ktorrent - en to fi translation catalogue (1248 entries)

en: KTorrent is unable to accept connections because the TCP port %1 is already in use by another program.
fi: KTorrent ei salli yhteydenottoa, koska toinen ohjelma käyttää jo TCP-porttia %1.

en: KTorrent is unable to accept connections because the UDP port %1 is already in use by another program.
fi: KTorrent ei salli yhteydenottoa, koska toinen ohjelma käyttää jo UDP-porttia %1.

en: Opening the torrent <b>%1</b>, would share one or more files with the following torrents. Torrents are not allowed to write to the same files.
fi: Torrentin <b>%1</b> avaamisesta seuraisi, että se käyttäisi samoja tiedostoja kuin seuraavat torrentit. Torrentit eivät voi kirjoittaa samoihin tiedostoihin.

en: KTorrent is running one or more torrents
fi: KTorrentissa on käynnissä yksi tai useampia torrenteja

en: Cannot create torrent: %1
fi: Ei voitu luoda torrentia: %1

en: One or more storage volumes are not mounted. In order to start this torrent, they need to be mounted.
fi: Yhtä tai useampaa taltiota ei ole liitetty. Ne on liitettävä ennen kuin torrentin voi käynnistää.

en: Retry
fi: Yritä uudelleen

en: Storage volume %1 is not mounted
fi: Taltiota %1 ei ole liitetty

en: Storage volumes %1 are not mounted
fi: Taltioita %1 ei ole liitetty

en: Several data files of the torrent "%1" are missing. 
    Do you want to recreate them, or do you want to not download them?
fi: Torrentista ”%1” puuttuu tiedostoja.
    Haluatko luoda ne uudelleen vai jättää lataamatta?

en: Data files are missing
fi: Tiedostoja puuttuu

en: Cannot deselect missing files: %1
fi: Valintaa ei voitu poistaa puuttuvilta tiedostoilta: %1

en: Cannot recreate missing files: %1
fi: Ei voitu luoda puuttuvia tiedostoja: %1

en: The file where the data is saved of the torrent "%1" is missing.
    Do you want to recreate it?
fi: Tiedosto, johon torrentin ”%1” tiedot on tallennettu, puuttuu. 
    Haluatko luoda sen uudelleen?

en: Data file is missing
fi: Tiedosto puuttuu

en: Cannot recreate data file: %1
fi: Ei voitu luoda uudelleen tiedostoa: %1

en: Invalid magnet bittorrent link: %1
fi: Virheellinen Magnet-linkki: %1

en: You are attempting to download a magnet link, and DHT is not enabled. For optimum results enable DHT.
fi: Yrität ladata Magnet-linkkiä, mutta DHT ei ole käytössä. Optimituloksiin pääset ottamalla DHT:n käyttöön.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AddPeersDlg) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GroupPolicyDlg)
en: Dialog
fi: Kyselyikkuna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Enter the IP address or hostname and port number of the peer you wish to add:
fi: Syötä lisättävän käyttäjän verkko-osoite tai -nimi sekä portti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Peer:
fi: Käyttäjä:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_ip)
en: <p>The IP address or hostname of the peer you want to connect to, should be put here.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Note:</span> We accept both IPv4 and IPv6 addresses</p>
fi: <p>Tähän tulisi kirjoittaa vertaisen, johon haluat yhdistää, verkko-osoite tai -nimi.</p> 
    <p><span style=" font-weight:600;">Huomio:</span> sekä IPv4- että IPv6-osoitteet käyvät</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Port:
fi: Portti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_tracker) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_node) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_webseed) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: Add
fi: Lisää

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, close_button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_close)
en: Close
fi: Sulje

en: Show a file tree
fi: Näytä tiedostopuu

en: Show a file list
fi: Näytä tiedostoluettelo

en: Filter
fi: Suodatin

en: Opening %1
fi: Avataan %1

en: Some files of this torrent have been found in the completed downloads directory. Do you want to import these files and use the completed downloads directory as the location?
fi: Torrentin jotkin tiedostot löytyivät valmistuneiden latausten kansiosta. Haluatko tuoda nämä tiedostot ja käyttää valmistuneiden latausten kansiota torrentin sijaintina?

en: All files of this torrent have been found in the completed downloads directory. Do you want to import these files and use the completed downloads directory as the location?
fi: Torrentin kaikki tiedostot löytyivät valmistuneiden latausten kansiosta. Haluatko tuoda nämä tiedostot ja käyttää valmistuneiden latausten kansiota torrentin sijaintina?

en: The file <b>%1</b> was found in the completed downloads directory. Do you want to import this file?
fi: Tiedosto <b>%1</b> löytyi valmistuneiden latausten kansiosta. Haluatko tuoda sen?

en: The directory %1 does not exist, do you want to create it?
fi: Kansiota %1 ei ole olemassa, haluatko luoda sen?

en: You have deselected the following existing files. You will lose all data in these files, are you sure you want to do this?
fi: Olet poistanut valinnan seuraavilta olemassa olevilta tiedostoilta; kyseiset tiedostot poistetaan. Haluatko varmasti jatkaa?

en: Yes, delete the files
fi: Kyllä, poista tiedostot

en: No, keep the files
fi: Ei, pidä tiedostot

en: Opening the torrent <b>%1</b>, would share one or more files with the following torrents. Torrents are not allowed to write to the same files. Please select a different location.
fi: Torrentin <b>%1</b> avaamisesta seuraisi, että se käyttäisi yhtä tai useampaa samaa tiedostoa kuin seuraavat torrentit. Torrentien ei ole sallittua kirjoittaa samoihin tiedostoihin. Valitse toinen sijainti.

en: All Torrents
fi: Kaikki torrentit

en: <b>Unable to determine free space</b>
fi: <b>Vapaan levytilan määrää ei saatu selville</b>

en: %1 (%2 in use by existing files)
fi: %1 (aiemmin luodut tiedostot vievät %2 )

[ctx: We are %1 bytes short of what we need]
en: %1 short
fi: %1 puuttuu

en: Existing files: <b>None</b>
fi: Aiemmin luodut tiedostot: <b>Ei mitään</b>

en: Existing files: <b>All</b>
fi: Aiemmin luodut tiedostot: <b>Kaikki</b>

en: Existing files: <b>%1</b> of <b>%2</b>
fi: Aiemmin luodut tiedostot: <b>%1</b>/<b>%2</b>

en: Existing file: <b>No</b>
fi: Aiemmin luotu tiedosto: <b>Ei</b>

en: Existing file: <b>Yes</b>
fi: Aiemmin luotu tiedosto: <b>Kyllä</b>

en: Clear History
fi: Tyhjennä historia

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FileSelectDlg)
en: Select Which Files You Want to Download
fi: Valitse ladattavat tiedostot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_use_custom_download_location)
en: Download to:
fi: Lataa sijaintiin:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_download_location_history)
en: History of all recently used download locations
fi: Viimeisimmät lataussijainnit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_download_location_history) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_move_when_completed_history) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_tree) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_list) i18n: ectx: property (te
en: ...
fi: …

