karm - en to fa translation catalogue (57 entries)

[ctx: format to display times]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combodecimalminutes)
en: Decimal
fa: ده‌دهی

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combosessiontimes)
en: Session Times
fa: زمانهای نشست

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboalltasks)
en: All Tasks
fa: همه تکالیف

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpDateRange)
en: Date Range
fa: گستره تاریخ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: From:
fa: از:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: To:
fa: تا:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combodecimalminutes)
en: Hours:Minutes
fa: ساعت:دقیقه

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combosessiontimes)
en: All Times
fa: همه زمانها

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboalltasks)
en: Only Selected
fa: فقط برگزیده

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, grpDelimiter)
en: The character used to separate one field from another in the output.
fa: نویسه‌ای که در خروجی، برای جداسازی یک حوزه از حوزه دیگر استفاده می‌شود.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpDelimiter)
en: Delimiter
fa: جداساز

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioComma)
en: Comma
fa: کاما

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioSemicolon)
en: Semicolon
fa: نقطه ویرگول

[ctx: user can set an user defined delimiter]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioOther)
en: Other:
fa: غیره:

[ctx: tabulator delimiter]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioTab)
en: Tab
fa: تب

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioSpace)
en: Space
fa: فاصله

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, quotesLabel)
en: Quotes:
fa: نقل قولها:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cboQuote)
en: All fields are quoted in the output.
fa: همه حوزه‌ها در خروجی نقل قول می‌شوند.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cboQuote)
en: "
fa: »

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cboQuote)
en: '
fa: »

en: Task
fa: تکلیف

en: Comment
fa: توضیح

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, HistoryDialog)
en: Edit History
fa: ویرایش تاریخچه

en: Could not open "%1".
fa: »%1« را نتوانست باز کند.

en: Task Totals
fa: نتایج کل تکلیف

en: Time
fa: زمان

[ctx: total time of all tasks]
en: Total
fa: کل

en: No tasks.
fa: بدون تکلیف.

note: i18n: ectx: Menu (clock)
en: &Clock
fa: &ساعت‌

note: i18n: ectx: Menu (task)
en: &Task
fa: &تکلیف‌

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
fa: &تنظیمات‌

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fa: میله ابزار اصلی

note: i18n: ectx: ToolBar (taskToolBar)
en: Tasks
fa: تکالیف

en: KDE Time tracker tool
fa: ابزار ردیاب زمان KDE

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_period) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_autoSavePeriod)
en:  min
fa:  دقیقه

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_minActiveTime)
en:  sec
fa:  ثانیه

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_promptDelete)
en: Prompt before deleting tasks
fa: اعلان پیش از حذف تکالیف

[ctx: title of group box, general options]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General
fa: عمومی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_decimalFormat)
en: Decimal number format
fa: قالب عدد ده‌دهی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_displaySessionTime)
en: Session time
fa: زمان نشست

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_displayTime)
en: Cumulative task time
fa: زمان تکلیف انباشتی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_displayTotalSessionTime)
en: Total session time
fa: کل زمان نشست

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_displayTotalTime)
en: Total task time
fa: کل زمان تکلیف

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_displayPriority)
en: Priority
fa: اولویت

en: Error storing new task. Your changes were not saved. Make sure you can edit your iCalendar file. Also quit all applications using this file and remove any lock file related to its name from ~/.kde/share/apps/kabc/lock/
fa: خطا هنگام ذخیره تکلیف جدید. تغییرات شما ذخیره نشده بود. مطمئن شوید که می‌توانید پرونده  iCalendar خود را ویرایش کنید. همچنین، با استفاده از این پرونده، از همه کاربردها خارج شده و هر پرونده قفلی که به نام آن مربوط است را از   ~/.kde/share/apps/kabc/lock/  حذف کنید.

en: Unnamed Task
fa: تکلیف بی‌نام

en: No task selected.
fa: تکلیفی برگزیده نشد.

en: Error loading "%1": could not find parent (uid=%2)
fa: بار کردن خطا »%1«: پدر را نمی‌توان یافت )شناسه کاربر=%2(

en: Save failed, most likely because the file could not be locked.
fa: خرابی در ذخیره، احتمالاً بدین دلیل که پرونده را نمی‌توان قفل کرد.

en: Could not modify calendar resource.
fa: منبع تقویم را نتوانست تغییر دهد.

en: Out of memory--could not create object.
fa: خارج از حافظه--شیء را نتوانست ایجاد کند.

en: UID not found.
fa: شناسه کاربر یافت نشد.

en: Invalidate date--format is YYYY-MM-DD.
fa: تاریخ نامعتبر--قالب  سال-ماه-روز است.

en: Invalid time--format is YYYY-MM-DDTHH:MM:SS.
fa: زمان نامعتبر--قالب سال-ماه-روز ساعت:دقیقه:ثانیه است.

en: Invalid task duration--must be greater than zero.
fa: دوام تکلیف نامعتبر--باید از صفر بیشتر باشد.

en: Invalid error number: %1
fa: عدد خطای نامعتبر: %1

en: No active tasks
fa: بدون تکلیف فعال
