katepart4 - en to tr translation catalogue (1192 entries)

en: Argument-hints
tr: Argüman ipuçları

en: Best matches
tr: En uygun eşleşen

en: Language keywords
tr: Dil anahtar sözcükleri

en: Auto Word Completion
tr: Otomatik Sözcük Tamamlama

en: Shell Completion
tr: Kabuk Tamamlama

en: Reuse Word Above
tr: Yukarıdaki Sözcüğü Yeniden Kullan

en: Reuse Word Below
tr: Aşağıdaki Sözcüğü Yeniden Kullan

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
tr: &Dosya

note: i18n: ectx: Menu (file_export)
en: Export/Print
tr: Dışa Aktar/Yazdır

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
tr: Dü&zen

note: i18n: ectx: Menu (edit_find_menu)
en: Find Variants
tr: Benzerlerini Bul

note: i18n: ectx: Menu (selection)
en: Selection
tr: Seçim

note: i18n: ectx: Menu (capitalization)
en: Capitalization
tr: İlk Harfi Büyük

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
tr: &Görünüm

note: i18n: ectx: Menu (view_menu_word_wrap)
en: Word Wrap
tr: Sözcük Kaydırma

note: i18n: ectx: Menu (view_menu_borders)
en: Borders
tr: Kenarlıklar

note: i18n: ectx: Menu (codefolding)
en: &Code Folding
tr: Kod &Gizleme

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
tr: G&it

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
tr: &Araçlar

note: i18n: ectx: Menu (wordcompletion)
en: Word Completion
tr: Sözcük Tamamlama

note: i18n: ectx: Menu (spelling)
en: Spelling
tr: Yazım Denetimi

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
tr: Ayar&lar

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
tr: Ana Araç Çubuğu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Code block folding:
tr: Kod bloku katlama:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowFoldingMarkers)
en: If this option is checked, every new view will display marks for folding.
tr: Bu seçenek işaretliyse her yeni görünüm katlama için imler görüntüleyecektir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowFoldingMarkers)
en: Show arrows to collapse code blocks
tr: Kod bloklarını daraltmak için okları göster

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowFoldingPreview)
en: If checked, hovering over a folded region shows a preview of the folded text in a popup.
tr: İmlenirse katlanmış bir bölgenin üzerine gelmek, açılan pencerede katlanmış metnin önizlemesini gösterir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowFoldingPreview)
en: Show preview of folded blocks on hover
tr: Üzerine gelindiğinde katlanmış kodun önizlemesini göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Left side:
tr: Sol taraf:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkIconBorder)
en: <p>If this option is checked, every new view will display an icon border on the left hand side.</p><p>The icon border shows bookmark signs, for instance.</p>
tr: <p>Bu seçenek işaretliyse her yeni görünümde sol yanda bir simge kenarlığı görüntülenecektir.</p><p>Örneğin simge kenarlığı yer imi işaretlerini gösterir.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkIconBorder) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollbarMarks)
en: Show marks
tr: İmleri göster

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkLineNumbers)
en: If this option is checked, every new view will display line numbers on the left hand side.
tr: Bu seçenek işaretlendiğinde, her yeni görünümde, sol yan tarafta satır numaraları görüntülenecektir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkLineNumbers)
en: Show &line numbers
tr: &Satır numaralarını göster

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowLineModification)
en: If this option is checked, a small indicator for modified and saved lines is shown on the left hand side.
tr: Bu seçenek imlendiğinde, sol tarafta değiştirilen ve kaydedilen satırlar için küçük bir bildirici gösterilecektir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowLineModification)
en: Highlight changed and unsaved lines
tr: Değiştirilmiş ve kaydedilmemiş satırları vurgula

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Scrollbars
tr: Sarma Çubukları

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarMarks)
en: <p>If this option is checked, every new view will show marks on the vertical scrollbar.</p><p>These marks will show bookmarks, for instance.</p>
tr: <p>Bu seçenek işaretliyse her yeni görünümde dikey sarma çubuğunda imler görüntülenecektir.</p><p>Örneğin bu imler yer imlerini gösterir.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarPreview)
en: <p>If this option is checked, hovering over the vertical scrollbar will show a preview of the text.</p>
tr: <p>Bu seçenek imlendiğinde, dikey sarma çubuğunun üzerine gelmek, metnin bir önizlemesini gösterir.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollbarPreview)
en: Show preview when hovering over scrollbar
tr: Sarma çubuğu üzerine gelindiğinde önizlemeyi göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Minimap:
tr: Küçük harita:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMap)
en: If this option is checked, every new view will show a mini map on the vertical scrollbar.
tr: Bu seçenek imlendiğinde, her yeni görünüm dikey sarma çubuğunda küçük bir harita gösterecektir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMap)
en: Show minimap
tr: Küçük haritayı göster

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMapAll)
en: If this option is checked, every new view will show a mini map of the whole document on the vertical scrollbar.
tr: Bu seçenek imlendiğinde, her yeni görünüm dikey sarma çubuğunda tüm belgenin küçük bir haritasını gösterecektir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMapAll)
en: Map the whole document
tr: Tüm belgeyi eşlemle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelMiniMapWidth)
en: Minim&ap width:
tr: Küçük harita &genişliği:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbShowScrollbars)
en: Always On
tr: Her Zaman Açık

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbShowScrollbars)
en: Show When Needed
tr: Gerektiğinde Göster

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbShowScrollbars)
en: Always Off
tr: Her Zaman Kapalı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblShowScrollbars)
en: Scro&llbars visibility:
tr: &Sarma çubukları görünürlüğü:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByCreation)
en: Each new bookmark will be added to the bottom, independently from where it is placed in the document.
tr: Her yeni yer imi, belge içinde nereye yerleştirildiğinden bağımsız olarak, listenin en sonuna eklenecek.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByCreation)
en: By date created
tr: Oluşturma tarihine göre

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByPosition)
en: The bookmarks will be ordered by the line numbers they are placed at.
tr: Yer imleri, yerleştirildikleri satırların numarasıyla sıralı olarak gösterilecek.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByPosition)
en: By line number
tr: Satır numarasına göre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Sort bookmarks menu:
tr: Yer imleri menüsünü sırala:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Folding arrows visibility:
tr: Katlama okları görünürlüğü:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFoldingArrowVisiblity)
en: Show on Hover
tr: Üzerine Gelince Göster

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFoldingArrowVisiblity)
en: Show Always
tr: Her Zaman Göster

en: Select text to paste.
tr: Yapıştırılacak metni seçin.

en: No entries in clipboard history
tr: Pano geçmişinde girdi yok

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbGeneral) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbViInputMode)
en: General
tr: Genel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoCompletionEnabled)
en: Enable &auto completion
tr: &Otomatik tamamlamayı etkinleştir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoSelectFirstEntry)
en: Auto select &first completion entry
tr: İ&lk tamamlama girdisini otomatik seç

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkTabCompletion)
en: Cycle through the list of completions using Tab / Shift+Tab
tr: Tamamlama listesi ögeleri arasında Sekme/Üst Karakter+Sekme kullanarak gezin

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbWordCompletion)
en: A&uto word completion
tr: O&tomatik sözcük tamamlama

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Minimal word length to complete:
tr: Tamamlanacak olan sözcüklerin asgari uzunluğu:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, removeTail)
en: Remove tail of a previous word when completion item chosen from a list
tr: Bir listeden tamamlama ögesi seçildiğinde önceki sözcüğün sonunu kaldır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, removeTail)
en: Remove tail on complete
tr: Tamamlandığında son boşlukları kaldır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Word completion provides suggestions based on the words found in the document
tr: Sözcük tamamlama, belgede bulunan sözcükleri temel alarak öneriler sağlar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbKeywordCompletion)
en: &Keyword completion
tr: &Sözcük Tamamlama

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Keyword completion provides suggestions based on the keywords which exist in the document's language.
tr: Anahtar sözcük tamamlama belgenin dilindeki sözcüklerden öneriler sunar.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbShowDoc)
en: Documentation with completion
tr: Tamamlamalı belgelendirme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Show documentation beside completion box. If disabled, documentation can be shown by pressing Alt key.
tr: Belgelendirmeyi tamamlama kutusunun yanında göster. Devre dışıysa belgelendirme Alt düğmesine basarak gösterilebilir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Word wrap:
tr: Sözcük kaydırma:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkStaticWordWrap)
en: <p>Automatically start a new line of text when the current line exceeds the length specified by the <b>Wrap words at:</b> option.</p><p>This option does not wrap existing lines of text - use the <b>Apply Static Word Wrap</b> option in the <b>Tools</b> menu for that purpose.</p><p>If you want lines to be <i>visually wrapped</i> instead, according to the width of the view, enable <b>Dynamic Word Wrap</b> in the <b>Appearance</b> config page.</p>
tr: <p>Geçerli satır, <b>Sözcükleri kaydır:</b>seçeneğinde belirtilen sınırı aştığında otomatik olarak yeni bir satır başlat.</p><p>Bu seçenek var olan satırları kaydırmayacaktır, bunun için <b>Araçlar</b> menüsünden <b>Statik Sözcük Kaydırmayı Uygula</b> seçeneğini seçin.</p><p>Eğer istediğiniz <i>görsel olarak kaydırılması</i> ise görünüm genişliğine bağlı olarak, yapılandırma sayfasında <b>Görünüş</b> altındaki <b>Devingen Sözcük Kaydırma</b> seçeneğini seçin.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkStaticWordWrap)
en: Wrap &words at a fixed column
tr: Sözcükleri belirli bir sütunda kaydır

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowStaticWordWrapMarker)
en: <p>If this option is checked, a vertical line will be drawn at the word wrap column as defined in the <strong>Editing</strong> properties.</p>
tr: <p>Bu seçenek imlendiyse <strong>Düzenleme</strong> özelliklerinde belirtildiği üzere sözcük kaydırma sütununda dikey bir çizgi çizilecektir..</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowStaticWordWrapMarker)
en: &Draw vertical line at the word wrap column
tr: Sözcük kaydırma sütununda dikey çizgi ç&iz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblWordWrap)
en: Wra&p words at:
tr: Sözcükleri şurada kaydı&r:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPluralHandlingSpinBox, sbWordWrap)
en: If the Word Wrap option is selected this entry determines the length (in characters) at which the editor will automatically start a new line.
tr: Eğer Sözcük Kaydır seçeneği seçiliyse bu girdi, düzenleyicinin otomatik olarak yeni bir bir satır başlatacağı uzunluğu (sütun sayısını) belirleyecektir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblInputMode)
en: Default input mode:
tr: Öntanımlı giriş kipi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Brackets:
tr: Ayraçlar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoBrackets)
en: Automatically close brackets when opening bracket is typed
tr: Açılış ayracı girildiğinde kendiliğinden ayracı kapat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbEncloseSelection)
en: When some text is selected these chars will be added on both its sides in a way "Auto Bracket" do
tr: Seçili metin varsa bu karakterler "Otomatik Ayraç" tarzında seçili metnin her iki yanına eklenecektir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbEncloseSelection)
en: Enclosing characters:
tr: Kapsayan karakterler:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Copy and paste:
tr: Kopyala ve yapıştır:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkTextDragAndDrop)
en: Move selected text when dragged
tr: Seçili satırı sürüklendiğinde taşı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSmartCopyCut)
en: Copy/cut the current line if invoked without any text selected
tr: Seçili metin olmadan çağrılmışsa geçerli satırı kopyala/kes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkMousePasteAtCursorPosition)
en: Don't move the text cursor when pasting by mouse
tr: Fare ile yapıştırırken metin imlecini hareket ettirme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblClipboardHistoryEntries)
en: Max Clipboard History Entries:
tr: En Çok Pano Geçmişi Girdisi:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPluralHandlingSpinBox, sbClipboardHistoryEntries)
en: This determines the number of entries to keep in the clipboard history
tr: Bu, pano geçmişinde tutulacak girdi sayısını belirler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBracketHelp)
en: When you type these characters while text is selected, they will surround the selected text instead of replacing it.
tr: Seçili metin varken bu karakterleri yazdığınızda, metni değiştirmek yerine onu sarmayacaktır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblFiletype)
en: &Filetype:
tr: &Dosya türü:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbFiletypes)
en: Select the filetype you want to change.
tr: Değiştirmek istediğiniz dosya türünü seçin.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnNew)
en: Create a new file type.
tr: Yeni bir dosya türü oluştur.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNew)
en: &New
tr: &Yeni

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnDelete)
en: Delete the current file type.
tr: Geçerli dosya türünü sil.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnDelete)
en: &Delete
tr: &Sil

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbProperties)
en: Properties
tr: Özellikler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblName)
en: &Name:
tr: &Ad:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtName)
en: The name of the filetype will be the text of the corresponding menu item.
tr: Dosya türünün adı, karşılık gelen menü seçeneğinin metni olacaktır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSection)
en: &Section:
tr: &Seçim:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtSection)
en: The section name is used to organize the file types in menus.
tr: Bölüm adı, menülerdeki dosya tiplerini yönetmek için kullanılacaktır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblVariables)
en: &Variables:
tr: &Değişkenler:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (VariableLineEdit, edtVariables)
en: <p>This string allows to configure Kate's settings for the files selected by this mimetype using Kate variables. Almost any configuration option can be set, such as highlight, indent-mode, encoding, etc.</p><p>For a full list of known variables, see the manual.</p>
tr: <p>Bu dizi, bu mime türünü kullanarak seçilmiş dosyalar için Kate'in ayarlarını yapılandırmanıza izin verir. Metin renklendirme, girintileme, kodlama vs. gibi birçok yapılandırma seçeneklerini ayarlayabilirsiniz.</p><p>Bilinen değişkenlerin tümünü listelemek için el kitabına bakınız.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblHl)
en: &Highlighting:
tr: &Vurgulama:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIndenter)
en: &Indentation mode:
tr: G&irintileme kipi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblExtensions)
en: File e&xtensions:
tr: Dosya u&zantıları:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtFileExtensions)
en: The wildcards mask allows to select files by filename. A typical mask uses an asterisk and the file extension, for example <code>*.txt; *.text</code>. The string is a semicolon-separated list of masks.
tr: Genel arama karakterleri maskesi, dosyaları adlarına göre seçmenize izin verir. Tipik bir maske, yıldız işareti ve dosya uzantısı kullanır, örneğin, <code>*.txt; *.text</code>. İfade, noktalı-virgül ile ayrılmış bir maske listesi şeklindedir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMimeTypes)
en: MIME &types:
tr: Mime &türleri:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtMimeTypes)
en: The mime type mask allows to select files by mimetype. The string is a semicolon-separated list of mimetypes, for example <code>text/plain; text/english</code>.
tr: MIME türü maskesi, dosyaları mime tiplerine göre seçmenize izin verir. İfade noktalı-virgül ile ayrılmış bir maske listesi şeklindedir, örneğin <code>text/plain; text/english</code>.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, btnMimeTypes)
en: Displays a wizard that helps you easily select mimetypes.
tr: Mime-tip'lerini kolayca seçmenize yardım edecek bir sihirbaz görüntüler.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPriority)
en: P&riority:
tr: Ö&ncelik:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbPriority)
en: Sets priority for this file type. If more than one file type selects the same file, the one with the highest priority will be used.
tr: Bu dosya türü için bir öncelik sırası ayarlar. Eğer bir dosya türünden fazlası aynı dosyayı seçerse içlerinden en yüksek önceliğe sahip olanı kullanılacaktır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMode)
en: Default indentation mode:
tr: &Öntanımlı girintileme kipi:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbMode)
en: This is a list of available indentation modes. The specified indentation mode will be used for all new documents. Be aware that it is also possible to set the indentation mode with document variables, modes or a .kateconfig file.
tr: Kullanılabilir girintileme kiplerinin listesidir. Belirtilen girintileme kipi tüm yeni belgeler için kullanılacaktır. Ayrıca belge değişkenleri, kipleri veya bir .kateconfig dosyası ile de girintileme kipi ayarlamanın mümkün olduğunu göz önünde bulundurun.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbIndentationMode)
en: Indent using
tr: Kullanılan girintileme

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPluralHandlingSpinBox, sbIndentWidth)
en: The indentation width is the number of spaces which is used to indent a line. If the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is disabled, a <b>Tab</b> character is inserted if the indentation is divisible by the tab width.
tr: Girinti genişliği bir satırı girintilemek için kullanılan boşluk sayısıdır. Eğer <b>Düzenle</b> alanında <b>Sekme yerine boşluk kullan</b> kapatılmışsa girinti sekme genişliklerine bölünebildiği durumlarda <b>Sekme</b> karakteri eklenir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentWithSpaces)
en: &Spaces
tr: &Boşluklar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIndentWidth)
en: &Indentation width:
tr: &Girintileme genişliği:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTabWidth)
en: Tab wi&dth:
tr: Sekme &genişliği:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentWithTabs)
en: &Tabulators
tr: &Sekmeler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentMixed)
en: Tabulators &and Spaces
tr: Sekmeler ve &Boşluklar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoDetectIndent)
en: Automatically detect file indentation
tr: Dosya girintilemesini otomatik algıla

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbProperties)
en: Indentation Properties
tr: Girinti Özellikleri

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkKeepExtraSpaces)
en: If this option is disabled, changing the indentation level aligns a line to a multiple of the width specified in <b>Indentation width</b>.
tr: Eğer bu seçenek kapalıysa girinti düzeyini değiştirmek bir satırı <b>Girintileme genişliği</b> seçeneğinde belirtilen genişlik çarpanı kadar kaydırır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkKeepExtraSpaces)
en: &Keep extra spaces
tr: &Ek boşlukları koru

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkIndentPaste)
en: If this option is selected, pasted code from the clipboard is indented. Triggering the <b>undo</b>-action removes the indentation.
tr: Bu seçenek seçiliyse geçici taşıma panosundan kopyalanmış kod girintilidir. <b>Geri Al</b> eylemini tetikleme girintiyi siler.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkIndentPaste)
en: Adjust indentation of code &pasted from the clipboard
tr: Panodan &yapıştırılan kodun girintilemesini ayarla

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbKeys)
en: Indentation Actions
tr: Girintileme Eylemleri

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackspaceUnindents)
en: If this option is selected, the <b>Backspace</b> key decreases the indentation level if the cursor is located in the leading blank space of a line.
tr: Bu seçenek seçiliyse <b>Geri Sil</b> düğmesi, imleç bir satırın başındaki boşluğa konumlandırılmışsa girintiyi azaltır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackspaceUnindents)
en: &Backspace key in leading blank space unindents
tr: &Baştaki boşlukta Geri sil düğmesi girintiyi azaltır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body>
    <p>Tab key action (if no selection exists) <a href="If you want <b>Tab</b> to align the current line in the current code block like in Emacs, make <b>Tab</b> a shortcut to the action <b>Format Indentation</b>."><span>More ...</span></a></p></body></html>
tr: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body>
    <p>Sekme düğmesi eyleme (herhangi bir seçim yoksa) <a href="<b>Sekme</b> düğmesinin, geçerli kod blokundaki geçerli satırın Emacs'teki gibi hizalamasını istiyorsanız <b>Sekme</b> düğmesini <b>Biçim Girintileme</b> eylemine kısayol yapın."><span>Daha Fazla ...</span></a></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbTabAdvances)
en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key always inserts white space so that the next tab position is reached. If the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is enabled, spaces are inserted; otherwise, a single tabulator is inserted.
tr: Bu seçenek seçiliyse <b>Sekme</b> düğmesi her zaman bir sonraki sekme konumuna ulaşana kadar boşluk ekler. <b>Sekme yerine boşluk ekle</b> bölümündeki <b>Düzenleme</b> seçeneği seçiliyse boşluklar eklenir; diğer türlü, tek bir sekme eklenir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTabAdvances)
en: Always advance to the &next tab position
tr: Her zaman so&nraki sekme konumuna git

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbTabIndents)
en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key always indents the current line by the number of character positions specified in <b>Indentation width</b>.
tr: Bu seçenek seçiliyse <b>Sekme</b> düğmesi <b>Girintileme genişliği</b> seçeneğinde belirtilen kadar mevcut satırı girintiler.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTabIndents)
en: Always increase indentation &level
tr: &Girintileme düzeyini her zaman yükselt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbTabSmart)
en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key either indents the current line or advances to the next tab position.<p> If the insertion point is at or before the first non-space character in the line, or if there is a selection, the current line is indented by the number of character positions specified in <b>Indentation width</b>.<p> If the insertion point is located after the first non-space character in the line and there is no selection, white space is inserted so that the next tab position is reached: if the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is enabled, spaces are inserted; otherwise, a single tabulator is inserted.
tr: Bu seçenek seçiliyse <b>Sekme</b> düğmesi mevcut satırı girintiler veya bir önceki satırın konumuna getirir.<p> Eğer ekleme noktası, satırdaki ilk boşlukta ya da önce ise veya seçilmiş ise mevcut satır, <b>Girinti uzunluğu</b> seçeneğinde belirtilen kadar girintilenir.<p> Ekleme noktası ilk boşluktan sonra ise ve seçilmiş alan yok ise boşluk bir sonraki konuma gelir. Eğer <b>Düzelt</b> bölümünde <b>Sekme yerine boşluk ekle</b> seçeneği seçiliyse boşluklar eklenir, diğer türlü, tek bir sekme eklenir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTabSmart)
en: Increase indentation level if in l&eading blank space
tr: Girinti düzeyini eğer b&aşta boşluk varsa artır

en:  character |  characters
tr[0]:  karakter
tr[1]:  karakter

en: Indentation
tr: Girintileme

en: Auto Completion
tr: Otomatik Tamamlama

en: Spellcheck
tr: Yazım Denetimi

en: Alt
tr: Seçenek

en: Ctrl
tr: Kontrol

en: Ctrl + Alt
tr: Kontrol + Seçenek

en: Meta + Alt
tr: Meta + Seçenek

en: Ctrl + Meta
tr: Kontrol + Meta

en: Cmd
tr: Komut

en: Cmd + Alt
tr: Komut + Seçenek

en: Cmd + Ctrl
tr: Komut + Kontrol

en: Text Navigation
tr: Metinde Dolaşma

[ctx: Wrap words at (value is at 20 or larger)]
en:  character |  characters
tr[0]:  karakter
tr[1]:  karakter

en: Feature is not active
tr: Özellik etkin değil

en: Disable Feature
tr: Özellliği Devre Dışı Bırak

en: May be handy with Markdown
tr: Markdown ile işe yarayabilir

en: Mirror characters, similar but not exactly like auto brackets
tr: Otomatik ayraçlara benzer ama aynı olmayan karakterleri yansıla

en: Non letter character
tr: Harf olmayan karakter

en: Editing
tr: Düzenleme

en: Editing Options
tr: Düzenleme Seçenekleri

en: Statusbar
tr: Durum Çubuğu

en: Off
tr: Kapalı

en: Follow Line Numbers
tr: Satır Numaralarını Takip Et

en: Appearance
tr: Görünüş

en: %1 backs up unsaved files to "swap files." Swap files allow %1 to recover your work in the case of a system crash. Disabling swap files may cause data loss in case of a system crash.
tr: %1, kaydedilmemiş dosyaları "takas dosyaları"na yedekler. Takas dosyaları, %1 yazılımının bir sistem çökmesi sonrası kurtarmanıza olanak sağlar. Takas dosyalarını devre dışı bırakmak sistem çökmelerinde veri kaybetmenize neden olabilir.

