: uređivačke naredbe

en: Matt Newell
sr@ijekavianlatin: Met Njuel

en: Testing, ...
sr@ijekavianlatin: isprobavanje...

en: Michael Bartl
sr@ijekavianlatin: Mihael Bartl

en: Former Core Developer
sr@ijekavianlatin: bivši programer jezgra

en: Michael McCallum
sr@ijekavianlatin: Majkl Mekalum

en: Michael Koch
sr@ijekavianlatin: Mihael Koh

en: KWrite port to KParts
sr@ijekavianlatin: prebacivanje K‑pisanja na K‑dijelove

en: Christian Gebauer
sr@ijekavianlatin: Kristijan Gebauer

en: Simon Hausmann
sr@ijekavianlatin: Simon Hausman

en: KWrite Undo History, Kspell integration
sr@ijekavianlatin: istorijat opoziva za K‑pisanje, integracija Kspella

en: Scott Manson
sr@ijekavianlatin: Skot Menson

en: KWrite XML Syntax highlighting support
sr@ijekavianlatin: isticanje sintakse XML‑a u K‑pisanju

en: John Firebaugh
sr@ijekavianlatin: Džon Fajerbo

en: Patches and more
sr@ijekavianlatin: zakrpe i još toga

en: Mirko Stocker
sr@ijekavianlatin: Mirko Stoker

en: Various bugfixes
sr@ijekavianlatin: razne ispravke

en: Matthew Woehlke
sr@ijekavianlatin: Metju Velke

en: Selection, KColorScheme integration
sr@ijekavianlatin: biranje, integracija šema boja

en: Sebastian Pipping
sr@ijekavianlatin: Sebastijan Piping

en: Search bar back- and front-end
sr@ijekavianlatin: pozadina i pročelje za traku pretrage

en: Jochen Wilhelmy
sr@ijekavianlatin: Johen Vilhelmi

en: Original KWrite Author
sr@ijekavianlatin: prvobitni autor K‑pisanja

en: Gerald Senarclens de Grancy
sr@ijekavianlatin: Žeral Sanarklan de Gransi

en: QA and Scripting
sr@ijekavianlatin: obezbeđivanje kvaliteta i skriptovanje

en: Matteo Merli
sr@ijekavianlatin: Mateo Merli

en: Highlighting for RPM Spec-Files, Perl, Diff and more
sr@ijekavianlatin: isticanje RPM odrednica, Perla, razlika i još toga

en: Rocky Scaletta
sr@ijekavianlatin: Roki Skaleta

en: Highlighting for VHDL
sr@ijekavianlatin: isticanje VHDL‑a

en: Yury Lebedev
sr@ijekavianlatin: Jurij Lebedev

en: Highlighting for SQL
sr@ijekavianlatin: isticanje SQL‑a

en: Chris Ross
sr@ijekavianlatin: Kris Ros

en: Highlighting for Ferite
sr@ijekavianlatin: isticanje Feritea

en: Nick Roux
sr@ijekavianlatin: Nik Rouks

en: Highlighting for ILERPG
sr@ijekavianlatin: isticanje ILERPG‑a

en: Carsten Niehaus
sr@ijekavianlatin: Karsten Nihaus

en: Highlighting for LaTeX
sr@ijekavianlatin: isticanje LaTeXa

en: Per Wigren
sr@ijekavianlatin: Per Vigren

en: Highlighting for Makefiles, Python
sr@ijekavianlatin: isticanje spravifajlova, Pythona

en: Jan Fritz
sr@ijekavianlatin: Jan Fric

en: Highlighting for Python
sr@ijekavianlatin: isticanje Pythona

en: Daniel Naber
sr@ijekavianlatin: Danijel Naber

en: Highlighting for Scheme
sr@ijekavianlatin: isticanje Scheme

en: Cristi Dumitrescu
sr@ijekavianlatin: Kristi Dumitresku

en: PHP Keyword/Datatype list
sr@ijekavianlatin: spisak ključnih riječi i tipova za PHP

en: Carsten Pfeiffer
sr@ijekavianlatin: Karsten Pfajfer

en: Very nice help
sr@ijekavianlatin: simpatična pomoć

en: Bruno Massa
sr@ijekavianlatin: Bruno Masa

en: Highlighting for Lua
sr@ijekavianlatin: isticanje Lue

en: All people who have contributed and I have forgotten to mention
sr@ijekavianlatin: svi koji su doprinijeli, a ja zaboravih da ih spomenem

en: Configure
sr@ijekavianlatin: Podesi

en: replace with %1?
sr@ijekavianlatin: zamijeniti sa %1?

[ctx: substituted into the previous message]
en: 1 line | %1 lines
sr@ijekavianlatin[0]: u %1 redu
sr@ijekavianlatin[1]: u %1 reda
sr@ijekavianlatin[2]: u %1 redova
sr@ijekavianlatin[3]: u jednom redu

[ctx: %2 is the translation of the next message]
en: 1 replacement done on %2 | %1 replacements done on %2
sr@ijekavianlatin[0]: izvršena %1 zamjena u %2
sr@ijekavianlatin[1]: izvršene %1 zamjene u %2
sr@ijekavianlatin[2]: izvršeno %1 zamijena u %2
sr@ijekavianlatin[3]: izvršena jedna zamjena u %2

en: Kate Handbook.
sr@ijekavianlatin: Priručnik za Kate

en: true
sr@ijekavianlatin: tačno

en: false
sr@ijekavianlatin: netačno

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: none
sr@ijekavianlatin: nigde

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: modified
sr@ijekavianlatin: izmijenjeni

en: Show list of valid variables.
sr@ijekavianlatin: Prikaži spisak dostupnih promenljivih

[ctx: short translation please]
en: Enable automatic insertion of brackets.
sr@ijekavianlatin: automatsko umetanje zagrada

[ctx: short translation please]
en: Set the number of autocenter lines.
sr@ijekavianlatin: broj redova za automatsko centriranje

[ctx: short translation please]
en: Set the document background color.
sr@ijekavianlatin: boja pozadine dokumenta

