ktimetracker - en to sv translation catalogue (190 entries)

[ctx: @title:window]
en: Edit Task Time
sv: Redigera aktivitetstid

[ctx: @title:group]
en: Task
sv: Aktivitet

en: Task Name:
sv: Aktivitetsnamn:

en: Task Description:
sv: Aktivitetsbeskrivning:

[ctx: @title:group]
en: Time Editing
sv: Tidsredigering

en: Current Time:
sv: Aktuell tid:

[ctx: @item:valuesuffix Change Time By: ... minute(s)]
en:  minute |  minutes
sv[0]:  minut
sv[1]:  minuter

en: Change Time By:
sv: Ändra tid med:

en: Time After Change:
sv: Tid efter ändring

[ctx: @action:button]
en: Edit History...
sv: Redigera historik...

en: To change this task's time, you have to edit its event history
sv: För att ändra aktivitetens tid, måste du redigera dess händelsehistorik

[ctx: @title:window]
en: Export to File
sv: Exportera till fil

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combosessiontimes)
en: Session Times
sv: Sessionstider

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboalltasks)
en: All Tasks
sv: Alla aktiviteter

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ExportDialog)
en: Export
sv: Exportera

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpPreview)
en: Export Preview
sv: Exportförhandsgranskning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnToClipboard)
en: Copy to Clipboard
sv: Kopiera till klippbordet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSaveAs)
en: Save As...
sv: Spara som...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpReportType)
en: Report Type
sv: Rapporttyp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioTimesCsv)
en: Times as CSV
sv: Tider som CSV

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioHistoryCsv)
en: History as CSV
sv: Historik som CSV

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioTimesText)
en: Times as Text
sv: Tider som text

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, grpDateRange)
en: An inclusive date range for reporting on time card history.  Not enabled when reporting on totals.
sv: Ett omslutande datumintervall för att rapportera tidkortshistorik. Aktiveras inte när totalsummor rapporteras.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpDateRange)
en: Date Range
sv: Datumintervall

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: From:
sv: Från:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: To:
sv: Till:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combodecimalminutes)
en: Hours:Minutes
sv: Timmar:minuter

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combosessiontimes)
en: All Times
sv: Alla tider

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboalltasks)
en: Only Selected
sv: Bara markerade

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, grpDelimiter)
en: The character used to separate one field from another in the output.
sv: Tecknet som används för att skilja ett fält från ett annat i utmatningen.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpDelimiter)
en: Delimiter
sv: Avgränsare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioComma)
en: Comma
sv: Kommatecken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioSemicolon)
en: Semicolon
sv: Semikolon

[ctx: user can set an user defined delimiter]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioOther)
en: Other:
sv: Annat:

[ctx: tabulator delimiter]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioTab)
en: Tab
sv: Tabulator

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioSpace)
en: Space
sv: Mellanslag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, quotesLabel)
en: Quotes:
sv: Citationstecken:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cboQuote)
en: All fields are quoted in the output.
sv: Alla fält citeras i utmatningen.

en: Task
sv: Aktivitet

en: StartTime
sv: Starttid

en: EndTime
sv: Sluttid

en: Comment
sv: Kommentar

[ctx: @info:whatsthis]
en: You can change this task's comment, start time and end time.
sv: Du kan ändra aktivitetens kommentar, starttid och sluttid.

en: This is not a valid Date/Time.
sv: Detta är inte ett giltigt datum eller en giltig tid.

en: Please select a task to delete.
sv: Markera en aktivitet att ta bort.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, HistoryDialog)
en: Edit History
sv: Redigera historik

[ctx: @info:whatsthis]
en: <p>Enter the name of the task here. You can choose it freely.</p>
    <p><i>Example:</i> phone with mother</p>
sv: <p>Ange namnet på aktiviteten här. Det kan väljas fritt.</p>
    <p><i>Exempel:</i> telefonsamtal med mamma</p>

[ctx: @title:group]
en: Auto Tracking
sv: Automatisk följning

en: Could not open "%1".
sv: Kunde inte öppna "%1".

en: Task Totals
sv: Totalt aktiviteter

en: Time
sv: Tid

en: No tasks.
sv: Inga aktiviteter.

