ktorrent - en to el translation catalogue (1241 entries)

en: KTorrent is unable to accept connections because the TCP port %1 is already in use by another program.
el: Το KTorrent δεν μπορεί να δεχτεί συνδέσεις γιατί η TCP θύρα %1 ήδη χρησιμοποιούνται από άλλο πρόγραμμα.

en: KTorrent is unable to accept connections because the UDP port %1 is already in use by another program.
el: Το KTorrent δεν μπορεί να δεχτεί συνδέσεις γιατί η UDP θύρα %1 ήδη χρησιμοποιείται από άλλο πρόγραμμα.

en: Opening the torrent <b>%1</b>, would share one or more files with the following torrents. Torrents are not allowed to write to the same files.
el: Με το άνοιγμα του torrent <b>%1</b>, θα γίνει διαμοιρασμός ενός ή περισσότερων αρχείων με τα ακόλουθα torrents. Δεν επιτρέπεται στα torrents να γράφουν στα ίδια αρχεία.

en: KTorrent is running one or more torrents
el: Το KTorrent εκτελεί ένα ή περισσότερα torrent

en: Cannot create torrent: %1
el: Αδυναμία δημιουργίας torrent: %1

en: One or more storage volumes are not mounted. In order to start this torrent, they need to be mounted.
el: Ένας ή περισσότεροι τόμοι αποθήκευσης δεν έχουν προσαρτηθεί. Για να ξεκινήσει αυτό το torrent, θα χρειαστεί να προσαρτηθούν.

en: Retry
el: Επανάληψη

en: Storage volume %1 is not mounted
el: Ο τόμος αποθήκευσης %1 δεν έχει προσαρτηθεί

en: Storage volumes %1 are not mounted
el: Οι τόμοι αποθήκευσης %1 δεν έχουν προσαρτηθεί

en: Several data files of the torrent "%1" are missing. 
    Do you want to recreate them, or do you want to not download them?
el: Αρκετά από τα αρχεία δεδομένων του torrent "%1" δεν υπάρχουν. 
    Επιθυμείτε την αναδημιουργία τους, ή να μη γίνει λήψη τους;

en: Data files are missing
el: Λείπουν αρχεία δεδομένων

en: Cannot deselect missing files: %1
el: Αδυναμία αποεπιλογής των αρχείων που λείπουν: %1

en: Cannot recreate missing files: %1
el: Αδυναμία αναδημιουργίας των αρχείων που λείπουν: %1

en: The file where the data is saved of the torrent "%1" is missing.
    Do you want to recreate it?
el: Το αρχείο στο οποίο αποθηκεύτηκαν τα δεδομένα του torrent "%1" λείπει.
    Επιθυμείτε την αναδημιουργία του;

en: Data file is missing
el: Λείπει το αρχείο δεδομένων

en: Cannot recreate data file: %1
el: Αδυναμία αναδημιουργίας του αρχείου δεδομένων: %1

en: Invalid magnet bittorrent link: %1
el: Μη έγκυρος σύνδεσμος μαγνήτης bittorrent: %1

en: You are attempting to download a magnet link, and DHT is not enabled. For optimum results enable DHT.
el: Προσπαθείτε να κάνετε λήψη ενός συνδέσμου μαγνήτη και το DHT δεν είναι ενεργό. Για βέλτιστα αποτελέσματα ενεργοποιήστε το DHT.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AddPeersDlg) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GroupPolicyDlg)
en: Dialog
el: Διάλογος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Enter the IP address or hostname and port number of the peer you wish to add:
el: Εισάγετε τη διεύθυνση IP ή το όνομα και τη θύρα του ομότιμου κόμβου τον οποίο επιθυμείτε να προσθέσετε:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Peer:
el: Ομότιμος κόμβος:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_ip)
en: <p>The IP address or hostname of the peer you want to connect to, should be put here.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Note:</span> We accept both IPv4 and IPv6 addresses</p>
el: <p>Η IP διεύθυνση ή το όνομα υπολογιστή του ομότιμου κόμβου στον οποίο θέλετε να συνδεθείτε, πρέπει να οριστεί εδώ.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Σημείωση:</span> Δεχόμαστε και IPv4 και IPv6 διευθύνσεις</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Port:
el: Θύρα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_tracker) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_node) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_webseed) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: Add
el: Προσθήκη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, close_button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_close)
en: Close
el: Κλείσιμο

en: Show a file tree
el: Εμφάνιση δενδρικής δομής αρχείων

en: Show a file list
el: Εμφάνιση λίστας αρχείων

en: Filter
el: Φίλτρο

en: Opening %1
el: Άνοιγμα %1

en: Some files of this torrent have been found in the completed downloads directory. Do you want to import these files and use the completed downloads directory as the location?
el: Βρέθηκαν αρχεία του torrent στον κατάλογο ολοκληρωμένων λήψεων. Επιθυμείτε την εισαγωγή τους και τη χρήση του καταλόγου ολοκληρωμένων λήψεων για τοποθεσία;

en: All files of this torrent have been found in the completed downloads directory. Do you want to import these files and use the completed downloads directory as the location?
el: Όλα τα αρχεία αυτού του torrent βρέθηκαν στον κατάλογο ολοκληρωμένων λήψεων. Επιθυμείτε την εισαγωγή τους και τη χρήση του καταλόγου ολοκληρωμένων λήψεων για τοποθεσία;

en: The file <b>%1</b> was found in the completed downloads directory. Do you want to import this file?
el: Το αρχείο <b>%1</b> βρέθηκε στον κατάλογο ολοκληρωμένων λήψεων. Επιθυμείτε την εισαγωγή του αρχείου αυτού;

en: The directory %1 does not exist, do you want to create it?
el: Ο κατάλογος %1 δεν υπάρχει, θέλετε να τον δημιουργήσετε;

en: You have deselected the following existing files. You will lose all data in these files, are you sure you want to do this?
el: Αναιρέσατε την επιλογή για τα ακόλουθα υπάρχοντα αρχεία. Τα δεδομένα αυτών των αρχείων θα χαθούν, είστε βέβαιοι ότι θέλετε να το κάνετε αυτό;

en: Yes, delete the files
el: Ναι, διαγραφή των αρχείων

en: No, keep the files
el: Όχι, διατήρηση των αρχείων

en: Opening the torrent <b>%1</b>, would share one or more files with the following torrents. Torrents are not allowed to write to the same files. Please select a different location.
el: Το άνοιγμα του torrent <b>%1</b>, θα διαμοιράσει ένα ή περισσότερα αρχεία με τα ακόλουθα torrents. Τα torrents δεν επιτρέπεται να γράφουν στα ίδια αρχεία. Επιλέξτε μια διαφορετική θέση.

en: All Torrents
el: Όλα τα Torrents

en: <b>Unable to determine free space</b>
el: <b>Αδυναμία προσδιορισμού του ελεύθερου χώρου</b>

en: %1 (%2 in use by existing files)
el: %1 (%2 σε χρήση από υφιστάμενα αρχεία)

[ctx: We are %1 bytes short of what we need]
en: %1 short
el: %1 λιγότερα

en: Existing files: <b>None</b>
el: Υφιστάμενα αρχεία: <b>Κανένα</b>

en: Existing files: <b>All</b>
el: Υφιστάμενα αρχεία: <b>Όλα</b>

en: Existing files: <b>%1</b> of <b>%2</b>
el: Υφιστάμενα αρχεία: <b>%1</b> από <b>%2</b>

en: Existing file: <b>No</b>
el: Υφιστάμενο αρχείο: <b>Κανένα</b>

en: Existing file: <b>Yes</b>
el: Υφιστάμενο αρχείο: <b>Ναι</b>

en: Clear History
el: Καθαρισμός ιστορικού

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FileSelectDlg)
en: Select Which Files You Want to Download
el: Επιλέξτε τα αρχεία που επιθυμείτε να λάβετε

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_use_custom_download_location)
en: Download to:
el: Λήψη στο:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_download_location_history)
en: History of all recently used download locations
el: Ιστορικό όλων των πρόσφατα χρησιμοποιηθέντων θέσεων λήψης

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_moveCompleted)
en: Moves the files to the specified location when the torrent finishes downloading.
el: Μετακινεί τα αρχεία στην προσδιορισμένη θέση όταν η λήψη ενός torrent ολοκληρωθεί.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, move_on_completion_enabled) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_moveCompleted) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_move_on_completion)
en: Move when completed to:
el: Μετακίνηση όταν ολοκληρωθούν στο:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_move_when_completed_history)
en: History of all recently used move when completed locations
el: Ιστορικό όλων των πρόσφατα χρησιμοποιηθέντων θέσεων μετακίνησης μετά την ολοκλήρωση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Text encoding:
el: Κωδικοποίηση κειμένου:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, m_file_view)
en: All files in the torrent, you can change them by double clicking on them.
el: Όλα τα αρχεία του torrent, μπορείτε να τα τροποποιήσετε με διπλό κλικ σε αυτά.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_select_all)
en: Select &All
el: Επιλογή όλ&ων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_select_none)
en: Select &None
el: Επιλογή &κανενός

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_invert_selection)
en: Invert Selection
el: Αντιστροφή επιλογής

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_collapse_all) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCollapseAll)
en: Collapse All
el: Σύμπτυξη όλων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_expand_all) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnExpandAll)
en: Expand All
el: Ανάπτυξη όλων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_existing_found)
en: No existing files are found
el: Δεν βρέθηκαν υφιστάμενα αρχεία

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_options) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Options
el: Επιλογές

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Group:
el: Ομάδα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_chkStartTorrent)
en: Start torrent
el: Εκκίνηση torrent

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_skip_data_check)
en: <p>When existing files have been found, skip the data check and assume that the files are fully downloaded.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Note: </span>only do this when you are absolutely sure.</p>
el: <p>Όταν υφιστάμενα αρχεία έχουν βρεθεί, να παραλείπεται ο έλεγχος δεδομένων και να υποτίθεται ότι τα αρχεία έχουν ληφθεί πλήρως.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Σημείωση: </span>να το κάνετε αυτό μόνο όταν είστε απόλυτα βέβαιοι.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_skip_data_check)
en: Skip data check if existing files are found
el: Παράλειψη ελέγχου δεδομένων αν βρεθούν αρχεία

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Disk Space
el: Χώρος στο δίσκο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Required:
el: Απαιτούμενος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Available:
el: Διαθέσιμος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: After download:
el: Μετά τη λήψη:

en: Cannot load the torrent file: %1
el: Αδυναμία φόρτωσης του αρχείου torrent: %1

en: Cannot open %1: %2
el: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου %1: %2

en: Failed to create %1: %2
el: Αδυναμία δημιουργίας του %1: %2

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ImportDialog)
en: Import an existing torrent
el: Εισαγωγή ενός υπάρχοντος torrent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Data:
el: Δεδομένα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select the torrent file and the data which belongs with it.
el: Επιλέξτε το αρχείο torrent καθώς και τα δεδομένα που ανήκουν σε αυτό.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_import_btn)
en: &Import
el: &Εισαγωγή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_cancel_btn)
en: Ca&ncel
el: Α&κύρωση

en: Select the directory where the data now is.
el: Επιλέξτε τον κατάλογο όπου βρίσκονται τώρα τα δεδομένα.

en: The data files are not present in the location you selected. Do you want to create all the files in the selected directory?
el: Τα αρχεία δεδομένων δεν βρίσκονται στην τοποθεσία που επιλέξατε. Επιθυμείτε τη δημιουργία όλων των αρχείων στον επιλεγμένο κατάλογο;

en: Not all files were found in the new location; some are still missing. Do you want to create the missing files in the selected directory?
el: Δεν βρέθηκαν όλα τα αρχεία στη νέα τοποθεσία· κάποια λείπουν ακόμα. Επιθυμείτε τη δημιουργία των αρχείων που λείπουν στον επιλεγμένο κατάλογο;

en: The data file is not present in the location you selected. Do you want to create the file in the selected directory?
el: Το αρχείο δεδομένων δεν βρίσκεται στην τοποθεσία που επιλέξατε. Επιθυμείτε τη δημιουργία του αρχείου στον επιλεγμένο κατάλογο;

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, MissingFilesDlg)
en: Files are missing
el: Λείπουν αρχεία

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_text)
en: The following files are missing:
el: Τα παρακάτω αρχεία λείπουν:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_recreate)
en: They are no longer there, recreate them.
el: Δεν βρίσκονται πλέον εκεί, αναδημιουργήστε τα.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_recreate)
en: Recreate
el: Αναδημιουργία

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_dnd)
en: Do not download the missing files.
el: Να μη γίνει λήψη των αρχείων που λείπουν.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_dnd)
en: Do Not Download
el: Να μη γίνει λήψη

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_select_new)
en: The files have been moved to another location, select the new location.
el: Τα αρχεία έχουν μετακινηθεί σε άλλη θέση, επιλέξτε τη νέα θέση.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_select_new)
en: Select New Location
el: Επιλογή νέα τοποθεσίας

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_cancel)
en: Cancel, do not start the torrent.
el: Να ακυρωθεί, να μη γίνει εκκίνηση του torrent.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancel_button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_cancel)
en: Cancel
el: Ακύρωση

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PasteDlgBase)
en: Open an URL
el: Άνοιγμα ενός URL

en: Error fetching tracker list
el: Σφάλμα στην προσκόμιση της λίστας ανιχνευτών

en: Please check if the URL in Settings > Advanced > Tracker list URL is reachable.
el: Ελέγξτε αν το URL στις Ρυθμίσεις > Για προχωρημένους > URL λύστας ανιχνευτών είναι προσβάσιμο.

en: Invalid URL: %1
el: Μη έγκυρο URL: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_silently) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openSilently)
en: Open silently
el: Σιωπηλό άνοιγμα

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SpeedLimitsDlg)
en: Speed Limits
el: Όρια ταχύτητας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_main_caption)
en: Speed limits for individual torrents (double click to edit):
el: Όρια ταχύτητας για μεμονωμένα torrent (διπλό κλικ για επεξεργασία):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Filter:
el: Φίλτρο:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Global Limits
el: Καθολικά όρια

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Maximum download speed:
el: Μέγιστη ταχύτητα λήψης:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_download_rate) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_upload_rate) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_max_download_rate) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_max_uploa
en: No limit
el: Χωρίς όριο

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_download_rate) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_upload_rate) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_max_download_rate) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_max_upload_rate) i18n: ectx: property (suffix), w
en:  KiB/s
el:  KiB/δ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum upload speed:
el: Μέγιστη ταχύτητα αποστολής:

en: Download Limit
el: Όριο λήψης

en: Upload Limit
el: Όριο αποστολής

en: Assured Download Speed
el: Εγγυημένη ταχύτητα λήψης

en: Assured Upload Speed
el: Εγγυημένη ταχύτητα αποστολής

en: No assured speed
el: Μη εγγυημένη ταχύτητα

en: Create A Torrent
el: Δημιουργία ενός torrent

en: Only HTTP is supported for webseeding.
el: Υποστηρίζεται μόνο το HTTP για προσφορά πηγής μέσω ιστού.

en: You must select a file or a folder.
el: Πρέπει να επιλέξετε ένα αρχείο ή ένα φάκελο.

en: You have not added a tracker, are you sure you want to create this torrent?
el: Δεν έχετε προσθέσει ιχνηλάτη, επιθυμείτε σίγουρα τη δημιουργία αυτού του torrent;

en: You must add at least one node.
el: Πρέπει να προσθέσετε τουλάχιστον έναν κόμβο.

en: Choose a file to save the torrent
el: Επιλέξτε ένα αρχείο για την αποθήκευση του torrent

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, TorrentCreatorDlg)
en: Create a torrent
el: Δημιουργία ενός torrent

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: File or directory to create torrent from:
el: Αρχείο ή κατάλογος για τη δημιουργία torrent από αυτό:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_selectDirectory)
en: Select Directory
el: Επιλογή καταλόγου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_selectFile)
en: Select File
el: Επιλογή αρχείου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Size of each chunk:
el: Μέγεθος κάθε κομματιού:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_start_seeding)
en: Start seeding
el: Έναρξη προσφοράς πηγής

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_private)
en: Private torrent (DHT not allowed)
el: Ιδιωτικό torrent (δεν επιτρέπεται DHT)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_dht)
en: Decentralized (DHT only)
el: Αποκεντρωμένο (μόνο μέσω DHT)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_addToGroup)
en: Add torrent to group:
el: Προσθήκη torrent στην ομάδα:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tracker_tab)
en: Trackers
el: Ιχνηλάτες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_tracker) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_node) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_webseed) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove
el: Αφαίρεση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_move_up)
en: Move Up
el: Μετακίνηση πάνω

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_move_down)
en: Move Down
el: Μετακίνηση κάτω

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_dht_tab)
en: DHT Nodes
el: Κόμβοι DHT

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Node:
el: Κόμβος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_node_list)
en: IP or Hostname
el: IP ή όνομα υπολογιστή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_node_list) i18n: ectx: label, entry (port), group (downloads) i18n: ectx: label, entry (udpTrackerPort), group (downloads)
en: Port
el: Θύρα

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Web Seeds
el: Πηγές ιστού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Comments:
el: Σχόλια:

en: Policy for the %1 group
el: Πολιτική για την ομάδα %1

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_default_location_enabled) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, m_default_location)
en: Default save location for torrents from this group. <br/><br/>This is only used in the file selection dialog, when you change the group, the download location in the dialog will be set to this. You can still override it, if you want to.
el: Η προκαθορισμένη θέση αποθήκευσης για torrents από αυτήν την ομάδα. <br/><br/>Χρησιμοποιείται μόνο στο διάλογο επιλογής αρχείου, όταν αλλάζετε ομάδα, η θέση λήψης στο πλαίσιο διαλόγου θα οριστεί σε αυτήν. Μπορείτε να την αντικαταστήσετε, αν θέλετε.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_default_location_enabled) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useSaveDir)
en: Default save location:
el: Προκαθορισμένη τοποθεσία αποθήκευσης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_default_move_on_completion_enabled)
en: Default move when completed location:
el: Προκαθορισμένη θέση μετακίνησης μετά την ολοκλήρωση:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, m_default_move_on_completion_location)
en: Default move on completion location for torrents from this group. <br/><br/>This is only used in the file selection dialog, when you change the group, the move when completed location in the dialog will be set to this. You can still override it, if you want to.
el: Η προκαθορισμένη θέση μετακίνησης μετά την ολοκλήρωση για torrents από αυτήν την ομάδα. <br/><br/>Χρησιμοποιείται μόνο στο διάλογο επιλογής αρχείου, όταν αλλάζετε ομάδα, η θέση μετακίνησης μετά την ολοκλήρωση στο πλαίσιο διαλόγου θα οριστεί σε αυτήν. Μπορείτε να την αντικαταστήσετε, αν θέλετε.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Default settings for torrents which are added to the group.
el: Προκαθορισμένες ρυθμίσεις για torrents τα οποία προστέθηκαν στην ομάδα.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Torrent Limits
el: Όρια torrent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum download rate:
el: Μέγιστη ταχύτητα λήψης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Maximum upload rate:
el: Μέγιστη ταχύτητα αποστολής:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximum seed time:
el: Μέγιστος χρόνος προσφοράς πηγής:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, m_max_seed_time) i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, time_limit)
en:  Hours
el:  Ώρες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Maximum share ratio:
el: Μέγιστη αναλογία διαμοιρασμού:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_only_new)
en: When this is enabled, these settings will only be applied when a torrent is added to the group in the file selection dialog or the torrent creation dialog.<p>
    If this is not enabled, the settings will always be applied when you add a torrent to this group.
el: Όταν αυτό είναι ενεργό, οι ρυθμίσεις αυτές θα εφαρμόζονται μόνο όταν ένα torrent προστίθεται στην ομάδα στο πλαίσιο διαλόγου επιλογής ή δημιουργίας αρχείου.<p>
    Αν δεν είναι ενεργό, οι ρυθμίσεις θα εφαρμόζονται πάντα όταν προστίθεται ένα torrent στην ομάδα αυτή.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_only_new)
en: Apply settings only for newly opened or created torrents
el: Εφαρμογή ρυθμίσεων μόνο σε νέα ανοιγμένα/δημιουργημένα torrent

en: Open a new tab
el: Άνοιγμα νέας καρτέλας

en: Close the current tab
el: Κλείσιμο της τρέχουσας καρτέλας

en: Edit Group Policy
el: Επεξεργασία πολιτικής ομάδας

en: Open In New Tab
el: Άνοιγμα σε νέα καρτέλα

en: New Group
el: Νέα ομάδα

en: Edit Name
el: Επεξεργασία ονόματος

en: Remove Group
el: Αφαίρεση ομάδας

en: Group Policy
el: Πολιτική ομάδας

en: Please enter the group name.
el: Παρακαλώ εισαγάγετε το όνομα της ομάδας.

