kdelibs4 - en to mk translation catalogue (101 entries)

en: Manage Link
mk: Менаџирање на врска

en: Link Text:
mk: Текст на врската:

en: Link URL:
mk: URL на врската:

en: Find Next
mk: Најди го следниот

en: <qt>Find next occurrence of '<b>%1</b>'?</qt>
mk: <qt>Најди следно појавување на „<b>%1</b>“?</qt>

en: 1 match found. | %1 matches found.
mk[0]: Најдено е %1 совпаѓање.
mk[1]: Најдени се %1 совпаѓања.
mk[2]: Најдени се %1 совпаѓања.

en: <qt>No matches found for '<b>%1</b>'.</qt>
mk: <qt>Не се најдени совпаѓања за „<b>%1</b>“.</qt>

en: No matches found for '<b>%1</b>'.
mk: Не се најдени совпаѓања за „<b>%1</b>“.

en: Beginning of document reached.
mk: Достигнат е почетокот на документот.

en: End of document reached.
mk: Достигнат е крајот на документот.

note: i18n() of the first if() because of the plural form. Hope this word puzzle is ok, it's a different sentence
en: Continue from the end?
mk: Да продолжам од крајот?

en: Continue from the beginning?
mk: Да продолжам од почеток?

en: Find Text
mk: Најди текст

[ctx: @title:group]
en: Find
mk: Пронаоѓање

en: &Text to find:
mk: &Текст за пронаоѓање:

en: Regular e&xpression
mk: &Регуларен израз

en: &Edit...
mk: &Уреди...

en: Replace With
mk: Замени со

en: Replace&ment text:
mk: Текст за &замена:

en: Use p&laceholders
mk: &Користи променливи

en: Insert Place&holder
mk: Вметни пр&оменлива

en: Options
mk: Опции

en: C&ase sensitive
mk: &Осетливост на големина на букви

en: &Whole words only
mk: Само &цели зборови

en: From c&ursor
mk: Од по&кажувачот натаму

en: Find &backwards
mk: Најди &наназад

en: &Selected text
mk: Из&бран текст

en: &Prompt on replace
mk: &Потврди при замена

en: &Replace
mk: &Замени

en: Start replace
mk: Почни замена

en: <qt>If you press the <b>Replace</b> button, the text you entered above is searched for within the document and any occurrence is replaced with the replacement text.</qt>
mk: <qt>Ако го притиснете копчето <b>Замени</b>, документот ќе биде пребаруван за текстот што сте го внеле горе и секое појавување на истиот ќе биде заменето со текстот за замена.</qt>

en: &Find
mk: &Пронајди

en: Start searching
mk: Почни со барање

en: <qt>If you press the <b>Find</b> button, the text you entered above is searched for within the document.</qt>
mk: <qt>Ако го притиснете копчето <b>Најди</b>, документот ќе биде пребаруван за текстот што сте го внеле горе.</qt>

en: Enter a pattern to search for, or select a previous pattern from the list.
mk: Внесете шема за пребарување, или изберете од листата претходна шема.

en: If enabled, search for a regular expression.
mk: Ако е овозможено, бара за регуларен израз.

en: Click here to edit your regular expression using a graphical editor.
mk: Кликнете тука за да го уредите вашиот регуларен израз со графички уредувач.

en: Enter a replacement string, or select a previous one from the list.
mk: Внесете низа за замена, или изберете од листата некоја претходна.

en: Start searching at the current cursor location rather than at the top.
mk: Почнува со барање од тековната позиција наместо од врвот.

en: Only search within the current selection.
mk: Бара само во активниот избор.

en: Perform a case sensitive search: entering the pattern 'Joe' will not match 'joe' or 'JOE', only 'Joe'.
mk: Извршува барање осетливо на големина на букви: внесувањето на шемата „Joe“ нема да се совпадне со „joe“ или „JOE“, туку само со „Joe“.

en: Search backwards.
mk: Бара наназад.

en: Ask before replacing each match found.
mk: Прашува пред замената на секое пронајдено совпаѓање.

