ktimer - en to da translation catalogue (45 entries)

en: KDE Timer
da: KDE tidsmåler

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PrefWidget)
en: Timer Settings
da: Tidsmåler-indstillinger

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, m_list)
en: List of countdowns you have set
da: Liste over nedtællinger du har sat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, m_list)
en: New countdowns are put here. You can add and remove them, and stop and start them.
da: Nye nedtællinger placeres her. Du kan tilføje og fjerne dem samt stoppe og starte dem.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_list)
en: Counter
da: Tæller

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_list)
en: Delay
da: Forsinkelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_list) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_state)
en: State
da: Tilstand

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_list)
en: Command
da: Kommando

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_add)
en: Add a new task
da: Tilføj en ny opgave

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_add)
en: Add a new task to the list.
da: Tilføj en ny opgave til listen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: &New
da: &Ny

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove a task
da: Fjern en opgave

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove a task from the list.
da: Fjern en opgave fra listen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: &Remove
da: &Fjern

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, m_slider)
en: Speed up or slow down your countdown
da: Sæt hastigheden på din nedtælling op eller ned

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, m_slider)
en: You can use this slider to adjust the time.
da: Du kan bruge denne skydeknap til at justere tiden.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLCDNumber, m_counter)
en: Time in seconds until command is executed
da: Tid i sekunder inden kommandoen køres

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLCDNumber, m_counter)
en: This number is how many seconds are left for the selected countdown.
da: Dette tal er hvor mange sekunder der er tilbage af den markerede nedtælling.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_pause)
en: Pause a countdown
da: Sæt en nedtælling på pause

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, m_pause)
en: Use this to pause a timer countdown.
da: Brug dette til at sætte en tidsnedtælling på pause.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_start)
en: Start a countdown
da: Start en nedtælling

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, m_start)
en: Use this to start or restart a countdown.
da: Brug dette til at (gen)starte en nedtælling.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_stop)
en: Stop a countdown
da: Stop en nedtælling

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, m_stop)
en: Use this to stop the countdown for a task.
da: Brug dette til at stoppe nedtællingen for en opgave.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_help)
en: Detailed help documentation
da: Dokumentation med detaljeret hjælp

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_help)
en: Click here to open the help documentation viewer.
da: Tryk her for at åbne fremviseren med hjælpedokumentation.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_settings)
en: Settings
da: Indstillinger

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_loop) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_loop)
en: Check this box if you want your countdown to start over after it finishes
da: Markér dette felt hvis du vil have din nedtælling til at starte forfra når den er færdig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_loop)
en: &Loop
da: &Løkke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: Delay:
da: Forsinkelse:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_delay)
en: Enter the seconds here
da: Angiv sekunder her

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_delay)
en: You can change the amount of time in the countdown here.
da: Du kan ændre tidsrummet for nedtællingen her.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_one)
en: Check this box if you only want to open one copy of your program
da: Markér dette felt hvis du kun vil åbne én kopi af dit program

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_one)
en: Check this box if you only want one instance to open
da: Markér dette felt hvis du kun vil åbne én instans

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_one)
en: Start only &one instance
da: Start kun é&n udgave

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_consecutive) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_consecutive)
en: Check this box if you want to execute this task after the previous one finishes
da: Markér dette felt hvis du vil køre denne opgave efter den forrige er færdig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_consecutive)
en: Consecutive task
da: Efterfølgende opgave

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: seconds
da: sekunder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Command line:
da: Kommandolinje:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_delayH)
en: Enter the hours here
da: Angiv timer her

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_delayM)
en: Enter the minutes here
da: Angiv minutter her

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: hours
da: timer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: minutes
da: minutter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, m_commandLine)
en: command you would like to run when time is up
da: kommandoen du gerne vil køre når tiden udløber

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_commandLine)
en: Enter a program you would like to run when the countdown is zero
da: Angiv et program som du vil køre når nedtællingen når nul
