libktnef - en to ja translation catalogue (142 entries)

en: Reminder
ja: リマインダ

en: Alternate Recipient Allowed
ja: 代わりの受取人を許可

en: Message Class
ja: メッセージクラス

en: Originator Delivery Report Requested
ja: 送信者が送達通知を要求

en: Originator Return Address
ja: 送信者の返信アドレス

en: Priority
ja: 優先度

en: Read Receipt Requested
ja: 開封通知を要求

en: Recipient Reassignment Prohibited
ja: 受取人再割り当てを禁止

en: Original Sensitivity
ja: オリジナルの感度

en: Report Tag
ja: レポートタグ

en: Sensitivity
ja: 感度

en: Subject
ja: 件名

en: Client Submit Time
ja: クライアントの送信時間

en: Sent Representing Search Key
ja: 代理検索キーを送信

en: Subject Prefix
ja: 件名接頭辞

en: Sent Representing Entry ID
ja: 代理エントリ ID を送信

en: Sent Representing Name
ja: 代理名を送信

en: Message Submission ID
ja: メッセージ送信 ID

en: Original Author Name
ja: オリジナルの作者名

en: Owner Appointment ID
ja: 所有者のアポイントメント ID

en: Response Requested
ja: 応答を要求

en: Sent Representing Address Type
ja: 代理アドレスタイプを送信

en: Sent Representing E-mail Address
ja: 代理メールアドレスを送信

en: Conversation Topic
ja: 対話トピックス

en: Conversation Index
ja: 対話インデックス

en: TNEF Correlation Key
ja: TNEF 相関キー

en: Reply Requested
ja: 返信要求

en: Sender Name
ja: 送信者名

en: Sender Search Key
ja: 送信者検索キー

en: Sender Address Type
ja: 送信者アドレスタイプ

en: Sender E-mail Address
ja: 送信者メールアドレス

en: Delete After Submit
ja: 送信後削除

en: Display Bcc
ja: 表示 BCC

en: Display Cc
ja: 表示 CC

en: Display To
ja: To を表示

en: Message Delivery Time
ja: メッセージ送達時間

en: Message Flags
ja: メッセージフラグ

en: Message Size
ja: メッセージサイズ

en: Parent Entry ID
ja: 親エントリ ID

en: Sent-Mail Entry ID
ja: 送信済みメールエントリ ID

en: Message Recipients
ja: メッセージ受信者

en: Submit Flags
ja: 送信フラグ

en: Has Attachment
ja: 添付ファイルあり

en: Normalized Subject
ja: 正規化件名

en: RTF In Sync
ja: RTF 同期中

en: Attachment Size
ja: 添付ファイルサイズ

en: Attachment Number
ja: 添付ファイル番号

en: Access
ja: アクセス

en: Access Level
ja: アクセスレベル

en: Mapping Signature
ja: マッピング署名

en: Record Key
ja: 記録キー

en: Store Record Key
ja: 記録キーの保存

en: Store Entry ID
ja: エントリ ID の保存

en: Object Type
ja: オブジェクトタイプ

en: Entry ID
ja: エントリ ID

en: Message Body
ja: メッセージ本体

en: RTF Sync Body CRC
ja: RTF 同期 Body CRC

en: RTF Sync Body Count
ja: RTF 同期 Body 数

en: RTF Sync Body Tag
ja: RTF 同期 Body タグ

en: RTF Compressed
ja: RTF 圧縮

en: RTF Sync Prefix Count
ja: RTF 同期前置数

en: RTF Sync Trailing Count
ja: RTF 同期後置数

en: HTML Message Body
ja: HTML メッセージ本文

en: Message ID
ja: メッセージ ID

en: Parent's Message ID
ja: 親メッセージ ID

en: Action
ja: 動作

en: Action Flag
ja: 動作フラグ

en: Action Date
ja: 動作日付

en: Display Name
ja: 表示名

en: Creation Time
ja: 作成日時

en: Last Modification Time
ja: 最終修正時間

en: Search Key
ja: 検索キー

en: Store Support Mask
ja: サポートマスクの保存