[ctx: @info:tooltip]
en: Apply the idle time since %1 to all active
    timers and keep them running.
sv: Ändra all aktiv tidtagning till den overksamma
    tiden sedan %1 och låt dem fortsätta mäta.

[ctx: @action:button]
en: Continue Timing
sv: Återuppta tidtagning

[ctx: @info:tooltip]
en: Stop timing and revert back to the time at %1
sv: Avbryt tidtagning och återgå till tiden %1

[ctx: @action:button]
en: Revert Timing
sv: Låt tidtagning återgå

en: Desktop has been idle since %1. What do you want to do?
sv: Skrivbordet har varit overksamt sedan %1. Vad vill du göra?

note: i18n: ectx: Menu (clock)
en: &Clock
sv: &Klocka

note: i18n: ectx: Menu (task)
en: &Task
sv: Ak&tivitet

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sv: In&ställningar

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

note: i18n: ectx: ToolBar (taskToolBar)
en: Tasks
sv: Aktiviteter

en: KTimeTracker
sv: Ktimetracker

en: KDE Time tracker tool
sv: Tidmätningsverktyg för KDE

en: Copyright © 1997-2019 KTimeTracker developers
sv: Copyright © 1997-2019 Ktimetracker-utvecklarna

[ctx: @info:credit]
en: Current Maintainer (since 2019)
sv: Nuvarande utvecklare (sedan 2019)

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2006-2012)
sv: Underhåll (2006-2012)

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2005-2006)
sv: Underhåll (2005-2006)

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2000-2005)
sv: Underhåll (2000-2005)

[ctx: @info:credit]
en: Original Author
sv: Ursprunglig upphovsman

[ctx: @info:credit]
en: Developer (in 2007)
sv: Utvecklare (under 2007)

[ctx: @info:credit]
en: Developer (1999-2000)
sv: Utvecklare (1999-2000)

[ctx: @info:credit]
en: Developer
sv: Utvecklare

[ctx: @info:shell]
en: Path or URL to iCalendar file to open.
sv: Sökväg eller webbadress till iCalendar-file att öppna.

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure KTimeTracker...
sv: Anpassa Ktimetracker...

[ctx: @title:column]
en: Task Name
sv: Aktivitetsnamn

[ctx: @title:column]
en: Session Time
sv: Sessionstid

[ctx: @title:column]
en: Time
sv: Tid

[ctx: @title:column]
en: Total Session Time
sv: Total sessionstid

[ctx: @title:column]
en: Total Time
sv: Total tid

[ctx: @title:column]
en: Priority
sv: Prioritet

[ctx: @title:column]
en: Percent Complete
sv: Procent färdig

[ctx: @info:whatsthis]
en: The task name is what you call the task, it can be chosen freely.
sv: Aktivitetsnamnet är vad du kallar aktiviteten. Det kan väljas fritt.

[ctx: @info:whatsthis]
en: The session time is the time since you last chose "Start New Session".
sv: Sessionstiden är tiden sedan du senast valde "starta ny session".

[ctx: @info:whatsthis]
en: The total session time is the session time of this task and all its subtasks.
sv: Den totala sessionstiden är sessionstiden för den här aktiviteten och alla dess delaktiviteter.

[ctx: @info:whatsthis]
en: The total time is the time of this task and all its subtasks.
sv: Den totala tiden är tiden för den här aktiviteten och alla dess delaktiviteter.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enabled)
en: Detect desktop as idle after:
sv: Anse att skrivbordet är overksamt efter:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_period) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_autoSavePeriod)
en:  min
sv:  minuter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Minimum desktop active time:
sv: Minimal aktiv tid för skrivbord:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_minActiveTime)
en:  sec
sv:  sek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_promptDelete)
en: Prompt before deleting tasks
sv: Fråga innan aktiviteter tas bort

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_uniTasking)
en: Unitasking - allow only one task to be timed at a time. Does not stop any timer.
sv: Tillåt bara tidtagning av en aktivitet åt gången. Stoppar inte någon tidtagning.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_uniTasking)
en: Allow only one timer at a time
sv: Tillåt bara en tidtagning åt gången

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_trayIcon)
en: Place an icon to the system tray
sv: Placera en ikon i systembrickan

[ctx: title of group box, general options]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General
sv: Allmänt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_decimalFormat)
en: Decimal number format
sv: Decimalt talformat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_configPDA)
en: Choose this if you have a touchscreen and your screen real estate is precious. It will disable the search bar and every click will pop up a context menu.
sv: Välj det här om du har en pekskärm och skärmutrymmet är dyrbart. Det inaktiverar sökraden och varje klick visar en sammanhangsberoende meny.

