ktimetracker - en to nds translation catalogue (72 entries)

en: Task Name:
nds: Opgavennaam:

[ctx: format to display times]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combodecimalminutes)
en: Decimal
nds: Dezimaal

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combosessiontimes)
en: Session Times
nds: Törntieden

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboalltasks)
en: All Tasks
nds: All Opgaven

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpDateRange)
en: Date Range
nds: Datumrebeet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: From:
nds: Vun:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: To:
nds: Bet:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combodecimalminutes)
en: Hours:Minutes
nds: Stünnen:Minuten

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combosessiontimes)
en: All Times
nds: All Tieden

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboalltasks)
en: Only Selected
nds: Bloots utsöchte

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, grpDelimiter)
en: The character used to separate one field from another in the output.
nds: Dat Teken, dat in de Utgaav en Feld vun dat anner scheedt.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpDelimiter)
en: Delimiter
nds: Trennteken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioComma)
en: Comma
nds: Komma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioSemicolon)
en: Semicolon
nds: Streekpunkt

[ctx: user can set an user defined delimiter]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioOther)
en: Other:
nds: Annerswat:

[ctx: tabulator delimiter]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioTab)
en: Tab
nds: Tab-Teken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioSpace)
en: Space
nds: Freeteken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, quotesLabel)
en: Quotes:
nds: Goosfööt:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cboQuote)
en: All fields are quoted in the output.
nds: All Feller warrt in de Utgaav in Goosfööt inslaten.

en: Task
nds: Opgaav

en: StartTime
nds: Anfangtiet

en: EndTime
nds: Enntiet

en: Comment
nds: Kommentar

en: This is not a valid Date/Time.
nds: Dit Datum / disse Tiet is leeg.

en: Please select a task to delete.
nds: Söök en Opgaav ut, de Du wegmaken wullt.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, HistoryDialog)
en: Edit History
nds: Vörgeschicht bewerken

en: Could not open "%1".
nds: "%1" lett sik nich opmaken.

en: Task Totals
nds: Opgaventieden

en: Time
nds: Tiet

[ctx: total time of all tasks]
en: Total
nds: Tosamen

en: No tasks.
nds: Keen Opgaav.

note: i18n: ectx: Menu (clock)
en: &Clock
nds: &Tietmeter

note: i18n: ectx: Menu (task)
en: &Task
nds: &Opgaav

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nds: &Instellen

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nds: Hööft-Warktüüchbalken

note: i18n: ectx: ToolBar (taskToolBar)
en: Tasks
nds: Opgaven

en: KDE Time tracker tool
nds: KDE-Tietopteken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enabled)
en: Detect desktop as idle after:
nds: Nixdoon för Schriefdisch opdecken na:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_period) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_autoSavePeriod)
en:  min
nds:  Min

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Minimum desktop active time:
nds: Körtst Schriefdisch-Aktiviteettiet:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_minActiveTime)
en:  sec
nds:  s

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_promptDelete)
en: Prompt before deleting tasks
nds: Nafragen, ehr Opgaven wegdaan warrt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_uniTasking)
en: Unitasking - allow only one task to be timed at a time. Does not stop any timer.
nds: Eenopgaav-Bedrief - bloots een Opgaav to Tiet opteken. Höllt keen Klocken an.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_uniTasking)
en: Allow only one timer at a time
nds: Bloots een Klock to Tiet tolaten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_trayIcon)
en: Place an icon to the system tray
nds: Lüttbild binnen Systeemafsnitt wiesen

[ctx: title of group box, general options]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General
nds: Allgemeen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_decimalFormat)
en: Decimal number format
nds: Formaat för Dezimaaltallen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_configPDA)
en: Choose this if you have a touchscreen and your screen real estate is precious. It will disable the search bar and every click will pop up a context menu.
nds: Bruuk dit, wenn Du en Anröögschirm mit wenig Freeruum dor op hest. De Söökbalken warrt utmaakt, un elk Klick maakt en Rechtsklickmenü-Opduker op.

[ctx: Choose this if you have a touchscreen and your screen real estate is precious.]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_configPDA)
en: Configuration for PDA
nds: Instellen för Handreekner

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Columns Displayed
nds: Wiest Striepen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_displaySessionTime)
en: Session time
nds: Törntiet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_displayTime)
en: Cumulative task time
nds: Tosamenreekt Opgaventiet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_displayTotalSessionTime)
en: Total session time
nds: Heel Törntiet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_displayTotalTime)
en: Total task time
nds: Heel Opgaventiet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_displayPriority)
en: Priority
nds: Prioriteet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_displayPercentComplete)
en: Percent complete
nds: Perzent afslaten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_autoSave)
en: Save tasks every:
nds: Opgaven sekern elk:

en: Error storing new task. Your changes were not saved. Make sure you can edit your iCalendar file. Also quit all applications using this file and remove any lock file related to its name from ~/.kde/share/apps/kabc/lock/
nds: Fehler bi't Sekern vun de niege Opgaav. Dien Ännern wöörn nich sekert. Prööv, wat Du Dien iCalendar-Datei bewerken kannst. Maak all Programmen, de disse Datei bruukt, ut un do binnen ~/.kde/share/apps/kabc/lock/ all tohören Slottdateien weg.

en: Unnamed Task
nds: Nich nöömte Opgaav

en: No task selected.
nds: Keen Opgaav utsöcht.

en: Error loading "%1": could not find parent (uid=%2)
nds: Fehler bi't Laden vun "%1": Överornt Element lett sik nich finnen (uid=%2).

[ctx: @info in message box]
en: There is no history yet. Start and stop a task and you will have an entry in your history.
nds: Dat gifft noch keen Vörgeschicht. De gifft dat eerst, wenn Du en Opgaavklock startst un wedder anhöllst.

en: Do you really want to reset the time to zero for all tasks? This will delete the entire history.
nds: Wullt Du de Tiet för all Opgaven redig op 0 torüchsetten? Ehr hele Vörgeschicht warrt wegdaan.

en: Save failed, most likely because the file could not be locked.
nds: Sekern fehlslaan, wohrschienlich lett sik de Datei nich afsluten.

en: Could not modify calendar resource.
nds: Kalennerressource lett sik nich ännern.

en: Out of memory--could not create object.
nds: Keen Spieker över - Objekt lett sik nich opstellen.

en: UID not found.
nds: UID lett sik nich finnen.

en: Invalidate date--format is YYYY-MM-DD.
nds: Datum gellt nich - Formaat is JJJJ-MM-DD.

en: Invalid time--format is YYYY-MM-DDTHH:MM:SS.
nds: Tiet gellt nich - Formaat is JJJJ-MM-DDTSS:mm:ss

en: Invalid task duration--must be greater than zero.
nds: Opgaavduer gellt nich - mutt grötter as 0 wesen.

en: Invalid error number: %1
nds: Fehlernummer gellt nich: %1

en: No active tasks
nds: Keen aktive Opgaav
