libktnef - en to pt translation catalogue (143 entries)

en: Reminder
pt: Chamada de Atenção

en: Alternate Recipient Allowed
pt: Destinatário Alternativo Permitido

en: Message Class
pt: Classe da Mensagem

en: Originator Delivery Report Requested
pt: Relatório de Entrega do Autor Pedido

en: Originator Return Address
pt: Endereço de Resposta do Autor

en: Priority
pt: Prioridade

en: Read Receipt Requested
pt: Confirmação de Leitura Pedida

en: Recipient Reassignment Prohibited
pt: Nova Atribuição do Destinatário Proibida

en: Original Sensitivity
pt: Importância Original

en: Report Tag
pt: Marcação do Relatório

en: Sensitivity
pt: Importância

en: Subject
pt: Assunto

en: Client Submit Time
pt: Tempo de Envio do Cliente

en: Sent Representing Search Key
pt: Chave de Procura Representante Enviada

en: Subject Prefix
pt: Prefixo do Assunto

en: Sent Representing Entry ID
pt: ID do Item Representante Enviado

en: Sent Representing Name
pt: Nome Representante Enviado

en: Message Submission ID
pt: ID de Envio da Mensagem

en: Original Author Name
pt: Nome do Autor Original

en: Owner Appointment ID
pt: ID do Compromisso do Dono

en: Response Requested
pt: Resposta Pedida

en: Sent Representing Address Type
pt: Tipo de Endereço Representante Enviado

en: Sent Representing E-mail Address
pt: Endereço de E-mail Representante Enviado

en: Conversation Topic
pt: Tópico da Conversa

en: Conversation Index
pt: Índice da Conversação

en: TNEF Correlation Key
pt: Chave de Correlação do TNEF

en: Reply Requested
pt: Resposta Pedida

en: Sender Name
pt: Nome do Remetente

en: Sender Search Key
pt: Chave de Procura do Remetente

en: Sender Address Type
pt: Tipo de Endereço do Remetente

en: Sender E-mail Address
pt: Endereço de E-mail do Remetente

en: Delete After Submit
pt: Remover Após Enviar

en: Display Bcc
pt: Mostrar o BCC

en: Display Cc
pt: Mostrar o CC

en: Display To
pt: Mostrar o Para

en: Message Delivery Time
pt: Tempo de Entrega da Mensagem

en: Message Flags
pt: Opções da Mensagem

en: Message Size
pt: Tamanho da Mensagem

en: Parent Entry ID
pt: ID do Item-Pai

en: Sent-Mail Entry ID
pt: ID do Item Enviado

en: Message Recipients
pt: Destinatários da Mensagem

en: Submit Flags
pt: Opções do Envio

en: Has Attachment
pt: Tem Anexo

en: Normalized Subject
pt: Assunto Normalizado

en: RTF In Sync
pt: RTF em Sinc.