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: You did not provide a backup suffix or prefix. Using default suffix: '~'
tr: Dosya yedekleme için bir sonek belirlemediniz. Öntanımlı sonek kullanılıyor: '~'

en: No Backup Suffix or Prefix
tr: Sonek veya Önek Yedeklemesi Yapma

en: Open/Save
tr: Aç/Kaydet

en: File Opening & Saving
tr: Dosya Açma ve Kaydetme

en: &Line:
tr: &Satır:

en: Go to line number from clipboard
tr: Panodan satır numarasına git

en: Go to
tr: Git

en: No valid line number found in clipboard
tr: Panoda geçerli satır numarası bulunamadı

en: Dictionary:
tr: Sözlük:

en: Enable Auto Reload
tr: Otomatik Yeniden Yüklemeyi Etkinleştir

en: Will never again warn about on disk changes but always reload.
tr: Disk değişikliklerinde hiçbir zaman yeniden uyarma; ancak her zaman yeniden yükle.

en: View &Difference
tr: Ayrımları &Görüntüle

en: Shows a diff of the changes
tr: Değişikliklerin ayrımını gösterir

en: &Reload
tr: Yeni&den Yükle

en: Reload the file from disk. Unsaved changes will be lost.
tr: Diskteki dosyayı yeniden yükle. Kaydedilmemiş değişiklikler kaybolacak.

[ctx: @action:button closes the opened file]
en: &Close File
tr: Dosyayı &Kapat

en: Close the file, discarding its content.
tr: Dosyayı kapat ve içeriğini at.

en: &Save As...
tr: Fa&rklı Kaydet...

en: Lets you select a location and save the file again.
tr: Bir yer seç ve yeniden kaydet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_skipBtn)
en: &Ignore
tr: &Yok Say

en: Ignores the changes on disk without any action.
tr: Diskteki değişiklikleri hiçbir işlem yapmadan yok sayar.

en: The diff command failed. Please make sure that diff(1) is installed and in your PATH.
tr: diff komutu başarısız oldu. Lütfen şunlardan emin olun: diff(1) sisteminizde kurulu ve PATH içinde olduğundan emin olun.

en: Error Creating Diff
tr: .diff dosyası oluşturmada hata

en: The files are identical.
tr: Dosyalar birbiri ile aynı.

en: Diff Output
tr: Diff Çıktısı

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbCursorMovement)
en: Text Cursor Movement
tr: Metin İmleci Hareketi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkSmartHome)
en: When selected, pressing the home key will cause the cursor to skip whitespace and go to the start of a line's text. The same applies for the end key.
tr: Seçildiğinde, Home düğmesine basılması durumunda, imleç boşlukları atlar ve satırın başındaki yazıya konumlanır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSmartHome)
en: Smart ho&me and smart end
tr: &Akıllı başlangıç ve akıllı son

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkPagingMovesCursor)
en: Selects whether the PageUp and PageDown keys should alter the vertical position of the cursor relative to the top of the view.
tr: PageUp ve PageDown düğmelerinin görünümün üst kısmına bağlı olarak imlecin dikey konumunu değiştirip değiştirmeyeceğini seçer.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkPagingMovesCursor)
en: &PageUp/PageDown moves cursor
tr: &PageUp/PageDown ile imleç taşıma

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkCamelCursor)
en: Selects whether cursor jumps full words or breaks at camel case humps.
tr: İmlecin tam sözcük atlaması yapıp yapmayacağına ve deve biçiminde hörgüçte durup durmayacağını seçer.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkCamelCursor)
en: Enable camel case cursor movement
tr: Deve biçimi imleç hareketini etkinleştir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAutoCenterCursor)
en: &Autocenter cursor:
tr: İmleci otoma&tik ortala:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en: Sets the number of lines to maintain visible above and below the cursor when possible.
tr: İmlecin altında ve üstünde görünebilir olacak satırların sayısını ayarlar.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbSwapFileMode) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, spbSwapFileSync) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en: Disabled
tr: Devre Dışı

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en:  lines
tr:  satır

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cbNavigationMisc)
en: Misc
tr: Çeşitli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTextSelectionMode)
en: Text selection mode:
tr: Metin seçim kipi:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbTextSelectionMode)
en: Persistent
tr: Kalıcı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollPastEnd)
en: Allow scrolling past the end of the document
tr: Belgenin sonunu aşan sarmaya izin ver

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackspaceRemoveComposed)
en: When selected, composed characters are removed with their diacritics instead of only removing the base character. This is useful for Indic locales.
tr: Seçiliyken, oluşturulan karakterler yalnızca tabanı yerine aksanlarıyla birlikte kaldırılır. Hint yerelleştirmeleri için yararlıdır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackspaceRemoveComposed)
en: Backspace key removes character’s base with its diacritics
tr: Geri sil düğmesi karakterin tabanını aksanlarıyla birlikte kaldırır

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbMulticursor)
en: Multicursor
tr: Çoklu İmleç

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMulticursormodifiers)
en: Multiple Cursor Modifiers
tr: Çoklu İmleç Niteleyicileri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoReloadVersionControl)
en: Auto reload files in version control
tr: Sürüm denetiminde dosyaları kendiliğinden yeniden yükle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Write a backup file on save for:
tr: Kaydetmek için bir yedek dosyası yaz:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackupLocalFiles)
en: If this option is enabled, backups for local files will be created when saving.
tr: Eğer bu seçenek imlenirse yerel dosyalar kaydedilirken yedeği alınır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackupLocalFiles)
en: &Local files
tr: &Yerel dosyalar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackupRemoteFiles)
en: If this option is enabled, backups for remote files will be created when saving.
tr: Eğer bu seçenek işaretlenirse uzak dosyalar kaydedilirken yedeği alınır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackupRemoteFiles)
en: &Remote files
tr: &Uzak dosyalar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Prefix for backup files:
tr: Yedek dosyası öneki:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtBackupPrefix)
en: Enter the prefix to prepend to the backup file names.
tr: Yedek dosya adlarına eklenecek öneki girin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Suffix for backup files:
tr: Yedek dosyası soneki:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtBackupSuffix)
en: Enter the suffix to append to the backup file names.
tr: Yedek dosya adlarına eklenecek soneki girin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSwapFileMode)
en: Swap file mode:
tr: Takas dosyası kipi:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbSwapFileMode)
en: Enabled, Store In Default Directory
tr: Etkin, Öntanımlı Dizinde Depolanıyor

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbSwapFileMode)
en: Enabled, Store In Custom Directory
tr: Etkin, Özel Dizinde Depolanıyor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSwapDirectory)
en: Store swap files in:
tr: Takas dosyaları depolama konumu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSwapFileSync)
en: Save swap files every:
tr: Takas dosyası kaydetme aralığı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblExplanatory)
en: This string is located in katedialogs.cpp in KateSaveConfigTab's constructor.
tr: Bu dizi, katedialog.cpp içinde KateSaveConfigTab'ın yapıcısında bulunur.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbFileFormat)
en: File Format
tr: Dosya Biçimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncoding)
en: &Encoding:
tr: &Kodlama:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbEncoding)
en: This defines the standard encoding to use to open/save files, if not changed in the open/save dialog or by using a command line option.
tr: Eğer aç/kaydet penceresinden veya komut satırından değiştirilmemişse bu dosyaların açılacağı/kaydedileceği standart kodlamayı belirler.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncodingDetection)
en: &Encoding detection:
tr: &Kodlama algılaması:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbEncodingDetection)
en: if neither the encoding chosen as standard above, nor the encoding specified in the open/save dialog, nor the encoding specified on command line match the content of the file, this detection will be run.
tr: Yukarıdaki gibi standart bir kodlama seçilmemiş veya aç/kaydet penceresinde kodlama belirtilmemiş ya da komut satırında belirtilen kodlama dosya içeriğiyle uyuşmuyorsa bu algılama çalışacaktır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncodingDetection2)
en: &Fallback encoding:
tr: Yedek &kodlama:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbEncodingFallback)
en: This defines the fallback encoding to try for opening files if neither the encoding chosen as standard above, nor the encoding specified in the open/save dialog, nor the encoding specified on command line match the content of the file.  Before this is used, an attempt will be made to determine the encoding to use by looking for a byte order mark at start of file: if one is found, the right Unicode encoding will be chosen; otherwise encoding detection will run, if both fail the fallback encoding will be tried.
tr: Bu, yukarıda standart olarak seçilen kodlama veya açma/kaydetme iletişim kutusunda belirtilen kodlamanın veya komut satırında belirtilen kodlamanın dosyanın içeriğiyle eşleşmesi durumunda dosyaları açmaya çalışmak için geri arama kodlamasını tanımlar. Bu kullanılmadan önce, dosya başlangıcında bir bayt sırası imi arayarak kullanılacak kodlamayı belirleme girişiminde bulunulur: Eğer bulunursa doğru Unicode kodlaması seçilecektir; aksi takdirde kodlama algısı çalışır, ikisi de başarısız olursa geri kodlama denenir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEOL)
en: E&nd of line:
tr: Satır so&nu:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkDetectEOL)
en: If this option is enabled the editor will autodetect the end of line type. The first found end of line type will be used for the whole file.
tr: Bu seçenek imlenirse düzenleyici satır sonu türünü otomatik olarak algılar. İlk bulunan satır sonu türü dosyanın tümü için kullanılır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDetectEOL)
en: A&utomatic end of line detection
tr: Otomatik dosya sonu &algılanması

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkEnableBOM)
en: The byte order mark is a special sequence at the beginning of Unicode encoded documents. It helps editors to open text documents with the correct Unicode encoding. The byte order mark is not visible in the displayed document.
tr: Bayt sıra imi, Unicode ile kodlanmış belgelerin başında özel bir dizidir. Düzenleyicilerin metin belgelerini doğru Unicode kodlamayla açmalarına yardımcı olur. Gösterilen belgede bayt sıra imi görünmez.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkEnableBOM)
en: Enable byte order mark (BOM)
tr: Bayt sıra imini (BOM) etkinleştir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Line length limit:
tr: Satır uzunluğu sınırı:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, lineLengthLimit)
en: Unlimited
tr: Sınırsız

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbCleanups)
en: Automatic Cleanups on Save
tr: Kaydederken Otomatik Temizlenme

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblRemoveTrailingSpaces) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces)
en: Depending on the choice, trailing spaces are removed when saving a document, either in the entire document or only of modified lines.
tr: Bu seçime bağlı olarak belge kaydedilirken, ya tüm belgede ya da değiştirilmiş satırların sonundaki boşuklar kaldırılır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRemoveTrailingSpaces)
en: Re&move trailing spaces:
tr: Ge&reksiz boşlukları kaldır:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, spbAutoSaveInterval) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, spacesComboBox)
en: Never
tr: Asla

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces)
en: On Modified Lines
tr: Değiştirilen Satırlarda

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces)
en: In Entire Document
tr: Tüm Belgede

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkNewLineAtEof)
en: On save, a line break is appended to the document if not already present. The line break is visible after reloading the file.
tr: Kaydetme sırasında satır sonu, eğer dökümanın sonunda yok ise eklenir. Satır sonları dosya yüklendikten sonra görünür olurlar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkNewLineAtEof)
en: Append newline at end of file on save
tr: Kaydedilirken dosyanın sonuna yeni bir satır ekle

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbAutoSave)
en: Enable Auto Save (local files only)
tr: Otomatik Kaydetmeyi Etkinleştir (yalnızca yerel dosyalar)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbAutoSaveOnFocus)
en: Auto save document when focus leaves the editor
tr: Odak, düzenleyiciden ayrıldığında dosyayı kendiğinden kaydet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Auto save interval:
tr: Otomatik kaydetme aralığı:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, spbAutoSaveInterval)
en:  seconds
tr:  saniye

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowHighlightingMode)
en: Show highlighting mode
tr: Vurgulama kipini göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowInputMode)
en: Show input mode
tr: Giriş kipini göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowActiveDictionary)
en: Show active dictionary
tr: Etkin sözlüğü göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowTabSetting)
en: Show tab setting
tr: Sekme ayarını göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowLineColumn)
en: Show line column
tr: Satır sütununu göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowEncoding)
en: Show File Encoding
tr: Dosya kodlamasını göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowEOL)
en: Show Line Ending Type
tr: Satır sonu türünü göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Editor font:
tr: Düzenleyici yazıtipi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Show whitespace indicators:
tr: Boşluk belirteçlerini göster:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, spacesComboBox)
en: At the end of a line
tr: Satır sonunda

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, spacesComboBox)
en: Always
tr: Her zaman

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbMarkerDescription)
en: Whitespace indicator size:
tr: Boşluk belirteci boyutu:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, sliSetMarkerSize)
en: Size of the visible highlight marker.
tr: Görünür vurgulama imleyicisinin boyutu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Show tab indicators:
tr: Sekme belirteçlerini göster:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowTabs)
en: The editor will display a symbol to indicate the presence of a tab in the text.
tr: Düzenleyici, metin içinde sekmelerin varlığını gösteren bir simge görüntüleyecektir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Show focus frame around editor
tr: Düzenleyici etrafında çerçeve odağını göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Bracket matching:
tr: Ayraç eşleşmesi:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowWholeBracketExpression)
en: If this is enabled, the range between the selected matching brackets will be highlighted.
tr: Bu etkin ise seçili eşleşen ayraçlar arasındaki aralık vurgulanacaktır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowWholeBracketExpression)
en: Highlight range between selected brackets
tr: Seçili ayraçlar arasındaki aralığı vurgula

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkShowBracketMatchPreview)
en: Show the matching open bracket and lines adjacent to it for context
tr: Bağlam için ona komşu olan ve eşleşen açık ayraç ve satırları göster

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowBracketMatchPreview)
en: If this is enabled, a preview of the lines near a matching open bracket is shown. This can help in quickly determining the context of a closing bracket, especially in long function/class declarations and deeply nested if blocks
tr: Bu etkinleştirilmişse eşleşen açık bir ayracın yanında satır önizlemesi gösterilir. Bu, bir kapatan ayracın bağlamını hızlıca anlamaya yardımcı olur; özellikle uzun işlev/sınıf beyanlarında ve derince iç içe geçmiş if bloklarında yararlıdır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowBracketMatchPreview)
en: Show preview of matching open bracket
tr: Eşleşen açık ayraç önizlemesini göster

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkAnimateBracketMatching)
en: Flash matching brackets
tr: Eşleşen ayraçları yakıp söndür

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkAnimateBracketMatching)
en: If this is enabled, matching brackets are animated for better visibility.
tr: Bu seçenek etkin ise eşleşen ayraçlar daha iyi gösterilirler.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAnimateBracketMatching)
en: Flash matching bracket when cursor moves to other bracket in pair
tr: İmleç diğer ayraç eşine atladığında eşleşen ayracı vurgula

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowIndentationLines)
en: If this is enabled, the editor will display vertical lines to help identify indent lines.
tr: Bu etkinleştirildiğinde düzenleyici, girinti satırlarını tanımlamaya yardım eden dikey bir çizgi görüntüleyecektir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowIndentationLines)
en: Show i&ndentation lines
tr: Girinti satırlarını göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Counts:
tr: Sayımlar:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkShowWordCount)
en: Show/hide word count in status bar
tr: Sözcük sayısını durum çubuğunda göster/gizle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowWordCount)
en: Show word count
tr: Sözcük sayısını göster

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkShowLineCount)
en: Show/hide line count in status bar
tr: Sözcük sayısını durum çubuğunda göster/gizle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowLineCount)
en: Show line count
tr: Satır sayısını göster

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkFoldFirstLine)
en: When this setting is enabled, the editor view automatically folds
    comment blocks that start on the first line of the document. This is
    helpful to hide license headers which are commonly placed at the
    beginning of a file.
tr: Bu seçenek etkin ise düzenleyici görünümü otomatik olarak belgenin
    ilk satırından başlayan açıklama bloklarını gizler. Bu genelde dosyanın
    baş tarafını dolduran lisans başlığını saklamaya yardımcı olur.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkFoldFirstLine)
en: Fold first line
tr: İlk satırı katla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbxWordWrap)
en: Dynamic Word Wrap:
tr: Devingen Sözcük Kaydırma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDynWrapAtStaticMarker)
en: Wrap dynamically at static word wrap marker
tr: Durağan sözcük kaydırma imleyicisinde devingen olarak kaydır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDynWrapAnywhere)
en: Disregard word boundaries for dynamic wrapping
tr: Devingen kaydırma için sözcük sınırlarını dikkate alma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDynamicWordWrapIndicators)
en: D&ynamic word wrap indicators:
tr: Devingen sözcük kaydırma belirteçleri:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbDynamicWordWrapIndicator)
en: Choose when the Dynamic Word Wrap Indicators should be displayed.
tr: Devingen Sözcük Kaydırma Belirteçleri görüntülenecekse seçin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Indent wrapped lines:
tr: Kaydırılan satırları girintile:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDynamicWordWrapIndicators_2)
en: Don't indent lines wider than:
tr: Şundan daha geniş satırları girintileme:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbDynamicWordWrapDepth)
en: <p>Enables the start of dynamically wrapped lines to be aligned vertically to the indentation level of the first line. This can help to make code and markup more readable.</p><p>Additionally, this allows you to set a maximum width of the screen, as a percentage, after which dynamically wrapped lines will no longer be vertically aligned. For example, at 50%, lines whose indentation levels are deeper than 50% of the width of the screen will not have vertical alignment applied to subsequent wrapped lines.</p>
tr: <p>Devingen olarak kaydırılan satırların başının, dikey olarak, ilk satırın girinti düzeyine göre yerleştirilmesini etkinleştirir. Bu, kod yazmanızı kolaylaştırır ve okunabilirliğini artırır.</p><p> Ek olarak, ekranınızın azami genişliğini, yüzde türünden ayarlamanıza izin verir, böylece devingen olarak kaydırılan satırlar, bundan sonra dikey olarak yerleştirilmeyeceklerdir. Örneğin %​50'de; girintileme düzeyleri ekranın %​50'sinden daha derin olan satırlar; izleyen (kendilerinden sonra gelen) kaydırılmış satırlara uygulanan dikey yerleştirmeye tabi tutulmayacaklardır.</p>

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbDynamicWordWrapDepth)
en: % of View Width
tr: % Görünüm Genişliği

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, spbLineHeightMultiplier)
en: This value will be multiplied with the font's default line height. A value of 1.0 means that the default height will be used.
tr: Bu değer, yazıtipinin öntanımlı satır yüksekliğiyle çarpılacaktır. 1.0 değeri, öntanımlı yüksekliğin kullanılacağı anlamına gelir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblLineHeight)
en: Line Height Multiplier:
tr: Satır yüksekliği çarpanı:

[ctx: short translation, user created new file]
en: New file
tr: Yeni dosya

en: The file %1 does not exist.
tr: %1 dosyası bulunamadı.

en: Auto Reload Document
tr: Belgeyi Kendilliğinden Yeniden Yükle

en: Automatic reload the document when it was changed on disk
tr: Belge diskte değiştirildiğinde kendiliğinden yeniden yükle

en: The file %1 could not be loaded, as it was not possible to read from it.<br />Check if you have read access to this file.
tr: %1 dosyası yüklenemedi. Dosyadan okuma yapılamıyor.<br />Bu dosyayı okuma izniniz olduğunu denetleyin.

