ktimer - en to pl translation catalogue (46 entries)

en: KTimer
pl: Stoper

en: KDE Timer
pl: Stoper KDE

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PrefWidget)
en: Timer Settings
pl: Ustawienia Stopera

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, m_list)
en: List of countdowns you have set
pl: Lista ustawionych liczników

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, m_list)
en: New countdowns are put here. You can add and remove them, and stop and start them.
pl: Tu umieszczane są nowe liczniki. Można je dodawać, usuwać, zatrzymywać i uruchamiać.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_list)
en: Counter
pl: Licznik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_list)
en: Delay
pl: Opóźnienie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_list) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_state)
en: State
pl: Stan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_list)
en: Command
pl: Polecenie

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_add)
en: Add a new task
pl: Dodaj nowe zadanie

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_add)
en: Add a new task to the list.
pl: Dodaj nowe zadanie do listy.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: &New
pl: &Nowy

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove a task
pl: Usuń zadanie

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove a task from the list.
pl: Usuń zadanie z listy.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: &Remove
pl: &Usuń

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, m_slider)
en: Speed up or slow down your countdown
pl: Przyspiesz lub zwolnij odliczanie

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, m_slider)
en: You can use this slider to adjust the time.
pl: Suwak pozwala na zmianę czasu.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLCDNumber, m_counter)
en: Time in seconds until command is executed
pl: Czas w sekundach pozostały do wykonania polecenia

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLCDNumber, m_counter)
en: This number is how many seconds are left for the selected countdown.
pl: Ta liczba pokazuje, ile sekund pozostało do końca wybranego odliczania

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_pause)
en: Pause a countdown
pl: Zatrzymaj odliczanie

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, m_pause)
en: Use this to pause a timer countdown.
pl: Użyj, by zatrzymać odliczanie zegara.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_start)
en: Start a countdown
pl: Rozpocznij odliczanie

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, m_start)
en: Use this to start or restart a countdown.
pl: Użyj, by rozpocząć lub uruchomić ponownie odliczanie.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_stop)
en: Stop a countdown
pl: Zatrzymaj odliczanie

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, m_stop)
en: Use this to stop the countdown for a task.
pl: Użyj, by zatrzymać odliczanie dla zadania.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_help)
en: Detailed help documentation
pl: Szczegółowa pomoc

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_help)
en: Click here to open the help documentation viewer.
pl: Kliknij, by włączyć przeglądarkę pomocy.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_settings)
en: Settings
pl: Ustawienia

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_loop) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_loop)
en: Check this box if you want your countdown to start over after it finishes
pl: Zaznacz to pole, jeśli chcesz rozpocząć odliczanie na nowo po tym jak zostanie ono ukończone

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_loop)
en: &Loop
pl: &Pętla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: Delay:
pl: Przerwa:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_delay)
en: Enter the seconds here
pl: Tutaj podaj sekundy

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_delay)
en: You can change the amount of time in the countdown here.
pl: Tu można ustawić, ile ma trwać odliczanie.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_one)
en: Check this box if you only want to open one copy of your program
pl: Zaznacz to pole, jeśli chcesz mieć otwartą tylko jedną kopię programu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_one)
en: Check this box if you only want one instance to open
pl: Zaznacz to pole, jeśli chcesz mieć otwarte tylko jedno wystąpienie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_one)
en: Start only &one instance
pl: Uruchamiaj tylko &jeden Stoper

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_consecutive) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_consecutive)
en: Check this box if you want to execute this task after the previous one finishes
pl: Zaznacz to pole, jeśli chcesz wykonać to zadanie po ukończeniu poprzedniego

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_consecutive)
en: Consecutive task
pl: Ciągłe zadania

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: seconds
pl: sek.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Command line:
pl: Polecenie:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_delayH)
en: Enter the hours here
pl: Tutaj podaj godziny

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_delayM)
en: Enter the minutes here
pl: Tutaj podaj minuty

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: hours
pl: godziny

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: minutes
pl: minuty

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, m_commandLine)
en: command you would like to run when time is up
pl: polecenie do wykonania po zakończeniu odliczania

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_commandLine)
en: Enter a program you would like to run when the countdown is zero
pl: Podaj program, który chcesz uruchomić, gdy odliczanie spadnie do zera.
