ktimer - en to sr@latin translation catalogue (46 entries)

en: KDE Timer
sr@latin: KDE‑ov odbrojavač

en: KTimer
sr@latin: K‑odbrojavač

en: (c) 2001, Stefan Schimanski
sr@latin: © 2001, Štefan Šimanski

en: Stefan Schimanski
sr@latin: Štefan Šimanski

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PrefWidget)
en: Timer Settings
sr@latin: Postavke odbrojavača

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, m_list)
en: List of countdowns you have set
sr@latin: Spisak odbrojavanja koje ste postavili.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, m_list)
en: New countdowns are put here. You can add and remove them, and stop and start them.
sr@latin: Ovde dolaze nova odbrojavanja. Možete ih dodavati i uklanjati, zaustavljati i pokretati.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_list)
en: Counter
sr@latin: brojač

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_list)
en: Delay
sr@latin: zastoj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_list) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_state)
en: State
sr@latin: Stanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_list)
en: Command
sr@latin: naredba

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_add)
en: Add a new task
sr@latin: Dodaj novi zadatak

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_add)
en: Add a new task to the list.
sr@latin: Dodajte novi zadatak na spisak.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: &New
sr@latin: &Novi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove a task
sr@latin: Ukloni zadatak

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove a task from the list.
sr@latin: Uklonite zadatak sa spiska.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: &Remove
sr@latin: &Ukloni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, m_slider)
en: Speed up or slow down your countdown
sr@latin: Ubrzajte ili usporite odbrojavanje.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, m_slider)
en: You can use this slider to adjust the time.
sr@latin: Ovim klizačem podešavate vreme.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLCDNumber, m_counter)
en: Time in seconds until command is executed
sr@latin: Vreme u sekundama pre izvršenja naredbe.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLCDNumber, m_counter)
en: This number is how many seconds are left for the selected countdown.
sr@latin: Broj sekundi koji je preostao u izabranom odbrojavanju.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_pause)
en: Pause a countdown
sr@latin: Pauziraj odbrojavanje

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, m_pause)
en: Use this to pause a timer countdown.
sr@latin: Ovim pauzirate odbrojavanje.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_start)
en: Start a countdown
sr@latin: Pokreni odbrojavanje

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, m_start)
en: Use this to start or restart a countdown.
sr@latin: Ovim pokrećete ili ponovo pokrećete odbrojavanje.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_stop)
en: Stop a countdown
sr@latin: Zaustavi odbrojavanje

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, m_stop)
en: Use this to stop the countdown for a task.
sr@latin: Ovim zaustavljate odbrojavanje za zadatak.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_help)
en: Detailed help documentation
sr@latin: Detaljna dokumentacija pomoći.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_help)
en: Click here to open the help documentation viewer.
sr@latin: Kliknite ovde da otvorite prikazivač pomoći.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_settings)
en: Settings
sr@latin: Postavke

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_loop) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_loop)
en: Check this box if you want your countdown to start over after it finishes
sr@latin: Popunite ovu kućicu ako želite da odbrojavanje ponovo počne pošto se završi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_loop)
en: &Loop
sr@latin: U &krug

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: Delay:
sr@latin: Zastoj:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_delay)
en: Enter the seconds here
sr@latin: Ovde unesite sekunde.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_delay)
en: You can change the amount of time in the countdown here.
sr@latin: Ovde menjate vreme koje će proteći tokom odbrojavanja.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_one)
en: Check this box if you only want to open one copy of your program
sr@latin: Popunite ovu kućicu ako želite da se pokrene samo jedan primerak naredbe.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_one)
en: Check this box if you only want one instance to open
sr@latin: Popunite kućicu ako želite da se pokrene samo jedan primerak.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_one)
en: Start only &one instance
sr@latin: Pokreni samo &jedan primerak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: seconds
sr@latin: sekundi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Command line:
sr@latin: Komandna linija:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_delayH)
en: Enter the hours here
sr@latin: Ovde unesite sate.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_delayM)
en: Enter the minutes here
sr@latin: Ovde unesite minute.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: hours
sr@latin: sati

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: minutes
sr@latin: minuta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, m_commandLine)
en: command you would like to run when time is up
sr@latin: Naredba koja će se izvršiti pošto vreme istekne.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_commandLine)
en: Enter a program you would like to run when the countdown is zero
sr@latin: Unesite naredbu koja treba da se izvrši na kraju odbrojavanja.