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_moveCompleted)
en: Moves the files to the specified location when the torrent finishes downloading.
fi: Siirtää tiedostot annettuun paikkaan torrentin latauduttua.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, move_on_completion_enabled) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_moveCompleted) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_move_on_completion)
en: Move when completed to:
fi: Siirrä latauksen päätyttyä kansioon:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_move_when_completed_history)
en: History of all recently used move when completed locations
fi: Viimeisimpien valmistuneiden latausten sijainnit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Text encoding:
fi: Merkistökoodaus:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, m_file_view)
en: All files in the torrent, you can change them by double clicking on them.
fi: Torrentin kaikki tiedostot. Voit muuttaa niitä kaksoisnapsauttamalla.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_select_all)
en: Select &All
fi: Valitse k&aikki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_select_none)
en: Select &None
fi: Poista vali&nnat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_invert_selection)
en: Invert Selection
fi: Käänteinen valinta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_collapse_all) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCollapseAll)
en: Collapse All
fi: Supista kaikki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_expand_all) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnExpandAll)
en: Expand All
fi: Lavenna kaikki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_existing_found)
en: No existing files are found
fi: Olemassa olevia tiedostoja ei löytynyt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_options) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Options
fi: Valinnat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Group:
fi: Ryhmä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_chkStartTorrent)
en: Start torrent
fi: Käynnistä torrent

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_skip_data_check)
en: <p>When existing files have been found, skip the data check and assume that the files are fully downloaded.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Note: </span>only do this when you are absolutely sure.</p>
fi: <p>Kun aiempia tiedostoja löytyy, älä tarkista tietoja vaan oleta, että tiedosto on ladattu kokonaan.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Huomio: </span>tee näin vain, kun olet varma.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_skip_data_check)
en: Skip data check if existing files are found
fi: Älä tarkista tietoja, jos aiempia tiedostoja löytyy

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Disk Space
fi: Levytila

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Required:
fi: Vaaditaan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Available:
fi: Saatavilla:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: After download:
fi: Latauksen jälkeen:

en: Cannot load the torrent file: %1
fi: Ei voi ladata torrent-tiedostoa: %1

en: Cannot open %1: %2
fi: Ei voi avata %1: %2

en: Failed to create %1: %2
fi: Ei voitu luoda %1: %2

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ImportDialog)
en: Import an existing torrent
fi: Tuo aiempi torrentti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Data:
fi: Tiedot:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select the torrent file and the data which belongs with it.
fi: Valitse torrent-tiedosto siihen kuuluvine tiedostoineen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_import_btn)
en: &Import
fi: &Tuo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_cancel_btn)
en: Ca&ncel
fi: &Peru

en: Select the directory where the data now is.
fi: Valitse kansio, jossa tiedot ovat.

en: The data files are not present in the location you selected. Do you want to create all the files in the selected directory?
fi: Valitsemastasi sijainnista ei löydy datatiedostoja. Haluatko luoda tiedostot valittuun kansioon?

en: Not all files were found in the new location; some are still missing. Do you want to create the missing files in the selected directory?
fi: Uudesta sijainnista ei löytynyt kaikkia tiedostoja vaan joitakin puuttuu. Haluatko luoda puuttuvat tiedostot valittuun kansioon?

en: The data file is not present in the location you selected. Do you want to create the file in the selected directory?
fi: Valitsemastasi sijainnista ei löytynyt datatiedostoa. Haluatko luoda sen valittuun kansioon?

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, MissingFilesDlg)
en: Files are missing
fi: Tiedostoja puuttuu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_text)
en: The following files are missing:
fi: Seuraavat tiedostot puuttuvat:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_recreate)
en: They are no longer there, recreate them.
fi: Niitä ei ole enää olemassa: luo ne uudelleen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_recreate)
en: Recreate
fi: Luo uudelleen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_dnd)
en: Do not download the missing files.
fi: Älä lataa puuttuvia tiedostoja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_dnd)
en: Do Not Download
fi: Älä lataa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_select_new)
en: The files have been moved to another location, select the new location.
fi: Tiedostot on siirretty toisaalle: valitse uusi sijainti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_select_new)
en: Select New Location
fi: Valitse uusi sijainti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_cancel)
en: Cancel, do not start the torrent.
fi: Peru käynnistämättä torrenttia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancel_button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_cancel)
en: Cancel
fi: Peru

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PasteDlgBase)
en: Open an URL
fi: Avaa verkko-osoite

en: Error fetching tracker list
fi: Virhe luettaessa seurantapalvelinluetteloa

en: Please check if the URL in Settings > Advanced > Tracker list URL is reachable.
fi: Tarkista, tavoitetaanko Asetukset → Lisäasetukset → Seurantapalvelinluettelon verkko-osoite.

en: Invalid URL: %1
fi: Virheellinen URL: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: URL:
fi: Verkko-osoite:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_silently) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openSilently)
en: Open silently
fi: Avaa hiljaisesti

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SpeedLimitsDlg)
en: Speed Limits
fi: Nopeusrajoitukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_main_caption)
en: Speed limits for individual torrents (double click to edit):
fi: Yksittäisten torrenttien nopeusrajoitukset (muokkaa kaksoisnapsauttamalla):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Filter:
fi: Suodatin:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Global Limits
fi: Järjestelmänlaajuiset rajoitukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Maximum download speed:
fi: Enimmäislatausnopeus:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_download_rate) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_upload_rate) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_max_download_rate) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_max_uploa
en: No limit
fi: Ei rajoitusta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum upload speed:
fi: Enimmäislähetysnopeus:

en: Torrent
fi: Torrentti

en: Download Limit
fi: Latausrajoitus

en: Upload Limit
fi: Lähetysrajoitus

en: Assured Download Speed
fi: Varmistettu latausnopeus

en: Assured Upload Speed
fi: Varmistettu lähetysnopeus

en: No assured speed
fi: Nopeutta ei varmistettu

en: Create A Torrent
fi: Luo torrent

en: Only HTTP is supported for webseeding.
fi: Web-jakoon tuetaan vain HTTP:tä.

en: You must select a file or a folder.
fi: Valitse tiedosto tai kansio.

en: You have not added a tracker, are you sure you want to create this torrent?
fi: Et ole lisännyt seurantapalvelinta. Haluatko varmasti luoda tämän torrentin?

