ktorrent - en to da translation catalogue (1148 entries)

en: KTorrent is unable to accept connections because the TCP port %1 is already in use by another program.
da: KTorrent kan ikke acceptere forbindelser, da TCP-porten %1 allerede er i brug af et andet program.

en: KTorrent is unable to accept connections because the UDP port %1 is already in use by another program.
da: KTorrent kan ikke acceptere forbindelser, da UDP-porten %1 allerede er i brug af et andet program.

en: Opening the torrent <b>%1</b>, would share one or more files with the following torrents. Torrents are not allowed to write to the same files.
da: Åbning af torrenten <b>%1</b> ville medføre deling af én eller flere filer med følgende torrents. Torrents må ikke skrive til de samme filer.

en: KTorrent is running one or more torrents
da: KTorrent kører en eller flere torrents

en: Cannot create torrent: %1
da: Kan ikke oprette torrent: %1

en: One or more storage volumes are not mounted. In order to start this torrent, they need to be mounted.
da: En eller flere lagringsenheder er ikke monteret. For at starte denne torrent skal de være monteret.

en: Retry
da: Prøv igen

en: Storage volume %1 is not mounted
da: Lagringsenheden %1 er ikke monteret

en: Storage volumes %1 are not mounted
da: Lagringsenhederne %1 er ikke monteret

en: Several data files of the torrent "%1" are missing. 
    Do you want to recreate them, or do you want to not download them?
da: Flere datafiler fra torrenten "%1" mangler. 
    Vil du oprette dem, eller vil du ikke downloade dem?

en: Data files are missing
da: Datafiler mangler

en: Cannot deselect missing files: %1
da: Kan ikke fravælge manglende filer: %1

en: Cannot recreate missing files: %1
da: Kan ikke genoprette manglende filer: %1

en: The file where the data is saved of the torrent "%1" is missing.
    Do you want to recreate it?
da: Filen, hvor data fra torrenten "%1" gemmes, mangler.
    Vil du oprette den?

en: Data file is missing
da: Datafil mangler

en: Cannot recreate data file: %1
da: Kan ikke genoprette datafil: %1

en: Invalid magnet bittorrent link: %1
da: Ugyldigt magnet bittorrent-link: %1

en: You are attempting to download a magnet link, and DHT is not enabled. For optimum results enable DHT.
da: Du forsøger at downloade et magnet-link, og DHT er ikke aktiveret. Aktivér DHT for at opnå de bedste resultater.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Enter the IP address or hostname and port number of the peer you wish to add:
da: Indtast IP-adresse eller værtsnavn og portnummer på den peer, du vil tilføje:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_ip)
en: <p>The IP address or hostname of the peer you want to connect to, should be put here.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Note:</span> We accept both IPv4 and IPv6 addresses</p>
da: <p>IP-adressen eller værtsnavnet for den peer du vil forbinde til, skal angives her.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Bemærk:</span> Vi accepterer både IPv4- og IPv6-adresser</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_tracker) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_node) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_webseed) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: Add
da: Tilføj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, close_button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_close)
en: Close
da: Luk

en: Show a file tree
da: Vis et filtræ

en: Show a file list
da: Vis en filliste

en: Opening %1
da: Åbner %1

en: Some files of this torrent have been found in the completed downloads directory. Do you want to import these files and use the completed downloads directory as the location?
da: Nogle filer i denne torrent er blevet fundet i mappen med færdige downloads. Vil du importere disse filer og bruge mappen med færdige downloads som placering?

en: All files of this torrent have been found in the completed downloads directory. Do you want to import these files and use the completed downloads directory as the location?
da: Alle filer i denne torrent er blevet fundet i mappen med færdige downloads. Vil du importere disse filer og bruge mappen med færdige downloads som placering?

en: The file <b>%1</b> was found in the completed downloads directory. Do you want to import this file?
da: Filen <b>%1</b> blev fundet i mappen med færdige downloads. Vil du importere denne fil?

en: The directory %1 does not exist, do you want to create it?
da: Mappen %1 findes ikke, vil du oprette den?

en: You have deselected the following existing files. You will lose all data in these files, are you sure you want to do this?
da: Du har afmarkeret følgende eksisterende filer. Al data i disse filer vil gå tabt. Vil du virkelig gøre dette?

en: Yes, delete the files
da: Ja, slet filerne

en: No, keep the files
da: Nej, behold filerne

en: Opening the torrent <b>%1</b>, would share one or more files with the following torrents. Torrents are not allowed to write to the same files. Please select a different location.
da: Åbning af torrenten <b>%1</b> ville medføre deling af én eller flere filer med følgende torrents. Torrents må ikke skrive til de samme filer. Vælg venligst en anden placering.

en: All Torrents
da: Alle torrents

en: <b>Unable to determine free space</b>
da: <b>Kan ikke bestemme ledig plads</b>

en: %1 (%2 in use by existing files)
da: %1 (%2 i brug via eksisterende filer)

[ctx: We are %1 bytes short of what we need]
en: %1 short
da: %1 for lidt

en: Existing files: <b>None</b>
da: Eksisterende filer: <b>Ingen</b>

en: Existing files: <b>All</b>
da: Eksisterende filer: <b>Alle</b>

en: Existing files: <b>%1</b> of <b>%2</b>
da: Eksisterende filer: <b>%1</b> ud af <b>%2</b>

en: Existing file: <b>No</b>
da: Eksisterende fil: <b>Nej</b>

en: Existing file: <b>Yes</b>
da: Eksisterende fil: <b>Ja</b>

en: Clear History
da: Ryd historik

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FileSelectDlg)
en: Select Which Files You Want to Download
da: Markér filerne du vil downloade

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_use_custom_download_location)
en: Download to:
da: Download til:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_download_location_history)
en: History of all recently used download locations
da: Historik over alle nyligt anvendte downloadplaceringer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_moveCompleted)
en: Moves the files to the specified location when the torrent finishes downloading.
da: Flytter filerne til den angivne placeringen når torrenten er færdig med at downloade.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, move_on_completion_enabled) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_moveCompleted) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_move_on_completion)
en: Move when completed to:
da: Når færdig flyt til:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_move_when_completed_history)
en: History of all recently used move when completed locations
da: Historik over alle nyligt anvendte placeringer til "Når gennemført flyt til"

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Text encoding:
da: Tekstkodning:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, m_file_view)
en: All files in the torrent, you can change them by double clicking on them.
da: Alle filer i torrenten, du kan ændre dem ved at dobbeltklikke på dem.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_select_all)
en: Select &All
da: Markér &alle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_select_none)
en: Select &None
da: Markér &ingen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_invert_selection)
en: Invert Selection
da: Invertér markering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_collapse_all) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCollapseAll)
en: Collapse All
da: Fold alle sammen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_expand_all) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnExpandAll)
en: Expand All
da: Fold alle ud

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_existing_found)
en: No existing files are found
da: Ingen eksisterende filer fundet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_options) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Options
da: Indstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Group:
da: Gruppe:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_skip_data_check)
en: <p>When existing files have been found, skip the data check and assume that the files are fully downloaded.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Note: </span>only do this when you are absolutely sure.</p>
da: <p>Når eksisterende filer er blevet fundet, skippes datatjek og det antages at filerne er fuldt downloadet.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Bemærk: </span>Gør kun dette hvis du er helt sikker.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_skip_data_check)
en: Skip data check if existing files are found
da: Skip datatjek, hvis eksisterende filer findes

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Disk Space
da: Diskplads

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Required:
da: Kræves:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Available:
da: Tilgængelig:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: After download:
da: Efter download:

en: Cannot load the torrent file: %1
da: Kan ikke indlæse torrent-filen: %1

en: Cannot open %1: %2
da: Kan ikke åbne %1: %2

en: Failed to create %1: %2
da: Kunne ikke oprette %1: %2

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ImportDialog)
en: Import an existing torrent
da: Importér en eksisterende torrent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select the torrent file and the data which belongs with it.
da: Vælg torrentfilen og de tilhørende data.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_import_btn)
en: &Import
da: &Importér

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_cancel_btn)
en: Ca&ncel
da: &Annullér

en: Select the directory where the data now is.
da: Vælg mappen hvor data er nu.

en: The data files are not present in the location you selected. Do you want to create all the files in the selected directory?
da: Datafilerne er ikke til stede på den placering, du valgte. Vil du oprette alle filerne i den valgte mappe?

en: Not all files were found in the new location; some are still missing. Do you want to create the missing files in the selected directory?
da: Ikke alle filer blev fundet på den nye placering, nogle mangler stadig. Vil du oprette de manglende filer i den valgte mappe?

en: The data file is not present in the location you selected. Do you want to create the file in the selected directory?
da: Datafilen er ikke på den placering, du valgte. Vil du oprette filen i den valgte mappe?

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, MissingFilesDlg)
en: Files are missing
da: Filer mangler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_text)
en: The following files are missing:
da: Følgende filer mangler:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_recreate)
en: They are no longer there, recreate them.
da: De er der ikke længere, genopret dem.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_recreate)
en: Recreate
da: Genopret

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_dnd)
en: Do not download the missing files.
da: Download ikke de manglende filer.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_dnd)
en: Do Not Download
da: Download ikke

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_select_new)
en: The files have been moved to another location, select the new location.
da: Filerne er blevet flyttet til en anden placering, vælg den nye placering.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_select_new)
en: Select New Location
da: Vælg nyt sted

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_cancel)
en: Cancel, do not start the torrent.
da: Annullér. Start ikke torrenten.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancel_button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_cancel)
en: Cancel
da: Annullér

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PasteDlgBase)
en: Open an URL
da: Åbn en URL

en: Invalid URL: %1
da: Ugyldig URL: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_silently) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openSilently)
en: Open silently
da: Åbn tavst

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SpeedLimitsDlg)
en: Speed Limits
da: Hastighedsgrænser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_main_caption)
en: Speed limits for individual torrents (double click to edit):
da: Hastighedsgrænser for hver enkelt torrent (dobbeltklik for at redigere):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Global Limits
da: Globale grænser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Maximum download speed:
da: Maksimal downloadhastighed:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_download_rate) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_upload_rate) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_max_download_rate) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_max_uploa
en: No limit
da: Ingen grænse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum upload speed:
da: Maksimal uploadhastighed:

en: Download Limit
da: Downloadgrænse

en: Upload Limit
da: Uploadgrænse

en: Assured Download Speed
da: Sikret downloadhastighed

en: Assured Upload Speed
da: Sikret uploadhastighed

en: No assured speed
da: Ingen sikret hastighed

en: Create A Torrent
da: Opret en torrent

en: Only HTTP is supported for webseeding.
da: Kun HTTP understøttes til web-seedning.

en: You must select a file or a folder.
da: Du skal vælge en fil eller en mappe.

en: You have not added a tracker, are you sure you want to create this torrent?
da: Du har ikke tilføjet en tracker. Vil du virkelig oprette denne torrent?

en: You must add at least one node.
da: Du skal tilføje mindst en knude.

en: Choose a file to save the torrent
da: Vælg en fil torrenten skal gemmes til

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, TorrentCreatorDlg)
en: Create a torrent
da: Opret en torrent

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: File or directory to create torrent from:
da: Fil eller mappe torrenten skal oprettes fra:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_selectDirectory)
en: Select Directory
da: Vælg mappe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_selectFile)
en: Select File
da: Vælg fil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Size of each chunk:
da: Størrelse af hvert stykke:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_start_seeding)
en: Start seeding
da: Start seedning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_private)
en: Private torrent (DHT not allowed)
da: Privat torrent (DHT ikke tilladt)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_dht)
en: Decentralized (DHT only)
da: Decentraliseret (kun DHT)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_addToGroup)
en: Add torrent to group:
da: Føj torrent til gruppe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_tracker) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_node) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_webseed) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove
da: Fjern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_move_up)
en: Move Up
da: Flyt op

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_move_down)
en: Move Down
da: Flyt ned

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_dht_tab)
en: DHT Nodes
da: DHT-knuder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Node:
da: Knude:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_node_list)
en: IP or Hostname
da: IP eller værtsnavn

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Web Seeds
da: Web-seedninger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Comments:
da: Kommentarer:

en: Policy for the %1 group
da: Politik for %1-gruppen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_default_location_enabled) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, m_default_location)
en: Default save location for torrents from this group. <br/><br/>This is only used in the file selection dialog, when you change the group, the download location in the dialog will be set to this. You can still override it, if you want to.
da: Standard gemmeplacering for torrents fra denne gruppe. <br/><br/>Dette bruges kun i filvælgerdialogen. Når du skifter gruppe vil downloadplaceringen i dialogen blive sat til dette. Du kan stadig tilsidesætte det hvis du vil.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_default_location_enabled) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useSaveDir)
en: Default save location:
da: Standard gemmeplacering:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_default_move_on_completion_enabled)
en: Default move when completed location:
da: Standard for "Når gennemført flyt til":

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, m_default_move_on_completion_location)
en: Default move on completion location for torrents from this group. <br/><br/>This is only used in the file selection dialog, when you change the group, the move when completed location in the dialog will be set to this. You can still override it, if you want to.
da: Standardplacering for flyt-gennemførte-torrents fra denne gruppe. <br/><br/>Dette bruges kun i filvælgerdialogen. Når du skifter gruppe vil placeringen for flytning ved gennemførsel blive sat til dette. Du kan stadig tilsidesætte det hvis du vil.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Default settings for torrents which are added to the group.
da: Standardindstillinger for torrents som føjes til gruppen.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Torrent Limits
da: Torrent-begrænsninger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum download rate:
da: Maksimal downloadrate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Maximum upload rate:
da: Maksimal uploadrate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximum seed time:
da: Maksimal tid at seede:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, m_max_seed_time) i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, time_limit)
en:  Hours
da:  Timer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Maximum share ratio:
da: Maksimalt delingsforhold:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_only_new)
en: When this is enabled, these settings will only be applied when a torrent is added to the group in the file selection dialog or the torrent creation dialog.<p>
    If this is not enabled, the settings will always be applied when you add a torrent to this group.
da: Når dette er aktiveret, vil disse indstillinger kun blive anvendt når en torrent føjes til gruppen i filvælgerdialogen eller dialogen til oprettelse af torrents.<p>
    Hvis dette ikke er aktiveret, vil indstillingerne altid blive anvendt når du føjer en torrent til denne gruppe.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_only_new)
en: Apply settings only for newly opened or created torrents
da: Anvend kun indstillinger for nyligt åbnede eller oprettede torrents

en: Open a new tab
da: Åbn et nyt faneblad

en: Close the current tab
da: Luk dette faneblad

en: Edit Group Policy
da: Redigér gruppepolitik

en: Open In New Tab
da: Åbn i nyt faneblad

en: New Group
da: Ny gruppe

en: Edit Name
da: Redigér navn

en: Remove Group
da: Fjern gruppe

en: Group Policy
da: Gruppepolitik

en: Please enter the group name.
da: Angiv gruppenavnet.

en: The group %1 already exists.
da: Gruppen %1 findes allerede.

en: Custom Groups
da: Brugerdef. grupper

en: Open Location
da: Åbn sted

en: Create a new torrent
da: Opret en ny torrent

en: Open a torrent
da: Åbn en torrent

en: Open Silently
da: Åbn tavst

en: Open a torrent without asking any questions
da: Åbn en torrent uden at stille spørgsmål

en: Open URL
da: Åbn URL

en: Open a URL which points to a torrent, magnet links are supported
da: Åbn en URL som peger på en torrent. Magnet-links understøttes

en: IP Filter
da: IP-filter

en: Show the list of blocked IP addresses
da: Vis listen over blokerede IP-adresser

en: Import Torrent
da: Importér torrent

en: Import a torrent
da: Importér en torrent

en: Show/Hide KTorrent
da: Vis/skjul KTorrent

en: IP Filter List
da: IP-filterliste

en: Invalid IP address <b>%1</b>. IP addresses must be in the format 'XXX.XXX.XXX.XXX'.<br/><br/>You can also use wildcards like '127.0.0.*' or specify ranges like '200.10.10.0-200.10.10.40'.
da: Ugyldig IP-adresse <b>%1</b>. IP-adresser skal være i formatet "XXX.XXX.XXX.XXX".<br/><br/>Du kan også bruge jokertegn såsom "127.0.0.*" eller angive intervaller såsom "200.10.10.0-200.10.10.40".

en: Choose a file
da: Vælg en fil

en: Text files
da: Tekstfiler

en: Choose a filename to save under
da: Vælg et filnavn at gemme til

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, IPFilterWidget)
en: KTorrent Blacklisted Peers
da: Peers sortlistet af KTorrent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Add peer:
da: Tilføj peer:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_ip_to_add)
en: IP addresses must be in the format 'XXX.XXX.XXX.XXX'.
                                            
    You can also use wildcards like '127.0.0.*' or specify ranges like '200.10.10.0-200.10.10.40'.
da: IP-adresser skal være i formatet "XXX.XXX.XXX.XXX".
                                            
    Du kan også bruge jokertegn såsom "127.0.0.*" eller angive intervaller såsom "200.10.10.0-200.10.10.40".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_clear)
en: Clear
da: Ryd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_open)
en: Open...
da: Åbn...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_save_as)
en: Save As...
da: Gem som...

