libktnef - en to ar translation catalogue (137 entries)

en: Reminder
ar: التذكير

en: Alternate Recipient Allowed
ar: المستلم البديل مسموح

en: Message Class
ar: فئة الرسالة

en: Originator Delivery Report Requested
ar: مُنشئ تقرير التسليم مطلوب

en: Originator Return Address
ar: مُنشئ عنوان العودة

en: Priority
ar: أولوية

en: Read Receipt Requested
ar: مطلوب قراءة الإيصال

en: Recipient Reassignment Prohibited
ar: ممنوع إعادة تعيين المستلم

en: Original Sensitivity
ar: حساسية الأصل

en: Report Tag
ar: وسم التقرير

en: Sensitivity
ar: الحساسية

en: Subject
ar: الموضوع

en: Client Submit Time
ar: وقت إرسال العميل

en: Sent Representing Search Key
ar: أَرسِل مفتاح بحيث التمثيل

en: Subject Prefix
ar: بادئة الموضوع

en: Sent Representing Entry ID
ar: أَرسِل هوية مُدخلة التمثيل

en: Sent Representing Name
ar: أَرسِل اسم التمثيل

en: Message Submission ID
ar: هوية إرسال الرسالة

en: Original Author Name
ar: اسم الكاتب الأصلي

en: Owner Appointment ID
ar: هوية عنوان المالك

en: Response Requested
ar: الرد مطلوب

en: Sent Representing Address Type
ar: أَرسِل نوع عنوان التمثيل

en: Sent Representing E-mail Address
ar: أَرسِل عنوان بريد الإلكتروني  للتمثيل

en: Conversation Topic
ar: موضوع المحادثة

en: Conversation Index
ar: فهرس المحادثة

en: TNEF Correlation Key
ar: TNEF مفتاح ربط

en: Reply Requested
ar: الرد مطلوب

en: Sender Name
ar: اسم المرسل

en: Sender Search Key
ar: مفتاح بحث المُرسل

en: Sender Address Type
ar: نوع عنوان المرسل

en: Sender E-mail Address
ar: عنوان البريد الإلكتروني للمُرسل

en: Delete After Submit
ar: احذف بعد الإرسال

en: Display Bcc
ar: عرض ن.ك.م

en: Display Cc
ar: عرض ن.ك

en: Display To
ar: عرض إلى

en: Message Delivery Time
ar: وقت تسليم الرسالة

en: Message Flags
ar: أعلام الرسالة

en: Message Size
ar: حجم الرسالة

en: Parent Entry ID
ar: هوية أصل المُدخلة

en: Sent-Mail Entry ID
ar: هوية مُدخلة البريد المُرسل

en: Message Recipients
ar: مُستلمون الرسالة

en: Submit Flags
ar: أعلام الإرسال

en: Has Attachment
ar: لديه ملحق

en: Normalized Subject
ar: موضوع مُطبّع

en: Attachment Size
ar: حجم المُرفق

en: Attachment Number
ar: رقم المرفق

en: Access
ar: الوصول

en: Access Level
ar: مستوى الوصول

en: Mapping Signature
ar: تخطيط التوقيع

en: Record Key
ar: مفتاح السجل

en: Store Record Key
ar: تخزين مفتاح السجل

en: Store Entry ID
ar: تخزين هوية المُدخلة

en: Object Type
ar: نوع الكائن

en: Entry ID
ar: هوية المُدخلة

en: Message Body
ar: متن الرّسالة

en: RTF Compressed
ar: RTF مضغوط

en: HTML Message Body
ar: متن رسالة HTML

en: Message ID
ar: هوية الرسالة

en: Parent's Message ID
ar: هوية أصل الرسالة

en: Action
ar: إجراء

en: Action Flag
ar: علم الإجراء

en: Action Date
ar: تاريخ الإجراء

en: Display Name
ar: اسم العرض

en: Creation Time
ar: وقت الإنشاء

en: Last Modification Time
ar: وقت التعديل الأخير

en: Search Key
ar: مفتاح البحث

en: Store Support Mask
ar: تخزين قناع الدعم

en: MDB Provider
ar: مزود MDB

en: Attachment Data
ar: بيانات المُرفق

en: Attachment Encoding
ar: ترميز المُرفق

en: Attachment Extension
