ktimer - en to nl translation catalogue (44 entries)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PrefWidget)
en: Timer Settings
nl: Timerinstellingen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, m_list)
en: List of countdowns you have set
nl: Lijst met door u ingestelde aftellingen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, m_list)
en: New countdowns are put here. You can add and remove them, and stop and start them.
nl: Nieuwe aftellingen worden hier geplaatst. U kunt ze toevoegen en verwijderen en stoppen en starten.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_list)
en: Counter
nl: Teller

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_list)
en: Delay
nl: Vertraging

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_list) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_state)
en: State
nl: Status

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_list)
en: Command
nl: Commando

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_add)
en: Add a new task
nl: Nieuwe taak toevoegen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_add)
en: Add a new task to the list.
nl: Nieuwe taak aan de lijst toevoegen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: &New
nl: &Nieuw

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove a task
nl: Een taak verwijderen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove a task from the list.
nl: Verwijder een taak van de lijst.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: &Remove
nl: &Verwijderen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, m_slider)
en: Speed up or slow down your countdown
nl: Versnel of vertraag uw aftelling

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, m_slider)
en: You can use this slider to adjust the time.
nl: U kunt dit schuifje gebruiken om de tijd aan te passen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLCDNumber, m_counter)
en: Time in seconds until command is executed
nl: Tijd in seconden tot het commando wordt uitgevoerd

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLCDNumber, m_counter)
en: This number is how many seconds are left for the selected countdown.
nl: Dit getal geeft aan hoeveel seconden er nog te gaan zijn voor de geselecteerde aftelling.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_pause)
en: Pause a countdown
nl: Een aftelling pauzeren

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, m_pause)
en: Use this to pause a timer countdown.
nl: Gebruik dit om een aftelling te pauzeren.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_start)
en: Start a countdown
nl: Een aftelling starten

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, m_start)
en: Use this to start or restart a countdown.
nl: Gebruik dit om een aftelling te starten of herstarten.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_stop)
en: Stop a countdown
nl: Een aftelling stoppen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, m_stop)
en: Use this to stop the countdown for a task.
nl: Gebruik dit om een aftelling voor een taak te stoppen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_help)
en: Detailed help documentation
nl: Gedetaileerde hulpdocumentatie

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_help)
en: Click here to open the help documentation viewer.
nl: Klik hier om de de hulpinformatie weer te geven.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_settings)
en: Settings
nl: Instellingen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_loop) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_loop)
en: Check this box if you want your countdown to start over after it finishes
nl: Dit vakje activeren als het aftellen opnieuw moet beginnen nadat het is geëindigd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_loop)
en: &Loop
nl: Herha&len

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: Delay:
nl: Vertraging:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_delay)
en: Enter the seconds here
nl: Voer hier het aantal seconden in

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_delay)
en: You can change the amount of time in the countdown here.
nl: U kunt de hoeveelheid tijd in het aftellen hier wijzigen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_one)
en: Check this box if you only want to open one copy of your program
nl: Dit vakje activeren als u alleen één kopie van uw programma wilt openen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_one)
en: Check this box if you only want one instance to open
nl: Dit vakje activeren als u slechts één exemplaar open wilt hebben

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_one)
en: Start only &one instance
nl: Niet meer dan één exemplaar st&arten

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_consecutive) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_consecutive)
en: Check this box if you want to execute this task after the previous one finishes
nl: Dit vakje activeren als u deze taak witt uitvoeren nadat de vorige is geëindigd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_consecutive)
en: Consecutive task
nl: Opvolgende taak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: seconds
nl: seconden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Command line:
nl: Opdrachtregel:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_delayH)
en: Enter the hours here
nl: Voer hier het aantal uren in

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_delayM)
en: Enter the minutes here
nl: Voer hier het aantal minuten in

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: hours
nl: uren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: minutes
nl: minuten

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, m_commandLine)
en: command you would like to run when time is up
nl: commando dat u wilt draaien als de tijd is verstreken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_commandLine)
en: Enter a program you would like to run when the countdown is zero
nl: Voer een programma in dat u wilt draaien als de teller nul bereikt