en: The group %1 already exists.
el: Η ομάδα %1 υπάρχει ήδη.

en: Custom Groups
el: Προσαρμοσμένες ομάδες

en: Open Location
el: Άνοιγμα τοποθεσίας

en: Create a new torrent
el: Δημιουργία ενός νέου torrent

en: Open a torrent
el: Άνοιγμα ενός torrent

en: Open Silently
el: Σιωπηλό άνοιγμα

en: Open a torrent without asking any questions
el: Άνοιγμα ενός torrent χωρίς ερωτήσεις

en: Open URL
el: Άνοιγμα URL

en: Open a URL which points to a torrent, magnet links are supported
el: Άνοιγμα ενός URL το οποίο υποδεικνύει ένα torrent, υποστηρίζονται σύνδεσμοι μαγνήτες

en: IP Filter
el: Φίλτρο IP

en: Show the list of blocked IP addresses
el: Εμφάνιση λίστας των διευθύνσεων IP σε φραγή

en: Import Torrent
el: Εισαγωγή torrent

en: Import a torrent
el: Εισαγωγή ενός torrent

en: Show/Hide KTorrent
el: Εμφάνιση/Απόκρυψη του KTorrent

en: IP Filter List
el: Λίστα φίλτρων IP

en: Invalid IP address <b>%1</b>. IP addresses must be in the format 'XXX.XXX.XXX.XXX'.<br/><br/>You can also use wildcards like '127.0.0.*' or specify ranges like '200.10.10.0-200.10.10.40'.
el: Μη έγκυρη διεύθυνση IP <b>%1</b>. Οι διευθύνσεις IP πρέπει να είναι του τύπου  'XXX.XXX.XXX.XXX'.<br/><br/>Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε χαρακτήρες αντικατάστασης '127.0.0.*' ή να ορίσετε διαστήματα όπως '200.10.10.0-200.10.10.40'.

en: Choose a file
el: Επιλέξτε ένα αρχείο

en: Text files
el: Αρχεία κειμένου

en: Choose a filename to save under
el: Επιλέξτε όνομα αρχείου για αποθήκευση

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, IPFilterWidget)
en: KTorrent Blacklisted Peers
el: Μαύρη λίστα ομότιμων κόμβων του KTorrent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Add peer:
el: Προσθήκη ομότιμου κόμβου:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_ip_to_add)
en: IP addresses must be in the format 'XXX.XXX.XXX.XXX'.
                                            
    You can also use wildcards like '127.0.0.*' or specify ranges like '200.10.10.0-200.10.10.40'.
el: Οι IP διευθύνσεις πρέπει να είναι της μορφής 'XXX.XXX.XXX.XXX'.
                                            
    Μπορείτε επίσης να χρησιμοποιήσετε χαρακτήρες ταιριάσματος όπως '127.0.0.*' ή να ορίσετε διαστήματα όπως '200.10.10.0-200.10.10.40'.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_clear)
en: Clear
el: Καθαρισμός

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_open)
en: Open...
el: Άνοιγμα...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_save_as)
en: Save As...
el: Αποθήκευση ως...

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
el: &Αρχείο

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
el: &Προβολή

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main
el: Κύριο

note: i18n: ectx: Menu (GroupsMenu)
en: Groups
el: Ομάδες

note: i18n: ectx: Menu (ViewMenu)
en: View
el: Προβολή

note: i18n: ectx: Menu (AdvancedMenu) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Advanced
el: Για προχωρημένους

note: i18n: ectx: Menu (OpenDirMenu)
en: Open Directory
el: Άνοιγμα καταλόγου

note: i18n: ectx: Menu (GroupsSubMenu)
en: Add to Group
el: Προσθήκη στην ομάδα

note: i18n: ectx: Menu (ColumnsMenu)
en: Configure Columns
el: Διαμόρφωση στηλών

note: i18n: ectx: Menu (ColumnsMenu)
en: Columns
el: Στήλες

en: Bittorrent client by KDE
el: Πελάτης bittorrent από το KDE

[ctx: @info:credit]
en: (C) 2005 - 2011 Joris Guisson and Ivan Vasic
el: (C) 2005 - 2011 Joris Guisson και Ivan Vasic

en: BitFinder Plugin
el: Πρόσθετο BitFinder

en: Webinterface Plugin, global max share ratio patch
el: Πρόσθετο περιβάλλοντος ιστού, διόρθωση καθολικής μέγιστης αναλογίας διαμοιρασμού

en: Statistics Plugin
el: Πρόσθετο στατιστικών

en: Application icon and a couple of others
el: Εικονίδιο εφαρμογής και κάποια άλλα

en: 1.0 application icon
el: Εικονίδιο εφαρμογής 1.0

en: ChunkBar's tooltip and IWFileTreeItem sorting
el: Υπόδειξη ράβδου κομματιών και ταξινόμηση του IWFileTreeItem

en: Country locator for InfoWidget plugin. Flags are taken from http://flags.blogpotato.de/ so thanks to them too.
el: Εντοπισμός χωρών για το πρόσθετο InfoWidget. Οι σημαίες λαμβάνονται από το http://flags.blogpotato.de/ οπότε τους ευχαριστούμε και αυτούς.

en: File prioritization and some other patches
el: Προτεραιότητα αρχείων και κάποιες άλλες διορθώσεις

en: Miniupnp was used as an example for our own UPnP implementation
el: Το Miniupnp χρησιμοποιήθηκε ως παράδειγμα της δικής μας υλοποίησης UPnP

en: Zeroconf enhancements
el: Βελτιώσεις του Zeroconf

en: Coldmilk webgui
el: Περιβάλλον ιστού Coldmilk

en: IDEAl code from KDevelop
el: Κώδικας IDEAl από το KDevelop

en: Conversion speed improvement in ipfilter plugin
el: Βελτίωση ταχύτητας μετατροπής στο πρόσθετο ipfilter

en: Bryan Burns of Juniper Networks
el: Bryan Burns των Juniper Networks

en: Discovered 2 security vulnerabilities (both are fixed)
el: Ανακάλυψη 2 κενών ασφαλείας (έχουν ήδη διορθωθεί)

en: Patch to load silently with a save location
el: Διόρθωση για τη σιωπηλή φόρτωση με μια τοποθεσία αποθήκευσης

en: Fixes in PHP code of webinterface
el: Διορθώσεις στον κώδικα PHP του περιβάλλοντος ιστού

en: XFS specific disk preallocation
el: Προδέσμευση δίσκου ειδικά για το XFS

en: Patch to not show very low speeds
el: Διόρθωση ώστε να μην εμφανίζει πολύ χαμηλές ταχύτητες

en: Patch to show potentially firewalled status
el: Διόρθωση ώστε να εμφανίζεται πιθανή φραγή λόγω λειτουργίας τείχους προστασίας

en: Several patches
el: Διάφορες διορθώσεις

en: Patch to hide menu bar
el: Διόρθωση για την απόκρυψη της γραμμής μενού

en: Patch to change file priorities in the webgui
el: Διόρθωση για αλλαγή των ιδιοτήτων των αρχείων σε περιβάλλον ιστού

en: Several webgui patches
el: Διάφορες διορθώσεις

en: Fixes for several warnings
el: Διορθώσεις για διάφορες προειδοποιήσεις

en: Patch to fix free diskspace calculation on FreeBSD
el: Διόρθωση του υπολογισμού ελεύθερου χώρου στο δίσκο στο FreeBSD

en: Patch to fix a crash in ChunkDownloadView
el: Διόρθωση μιας κατάρρευσης στο ChunkDownloadView

en: A couple of bugfixes
el: Πλήθος διορθώσεων σφαλμάτων

en: Patch to load torrents silently from the command line
el: Διόρθωση για τη σιωπηλή φόρτωση από τη γραμμή εντολών

en: New set of icons
el: Νέο σύνολο εικονιδίων

en: Drag and drop support for Plasma applet
el: Υποστήριξη έλξης και εναπόθεσης στην μικροεφαρμογή plasma

en: Patch to cleanup the plugin list
el: Διόρθωση καθαρισμού της λίστας προσθέτων

en: Patch to make the Plasma applet a popup applet
el: Διόρθωση για τη μετατροπή της μικροεφαρμογής Plasma σε αναδυόμενη μικροεφαρμογή

en: Patch to add support for IP ranges in IP filter dialog
el: Διόρθωση για την προσθήκη υποστήριξης για διαστήματα IP στο διάλογο IP φίλτρων

en: Feature which adds the date a torrent was added
el: Χαρακτηριστικό που φορτώνει την ημερομηνία προσθήκης του torrent

en: Feature to disable authentication in the webinterface
el: Χαρακτηριστικό για την απενεργοποίηση ταυτοποίησης στο περιβάλλον ιστού

en: Exclusion patterns in the syndication plugin
el: Μοτίβα αποκλεισμού στο πρόσθετο φορέα

en: Patch to rename single file torrents to the file inside
el: Διόρθωση για μετονομασία των torrent μεμονωμένων αρχείων στο αρχείο εντός

en: Fix for bug 305379
el: Διόρθωση σφάλματος 305379

en: Add support for x-scheme-handler/magnet mimetype
el: Προσθήκη υποστήριξης για x-scheme-handler/magnet mimetype

en: Fix for bug 339584
el: Διόρθωση σφάλματος 339584

en: KF5 porting
el: Μεταφορά στο KF5

en: Bugfixes, cleanups and optimizations
el: Διορθώσεις, καθαρισμοί και νελτιστοποιήσεις

en: Enable logging to standard output
el: Ενεργοποίηση καταγραφών στην τυπική έξοδο

en: Silently open torrent given on URL
el: Σιωπηλό άνοιγμα torrent με δοσμένο το URL

en: Document to open
el: Έγγραφο για άνοιγμα

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_diskPrealloc)
en: Whether or not diskspace should be reserved before starting to download a torrent.
el: Αν θα γίνεται ή όχι δέσμευση χώρου στο δίσκο πριν την έναρξη λήψης ενός torrent.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_diskPrealloc)
en: Reserve disk space before starting a torrent
el: Δέσμευση χώρου στο δίσκο πριν την έναρξη ενός torrent

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_fullDiskPrealloc)
en: Instead of doing a quick reservation, do a full reservation. This is slower than the quick way, but avoids fragmentation on the disk.
el: Στη θέση μιας γρήγορης δέσμευσης χώρου, εκτέλεση πλήρους δέσμευσης. Αυτό είναι πιο αργό, αλλά αποφεύγει τον κατακερματισμό του δίσκου.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_fullDiskPrealloc)
en: Fully reserve disk space (avoids fragmentation)
el: Πλήρης δέσμευση χώρου στο δίσκο (χωρίς κατακερματισμό)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Performance
el: Επιδόσεις

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: GUI update interval:
el: Χρονικό διάστημα ενημέρωσης:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_guiUpdateInterval)
en: <p>The interval in milliseconds between GUI updates.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Note: </span>Increasing this will decrease CPU usage.</p>
el: <p>το χρονικό διάστημα σε milliseconds ανάμεσα σε GUI ενημερώσεις.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Σημείωση: </span>Αν αυξηθεί θα μειώσει την επίδοση του κεντρικού επεξεργαστή (CPU).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Network sleep interval:
el: Χρονικό διάστημα αδράνειας δικτύου:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_cpuUsage)
en: <p>Amount of time the network threads will sleep when they are speed limited. This has absolutely no effect when there are no speed limits.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Note:</span> The lower this is the more CPU is used. Setting it high can lead to lower speeds in high bandwidth situations. </p>
    <p>For example on an 100 Mbit LAN, if you set a limit of 3000 KiB/s, you might not actually reach this speed when this value is too high. Without a limit you can easily get above 3000 KiB/s on a LAN.</p>
el: <p>Ποσότητα χρόνου που τα δικτυακά νήματα θα είναι σε ύπνωση όταν έχουν περιορισμούς ταχύτητας. Αυτό δεν έχει απολύτως κανένα αποτέλεσμα όταν δεν υπάρχουν όρια ταχύτητας.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Σημείωση:</span> Όσο χαμηλότερη είναι η τιμή αυτή τόσο περισσότερο θα χρησιμοποιείται ο επεξεργαστής (CPU). Μια υψηλή τιμή μπορεί να οδηγήσει σε χαμηλότερες ταχύτητες σε καταστάσεις με υψηλό εύρος ζώνης. </p>
    <p>Για παράδειγμα σε ένα τοπικό δίκτυο (LAN) των 100 Mbit, αν θέσετε όριο 3000 KiB/s, ίσως να μην προσεγγίσετε αυτήν την ταχύτητα όταν η τιμή αυτή είναι πολύ υψηλή. Χωρίς όριο μπορείτε εύκολα να φτάσετε πάνω από 3000 KiB/s σε ένα LAN.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Magnets Queue
el: Ουρά αναμονής μαγνητών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of downloading slots:
el: Αριθμός υποδοχών λήψης:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_numMagnetDownloadingSlots)
en: Maximum number of concurrent downloading magnets at the same time.
el: Μέγιστος αριθμός ταυτόχρονων λήψεων μαγνητών στον ίδιο χρόνο.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_requeueMagnets)
en: Whether or not the magnets that are not downloaded after a maximum period of time must be pushed back at the end of the queue.
el: Αν ή όχι οι μαγνήτες που δεν ελήφθησαν μετά από μια μέγιστη χρονική περίοδο πρέπει να μεταφερθούν στο τέλος της ουράς αναμονής.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_requeueMagnets)
en: Requeue magnets after:
el: Αναδιάταξη ουράς αναμονής μαγνητών μετά:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_requeueMagnetsTime)
en: Maximum time that a magnet can occupy a downloading slot before it will be pushed back in the queue.
el: Μεγιστη χρονική περίοδος στην οποία ένας μαγνήτης μπορεί να απασχολεί μια υποδοχή λήψης πριν μεταφερθεί πίσω στην ουρά.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Miscellaneous
el: Διάφορα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Preview size for audio files:
el: Μέγεθος προεπισκόπησης αρχείων ήχου:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_previewSizeAudio)
en: <p>The amount of data at the beginning and end of an audio file, which will be prioritized for previewing.</p>
el: <p>Η ποσότητα δεδομένων στην αρχή και στο τέλος ενός αρχείου ήχου, το οποίο θα μπει σε προτεραιότητα για προεπισκόπηση.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Preview size for video files:
el: Μέγεθος προεπισκόπησης αρχείων βίντεο:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_previewSizeVideo)
en: <p>The amount of data at the beginning and end of a video file, which will be prioritized for previewing.</p>
el: <p>Η ποσότητα δεδομένων στην αρχή και στο τέλος ενός αρχείου βίντεο, το οποίο θα μπει σε προτεραιότητα για προεπισκόπηση.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Tracker list URL:
el: URL λίστας ανιχνευτή:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_trackerListUrl)
en: URL of the tracker list used when adding a torrent by infohash
    NOTE: Each tracker must be on its own line. Blank lines are ignored.
el: Το URL της λίστας ανιχνευτών που χρησιμοποιείται όταν προστίθεται ένα torrent από κατατεμαχισμό
    ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Κάθε ανιχνευτής πρέπει να είναι στη δική του γραμμή. Οι κενές γραμμές παραλείπονται.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_lookUpHostnameOfPeers)
en: Resolve the hostname of each peer. This will result in the hostname of a peer being displayed instead of the IP address. 
    
    It can be disabled if you do not like the additional network traffic it generates
el: Ανάλυση του ονόματος υπολογιστή κάθε ομότιμου κόμβου. Έτσι το όνομα του κόμβου θα εμφανίζεται αντί η IP διεύθυνση. 
    
    Μπορεί να απενεργοποιηθεί αν δεν σας αρέσει η πρόσθετη επιβάρυνση στη δικτυακή κυκλοφορία που προκαλεί

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_lookUpHostnameOfPeers)
en: Resolve hostnames of peers
el: Ανάλυση ονομάτων υπολογιστών ομότιμων κόμβων

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dhtGroupBox)
en: Features
el: Χαρακτηριστικά

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_dhtSupport)
en: DHT is a trackerless protocol to find peers sharing the same torrents as you do.
el: Το DHT είναι ένα πρωτόκολλο χωρίς ιχνηλάτες για την εύρεση υπολογιστών που μοιράζονται τα ίδια torrent με εσάς.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_dhtSupport)
en: Use DHT to get additional peers
el: Χρήση DHT για ανάκτηση περισσοτέρων ομότιμων κόμβων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: UDP port for DHT communications:
el: Θύρα UDP για επικοινωνίες DHT:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_dhtPort)
en: <p>UDP port to use for the DHT protocol.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Attention:</span> If you are behind a router, this port needs to be forwarded to accept incoming DHT requests. The UPnP plugin can do this for you.</p>
el: <p>UDP θύρα σε χρήση για το DHT πρωτόκολλο.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Προσοχή:</span> Αν είστε πίσω από ένα δρομολογητή (router), η θύρα αυτή χρειάζεται να προωθηθεί για να δεχθεί εισερχόμενες DHT αιτήσεις. Το πρόσθετο UPnP μπορεί να το κάνει αυτό.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_pexEnabled)
en: Whether or not to use µTorrent compatible peer exchange.
el: Αν θα γίνει χρήση της συμβατής με το µTorrent ανταλλαγής ομότιμων κόμβων.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_pexEnabled)
en: Use peer exchange
el: Χρήση ανταλλαγής ομότιμων κόμβων

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_webseedsEnabled)
en: Enable or disable the use of webseeds when they are present in a torrent.
el: Ενεργοποίηση ή απενεργοποίηση της χρήσης των πηγών ιστού όταν υπάρχουν σε κάποιο torrent.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_webseedsEnabled)
en: Use webseeds
el: Χρήση πηγών ιστού

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_checkWhenFinished)
en: When a torrent has finished downloading, do a full data check on the torrent.
el: Όταν ένα torrent ολοκληρώσει τη λήψη του, να γίνει ένας πλήρης έλεγχος των δεδομένων του.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_checkWhenFinished)
en: Check data when download is finished
el: Έλεγχος δεδομένων κατά την ολοκλήρωση της λήψης

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Encryption
el: Κρυπτογράφηση

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useEncryption)
en: <p>Protocol encryption is useful when your ISP is slowing down bittorrent connections. </p>
    <p>The encryption will prevent your bittorrent traffic to be flagged as bittorrent traffic, and so the ISP will not slow it down.</p>
el: <p>Η κρυπτογράφηση πρωτοκόλλου χρησιμεύει όταν ο πάροχος του διαδικτύου (ISP) επιβραδύνει τις συνδέσεις bittorrent. </p>
    <p>Η κρυπτογράφηση θα εμποδίσει τη ροή πακέτων του bittorrent να σημειωθεί ως τέτοια και έτσι ο ISP δεν θα την επιβραδύνει.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useEncryption) i18n: ectx: label, entry (useEncryption), group (downloads)
en: Use protocol encryption
el: Χρήση κρυπτογράφησης πρωτοκόλλου

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_allowUnencryptedConnections)
en: Not all clients support encryption, and some people have encryption disabled. If you want to connect to those peers, you need to have this option enabled.
el: Όλοι οι πελάτες δεν υποστηρίζουν κρυπτογράφηση, ενώ επίσης κάποιοι έχουν την κρυπτογράφηση απενεργοποιημένη. Αν επιθυμείτε να συνδεθείτε με αυτούς τους ομότιμους κόμβους, θα πρέπει να έχετε αυτήν την επιλογή ενεργοποιημένη.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_allowUnencryptedConnections) i18n: ectx: label, entry (allowUnencryptedConnections), group (downloads)
en: Allow unencrypted connections
el: Να επιτρέπονται συνδέσεις χωρίς κρυπτογράφηση

