ktimetracker - en to ja translation catalogue (71 entries)

en: No active tasks
ja: アクティブなタスクはありません

en: Error storing new task. Your changes were not saved. Make sure you can edit your iCalendar file. Also quit all applications using this file and remove any lock file related to its name from ~/.kde/share/apps/kabc/lock/
ja: 新しいタスクの保存エラー。変更は保存されていません。iCalendar ファイルを編集できるかどうか確認してください。また、このファイルを使用するすべてのアプリケーションを終了し、<filename>~/.kde/share/apps/kabc/lock/</filename> からその名前に関連するあらゆるロックファイルを削除してください。

en: Unnamed Task
ja: 名前のないタスク

en: No task selected.
ja: タスクが選択されていません。

en: Error loading "%1": could not find parent (uid=%2)
ja: <resource>%1</resource> の読み込みエラー: 親 (UID=<numid>%2</numid>) が見つかりませんでした

[ctx: @info in message box]
en: There is no history yet. Start and stop a task and you will have an entry in your history.
ja: まだ履歴はありません。タスクの時間計測を開始/停止すると、履歴が作成されます。

en: Do you really want to reset the time to zero for all tasks? This will delete the entire history.
ja: 本当にすべてのタスクの時間を 0 にリセットしますか？履歴のすべてが削除されます。

en: Save failed, most likely because the file could not be locked.
ja: 保存に失敗しました。おそらくファイルをロックできなかったためです。

en: Could not modify calendar resource.
ja: カレンダーリソースを変更できませんでした。

en: Out of memory--could not create object.
ja: メモリ不足--オブジェクトを作成できませんでした。

en: UID not found.
ja: UID が見つかりません。

en: Invalidate date--format is YYYY-MM-DD.
ja: 無効な時間--フォーマットは YYYY-MM-DDTHH:MM:SS です。

en: Invalid time--format is YYYY-MM-DDTHH:MM:SS.
ja: 無効な時間--フォーマットは YYYY-MM-DDTHH:MM:SS です。

en: Invalid task duration--must be greater than zero.
ja: 無効なタスクの継続時間--0 より大きくしてください。

en: Invalid error number: %1
ja: 無効なエラー番号: %1

en: Task Name:
ja: タスク名:

[ctx: format to display times]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combodecimalminutes)
en: Decimal
ja: 十進数表記

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combosessiontimes)
en: Session Times
ja: セッション時間

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboalltasks)
en: All Tasks
ja: すべてのタスク

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpDateRange)
en: Date Range
ja: 日付範囲

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: From:
ja: 始め:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: To:
ja: 終わり:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combodecimalminutes)
en: Hours:Minutes
ja: 時間:分

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combosessiontimes)
en: All Times
ja: すべての時間

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboalltasks)
en: Only Selected
ja: 選択したもののみ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, grpDelimiter)
en: The character used to separate one field from another in the output.
ja: 出力でフィールドを区切るために使用する文字を選択します。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpDelimiter)
en: Delimiter
ja: 区切り文字

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioComma)
en: Comma
ja: コンマ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioSemicolon)
en: Semicolon
ja: セミコロン

[ctx: user can set an user defined delimiter]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioOther)
en: Other:
ja: その他:

[ctx: tabulator delimiter]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioTab)
en: Tab
ja: タブ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioSpace)
en: Space
ja: スペース

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, quotesLabel)
en: Quotes:
ja: 引用符:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cboQuote)
en: All fields are quoted in the output.
ja: すべてのフィールドはこの引用符でくくられます。

en: Task
ja: タスク

en: StartTime
ja: 開始時間

en: EndTime
ja: 終了時間

en: Comment
ja: コメント

en: This is not a valid Date/Time.
ja: これは有効な日付/時間ではありません。

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, HistoryDialog)
en: Edit History
ja: 履歴の編集

en: Could not open "%1".
ja: <filename>%1</filename> を開けませんでした。

en: Task Totals
ja: タスク合計

en: Time
ja: 時間

[ctx: total time of all tasks]
en: Total
ja: 合計

en: No tasks.
ja: タスクがありません。

note: i18n: ectx: Menu (clock)
en: &Clock
ja: 時計(&C)

note: i18n: ectx: Menu (task)
en: &Task
ja: タスク(&T)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ja: 設定(&S)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

note: i18n: ectx: ToolBar (taskToolBar)
en: Tasks
ja: タスク

en: KDE Time tracker tool
ja: KDE 時間追跡ツール

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enabled)
en: Detect desktop as idle after:
ja: デスクトップをアイドルと見なす不活動時間:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_autoSavePeriod) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_period)
en:  min
ja:  分

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Minimum desktop active time:
ja: デスクトップをアクティブと見なす最小活動時間:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_minActiveTime)
en:  sec
ja:  秒

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_promptDelete)
en: Prompt before deleting tasks
ja: タスクを削除する前に確認する

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_uniTasking)
en: Unitasking - allow only one task to be timed at a time. Does not stop any timer.
ja: 複数のタスクを同時に計測することを許可しません (単一タスク)。どのタイマーも停止しません。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_uniTasking)
en: Allow only one timer at a time
ja: 同時に複数のタイマーを実行しない

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_trayIcon)
en: Place an icon to the system tray
ja: システムトレイにアイコンを表示する

[ctx: title of group box, general options]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General
ja: 全般

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_decimalFormat)
en: Decimal number format
ja: 十進数表記を使う

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_configPDA)
en: Choose this if you have a touchscreen and your screen real estate is precious. It will disable the search bar and every click will pop up a context menu.
ja: タッチスクリーンを持っていて、画面のスペースを節約したい場合、このオプションを選択します。検索バーを非表示にし、クリックのたびにコンテキストメニューを表示します。

[ctx: Choose this if you have a touchscreen and your screen real estate is precious.]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_configPDA)
en: Configuration for PDA
ja: PDA 用の設定

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Columns Displayed
ja: 表示するカラム

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_displaySessionTime)
en: Session time
ja: セッション時間

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_displayTime)
en: Cumulative task time
ja: 時間 (タスクの累積時間)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_displayTotalSessionTime)
en: Total session time
ja: 総セッション時間

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_displayTotalTime)
en: Total task time
ja: 総時間 (サブタスクを含めた累積時間)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_displayPriority)
en: Priority
ja: 優先度

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_displayPercentComplete)
en: Percent complete
ja: 進捗率

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_autoSave)
en: Save tasks every:
ja: タスクを保存する間隔:
