ktimer - en to cs translation catalogue (43 entries)

en: KDE Timer
cs: KDE Časovač

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PrefWidget)
en: Timer Settings
cs: Nastavení časovače

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, m_list)
en: List of countdowns you have set
cs: Nastavili jste seznam odpočítávání

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, m_list)
en: New countdowns are put here. You can add and remove them, and stop and start them.
cs: Zde jsou vložená nová odpočítávání. Můžete je přidat, odstranit, zastavit a spustit.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_list)
en: Counter
cs: Počitadlo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_list)
en: Delay
cs: Prodleva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_list) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_state)
en: State
cs: Stav

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_list)
en: Command
cs: Příkaz

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_add)
en: Add a new task
cs: Přidat nový úkol

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_add)
en: Add a new task to the list.
cs: Přidat nový úkol do seznamu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: &New
cs: &Nový

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove a task
cs: Odstranit úkol

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove a task from the list.
cs: Odebrat nový úkol ze seznamu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: &Remove
cs: Odst&ranit

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, m_slider)
en: Speed up or slow down your countdown
cs: Zrychlit nebo zpomalit odpočítávání

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, m_slider)
en: You can use this slider to adjust the time.
cs: Tímto posuvníkem můžete upravit čas.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLCDNumber, m_counter)
en: Time in seconds until command is executed
cs: Čas v sekundách do spuštění příkazu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLCDNumber, m_counter)
en: This number is how many seconds are left for the selected countdown.
cs: Počet zbývajících sekund pro vybrané odpočítávání.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_pause)
en: Pause a countdown
cs: Pozastavit odpočet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, m_pause)
en: Use this to pause a timer countdown.
cs: Tímto pozastavíte odpočet časovače.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_start)
en: Start a countdown
cs: Zahájit odpočet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, m_start)
en: Use this to start or restart a countdown.
cs: Tímto zahájíte odpočet časovače.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_stop)
en: Stop a countdown
cs: Zastavit časovač

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, m_stop)
en: Use this to stop the countdown for a task.
cs: Tímto zastavíte odpočet úkolu.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_help)
en: Detailed help documentation
cs: Podrobná dokumentace

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_help)
en: Click here to open the help documentation viewer.
cs: Klikněte sem pro otevření dokumentace

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_settings)
en: Settings
cs: Nastavení

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_loop) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_loop)
en: Check this box if you want your countdown to start over after it finishes
cs: Zaškrtněte toto políčko, pokud si přejete, aby se opakovaně odpočítávalo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_loop)
en: &Loop
cs: S&myčka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: Delay:
cs: Prodleva:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_delay)
en: Enter the seconds here
cs: Zde zadejte sekundy

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_delay)
en: You can change the amount of time in the countdown here.
cs: Zda můžete změnit délku odpočtu.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_one)
en: Check this box if you only want to open one copy of your program
cs: Toto políčko zatrhněte, pokud si přejete spustit pouze jednu kopii programu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_one)
en: Check this box if you only want one instance to open
cs: Toto políčko zatrhněte, pokud si přejete spustit pouze jednu instanci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_one)
en: Start only &one instance
cs: Spustit p&ouze jednu kopii

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: seconds
cs: sekund

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Command line:
cs: Příkazový řádek:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_delayH)
en: Enter the hours here
cs: Zde zadejte hodiny

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_delayM)
en: Enter the minutes here
cs: Zde zadejte minuty

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: hours
cs: hodiny

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: minutes
cs: minuty

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, m_commandLine)
en: command you would like to run when time is up
cs: příkaz, který si přejete spustit když nastane čas

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_commandLine)
en: Enter a program you would like to run when the countdown is zero
cs: Zadejte program, který si přejete spustit jakmile je odpočet na nule