[ctx: short translation please]
en: Pressing backspace in leading whitespace unindents.
sr@ijekavianlatin: Backspace na vodećoj praznini izvlači

[ctx: short translation please]
en: Enable block selection mode.
sr@ijekavianlatin: blokovski izbor

[ctx: short translation please]
en: Enable the byte order mark (BOM) when saving Unicode files.
sr@ijekavianlatin: marker redoslijeda bajtova (BOM) pri upisivanju Unicode fajlova

[ctx: short translation please]
en: Set the color for the bracket highlight.
sr@ijekavianlatin: boja za isticanje zagrada

[ctx: short translation please]
en: Set the background color for the current line.
sr@ijekavianlatin: pozadinska boja za tekući red

[ctx: short translation please]
en: Set the default dictionary used for spell checking.
sr@ijekavianlatin: podrazumevani rečnik za proveru pravopisa

[ctx: short translation please]
en: Enable dynamic word wrap of long lines.
sr@ijekavianlatin: dinamičko prelamanje dugačkih redova

[ctx: short translation please]
en: Sets the end of line mode.
sr@ijekavianlatin: režim kraja reda

[ctx: short translation please]
en: Enable folding markers in the editor border.
sr@ijekavianlatin: markeri za sažimanje na ivici uređivača

[ctx: short translation please]
en: Enable folding preview in the editor border.
sr@ijekavianlatin: prikaz sažetog na ivici uređivača

[ctx: short translation please]
en: Set the point size of the document font.
sr@ijekavianlatin: veličina fonta dokumenta u tačkama

[ctx: short translation please]
en: Set the font of the document.
sr@ijekavianlatin: font dokumenta

[ctx: short translation please]
en: Set the syntax highlighting.
sr@ijekavianlatin: isticanje sintakse

[ctx: short translation please]
en: Set the icon bar color.
sr@ijekavianlatin: boja pojasa ikonica

[ctx: short translation please]
en: Enable the icon border in the editor view.
sr@ijekavianlatin: pojas ikonica u prikazu uređivača

[ctx: short translation please]
en: Set the auto indentation style.
sr@ijekavianlatin: stil automatskog uvlačenja

[ctx: short translation please]
en: Adjust indentation of text pasted from the clipboard.
sr@ijekavianlatin: podešavanje uvlačenja nalijepljenog teksta

[ctx: short translation please]
en: Set the indentation depth for each indent level.
sr@ijekavianlatin: dubina uvlačenja po svakom nivou uvlačenja

[ctx: short translation please]
en: Allow odd indentation level (no multiple of indent width).
sr@ijekavianlatin: dozvoljeno uvlačenje van nivoa (nije umnožak dubine uvlačenja)

[ctx: short translation please]
en: Show line numbers.
sr@ijekavianlatin: brojevi redova

[ctx: short translation please]
en: Insert newline at end of file on save.
sr@ijekavianlatin: novi red na kraj fajla pri upisivanju

[ctx: short translation please]
en: Enable overwrite mode in the document.
sr@ijekavianlatin: režim prebrisavanja u dokumentu

[ctx: short translation please]
en: Enable persistent text selection.
sr@ijekavianlatin: postojani izbor teksta

[ctx: short translation please]
en: Replace tabs with spaces when saving the document.
sr@ijekavianlatin: smena tabulatora razmacima pri upisivanju dokumenta

[ctx: short translation please]
en: Replace tabs with spaces.
sr@ijekavianlatin: smena tabulatora razmacima

[ctx: short translation please]
en: Remove trailing spaces when saving the document.
sr@ijekavianlatin: uklanjanje pratećih razmaka pri upisivanju dokumenta

[ctx: short translation please]
en: Show scrollbar minimap.
sr@ijekavianlatin: mini‑mapa u klizačkoj traci

[ctx: short translation please]
en: Show scrollbar preview.
sr@ijekavianlatin: pregled u klizačkoj traci

[ctx: short translation please]
en: Set the color scheme.
sr@ijekavianlatin: šema boja

[ctx: short translation please]
en: Set the text selection color.
sr@ijekavianlatin: boja izbora teksta

[ctx: short translation please]
en: Visualize tabs and trailing spaces.
sr@ijekavianlatin: vizuelizacija tabulatora i pratećih razmaka

[ctx: short translation please]
en: Enable smart home navigation.
sr@ijekavianlatin: pametno kretanje na početak

[ctx: short translation please]
en: Pressing TAB key indents.
sr@ijekavianlatin: pritisak na Tab uvlači

[ctx: short translation please]
en: Set the tab display width.
sr@ijekavianlatin: prikazna širina tabulatora

[ctx: short translation please]
en: Set the number of undo steps to remember (0 equals infinity).
sr@ijekavianlatin: broj zapamćenih koraka opoziva (0 za beskonačno)

[ctx: short translation please]
en: Set the word wrap column.
sr@ijekavianlatin: kolona preloma reda

[ctx: short translation please]
en: Set the word wrap marker color.
sr@ijekavianlatin: boja markera preloma reda

[ctx: short translation please]
en: Enable word wrap while typing text.
sr@ijekavianlatin: prelamanje redova tokom kucanja teksta

en: Tab Width
sr@ijekavianlatin: Širina tabulatora

en: Indentation Width
sr@ijekavianlatin: Dubina uvlačenja

en: Indentation Mode
sr@ijekavianlatin: Režim uvlačenja

en: Tabulators && Spaces
sr@ijekavianlatin: tabulatori i razmaci

en: Tabulators
sr@ijekavianlatin: tabulatori

en: Spaces
sr@ijekavianlatin: razmaci

en: Encoding
sr@ijekavianlatin: Kodiranje

en: Here you can choose which mode should be used for the current document. This will influence the highlighting and folding being used, for example.
sr@ijekavianlatin: Ovdje možete izabrati režim koji treba koristiti za tekući dokument, što će se odraziti, na primjer, na isticanje i prelom teksta.