en: You must add at least one node.
fi: Lisää vähintään yksi käyttäjä.

en: Choose a file to save the torrent
fi: Valitse torrentin tallennustiedosto

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, TorrentCreatorDlg)
en: Create a torrent
fi: Luo uusi torrent

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: File or directory to create torrent from:
fi: Tiedosto tai kansio, josta haluat luoda torrentin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_selectDirectory)
en: Select Directory
fi: Avaa kansio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_selectFile)
en: Select File
fi: Valitse tiedosto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Size of each chunk:
fi: Kunkin lohkon koko:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_start_seeding)
en: Start seeding
fi: Aloita jakaminen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_private)
en: Private torrent (DHT not allowed)
fi: Yksityistorrentti (DHT estetty)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_dht)
en: Decentralized (DHT only)
fi: Hajautettu (vain DHT)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_addToGroup)
en: Add torrent to group:
fi: Lisää torrentti ryhmään:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tracker_tab)
en: Trackers
fi: Seurantapalvelimet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_tracker) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_node) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_webseed) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove
fi: Poista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_move_up)
en: Move Up
fi: Siirrä ylemmäs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_move_down)
en: Move Down
fi: Siirrä alemmas

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_dht_tab)
en: DHT Nodes
fi: DHT-solmut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Node:
fi: Käyttäjä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_node_list)
en: IP or Hostname
fi: Verkko-osoite tai -nimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_node_list) i18n: ectx: label, entry (port), group (downloads) i18n: ectx: label, entry (udpTrackerPort), group (downloads)
en: Port
fi: Portti

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Web Seeds
fi: Web-jaot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Comments:
fi: Kommentti:

en: Policy for the %1 group
fi: Ryhmän %1 käytänteet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_default_location_enabled) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, m_default_location)
en: Default save location for torrents from this group. <br/><br/>This is only used in the file selection dialog, when you change the group, the download location in the dialog will be set to this. You can still override it, if you want to.
fi: Tämän ryhmän torrenttien oletustallennuspaikka.<br/><br/>Tämä vaikuttaa vain tiedostonvalintaikkunaan. Ryhmää vaihtaessasi ikkunan oletuskansio asetetaan täksi mutta halutessasi voit yhä muuttaa sitä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_default_location_enabled) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useSaveDir)
en: Default save location:
fi: Tallennuksen oletussijainti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_default_move_on_completion_enabled)
en: Default move when completed location:
fi: Valmistuneiden latausten oletussijainti:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, m_default_move_on_completion_location)
en: Default move on completion location for torrents from this group. <br/><br/>This is only used in the file selection dialog, when you change the group, the move when completed location in the dialog will be set to this. You can still override it, if you want to.
fi: Tämän ryhmän valmistuneiden torrent-latausten oletussijainti. <br/><br/>Tätä vaikuttaa vain tiedostonvalintaikkunaan. Ryhmää vaihtaessasi ikkunan oletuskansio asetetaan täksi mutta halutessasi voit yhä muuttaa sitä.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Default settings for torrents which are added to the group.
fi: Oletusasetukset tähän ryhmään lisättäville torrenteille.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Torrent Limits
fi: Torrent-rajoitukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum download rate:
fi: Enimmäislatausnopeus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Maximum upload rate:
fi: Enimmäislähetysnopeus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximum seed time:
fi: Enimmäisjakoaika:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, m_max_seed_time) i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, time_limit)
en:  Hours
fi:  tuntia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Maximum share ratio:
fi: Enimmäisjakosuhde:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_only_new)
en: When this is enabled, these settings will only be applied when a torrent is added to the group in the file selection dialog or the torrent creation dialog.<p>
    If this is not enabled, the settings will always be applied when you add a torrent to this group.
fi: Kun tämä valinta on käytössä, näitä asetuksia sovelletaan ainoastaan lisättäessä torrentti ryhmään tiedostonvalintaikkunan eikä torrentin luonti -ikkunan kautta.<p>
    Ellei valinta ole käytössä, näitä asetuksia käytetään aina lisättäessä torrentti ryhmään.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_only_new)
en: Apply settings only for newly opened or created torrents
fi: Käytä asetuksia vain vasta avattuihin tai luotuihin torrentteihin

en: Open a new tab
fi: Avaa uusi välilehti

en: Close the current tab
fi: Sulje nykyinen välilehti

en: Edit Group Policy
fi: Muokkaa ryhmäkäytännettä

en: Open In New Tab
fi: Avaa uuteen välilehteen

en: New Group
fi: Uusi ryhmä

en: Edit Name
fi: Muuta nimeä

en: Remove Group
fi: Poista ryhmä

en: Group Policy
fi: Ryhmäkäytänne

en: Please enter the group name.
fi: Anna ryhmän nimi.

en: The group %1 already exists.
fi: Ryhmä %1 on jo olemassa.

en: Custom Groups
fi: Omat ryhmät

en: Open Location
fi: Avaa sijainti

en: Create a new torrent
fi: Luo uusi torrent

en: Open a torrent
fi: Avaa torrentti

en: Open Silently
fi: Avaa hiljaisesti

en: Open a torrent without asking any questions
fi: Avaa torrentti kysymättä mitään

en: Open URL
fi: Avaa verkko-osoite

en: Open a URL which points to a torrent, magnet links are supported
fi: Avaa torrenttiin osoittava verkko-osoite; Magnet-linkit ovat tuettuja

en: IP Filter
fi: IP-suodatin

en: Show the list of blocked IP addresses
fi: Näytä estettyjen IP-osoitteiden luettelo

en: Import Torrent
fi: Tuo torrentti

en: Import a torrent
fi: Tuo torrentti

en: Show/Hide KTorrent
fi: Näytä tai piilota KTorrent

en: D: %1 | U: %2
fi: ↓: %1 | ↑: %2

en: IP Filter List
fi: IP-suodatinluettelo

en: Invalid IP address <b>%1</b>. IP addresses must be in the format 'XXX.XXX.XXX.XXX'.<br/><br/>You can also use wildcards like '127.0.0.*' or specify ranges like '200.10.10.0-200.10.10.40'.
fi: Virheellinen IP-osoite <b>%1</b>. IP-osoitteiden tulee olla muotoa ”xxx.xxx.xxx.xxx”.<br/><br/>Myös jokerimerkkiä voi käyttää (”127.0.0.*”) tai määrittää alueen (”200.10.10.0-200.10.10.40”).