[ctx: translators: you can also translate 'Try Again' with 'Reload']
en: Try Again
tr: Yeniden Dene

en: &Close
tr: &Kapat

en: Close message
tr: İletiyi Kapat

en: The file %1 could not be loaded, as it was not possible to read from it.
    
    Check if you have read access to this file.
tr: %1 dosyası yüklenemedi. Dosyadan okuma yapılamıyor.
    
    Dosyaya erişim izniniz olduğunu denetleyin.

en: The file %1 was opened with %2 encoding but contained invalid characters.<br />It is set to read-only mode, as saving might destroy its content.<br />Either reopen the file with the correct encoding chosen or enable the read-write mode again in the tools menu to be able to edit it.
tr: %1 dosyası %2 kodlaması ile açıldı; ancak geçersiz karakterler içeriyor.<br />Bir kaydetme eylemi ile içerik kaybedilebileceğinden salt okunur kipe geçiliyor.<br />Dosyayı doğru kodlama ile yeniden açabilirsiniz veya menüden okunur-yazılır kipe geçebilirsiniz.

en: The file %1 was opened with %2 encoding but contained invalid characters. It is set to read-only mode, as saving might destroy its content. Either reopen the file with the correct encoding chosen or enable the read-write mode again in the tools menu to be able to edit it.
tr: %1 dosyası %2 kodlaması ile açıldı; ancak geçersiz karakterler içeriyor. Bir kaydetme eylemi ile içerik kaybedilebileceğinden salt okunur kipe geçiliyor. Dosyayı doğru kodlama ile yeniden açabilirsiniz veya menüden okunur-yazılır kipe geçebilirsiniz.

en: The file %1 was opened and contained lines longer than the configured Line Length Limit (%2 characters).<br />The longest of those lines was %3 characters long<br/>Those lines were wrapped and the document is set to read-only mode, as saving will modify its content.
tr: %1 dosyası açıldı ve yapılandırmadaki Satır Uzunluğu Sınırından (%2 karakter) daha uzun satırlara sahip.<br />En uzun satır %3 karakter uzunluğunda<br/>Bu satırlar kaydırıldı ve belgeyi kaydetmek içeriğini değiştireceğinden salt okunur kipine dönüştürüldü.

en: Temporarily raise limit and reload file
tr: Geçici olarak sınırı yükselt ve dosyayı yeniden yükle

en: Close
tr: Kapat

en: The file %1 was opened and contained lines longer than the configured Line Length Limit (%2 characters).<br/>The longest of those lines was %3 characters long<br/>Those lines were wrapped and the document is set to read-only mode, as saving will modify its content.
tr: %1 dosyası açıldı ve Satır Uzunluğu Sınırı (%2 karakter) yapılandırmasından daha uzun satırlara sahip.<br/>Bu satırların en uzunu %3 karakter uzunluğunda<br/>Bu satırlar kaydırıldı ve belgeyi kaydetmek içeriğini değiştireceğinden salt okunur kipine dönüştürüldü.

en: Do you really want to save this unmodified file? You could overwrite changed data in the file on disk.
tr: Düzenlenmemiş bu dosyayı kaydetmeyi gerçekten istiyor musunuz? Diskinizdeki değiştirilmiş dosyanın üzerine yazacaksınız.

en: Trying to Save Unmodified File
tr: Düzenlenmemiş Dosyayı Kaydetmeye çalışıyor

en: Save Nevertheless
tr: Yine de Kaydet

en: Do you really want to save this file? Both your open file and the file on disk were changed. There could be some data lost.
tr: Bu dosyayı kaydetmeyi gerçekten istiyor musunuz? Hem açık olan dosya hem de diskinizdeki dosya değiştirilmiş durumda. Veri kaybı olmuş olabilir.

en: Possible Data Loss
tr: Olası Veri Kaybı

en: The selected encoding cannot encode every Unicode character in this document. Do you really want to save it? There could be some data lost.
tr: Seçili kodlama yöntemi, belgeniz içindeki tüm Unicode karakterleri kodlayamayacak. Kaydetmeyi gerçekten istiyor musunuz? Bazı verileri kaybedebilirsiniz.

en: The document could not be saved, as it was not possible to write to %1.
    Check that you have write access to this file or that enough disk space is available.
    The original file may be lost or damaged. Don't quit the application until the file is successfully written.
tr: %1 dosyasına yazılamadığından belge kaydedilemedi.
    Bu belgeye yazma izninizin olduğundan emin olun veya disk alanını denetleyin.
    Özgün dosya kaybolmuş veya hasar görmüş olabilir. Dosya başarıyla yazılana  dek uygulamadan çıkmayın.

en: For file %1 no backup copy could be created before saving. If an error occurs while saving, you might lose the data of this file. A reason could be that the media you write to is full or the directory of the file is read-only for you.
tr: %1 dosyası için kaydetmeden önce bir yedekleme dosyası oluşturulamadı. Kaydetme sırasında bir hata oluşursa bu dosyanın verisini kaybedebilirsiniz. Bunun nedeni yazdığınız medyanın dolu olması veya dosyanın bulunduğu dizinin sizin için salt okunur olması olabilir.

en: Failed to create backup copy.
tr: Yedek kopya oluşturulamadı.

en: Try to Save Nevertheless
tr: Yine de Kaydetmeyi Dene

en: Do you really want to continue to close this file? Data loss may occur.
tr: Gerçekten bu dosyayı kapatmayı sürdürmek istiyor musunuz? Veri kaybı olabilir.

en: Close Nevertheless
tr: Yine de Kapat

en: Untitled
tr: Adsız

en: Save File
tr: Dosyayı Kaydet

en: Save failed
tr: Kaydetme işlemi başarısız oldu

en: Save Copy of File
tr: Dosyanın Kopyasını Kaydet

en: The document could not be saved, as it was not possible to write to %1.
    
    Check that you have write access to this file or that enough disk space is available.
tr: %1 dosyasına yazma olanaklı olmadığından belge kaydedilemeyecek.
    
    Bu dosyaya yazma izniniz veya yeterli disk alanı olduğundan emin olun.

en: Using deprecated modeline 'remove-trailing-space'. Please replace with 'remove-trailing-spaces modified;', see https://docs.kde.org/?application=katepart&branch=stable5&path=config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces
tr: Kullanım dışı 'remove-trailing-space' kip satırı kullanılıyor. Lütfen 'remove-trailing-spaces-modified' ile değiştirin; bkz. https://docs.kde.org/?application=katepart&branch=stable5&path=config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces

en: Using deprecated modeline 'replace-trailing-space-save'. Please replace with 'remove-trailing-spaces all;', see https://docs.kde.org/?application=katepart&branch=stable5&path=config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces
tr: 'remove-trailing-space-save' artık kullanım dışı. Lütfen 'remove-trailing-spaces all;' ile değiştirin; bkz: https://docs.kde.org/?application=katepart&branch=stable5&path=config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces

en: The file '%1' was modified on disk.
tr: '%1' dosyası diskte değiştirildi.

en: The file '%1' was created on disk.
tr: '%1' dosyası diskte oluşturuldu.

en: The file '%1' was deleted on disk.
tr: '%1' dosyası diskte silindi.

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save your changes or discard them?
tr: "%1" belgesi değiştirildi.
    Değişiklikleri kaydetmek mi yok saymak mı istiyorsunuz?

en: Close Document
tr: Belgeyi Kapat

en: The file <a href="%1">%2</a> is still loading.
tr: <a href="%1">%2</a> dosyası hala yükleniyor.

en: &Abort Loading
tr: &Yüklemeyi İptal Et

en: OVERWRITE
tr: ÜZERİNE YAZ

en: INSERT
tr: EKLE

en: Normal Mode
tr: Normal Kip

en: VI: INSERT MODE
tr: VI: EKLE KİPİ

en: VI: NORMAL MODE
tr: VI: NORMAL KİP

en: VI: VISUAL
tr: VI: GÖRSEL

en: VI: VISUAL BLOCK
tr: VI: GÖRSEL BLOK

en: VI: VISUAL LINE
tr: VI: GÖRSEL SATIR

en: VI: REPLACE
tr: VI: DEĞİŞTİR

en: vi-mode
tr: vi Kipi

en: recording
tr: kaydediliyor

en: Vi Input Mode
tr: Vi Giriş Kipi

en: <Unchanged>
tr: <Değiştirilmemiş>

en: Use Default
tr: Öntanımlıyı Kullan

en: Properties of %1
tr: %1 Özellikleri

en: New Filetype
tr: Yeni Dosya Türü

en: Select the MimeTypes you want for this file type.
    Please note that this will automatically edit the associated file extensions as well.
tr: Bu dosya türü için istediğiniz Mime-türünü seçin.
    Bunun ilişkilendirilmiş dosya uzantılarını otomatik olarak değiştireceğini unutmayın.

en: Select Mime Types
tr: Mime Türlerini Seç

en: Modes && Filetypes
tr: Kipler ve Dosya Türleri

[ctx: Placeholder in search bar]
en: Search...
tr: Ara...

[ctx: ToolTip of the search bar of modes of syntax highlighting]
en: Search for syntax highlighting modes by language name or file extension (for example, C++ or .cpp)
tr: Sözdizim vurgulama kiplerini dil adı veya dosya uzantısına göre ara (C++ veya .cpp)

[ctx: A search yielded no results]
en: No items matching your search
tr: Aramanızla eşleşen öge yok

[ctx: Title (in singular) of the best result in an item search. Please, that the translation doesn't have more than 34 characters, since the menu where it's displayed is small and fixed.]
en: Best Search Match
tr: En İyi Arama Eşleşmesi

[ctx: Title (in plural) of the best results in an item search. Please, that the translation doesn't have more than 34 characters, since the menu where it's displayed is small and fixed.]
en: Best Search Matches
tr: En İyi Arama Eşleşmeleri

en: Te&xt Settings
tr: &Metin Ayarları

en: Print line &numbers
tr: Satır &numaralarını yazdır

en: Print &legend
tr: Yazdırma &göstergesi

en: Don't print folded code
tr: Katlanmış kodu yazdırma

en: <p>If enabled, line numbers will be printed on the left side of the page(s).</p>
tr: <p>Etkinleştirilmişse sayfaların sol kenarındaki satır numaraları da yazdırılacak.</p>

en: <p>Print a box displaying typographical conventions for the document type, as defined by the syntax highlighting being used.</p>
tr: <p>Kullanılan sözdizimi vurgulama kuralları ile tanımlandığı şekilde belge türü için baskı düzeni antlaşmalarını gösteren bir kutu yazdırır.</p>

en: Hea&der && Footer
tr: &Üstbilgi ve Altbilgi

en: Pr&int header
tr: Ü&stbilgiyi yazdır

en: Pri&nt footer
tr: &Altbilgiyi yazdır

en: Header/footer font:
tr: Başlık/dipnot yaz tipi:

en: Header Properties
tr: Başlık Özellikleri

en: &Format:
tr: &Biçim:

en: Colors:
tr: Renkler:

en: Foreground:
tr: Ön Plan:

en: Bac&kground
tr: &Arka Plan

en: Footer Properties
tr: Altbilgi Özellikleri

en: For&mat:
tr: &Biçim:

en: &Background
tr: &Arka Plan

en: <p>Format of the page header. The following tags are supported:</p>
tr: <p>Sayfa başlığını biçimlendirir. Aşağıdaki etiketler desteklenir:</p>

en: <ul><li><tt>%u</tt>: current user name</li><li><tt>%d</tt>: complete date/time in short format</li><li><tt>%D</tt>: complete date/time in long format</li><li><tt>%h</tt>: current time</li><li><tt>%y</tt>: current date in short format</li><li><tt>%Y</tt>: current date in long format</li><li><tt>%f</tt>: file name</li><li><tt>%U</tt>: full URL of the document</li><li><tt>%p</tt>: page number</li><li><tt>%P</tt>: total amount of pages</li></ul><br />
tr: <ul><li><tt>%u</tt>: geçerli kullanıcı adı</li><li><tt>%d</tt>: tam tarih/kısa saat biçimi</li><li><tt>%D</tt>: tam tarih/uzun saat biçimi</li><li><tt>%h</tt>: geçerli saat</li><li><tt>%y</tt>: kısa biçimde geçerli gün</li><li><tt>%Y</tt>: uzun biçimde geçerli gün</li><li><tt>%f</tt>dosya adı</li><li><tt>%U</tt>: belgenin tam URL'si</li><li><tt>%p</tt>: sayfa numarası</li><li><tt>%P</tt>: toplam sayfa miktarı</li></ul><br />

en: <p>Format of the page footer. The following tags are supported:</p>
tr: <p>Sayfa altbilgisini biçimlendirir. Aşağıdaki etiketler desteklenir:</p>

en: Add Placeholder...
tr: Yer Tutucu Ekle...

en: Current User Name
tr: Geçerli Kullanıcı Adı

en: Complete Date/Time (short format)
tr: Tam Tarih/Zaman (kısa biçim)

en: Complete Date/Time (long format)
tr: Tam Tarih/Zaman (uzun biçim)

en: Current Time
tr: Geçerli Zaman

en: Current Date (short format)
tr: Bugünün Tarihi (kısa biçim)

en: Current Date (long format)
tr: Bugünün Tarihi (uzun biçim)

en: File Name
tr: Dosya Adı

en: Full document URL
tr: Belgenin tam URL'si

en: Page Number
tr: Sayfa Numarası

en: Total Amount of Pages
tr: Toplam Sayfa Sayısı

en: L&ayout
tr: &Yerleşim

en: &Color theme:
tr: &Renk teması:

en: Font:
tr: Yazıtipi:

en: Draw bac&kground color
tr: &Arka plan rengini kullan

en: Draw &boxes
tr: &Kutucukları çiz

en: Box Properties
tr: Kutu Özellikleri

en: W&idth:
tr: &Genişlik:

en: &Margin:
tr: &Kenar Boşluğu:

en: Co&lor:
tr: &Renk:

en: Select the color theme to use for the print.
tr: Yazdırma işleminde kullanılacak renk temasını seçin.

en: <p>If enabled, the background color of the editor will be used.</p><p>This may be useful if your color theme is designed for a dark background.</p>
tr: <p>Etkinleştirildiğinde düzenleyicinin arka plan rengi kullanılacak.</p><p>Eğer renk temanız koyu bir arka plan için tasarlandıysa yararlı olabilir.</p>

en: <p>If enabled, a box as defined in the properties below will be drawn around the contents of each page. The Header and Footer will be separated from the contents with a line as well.</p>
tr: <p>Etkinleştirildiğinde, her sayfanın içeriğinin etrafında, özelliklerini tanımladığınız bir kutu çizilecek. Başlık ve Dipnot, sayfa içeriğinden ince birer çizgi ile ayrılacaktır. </p>

en: The width of the box outline
tr: Kutunun ana çizgisinin kalınlığı

en: The margin inside boxes, in pixels
tr: Kutuların içinden bırakılacak pay, piksel türünden

en: The line color to use for boxes
tr: Kutular için kullanılacak çizgi rengi

en: (Selection of)
tr: (Seçim)

en: Typographical Conventions for %1
tr: %1 için Baskı Düzeni Kuralları

en: text
tr: metin

[ctx: Script command name]
en: Expand Abbreviation
tr: Kısaltmayı Genişlet

[ctx: Script command name]
en: Wrap with Tag
tr: Etiket ile Sar

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Matching Tag
tr: İmleci Eşleşen Etikete Taşı

[ctx: Script command name]
en: Select HTML/XML Tag Contents Inwards
tr: HTML/XML Etiket İçeriğini İçe Doğru Seç

[ctx: Script command name]
en: Select HTML/XML Tag Contents Outwards
tr: HTML/XML Etiket İçeriğini Dışa Doğru Seç

[ctx: Script command name]
en: Toggle Comment
tr: Yorumu Aç/Kapat

[ctx: Script command name]
en: Go to Next Edit Point
tr: Sonraki Düzenleme Noktasına Git

[ctx: Script command name]
en: Go to Previous Edit Point
tr: Önceki Düzenleme Noktasına Git

[ctx: Script command name]
en: Select Next Edit Point
tr: Sonraki Düzenleme Noktasını Seç

[ctx: Script command name]
en: Select Previous Edit Point
tr: Önceki Düzenleme Noktasını Seç

[ctx: Script command name]
en: Delete Tag Under Cursor
tr: İmleç Altındaki Etiketi Sil

[ctx: Script command name]
en: Split or Join a Tag
tr: Bir Etiketi Ayır veya Birleştir

[ctx: Script command name]
en: Evaluate a Simple Math Expression
tr: Yalın Bir Matematiksel İfadeyi Değerlendir

[ctx: Script command name]
en: Decrement Number by 1
tr: Sayıyı 1 Azalt

[ctx: Script command name]
en: Decrement Number by 10
tr: Sayıyı 10 Azalt

[ctx: Script command name]
en: Decrement Number by 0.1
tr: Sayıyı 0,1 Azalt

[ctx: Script command name]
en: Increment Number by 1
tr: Sayıyı 1 Artır

[ctx: Script command name]
en: Increment Number by 10
tr: Sayıyı 10 Artır

[ctx: Script command name]
en: Increment Number by 0.1
tr: Sayıyı 0,1 Artır

en: Expands the abbreviation using Emmet expressions; see http://code.google.com/p/zen-coding/wiki/ZenHTMLSelectorsEn
tr: Emmet ifadeleri kullanarak kısaltmaları genişletir; http://code.google.com/p/zen-coding/wiki/ZenHTMLSelectorsEn adresine bakın

en: Wraps the selected text in XML tags constructed from the provided Emmet expression (defaults to div).
tr: Emmet ifadelerinden yapılan XML etiketlerindeki seçili metinleri kaydırır (öntanımlı div).

en: Moves the caret to the current tag's pair
tr: Şapkayı geçerli etiket çiftine taşır

en: Select contents of HTML/XML tag, moving inward on continuous invocations
tr: Sürekli çağırmaların içine doğru giderek HTML/XML etiketinin içeriği seç

en: Select contents of HTML/XML tag, moving outwards on continuous invocations
tr: Sürekli çağırmaların dışına doğru giderek HTML/XML etiketinin içeriği seç

en: Move to the next edit point (tag or empty attribute).
tr: Sonraki düzenleme noktasına git (etiket veya boş nitelik).

en: Move to the previous edit point (tag or empty attribute).
tr: Önceki düzenleme noktasına git (etiket veya boş nitelik).

en: Select next edit point (tag or empty attribute).
tr: Sonraki düzenleme noktasını seç (etiket veya boş nitelik).

en: Select previous edit point (tag or empty attribute).
tr: Önceki düzenleme noktasını seç (etiket veya boş nitelik).

