ktimer - en to th translation catalogue (45 entries)

en: KTimer
th: จับเวลา-K

en: KDE Timer
th: เครื่องมือจับเวลาของ KDE

en: (c) 2001, Stefan Schimanski
th: สงวนลิขสิทธิ์ (c) 2001, Stefan Schimanski

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PrefWidget)
en: Timer Settings
th: ตั้งค่าตัวจับเวลา

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, m_list)
en: List of countdowns you have set
th: เรียกดูรายการนับถอยหลังที่คุณได้ตั้งไว้

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, m_list)
en: New countdowns are put here. You can add and remove them, and stop and start them.
th: รายการนับถอยหลังตัวใหม่จะถูกนำมาไว้ที่นี่ คุณสามารถทำการเพิ่มและเอาพวกมันออกไปได้ รวมถึงการเริ่มหรือหยุดการทำงานของพวกมันด้วยเช่นกัน

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_list)
en: Counter
th: ตัวนับ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_list)
en: Delay
th: หน่วงเวลา

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_list) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_state)
en: State
th: สถานะ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_list)
en: Command
th: คำสั่ง

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_add)
en: Add a new task
th: เพิ่มงานใหม่

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_add)
en: Add a new task to the list.
th: เพิ่มงานใหม่ไปยังช่องรายการ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: &New
th: สร้างใ&หม่

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove a task
th: ลบงานออก

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove a task from the list.
th: เอางานออกจากช่องรายการ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: &Remove
th: เ&อาออก

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, m_slider)
en: Speed up or slow down your countdown
th: เพิ่มหรือลดความเร็วของการนับถอยหลังของคุณ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, m_slider)
en: You can use this slider to adjust the time.
th: คุณสามารถใช้แถบเลื่อนนี้ในการปรับแก้ค่าเวลาได้

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLCDNumber, m_counter)
en: Time in seconds until command is executed
th: เวลาหน่วยเป็นวินาที ซึ่งใช้นับถอยหลังจนกว่าจะเริ่มประมวลผลคำสั่ง

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLCDNumber, m_counter)
en: This number is how many seconds are left for the selected countdown.
th: ค่าตัวเลขนี้เป็นค่าเวลาที่เหลือของการนับถอยหลังที่เลือกไว้ โดยมีหน่วยเป็นวินาที

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_pause)
en: Pause a countdown
th: พักการนับถอยหลัง

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, m_pause)
en: Use this to pause a timer countdown.
th: ใช้นี่ เพื่อพักการนับถอยหลังของตัวจับเวลา

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_start)
en: Start a countdown
th: เริ่มการนับถอยหลัง

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, m_start)
en: Use this to start or restart a countdown.
th: ใช้นี่ เพื่อเริ่มทำการนับถอยหลังใหม่อีกครั้ง

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_stop)
en: Stop a countdown
th: หยุดการนับถอยหลัง

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, m_stop)
en: Use this to stop the countdown for a task.
th: ใช้นี่ เพื่อหยุดการนับถอยหลังก่อนเริ่มงาน

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_help)
en: Detailed help documentation
th: เอกสารการใช้งานอย่างละเอียด

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_help)
en: Click here to open the help documentation viewer.
th: คลิกที่นี่เพื่อเปิดเครื่องมือแสดงเอกสารการใช้งาน

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_settings)
en: Settings
th: ตั้งค่าต่าง ๆ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_loop) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_loop)
en: Check this box if you want your countdown to start over after it finishes
th: กาเลือกที่นี่ หากคุณต้องการให้การนับถอยหลังของคุณเริ่มต้นหลังจากมันเสร็จสิ้นแล้ว

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_loop)
en: &Loop
th: &วนรอบ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: Delay:
th: หน่วงเวลา:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_delay)
en: Enter the seconds here
th: ป้อนเวลาเป็นวินาทีที่นี่

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_delay)
en: You can change the amount of time in the countdown here.
th: คุณสามารถแก้ไขเวลารวมของการนับถอยหลังได้ที่นี่

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_one)
en: Check this box if you only want to open one copy of your program
th: กาเลือกที่นี่ หากคุณต้องการเพียงทำการเปิดโปรแกรมของคุณเพียงตัวเดียว

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_one)
en: Check this box if you only want one instance to open
th: กาเลือกที่นี่ หากคุณต้องการให้เปิดโปรแกรมเดียวกันได้ครั้งละหนึ่งตัวเท่านั้น

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_one)
en: Start only &one instance
th: โปรแกรมทำงานได้เพียงครั้งละ&หนึ่งตัวเท่านั้น

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: seconds
th: วินาที

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Command line:
th: คำสั่ง:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_delayH)
en: Enter the hours here
th: ป้อนค่าเวลาเป็นชั่วโมงที่นี่

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_delayM)
en: Enter the minutes here
th: ป้อนค่าเวลาเป็นนาทีที่นี่

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: hours
th: ชั่วโมง

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: minutes
th: นาที

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, m_commandLine)
en: command you would like to run when time is up
th: คำสั่งที่คุณต้องการจะประมวลผลเมื่อนับถอยหลังเสร็จสิ้นแล้ว

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_commandLine)
en: Enter a program you would like to run when the countdown is zero
th: ป้อนโปรแกรมที่คุณต้องการประมวลผลเมื่อนับถอยหลังจนถึงค่าศูนย์แล้ว