[ctx: Choose this if you have a touchscreen and your screen real estate is precious.]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_configPDA)
en: Configuration for PDA
sv: Inställning för handdator

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Columns Displayed
sv: Visade kolumner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_displaySessionTime)
en: Session time
sv: Sessionstid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_displayTime)
en: Cumulative task time
sv: Sammanlagd aktivitetstid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_displayTotalSessionTime)
en: Total session time
sv: Total sessionstid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_displayTotalTime)
en: Total task time
sv: Total aktivitetstid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_displayPriority)
en: Priority
sv: Prioritet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_displayPercentComplete)
en: Percent complete
sv: Procent färdig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_autoSave)
en: Save tasks every:
sv: Spara aktiviteter var:

en: Error storing new task. Your changes were not saved. Make sure you can edit your iCalendar file. Also quit all applications using this file and remove any lock file related to its name from ~/.kde/share/apps/kabc/lock/
sv: Fel när ny aktivitet skulle lagras. Dina ändringar sparades inte. Försäkra dig om att du kan redigera din iCalendar-fil. Avsluta också alla program som använder filen, och ta bort eventuella låsfiler relaterade till dess namn från ~/.kde/share/apps/kabc/lock/.

en: Your virtual desktop number is too high, desktop tracking will not work.
sv: Ditt virtuella skrivbordsnummer är för stort. Skrivbordsföljning kommer inte att fungera.

[ctx: @info:progress]
en: Stopping timers...
sv: Stoppar tidtagning...

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Unnamed Task
sv: Namnlös aktivitet

en: Error storing new task. Your changes were not saved. Make sure you can edit your iCalendar file. Also quit all applications using this file and remove any lock file related to its name from ~/.kde/share/apps/kabc/lock/
sv: Fel när ny aktivitet skulle lagras. Dina ändringar sparades inte. Försäkra dig om att du kan redigera din iCalendar-fil. Avsluta också alla program som använder filen, och ta bort eventuella låsfiler relaterade till dess namn från ~/.kde/share/apps/kabc/lock/.

[ctx: @title:window]
en: New Sub Task
sv: Ny underaktivitet

[ctx: @title:window]
en: Edit Task
sv: Redigera aktivitet

en: No task selected.
sv: Ingen aktivitet vald.

en: Are you sure you want to delete the selected task and its entire history?
    Note: All subtasks and their history will also be deleted.
sv: Är du säker på att du vill ta bort den markerade aktiviteten och hela dess historik?
    Observera: Alla delaktiviteter och deras historik kommer också att tas bort.

[ctx: @title:window]
en: Deleting Task
sv: Tar bort aktivitet

en: Error loading "%1": could not find parent (uid=%2)
sv: Fel vid laddning av "%1": kunde inte hitta överliggande objekt (unik identifierare=%2)

[ctx: %1=lock file path]
en: Could not write lock file "%1". Disk full?
sv: Kunde inte skriva låsfilen "%1". Är disken full?

[ctx: %1=destination file path/URL]
en: Failed to save iCalendar file as "%1".
sv: Misslyckades spara iCalender-fil som "%1".

[ctx: @action:inmenu]
en: Start &New Session
sv: Starta &ny session

[ctx: @info:tooltip]
en: Starts a new session
sv: Startar en ny session

[ctx: @info:whatsthis]
en: This will reset the session time to 0 for all tasks, to start a new session, without affecting the totals.
sv: Återställer sessionstiden till 0 för alla aktiviteter, för att starta en ny session utan att påverka totalsummorna.

[ctx: @action:inmenu]
en: Edit History...
sv: Redigera historik...

[ctx: @info:tooltip]
en: Edits history of all tasks of the current document
sv: Redigerar historiken för alla aktiviteter i det nuvarande dokumentet

[ctx: @info:whatsthis]
en: A window will be opened where you can change start and stop times of tasks or add a comment to them.
sv: Ett fönster öppnas där du kan ändra start- och stopptider för aktiviteter, eller lägga till en kommentar om dem.