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
da: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
da: &Vis

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main
da: Overordnet

note: i18n: ectx: Menu (GroupsMenu)
en: Groups
da: Grupper

note: i18n: ectx: Menu (ViewMenu)
en: View
da: Vis

note: i18n: ectx: Menu (AdvancedMenu) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Advanced
da: Avanceret

note: i18n: ectx: Menu (OpenDirMenu)
en: Open Directory
da: Åbn mappe

note: i18n: ectx: Menu (GroupsSubMenu)
en: Add to Group
da: Føj til gruppe

note: i18n: ectx: Menu (ColumnsMenu)
en: Configure Columns
da: Indstil kolonner

note: i18n: ectx: Menu (ColumnsMenu)
en: Columns
da: Kolonner

en: Bittorrent client by KDE
da: BitTorrent-klient fra KDE

[ctx: @info:credit]
en: (C) 2005 - 2011 Joris Guisson and Ivan Vasic
da: (C) 2005 - 2011 Joris Guisson og Ivan Vasic

en: BitFinder Plugin
da: BitFinder-plugin

en: Webinterface Plugin, global max share ratio patch
da: Webinterface-plugin, programrettelse for globalt maksimalt delingsforhold

en: Statistics Plugin
da: Statistik-plugin

en: Application icon and a couple of others
da: Programikon og et par andre

en: 1.0 application icon
da: Programikon for 1.0

en: ChunkBar's tooltip and IWFileTreeItem sorting
da: Værktøjsvink i 'Stykker'-linjen og sortering af IWFileTreeItem

en: Country locator for InfoWidget plugin. Flags are taken from http://flags.blogpotato.de/ so thanks to them too.
da: Landelokalisering til InfoWidget-pluginet. Flag tages fra http://flags.blogpotato.de/ så også tak til dem.

en: File prioritization and some other patches
da: Filprioritering og visse andre rettelser

en: Miniupnp was used as an example for our own UPnP implementation
da: Miniupnp anvendes som et eksempel for vor egen implementering af UPnP

en: Zeroconf enhancements
da: Forbedringer af Zeroconf

en: IDEAl code from KDevelop
da: IDEAl-kode fra KDevelop

en: Conversion speed improvement in ipfilter plugin
da: Forbedring af konverteringshastighed i ipfilter-plugin

en: Bryan Burns of Juniper Networks
da: Bryan Burns fra Juniper Networks

en: Discovered 2 security vulnerabilities (both are fixed)
da: Fandt to sikkerhedsfejl (begge er rettet)

en: Patch to load silently with a save location
da: Rettelse til at indlæse tavst med en gemmeplacering

en: Fixes in PHP code of webinterface
da: Rettelser i webgrænsefladens PHP-kode

en: XFS specific disk preallocation
da: XFS-specifik præallokering af disk

en: Patch to not show very low speeds
da: Rettelse til ikke at vise meget lave hastigheder

en: Patch to show potentially firewalled status
da: Rettelse til at vise potential status af værende bag lukket firewall

en: Several patches
da: Adskillige rettelser

en: Patch to hide menu bar
da: Rettelse der muliggør at skjule menulinjen

en: Patch to change file priorities in the webgui
da: Rettelse der ændrer filprioriteter i webgrænsefladen

en: Several webgui patches
da: Adskillige webgui-rettelser

en: Fixes for several warnings
da: Rettelser af adskillige advarsler

en: Patch to fix free diskspace calculation on FreeBSD
da: Rettelse af beregning af fri diskplads på FreeBSD

en: Patch to fix a crash in ChunkDownloadView
da: Rettelse af sammenbrud i ChunkDownloadView

en: Rickard Närström
da: Richard Närström

en: A couple of bugfixes
da: Et par fejlrettelser

en: Patch to load torrents silently from the command line
da: Rettelse der indlæser torrents tavst fra kommandolinjen

en: New set of icons
da: Nyt sæt ikoner

en: Drag and drop support for Plasma applet
da: Træk og slip-understøttelse i Plasma-appletten

en: Patch to cleanup the plugin list
da: Rettelse til oprydning af plugin-listen

en: Patch to make the Plasma applet a popup applet
da: Rettelse der gør Plasma-appletten til en pop-op-applet

en: Patch to add support for IP ranges in IP filter dialog
da: Rettelse der tilføjer understøttelse af IP-intervaller i IP-filter-dialogen

en: Feature which adds the date a torrent was added
da: Funktion der tilføjer den dato en torrent blev tilføjet

en: Feature to disable authentication in the webinterface
da: Funktion der deaktiverer autentificering i webgrænsefladen

en: Exclusion patterns in the syndication plugin
da: Eksklusionsmønstre i syndikeringsplugin

en: Patch to rename single file torrents to the file inside
da: Rettelse til at omdøbe torrents med en enkelt fil efter denne

en: Fix for bug 305379
da: Rettelse af programfejl 305379

en: Add support for x-scheme-handler/magnet mimetype
da: Tilføjelse af understøttelse af MIME-typen x-scheme-handler/magnet

en: Fix for bug 339584
da: Rettelse af programfejl 339584

en: KF5 porting
da: Portering til KF5

en: Enable logging to standard output
da: Aktivér logning til standard-output

en: Silently open torrent given on URL
da: Tavs åbning af torrent givet ved URL

en: Document to open
da: Dokument der skal åbnes

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_diskPrealloc)
en: Whether or not diskspace should be reserved before starting to download a torrent.
da: Om diskplads skal reserveres før start af download af en torrent eller ej.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_diskPrealloc)
en: Reserve disk space before starting a torrent
da: Reservér diskplads før start af torrent

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_fullDiskPrealloc)
en: Instead of doing a quick reservation, do a full reservation. This is slower than the quick way, but avoids fragmentation on the disk.
da: Foretag en fuld reservering i stedet for hurtig reservering. Dette er langsommere end den hurtige måde, men undgår fragmentering på disken.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_fullDiskPrealloc)
en: Fully reserve disk space (avoids fragmentation)
da: Fuld reservering af diskplads (undgå fragmentering)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Performance
da: Ydelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: GUI update interval:
da: Opdateringsinterval for grafisk grænseflade:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_guiUpdateInterval)
en: <p>The interval in milliseconds between GUI updates.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Note: </span>Increasing this will decrease CPU usage.</p>
da: <p>Intervallet i millisekunder mellem opdatering af brugerfladen.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Bemærk: </span>Forøgelse af dette vil nedsætte CPU-forbruget.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Network sleep interval:
da: Interval for netværksinaktivitet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_cpuUsage)
en: <p>Amount of time the network threads will sleep when they are speed limited. This has absolutely no effect when there are no speed limits.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Note:</span> The lower this is the more CPU is used. Setting it high can lead to lower speeds in high bandwidth situations. </p>
    <p>For example on an 100 Mbit LAN, if you set a limit of 3000 KiB/s, you might not actually reach this speed when this value is too high. Without a limit you can easily get above 3000 KiB/s on a LAN.</p>
da: <p>Tid som netværkstrådene vil sove når de er hastighedsbegrænset. Dette har absolut ingen effekt når der ikke er nogen hastighedsgrænser.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Bemærk:</span> Des lavere dette er, des mere CPU bruges der. At sætte det højt kan føre til lavere hastighed i situationer med høj båndbredde. </p>
    <p>For eksempel hvis du sætter en grænse på 3000 KiB/s på et 100 Mbit lokalnetværk, vil du måske faktisk ikke nå denne hastighed, hvis denne værdi er for høj. Uden en grænse kan du nemt nå over 3000 KiB/s på et lokalnetværk.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Magnets Queue
da: Magnet-kø

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of downloading slots:
da: Antal downloadpladser:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_numMagnetDownloadingSlots)
en: Maximum number of concurrent downloading magnets at the same time.
da: Maksimalt antal samtidige downloadende magnet-link på samme tid.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_requeueMagnets)
en: Whether or not the magnets that are not downloaded after a maximum period of time must be pushed back at the end of the queue.
da: Om magnet-links som ikke er downloadet efter et maksimalt tidsrum skal sættes bagest i køen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_requeueMagnets)
en: Requeue magnets after:
da: Sæt magnet-link bag i køen efter:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_requeueMagnetsTime)
en: Maximum time that a magnet can occupy a downloading slot before it will be pushed back in the queue.
da: Maksimalt tidsrum, som et magnetlink kan optage en downloadplads før det sættes bag i køen.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Miscellaneous
da: Diverse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Preview size for audio files:
da: Størrelse af forhåndsvisning for lydfiler:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_previewSizeAudio)
en: <p>The amount of data at the beginning and end of an audio file, which will be prioritized for previewing.</p>
da: <p>Mængde af data i starten og slutningen af en lydfil, som vil blive prioriteret til forhåndsvisning.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Preview size for video files:
da: Størrelse af forhåndsvisning for videofiler:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_previewSizeVideo)
en: <p>The amount of data at the beginning and end of a video file, which will be prioritized for previewing.</p>
da: <p>Mængde af data i starten og slutningen af en videofil, som vil blive prioriteret til forhåndsvisning.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_lookUpHostnameOfPeers)
en: Resolve the hostname of each peer. This will result in the hostname of a peer being displayed instead of the IP address. 
    
    It can be disabled if you do not like the additional network traffic it generates
da: Slå værtsnavnet for hver peer op. Dette vil resultere i at en peers værtsnavn vises i stedet for IP-adressen. 
    
    Det kan deaktiveres hvis du ikke ønsker den yderligere netværkstrafik det genererer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_lookUpHostnameOfPeers)
en: Resolve hostnames of peers
da: Slå værtsnavne for peers op

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dhtGroupBox)
en: Features
da: Funktioner

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_dhtSupport)
en: DHT is a trackerless protocol to find peers sharing the same torrents as you do.
da: DHT er en protokol uden tracker til at finde peers, der deler den samme torrent, som du gør.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_dhtSupport)
en: Use DHT to get additional peers
da: Brug DHT til at få yderligere peers

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: UDP port for DHT communications:
da: UDP-port til DHT-kommunikation:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_dhtPort)
en: <p>UDP port to use for the DHT protocol.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Attention:</span> If you are behind a router, this port needs to be forwarded to accept incoming DHT requests. The UPnP plugin can do this for you.</p>
da: <p>UDP-port der skal bruges til DHT-protokollen.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Bemærk:</span> Hvis du er bag en router, skal denne port videresendes for at acceptere indkommende DHT-anmodninger. UPnP-pluginet kan gøre dette for dig.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_pexEnabled)
en: Whether or not to use µTorrent compatible peer exchange.
da: Om der skal bruges µTorrent-kompatibel peer-udveksling eller ej.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_pexEnabled)
en: Use peer exchange
da: Brug peer-udveksling

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_webseedsEnabled)
en: Enable or disable the use of webseeds when they are present in a torrent.
da: Aktivér eller deaktivér brug af webseeds når de er til stede i en torrent.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_webseedsEnabled)
en: Use webseeds
da: Brug webseeds

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_checkWhenFinished)
en: When a torrent has finished downloading, do a full data check on the torrent.
da: Udfør fuldt datatjek på en torrent når den er færdig med at downloade.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_checkWhenFinished)
en: Check data when download is finished
da: Tjek data når download er færdigt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Encryption
da: Kryptering

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useEncryption)
en: <p>Protocol encryption is useful when your ISP is slowing down bittorrent connections. </p>
    <p>The encryption will prevent your bittorrent traffic to be flagged as bittorrent traffic, and so the ISP will not slow it down.</p>
da: <p>Protokolkryptering er nyttigt når din internetudbyder sænker hastigheden på bittorrent-forbindelser. </p>
    <p>Krypteringen vil forhindre at din bittorrent-trafik bliver markeret som bittorrent-trafik, og så vil internetudbyderen ikke sænke hastigheden.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useEncryption) i18n: ectx: label, entry (useEncryption), group (downloads)
en: Use protocol encryption
da: Brug protokolkryptering

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_allowUnencryptedConnections)
en: Not all clients support encryption, and some people have encryption disabled. If you want to connect to those peers, you need to have this option enabled.
da: Ikke alle klienter understøtter kryptering, og nogle folk har kryptering deaktiveret. Hvis du vil forbinde til disse peers, skal du have denne indstilling aktiveret.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_allowUnencryptedConnections) i18n: ectx: label, entry (allowUnencryptedConnections), group (downloads)
en: Allow unencrypted connections
da: Tillad ukrypterede forbindelser