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Tracker
el: Ιχνηλάτης

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useCustomIP)
en: Instead of allowing the tracker to determine your IP address, tell the tracker which IP address to use. Use this when you are behind a proxy.
el: Αντί να επιτρέψετε στον ιχνηλάτη να εντοπίσει τη διεύθυνση IP σας, πείτε του ποια  διεύθυνση IP να χρησιμοποιήσει. Χρησιμοποιήστε το αν είστε πίσω από έναν διαμεσολαβητή.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useCustomIP)
en: Send the tracker a custom IP address or hostname
el: Αποστολή μιας προσαρμοσμένης διεύθυνσης IP ή ονόματος υπολογιστή στον ιχνηλάτη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Custom IP address or hostname:
el: Προσαρμοσμένη IP ή όνομα υπολογιστή:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_customIP)
en: Custom IP address or hostname to send to the tracker. Hostnames will be resolved at runtime and the resolved IP address will be sent to the tracker.
el: Προσαρμοσμένη IP ή όνομα υπολογιστή που θα αποσταλεί στον ιχνηλάτη. Το όνομα υπολογιστή θα αναλυθεί κατά την εκτέλεση και η διεύθυνση IP θα αποσταλεί στον ιχνηλάτη.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ColorsGbw)
en: Colors
el: Χρώματα

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_stalledTorrentColor)
en: Color to use for torrents when they are stalled or checking data.
el: Το χρώμα για τα torrent όταν είναι ακινητοποιημένα ή ελέγχουν δεδομένα.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_okTorrentColor)
en: Color to use for torrents while seeding or downloading.
el: Το χρώμα των torrent κατά την προσφορά πηγής ή τη λήψη.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Torrent is running:
el: Το torrent εκτελείται:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Torrent is stalled or checking data:
el: Το torrent έχει ακινητοποιηθεί ή ελέγχει δεδομένα:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_errorTorrentColor)
en: Color to use for torrents with error status.
el: Το χρώμα των torrent με κατάσταση σφάλματος.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Torrent error:
el: Σφάλμα στο torrent:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_highlightTorrentNameByTrackerStatus)
en: Additionally highlight torrents based on the status of their trackers (if any)
el: Επιπλέον τονισμός στα torrent με βάση την κατάσταση των ιχνηλατών τους (αν υπάρχουν)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_okTrackerConnectionColor)
en: Color to use when at least one tracker is connected and replied no errors or warnings.
el: Το χρώμα όταν τουλάχιστον ένας ιχνηλάτης είναι συνδεδεμένος και ανταποκρίθηκε χωρίς σφάλματα ή προειδοποιήσεις.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Some of the trackers are reachable:
el: Κάποιοι ιχνηλάτες είναι προσβάσιμοι:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_warningsTrackerConnectionColor)
en: Color to use when the best attempt to connect to tracker results in warning.
el: Το χρώμα όταν η βέλτιστη προσπάθεια σύνδεσης σε ιχνηλάτη καταλήγει σε προειδοποίηση.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: None of the trackers are reachable:
el: Κανένας ιχνηλάτης δεν είναι προσβάσιμος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Reachable trackers report warnings:
el: Αναφορά προειδοποιήσεων από προσβάσιμους ιχνηλάτες:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_noTrackerConnectionColor)
en: Color to use when all trackers reply the errors or not found.
el: Το χρώμα όταν όλοι οι ιχνηλάτες ανταποκρίνοται σε σφάλματα ή δεν βρέθηκαν.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Trackers are timing out:
el: Λήγει ο χρόνος των ιχνηλατών:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_timeoutTrackerConnectionColor)
en: Color to use when the best attempt to connect to tracker results in timeout. Connection will be attempted again later.
el: Το χρώμα όταν η βέλτιστη προσπάθεια σύνδεσης σε ιχνηλάτη καταλήγει σε τέλος χρόνου. Η σύνδεση θα επιχειρηθεί πάλι αργότερα.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Low share ratio:
el: Χαμηλή αναλογία διαμοιρασμού:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Good share ratio:
el: Καλή αναλογία διαμοιρασμού:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_lowShareRatioColor)
en: Color to display share ratio below minimal good value.
el: Το χρώμα εμφάνισης αναλογίας διαμοιρασμού κάτω από την ελάχιστη καλή τιμή.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_goodShareRatioColor)
en: Color to display share ratio above minimal good value.
el: Το χρώμα εμφάνισης αναλογίας διαμοιρασμού πάνω από την ελάχιστη καλή τιμή.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnResetColors)
en: Reset colors to their default values (other settings won't change).
el: Επαναφορά χρωμάτων στις προκαθορισμένες τιμές (οι άλλες ρυθμίσεις δεν θα μεταβληθούν).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnResetColors)
en: Reset Colors
el: Επαναφορά χρωμάτων

en: Application
el: Εφαρμογή

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Folders
el: Φάκελοι

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Folder to store torrent information:
el: Φάκελος αποθήκευσης πληροφοριών torrent:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_tempDir)
en: Directory to store information about all torrents currently opened in KTorrent.
el: Κατάλογος αποθήκευσης πληροφοριών σχετικά με όλα τα τρέχοντα ανοικτά torrent από το KTorrent.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useSaveDir) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_saveDir)
en: Directory to use as a default save location for all data.
el: Κατάλογος προς χρήση προκαθορισμένης τοποθεσίας αποθήκευσης όλων των δεδομένων.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useCompletedDir) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_completedDir)
en: Directory to move data to when a torrent has finished downloading.
el: Κατάλογος μετακίνησης των δεδομένων μόλις η λήψη ενός torrent ολοκληρωθεί.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useCompletedDir)
en: Move completed downloads to:
el: Μετακίνηση ολοκληρωμένων λήψεων στο:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useTorrentCopyDir) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_torrentCopyDir)
en: Directory to copy all torrent files in, which are opened by KTorrent.
el: Κατάλογος αντιγραφής όλων των αρχείων torrent, τα οποία έχουν ανοιχθεί από το KTorrent.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useTorrentCopyDir)
en: Copy torrent files to:
el: Αντιγραφή αρχείων torrent στο:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_showSystemTrayIcon)
en: System Tray Icon
el: Εικονίδιο πλαισίου συστήματος

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_alwaysMinimizeToSystemTray)
en: Whether or not to always minimize to system tray on startup.
el: Αν θα γίνεται ή όχι ελαχιστοποίηση στο πλαίσιο συστήματος κατά την εκκίνηση.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_alwaysMinimizeToSystemTray)
en: Always minimize to system tray on startup
el: Πάντα να ελαχιστοποιείται στο πλαίσιο συστήματος στην εκκίνηση

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showPopups)
en: Whether or not to show system tray popup messages.
el: Αν θα γίνεται ή όχι εμφάνιση αναδυόμενων μηνυμάτων στο πλαισίου συστήματος.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showPopups)
en: Show system tray popup messages
el: Εμφάνιση αναδυόμενων μηνυμάτων στο πλαισίου συστήματος

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_openMultipleTorrentsSilently)
en: When you select multiple torrents to be opened at the same time, open them silently.
el: Όταν επιλέγετε το άνοιγμα πολλών torrent ταυτόχρονα, να τα ανοίγετε σιωπηλά.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openMultipleTorrentsSilently)
en: Open multiple torrents silently
el: Άνοιγμα πολλαπλών torrent σιωπηλά

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_openAllTorrentsSilently)
en: Open all torrents silently.
el: Άνοιγμα όλων των torrent σιωπηλά.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openAllTorrentsSilently)
en: Open all torrents silently
el: Άνοιγμα όλων των torrent σιωπηλά

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_suppressSleep)
en: Prevent computer from going into a sleep state or locking the screen when torrents are running.
el: Να εμποδίζεται ο υπολογιστής από την είσοδο σε κατάσταση ύπνωσης ή από το κλείδωμα της οθόνης κατά την εκτέλεση torrent.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_suppressSleep)
en: Suppress sleep and automatic screen locking when torrents are running
el: Αναστολή αδράνειας και αυτόματου κλειδώματος της οθόνης κατά την εκτέλεση torrent

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_autoRenameSingleFileTorrents)
en: <p>Rename a single file torrent with the name of its only file. </p>
    <p>If for example the file is named <span style=" font-weight:600;">linux-desktop.iso</span>, the torrent will be displayed as <span style=" font-weight:600;">linux-desktop.</span></p>
el: <p>Να μετονομαστεί ένα μεμονωμένο αρχείο torrent με το όνομα του σχετικού αρχείου. </p>
    <p>Αν για παράδειγμα το αρχείο ονομάζεται <span style=" font-weight:600;">linux-desktop.iso</span>, το torrent θα εμφανίζεται ως <span style=" font-weight:600;">linux-desktop.</span></p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_autoRenameSingleFileTorrents)
en: Rename single file torrents with the name of its only file
el: Να μετονομαστούν μεμονωμένα αρχεία torrent με το όνομα του αντίστοιχου αρχείου

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_highlightNewTorrents)
en: Whether or not new torrents will be highlighted.
el: Αν θα τονίζονται τα νέα torrents ή όχι.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_highlightNewTorrents)
en: Highlight new torrents
el: Τονισμός νέων torrents

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showTotalSpeedInTitle)
en: Show total speed in the window title
el: Εμφάνιση συνολικής ταχύτητας στον τίτλο του παραθύρου

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Network
el: Δίκτυο

en: All interfaces
el: Όλες οι διασυνδέσεις

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Ports && Limits
el: Θύρες && Όρια

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_port)
en: <p>Port used for the bittorrent protocol.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Attention:</span> If you are behind a router, this port needs to be forwarded to accept incoming connections. The UPnP plugin can do this for you.</p>
el: <p>Θύρα σε χρήση για το πρωτόκολλο bittorrent.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Προσοχή:</span> αν είστε πίσω από δρομολογητή (router), η θύρα αυτή χρειάζεται να προωθηθεί για να δεχθεί εισερχόμενες συνδέσεις. Το πρόσθετο UPnP μπορεί να το κάνει αυτό.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: UDP tracker port:
el: Θύρα UDP ιχνηλάτη:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_udpTrackerPort)
en: <p>Port used for the UDP tracker protocol.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Attention:</span> If you are behind a router, this port needs to be forwarded. The UPnP plugin can do this for you.</p>
el: <p>Θύρα σε χρήση για το UDP πρωτόκολλο ιχνηλάτη.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Προσοχή:</span> Αν είστε πίσω από δρομολογητή (router), η θύρα αυτή χρειάζεται να προωθηθεί. Το πρόσθετο UPnP μπορεί να το κάνει αυτό.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximum connections per torrent:
el: Μέγιστος αριθμός συνδέσεων ανά torrent:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxConnections)
en: The maximum number of connections allowed per torrent.
el: Ο μέγιστος αριθμός επιτρεπόμενων συνδέσεων ανά torrent.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Global connection limit:
el: Καθολικό όριο συνδέσεων:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxTotalConnections)
en: The global connection limit for all torrents combined.
el: Το καθολικό όριο συνδέσεων συνολικά για όλα τα torrent.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxDownloadRate)
en: The maximum download speed in KiB/s.
el: Η μέγιστη ταχύτητα λήψης σε ΚiΒ/s.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxUploadRate)
en: The maximum upload speed in KiB/s
el: Η μέγιστη ταχύτητα αποστολής σε ΚiΒ/s

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: DSCP value for IP packets:
el: Τιμή DSCP για πακέτα IP:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_dscp)
en: This value will be filled in the DSCP field of all the IP packets sent for the bittorrent protocol.
el: Η τιμή αυτή θα συμπληρωθεί στο πεδίο DSCP σε όλα τα πακέτα IP που στέλνονται με 
    το πρωτόκολλο bittorrent.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Maximum number of connection setups:
el: Ο μέγιστος αριθμός επιτρεπόμενων συνδέσεων:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxConnectingSockets)
en: <p>The maximum number of outgoing connections ktorrent will try to setup simultaneously.</p>
    <p>If you are having trouble with ktorrent blocking other internet traffic, try setting this number a bit lower.</p>
el: <p>Το μέγιστο πλήθος εξερχόμενων συνδέσεων που το ktorrent θα προσπαθήσει να ρυθμίσει ταυτόχρονα.</p>
    <p>Αν έχετε πρόβλημα με το ktorrent να εμποδίζει άλλα πακέτα στο διαδίκτυο, δοκιμάστε να δώσετε μια τιμή λίγο χαμηλότερη.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Network interface:
el: Διεπαφή δικτύου:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, combo_networkInterface)
en: <p>Which network interface to listen on for incoming connections.</p>
    <p><span style="font-weight:600;">Note: </span>Requires a restart to take effect.</p>
el: <p>Σε ποια διεπαφή δικτύου να γίνεται ακρόαση για εισερχόμενες συνδέσεις.</p>
    <p><span style="font-weight:600;">Σημείωση: </span>Απαιτεί επανεκκίνηση για να λειτουργήσει.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_utpEnabled)
en: The µTorrent transport protocol runs over UDP and is optimized to not interfere with other traffic, while still using up all unused bandwidth.
el: Το πρωτόκολλο μεταφοράς µTorrent εκτελείται σε UDP και έχει βελτιστοποιηθεί ώστε να μην παρεμβαίνει άλλη κυκλοφορία, ενώ εκμεταλλεύεται όλο το αχρησιμοποίητο εύρος ζώνης.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_utpEnabled)
en: Use the µTorrent transport protocol (µTP)
el: Χρήση του πρωτοκόλλου μεταφοράς µTorrent (µTP)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_onlyUseUtp)
en: Don't use TCP for bittorrent connections, only use the µTP protocol. This can lead to slower speeds, seeing that not all bittorrent clients support µTP.
el: Να μη γίνει χρήση TCP για συνδέσεις bittorrent, μόνο του πρωτοκόλλου µTP. Αυτό θα μειώσει την ταχύτητα, αφού το µTP δεν υποστηρίζεται από όλες τις εφαρμογές πελάτη bittorrent.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_onlyUseUtp)
en: Only use µTP
el: Χρήση µTP μόνο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Primary transport protocol:
el: Πρωτεύον πρωτόκολλο μεταφοράς:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_primaryTransportProtocol)
en: The primary transport protocol to use, when attempting to setup a connection with a peer, this protocol is chosen first.
el: Το πρωτεύον πρωτόκολλο μεταφοράς που θα χρησιμοποιηθεί, στην προσπάθεια σύνδεσης με ομότιμο κόμβο, το πρωτόκολλο αυτό επιλέγεται πρώτα.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_recommended_settings)
en: Let KTorrent calculate the recommended settings based upon the bandwidth you have available.
el: Επιτρέπει στο KTorrent τον υπολογισμό των συνιστώμενων ρυθμίσεων ανάλογα με το εύρος που έχετε διαθέσιμο.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_recommended_settings)
en: Recommended Settings...
el: Συνιστώμενες ρυθμίσεις...

en: Proxy
el: Διαμεσολαβητής

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useKDEProxySettings)
en: Use the HTTP proxy settings configured in the settings of KDE.
el: Χρήση ρυθμίσεων του HTTP διαμεσολαβητή όπως έχουν διαμορφωθεί στις ρυθμίσεις του KDE.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useKDEProxySettings)
en: Use KDE proxy settings
el: Χρήση ρυθμίσεων διαμεσολαβητή του KDE

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Proxy:
el: Διαμεσολαβητής:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_httpProxy)
en: IP address or hostname of the HTTP proxy to use.
el: Διεύθυνση IP ή όνομα υπολογιστή του διαμεσολαβητή HTTP.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_httpProxyPort)
en: Port of the HTTP proxy.
el: Η θύρα του διαμεσολαβητή HTTP.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useProxyForWebSeeds)
en: Whether or not to use the HTTP proxy for webseed connections.
el: Αν θα γίνεται ή όχι χρήση του διαμεσολαβητή HTTP για συνδέσεις πηγών μέσω ιστού.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useProxyForWebSeeds)
en: Use proxy for webseed connections
el: Χρήση διαμεσολαβητή για συνδέσεις πηγών μέσω ιστού

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useProxyForTracker)
en: Whether or not to use the HTTP proxy for tracker connections.
el: Αν θα γίνεται ή όχι χρήση του διαμεσολαβητή HTTP για συνδέσεις ιχνηλάτησης.ιστού.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useProxyForTracker)
en: Use proxy for tracker connections
el: Χρήση διαμεσολαβητή για συνδέσεις ιχνηλάτη

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_socksEnabled)
en: <p>Use a SOCKS proxy server for bittorrent connections.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Note: </span>This is not used for tracker connections</p>
el: <p>Να γίνεται χρήση εξυπηρετητή διαμεσολάβησης SOCKS για συνδέσεις bittorrent.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Σημείωση: </span>Δεν χρησιμοποιείται για συνδέσεις ιχνηλάτη</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_socksEnabled)
en: Use a SOCKS proxy server:
el: Χρήση διαμεσολαβητή SOCKS:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Server:
el: Εξυπηρετητής:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_socksProxy)
en: IP address or hostname of the SOCKS server.
el: IP διεύθυνση ή όνομα υπολογιστή του εξυπηρετητή SOCKS.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_socksPort)
en: Port used by the SOCKS server.
el: Θύρα σε χρήση από τον εξυπηρετητή SOCKS.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Version:
el: Έκδοση:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_socksUsePassword)
en: If the SOCKS server requires authentication via a username and a password, enable this box.
el: Αν ο εξυπηρετητής SOCKS απαιτεί ταυτοποίηση μέσω ενός ονόματος χρήστη και ενός κωδικού 
    πρόσβασης, ενεργοποιήστε αυτό το πλαίσιο.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_socksUsePassword)
en: Username and password required
el: Απαιτείται όνομα χρήστη και κωδικός

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Username:
el: Όνομα χρήστη:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_socksUsername)
en: Username for the SOCKS proxy server.
el: Όνομα χρήστη για τον εξυπηρετητή διαμεσολάβησης SOCKS.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Password:
el: Κωδικός πρόσβασης:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_socksPassword)
en: Password for the SOCKS proxy server.
el: Κωδικός πρόσβασης για τον εξυπηρετητή διαμεσολάβησης SOCKS.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_qm_group_box) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Queue Manager
el: Διαχειριστής ουράς αναμονής

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_manuallyControlTorrents)
en: When enabled, the queue manager will be totally disabled, allowing you to fully control all torrents manually.
el: Αν ενεργοποιηθεί, ο διαχειριστής ουράς αναμονής θα απενεργοποιηθεί πλήρως, το οποίο θα σας επιτρέψει τον πλήρη χειροκίνητο έλεγχο των torrent.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_manuallyControlTorrents)
en: Control torrents manually
el: Χειροκίνητος έλεγχος torrents

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Maximum downloads:
el: Μέγιστος αριθμός λήψεων:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxDownloads)
en: The maximum number of simultaneous downloads the queue manager will run.
el: Ο μέγιστος αριθμός ταυτόχρονων λήψεων που θα εκτελεί ο διαχειριστής ουράς αναμονής.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Maximum seeds:
el: Μέγιστος αριθμός πηγών:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxSeeds)
en: The maximum number of simultaneous seeds the queue manager will run.
el: Ο μέγιστος αριθμός ταυτόχρονων πηγών που θα εκτελεί ο διαχειριστής ουράς αναμονής.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: When diskspace is running low:
el: Όταν τελειώνει ο χώρος στο δίσκο:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_startDownloadsOnLowDiskSpace)
en: What to do when the diskspace is running low and the queue manager wants to start a torrent.
el: Η ενέργεια, μόλις αρχίσει να τελειώνει ο χώρος στο δίσκο και ο διαχειριστής ουράς αναμονής επιθυμεί να εκκινήσει ένα torrent.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_startDownloadsOnLowDiskSpace)
en: Don't start torrents
el: Να μη γίνει εκκίνηση των torrent

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_startDownloadsOnLowDiskSpace)
en: Ask if torrents can be started
el: Ερώτημα για την εκκίνηση torrent

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_startDownloadsOnLowDiskSpace)
en: Start torrents
el: Εκκίνηση torrents

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Stop torrents when free disk space is lower than:
el: Διακοπή των torrent αν ο χώρος στο δίσκο μειωθεί κάτω από:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_minDiskSpace)
en: When the free diskspace drops below this value, stop all torrents downloading.
el: Όταν ο ελεύθερος χώρος στο δίσκο πέσει κάτω από αυτήν την τιμή, διακοπή της λήψης όλων των torrent.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_decreasePriorityOfStalledTorrents)
en: <p>With this enabled, the queue manager will decrease the priority of a torrent which has been stalled for too long. </p>
    <p>This will allow the queue manager to run other torrents, when a torrent is doing nothing.</p>
el: <p>Με αυτό ενεργό, ο διαχειριστής ουράς θα μειώσει την προτεραιότητα ενός torrent που είναι ακινητοποιημένο επί μακρόν. </p>
    <p>Αυτό θα επιτρέψει στο διαχειριστή να εκτελέσει άλλα torrent, όταν ένα torrent δεν κάνει τίποτα.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_decreasePriorityOfStalledTorrents)
en: Decrease priority of torrents which are stalled for more than:
el: Mείωση προτεραιότητας των ακινητοποιημένων torrent για περισσότερο από:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_stallTimer)
en: <p>Time used for the stall timer. When a torrent is stalled longer than this, its priority will be decreased.</p>
el: <p>Χρόνος σε χρήση για το χρονόμετρο ακινητοποιημένων. Όταν ένα torrent καθυστερεί για μεγαλύτερο χρόνο από αυτόν, η προτεραιότητά του θα μειωθεί.</p>