en: Any Character
mk: Кој било знак

en: Start of Line
mk: Почеток на линија

en: End of Line
mk: Крај на линија

en: Set of Characters
mk: Множество од знаци

en: Repeats, Zero or More Times
mk: Се повторува, нула или повеќе пати

en: Repeats, One or More Times
mk: Се повторува, еднаш или повеќе пати

en: Optional
mk: Изборен

en: Newline
mk: Нова линија

en: Carriage Return
mk: Нов ред

en: White Space
mk: Празно место

en: Digit
mk: Цифра

en: Complete Match
mk: Комплетно совпаѓање

en: You must enter some text to search for.
mk: Мора да внесете некој текст за пребарување.

en: Replace
mk: Замени

[ctx: @action:button Replace all occurrences]
en: &All
mk: &Сите

en: &Skip
mk: Пре&скокни

en: Replace '%1' with '%2'?
mk: Да заменам „%1“ со „%2“?

en: No text was replaced.
mk: Немаше замена на текст.

en: 1 replacement done. | %1 replacements done.
mk[0]: Направена е %1 замена.
mk[1]: Направени се %1 замени.
mk[2]: Направени се %1 замени.

en: Do you want to restart search from the end?
mk: Дали сакате да го повторите пребарувањето од крајот?

en: Do you want to restart search at the beginning?
mk: Дали сакате да го повторите пребарувањето од почеток?

[ctx: @action:button Restart find & replace]
en: Restart
mk: Рестартирај

[ctx: @action:button Stop find & replace]
en: Stop
mk: Стоп

en: 
    Please correct.
mk: 
    Молам поправете.

[ctx: @action]
en: Text &Color...
mk: &Боја на текст...

[ctx: @label stroke color]
en: Color
mk: Боја

[ctx: @action]
en: Text &Highlight...
mk: Оз&начување текст...

[ctx: @action]
en: &Font
mk: &Фонт

[ctx: @action]
en: Font &Size
mk: &Големина на фонт

[ctx: @action boldify selected text]
en: &Bold
mk: Заде&белен

[ctx: @action italicize selected text]
en: &Italic
mk: Курз&ив

[ctx: @action underline selected text]
en: &Underline
mk: Под&влечено

[ctx: @action]
en: &Strike Out
mk: Пр&ецртано

[ctx: @action]
en: Align &Left
mk: Порамни &лево

[ctx: @label left justify]
en: Left
mk: Лево

[ctx: @action]
en: Align &Center
mk: Порамни во &средина

[ctx: @label center justify]
en: Center
mk: Средина

[ctx: @action]
en: Align &Right
mk: Порамни &десно

[ctx: @label right justify]
en: Right
mk: Десно

[ctx: @action]
en: &Justify
mk: &Двострано

[ctx: @label justify fill]
en: Justify
mk: Двострано порамнување

[ctx: @title:menu]
en: List Style
mk: Стил на листа

[ctx: @item:inmenu no list style]
en: None
mk: Нема

[ctx: @item:inmenu disc list style]
en: Disc
mk: Диск

[ctx: @item:inmenu circle list style]
en: Circle
mk: Кружница

[ctx: @item:inmenu square list style]
en: Square
mk: Квадрат

[ctx: @action]
en: Increase Indent
mk: Зголеми вовлекување

[ctx: @action]
en: Decrease Indent
mk: Намали вовлекување

[ctx: @action]
en: Insert Rule Line
mk: Вметни линијар

[ctx: @action]
en: Link
mk: Врска

[ctx: @action]
en: To Plain Text
mk: Во обичен текст

[ctx: @action]
en: Subscript
mk: Долен индекс

[ctx: @action]
en: Superscript
mk: Горен индекс

en: Nothing to spell check.
mk: Нема ништо за проверка на правопис.

en: Check Spelling...
mk: Провери правопис...

en: Auto Spell Check
mk: Автопроверка на правопис

en: Allow Tabulations
mk: Дозволи табулатори

en: Speak Text
mk: Изговори текст
