katepart4 - en to ug translation catalogue (555 entries)

en: Argument-hints
ug: ئۆزگەرگۈچى مىقدار ئەسكەرتىشى

en: Best matches
ug: ئەڭ ياخشى ماسلىشىشلار

en: Auto Word Completion
ug: ئاپتوماتىك سۆز تاماملاش

en: Shell Completion
ug: Shell تاماملاش

en: Reuse Word Above
ug: يۇقىرىقى سۆنى قايتا ئىشلەت

en: Reuse Word Below
ug: تۆۋەندىكى سۆنى قايتا ئىشلەت

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ug: ھۆججەت(&F)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ug: تەھرىر(&E)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ug: كۆرۈنۈش(&V)

note: i18n: ectx: Menu (view_menu_borders)
en: Borders
ug: يان رامكا

note: i18n: ectx: Menu (codefolding)
en: &Code Folding
ug: كود قاتلاش(&C)

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ug: قوراللار(&T)

note: i18n: ectx: Menu (wordcompletion)
en: Word Completion
ug: سۆز تولۇقلاش

note: i18n: ectx: Menu (spelling)
en: Spelling
ug: ئىملا تەكشۈر

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ug: تەڭشەك(&S)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ug: ئاساسىي قورال بالداق

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkIconBorder)
en: <p>If this option is checked, every new view will display an icon border on the left hand side.</p><p>The icon border shows bookmark signs, for instance.</p>
ug: <p>ئەگەر بۇ تاللانما تاللانسا ھەربىر يېڭى كۆرۈش كۆزنىكى سول تەرەپتە سىنبەلگە گىرۋىكىنى كۆرسىتىدۇ .</p><p>بۇ سىنبەلگە گىرۋىكى خەتكۈش بەلگىسى قاتارلىق بەلگىلەرنى كۆرسىتىدۇ.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkLineNumbers)
en: If this option is checked, every new view will display line numbers on the left hand side.
ug: ئەگەر بۇ تاللانما تاللانسا ھەر بىر يېڭى كۆرۈنۈش سول ياندا قۇر نومۇرىنى كۆرسىتىدۇ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkLineNumbers)
en: Show &line numbers
ug: قۇر نومۇرىنى كۆرسەت(&L)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarMarks)
en: <p>If this option is checked, every new view will show marks on the vertical scrollbar.</p><p>These marks will show bookmarks, for instance.</p>
ug: <p>ئەگەر بۇ تاللانما تاللانسا ھەربىر يېڭى كۆرۈش كۆزنىكى بويىغا سىيرىغۇچتا بەلگىنى كۆرسىتىدۇ .</p><p>بۇ بەلگىلەر خەتكۈش بەلگىسى قاتارلىق بەلگىلەرنى كۆرسىتىدۇ.</p>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbShowScrollbars)
en: Always On
ug: ھەمىشە ئۈستىدە

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByCreation)
en: Each new bookmark will be added to the bottom, independently from where it is placed in the document.
ug: ھەر بىر يېڭى خەتكۈش ئۇنىڭ ئورنىنىڭ قەيەردە بولۇشىدىن قەتئىينەزەر ئاستىغا قوشۇلىدۇ.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByPosition)
en: The bookmarks will be ordered by the line numbers they are placed at.
ug: خەتكۈشلەر ئۆزلىرى تۇرۇشلۇق قۇر نومۇرى بويىچە تەرتىپلىنىدۇ.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbGeneral) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbViInputMode)
en: General
ug: ئادەتتىكى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoCompletionEnabled)
en: Enable &auto completion
ug: ئاپتوماتىك تاماملانشنى قوزغات(&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Minimal word length to complete:
ug: تاماملاشقا يول قويىدىغان ئەڭ كىچىك سۆز كەڭلىكى:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPluralHandlingSpinBox, sbWordWrap)
en: If the Word Wrap option is selected this entry determines the length (in characters) at which the editor will automatically start a new line.
ug: ئەگەر سۆز بويىچە قۇر قاتلاش تاللانمىسى تاللانسا ئۇنداقتا بۇ تۈر ھەر بىر قۇر ئۇزۇنلۇقى(ھەرپ بويىچە ھېسابلىنىدۇ)نىڭ قانچىلىك ئىكەنلىكىنى بەلگىلىگەندە، تەھرىرلىگۈچ ئۆزلۈكىدىن يېڭى قۇردىن باشلايدۇ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblFiletype)
en: &Filetype:
ug: ھۆججەت تىپى(&F):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbFiletypes)
en: Select the filetype you want to change.
ug: ئۆزگەرتمەكچى بولغان ھۆججەت تىپىنى تاللاڭ.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnNew)
en: Create a new file type.
ug: يېڭى بىر ھۆججەت تىپى قۇر.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNew)
en: &New
ug: يېڭى(&N)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnDelete)
en: Delete the current file type.
ug: نۆۋەتتىكى ھۆججەت تىپىنى ئۆچۈر.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnDelete)
en: &Delete
ug: ئۆچۈر(&D)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbProperties)
en: Properties
ug: خاسلىق

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblName)
en: &Name:
ug: ئاتى(&N):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtName)
en: The name of the filetype will be the text of the corresponding menu item.
ug: ھۆججەت تىپىنىڭ ئاتى مۇناسىپ تىزىملىك تۈرىنىڭ تېكىستى بولىدۇ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSection)
en: &Section:
ug: بۆلەك(&S):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtSection)
en: The section name is used to organize the file types in menus.
ug: بۆلەك ئاتى تىزىملىكتە ھۆججەت تىپىنى تەشكىللەشكە ئىشلىتىلىدۇ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblVariables)
en: &Variables:
ug: ئۆزگەرگۈچىلەر(&V):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (VariableLineEdit, edtVariables)
en: <p>This string allows to configure Kate's settings for the files selected by this mimetype using Kate variables. Almost any configuration option can be set, such as highlight, indent-mode, encoding, etc.</p><p>For a full list of known variables, see the manual.</p>
ug: <p>بۇ ھەرپ تىزىقى Kate تىكى Kate ئۆزگەرگۈچى مىقدارنىڭ mime تىپى تاللىغان ھۆججەتنىڭ تەڭشىكىنى سەپلەيدۇ. مۇتلەق كۆپ سەپلىمە تاللانمىسىنى تەڭشىگىلى بولىدۇ، مەسىلەن، يورۇتۇش، تارايتىش ھالىتى، كودلاش قاتارلىق.</p><p>مەلۇملۇق ئۆزگەرگۈچى تىزىمىنى قوللانمىدىن كۆرۈڭ.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblHl)
en: &Highlighting:
ug: يورۇتۇش(&H):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblExtensions)
en: File e&xtensions:
ug: ھۆججەت كېڭەيتىلمىسى(&X):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtFileExtensions)
en: The wildcards mask allows to select files by filename. A typical mask uses an asterisk and the file extension, for example <code>*.txt; *.text</code>. The string is a semicolon-separated list of masks.
ug: wildcards ماسكىسى ھۆججەت ئاتى ئارقىلىق ھۆججەت تاللاشقا يول قويىدۇ. تىپىك بولغان ماسكا ئىشلىتىش ئۇسۇلى يۇلتۇز بەلگىسى ۋە ھۆججەت كېڭەيتىلگەن ئات ئىشلىتىشتۇر، مەسىلەن <code>*.txt; *.text</code>. بۇ ھەر تىزىقى چېكىتلىك پەش بىلەن ئايرىلغان ماسكا تىزىمىدۇر.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMimeTypes)
en: MIME &types:
ug: MIME تىپى(T):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtMimeTypes)
en: The mime type mask allows to select files by mimetype. The string is a semicolon-separated list of mimetypes, for example <code>text/plain; text/english</code>.
ug: mime تىپى ماسكىسى mime تىپى ئارقىلىق ھۆججەت تاللاشقا يول قويىدۇ. بۇ ھەرپ تىزىقى چېكىتلىك پەش بىلەن ئايرىلغان mime تىپى تىزىمىدۇر، مەسىلەن <code>text/plain; text/english</code>.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, btnMimeTypes)
en: Displays a wizard that helps you easily select mimetypes.
ug: سىز ئۈچۈن mime تىپىنى تاللاشقا ياردەملىشىدىغان يېتەكچىنى كۆرسىتىدۇ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPriority)
en: P&riority:
ug: مەرتىۋىسى(&R):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbPriority)
en: Sets priority for this file type. If more than one file type selects the same file, the one with the highest priority will be used.
ug: بۇ تىپتىكى ھۆججەتنىڭ مەرتىۋىسىنى تەڭشەيدۇ. ئەگەر بىردىن ئارتۇق ھۆججەت تىپى بولۇپ ئوخشاش بىر ھۆججەتنى تاللىغان بولسا، مەرتىۋىسى يۇقىرى بولغىنى ئىشلىتىلىدۇ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMode)
en: Default indentation mode:
ug: كۆڭۈلدىكى تارايتىش ھالىتى:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbMode)
en: This is a list of available indentation modes. The specified indentation mode will be used for all new documents. Be aware that it is also possible to set the indentation mode with document variables, modes or a .kateconfig file.
ug: بۇ ئىشلەتكىلى بولىدىغان تارايتىش ھالىتى تىزىمى. بەلگىلەنگەن تارايتىش ھالىتى ھەممە يېڭى پۈتۈكلەردە ئىشلىتىلىدۇ. ئۇندىن باشقا پۈتۈك ئۆزگەرگۈچى مىقدارى، ھالىتى ياكى .kateconfig ھۆججەتتە تارايتىش ھالىتىنى تەڭشىگىلى بولىدۇ.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbIndentationMode)
en: Indent using
ug: تارايتىشنى ئىشلەت

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPluralHandlingSpinBox, sbIndentWidth)
en: The indentation width is the number of spaces which is used to indent a line. If the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is disabled, a <b>Tab</b> character is inserted if the indentation is divisible by the tab width.
ug: تارايتىش كەڭلىكى بىر قۇرنى تارايتقاندا ئىشلىتىدىغان بوشلۇق سانى. ئەگەر بىر ئابزاس <b>تەھرىر</b> بۆلىكىدە <b>قىستۇرغان بوشلۇقنى جەدۋەل بەلگىسىگە ئالماشتۇر</b> تاللانمىسى چەكلىنىدۇ. ئەگەر تارايتىش جەدۋەل بەلگىسى كەڭلىكى تەرىپىدىن تازىلىۋەتكىلى بولسا بىر <b>جەدۋەل بەلگىسى</b> قىستۇرىدۇ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentWithSpaces)
en: &Spaces
ug: بوشلۇق(&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIndentWidth)
en: &Indentation width:
ug: تارتىلىش كەڭلىكى(&I):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTabWidth)
en: Tab wi&dth:
ug: بەتكۈچ كەڭلىك(&D):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentWithTabs)
en: &Tabulators
ug: جەدۋەل بەلگىسى(&T)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentMixed)
en: Tabulators &and Spaces
ug: جەدۋەل بەلگىسى ۋە بوشلۇق(&A)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbProperties)
en: Indentation Properties
ug: تارايتىش خاسلىقى