[ctx: @action:inmenu]
en: &Reset All Times
sv: Åte&rställ alla tider

[ctx: @info:tooltip]
en: Resets all times
sv: Återställer alla tider

[ctx: @info:whatsthis]
en: This will reset the session and total time to 0 for all tasks, to restart from scratch.
sv: Återställer sessions- och totaltiden till 0 för alla aktiviteter, för att starta om från början.

[ctx: @action:inmenu]
en: &Start
sv: &Starta

[ctx: @info:tooltip]
en: Starts timing for selected task
sv: Startar tidtagning för markerad aktivitet

[ctx: @info:whatsthis]
en: This will start timing for the selected task.
    It is even possible to time several tasks simultaneously.
    
    You may also start timing of tasks by double clicking the left mouse button on a given task. This will, however, stop timing of other tasks.
sv: Startar tidtagningen för markerad aktivitet.
    Det är till och med möjligt att ta tid på flera aktiviteter samtidigt.
    
    Du kan också starta tidtagning av aktiviteter genom att dubbelklicka med vänster musknapp på en given aktivitet. Det stoppar dock tidtagning av andra aktiviteter.

[ctx: @action:inmenu]
en: S&top
sv: S&toppa

[ctx: @info:tooltip]
en: Stops timing of the selected task
sv: Stoppar tidtagning av markerad aktivitet

[ctx: @info:whatsthis]
en: Stops timing of the selected task
sv: Stoppar tidtagning av markerad aktivitet

[ctx: @action:inmenu]
en: Focus on Searchbar
sv: Fokusera på sökrad

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets the focus on the searchbar
sv: Ger fokus till sökraden

[ctx: @info:whatsthis]
en: Sets the focus on the searchbar
sv: Ger fokus till sökraden

[ctx: @action:inmenu]
en: Stop &All Timers
sv: Stoppa &all tidtagning

[ctx: @info:tooltip]
en: Stops all of the active timers
sv: Stoppar all aktiverad tidtagning

[ctx: @info:whatsthis]
en: Stops all of the active timers
sv: Stoppar all aktiverad tidtagning

[ctx: @action:inmenu]
en: Track Active Applications
sv: Följ aktiva program

[ctx: @info:tooltip]
en: Auto-creates and updates tasks when the focus of the current window has changed
sv: Skapar och uppdaterar aktiviteter automatiskt när det aktuella fönstrets fokus har ändrats

[ctx: @info:whatsthis]
en: If the focus of a window changes for the first time when this action is enabled, a new task will be created with the title of the window as its name and will be started. If there already exists such an task it will be started.
sv: Om ett fönsters fokus ändras för första gången när åtgärden är aktiverad, skapas och startas en ny aktivitet med fönstrets titel som namn. Om en sådan aktivitet redan finns, startas den.

[ctx: @action:inmenu]
en: &New Task...
sv: &Ny aktivitet...

[ctx: @info:tooltip]
en: Creates new top level task
sv: Skapar en ny toppnivåaktivitet

[ctx: @info:whatsthis]
en: This will create a new top level task.
sv: Skapar en ny toppnivåaktivitet.

[ctx: @action:inmenu]
en: New &Subtask...
sv: Ny &delaktivitet...

[ctx: @info:tooltip]
en: Creates a new subtask to the current selected task
sv: Skapar en ny delaktivitet till aktiviteten som för närvarande är markerad

[ctx: @info:whatsthis]
en: This will create a new subtask to the current selected task.
sv: Skapar en ny delaktivitet till aktiviteten som för närvarande är markerad.

[ctx: @action:inmenu]
en: &Delete
sv: &Ta bort

[ctx: @info:tooltip]
en: Deletes selected task
sv: Tar bort markerad aktivitet

[ctx: @info:whatsthis]
en: This will delete the selected task(s) and all subtasks.
sv: Tar bort markerade aktiviteter och alla deras delaktiviteter.

[ctx: @action:inmenu]
en: &Properties
sv: Egenska&per

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit name or description for selected task
sv: Redigerar namn eller beskrivning för markerad aktivitet

[ctx: @info:whatsthis]
en: This will bring up a dialog box where you may edit the parameters for the selected task.
sv: Visar en dialogruta där du kan redigera den markerade aktivitetens parametrar.