en: Syntax highlighting
sr@ijekavianlatin: Isticanje sintakse

en: Line %1, Column %2
sr@ijekavianlatin: red %1, kolona %2

en: Meaning of current icon: Document was not modified since it was loaded
sr@ijekavianlatin: Značenje trenutne ikonice: dokument nije menjan pošto je učitan.

en: Meaning of current icon: Document was modified since it was loaded
sr@ijekavianlatin: Značenje trenutne ikonice: dokument je izmenjen otkako je učitan.

en: Meaning of current icon: Document was modified or deleted by another program
sr@ijekavianlatin: Značenje trenutne ikonice: neki drugi program je izmijenio dokument.

en: Soft Tabs: %1
sr@ijekavianlatin: Meki tabulatori: %1

en: Soft Tabs: %1 (%2)
sr@ijekavianlatin: Meki tabulatori: %1 (%2)

en: Tab Size: %1
sr@ijekavianlatin: Veličina tabulatora: %1

en: Indent/Tab: %1/%2
sr@ijekavianlatin: Uvlačenje/tabulator: %1/%2

en: Other...
sr@ijekavianlatin: drugi...

en: Other (%1) | Other (%1)
sr@ijekavianlatin[0]: Drugi (%1)
sr@ijekavianlatin[1]: Drugi (%1)
sr@ijekavianlatin[2]: Drugi (%1)
sr@ijekavianlatin[3]: Drugi (%1)

en: Please specify the wanted tab width:
sr@ijekavianlatin: Zadajte željenu širinu tabulatora:

en: Please specify the wanted indentation width:
sr@ijekavianlatin: Zadajte željenu dubinu uvlačenja:

en: Cut the selected text and move it to the clipboard
sr@ijekavianlatin: Isijeci izabrani tekst i smjesti ga u klipbord

en: Paste previously copied or cut clipboard contents
sr@ijekavianlatin: Nalijepi prethodno kopirani ili isečeni sadržaj klipborda

en: Use this command to copy the currently selected text to the system clipboard.
sr@ijekavianlatin: Kopirajte trenutno izabrani tekst u sistemski klipbord.

en: Clipboard &History
sr@ijekavianlatin: &Istorijat klipborda

en: Save the current document
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj tekući dokument

en: Revert the most recent editing actions
sr@ijekavianlatin: Opozovi posljednje uređivačke radnje

en: Revert the most recent undo operation
sr@ijekavianlatin: Opozovi posljednji opoziv

en: &Scripts
sr@ijekavianlatin: &Skripte

en: Apply &Word Wrap
sr@ijekavianlatin: &Prelomi redove

en: &Clean Indentation
sr@ijekavianlatin: &Očisti uvlačanje

en: Use this to clean the indentation of a selected block of text (only tabs/only spaces).<br /><br />You can configure whether tabs should be honored and used or replaced with spaces, in the configuration dialog.
sr@ijekavianlatin: <html>Očistite uvlačenje izabranog bloka teksta (samo tabulatori ili samo razmaci).<br /><br />U dijalogu za podešavanje možete odrediti da li treba poštovati i koristiti tabulatore, ili ih smjenjivati razmacima.</html>

en: &Align
sr@ijekavianlatin: &Poravnaj

en: Use this to align the current line or block of text to its proper indent level.
sr@ijekavianlatin: Poravnajte tekući red ili blok teksta na odgovarajući nivo uvlačenja.

en: C&omment
sr@ijekavianlatin: Za&komentariši

en: This command comments out the current line or a selected block of text.<br /><br />The characters for single/multiple line comments are defined within the language's highlighting.
sr@ijekavianlatin: <html>Ova naredba će zakomentarisati tekući red ili izabrani blok teksta.<br /><br />Znakovi za komentarisanje jednog ili više redova definisani su u pravilima za isticanje jezika.</html>

en: Go to previous editing line
sr@ijekavianlatin: Idi na prethodni red uređivanja

en: Go to next editing line
sr@ijekavianlatin: Idi na sljedeći red uređivanja

en: Unco&mment
sr@ijekavianlatin: &Otkomentariši

en: This command removes comments from the current line or a selected block of text.<br /><br />The characters for single/multiple line comments are defined within the language's highlighting.
sr@ijekavianlatin: <html>Ova naredba će otkomentarisati tekući red ili izabrani blok teksta.<br /><br />Znakovi za komentarisanje jednog ili više redova definisani su u pravilima za isticanje jezika.</html>

en: Toggle Comment
sr@ijekavianlatin: Zakomentariši/otkomentariši

en: &Read Only Mode
sr@ijekavianlatin: &Samo za čitanje

en: Lock/unlock the document for writing
sr@ijekavianlatin: Zaključaj/otključaj upisivanje u dokument

en: Uppercase
sr@ijekavianlatin: U velika slova

en: Convert the selection to uppercase, or the character to the right of the cursor if no text is selected.
sr@ijekavianlatin: Pretvori izabrani tekst u sva velika slova, ili slovo desno od kursora ako ništa nije izabrano.

en: Lowercase
sr@ijekavianlatin: U mala slova

en: Convert the selection to lowercase, or the character to the right of the cursor if no text is selected.
sr@ijekavianlatin: Pretvori izabrani tekst u sva mala slova, ili slovo desno od kursora ako ništa nije izabrano.

en: Capitalize
sr@ijekavianlatin: Veliko prvo slovo

en: Capitalize the selection, or the word under the cursor if no text is selected.
sr@ijekavianlatin: Uvećava se početno slovo riječima u izabranom tekstu, ili riječi pod kursorom ako ništa nije izabrano.

en: Join Lines
sr@ijekavianlatin: Spoji redove

en: Invoke Code Completion
sr@ijekavianlatin: Pozovi dopunjavanje kôda

en: Manually invoke command completion, usually by using a shortcut bound to this action.
sr@ijekavianlatin: Ručno pozovite dopunjavanje naredbi, obično putem prečice vezane uz ovu radnju.

