ktimer - en to sv translation catalogue (47 entries)

en: KTimer
sv: Ktimer

en: KDE Timer
sv: Tidtagare för KDE

en: (c) 2001, Stefan Schimanski
sv: © 2001, Stefan Schimanski

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PrefWidget)
en: Timer Settings
sv: Inställning av tidtagare

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, m_list)
en: List of countdowns you have set
sv: Lista med nerräkningar du har ställt in

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, m_list)
en: New countdowns are put here. You can add and remove them, and stop and start them.
sv: Nya nerräkningr läggs till här. Du kan lägga till och ta bort dem, och stoppa eller starta dem.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_list)
en: Counter
sv: Räknare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_list)
en: Delay
sv: Fördröjning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_list) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_state)
en: State
sv: Status

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_list)
en: Command
sv: Kommando

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_add)
en: Add a new task
sv: Lägg till en ny aktivitet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_add)
en: Add a new task to the list.
sv: Lägg till en ny aktivitet i listan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: &New
sv: &Ny

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove a task
sv: Ta bort en aktivitet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove a task from the list.
sv: Ta bort en aktivitet från listan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: &Remove
sv: &Ta bort

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, m_slider)
en: Speed up or slow down your countdown
sv: Snabba upp eller sakta ner nerräkningen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, m_slider)
en: You can use this slider to adjust the time.
sv: Du kan använda skjutreglaget för att justera tiden.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLCDNumber, m_counter)
en: Time in seconds until command is executed
sv: Tid i sekunder till kommando som körts

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLCDNumber, m_counter)
en: This number is how many seconds are left for the selected countdown.
sv: Det här talet är antal sekunder som återstår för den markerade nerräkningen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_pause)
en: Pause a countdown
sv: Paus i nerräkning

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, m_pause)
en: Use this to pause a timer countdown.
sv: Använd det här för att göra paus i nerräkningen av tidtagning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_start)
en: Start a countdown
sv: Starta nerräkning

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, m_start)
en: Use this to start or restart a countdown.
sv: Använd det här för att starta eller starta om en nerräkning.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_stop)
en: Stop a countdown
sv: Stoppa nerräkning

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, m_stop)
en: Use this to stop the countdown for a task.
sv: Använd det här för att stoppa nerräkningen för en aktivitet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_help)
en: Detailed help documentation
sv: Detaljerad hjälpdokumentation

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_help)
en: Click here to open the help documentation viewer.
sv: Klicka här för att öppna visning av hjälpdokumentation.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_settings)
en: Settings
sv: Inställningar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_loop) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_loop)
en: Check this box if you want your countdown to start over after it finishes
sv: Markera rutan om du vill att nerräkningen ska starta om igen när den är klar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_loop)
en: &Loop
sv: &Cirkulera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: Delay:
sv: Fördröjning:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_delay)
en: Enter the seconds here
sv: Ange sekunderna här

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_delay)
en: You can change the amount of time in the countdown here.
sv: Du kan ändra tidsrymden i nerräkningen här.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_one)
en: Check this box if you only want to open one copy of your program
sv: Markera rutan om du bara vill starta en kopia av programmet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_one)
en: Check this box if you only want one instance to open
sv: Markera rutan om du bara vill att en instans ska visas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_one)
en: Start only &one instance
sv: Starta endast &en instans

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_consecutive) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_consecutive)
en: Check this box if you want to execute this task after the previous one finishes
sv: Markera rutan om du vill utföra aktiviteten efter den föregående är klar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_consecutive)
en: Consecutive task
sv: Aktivitet i följd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: seconds
sv: sekunder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Command line:
sv: Kommandorad:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_delayH)
en: Enter the hours here
sv: Ange timmarna här

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_delayM)
en: Enter the minutes here
sv: Ange minuterna här

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: hours
sv: timmar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: minutes
sv: minuter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, m_commandLine)
en: command you would like to run when time is up
sv: Kommando du vill köra när tiden har gått ut

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_commandLine)
en: Enter a program you would like to run when the countdown is zero
sv: Skriv in ett program som du vill köra när nerräkningen nått noll