en: Toggle comment of current tag or CSS selector
tr: Geçerli etiket veya CSS seçicinin yorumunu aç/kapat

en: Deletes tag under cursor
tr: İmleç altındaki etiketi siler

en: Splits or joins a tag
tr: Bir etiketi ayırır veya birleştirir

en: Evaluates a simple math expression
tr: Yalın bir matematiksel ifadeyi değerlendirir

en: Decrement number under cursor by 1
tr: İmlecin altındaki sayıyı 1 azalt

en: Decrement number under cursor by 10
tr: İmlecin altındaki sayıyı 10 azalt

en: Decrement number under cursor by 0.1
tr: İmlecin altındaki sayıyı 0,1 azalt

en: Increment number under cursor by 1
tr: İmlecin altındaki sayıyı 1 artır

en: Increment number under cursor by 10
tr: İmlecin altındaki sayıyı 10 artır

en: Increment number under cursor by 0.1
tr: İmlecin altındaki sayıyı 0,1 artır

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Previous Matching Indent
tr: İmleci Önceki Eşleşen Girintiye Taşı

[ctx: Script command category]
en: Navigation
tr: Dolaşım

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Next Matching Indent
tr: İmleci Sonraki Eşleşen Girintiye Taşı

en: Move cursor to previous matching indent
tr: İmleci önceki eşleşen girintiye taşı

en: Move cursor to next matching indent
tr: İmleci sonraki eşleşen girintiye taşı

[ctx: Script command name]
en: Sort Selected Text Alphabetically
tr: Seçili Metni Abecesel Olarak Sırala

[ctx: Script command category]
en: Editing
tr: Düzenleme

[ctx: Script command name]
en: Remove Duplicates and Sort Selected Text Alphabetically
tr: Yinelenmişleri Kaldır ve Seçili Metni Abecesel Olarak Sırala

[ctx: Script command name]
en: Move Lines Down
tr: Satırı Aşağı Taşı

[ctx: Script command name]
en: Move Lines Up
tr: Satırı Yukarı Taşı

[ctx: Script command name]
en: Duplicate Selected Lines Down
tr: Seçili Satırların Aynısını Aşağı Kopyala

[ctx: Script command name]
en: Duplicate Selected Lines Up
tr: Seçili Satırların Aynısını Yukarı Kopyala

[ctx: Script command name]
en: URI-encode Selected Text
tr: Seçili Metnin URI Kodlamasını Yap

[ctx: Script command name]
en: URI-decode Selected Text
tr: Seçili Metnin URI Kodunu Çöz

en: Sort the selected text or whole document.
tr: Seçili metni veya tüm belgeyi sırala.

en: Move selected lines down.
tr: Seçili satırı aşağı taşı.

en: Move selected lines up.
tr: Seçili satırı yukarı taşı.

en: Remove duplicate lines from the selected text or whole document.
tr: Seçili metin veya tüm belgeden yinelenmiş satırları kaldır.

en: Sort the selected text or whole document in natural order.<br>Here is an example to show the difference to the normal sort method:<br>sort(a10, a1, a2) => a1, a10, a2<br>natsort(a10, a1, a2) => a1, a2, a10
tr: Seçili metni veya tüm belgeyi doğal sırasıyla sırala.<br>Burada normal sıralama yöntemiyle farkını gösteren bir örnek var:<br>sort(a10,a1,a2) => a1, a10, a2<br>natsort(a10, a1, a2) => a1, a2, a10

en: Trims trailing whitespace from selection or whole document.
tr: Seçimden veya tüm belgeden gereksiz son boşlukları siler.

en: Trims leading whitespace from selection or whole document.
tr: Seçimden veya tüm belgeden gereksiz başlangıç boşluklarını siler.

en: Trims leading and trailing whitespace from selection or whole document.
tr: Seçimden veya tüm belgeden gereksiz başlangıç ve bitiş boşluklarını siler.

en: Joins selected lines or whole document. Optionally pass a separator to put between each line:<br><code>join ', '</code> will e.g. join lines and separate them by a comma.
tr: Seçili satırları veya tüm belgeyi birleştirir. İsteğe bağlı olarak satırları bir birinden ayırmak için ayırıcı kullanın:<br><code>join ', '</code> satırları birleştirecek ve virgülle ayıracaktır.

en: Removes empty lines from selection or whole document.
tr: Seçimden veya tüm belgeden gereksiz boş satırları siler.

en: This command aligns lines in the selected block or whole document on the column given by a regular expression given as an argument.<br><br>If you give an empty pattern it will align on the first non-blank character by default.<br>If the pattern has a capture it will indent on the captured match.<br><br><i>Examples</i>:<br>'<code>alignon -</code>' will insert spaces before the first '-' of each lines to align them all on the same column.<br>'<code>alignon :\s+(.)</code>' will insert spaces before the first non-blank character that occurs after a colon to align them all on the same column.
tr: Bu komut, argümanı olan düzenli bir ifade tarafından verilen sütundaki seçili bloktaki veya tüm belgedeki satırları hizalar.<br><br>Boş bir dizgi verirseniz öntanımlı olarak ilk boş olmayan karaktere hizalayacaktır.<br>Dizgide bir yakalama varsa yakalanan eşleşmeye üzerine girintileyecektir.<br><br><i>Örnekler</i>:<br>'<code>alignon -</code>' hepsini aynı sütuna hizalamak için her satırdaki ilk '-' öncesi boşluklar ekleyecektir.<br>'<code>alignon :\s+(.)</code>' hepsini aynı sütuna hizalamak için bir iki nokta öncesi oluşan ilk boş olmayan karakter öncesi boşluklar ekleyecektir.

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and replace them with the return value of that callback.<br>Example (join selected lines):<br><code>each 'function(lines){return lines.join(", ");}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>each 'lines.join(", ")'</code>
tr: Değişken olarak verilmiş bir JavaScript işlevi, bir dizi satırı çağırır ve bunun değeri ile onları değiştirir. <br>Örneğin (seçili satırları birleştir):<br><code>each 'function(lines){return lines.join(", ");}'</code><br>Şunu yazarak da aynı şeyi elde edebilirsiniz:<br><code>each 'lines.join(", ")'</code>

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and remove those where the callback returns false.<br>Example (see also <code>rmblank</code>):<br><code>filter 'function(l){return l.length > 0;}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>filter 'line.length > 0'</code>
tr: Değişken olarak verilmiş bir JavaScript işlevi, bir dizi seçili satırı çağırır ve geri dönüşü olumuz olanları siler.<br>Örneğin (ayrıca <code>rmblank</code>):<br><code>filter 'function(l){return l.length > 0;}'</code><br>Şunu yazarak da aynı şeyi elde edebilirsiniz:<br><code>each 'lines.join(", ")'</code>

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and replace the line with the return value of the callback.<br>Example (see also <code>ltrim</code>):<br><code>map 'function(line){return line.replace(/^\s+/, "");}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>map 'line.replace(/^\s+/, "")'</code>
tr: Değişken olarak verilmiş bir JavaScript işlevi, bir dizi satırı çağırır ve bunun değeri ile onları değiştirir.<br>Örneğin (ayrıca<code>ltrim</code>):<br><code>map 'function(line){return line.replace(/^\s+/, "");}'</code><br>Şunu yazarak da aynı şeyi elde edebilirsiniz:<br><code>map 'line.replace(/^\s+/, "")'</code>

en: Duplicates the selected lines up.
tr: Seçili satırları yukarı kopyalar.

en: Duplicates the selected lines down.
tr: Seçili satırları aşağı kopyalar.

en: Encode special chars in a single line selection, so the result text can be used as URI.
tr: Bir satır seçimindeki özel karakterleri kodlar ve sonuç metin URI olarak kullanılabilir.

en: Reverse action of URI encode.
tr: URI kodlama eylemini geri çevir.

en: Select text forward from current cursor position to the first occurrence of the given argument after it (or the end of the current line by default).
tr: Geçerli imleç konumundan verilen argümanın kendisinden sonraki ilk geçtiği yere (veya öntanımlı olarak geçerli satırın sonuna kadar) metni seçin.

en: Select text backward from current cursor position to the last occurrence of the given argument before it (or the beginning of the current line by default).
tr: Geçerli imleç konumundan verilen argümanın kendisinden önceki ilk geçtiği yere (veya öntanımlı olarak geçerli satırın başına kadar) metni seçin.

[ctx: Autoindent mode]
en: C++/boost Style
tr: C++/boost Biçemi

[ctx: Autoindent mode]
en: C Style
tr: C Tarzı

[ctx: Autoindent mode]
en: XML Style
tr: XML Tarzı

en: Function '%1' not found in script: %2
tr: Bu betik içinde '%1' işlevi bulunamadı: %2

en: Error calling %1
tr: %1 çağrılırken hata oluştu

en: Bad quoting in call: %1. Please escape single quotes with a backslash.
tr: Çağırımda hatalı alıntılama: %1. Lütfen tekli tırnak işaretlerinde ters bölü ile kaçış yapın.

en: Could not access view
tr: Görünüme ulaşılamadı

en: Error calling 'help %1'
tr: 'help %1' çağrılırken bir hata oluştu

en: No help specified for command '%1' in script %2
tr: %2 betiğinin içinde '%1' komutu için yardım bulunamadı

en: Error loading script %1
tr: %1 betiği yüklenirken hata oluştu

en: Error loading script %1
tr: %1 betiği yüklenirken hata oluştu

en: Reload all JavaScript files (indenters, command line scripts, etc).
tr: Tüm JavaScript dosyalarını (girintileyiciler, komut satırı betikleri, vb) yeniden yükle.

en: Command not found: %1
tr: Komut bulunamadı: %1

en: Add...
tr: Ekle...

[ctx: short translation]
en: 1 replacement made | %1 replacements made
tr[0]: 1 değiştirme yapıldı
tr[1]: %1 değiştirme yapıldı

[ctx: short translation]
en: 1 match found | %1 matches found
tr[0]: 1 eşleşme bulundu
tr[1]: %1 eşleşme bulundu

en: Reached top, continued from bottom
tr: Başa ulaşıldı, sondan sürdürülüyor

en: Reached bottom, continued from top
tr: Sona ulaşıldı, baştan sürdürülüyor

en: Not found
tr: Bulunamadı

en: Bottom of file reached. Continue from top?
tr: Dosyanın sonuna ulaşıldı. Baştan sürdürülsün mü?

en: Top of file reached. Continue from bottom?
tr: Dosyanın başına ulaşıldı. Sondan sürdürülsün mü?

en: Continue search?
tr: Arama sürdürülsün mü?

en: SearchHighLight
tr: Arama Vurgulaması

en: Beginning of line
tr: Satırın başı

en: End of line
tr: Satır sonu

en: Match any character excluding new line (by default)
tr: Yenisatır hariç tutularak herhangi bir karakterle eşleş (öntanımlı)

en: One or more occurrences
tr: Bir veya daha fazla eşleşme

en: Zero or more occurrences
tr: Sıfır veya daha fazla eşleşme

en: Zero or one occurrences
tr: Sıfır veya bir eşleşme

en: <a> through <b> occurrences
tr: <a> <b> doğrultusunda eşleşmeler

en: Group, capturing
tr: Grup, yakalama

en: Or
tr: Ya da

en: Set of characters
tr: Karakter kümesi

en: Negative set of characters
tr: Negatif karakter kümesi

en: Whole match reference
tr: Tüm eşleşme referansı

en: Reference
tr: Referans

en: Line break
tr: Satır sonu

en: Tab
tr: Sekme

en: Word boundary
tr: Sözcük sınırı

en: Not word boundary
tr: Sözcük sınırı yok

en: Digit
tr: Rakam

en: Non-digit
tr: Rakam-olmayan

en: Whitespace (excluding line breaks)
tr: Beyaz alan (satır sonları hariç)

en: Non-whitespace
tr: Boşluk olmayan karakterler

en: Word character (alphanumerics plus '_')
tr: Sözcük karakteri (harfler sayılar ve '_')

en: Non-word character
tr: Sözcük olmayan karakter

en: Octal character 000 to 377 (2^8-1)
tr: Sekizlik karakter 000 to 377 (2^8-1)

en: Hex character 0000 to FFFF (2^16-1)
tr: Altılık karakter 0000 - FFFF (2^16-1)

en: Backslash
tr: Tersine bölme işareti

en: Group, non-capturing
tr: Grup, yakalama yok

en: Positive Lookahead
tr: Pozitif Öne Bakış

en: Negative lookahead
tr: Geriye doğru ara

en: Fixed-length positive lookbehind
tr: Pozitif sabit aralıklı geriye bakış

en: Fixed-length negative lookbehind
tr: Negatif sabit aralıklı geriye bakış

en: Begin lowercase conversion
tr: Küçük harfe dönüştürmeye başla

en: Begin uppercase conversion
tr: Büyük harfe dönüştürmeye başla

en: End case conversion
tr: Büyük küçük harf dönüşümünü bitir

en: Lowercase first character conversion
tr: İlk karakteri küçültme dönüşümü

en: Uppercase first character conversion
tr: İlk karakteri büyütme dönüşümü

en: Replacement counter (for Replace All)
tr: Değiştirme sayacı (Tümünü değiştir için)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: F&ind:
tr: &Bul:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, pattern)
en: Text to search for
tr: Arama yapılacak metin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, findNext) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, next)
en: Jump to next match
tr: Sonraki eşleşmeye git

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, findPrev) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, prev)
en: Jump to previous match
tr: Önceki eşleşmeye git

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, matchCase)
en: Match case sensitive
tr: BÜYÜK/küçük harf duyarlı eşleştir

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, mutate)
en: Switch to power search and replace bar
tr: Gelişmiş arama ve değiştirme çubuğuna geç

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Rep&lace:
tr: &Değiştir:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Mode:
tr: &Kip:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, searchMode)
en: Search mode
tr: Arama kipi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Plain text
tr: Düz metin

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Whole words
tr: Tüm sözcükler

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Escape sequences
tr: Kaçış dizileri

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Regular expression
tr: Düzenli ifade

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, selectionOnly)
en: Search in the selection only
tr: Yalnızca seçili bölümde ara

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, replaceNext)
en: Replace next match
tr: Sonraki eşleşmeyi değiştir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replaceNext) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_replaceBtn)
en: &Replace
tr: &Değiştir

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, replaceAll)
en: Replace all matches
tr: Tümünü eşleşmeleri değiştir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replaceAll)
en: Replace &All
tr: Tümünü &Değiştir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, findAll)
en: &Find All
tr: Tümünü &Bul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancel)
en: Cancel
tr: İptal

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, mutate)
en: Switch to incremental search bar
tr: Artımsal arama çubuğuna geç

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, replacement)
en: Text to replace with
tr: Değiştirilecek metin

en: Spell check canceled.
tr: Yazım denetimi iptal edildi.

[ctx: progress label]
en: Spell checking in progress...
tr: Yazım denetimi sürüyor...

[ctx: @title:window]
en: Check Spelling
tr: Yazım Denetimi Yap

en: Spell check complete.
tr: Yazım denetimi tamamlandı.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: <qt><p>This word was considered to be an "unknown word" because it does not match any entry in the dictionary currently in use. It may also be a word in a foreign language.</p>
    <p>If the word is not misspelled, you may add it to the dictionary by clicking <b>Add to Dictionary</b>. If you do not want to add the unknown word to the dictionary, but you want to leave it unchanged, click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b>.</p>
    <p>However, if the word is misspelled, you can try to find the correct replacement in the list below. If you cannot find a replacement there, you may type it in the text box below, and click <b>Replace</b> or <b>Replace All</b>.</p>
    </qt>
tr: <qt><p>Bu sözcük "bilinmeyen sözcük" olarak değerlendirildi; çünkü güncel sözlük içinde hiçbir girdiyle eşleştirilemedi. Başka bir dilde bir sözcük de olabilir.</p>
    <p>Eğer hatalı hecelenmiş bir sözcük değilse <b>Sözlüğe Eklemek</b> için tıklayın. Bilinmeyen bir sözcüğü sözlüğe eklemek istemiyorsanız fakat olduğu gibi bırakılmasını istiyorsanız  <b>Yok Say</b> veya <b>Tümünü Yok Say</b>'ı tıklayın.</p>
    <p>Bununla birlikte, eğer sözcük hatalı hecelenmişse aşağıdaki listeden doğrusunu bularak değiştirebilirsiniz. Değiştirilecek doğru bir seçenek yoksa kutucuğa doğrusunu yazarak <b>Değiştir</b> veya <b>Tümünü Değiştir</b> ögesini tıklayın.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Unknown word:
tr: Bilinmeyen sözcük:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: Unknown word
tr: Bilinmeyen sözcük

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: <b>misspelled</b>
tr: <b>hatalı yazılmış</b>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_addBtn)
en: <qt>
    <p>The unknown word was detected and considered unknown because it is not included in the dictionary.<br>
    Click here if you consider the unknown word not to be misspelled, and you want to avoid wrongly detecting it again in the future. If you want to let it remain as is, but not add it to the dictionary, then click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b> instead.</p>
    </qt>
tr: <qt>
    <p>Bilinmeyen sözcük tespit edildi ve sözlükte bulunamadığı için bilinmeyen olarak kabul edildi.<br>
    Eğer bilinmeyen sözcüğün yanlış yazılmadığını düşünüyor ve gelecekte yeniden yanlışlıkla tespit edilmesini engellemek istiyorsanız buraya tıklayın. Eğer olduğu gibi bırakıp sözlüğe eklemek istemiyorsanız <b>Yok Say</b> veya <b>Tümünü Yok Say</b> düğmesine tıklayın.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addBtn)
en: << Add to Dictionary
tr: << Sözlüğe Ekle

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: <qt>
    <p>If the unknown word is misspelled, you should type the correction for your misspelled word here or select it from the list below.</p>
    <p>You can then click <b>Replace</b> if you want to correct only this occurrence of the word or <b>Replace All</b> if you want to correct all occurrences.</p>
    </qt>
tr: <qt>
    <p>Eğer bilinmeyen sözcük hatalı olarak hecelenmişse aşağıdaki listede doğrusunun olup olmadığını denetlemeli ve eğer yoksa yazmalısınız.</p>
    <p>Sözcüğün yalnızca bu eşleşmesini düzeltmek istiyorsanız <b>Değiştir</b> veya tüm tekrarlarını düzeltmek için <b>Tümünü Değiştir</b> düğmesine tıklayın.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Replace with:
tr: Bununla değiştir:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_suggestBtn)
en: S&uggest
tr: Ö&ner

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_replaceBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to replace this occurrence of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
tr: <qt>
    <p>Bilinmeyen sözcüğün bu eşleşmesini, yukarıdaki (veya soldaki) düzelt kutusu içindeki metin ile değiştirmek için buraya tıklayın.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_skipBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to let this occurrence of the unknown word remain as is.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
tr: <qt>
    <p>Bilinmeyen sözcüğün bu eşleşmesini olduğu gibi korumak için tıklayın.</p>
    <p>Bu davranış; eğer sözcük, bir ad, kısaltma, yabancı veya başka bir kendine özel sözcük ise ve bunu kullanmak ama sözlüğünüze eklememek istiyorsanız yararlıdır. </p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Sonnet::DictionaryComboBox, m_language)
en: <qt>
    <p>Select the language of the document you are proofing here.</p>
    </qt>
tr: <qt>
    <p>Doğrulamaya çalıştığınız belgenin dilini buradan seçin.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Language:
tr: &Dil:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (Sonnet::DictionaryComboBox, m_language)
en: Language Selection
tr: Dil Seçimi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_autoCorrect) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_skipAllBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to let all occurrences of the unknown word remain as they are.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
tr: <qt>
    <p>Bilinmeyen sözcüğün tüm eşleşmelerini olduğu gibi bırakmak için tıklayın.</p>
    <p>Bu davranış; eğer sözcük, bir ad, kısaltma, yabancı veya başka bir kendine özel sözcük ise ve bunu kullanmak ama sözlüğünüze eklememek istediğinizde yararlıdır.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_autoCorrect)
en: Autocorrect
tr: Otomatik düzelt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_replaceAllBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to replace all occurrences of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
tr: <qt>
    <p>Bilinmeyen sözcüğün metin içindeki tüm eşleşmelerini üst (sol) bölümdeki metin kutusundaki metin ile değiştirmek için buraya tıklayın.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_replaceAllBtn)
en: R&eplace All
tr: Tümünü D&eğiştir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_skipAllBtn)
en: I&gnore All
tr: Tümünü &Yok Say

en: Spelling (from Cursor)...
tr: Yazım Denetimi (İmleçten itibaren)...