ar: امتداد المُرفق

en: Attachment Method
ar: منهج المُرفق

en: Attachment Long File Name
ar: الاسم الطويل لملف المُرفق

en: Attachment Rendering Position
ar: موضع تصيير المُرفق

en: Attachment Mime Tag
ar: وسم Mime للمُرفق

en: Attachment Flags
ar: أعلام المُرفق

en: Account
ar: الحساب

en: Generation
ar: الجيل

en: Given Name
ar: الإسم المعطى

en: Initials
ar: أولي

en: Keyword
ar: الكلمة المفتاح

en: Language
ar: اللغة

en: Location
ar: الموقع

en: Surname
ar: الكُنية

en: Company Name
ar: اسم الشركة

en: Title
ar: العنوان

en: Department Name
ar: اسم القسم

en: Country
ar: البلد

en: Locality
ar: المحلّة

en: State/Province
ar: الولاية/المحافظة

en: Middle Name
ar: الاسم الأوسط

en: Display Name Prefix
ar: بادئة اسم العرض

en: From
ar: من

en: Date Sent
ar: تاريخ الإرسال

en: Date Received
ar: تاريخ الاستقبال

en: Message Status
ar: حالة الرسالة

en: Parent ID
ar: هوية الأصل

en: Conversation ID
ar: هوية المحادثة

en: Body
ar: المتن

en: Attachment Title
ar: عنوان المُرفق

en: Attachment Meta File
ar: الملف الوصفي للمُرفق

en: Attachment Create Date
ar: تاريخ إنشاء المُرفق

en: Attachment Modify Date
ar: تاريخ تعديل المُرفق

en: Date Modified
ar: تاريخ التعديل

en: Attachment Transport File Name
ar: اسم ملف نقل المُرفق

en: Attachment Rendering Data
ar: بيانات تصيير المُرفق

en: MAPI Properties
ar: خصائص MAPI

en: Recipients Table
ar: جدول المُستملون

en: Attachment MAPI Properties
ar: خصائص

en: TNEF Version
ar: إصدار TNEF

en: OEM Code Page
ar: رمز الصفحة OEM

en: Contact File Under
ar: المُراسَل تحت الملف

en: Contact Last Name And First Name
ar: الاسم الأول والأخير للمُراسَل

en: Contact Company And Full Name
ar: الاسم الكامل والشركة للمُراسَل

en: Contact EMail-1 Full
ar: البريد الإلكتروني - 1 الكامل للمُراسَل

en: Contact EMail-1 Address Type
ar: البريد الإلكتروني - 1 للمُراسَل

en: Contact EMail-1 Address
ar: عنوان البريد الإلكتروني - 1 للمُراسَل

en: Contact EMail-1 Display Name
ar: اسم العرض للبريد الإلكتروني - 1 للمُراسَل

en: Contact EMail-1 Entry ID
ar: هوية المُدخلة للبريد الإلكتروني - 1 للمُراسَل

en: Contact EMail-2 Full
ar: البريد الإلكتروني - 2 الكامل للمُراسَل

en: Contact EMail-2 Address Type
ar: نوع البريد الإلكتروني - 2 للمُراسَل

en: Contact EMail-2 Address
ar: عنوان البريد الإلكتروني - 2 للمُراسَل

en: Contact EMail-2 Display Name
ar: اسم العرض للبريد الإلكتروني - 2 للمُراسَل

en: Contact EMail-2 Entry ID
ar: هوية المُدخلة للبريد الإلكتروني - 2 للمُراسَل

en: Appointment Location
ar: موقع الموعد

en: Appointment Start Date
ar: تاريخ بداية الموعد

en: Appointment End Date
ar: تاريخ نهاية الموعد

en: Appointment Duration
ar: مدة الموعد

en: Appointment Response Status
ar: حالة استجابة الموعد

en: Appointment Is Recurring
ar: الموعد يُكرر

en: Appointment Recurrence Type
ar: نوعية تكرار الموعد

en: Appointment Recurrence Pattern
ar: نمط تكرار الموعد

en: Reminder Time
ar: وقت التذكير

en: Reminder Set
ar: ضبط التذكير

en: Start Date
ar: تاريخ البدء

en: End Date
ar: تاريخ الإنتهاء

en: Reminder Next Time
ar: الوقت التالي للتذكير