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useCustomIP)
en: Instead of allowing the tracker to determine your IP address, tell the tracker which IP address to use. Use this when you are behind a proxy.
da: I stedet for at lade trackeren bestemme din IP-adresse, kan du fortælle trackeren hvilken IP-adresse den skal bruge. Brug dette, når du er bag en proxy.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useCustomIP)
en: Send the tracker a custom IP address or hostname
da: Send brugerdefineret IP-adresse eller værtsnavn til trackeren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Custom IP address or hostname:
da: Brugerdefineret IP-adresse eller værtsnavn:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_customIP)
en: Custom IP address or hostname to send to the tracker. Hostnames will be resolved at runtime and the resolved IP address will be sent to the tracker.
da: Brugerdefineret IP-adresse eller værtsnavn, der skal sendes til trackeren. Værtsnavne vil blive slået op ved runtime og den oplåede IP-adresse vil blive sendt til trackeren.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ColorsGbw)
en: Colors
da: Farver

en: Application
da: Program

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Folders
da: Mapper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Folder to store torrent information:
da: Mappe til lagring af torrent-information:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_tempDir)
en: Directory to store information about all torrents currently opened in KTorrent.
da: Mappe til lagring af information om alle torrents, der aktuelt er åbne i KTorrent.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useSaveDir) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_saveDir)
en: Directory to use as a default save location for all data.
da: Mappe der bruges som standard gemmeplacering til al data.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useCompletedDir) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_completedDir)
en: Directory to move data to when a torrent has finished downloading.
da: Mappe hvortil data flyttes, når en torrent er færdig med at downloade.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useCompletedDir)
en: Move completed downloads to:
da: Flyt afsluttede downloads til:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useTorrentCopyDir) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_torrentCopyDir)
en: Directory to copy all torrent files in, which are opened by KTorrent.
da: Mappe til at kopiere alle torrent-filer til, som åbnes med KTorrent.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useTorrentCopyDir)
en: Copy torrent files to:
da: Kopiér torrent-filer til:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_showSystemTrayIcon)
en: System Tray Icon
da: Statusikon

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showPopups)
en: Whether or not to show system tray popup messages.
da: Om pop-op-beskeder skal vises i statusområdet eller ej.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showPopups)
en: Show system tray popup messages
da: Vis pop-op-meddelelser i statusområdet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_openMultipleTorrentsSilently)
en: When you select multiple torrents to be opened at the same time, open them silently.
da: Når du vælger at flere torrents skal åbnes samtidig, så åbn dem tavst.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openMultipleTorrentsSilently)
en: Open multiple torrents silently
da: Åbn flere torrents tavst

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_openAllTorrentsSilently)
en: Open all torrents silently.
da: Åbn alle torrents tavst.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openAllTorrentsSilently)
en: Open all torrents silently
da: Åbn alle torrents tavst

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_autoRenameSingleFileTorrents)
en: <p>Rename a single file torrent with the name of its only file. </p>
    <p>If for example the file is named <span style=" font-weight:600;">linux-desktop.iso</span>, the torrent will be displayed as <span style=" font-weight:600;">linux-desktop.</span></p>
da: <p>Omdøb en torrent med kun én fil til navnet på denne ene fil. </p>
    <p>Hvis filen f.eks. hedder <span style=" font-weight:600;">linux-desktop.iso</span>, vil torrenten blive vist som <span style=" font-weight:600;">linux-desktop.</span></p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_autoRenameSingleFileTorrents)
en: Rename single file torrents with the name of its only file
da: Omdøb torrents med en enkelt fil til navnet på den eneste fil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_highlightNewTorrents)
en: Whether or not new torrents will be highlighted.
da: Om nye torrents skal fremhæves eller ej.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_highlightNewTorrents)
en: Highlight new torrents
da: Fremhæv nye torrenter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showTotalSpeedInTitle)
en: Show total speed in the window title
da: Vis samlede hastigheder i vinduets titel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Network
da: Netværk

en: All interfaces
da: Alle grænseflader

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Ports && Limits
da: Porte && grænser

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_port)
en: <p>Port used for the bittorrent protocol.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Attention:</span> If you are behind a router, this port needs to be forwarded to accept incoming connections. The UPnP plugin can do this for you.</p>
da: <p>Porten som bruges til bittorrent-protokollen.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Bemærk:</span> Hvis du er bag en router, skal denne port videresendes for at acceptere indkommende forbindelser. UPnP-pluginet kan gøre dette for dig.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: UDP tracker port:
da: UDP tracker-port:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_udpTrackerPort)
en: <p>Port used for the UDP tracker protocol.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Attention:</span> If you are behind a router, this port needs to be forwarded. The UPnP plugin can do this for you.</p>
da: <p>Porten som bruges til UDP-tracker-protokollen.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Attention:</span> Hvis du er bag en router, skal denne port videresendes. UPnP-pluginet kan gøre dette for dig.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximum connections per torrent:
da: Maksimalt antal forbindelser pr. torrent:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxConnections)
en: The maximum number of connections allowed per torrent.
da: Det maksimale antal forbindelser tilladt per torrent.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Global connection limit:
da: Global forbindelsesbegrænsning:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxTotalConnections)
en: The global connection limit for all torrents combined.
da: Den globale forbindelsesgrænse for alle torrents tilsammen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxDownloadRate)
en: The maximum download speed in KiB/s.
da: Den maksimale downloadhastighed i KiB/s.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxUploadRate)
en: The maximum upload speed in KiB/s
da: Den maksimale uploadhastighed i KiB/s

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: DSCP value for IP packets:
da: DSCP-værdi for IP-pakker:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_dscp)
en: This value will be filled in the DSCP field of all the IP packets sent for the bittorrent protocol.
da: Denne værdi vil blive udfyldt i DSCP-feltet i alle IP-pakker der sendes for bittorrent-protokollen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Maximum number of connection setups:
da: Maksimalt antal forbindelsesopsætninger:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxConnectingSockets)
en: <p>The maximum number of outgoing connections ktorrent will try to setup simultaneously.</p>
    <p>If you are having trouble with ktorrent blocking other internet traffic, try setting this number a bit lower.</p>
da: <p>Det højeste antal udgående forbindelser som KTorrent vil prøve at sætte op samtidigt.</p>
    <p>Hvis du har problemer med at KTorrent blokerer øvrig internettrafik, så prøv at sætte dette tal lidt lavere.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Network interface:
da: Netværksgrænseflade:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, combo_networkInterface)
en: <p>Which network interface to listen on for incoming connections.</p>
    <p><span style="font-weight:600;">Note: </span>Requires a restart to take effect.</p>
da: <p>Hvilket netkort der skal lyttes på efter indkommende forbindelser.</p>
    <p><span style="font-weight:600;">Bemærk: </span>Kræver genstart for at få virkning.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_utpEnabled)
en: The µTorrent transport protocol runs over UDP and is optimized to not interfere with other traffic, while still using up all unused bandwidth.
da: µTorrents transport-protokol kører over UDP og er optimeret til ikke at påvirke anden trafik, mens den alligevel bruger al ubenyttet båndbredde.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_utpEnabled)
en: Use the µTorrent transport protocol (µTP)
da: Brug µTorrents transport-protokol (µTP)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_onlyUseUtp)
en: Don't use TCP for bittorrent connections, only use the µTP protocol. This can lead to slower speeds, seeing that not all bittorrent clients support µTP.
da: Brug ikke TCP til bittorrent-forbindelser, men brug kun µTP-protokollen. Dette kan føre til lavere hastigheder, da ikke alle bittorrent-klienter understøtter µTP.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_onlyUseUtp)
en: Only use µTP
da: Brug kun µTP

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Primary transport protocol:
da: Primær transport-protokol:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_primaryTransportProtocol)
en: The primary transport protocol to use, when attempting to setup a connection with a peer, this protocol is chosen first.
da: Den primære transport-protokol der skal bruges ved forsøg på at oprette en forbindelse til en peer. Denne protokol vil blive valgt først.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_recommended_settings)
en: Let KTorrent calculate the recommended settings based upon the bandwidth you have available.
da: Lad KTorrent beregne de anbefalede indstillinger, baseret på din tilgængelige båndbredde.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_recommended_settings)
en: Recommended Settings...
da: Anbefalede indstillinger...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useKDEProxySettings)
en: Use the HTTP proxy settings configured in the settings of KDE.
da: Brug de HTTP-proxyindstillinger der er sat i KDE's indstillinger.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useKDEProxySettings)
en: Use KDE proxy settings
da: Brug KDE-proxyindstillinger

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_httpProxy)
en: IP address or hostname of the HTTP proxy to use.
da: IP-adresse eller værtsnavn for HTTP-proxyen der skal bruges.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_httpProxyPort)
en: Port of the HTTP proxy.
da: HTTP-proxyens port.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useProxyForWebSeeds)
en: Whether or not to use the HTTP proxy for webseed connections.
da: Om HTTP-proxy skal bruges til web-seedning-forbindelser eller ej.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useProxyForWebSeeds)
en: Use proxy for webseed connections
da: Brug proxy til forbindelser for web-seedning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useProxyForTracker)
en: Whether or not to use the HTTP proxy for tracker connections.
da: Om HTTP-proxy skal bruges til tracker-forbindelser eller ej.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useProxyForTracker)
en: Use proxy for tracker connections
da: Brug proxy til tracker-forbindelser

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_socksEnabled)
en: <p>Use a SOCKS proxy server for bittorrent connections.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Note: </span>This is not used for tracker connections</p>
da: <p>Brug en SOCKS-proxyserver til bittorrent-forbindelser.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Bemærk: </span>Dette bruges ikke til tracker-forbindelser</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_socksEnabled)
en: Use a SOCKS proxy server:
da: Brug en SOCKS-proxyserver:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_socksProxy)
en: IP address or hostname of the SOCKS server.
da: IP-adresse eller værtsnavn for SOCKS-serveren.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_socksPort)
en: Port used by the SOCKS server.
da: Port der bruges af SOCKS-serveren.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_socksUsePassword)
en: If the SOCKS server requires authentication via a username and a password, enable this box.
da: Afkryds dette felt, hvis SOCKS-serveren kræver godkendelse via brugernavn og adgangskode.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_socksUsePassword)
en: Username and password required
da: Brugernavn og adgangskode kræves

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Username:
da: Brugernavn:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_socksUsername)
en: Username for the SOCKS proxy server.
da: Brugernavn til SOCKS-proxyserveren.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Password:
da: Adgangskode:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_socksPassword)
en: Password for the SOCKS proxy server.
da: Adgangskode til SOCKS-proxyserveren.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_qm_group_box) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Queue Manager
da: Køhåndtering

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_manuallyControlTorrents)
en: When enabled, the queue manager will be totally disabled, allowing you to fully control all torrents manually.
da: Når aktiveret, vil køhåndteringen blive deaktiveret fuldstændigt, og lade dig styre alle torrents fuldt ud manuelt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_manuallyControlTorrents)
en: Control torrents manually
da: Styr torrents manuelt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Maximum downloads:
da: Maksimalt antal download:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxDownloads)
en: The maximum number of simultaneous downloads the queue manager will run.
da: Det maksimale antal af samtidige downloads, køhåndteringen vil køre.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Maximum seeds:
da: Maksimalt antal seedninger:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxSeeds)
en: The maximum number of simultaneous seeds the queue manager will run.
da: Det maksimale antal af samtidige seeds, køhåndteringen vil køre.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: When diskspace is running low:
da: Når diskplads er ved at løbe tør:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_startDownloadsOnLowDiskSpace)
en: What to do when the diskspace is running low and the queue manager wants to start a torrent.
da: Hvad der skal gøres, når diskplads er ved at løbe tør, og køhåndteringen vil starte en torrent.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_startDownloadsOnLowDiskSpace)
en: Don't start torrents
da: Start ikke torrents

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_startDownloadsOnLowDiskSpace)
en: Ask if torrents can be started
da: Spørg om torrents må startes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Stop torrents when free disk space is lower than:
da: Stop torrents, når ledig diskplads er mindre end:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_minDiskSpace)
en: When the free diskspace drops below this value, stop all torrents downloading.
da: Stop alle downloadende torrents, når den ledige diskplads kommer under denne værdi.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_decreasePriorityOfStalledTorrents)
en: <p>With this enabled, the queue manager will decrease the priority of a torrent which has been stalled for too long. </p>
    <p>This will allow the queue manager to run other torrents, when a torrent is doing nothing.</p>
da: <p>Med dette aktiveret vil køhåndteringen sænke prioriteten for en torrent som har hængt for længe. </p>
    <p>Dette vil lade køhåndteringen køre andre torrents, når en torrent ikke laver noget.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_decreasePriorityOfStalledTorrents)
en: Decrease priority of torrents which are stalled for more than:
da: Nedsæt prioriteten på torrents, der har i mere end:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_stallTimer)
en: <p>Time used for the stall timer. When a torrent is stalled longer than this, its priority will be decreased.</p>
da: <p>Tid der bruges til hænge-timeren. Når en torrent har hængt længere end dette, vil dens prioritet blive sænket.</p>

[ctx: @title:group Options regarging Seeding]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Seeding
da: Seeder

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_keepSeeding)
en: When a download is finished, continue seeding it. If this is disabled, the torrent will be stopped.
da: Fortsæt med at seed når et download er færdigt. Hvis dette er deaktiveret vil torrenten blive stoppet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_keepSeeding)
en: Keep seeding after download is finished
da: Fortsæt med at seede efter download er færdigt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Number of upload slots:
da: Antal uploadpladser:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_numUploadSlots)
en: The number of upload slots, this determines the number of peers you can upload to simultaneously for one torrent.
da: Antallet af uploadpladser, dette bestemmer antallet af peers, du kan uploade til samtidig fra en torrent.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Default maximum share ratio:
da: Standard maksimalt delingsforhold:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_maxRatio)
en: <p>The maximum share ratio, if this value is reached seeding will be stopped. This is only applied to newly opened torrents, existing torrents will not be affected by changing this.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Attention: </span>This is not used when downloading, only when seeding.</p>
da: <p>Det maksimale delingsforhold, hvis denne værdi nås vil seedning blive stoppet. Dette anvendes kun på nyåbnede torrents. Eksisterende torrents vil ikke blive påvirket ved ændring af dette.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Bemærk: </span>Dette bruges ikke ved download, kun ved seedning.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Default maximum seed time:
da: Standard maksimal seed-tid:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_maxSeedTime)
en: The maximum seed time in hours. Once you reach this time, the torrent will be stopped. This is only applied to newly opened torrents, existing torrents will not be affected by changing this.
da: Den maksimale seed-tid i timer. Når denne tid nås, stoppes torrenten. Dette gælder kun for nyåbnede torrents, eksisterende torrents påvirkes ikke ved ændring af dette.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Minimum good share ratio:
da: Mindste gode delingsforhold:

en: Calculate Recommended Settings
da: Beregn anbefalede indstillinger

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RecommendedSettingsDlg)
en: Recommended Settings
da: Anbefalede indstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Available upload bandwidth:
da: Tilgængelig uploadbåndbredde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Available download bandwidth:
da: Tilgængelig downloadbåndbredde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_calculate)
en: Calculate
da: Beregn

