ktimer - en to bs translation catalogue (42 entries)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PrefWidget)
en: Timer Settings
bs: Postavke Timera

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, m_list)
en: List of countdowns you have set
bs: Spisak odbrojavanja koje ste postavili.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, m_list)
en: New countdowns are put here. You can add and remove them, and stop and start them.
bs: Ovdje dolaze nova odbrojavanja. Možete ih dodavati i uklanjati, zaustavljati i pokretati.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_list)
en: Counter
bs: Brojač

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_list)
en: Delay
bs: Kašnjenje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_list) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_state)
en: State
bs: Stanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_list)
en: Command
bs: Komanda

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_add)
en: Add a new task
bs: Dodaj novi zadatak

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_add)
en: Add a new task to the list.
bs: Dodajte novi zadatak na spisak.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: &New
bs: &Novi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove a task
bs: Ukloni zadatak

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove a task from the list.
bs: Uklonite zadatak sa spiska.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: &Remove
bs: &Ukloni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, m_slider)
en: Speed up or slow down your countdown
bs: Ubrzajte ili usporite odbrojavanje.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, m_slider)
en: You can use this slider to adjust the time.
bs: Ovim klizačem podešavate vrijeme.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLCDNumber, m_counter)
en: Time in seconds until command is executed
bs: Vrijeme u sekundama pre izvršenja naredbe.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLCDNumber, m_counter)
en: This number is how many seconds are left for the selected countdown.
bs: Broj sekundi koji je preostao u izabranom odbrojavanju.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_pause)
en: Pause a countdown
bs: Pauziraj odbrojavanje

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, m_pause)
en: Use this to pause a timer countdown.
bs: Ovim pauzirate odbrojavanje.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_start)
en: Start a countdown
bs: Pokreni odbrojavanje

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, m_start)
en: Use this to start or restart a countdown.
bs: Ovim pokrećete ili ponovo pokrećete odbrojavanje.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_stop)
en: Stop a countdown
bs: Zaustavi odbrojavanje

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, m_stop)
en: Use this to stop the countdown for a task.
bs: Ovim zaustavljate odbrojavanje za zadatak.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_help)
en: Detailed help documentation
bs: Detaljna dokumentacija pomoći.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_help)
en: Click here to open the help documentation viewer.
bs: Kliknite ovdje da otvorite prikazivač pomoći.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_settings)
en: Settings
bs: Postavke

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_loop) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_loop)
en: Check this box if you want your countdown to start over after it finishes
bs: Popunite ovu kućicu ako želite da odbrojavanje ponovo počne pošto se završi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_loop)
en: &Loop
bs: &Ponavljaj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: Delay:
bs: Odlaganje:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_delay)
en: Enter the seconds here
bs: Ovdje unesite sekunde.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_delay)
en: You can change the amount of time in the countdown here.
bs: Ovdje mijenjate vrijeme koje će proteći tokom odbrojavanja.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_one)
en: Check this box if you only want to open one copy of your program
bs: Popunite ovu kućicu ako želite da se pokrene samo jedan primjerak naredbe.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_one)
en: Check this box if you only want one instance to open
bs: Popunite kućicu ako želite da se pokrene samo jedan primjerak.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_one)
en: Start only &one instance
bs: Pokreni samo &jedan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: seconds
bs: sekundi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Command line:
bs: Komanda:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_delayH)
en: Enter the hours here
bs: Ovde unesite sate.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_delayM)
en: Enter the minutes here
bs: Ovdje unesite minute.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: hours
bs: sati

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: minutes
bs: minuta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, m_commandLine)
en: command you would like to run when time is up
bs: naredba koja će se izvršiti pošto vrijeme istekne.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_commandLine)
en: Enter a program you would like to run when the countdown is zero
bs: Unesite naredbu koja treba da se izvrši na kraju odbrojavanja.