en: Check the document's spelling from the cursor and forward
tr: Belgeyi imleçten itibaren yazım denetiminden geçir

en: Ignore Word
tr: Sözcüğü Yok Say

en: Add to Dictionary
tr: Sözlüğe Ekle

en: Spelling '%1'
tr: Yazım '%1'

en: The diff command could not be found. Please make sure that diff(1) is installed and in your PATH.
tr: diff komutu bulunamadı. Lütfen diff(1)'in kurulu olduğundan ve PATH'inizde olduğundan emin olun.

en: The diff command '%1' could not be started.
tr: '%1' diff komutu başlatılamadı.

en: The file was not closed properly.
tr: Dosya düzgün kapatılmamış.

en: View Changes
tr: Değişiklikleri Göster

en: Recover Data
tr: Veriyi Kurtar

en: Discard
tr: Vazgeç

en: Use default color from the color theme
tr: Renk temasından öntanımlı rengi kullan

en: None
tr: Hiçbiri

[ctx: @title:column Meaning of text in editor]
en: Context
tr: İçerik

[ctx: @title:column Text style]
en: Selected
tr: Seçili

[ctx: @title:column Text style]
en: Background
tr: Arka Plan

[ctx: @title:column Text style]
en: Background Selected
tr: Seçili Arka Plan

en: Use Default Style
tr: Öntanımlı Biçemi Kullan

en: &Bold
tr: &Kalın

en: &Italic
tr: Yatı&k

en: &Underline
tr: Alt&çizgi

en: S&trikeout
tr: &Üzerini Çiz

en: Normal &Color...
tr: Normal &Renk...

en: &Selected Color...
tr: &Seçili Renk...

en: &Background Color...
tr: &Arka Plan Rengi...

en: S&elected Background Color...
tr: &Seçili Arka Plan Rengi...

en: Unset Normal Color
tr: Normal Rengi Kaldır

en: Unset Selected Color
tr: Seçili Rengi Kaldır

en: Unset Background Color
tr: Arka Plan Rengi Ayarını Kaldır

en: Unset Selected Background Color
tr: Seçili Arka Plan Rengi Ayarını Kaldır

en: Use &Default Style
tr: &Öntanımlı Biçemi Kullan

[ctx: No text or background color set]
en: None set
tr: Ayarlı değil

en: "Use Default Style" will be automatically unset when you change any style properties.
tr: "Öntanımlı Biçemi Kullan" seçeneği değiştirmiş olduğunuz biçim özelliklerini otomatik olarak yürürlükten kaldıracaktır.

en: Kate Styles
tr: Kate Biçemleri

[ctx: @item:intable Text context]
en: Keyword
tr: Anahtar Sözcük

[ctx: @item:intable Text context]
en: Function
tr: İşlev

[ctx: @item:intable Text context]
en: Variable
tr: Değişken

[ctx: @item:intable Text context]
en: Control Flow
tr: Denetim Akışı

[ctx: @item:intable Text context]
en: Operator
tr: Operatör

[ctx: @item:intable Text context]
en: Built-in
tr: Dahili

[ctx: @item:intable Text context]
en: Extension
tr: Eklenti

[ctx: @item:intable Text context]
en: Preprocessor
tr: Önişlemci

[ctx: @item:intable Text context]
en: Attribute
tr: Öznitelik

[ctx: @item:intable Text context]
en: Character
tr: Karakter

[ctx: @item:intable Text context]
en: Special Character
tr: Özel Karakter

[ctx: @item:intable Text context]
en: String
tr: İfade

[ctx: @item:intable Text context]
en: Verbatim String
tr: Gerçek Dizi

[ctx: @item:intable Text context]
en: Special String
tr: Özel Karakter Dizisi

[ctx: @item:intable Text context]
en: Imports, Modules, Includes
tr: İçe Aktarmalar, Modüller, İçermeler

[ctx: @item:intable Text context]
en: Data Type
tr: Veri Türü

[ctx: @item:intable Text context]
en: Decimal/Value
tr: Ondalık/Değer

[ctx: @item:intable Text context]
en: Base-N Integer
tr: Base-N Tam Sayı

[ctx: @item:intable Text context]
en: Floating Point
tr: Değişken Sayı

[ctx: @item:intable Text context]
en: Constant
tr: Sabit

[ctx: @item:intable Text context]
en: Comment
tr: Yorum

[ctx: @item:intable Text context]
en: Documentation
tr: Belgelendirme

[ctx: @item:intable Text context]
en: Annotation
tr: Açıklama

[ctx: @item:intable Text context]
en: Comment Variable
tr: Yorum Değişkeni

[ctx: @item:intable Text context]
en: Region Marker
tr: Bölge İmleyicisi

[ctx: @item:intable Text context]
en: Information
tr: Bilgi

[ctx: @item:intable Text context]
en: Warning
tr: Uyarı

[ctx: @item:intable Text context]
en: Alert
tr: Uyar

[ctx: @item:intable Text context]
en: Others
tr: Diğerleri

[ctx: @item:intable Text context]
en: Error
tr: Hata

en: Use Default Colors
tr: Öntanımlı Renkleri Kullan

en: Editor Background Colors
tr: Düzenleyici Arka Plan Renkleri

en: Text Area
tr: Metin Alanı

en: <p>Sets the background color of the editing area.</p>
tr: <p>Düzenleme alanının arkalan rengini ayarlar.</p>

en: Selected Text
tr: Seçili Metin

en: <p>Sets the background color of the selection.</p><p>To set the text color for selected text, use the &quot;<b>Configure Highlighting</b>&quot; dialog.</p>
tr: <p>Seçili alanın arka plan rengini ayarlar.</p><p>Seçili metin için metin rengini ayarlamak için &quot;<b>Renklendirmeyi Yapılandır</b>&quot; penceresini kullanın.</p>

en: Current Line
tr: Geçerli Satır

en: <p>Sets the background color of the currently active line, which means the line where your cursor is positioned.</p>
tr: <p>Etkin satırın ( imlecinizin o an üzerinde durduğu satır) arkalan rengini ayarlar.</p>

en: Search Highlight
tr: Arama Vurgulaması

en: <p>Sets the background color of search results.</p>
tr: <p>Arama sonuçlarının arka plan rengini ayarlar.</p>

en: Replace Highlight
tr: Değiştirme Vurgulaması

en: <p>Sets the background color of replaced text.</p>
tr: <p>Değiştirilen metnin arka  plan rengini ayarlar.</p>

en: Icon Border
tr: Simge Kenarlığı

en: Background Area
tr: Arka Plan Alanı

en: <p>Sets the background color of the icon border.</p>
tr: <p>Simge kenarlığının arka plan rengini ayarlar.</p>

en: Line Numbers
tr: Satır Numaraları

en: <p>This color will be used to draw the line numbers (if enabled).</p>
tr: <p>Bu renk, satır numaralarını yazdırmak için kullanılacaktır (etkin ise).</p>

en: Current Line Number
tr: Geçerli Satır Numarası

en: <p>This color will be used to draw the number of the current line (if enabled).</p>
tr: <p>Bu renk, satır numaralarını yazdırmak için kullanılacaktır (etkin ise).</p>

en: Separator
tr: Ayırıcı

en: <p>This color will be used to draw the line between line numbers and the icon borders, if both are enabled.</p>
tr: <p>Bu renk, satır numaralarını ve simge kenarlıklarını yazdırmak için kullanılacaktır (her ikisi de etkin ise).</p>

en: Word Wrap Marker
tr: Sözcük Kaydırma İmleyicisi

en: <p>Sets the color of Word Wrap-related markers:</p><dl><dt>Static Word Wrap</dt><dd>A vertical line which shows the column where text is going to be wrapped</dd><dt>Dynamic Word Wrap</dt><dd>An arrow shown to the left of visually-wrapped lines</dd></dl>
tr: <p>Sözcük kaydırma ile ilgili imleyicilerin rengini ayarlar:</p><dl><dt>Durağan Sözcük Kaydırma</dt><dd>Dikey çizgi, metnin kaydırılacağı sütunu gösterir. </dd><dt>Devingen Sözcük Kaydırma</dt><dd>Görsel olarak kaydırılmış satırların solunda bir ok işareti gösterilir</dd></dl>

en: Code Folding
tr: Kod Katlama

en: <p>Sets the color of the code folding bar.</p>
tr: <p>Kod katlama çubuğunun rengini ayarlar.</p>

en: Modified Lines
tr: Değiştirilen Satırlar

en: <p>Sets the color of the line modification marker for modified lines.</p>
tr: <p>Değiştirilen satırlar için satır değiştirme imleyicisinin rengini ayarlar.</p>

en: Saved Lines
tr: Kaydedilen Satırlar

en: <p>Sets the color of the line modification marker for saved lines.</p>
tr: <p>Kaydedilen satırlar için satır değiştirme imleyicisinin rengini ayarlar.</p>

en: Text Decorations
tr: Metin Süslemeleri

en: Spelling Mistake Line
tr: Yazım Hatası Satırı

en: <p>Sets the color of the line that is used to indicate spelling mistakes.</p>
tr: <p>Yazım hatası olan satırı göstermek için kullanılacak rengi ayarlar.</p>

en: Tab and Space Markers
tr: Sekme ve Boşluk İmleyicileri

en: <p>Sets the color of the tabulator marks.</p>
tr: <p>Sekme imlerinin rengini ayarlar.</p>

en: Indentation Line
tr: Girintileme Satırı

en: <p>Sets the color of the vertical indentation lines.</p>
tr: <p>Dikey girintileme satırlarının rengini ayarlar.</p>

en: Bracket Highlight
tr: Köşeli Ayraç Renklendirmesi

en: <p>Sets the bracket matching color. This means, if you place the cursor e.g. at a <b>(</b>, the matching <b>)</b> will be highlighted with this color.</p>
tr: <p>Ayraç yakalama rengini ayarlar. Demeli ki, imlecinizi örneğin bir <b>(</b> üzerine koyarsanız ona uyan <b>)</b> bu renkle aydınlatılacaktır.</p>

en: Marker Colors
tr: İmleyici Renkleri

en: Bookmark
tr: Yer İmi

en: Active Breakpoint
tr: Etkin Kesme

en: Reached Breakpoint
tr: Varılan Kesme

en: Disabled Breakpoint
tr: Etkisiz Kesme

en: Execution
tr: Çalıştırma

en: Warning
tr: Uyarı

en: Error
tr: Hata

en: <p>Sets the background color of mark type.</p><p><b>Note</b>: The marker color is displayed lightly because of transparency.</p>
tr: <p>İm tipinin arka plan rengini ayarlar.</p><p><b>Not</b>: İmleyici rengi, saydamlık nedeniyle hafif açık gösterilir.</p>

en: Text Templates & Snippets
tr: Metin Şablonları & Parçacıkları

en: Background
tr: Arka Plan

en: Editable Placeholder
tr: Düzenlenebilir Yer Tutucu

en: Focused Editable Placeholder
tr: Odaklı Düzenlenebilir Yer Tutucu

en: Not Editable Placeholder
tr: Düzenlenemez Yer Tutucu

en: <p>This list displays the default styles for the current color theme and offers the means to edit them. The style name reflects the current style settings.</p><p>To edit the colors, click the colored squares, or select the color to edit from the popup menu.</p><p>You can unset the Background and Selected Background colors from the popup menu when appropriate.</p>
tr: <p>Bu liste, mevcut renk teması için öntanımlı biçemleri gösterir ve düzenlemeniz için seçenekler sağlar. Biçem adı, güncel biçim ayarlarını yansıtır.</p><p>Renkleri düzenlemek için, renkli dikdörtgen kutulara tıklayın veya açılır menüden seçin.</p><p>Açılır menüden, Arka Plan ve Seçilen Alan Arka Planı renklerinin ayarlarını kaldırabilirsiniz.</p>

[ctx: @item:intable]
en: Normal Text & Source Code
tr: Normal Metin & Kaykak Kod

[ctx: @item:intable]
en: Numbers, Types & Constants
tr: Sayılar, Türler & Sabitler

[ctx: @item:intable]
en: Strings & Characters
tr: Karakter Dizileri & Karakterler

[ctx: @item:intable]
en: Comments & Documentation
tr: Yorumlar & Belgelendirme

[ctx: @item:intable]
en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

en: H&ighlight:
tr: &Renklendirme:

en: <p>This list displays the contexts of the current syntax highlight mode and offers the means to edit them. The context name reflects the current style settings.</p><p>To edit using the keyboard, press <strong>&lt;SPACE&gt;</strong> and choose a property from the popup menu.</p><p>To edit the colors, click the colored squares, or select the color to edit from the popup menu.</p><p>You can unset the Background and Selected Background colors from the context menu when appropriate.</p>
tr: <p>Bu liste, mevcut sözdizim renklendirme kipinin kapsamını gösterir ve düzenlemeniz için seçenekler sağlar. Bağlam adı, güncel biçem ayarlarını yansıtır.</p><p>Düğme takımını kullanarak düzenleme yapmak için <strong>&lt;BOŞLUK DÜĞMESİ&gt;</strong> 'ne basın ve açılır menüden bir özellik seçin.</p><p>Renkleri düzenlemek için, renkli dikdörtgen kutulara tıklayın veya açılır menü'den seçin.</p><p>Bağlam menüsünden Arka Plan ve Seçili Arka Plan renklerinin ayarlarını kaldırabilirsiniz.</p>

en: Default Theme
tr: Öntanımlı Tema

en: Theme Editor
tr: Tema Düzenleyicisi

en: Select theme:
tr: Tema seç:

en: &Theme:
tr: &Tema:

en: &Copy...
tr: Ko&pyala...

en: Export...
tr: Dışa Aktar...

en: Import...
tr: İçe Aktar...

en: Bundled read-only theme. To modify the theme, please copy it.
tr: Saltokunur tema. Değiştirmek için lütfen kopyalayın.

en: Colors
tr: Renkler

en: Default Text Styles
tr: Öntanımlı Metin Biçemleri

en: Highlighting Text Styles
tr: Renklendirilmiş Metin Biçemleri

en: Exporting color theme: %1
tr: Renk teması dışa aktarılıyor: %1

en: Color theme
tr: Renk teması

en: Importing Color Theme
tr: Renk Teması İçe Aktarılıyor

en: Importing will overwrite the existing theme file "%1". This can not be undone.
tr: İçe aktarma, "%1" geçerli temasının üzerine yazacaktır. Bu geri alınamaz.

en: Import Nevertheless
tr: Yine de İçe Aktar

en: Follow System Color Scheme
tr: Sistem Renk Şemasını İzle

en: Do you really want to delete the theme "%1"? This can not be undone.
tr: "%1"  temasını gerçekten silmek istediğinize emin misiniz? Bu geri alınamaz.

en: Delete Nevertheless
tr: Yine de Sil

en: Copy theme
tr: Temayı kopyala

en: Name for copy of color theme "%1":
tr: '%1' renk teması kopyası adı:

en: <p>The theme "%1" already exists.</p><p>Please choose a different theme name.</p>
tr: <p>%1 teması halihazırda mevcut.</p><p>Lütfen başka bir tema adı seçin.</p>

en: Copy Theme
tr: Temayı Kopyala

en: Color Themes
tr: Renk Temaları

[ctx: Autoindent mode]
en: None
tr: Hiçbiri

en: Set &Bookmark
tr: &Yer İmi Koy

en: If a line has no bookmark then add one, otherwise remove it.
tr: Satırda yer imi yoksa koy, varsa kaldır.

en: Clear &All Bookmarks
tr: Tüm Y&er İmlerini Temizle

en: Remove all bookmarks of the current document.
tr: Geçerli belgededeki tüm yer imlerini kaldır.

en: Next Bookmark
tr: Sonraki Yer İmi

en: Go to the next bookmark.
tr: Sonraki yer imine git.

en: Previous Bookmark
tr: Önceki Yer İmi

en: Go to the previous bookmark.
tr: Önceki yer imine git.

en: &Bookmarks
tr: Y&er İmleri

en: &Next: %1 - "%2"
tr: &Önceki: %1 - "%2"

en: &Previous: %1 - "%2"
tr: &Sonraki: %1 - "%2"

en: <p>indent</p><p>Indents the selected lines or the current line</p>
tr: <p>indent</p><p>Seçili satırları veya şimdiki satırı girintiler</p>

en: <p>unindent</p><p>Unindents the selected lines or current line.</p>
tr: <p>unindent</p><p>Seçili satırların veya şimdiki satırın girintisini geri alır</p>

en: <p>cleanindent</p><p>Cleans up the indentation of the selected lines or current line according to the indentation settings in the document. </p>
tr: <p>cleanindent</p><p>Seçili satırlardaki girintileri temizler ya da ayarlardaki girindi bilgisini belgeye uygular. </p>

en: <p>comment</p><p>Inserts comment markers to make the selection or selected lines or current line a comment according to the text format as defined by the syntax highlight definition for the document.</p>
tr: <p>comment</p><p>Belge için sözdizim vurgulama tarafından tanımlanan seçilmiş satırlar veya geçerli satıra açıklama satırları ekler.</p>

en: <p>uncomment</p><p>Removes comment markers from the selection or selected lines or current line according to the text format as defined by the syntax highlight definition for the document.</p>
tr: <p>uncomment</p><p>Belge için sözdizim vurgulama tarafından tanımlanan seçilmiş satırlar veya geçerli satırlardaki açıklama satırlarını kaldırır.</p>

en: <p>goto <b>line number</b></p><p>This command navigates to the specified line number.</p>
tr: <p>goto <b>satır numarası</b></p><p>Bu komut belirtilen satır numarasına gider.</p>

en: <p>set-indent-pasted-text <b>enable</b></p><p>If enabled, indentation of text pasted from the clipboard is adjusted using the current indenter.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
tr: <p>set-indent-pasted-text <b>enable</b></p><p>Etkin ise geçici taşıma panosundan yapıltırılmış metinin giritisi mevcut girintileyici tarafından ayarlanır.</p><p>Olası doğru değerleri: doğru için 1<br/>olası yanlış değerleri: yanlış için 0</p>

en: Deletes the current line.
tr: Geçerli satırı siler.