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Preferences
da: Præferencer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_chk_avg_speed_slot)
en: Average speed per slot:
da: Gennemsnitshastighed per plads:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_chk_sim_torrents)
en: Number of torrents you usually download simultaneously:
da: Antal torrents du normalt downloader samtidig:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_chk_slots)
en: Slots per torrent:
da: Pladser per torrent:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Recommended settings:
da: Anbefalede indstillinger:

en: Speed down: %1 / up: %2
da: Hastighed ned: %1 / op: %2

en: Transferred down: %1 / up: %2
da: Overført ned: %1 / op: %2

en: DHT: off
da: DHT: Fra

en: %1 node | %1 nodes
da[0]: %1 knude
da[1]: %1 knuder

en: %1 task | %1 tasks
da[0]: %1 opgave
da[1]: %1 opgaver

en: The desktop is offline
da: Skrivebordsmiljøet er offline

en: Magnet Link
da: Magnet-link

en: Downloading
da: Downloader

en: Queued
da: I kø

en: Stopped
da: Stoppet

en: Start Magnet
da: Start magnet

en: Stop Magnet
da: Stop magnet

en: Remove Magnet
da: Fjern magnet

en: Order
da: Rækkefølge

en: Name
da: Navn

en: Time Stalled
da: Har hængt i

en: Priority
da: Prioritet

en: Running
da: Kører

en: Not queued
da: Ikke i kø

en: Order of a torrent in the queue.
    Use drag and drop or the move up and down buttons on the right to change the order.
da: Rækkefølge af torrent i køen.
    Brug træk og slip, eller knapperne 'Flyt op' og 'Flyt ned' til højre, for at ændre rækkefølgen.

en: Search
da: Søg

en: Show Search
da: Vis søgning

en: Show or hide the search bar
da: Vis eller skjul søgelinjen

en: Move Top
da: Flyt øverst

en: Move a torrent to the top of the queue
da: Flyt en torrent forrest i køen

en: Move a torrent up in the queue
da: Flyt en torrent frem i køen

en: Move a torrent down in the queue
da: Flyt en torrent tilbage i køen

en: Move Bottom
da: Flyt nederst

en: Move a torrent to the bottom of the queue
da: Flyt en torrent bagest i køen

en: Show Downloads
da: Vis downloads

en: Show all downloads
da: Vis alle downloads

en: Show Uploads
da: Vis uploads

en: Show all uploads
da: Vis alle uploads

en: Show Not Queued
da: Vis ikke i kø

en: Show all not queued torrents
da: Vis alle torrents der ikke er i kø

en: Widget to manage the torrent queue
da: Kontrol til håndtering af torrrent-køen

en: Magnet Downloader
da: Magnet-downloader

en: Displays the currently downloading magnet links
da: Viser de magnet-links der aktuelt downloader

en: Start All
da: Start alle

en: Start all torrents
da: Start alle torrents

en: Stop All
da: Stop alle

en: Stop all torrents
da: Stop alle torrents

en: Suspend Torrents
da: Suspendér torrents

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_suspended)
en: Suspend all running torrents
da: Suspendér alle kørende torrents

en: Group View
da: Gruppevisning

en: Show or hide the group view
da: Vis eller skjul gruppevisningen

en: Filter Torrents
da: Filtrér torrents

en: Filter torrents based on filter string
da: Filtrér torrents baseret på filterstreng

en: Set max upload speed
da: Angiv maks. uploadhastighed

en: Set max download speed
da: Angiv maks. downloadhastighed

en: Download speed: <b>%1</b><br/>Upload speed: <b>%2</b><br/>Received: <b>%3</b><br/>Transmitted: <b>%4</b>
da: Downloadhastighed: <b>%1</b><br/>Uploadhastighed: <b>%2</b><br/>Modtaget: <b>%3</b><br/>Sendt: <b>%4</b>

en: <b>%1</b> was silently opened.
da: <b>%1</b> blev åbnet i baggrunden.

en: <b>%1</b> has completed downloading.<br>Average speed: %2 DL / %3 UL.
da: Download af <b>%1</b> er gennemført.<br>Gennemsnitshastighed: %2 ned / %3 op.

en: <b>%1</b> has reached its maximum share ratio of %2 and has been stopped.<br>Uploaded %3 at an average speed of %4.
da: <b>%1</b> har nået sit maksimale delingsforhold %2 og er stoppet.<br>Uploadede %3 med gennemsnitshastigheden %4.

en: <b>%1</b> has reached its maximum seed time of %2 hours and has been stopped.<br>Uploaded %3 at an average speed of %4.
da: <b>%1</b> har nået sin maksimale seedtid på %2 timer og er blevet stoppet. <br>Uploadede %3 ved en gennemsnitshastighed på %4.

en: <b>%1</b> has been stopped with the following error: <br>%2
da: <b>%1</b> er stoppet med følgende fejl:<br>%2

en: Corrupted data has been found in the torrent <b>%1</b><br>It would be a good idea to do a data integrity check on the torrent.
da: Defekt data er blevet fundet i torrenten <b>%1</b><br>Det ville være en god ide at tjekke dataintegritet for torrenten.

en: <b>%1</b> has reached its maximum share ratio of %2 and cannot be enqueued. <br>Remove the limit manually if you want to continue seeding.
da: <b>%1</b> har nået sit maksimale delingsforhold %2 og kan ikke sættes i kø. <br>Fjern begrænsningen manuelt, hvis du vil fortsætte seedning.

en: <b>%1</b> has reached its maximum seed time of %2 hours and cannot be enqueued. <br>Remove the limit manually if you want to continue seeding.
da: <b>%1</b> har nået sin maksimale seedtid på %2 timer og kan ikke sættes i kø. <br>Fjern begrænsningen manuelt, hvis du vil fortsætte seedning.

en: Cannot start <b>%1</b>: <br>
da: Kan ikke starte <b>%1</b>: <br>

en: Cannot seed more than 1 torrent. <br> | Cannot seed more than %1 torrents. <br>
da[0]: Kan ikke seede mere end 1 torrent. <br>
da[1]: Kan ikke seede mere end %1 torrenter. <br>

en: Cannot download more than 1 torrent. <br> | Cannot download more than %1 torrents. <br>
da[0]: Kan ikke downloade mere end 1 torrent. <br>
da[1]: Kan ikke downloade mere end %1 torrenter. <br>

en: Go to Settings -> Configure KTorrent, if you want to change the limits.
da: Gå til Indstillinger -> Indstil KTorrent, hvis du vil ændre grænserne.

en: There is not enough diskspace available.
da: Der er ikke nok tilgængelig diskplads.

en: Your disk is running out of space.<br /><b>%1</b> is being downloaded to '%2'.
da: Din disk er ved at løbe tør for plads.<br /><b>%1</b> downloades til '%2'.

en: Torrent has been stopped.<br />
da: Torrent blev stoppet.<br />

en: Unlimited
da: Ubegrænset

en: Torrent Settings
da: Torrent-indstillinger

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PropertiesDlg)
en: Properties
da: Egenskaber

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dht)
en: DHT is a distributed database which can be used to find more peers for a torrent.
da: DHT er en distribueret database som kan bruges til at finde flere peers til en torrent.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dht)
en: Use DHT to find more peers
da: Brug DHT til at finde flere peers

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, pex)
en: Peer exchange results in more peers being found, by exchanging information about peers with other peers.
da: Peer-udveksling medfører at flere peers findes ved udveksling af information om peers med andre peers.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, pex)
en: Use peer exchange to find more peers
da: Brug peer-udveksling til at finde flere peers

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, superseeding)
en: <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Superseeding mode, is a special seeding mode which allows you to achieve much higher seeding efficiencies. This results in less bandwidth used to spread a torrent.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Note: </span>This should only be used if the swarm has not fully been established. Once there are multiple active seeders, this mode becomes useless.</p>
da: <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Superseeder-tilstand, er en særlig seed-tilstand som lader dig opnå meget højere seedning-effektivitet. Det medfører at der bruges mindre båndbredde til at sprede en torrent.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Bemærk: </span>Dette bør bruges hvis sværmen ikke er blevet fuldt etableret. Når der er flere aktive seeders bliver denne tilstand formålsløs.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, superseeding)
en: Use superseeding mode for seeding
da: Brug superseeder-tilstand til seedning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, move_on_completion_enabled)
en: Move the files of the torrent to a different directory when it has finished downloading.
da: Flyt filerne fra en torrent til en anden mappe, når den er færdig med at downloade.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, move_on_completion_url)
en: Location to move the files to.
da: Placering som filer skal flyttes til.

en: Checked %v of %m chunks
da: %v af %m stykker tjekket

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Found:
da: Fundet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, chunks_found)
en: The number of chunks which were not downloaded but have been found anyway.
da: Antal stykker som ikke er blevet downloadet, men som blev fundet alligevel.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Failed:
da: Mislykket:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, chunks_failed)
en: The number of chunks which have been downloaded, and which are not OK.
da: Antal stykker som er blevet downloadet, men som ikke er OK.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Not downloaded:
da: Ikke downloadet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, chunks_not_downloaded)
en: The number of chunks which have not been downloaded.
da: Antal stykker som er ikke blevet downloadet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Downloaded:
da: Downloadede:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, chunks_downloaded)
en: The number of chunks which have been downloaded, and which are OK.
da: Antal stykker som er blevet downloadet, og som er OK.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, error_msg)
en: Errors:
da: Fejl:

en: Start all selected torrents in the current tab
da: Start alle markerede torrents i det aktuelle faneblad

[ctx: @action Force start all selected torrents in the current tab]
en: Force Start
da: Gennemtving start

en: Force start all selected torrents in the current tab
da: Gennemtving start af alle markerede torrents i det aktuelle faneblad

en: Stop all selected torrents in the current tab
da: Stop alle markerede torrents i det aktuelle faneblad

en: Pause all selected torrents in the current tab
da: Sæt alle markerede torrents i det aktuelle faneblad på pause

[ctx: @action Remove all selected torrents in the current tab]
en: Remove
da: Fjern

en: Remove all selected torrents in the current tab
da: Fjern alle markerede torrents i det aktuelle faneblad

[ctx: @action Start all torrents in the current tab]
en: Start All
da: Start alle

en: Start all torrents in the current tab
da: Start alle torrents i det aktuelle faneblad

[ctx: @action Stop all torrents in the current tab]
en: Stop All
da: Stop alle

en: Stop all torrents in the current tab
da: Stop alle torrents i det aktuelle faneblad

en: Remove Torrent and Data
da: Fjern torrent og data

en: Rename Torrent
da: Omdøb torrent

en: Add Peers
da: Tilføj peers

en: Manual Announce
da: Manuel tilkendegivelse

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: Data Directory
da: Datamappe

en: Temporary Directory
da: Midlertidig mappe

en: Move Data
da: Flyt data

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, StatsSettingsWgt)
en: Settings
da: Indstillinger

en: Remove from Group
da: Fjern fra gruppe

en: Check Data
da: Tjek data

en: Check all the data of a torrent
da: Kontrollér al data for en torrent

en: Copy Torrent URL
da: Kopiér torrent-URL

en: Export Torrent
da: Eksportér torrent

en: Set the speed limits of individual torrents
da: Sæt hastighedsgrænser for hver enkelt torrent

en: The torrent <b>%1</b> has not finished downloading, do you want to delete the incomplete data, too?
da: Torrenten <b>%1</b> er ikke færdig med at downloade. Vil du også slette ukomplette data?

en: Remove Download
da: Fjern download

en: Delete Data
da: Slet data

en: Keep Data
da: Behold data

en: You will lose all the downloaded data of the following torrents. Are you sure you want to do this?
da: Du vil miste alle downloadede data for følgende torrents. Vil du virkelig gøre dette?

en: Remove Torrent
da: Fjern torrent

en: Select a directory to move the data to.
da: Vælg en mappe at flytte dataen til.

en: Downloaded
da: Downloadet

en: Size
da: Størrelse

en: Uploaded
da: Uploadet

[ctx: Bytes left to downloaded]
en: Left
da: Mangler

en: Down Speed
da: Downloadhast.

en: Up Speed
da: Uploadhast.

en: Time Left
da: Tid tilbage

en: % Complete
da: % færdig

en: Share Ratio
da: Delingsforhold

en: Time Downloaded
da: Downloadtid

en: Time Seeded
da: Seedtid

en: Location
da: Sted

en: Added
da: Tilføjet

en: How much data we have downloaded of the torrent
da: Hvor meget data der er blevet downloadet af torrenten

en: Total size of the torrent, excluded files are not included
da: Torrentens størrelse i alt, udeladte filer iberegnes ikke

en: How much data we have uploaded
da: Hvor meget data der er blevet uploadet

en: How much data left to download
da: Hvor meget data der mangler at blive downloadet

en: Current download speed
da: Nuværende downloadhastighed

en: Current upload speed
da: Nuværende uploadhastighed

en: How much time is left before the torrent is finished or before the maximum share ratio is reached, if that is enabled
da: Hvor lang tid der er tilbage før torrenten er færdig eller før det maksimale delingsforhold nås, hvis det er aktiveret

en: How many seeders we are connected to (How many seeders there are according to the tracker)
da: Hvor mange seeders der er forbundet til (hvor mange seeders der er ifølge trackeren)

en: How many leechers we are connected to (How many leechers there are according to the tracker)
da: Hvor mange leechers der er forbundet til (hvor mange leechers der er ifølge trackeren)

en: The percentage of data we have of the whole torrent, not including excluded files
da: Procentdelen af data der er hentet af hele torrenten, ikke inklusiv udeladte filer

en: Share ratio is the number of bytes uploaded divided by the number of bytes downloaded
da: Delingsforholdet er antal af bytes der er uploadet divideret med antallet af bytes der er downloadet

en: How long we have been downloading the torrent
da: Hvor længe torrenten har downloadet

en: How long we have been seeding the torrent
da: Hvor længe torrenten har seedet

en: The location of the torrent's data on disk
da: Placeringen af torrentens data på disken

en: When this torrent was added
da: Hvornår denne torrent blev tilføjet

en: <br/><br/>Unable to contact a tracker.
da: <br/><br/>Kan ikke kontakte en tracker.

en: KTorrent's UPnP test application
da: KTorrents testprogram til UPnP

en: &copy; 2005 - 2007 Joris Guisson and Ivan Vasic
da: (C) 2005 - 2007 Joris Guisson og Ivan Vasic

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UPnPTestWidget)
en: UPnP Test Application
da: Testprogram til UPnP

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_router)
en: No routers found.
da: Ingen routere fundet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_find_routers)
en: Find Routers
da: Find routere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Protocol:
da: Protokol:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_forward)
en: Forward
da: Åbn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_undo_forward)
en: Undo Forward
da: Fortryd 'Åbn'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_verbose)
en: Verbose mode
da: Uddybende tilstand

en: Maximum share ratio reached.
da: Maksimalt delingsforhold nået.

en: Maximum seed time reached.
da: Maksimal seed-tid nået.

en: Running Uploads
da: Kørende uploads

en: Not Running Uploads
da: Ikke kørende uploads

en: Running Downloads
da: Kørende downloads

en: Not Running Downloads
da: Ikke kørende downloads

en: Active Torrents
da: Aktive torrents

en: Active Downloads
da: Aktive downloads

en: Active Uploads
da: Aktive uploads

en: Passive Torrents
da: Passive torrents

en: Passive Downloads
da: Passive downloads

en: Passive Uploads
da: Passive uploads

en: Ungrouped Torrents
da: Ikke-grupperede Torrents

en: All files
da: Alle filer

note: i18n: ectx: label, entry (maxDownloads), group (downloads)
en: Maximum number of downloads (0 = no limit)
da: Maksimalt antal downloads (0 = ingen grænse)

note: i18n: ectx: label, entry (maxSeeds), group (downloads)
en: Maximum number of seeds (0 = no limit)
da: Maksimalt antal seeds (0 = ingen grænse)

note: i18n: ectx: label, entry (startDownloadsOnLowDiskSpace), group (downloads)
en: Start downloads on low disk space?
da: Start downloads ved lav diskplads?