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkKeepExtraSpaces)
en: If this option is disabled, changing the indentation level aligns a line to a multiple of the width specified in <b>Indentation width</b>.
ug: ئەگەر بۇ تاللانما چەكلەنسە <b>تارايتىش كەڭلىكى</b>نىڭ مەلۇم ھەسسىسىگە ئاساسەن بىر قۇرغا نىسبەتەن تارايتىش دەرىجىسىنى ئۆزگەرتىدۇ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkKeepExtraSpaces)
en: &Keep extra spaces
ug: ئارتۇق بوشلۇقنى ساقلاپ قال(&K)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkIndentPaste)
en: If this option is selected, pasted code from the clipboard is indented. Triggering the <b>undo</b>-action removes the indentation.
ug: ئەگەر بۇ تاللانما تاللانسا چاپلاش تاختىسىدىن چاپلانغان كود تارايتىلىدۇ. <b>يېنىۋال</b> مەشغۇلاتى بۇ تارايتىشنى چىقىرىۋېتىدۇ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkIndentPaste)
en: Adjust indentation of code &pasted from the clipboard
ug: چاپلاش تاختىسىدىن چاپلىغان كودنىڭ تارايتىشىنى تەڭشە(&P)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbKeys)
en: Indentation Actions
ug: تارايتىش مەشغۇلاتى

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackspaceUnindents)
en: If this option is selected, the <b>Backspace</b> key decreases the indentation level if the cursor is located in the leading blank space of a line.
ug: بۇ تاللانما تاللانسا، ئەگەر نۇربەلگىسى بىر قۇرنىڭ باشىدىكى بوش ئورۇنغا توغرىلانسا، <b>Backspace</b> تارايتىش دەرىجىسىنى ئازايتىدۇ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackspaceUnindents)
en: &Backspace key in leading blank space unindents
ug: باشلامچى بوشلۇق ئورنىدا Backspace بېسىلسا تارايتىشنى بىكار قىل(&B)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbTabAdvances)
en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key always inserts white space so that the next tab position is reached. If the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is enabled, spaces are inserted; otherwise, a single tabulator is inserted.
ug: ئەگەر بۇ تاللانما تاللانسا <b>Tab</b> كۇنۇپكىسى ھەمىشە بوشلۇق قىستۇرىدۇ ھەمدە كېيىنكى جەدۋەل بەلگىسىنىڭ ئورنىغا يۆتكىلىدۇ. ئەگەر <b>تەھرىر</b> بۆلىكىدە <b>قىستۇرغان بوشلۇقنى جەدۋەل بەلگىسىگە ئالماشتۇر</b> تاللانما كۈچكە ئىگە بولسا بوشلۇق قىستۇرىدۇ؛ بولمىسا مۇستەقىل جەدۋەل بەلگىسىدىن بىرنى قىستۇرىدۇ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTabAdvances)
en: Always advance to the &next tab position
ug: ھەمىشە كېيىنكى جەدۋەل بەلگىسى ئورنىغا يۆتكەل(&N)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbTabIndents)
en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key always indents the current line by the number of character positions specified in <b>Indentation width</b>.
ug: ئەگەر بۇ تاللانما تاللانسا، <b>Tab</b> (جەدۋەل بەلگە)كۇنۇپكىسى ھەمىشە <b>تارايتىش كەڭلىكى</b>دە بەلگىلەنگەن ھەرپ سانى بويىچە نۆۋەتتىكى قۇرنى تارايتىدۇ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTabIndents)
en: Always increase indentation &level
ug: تارتىلىش دەرىجىسىنى ھەمىشە ئاشۇر(&L)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbTabSmart)
en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key either indents the current line or advances to the next tab position.<p> If the insertion point is at or before the first non-space character in the line, or if there is a selection, the current line is indented by the number of character positions specified in <b>Indentation width</b>.<p> If the insertion point is located after the first non-space character in the line and there is no selection, white space is inserted so that the next tab position is reached: if the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is enabled, spaces are inserted; otherwise, a single tabulator is inserted.
ug: ئەگەر بۇ تاللانما تاللانسا <b>Tab</b> كۇنۇپكىسى نۆۋەتتىكى قۇرنىڭ تارايتىشىنى ئاشۇرىدۇ ياكى كېيىنكى جەدۋەل بەلگىسى ئورنىغا يۆتكىلىدۇ. ھەمىشە بوشلۇق قىستۇرىدۇ ھەمدە كېيىنكى جەدۋەل بەلگىسىنىڭ ئورنىغا يۆتكىلىدۇ.<p> ئەگەر قىستۇرۇش نۇقتىسى نۆۋەتتىكى قۇرنىڭ بوشلۇق بولمىغان ھەرپ ئورنىدا ياكى ئالدىغا بولسا ياكى ئەگەر تاللانغان دائىرىدىن بىرى بولسا ئۇنداقتا <b>تارايتىش كەڭلىكى</b>دە بەلگىلەنگەن ھەرپ سانى بوييچە نۆۋەتتىكى قۇرنى تارايتىدۇ.ئەگەر قىستۇرۇش ئورنى بۇ قۇرنىڭ بىرىنچى بوشلۇق ئەمەس ھەرپنىڭ ئالدىدا ھەمدە تاللانمىغان بولسا بوشلۇق قىستۇرۇلىدۇ ھەمدە كېيىنكى جەدۋەل بەلگىسى ئورنىغا يۆتكىلىدۇ. ئەگەر <b>تەھرىر</b> بۆلىكىدە b>قىستۇرغان بوشلۇقنى جەدۋەل بەلگىسىگە ئالماشتۇر</b> تاللانما كۈچكە ئىگە بولسا بوشلۇق قىستۇرىدۇ؛ بولمىسا مۇستەقىل جەدۋەل بەلگىسىدىن بىرنى قىستۇرىدۇ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTabSmart)
en: Increase indentation level if in l&eading blank space
ug: ئەگەر باشلاش بوشلۇق بولسا تارايتىش دەرىجىسىنى ئاشۇر(&E)

en: Indentation
ug: تارتىلىش

en: Auto Completion
ug: ئاپتوماتىك تاماملاش

en: Spellcheck
ug: ئىملا تەكشۈر

en: Editing
ug: تەھرىرلەۋاتىدۇ

en: Editing Options
ug: تەھرىرلەش تاللانمىلىرى

en: Off
ug: تاقا

en: Follow Line Numbers
ug: قۇر نومۇرىغا ئەگەش

en: Appearance
ug: كۆرۈنۈشى

en: Advanced
ug: ئالىي

en: You did not provide a backup suffix or prefix. Using default suffix: '~'
ug: سىز زاپاس ھۆججەتنىڭ ئالدى قوشۇلغۇچى ياكى كەينى قوشۇلغۇچىسىنى بەلگىلىمىدىڭىز. كۆڭۈلدىكى كەينى قوشۇلغۇچىنى ئىشلىتىدۇ: '~'

en: No Backup Suffix or Prefix
ug: زاپاس ھۆججەتنىڭ ئالدى قوشۇلغۇچىسى ياكى كەينى قوشۇلغۇچىسى يوق

en: Open/Save
ug: ئاچ/ساقلا

en: File Opening & Saving
ug: ھۆججەت ئېچىش ۋە ساقلاش

en: Dictionary:
ug: لۇغەت:

en: Lets you select a location and save the file again.
ug: باشقا بىر ئورۇننى تاللاپ ھۆججەتنى قايتا ساقلىشىڭىزغا يول قويىدۇ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_skipBtn)
en: &Ignore
ug: پەرۋا قىلما(&I)

en: The diff command failed. Please make sure that diff(1) is installed and in your PATH.
ug: «diff» بۇيرۇقى مەغلۇپ بولدى. diff(1) ئورنىتىلغانمۇ ھەم ئۇ PATH نىڭ ئىچىدە بارمۇ تەكشۈرۈڭ.

en: Error Creating Diff
ug: پەرقىنى ھاسىللاۋاتقاندا خاتالىق كۆرۈلدى

en: The files are identical.
ug: ھۆججەتلەر ئوپئوخشاش.

en: Diff Output
ug: پەرقىنى چىقىرىش

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbCursorMovement)
en: Text Cursor Movement
ug: تېكىست نۇربەلگىسىنىڭ يۆتكىلىشى

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkSmartHome)
en: When selected, pressing the home key will cause the cursor to skip whitespace and go to the start of a line's text. The same applies for the end key.
ug: تاللانغاندا home كۇنۇپكىسى بېسىلسا نۇربەلگىسى بوشلۇققا پەرۋا قىلماي بىر قۇر تېكىستنىڭ بېشىغا يۆتكىلىدۇ. بۇ قائىدە end كۇنۇپكىغىمۇ قوللىنىلىدۇ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSmartHome)
en: Smart ho&me and smart end
ug: ئىدراكلىق ho&me ۋە end

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkPagingMovesCursor)
en: Selects whether the PageUp and PageDown keys should alter the vertical position of the cursor relative to the top of the view.
ug: PageUp ۋە PageDown كۇنۇپكىسى تاللانسا نۇربەلگىسىنىڭ كۆرۈنۈش چوققىسىغا نىسبەتەن بويىغا ئورنىنى ئۆزگەرتەمدۇ يوق.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkPagingMovesCursor)
en: &PageUp/PageDown moves cursor
ug: &PageUp/PageDown نۇربەلگە يۆتكە

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en: Sets the number of lines to maintain visible above and below the cursor when possible.
ug: نۇربەلگە ئاستى-ئۈستى يۆتكەلگەندە قانچە قۇر كۆرۈنىدىغانلىقىنى تەڭشەيدۇ.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbSwapFileMode) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, spbSwapFileSync) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en: Disabled
ug: ئىناۋەتسىز قىلىنغان

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en:  lines
ug:  سىزىقلار

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cbNavigationMisc)
en: Misc
ug: ئارىلاش

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbTextSelectionMode)
en: Normal
ug: نورمال

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollPastEnd)
en: Allow scrolling past the end of the document
ug: سىيرىغۇچنىڭ پۈتۈك ئاخىرىدىن ھالقىشىغا يول قوي

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackupLocalFiles)
en: If this option is enabled, backups for local files will be created when saving.
ug: ئەگەر بۇ تاللانما تاللانسا ساقلىغاندا يەرلىك ھۆججەت ئۈچۈن زاپاستىن بىرنى قۇرىدۇ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackupLocalFiles)
en: &Local files
ug: يەرلىك ھۆججەتلەر(&L)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackupRemoteFiles)
en: If this option is enabled, backups for remote files will be created when saving.
ug: ئەگەر بۇ تاللانما تاللانسا، ساقلىغاندا يىراقتىكى ھۆججەت ئۈچۈن زاپاستىن بىرنى قۇرىدۇ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackupRemoteFiles)
en: &Remote files
ug: يىراقتىن كىرىش(&R)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtBackupPrefix)
en: Enter the prefix to prepend to the backup file names.
ug: زاپاس ھۆججەت ئاتىنىڭ ئالدى قوشۇلغۇچىسىنى كىرگۈزۈڭ.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtBackupSuffix)
en: Enter the suffix to append to the backup file names.
ug: زاپاس ھۆججەت ئاتىنىڭ كەينى قوشۇلغۇچىسىنى كىرگۈزۈڭ.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbFileFormat)
en: File Format
ug: ھۆججەت فورماتى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncoding)
en: &Encoding:
ug: كودلاش(&E):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbEncoding)
en: This defines the standard encoding to use to open/save files, if not changed in the open/save dialog or by using a command line option.
ug: بۇ ھۆججەت ئاچقان ياكى ياپقاندا ئىشلىتىدىغان ئۆلچەملىك كودلاشنى بەلگىلەيدۇ. سىز ھۆججەت سۆزلەشكۈ ياكى بۇيرۇق قۇرى تاللانمىسىدىن پايدىلىنىپ ئاچقان ياكى ياپقاندىكى كودلاشنى قولدا ئۆزگەرتەلەيسىز.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbEncodingDetection)
en: if neither the encoding chosen as standard above, nor the encoding specified in the open/save dialog, nor the encoding specified on command line match the content of the file, this detection will be run.
ug: سۆزلەشكۈدە بەلگىلىگەن، بۇيرۇق قۇرى تاللانما ياكى ئۈستىدە تاللانغان كودلاشنىڭ ھەممىسى ھۆججەت مەزمۇنى بىلەن ماسلاشمىغاندا ئۆزلۈكىدىن كودلاشنى بايقاشنى ئىجرا قىلىدۇ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEOL)
en: E&nd of line:
ug: قۇر ئاخىرى(&E):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkDetectEOL)
en: If this option is enabled the editor will autodetect the end of line type. The first found end of line type will be used for the whole file.
ug: ئەگەر بۇ تاللانما قوزغىتىلسا تەھرىرلىگۈچ قۇر ئاخىرى تىپىنى ئاپتوماتىك بايقايدۇ. بىرىنچى قېتىم بايقالغان قۇر ئاخىرىنىڭ تىپى پۈتكۈل ھۆججەتكە قوللىنىلىدۇ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDetectEOL)
en: A&utomatic end of line detection
ug: قۇر ئاخىرىنى ئاپتوماتىك بايقا(&U)

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, lineLengthLimit)
en: Unlimited
ug: چەكسىز

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, spbAutoSaveInterval) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, spacesComboBox)
en: Never
ug: ھەرگىز

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, spacesComboBox)
en: Always
ug: ھەمىشە

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowTabs)
en: The editor will display a symbol to indicate the presence of a tab in the text.
ug: تەھرىرلىگۈچ تېكىستتىكى جەدۋەل بەلگىسىنى ئىپادىلەيدىغان بەلگىنى كۆرسىتىدۇ.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowWholeBracketExpression)
en: If this is enabled, the range between the selected matching brackets will be highlighted.
ug: ئەگەر بۇ تاللانما قوزغىتىلسا ماس كەلگەن تىرناق ئىچىدىكى پۈتكۈل بۆلەكنى يورۇتۇپ كۆرسىتىدۇ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowWholeBracketExpression)
en: Highlight range between selected brackets
ug: تىرناق ئىچىدىكى تاللانغاننى يورۇتىدۇ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowIndentationLines)
en: If this is enabled, the editor will display vertical lines to help identify indent lines.
ug: ئەگەر بۇ تاللانما قوزغىتىلسا تەھرىرلىگۈچ بويىغا قۇرنى كۆرسىتىپ تارايتىلغان قۇرنى تونۇشقا ياردەملىشىدۇ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowIndentationLines)
en: Show i&ndentation lines
ug: تارايتقان قۇرنى كۆرسەت(&N)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbDynamicWordWrapIndicator)
en: Choose when the Dynamic Word Wrap Indicators should be displayed.
ug: قايسى ۋاقىتتا ھەرىكەتچان سۆز بويىچە قۇر قاتلاش بەلگىسى ئىشلىتىشنى كۆرسىتىدىغانلىقى تاللىنىدۇ.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbDynamicWordWrapDepth)
en: <p>Enables the start of dynamically wrapped lines to be aligned vertically to the indentation level of the first line. This can help to make code and markup more readable.</p><p>Additionally, this allows you to set a maximum width of the screen, as a percentage, after which dynamically wrapped lines will no longer be vertically aligned. For example, at 50%, lines whose indentation levels are deeper than 50% of the width of the screen will not have vertical alignment applied to subsequent wrapped lines.</p>
ug: <p>ھەرىكەتچان قۇر قاتلاشنىڭ تارايتىشى ۋە بىرىنچى قۇر بىردەك بولىدۇ. بۇنداق بولغاندا كود ۋە بەلگەلەرنىڭ ئوقۇشچانلىقى ياخشى بولىدۇ .</p><p>ئۇندىن باشقا بۇ ئېكرانىڭىزنىڭ ئەڭ كەڭ كەڭلىكىنىڭ پىرسەنتى بىلەن تېكىست قۇر قاتلاش كەڭلىكىنى تەڭشىشىڭىزگە يول قويىدۇ. مەسىلەن، ئەگەر 50% گە تەڭشەلسە، تارايتىش دەرىجىسى ئېكران كەڭلىكىنىڭ 50% دىن ئېشىپ كەتكەن قۇرغا نىسبەتەن قۇر قاتلانسا بىرىنچى قۇر بىلەن توغرىلانمايدۇ.</p>

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbDynamicWordWrapDepth)
en: % of View Width
ug: كۆرۈنۈش كەڭلىكىنىڭ پىرسەنتى

[ctx: short translation, user created new file]
en: New file
ug: يېڭى ھۆججەت

en: The file %1 does not exist.
ug: ھۆججەت %1 مەۋجۇت ئەمەس.

[ctx: translators: you can also translate 'Try Again' with 'Reload']
en: Try Again
ug: قايتا سىناش

en: &Close
ug: ياپ(&C)

en: The file %1 could not be loaded, as it was not possible to read from it.
    
    Check if you have read access to this file.
ug: ھۆججەت %1 نى يۈكلىيەلمىدى، سەۋەبى ئۇ ھۆججەتنى ئوقۇيالمىدى.
    
    بۇ ھۆججەتنى ئوقۇش ھوقۇقىڭىز بار يوقلۇقىنى تەكشۈرۈڭ.

en: Do you really want to save this unmodified file? You could overwrite changed data in the file on disk.
ug: سىز راستلا ئۆزگەرتىلمىگەن بۇ ھۆججەتنى ساقلامسىز؟ سىز بۇ ھۆججەتنىڭ دىسكىدىكى ئۆزگەرتىلگەن سانلىق-مەلۇماتلىرىنى قاپلىۋېتىسىز.

en: Trying to Save Unmodified File
ug: ئۆزگەرتىلمىگەن ھۆججەتنى ساقلىماقچى

en: Save Nevertheless
ug: يەنىلا ساقلا

en: Do you really want to save this file? Both your open file and the file on disk were changed. There could be some data lost.
ug: بۇ ھۆججەتنى راستلا ساقلامسىز؟ سىز ئاچقان ھۆججەت ۋە دىسكىدىكى ھۆججەتنىڭ ھەر ئىككىسى ئۆزگەردى. بەزى سانلىق-مەلۇماتلار يوقالىشى مۇمكىن.

en: Possible Data Loss
ug: سانلىق-مەلۇمات يوقالىشى مۇمكىن

en: For file %1 no backup copy could be created before saving. If an error occurs while saving, you might lose the data of this file. A reason could be that the media you write to is full or the directory of the file is read-only for you.
ug: ھۆججەت %1 كە نىسبەتەن ساقلاشتىن ئىلگىرى ئۇنىڭغا زاپاس نۇسخا ساقلىمايدۇ. ئەگەر ساقلاۋاتقاندا خاتالىق كۆرۈلسە، سىز بۇ ھۆججەتنىڭ سانلىق-مەلۇماتلىرىنى يوقاتىپ قويۇشىڭىز مۇمكىن. مۇمكىن بولغان بىر سەۋەب، سىز يازماقچى بولغان ۋاسىتە توشۇپ كەتكەن ياكى بۇ ھۆججەت تۇرۇشلۇق مۇندەرىجە سىزگە نىسبەتەن ئوقۇشقىلا بولىدۇ.

en: Failed to create backup copy.
ug: زاپاس نۇسخا قۇرالمىدى.

en: Try to Save Nevertheless
ug: ساقلاشنى سىناۋەر

en: Do you really want to continue to close this file? Data loss may occur.
ug: سىز راستلا بۇ ھۆججەتنى ياپامسىز؟ سانلىق-مەلۇمات يوقاپ كېتىشى مۇمكىن.

en: Close Nevertheless
ug: ياپىۋەر

en: Untitled
ug: ماۋزۇسىز

en: Save File
ug: ھۆججەت ساقلاش

en: Save failed
ug: ساقلاش مەغلۇپ بولدى

en: The document could not be saved, as it was not possible to write to %1.
    
    Check that you have write access to this file or that enough disk space is available.
ug: پۈتۈكنى ساقلىيالمىدى، سەۋەبى %1 نى يازالمىدى.
    
    سىزنىڭ بۇ ھۆججەتكە يېزىش ھوقۇقىڭىز بار يوقلۇقى ياكى دىسكا بوشلۇقىنىڭ يېتەرلىك ئىكەنلىكىنى تەكشۈرۈڭ.

