kdelibs4 - en to be@latin translation catalogue (91 entries)

en: Manage Link
be@latin: Aperacyi z łučom

en: Link Text:
be@latin: Tekst łuča:

en: Link URL:
be@latin: Adras łuča:

en: Find Next
be@latin: Znajdzi nastupnaje

en: <qt>Find next occurrence of '<b>%1</b>'?</qt>
be@latin: <qt>Znajści nastupny adpaviednik dla „<b>%1</b>”?</qt>

en: <qt>No matches found for '<b>%1</b>'.</qt>
be@latin: <qt>Niama adpaviednikaŭ dla „<b>%1</b>”.</qt>

en: No matches found for '<b>%1</b>'.
be@latin: Niama adpaviednikaŭ dla „<b>%1</b>”.

en: Beginning of document reached.
be@latin: Dasiahnuty pačatak dakumenta.

en: End of document reached.
be@latin: Dasiahnuty kaniec dakumenta.

note: i18n() of the first if() because of the plural form. Hope this word puzzle is ok, it's a different sentence
en: Continue from the end?
be@latin: Praciahvać ad kanca?

en: Continue from the beginning?
be@latin: Praciahvać ad pačatku?

en: Find Text
be@latin: Šukaj tekst

[ctx: @title:group]
en: Find
be@latin: Šukaj

en: &Text to find:
be@latin: &Tekst:

en: Regular e&xpression
be@latin: &Rehularny vyraz

en: &Edit...
be@latin: &Źmiani...

en: Replace With
be@latin: Zamiani na

en: Replace&ment text:
be@latin: &Zamiena:

en: Options
be@latin: Opcyi

en: C&ase sensitive
be@latin: &Adroźnivaj vialikija j małyja litary

en: &Whole words only
be@latin: &Tolki słovy całkom

en: From c&ursor
be@latin: &Ad kursora

en: Find &backwards
be@latin: &U advarotny bok

en: &Selected text
be@latin: &Vyłučany tekst

en: &Prompt on replace
be@latin: &Paćviardžaj zamieny

en: &Replace
be@latin: &Zamiani

en: Start replace
be@latin: Pačni zamieny

en: &Find
be@latin: &Šukaj

en: Start searching
be@latin: Pačni pošuk

en: Enter a pattern to search for, or select a previous pattern from the list.
be@latin: Upišy šablon pošuku albo vybiery minuły ŭ śpisie.

en: If enabled, search for a regular expression.
be@latin: Kali ŭklučana, šukaje rehularny vyraz.

en: Click here to edit your regular expression using a graphical editor.
be@latin: Klikni siudy, kab źmianić rehularny vyraz z dapamohaj hrafičnaha redaktara.

en: Enter a replacement string, or select a previous one from the list.
be@latin: Upišy zamienu albo vybiery minułuju ŭ śpisie.

en: Start searching at the current cursor location rather than at the top.
be@latin: Začynaj pošuk ad kursora, a nia źvierchu.

en: Only search within the current selection.
be@latin: Šukaj tolki ŭ vyłučeńni.

en: Search backwards.
be@latin: Šukaj u advarotny bok.

en: Ask before replacing each match found.
be@latin: Pytajsia paćviardžeńnia dla kožnaj zamieny.

en: Any Character
be@latin: Luby znak

en: Start of Line
be@latin: Pačatak radka

en: End of Line
be@latin: Kaniec radka

en: Set of Characters
be@latin: Niekalki znakaŭ

en: Repeats, Zero or More Times
be@latin: Paŭtor, nul ci bolš razoŭ

en: Repeats, One or More Times
be@latin: Paŭtor, adzin ci bolš razoŭ

en: Newline
be@latin: Novy radok

en: Carriage Return
be@latin: Zvarot karetki

en: White Space
be@latin: Prabieł

en: Digit
be@latin: Ličba

en: Complete Match
be@latin: Poŭny adpaviednik

en: You must enter some text to search for.
be@latin: Treba ŭpisać tekst dla pošuku.

en: Replace
be@latin: Zamiani

[ctx: @action:button Replace all occurrences]
en: &All
be@latin: &Usio

en: &Skip
be@latin: &Abmini

en: Replace '%1' with '%2'?
be@latin: Zamianić „%1” na „%2”?

en: No text was replaced.
be@latin: Ničoha nie było zamieniena.

en: Do you want to restart search from the end?
be@latin: Chočaš paŭtaryć pošuk ad kanca?

en: Do you want to restart search at the beginning?
be@latin: Chočaš paŭtaryć pošuk ad pačatku?

[ctx: @action:button Restart find & replace]
en: Restart
be@latin: Paŭtary

[ctx: @action:button Stop find & replace]
en: Stop
be@latin: Spyni

en: 
    Please correct.
be@latin: 
    Vypraŭ pamyłku.

[ctx: @action]
en: Text &Color...
be@latin: &Koler tekstu...

[ctx: @label stroke color]
en: Color
be@latin: Koler

[ctx: @action]
en: Text &Highlight...
be@latin: &Padśviatleńnie tekstu...

[ctx: @action]
en: &Font
be@latin: &Šryft

[ctx: @action]
en: Font &Size
be@latin: &Pamier šryfta

[ctx: @action boldify selected text]
en: &Bold
be@latin: &Tłusty

[ctx: @action italicize selected text]
en: &Italic
be@latin: &Kursiŭny

[ctx: @action underline selected text]
en: &Underline
be@latin: &Padkreśleny

[ctx: @action]
en: &Strike Out
be@latin: &Zakreśleny

[ctx: @action]
en: Align &Left
be@latin: Vyraŭnuj ź&leva

[ctx: @label left justify]
en: Left
be@latin: Źleva

[ctx: @action]
en: Align &Center
be@latin: Vyraŭnuj pa&siarod

[ctx: @label center justify]
en: Center
be@latin: Pasiarod

[ctx: @action]
en: Align &Right
be@latin: Vyraŭnuj s&prava

[ctx: @label right justify]
en: Right
be@latin: Sprava

[ctx: @action]
en: &Justify
be@latin: &Vyraŭnaj

[ctx: @label justify fill]
en: Justify
be@latin: Vyraŭnaj

[ctx: @title:menu]
en: List Style
be@latin: Styl śpisu

[ctx: @item:inmenu no list style]
en: None
be@latin: Niama

[ctx: @item:inmenu disc list style]
en: Disc
be@latin: Dyskam

[ctx: @item:inmenu circle list style]
en: Circle
be@latin: Kołam

[ctx: @item:inmenu square list style]
en: Square
be@latin: Kvadratam

[ctx: @action]
en: Increase Indent
be@latin: Pavialič vodstup

[ctx: @action]
en: Decrease Indent
be@latin: Źmienšy vodstup

[ctx: @action]
en: Insert Rule Line
be@latin: Uklej rysu

[ctx: @action]
en: Link
be@latin: Luč

[ctx: @action]
en: To Plain Text
be@latin: U prosty tekst

en: Nothing to spell check.
be@latin: Niama čaho spraŭdžvać.

en: Check Spelling...
be@latin: Spraŭdź pravapis...

en: Auto Spell Check
be@latin: Aŭtamatyčna spraŭdžvaj pravapis

en: Allow Tabulations
be@latin: Dazvol tabulacyju

en: Speak Text
be@latin: Pramoŭ tekst