en: Print the current document.
sr@ijekavianlatin: Štampaj tekući dokument

en: Show print preview of current document
sr@ijekavianlatin: Prikaži pregled pred štampanje tekućeg dokumenta

en: Reloa&d
sr@ijekavianlatin: &Učitaj ponovo

en: Reload the current document from disk.
sr@ijekavianlatin: Ponovo učitaj tekući dokument sa diska

en: Save the current document to disk, with a name of your choice.
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj tekući dokument na disk, pod izabranim imenom

en: Save As with Encoding...
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj sa kodiranjem...

en: Save &Copy As...
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj &kopiju kao...

en: Save a copy of the current document to disk.
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj kopiju tekućeg dokumenta na disk

en: This command opens a dialog and lets you choose a line that you want the cursor to move to.
sr@ijekavianlatin: Otvara dijalog u kome možete izabrati red u koji želite da kursor prijeđe.

en: Move to Previous Modified Line
sr@ijekavianlatin: Pomjeri na prethodni izmenjeni red

en: Move upwards to the previous modified line.
sr@ijekavianlatin: Kretanje nagore na prethodni izmenjeni red.

en: Move to Next Modified Line
sr@ijekavianlatin: Pomjeri na sljedeći izmenjeni red

en: Move downwards to the next modified line.
sr@ijekavianlatin: Kretanje nadole na prethodni izmenjeni red.

en: &Configure Editor...
sr@ijekavianlatin: Podesi &uređivač...

en: Configure various aspects of this editor.
sr@ijekavianlatin: Podesite razne aspekte ovog uređivača.

en: &Mode
sr@ijekavianlatin: &Režim

en: &Highlighting
sr@ijekavianlatin: &Isticanje

en: Here you can choose how the current document should be highlighted.
sr@ijekavianlatin: Ovdje možete izabrati kako će isticati tekst u tekućem dokumentu.

en: &Schema
sr@ijekavianlatin: &Šema

en: &Indentation
sr@ijekavianlatin: &Uvlačenje

en: Select the entire text of the current document.
sr@ijekavianlatin: Izaberi cjelokupan tekst u dokumentu.

en: If you have selected something within the current document, this will no longer be selected.
sr@ijekavianlatin: Ako ste izabrali nešto u okviru dokumenta, ovim ćete poništiti taj izbor.

en: Enlarge Font
sr@ijekavianlatin: Povećaj font

en: This increases the display font size.
sr@ijekavianlatin: Ovo povećava veličinu fonta na ekranu.

en: Shrink Font
sr@ijekavianlatin: Smanji font

en: This decreases the display font size.
sr@ijekavianlatin: Ovo smanjuje veličinu fonta na ekranu.

en: Bl&ock Selection Mode
sr@ijekavianlatin: &Blokovski izbor

en: This command allows switching between the normal (line based) selection mode and the block selection mode.
sr@ijekavianlatin: Prebacujte između normalnog (na osnovu redova) i blokovskog izbora teksta.

en: Switch to the next input mode.
sr@ijekavianlatin: Prebaci na sledeći režim unosa

en: Overwr&ite Mode
sr@ijekavianlatin: &Prebrisavanje

en: Choose whether you want the text you type to be inserted or to overwrite existing text.
sr@ijekavianlatin: Izaberite da li tekst koji unosite treba da se umeće u postojeći tekst ili ga prebrisuje.

en: Dynamic Word Wrap Indicators
sr@ijekavianlatin: Pokazatelji dinamičkog preloma

en: Choose when the Dynamic Word Wrap Indicators should be displayed
sr@ijekavianlatin: Treba li prikazivati pokazatelje dinamičkog preloma teksta

en: &Off
sr@ijekavianlatin: &isključeni

en: Follow &Line Numbers
sr@ijekavianlatin: prate &brojeve redova

en: &Always On
sr@ijekavianlatin: &uvijek uključeni

en: Show Static &Word Wrap Marker
sr@ijekavianlatin: &Graničnik statičkog preloma

en: Show/hide the Word Wrap Marker, a vertical line drawn at the word wrap column as defined in the editing properties
sr@ijekavianlatin: Da li prikazati graničnik statičkog preloma, uspravnu liniju koja se iscrtava u koloni preloma zadatoj u podešavanjima.

en: Show Folding &Markers
sr@ijekavianlatin: &Ručke za sažimanje

en: You can choose if the codefolding marks should be shown, if codefolding is possible.
sr@ijekavianlatin: Izaberite da li prikazivati ručke za sažimanje kôda, ako je ono moguće.

en: Show &Icon Border
sr@ijekavianlatin: &Pojas ikonica

en: Show/hide the icon border.<br /><br />The icon border shows bookmark symbols, for instance.
sr@ijekavianlatin: <html>Prikaži/sakrij pojas ikonica.<br /><br />Ovaj pojas prikazuje, na primjer, simbole obilježivača.</html>

en: Show &Line Numbers
sr@ijekavianlatin: &Brojevi redova

en: Show/hide the line numbers on the left hand side of the view.
sr@ijekavianlatin: Prikaži/sakrij brojeve redova na lijevoj strani prikaza

en: Show Scroll&bar Marks
sr@ijekavianlatin: &Zarezi u klizačkoj traci

en: Show/hide the marks on the vertical scrollbar.<br /><br />The marks show bookmarks, for instance.
sr@ijekavianlatin: <html>Prikaži/sakrij zareze u uspravnoj klizačkoj traci.<br /><br />Zarezima se, na primjer, označavaju obilježivači.</html>

en: Show Scrollbar Mini-Map
sr@ijekavianlatin: Mini‑mapa u klizačkoj traci

en: Show/hide the mini-map on the vertical scrollbar.<br /><br />The mini-map shows an overview of the whole document.
sr@ijekavianlatin: <html>Prikaži/sakrij mini‑mapu u uspravnoj klizačkoj traci.<br /><br />Mini‑mapa daje pregled celog dokumenta.</html>

note: i18n("Show the whole document in the Mini-Map"), this); ac->addAction(QLatin1String("view_scrollbar_minimap_all"), a); a->setWhatsThis(i18n("Display the whole document in the mini-map.<br /><br />With this option set the whole document will be visible in the mini-map.")); connect(a, SIGNAL(triggered
en: Show Non-Printable Spaces
sr@ijekavianlatin: Neispisivi razmaci

en: Show/hide bounding box around non-printable spaces
sr@ijekavianlatin: Prikaži/sakrij granični okvir oko neispisivih razmaka

en: Switch to Command Line
sr@ijekavianlatin: Na komandnu liniju

en: Show/hide the command line on the bottom of the view.
sr@ijekavianlatin: Da li prikazati komandnu liniju u dnu prikaza.

