karm - en to mk translation catalogue (32 entries)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboalltasks)
en: All Tasks
mk: Сите задачи

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: From:
mk: Од:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: To:
mk: До:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combodecimalminutes)
en: Hours:Minutes
mk: Часови:Минути

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpDelimiter)
en: Delimiter
mk: Разграничувач

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioComma)
en: Comma
mk: Запирка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioSemicolon)
en: Semicolon
mk: Точка-запирка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioSpace)
en: Space
mk: Растојание

en: Task
mk: Задача

en: Could not open "%1".
mk: Не можам да ја отворам „%1“

en: Time
mk: Време

en: No tasks.
mk: Нема задачи.

note: i18n: ectx: Menu (clock)
en: &Clock
mk: &Часовник

note: i18n: ectx: Menu (task)
en: &Task
mk: З&адача

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_period) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_autoSavePeriod)
en:  min
mk: мин

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_promptDelete)
en: Prompt before deleting tasks
mk: Прашај пред да се избрише задачата

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_displaySessionTime)
en: Session time
mk: Време на сесија

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_displayTotalSessionTime)
en: Total session time
mk: Вкупно време на сесија

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_displayTotalTime)
en: Total task time
mk: Вкупно време на задачата

en: Error storing new task. Your changes were not saved. Make sure you can edit your iCalendar file. Also quit all applications using this file and remove any lock file related to its name from ~/.kde/share/apps/kabc/lock/
mk: Грешка при зачувањето на новата задача. Вашите промени не беа зачувани. Осигурете се дека можете да ја уредувате вашата iCalendar-датотека. Исто така исклучете ги сите апликации што ја користат оваа датотека и отстранете ги сите датотеки за заклучување поврзани со неа од ~/.kde/share/apps/kabc/lock/

en: Unnamed Task
mk: Неименувана задача

en: No task selected.
mk: Нема избрана задача

en: Error loading "%1": could not find parent (uid=%2)
mk: Грешка при вчитувањето „%1“: не може да се најде родителот (uid=%2)

en: Save failed, most likely because the file could not be locked.
mk: Зачувувањето не успеа, најверојатно затоа што датотеката не може да се заклучи.

en: Could not modify calendar resource.
mk: Не можам да го изменам ресурсот за календарот.

en: Out of memory--could not create object.
mk: Нема меморија--не можев да креирам објект.

en: UID not found.
mk: UID не е пронајден.

en: Invalidate date--format is YYYY-MM-DD.
mk: Невалиден датум--форматот е ГГГГ-MM-ДД.

en: Invalid time--format is YYYY-MM-DDTHH:MM:SS.
mk: Невалидно време--форматот е ГГГГ-ММ-ДДТЧЧ:ММ:СС

en: Invalid task duration--must be greater than zero.
mk: Невалидно траење на задачата--вредноста мора да биде поголема од нула.

en: Invalid error number: %1
mk: Невалиден број на грешка %1

en: No active tasks
mk: Нема активни задачи