en: Choose a file
fi: Valitse tiedosto

en: Text files
fi: Tekstitiedostot

en: Choose a filename to save under
fi: Valitse tallennuksen tiedostonimi

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, IPFilterWidget)
en: KTorrent Blacklisted Peers
fi: KTorrentin käyttäjien musta lista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Add peer:
fi: Käyttäjä:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_ip_to_add)
en: IP addresses must be in the format 'XXX.XXX.XXX.XXX'.
                                            
    You can also use wildcards like '127.0.0.*' or specify ranges like '200.10.10.0-200.10.10.40'.
fi: IP-osoite on annettava muodossa ”xxx.xxx.xxx.xxx”.
                                             
    Myös jokerimerkkiä voi käyttää (”127.0.0.*”) tai määrittää alueen (”200.10.10.0-200.10.10.40”).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_clear)
en: Clear
fi: Tyhjennä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_open)
en: Open...
fi: Avaa…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_save_as)
en: Save As...
fi: Tallenna nimellä…

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fi: &Tiedosto

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
fi: &Näkymä

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main
fi: Päätyökalurivi

note: i18n: ectx: Menu (Torrents) i18n: ectx: ToolBar (TorrentsToolBar)
en: Torrents
fi: Torrentit

note: i18n: ectx: Menu (GroupsMenu)
en: Groups
fi: Ryhmä:

note: i18n: ectx: Menu (ViewMenu)
en: View
fi: Näkymä

note: i18n: ectx: Menu (AdvancedMenu) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Advanced
fi: Lisäasetukset

note: i18n: ectx: Menu (OpenDirMenu)
en: Open Directory
fi: Avaa kansio

note: i18n: ectx: Menu (GroupsSubMenu)
en: Add to Group
fi: Lisää ryhmään

note: i18n: ectx: Menu (ColumnsMenu)
en: Configure Columns
fi: Valitse sarakkeet

note: i18n: ectx: Menu (ColumnsMenu)
en: Columns
fi: Sarakkeet

en: Bittorrent client by KDE
fi: KDE:n BitTorrent-ohjelma

[ctx: @info:credit]
en: (C) 2005 - 2011 Joris Guisson and Ivan Vasic
fi: © 2005–2011 Joris Guisson ja Ivan Vasic

en: BitFinder Plugin
fi: BitFinder-liitännäinen

en: Webinterface Plugin, global max share ratio patch
fi: Webliittymäliitännäinen, yleisen enimmäisjakosuhteen korjaus

en: Statistics Plugin
fi: Tilastoliitännäinen

en: Application icon and a couple of others
fi: Sovelluksen kuvake ja muutama muu

en: 1.0 application icon
fi: 1.0-version kuvake

en: ChunkBar's tooltip and IWFileTreeItem sorting
fi: ChunkBarin työkaluvihjeet ja IWFileTreeItem-järjestely

en: Country locator for InfoWidget plugin. Flags are taken from http://flags.blogpotato.de/ so thanks to them too.
fi: Maan tunnistus tietoliitännäiselle. Liput ovat osoitteesta http://flags.blogpotato.de/ ..kiitos heille.

en: File prioritization and some other patches
fi: Tiedostojen priorisointi ja jotkin paikkaukset

en: Miniupnp was used as an example for our own UPnP implementation
fi: Miniupnp:tä käytettiin oman UPnP-toimintomme mallina

en: Zeroconf enhancements
fi: Automaattisen asetustensäädön parannukset

en: Coldmilk webgui
fi: Coldmilk-webkäyttöliittymä

en: IDEAl code from KDevelop
fi: KDevelopin IDEAl-koodi

en: Conversion speed improvement in ipfilter plugin
fi: Muunnosnopeuden parannus IP-suodatinliitännäisessä

en: Bryan Burns of Juniper Networks
fi: Bryan Burns Juniper Networksistä

en: Discovered 2 security vulnerabilities (both are fixed)
fi: Löysi 2 turvallisuusuhkaa (kumpikin korjattu)

en: Patch to load silently with a save location
fi: Paikkaus: hiljainen lataus tallennussijaintiin

en: Fixes in PHP code of webinterface
fi: Webliittymän PHP-koodin korjaukset

en: XFS specific disk preallocation
fi: Levytilan ennakkovaraus nimenomaisesti XFS:ssä

en: Patch to not show very low speeds
fi: Korjaus: hyvin hitaita nopeuksia ei näytetä

en: Patch to show potentially firewalled status
fi: Korjaus: näyttää mahdollisen palomuuritilan

en: Several patches
fi: Useita paikkauksia

en: Patch to hide menu bar
fi: Paikkaus: valikkorivin piilotus

en: Patch to change file priorities in the webgui
fi: Paikkaus: Tedostojen prioriteettien muuttaminen web-käyttöliittymässä

en: Several webgui patches
fi: Useita web-käyttöliittymän paikkauksia

en: Fixes for several warnings
fi: Korjauksia useisiin varoituksiin

en: Patch to fix free diskspace calculation on FreeBSD
fi: Paikkaus vapaan levytilan laskemiseksi FreeBSD:ssä

en: Patch to fix a crash in ChunkDownloadView
fi: ChunkDownloadView’n kaatumisen korjaus

en: A couple of bugfixes
fi: Muutamat korjaukset

en: Patch to load torrents silently from the command line
fi: Paikkaus: torrentien lataus hiljaisesti komentoriviltä

en: New set of icons
fi: Uusi kuvakkeisto

en: Drag and drop support for Plasma applet
fi: Vedä ja pudota -tuki Plasma-sovelmaan

en: Patch to cleanup the plugin list
fi: Paikkaus: liitännäisluettelon siivous

en: Patch to make the Plasma applet a popup applet
fi: Paikkaus: Plasma-sovelmasta ponnahdussovelma

en: Patch to add support for IP ranges in IP filter dialog
fi: Paikkaus: IP-alueiden tuki IP-suodatinikkunassa

en: Feature which adds the date a torrent was added
fi: Piirre, että torrentin lisäyspäivämäärän voi kirjata

en: Feature to disable authentication in the webinterface
fi: Piirre, että tunnistautumisen voi poistaa käytöstä web-käyttöliittymässä

en: Exclusion patterns in the syndication plugin
fi: Syöteliitännäisen poisjättämissäännöt

en: Patch to rename single file torrents to the file inside
fi: Paikkaus: yksittäisen tiedoston torrentien nimen muuttaminen tiedostonimeen

en: Fix for bug 305379
fi: Korjaus vikaan 305379

en: Add support for x-scheme-handler/magnet mimetype
fi: Lisää tuki x-scheme-handler/magnet-MIME-tyypille

en: Fix for bug 339584
fi: Korjaus vikaan 339584

en: KF5 porting
fi: KF5-sovitus

en: Bugfixes, cleanups and optimizations
fi: Viankorjaukset, siivoukset ja optimoinnit

en: Enable logging to standard output
fi: Kirjoita loki vakiotulosvirtaan

en: Silently open torrent given on URL
fi: Avaa osoitteesta löytyvä torrentti hiljaisesti

en: Document to open
fi: Avattava tiedosto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_diskPrealloc)
en: Whether or not diskspace should be reserved before starting to download a torrent.
fi: Varataanko levytilaa torrentin lataukselle.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_diskPrealloc)
en: Reserve disk space before starting a torrent
fi: Varaa levytila ennen torrentin aloittamista