en: Input Modes
sr@ijekavianlatin: Režimi unosa

en: Activate/deactivate %1
sr@ijekavianlatin: Aktivira i deaktivira %1.|/|Aktivira i deaktivira $[aku %1].

en: &End of Line
sr@ijekavianlatin: &Kraj reda

en: Choose which line endings should be used, when you save the document
sr@ijekavianlatin: Izaberite kakvi se krajevi redova koriste pri upisivanju dokumenta

[ctx: @item:inmenu End of Line]
en: &UNIX
sr@ijekavianlatin: Unix

[ctx: @item:inmenu End of Line]
en: &Windows/DOS
sr@ijekavianlatin: DOS/Windows

[ctx: @item:inmenu End of Line]
en: &Macintosh
sr@ijekavianlatin: Macintosh

en: Add &Byte Order Mark (BOM)
sr@ijekavianlatin: Dodaj marker &redoslijeda bajtova (BOM)

en: Enable/disable adding of byte order marks for UTF-8/UTF-16 encoded files while saving
sr@ijekavianlatin: Da li dodavati markere redoslijeda bajtova u UTF‑8/UTF‑16 kodirane fajlove pri upisivanju.

en: E&ncoding
sr@ijekavianlatin: &Kodiranje

en: Look up the first occurrence of a piece of text or regular expression.
sr@ijekavianlatin: Traži prvu pojavu dijela teksta ili regularnog izraza.

en: Find Selected
sr@ijekavianlatin: Nađi izabrano

en: Finds next occurrence of selected text.
sr@ijekavianlatin: Nalazi sljedeću pojavu izabranog teksta.

en: Find Selected Backwards
sr@ijekavianlatin: Nađi izabrano unazad

en: Finds previous occurrence of selected text.
sr@ijekavianlatin: Nalazi prethodnu pojavu izabranog teksta.

en: Look up the next occurrence of the search phrase.
sr@ijekavianlatin: Potraži sljedeću pojavu izraza.

en: Look up the previous occurrence of the search phrase.
sr@ijekavianlatin: Potraži prethodnu pojavu izraza.

en: Look up a piece of text or regular expression and replace the result with some given text.
sr@ijekavianlatin: Potraži dio teksta ili regularni izraza i zamijeni rezultat drugim datim tekstom.

en: Automatic Spell Checking
sr@ijekavianlatin: Automatska provjera pravopisa

en: Enable/disable automatic spell checking
sr@ijekavianlatin: Da li automatski provjeravati pravopis.

en: Change Dictionary...
sr@ijekavianlatin: Promijeni rječnik...

en: Change the dictionary that is used for spell checking.
sr@ijekavianlatin: Promijenite rječnik za provjeru pravopisa.

en: Clear Dictionary Ranges
sr@ijekavianlatin: Očisti rječničke opsege

en: Remove all the separate dictionary ranges that were set for spell checking.
sr@ijekavianlatin: Očistite sve zasebne rječničke opsege koji su postavljeni za provjeru pravopisa.

en: Copy as &HTML
sr@ijekavianlatin: Kopiraj kao &HTML

en: Use this command to copy the currently selected text as HTML to the system clipboard.
sr@ijekavianlatin: Kopirajte trenutno izabrani tekst kao HTML u sistemski klipbord.

en: E&xport as HTML...
sr@ijekavianlatin: I&zvezi kao HTML...

en: This command allows you to export the current document with all highlighting information into a HTML document.
sr@ijekavianlatin: Ovom naredbom možete izvesti tekući dokument u HTML, tako da zadrži isticanje.

en: Move Word Left
sr@ijekavianlatin: Pomjeri riječ lijevo

en: Select Character Left
sr@ijekavianlatin: Izaberi znak lijevo

en: Select Word Left
sr@ijekavianlatin: Izaberi riječ lijevo

en: Move Word Right
sr@ijekavianlatin: Pomjeri riječ desno

en: Select Character Right
sr@ijekavianlatin: Izaberi znak desno

en: Select Word Right
sr@ijekavianlatin: Izaberi riječ desno

en: Move to Beginning of Line
sr@ijekavianlatin: Idi na početak reda

en: Move to Beginning of Document
sr@ijekavianlatin: Idi na početak dokumenta

en: Select to Beginning of Line
sr@ijekavianlatin: Izaberi do početka reda

en: Select to Beginning of Document
sr@ijekavianlatin: Izaberi do početka dokumenta