note: i18n: ectx: label, entry (maxConnections), group (downloads)
en: Maximum number of connections per torrent (0 = no limit)
da: Maksimalt antal forbindelser pr. torrent (0 = ingen grænse)

note: i18n: ectx: label, entry (maxTotalConnections), group (downloads)
en: Maximum number of connections for all torrents (0 = no limit)
da: Maksimalt antal forbindelser for alle torrents (0 = ingen grænse)

note: i18n: ectx: label, entry (maxUploadRate), group (downloads)
en: Maximum upload speed in KiB/sec (0 = no limit)
da: Maksimal uploadhastighed i KiB/s (0 = ingen grænse)

note: i18n: ectx: label, entry (maxDownloadRate), group (downloads)
en: Maximum download speed in KiB/sec (0 = no limit)
da: Maksimal downloadhastighed i KiB/s (0 = ingen grænse)

note: i18n: ectx: label, entry (maxRatio), group (downloads)
en: Maximum share ratio (0 = no limit)
da: Maksimalt delingsforhold (0 = ingen grænse)

note: i18n: ectx: label, entry (showSystemTrayIcon), group (downloads)
en: Show a system tray icon
da: Vis statusikon

note: i18n: ectx: label, entry (showTotalSpeedInTitle), group (downloads)
en: Show a total speeds in the title
da: Vis samlede hastigheder i titlen

note: i18n: ectx: label, entry (showSpeedBarInTrayIcon), group (downloads)
en: Show speed bar in tray icon
da: Vis hastighedssøjle i statusikon

note: i18n: ectx: label, entry (downloadBandwidth), group (downloads)
en: Download bandwidth (in kb/s):
da: Downloadbåndbredde (i kb/s):

note: i18n: ectx: label, entry (uploadBandwidth), group (downloads)
en: Upload bandwidth (in kb/s):
da: Uploadbåndbredde (i kb/s):

note: i18n: ectx: label, entry (showPopups), group (downloads)
en: Show popup messages when torrent is finished.
da: Vis pop-op-beskeder når en torrent er færdig.

note: i18n: ectx: label, entry (keepSeeding), group (downloads)
en: Keep seeding after download has finished
da: Fortsæt med at seede efter download er færdigt

note: i18n: ectx: label, entry (tempDir), group (downloads)
en: Folder to store temporary files
da: Mappe til lagring af midlertidige filer

note: i18n: ectx: label, entry (useSaveDir), group (downloads)
en: Whether to automatically save downloads to saveDir
da: Om downloads automatisk skal gemmes i saveDir

note: i18n: ectx: label, entry (saveDir), group (downloads)
en: Folder to store downloaded files
da: Mappe til lagring af downloadede filer

note: i18n: ectx: label, entry (useTorrentCopyDir), group (downloads)
en: Whether to automatically copy .torrent files to torrentCopyDir
da: Om torrent-filer automatisk skal kopieres til torrentCopyDir

note: i18n: ectx: label, entry (torrentCopyDir), group (downloads)
en: Folder to copy .torrent files to
da: Mappe som torrent-filer skal kopieres til

note: i18n: ectx: label, entry (useCustomIP), group (downloads)
en: Whether to use a custom IP to pass to the tracker
da: Om der skal sendes en brugerdefineret IP til trackeren

note: i18n: ectx: label, entry (lastSaveDir), group (downloads)
en: Directory which was used as the last save directory
da: Mappen der blev brugt som den seneste gemmemappe

note: i18n: ectx: label, entry (customIP), group (downloads)
en: IP to pass to the tracker
da: IP der skal sendes til trackeren

note: i18n: ectx: label, entry (guiUpdateInterval), group (downloads)
en: GUI update interval
da: Opdateringsinterval for brugerflade

note: i18n: ectx: label, entry (dhtSupport), group (downloads)
en: Support for DHT
da: Understøttelse af DHT

note: i18n: ectx: label, entry (dhtPort), group (downloads)
en: DHT port
da: DHT-port

note: i18n: ectx: label, entry (numUploadSlots), group (downloads)
en: Number of upload slots
da: Antal uploadpladser

note: i18n: ectx: label, entry (shownColumns), group (downloads)
en: Columns shown in KTorrentView
da: Kolonner der vises i KTorrentView

note: i18n: ectx: label, entry (minDiskSpace), group (downloads)
en: When there is no space left to complete download, and the available disk space is less than this value, the torrent will be stopped.
da: Når der ikke er plads tilbage til at gennemføre downloadet, og den tilgængelige diskplads er mindre end denne værdi, vil torrenten blive stoppet.

note: i18n: ectx: label, entry (useCompletedDir), group (downloads)
en: Whether to automatically move completed downloads to completedDir
da: Om færdige downloads automatisk skal flyttes til completedDir

note: i18n: ectx: label, entry (completedDir), group (downloads)
en: Folder to move completed downloaded files to
da: Mappe som færdig-downloadede filer skal flyttes til

note: i18n: ectx: label, entry (maxSeedTime), group (downloads)
en: Maximum seed time in hours (0 = no limit)
da: Maksimal seed-tid i timer (0 = ingen grænse)

en: Warning: %1
da: Advarsel: %1

en: <img src="available_color">&nbsp; - Downloaded Chunks<br><img src="unavailable_color">&nbsp; - Chunks to Download<br><img src="excluded_color">&nbsp; - Excluded Chunks
da: <img src="available_color">&nbsp; - Downloadede stykker<br><img src="unavailable_color">&nbsp; - Stykker tll download<br><img src="excluded_color">&nbsp; - Ekskluderede stykker

en: The torrent "%1" has reached its maximum share ratio and its maximum seed time. Ignore the limit and start seeding anyway?
da: Torrenten "%1" har nået sit maksimale delingsforhold og dens maksimale seed-tid. Vil du ignorere grænsen og begynde at seede alligevel?

en: The torrent "%1" has reached its maximum share ratio. Ignore the limit and start seeding anyway?
da: Torrenten "%1" har nået sit maksimale delingsforhold. Vil du ignorere grænsen og begynde at seede alligevel?

en: The torrent "%1" has reached its maximum seed time. Ignore the limit and start seeding anyway?
da: Torrenten "%1" har nået sin maksimale seed-tid. Vil du ignorere grænsen og begynde at seede alligevel?

en: Limits reached.
da: Grænser nået.

en: You don't have enough disk space to download this torrent. Are you sure you want to continue?
da: Du har ikke nok diskplads til at downloade denne torrent. Vil du virkelig fortsætte?

en: Insufficient disk space for %1
da: Utilstrækkelig diskplads til %1

en: Not enough disk space for the following torrents. Do you want to start them anyway?
da: Ikke nok diskplads til følgende torrents. Vil du starte dem alligevel?

en: The following torrents have reached their maximum seed time. Do you want to start them anyway?
da: Følgende torrents har nået deres maksimale seed-tid. Vil du starte dem alligevel?

en: The following torrents have reached their maximum share ratio. Do you want to start them anyway?
da: Følgende torrents har nået deres maksimale delingsforhold. Vil du starte dem alligevel?

en: Error starting torrent %1: %2
da: Fejl ved start af torrenten %1: %2

en: Error
da: Fejl

en: Error stopping torrent %1: %2
da: Fejl ved stop af torrenten %1: %2

en: File
da: Fil

en: Cannot write beyond end of the mmap buffer.
da: Kan ikke skrive forbi slutningen på mmap-bufferen.

en: Scheduler
da: Skemalægning

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Special Limits
da: Specielle grænser

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_screensaverLimits)
en: Use these global limits when the screensaver is activated, instead of the ones configured in the network settings.
da: Brug disse globale grænser når pauseskærmen er aktiveret, i stedet for dem der er konfigureret i netværksindstillingerne.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_screensaverLimits)
en: Use different speed limits when the screensaver is activated
da: Brug andre hastighedsgrænser når pauseskærmen er aktiveret

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_screensaverUploadLimit)
en: Global upload limit when the screensaver is activated.
da: Global uploadgrænse når pauseskærmen er aktiveret.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_screensaverDownloadLimit)
en: Global download limit when the screensaver is activated.
da: Global downloadgrænse når pauseskærmen er aktiveret.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Schedule background color:
da: Skemas baggrundsfarve:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_scheduleBackgroundColor)
en: Color of the schedule background.
da: Farve på skemabaggrunden.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Schedule line color:
da: Skemas linjefarve:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_scheduleLineColor)
en: Color of all lines on the schedule.
da: Farve på alle linjer i skemaet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Schedule Item color:
da: Skemas elementfarve:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_itemColor)
en: Color of each normal item on the schedule.
da: Farve på hvert normale element i skemaet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Suspended schedule item color:
da: Farve på suspenderet skemaelement:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_suspendedColor)
en: Color of each suspended item on the schedule.
da: Farve på hvert suspenderede element i skemaet.

en: Bandwidth Scheduler
da: Skemalægning af båndbredde

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, EditItemDlg)
en: Edit an item
da: Redigér et element

en: Add an item
da: Tilføj et element

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Duration
da: Varighed

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: From:
da: Fra:

note: i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QTimeEdit, m_from) i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QTimeEdit, m_to)
en: hh:mm
da: tt:mm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: To:
da: Til:

[ctx: starting day]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: From:
da: Fra:

[ctx: ending day]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: To:
da: Til:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Limits
da: Grænser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Download limit:
da: Downloadgrænse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Upload limit:
da: Uploadgrænse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_screensaver_limits)
en: When screensaver is activated:
da: Når pauseskærmen er aktiveret:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Connection Limits
da: Forbindelsesgrænser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_set_connection_limits)
en: Set connection limits
da: Sæt forbindelsesgrænser

note: i18n: ectx: ToolBar (SchedulerToolbar)
en: Bandwidth Schedule
da: Båndbreddeskema

en: Cannot open file %1: %2
da: Kan ikke åbne filen %1: %2

en: The file %1 is corrupted or not a proper KTorrent schedule file.
da: Filen %1 er defekt eller ikke en rigtig KTorrent-skemafil.

en: Edit the bandwidth schedule
da: Redigér båndbreddeskemaet

en: Load Schedule
da: Indlæs skema

en: Save Schedule
da: Gem skema

en: New Item
da: Nyt element

en: Remove Item
da: Fjern element

en: Edit Item
da: Redigér element

en: Clear Schedule
da: Ryd skema

en: Scheduler Active
da: Skemalægning er aktiv

en: Activate or deactivate the scheduler
da: Aktivér eller deaktivér skemalægning

en: KTorrent scheduler files
da: KTorrent-skemafiler

en: This item conflicts with another item in the schedule, we cannot change it.
da: Dette element er i konflikt med et andet element i skemaet, det kan ikke ændres.

en: Suspended
da: Suspenderet

en: %1 Down
    %2 Up
da: %1 Ned
    %2 Op

en: Current schedule: suspended
da: Aktuelt skema: Suspenderet

en: Current schedule: %1/s download, %2/s upload
da: Aktuelt skema: %1/s download, %2/s upload

en: Current schedule: unlimited download, %1/s upload
da: Aktuelt skema: Ubegrænset download, %1/s upload

en: Current schedule: %1/s download, unlimited upload
da: Aktuelt skema %1/s download, ubegrænset upload

en: Current schedule: unlimited upload and download
da: Nuværende skema: Ubegrænset upload og download

en:  (scheduler disabled)
da:  (skemalægning deaktiveret)

en: Current schedule:
da: Nuværende skema:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DownloadOrderWidget)
en: File Download Order
da: Downloadrækkefølge for filer

en: File download order for <b>%1</b>:
da: Downloadrækkefølge for filer for <b>%1</b>:

en: Seasons and Episodes
da: Sæsoner og afsnit

en: Album Track Order
da: Sporrækkefølge på album

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_top_label)
en: File download order for:
da: Downloadrækkefølge for filer for:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_custom_order_enabled)
en: Whether or not to enable a custom download order.
da: Om brugervalgt downloadrækkefølge skal aktiveres eller ej.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_custom_order_enabled)
en: Custom file download order enabled
da: Brugervalgt downloadrækkefølge aktiveret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_sort_by)
en: Sort By
da: Sortér efter

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_search_files)
en: Search files
da: Søg efter filer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListView, m_order)
en: Order in which to download the files of a torrent. The file at the top will be downloaded first, followed by the second, then the third ...
da: Rækkefølge hvori filerne i torrenten skal downloades. Den øverste fil vil blive downloadet først, efterfulgt af den anden, så den tredje...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_tracker)
en: Add Trackers
da: Tilføj trackers

en: <img src="available_color">&nbsp; - Available Chunks<br><img src="unavailable_color">&nbsp; - Unavailable Chunks<br><img src="excluded_color">&nbsp; - Excluded Chunks
da: <img src="available_color">&nbsp; - Tilgængelige stykker<br><img src="unavailable_color">&nbsp; - Ikke tilgængelige stykker<br><img src="excluded_color">&nbsp; - Ekskluderede stykker

en: Chunk
da: Stykke

en: Progress
da: Fremgang

en: Files
da: Filer

en: Number of the chunk
da: Stykkets nummer

en: Download progress of the chunk
da: Downloadfremgang for stykket

en: Which peer we are downloading it from
da: Hvilken peer vi downloader det fra

en: Download speed of the chunk
da: Downloadhastighed for stykket

en: Which files the chunk is located in
da: Hvilke filer stykket hører til i

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hdr_chunks) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChunkDownloadView)
en: Chunks
da: Stykker

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Currently downloading:
da: Nuværende download:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Excluded:
da: Ekskluderet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4_2)
en: Left:
da: Tilbage:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8)
en: Size:
da: Størrelse:

[ctx: Open file]
en: Open
da: Åbn

[ctx: Open file with]
en: Open With
da: Åbn med

en: Check File
da: Tjek fil

en: Download first
da: Download først

en: Download normally
da: Download normalt

en: Download last
da: Download sidst

en: Do not download
da: Download ikke

en: Delete File(s)
da: Slet filer

en: Move File
da: Flyt fil

en: Collapse Folder Tree
da: Fold mappetræ sammen

en: Expand Folder Tree
da: Fold mappetræ ud

en: File Tree
da: Filtræ

en: File List
da: Filliste

en: Show Filter
da: Vis filter

en: You will lose all data in this file, are you sure you want to do this? | You will lose all data in these files, are you sure you want to do this?
da[0]: Du vil miste al data i denne fil. Vil du virkelig gøre dette?
da[1]: Du vil miste al data i disse filer. Vil du virkelig gøre dette?

en: Not enough data downloaded for opening the file.
    
    Enable sequential download mode for it to obtain necessary data with a higher priority?
da: Der er ikke downloadet nok data til at åbne filen.
    