[ctx: @title:group Options regarging Seeding]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Seeding
el: Προσφορά πηγών

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_keepSeeding)
en: When a download is finished, continue seeding it. If this is disabled, the torrent will be stopped.
el: Όταν γίνει ολοκλήρωση λήψης του torrent, να συνεχίσει η προσφορά πηγών. Αν απενεργοποιηθεί 
    αυτή η επιλογή το torrent θα σταματήσει.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_keepSeeding)
en: Keep seeding after download is finished
el: Συνέχιση προσφοράς πηγών μετά το τέλος της λήψης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Number of upload slots:
el: Αριθμός υποδοχών αποστολής:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_numUploadSlots)
en: The number of upload slots, this determines the number of peers you can upload to simultaneously for one torrent.
el: Ο αριθμός των υποδοχών αποστολής, ο οποίος καθορίζει τον αριθμό των ομότιμων κόμβων στους οποίους μπορείτε να εκτελείτε αποστολή ταυτόχρονα για ένα torrent.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Default maximum share ratio:
el: Προκαθορισμένη μέγιστη αναλογία διαμοιρασμού:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_maxRatio)
en: <p>The maximum share ratio, if this value is reached seeding will be stopped. This is only applied to newly opened torrents, existing torrents will not be affected by changing this.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Attention: </span>This is not used when downloading, only when seeding.</p>
el: <p>Ο μέγιστος χρόνος διαμοιρασμού. Μόλις συμπληρωθεί ο χρόνος αυτός, η προσφορά πηγών θα σταματήσει. Αυτό εφαρμόζεται μόνο σε νέα torrent, τα υπάρχοντα torrent δεν επηρεάζονται από αυτήν την επιλογή.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Προσοχή: </span>Δεν χρησιμοποιείται κατά τη λήψη, μόνο όταν γίνεται προσφορά πηγών.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Default maximum seed time:
el: Προκαθορισμένος μέγιστος χρόνος προσφοράς πηγής:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_maxSeedTime)
en: The maximum seed time in hours. Once you reach this time, the torrent will be stopped. This is only applied to newly opened torrents, existing torrents will not be affected by changing this.
el: Ο μέγιστος χρόνος προσφοράς πηγής σε ώρες. Μόλις συμπληρωθεί ο χρόνος αυτός, το torrent θα σταματήσει. Αυτό εφαρμόζεται μόνο σε νέα torrent, τα υπάρχοντα torrent δεν επηρεάζονται από αυτήν την επιλογή.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_greenRatio)
en: Value at which the share ratio will be displayed with a green color. Lower ratios will be displayed in red. Colors can be changed in color settings.
el: Τιμή στην οποία η αναλογία διαμοιρασμού θα εμφανιστεί με πράσινο χρώμα. Χαμηλότερες τιμές αναλογίας θα εμφανίζονται με κόκκινο. Οι αλλαγές χρωμάτων γίνονται στις ρυθμίσεις χρώματος.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Minimum good share ratio:
el: Μέγιστη κατάλληλη αναλογία διαμοιρασμού:

en: Calculate Recommended Settings
el: Υπολογισμός συνιστώμενων ρυθμίσεων

en: (= %1/s)
el: (= %1/δ)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RecommendedSettingsDlg)
en: Recommended Settings
el: Συνιστώμενες ρυθμίσεις

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Available upload bandwidth:
el: Διαθέσιμο εύρος ζώνης αποστολής:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Available download bandwidth:
el: Διαθέσιμο εύρος ζώνης λήψης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_calculate)
en: Calculate
el: Υπολογισμός

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Preferences
el: Προτιμήσεις

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_chk_avg_speed_slot)
en: Average speed per slot:
el: Μέση ταχύτητα ανά υποδοχή:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_chk_sim_torrents)
en: Number of torrents you usually download simultaneously:
el: Αριθμός torrent που συνήθως λαμβάνετε ταυτόχρονα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_chk_slots)
en: Slots per torrent:
el: Υποδοχές ανά torrent:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Recommended settings:
el: Συνιστώμενες ρυθμίσεις:

en: Speed down: %1 / up: %2
el: Ταχύτητα κάτω: %1 / πάνω: %2

en: Transferred down: %1 / up: %2
el: Μεταφέρθηκαν κάτω: %1 / πάνω: %2

en: DHT: off
el: DHT: κλειστό

en: %1 node | %1 nodes
el[0]: %1 κόμβος
el[1]: %1 κόμβοι

en: %1 task | %1 tasks
el[0]: %1 εργασία
el[1]: %1 εργασίες

en: The desktop is offline
el: Η επιφάνεια εργασίας είναι εκτός σύνδεσης

en: Magnet Link
el: Σύνδεσμος μαγνήτης

en: Status
el: Κατάσταση

en: Peers
el: Ομότιμοι κόμβοι

en: Downloading
el: Λήψη αρχείου

en: Queued
el: Σε αναμονή

en: Stopped
el: Διακόπηκε

en: Start Magnet
el: Εκκίνηση μαγνήτη

en: Stop Magnet
el: Διακοπή μαγνήτη

en: Copy Magnet URL
el: Αντιγραφή URL του μαγνήτη

en: Remove Magnet
el: Αφαίρεση μαγνήτη

en: Order
el: Σειρά

en: Name
el: Όνομα

en: Time Stalled
el: Χρόνος ακινητοποιημένων

en: Priority
el: Προτεραιότητα

en: Running
el: Εκτελείται

en: Not queued
el: Όχι σε αναμονή

en: Order of a torrent in the queue.
    Use drag and drop or the move up and down buttons on the right to change the order.
el: Η σειρά ενός torrent στην ουρά αναμονής.
    Χρησιμοποιήστε έλξη και εναπόθεση ή τα κουμπιά μετακίνησης πάνω και κάτω στα δεξιά για να τροποποιήσετε τη σειρά.

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Show Search
el: Εμφάνιση αναζήτησης

en: Show or hide the search bar
el: Εμφάνιση ή απόκρυψη της γραμμής αναζήτησης

en: Move Top
el: Μετακίνηση στην κορυφή

en: Move a torrent to the top of the queue
el: Μετακίνηση ενός torrent στην κορυφή της ουράς αναμονής

en: Move a torrent up in the queue
el: Μετακίνηση ενός torrent προς τα πάνω στην ουρά αναμονής

en: Move a torrent down in the queue
el: Μετακίνηση ενός torrent προς τα κάτω στην ουρά αναμονής

en: Move Bottom
el: Μετακίνηση στη βάση

en: Move a torrent to the bottom of the queue
el: Μετακίνηση ενός torrent στη βάση της ουράς αναμονής

en: Show Downloads
el: Εμφάνιση λήψεων

en: Show all downloads
el: Εμφάνιση όλων των λήψεων

en: Show Uploads
el: Εμφάνιση αποστολών

en: Show all uploads
el: Εμφάνιση όλων των αποστολών

en: Show Not Queued
el: Εμφάνιση των όχι σε αναμονή

en: Show all not queued torrents
el: Εμφάνιση όλων των όχι σε αναμονή torrent

en: Widget to manage the torrent queue
el: Συστατικό για τη διαχείριση της ουράς αναμονής torrent

en: Displays the currently downloading magnet links
el: Εμφανίζει τους συνδέσμους μαγνήτες τρέχουσας λήψης

en: Start All
el: Έναρξη όλων

en: Start all torrents
el: Έναρξη όλων των torrent

en: Stop All
el: Σταμάτημα όλων

en: Stop all torrents
el: Εμφάνιση όλων των torrent

en: Suspend Torrents
el: Αναστολή Torrents

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_suspended)
en: Suspend all running torrents
el: Αναστολή όλων των ενεργών torrent

en: Group View
el: Ομαδική προβολή

en: Show or hide the group view
el: Εμφάνιση ή απόκρυψη της προβολής ομάδας

en: Filter Torrents
el: Φιλτράρισμα Torrents

en: Filter torrents based on filter string
el: Φιλτράρισμα torrents με βάση συμβολοσειρά φιλτραρίσματος

en: Set max upload speed
el: Ορισμός μέγιστης ταχύτητας αποστολής

en: Set max download speed
el: Ορισμός μέγιστης ταχύτητας λήψης

en: Download speed: <b>%1</b><br/>Upload speed: <b>%2</b><br/>Received: <b>%3</b><br/>Transmitted: <b>%4</b>
el: Ταχύτητα λήψης: <b>%1</b><br/>Ταχύτητα  αποστολής: <b>%2</b><br/>Λήφθηκαν: <b>%3</b><br/>Μεταδόθηκαν: <b>%4</b>

en: <b>%1</b> was silently opened.
el: Το <b>%1</b> άνοιξε σιωπηρά.

en: <b>%1</b> has completed downloading.<br>Average speed: %2 DL / %3 UL.
el: Ολοκληρώθηκε η λήψη του <b>%1</b>.<br>Μέση ταχύτητα: %2 λήψη / %3 αποστολή.

en: <b>%1</b> has reached its maximum share ratio of %2 and has been stopped.<br>Uploaded %3 at an average speed of %4.
el: Το <b>%1</b> έχει φτάσει τη μέγιστη κοινόχρηστη αναλογία %2 και έχει σταματήσει.<br>Εστάλησαν %3 με μέση ταχύτητα %4.

en: <b>%1</b> has reached its maximum seed time of %2 hours and has been stopped.<br>Uploaded %3 at an average speed of %4.
el: Το <b>%1</b> έχει φτάσει το μέγιστο χρόνο πηγής των %2 ωρών και έχει σταματήσει.<br>Εστάλησαν %3 με μέση ταχύτητα %4.

en: <b>%1</b> has been stopped with the following error: <br>%2
el: Το <b>%1</b> σταμάτησε με το παρακάτω σφάλμα: <br>%2

en: Corrupted data has been found in the torrent <b>%1</b><br>It would be a good idea to do a data integrity check on the torrent.
el: Βρέθηκαν κατεστραμμένα δεδομένα στο torrent <b>%1</b><br>Προτείνεται ο έλεγχος ακεραιότητας δεδομένων στο torrent.

en: <b>%1</b> has reached its maximum share ratio of %2 and cannot be enqueued. <br>Remove the limit manually if you want to continue seeding.
el: Το <b>%1</b> έχει φτάσει τη μέγιστη κοινόχρηστη αναλογία %2 και έχει σταματήσει. <br>Αφαιρέστε χειροκίνητα το όριο αν θέλετε να συνεχίσετε την προσφορά πηγής.

en: <b>%1</b> has reached its maximum seed time of %2 hours and cannot be enqueued. <br>Remove the limit manually if you want to continue seeding.
el: Το <b>%1</b> έχει φτάσει τη μέγιστη αναλογία κοινοχρήστων των %2 ωρών και δεν μπορεί να μπει σε αναμονή. <br>Αφαιρέστε χειροκίνητα το όριο αν θέλετε να συνεχίσετε την προσφορά πηγής.

en: Cannot start <b>%1</b>: <br>
el: Αδυναμία εκκίνησης <b>%1</b>: <br>

en: Cannot seed more than 1 torrent. <br> | Cannot seed more than %1 torrents. <br>
el[0]: Αδυναμία προσφοράς πηγής σε πάνω από 1 torrent. <br>
el[1]: Αδυναμία προσφοράς πηγής σε πάνω από %1 torrent. <br>

en: Cannot download more than 1 torrent. <br> | Cannot download more than %1 torrents. <br>
el[0]: Αδυναμία λήψης παραπάνω από 1 torrent. <br>
el[1]: Αδυναμία λήψης παραπάνω από %1 torrent. <br>

en: Go to Settings -> Configure KTorrent, if you want to change the limits.
el: Μεταβείτε στις Ρυθμίσεις -> Διαμόρφωση KTorrent, αν επιθυμείτε την τροποποίηση των ορίων.

en: There is not enough diskspace available.
el: Δεν υπάρχει αρκετός διαθέσιμος χώρος στο δίσκο.

en: Your disk is running out of space.<br /><b>%1</b> is being downloaded to '%2'.
el: Ο ελεύθερος χώρος στο δίσκο σας τελειώνει.<br />Γίνεται λήψη του <b>%1</b> στο '%2'.

en: Torrent has been stopped.<br />
el: Το torrent σταμάτησε.<br />

en: Upload speed limit in KiB/s
el: Όριο ταχύτητας αποστολής σε KiB/s

en: Download speed limit in KiB/s
el: Όριο ταχύτητας λήψης σε KiB/s

en: Unlimited
el: Απεριόριστο

en: Torrent Settings
el: Ρυθμίσεις torrent

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PropertiesDlg)
en: Properties
el: Ιδιότητες

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dht)
en: DHT is a distributed database which can be used to find more peers for a torrent.
el: Η DHT είναι μια κατανεμημένη βάση δεδομένων που μπορεί να χρησιμεύσει στην εύρεση περισσότερων ομότιμων κόμβων για ένα torrent.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dht)
en: Use DHT to find more peers
el: Χρήση DHT για εύρεση περισσότερων ομότιμων κόμβων

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, pex)
en: Peer exchange results in more peers being found, by exchanging information about peers with other peers.
el: Η ανταλλαγή ομότιμων κόμβων έχει αποτέλεσμα την εύρεση περισσότερων κόμβων, με την ανταλλαγή πληροφοριών μεταξύ ομότιμων κόμβων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, pex)
en: Use peer exchange to find more peers
el: Χρήση ανταλλαγής ομότιμων κόμβων για εύρεση περισσότερων κόμβων

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, superseeding)
en: <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Superseeding mode, is a special seeding mode which allows you to achieve much higher seeding efficiencies. This results in less bandwidth used to spread a torrent.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Note: </span>This should only be used if the swarm has not fully been established. Once there are multiple active seeders, this mode becomes useless.</p>
el: <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Η λειτουργία υπερπροσφοράς είναι μια ειδική λειτουργία προσφοράς πηγών που σάς επιτρέπει να φτάσετε σε υψηλότερα επίπεδα απόδοσης προσφοράς πηγών. Έτσι η διανομή του torrent γίνεται με λιγότερο εύρος ζώνης.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Σημείωση: </span>Αυτό πρέπει να χρησιμοποιείται μόνο αν το σμήνος δεν έχει πλήρως καθιερωθεί. Αν εμφανιστούν πολλές ενεργές πηγές, η λειτουργία αυτή αχρηστεύεται.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, superseeding)
en: Use superseeding mode for seeding
el: Χρήση λειτουργίας υπερπροσφοράς για προσφορά πηγών

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, move_on_completion_enabled)
en: Move the files of the torrent to a different directory when it has finished downloading.
el: Να γίνει μετακίνηση των αρχείων του torrent σε διαφορετικό κατάλογο με την ολοκλήρωση της λήψης.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, move_on_completion_url)
en: Location to move the files to.
el: Θέση μετακίνησης των αρχείων.

en: Checked %v of %m chunks
el: Ελέγχθηκαν %v από %m κομμάτια

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Found:
el: Βρέθηκε:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, chunks_found)
en: The number of chunks which were not downloaded but have been found anyway.
el: Ο αριθμός κομματιών για τα οποία λεν έγινε λήψη αλλά έχουν οπωσδήποτε βρεθεί.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Failed:
el: Αποτυχημένο:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, chunks_failed)
en: The number of chunks which have been downloaded, and which are not OK.
el: Ο αριθμός κομματιών για τα οποία έχει γίνει λήψη και τα οποία δεν είναι εντάξει.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Not downloaded:
el: Δεν ελήφθησαν:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, chunks_not_downloaded)
en: The number of chunks which have not been downloaded.
el: Ο αριθμός κομματιών για τα οποία δεν έχει γίνει λήψη.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Downloaded:
el: Ληφθέντα:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, chunks_downloaded)
en: The number of chunks which have been downloaded, and which are OK.
el: Ο αριθμός κομματιών για τα οποία έχει γίνει λήψη, και τα οποία είναι εντάξει.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, error_msg)
en: Errors:
el: Σφάλματα:

en: Filter...
el: Φιλτράρισμα...

[ctx: @action Start all selected torrents in the current tab]
en: Start
el: Έναρξη

en: Start all selected torrents in the current tab
el: Έναρξη όλων των επιλεγμένων torrent στην τρέχουσα καρτέλα

[ctx: @action Force start all selected torrents in the current tab]
en: Force Start
el: Εξαναγκασμός έναρξης

en: Force start all selected torrents in the current tab
el: Εξαναγκασμός έναρξης όλων των επιλεγμένων torrent στην τρέχουσα καρτέλα

[ctx: @action Stop all selected torrents in the current tab]
en: Stop
el: Διακοπή

en: Stop all selected torrents in the current tab
el: Διακοπή όλων των επιλεγμένων torrent στην τρέχουσα καρτέλα

[ctx: @action Pause all selected torrents in the current tab]
en: Pause
el: Παύση

en: Pause all selected torrents in the current tab
el: Παύση όλων των επιλεγμένων torrent στην τρέχουσα καρτέλα

[ctx: @action Remove all selected torrents in the current tab]
en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Remove all selected torrents in the current tab
el: Αφαίρεση όλων των επιλεγμένων torrent στην τρέχουσα καρτέλα

[ctx: @action Start all torrents in the current tab]
en: Start All
el: Έναρξη όλων

en: Start all torrents in the current tab
el: Έναρξη όλων των torrent στην τρέχουσα καρτέλα

[ctx: @action Stop all torrents in the current tab]
en: Stop All
el: Διακοπή όλων

en: Stop all torrents in the current tab
el: Διακοπή όλων των torrent στην τρέχουσα καρτέλα

en: Remove Torrent and Data
el: Αφαίρεση Torrent και δεδομένων

en: Rename Torrent
el: Μετονομασία Torrent

en: Add Peers
el: Προσθήκη ομότιμων κόμβων

en: Manual Announce
el: Χειροκίνητη ανακοίνωση

en: Scrape
el: Αναγκαστική συγκέντρωση

en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: Data Directory
el: Κατάλογος δεδομένων

en: Temporary Directory
el: Προσωρινός κατάλογος

en: Move Data
el: Μετακίνηση δεδομένων

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, StatsSettingsWgt)
en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Remove from Group
el: Αφαίρεση από ομάδα

en: Check Data
el: Έλεγχος δεδομένων

en: Check all the data of a torrent
el: Έλεγχος όλων των δεδομένων ενός torrent

en: Copy Torrent URL
el: Αντιγραφή URL του torrent

en: Export Torrent
el: Εξαγωγή torrent

en: Set the speed limits of individual torrents
el: Ορισμός των ορίων ταχύτητας μεμονωμένων torrent

en: The torrent <b>%1</b> has not finished downloading, do you want to delete the incomplete data, too?
el: Το torrent <b>%1</b> δεν ολοκλήρωσε τη λήψη του, επιθυμείτε επίσης τη διαγραφή των μη ολοκληρωμένων δεδομένων;

en: Remove Download
el: Αφαίρεση λήψης

en: Delete Data
el: Διαγραφή δεδομένων

en: Keep Data
el: Διατήρηση δεδομένων

en: You will lose all the downloaded data of the following torrents. Are you sure you want to do this?
el: Θα χάσετε όλα τα δεδομένα που έχουν ληφθεί των ακόλουθων torrent. Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να το κάνετε αυτό;

en: Remove Torrent
el: Αφαίρεση Torrent

en: Select a directory to move the data to.
el: Επιλέξτε έναν κατάλογο για τη μεταφορά των δεδομένων.