en: Attachment Size
pt: Tamanho do Anexo

en: Attachment Number
pt: Número do Anexo

en: Access
pt: Acesso

en: Access Level
pt: Nível de Acesso

en: Mapping Signature
pt: Assinatura do Mapeamento

en: Record Key
pt: Chave do Registo

en: Store Record Key
pt: Guardar a Chave do Registo

en: Store Entry ID
pt: ID do Item Guardado

en: Object Type
pt: Tipo de Objecto

en: Entry ID
pt: ID do Item

en: Message Body
pt: Corpo da Mensagem

en: RTF Sync Body CRC
pt: RTF Sinc CRC Corpo

en: RTF Sync Body Count
pt: RTF Sinc. Quantidade Corpo

en: RTF Sync Body Tag
pt: RTF Sinc Opção Corpo

en: RTF Compressed
pt: RTF Comprimido

en: RTF Sync Prefix Count
pt: RTF Sinc Quantidade Prefixo

en: RTF Sync Trailing Count
pt: RTF Sinc Quantidade Restante

en: HTML Message Body
pt: Corpo da Mensagem em HTML

en: Message ID
pt: ID da Mensagem

en: Parent's Message ID
pt: ID da Mensagem-Mãe

en: Action
pt: Acção

en: Action Flag
pt: Opção da Acção

en: Action Date
pt: Data da Acção

en: Display Name
pt: Nome a Mostrar

en: Creation Time
pt: Hora de Criação

en: Last Modification Time
pt: Hora de Última Modificação

en: Search Key
pt: Chave da Procura

en: Store Support Mask
pt: Máscara de Suporte da Gravação

en: MDB Provider
pt: Fornecedor do MDB

en: Attachment Data
pt: Dados do Anexo

en: Attachment Encoding
pt: Codificação do Anexo

en: Attachment Extension
pt: Extensão do Anexo

en: Attachment Method
pt: Método do Anexo

en: Attachment Long File Name
pt: Nome Longo do Ficheiro do Anexo

en: Attachment Rendering Position
pt: Posição do Desenho do Anexo

en: Attachment Mime Tag
pt: Opção MIME do Anexo

en: Attachment Flags
pt: Opções do Anexo

en: Account
pt: Conta

en: Generation
pt: Geração

en: Given Name
pt: Nome Próprio

en: Initials
pt: Iniciais

en: Keyword
pt: Palavra-Chave

en: Language
pt: Língua

en: Location
pt: Localização

en: Surname
pt: Apelido

en: Company Name
pt: Nome da Companhia

en: Title
pt: Título

en: Department Name
pt: Nome do Departamento

en: Country
pt: País

en: Locality
pt: Localidade

en: State/Province
pt: Estado/Província

en: Middle Name
pt: Nome do Meio

en: Display Name Prefix
pt: Mostrar o Prefixo do Nome

en: From
pt: De

en: Date Sent
pt: Data Enviado

en: Date Received
pt: Data Recebido

en: Message Status
pt: Estado da Mensagem

en: Parent ID
pt: ID do Pai

en: Conversation ID
pt: ID da Conversa

en: Body
pt: Conteúdo

en: Attachment Title
pt: Título do Anexo

en: Attachment Meta File
pt: Meta-Ficheiro do Anexo

en: Attachment Create Date
pt: Data da Criação do Anexo

en: Attachment Modify Date
pt: Data da Modificação do Anexo

en: Date Modified
pt: Modificado Em

en: Attachment Transport File Name
pt: Nome do Ficheiro Temporário do Anexo

en: Attachment Rendering Data
pt: Dados de Desenho do Anexo

en: MAPI Properties
pt: Propriedades da MAPI

en: Recipients Table
pt: Tabela dos Destinatários

en: Attachment MAPI Properties
pt: Propriedades de MAPI do Anexo

en: TNEF Version
pt: Versão TNEF

en: OEM Code Page
pt: Página de Código OEM

en: Contact File Under
pt: Ficheiro de Contacto Sob

en: Contact Last Name And First Name
pt: Último e Primeiro Nome do Contacto

en: Contact Company And Full Name
pt: Nome Completo e Empresa do Contacto

en: Contact EMail-1 Full
pt: E-Mail 1 Completo do Contacto

en: Contact EMail-1 Address Type
pt: Tipo de Endereço de E-Mail 1 do Contacto

en: Contact EMail-1 Address
pt: Endereço de E-Mail 1 do Contacto

en: Contact EMail-1 Display Name
pt: Nome Apresentado do E-Mail 1 do Contacto

en: Contact EMail-1 Entry ID
pt: ID do Item do E-Mail 1 do Contacto

en: Contact EMail-2 Full
pt: E-Mail 2 Completo do Contacto

en: Contact EMail-2 Address Type
pt: Tipo de Endereço de E-Mail 2 do Contacto

en: Contact EMail-2 Address
pt: Endereço de E-Mail 2 do Contacto

en: Contact EMail-2 Display Name
pt: Nome Apresentado do E-Mail 2 do Contacto

en: Contact EMail-2 Entry ID
pt: ID do Item do E-Mail 2 do Contacto

en: Appointment Location
pt: Localização do Compromisso

en: Appointment Start Date
pt: Data Inicial do Compromisso

en: Appointment End Date
pt: Data Final do Compromisso

en: Appointment Duration
pt: Duração do Compromisso

en: Appointment Response Status
pt: Estado da Resposta do Compromisso

en: Appointment Is Recurring
pt: O Compromisso É Recorrente

en: Appointment Recurrence Type
pt: Tipo de Recorrência do Compromisso

en: Appointment Recurrence Pattern
pt: Padrão de Recorrência do Compromisso

en: Reminder Time
pt: Hora do Aviso

en: Reminder Set
pt: Aviso Programado

en: Start Date
pt: Data Inicial

en: End Date
pt: Data Final

en: Reminder Next Time
pt: Próximo Aviso