en: MDB Provider
ja: MOB プロバイダ

en: Attachment Data
ja: 添付ファイルデータ

en: Attachment Encoding
ja: 添付ファイルエンコーディング

en: Attachment Extension
ja: 添付ファイル拡張

en: Attachment Method
ja: 添付ファイルメソッド

en: Attachment Long File Name
ja: ロングファイルネームで添付

en: Attachment Rendering Position
ja: 添付レンダリング位置

en: Attachment Mime Tag
ja: 添付ファイルの MIME タグ

en: Attachment Flags
ja: 添付ファイルのフラグ

en: Account
ja: アカウント

en: Generation
ja: 生成

en: Given Name
ja: 名 (Given Name)

en: Initials
ja: イニシャル

en: Keyword
ja: キーワード

en: Language
ja: 言語

en: Location
ja: 場所

en: Surname
ja: 姓

en: Company Name
ja: 会社名

en: Title
ja: 肩書

en: Department Name
ja: 部署名

en: Country
ja: 国

en: Locality
ja: 区市町村

en: State/Province
ja: 州/県

en: Middle Name
ja: ミドルネーム

en: Display Name Prefix
ja: 表示名の接頭辞

en: Date Sent
ja: 送信日付

en: Date Received
ja: 受信日付

en: Message Status
ja: メッセージ状態

en: Parent ID
ja: 親 ID

en: Conversation ID
ja: 対話 ID

en: Body
ja: 本体

en: Attachment Title
ja: 添付ファイルのタイトル

en: Attachment Meta File
ja: 添付ファイルのメタファイル

en: Attachment Create Date
ja: 添付ファイルの作成日付

en: Attachment Modify Date
ja: 添付ファイルの更新日付

en: Date Modified
ja: 修正日付

en: Attachment Transport File Name
ja: 添付運搬ファイル名

en: Attachment Rendering Data
ja: 添付レンダリングデータ

en: MAPI Properties
ja: MAPI プロパティ

en: Recipients Table
ja: 受信者 テーブル

en: Attachment MAPI Properties
ja: 添付 MAPI プロパティ

en: TNEF Version
ja: TNEF バージョン

en: OEM Code Page
ja: OEM コードページ

en: Contact File Under
ja: 連絡先ファイル

en: Contact Last Name And First Name
ja: 連絡先の名字および名前

en: Contact Company And Full Name
ja: 連絡先の会社名および氏名

en: Contact EMail-1 Full
ja: 連絡先 EMail-1 のフルネーム

en: Contact EMail-1 Address Type
ja: 連絡先 EMail-1 のアドレスタイプ

en: Contact EMail-1 Address
ja: 連絡先 EMail-1 のアドレス

en: Contact EMail-1 Display Name
ja: 連絡先 EMail-1 の表示名

en: Contact EMail-1 Entry ID
ja: 連絡先 EMail-1 のエントリ ID

en: Contact EMail-2 Full
ja: 連絡先 EMail-2 のフルネーム

en: Contact EMail-2 Address Type
ja: 連絡先 EMail-2 のアドレスタイプ

en: Contact EMail-2 Address
ja: 連絡先 EMail-2 のアドレス

en: Contact EMail-2 Display Name
ja: 連絡先 EMail-2 の表示名

en: Contact EMail-2 Entry ID
ja: 連絡先 EMail-2 のエントリ ID

en: Appointment Location
ja: アポイントメントの場所

en: Appointment Start Date
ja: アポイントメントの開始日付

en: Appointment End Date
ja: アポイントメントの終了日付

en: Appointment Duration
ja: アポイントメント持続時間

en: Appointment Response Status
ja: アポイントメント応答状態

en: Appointment Is Recurring
ja: アポイントメントは繰り返されます

en: Appointment Recurrence Type
ja: アポイントメント繰り返しタイプ

en: Appointment Recurrence Pattern
ja: アポイントメント繰り返しパターン

en: Reminder Time
ja: リマインダ時間

en: Reminder Set
ja: リマインダセット

en: Start Date
ja: 開始日時

en: End Date
ja: 終了日時

en: Reminder Next Time
ja: 今度のリマインダ