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_fullDiskPrealloc)
en: Instead of doing a quick reservation, do a full reservation. This is slower than the quick way, but avoids fragmentation on the disk.
fi: Tee täysi tilanvaraus pikaisen sijaan. Tämä on hitaampaa, mutta estää levyn pirstoutumisen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_fullDiskPrealloc)
en: Fully reserve disk space (avoids fragmentation)
fi: Varaa koko levytila (estää pirstoutumisen)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Performance
fi: Suorituskyky

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: GUI update interval:
fi: Käyttöliittymän päivitysväli:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_guiUpdateInterval)
en: <p>The interval in milliseconds between GUI updates.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Note: </span>Increasing this will decrease CPU usage.</p>
fi: <p>Käyttöliittymän päivitysnopeus millisekunteina.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Huomio: </span>Arvon kasvattaminen vähentää suoritinkuormaa.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Network sleep interval:
fi: Verkon nukkumisaika:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_cpuUsage)
en: <p>Amount of time the network threads will sleep when they are speed limited. This has absolutely no effect when there are no speed limits.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Note:</span> The lower this is the more CPU is used. Setting it high can lead to lower speeds in high bandwidth situations. </p>
    <p>For example on an 100 Mbit LAN, if you set a limit of 3000 KiB/s, you might not actually reach this speed when this value is too high. Without a limit you can easily get above 3000 KiB/s on a LAN.</p>
fi: <p>Kauanko verkkosäikeet nukkuvat, kun niiden nopeutta on rajoitettu. Tällä ei ole vaikutusta, ellei voimassa olevia nopeusrajoituksia ole.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Huomio:</span> Mitä pienempi arvo on, sitä enemmän käytetään suoritinaikaa. Suuri arvo voi johtaa pienempiin nopeuksiin silloin, kun kaistaa on saatavilla paljon. </p>
    <p>Esimerkiksi jos 100 Mbit lähiverkossa asettaa nopeusrajoitukseksi 3000 KiB/s, tätä nopeutta ei ehkä saavuteta, jos nukkumisaika on liian suuri. Rajoituksitta lähiverkossa pääsee helposti yli 3000 KiB/s nopeuteen.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Magnets Queue
fi: Magnet-jono

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of downloading slots:
fi: Latauspaikkojen määrä:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_numMagnetDownloadingSlots)
en: Maximum number of concurrent downloading magnets at the same time.
fi: Samaan aikaan latautuvien Magnetien enimmäismäärä.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_requeueMagnets)
en: Whether or not the magnets that are not downloaded after a maximum period of time must be pushed back at the end of the queue.
fi: Laitetaanko latautumattomat Magnetit takaisin jonoon, kun latauksen enimmäisaika on kulunut.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_requeueMagnets)
en: Requeue magnets after:
fi: Takaisin jonoon laittamisviive:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_requeueMagnetsTime)
en: Maximum time that a magnet can occupy a downloading slot before it will be pushed back in the queue.
fi: Enimmäisaika, jonka Magnet saa varata latauspaikkaa ennen kuin se laitetaan takaisin jonoon.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Miscellaneous
fi: Sekalaista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Preview size for audio files:
fi: Äänitiedostojen esikuuntelukoko:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_previewSizeAudio)
en: <p>The amount of data at the beginning and end of an audio file, which will be prioritized for previewing.</p>
fi: <p>Sen datan määrä äänitiedoston alussa ja lopussa, joka ladataan ennen tiedoston muita osia esikatselua varten.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Preview size for video files:
fi: Videotiedostojen esikatselukoko:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_previewSizeVideo)
en: <p>The amount of data at the beginning and end of a video file, which will be prioritized for previewing.</p>
fi: <p>Sen datan määrä videotiedoston alussa ja lopussa, joka ladataan ennen tiedoston muita osia esikatselua varten.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Tracker list URL:
fi: Seurantalistapalvelinluettelon verkko-osoite:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_trackerListUrl)
en: URL of the tracker list used when adding a torrent by infohash
    NOTE: Each tracker must be on its own line. Blank lines are ignored.
fi: Seurantapalvelinluettelon osoite lisättäessä torrenttia infohashillä
    HUOM: Kukin seurantapalvelin omalla rivillään, tyhjät rivit sivuutetaan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_lookUpHostnameOfPeers)
en: Resolve the hostname of each peer. This will result in the hostname of a peer being displayed instead of the IP address. 
    
    It can be disabled if you do not like the additional network traffic it generates
fi: Selvitä kunkin käyttäjän verkkonimi. Tällöin kustakin käyttäjästä näytetään verkkonimi osoitteen sijaan. 
    
    Voi poistaa käytöstä, ellei halua selvityksen aiheuttamaa ylimääräistä verkkoliikennettä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_lookUpHostnameOfPeers)
en: Resolve hostnames of peers
fi: Selvitä käyttäjien verkkonimet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dhtGroupBox)
en: Features
fi: Ominaisuudet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_dhtSupport)
en: DHT is a trackerless protocol to find peers sharing the same torrents as you do.
fi: DHT on seurantapalvelimeton yhteyskäytäntö, joka hakee kanssasi samoja torrentteja jakavia käyttäjiä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_dhtSupport)
en: Use DHT to get additional peers
fi: Etsi lisäkäyttäjiä DHT:n avulla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: UDP port for DHT communications:
fi: DHT-yhteyksien UDP-portti:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_dhtPort)
en: <p>UDP port to use for the DHT protocol.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Attention:</span> If you are behind a router, this port needs to be forwarded to accept incoming DHT requests. The UPnP plugin can do this for you.</p>
fi: <p>DHT-yhteyskäytäntöön käytettävä UDP-portti.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Huomio:</span> Jos olet reitittimen takana, portti täytyy ohjata, jotta saapuvia DHT-pyyntöjä voi hyväksyä. UPnP-liitännäinen voi tehdä tämän puolestasi.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_pexEnabled)
en: Whether or not to use µTorrent compatible peer exchange.
fi: Käytetäänkö µTorrent-yhteensopivaa käyttäjätietojen vaihtoa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_pexEnabled)
en: Use peer exchange
fi: Käytä käyttäjätietojen vaihtoa (PEX)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_webseedsEnabled)
en: Enable or disable the use of webseeds when they are present in a torrent.
fi: Käytä tai poista käytöstä torrentista mahdollisesti löytyvät web-jaot.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_webseedsEnabled)
en: Use webseeds
fi: Käytä web-jakoja