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save your changes or discard them?
ug: پۈتۈك %1 ئۆزگەرتىلدى
    ئۆزگىرىشنى ساقلامسىز؟ تاشلىۋېتەمسىز؟

en: Close Document
ug: پۈتۈك ياپ

en: VI: INSERT MODE
ug: VI: قىستۇرۇش ھالىتى

en: VI: NORMAL MODE
ug: VI: ئادەتتىكى ھالەت

en: VI: VISUAL
ug: VI: كۆرۈنۈشچان

en: VI: VISUAL BLOCK
ug: VI: كۆرۈنۈشچان بۆلەك

en: VI: VISUAL LINE
ug: VI: كۆرۈنۈشچان قۇر

en: VI: REPLACE
ug: VI: ئالماشتۇر

en: recording
ug: ئۈن ئېلىۋاتىدۇ

en: Vi Input Mode
ug: Vi كىرگۈزۈش ھالىتى

en: <Unchanged>
ug: <ئۆزگەرمىگەن>

en: Use Default
ug: كۆڭۈلدىكىنى ئىشلەت

en: Properties of %1
ug: %1 نىڭ خاسلىقى

en: New Filetype
ug: يېڭى ھۆججەت تىپى

en: Select the MimeTypes you want for this file type.
    Please note that this will automatically edit the associated file extensions as well.
ug: بۇ ھۆججەتكە ماس كېلىدىغان Mime تىپىنى تاللاڭ.
    دىققەت، بۇنداق بولغاندا ئۆز ئارا باغلانغان ھۆججەت كەينى قوشۇلغۇچىسىنى ئۆزلۈكىدىن تەھرىرلەيدۇ.

en: Select Mime Types
ug: MIME تىپىنى تاللا

en: Modes && Filetypes
ug: ھالەت ۋە ھۆججەت تىپى

en: Te&xt Settings
ug: تېكىست تەڭشىكى(&X)

en: Print line &numbers
ug: قۇر نومۇرىنى باس(&N)

en: Print &legend
ug: بەلگە باس(&L)

en: <p>If enabled, line numbers will be printed on the left side of the page(s).</p>
ug: <p>ئەگەر بۇ تاللانما تاللانسا، قۇر نومۇرى ھەر بىر بەتنىڭ سول تەرەپ يېنىغا بېسىلىدۇ.</p>

en: <p>Print a box displaying typographical conventions for the document type, as defined by the syntax highlighting being used.</p>
ug: <p>قۇتىدىن بىرنى بېسىپ، تىلقۇرما يورۇتۇش سەپلىمىسىدىكى پۈتۈك تىپىغا ئاساسەن شۇ پۈتۈك تىپىنىڭ باسما ئادىتىنى كۆرسىتىدۇ.</p>

en: Hea&der && Footer
ug: بەت قاشى ۋە بەت ئاستى(&D)

en: Pr&int header
ug: بەت قاشنى باس(&I)

en: Pri&nt footer
ug: بەت ئاستىنى باس(&N)

en: Header/footer font:
ug: بەت قاش/بەت ئاستى خەت نۇسخىسى

en: Header Properties
ug: بەت قاش خاسلىقى

en: &Format:
ug: فورمات(&F):

en: Colors:
ug: رەڭلەر:

en: Foreground:
ug: ئالدى كۆرۈنۈش:

en: Bac&kground
ug: تەگلىك(&K)

en: Footer Properties
ug: بەت ئاستى خاسلىقى

en: For&mat:
ug: پىچىم(&M):

en: &Background
ug: تەگلىك(&B)

en: <p>Format of the page header. The following tags are supported:</p>
ug: <p>بەت قاشنىڭ پىچىمى. تۆۋەندىكى بەلگىلەرنى قوللايدۇ:</p>

en: <p>Format of the page footer. The following tags are supported:</p>
ug: <p>بەت ئاستىنىڭ پىچىمى. تۆۋەندىكى بەلگىلەرنى قوللايدۇ:</p>

en: Current Time
ug: نۆۋەتتىكى ۋاقىت

en: File Name
ug: ھۆججەت ئاتى

en: Page Number
ug: بەت نومۇرى

en: L&ayout
ug: جايلاشتۇر(&L)

en: Draw bac&kground color
ug: سىزىدىغان تەگلىك رەڭگى(&K)

en: Draw &boxes
ug: قۇتا سىز(&B)

en: Box Properties
ug: قۇتا خاسلىقى

en: W&idth:
ug: كەڭلىك(&I):

en: &Margin:
ug: گىرۋەك(&M):

en: Co&lor:
ug: رەڭ(&L):

en: <p>If enabled, a box as defined in the properties below will be drawn around the contents of each page. The Header and Footer will be separated from the contents with a line as well.</p>
ug: <p>ئەگەر بۇ تاللانما تاللانسا، تۆۋەندىكى خاسلىقتا بەلگىلەنگەن گىرۋەك ھەممە بەتنىڭ ئەتراپىغا بېسىلىدۇ. بەت قاش ۋە بەت ئاستىمۇ سىزىق ئارقىلىق ئاساسىي تېكىستىن ئايرىلىدۇ.</p>

en: The width of the box outline
ug: قۇتا سىزىقىنىڭ كەڭلىكى

en: The margin inside boxes, in pixels
ug: قۇتا ئىچكى گىرۋىكىنىڭ پىكسېل بىلەن ئىپادىلەنگەن ئارىلىقى

en: The line color to use for boxes
ug: قۇتا سىزىقىنىڭ رەڭگى

en: (Selection of)
ug: (تاللانغان)

en: Typographical Conventions for %1
ug: %1 نىڭ باسمىغا ئىشلىتىش ئادىتى

en: text
ug: تېكىست

en: Sort the selected text or whole document.
ug: تاللانغان تېكىست ياكى پۈتكۈل پۈتۈكنى تەرتىپلەيدۇ.

en: Move selected lines down.
ug: تاللانغان قۇرلارنى ئاستىغا يۆتكەيدۇ.

en: Move selected lines up.
ug: تاللانغان قۇرلارنى ئۈستىگە يۆتكەيدۇ.

en: Remove duplicate lines from the selected text or whole document.
ug: تاللانغان تېكىست ياكى پۈتكۈل پۈتۈكتىكى تەكرار قۇرلارنى چىقىرىۋېتىدۇ.

en: Trims trailing whitespace from selection or whole document.
ug: تاللانغان تېكىست ياكى پۈتكۈل پۈتۈكتىكى ئابزاس ئاخىرىدىكى ئەگەشمە بوشلۇقنى چىقىرىۋېتىدۇ.

en: Trims leading whitespace from selection or whole document.
ug: تاللانغان تېكىست ياكى پۈتكۈل پۈتۈكتىكى ئابزاس باشلىرىدىكى بوشلۇقنى چىقىرىۋېتىدۇ.

en: Trims leading and trailing whitespace from selection or whole document.
ug: تاللانغان تېكىست ياكى پۈتكۈل پۈتۈكتىكى ئابزاس بېشى ياكى ئاخىرىدىكى بوشلۇقنى چىقىرىۋېتىدۇ.

en: Removes empty lines from selection or whole document.
ug: تاللانغان رايوندىن ياكى پۈتكۈل پۈتۈكتىن بوش قۇرلارنى ئۆچۈرۈۋېتىدۇ.

en: Duplicates the selected lines up.
ug: تاللانغان قۇرنى ئۈستىگە كۆپەيتىدۇ.

en: Duplicates the selected lines down.
ug: تاللانغان قۇرنى ئاستىغا كۆپەيتىدۇ.

en: Function '%1' not found in script: %2
ug: قوليازمىدا '%1' فونكسىيەنى تاپالمىدى: %2

en: Error calling %1
ug: %1 چاقىرغاندا خاتالىق كۆرۈلدى

en: Bad quoting in call: %1. Please escape single quotes with a backslash.
ug: چاقىرىشتا خاتا تىرناق مەۋجۇت: %1. ئۆچۈرۈش كۇنۇپكىسى بىلەن تىرناقتىن بىرنى چىقىرىۋېتىڭ.

en: Could not access view
ug: كۆرۈنۈشنى زىيارەت قىلغىلى بولمىدى

en: Error calling 'help %1'
ug: 'help %1' نى چاقىرغاندا خاتالىق كۆرۈلدى

en: No help specified for command '%1' in script %2
ug: قوليازما %2 دا ماس ھالدىكى بۇيرۇق «%1» نىڭ ياردەم ئۇچۇرى يوق

en: Error loading script %1
ug: قوليازما %1 نى يۈكلەشتە خاتالىق كۆرۈلدى

en: Error loading script %1
ug: قوليازما %1 نى يۈكلەشتە خاتالىق كۆرۈلدى

en: Reload all JavaScript files (indenters, command line scripts, etc).
ug: ھەممە JavaScript ھۆججەتنى قايتا يۈكلە(بۇيرۇق قۇرى قوليازما قاتارلىق)

en: Command not found: %1
ug: بۇيرۇق تېپىلمىدى: %1

en: Add...
ug: قوش…

[ctx: short translation]
en: 1 replacement made | %1 replacements made
ug[0]: %1 ئى ئالماشتۇرۇلدى

[ctx: short translation]
en: 1 match found | %1 matches found
ug[0]: %1 ئى تېپىلدى

en: Reached top, continued from bottom
ug: بېشىغا يەتتى، ئاخىرىدىن داۋاملاشتۇرىدۇ

en: Reached bottom, continued from top
ug: ئاخىرىغا يەتتى، بېشىدىن داۋاملاشتۇرىدۇ

en: Not found
ug: تېپىلمىدى

en: Beginning of line
ug: قۇرنىڭ بەشى

en: End of line
ug: قۇرنىڭ ئاخىرى

en: One or more occurrences
ug: بىر ياكى بىر قانچە قېتىم كۆرۈلىدۇ

en: Zero or more occurrences
ug: نۆل ياكى بىر قانچە قېتىم كۆرۈلىدۇ

en: Zero or one occurrences
ug: نۆل ياكى بىر قېتىم كۆرۈلىدۇ

en: <a> through <b> occurrences
ug: <a> دىن <b> غىچە كۆرۈلىدۇ

en: Group, capturing
ug: گۇرۇپپا، تۇتۇۋاتىدۇ

en: Or
ug: ياكى

en: Set of characters
ug: ھەرپلەر توپلىمى

en: Negative set of characters
ug: ھەرپلەر توپلىمى سىرتىدا

en: Whole match reference
ug: تولۇق ماسلاشقان نەقىل

en: Reference
ug: نەقىل

en: Line break
ug: قۇر ئالماشتۇرۇش بەلگىسى

en: Word boundary
ug: سۆز چېگراسى

en: Not word boundary
ug: غەيرىي سۆز چېگراسى

en: Digit
ug: رەقەم

en: Non-digit
ug: غەيرىي رەقەم

en: Whitespace (excluding line breaks)
ug: بوشلۇق (قۇر ئالماشتۇرۇش بەلگىسى بۇنىڭ سىرتىدا)

en: Word character (alphanumerics plus '_')
ug: سۆز ھەرپ (ئېلىپبە سان ۋە '_')

en: Non-word character
ug: غەيرىي سۆز ھەرپ

en: Octal character 000 to 377 (2^8-1)
ug: سەككىزلىك ھەرپ 000 دىن 377 (2^8-1)غىچە

en: Hex character 0000 to FFFF (2^16-1)
ug: ئون ئالتىلىك ھەرپ 0000 دىن 37FFFF (2^16-1)غىچە

en: Backslash
ug: تەتۈر يانتۇ سىزىق(Backslash)

en: Group, non-capturing
ug: گۇرۇپپا، تۇتمايۋاتىدۇ

en: Negative lookahead
ug: كەينىگە

en: Begin lowercase conversion
ug: كىچىك يېزىلىشقا ئالماشتۇرۇشنى باشلا

en: Begin uppercase conversion
ug: چوڭ يېزىلىشقا ئالماشتۇرۇشنى باشلا

en: End case conversion
ug: چوڭ كىچىك يېزىلىش ئالماشتۇرۇشنى توختات

en: Lowercase first character conversion
ug: باش ھەرپنى كىچىك يېزىلىشقا ئالماشتۇر

en: Uppercase first character conversion
ug: باش ھەرپنى چوڭ يېزىلىشقا ئالماشتۇر

en: Replacement counter (for Replace All)
ug: ئالماشتۇرۇشنى سانىغۇچ (ھەممىنى ئالماشتۇرۇش ئۈچۈن)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: F&ind:
ug: ئىزدە(&I)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, pattern)
en: Text to search for
ug: ئىزدەيدىغان تېكىست

