ktimer - en to nds translation catalogue (44 entries)

en: KDE Timer
nds: KDE-Stoppklock

en: (c) 2001, Stefan Schimanski
nds: © 2001, Stefan Schimanski

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PrefWidget)
en: Timer Settings
nds: Stoppklock instellen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, m_list)
en: List of countdowns you have set
nds: List mit de Tellers, de Du anmaakt hest

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, m_list)
en: New countdowns are put here. You can add and remove them, and stop and start them.
nds: Nieg Tellers kaamt hierhen. Du kannst se tofögen un wegmaken, anhollen un lopen laten.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_list)
en: Counter
nds: Tellklock

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_list)
en: Delay
nds: Paus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_list) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_state)
en: State
nds: Tostand

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_list)
en: Command
nds: Befehl

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_add)
en: Add a new task
nds: Nieg Opgaav tofögen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_add)
en: Add a new task to the list.
nds: Nieg Opgaav na de List tofögen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: &New
nds: &Nieg

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove a task
nds: Opgaav wegmaken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove a task from the list.
nds: En Opgaav ut de List wegmaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: &Remove
nds: &Wegmaken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, m_slider)
en: Speed up or slow down your countdown
nds: Dien Teller gauer oder langsamer lopen laten

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, m_slider)
en: You can use this slider to adjust the time.
nds: Mit dissen Schuver kannst Du de Tiet topassen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLCDNumber, m_counter)
en: Time in seconds until command is executed
nds: Tiet in Sekunnen, bet en Befehl utföhrt warrt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLCDNumber, m_counter)
en: This number is how many seconds are left for the selected countdown.
nds: Disse Tall gifft de Sekunnen, de de utsöchte Teller noch löppt.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_pause)
en: Pause a countdown
nds: Teller ünnerbreken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, m_pause)
en: Use this to pause a timer countdown.
nds: Dit ünnerbrickt enTeller.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_start)
en: Start a countdown
nds: Teller starten

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, m_start)
en: Use this to start or restart a countdown.
nds: Dit start en Teller (nieg).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_stop)
en: Stop a countdown
nds: Teller anhollen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, m_stop)
en: Use this to stop the countdown for a task.
nds: Dit höllt den Teller för en Opgaav an.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_help)
en: Detailed help documentation
nds: Hülp mit all de Enkelheiten

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_help)
en: Click here to open the help documentation viewer.
nds: Klick hier, wenn Du den Hülpkieker opmaken wullt.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_settings)
en: Settings
nds: Instellen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_loop) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_loop)
en: Check this box if you want your countdown to start over after it finishes
nds: Maakt dit an, wenn Du dat wullt, de Teller fangt bi't Enn jümmers wedder nieg an.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_loop)
en: &Loop
nds: &Slööp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: Delay:
nds: Paus:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_delay)
en: Enter the seconds here
nds: Hier de Sekunnen ingeven

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_delay)
en: You can change the amount of time in the countdown here.
nds: Hier kannst Du den Teller sien Looptiet ännern.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_one)
en: Check this box if you only want to open one copy of your program
nds: Programm bloots eenmaal opropen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_one)
en: Check this box if you only want one instance to open
nds: Maak dit an, wen Du Dien Programm bloots eenmaal opropen wullt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_one)
en: Start only &one instance
nds: Bloots &een Utgaav tolaten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: seconds
nds: Sekunnen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Command line:
nds: Befehlsreeg:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_delayH)
en: Enter the hours here
nds: Hier de Stünnen ingeven

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_delayM)
en: Enter the minutes here
nds: Hier de Minuten ingeven

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: hours
nds: Stünnen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: minutes
nds: Minuten

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, m_commandLine)
en: command you would like to run when time is up
nds: Befehl, den Du utföhren wullt, wenn de Tiet aflopen is

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_commandLine)
en: Enter a program you would like to run when the countdown is zero
nds: Giff en Programm in, dat Du utföhren wullt, wenn de Tiet op Null is.