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_checkWhenFinished)
en: When a torrent has finished downloading, do a full data check on the torrent.
fi: Torrentin valmistuttua tarkista kaikki sen tieto.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_checkWhenFinished)
en: Check data when download is finished
fi: Tarkista tieto latauksen valmistuttua

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Encryption
fi: Salaus

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useEncryption)
en: <p>Protocol encryption is useful when your ISP is slowing down bittorrent connections. </p>
    <p>The encryption will prevent your bittorrent traffic to be flagged as bittorrent traffic, and so the ISP will not slow it down.</p>
fi: <p>Salatun yhteyskäytännön käyttäminen auttaa, jos palveluntarjoajasi hidastaa BitTorrent-yhteyksiä.</p>
    <p>Salaus estää BitTorrent-liikenteesi merkitsemistä BitTorrent-liikenteeksi, jolloin palveluntarjoajasi ei hidasta sitä.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useEncryption) i18n: ectx: label, entry (useEncryption), group (downloads)
en: Use protocol encryption
fi: Käytä salattua yhteyskäytäntöä

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_allowUnencryptedConnections)
en: Not all clients support encryption, and some people have encryption disabled. If you want to connect to those peers, you need to have this option enabled.
fi: Kaikki asiakasohjelmat eivät tue salausta eivätkä kaikki ole ottaneet sitä käyttöön. Jos haluat yhteyden näihinkin käyttäjiin, sinun pitää hyväksyä tämä valinta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_allowUnencryptedConnections) i18n: ectx: label, entry (allowUnencryptedConnections), group (downloads)
en: Allow unencrypted connections
fi: Salli salaamattomat yhteydet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Tracker
fi: Seurantapalvelin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useCustomIP)
en: Instead of allowing the tracker to determine your IP address, tell the tracker which IP address to use. Use this when you are behind a proxy.
fi: Sen sijaan että annat seurantapalvelimen selvittää IP-osoitteesi, voit kertoa sille, mitä osoitetta käyttää. Käytä tätä, jos olet välityspalvelimen takana.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useCustomIP)
en: Send the tracker a custom IP address or hostname
fi: Lähetä seurantapalvelimelle mukautettu verkko-osoite tai -nimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Custom IP address or hostname:
fi: Mukautettu verkko-osoite tai -nimi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_customIP)
en: Custom IP address or hostname to send to the tracker. Hostnames will be resolved at runtime and the resolved IP address will be sent to the tracker.
fi: Seurantapalvelimelle lähetettävä verkko-osoite tai -nimi. Nimet selvitetään ajonaikaisesti, ja löytyvä verkko-osoite lähetetään seurantapalvelimelle.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ColorsGbw)
en: Colors
fi: Värit

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_stalledTorrentColor)
en: Color to use for torrents when they are stalled or checking data.
fi: Pysähdyksissä oleviin tai dataa tarkistaviin torrentteihin käytettävä väri.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_okTorrentColor)
en: Color to use for torrents while seeding or downloading.
fi: Jaettaviin tai ladattaviin torrentteihin käytettävä väri.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Torrent is running:
fi: Torrent on käynnissä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Torrent is stalled or checking data:
fi: Torrent on pysähtynyt tai tarkistaa dataa:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_errorTorrentColor)
en: Color to use for torrents with error status.
fi: Virhetilaisiin torrentteihin käytettävä väri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Torrent error:
fi: Torrent-virhe:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_highlightTorrentNameByTrackerStatus)
en: Additionally highlight torrents based on the status of their trackers (if any)
fi: Korosta lisäksi torrentit niiden (mahdollisten) seurantapalvelinten tilan mukaan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_okTrackerConnectionColor)
en: Color to use when at least one tracker is connected and replied no errors or warnings.
fi: Väri, jota käytetään, kun vähintään yhteen seurantapalvelimeen saa yhteyden virheittä ja varoituksitta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Some of the trackers are reachable:
fi: Jotkin seurantapalvelimista tavoitetaan:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_warningsTrackerConnectionColor)
en: Color to use when the best attempt to connect to tracker results in warning.
fi: Väri jota käytetään, kun paras yritys seurantapalvelimeen yhdistämiseksi tuottaa varoituksen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: None of the trackers are reachable:
fi: Yhtäkään seurantapalvelimista ei tavoiteta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Reachable trackers report warnings:
fi: Tavoitettavissa olevat seurantapalvelimet varoittavat:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_noTrackerConnectionColor)
en: Color to use when all trackers reply the errors or not found.
fi: Väri, jota käytetään, kun kaikki seurantapalvelimet vastaavat virheellisesti tai niitä ei löydy.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Trackers are timing out:
fi: Seurantapalvelinten aika on katkeamassa:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_timeoutTrackerConnectionColor)
en: Color to use when the best attempt to connect to tracker results in timeout. Connection will be attempted again later.
fi: Väri, jota käytetään, kun paras yritys seurantapalvelimeen yhdistämiseksi aikakatkaistaan. Yhteyttä yritetään myöhemmin uudelleen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Low share ratio:
fi: Heikko jakosuhde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Good share ratio:
fi: Hyvä jakosuhde:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_lowShareRatioColor)
en: Color to display share ratio below minimal good value.
fi: Alle pienimmän hyvän arvon jääviin jakosuhteisiin käytettävä väri.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_goodShareRatioColor)
en: Color to display share ratio above minimal good value.
fi: Pienimmän hyvän arvon ylittäviin jakosuhteisiin käytettävä väri.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnResetColors)
en: Reset colors to their default values (other settings won't change).
fi: Palauta värit oletusarvoihinsa (muut asetukset eivät muutu).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnResetColors)
en: Reset Colors
fi: Palauta värit

en: Application
fi: Sovellus

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Folders
fi: Kansiot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Folder to store torrent information:
fi: Torrent-tiedon tallennuskansio:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_tempDir)
en: Directory to store information about all torrents currently opened in KTorrent.
fi: Kansio, jonne tallennetaan tieto kaikista KTorrentissa tällä hetkellä auki olevista torrenteista.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useSaveDir) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_saveDir)
en: Directory to use as a default save location for all data.
fi: Kansio, johon kaikki data oletusarvoisesti tallennetaan.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useCompletedDir) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_completedDir)
en: Directory to move data to when a torrent has finished downloading.
fi: Kansio, jonne torrentin tiedostot siirretään, kun sen lataus on valmistunut.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useCompletedDir)
en: Move completed downloads to:
fi: Siirrä valmistuneet lataukset kansioon:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useTorrentCopyDir) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_torrentCopyDir)
en: Directory to copy all torrent files in, which are opened by KTorrent.
fi: Kansio, jonne kopioidaan kaikki KTorrentin avaamat torrent-tiedostot.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useTorrentCopyDir)
en: Copy torrent files to:
fi: Kopioi torrent-tiedostot kansioon:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_showSystemTrayIcon)
en: System Tray Icon
fi: Ilmoitusaluekuvake