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, findNext) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, next)
en: Jump to next match
ug: كېيىنكى ماس كەلگەندە ئاتلا

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, findPrev) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, prev)
en: Jump to previous match
ug: ئالدىنقى ماس كەلگەندە ئاتلا

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, mutate)
en: Switch to power search and replace bar
ug: كۈچەيتىلگەن ئىزدەش ۋە ئالماشتۇرۇش بالداققا ئالماشتۇر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Rep&lace:
ug: ئالماشتۇر(&L):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, searchMode)
en: Search mode
ug: ئىزدەش ھالىتى

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Plain text
ug: ساپ تېكىست

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Whole words
ug: پۈتۈن سۆزلەر

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Escape sequences
ug: Escape تەرتىپلىرى

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Regular expression
ug: مۇنتىزىم ئىپادە

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, replaceNext)
en: Replace next match
ug: كېيىنكى ماس كەلگەننى ئالماشتۇر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replaceNext) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_replaceBtn)
en: &Replace
ug: ئالماشتۇر(&R)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, replaceAll)
en: Replace all matches
ug: ھەممە ماس كەلگەننى ئالماشتۇر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replaceAll)
en: Replace &All
ug: ھەممىنى ئالماشتۇر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, findAll)
en: &Find All
ug: ھەممىنى ئىزدە(&F)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancel)
en: Cancel
ug: ئەمەلدىن قالدۇرۇش

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, mutate)
en: Switch to incremental search bar
ug: باشقا ئىزدەش بالداققا ئالماشتۇر

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, replacement)
en: Text to replace with
ug: ئالماشتۇرىدىغان تېكىست

en: Check the document's spelling from the cursor and forward
ug: نۇربەلگىسىدىن كەينىگە قاراپ پۈتۈكنىڭ ئىملاسىنى تەكشۈر

en: Ignore Word
ug: سۆزگە پەرۋا قىلما

en: Add to Dictionary
ug: لۇغەتكە قوش

en: View Changes
ug: ئۆزگەرتىشلەرنى كۆرسەت

en: Discard
ug: تاشلىۋەت

[ctx: @title:column Meaning of text in editor]
en: Context
ug: مەزمۇن

[ctx: @title:column Text style]
en: Normal
ug: نورمال

[ctx: @title:column Text style]
en: Selected
ug: تاللانغان

[ctx: @title:column Text style]
en: Background
ug: تەگلىك

[ctx: @title:column Text style]
en: Background Selected
ug: تەگلىك تاللاندى

en: Use Default Style
ug: كۆڭۈلدىكى ئۇسلۇبنى ئىشلەت

en: &Bold
ug: توم(&B)

en: &Italic
ug: يانتۇ(&I)

en: &Underline
ug: ئاستى سىزىق(&U)

en: S&trikeout
ug: ئۆچۈرۈش سىزىقى(&T)

en: Normal &Color...
ug: ئادەتتىكى رەڭ(&C)

en: &Selected Color...
ug: تاللانغان رەڭ(&S)…

en: &Background Color...
ug: تەگلىك رەڭگى(&B)…

en: S&elected Background Color...
ug: تەگلىك رەڭگىنى تاللا(&E)…

en: Unset Background Color
ug: تەگلىك رەڭگىنى تەڭشىمە

en: Unset Selected Background Color
ug: تاللانغان تەگلىك رەڭگىنى تەڭشىمە

en: Use &Default Style
ug: كۆڭۈلدىكى ئۇسلۇبنى ئىشلەت(&D)

[ctx: No text or background color set]
en: None set
ug: تەڭشەلمىگەن

en: "Use Default Style" will be automatically unset when you change any style properties.
ug: سىز ئۇسلۇب خاسلىقىغا ئۆزگەرتىش كىرگۈزسىڭىزلا «كۆڭۈلدىكى ئۇسلۇبنى ئىشلەت»تەڭشىكى  ئۆزلۈكىدىن چىقىرىۋېتىلىدۇ.

en: Kate Styles
ug: Kate ئۇسلۇبى

[ctx: @item:intable Text context]
en: Normal
ug: نورمال

[ctx: @item:intable Text context]
en: Keyword
ug: ھالقىلىق سۆز

[ctx: @item:intable Text context]
en: Function
ug: فۇنكسىيە

[ctx: @item:intable Text context]
en: Character
ug: ھەرپ

[ctx: @item:intable Text context]
en: String
ug: تېكىست

[ctx: @item:intable Text context]
en: Data Type
ug: سانلىق-مەلۇمات تىپى

[ctx: @item:intable Text context]
en: Decimal/Value
ug: ئونلۇق سان/قىممىتى

[ctx: @item:intable Text context]
en: Base-N Integer
ug: N ئاساسىدىكى پۈتۈن سان

[ctx: @item:intable Text context]
en: Floating Point
ug: لەيلىمە چېكىت

[ctx: @item:intable Text context]
en: Comment
ug: ئىزاھات

[ctx: @item:intable Text context]
en: Region Marker
ug: رايون بەلگىسى

[ctx: @item:intable Text context]
en: Alert
ug: ئاگاھلاندۇرۇش

[ctx: @item:intable Text context]
en: Others
ug: باشقىلار

[ctx: @item:intable Text context]
en: Error
ug: خاتالىق

en: <p>Sets the background color of the editing area.</p>
ug: <p>تەھرىرلەش رايونىنىڭ تەگلىكىنى تەڭشەيدۇ.</p>

en: <p>Sets the background color of the currently active line, which means the line where your cursor is positioned.</p>
ug: <p>نۆۋەتتىكى ئاكتىپ قۇرنىڭ تەگلىك رەڭگىنى تەڭشەيدۇ، يەنى نۆۋەتتىكى نۇربەلگە تۇرۇشلۇق قۇر.</p>

en: Line Numbers
ug: قۇر نومۇرى

en: Separator
ug: ئايرىغۇچ

en: <p>Sets the color of Word Wrap-related markers:</p><dl><dt>Static Word Wrap</dt><dd>A vertical line which shows the column where text is going to be wrapped</dd><dt>Dynamic Word Wrap</dt><dd>An arrow shown to the left of visually-wrapped lines</dd></dl>
ug: <p>سۆز بويىچە قۇر قاتلاشقا مۇناسىۋەتلىك بەلگىنىڭ رەڭگىنى تەڭشەيدۇ:</p><dl><dt>مۇقىم سۆز بويىچە قۇر قاتلا</dt><dd>A  بىر تىك سىزىق، ئۇ تېكىست قۇر ئالماشقاندىكى ئىستوننى كۆرسىتىدۇ</dd><dt>ھەرىكەتچان سۆز بويىچە قۇر قاتلا</dt><dd>بىر يا ئوق بولۇپ كۆرۈنىدىغان قۇرنىڭ سول تەرىپىدە</dd></dl>

en: <p>Sets the color of the line that is used to indicate spelling mistakes.</p>
ug: <p>ئىملاسى خاتا قۇرلارغا ئىشلىتىلگەن رەڭلەرنى تەڭشەيدۇ.</p>

en: <p>Sets the color of the tabulator marks.</p>
ug: <p>جەدۋەل بەلگىسىنىڭ رەڭ تەڭشىكى.</p>

en: <p>Sets the bracket matching color. This means, if you place the cursor e.g. at a <b>(</b>, the matching <b>)</b> will be highlighted with this color.</p>
ug: <p>ماس كەلگەن تىرناق رەڭگىنى تەڭشەيدۇ. بۇ مۇنداقچە ئېيتقاندا ئەگەر نۇربەلگىسىنى  <b>(</b>غا قويغاندا ئۇنىڭغا ماس كەلگەن <b>)</b>  شۇ خىل رەڭدە يورۇتۇلىدۇ.</p>

en: Bookmark
ug: خەتكۈش

en: Active Breakpoint
ug: ئاكتىپ توختاش نۇقتىسى

en: Reached Breakpoint
ug: توختاش نۇقتىسىغا يەتتى

en: Disabled Breakpoint
ug: ئىناۋەتسىز قىلىنغان توختاش نۇقتىسى

en: Execution
ug: ئىجرا قىلىش

en: Warning
ug: ئاگاھلاندۇرۇش

en: Error
ug: خاتالىق

en: Background
ug: تەگلىك

en: H&ighlight:
ug: يورۇت(&I):

en: <p>This list displays the contexts of the current syntax highlight mode and offers the means to edit them. The context name reflects the current style settings.</p><p>To edit using the keyboard, press <strong>&lt;SPACE&gt;</strong> and choose a property from the popup menu.</p><p>To edit the colors, click the colored squares, or select the color to edit from the popup menu.</p><p>You can unset the Background and Selected Background colors from the context menu when appropriate.</p>
ug: <p>بۇ تىزىمدا نۆۋەتتىكى تىلقۇرما يورۇتۇش ھالىتىدىكى تىل مۇھىتىنى كۆرسىتىدۇ ھەمدە تەھرىرلەش ئۇسۇلىنى تەمىنلەيدۇ. تىل مۇھىت ئاتى نۆۋەتتىكى ئۇسلۇب تەڭشىكىنى ئەكس ئەتتۈرىدۇ.</p><p>ئەگەر ھەرپتاختا ئىشلىتىپ تەھرىرلىسىڭىز <strong>&lt;بوشلۇق&gt;</strong> كۇنۇپكىسىنى بېسىپ، قاڭقىش تىزىملىكىدىن خاسلىقتىن بىرنى تاللاڭ. </p><p>رەڭنى تەھرىرلەشتە رەڭ چاساسىنى چېكىپ ياكى قاڭقىش كۆزنىكىدىن تەھرىرلەيدىغان رەڭ تاللىنىدۇ.</p><p>سىز مۇناسىپ قاڭقىش تىزىملىكىدىن تەگلىك ۋە تاللانغان تەگلىك رەڭگىنىڭ تەڭشىكىنى چىقىرىۋېتەلەيسىز.</p>

en: Export...
ug: چىقار…

en: Import...
ug: ئەكىر…

en: Colors
ug: رەڭلەر

en: Highlighting Text Styles
ug: يورۇتۇلغان تېكىست ئۇسلۇبى

[ctx: Autoindent mode]
en: None
ug: يوق

[ctx: Autoindent mode]
en: Normal
ug: نورمال

en: Set &Bookmark
ug: خەتكۈش تەڭشەك(&B)

en: If a line has no bookmark then add one, otherwise remove it.
ug: ئەگەر نۆۋەتتىكى قۇردا خەتكۈش بولمىسا خەتكۈش قوشىدۇ، خەتكۈش بولسا شۇ خەتكۈشنى چىقىرىۋېتىدۇ.