    Vil du aktivere sekventiel downloadtilstand for at få de nødvendige data med højere prioritet?

en: Info Widget
da: Info-kontrol

en: Displays status information about a torrent
da: Viser statusinformation om en torrent

[ctx: @title:tab]
en: Files
da: Filer

en: Shows all the files in a torrent
da: Viser alle filerne i en torrent

en: Displays all the peers you are connected to for a torrent
da: Viser alle de peers du er forbundet til for en torrent

en: Displays all the chunks you are downloading, of a torrent
da: Viser alle de stykker du downloader for en torrent

en: Displays information about all the trackers of a torrent
da: Viser information om alle en torrents trackers

en: Displays all the webseeds of a torrent
da: Viser alle webseeds for en torrent

[ctx: @title:column]
en: Preview
da: Forhåndsvisning

[ctx: Percent of File Downloaded]
en: % Complete
da: % gennemført

[ctx: Download first]
en: First
da: Først

[ctx: Download last]
en: Last
da: Sidst

[ctx: Download Normal (not as first or last)]
en: Normal
da: Normalt

[ctx: Preview available]
en: Available
da: Tilgængelige

[ctx: Preview pending]
en: Pending
da: Hængende

[ctx: No preview available]
en: No
da: Ingen

[ctx: Download normally(not as first or last)]
en: Normal
da: Normalt

[ctx: preview available]
en: Available
da: Tilgængelig

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Tabs
da: Faneblade

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showPeerView)
en: Whether or not to show the peers tab in the bottom of the window.
da: Om peers-fanebladet skal vises i bunden af vinduet eller ej.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showPeerView)
en: Show list of peers
da: Vis liste over peers

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showChunkView)
en: Whether or not to show the chunks tab in the bottom of the window.
da: Om fanebladet Stykker skal vises i bunden af vinduet eller ej.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showChunkView)
en: Show list of chunks currently downloading
da: Vis liste over stykker, som aktuelt downloader

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showTrackersView)
en: Whether or not to show the trackers tab in the bottom of the window.
da: Om tracker-fanebladet skal vises i bunden af vinduet eller ej.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showTrackersView)
en: Show list of trackers
da: Vis liste over trackers

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showWebSeedsTab)
en: Whether or not to show the webseeds tab at the bottom of the window.
da: Om webseeds-fanebladet skal vises i bunden af vinduet eller ej.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showWebSeedsTab)
en: Show list of webseeds
da: Vis liste over webseeds

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: File Priority Colors
da: Filprioritetsfarver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: First priority:
da: Første prioritet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_firstColor)
en: Color to use for first priority files.
da: Farve der skal bruges til filer med førsteprioritet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Last priority:
da: Sidste prioritet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_lastColor)
en: Color to use for last priority files.
da: Farve der skal bruges til filer med sidsteprioritet.

note: i18n: ectx: label, entry (showPeerView), group (general)
en: Show peer view tab in main window
da: Vis faneblad med peer-visning i hovedvinduet

note: i18n: ectx: label, entry (showChunkView), group (general)
en: Show chunk download view tab in main window
da: Vis faneblad med download af stykker i hovedvinduet

note: i18n: ectx: label, entry (showTrackersView), group (general)
en: Show trackers view tab in main window
da: Vis faneblad med tracker-visning i hovedvinduet

en: Kick Peer
da: Afbryd peer

en: Ban Peer
da: Bandlys peer

[ctx: Choked]
en: Yes
da: Ja

[ctx: Not choked]
en: No
da: Nej

[ctx: Snubbed]
en: Yes
da: Ja

[ctx: Not snubbed]
en: No
da: Nej

[ctx: Interested]
en: Yes
da: Ja

[ctx: Not Interested]
en: No
da: Nej

[ctx: Interesting]
en: Yes
da: Ja

[ctx: Not Interesting]
en: No
da: Nej

en: Address
da: Adresse

en: Country
da: Land

en: Client
da: Klient

en: Choked
da: Kvalt

en: Snubbed
da: Afvist

en: Availability
da: Tilgængelighed

en: Score
da: Scoring

en: Upload Slot
da: Uploadplads

en: Requests
da: Forespørgsler

en: Interested
da: Interesseret

en: Interesting
da: Interessant

en: IP address of the peer
da: IP-adresse for peer

en: Country the peer is in
da: Landet som peer er i

en: Which client the peer is using
da: Hvilken klient der bruges af peer

en: Download speed
da: Downloadhastighed

en: Upload speed
da: Uploadhastighed

en: Whether or not the peer has choked us - when we are choked the peer will not send us any data
da: Om peer har kvalt os eller ej - når vi er kvalt, vil peer ikke sende os nogen data

en: Snubbed means the peer has not sent us any data in the last 2 minutes
da: Afvist betyder at peer ikke har sendt os nogen data i de sidste 2 minutter

en: How much data the peer has of the torrent
da: Hvor meget data peer har af torrenten

en: Whether or not the peer has DHT enabled
da: Om peer har DHT aktiveret eller ej

en: The score of the peer, KTorrent uses this to determine who to upload to
da: Score for peer, KTorrent bruger dette til at bestemme hvem der skal uploades til

en: Only peers which have an upload slot will get data from us
da: Kun peers som har en uploadplads vil få data fra os

en: The number of download and upload requests
da: Antallet af download- og uploadforespørgsler

en: How much data we have downloaded from this peer
da: Hvor meget data vi har downloadet fra denne peer

en: How much data we have uploaded to this peer
da: Hvor meget data vi har uploadet til denne peer

en: Whether the peer is interested in downloading data from us
da: Om peer er interesseret i at downloade data fra os

en: Whether we are interested in downloading from this peer
da: Om vi er interesserede i at downloade fra denne peer

en: Private
da: Privat

en: Public
da: Offentlig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Average down speed:
da: Gennemsnitlig hastighed ned:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Average up speed:
da: Gennemsnitlig hastighed op:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Info hash:
da: Info-hash:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Downloaded chunks:
da: Downloadede stykker:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Available chunks:
da: Tilgængelige stykker:

[ctx: Noun, as in "file sharing"]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hdr_sharing)
en: Sharing
da: Deling

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Share ratio:
da: Delingsforhold:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_ratio_limit)
en: Ratio limit:
da: Forholdsgrænse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_time_limit)
en: Time limit:
da: Tidsgrænse:

en: Times Downloaded
da: Antal gange downloadet

en: Next Update
da: Næste opdatering

en: Copy Tracker URL
da: Kopiér tracker-URL

en: Copy Tracker status
da: Kopiér tracker-status

en: Several URL's could not be added because they are malformed:
da: Flere URL'er kunne ikke tilføjes da de er i forkert format:

en: There already is a tracker named <b>%1</b>.
da: Der er allerede en tracker ved navn <b>%1</b>.

en: The following duplicate trackers were not added:
da: Følgende dobbeltgænger-trackere blev ikke tilføjet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_tracker)
en: Remove Tracker
da: Fjern tracker

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_change_tracker)
en: Changes the current active tracker for private torrents.
da: Ændrer den aktive tracker for private torrents.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_change_tracker)
en: Switch Tracker
da: Skift tracker

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_scrape)
en: Update Trackers
da: Opdatér trackers

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_restore_defaults)
en: Restore Defaults
da: Genopret standarder

en: Speed
da: Hastighed

en: Cannot add the webseed %1, it is already part of the list of webseeds.
da: Kan ikke tilføje webseed %1, det er allerede del af listen over webseeds.

en: Cannot remove webseed %1, it is part of the torrent.
da: Kan ikke fjerne webseed %1, det er del af torrent.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_webseed)
en: <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Webseed to add to the torrent.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Note: </span>Only http webseeds are supported.</p>
da: <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Webseed der skal føjes til torrenten.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Bemærk: </span>Kun HTTP-webseeds er understøttet.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: Add Webseed
da: Tilføj webseed

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove Webseed
da: Fjern webseed

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_enable_all)
en: Enable All
da: Aktivér alt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_disable_all)
en: Disable All
da: Deaktivér alt

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ConvertDialog)
en: Converting...
da: Konverterer...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Converting block list to KTorrent format. This might take some time.
da: Konverterer blokeringsliste til KTorrent-format. Dette kan tage lidt tid.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_cancel)
en: C&ancel
da: &Annullér

en: Loading txt file...
da: Indlæser txt-fil...

en: There are no IP addresses to convert in %1
da: Der er ingen IP-adresser at konvertere i %1

en: Automatic update of IP filter failed: %1
da: Automatisk opdatering af IP-filer mislykkedes: %1

en: 7z files are not supported
da: 7z-filer er ikke understøttet

en: Cannot determine file type of <b>%1</b>
da: Kan ikke bestemme filtypen for <b>%1</b>

en: Cannot open zip file %1.
da: Kan ikke åbne zip-filen %1.

en: Automatic update of IP filter failed: cannot open zip file %1
da: Automatisk opdatering af IP-filer mislykkedes: Kan ikke åbne zip-filen %1

en: Cannot find blocklist in zip file %1.
da: Kan ikke finde blokeringsliste i zip-filen %1.

en: Automatic update of IP filter failed: cannot find blocklist in zip file %1
da: Automatisk opdatering af IP-filer mislykkedes: Kan ikke finde blokeringsliste i zip-filen %1

en:  day |  days
da[0]:  dag
da[1]:  dage

en: Status: Loaded and running.
da: Status: Indlæst og kører.

en: Status: Not loaded.
da: Status: Ikke indlæst.

en: Status: Downloading and converting new block list...
da: Status: Downloader og konverterer ny blokeringsliste...

en: No update done yet.
da: Ingen opdatering udført endnu.

en: %1 (Last update attempt failed.)
da: %1 (seneste opdateringsforsøg mislykkedes.)

en: Never
da: Aldrig

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, IPBlockingPrefPage)
en: IPBlocking Preferences
da: Præferencer for IP-blokering

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: PeerGuardian Filter File
da: PeerGuardian-filterfil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useLevel1)
en: Enable this if you want the IP filter plugin to work.
da: Aktivér dette hvis du ønsker at IP-filter-pluginet skal virke.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useLevel1)
en: Use PeerGuardian filter
da: Brug PeerGuardian-filter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: IP filter file:
da: IP-filterfil:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_filterURL)
en: Filter file to use, this can be a local file or a remote file.
da: Filterfil der skal bruges, dette kan være en lokal eller ekstern fil.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_download)
en: Download and convert the IP filter file.
da: Download og konvertér IP-filterfilen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_download)
en: Dow&nload/Convert
da: &Download og konvertér

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Download PeerGuardian filter from bluetack.co.uk or iblocklist.org.
    NOTE: archive files like zip and tar.gz or tar.bz2 are supported.
da: Download PeerGuardian-filter fra bluetack.co.uk eller iblocklist.org.
    Bemærk: Arkivfiler som zip, tar.gz eller tar.bz2 er understøttet.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_auto_update_group_box)
en: Automatic Update
da: Automatisk opdatering

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_autoUpdate)
en: Enable this if you want to automatically update the filter file.
da: Aktivér dette hvis du vil opdatere filterfilen automatisk.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_autoUpdate)
en: Update file every:
da: Opdatér filen hver:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, kcfg_autoUpdateInterval)
en: Update interval in days.
da: Opdateringsinterval i dage.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Last updated:
da: Senest opdateret:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Next update:
da: Næste opdatering:

note: i18n: ectx: label, entry (filterURL), group (general)
en: Level1 filter url
da: URL til Level1-filter

note: i18n: ectx: label, entry (useLevel1), group (general)
en: Use level1 filter?
da: Brug level1-filter?

note: i18n: ectx: label, entry (useRichText), group (general)
en: Use rich log text
da: Brug rig tekst til log

en: Log Level
da: Logniveau

en: Debug
da: Fejlretning

en: Notice
da: Anmærkning

en: Important
da: Vigtigt

en: All
da: Alle

en: None
da: Ingen

en: Log Viewer
da: Logvisning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, m_logging_flags)
en: Double click on the log level to alter it. The possible levels are :
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">All: </span>All messages are shown</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Important: </span>Only important messages are shown</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Notice: </span>Only notice and important messages are shown</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Debug: </span>Debug, notice and important messages are shown</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">None:</span> No messages are shown</p>
da: Dobbeltklik på logningsniveauet for at ændre det. De mulige niveauer er:
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Alle: </span>Alle meddelelser vises</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Vigtigt: </span>Kun vigtige meddelelser vises</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Anmærkning: </span>Kun anmærkninger og vigtige meddelelser vises</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Fejlsøgning: </span>Fejlsøgning, anmærkninger og vigtige meddelelser vises</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Ingen:</span> Ingen meddelelser vises</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useRichText)
en: Whether or not to use rich text or just plain text, for the logging output shown in the logviewer.
da: Om der skal bruges rig tekst eller ren tekst til log-outputtet, der vises i logfremviseren.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useRichText)
en: Use rich text for logging output
da: Brug rig tekst til log-output

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Log widget position:
da: Placering af log-kontrol:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ScanForLostFilesWidgetPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_logWidgetPosition)
en: Separate activity
da: Separat aktivitet

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ScanForLostFilesWidgetPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_logWidgetPosition)
en: Dockable widget
da: Dokbar kontrol

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ScanForLostFilesWidgetPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_logWidgetPosition)
en: Torrent activity
da: Torrent-aktivitet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Maximum number of visible lines:
da: Maksimalt antal synlige linjer:

en: View the logging output generated by KTorrent
da: Vis log-output genereret af KTorrent

en: Suspend Output
da: Suspendér output

en: <font color="#FF0000">Logging output suspended</font>
da: <font color="#FF0000">Log-output suspenderet</font>

en: <font color="#00FF00">Logging output resumed</font>
da: <font color="#00FF00">Log-output genoptaget</font>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_torrenttracker) i18n: ectx: label, entry (torrenttracker), group (general)
en: Grabs a tracker from the torrent file
da: Griber en tracker fra torrent-filen

note: i18n: ectx: label, entry (customtracker), group (general)
en: Toggles if a custom tracker is used
da: Slår til/fra om en brugervalgt tracker bruges

note: i18n: ectx: label, entry (tr), group (general)
en: The default tracker
da: Standardtracker

note: i18n: ectx: label, entry (dn), group (general)
en: Show dn
da: Vis dn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_popup) i18n: ectx: label, entry (popup), group (general)
en: Show popup
da: Vis pop-op

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_onlypublic) i18n: ectx: label, entry (onlypublic), group (general)
en: Only enable on public torrents
da: Aktivér kun for offentlige torrents

en: Copy Magnet URI
da: Kopiér magnet-URI

en: Magnet link copied to clipboard
da: Magnet-link kopieret til udklipsholderen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_x2)
en: Magnet Generator
da: Magnet-generator

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MagnetGeneratorPrefWidget)
en: Magnet Generator Preferences
da: Indstillinger for magnet-generator

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_torrenttracker)
en: Add a tracker from the torrent file
da: Tilføj en tracker fra torrent-filen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_customtracker)
en: Define what tracker to add
da: Definér hvilken tracker der skal tilføjes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_customtracker)
en: Add a custom tracker URL
da: Tilføj en brugervalgt tracker-URL

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_tr)
en: The tracker URL that will be a part of the magnet link
da: Den tracker-URL som vil være en del af magnet-linket