en: <p>set-tab-width <b>width</b></p><p>Sets the tab width to the number <b>width</b></p>
tr: <p>set-tab-width <b>genişlik</b></p><p>Sekme genişliğini <b>genişlik</b>te belirtilen sayıya ayarlar</p>

en: <p>set-replace-tab <b>enable</b></p><p>If enabled, tabs are replaced with spaces as you type.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
tr: <p>set-replace-tab <b>etkinleştir</b></p><p>Etkin olduğunda, sekmeler boşluklarla değiştirilirler.</p><p>Doğru değerler: doğruyken 1<br/>hata değerleri: yanlışken 0</p>

en: <p>set-show-tabs <b>enable</b></p><p>If enabled, TAB characters and trailing whitespace will be visualized by a small dot.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
tr: <p>set-show-tabs <b>enable</b></p><p>Etkin ise, SEKME karaklerleri ve takip eden boşluklar, küçük bir nokta olarak gösterilecekler.</p><p>Olası olumlu değerler: 1 ve true<br/>Olası olumsuz değerler: 0 ve false</p>

en: <p>set-remove-trailing-spaces <b>mode</b></p><p>Removes the trailing spaces in the document depending on the <b>mode</b>.</p><p>Possible values:<ul><li><b>none</b>: never remove trailing spaces.</li><li><b>modified</b>: remove trailing spaces only of modified lines.</li><li><b>all</b>: remove trailing spaces in the entire document.</li></ul></p>
tr: <p>set-remove-trailing-spaces <b>mode</b></p><p>Kullandığı <b>kipe</b> bağlı olarak birbirini takip eden boşlukları siler.</p><p>Olası değerler:<ul><li><b>none</b>: boşlukları hiçbir zaman silmez.</li><li><b>modified</b>: yalnızca değişiklik yapılmış satırlardaki boşlukları siler.</li><li><b>all</b>: tüm belgedeki boşlukları siler.</li></ul></p>

en: <p>set-indent-width <b>width</b></p><p>Sets the indentation width to the number <b>width</b>. Used only if you are indenting with spaces.</p>
tr: <p>set-indent-width <b>width</b></p><p><b>width</b> olarak belirlenmiş değeri girinti değeri olarak ayarlar. Yalnızca boşluk karakteri ile girintilediyseniz kullanılır.</p>

en: <p>set-indent-mode <b>mode</b></p><p>The mode parameter is a value as seen in the Tools - Indentation menu</p>
tr: <p>set-indent-mode <b>mode</b></p><p>mode parametresi, Araçlar - Girinti menusunde görülen değerdir</p>

en: <p>set-auto-indent <b>enable</b></p><p>Enable or disable autoindentation.</p><p>possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
tr: <p>set-auto-indent <b>enable</b></p><p>Otomatik girintiyi etkinleştirir ya da kapatır.</p><p>muhtemel olumlu değerler: 1 ve true<br/>muhtemel olumsuz değerler: 0 ve false</p>

en: <p>set-line-numbers <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the line numbers pane.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
tr: <p>set-line-numbers <b>enable</b></p><p>Satır numaları görünürlürlüğünü ayarlar.</p><p> muhtemel olumlu değerler: 1 ve true<br/>muhtemel olumsuz değerler: 0 ve false</p>

en: <p>set-folding-markers <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the folding markers pane.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
tr: <p>set-folding-markers <b>enable</b></p><p>Gizleme imleyicilerinin görünürlülüğünü ayarlar.</p><p> Olası olumlu değerler: 1 ve true<br/>Olası olumsuz değerler: 0 ve false</p>

en: <p>set-icon-border <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the icon border.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
tr: <p>set-icon-border <b>enable</b></p><p>Simge kenarlıklarının görünürlülüğünü ayarlar.</p><p> muhtemel olumlu değerler: 1 ve true<br/>muhtemel olumsuz değerler: 0 ve false</p>

en: <p>set-word-wrap <b>enable</b></p><p>Enables dynamic word wrap according to <b>enable</b></p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
tr: <p>set-word-wrap <b>enable</b></p><p>Devingen sözcük kaydırmasını özelliğini <b>etkinleştirir</b></p><p>, olası olumlu değerler: 1 ve true<br/>olası olumsuz değerler: 0 ve false</p>

en: <p>set-word-wrap-column <b>width</b></p><p>Sets the line width for hard wrapping to <b>width</b>. This is used if you are having your text wrapped automatically.</p>
tr: <p>set-word-wrap-column <b>width</b></p><p>Sözcük kaydırma için satır <b>genişliğini</b> ayarlar. Eğer metniniz otomatik olarak kaydırılıyorsa bu kullanılır.</p>

en: <p>set-replace-tabs-save <b>enable</b></p><p>When enabled, tabs will be replaced with whitespace whenever the document is saved.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
tr: <p>set-replace-tabs-save <b>enable</b></p><p>Etkinleştirildiğinde, her belgeyi kaydettiğinizde, tablar boşluklar ile yer değiştirilirler.</p><p> muhtemel olumlu değerler: 1 ve true<br/>muhtemel olumsuz değerler: 0 ve false</p>

en: <p>set-highlight <b>highlight</b></p><p>Sets the syntax highlighting system for the document. The argument must be a valid highlight name, as seen in the Tools → Highlighting menu. This command provides an autocompletion list for its argument.</p>
tr: <p>set-highlight <b>highlight</b></p><p>Bu, belge için sözdizimi vurgulama sistemini ayarlar. Değer olarak, Araçlar → Vurgulama menusunde göründüğü gibi, uygun bir vurgulama adı kullanılır. Bu komut, verilen değer için uygun bir otomatik tamamlama listesi de getirir.</p>

en: <p>set-mode <b>mode</b></p><p>Sets the mode as seen in Tools - Mode</p>
tr: <p>set-mode <b>kip</b></p><p>Kipi Araçlar - Kip bölümünde görüldüğü gibi ayarlar</p>

en: <p>set-show-indent <b>enable</b></p><p>If enabled, indentation will be visualized by a vertical dotted line.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
tr: <p>set-show-indent <b>enable</b></p><p>Eğer etkin ise girintile noktalanmış bir satır olarak görüntülenir.</p><p> olası olumlu değerler: 1 ve true<br/>olası olumsuz değerler: 0 ve false</p>

en: <p>Open the Print dialog to print the current document.</p>
tr: <p>Geçerli belgeyi yazdırmak için Yazdırma penceresini aç.</p>

en: Missing argument. Usage: %1 <value>
tr: Kayıp argüman. Kullanım: %1 <value>

en: No such highlighting '%1'
tr: '%1' adlı bir renklendirme yok

en: No such mode '%1'
tr: '%1' adlı bir kip yok

en: Failed to convert argument '%1' to integer.
tr: Argüman '%1', tam sayıya dönüştürülürken hata oluştu.

en: Width must be at least 1.
tr: Genişlik en az 1 olmalıdır.

en: Column must be at least 1.
tr: Sütun en az 1 olmalıdır.

en: Usage: %1 on|off|1|0|true|false
tr: Kullanım: %1 on|off|1|0|true|false

en: Bad argument '%1'. Usage: %2 on|off|1|0|true|false
tr: Bozuk argüman '%1'. Kullanım: %2 on|off|1|0|true|false

en: Usage: set-remove-trailing-spaces 0|-|none or 1|+|mod|modified or 2|*|all
tr: Kullanım: set-remove-trailing-spaces 0|-|none veya 1|+|mod|modified veya 2|*|all

en: Unknown command '%1'
tr: Bilinmeyen komut: '%1'

en: <p> char <b>identifier</b> </p><p>This command allows you to insert literal characters by their numerical identifier, in decimal, octal or hexadecimal form.</p><p>Examples:<ul><li>char <b>234</b></li><li>char <b>0x1234</b></li></ul></p>
tr: <p> char <b>identifier</b> </p><p>Bu komut belirtilen karakterlerin, ondalık, sekizlik ve onaltılılık tanımlayıcılarını eklmenize izin verir.</p><p>Örneğin:<ul><li>char <b>234</b></li><li>char <b>0x1234</b></li></ul></p>

en: <p>date or date <b>format</b></p><p>Inserts a date/time string as defined by the specified format, or the format yyyy-MM-dd hh:mm:ss if none is specified.</p><p>Possible format specifiers are:<table><tr><td>d</td><td>The day as number without a leading zero (1-31).</td></tr><tr><td>dd</td><td>The day as number with a leading zero (01-31).</td></tr><tr><td>ddd</td><td>The abbreviated localized day name (e.g. 'Mon'..'Sun').</td></tr><tr><td>dddd</td><td>The long localized day name (e.g. 'Monday'..'Sunday').</td></tr><tr><td>M</td><td>The month as number without a leading zero (1-12).</td></tr><tr><td>MM</td><td>The month as number with a leading zero (01-12).</td></tr><tr><td>MMM</td><td>The abbreviated localized month name (e.g. 'Jan'..'Dec').</td></tr><tr><td>yy</td><td>The year as two digit number (00-99).</td></tr><tr><td>yyyy</td><td>The year as four digit number (1752-8000).</td></tr><tr><td>h</td><td>The hour without a leading zero (0..23 or 1..12 if AM/PM display).</td></tr><tr><td>hh</td><td>The hour with a leading zero (00..23 or 01..12 if AM/PM display).</td></tr><tr><td>m</td><td>The minute without a leading zero (0..59).</td></tr><tr><td>mm</td><td>The minute with a leading zero (00..59).</td></tr><tr><td>s</td><td>The second without a leading zero (0..59).</td></tr><tr><td>ss</td><td>The second with a leading zero (00..59).</td></tr><tr><td>z</td><td>The milliseconds without leading zeroes (0..999).</td></tr><tr><td>zzz</td><td>The milliseconds with leading zeroes (000..999).</td></tr><tr><td>AP</td><td>Use AM/PM display. AP will be replaced by either "AM" or "PM".</td></tr><tr><td>ap</td><td>Use am/pm display. ap will be replaced by either "am" or "pm".</td></tr></table></p>
tr: <p>date or date <b>format</b></p><p>Belirtilen biçime bakarak gün/zaman dizisini ekler veya hiçbir biçim belirlenmediyse yyyy-MM-dd hh:mm:ss biçimini kullanır.</p><p>Olası biçim belirticileri:<table><tr><td>d</td><td>Sıfır kullanılmadan bir sayı olarak gün (1-31).</td></tr><tr><td>dd</td><td>Başında sıfır kullanılarak belirtilmiş bir gün (01-31).</td></tr><tr><td>ddd</td><td>Kısaltılmış ve yerelleştirilmiş edilmiş gün adı (e.g. 'Paz'..'Cts').</td></tr><tr><td>dddd</td><td>Uzun biçimde yerelleştirilmiş gün (e.g. 'Pazar'..'Cumartesi').</td></tr><tr><td>M</td><td>Sıfır ile başlamayan şekilde numara ile belirtilmiş ay (1-12)</td></tr><tr><td>MM</td><td>Sıfır ile başlayan numara ile belirtilmiş ay (01-12).</td></tr><tr><td>MMM</td><td>Kısaltılmış ve yerelleştirilmiş ay ismi (e.g. 'Jan'..'Dec').</td></tr><tr><td>yy</td><td>İki rakam kullanılmış yıl (00-99).</td></tr><tr><td>yyyy</td><td>Dört rakam kullanılmış yıl (1752-8000).</td></tr><tr><td>h</td><td>Sıfır ile başlamayan bir saat (0..23 ve ya 1..12 AM/PM gösterimi varsa).</td></tr><tr><td>hh</td><td>Sıfırla başlayan şekilde gösterilmiş bir saat (00..23 or 01..12 AM/PM varsa).</td></tr><tr><td>m</td><td>Sıfır ile başlamayan bir dakika (0..59).</td></tr><tr><td>mm</td><td>Sıfır ile başlayan bir dakika (00..59).</td></tr><tr><td>s</td><td>Sıfır ile başlamayan bir saniye (0..59).</td></tr><tr><td>ss</td><td>Sıfır ile başlayan bir saniy (00..59).</td></tr><tr><td>z</td><td>Sıfır ile başlamayan bir milisaniye (0..999).</td></tr><tr><td>zzz</td><td>Sıfır ile başlayan bir milisaniye (000..999).</td></tr><tr><td>AP</td><td>AM/PM gösterimini kullan. </td></tr><tr><td>ap</td><td>am/pm gösterimini kullan.</td></tr></table></p>

en: Kate Part
tr: Kate Parçacığı

en: Embeddable editor component
tr: Gömülebilir düzenleyici bileşeni

en: (c) 2000-2022 The Kate Authors
tr: (c) 2000-2022 Kate Yazarları

en: Maintainer
tr: Sorumlu

en: Core Developer
tr: Ana Geliştirici

en: Developer
tr: Geliştirici

en: On-the-fly spell checking
tr: Yazarken yazım denetimi

en: Large scale bug fixing
tr: Geniş çaplı hata düzeltmeleri

en: The cool buffersystem
tr: Mükemmel tampon sistemi

en: The Editing Commands
tr: Düzenleme Komutları

en: Testing, ...
tr: Testler, ...

en: Former Core Developer
tr: Önceki Ana Geliştirici

en: KWrite port to KParts
tr: K Yaz ile KParts bütünleşmesi

en: KWrite Undo History, Kspell integration
tr: K Yaz Geri Alma Geçmişi, KSpell bütünleşmesi

en: KWrite XML Syntax highlighting support
tr: K Yaz XML renklendirme desteği

en: Patches and more
tr: Yamalar ve diğerleri

en: Various bugfixes
tr: Çeşitli hata düzeltmeleri

en: Selection, KColorScheme integration
tr: Seçim, KColorScheme bütünleşmesi

en: Search bar back- and front-end
tr: Arama çubuğu arka ucu ve ön ucu

en: Original KWrite Author
tr: Özgün K Yaz Yazarı

en: QA and Scripting
tr: Soru Yanıtlar ve Betikleme

en: Highlighting for RPM Spec-Files, Perl, Diff and more
tr: RPM Spec dosyaları, Perl, Diff ve diğerleri için renklendirme

en: Highlighting for VHDL
tr: VHDL için renklendirme

en: Highlighting for SQL
tr: SQL için renklendirme

en: Highlighting for Ferite
tr: Ferite için renklendirme

en: Highlighting for ILERPG
tr: ILERPG için renklendirme

en: Highlighting for LaTeX
tr: LaTeX için renklendirme

en: Highlighting for Makefiles, Python
tr: Makefile ve Python için renklendirme

en: Highlighting for Python
tr: Python için renklendirme

en: Highlighting for Scheme
tr: Scheme için renklendirme

en: PHP Keyword/Datatype list
tr: PHP Anahtar Sözcük/Veri Türü listesi

en: Very nice help
tr: Güzel bir yardım

en: Highlighting for Lua
tr: Lua için renklendirme

en: All people who have contributed and I have forgotten to mention
tr: Katkıda bulunan ve anmayı unuttuğum tüm insanlar

en: Configure
tr: Yapılandır

en: replace with %1?
tr: %1 ile değiştirilsin mi?

[ctx: %2 is the translation of the next message]
en: 1 replacement done on %2 | %1 replacements done on %2
tr[0]: %2 üzerinde 1 değiştirme yapıldı
tr[1]: %2 üzerinde %1 değiştirme yapıldı

[ctx: substituted into the previous message]
en: 1 line | %1 lines
tr[0]: 1 satır
tr[1]: %1 satır

en: <value>
tr: <değer>

en: Insert variable
tr: Değişken ekle

en: Variables
tr: Değişkenler

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Please select a variable.
tr: Lütfen bir değişken seçin.

en: Current value: %1<value>
tr: Geçerle değer: %1 <value>

en: Current value: %1
tr: Geçerli satır: %1

en: File base name without path and suffix of the current document.
tr: Geçerli belgenin yolu ve soneki olmadan dosya taban adı.

en: File extension of the current document.
tr: Geçerli belgenin dosya uzantısı.

en: File name without path of the current document.
tr: Geçerli belgenin yol olmadan dosya adı.

en: Full path of the current document including the file name.
tr: Geçerli belgenin dosya adı dahil tam yolu.

en: Contents of the current document.
tr: Geçerli belgenin içeriği.

en: Full path of the current document excluding the file name.
tr: Geçerli belgenin dosya adı hariç tam yolu.

en: Full document path including file name, with native path separator (backslash on Windows).
tr: Dosya adı ve yerel yol ayırıcısı içeren tam dosya yolu (Windows'ta ters eğik çizgi).

en: Full document path excluding file name, with native path separator (backslash on Windows).
tr: Dosya adı hariç, yerel yol ayırıcısı içeren tam dosya yolu (Windows'ta ters eğik çizgi).

en: Line number of the text cursor position in current document (starts with 0).
tr: Geçerli belgede metin imleç konumunun satır numarası (0'la başlar).

en: Column number of the text cursor position in current document (starts with 0).
tr: Geçerli belgede metin imleç konumunun sütun numarası (0'la başlar).

en: X component in global screen coordinates of the cursor position.
tr: İmleç konumunun global ekran koordinatlarının X bileşeni.

en: Y component in global screen coordinates of the cursor position.
tr: İmleç konumunun global ekran koordinatlarının Y bileşeni.

en: Text selection of the current document.
tr: Geçerli belgedeki metin seçimi.

en: Start line of selected text of the current document.
tr: Geçerli belgedeki seçili metnin başlangıç satırı.

en: Start column of selected text of the current document.
tr: Geçerli belgedeki seçili metnin başlangıç sütunu.

en: End line of selected text of the current document.
tr: Geçerli belgedeki seçili metnin bitiş satırı.

en: End column of selected text of the current document.
tr: Geçerli belgedeki seçili metnin bitiş sütunu.

en: Number of rows of the current document.
tr: Geçerli belgedeki satır sayısı.

en: Read a document variable.
tr: Bir belge değişkeni oku.

en: The current date in current locale format.
tr: Geçerli yerel biçimde şu anki tarih.

en: The current date (ISO).
tr: Şu anki tarih (ISO).

en: The current date (QDate formatstring).
tr: Geçerli tarih (QDate biçimli dizi).

en: The current time in current locale format.
tr: Geçerli yerel biçimde şu anki zaman.

en: The current time (ISO).
tr: Şu anki zaman (ISO).

en: The current time (QTime formatstring).
tr: Şu anki zaman (QTime biçimlendirmesi).

en: Access to environment variables.
tr: Çevre değişkenlerine erişim.

en: Evaluate simple JavaScript statements.
tr: Yalın JavaScript ifadelerini değerlendir.

en: Encode text to make it URL compatible.
tr: URL uyumlu yapmak için metni kodlayın.

en: Generate a new UUID.
tr: Yeni bir UUID oluşturun.

en: Kate Handbook.
tr: Kate El Kitabı.

en: true
tr: doğru

en: false
tr: yanlış

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: none
tr: hiçbiri

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: modified
tr: değiştirildi

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: all
tr: tümü

en: Show list of valid variables.
tr: Geçerli değişkenlerin listesini göster.

[ctx: short translation please]
en: Enable automatic insertion of brackets.
tr: Köşeli ayraçların otomatik olarak eklenmesini etkinleştir.

[ctx: short translation please]
en: Set the number of autocenter lines.
tr: Otomatik merkez satırlarının numarasını belirtin.

[ctx: short translation please]
en: Set the document background color.
tr: Belgenin arka plan rengini ayarla.

[ctx: short translation please]
en: Pressing backspace in leading whitespace unindents.
tr: Başlangıç boşluğunda geri sil düğmesine basmak girintiyi azaltır.

[ctx: short translation please]
en: Enable block selection mode.
tr: Blok seçim kipini ayarla.

[ctx: short translation please]
en: Enable the byte order mark (BOM) when saving Unicode files.
tr: Unicode dosyaları kaydederken bayt sıra imini (BOM) etkinleştir.

[ctx: short translation please]
en: Set the color for the bracket highlight.
tr: Ayraç vurgulaması için renk belirle.

[ctx: short translation please]
en: Set the background color for the current line.
tr: Geçerli satırın arka plan rengini belirle.

[ctx: short translation please]
en: Set the default dictionary used for spell checking.
tr: Yazım denetimi için kullanılan öntanımlı sözlüğü ayarla.

[ctx: short translation please]
en: Enable dynamic word wrap of long lines.
tr: Uzun satırlarda devingen sözcük kaydırmayı etkinleştir.

[ctx: short translation please]
en: Sets the end of line mode.
tr: Satır sonu kipini ayarlar.

[ctx: short translation please]
en: Enable folding markers in the editor border.
tr: Düzenleyici kenarlığında katlama işaretlerini etkinleştir.

[ctx: short translation please]
en: Enable folding preview in the editor border.
tr: Düzenleyici kenarlığında katlama önizlemeyi etkinleştir.

[ctx: short translation please]
en: Set the point size of the document font.
tr: Belgenin yazıtipi boyutunu nokta türünden ayarla.

[ctx: short translation please]
en: Set the font of the document.
tr: Belgenin yazıtipini ayarla.

[ctx: short translation please]
en: Set the syntax highlighting.
tr: Sözdizim vurgulamasını ayarla

[ctx: short translation please]
en: Set the icon bar color.
tr: Simge çubuğu rengini ayarla.

[ctx: short translation please]
en: Enable the icon border in the editor view.
tr: Düzenleyici görünümünde simge kenarlığını etkinleştir.

[ctx: short translation please]
en: Set the auto indentation style.
tr: Otomatik girintileme biçemini ayarla.

[ctx: short translation please]
en: Adjust indentation of text pasted from the clipboard.
tr: Panodan yapıştırılan metnin girintisini ayarla.

[ctx: short translation please]
en: Set the indentation depth for each indent level.
tr: Her girinti düzeyi için girinti derinliğini ayarla.

[ctx: short translation please]
en: Allow odd indentation level (no multiple of indent width).
tr: Tek girinti düzeyine izin ver (çoklu girinti genişliği yok).

[ctx: short translation please]
en: Show line numbers.
tr: Satır numaralarını göster

[ctx: short translation please]
en: Insert newline at end of file on save.
tr: Kaydedilirken dosyanın sonuna yeni bir satır ekle.

[ctx: short translation please]
en: Enable overwrite mode in the document.
tr: Belgede üzerine yazma kipini etkinleştir.

[ctx: short translation please]
en: Enable persistent text selection.
tr: Kalıcı metin seçmeyi etkinleştir.

[ctx: short translation please]
en: Replace tabs with spaces when saving the document.
tr: Belgeyi kaydederken, sekmeleri boşluklarla değiştir.

[ctx: short translation please]
en: Replace tabs with spaces.
tr: Sekmeleri boşluk ile değiştir.

[ctx: short translation please]
en: Remove trailing spaces when saving the document.
tr: Belgeyi kaydederken gereksiz boşlukları kaldır.

[ctx: short translation please]
en: Show scrollbar minimap.
tr: Sarma çubuğu küçük haritasını göster.

[ctx: short translation please]
en: Show scrollbar preview.
tr: Sarma çubuğu önizlemesini göster.

[ctx: short translation please]
en: Set the color scheme.
tr: Renk şemasını ayarla.