en: Downloaded
el: Ελήφθη

en: Size
el: Μέγεθος

en: Uploaded
el: Απεσταλμένα

[ctx: Bytes left to downloaded]
en: Left
el: Απομένουν

en: Down Speed
el: Ταχύτητα λήψης

en: Up Speed
el: Ταχύτητα αποστολής

en: Time Left
el: Χρόνος που απομένει

en: Seeders
el: Πηγές

en: Leechers
el: Παραλήπτες

en: % Complete
el: % Ολοκληρώθηκε

en: Share Ratio
el: Αναλογία διαμοιρασμού

en: Time Downloaded
el: Χρόνος λήψης

en: Time Seeded
el: Χρόνος προσφοράς

en: Location
el: Τοποθεσία

en: Added
el: Προστέθηκε

en: How much data we have downloaded of the torrent
el: Το πλήθος δεδομένων που έχετε λάβει από το torrent

en: Total size of the torrent, excluded files are not included
el: Το συνολικό μέγεθος του torrent, τα αρχεία που εξαιρούνται δεν προσμετρώνται

en: How much data we have uploaded
el: Το πλήθος δεδομένων που έχετε αποστείλει

en: How much data left to download
el: Το πλήθος δεδομένων που απομένουν για λήψη

en: Current download speed
el: Τρέχουσα ταχύτητα λήψης

en: Current upload speed
el: Τρέχουσα ταχύτητα αποστολής

en: How much time is left before the torrent is finished or before the maximum share ratio is reached, if that is enabled
el: Ο χρόνος που απομένει για την ολοκλήρωση του torrent ή πριν την επίτευξη της μέγιστης αναλογίας διαμοιρασμού, αν αυτό είναι ενεργοποιημένο

en: How many seeders we are connected to (How many seeders there are according to the tracker)
el: Ο αριθμός συνδεδεμένων πηγών (ο αριθμός πηγών σύμφωνα με τον ιχνηλάτη)

en: How many leechers we are connected to (How many leechers there are according to the tracker)
el: Ο αριθμός παραληπτών που είναι συνδεδεμένοι (ο αριθμός χρηστών σύμφωνα με τον ιχνηλάτη)

en: The percentage of data we have of the whole torrent, not including excluded files
el: Το ποσοστό ολοκλήρωσης του torrent, με τα εξαιρούμενα αρχεία να μην προσμετρώνται

en: Share ratio is the number of bytes uploaded divided by the number of bytes downloaded
el: Η αναλογία διαμοιρασμού είναι ο αριθμός των byte που εστάλησαν διαιρεμένος με τα byte 
    που έχουν ληφθεί

en: How long we have been downloading the torrent
el: Ο χρόνος για τον οποίο γίνεται λήψη του torrent

en: How long we have been seeding the torrent
el: Ο χρόνος για τον οποίο προσφέρεται πηγή για το torrent

en: The location of the torrent's data on disk
el: Η τοποθεσία των δεδομένων του torrent στο δίσκο

en: When this torrent was added
el: Πότε προστέθηκε το torrent

en: <br/><br/>Unable to contact a tracker.
el: <br/><br/>Αδυναμία επαφής με ιχνηλάτη.

en: KTorrent's UPnP test application
el: Εφαρμογή ελέγχου UPnP του KTorrent

en: &copy; 2005 - 2007 Joris Guisson and Ivan Vasic
el: &copy; 2005 - 2007 Joris Guisson και Ivan Vasic

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UPnPTestWidget)
en: UPnP Test Application
el: Εφαρμογή ελέγχου UPnP

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Router:
el: Δρομολογητής:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_router)
en: No routers found.
el: Δεν βρέθηκαν δρομολογητές.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_find_routers)
en: Find Routers
el: Αναζήτηση δρομολογητών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Protocol:
el: Πρωτόκολλο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_forward)
en: Forward
el: Προώθηση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_undo_forward)
en: Undo Forward
el: Αναίρεση προώθησης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_verbose)
en: Verbose mode
el: Αναλυτική λειτουργία

en: Maximum share ratio reached.
el: Στο όριο της μέγιστης αναλογίας διαμοιρασμού.

en: Maximum seed time reached.
el: Στο όριο του μέγιστου χρόνου προσφοράς πηγής.

en: Uploads
el: Αποστολές

en: Running Uploads
el: Εκτελούνται αποστολές

en: Not Running Uploads
el: Δεν εκτελούνται αποστολές

en: Downloads
el: Λήψεις

en: Running Downloads
el: Εκτελούνται λήψεις

en: Not Running Downloads
el: Δεν εκτελούνται λήψεις

en: Active Torrents
el: Ενεργά torrents

en: Active Downloads
el: Ενεργές λήψεις

en: Active Uploads
el: Ενεργές αποστολές

en: Passive Torrents
el: Παθητικά torrent

en: Passive Downloads
el: Παθητικές λήψεις

en: Passive Uploads
el: Παθητικές αποστολές

en: Ungrouped Torrents
el: Μη ομαδοποιημένα torrent

en: All files
el: Όλα τα αρχεία

note: i18n: ectx: label, entry (maxDownloads), group (downloads)
en: Maximum number of downloads (0 = no limit)
el: Μέγιστος αριθμός λήψεων (0 = χωρίς όριο)

note: i18n: ectx: label, entry (maxSeeds), group (downloads)
en: Maximum number of seeds (0 = no limit)
el: Μέγιστος αριθμός πηγών (0 = χωρίς όριο)

note: i18n: ectx: label, entry (startDownloadsOnLowDiskSpace), group (downloads)
en: Start downloads on low disk space?
el: Έναρξη λήψης σε περιορισμένο χώρο δίσκου;

note: i18n: ectx: label, entry (maxConnections), group (downloads)
en: Maximum number of connections per torrent (0 = no limit)
el: Μέγιστος αριθμός συνδέσεων ανά torrent (0 = χωρίς όριο)

note: i18n: ectx: label, entry (maxTotalConnections), group (downloads)
en: Maximum number of connections for all torrents (0 = no limit)
el: Μέγιστος αριθμός συνδέσεων για όλα τα torrent (0 = χωρίς όριο)

note: i18n: ectx: label, entry (maxUploadRate), group (downloads)
en: Maximum upload speed in KiB/sec (0 = no limit)
el: Μέγιστη ταχύτητα αποστολής σε ΚiΒ/sec (0 = χωρίς όριο)

note: i18n: ectx: label, entry (maxDownloadRate), group (downloads)
en: Maximum download speed in KiB/sec (0 = no limit)
el: Μέγιστη ταχύτητα λήψης σε ΚiΒ/sec (0 = χωρίς όριο)

note: i18n: ectx: label, entry (maxRatio), group (downloads)
en: Maximum share ratio (0 = no limit)
el: Μέγιστη αναλογία διαμοιρασμού (0 = χωρίς όριο)

note: i18n: ectx: label, entry (showSystemTrayIcon), group (downloads)
en: Show a system tray icon
el: Εμφάνιση εικονιδίου πλαισίου συστήματος

note: i18n: ectx: label, entry (showTotalSpeedInTitle), group (downloads)
en: Show a total speeds in the title
el: Εμφάνιση συνολικής ταχύτητας στον τίτλο

note: i18n: ectx: label, entry (showSpeedBarInTrayIcon), group (downloads)
en: Show speed bar in tray icon
el: Εμφάνιση ένδειξης ταχύτητας στο εικονίδιο πλαισίου συστήματος

note: i18n: ectx: label, entry (downloadBandwidth), group (downloads)
en: Download bandwidth (in kb/s):
el: Εύρος ζώνης λήψης (σε kb/s):

note: i18n: ectx: label, entry (uploadBandwidth), group (downloads)
en: Upload bandwidth (in kb/s):
el: Εύρος ζώνης αποστολής (σε kb/s):

note: i18n: ectx: label, entry (alwaysMinimizeToSystemTray), group (downloads)
en: Always minimize to system tray on startup.
el: Πάντα να ελαχιστοποιείται στο πλαίσιο συστήματος στην εκκίνηση.

note: i18n: ectx: label, entry (showPopups), group (downloads)
en: Show popup messages when torrent is finished.
el: Εμφάνιση αναδυόμενων μηνυμάτων με την ολοκλήρωση του torrent.

note: i18n: ectx: label, entry (keepSeeding), group (downloads)
en: Keep seeding after download has finished
el: Συνέχιση προσφοράς πηγών μετά το τέλος της λήψης

note: i18n: ectx: label, entry (tempDir), group (downloads)
en: Folder to store temporary files
el: Φάκελος αποθήκευσης προσωρινών αρχείων

note: i18n: ectx: label, entry (useSaveDir), group (downloads)
en: Whether to automatically save downloads to saveDir
el: Αν θα γίνει αυτόματη αποθήκευση λήψεων στο saveDir

note: i18n: ectx: label, entry (saveDir), group (downloads)
en: Folder to store downloaded files
el: Φάκελος αποθήκευσης ληφθέντων αρχείων

note: i18n: ectx: label, entry (useTorrentCopyDir), group (downloads)
en: Whether to automatically copy .torrent files to torrentCopyDir
el: Αν θα γίνει αυτόματη αντιγραφή των .torrent αρχείων στο torrentCopyDir

note: i18n: ectx: label, entry (torrentCopyDir), group (downloads)
en: Folder to copy .torrent files to
el: Φάκελος αντιγραφής .torrent αρχείων

note: i18n: ectx: label, entry (useCustomIP), group (downloads)
en: Whether to use a custom IP to pass to the tracker
el: Αν θα χρησιμοποιηθεί προσαρμοσμένη διεύθυνση IP από τον ιχνηλάτη

note: i18n: ectx: label, entry (lastSaveDir), group (downloads)
en: Directory which was used as the last save directory
el: Κατάλογος ο οποίος χρησιμεύει ως ο κατάλογος τελευταίας αποθήκευσης

note: i18n: ectx: label, entry (customIP), group (downloads)
en: IP to pass to the tracker
el: IP για χρήση από τον ιχνηλάτη

note: i18n: ectx: label, entry (guiUpdateInterval), group (downloads)
en: GUI update interval
el: Χρονικό διάστημα ενημέρωσης γραφικού περιβάλλοντος

note: i18n: ectx: label, entry (dhtSupport), group (downloads)
en: Support for DHT
el: Υποστήριξη για DHT

note: i18n: ectx: label, entry (dhtPort), group (downloads)
en: DHT port
el: DHT θύρα

note: i18n: ectx: label, entry (numUploadSlots), group (downloads)
en: Number of upload slots
el: Αριθμός υποδοχών αποστολής

note: i18n: ectx: label, entry (shownColumns), group (downloads)
en: Columns shown in KTorrentView
el: Εμφανιζόμενες στήλες στο KTorrentView

note: i18n: ectx: label, entry (minDiskSpace), group (downloads)
en: When there is no space left to complete download, and the available disk space is less than this value, the torrent will be stopped.
el: Αν δεν έχει απομείνει χώρος για την ολοκλήρωση της λήψης, και ο διαθέσιμος χώρος στο δίσκο είναι μικρότερος από την τιμή αυτή, το torrent θα διακοπεί.

note: i18n: ectx: label, entry (useCompletedDir), group (downloads)
en: Whether to automatically move completed downloads to completedDir
el: Αν θα γίνει αυτόματη μετακίνηση ολοκληρωμένων λήψεων στο completedDir

note: i18n: ectx: label, entry (completedDir), group (downloads)
en: Folder to move completed downloaded files to
el: Φάκελος μετακίνησης ολοκληρωμένων λήψεων

note: i18n: ectx: label, entry (maxSeedTime), group (downloads)
en: Maximum seed time in hours (0 = no limit)
el: Μέγιστος αριθμός προσφοράς πηγών σε ώρες (0 = χωρίς όριο)

en: Plugins
el: Πρόσθετα

en: Warning: %1
el: Προειδοποίηση: %1

en: <img src="available_color">&nbsp; - Downloaded Chunks<br><img src="unavailable_color">&nbsp; - Chunks to Download<br><img src="excluded_color">&nbsp; - Excluded Chunks
el: <img src="available_color">&nbsp; - Κομμάτια που λήφθηκαν<br><img src="unavailable_color">&nbsp; - Κομμάτια για λήψη<br><img src="excluded_color">&nbsp; - Εξαιρούμενα κομμάτια

en: The torrent "%1" has reached its maximum share ratio and its maximum seed time. Ignore the limit and start seeding anyway?
el: Το torrent "%1" έφτασε στη μέγιστη αναλογία διαμοιρασμού του καθώς και στο μέγιστο χρόνο προσφοράς πηγής. Να παραβλεφθεί αυτό το όριο και να ξεκινήσει η προσφορά πηγής;

en: The torrent "%1" has reached its maximum share ratio. Ignore the limit and start seeding anyway?
el: Το torrent "%1" έφτασε στη μέγιστη αναλογία διαμοιρασμού του. Να παραβλεφθεί αυτό το όριο και να ξεκινήσει η προσφορά πηγής;

en: The torrent "%1" has reached its maximum seed time. Ignore the limit and start seeding anyway?
el: Το torrent "%1" έφτασε στο μέγιστο χρόνο προσφοράς πηγής. Να παραβλεφθεί αυτό το όριο και να ξεκινήσει η προσφορά πηγής;

en: Limits reached.
el: Προσέγγιση ορίων

en: You don't have enough disk space to download this torrent. Are you sure you want to continue?
el: Δεν έχετε αρκετό ελεύθερο χώρο στο δίσκο για τη λήψη αυτού του torrent. Επιθυμείτε σίγουρα τη συνέχεια;

en: Insufficient disk space for %1
el: Μη επαρκής χώρος στο δίσκο για το %1

en: Not enough disk space for the following torrents. Do you want to start them anyway?
el: Δεν έχετε αρκετό ελεύθερο χώρο στο δίσκο για τα παρακάτω torrent. Επιθυμείτε σίγουρα την εκκίνησή τους ;

en: The following torrents have reached their maximum seed time. Do you want to start them anyway?
el: Τα παρακάτω torrent έφτασαν στο μέγιστο χρόνο προσφοράς πηγής. Επιθυμείτε την εκκίνησή τους ούτως ή άλλως;

en: The following torrents have reached their maximum share ratio. Do you want to start them anyway?
el: Τα παρακάτω torrent έφτασαν στη μέγιστη αναλογία διαμοιρασμού. Επιθυμείτε την εκκίνησή τους ούτως ή άλλως;

en: Error starting torrent %1: %2
el: Σφάλμα κατά την εκκίνηση του torrent %1: %2

en: Error
el: Σφάλμα

en: Error stopping torrent %1: %2
el: Σφάλμα κατά το σταμάτημα του torrent %1: %2

en: File
el: Αρχείο

en: Cannot write beyond end of the mmap buffer.
el: Αδυναμία εγγραφής πέρα από το τέλος της ενδιάμεσης μνήμης mmap.

en: Scheduler
el: Χρονοπρογραμματιστής

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Special Limits
el: Ειδικά όρια

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_screensaverLimits)
en: Use these global limits when the screensaver is activated, instead of the ones configured in the network settings.
el: Χρήση αυτών των καθολικών ορίων με την ενεργοποίηση της οθόνης προστασίας, αντί αυτών που έχουν διαμορφωθεί στις ρυθμίσεις του δικτύου.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_screensaverLimits)
en: Use different speed limits when the screensaver is activated
el: Χρήση διαφορετικών ορίων ταχύτητας με ενεργή την οθόνη προστασίας

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_screensaverUploadLimit)
en: Global upload limit when the screensaver is activated.
el: Καθολικό όριο αποστολής με την ενεργοποίηση της οθόνης προστασίας.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_screensaverDownloadLimit)
en: Global download limit when the screensaver is activated.
el: Καθολικό όριο λήψης με την ενεργοποίηση της οθόνης προστασίας.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Schedule background color:
el: Χρώμα φόντου προγραμματισμού:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_scheduleBackgroundColor)
en: Color of the schedule background.
el: Χρώμα φόντου του προγραμματισμού.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Schedule line color:
el: Χρώμα γραμμής προγραμματισμού:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_scheduleLineColor)
en: Color of all lines on the schedule.
el: Χρώμα όλων των γραμμών στον προγραμματισμό.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Schedule Item color:
el: Χρώμα αντικειμένου προγραμματισμού:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_itemColor)
en: Color of each normal item on the schedule.
el: Χρώμα κάθε κανονικού αντικειμένου στον προγραμματισμό.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Suspended schedule item color:
el: Χρώμα αντικειμένου προγραμματισμού σε αναστολή:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_suspendedColor)
en: Color of each suspended item on the schedule.
el: Χρώμα κάθε αντικειμένου σε αναστολή στον προγραμματισμό.

en: Bandwidth Scheduler
el: Προγραμματισμός εύρους ζώνης

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, EditItemDlg)
en: Edit an item
el: Επεξεργασία ενός αντικειμένου

en: Add an item
el: Προσθήκη ενός αντικειμένου

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Duration
el: Διάρκεια

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: From:
el: Από:

note: i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QTimeEdit, m_from) i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QTimeEdit, m_to)
en: hh:mm
el: ωω:λλ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: To:
el: Μέχρι:

[ctx: starting day]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: From:
el: Από:

[ctx: ending day]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: To:
el: Μέχρι:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Limits
el: Όρια

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Download limit:
el: Όριο λήψης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Upload limit:
el: Όριο αποστολής:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_screensaver_limits)
en: When screensaver is activated:
el: Όταν η οθόνη προστασίας είναι ενεργή:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Connection Limits
el: Όρια συνδέσεων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_set_connection_limits)
en: Set connection limits
el: Ορισμός ορίων συνδέσεων

note: i18n: ectx: ToolBar (SchedulerToolbar)
en: Bandwidth Schedule
el: Προγραμματισμός εύρους ζώνης

en: Cannot open file %1: %2
el: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου %1: %2

en: The file %1 is corrupted or not a proper KTorrent schedule file.
el: Το αρχείο %1 είναι κατεστραμμένο ή δεν είναι έγκυρο αρχείο προγραμματισμού του KTorrent.

en: Edit the bandwidth schedule
el: Επεξεργασία προγραμματισμού εύρους ζώνης

en: Load Schedule
el: Φόρτωση προγραμματισμού

en: Save Schedule
el: Αποθήκευση προγραμματισμού

en: New Item
el: Νέο αντικείμενο

en: Remove Item
el: Αφαίρεση αντικειμένου

en: Edit Item
el: Επεξεργασία αντικειμένου

en: Clear Schedule
el: Καθαρισμός προγραμματισμού

en: Scheduler Active
el: Χρονοπρογραμματιστής ενεργός

en: Activate or deactivate the scheduler
el: (Απ)ενεργοποίηση χρονοπρογραμματιστή

en: KTorrent scheduler files
el: Αρχεία προγραμματισμού του KTorrent

en: This item conflicts with another item in the schedule, we cannot change it.
el: Αυτό το αντικείμενο συγκρούεται με κάποιο άλλο που υπάρχει στον προγραμματισμό και δεν είναι δυνατή η αλλαγή του.

en: Suspended
el: Σε αναστολή

en: %1 Down
    %2 Up
el: %1 κάτω
    %2 πάνω

en: Current schedule: suspended
el: Τρέχων προγραμματισμός: σε αναστολή

en: Current schedule: %1/s download, %2/s upload
el: Τρέχων προγραμματισμός: %1/s λήψη, %2/s αποστολή

en: Current schedule: unlimited download, %1/s upload
el: Τρέχων προγραμματισμός: λήψη χωρίς όριο, %1/s αποστολή

en: Current schedule: %1/s download, unlimited upload
el: Τρέχων προγραμματισμός: %1/s λήψη, αποστολή χωρίς όριο

en: Current schedule: unlimited upload and download
el: Τρέχων προγραμματισμός: λήψη και αποστολή χωρίς όριο

en:  (scheduler disabled)
el: (χρονοπρογραμματιστής ανενεργός)

en: Current schedule:
el: Τρέχων προγραμματισμός:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DownloadOrderWidget)
en: File Download Order
el: Σειρά Λήψης Αρχείου

en: File download order for <b>%1</b>:
el: Σειρά λήψης αρχείου για <b>%1</b>:

en: Seasons and Episodes
el: Κύκλοι και επεισόδια

en: Album Track Order
el: Κατάταξη κομματιών άλμπουμ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_top_label)
en: File download order for:
el: Σειρά λήψης αρχείου για:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_custom_order_enabled)
en: Whether or not to enable a custom download order.
el: Αν θα ενεργοποιείται ή όχι μια προσαρμοσμένη σειρά λήψης.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_custom_order_enabled)
en: Custom file download order enabled
el: Προσαρμοσμένη σειρά λήψης αρχείου ενεργοποιημένη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_sort_by)
en: Sort By
el: Ταξινόμηση με

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_search_files)
en: Search files
el: Αναζήτηση αρχείων

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListView, m_order)
en: Order in which to download the files of a torrent. The file at the top will be downloaded first, followed by the second, then the third ...
el: Σειρά με την οποία θα ληφθούν τα αρχεία ενός torrent. Το αρχείο στην κορυφή θα ληφθεί πρώτο, ακολουθούμενο από το δεύτερο, μετά το τρίτο ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_tracker)
en: Add Trackers
el: Προσθήκη ιχνηλατών

en: <img src="available_color">&nbsp; - Available Chunks<br><img src="unavailable_color">&nbsp; - Unavailable Chunks<br><img src="excluded_color">&nbsp; - Excluded Chunks
el: <img src="available_color">&nbsp; - Διαθέσιμα κομμάτια<br><img src="unavailable_color">&nbsp; - Μη διαθέσιμα κομμάτια<br><img src="excluded_color">&nbsp; - Εξαιρούμενα κομμάτια

en: Chunk
el: Κομμάτι

en: Progress
el: Πρόοδος

en: Peer
el: Ομότιμος κόμβος

en: Files
el: Αρχεία

en: Number of the chunk
el: Αριθμός του κομματιού

en: Download progress of the chunk
el: Πρόοδος λήψης του κομματιού

en: Which peer we are downloading it from
el: Ο ομότιμος κόμβος από τον οποίο γίνεται λήψη

en: Download speed of the chunk
el: Ταχύτητα λήψης του κομματιού

en: Which files the chunk is located in
el: Τα αρχεία στα οποία βρίσκεται το κομμάτι

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hdr_chunks) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChunkDownloadView)
en: Chunks
el: Κομμάτια

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Total:
el: Σύνολο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Currently downloading:
el: Τρέχουσα λήψη:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Excluded:
el: Εξαιρέσεις:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4_2)
en: Left:
el: Απομένουν:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8)
en: Size:
el: Μέγεθος:

[ctx: Open file]
en: Open
el: Άνοιγμα

[ctx: Open file with]
en: Open With
el: Άνοιγμα με

en: Check File
el: Έλεγχος αρχείου

en: Download first
el: Λήψη πρώτο

en: Download normally
el: Κανονική λήψη

en: Download last
el: Λήψη τελευταίο

en: Do not download
el: Να μη γίνει λήψη

en: Delete File(s)
el: Διαγραφή αρχείου(ων)

en: Move File
el: Μετακίνηση αρχείου

en: Collapse Folder Tree
el: Σύμπτυξη δέντρου φακέλων

en: Expand Folder Tree
el: Ανάπτυξη δέντρου φακέλων

en: File Tree
el: Δέντρο αρχείων

en: File List
el: Λίστα αρχείων

en: Show Filter
el: Εμφάνιση φίλτρου

en: You will lose all data in this file, are you sure you want to do this? | You will lose all data in these files, are you sure you want to do this?
el[0]: Θα χαθούν όλα τα δεδομένα αυτού του αρχείου, επιθυμείτε σίγουρα κάτι τέτοιο;
el[1]: Θα χαθούν όλα τα δεδομένα αυτών των αρχείων, επιθυμείτε σίγουρα κάτι τέτοιο;

en: Not enough data downloaded for opening the file.
    