en: Move to End of Line
sr@ijekavianlatin: Idi na kraj reda

en: Move to End of Document
sr@ijekavianlatin: Idi na kraj dokumenta

en: Select to End of Line
sr@ijekavianlatin: Izaberi do kraja reda

en: Select to End of Document
sr@ijekavianlatin: Izaberi do kraja dokumenta

en: Select to Previous Line
sr@ijekavianlatin: Izaberi do prethodnog reda

en: Scroll Line Up
sr@ijekavianlatin: Sklizni red nagore

en: Move to Next Line
sr@ijekavianlatin: Pomjeri na sljedeći red

en: Move to Previous Line
sr@ijekavianlatin: Pomjeri na prethodni red

en: Move Cursor Right
sr@ijekavianlatin: Pomjeri kursor desno

en: Move Cursor Left
sr@ijekavianlatin: Pomjeri kursor lijevo

en: Select to Next Line
sr@ijekavianlatin: Izaberi do sljedećeg reda

en: Scroll Line Down
sr@ijekavianlatin: Sklizni red nadolje

en: Scroll Page Up
sr@ijekavianlatin: Sklizni stranicu nagore

en: Select Page Up
sr@ijekavianlatin: Izaberi stranicu nagore

en: Move to Top of View
sr@ijekavianlatin: Idi na vrh prikaza

en: Select to Top of View
sr@ijekavianlatin: Izaberi do vrha prikaza

en: Scroll Page Down
sr@ijekavianlatin: Sklizni stranicu nadolje

en: Select Page Down
sr@ijekavianlatin: Izaberi stranicu nadolje

en: Move to Bottom of View
sr@ijekavianlatin: Idi na dno prikaza

en: Select to Bottom of View
sr@ijekavianlatin: Izaberi do dna prikaza

en: Move to Matching Bracket
sr@ijekavianlatin: Idi na parnjačku zagradu

en: Select to Matching Bracket
sr@ijekavianlatin: Izaberi do parnjačke zagrade

en: Transpose Characters
sr@ijekavianlatin: Premetni znakove

en: Delete Line
sr@ijekavianlatin: Obriši red

en: Delete Word Left
sr@ijekavianlatin: Obriši riječ lijevo

en: Delete Word Right
sr@ijekavianlatin: Obriši riječ desno

en: Delete Next Character
sr@ijekavianlatin: Obriši sljedeći znak

en: Backspace
sr@ijekavianlatin: Nazad

en: Insert Tab
sr@ijekavianlatin: Umetni tabulator

en: Insert Smart Newline
sr@ijekavianlatin: Umetni pametno novi red

en: Insert newline including leading characters of the current line which are not letters or numbers.
sr@ijekavianlatin: Umetnite novi red uključujući i vodeće znakove tekućeg koji nisu ni slova ni brojevi.

en: &Indent
sr@ijekavianlatin: &Uvuci

en: Use this to indent a selected block of text.<br /><br />You can configure whether tabs should be honored and used or replaced with spaces, in the configuration dialog.
sr@ijekavianlatin: <html>Uvucite izabrani blok teksta.<br /><br />U dijalogu za podešavanje možete odrediti da li treba poštovati i koristiti tabulatore, ili ih smjenjivati razmacima.</html>

en: &Unindent
sr@ijekavianlatin: &Izvuci

en: Use this to unindent a selected block of text.
sr@ijekavianlatin: Izvucite izabrani blok teksta.

en: Fold Toplevel Nodes
sr@ijekavianlatin: Sažmi čvorove na vrhu

en: Unfold Toplevel Nodes
sr@ijekavianlatin: Razvij čvorove na vrhu

en: (R/O) %1
sr@ijekavianlatin: (SZČ) %1

en: Export File as HTML
sr@ijekavianlatin: Izvoz fajla u vidu HTML‑a

[ctx: from line - to line]
en: <center>%1<br/>&#x2014;<br/>%2</center>
sr@ijekavianlatin: <center>%1<br/>–<br/>%2</center>

en: Available Commands
sr@ijekavianlatin: Naredbe na raspolaganju

en: <p>For help on individual commands, do <code>'help &lt;command&gt;'</code></p>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Za pomoć za pojedinačnu naredbu, kucajte <tt>help &lt;naredba&gt;</tt></p></qt>

en: No help for '%1'
sr@ijekavianlatin: <qt>Nema pomoći za <tt>%1</tt></qt>

en: No such command <b>%1</b>
sr@ijekavianlatin: <qt>Naredba <tt>%1</tt> ne postoji</qt>

en: <p>This is the Katepart <b>command line</b>.<br />Syntax: <code><b>command [ arguments ]</b></code><br />For a list of available commands, enter <code><b>help list</b></code><br />For help for individual commands, enter <code><b>help &lt;command&gt;</b></code></p>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Ovo je <i>komandna linija</i> dijela uređivača teksta.<br />Sintaksa: <tt>naredba [ argumenti ]</tt><br />Za spisak dostupnih naredbi, unesite <tt>help list</tt><br />Za pomoć za pojedinačne naredbe, unesite <tt>help &lt;naredba&gt;</tt></p></qt>

en: No such command: "%1"
sr@ijekavianlatin: Naredba %1 ne postoji.

en: Error: No range allowed for command "%1".
sr@ijekavianlatin: Greška: Opseg nije dozvoljen za naredbu „%1“.

en: Success:
sr@ijekavianlatin: Uspjeh:

en: Command "%1" failed.
sr@ijekavianlatin: Naredba %1 nije uspjela.

en: Mark Type %1
sr@ijekavianlatin: Obilježje tipa %1

en: Set Default Mark Type
sr@ijekavianlatin: Postavi podrazumijevani tip obilježja

en: Disable Annotation Bar
sr@ijekavianlatin: Isključi traku tumačenja

en: All documents written to disk
sr@ijekavianlatin: Svi dokumenti upisani na disk

en: Document written to disk
sr@ijekavianlatin: Dokument upisan na disk

en: <p><b>w/wa &mdash; write document(s) to disk</b></p><p>Usage: <tt><b>w[a]</b></tt></p><p>Writes the current document(s) to disk. It can be called in two ways:<br /> <tt>w</tt> &mdash; writes the current document to disk<br /> <tt>wa</tt> &mdash; writes all documents to disk.</p><p>If no file name is associated with the document, a file dialog will be shown.</p>
sr@ijekavianlatin: <p><b><tt>w/wa</tt> — upisivanje dokumenata na disk</b></p><p>Upotreba: <tt><b>w[a]</b></tt></p><p>Upisuje tekuće dokumente na disk. Može se pozvati na dva načina:<br /> <tt>w</tt> — upisuje tekući dokument na disk;<br /> <tt>wa</tt> — upisuje sve dokumente na disk.</p><p>Ako dokument nije povezan sa imenom fajla, pojaviće se fajl dijalog.</p>