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_alwaysMinimizeToSystemTray)
en: Whether or not to always minimize to system tray on startup.
fi: Pienennetäänkö aina käynnistettäessä ilmoitusalueelle.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_alwaysMinimizeToSystemTray)
en: Always minimize to system tray on startup
fi: Pienennä aina käynnistettäessä ilmoitusalueelle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showPopups)
en: Whether or not to show system tray popup messages.
fi: Näytetäänkö ilmoitusalueen ponnahdusilmoituksia.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showPopups)
en: Show system tray popup messages
fi: Näytä ponnahdusilmoitukset

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_openMultipleTorrentsSilently)
en: When you select multiple torrents to be opened at the same time, open them silently.
fi: Kun useampi torrent valitaan avattavaksi samanaikaisesti, avaa ne hiljaisesti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openMultipleTorrentsSilently)
en: Open multiple torrents silently
fi: Avaa useampi torrent hiljaisesti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_openAllTorrentsSilently)
en: Open all torrents silently.
fi: Avaa kaikki torrentit hiljaisesti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openAllTorrentsSilently)
en: Open all torrents silently
fi: Avaa kaikki torrentit hiljaisesti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_suppressSleep)
en: Prevent computer from going into a sleep state or locking the screen when torrents are running.
fi: Estä koneen siirtyminen valmiustilaan ja näytön lukitus torrenttien ollessa käynnissä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_suppressSleep)
en: Suppress sleep and automatic screen locking when torrents are running
fi: Estä valmiustila ja näytön lukitus torrenttien ollessa käynnissä

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_autoRenameSingleFileTorrents)
en: <p>Rename a single file torrent with the name of its only file. </p>
    <p>If for example the file is named <span style=" font-weight:600;">linux-desktop.iso</span>, the torrent will be displayed as <span style=" font-weight:600;">linux-desktop.</span></p>
fi: <p>Muuta yksittäisen tiedoston torrentin nimi vastaamaan tiedostonimeä</p> 
    <p>Jos tiedosto on esimerkiksi nimeltään <span style=" font-weight:600;">linux-desktop.iso</span>, torrent näytetään muodossa <span style=" font-weight:600;">linux-desktop.</span></p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_autoRenameSingleFileTorrents)
en: Rename single file torrents with the name of its only file
fi: Muuta yksittäisen tiedoston torrentin nimi vastaamaan tiedostonimeä

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_highlightNewTorrents)
en: Whether or not new torrents will be highlighted.
fi: Korostetaanko uudet torrentit vaiko ei.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_highlightNewTorrents)
en: Highlight new torrents
fi: Korosta uudet torrentit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showTotalSpeedInTitle)
en: Show total speed in the window title
fi: Näytä ikkunan otsikossa kokonaisnopeus

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Network
fi: Verkko

en: All interfaces
fi: Kaikki liittymät

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Ports && Limits
fi: Portit ja rajoitukset

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_port)
en: <p>Port used for the bittorrent protocol.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Attention:</span> If you are behind a router, this port needs to be forwarded to accept incoming connections. The UPnP plugin can do this for you.</p>
fi: <p>BitTorrent-yhteyskäytäntöön käytettävä portti.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Huomio:</span> Jos olet reitittimen takana, portti täytyy ohjata, jotta saapuvia yhteyksiä voi hyväksyä. UPnP-liitännäinen voi tehdä tämän puolestasi.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: UDP tracker port:
fi: UDP-seurantapalvelimen portti:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_udpTrackerPort)
en: <p>Port used for the UDP tracker protocol.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Attention:</span> If you are behind a router, this port needs to be forwarded. The UPnP plugin can do this for you.</p>
fi: <p>UDP-seurantapalvelinyhteyskäytäntöön käytettävä portti.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Huomio:</span> Jos olet reitittimen takana, portti täytyy ohjata. UPnP-liitännäinen voi tehdä tämän puolestasi.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximum connections per torrent:
fi: Torrent-kohtaisia yhteyksiä enintään:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxConnections)
en: The maximum number of connections allowed per torrent.
fi: Torrenttia kohti sallittujen yhteyksien enimmäismäärä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Global connection limit:
fi: Yleinen yhteyksien enimmäismäärä:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxTotalConnections)
en: The global connection limit for all torrents combined.
fi: Järjestelmänlaajuiset yhteysrajoitukset kaikille torrenteille.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxDownloadRate)
en: The maximum download speed in KiB/s.
fi: Enimmäislatausnopeus (KiB/s, 0 = rajoitukseton).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxUploadRate)
en: The maximum upload speed in KiB/s
fi: Enimmäislähetysnopeus (KiB/s, 0 = rajoitukseton)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: DSCP value for IP packets:
fi: IP-pakettien DSCP-arvo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_dscp)
en: This value will be filled in the DSCP field of all the IP packets sent for the bittorrent protocol.
fi: Tätä arvoa käytetään kaikkien Bittorrent-yhteyskäytännöllä lähetettyjen IP-pakettien DSCP-kentässä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Maximum number of connection setups:
fi: Yhteyden muodostamisten enimmäismäärä:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxConnectingSockets)
en: <p>The maximum number of outgoing connections ktorrent will try to setup simultaneously.</p>
    <p>If you are having trouble with ktorrent blocking other internet traffic, try setting this number a bit lower.</p>
fi: <p>Lähtevien yhteyksien, joita KTorrent yrittää muodostaa samanaikaisesti, enimmäismäärä.</p>
    <p>Jos KTorrent estää muuta Internet-liikennettä, kokeile asettaa tämä luku hieman pienemmäksi.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Network interface:
fi: Verkkoliittymä:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, combo_networkInterface)
en: <p>Which network interface to listen on for incoming connections.</p>
    <p><span style="font-weight:600;">Note: </span>Requires a restart to take effect.</p>
fi: <p>Verkkoliittymä, jota kuunnellaan saapuvien yhteyksien varalta.</p>
    <p><span style="font-weight:600;">Huomio: </span>Muutoksen voimaan tuleminen vaatii uudelleenkäynnistyksen.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_utpEnabled)
en: The µTorrent transport protocol runs over UDP and is optimized to not interfere with other traffic, while still using up all unused bandwidth.
fi: µTorrent-siirtoyhteyskäytäntö käyttää UDP:tä ja on optimoitu hyödyntämään koko käyttämättömän kaistan muuta liikennettä häiritsemättä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_utpEnabled)
en: Use the µTorrent transport protocol (µTP)
fi: Käytä µTorrent-siirtoyhteyskäytäntöä (µTP).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_onlyUseUtp)
en: Don't use TCP for bittorrent connections, only use the µTP protocol. This can lead to slower speeds, seeing that not all bittorrent clients support µTP.
fi: Älä käytä Bittorrent-yhteyksiin TCP:tä vaan vain µTP-yhteyskäytäntöä. Tämä voi hidastaa nopeutta, koska kaikki Bittorrent-ohjelmat eivät tue µTP:tä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_onlyUseUtp)
en: Only use µTP
fi: Käytä vain µTP:tä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Primary transport protocol:
fi: Ensisijainen siirtoyhteyskäytäntö:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_primaryTransportProtocol)
en: The primary transport protocol to use, when attempting to setup a connection with a peer, this protocol is chosen first.
fi: Ensisijaisesti käytettävä siirtoyhteyskäytäntö toisiin käyttäjiin yhdistettäessä. Tämä valitaan ensin.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_recommended_settings)
en: Let KTorrent calculate the recommended settings based upon the bandwidth you have available.
fi: Anna KTorrentin laskea suositusasetukset käytössä olevan kaistanleveyden perusteella.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_recommended_settings)
en: Recommended Settings...
fi: Suositusasetukset…