en: Clear &All Bookmarks
ug: بارلىق خەتكۈچلەرنى تازىلا

en: Remove all bookmarks of the current document.
ug: نۆۋەتتىكى پۈتۈكتىكى ھەممە خەتكۈچلەرنى چىقىرىۋېتىدۇ.

en: Next Bookmark
ug: كېيىنكى خەتكۈش

en: Go to the next bookmark.
ug: كېيىنكى خەتكۈچكە يۆتكىلىدۇ.

en: Previous Bookmark
ug: ئالدىنقى خەتكۈش

en: Go to the previous bookmark.
ug: ئالدىنقى خەتكۈچكە يۆتكىلىدۇ.

en: &Bookmarks
ug: خەتكۈچلەر(&B)

en: &Next: %1 - "%2"
ug: كېيىنكى(&N): %1 - «%2»

en: &Previous: %1 - "%2"
ug: ئالدىنقى(&P): %1 - «%2»

en: Missing argument. Usage: %1 <value>
ug: كەم ئەركىن ئۆزگەرگۈچى. ئىشلىتىلىشى: %1 <قىممىتى>

en: No such highlighting '%1'
ug: '%1' دەك يورۇتۇش يوق

en: No such mode '%1'
ug: '%1' دەك ھالەت يوق

en: Failed to convert argument '%1' to integer.
ug: ئەركىن ئۆزگەرگۈچى '%1' نى پۈتۈن سانغا ئايلاندۇرالمىدى.

en: Width must be at least 1.
ug: كەڭلىكى ئەڭ ئاز دېگەندىمۇ 1 بولسۇن.

en: Column must be at least 1.
ug: ئىستون ئاز دېگەندە 1 بولۇشى لازىم.

en: Usage: %1 on|off|1|0|true|false
ug: ئىشلىتىش ئۇسۇلى: %1 on|off|1|0|true|false

en: Bad argument '%1'. Usage: %2 on|off|1|0|true|false
ug: خاتا ئۆزگەرگۈچى '%1'. ئىشلىتىلىشى: %2 onoff10truefalse

en: Unknown command '%1'
ug: نامەلۇم بۇيرۇق «%1»

en: Kate Part
ug: Kate بۆلىكى

en: Embeddable editor component
ug: سىڭدۈرۈشچان تەھرىرلىگۈچ بۆلىكى

en: Maintainer
ug: مەسئۇل كىشى

en: Core Developer
ug: غوللۇق ئىجادىيەتچىلەر

en: Developer
ug: ئىجادىيەتچى

en: On-the-fly spell checking
ug: شۇئان ئىملا تەكشۈرۈش

en: Large scale bug fixing
ug: كەك دائىرىدىكى كەمتۈك تۈزىتىش

en: The cool buffersystem
ug: ياخشى يىغلەك سىستېمىسى

en: The Editing Commands
ug: تەھرىرلەش بۇيرۇقلىرى

en: Testing, ...
ug: سىناش،…

en: Former Core Developer
ug: بۇرۇنقى غوللۇق ئىجادىيەتچىلەر

en: KWrite port to KParts
ug: KWrite نى KParts قا كۆچۈرۈش(port)

en: KWrite Undo History, Kspell integration
ug: KWrite نىڭ يېنىۋېلىش ئىزى، Kspell يۈرۈشلەشتۈرمىسى

en: KWrite XML Syntax highlighting support
ug: KWrite نىڭ XML گرامماتىكىلىق يورۇتۇشنى قوللىشى

en: Patches and more
ug: ياماقلار ۋە باشقىلار

en: Various bugfixes
ug: ھەر خىل كەمتۈك تۈزىتىشلىرى

en: Selection, KColorScheme integration
ug: تاللاش، KColorScheme يۈرۈشلەشتۈرۈلۈشى

en: Search bar back- and front-end
ug: ئىزدەش بالداقنىڭ ئالدى ۋە كەينى ئۇچى

en: Original KWrite Author
ug: KWrite ئەسلى يازغۇچىسى

en: Highlighting for RPM Spec-Files, Perl, Diff and more
ug: RPM Spec-Files، Perl، Diff ۋە باشقىلار ئۈچۈن يورۇتۇش

en: Highlighting for VHDL
ug: VHDL ئۈچۈن يورۇتۇش

en: Highlighting for SQL
ug: SQL ئۈچۈن يورۇتۇش

en: Highlighting for Ferite
ug: Ferite ئۈچۈن يورۇتۇش

en: Highlighting for ILERPG
ug: ILERPG ئۈچۈن

en: Highlighting for LaTeX
ug: LaTeX ئۈچۈن يورۇتۇش

en: Highlighting for Makefiles, Python
ug: Makefiles، Python ئۈچۈن يورۇتۇش

en: Highlighting for Python
ug: Python ئۈچۈن يورۇتۇش

en: Highlighting for Scheme
ug: Scheme ئۈچۈن يورۇتۇش

en: PHP Keyword/Datatype list
ug: PHP ھالقىلىق سوز/سانلىق-مەلۇمات تىپى تىزىمى

en: Very nice help
ug: بەك ياخشى ياردەم

en: Highlighting for Lua
ug: Lua ئۈچۈن يورۇتۇش

en: All people who have contributed and I have forgotten to mention
ug: مەن ئاتىنى ئاتاشنى ئۇنتۇپ قالغان بارلىق تۆھپىكار كىشىلەر

en: Configure
ug: سەپلە

[ctx: %2 is the translation of the next message]
en: 1 replacement done on %2 | %1 replacements done on %2
ug[0]: %2 غا %1 قېتىم ئالماشتۇرۇش تاماملاندى

[ctx: substituted into the previous message]
en: 1 line | %1 lines
ug[0]: %1 قۇر

en: Variables
ug: ئۆزگەرگۈچىلەر

en: true
ug: راست

en: false
ug: يالغان

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: none
ug: يوق

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: modified
ug: ئۆزگەرتكەن

en: Here you can choose which mode should be used for the current document. This will influence the highlighting and folding being used, for example.
ug: بۇ جايدا نۆۋەتتىكى پۈتۈككە قايسى ھالەتنى ئىشلىتىدىغانلىقىڭىزنى تاللىيالايسىز. مەسىلەن، بۇ تىلقۇرما يورۇتۇش ۋە قاتلاش قاتارلىق ئالاھىدىلىكلەرگە تەسىر كۆرسىتىدۇ.

en: Cut the selected text and move it to the clipboard
ug: تاللانغان تېكىستنى كېسىپ چاپلاش تاختىسىغا يۆتكە

en: Paste previously copied or cut clipboard contents
ug: ئىلگىرى كۆچۈرگەن ياكى چاپلاش تاختىسىغا كەسكەن مەزمۇننى چاپلا

en: Use this command to copy the currently selected text to the system clipboard.
ug: نۆۋەتتە تاللانغان تېكىستنى سىستېما چاپلاش تاختىسىغا كۆچۈرۈش ئۈچۈن بۇ بۇيرۇقنى ئىشلىتىڭ.

en: Save the current document
ug: نۆۋەتتىكى پۈتۈكنى ساقلايدۇ

en: Revert the most recent editing actions
ug: يېقىنقى تەھرىرلەش مەشغۇلاتلىرىنى ئەسلىگە كەلتۈرىدۇ

en: Revert the most recent undo operation
ug: يېقىنقى يېنىۋېلىش مەشغۇلاتىنى ئەسلىگە كەلتۈرىدۇ

en: &Scripts
ug: قوليازمىلار(&S)

en: Apply &Word Wrap
ug: سۆز قۇر ئالماشتۇرۇشنى قوللان(&W)

en: &Clean Indentation
ug: تارتىلىشنى تازىلا(&C)

en: Use this to clean the indentation of a selected block of text (only tabs/only spaces).<br /><br />You can configure whether tabs should be honored and used or replaced with spaces, in the configuration dialog.
ug: بۇ بۇيرۇقنى ئىشلىتىپ تاللانغان تېكىست بۆلىكىنىڭ تارايتىشىنى تازىلايدۇ(جەدۋەل بەلگىسى ياكى بوشلۇق).<br /><br />سەپلىمە سۆزلەشكۈدە جەدۋەل بەلگىسى ياكى بوشلۇق ئارقىلىق تارايتىشنى سەپلىيەلەيسىز.

en: C&omment
ug: ئىزاھات(&O)

en: This command comments out the current line or a selected block of text.<br /><br />The characters for single/multiple line comments are defined within the language's highlighting.
ug: بۇ بۇيرۇق نۆۋەتتىكى قۇر ياكى تاللانغان بۆلەكتىكى تېكىستنى ئىزاھلايدۇ.<br /><br />يەككە قۇر/كۆپ قۇر ئىزاھات بەلگە ھەرپى تىلقۇرما يورۇتۇش تەڭشىكىدە بەلگىلىنىدۇ.

en: Unco&mment
ug: ئىزاھات قوشما(&M)

en: This command removes comments from the current line or a selected block of text.<br /><br />The characters for single/multiple line comments are defined within the language's highlighting.
ug: بۇ بۇيرۇق نۆۋەتتىكى قۇر ياكى تاللانغان بۆلەكنىڭ ئىزاھاتىنى چىقىرىۋېتىدۇ. <br /><br />يەككە قۇر/كۆپ قۇر ئىزاھات بەلگە ھەرپى تىلقۇرما يورۇتۇش تەڭشىكىدە بەلگىلىنىدۇ.