en: <p><b>q/qa/wq/wqa &mdash; [write and] quit</b></p><p>Usage: <tt><b>[w]q[a]</b></tt></p><p>Quits the application. If <tt>w</tt> is prepended, it also writes the document(s) to disk. This command can be called in several ways:<br /> <tt>q</tt> &mdash; closes the current view.<br /> <tt>qa</tt> &mdash; closes all views, effectively quitting the application.<br /> <tt>wq</tt> &mdash; writes the current document to disk and closes its view.<br /> <tt>wqa</tt> &mdash; writes all documents to disk and quits.</p><p>In all cases, if the view being closed is the last view, the application quits. If no file name is associated with the document and it should be written to disk, a file dialog will be shown.</p>
sr@ijekavianlatin: <p><b><tt>q/qa/wq/wqa</tt> — (upisivanje i) napuštanje</b></p><p>Upotreba: <tt><b>[w]q[a]</b></tt></p><p>Napušta program. Ako se ispred stavi <tt>w</tt>, takođe upisuje dokumente na disk. Ovu naredbu možete pozvati na više načina:<br /> <tt>q</tt> — zatvara tekući prikaz;<br /> <tt>qa</tt> — zatvara sve prikaze, posledično napuštajući program;<br /> <tt>wq</tt> — upisuje dokument na disk i zatvara njegov prikaz;<br /> <tt>wqa</tt> — upisuje sve dokumente na disk i napušta.</p><p>U svim slučajevima, ako je zatvoreni prikaz bio poslednji program se napušta. Ako dokument nije povezan sa imenom fajla a treba ga upisati na disk, pojaviće se fajl dijalog.</p>

en: <p><b>x/xa &mdash; write and quit</b></p><p>Usage: <tt><b>x[a]</b></tt></p><p>Saves document(s) and quits (e<b>x</b>its). This command can be called in two ways:<br /> <tt>x</tt> &mdash; closes the current view.<br /> <tt>xa</tt> &mdash; closes all views, effectively quitting the application.</p><p>In all cases, if the view being closed is the last view, the application quits. If no file name is associated with the document and it should be written to disk, a file dialog will be shown.</p><p>Unlike the 'w' commands, this command only writes the document if it is modified.</p>
sr@ijekavianlatin: <p><b><tt>x/xa</tt> — upisivanje i napuštanje</b></p><p>Upotreba: <tt><b>x[a]</b></tt></p><p>Upisuje dokumente na disk i napušta. Ovu naredbu možete pozvati na dva načina:<br /> <tt>x</tt> — zatvara tekući prikaz;<br /> <tt>xa</tt> — zatvara sve prikaze, posledično napuštajući program.</p><p>U svim slučajevima, ako je zatvoreni prikaz bio poslednji program se napušta. Ako dokument nije povezan sa imenom fajla a treba ga upisati na disk, pojaviće se fajl dijalog.</p><p>Za razliku od <tt>w</tt>-naredbi, ove upisuju dokument samo ako je bio izmenjen.</p>

en: <p><b>sp,split&mdash; Split horizontally the current view into two</b></p><p>Usage: <tt><b>sp[lit]</b></tt></p><p>The result is two views on the same document.</p>
sr@ijekavianlatin: <p><b><tt>sp,split</tt> — podela tekućeg prikaza na dva</b></p><p>Upotreba: <tt><b>sp[lit]</b></tt></p><p>Rezultat je dva prikaza istog dokumenta.</p>

en: <p><b>vs,vsplit&mdash; Split vertically the current view into two</b></p><p>Usage: <tt><b>vs[plit]</b></tt></p><p>The result is two views on the same document.</p>
sr@ijekavianlatin: <p><b><tt>vs,vsplit</tt> — uspravna podela tekućeg prikaza na dva</b></p><p>Upotreba: <tt><b>vs[plit]</b></tt></p><p>Rezultat je dva prikaza istog dokumenta.</p>

en: <p><b>clo[se]&mdash; Close the current view</b></p><p>Usage: <tt><b>clo[se]</b></tt></p><p>After executing it, the current view will be closed.</p>
sr@ijekavianlatin: <p><b><tt>clo[se]t</tt> — zatvaranje tekućeg prikaza</b></p><p>Upotreba: <tt><b>clo[se]</b></tt></p><p>Po izvršenju, tekući prikaz će biti zatvoren.</p>

en: <p><b>[v]new &mdash; split view and create new document</b></p><p>Usage: <tt><b>[v]new</b></tt></p><p>Splits the current view and opens a new document in the new view. This command can be called in two ways:<br /> <tt>new</tt> &mdash; splits the view horizontally and opens a new document.<br /> <tt>vnew</tt> &mdash; splits the view vertically and opens a new document.<br /></p>
sr@ijekavianlatin: <p><b><tt>[v]new</tt> — podela prikaza i stvaranje novog dokumenta</b></p><p>Upotreba: <tt><b>[v]new</b></tt></p><p>Deli tekući prikaz i otvara novi dokument u novom prikazu. Ovu naredbu možete pozvati na dva načina:<br /> <tt>new</tt> — deli prikaz vodoravno i otvara novi dokument;<br /> <tt>vnew</tt> — deli prikaz uspravno i otvara novi dokument.<br /></p>

en: <p><b>e[dit] &mdash; reload current document</b></p><p>Usage: <tt><b>e[dit]</b></tt></p><p>Starts <b>e</b>diting the current document again. This is useful to re-edit the current file, when it has been changed by another program.</p>
sr@ijekavianlatin: <p><b><tt>e[dit]</tt> — ponovno učitavanje tekućeg dokumenta</b></p><p>Upotreba: <tt><b>e[dit]</b></tt></p><p>Ponovo započinje uređivanje dokumenta. Korisno u slučaju gde drugi program izmeni fajl.</p>

en: <p><b>b,buffer &mdash; Edit document N from the document list</b></p><p>Usage: <tt><b>b[uffer] [N]</b></tt></p>
sr@ijekavianlatin: <p><b><tt>b,buffer</tt> — uređivanje n‑tog dokumenta sa spiska</b></p><p>Upotreba: <tt><b>b[uffer] [n]</b></tt></p>

en: <p><b>bp,bprev &mdash; previous buffer</b></p><p>Usage: <tt><b>bp[revious] [N]</b></tt></p><p>Goes to <b>[N]</b>th previous document ("<b>b</b>uffer") in document list. </p><p> <b>[N]</b> defaults to one. </p><p>Wraps around the start of the document list.</p>
sr@ijekavianlatin: <p><b><tt>bp,bprev</tt> — prethodni bafer</b></p><p>Upotreba: <tt><b>bp[revious] [n]</b></tt></p><p>Prelazi na n‑ti prethodni dokument („bafer“) u spisku dokumenata. <b>[n]</b> je podrazumevano 1.</p><p>Omotava oko početka spiska dokumenata.</p>