[ctx: short translation please]
en: Set the text selection color.
tr: Metin seçme rengini ayarla.

[ctx: short translation please]
en: Visualize tabs and trailing spaces.
tr: Sekmeleri ve sürekli boşlukları göster.

[ctx: short translation please]
en: Enable smart home navigation.
tr: Akıllı ev gezintisini etkinleştir.

[ctx: short translation please]
en: Pressing TAB key indents.
tr: SEKME düğmesi girintiyi artırır.

[ctx: short translation please]
en: Set the tab display width.
tr: Sekme gösterim genişliğini ayarla.

[ctx: short translation please]
en: Set the number of undo steps to remember (0 equals infinity).
tr: Anımsanacak geri al adımı sayısı (0 sonsuz demektir).

[ctx: short translation please]
en: Set the word wrap column.
tr: Sözcük kaydırma sütununu ayarla.

[ctx: short translation please]
en: Set the word wrap marker color.
tr: Sözcük kaydırmayı gösterecek rengi seçin.

[ctx: short translation please]
en: Enable word wrap while typing text.
tr: Metin yazarken sözcük kaydırmayı etkinleştir.

en: Current cursor position. Click to go to a specific line.
tr: Geçerli imleç konumu. Belirli bir satıra gitmek için tıklayın.

en: Insert mode and VI input mode indicator. Click to change the mode.
tr: Ekleme kipi ve Vi giriş kipi belirteci. Kipi değiştirmek için tıklayın.

en: Change dictionary
tr: Sözlüğü değiştir

en: Tab Width
tr: Sekme Genişliği

en: Indentation Width
tr: Girinti Genişliği

en: Indentation Mode
tr: Girintileme Kipi

en: Tabulators && Spaces
tr: Sekmeler ve Boşluklar

en: Tabulators
tr: Sekmeler

en: Spaces
tr: Boşluklar

en: Encoding
tr: Kodlama

en: End of line type
tr: Satır sonu türü

en: Mode
tr: Kip

en: Here you can choose which mode should be used for the current document. This will influence the highlighting and folding being used, for example.
tr: Buradan geçerli belge için hangi kipin kullanılacağını seçebilirsiniz. Bu seçim, vurgulama ve metin bloklarını katlama/vurgulama gibi özellikleri etkileyecektir.

en: Syntax highlighting
tr: Sözdizimi vurgulaması

en: Line/Column compact mode
tr: Satır/Sütun sıkışık kip

en: [BLOCK] %1
tr: [BLOK] %1

en: Line %1 of %2, Column %3
tr: %1/%2. satır, %3. sütun

en: Line %1, Column %2
tr: %1. satır, %2. sütun

en: Soft Tabs: %1
tr: Sekmeler: %1

en: Soft Tabs: %1 (%2)
tr: Sekmeler: %1 (%2)

en: Tab Size: %1
tr: Sekme Boyutu: %1

en: Indent/Tab: %1/%2
tr: Girinti/Sekme: %1/%2

en: Other...
tr: Diğer...

en: Other (%1) | Other (%1)
tr[0]: Diğer ( %1 )
tr[1]: Diğer ( %1 )

en: Please specify the wanted tab width:
tr: Lütfen istediğiniz sekme genişliğini girin:

en: Please specify the wanted indentation width:
tr: Lütfen istediğiniz girinti genişliğini girin:

[ctx: %1 and %3 are the selected words/chars count, %2 and %4 are the total words/chars count.]
en: Words %1/%2, Chars %3/%4
tr: %1/%2 sözcük, %3/%4 karakter

[ctx: %1 and %2 are the total words/chars count.]
en: Words %1, Chars %2
tr: %1 sözcük, %2 karakter

en: Zoom: %1%
tr: Yakınlıştarma: %​%1

en: Cut the selected text and move it to the clipboard
tr: Seçilen metni kes ve panoya taşı

en: Paste previously copied or cut clipboard contents
tr: Önceden kesilip-kopyalanmış pano içeriğini yapıştır

en: Use this command to copy the currently selected text to the system clipboard.
tr: Seçilen metni sistem panosuna kopyalamak için bu komutu kullanın.

en: Clipboard &History Paste
tr: Pano Geçmişini &Yapıştır

en: Paste Selection
tr: Seçimi Yapıştır

en: Paste previously mouse selection contents
tr: Fare ile daha önceden seçilmiş içeriği yapıştır

en: Swap with Clipboard Contents
tr: Pano İçeriği ile Değiştir

en: Swap the selected text with the clipboard contents
tr: Seçili metni pano içeriğyle değiştir

en: Save the current document
tr: Çalışılan belgeyi kaydet

en: Revert the most recent editing actions
tr: En son yapılan düzenleme eylemlerini geri alır

en: Revert the most recent undo operation
tr: En son yapılan Geri-Al işlemlerini geri al

en: &Scripts
tr: &Betikler

en: Apply &Word Wrap
tr: &Sözcük Kaydır

en: Use this to wrap the current line, or to reformat the selected lines as paragraph, to fit the 'Wrap words at' setting in the configuration dialog.<br /><br />This is a static word wrap, meaning the document is changed.
tr: Yapılandırma iletişim kutusunda "Sözcükleri şurada kaydır" ayarına sığdırmak için, geçerli satırı kaydırmada veya seçili satırları paragraf olarak biçimlendirmede bunu kullanın.

en: &Clean Indentation
tr: &Girintiyi Temizle

en: Use this to clean the indentation of a selected block of text (only tabs/only spaces).<br /><br />You can configure whether tabs should be honored and used or replaced with spaces, in the configuration dialog.
tr: Seçilen metin blokunun girintilemesini temizlemek için bunu kullanın.<br /><br />Yapılandırma penceresinden sekmeler veya boşluklar ile girintileme özelliklerini ve birbirlerinin yerlerine kullanımlarını yapılandırabilirsiniz.

en: &Format Indentation
tr: Girintilemeyi &Biçimlendir

en: Use this to auto indent the current line or block of text to its proper indent level.
tr: Geçerli satırı veya metin blokunu onun olması gereken girintileme düzeyine kendiliğinden girintilemek için bunu kullanın.

en: &Align On...
tr: &Hizalama...

en: This command aligns lines in the selected block or whole document on the column given by a regular expression that you will be prompted for.<br /><br />If you give an empty pattern it will align on the first non-blank character by default.<br />If the pattern has a capture it will indent on the captured match.<br /><br /><i>Examples</i>:<br />With '-' it will insert spaces before the first '-' of each lines to align them all on the same column.<br />With ':\s+(.)' it will insert spaces before the first non-blank character that occurs after a colon to align them all on the same column.
tr: Bu komut, size sorulacak olan düzenli bir ifade tarafından verilen sütundaki seçili bloktaki veya tüm belgedeki satırları hizalar.<br /><br />Boş bir dizgi verirseniz öntanımlı olarak ilk boş olmayan karaktere hizalayacaktır.<br />Dizgide bir yakalama varsa yakalanan eşleşmeye üzerine girintileyecektir.<br /><br /><i>Örnekler</i>:<br />'-' ile, hepsini aynı sütuna hizalamak için her satırdaki ilk '-' öncesi boşluklar ekleyecektir.<br />':\s+(.)' ile, hepsini aynı sütuna hizalamak için bir iki nokta öncesi oluşan ilk boş olmayan karakter öncesi boşluklar ekleyecektir.

en: C&omment
tr: Y&orum Haline getir

en: This command comments out the current line or a selected block of text.<br /><br />The characters for single/multiple line comments are defined within the language's highlighting.
tr: Bu komut, bulunulan satır veya seçilmiş metin blokunu yorum haline getirir.<br /><br /> Tekli/çoklu satır yorumları için kullanılan karakterler, ait olduğu dilin renklendirme kuralları içinde tanımlanmıştır.

en: Go to Previous Editing Location
tr: Önceki Düzenleme Konumuna Git

en: Go to Next Editing Location
tr: Sonraki Düzenleme Konumuna Git

en: Unco&mment
tr: Yoru&mu Kaldır

en: This command removes comments from the current line or a selected block of text.<br /><br />The characters for single/multiple line comments are defined within the language's highlighting.
tr: Bu komut, bulunulan satır veya seçilmiş metin blokunu yorumlardan temizler.<br /><br />Tekli/çoklu satır yorumları için kullanılan karakterler, ait olduğu dilin renklendirme kuralları içinde tanımlanmıştır.

en: Toggle Comment
tr: Yorumu Aç/Kapat

en: &Read Only Mode
tr: &Saltokunur Kip

en: Lock/unlock the document for writing
tr: Belgeyi yazmaya karşı kilitle/kilidi aç

en: Uppercase
tr: Büyük Harf

en: Convert the selection to uppercase, or the character to the right of the cursor if no text is selected.
tr: Seçili metin alanını veya hiç metin seçilmemişse imlecin hemen sağındaki harfi BÜYÜK HARFLER'e çevir.

en: Lowercase
tr: Küçük Harf

en: Convert the selection to lowercase, or the character to the right of the cursor if no text is selected.
tr: Seçili metin alanını veya hiç metin seçilmemişse imlecin hemen sağındaki harfi küçük harfler haline çevir.

en: Capitalize
tr: Karakterleri Büyüt

en: Capitalize the selection, or the word under the cursor if no text is selected.
tr: Seçili metin alanını veya hiç metin seçilmemişse imlecin hemen sağındaki sözcüğü Baş-harf-büyük ( Capitalize ) haline çevir.

en: Join Lines
tr: Satırları Birleştir

en: Invoke Code Completion
tr: Kod Tamamlamayı Başlat

en: Manually invoke command completion, usually by using a shortcut bound to this action.
tr: Komut tamamlamayı el ile tetikle, genellikle bu eylem için bir kısayol kullanılır.

en: Print the current document.
tr: Çalışılan belgeyi yazdır.

en: Show print preview of current document
tr: Mevcut belgenin yazdırma önizlemesini göster

en: Reloa&d
tr: Yeni&den Yükle

en: Reload the current document from disk.
tr: Çalışılan belgeyi diskten yeniden oku.

en: Save the current document to disk, with a name of your choice.
tr: Çalışılan belgeyi seçtiğiniz bir adla diske kaydet.

en: Save As with Encoding...
tr: Kodlamayla Farklı Kaydet...

en: Save &Copy As...
tr: Ko&pyayı Farklı Kaydet...

en: Save a copy of the current document to disk.
tr: Mevcut belgenin bir kopyasını diske kaydet.

en: This command opens a dialog and lets you choose a line that you want the cursor to move to.
tr: Bu komut, bir iletişim penceresi açarak, imleci taşımak istediğiniz ( gitmek istediğiniz ) satırı seçmenize izin verir.

en: Go to Previous Modified Line
tr: Önceki Düzenlenmiş Satıra Git

en: Move upwards to the previous modified line.
tr: İmleci önceki değiştirilmiş satıra taşı.

en: Go to Next Modified Line
tr: Sonraki Değiştirilmiş Satıra Git

en: Move downwards to the next modified line.
tr: Bir sonraki değiştirilmiş satırın altına taşı.

en: &Configure Editor...
tr: Düzenleyi&ciyi Yapılandır...

en: Configure various aspects of this editor.
tr: Düzenleyicinin çeşitli görünümlerini yapılandırır.

en: &Mode
tr: &Kip

en: &Highlighting
tr: &Renklendirme

en: Here you can choose how the current document should be highlighted.
tr: Burada çalışılan belgenin nasıl renklendirileceğini seçebilirsiniz.

en: &Editor Color Theme
tr: Dü&zenleyici Renk Teması

en: &Indentation
tr: G&irintileme

en: Select the entire text of the current document.
tr: Çalışılan belgedeki metnin tümünü seçer.

en: If you have selected something within the current document, this will no longer be selected.
tr: Eğer güncel belge içinde bir şeyleri seçmişseniz bundan sonra seçili olmayacak.

en: Enlarge Font
tr: Yazıtipini Büyüt

en: This increases the display font size.
tr: Yazıtipi görünüm büyüklüğünü artırır.

en: Shrink Font
tr: Yazıtipini Küçült

en: This decreases the display font size.
tr: Yazıtipi görünüm büyüklüğünü azaltır.

en: Reset Font Size
tr: Yazıtipi Boyutunu Sıfırla

en: This resets the display font size.
tr: Bu, yazıtipi boyutunu artırır.

en: Bl&ock Selection Mode
tr: Bl&ok Seçim Kipi

en: This command allows switching between the normal (line based) selection mode and the block selection mode.
tr: Bu komut, normal ( satır temelli ) seçim kipi ile blok seçim kipi arasında geçiş yapmanıza izin verir.

en: Switch to Next Input Mode
tr: Sonraki Giriş Kipine Geç

en: Switch to the next input mode.
tr: Bir sonraki giriş kipine geç.

en: Overwr&ite Mode
tr: Üzer&ine Yazma Kipi

en: Choose whether you want the text you type to be inserted or to overwrite existing text.
tr: Yazdığınız metnin, mevcut metnin arasına eklenerek mi yoksa üzerine yazarak mı yazılacağını seçin.

en: &Dynamic Word Wrap
tr: &Devingen Sözcük Kaydırma

en: If this option is checked, the text lines will be wrapped at the view border on the screen.<br /><br />This is only a view option, meaning the document will not changed.
tr: Bu seçenek imliyse metin satırları ekran kenarında kaydırılacak.<br /><br />Bu yalnızca bir görüntüleme seçeneğidir, belge değiştirilmez.

en: Dynamic Word Wrap Indicators
tr: Devingen Sözcük Kaydırma Belirteçleri

en: Choose when the Dynamic Word Wrap Indicators should be displayed
tr: Devingen Sözcük Kaydırma Belirteçleri'nin ne zaman görüntüleneceğini seçin

en: &Off
tr: Ka&palı

en: Follow &Line Numbers
tr: Satır Numara&larını Takip Et

en: &Always On
tr: &Her Zaman Açık

en: Static Word Wrap
tr: Durağan Sözcük Kaydırma

en: If this option is checked, the text lines will be wrapped at the column defined in the editing properties.
tr: Bu seçenek imliyse metin satırları düzenleme özelliklerinde belirtilen sütunda kaydırılacak.

en: Show Static &Word Wrap Marker
tr: Durağan Sö&zcük Kaydırma İşaretçisini Göster

en: Show/hide the Word Wrap Marker, a vertical line drawn at the word wrap column as defined in the editing properties
tr: Sözcük Kaydırma İmlerinin gösterilip gizlenmesi, düzenleme özellikleri içinde tanımlanan sözcük kaydırma sütununda dikey bir çizginin çizilmesidir

en: Show Folding &Markers
tr: &Katlama İmlerini Göster

en: You can choose if the codefolding marks should be shown, if codefolding is possible.
tr: Kod katlama imlerinin gösterilip gösterilmeyeceğini eğer kod katlama olanaklıysa seçebilirsiniz.

en: Show &Icon Border
tr: S&imge Kenarlığını Göster

en: Show/hide the icon border.<br /><br />The icon border shows bookmark symbols, for instance.
tr: Simge kenarlığını gösterir/gizler.<br /><br /> Örneğin, simge kenarlığı, yer imlerini gösterir.

en: Show &Line Numbers
tr: S&atır Numaralarını Göster

en: Show/hide the line numbers on the left hand side of the view.
tr: Görünümün sol yanında satır numaralarının görünüp/gizleneceği.

en: Show Scroll&bar Marks
tr: Sarma Çu&buğu İmlerini Göster

en: Show/hide the marks on the vertical scrollbar.<br /><br />The marks show bookmarks, for instance.
tr: Dikey sarma çubuğu imlerini göster/gizle.<br /><br />Örneğin, imler, yer imlerini gösterir.

en: Show Scrollbar Mini-Map
tr: Sarma Çubuğu Küçük Haritasını Göster

en: Show/hide the mini-map on the vertical scrollbar.<br /><br />The mini-map shows an overview of the whole document.
tr: Dikey sarma çubuğunda küçük haritayı göster/gizle.<br /><br />Küçük harita, tüm belgenin bir özetini gösterir.

note: i18n("Show the whole document in the Mini-Map"), this); ac->addAction(QLatin1String("view_scrollbar_minimap_all"), a); a->setWhatsThis(i18n("Display the whole document in the mini-map.<br /><br />With this option set the whole document will be visible in the mini-map.")); connect(a, SIGNAL(triggered
en: Show Non-Printable Spaces
tr: Yazdırılmayacak Boşlukları Göster

en: Show/hide bounding box around non-printable spaces
tr: Yazdırılamaz boşlukları sınırlayan kutuyu Göster/Gizle

en: Switch to Command Line
tr: Komut Satırına Geç

en: Show/hide the command line on the bottom of the view.
tr: Görünümün alt kısmındaki komut satırını göster/gizle.

en: Input Modes
tr: Giriş Kipleri

en: Activate/deactivate %1
tr: %1 Etkin/Kapalı

en: &End of Line
tr: Sa&tır Sonu

en: Choose which line endings should be used, when you save the document
tr: Belge kaydedilirken hangi satır sonlandırmanın seçileceği

en: Add &Byte Order Mark (BOM)
tr: &Bayt Sıralama İmi (BOM) Ekle

en: Enable/disable adding of byte order marks for UTF-8/UTF-16 encoded files while saving
tr: Kaydederken, UTF-8/UTF-16 ile kodlanmış dosyalar için bayt sıralama imi eklemeyi etkinleştir/devre dışı bırak

en: E&ncoding
tr: &Kodlama

en: Look up the first occurrence of a piece of text or regular expression.
tr: Girilen bir sözcük veya düzenli ifadenin ilk geçtiği yeri bul.

en: Find Selected
tr: Seçiliyi Bul

en: Finds next occurrence of selected text.
tr: Seçili metnin sonraki eşleşmesini bulur.

en: Find Selected Backwards
tr: Seçiliyi Geriye Doğru Bul

en: Finds previous occurrence of selected text.
tr: Aranan metin ile bir sonraki eşleşmeyi bul.

en: Find and Select Next Occurrence
tr: Bir Sonraki Eşleşmeyi Bul ve Seç

en: Finds next occurrence of the word under cursor and add it to selection.
tr: İmlecin altındaki karakterin bir sonraki eşleşmesini  bulur ve seçime ekler.

en: Mark Currently Selected Occurrence as Skipped
tr: Şu Anda Seçili Olayı Atlandı Olarak İmle

en: Marks the currently selected word as skipped.
tr: Şu anda seçili sözcüğü atlandı olarak imler.

en: Find and Select All Occurrences
tr: Tüm Eşleşmeleri Bul ve Seç

en: Finds all occurrences of the word under cursor and select them.
tr: İmleç altındaki sözcüğün tüm eşleşmelerini bulur ve onları seçer.

en: Look up the next occurrence of the search phrase.
tr: Aranan ifadenin bir sonraki eşleşmesini bul.

en: Look up the previous occurrence of the search phrase.
tr: Aranan ifadenin bir önceki eşleşmesini bul.

en: Look up a piece of text or regular expression and replace the result with some given text.
tr: Girilen bir sözcük veya düzenli ifadeyi bul ve bulunanı, verilen metin ile değiştir.

en: Add Cursors to Line Ends
tr: Satır Sonlarına İmleçler Ekle

en: Creates a cursor at the end of every line in selection.
tr: Seçimdeki her satırın sonunda bir imleç oluşturur.

en: Add Caret below Cursor
tr: İmlecin Altına Ek İmleç Ekle

en: Adds a caret in the line below the current caret.
tr: Geçerli imlecin altındaki satıra bir imleç ekler.

en: Add Caret above Cursor
tr: İmlecin Üstüne Ek İmleç Ekle

en: Adds a caret in the line above the current caret.
tr: Geçerli imlecin üstündeki satıra bir imleç ekler.

en: Toggle Camel Case Cursor Movement
tr: Deve Biçimi İmleç Hareketini Aç/Kapat

en: Toggle between normal word movement and camel case cursor movement.
tr: Normal sözcük hareketi ve deve biçimli sözcük hareketi arasında geçiş yap.

en: Remove Cursors from Empty Lines
tr: Boş Satırlardan İmleçleri Kaldır

en: Remove cursors from empty lines
tr: Boş satırlardan imleçleri kaldır

en: Automatic Spell Checking
tr: Otomatik Yazım Denetimi

en: Enable/disable automatic spell checking
tr: Otomatik yazım denetimini etkinleştir/devre dışı bırak

en: Change Dictionary...
tr: Sözlüğü Değiştir...

en: Change the dictionary that is used for spell checking.
tr: Yazım denetimi için kullanılan sözlüğü değiştir.

