ktimer - en to ru translation catalogue (46 entries)

en: KDE Timer
ru: Таймер KDE

en: (c) 2001, Stefan Schimanski
ru: © Stefan Schimanski, 2001

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PrefWidget)
en: Timer Settings
ru: Настройка таймера

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, m_list)
en: List of countdowns you have set
ru: Список таймеров обратного отсчёта

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, m_list)
en: New countdowns are put here. You can add and remove them, and stop and start them.
ru: Здесь перечислены новые таймеры обратного отсчёта. Их можно добавлять, удалять, запускать и останавливать.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_list)
en: Counter
ru: Счётчик

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_list)
en: Delay
ru: Задержка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_list) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_state)
en: State
ru: Состояние

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_list)
en: Command
ru: Команда

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_add)
en: Add a new task
ru: Добавить новый таймер

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_add)
en: Add a new task to the list.
ru: Добавить новый таймер в список.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: &New
ru: &Добавить

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove a task
ru: Удалить таймер

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove a task from the list.
ru: Удалить таймер из списка.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: &Remove
ru: &Удалить

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, m_slider)
en: Speed up or slow down your countdown
ru: Ускорить или замедлить обратный отсчёт

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, m_slider)
en: You can use this slider to adjust the time.
ru: Используйте ползунок, чтобы скорректировать время.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLCDNumber, m_counter)
en: Time in seconds until command is executed
ru: Время в секундах до запуска команды

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLCDNumber, m_counter)
en: This number is how many seconds are left for the selected countdown.
ru: Это число показывает, сколько секунд осталось до завершения обратного отсчёта.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_pause)
en: Pause a countdown
ru: Приостановить обратный отсчёт

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, m_pause)
en: Use this to pause a timer countdown.
ru: Нажмите эту кнопку, чтобы приостановить обратный отсчёт.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_start)
en: Start a countdown
ru: Запустить обратный отсчёт

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, m_start)
en: Use this to start or restart a countdown.
ru: Нажмите эту кнопку, чтобы запустить обратный отсчёт.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_stop)
en: Stop a countdown
ru: Остановить обратный отсчёт

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, m_stop)
en: Use this to stop the countdown for a task.
ru: Нажмите эту кнопку, чтобы остановить обратный отсчёт.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_help)
en: Detailed help documentation
ru: Подробная справка

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_help)
en: Click here to open the help documentation viewer.
ru: Нажмите это кнопку, чтобы открыть центр справки.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_settings)
en: Settings
ru: Параметры

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_loop) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_loop)
en: Check this box if you want your countdown to start over after it finishes
ru: Запускать таймер снова после завершения обратного отсчёта

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_loop)
en: &Loop
ru: В &цикле

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: Delay:
ru: Задержка:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_delay)
en: Enter the seconds here
ru: Укажите здесь секунды

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_delay)
en: You can change the amount of time in the countdown here.
ru: Здесь можно изменить продолжительность обратного отсчёта.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_one)
en: Check this box if you only want to open one copy of your program
ru: Установите этот флажок, чтобы запускать только одну копию программы

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_one)
en: Check this box if you only want one instance to open
ru: Установите этот флажок, чтобы запускать только один экземпляр программы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_one)
en: Start only &one instance
ru: Запускать &один экземпляр программы

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_consecutive) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_consecutive)
en: Check this box if you want to execute this task after the previous one finishes
ru: Установите этот флажок, чтобы запускать этот таймер сразу после завершения предыдущего

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_consecutive)
en: Consecutive task
ru: Последовательный запуск таймеров

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: seconds
ru: секунд

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Command line:
ru: Выполнить:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_delayH)
en: Enter the hours here
ru: Укажите здесь часы

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_delayM)
en: Enter the minutes here
ru: Укажите здесь минуты

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: hours
ru: часов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: minutes
ru: минут

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, m_commandLine)
en: command you would like to run when time is up
ru: Команда, которую необходимо запустить по истечении времени

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_commandLine)
en: Enter a program you would like to run when the countdown is zero
ru: Укажите программу, которую необходимо запустить, когда обратный отсчёт завершится.
