KDE 4.3 - en to hu translation catalogue (44 entries)

en: KDE Timer
hu: KDE időzítő

en: (c) 2001, Stefan Schimanski
hu: (c) Stefan Schimanski, 2001.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PrefWidget)
en: Timer Settings
hu: Az időzítő beállításai

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, m_list)
en: List of countdowns you have set
hu: Beállított visszaszámlálások

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, m_list)
en: New countdowns are put here. You can add and remove them, and stop and start them.
hu: Ide kerülnek az új visszaszámlálások. Új visszaszámlás indítható, meglevő törölhető, a számlálók elindíthatóak és leállíthatóak.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_list)
en: Counter
hu: Számláló

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_list)
en: Delay
hu: Késleltetés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_list) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_state)
en: State
hu: Állapot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_list)
en: Command
hu: Parancs

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_add)
en: Add a new task
hu: Új feladat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_add)
en: Add a new task to the list.
hu: Új feladat felvétele a listába.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: &New
hu: Ú&j

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove a task
hu: Feladat eltávolítása

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove a task from the list.
hu: Feladat eltávolítása a listából.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: &Remove
hu: &Eltávolítás

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, m_slider)
en: Speed up or slow down your countdown
hu: A számlálás felgyorsítása/lelassítása

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, m_slider)
en: You can use this slider to adjust the time.
hu: Ezzel a csúszkával lehet beállítani az időt.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLCDNumber, m_counter)
en: Time in seconds until command is executed
hu: A parancs végrehajtásáig hátralévő idő másodpercekben

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLCDNumber, m_counter)
en: This number is how many seconds are left for the selected countdown.
hu: Ennyi másodperc van hátra a kijelölt visszaszámlálásból.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_pause)
en: Pause a countdown
hu: A visszaszámláló szüneteltetése

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, m_pause)
en: Use this to pause a timer countdown.
hu: Felfüggeszti a visszaszámlálást.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_start)
en: Start a countdown
hu: Visszaszámlálás indul

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, m_start)
en: Use this to start or restart a countdown.
hu: Ezzel lehet elindítani vagy leállítani a visszaszámlálást.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_stop)
en: Stop a countdown
hu: A visszaszámlálás leállítása

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, m_stop)
en: Use this to stop the countdown for a task.
hu: Ezzel lehet leállítani a visszaszámlálást egy feladathoz.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_help)
en: Detailed help documentation
hu: Részletes dokumentáció

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_help)
en: Click here to open the help documentation viewer.
hu: Kattintson ide a Súgó megnyitásához

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_settings)
en: Settings
hu: Beállítások

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_loop) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_loop)
en: Check this box if you want your countdown to start over after it finishes
hu: Ha ez be van jelölve, a számlálás elölről kezdődik, miután elérte a nullát

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_loop)
en: &Loop
hu: &Ismétlődés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: Delay:
hu: Késleltetés:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_delay)
en: Enter the seconds here
hu: Itt adja meg a másodpercet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_delay)
en: You can change the amount of time in the countdown here.
hu: Itt állítható be a visszaszámlálási idő.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_one)
en: Check this box if you only want to open one copy of your program
hu: Jelölje be ezt, ha csak egy példányt szeretne a programból

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_one)
en: Check this box if you only want one instance to open
hu: Jelölje be ezt, ha legfeljebb csak egy programpéldányt szeretne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_one)
en: Start only &one instance
hu: Csak egy &programpéldány

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: seconds
hu: másodperc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Command line:
hu: Parancssor:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_delayH)
en: Enter the hours here
hu: Itt adja meg az órát

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_delayM)
en: Enter the minutes here
hu: Itt adja meg a percet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: hours
hu: óra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: minutes
hu: perc

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, m_commandLine)
en: command you would like to run when time is up
hu: végrehajtandó parancs, ha a számláló eléri a nullát

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_commandLine)
en: Enter a program you would like to run when the countdown is zero
hu: Itt lehet megadni egy program nevét, mely a számláló nullázódásakor fut le