    Enable sequential download mode for it to obtain necessary data with a higher priority?
el: Δεν λήφθηκαν επαρκή δεδομένα για το άνοιγμα του αρχείου.
    
    Ενεργοποίηση της λειτουργίας ακολουθιακής λήψης για να αποκτήσετε τα απαραίτητα δεδομένα με υψηλότερη προτεραιότητα;

en: Info Widget
el: Συστατικό πληροφοριών

[ctx: @title:tab]
en: Status
el: Κατάσταση

en: Displays status information about a torrent
el: Εμφάνιση πληροφοριών κατάστασης σχετικά με ένα torrent

[ctx: @title:tab]
en: Files
el: Αρχεία

en: Shows all the files in a torrent
el: Εμφάνιση όλων των αρχείων που περιέχονται σε ένα torrent

en: Displays all the peers you are connected to for a torrent
el: Εμφάνιση όλων των συνδεδεμένων με εσάς ομότιμων κόμβων για κάποιο torrent

en: Displays all the chunks you are downloading, of a torrent
el: Εμφάνιση όλων των κομματιών που λαμβάνετε για κάποιο torrent

en: Displays information about all the trackers of a torrent
el: Εμφάνιση πληροφοριών σχετικά με όλους τους ιχνηλάτες ενός torrent

en: Webseeds
el: Πηγές ιστού

en: Displays all the webseeds of a torrent
el: Εμφάνιση όλων των πηγών ιστού ενός torrent

[ctx: @title:column]
en: Preview
el: Προεπισκόπηση

[ctx: Percent of File Downloaded]
en: % Complete
el: % ολοκληρώθηκε

[ctx: Download first]
en: First
el: Πρώτο

[ctx: Download last]
en: Last
el: Τελευταίο

[ctx: Download Normal (not as first or last)]
en: Normal
el: Κανονικό

[ctx: Preview available]
en: Available
el: Διαθέσιμο

[ctx: Preview pending]
en: Pending
el: Σε εκκρεμότητα

[ctx: No preview available]
en: No
el: Όχι

[ctx: Download normally(not as first or last)]
en: Normal
el: Κανονικό

[ctx: preview available]
en: Available
el: Διαθέσιμο

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Tabs
el: Καρτέλες

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showPeerView)
en: Whether or not to show the peers tab in the bottom of the window.
el: Αν θα γίνεται ή όχι εμφάνιση της καρτέλας ομότιμων κόμβων στο κάτω μέρος του παραθύρου.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showPeerView)
en: Show list of peers
el: Εμφάνιση λίστας ομότιμων κόμβων

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showChunkView)
en: Whether or not to show the chunks tab in the bottom of the window.
el: Αν θα γίνεται ή όχι εμφάνιση της καρτέλας κομματιών στο κάτω μέρος του παραθύρου.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showChunkView)
en: Show list of chunks currently downloading
el: Εμφάνιση λίστας τρέχουσας λήψης κομματιών

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showTrackersView)
en: Whether or not to show the trackers tab in the bottom of the window.
el: Αν θα γίνεται ή όχι εμφάνιση της καρτέλας ιχνηλατών στο κάτω μέρος του παραθύρου.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showTrackersView)
en: Show list of trackers
el: Εμφάνιση λίστας ιχνηλατών

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showWebSeedsTab)
en: Whether or not to show the webseeds tab at the bottom of the window.
el: Αν θα γίνεται ή όχι εμφάνιση της καρτέλας πηγών ιστού στο κάτω μέρος του παραθύρου.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showWebSeedsTab)
en: Show list of webseeds
el: Εμφάνιση λίστας πηγών ιστού

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: File Priority Colors
el: Χρώματα προτεραιότητας αρχείων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: First priority:
el: Πρώτη προτεραιότητα:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_firstColor)
en: Color to use for first priority files.
el: Το χρώμα των αρχείων πρώτης προτεραιότητας.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Last priority:
el: Τελευταία προτεραιότητα:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_lastColor)
en: Color to use for last priority files.
el: Το χρώμα των αρχείων τελευταίας προτεραιότητας.

note: i18n: ectx: label, entry (showPeerView), group (general)
en: Show peer view tab in main window
el: Εμφάνιση καρτέλας προβολής ομότιμου κόμβου στο κύριο παράθυρο

note: i18n: ectx: label, entry (showChunkView), group (general)
en: Show chunk download view tab in main window
el: Εμφάνιση καρτέλας προβολής λήψης κομματιού στο κύριο παράθυρο

note: i18n: ectx: label, entry (showTrackersView), group (general)
en: Show trackers view tab in main window
el: Εμφάνιση καρτέλας προβολής ιχνηλατών στο κύριο παράθυρο

en: Kick Peer
el: Αποβολή ομότιμου κόμβου

en: Ban Peer
el: Απαγόρευση ομότιμου κόμβου

[ctx: Choked]
en: Yes
el: Ναι

[ctx: Not choked]
en: No
el: Όχι

[ctx: Snubbed]
en: Yes
el: Ναι

[ctx: Not snubbed]
en: No
el: Όχι

[ctx: Interested]
en: Yes
el: Ναι

[ctx: Not Interested]
en: No
el: Όχι

[ctx: Interesting]
en: Yes
el: Ναι

[ctx: Not Interesting]
en: No
el: Όχι

en: Address
el: Διεύθυνση

en: Country
el: Χώρα

en: Client
el: Πελάτης

en: Choked
el: Συμφορισμένο

en: Snubbed
el: Αγνοήθηκε

en: Availability
el: Διαθεσιμότητα

en: Score
el: Βαθμός

en: Upload Slot
el: Υποδοχή αποστολής

en: Requests
el: Αιτήσεις

en: Interested
el: Με ενδιαφέρον

en: Interesting
el: Ενδιαφέρον

en: IP address of the peer
el: Διεύθυνση IP του υπολογιστή

en: Country the peer is in
el: Η χώρα στην οποία βρίσκεται ο ομότιμος κόμβος

en: Which client the peer is using
el: Ο πελάτης που χρησιμοποιείται από τον ομότιμο κόμβο

en: Download speed
el: Ταχύτητα λήψης

en: Upload speed
el: Ταχύτητα αποστολής

en: Whether or not the peer has choked us - when we are choked the peer will not send us any data
el: Αν ο ομότιμος κόμβος μάς έχει προκαλέσει συμφόρηση ή όχι. Όταν υπάρχει συμφόρηση ο ομότιμος κόμβος δεν στέλνει δεδομένα σε εμάς

en: Snubbed means the peer has not sent us any data in the last 2 minutes
el: Η αγνόηση σημαίνει ότι ο ομότιμος κόμβος δεν έχει στείλει δεδομένα σε εμάς για τα τελευταία 2 λεπτά

en: How much data the peer has of the torrent
el: Το πλήθος δεδομένων που διαθέτει ο ομότιμος κόμβος από το torrent

en: Whether or not the peer has DHT enabled
el: Αν ο ομότιμος κόμβος έχει ενεργοποιημένο ή όχι το DHT

en: The score of the peer, KTorrent uses this to determine who to upload to
el: Ο βαθμός του ομότιμου κόμβου, το KTorrent χρησιμοποιεί αυτό για να καθορίσει την αποστολή σε αυτόν

en: Only peers which have an upload slot will get data from us
el: Μόνο οι ομότιμοι κόμβοι που διαθέτουν υποδοχή λήψης θα λάβουν δεδομένα από εμάς

en: The number of download and upload requests
el: Ο αριθμός αιτήσεων λήψης και αποστολής

en: How much data we have downloaded from this peer
el: Το πλήθος δεδομένων που έχουν ληφθεί από αυτόν τον ομότιμο κόμβο

en: How much data we have uploaded to this peer
el: Το πλήθος δεδομένων που έχουν σταλεί σε αυτόν τον ομότιμο κόμβο

en: Whether the peer is interested in downloading data from us
el: Αν ο ομότιμος κόμβος ενδιαφέρεται ή όχι για τη λήψη δεδομένων από εσάς

en: Whether we are interested in downloading from this peer
el: Αν εμείς ενδιαφερόμαστε ή όχι για τη λήψη δεδομένων από αυτόν τον ομότιμο κόμβο

en: Private
el: Ιδιωτικό

en: Public
el: Δημόσιο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hdr_info)
en: Info
el: Πληροφορίες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Average down speed:
el: Μέση ταχύτητα λήψης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Type:
el: Τύπος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Average up speed:
el: Μέση ταχύτητα αποστολής:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Info hash:
el: Αποτύπωμα πληροφορίας:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Downloaded chunks:
el: Ληφθέντα κομμάτια:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Available chunks:
el: Διαθέσιμα κομμάτια:

[ctx: Noun, as in "file sharing"]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hdr_sharing)
en: Sharing
el: Διαμοιρασμός

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Share ratio:
el: Αναλογία διαμοιρασμού:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_ratio_limit)
en: Ratio limit:
el: Όριο αναλογίας διαμοιρασμού:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_time_limit)
en: Time limit:
el: Χρονικό όριο:

en: Times Downloaded
el: Αριθμός λήψεων

en: Next Update
el: Επόμενη ενημέρωση

en: Copy Tracker URL
el: Αντιγραφή του URL του ανιχνευτή

en: Copy Tracker status
el: Αντιγραφή της κατάστασης του ανιχνευτή

en: Several URL's could not be added because they are malformed:
el: Πολλά URL δεν ήταν δυνατό να προστεθούν επειδή ήταν λανθασμένα:

en: There already is a tracker named <b>%1</b>.
el: Υπάρχει ήδη ένας ιχνηλάτης με το όνομα <b>%1</b>.

en: The following duplicate trackers were not added:
el: Τα ακόλουθα αντίγραφα ιχνηλατών δεν προστέθηκαν:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_tracker)
en: Remove Tracker
el: Αφαίρεση ιχνηλάτη

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_change_tracker)
en: Changes the current active tracker for private torrents.
el: Αλλάζει τον τρέχοντα ενεργό ιχνηλάτη για ιδιωτικά torrent.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_change_tracker)
en: Switch Tracker
el: Εναλλαγή ιχνηλάτη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_scrape)
en: Update Trackers
el: Ενημέρωση ιχνηλατών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_restore_defaults)
en: Restore Defaults
el: Επαναφορά προκαθορισμένων

en: Speed
el: Ταχύτητα

en: Cannot add the webseed %1, it is already part of the list of webseeds.
el: Αδυναμία προσθήκης πηγής ιστού %1, καθώς βρίσκεται ήδη στη λίστα των πηγών ιστού.

en: Cannot remove webseed %1, it is part of the torrent.
el: Αδυναμία αφαίρεσης πηγής ιστού %1, καθώς είναι τμήμα του torrent.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_webseed)
en: <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Webseed to add to the torrent.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Note: </span>Only http webseeds are supported.</p>
el: <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Πηγή ιστού που θα προστεθεί στο torrent.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Σημείωση: </span>Υποστηρίζονται μόνο πηγές ιστού http.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: Add Webseed
el: Προσθήκη πηγής ιστού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove Webseed
el: Αφαίρεση πηγής ιστού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_enable_all)
en: Enable All
el: Ενεργοποίηση όλων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_disable_all)
en: Disable All
el: Απενεργοποίηση όλων

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ConvertDialog)
en: Converting...
el: Μετατροπή...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Converting block list to KTorrent format. This might take some time.
el: Μετατροπή λίστας τμημάτων στον τύπο του KTorrent. Αυτό μπορεί να διαρκέσει αρκετά.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_cancel)
en: C&ancel
el: Α&κύρωση

en: Loading txt file...
el: Φόρτωση txt αρχείου κειμένου...

en: There are no IP addresses to convert in %1
el: Δεν υπάρχουν διευθύνσεις IP για μετατροπή σε %1

en: Automatic update of IP filter failed: %1
el: Αποτυχία αυτόματης ενημέρωσης του IP φίλτρου: %1

en: 7z files are not supported
el: Τα αρχεία 7z δεν υποστηρίζονται

en: Cannot determine file type of <b>%1</b>
el: Αδυναμία προσδιορισμού του τύπου αρχείου για το <b>%1</b>

en: Cannot open zip file %1.
el: Αδυναμία ανοίγματος του zip αρχείου %1.

en: Automatic update of IP filter failed: cannot open zip file %1
el: Αποτυχία αυτόματης ενημέρωσης του IP φίλτρου: αδυναμία ανοίγματος του zip αρχείου %1

en: Cannot find blocklist in zip file %1.
el: Αδυναμία εύρεσης λίστας μπλοκαρίσματος στο zip αρχείο %1.

en: Automatic update of IP filter failed: cannot find blocklist in zip file %1
el: Αποτυχία αυτόματης ενημέρωσης του IP φίλτρου: αδυναμία εύρεσης λίστας μπλοκαρίσματος στο zip αρχείο %1

en:  day |  days
el[0]:  ημέρα
el[1]:  ημέρες

en: Status: Loaded and running.
el: Κατάσταση: φορτώθηκε και εκτελείται.

en: Status: Not loaded.
el: Κατάσταση: μη φορτωμένο.

en: Status: Downloading and converting new block list...
el: Κατάσταση: Λήψη και μετατροπή λίστας νέων τμημάτων...

en: No update done yet.
el: Δεν έγινε ενημέρωση ακόμη.

en: %1 (Last update attempt failed.)
el: %1 (Αποτυχία τελευταίας προσπάθειας ενημέρωσης.)

en: Never
el: Ποτέ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, IPBlockingPrefPage)
en: IPBlocking Preferences
el: Προτιμήσεις IPBlocking

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: PeerGuardian Filter File
el: Αρχείο φίλτρου PeerGuardian

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useLevel1)
en: Enable this if you want the IP filter plugin to work.
el: Ενεργοποιήστε αυτό αν επιθυμείτε τη λειτουργία του πρόσθετου φίλτρου IP.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useLevel1)
en: Use PeerGuardian filter
el: Χρήση φίλτρου PeerGuardian

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: IP filter file:
el: Αρχείο φίλτρου IP:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_filterURL)
en: Filter file to use, this can be a local file or a remote file.
el: Φίλτρο που θα χρησιμοποιηθεί, αυτό μπορεί να είναι τόσο ένα τοπικό όσο και ένα απομακρυσμένο αρχείο.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_download)
en: Download and convert the IP filter file.
el: Λήψη και μετατροπή αρχείου φίλτρου IP.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_download)
en: Dow&nload/Convert
el: Λή&ψη/μετατροπή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Download PeerGuardian filter from bluetack.co.uk or iblocklist.org.
    NOTE: archive files like zip and tar.gz or tar.bz2 are supported.
el: Λήψη φίλτρου PeerGuardian από το bluetack.co.uk ή το iblocklist.org.
    ΣΗΜΕΙΩΣΗ: υποστηρίζονται αρχειοθήκες όπως zip και tar.gz ή tar.bz .