[ctx: @action:inmenu]
en: Edit &Time...
sv: Redigera &tid...

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit time for selected task
sv: Redigerar tid för markerad aktivitet

[ctx: @info:whatsthis]
en: This will bring up a dialog box where you may edit the times for the selected task.
sv: Visar en dialogruta där du kan redigera den markerade aktivitetens tider.

[ctx: @action:inmenu]
en: &Mark as Complete
sv: &Markera som färdig

[ctx: @action:inmenu]
en: &Mark as Incomplete
sv: &Markera som inte färdig

[ctx: @action:inmenu]
en: &Export...
sv: &Exportera...

[ctx: @action:inmenu]
en: Import Tasks From &Planner...
sv: Importera aktiviteter från &Planner...

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Searchbar
sv: Visa sökrad

[ctx: @title:tab]
en: Behavior
sv: Beteende

[ctx: @title:tab]
en: Appearance
sv: Utseende

[ctx: @title:tab]
en: Storage
sv: Lagring

[ctx: @title:window]
en: New Task
sv: Ny aktivitet

[ctx: @info in message box]
en: There is no history yet. Start and stop a task and you will have an entry in your history.
sv: Det finns inte någon historik ännu. Starta och stoppa en aktivitet så ser du en post i historiken.

en: Do you really want to reset the time to zero for all tasks? This will delete the entire history.
sv: Vill du verkligen återställa tiden till noll för alla aktiviteter? Det tar bort hela historiken.

[ctx: @title:window]
en: Confirmation Required
sv: Bekräftelse krävs

[ctx: @action:button]
en: Reset All Times
sv: Återställ alla tider

en: Save failed, most likely because the file could not be locked.
sv: Misslyckades spara, troligen på grund av att filen inte kunde låsas.

en: Could not modify calendar resource.
sv: Kunde inte ändra kalenderresurs.

en: Out of memory--could not create object.
sv: Slut på minne. Kunde inte skapa objekt.

en: UID not found.
sv: Unik identifierare hittades inte.

en: Invalidate date--format is YYYY-MM-DD.
sv: Ogiltigt datum. Formatet är ÅÅÅÅ-MM-DD.

en: Invalid time--format is YYYY-MM-DDTHH:MM:SS.
sv: Ogiltig tid. Formatet är ÅÅÅÅ-MM-DDTHH:MM:SS.

en: Invalid task duration--must be greater than zero.
sv: Ogiltig aktivitetslängd. Den måste vara större än noll.

en: Invalid error number: %1
sv: Ogiltigt felnummer: %1

[ctx: @info:whatsthis]
en: This is ktimetracker, KDE's program to help you track your time. Best, start with creating your first task - enter it into the field where you see "Search or add task".
sv: Det här är Ktimetracker, KDE:s program för att hjälpa dig hålla reda på din tid. Det är bäst att börja med att skapa din första aktivtet: mata in den i fältet där det står "Sök eller lägg till aktivitet".

[ctx: @info:whatsthis]
en: You have already created a task. You can now start and stop timing.
sv: Du har redan skapat en aktivitet. Nu kan du starta och stoppa tidtagning.

en: No active tasks
sv: Inga aktiviteter pågår

[ctx: @title:menu]
en: Columns
sv: Kolumner

[ctx: @info:placeholder]
en: Search or add task
sv: Sök eller lägg till aktivitet

[ctx: @info:whatsthis]
en: This is a combined field. As long as you do not press Enter, it acts as a filter. Then, only tasks that match your input are shown. As soon as you press Enter, your input is used as name to create a new task.
sv: Det här är ett kombinerat fält. Så länge du inte trycker på returtangenten, fungerar det som ett filter, som bara visar aktiviteter som motsvarar det du skriver in. Så snart du trycker på returtangenten, används det du skrivit in för att skapa en ny aktivitet.

[ctx: @item:inmenu Task priority]
en: unspecified
sv: inte angiven

[ctx: @item:inmenu Task priority]
en: 1 (highest)
sv: 1 (högsta)

[ctx: @item:inmenu Task priority]
en: 5 (medium)
sv: 5 (normal)

[ctx: @item:inmenu Task priority]
en: 9 (lowest)
sv: 9 (lägsta)