en: Toggle Comment
ug: ئىزاھات ئالماشتۇر

en: &Read Only Mode
ug: ئوقۇشقىلا بولىدىغان ھالەت(&R)

en: Lock/unlock the document for writing
ug: بۇ پۈتۈكنى يېزىشنى قۇلۇپلا/قۇلۇپلىما

en: Uppercase
ug: چوڭ يېزىلىش

en: Convert the selection to uppercase, or the character to the right of the cursor if no text is selected.
ug: تاللىغاننى چوڭ يېزىلىشقا ئايلاندۇرىدۇ ياكى ئەگەر تېكىست تاللانمىغان بولسا نۇربەلگىسىنىڭ ئوڭ تەرىپىدىكى ھەرپنى چوڭ يېزىلىشقا ئايلاندۇرىدۇ.

en: Lowercase
ug: كىچىك يېزىلىش

en: Convert the selection to lowercase, or the character to the right of the cursor if no text is selected.
ug: تاللىغاننى كىچىك يېزىلىشقا ئايلاندۇرىدۇ ياكى ئەگەر تېكىست تاللانمىغان بولسا نۇربەلگىسىنىڭ ئوڭ تەرىپىدىكى ھەرپنى كىچىك يېزىلىشقا ئايلاندۇرىدۇ.

en: Capitalize
ug: باش ھەرپنى چوڭايت

en: Capitalize the selection, or the word under the cursor if no text is selected.
ug: تاللىغان تېكىستتىكى ھەممە سۆزنىڭ بىرىنچى ھەرپىنى چوڭ يېزىلىشقا ئايلاندۇرىدۇ ياكى ئەگەر تېكىست تاللانمىغان بولسا نۇربەلگىسىنىڭ ئوڭ تەرىپىدىكى ھەرپنى چوڭ يېزىلىشقا ئايلاندۇرىدۇ.

en: Join Lines
ug: قۇرلارنى بىرلەشتۈر

en: Invoke Code Completion
ug: كود تاماملاشنى چاقىر

en: Manually invoke command completion, usually by using a shortcut bound to this action.
ug: كود تاماملاشنى قولدا چاقىرىدۇ، ئادەتتە بۇ ئىقتىدارغا باغلانغان تېزلەتمە ئارقىلىق ئىجرا قىلىنىدۇ.

en: Print the current document.
ug: نۆۋەتتىكى پۈتۈكنى باس.

en: Reloa&d
ug: قايت يۈكلە(&D)

en: Reload the current document from disk.
ug: نۆۋەتتىكى پۈتۈكنى دىسكىدىن قايتا يۈكلەيدۇ.

en: Save the current document to disk, with a name of your choice.
ug: سىز تاللىغان ئاتتا نۆۋەتتىكى پۈتۈكنى دىسكىغا ساقلايدۇ.

en: This command opens a dialog and lets you choose a line that you want the cursor to move to.
ug: بۇ بۇيرۇق سۆزلەشكۈدىن بىرنى ئېچىپ، سىزنىڭ نۇربەلگىسىنى قايسى قۇرغا يۆتكىشىڭىزگە يول قويىدۇ.

en: &Configure Editor...
ug: تەھرىرلىگۈچنى سەپلە(&C)…

en: Configure various aspects of this editor.
ug: بۇ تەھرىرلىگۈچنىڭ كۆپ تەرەپتىكى تەڭشەكلىرىنى سەپلەيدۇ.

en: &Mode
ug: ھالەت(&M)

en: &Highlighting
ug: يورۇتۇش(&H)

en: Here you can choose how the current document should be highlighted.
ug: بۇ جايدا نۆۋەتتىكى پۈتۈكنى قانداق يورۇتۇشنى تاللىيالايسىز.

en: &Indentation
ug: تارتىلىش(&I)

en: Select the entire text of the current document.
ug: نۆۋەتتىكى پۈتۈكنىڭ ھەممە تېكىستىنى تاللايدۇ.

en: If you have selected something within the current document, this will no longer be selected.
ug: ئەگەر نۆۋەتتىكى پۈتۈكتە بەزى تېكىستنى تاللىغان بولسىڭىز، ئۇلار ئەمدى تاللانمايدۇ.

en: Enlarge Font
ug: خەت نۇسخا چوڭايت

en: This increases the display font size.
ug: بۇ كۆرسىتىدىغان خەت نۇسخىسىنى چوڭايتىدۇ.

en: Shrink Font
ug: خەت نۇسخا كىچىكلەت

en: This decreases the display font size.
ug: بۇ كۆرسىتىدىغان خەت نۇسخىسىنى كىچىكلىتىدۇ.

en: Bl&ock Selection Mode
ug: بۆلەك تاللاش ھالىتى(&O)

en: This command allows switching between the normal (line based) selection mode and the block selection mode.
ug: بۇ بۇيرۇق ئادەتتىكى قۇر بويىچە تاللاش بىلەن بۆلەك بويىچە تاللاش ئارىسىدا ئالماشتۇرۇشقا يول قويىدۇ.

en: Overwr&ite Mode
ug: قاپلاش ھالىتى(&I)

en: Choose whether you want the text you type to be inserted or to overwrite existing text.
ug: يېڭىدىن كىرگۈزگەن تېكىستنىڭ پۈتۈككە قىستۇرۇلىدىغان ياكى مەۋجۇت تېكىستنى قاپلىۋېتىدىغانلىقىنى تاللىيالايسىز.

en: &Dynamic Word Wrap
ug: ھەرىكەتچان سۆز بويىچە قۇر قاتلاش(&D)

en: Dynamic Word Wrap Indicators
ug: ھەرىكەتچان سۆز بويىچە قۇر قاتلاش بەلگىسى

en: Choose when the Dynamic Word Wrap Indicators should be displayed
ug: قايسى ۋاقىتتا ھەرىكەتچان سۆز بويىچە قۇر قاتلاش بەلگىسىنى كۆرسىتىدىغانلىقى تاللىنىدۇ

en: &Off
ug: چەكلە(&O)

en: Follow &Line Numbers
ug: قۇر نومۇرىغا ئەگەش(&L)

en: &Always On
ug: ھەمىشە ئۈستىدە(&A)

en: Static Word Wrap
ug: مۇقىم سۆز بويىچە قۇر قاتلاش

en: Show Static &Word Wrap Marker
ug: سۆز بويىچە قۇر ئالماشتۇرۇش بەلگىسىنى كۆرسەت(&W)

en: Show/hide the Word Wrap Marker, a vertical line drawn at the word wrap column as defined in the editing properties
ug: سۆز بويىچە قۇر ئالماشتۇرۇش بەلگىسىنى كۆرسىتىدۇ/يوشۇرىدۇ، ئۇ خاسلىقنى تەھرىرلەشتە بەلگىلەنگەن سۆز بويىچە قۇر ئالماشتۇرۇش ئىستونىدا كۆرسىتىدىغان بىر تىك سىزىق.

en: Show Folding &Markers
ug: قاتلاش بەلگىلىرىنى كۆرسەت(&M)

en: You can choose if the codefolding marks should be shown, if codefolding is possible.
ug: ئەگەر كود قاتلاشقا بولسا كود قاتلاش بەلگىسىنى كۆرسىتىش ياكى كۆرسەتمەسلىكنى تاللىيالايسىز.

en: Show &Icon Border
ug: سىنبەلگە گىرۋىكىنى كۆرسەت(&I)

en: Show/hide the icon border.<br /><br />The icon border shows bookmark symbols, for instance.
ug: سىنبەلگە گىرۋىكىنى كۆرسەت/يوشۇر.<br /><br />سىنبەلگە گىرۋىكىدە خەتكۈش بەلگىسى قاتارلىقلارنى كۆرسىتەلەيدۇ.

en: Show &Line Numbers
ug: قۇر نومۇرىنى كۆرسەت(&L)

en: Show/hide the line numbers on the left hand side of the view.
ug: قۇر سانىنى كۆرۈنۈشنىڭ سول قول تەرىپىدە  كۆرسىتىدۇ/يوشۇرىدۇ.

en: Show Scroll&bar Marks
ug: سىيرىغۇچ بالداق بەلگىلىرىنى كۆرسەت(&S)

en: Show/hide the marks on the vertical scrollbar.<br /><br />The marks show bookmarks, for instance.
ug: بويىغا سېيرىغۇچتىكى بەلگىنى كۆرسەت/يوشۇر.<br /><br /> بۇ بەلگىلەرنىڭ رولى خەتكۈش قاتارلىق بەلگىلەرنى كۆرسىتىشكە ئوخشاش.

en: Switch to Command Line
ug: بۇيرۇق قۇرىغا ئالماشتۇر

en: Show/hide the command line on the bottom of the view.
ug: بۇيرۇق قۇرىنى كۆرۈنۈشنىڭ ئاستى تەرىپىدە كۆرسىتىدۇ.

en: &End of Line
ug: قۇرنىڭ ئاخىرى(&E)

en: Choose which line endings should be used, when you save the document
ug: پۈتۈك ساقلىغاندا قايسى خىل قۇر ئاخىرلاشتۇرۇش ھەرىپىنى ئىشلىتىدىغانلىقىڭىزنى تاللاڭ.

en: Add &Byte Order Mark (BOM)
ug: بايت تەرتىپ بەلگىسى(BOM)نى قوش(&B)

en: E&ncoding
ug: كودلاش(&N)

en: Look up the first occurrence of a piece of text or regular expression.
ug: تېكىست ياكى مۇنتىزىم ئىپادە بىلەن ماسلىشىدىغان تېكىستنىڭ بىرىنچىسىنى ئىزدەيدۇ.

en: Find Selected
ug: تاللانغاندىن ئىزدە

en: Finds next occurrence of selected text.
ug: تاللانغان تېكىست كېيىنكى قېتىم كۆرۈلىدىغان ئورۇننى ئىزدەيدۇ.

en: Find Selected Backwards
ug: تاللانغاندىن ئالدىغا قاراپ ئىزدە

en: Finds previous occurrence of selected text.
ug: تاللانغان تېكىستتىن ئالدىنقى قېتىم كۆرۈلگەن ئورۇننى ئىزدەيدۇ.

en: Look up the next occurrence of the search phrase.
ug: ئىزدەيدىغان ئاتالغۇغا ماس كېلىدىغان كېيىنكى تېكىستنى ئىزدەيدۇ.

en: Look up the previous occurrence of the search phrase.
ug: ئىزدەيدىغان ئاتالغۇغا ماس كېلىدىغان ئالدىنقى تېكىستنى ئىزدەيدۇ.

en: Look up a piece of text or regular expression and replace the result with some given text.
ug: بىر ئابزاس تېكىست ياكى مۇنتىزىم ئىپادەدىن ئىزدەپ، بەلگىلەنگەن تېكىست بىلەن ئالماشتۇرىدۇ.