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_auto_update_group_box)
en: Automatic Update
el: Αυτόματη ενημέρωση

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_autoUpdate)
en: Enable this if you want to automatically update the filter file.
el: Ενεργοποιήστε αυτό αν επιθυμείτε την αυτόματη ενημέρωση του αρχείου φίλτρου.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_autoUpdate)
en: Update file every:
el: Ενημέρωση αρχείου κάθε:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, kcfg_autoUpdateInterval)
en: Update interval in days.
el: Χρονικό διάστημα ενημέρωσης σε ημέρες.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Last updated:
el: Τελευταία ενημέρωση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Next update:
el: Επόμενη ενημέρωση:

note: i18n: ectx: label, entry (filterURL), group (general)
en: Level1 filter url
el: Το url φίλτρου level1

note: i18n: ectx: label, entry (useLevel1), group (general)
en: Use level1 filter?
el: Χρήση φίλτρου level1;

note: i18n: ectx: label, entry (useRichText), group (general)
en: Use rich log text
el: Χρήση εμπλουτισμένου κειμένου καταγραφής

en: System
el: Σύστημα

en: Log Level
el: Επίπεδο καταγραφής

en: Debug
el: Αποσφαλμάτωση

en: Notice
el: Επισημάνσεις

en: Important
el: Σημαντικά

en: All
el: Όλα

en: None
el: Κανένα

en: Log Viewer
el: Προβολέας καταγραφής

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, m_logging_flags)
en: Double click on the log level to alter it. The possible levels are :
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">All: </span>All messages are shown</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Important: </span>Only important messages are shown</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Notice: </span>Only notice and important messages are shown</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Debug: </span>Debug, notice and important messages are shown</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">None:</span> No messages are shown</p>
el: Διπλό κλικ στο επίπεδο καταγραφής για την τροποποίησή του. Τα δυνατά επίπεδα είναι :
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Όλα: </span>Εμφάνιση όλων των μηνυμάτων</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Σημαντικά: </span>Εμφάνιση μόνο των σημαντικών μηνυμάτων</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Σημείωση: </span>Εμφάνιση μόνο των σημειώσεων και των σημαντικών μηνυμάτων</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Διόρθωση σφαλμάτων: </span>Εμφάνιση διόρθωσης σφαλμάτων, σημειώσεων και σημαντικών μηνυμάτων</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Κανένα:</span> Καμία εμφάνιση μηνυμάτων</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useRichText)
en: Whether or not to use rich text or just plain text, for the logging output shown in the logviewer.
el: Αν θα γίνεται χρήση ή όχι εμπλουτισμένου ή απλού κειμένου, για την έξοδο καταγραφής στον προβολέα καταγραφής.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useRichText)
en: Use rich text for logging output
el: Χρήση εμπλουτισμένου κειμένου για την έξοδο καταγραφής

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Log widget position:
el: Θέση γραφικού συστατικού καταγραφής:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ScanForLostFilesWidgetPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_logWidgetPosition)
en: Separate activity
el: Ξεχωριστή δραστηριότητα

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ScanForLostFilesWidgetPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_logWidgetPosition)
en: Dockable widget
el: Προσαρτήσιμο γραφικό συστατικό

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ScanForLostFilesWidgetPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_logWidgetPosition)
en: Torrent activity
el: Δραστηριότητα torrent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Maximum number of visible lines:
el: Μέγιστος αριθμός ορατών γραμμών:

en: Log
el: Καταγραφή

en: View the logging output generated by KTorrent
el: Προβολή καταγραφής εξόδου που δημιουργείται από το KTorrent

en: Suspend Output
el: Αναστολή εξόδου

en: <font color="#FF0000">Logging output suspended</font>
el: <font color="#FF0000">Η καταγραφή εξόδου ανεστάλη</font>

en: <font color="#00FF00">Logging output resumed</font>
el: <font color="#00FF00">Η καταγραφή εξόδου συνεχίζεται</font>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_torrenttracker) i18n: ectx: label, entry (torrenttracker), group (general)
en: Grabs a tracker from the torrent file
el: Συλλαμβάνει έναν ιχνηλάτη από το torrent αρχείο

note: i18n: ectx: label, entry (customtracker), group (general)
en: Toggles if a custom tracker is used
el: Εναλλαγή αν χρησιμοποιείται προσαρμοσμένος ιχνηλάτης

note: i18n: ectx: label, entry (tr), group (general)
en: The default tracker
el: Ο προκαθορισμένος ιχνηλάτης

note: i18n: ectx: label, entry (dn), group (general)
en: Show dn
el: Εμφάνιση dn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_popup) i18n: ectx: label, entry (popup), group (general)
en: Show popup
el: Εμφάνιση αναδυόμενου

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_onlypublic) i18n: ectx: label, entry (onlypublic), group (general)
en: Only enable on public torrents
el: Ενεργοποίηση σε δημόσια torrent μόνο

en: Copy Magnet URI
el: Αντιγραφή URI του μαγνήτη

en: Magnet link copied to clipboard
el: Αντιγραφή στο πρόχειρο σύνδεσμου μαγνήτη

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_x2)
en: Magnet Generator
el: Γεννήτρια μαγνητών

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MagnetGeneratorPrefWidget)
en: Magnet Generator Preferences
el: Προτιμήσεις γεννήτριας μαγνητών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_torrenttracker)
en: Add a tracker from the torrent file
el: Προσθήκη ιχνηλάτη από torrent αρχείο

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_customtracker)
en: Define what tracker to add
el: Καθορίστε ποιος ιχνηλάτης θα προστεθεί

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_customtracker)
en: Add a custom tracker URL
el: Προσθήκη URL προσαρμοσμένου ιχνηλάτη

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_tr)
en: The tracker URL that will be a part of the magnet link
el: Το URL του ιχνηλάτη που θα είναι τμήμα του συνδέσμου μαγνήτη

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_dn)
en: Add the torrent name in the URI
el: Προσθήκη του ονόματος του torrent στο URI

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_dn)
en: Add name
el: Προσθήκη ονόματος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_onlypublic)
en: Disable the menu item for private torrents
el: Απενεργοποίηση του αντικειμένου από το μενού για ιδιωτικά torrent

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_popup)
en: Give feedback in form of a popup
el: Να δίνονται παρατηρήσεις με αναδυόμενη μορφή

note: i18n: ectx: Menu (MediaPlayerMenu)
en: Media Player Menu
el: Μενού αναπαραγωγέα πολυμέσων

en: Ready to play
el: Έτοιμο για αναπαραγωγή

en: Playing: <b>%1</b>
el: Αναπαραγωγή: <b>%1</b>

en: <b>%2</b> - <b>%1</b> (Album: <b>%3</b>)
el: <b>%2</b> - <b>%1</b> (Άλμπουμ: <b>%3</b>)

en: Available
el: Διαθέσιμο

en: Pending
el: Σε εκκρεμότητα

en: <b>%1</b><br/>Preview: %2<br/>Downloaded: %3 %
el: <b>%1</b><br/>Προεπισκόπηση: %2<br/>Έχει ληφθεί: %3 %

en: Media Player
el: Αναπαραγωγέας πολυμέσων

en: Play
el: Αναπαραγωγή

en: Pause
el: Παύση

en: Stop
el: Διακοπή

en: Previous
el: Προηγούμενο

en: Next
el: Επόμενο

en: Show Video
el: Εμφάνιση βίντεο

en: Add Media
el: Προσθήκη πολυμέσων

en: Clear Playlist
el: Καθαρισμός λίστας

en: Toggle Fullscreen
el: Εναλλαγή πλήρους οθόνης

en: Movie player
el: Αναπαραγωγέας ταινιών

en: Show incomplete files
el: Εμφάνιση μη ολοκληρωμένων αρχείων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_refresh)
en: Refresh
el: Ανανέωση

en: Refresh media files
el: Ανανέωση αρχείων πολυμέσων

en: Search media files
el: Αναζήτηση αρχείων πολυμέσων

en: Title
el: Τίτλος

en: Artist
el: Καλλιτέχνης

en: Album
el: Άλμπουμ

en: Length
el: Διάρκεια

en: Year
el: Έτος

en: Random play order
el: Τυχαία σειρά αναπαραγωγής

en: KTorrent is playing a video.
el: Το KTorrent αναπαράγει ένα βίντεο.

note: i18n: ectx: label, entry (openSilently), group (general)
en: Whether to open torrent silently or not.
el: Αν θα ανοίγεται το torrent σιωπηλά ή όχι.

note: i18n: ectx: label, entry (actionDelete), group (general)
en: Delete action checked.
el: Επιλέχθηκε ενέργεια διαγραφής.

note: i18n: ectx: label, entry (actionMove), group (general)
en: Move action checked.
el: Επιλέχθηκε ενέργεια μετακίνησης.

note: i18n: ectx: label, entry (recursive), group (general)
en: Scan directories recursively.
el: Αναδρομική σάρωση καταλόγων.

[ctx: folder name part]
en: loaded
el: φορτωμένο

[ctx: plugin name]
en: Scan Folder
el: Φάκελος σάρωσης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Folders to scan for torrents:
el: Φάκελος σάρωσης για torrent:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, m_folders)
en: List of folders which will be scanned for torrents by this plugin.
el: Λίστα φακέλων όπου θα γίνει σάρωση για torrent από αυτό το πρόσθετο.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_add)
en: Add a new folder to be scanned.
el: Προσθήκη ενός νέου φακέλου για σάρωση.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: Add Folder
el: Προσθήκη φακέλου

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove a folder from the list.
el: Αφαίρεση ενός φακέλου από τη λίστα.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove Folder
el: Αφαίρεση φακέλου

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_openSilently) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbShowAllFiles)
en: Open the torrents without asking any questions.
el: Άνοιγμα torrent χωρίς ερώτηση.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_recursive)
en: Scan the folder recursively for torrents. <br/><br/>
    Note: This will not be done for any folder named loaded.
el: Αναδρομική σάρωση του φακέλου για torrents. <br/><br/>
    Σημείωση: Αυτό δεν θα γίνει για φακέλους με όνομα loaded.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_recursive)
en: Scan subfolders
el: Σάρωση υποφακέλων

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_actionDelete)
en: When a torrent file has been found and loaded, delete it.<br/><br/>
    Warning: you will permanently lose this file.
el: Όταν ένα αρχείο torrent έχει βρεθεί και φορτωθεί, να διαγραφεί.<br/><br/>
    Προειδοποίηση: θα χάσετε αμετάκλητα το αρχείο αυτό.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_actionDelete)
en: Remove torrent file after loading
el: Αφαίρεση αρχείου torrent μετά τη φόρτωση

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_actionMove)
en: When a torrent file is loaded, move it to a subdirectory named loaded. If the folder does not exist, it will be created.
el: Όταν φορτωθεί κάποιο αρχείο torrent, να γίνει μετακίνηση στον υποκατάλογο με όνομα 'φορτωμένα'. Αν ο φάκελος δεν υπάρχει, θα δημιουργηθεί.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_actionMove)
en: Move torrent file to loaded directory
el: Μετακίνηση αρχείου torrent στον κατάλογο φορτωμένων

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_addToGroup)
en: Add torrents opened with this plugin to a group.
el: Προσθήκη torrent ανοιγμένων με αυτό το πρόσθετο σε μια ομάδα.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_group)
en: Group to add torrents to.
el: Ομάδα για προσθήκη των torrent.

[ctx: plugin name]
en: Scan for lost files
el: Σάρωση για χαμένα αρχεία

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Widget position:
el: Θέση γραφικού συστατικού:

en: Scan for lost files
el: Σάρωση για χαμένα αρχεία

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnScanFolder)
en: Scan
el: Σάρωση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select folder:
el: Επιλογή φακέλου:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowAllFiles)
en: Show all files
el: Εμφάνιση όλων των αρχείων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowAllFiles)
en: Open file
el: Άνοιγμα αρχείου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowAllFiles)
en: Delete on disk
el: Διαγραφή στο δίσκο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowAllFiles)
en: Copy to clipboard
el: Αντιγραφή στο πρόχειρο

note: i18n: ectx: ToolBar (SearchToolBar)
en: Search Toolbar
el: Γραμμή εργαλείων αναζήτησης

note: i18n: ectx: label, entry (searchEngine), group (general)
en: Current search engine
el: Τρέχουσα μηχανή αναζήτησης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useProxySettings) i18n: ectx: label, entry (useProxySettings), group (general)
en: Use proxy settings for search
el: Χρήση ρυθμίσεων διαμεσολαβητή για αναζήτηση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_useDefaultBrowser) i18n: ectx: label, entry (useDefaultBrowser), group (general)
en: Use default browser
el: Χρήση προκαθορισμένου περιηγητή

note: i18n: ectx: label, entry (useCustomBrowser), group (general)
en: Use custom browser
el: Χρήση προσαρμοσμένου περιηγητή

note: i18n: ectx: label, entry (customBrowser), group (general)
en: Custom browser executable path
el: Διαδρομή εκτελέσιμου προσαρμοσμένου περιηγητή

[ctx: plugin name]
en: Search
el: Αναζήτηση

en: Search for %1
el: Αναζήτηση για %1

en: Failed to parse %1
el: Αποτυχία ανάλυσης του %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SearchPref)
en: Search Preferences
el: Προτιμήσεις αναζήτησης

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_clear_history)
en: Clear the search history combo boxes.
el: Καθαρισμός συνδυασμένων πλαισίων ιστορικού αναζήτησης.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_clear_history)
en: Clear Search History
el: Καθαρισμός ιστορικού αναζήτησης

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_reset_default_action)
en: Reset the default action taken when a torrent is downloaded.
el: Επαναφορά προκαθορισμένης ενέργειας στη λήψη ενός torrent.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_reset_default_action)
en: Reset Default Torrent Action
el: Επαναφορά προκαθορισμένης ενέργειας torrent

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_restorePreviousSession)
en: Restore all the active searches of the last session
el: Αποκατάσταση όλων των ενεργών αναζητήσεων της τελευταίας συνεδρίας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_restorePreviousSession)
en: Restore previous searches
el: Αποκατάσταση προηγούμενων αναζητήσεων

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_openInExternal)
en: Whether or not to open searches in an external browser.
el: Αν θα γίνεται άνοιγμα ή όχι των αναζητήσεων σε εξωτερικό περιηγητή.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openInExternal)
en: Open searches in external browser
el: Άνοιγμα αναζητήσεων σε εξωτερικό περιηγητή

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useProxySettings)
en: Whether or not to use the HTTP proxy settings for search.
el: Αν θα γίνεται ή όχι χρήση του διαμεσολαβητή HTTP για αναζήτηση.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_useDefaultBrowser)
en: Use the default browser configured in the system settings.
el: Χρήση προκαθορισμένου περιηγητή από τις ρυθμίσεις του συστήματος.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_useCustomBrowser)
en: Use a custom browser.
el: Χρήση προσαρμοσμένου περιηγητή.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_useCustomBrowser)
en: Custom browser path:
el: Διαδρομή προσαρμοσμένου περιηγητή:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_customBrowser)
en: Path of the custom browser.
el: Διαδρομή του προσαρμοσμένου περιηγητή:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox8)
en: Search Engines
el: Μηχανές αναζήτησης

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_add)
en: Add a new search engine.
el: Προσθήκη μιας νέας μηχανής αναζήτησης.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove all selected search engines.
el: Αφαίρεση όλων των επιλεγμένων μηχανών αναζήτησης.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: &Remove
el: Αφαί&ρεση

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_remove_all)
en: Remove all search engines.
el: Αφαίρεση όλων των μηχανών αναζήτησης.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_all)
en: R&emove All
el: Αφαίρ&εση όλων

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_add_default)
en: Add all default search engines.
el: Προσθήκη των προκαθορισμένων μηχανών αναζήτησης.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_default)
en: Add Defau&lt
el: Προσθήκη &προκαθορισμένου

en: Add a Search Engine
el: Προσθήκη μηχανής αναζήτησης

en: Enter the hostname of the search engine (for example www.google.com):
el: Δώστε το όνομα υπολογιστή της μηχανής αναζήτησης (π.χ. www.google.com):

en: Opensearch is not supported by %1, you will need to enter the search URL manually. The URL should contain {searchTerms}, ktorrent will replace this by the thing you are searching for.
el: Το Opensearch δεν υποστηρίζεται από το %1, θα πρέπει να εισάγετε ένα URL 
    χειροκίνητα. To URL θα πρέπει να περιέχει όρους αναζήτησης {searchTerms}, ενώ το 
    ktorrent θα το αντικαταστήσει με το στοιχείο που αναζητάτε.

en: The URL %1 does not contain {searchTerms}.
el: Το URL %1 δεν περιέχει {searchTerms}.

en: Search Text
el: Κείμενο για αναζήτηση

en: Search Engine
el: Μηχανή αναζήτησης

en: Search Engine Label
el: Όνομα μηχανής αναζήτησης

en:  Engine:
el:  Μηχανή:

en: Downloading:<br/><b>%1</b>
el: Γίνεται λήψη:<br/><b>%1</b>

en: Do you want to download or save the torrent?
el: Επιθυμείτε τη λήψη ή την αποθήκευση του torrent;

en: Download Torrent
el: Λήψη torrent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_download)
en: Download
el: Λήψη

en: Home
el: Αρχική

[ctx: KDE 4 tag line, see http://kde.org/img/kde40.png]
en: Be free.
el: Ελευθερωθείτε.

en: Search the web for torrents.
el: αναζήτηση στον ιστό για torrent.

en: Save %1 to
el: Αποθήκευση %1 στο

note: i18n: ectx: Menu (shutdown)
en: Shutdown
el: Τερματισμός

note: i18n: ectx: ToolBar (ShutdownToolBar)
en: Shutdown Toolbar
el: Γραμμή εργαλείων τερματισμού

[ctx: @title:window]
en: Configure Shutdown
el: Διαμόρφωση τερματισμού

en: Lock
el: Κλείδωμα

en: Sleep (suspend to RAM)
el: Σε ύπνωση (αναστολή στη μνήμη)

en: Hibernate (suspend to disk)
el: Σε νάρκη (αναστολή στο δίσκο)

en: When all torrents finish downloading
el: Όταν η λήψη όλων των torrent ολοκληρωθεί

en: When all torrents finish seeding
el: Όταν η προσφορά πηγών για όλα τα torrent ολοκληρωθεί

en: When the events below happen
el: Όταν συμβούν τα παρακάτω γεγονότα

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ShutdownDlg)
en: Shutdown Settings
el: Ρυθμίσεις τερματισμού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Action to execute:
el: Ενέργεια για εκτέλεση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Execute action when:
el: Εκτέλεση ενέργειας όταν:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_all_rules_must_be_hit)
en: When enabled, execute the action when all events have happened. When not enabled, execute when any of the above events have happened.
el: Όταν ενεργοποιηθεί, εκτέλεσε την ενέργεια όταν όλα τα γεγονότα έχουν συμβεί. Αν δεν είναι ενεργό, να γίνει εκτέλεση όταν οποιαδήποτε από τα παραπάνω γεγονότα συμβεί.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_all_rules_must_be_hit)
en: All events must have happened
el: Όλα τα γεγονότα πρέπει να έχουν συμβεί

en: Shutdown Enabled
el: Ο τερματισμός ενεργοποιήθηκε

en: Configure Shutdown
el: Διαμόρφωση τερματισμού

en: Automatic shutdown not active
el: Ο αυτόματος τερματισμός δεν είναι ενεργός

en:  when all of the following events have occurred:<br/><br/>
el:  όταν όλα τα ακόλουθα γεγονότα παρουσιαστούν:<br/><br/>

en:  when one of the following events occur:<br/><br/>
el: όταν ένα από τα ακόλουθα γεγονότα παρουσιαστεί:<br/><br/>

en: <b>All torrents</b> finish downloading
el: Ολοκληρώνεται η λήψη για <b>όλα τα torrent</b>

en: <b>All torrents</b> finish seeding
el: Ολοκληρώνεται η προσφορά πηγών για <b>όλα τα torrent</b>

en: <b>%1</b> finishes downloading
el: Το <b>%1</b> ολοκληρώνει τη λήψη

en: <b>%1</b> finishes seeding
el: <b>%1</b> ολοκληρώνει την προσφορά πηγών

en: Downloading finishes
el: Η λήψη ολοκληρώνεται

en: Seeding finishes
el: Η προσφορά πηγών ολοκληρώνεται

en: Event
el: Γεγονός

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConnsWgt)
en: Connections
el: Συνδέσεις

[ctx: Chart name]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ConnsGbw) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Connections
el: Συνδέσεις

en: Nodes
el: Κόμβοι

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Leechers connected
el: Συνδεδεμένοι παραλήπτες

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Leechers in swarms
el: Παραλήπτες σε σμήνη

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en: Seeds connected
el: Συνδεδεμένες πηγές

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: Seeds in swarms
el: Πηγές σε σμήνη

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Average leechers connected per torrent
el: Μέση τιμή συνδεδεμένων παραληπτών ανά torrent

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: Average seeds connected per torrent
el: Μέση τιμή συνδεδεμένων πηγών ανά torrent

[ctx: Name of a line on chart]
en: Average leechers connected per running torrent
el: Μέση τιμή συνδεδεμένων παραληπτών ανά τρέχον torrent

[ctx: Name of a line on chart]
en: Average seeds connected per running torrent
el: Μέση τιμή συνδεδεμένων πηγών ανά τρέχον torrent

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_31)
en: Nodes
el: Κόμβοι

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_32)
en: Tasks
el: Εργασίες

[ctx: Chart name]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, DlSpdGbw) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Download
el: Λήψη

[ctx: Name of a line on download chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Current speed
el: Τρέχουσα ταχύτητα

[ctx: Name of a line on download chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Average
el: Μέση τιμή

[ctx: Name of a line on download chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Limit
el: Όριο

[ctx: Chart name]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, PeersSpdGbw) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Peers
el: Ομότιμοι κόμβοι

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Average from leechers
el: Μέση τιμή από παραλήπτες

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Average to leechers
el: Μέση τιμή προς παραλήπτες

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Average from seeds
el: Μέση τιμή από πηγές

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: From leechers
el: Από παραλήπτες

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: From seeds
el: Από πηγές

[ctx: Chart name]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, UlSpdGbw) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Upload
el: Αποστολή

[ctx: Name of a line on upload chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Current speed
el: Τρέχουσα ταχύτητα

[ctx: Name of a line on upload chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Average
el: Μέση τιμή

[ctx: Name of a line on upload chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Limit
el: Όριο

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: Avg. leechers connected per running torr.
el: Μ.ο. συνδεδεμένων παραληπτών ανά τρέχον torr.