en: Clear Dictionary Ranges
tr: Sözlük Alanını Temizle

en: Remove all the separate dictionary ranges that were set for spell checking.
tr: Yazım denetimi için ayarlanmış olan tüm ayrı sözlük aralıklarını kaldır.

en: Copy as &HTML
tr: &HTML Olarak Kopyala

en: Use this command to copy the currently selected text as HTML to the system clipboard.
tr: Seçili bulunan metni sistem panosuna HTML olarak kopyalamak için bu komutu kullanın.

en: E&xport as HTML...
tr: HTML Olarak Dışa A&ktar...

en: This command allows you to export the current document with all highlighting information into a HTML document.
tr: Bu komut, güncel belgeyi, tüm renklendirme bilgisiyle beraber bir HTML belge içine aktarmanıza olanak tanır.

en: Move Word Left
tr: Sözcüğün Soluna Geç

en: Select Character Left
tr: Soldaki Karakteri Seç

en: Select Word Left
tr: Soldaki Sözcüğü Seç

en: Move Word Right
tr: Sözcüğün Sağına Geç

en: Select Character Right
tr: Sağdaki Harfi Seç

en: Select Word Right
tr: Sağdaki Sözcüğü Seç

en: Move to Beginning of Line
tr: Satırın Başına Git

en: Move to Beginning of Document
tr: Belgenin Başına Git

en: Select to Beginning of Line
tr: Satırın Başına Kadar Seç

en: Select to Beginning of Document
tr: Belgenin Başına Kadar Seç

en: Move to End of Line
tr: Satırın Sonuna Git

en: Move to End of Document
tr: Belgenin Sonuna Git

en: Select to End of Line
tr: Satırın Sonuna Kadar Seç

en: Select to End of Document
tr: Belgenin Sonuna Kadar Seç

en: Select to Previous Line
tr: Önceki Satıra Kadar Seç

en: Scroll Line Up
tr: Satırı Yukarı Sar

en: Move to Next Line
tr: Sonraki Satıra Geç

en: Move to Previous Line
tr: Önceki Satıra Geç

en: Move Cursor Right
tr: Sözcüğün Sağına Geç

en: Move Cursor Left
tr: Sözcüğün Soluna Geç

en: Select to Next Line
tr: Sonraki Satıra Kadar Seç

en: Scroll Line Down
tr: Satırı Aşağı Sar

en: Scroll Page Up
tr: Sayfayı Yukarı Sar

en: Select Page Up
tr: Sayfa Başına Kadar Seç

en: Move to Top of View
tr: Görünümün En Üstüne Git

en: Select to Top of View
tr: Görünümün Başına Kadar Seç

en: Scroll Page Down
tr: Sayfayı Aşağı Sar

en: Select Page Down
tr: Sayfa Sonuna Kadar Seç

en: Move to Bottom of View
tr: Görünümün En Altına Git

en: Select to Bottom of View
tr: Görünümün Sonuna Kadar Seç

en: Go to Matching Bracket
tr: Ayracın Eşine Git

en: Select to Matching Bracket
tr: Ayracın Eşine Kadar Seç

en: Transpose Characters
tr: Harflerin Yerini Değiştir

en: Transpose Words
tr: Harfleri Dönüştür

en: Delete Line
tr: Satırı Sil

en: Delete Word Left
tr: Soldaki Sözcüğü Sil

en: Delete Word Right
tr: Sağdaki Sözcüğü Sil

en: Delete Next Character
tr: Sonraki Karakteri Sil

en: Backspace
tr: Geri Sil

en: Insert Tab Character
tr: Sekme Karakteri Ekle

en: Insert Smart Newline
tr: Akıllı Yeni Satır Ekle

en: Insert newline including leading characters of the current line which are not letters or numbers.
tr: harf yada sayı olmayan, mevcut baş anakarakterlerini de içeren bir satır ekle.

en: Insert a Non-Indented Newline
tr: Girintilenmemiş Bir Yenisatır Ekle

en: Insert a new line without indentation, regardless of indentation settings.
tr: Girintileme ayarlarına bakmaksızın, girintilemesiz bir yeni satır ekle.

en: Insert a Newline Above Current Line
tr: Geçerli Satırın Üzerinde Bir Yenisatır Ekle

en: Insert a new line above current line without modifying the current line.
tr: Geçerli satırı değiştirmeden geçerli satırın üzerinde bir yeni satır ekle.

en: Insert a Newline Below Current Line
tr: Geçerli Satırın Altında Bir Yenisatır Ekle

en: Insert a new line below current line without modifying the current line.
tr: Geçerli satırı değiştirmeden geçerli satırın altında bir yeni satır ekle.

en: &Indent
tr: &Girintile

en: Use this to indent a selected block of text.<br /><br />You can configure whether tabs should be honored and used or replaced with spaces, in the configuration dialog.
tr: Seçili metin blokunu girintilemek için bunu kullanın.<br /><br />Yapılandırma penceresinden sekmeler veya boşluklar ile girintileme özelliklerini ve birbirlerinin yerlerine kullanımlarını yapılandırabilirsiniz.

en: &Unindent
tr: Girintiy&i Kaldır

en: Use this to unindent a selected block of text.
tr: Seçili metin blokunun girintisini temizlemek için bunu kullanın.

en: Fold Toplevel Nodes
tr: En Üst Düzey Düğümleri Topla

en: Unfold Toplevel Nodes
tr: En Üst Düzey Düğümleri Genişlet

en: Toggle Current Node
tr: Geçerli Düğümü Aç/Kapat

en: Toggle Contained Nodes
tr: Kapsanılan Düğümleri Aç/Kapat

en: Camel case movement disabled
tr: Deve biçimli hareket devre dışı

en: Camel case movement enabled
tr: Deve biçimli hareket etkin

en: Search wrapped
tr: Kaydırılmış ara

en: Align On
tr: Hizalama

en: Alignment pattern:
tr: Hizalama dizgisi:

en: Export File as HTML
tr: Dosyayı HTML olarak Aktar

en: Available Commands
tr: Uygun komutlar

en: <p>For help on individual commands, do <code>'help &lt;command&gt;'</code></p>
tr: <p>Kişiye özel komutlar hakkında yardım için: <code>'help &lt;command&gt;'</code></p>

en: No help for '%1'
tr: '%1' için yardım yok

en: No such command <b>%1</b>
tr: <b>%1</b> adlı bir komut yok

en: <p>This is the Katepart <b>command line</b>.<br />Syntax: <code><b>command [ arguments ]</b></code><br />For a list of available commands, enter <code><b>help list</b></code><br />For help for individual commands, enter <code><b>help &lt;command&gt;</b></code></p>
tr: <p>Bu, Katepart <b> komut satırıdır</b>.<br />Söz dizimi: <code><b>komut [ argümanlar ]</b></code><br />Kullanılabilecek komutların listesi için: <code><b>help list</b>girin</code><br />Kişiye özel komutlar hakkında yardım için: <code><b>help &lt;komut&gt;</b> girin</code></p>

en: No such command: "%1"
tr: Bu adda bir komut yok: "%1"

en: Error: No range allowed for command "%1".
tr: Hata: "%1" komutu için izin aralığa izin verilmiyor.

en: Success:
tr: Başarılı:

en: Command "%1" failed.
tr: "%1" komutunun işletilmesinde hata.

en: Mark Type %1
tr: %1 İm Türü

en: Set Default Mark Type
tr: Öntanımlı İm Türünü Ayarla

en: Disable Annotation Bar
tr: Açıklama Çubuğunu Gösterme

en: All documents written to disk
tr: Tüm belgeler diske yazıldı

en: Document written to disk
tr: Belge diske yazıldı

en: <p><b>w/wa &mdash; write document(s) to disk</b></p><p>Usage: <tt><b>w[a]</b></tt></p><p>Writes the current document(s) to disk. It can be called in two ways:<br /> <tt>w</tt> &mdash; writes the current document to disk<br /> <tt>wa</tt> &mdash; writes all documents to disk.</p><p>If no file name is associated with the document, a file dialog will be shown.</p>
tr: <p><b>w/wa &mdash; belge(ler)i diske yazar</b></p><p>Kullanım: <tt><b>w[a]</b></tt></p><p>Geçerli belge(ler)i diske yazar. İki şekilde çağrılabilir: <br /> <tt>w</tt> &mdash; geçerli belgeyi diske yazar<br /> <tt>wa</tt> &mdash; tüm belgeleri diske yazar.</p><p>Eğer belge ile ilişkilendirilmiş bir dosya adı yoksa bir dosya iletişim penceresi gösterilecektir.</p>

en: <p><b>q/qa/wq/wqa &mdash; [write and] quit</b></p><p>Usage: <tt><b>[w]q[a]</b></tt></p><p>Quits the application. If <tt>w</tt> is prepended, it also writes the document(s) to disk. This command can be called in several ways:<br /> <tt>q</tt> &mdash; closes the current view.<br /> <tt>qa</tt> &mdash; closes all views, effectively quitting the application.<br /> <tt>wq</tt> &mdash; writes the current document to disk and closes its view.<br /> <tt>wqa</tt> &mdash; writes all documents to disk and quits.</p><p>In all cases, if the view being closed is the last view, the application quits. If no file name is associated with the document and it should be written to disk, a file dialog will be shown.</p>
tr: <p><b>q/qa/wq/wqa &mdash; [yaz ve] kapat</b></p><p>Kullanım: <tt><b>[w]q[a]</b></tt></p><p>Uygulamayı kapatır. Eğer önüne <tt>w</tt> eklenirse aynı zamanda dosyaları diske yazar. Bu komut birkaç şekilde çağrılabilir:<br /> <tt>q</tt> &mdash; geçerli görünümü kapatır.<br /> <tt>qa</tt> &mdash; tüm görünümleri kapatır, aynı zamanda uygulamayı da kapatır.<br /> <tt>wq</tt> &mdash; geçerli belgeyi diske yazar ve görünümünü kapatır.<br /> <tt>wqa</tt> &mdash; tüm belgeleri diske yazar ve kapatır.</p><p>Her durumda, eğer kapatılan görünüm sonuncuysa uygulama da kapanır. Eğer belge ile ilişkilendirilmiş bir dosya adı yoksa ve diske yazılması gerekiyorsa bir dosya iletişim penceresi gösterilecektir.</p>

en: <p><b>x/xa &mdash; write and quit</b></p><p>Usage: <tt><b>x[a]</b></tt></p><p>Saves document(s) and quits (e<b>x</b>its). This command can be called in two ways:<br /> <tt>x</tt> &mdash; closes the current view.<br /> <tt>xa</tt> &mdash; closes all views, effectively quitting the application.</p><p>In all cases, if the view being closed is the last view, the application quits. If no file name is associated with the document and it should be written to disk, a file dialog will be shown.</p><p>Unlike the 'w' commands, this command only writes the document if it is modified.</p>
tr: <p><b>x/xa &mdash; yaz ve kapat</b></p><p>Kullanım: <tt><b>x[a]</b></tt></p><p>Belge(ler)i kaydeder ve kapatır (e<b>x</b>it). Bu komut iki şekilde çağrılabilir:<br /> <tt>x</tt> &mdash; geçerli görünümü kapatır.<br /> <tt>xa</tt> &mdash; tüm görünümleri kapatır ve uygulamayı da derhal kapatır.</p><p>Her durumda, eğer kapatılan görünüm sonuncuysa uygulama kapanır. Eğer belge ile ilişkilendirilmiş bir dosya adı yoksa ve diske yazılması gerekiyorsa bir dosya iletişim penceresi gösterilir.</p><p>'w' komutlarından farklı olarak, bu komut belgeyi yalnızca değiştirilmişse kaydeder.</p>

en: <p><b>sp,split&mdash; Split horizontally the current view into two</b></p><p>Usage: <tt><b>sp[lit]</b></tt></p><p>The result is two views on the same document.</p>
tr: <p><b>sp,split&mdash; Geçerli görünümü ikiye ayır</b></p><p>Kullanım: <tt><b>sp[lit]</b></tt></p><p>Bu aynı belgenin iki görünümü ile sonuçlanır.</p>

en: <p><b>vs,vsplit&mdash; Split vertically the current view into two</b></p><p>Usage: <tt><b>vs[plit]</b></tt></p><p>The result is two views on the same document.</p>
tr: <p><b>vs,vsplit&mdash; Geçerli görünümü dikey olarak ikiye ayır</b></p><p>Kullanım: <tt><b>vs[plit]</b></tt></p><p>Aynı belgenin iki görünümüne neden olur.</p>

en: <p><b>clo[se]&mdash; Close the current view</b></p><p>Usage: <tt><b>clo[se]</b></tt></p><p>After executing it, the current view will be closed.</p>
tr: <p><b>clo[se]&mdash; Mevcut görünümü kapat</b></p><p>Kullanım: <tt><b>clo[se]</b></tt></p><p>Çalıştırıldığında mevcut görünüm kapatılacaktır.</p>

en: <p><b>[v]new &mdash; split view and create new document</b></p><p>Usage: <tt><b>[v]new</b></tt></p><p>Splits the current view and opens a new document in the new view. This command can be called in two ways:<br /> <tt>new</tt> &mdash; splits the view horizontally and opens a new document.<br /> <tt>vnew</tt> &mdash; splits the view vertically and opens a new document.<br /></p>
tr: <p><b>[v]new &mdash; görünümü böl ve yeni belge oluştur</b></p><p>Kullanım: <tt><b>[v]new</b></tt></p><p>Geçerli görünümü ikiye ayırır ve yeni görünümde yeni bir belge açar. Bu komut iki şekilde çağrılabilir:<br /> <tt>new</tt> &mdash; görünümü yatay olarak böler ve yeni bir belge açar.<br /> <tt>vnew</tt> &mdash; görünümü dikey olarak böler ve yeni bir belge açar.<br /></p>

en: <p><b>e[dit] &mdash; reload current document</b></p><p>Usage: <tt><b>e[dit]</b></tt></p><p>Starts <b>e</b>diting the current document again. This is useful to re-edit the current file, when it was modified on disk.</p>
tr: <p><b>e[dit] &mdash; reload current document</b></p><p>Kullanım: <tt><b>e[dit]</b></tt></p><p>Geçerli belgeyi yeniden düz<b>e</b>nlemeyi başlatır. Bu, geçerli dosyayı diskte değiştirilmişse yeniden düzenlerken yararlıdır.</p>

en: <p><b>b,buffer &mdash; Edit document N from the document list</b></p><p>Usage: <tt><b>b[uffer] [N]</b></tt></p>
tr: <p><b>b,buffer &mdash; Belge listesindeki belge N'i düzenle</b></p><p>Kullanım: <tt><b>b[uffer] [N]</b></tt></p>

en: <p><b>bp,bprev &mdash; previous buffer</b></p><p>Usage: <tt><b>bp[revious] [N]</b></tt></p><p>Goes to <b>[N]</b>th previous document ("<b>b</b>uffer") in document list. </p><p> <b>[N]</b> defaults to one. </p><p>Wraps around the start of the document list.</p>
tr: <p><b>bp,bprev &mdash; önceki arabellek</b></p><p>Kullanım: <tt><b>bp[revious] [N]</b></tt></p><p>Belge listesindeki <b>[N]</b>'inci önceki belgeye ("<b>b</b>uffer" (tampondaki)) gider. </p><p> <b>[N]</b> öntanımlı olarak birdir. </p><p>Belge listesinin başından sürer.</p>

en: <p><b>bn,bnext &mdash; switch to next document</b></p><p>Usage: <tt><b>bn[ext] [N]</b></tt></p><p>Goes to <b>[N]</b>th next document ("<b>b</b>uffer") in document list.<b>[N]</b> defaults to one. </p><p>Wraps around the end of the document list.</p>
tr: <p><b>bp,bprev &mdash; sonraki belgeye geç</b></p><p>Kullanım: <tt><b>bn[ext] [N]</b></tt></p><p>Belge listesindeki <b>[N]</b>'inci sonraki belgeye ("<b>b</b>uffer" (tampondaki)) gider. <b>[N]</b> öntanımlı olarak birdir. </p><p>Belge listesinin sonundan sürer.</p>

en: <p><b>bf,bfirst &mdash; first document</b></p><p>Usage: <tt><b>bf[irst]</b></tt></p><p>Goes to the <b>f</b>irst document ("<b>b</b>uffer") in document list.</p>
tr: <p><b>bf,bfirst &mdash; ilk belge</b></p><p>Kullanım: <tt><b>bf[irst]</b></tt></p><p>Belge listesindeki  (<b>f</b>irst) ilk belgeye ("<b>b</b>uffer" (tampondaki)) gider.</p>

en: <p><b>bl,blast &mdash; last document</b></p><p>Usage: <tt><b>bl[ast]</b></tt></p><p>Goes to the <b>l</b>ast document ("<b>b</b>uffer") in document list.</p>
tr: <p><b>bl,blast &mdash; son belge</b></p><p>Kullanım: <tt><b>bl[ast]</b></tt></p><p>Belge listesindeki  (<b>l</b>ast) son belgeye ("<b>b</b>uffer" (tampondaki)) gider.</p>

en: <p><b>ls</b></p><p>list current buffers<p>
tr: <p><b>ls</b></p><p>mevcut tamponları listele<p>

en: Missing argument. Usage: %1 <from>
tr: Eksik argüman. Kullanım: %1 <from>

en: No mapping found for "%1"
tr: "%1" için haritalama bulunamadı

en: "%1" is mapped to "%2"
tr: "%1", "%2" ile eşlendi

en: Missing argument(s). Usage: %1 <from> [<to>]
tr: Kayıp argüman(lar). Kullanım: %1 <from> [<to>]

en: Wrong arguments
tr: Yanlış argüman

en: Unable to open the config file for reading.
tr: Yapılandırma dosyası okunmak için açılamadı.

en: Unable to open file
tr: Dosya açılamıyor

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkViCommandsOverride)
en: When selected, vi commands will override Kate's built-in commands. For example: Ctrl+R will redo, and override the standard action (showing the search and replace dialog).
tr: Seçiliyken vi komutları Kate'in kendi komutlarının üzerine yazar. Örneğin: Kontrol+R yinele işlemini yapar ve standart eylemin (ara ve değiştir penceresini gösterme) üzerine yazar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkViCommandsOverride)
en: Let Vi commands override Kate shortcuts
tr: Vi komutlarının Kate kısayollarını devre dışı bırakmasına izin ver

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkViRelLineNumbers)
en: Show the line number relative to the line with the cursor in front of each line.
tr: Her satırın başında imlecin bulunduğu satıra olan uzaklığını göster.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkViRelLineNumbers)
en: Display relative line numbers
tr: Göreceli satır numaralarını göster

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Key mapping is used to change the meaning of typed keys. This allows you to move commands to other keys or make special keypresses for doing a series of commands.
    
    Example:
    "<F2>" → "I-- <esc>"
    
    This will prepend "-- " to a line when pressing F2.
tr: Tuş eşleme, yazılan düğmelerin anlamını değiştirmek için kullanılır. Bu, kodları diğer düğmelere veya özel düğme basımlarına taşımanızı ve kod serileri çalıştırmanıza izin verir.
    
    Örnek:
    "<F2>" → "I-- <esc>"
    
    Bu F2 düğmesine basıldığında bir satırın başına "-- " ekleyecektir.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Key Mapping
tr: Düğme Eşlemleme

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, normalTab)
en: Normal mode
tr: Normal Kip

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings)
en: Command
tr: Komut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings)
en: Replacement
tr: Değiştirme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings)
en: Recursive?
tr: Özyinelemeli?

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, insertTab)
en: Insert mode
tr: Ekleme Kipi

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, visualTab)
en: Visual mode
tr: Görsel Kip

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemoveSelectedRows)
en: Remove selected
tr: Seçiliyi Kaldır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAddNewRow)
en: Add new mapping
tr: Yeni Eşlem Ekle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnImportNormal)
en: Read a vimrc file and attempt to import mappings specified with the "[n]noremap" command.
tr: "[n]noremap" komutu ile belirtilen değeri içe aktarmak için, vimrc dosyasını okunur.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnImportNormal)
en: Import from vimrc file
tr: vimrc'den İçe Aktar

en: Mark set: %1
tr: İm ayarlandı: %1

en: There are no more chars for the next bookmark.
tr: Sonraki yer imi için daha fazla karakter yok.

en: Nothing in register %1
tr: %1 yazmacında bir şey yok

en: '%1' %2,  Hex %3,  Octal %4
tr: '%1' %2,  Altılık %3,  Sekizlik %4

en: Mark not set: %1
tr: İm ayarlanmadı: %1