en: Automatic Spell Checking
ug: ئاپتوماتىك ئىملا تەكشۈرۈش

en: Enable/disable automatic spell checking
ug: ئاپتوماتىك ئىملا تەكشۈرۈشنى قوزغات/چەكلە

en: Change Dictionary...
ug: لۇغەتنى ئۆزگەر…

en: Change the dictionary that is used for spell checking.
ug: ئىملا تەكشۈرۈشتە ئىشلىتىدىغان لۇغەتنى ئۆزگەرتىدۇ.

en: Clear Dictionary Ranges
ug: لۇغەت دائىرىسىنى تازىلا

en: Remove all the separate dictionary ranges that were set for spell checking.
ug: ئىملا تەكشۈرۈشتە ئىشلىتىدىغان ئايرىلغان لۇغەت دائىرىسىنىڭ ھەممىسىنى چىقىرىۋېتىدۇ.

en: Move Word Left
ug: سۆزنى سولغا يۆتكە

en: Select Character Left
ug: سولدىكى ھەرپنى تاللا

en: Select Word Left
ug: سولدىكى سۆزنى تاللا

en: Move Word Right
ug: سۆزنى ئوڭغا يۆتكە

en: Select Character Right
ug: سولدىكى ھەرپنى تاللا

en: Select Word Right
ug: ئوڭدىكى سۆزنى تاللا

en: Move to Beginning of Line
ug: قۇر بېشىغا يۆتكە

en: Move to Beginning of Document
ug: پۈتۈك بېشىغا يۆتكە

en: Select to Beginning of Line
ug: قۇر باشىغىچە تاللا

en: Select to Beginning of Document
ug: پۈتۈك باشىغىچە تاللا

en: Move to End of Line
ug: قۇر ئاخىرىغا يۆتكە

en: Move to End of Document
ug: پۈتۈك ئاخىرىغا يۆتكە

en: Select to End of Line
ug: قۇر ئاخىرىغىچە تاللا

en: Select to End of Document
ug: پۈتۈك ئاخىرىغىچە تاللا

en: Select to Previous Line
ug: ئالدىنقى قۇرغىچە تاللا

en: Scroll Line Up
ug: ئۈستىگە بىر قۇر دومىلات

en: Move to Next Line
ug: كېيىنكى قۇرغا يۆتكە

en: Move to Previous Line
ug: ئالدىنقى قۇرغا يۆتكە

en: Move Cursor Right
ug: نۇربەلگىنى ئوڭغا يۆتكە

en: Move Cursor Left
ug: نۇربەلگىنى سولغا يۆتكە

en: Select to Next Line
ug: كېيىنكى قۇرغىچە تاللا

en: Scroll Line Down
ug: ئاستىغا بىر قۇر دومىلات

en: Scroll Page Up
ug: ئۈستىگە بىر قۇر دومىلات

en: Select Page Up
ug: ئالدىغا بىر بەت تاللا

en: Move to Top of View
ug: كۆرۈنۈشنىڭ چوققىسىغا يۆتكە

en: Select to Top of View
ug: كۆرۈنۈشنىڭ چوققىسىغىچە تاللا

en: Scroll Page Down
ug: ئاستىغا بىر بەت دومىلات

en: Select Page Down
ug: تۆۋەنگە بىر بەت تاللا

en: Move to Bottom of View
ug: كۆرۈنۈشنىڭ ئاستىغا يۆتكە

en: Select to Bottom of View
ug: كۆرۈنۈشنىڭ ئاستىغىچە تاللا

en: Select to Matching Bracket
ug: ماس كېلىدىغان تىرناققىچە تاللا

en: Transpose Characters
ug: ھەرپنى ئوڭ سول ئالماشتۇر

en: Delete Line
ug: قۇر ئۆچۈر

en: Delete Word Left
ug: سولدىكى سۆزنى ئۆچۈر

en: Delete Word Right
ug: ئوڭدىكى سۆزنى ئۆچۈر

en: Delete Next Character
ug: كېيىنكى ھەرپنى ئۆچۈر

en: Insert Smart Newline
ug: ئىدراكلىق يېڭى قۇر قىستۇر

en: Insert newline including leading characters of the current line which are not letters or numbers.
ug: يېڭى قۇر قىستۇرۇپ، نۆۋەتتىكى قۇر باشىدىكى ھەرپ بولمىغان ياكى سان تېكىستنى ئۆزلۈكىدىن قوشىدۇ.

en: &Indent
ug: تارت(&I)

en: Use this to indent a selected block of text.<br /><br />You can configure whether tabs should be honored and used or replaced with spaces, in the configuration dialog.
ug: بۇ بۇيرۇقنى ئىشلىتىپ تاللانغان بىر بۆلەك تېكىستنىڭ تارايتىشىنى قوشىدۇ.<br /><br />سەپلىمە سۆزلەشكۈدە سىز جەدۋەل بەلگىسى ياكى بوشلۇق بىلەن تارايتىشنى سەپلىيەلەيسىز.

en: &Unindent
ug: تارايتىش كېمەيت(&U)

en: Use this to unindent a selected block of text.
ug: بۇ بۇيرۇقنى ئىشلىتىپ تاللانغان بىر بۆلەك تېكىستنىڭ تارايتىشىنى كېمەيتىدۇ

en: Available Commands
ug: بار بۇيرۇقلار

en: <p>For help on individual commands, do <code>'help &lt;command&gt;'</code></p>
ug: <p>يەككە بۇيرۇقنىڭ ياردەم ئۇچۇرىغا ئېرىشىشتە <code>'help &lt;بۇيرۇق&gt;'</code>نى ئىجرا قىلىڭ</p>

en: No help for '%1'
ug: '%1' نىڭ ياردەمى يوق

en: No such command <b>%1</b>
ug: <b>%1</b> دەك بۇيرۇق يوق

en: <p>This is the Katepart <b>command line</b>.<br />Syntax: <code><b>command [ arguments ]</b></code><br />For a list of available commands, enter <code><b>help list</b></code><br />For help for individual commands, enter <code><b>help &lt;command&gt;</b></code></p>
ug: <p>بۇ Katepart <b>بۇيرۇق قۇرى</b>.<br />تىلقۇرما: <code><b>command [ arguments ]</b></code><br />ئىشلىتىلىشچان بۇيرۇق تىزىمىغا ئېرىشىشتە <code><b>help list</b></code><br />يەككە بۇيرۇقنىڭ ياردىمىگە ئېرىشىشتە <code><b>help &lt;command&gt;</b></code>كىرگۈزۈڭ</p>

en: No such command: "%1"
ug: بۇنداق بۇيرۇق يوق: "%1"

en: Error: No range allowed for command "%1".
ug: خاتالىق: "%1" بۇيرۇقنىڭ يول قويىدىغان مەشغۇلات دائىرىسى يوق.

en: Success:
ug: مۇۋەپپەقىيەتلىك:

en: Command "%1" failed.
ug: بۇيرۇق «%1» مەغلۇپ بولدى.

en: Mark Type %1
ug: بەلگە تىپى %1

en: Set Default Mark Type
ug: كۆڭۈلدىكى بەلگە تىپى تەڭشىكى

en: Disable Annotation Bar
ug: ئىزاھ بالداقنى چەكلە

en: Document written to disk
ug: دىسكىغا يازىدىغان پۈتۈك

en: No mapping found for "%1"
ug: "%1" غا خەرىتىلىگەن تۈر تېپىلمىدى

en: "%1" is mapped to "%2"
ug: "%1" بولسا "%2" غا خەرىتىلەندى

en: Missing argument(s). Usage: %1 <from> [<to>]
ug: ئەركىن ئۆزگەرگۈچى(لەر) كەم. ئىشلىتىلىشى: %1 <from> [<to>]

en: Unable to open the config file for reading.
ug: ئوقۇماقچى بولغان سەپلىمە ھۆججەتنى ئاچقىلى بولمىدى.

en: Unable to open file
ug: ھۆججەت ئاچالمىدى

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkViCommandsOverride)
en: When selected, vi commands will override Kate's built-in commands. For example: Ctrl+R will redo, and override the standard action (showing the search and replace dialog).
ug: ئەگەر بۇ تۈر تاللانسا vi بۇيرۇقى Kate تەھرىرلىگۈچنىڭ ئىچكى بۇيرۇقلىرىنى قاپلىۋېتىدۇ. مەسىلەن: Ctrl+R تېزلەتمە قايتىلاش مەشغۇلاتىنى ئىجرا قىلىدۇ ھەمدە ئىزدەش ۋە ئالماشتۇرۇش سۆزلەشكۈدىكى ئۆلچەملىك مەشغۇلاتنى قاپلىۋېتىدۇ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkViCommandsOverride)
en: Let Vi commands override Kate shortcuts
ug: Vi بۇيرۇقى Kate تېزلەتمىسىنى قاپلاشقا يول قوي

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Key mapping is used to change the meaning of typed keys. This allows you to move commands to other keys or make special keypresses for doing a series of commands.
    
    Example:
    "<F2>" → "I-- <esc>"
    
    This will prepend "-- " to a line when pressing F2.
ug: كۇنۇپكا خەرىتىلەشنى بىرىكمە كۇنۇپكىنىڭ مەنىسىنى ئۆزگەرتىشكە ئىشلەتكىلى بولىدۇ، سىز بەزى بۇيرۇقلارنى مۇئەييەن بىرىكمە كۇنۇپكىغا باغلىشىڭىزغا قۇلايلىق يارىتىپ، بىر يۈرۈش ۋەزىپىلارنى  ئىجرا قىلالايسىز.
    
    مەسىلەن:
    "<F2>" → "I-- <esc>"
    بۇ سىز F2 نى باسقاندا تېكىستكە "-- " بىر قۇر قوشىدۇ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Key Mapping
ug: كۇنۇپكا خەرىتىلەش

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, normalTab)
en: Normal mode
ug: ئادەتتىكى ھالەت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings)
en: Command
ug: بۇيرۇق

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings)
en: Replacement
ug: ئالماشتۇرۇش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemoveSelectedRows)
en: Remove selected
ug: تاللىغاننى چىقىرىۋەت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAddNewRow)
en: Add new mapping
ug: يېڭى خەرىتىلەش قوش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnImportNormal)
en: Import from vimrc file
ug: vimrc ھۆججەتتىن ئەكىر

en: Nothing in register %1
ug: %1 غا ھېچنېمە خەتلەنمىدى

en: '%1' %2,  Hex %3,  Octal %4
ug: '%1' %2،  ئون ئالتىلىك %3،  سەككىزلىك %4

en: Mark not set: %1
ug: بەلگە تەڭشەلمىدى: %1