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: Avg. seeds connected per running torrent
el: Μ.ο. συνδεδεμένων πηγών ανά τρέχον torrent

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Display
el: Εμφάνιση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AntiAliasing)
en: Use anti-aliasing
el: Χρήση εξομάλυνσης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DrawBgdGrid)
en: Draw background grid
el: Σχεδίαση καννάβου φόντου

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Widget type:
el: Τύπος συστατικού:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_WidgetType)
en: Native
el: Εγγενές

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_33)
en: (plugin reload is needed after change)
el: (απαιτείται επαναφόρτωση προσθέτου μετά την τροποποίηση)

[ctx: @title:window]
en: Display
el: Εμφάνιση

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: <h1 align='center' style='font-size: large; text-decoration: underline'>Legend:</h1><ul type='square'>
el: <h1 align='center' style='font-size: large; text-decoration: underline'>Υπόμνημα:</h1><ul type='square'>

[ctx: @action:inmenu]
en: Save as image…
el: Αποθήκευση ως εικόνα…

[ctx: @action:inmenu Recalculate the 0Y axis and then redraw the chart]
en: Rescale
el: Επανασχεδίαση

[ctx: @action:inmenu]
en: Reset
el: Επαναφορά

en: Select path to save image…
el: Επιλογή διαδρομής για αποθήκευση εικόνας...

en: Image files
el: Αρχεία εικόνας

note: i18n: ectx: label, entry (UpdateEveryGuiUpdates), group (general)
en: Update charts every n gui updates
el: Ενημέρωση γραφημάτων κάθε n ενημερώσεις γραφικού περιβάλλοντος

note: i18n: ectx: label, entry (DataGatherIval), group (general)
en: Interval in milliseconds between data gathering
el: Χρονικό διάστημα σε χιλιοστά δευτερολέπτου μεταξύ συλλογών δεδομένων

note: i18n: ectx: label, entry (MaxMode), group (general)
en: Method of determining maximum value of the scale
el: Μέθοδος υπολογισμού μέγιστης τιμής κλίμακας

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSeedsInSwarms), group (general)
en: Whether to show seeds in swarms
el: Αν θα εμφανίζονται πηγές στα σμήνη

note: i18n: ectx: label, entry (ShowLeechersInSwarms), group (general)
en: Whether to show leachers in swarms
el: Αν θα εμφανίζονται παραλήπτες στα σμήνη

note: i18n: ectx: label, entry (DlSpdSamples), group (general)
en: Samples to show on download chart
el: Δείγματα για εμφάνιση στα γραφήματα λήψης

note: i18n: ectx: label, entry (PeersSpdSamples), group (general)
en: Samples to show on peers chart
el: Δείγματα για εμφάνιση στα γραφήματα ομότιμων κόμβων

note: i18n: ectx: label, entry (UlSpdSamples), group (general)
en: Samples to show on upload chart
el: Δείγματα για εμφάνιση στα γραφήματα αποστολής

note: i18n: ectx: label, entry (ConnsSamples), group (general)
en: Samples to show on connections chart
el: Δείγματα για εμφάνιση στα γραφήματα συνδέσεων

note: i18n: ectx: label, entry (DhtSpdSamples), group (general)
en: Samples to show on DHT chart
el: Δείγματα για εμφάνιση στα γραφήματα DHT

note: i18n: ectx: label, entry (DlSpdColor), group (general)
en: Color of the speed on dl chart
el: Χρώμα ταχύτητας σε γραφήματα dl

note: i18n: ectx: label, entry (DlAvgColor), group (general)
en: Color of the average on dl chart
el: Χρώμα του μέσου σε dl γράφημα

note: i18n: ectx: label, entry (DlLimitColor), group (general)
en: Color of the limit on dl chart
el: Χρώμα του ορίου σε dl γράφημα

note: i18n: ectx: label, entry (PrAvgFromLColor), group (general)
en: Color of the avg from leecher on peers chart
el: Χρώμα του μέσου από παραλήπτη σε γράφημα ομότιμων κόμβων

note: i18n: ectx: label, entry (PrAvgToLColor), group (general)
en: Color of the avg to leecher on peers chart
el: Χρώμα του μέσου προς παραλήπτη σε γράφημα ομότιμων κόμβων

note: i18n: ectx: label, entry (PrAvgFromSColor), group (general)
en: Color of the avg from seeds on peers chart
el: Χρώμα του μέσου από προσφορές πηγών σε γράφημα ομότιμων κόμβων

note: i18n: ectx: label, entry (PrFromLColor), group (general)
en: Color of the leechers on peers chart
el: Χρώμα παραληπτών σε γράφημα ομότιμων κόμβων

note: i18n: ectx: label, entry (PrFromSColor), group (general)
en: Color of the seeds on peers chart
el: Χρώμα προσφοράς πηγών σε γράφημα ομότιμων κόμβων

note: i18n: ectx: label, entry (UlSpdColor), group (general)
en: Color of the speed on upload chart
el: Χρώμα ταχύτητας σε γράφημα αποστολής

note: i18n: ectx: label, entry (UlAvgColor), group (general)
en: Color of the avg on upload chart
el: Χρώμα μέσου σε γράφημα αποστολής

note: i18n: ectx: label, entry (UlLimitColor), group (general)
en: Color of the limit on upload chart
el: Χρώμα ορίου σε γράφημα αποστολής

note: i18n: ectx: label, entry (CnLConnColor), group (general)
en: Color of the connected leechers on connections chart
el: Χρώμα συνδεδεμένων παραληπτών σε γράφημα συνδέσεων

note: i18n: ectx: label, entry (CnLSwarmsColor), group (general)
en: Color of the leechers in swarms on connections chart
el: Χρώμα παραληπτών σε σμήνη σε γράφημα συνδέσεων

note: i18n: ectx: label, entry (CnSConnColor), group (general)
en: Color of the connected seeds on connections chart
el: Χρώμα συνδεδεμένων προσφορών πηγής σε γράφημα συνδέσεων

note: i18n: ectx: label, entry (CnSSwarmsColor), group (general)
en: Color of the seeds in swarms on connections chart
el: Χρώμα προσφορών πηγής σε σμήνη σε γράφημα συνδέσεων

note: i18n: ectx: label, entry (CnAvgLConnPerTorrColor), group (general)
en: Color of the avg connected leecher per torrent on connections chart
el: Χρώμα μέσου αριθμού συνδεδεμένων παραληπτών ανά torrent σε γράφημα συνδέσεων

note: i18n: ectx: label, entry (CnAvgSConnPerTorrColor), group (general)
en: Color of the avg connected seeds per torrent on connections chart
el: Χρώμα μέσου αριθμού συνδεδεμένων προσφορών πηγής ανά torrent σε γράφημα συνδέσεων

note: i18n: ectx: label, entry (CnAvgLConnPerRunTorrColor), group (general)
en: Color of the avg connected leechers per running torrent on connections chart
el: Χρώμα μέσου αριθμού συνδεδεμένων παραληπτών ανά εκτελούμενο torrent σε γράφημα συνδέσεων

note: i18n: ectx: label, entry (CnAvgSConnPerRunTorrColor), group (general)
en: Color of the avg connected seeds per running torrent on connections chart
el: Χρώμα μέσου αριθμού συνδεδεμένων προσφορών πηγής ανά εκτελούμενο torrent σε γράφημα συνδέσεων

note: i18n: ectx: label, entry (DhtNodesColor), group (general)
en: Color of the nodes on DHT chart
el: Χρώμα των κόμβων σε γράφημα DHT

note: i18n: ectx: label, entry (DhtTasksColor), group (general)
en: Color of the tasks on DHT chart
el: Χρώμα εργασιών σε γράφημα DHT

note: i18n: ectx: label, entry (AntiAliasing), group (general)
en: Use anti aliasing on charts?
el: Χρήση εξομάλυνσης σε γραφήματα;

note: i18n: ectx: label, entry (DrawBgdGrid), group (general)
en: Draw ugly grey background grid?
el: Σχεδίαση άσχημου γκρίζου καννάβου φόντου;

note: i18n: ectx: label, entry (WidgetType), group (general)
en: Type of widget used for chart drawing
el: Τύπος γραφικού συστατικού για τη σχεδίαση γραφήματος

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, UpdateGbw)
en: Update
el: Ενημέρωση

[ctx: Continues with: [number field] GUI updates]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Update charts every
el: Ενημέρωση γραφημάτων κάθε

[ctx: Continuation of: Update charts every [number field]]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: GUI updates
el: Ενημερώσεις γραφικού περιβάλλοντος

[ctx: Continues with: [number field] milliseconds]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Gather data every
el: Συλλογή δεδομένων κάθε

[ctx: Continuation of: Gather data every [number field]]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: milliseconds
el: χιλιοστά δευτερολέπτου

note: i18n: The maximums of 0X axes on charts i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Measurements counts
el: Πλήθος μετρήσεων

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MaxModeGbw)
en: Maximum
el: Μέγιστο

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: The way the maximum of 0Y axis is calculated i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Maximum speed scale mode:
el: Μέγιστη κλίμακα ταχύτητας:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaxMode)
en: Maximum ever achieved
el: Το καλύτερο μέγιστο που έχει σημειωθεί

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaxMode)
en: Maximum visible on chart
el: Μέγιστο ορατών στο γράφημα

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Peers connections
el: Συνδέσεις ομότιμων κόμβων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSeedsInSwarms)
en: Show seeds in swarms
el: Εμφάνιση πηγών στα σμήνη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowLeechersInSwarms)
en: Show leechers in swarms
el: Εμφάνιση παραληπτών στα σμήνη

[ctx: @title:window]
en: Statistics
el: Στατιστικά

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SpdWgt)
en: Speed
el: Ταχύτητα

[ctx: Name of a line on download chart]
en: Average speed
el: Μέση ταχύτητα

[ctx: Name of a line on upload chart]
en: Average speed
el: Μέση ταχύτητα

[ctx: Name of a line on download chart]
en: Speed limit
el: Όριο ταχύτητας

[ctx: Name of a line on upload chart]
en: Speed limit
el: Όριο ταχύτητας

en: Speed charts
el: Γραφήματα ταχύτητας

en: Displays charts about download and upload speed
el: Εμφάνιση γραφημάτων για ταχύτητα λήψης και αποστολής

en: Connections charts
el: Γραφήματα συνδέσεων

en: Displays charts about connections
el: Εμφανίζει γραφήματα για τις συνδέσεις

en: %2
    1 active filter | %2
    %1 active filters
el[0]: %2
    1 ενεργό φίλτρο
el[1]: %2
    %1 ενεργά φίλτρα

en: <b>%1</b><br/><br/>Download failed: <b>%2</b>
el: <b>%1</b><br/><br/>Η λήψη απέτυχε: <b>%2</b>

en:     <html>    <body style="color:%4">    <div style="border-style:solid; border-width:1px; border-color:%4; margin:5px; padding:5px">    <b>Title:</b> %1<br/>    <b>Date:</b> %2<br/>    </div>    <p>%3</p>    </body>    </html>
el:     <html>    <body style="color:%4">    <div style="border-style:solid; border-width:1px; border-color:%4; margin:5px; padding:5px">    <b>Τίτλος:</b> %1<br/>    <b>Ημερομηνία:</b> %2<br/>    </div>    <p>%3</p>    </body>    </html>

en: Authentication Cookie
el: Cookie ταυτοποίησης

en: Enter the new authentication cookie
el: Δώστε το νέο cookie ταυτοποίησης

en: <b>OK</b>
el: <b>Εντάξει</b>

en: <b>Not Loaded</b>
el: <b>Μη φορτωμένο</b>

en: <b>Download Failed: %1</b>
el: <b>Η λήψη απέτυχε: %1</b>

en: <b>Downloading</b>
el: <b>Γίνεται λήψη</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Status:
el: Κατάσταση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Active Filters:
el: Ενεργά φίλτρα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Refresh every:
el: Ανανέωση κάθε:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_refresh_rate)
en: Time between automatic refreshes of the feed.
el: Χρόνος ανάμεσα στις αυτόματες ανανεώσεις της ροής.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_refresh_rate)
en:  minutes
el:  λεπτά

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_filters)
en: Filters
el: Φίλτρα

en: Date Published
el: Ημερομηνία δημοσίευσης

en: Edit Filter
el: Επεξεργασία φίλτρου

en: There already is a filter named %1, filter names must be unique.
el: Υπάρχει ήδη ένα φίλτρο με το όνομα %1, ενώ θα έπρεπε το όνομα να είναι μοναδικό.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
el: Όνομα:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: String Matching
el: Ταίριασμα συμβολοσειράς

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KEditListWidget, m_word_matches) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KEditListWidget, m_exclusion_patterns)
en: <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The string to find in the title of an item. Simple wildcard syntax is supported :</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <table border="0" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px;" align="center" cellspacing="1" cellpadding="2">
    <tr>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;"><span style=" font-weight:600;">c</span></p></td>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Any character represents itself apart from those mentioned below. Thus <span style=" font-weight:600;">c</span> matches the character <span style=" font-style:italic;">c</span>.</p></td></tr>
    <tr>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;"><span style=" font-weight:600;">?</span></p></td>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;">Matches any single character. </p></td></tr>
    <tr>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;"><span style=" font-weight:600;">*</span></p></td>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;">Matches zero or more of any characters.</p></td></tr>
    <tr>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;"><span style=" font-weight:600;">[...]</span></p></td>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;">Sets of characters can be represented in square brackets. Within the character class, like outside, backslash has no special meaning.</p></td></tr></table>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;">For example the *.torrent will match any item which ends in .torrent. </p>
el: <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Η συμβολοσειρά αναζήτησης στον τίτλο ενός αντικειμένου. Υποστηρίζεται απλή σύνταξη με αντικαταστάτες :</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <table border="0" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px;" align="center" cellspacing="1" cellpadding="2">
    <tr>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;"><span style=" font-weight:600;">c</span></p></td>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Κάθε χαρακτήρας που αναπαριστά τον εαυτό του εκτός αυτών που αναφέρονται παρακάτω. Έτσι το <span style=" font-weight:600;">c</span> αντιστοιχεί με τον χαρακτήρα <span style=" font-style:italic;">c</span>.</p></td></tr>
    <tr>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;"><span style=" font-weight:600;">?</span></p></td>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;">Ταιριάζει με οποιονδήποτε χαρακτήρα. </p></td></tr>
    <tr>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;"><span style=" font-weight:600;">*</span></p></td>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;">Ταιριάζει με μηδέν ή περισσότερους χαρακτήρες.</p></td></tr>
    <tr>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;"><span style=" font-weight:600;">[...]</span></p></td>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;">Σύνολα χαρακτήρων αναπαριστώνται με τετράγωνες αγκύλες. Η ανάποδη πλαγιοκάθετος δεν έχει ειδική σημασία.</p></td></tr></table>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;">Για παράδειγμα το *.torrent θα ταιριάζει με οποιοδήποτε αντικείμενο που τελειώνει σε .torrent. </p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_reg_exp_syntax) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_exclusion_reg_exp)
en: By default strings will use wildcard matching. If you want to use regular expressions, this needs to be enabled.
el: Προκαθορισμένα οι συμβολοσειρές χρησιμοποιούν ταίριασμα με αντικαταστάτες. Αν επιθυμείτε τη 
    χρήση κανονικών εκφράσεων, θα πρέπει να ενεργοποιήσετε αυτήν την επιλογή.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_reg_exp_syntax) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_exclusion_reg_exp)
en: Strings are regular expressions
el: Συμβολοσειρές ως κανονικές εκφράσεις

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_all_words_must_match)
en: Item must match all strings to be included
el: Ταίριασμα αντικειμένου με όλες τις συμβολοσειρές που θα συμπεριληφθούν

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_match_case_sensitive) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_exclusion_case_sensitive)
en: Case sensitive matching
el: Διάκριση πεζών/κεφαλαίων

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_5)
en: Exclusion Patterns
el: Μοτίβα αποκλεισμού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_exclusion_all_must_match)
en: Item must match all strings to be excluded
el: Ταίριασμα αντικειμένου με όλες τις συμβολοσειρές που θα αποκλειστούν

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Seasons && Episodes
el: Κύκλοι && επεισόδια

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_use_se_matching)
en: Use season and episode matching
el: Χρήση ταιριάσματος κύκλου και επεισοδίου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Seasons:
el: Κύκλοι:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_seasons)
en: Specify the seasons to download, multiple seasons can be separated by a , and you can also use ranges by using a -
    
    For example: 1, 3-6, 9
    
    Will download seasons 1, 3, 4, 5, 6 and 9
el: Καθορίστε κύκλους για λήψη, πολλαπλοί κύκλοι μπορούν να διαχωριστούν με ένα κόμμα (,) και μπορείτε επίσης να χρησιμοποιήσετε διαστήματα με την παύλα (-)
    
    
    
    Για παράδειγμα το: 1, 3-6, 9
    
    
    
    θα κάνει λήψη των κύκλων 1, 3, 4, 5, 6 και 9

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Episodes:
el: Επεισόδια:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_episodes)
en: Specify the episodes to download, multiple episodes can be separated by a , and you can also use ranges by using a -
    
    For example: 1, 3-6, 9
    
    Will download episodes 1, 3, 4, 5, 6 and 9
el: Καθορίστε τα επεισόδια για λήψη, πολλαπλά επεισόδια μπορούν να διαχωριστούν με ένα κόμμα (,) ενώ επίσης μπορείτε να χρησιμοποιήσετε διαστήματα με την παύλα (-)
    
    
    
    Για παράδειγμα το: 1, 3-6, 9
    
    
    
    θα κάνει λήψη τα επεισόδια 1, 3, 4, 5, 6 και 9

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_se_no_duplicates)
en: Do not download multiple items with the same season and episode
el: Να μη γίνει λήψη πολλαπλών αντικειμένων με τον ίδιο κύκλο και επεισόδιο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_download_matches)
en: Download torrents of matching items
el: Λήψη torrent αντικειμένων που ταιριάζουν

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_download_non_matches)
en: Download torrents of non matching items
el: Λήψη torrent αντικειμένων που δεν ταιριάζουν

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_add_to_group)
en: Add to group:
el: Προσθήκη στην ομάδα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_silently)
en: Open torrents silently
el: Άνοιγμα torrent σιωπηλά

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_test)
en: Test
el: Έλεγχος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: filter on feed:
el: φίλτρο στη ροή:

en: Aborted
el: Εγκαταλείφθηκε

en: Timeout when downloading feed
el: Λήξη χρονικού περιθωρίου κατά τη λήψη ροής

en: Unknown hostname
el: Άγνωστο όνομα υπολογιστή

en: File not found
el: Το αρχείο δεν βρέθηκε

en: Unknown retriever error
el: Άγνωστο σφάλμα ανάκτησης

en: Invalid feed data
el: Μη έγκυρα δεδομένα ροής

en: Success
el: Επιτυχία

note: i18n: ectx: ToolBar (SyndicationToolBar)
en: Syndication Toolbar
el: Γραμμή εργαλείων φορέα (Syndication)

en: Could not find a valid link to a torrent on %1
el: Αδυναμία εύρεσης ενός έγκυρου συνδέσμου σε ένα torrent στο %1

en: Add/Remove Filters
el: Προσθήκη/αφαίρεση φίλτρων

en: Feed: <b>%1</b>
el: Ροή: <b>%1</b>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ManageFiltersDlg)
en: Manage Filters
el: Διαχείριση φίλτρων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_feed_text)
en: Feed:
el: Ροή:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Active filters:
el: Ενεργά φίλτρα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Available filters:
el: Διαθέσιμα φίλτρα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_all)
en: Remove All
el: Αφαίρεση όλων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_new_filter)
en: New Filter
el: Νέο φίλτρο

en: Syndication
el: Φορέας (Syndication)

en: Manages RSS and Atom feeds
el: Συστατικό διαχείρισης ροών RSS και Atom

en: Enter the URL
el: Εισάγετε το URL

en: Please enter the URL of the RSS or Atom feed.
el: Παρακαλώ εισάγετε το URL της ροής RSS ή Atom.

en: Failed to load feed %1: %2
el: Αποτυχία φόρτωσης της ροής %1: %2

en: Failed to create directory for feed %1: %2
el: Αποτυχία δημιουργίας καταλόγου για τη ροή %1: %2

en: Add New Filter
el: Προσθήκη νέου φίλτρου

en: Add Feed
el: Προσθήκη ροής

en: Remove Feed
el: Αφαίρεση ροής

en: Rename
el: Μετονομασία

en: Add Filter
el: Προσθήκη φίλτρου

en: Remove Filter
el: Αφαίρεση φίλτρου

note: i18n: ectx: label, entry (defaultDevice), group (general)
en: Default UPnP device to use
el: Προκαθορισμένη UPnP συσκευή για χρήση

en: Device
el: Συσκευή

en: Ports Forwarded
el: Προωθημένες θύρες

en: Model Name: <b>%1</b><br/>Manufacturer: <b>%2</b><br/>Model Description: <b>%3</b><br/>
el: Όνομα μοντέλου: <b>%1</b><br/>Κατασκευαστής: <b>%2</b><br/>Περιγραφή μοντέλου: <b>%3</b><br/>

en: Shows the status of the UPnP plugin
el: Εμφάνιση της κατάστασης του πρόσθετου UPnP

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_rescan)
en: Rescan
el: Επανάληψη σάρωσης