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_dn)
en: Add the torrent name in the URI
da: Tilføj torrentnavnet i URI'en

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_dn)
en: Add name
da: Tilføj navn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_onlypublic)
en: Disable the menu item for private torrents
da: Deaktivér menupunktet for private torrents

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_popup)
en: Give feedback in form of a popup
da: Giv feedback i form af en pop-op

note: i18n: ectx: Menu (MediaPlayerMenu)
en: Media Player Menu
da: Medieafspillers menu

en: Ready to play
da: Klar til afspilning

en: Playing: <b>%1</b>
da: Afspiller: <b>%1</b>

en: <b>%2</b> - <b>%1</b> (Album: <b>%3</b>)
da: <b>%2</b> - <b>%1</b> (album: <b>%3</b>)

en: Available
da: Tilgængelig

en: Pending
da: Hængende

en: <b>%1</b><br/>Preview: %2<br/>Downloaded: %3 %
da: <b>%1</b><br/>Forvisning: %2<br/>Downloadet: %3 %

en: Media Player
da: Medieafspiller

en: Play
da: Afspil

en: Previous
da: Tidligere

en: Next
da: Næste

en: Show Video
da: Vis video

en: Add Media
da: Tilføj medie

en: Clear Playlist
da: Ryd spilleliste

en: Toggle Fullscreen
da: Skift fuldskærm

en: Movie player
da: Filmafspiller

en: Show incomplete files
da: Vis ukomplette filer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_refresh)
en: Refresh
da: Genopfrisk

en: Refresh media files
da: Genopfrisk mediefiler

en: Search media files
da: Søg i mediefiler

en: Title
da: Titel

en: Artist
da: Kunstner

en: Length
da: Længde

en: Year
da: År

en: Random play order
da: Tilfældig spillerækkefølge

en: KTorrent is playing a video.
da: KTorrent afspiller en video.

note: i18n: ectx: label, entry (openSilently), group (general)
en: Whether to open torrent silently or not.
da: Om torrenten skal åbnes tavst eller ej.

note: i18n: ectx: label, entry (actionDelete), group (general)
en: Delete action checked.
da: Slettehandling markeret.

note: i18n: ectx: label, entry (actionMove), group (general)
en: Move action checked.
da: Flyttehandling markeret.

note: i18n: ectx: label, entry (recursive), group (general)
en: Scan directories recursively.
da: Scan mapper rekursivt.

[ctx: folder name part]
en: loaded
da: indlæst

[ctx: plugin name]
en: Scan Folder
da: Scan mappe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Folders to scan for torrents:
da: Mapper til scanning efter torrents:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, m_folders)
en: List of folders which will be scanned for torrents by this plugin.
da: Liste over mapper som vil blive scannet efter torrents af dette plugin.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_add)
en: Add a new folder to be scanned.
da: Tilføj en ny mappe til scanning.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: Add Folder
da: Tilføj mappe

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove a folder from the list.
da: Fjern en mappe fra listen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove Folder
da: Fjern mappe

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_openSilently) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbShowAllFiles)
en: Open the torrents without asking any questions.
da: Åbn torrents uden at stille spørgsmål.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_recursive)
en: Scan the folder recursively for torrents. <br/><br/>
    Note: This will not be done for any folder named loaded.
da: Scan mappen rekursivt efter torrents. <br/><br/>
    Bemærk: Dette vil ikke blive gjort for mapper med navnet "loaded".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_recursive)
en: Scan subfolders
da: Scan undermapper

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_actionDelete)
en: When a torrent file has been found and loaded, delete it.<br/><br/>
    Warning: you will permanently lose this file.
da: Når en torrentfil er blevet fundet og indlæst, så slet den.<br/><br/>
    Advarsel: Du vil miste denne fil permanent.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_actionDelete)
en: Remove torrent file after loading
da: Fjern torrentfil efter indlæsning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_actionMove)
en: When a torrent file is loaded, move it to a subdirectory named loaded. If the folder does not exist, it will be created.
da: Når en torrentfil indlæses, flyttes den til en undermappe kaldet 'loaded'. Hvis mappen ikke eksisterer vil den blive oprettet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_actionMove)
en: Move torrent file to loaded directory
da: Flyt torrentfil til mappen 'loaded'

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_addToGroup)
en: Add torrents opened with this plugin to a group.
da: Føj torrents åbnet med dette plugin til en gruppe.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_group)
en: Group to add torrents to.
da: Gruppe som torrents skal føjes til.

note: i18n: ectx: ToolBar (SearchToolBar)
en: Search Toolbar
da: Søgeværktøjslinje

note: i18n: ectx: label, entry (searchEngine), group (general)
en: Current search engine
da: Aktuel søgemaskine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useProxySettings) i18n: ectx: label, entry (useProxySettings), group (general)
en: Use proxy settings for search
da: Brug proxyindstillinger til søgning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_useDefaultBrowser) i18n: ectx: label, entry (useDefaultBrowser), group (general)
en: Use default browser
da: Brug standardbrowser

note: i18n: ectx: label, entry (useCustomBrowser), group (general)
en: Use custom browser
da: Anvend brugervalgt browser

note: i18n: ectx: label, entry (customBrowser), group (general)
en: Custom browser executable path
da: Sti til kørbar fil for brugervalgt browser

[ctx: plugin name]
en: Search
da: Søg

en: Search for %1
da: Søg efter %1

en: Failed to parse %1
da: Kunne ikke fortolke %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SearchPref)
en: Search Preferences
da: Søgepræferencer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_clear_history)
en: Clear the search history combo boxes.
da: Ryd kombinationsfelter med søgehistorik.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_clear_history)
en: Clear Search History
da: Ryd søgehistorik

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_reset_default_action)
en: Reset the default action taken when a torrent is downloaded.
da: Nulstil den standardhandling der udføres når en torrent er blevet downloadet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_reset_default_action)
en: Reset Default Torrent Action
da: Nulstil standardhandling for torrents

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_restorePreviousSession)
en: Restore all the active searches of the last session
da: Genskab alle aktive søgninger fra den seneste session

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_restorePreviousSession)
en: Restore previous searches
da: Genskab forrige søgninger

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_openInExternal)
en: Whether or not to open searches in an external browser.
da: Om søgninger skal åbnes i en ekstern browser eller ej.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openInExternal)
en: Open searches in external browser
da: Åbn søgninger i ekstern browser

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useProxySettings)
en: Whether or not to use the HTTP proxy settings for search.
da: Om HTTP-proxy-indstillingerne skal bruges til søgning eller ej.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_useDefaultBrowser)
en: Use the default browser configured in the system settings.
da: Brug den standardbrowser der er konfigureret i systemindstillinger.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_useCustomBrowser)
en: Use a custom browser.
da: Anvend brugervalgt browser.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_useCustomBrowser)
en: Custom browser path:
da: Søgesti til egen browser:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_customBrowser)
en: Path of the custom browser.
da: Sti til brugervalgt browser.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox8)
en: Search Engines
da: Søgetjenester

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_add)
en: Add a new search engine.
da: Tilføj ny søgemaskine.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove all selected search engines.
da: Fjern alle markerede søgemaskiner.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: &Remove
da: &Fjern

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_remove_all)
en: Remove all search engines.
da: Fjern alle søgemaskiner.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_all)
en: R&emove All
da: &Fjern alt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_add_default)
en: Add all default search engines.
da: Tilføj alle standard søgemaskiner.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_default)
en: Add Defau&lt
da: Tilføj s&tandard

en: Add a Search Engine
da: Tilføj søgemaskine

en: Enter the hostname of the search engine (for example www.google.com):
da: Angiv værtsnavnet for søgemaskinen (f.eks. www.google.com):

en: Opensearch is not supported by %1, you will need to enter the search URL manually. The URL should contain {searchTerms}, ktorrent will replace this by the thing you are searching for.
da: Opensearch understøttes ikke af %1, du vil skulle angive søge-URL'en manuelt. URL'en skal indeholde {searchTerms}, KTorrent vil erstatte dette med det du søger efter.

en: The URL %1 does not contain {searchTerms}.
da: URL'en %1 indeholder ikke {searchTerms}.

en: Search Text
da: Søgetekst

en: Search Engine
da: Søgemaskine

en: Search Engine Label
da: Etiket for søgemaskine

en:  Engine:
da:  Maskine:

en: Downloading:<br/><b>%1</b>
da: Downloader:<br/><b>%1</b>

en: Do you want to download or save the torrent?
da: Vil du downloade eller gemme denne torrent?

en: Download Torrent
da: Download torrent

en: Home
da: Hjem

[ctx: KDE 4 tag line, see http://kde.org/img/kde40.png]
en: Be free.
da: Vær fri.

en: Search the web for torrents.
da: Søg efter torrents på nettet.

en: Save %1 to
da: Gem %1 til

note: i18n: ectx: Menu (shutdown)
en: Shutdown
da: Nedlukning

note: i18n: ectx: ToolBar (ShutdownToolBar)
en: Shutdown Toolbar
da: Nedlukningsværktøjslinje

[ctx: @title:window]
en: Configure Shutdown
da: Indstil nedlukning

en: Lock
da: Lås

en: Sleep (suspend to RAM)
da: Slumre (suspendér til ram)

en: Hibernate (suspend to disk)
da: Dvale (suspendér til disk)

en: When all torrents finish downloading
da: Når alle torrents er færdige med at downloade

en: When all torrents finish seeding
da: Når alle torrents er færdige med at seede

en: When the events below happen
da: Når hændelserne nedenfor sker

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ShutdownDlg)
en: Shutdown Settings
da: Nedlukningsindstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Action to execute:
da: Handling der skal udføres:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Execute action when:
da: Udfør handling når:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_all_rules_must_be_hit)
en: When enabled, execute the action when all events have happened. When not enabled, execute when any of the above events have happened.
da: Handlingen køres når alle hændelser er sket, hvis aktiveret. Når ikke aktiveret, køres den når en af de ovennævnte hændelser sker.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_all_rules_must_be_hit)
en: All events must have happened
da: Alle hændelser skal være sket

en: Shutdown Enabled
da: Nedlukning aktiveret

en: Configure Shutdown
da: Indstil nedlukning

en: Automatic shutdown not active
da: Automatisk nedlukning er ikke aktiv

en:  when all of the following events have occurred:<br/><br/>
da:  når alle de følgende hændelser er indtruffet:<br/><br/>

en:  when one of the following events occur:<br/><br/>
da:  når én af de følgende hændelser indtræffer:<br/><br/>

en: <b>All torrents</b> finish downloading
da: <b>Alle torrents</b> er færdige med at downloade

en: <b>All torrents</b> finish seeding
da: <b>Alle torrents</b> er færdige med at seede

en: <b>%1</b> finishes downloading
da: <b>%1</b> er færdig med at downloade

en: <b>%1</b> finishes seeding
da: <b>%1</b> er færdig med at seede

en: Downloading finishes
da: Download afslutter

en: Seeding finishes
da: Seedning afslutter

en: Event
da: Hændelse

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConnsWgt)
en: Connections
da: Forbindelser

[ctx: Chart name]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ConnsGbw) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Connections
da: Forbindelser

en: Nodes
da: Knuder

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Leechers connected
da: Leechers forbundet

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Leechers in swarms
da: Leechers i sværme

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en: Seeds connected
da: Seeds forbundet

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: Seeds in swarms
da: Seeds i sværme

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Average leechers connected per torrent
da: Gennemsnit af leechers forbundet per torrent

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: Average seeds connected per torrent
da: Gennemsnit af seeds forbundet per torrent

[ctx: Name of a line on chart]
en: Average leechers connected per running torrent
da: Gennemsnit af leechers forbundet pr. kørende torrent

[ctx: Name of a line on chart]
en: Average seeds connected per running torrent
da: Gennemsnit af seeds forbundet pr. kørende torrent

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_31)
en: Nodes
da: Knuder

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_32)
en: Tasks
da: Opgaver

[ctx: Name of a line on download chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Current speed
da: Nuværende hastighed

[ctx: Name of a line on download chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Average
da: Gennemsnit

[ctx: Name of a line on download chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Limit
da: Grænse

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Average from leechers
da: Gennemsnit fra leechers

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Average to leechers
da: Gennemsnit til leechers

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Average from seeds
da: Gennemsnit fra seeds

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: From leechers
da: Fra leechers

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: From seeds
da: Fra seeds

[ctx: Name of a line on upload chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Current speed
da: Nuværende hastighed

[ctx: Name of a line on upload chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Average
da: Gennemsnit

[ctx: Name of a line on upload chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Limit
da: Grænse

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: Avg. leechers connected per running torr.
da: Gns. leechers forbundet per kørende torr.

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: Avg. seeds connected per running torrent
da: Gns. seeds forbundet per kørende torrent

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Display
da: Visning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AntiAliasing)
en: Use anti-aliasing
da: Brug anti-aliasing

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DrawBgdGrid)
en: Draw background grid
da: Tegn baggrundsgitter

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Widget type:
da: Kontroltype:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_WidgetType)
en: Native
da: Standard

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_33)
en: (plugin reload is needed after change)
da: (genindlæsning af plugin nødvendig efter ændring)

[ctx: @title:window]
en: Display
da: Visning

en: Unknown
da: Ukendt

en: <h1 align='center' style='font-size: large; text-decoration: underline'>Legend:</h1><ul type='square'>
da: <h1 align='center' style='font-size: large; text-decoration: underline'>Tekst:</h1><ul type='square'>

[ctx: @action:inmenu]
en: Save as image…
da: Gem som billede...