en: <p><b>bn,bnext &mdash; switch to next document</b></p><p>Usage: <tt><b>bn[ext] [N]</b></tt></p><p>Goes to <b>[N]</b>th next document ("<b>b</b>uffer") in document list.<b>[N]</b> defaults to one. </p><p>Wraps around the end of the document list.</p>
sr@ijekavianlatin: <p><b><tt>bn,bnext</tt> — prebacivanje na sledeći dokument</b></p><p>Upotreba: <tt><b>bn[ext] [n]</b></tt></p><p>Prelazi na n‑ti sledeći dokument („bafer“) u spisku dokumenata. <b>[n]</b> je podrazumevano 1.</p><p>Omotava oko kraja spiska dokumenata.</p>

en: <p><b>bf,bfirst &mdash; first document</b></p><p>Usage: <tt><b>bf[irst]</b></tt></p><p>Goes to the <b>f</b>irst document ("<b>b</b>uffer") in document list.</p>
sr@ijekavianlatin: <p><b><tt>bf,bfirst</tt> — prvi dokument</b></p><p>Upotreba: <tt><b>bf[irst]</b></tt></p><p>Prelazi na prvi dokument („bafer“) u spisku dokumenata.</p>

en: <p><b>bl,blast &mdash; last document</b></p><p>Usage: <tt><b>bl[ast]</b></tt></p><p>Goes to the <b>l</b>ast document ("<b>b</b>uffer") in document list.</p>
sr@ijekavianlatin: <p><b><tt>bl,blast</tt> — poslednji dokument</b></p><p>Upotreba: <tt><b>bl[ast]</b></tt></p><p>Prelazi na poslednji dokument („bafer“) u spisku dokumenata.</p>

en: <p><b>ls</b></p><p>list current buffers<p>
sr@ijekavianlatin: <p><b><tt>ls</tt> — nabrajanje dokumenata</b></p>

en: Missing argument. Usage: %1 <from>
sr@ijekavianlatin: Nedostaje argument. Upotreba: %1 <od>

en: No mapping found for "%1"
sr@ijekavianlatin: Nema mapiranja za „%1“

en: "%1" is mapped to "%2"
sr@ijekavianlatin: „%1“ je mapirano na „%2“

en: Missing argument(s). Usage: %1 <from> [<to>]
sr@ijekavianlatin: Nedostaju argumenti. Upotreba: %1 <od> [<do>]

en: Wrong arguments
sr@ijekavianlatin: Pogrešni argumenti

en: Unable to open the config file for reading.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim postavni fajl za čitanje.

en: Unable to open file
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim fajl

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkViCommandsOverride)
en: When selected, vi commands will override Kate's built-in commands. For example: Ctrl+R will redo, and override the standard action (showing the search and replace dialog).
sr@ijekavianlatin: Kada je izabrano, Vijevi naredbe potiskuju Kateine ugrađene. Na primjer, Ctrl+R će opozivati, umjesto da priziva dijalog za pretragu i zamjenu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkViCommandsOverride)
en: Let Vi commands override Kate shortcuts
sr@ijekavianlatin: Neka Vijeve naredbe potisnu Kateine prečice

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkViRelLineNumbers)
en: Show the line number relative to the line with the cursor in front of each line.
sr@ijekavianlatin: Na početku svakog reda stoji broj reda relativno u odnosu na red u kome je kursor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkViRelLineNumbers)
en: Display relative line numbers
sr@ijekavianlatin: Relativni brojevi redova

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Key mapping is used to change the meaning of typed keys. This allows you to move commands to other keys or make special keypresses for doing a series of commands.
    
    Example:
    "<F2>" → "I-- <esc>"
    
    This will prepend "-- " to a line when pressing F2.
sr@ijekavianlatin: <html><p>Mapiranje tastera se koristi za izmjenu značenja pritisnutih tastera. Ovim možete premjestiti naredbe na druge tastere ili sastaviti posebne kombinacije za izvođenje više naredbi.</p><p>Na primjer, <tt>„&lt;F2;&gt;“ → „I-- &lt;esc&gt;“</tt> dodaje „-- “ na početak reda kad se pritisne F2.</p></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Key Mapping
sr@ijekavianlatin: Mapiranje tastera

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, normalTab)
en: Normal mode
sr@ijekavianlatin: Normalni režim

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings)
en: Replacement
sr@ijekavianlatin: zamjena

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings)
en: Recursive?
sr@ijekavianlatin: Rekurzivno?

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, insertTab)
en: Insert mode
sr@ijekavianlatin: Režim umetanja

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, visualTab)
en: Visual mode
sr@ijekavianlatin: Vizuelni režim

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemoveSelectedRows)
en: Remove selected
sr@ijekavianlatin: Ukloni izabrano

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAddNewRow)
en: Add new mapping
sr@ijekavianlatin: Dodaj novo mapiranje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnImportNormal)
en: Read a vimrc file and attempt to import mappings specified with the "[n]noremap" command.
sr@ijekavianlatin: Pročitaj postavni fajl Vima (‘.vimrc’) i pokušaj da uvezeš mapiranja zadata naredbom „[n]noremap“.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnImportNormal)
en: Import from vimrc file
sr@ijekavianlatin: Uvezi postavni fajl Vima

en: Mark set: %1
sr@ijekavianlatin: Obilježje postavljeno: %1

en: There are no more chars for the next bookmark.
sr@ijekavianlatin: Nema više znakova za sljedeći obilježivač.

en: Nothing in register %1
sr@ijekavianlatin: Ničeg u registru %1

en: '%1' %2,  Hex %3,  Octal %4
sr@ijekavianlatin: '%1' %2,  heks %3, okt %4

en: Mark not set: %1
sr@ijekavianlatin: Obilježje nije postavljeno: %1