[ctx: @action:inmenu Recalculate the 0Y axis and then redraw the chart]
en: Rescale
da: Genskalér

[ctx: @action:inmenu]
en: Reset
da: Nulstil

en: Select path to save image…
da: Vælg sti hvor billedet skal gemmes...

en: Image files
da: Billedfiler

note: i18n: ectx: label, entry (UpdateEveryGuiUpdates), group (general)
en: Update charts every n gui updates
da: Opdatér diagrammer for hver n GUI-opdateringer

note: i18n: ectx: label, entry (DataGatherIval), group (general)
en: Interval in milliseconds between data gathering
da: Interval i millisekunder mellem dataindsamling

note: i18n: ectx: label, entry (MaxMode), group (general)
en: Method of determining maximum value of the scale
da: Metode til bestemmelse af maksimale værdier på skalaen

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSeedsInSwarms), group (general)
en: Whether to show seeds in swarms
da: Om seeds skal vises i sværme

note: i18n: ectx: label, entry (ShowLeechersInSwarms), group (general)
en: Whether to show leachers in swarms
da: Om leechers skal vises i sværme

note: i18n: ectx: label, entry (DlSpdSamples), group (general)
en: Samples to show on download chart
da: Stikprøver der skal vises i download-diagrammet

note: i18n: ectx: label, entry (PeersSpdSamples), group (general)
en: Samples to show on peers chart
da: Stikprøver der skal vises i peer-diagrammet

note: i18n: ectx: label, entry (UlSpdSamples), group (general)
en: Samples to show on upload chart
da: Stikprøver der skal vises i upload-diagrammet

note: i18n: ectx: label, entry (ConnsSamples), group (general)
en: Samples to show on connections chart
da: Stikprøver der skal vises i forbindelsesdiagrammet

note: i18n: ectx: label, entry (DhtSpdSamples), group (general)
en: Samples to show on DHT chart
da: Stikprøver der skal vises i DHT-diagrammet

note: i18n: ectx: label, entry (DlSpdColor), group (general)
en: Color of the speed on dl chart
da: Farve på hastighed i dl-diagrammet

note: i18n: ectx: label, entry (DlAvgColor), group (general)
en: Color of the average on dl chart
da: Farve på gennemsnit i dl-diagrammet

note: i18n: ectx: label, entry (DlLimitColor), group (general)
en: Color of the limit on dl chart
da: Farve på grænsen i dl-diagrammet

note: i18n: ectx: label, entry (PrAvgFromLColor), group (general)
en: Color of the avg from leecher on peers chart
da: Farve på gns. fra leecher i peer-diagrammet

note: i18n: ectx: label, entry (PrAvgToLColor), group (general)
en: Color of the avg to leecher on peers chart
da: Farve på gns. til leecher i peer-diagrammet

note: i18n: ectx: label, entry (PrAvgFromSColor), group (general)
en: Color of the avg from seeds on peers chart
da: Farve på gns. fra seeds i peer-diagrammet

note: i18n: ectx: label, entry (PrFromLColor), group (general)
en: Color of the leechers on peers chart
da: Farve på leechers i peer-diagrammet

note: i18n: ectx: label, entry (PrFromSColor), group (general)
en: Color of the seeds on peers chart
da: Farve på seeds i peer-diagrammet

note: i18n: ectx: label, entry (UlSpdColor), group (general)
en: Color of the speed on upload chart
da: Farve på hastigheden i upload-diagrammet

note: i18n: ectx: label, entry (UlAvgColor), group (general)
en: Color of the avg on upload chart
da: Farve på gns. i upload-diagrammet

note: i18n: ectx: label, entry (UlLimitColor), group (general)
en: Color of the limit on upload chart
da: Farve på grænse i upload-diagrammet

note: i18n: ectx: label, entry (CnLConnColor), group (general)
en: Color of the connected leechers on connections chart
da: Farve på forbundne leechers i forbindelsesdiagrammet

note: i18n: ectx: label, entry (CnLSwarmsColor), group (general)
en: Color of the leechers in swarms on connections chart
da: Farve på leechers i sværme i forbindelsesdiagrammet

note: i18n: ectx: label, entry (CnSConnColor), group (general)
en: Color of the connected seeds on connections chart
da: Farve på forbundne seeds i forbindelsesdiagrammet

note: i18n: ectx: label, entry (CnSSwarmsColor), group (general)
en: Color of the seeds in swarms on connections chart
da: Farve på seeds i sværme i forbindelsesdiagrammet

note: i18n: ectx: label, entry (CnAvgLConnPerTorrColor), group (general)
en: Color of the avg connected leecher per torrent on connections chart
da: Farve på gns. forbundne leechers pr. torrent i forbindelsesdiagrammet

note: i18n: ectx: label, entry (CnAvgSConnPerTorrColor), group (general)
en: Color of the avg connected seeds per torrent on connections chart
da: Farve på gns. forbundne seeds pr. torrent i forbindelsesdiagrammet

note: i18n: ectx: label, entry (CnAvgLConnPerRunTorrColor), group (general)
en: Color of the avg connected leechers per running torrent on connections chart
da: Farve på gns. forbundne leechers pr. kørende torrent i forbindelsesdiagrammet

note: i18n: ectx: label, entry (CnAvgSConnPerRunTorrColor), group (general)
en: Color of the avg connected seeds per running torrent on connections chart
da: Farve på gns. forbundne seeds pr. kørende torrent i forbindelsesdiagrammet

note: i18n: ectx: label, entry (DhtNodesColor), group (general)
en: Color of the nodes on DHT chart
da: Farve på knuderne i DHT-diagrammet

note: i18n: ectx: label, entry (DhtTasksColor), group (general)
en: Color of the tasks on DHT chart
da: Farve på opgaverne i DHT-diagrammet

note: i18n: ectx: label, entry (AntiAliasing), group (general)
en: Use anti aliasing on charts?
da: Brug anti-aliasing i diagrammer?

note: i18n: ectx: label, entry (DrawBgdGrid), group (general)
en: Draw ugly grey background grid?
da: Tegn grimt, gråt baggrundsgitter?

note: i18n: ectx: label, entry (WidgetType), group (general)
en: Type of widget used for chart drawing
da: Type af kontrol der bruges til diagramtegning

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, UpdateGbw)
en: Update
da: Opdatering

[ctx: Continues with: [number field] GUI updates]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Update charts every
da: Opdatér diagrammer hver

[ctx: Continuation of: Update charts every [number field]]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: GUI updates
da: GUI-opdatering

[ctx: Continues with: [number field] milliseconds]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Gather data every
da: Saml data hver

[ctx: Continuation of: Gather data every [number field]]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: milliseconds
da: millisekunder

note: i18n: The maximums of 0X axes on charts i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Measurements counts
da: Målingstællinger

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MaxModeGbw)
en: Maximum
da: Maksimum

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: The way the maximum of 0Y axis is calculated i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Maximum speed scale mode:
da: Skaleringstilstand for maks.hastighed:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaxMode)
en: Maximum ever achieved
da: Højeste der nogensinde er nået

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaxMode)
en: Maximum visible on chart
da: Det højeste der er synligt i diagrammet

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Peers connections
da: Peer-forbindelser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSeedsInSwarms)
en: Show seeds in swarms
da: Vis seeds i sværme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowLeechersInSwarms)
en: Show leechers in swarms
da: Vis leechers i sværme

[ctx: @title:window]
en: Statistics
da: Statistik

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SpdWgt)
en: Speed
da: Hastighed

[ctx: Name of a line on download chart]
en: Average speed
da: Gennemsnitshastighed

[ctx: Name of a line on upload chart]
en: Average speed
da: Gennemsnitshastighed

[ctx: Name of a line on download chart]
en: Speed limit
da: Hastighedsgrænse

[ctx: Name of a line on upload chart]
en: Speed limit
da: Hastighedsgrænse

en: Speed charts
da: Hastighedsdiagrammer

en: Displays charts about download and upload speed
da: Viser diagrammer over download- og uploadhastighed

en: Connections charts
da: Forbindelsesdiagram

en: Displays charts about connections
da: Viser diagrammer over forbindelser

en: %2
    1 active filter | %2
    %1 active filters
da[0]: %2
    1 aktivt filter
da[1]: %2
    %1 aktive filtre

en: <b>%1</b><br/><br/>Download failed: <b>%2</b>
da: <b>%1</b><br/><br/>Download mislykkedes: <b>%2</b>

en:     <html>    <body style="color:%4">    <div style="border-style:solid; border-width:1px; border-color:%4; margin:5px; padding:5px">    <b>Title:</b> %1<br/>    <b>Date:</b> %2<br/>    </div>    <p>%3</p>    </body>    </html>
da:     <html>    <body style="color:%4">    <div style="border-style:solid; border-width:1px; border-color:%4; margin:5px; padding:5px">    <b>Titel:</b> %1<br/>    <b>Dato:</b> %2<br/>    </div>    <p>%3</p>    </body>    </html>

en: Authentication Cookie
da: Autentificeringscookie

en: Enter the new authentication cookie
da: Angiv den ny autentificeringscookie

en: <b>Not Loaded</b>
da: <b>Ikke indlæst</b>

en: <b>Download Failed: %1</b>
da: <b>Download mislykkedes: %1</b>

en: <b>Downloading</b>
da: <b>Downloader</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Active Filters:
da: Aktive filtre:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Refresh every:
da: Genopfrisk hver:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_refresh_rate)
en: Time between automatic refreshes of the feed.
da: Tid mellem automatisk genopfriskning af feedet.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_refresh_rate)
en:  minutes
da:  minutter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_filters)
en: Filters
da: Filtre

en: Date Published
da: Offentliggørelsesdato

en: Edit Filter
da: Redigér filter

en: There already is a filter named %1, filter names must be unique.
da: Der er allerede et filter ved navn %1, filternavne skal være unikke.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
da: Navn:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: String Matching
da: Strenge-matchning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KEditListWidget, m_word_matches) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KEditListWidget, m_exclusion_patterns)
en: <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The string to find in the title of an item. Simple wildcard syntax is supported :</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <table border="0" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px;" align="center" cellspacing="1" cellpadding="2">
    <tr>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;"><span style=" font-weight:600;">c</span></p></td>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Any character represents itself apart from those mentioned below. Thus <span style=" font-weight:600;">c</span> matches the character <span style=" font-style:italic;">c</span>.</p></td></tr>
    <tr>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;"><span style=" font-weight:600;">?</span></p></td>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;">Matches any single character. </p></td></tr>
    <tr>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;"><span style=" font-weight:600;">*</span></p></td>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;">Matches zero or more of any characters.</p></td></tr>
    <tr>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;"><span style=" font-weight:600;">[...]</span></p></td>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;">Sets of characters can be represented in square brackets. Within the character class, like outside, backslash has no special meaning.</p></td></tr></table>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;">For example the *.torrent will match any item which ends in .torrent. </p>
da: <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Strengen der skal findes i et elements titel. Simpel jokertegn-syntaks understøttes:</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <table border="0" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px;" align="center" cellspacing="1" cellpadding="2">
    <tr>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;"><span style=" font-weight:600;">c</span></p></td>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Alle tegn repræsenterer sig selv, undtagen dem der nævnes nedenfor. Derfor matcher <span style=" font-weight:600;">c</span> tegnet <span style=" font-style:italic;">c</span>.</p></td></tr>
    <tr>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;"><span style=" font-weight:600;">?</span></p></td>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;">Matcher alle enkelttegn. </p></td></tr>
    <tr>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;"><span style=" font-weight:600;">*</span></p></td>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;">Matcher nul eller flere af alle tegn.</p></td></tr>
    <tr>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;"><span style=" font-weight:600;">[...]</span></p></td>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;">Sæt af tegn kan repræsenteres i firkantede klammer. Indenfor tegnklassen, såvel som udenfor, har backslash ingen særlig betydning.</p></td></tr></table>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;">For eksempel vil *.torrent matche alle elementer som ender med .torrent. </p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_reg_exp_syntax) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_exclusion_reg_exp)
en: By default strings will use wildcard matching. If you want to use regular expressions, this needs to be enabled.
da: Som standard vil strenge brug jokertegn-matchning. Hvis du vil bruge regulære udtryk, skal dette aktiveres.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_reg_exp_syntax) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_exclusion_reg_exp)
en: Strings are regular expressions
da: Strenge er regulære udtryk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_all_words_must_match)
en: Item must match all strings to be included
da: Elementet skal matche alle strenge for at blive inkluderet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_match_case_sensitive) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_exclusion_case_sensitive)
en: Case sensitive matching
da: Versalfølsom matchning

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_5)
en: Exclusion Patterns
da: Eksklusionsmønstre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_exclusion_all_must_match)
en: Item must match all strings to be excluded
da: Elementet skal matche alle strenge for at blive ekskluderet

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Seasons && Episodes
da: Sæsoner og afsnit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_use_se_matching)
en: Use season and episode matching
da: Brug sæson- og episode-matchning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Seasons:
da: Sæsoner:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_seasons)
en: Specify the seasons to download, multiple seasons can be separated by a , and you can also use ranges by using a -
    
    For example: 1, 3-6, 9
    
    Will download seasons 1, 3, 4, 5, 6 and 9
da: Angiv den sæson der skal downloades, flere sæsoner kan adskilles med "," og du kan også bruge intervaller med en "-"
    
    For eksempel vil: 1, 3-6, 9
    
    downloade sæsonerne 1,3,4,5,6 og 9

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Episodes:
da: Afsnit:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_episodes)
en: Specify the episodes to download, multiple episodes can be separated by a , and you can also use ranges by using a -
    
    For example: 1, 3-6, 9
    
    Will download episodes 1, 3, 4, 5, 6 and 9
da: Angiv de afsnit der skal downloades, flere afsnit kan adskilles med "," og du kan også bruge intervaller med en "-"
    
    For eksempel vil: 1, 3-6, 9
    
    downloade afsnittene 1,3,4,5,6 og 9

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_se_no_duplicates)
en: Do not download multiple items with the same season and episode
da: Download ikke flere elementer med samme sæson og afsnit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_download_matches)
en: Download torrents of matching items
da: Download torrents med matchende elementer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_download_non_matches)
en: Download torrents of non matching items
da: Download torrents med ikke-matchende elementer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_add_to_group)
en: Add to group:
da: Føj til gruppe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_silently)
en: Open torrents silently
da: Åbn torrents tavst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: filter on feed:
da: filter på feed:

en: Aborted
da: Afbrudt

en: Timeout when downloading feed
da: Tidsudløb ved download af feed

en: Unknown hostname
da: Ukendt værtsnavn

en: File not found
da: Fil ikke fundet

en: Unknown retriever error
da: Ukendt hentningsfejl

en: Invalid feed data
da: Ugyldige feed-data

en: Success
da: Gennemført

note: i18n: ectx: ToolBar (SyndicationToolBar)
en: Syndication Toolbar
da: Syndikeringsværktøjslinje

en: Could not find a valid link to a torrent on %1
da: Kunne ikke finde et gyldigt link til en torrent på %1

en: Add/Remove Filters
da: Tilføj/fjern filtre

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ManageFiltersDlg)
en: Manage Filters
da: Håndtér filtre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Active filters:
da: Aktive filtre:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Available filters:
da: Tilgængelige filtre:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_all)
en: Remove All
da: Fjern alle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_new_filter)
en: New Filter
da: Nyt filter

en: Syndication
da: Syndikering

en: Manages RSS and Atom feeds
da: Håndtér RSS- og Atom-feeds

en: Enter the URL
da: Angiv URL

en: Please enter the URL of the RSS or Atom feed.
da: Angiv URL for RSS- eller Atom-feedet.

en: Failed to load feed %1: %2
da: Kunne ikke indlæse feedet %1: %2

en: Failed to create directory for feed %1: %2
da: Kunne ikke oprette mappe til feedet %1: %2

en: Add New Filter
da: Tilføj nyt filter

en: Add Feed
da: Tilføj feed

en: Remove Feed
da: Fjern feed

en: Rename
da: Omdøb

en: Add Filter
da: Tilføj filter

en: Remove Filter
da: Fjern filter

note: i18n: ectx: label, entry (defaultDevice), group (general)
en: Default UPnP device to use
da: Standard UPnP-enhed der skal bruges

en: Device
da: Enhed

en: Ports Forwarded
da: Porte videresendt

en: Model Name: <b>%1</b><br/>Manufacturer: <b>%2</b><br/>Model Description: <b>%3</b><br/>
da: Modelnavn: <b>%1</b><br/>Fabrikant: <b>%2</b><br/>Modelbeskrivelse: <b>%3</b><br/>

en: Shows the status of the UPnP plugin
da: Viser status for UPnP-pluginet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_rescan)
en: Rescan
da: Genscan