en: Proxy
fi: Välityspalvelin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useKDEProxySettings)
en: Use the HTTP proxy settings configured in the settings of KDE.
fi: Käytä KDE:n asetuksissa määritettyjä HTTP-välityspalvelimen asetuksia.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useKDEProxySettings)
en: Use KDE proxy settings
fi: Käytä KDE:n välityspalvelinasetuksia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Proxy:
fi: Välityspalvelin:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_httpProxy)
en: IP address or hostname of the HTTP proxy to use.
fi: Käytettävän HTTP-välityspalvelimen verkko-osoite tai -nimi.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_httpProxyPort)
en: Port of the HTTP proxy.
fi: HTTP-välityspalvelimen portti.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useProxyForWebSeeds)
en: Whether or not to use the HTTP proxy for webseed connections.
fi: Käytetäänkö HTTP-välityspalvelinta web-jakoyhteyksiin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useProxyForWebSeeds)
en: Use proxy for webseed connections
fi: Käytä välityspalvelinta web-jakoihin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useProxyForTracker)
en: Whether or not to use the HTTP proxy for tracker connections.
fi: Käytetäänkö HTTP-välityspalvelinta seurantapalvelinyhteyksiin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useProxyForTracker)
en: Use proxy for tracker connections
fi: Käytä välityspalvelinta seurantapalvelinyhteyksiin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_socksEnabled)
en: <p>Use a SOCKS proxy server for bittorrent connections.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Note: </span>This is not used for tracker connections</p>
fi: <p>Käytä välityspalvelinta BitTorrent-yhteyksiin.</p> 
    <p><span style=" font-weight:600;">Huomio: </span>tätä ei käytetä seurantapalvelinyhteyksiin</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_socksEnabled)
en: Use a SOCKS proxy server:
fi: Käytä SOCKS-välityspalvelinta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Server:
fi: Palvelin:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_socksProxy)
en: IP address or hostname of the SOCKS server.
fi: SOCKS-välityspalvelimen verkko-osoite tai -nimi.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_socksPort)
en: Port used by the SOCKS server.
fi: SOCKS-välityspalvelimen käyttämä portti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Version:
fi: Versio:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_socksUsePassword)
en: If the SOCKS server requires authentication via a username and a password, enable this box.
fi: Valitse tämä, jos SOCKS-palvelin vaatii tunnistautumaan käyttäjätunnuksella ja salasanalla.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_socksUsePassword)
en: Username and password required
fi: Tunnus ja salasana vaaditaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Username:
fi: Tunnus:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_socksUsername)
en: Username for the SOCKS proxy server.
fi: SOCKS-välityspalvelimen käyttäjätunnus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Password:
fi: Salasana:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_socksPassword)
en: Password for the SOCKS proxy server.
fi: SOCKS-välityspalvelimen salasana

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_qm_group_box) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Queue Manager
fi: Jononhallinta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_manuallyControlTorrents)
en: When enabled, the queue manager will be totally disabled, allowing you to fully control all torrents manually.
fi: Jos käytössä, jononhallinta otetaan kokonaan käytöstä, jolloin voit hallita torrenteja käsin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_manuallyControlTorrents)
en: Control torrents manually
fi: Hallitse torrenteja käsin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Maximum downloads:
fi: Latauksia enintään:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxDownloads)
en: The maximum number of simultaneous downloads the queue manager will run.
fi: Jononhallinnnan samanaikaisten latausten enimmäismäärä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Maximum seeds:
fi: Jakoja enintään:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxSeeds)
en: The maximum number of simultaneous seeds the queue manager will run.
fi: Jononhallinnan hallinnoimien yhtäaikaisten jakojen enimmäismäärä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: When diskspace is running low:
fi: Levytilan käydessä vähiin:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_startDownloadsOnLowDiskSpace)
en: What to do when the diskspace is running low and the queue manager wants to start a torrent.
fi: Mitä tehdään, kun levytila käy vähiin ja jononhallinta haluaa käynnistää torrentin.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_startDownloadsOnLowDiskSpace)
en: Don't start torrents
fi: Älä käynnistä torrenteja

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_startDownloadsOnLowDiskSpace)
en: Ask if torrents can be started
fi: Kysy, voiko torrentit käynnistää

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_startDownloadsOnLowDiskSpace)
en: Start torrents
fi: Käynnistä torrentit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Stop torrents when free disk space is lower than:
fi: Pysäytä torrentit, jos levytilaa on vähemmän kuin:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_minDiskSpace)
en: When the free diskspace drops below this value, stop all torrents downloading.
fi: Kaikkien torrentien lataus pysäytetään, kun vapaata levytilaa on vähemmän kuin tässä on määritetty.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_decreasePriorityOfStalledTorrents)
en: <p>With this enabled, the queue manager will decrease the priority of a torrent which has been stalled for too long. </p>
    <p>This will allow the queue manager to run other torrents, when a torrent is doing nothing.</p>
fi: <p>Kun tämä on käytössä, jononhallinta pienentää liian pitkään pysähdyksissä olleen torrentin prioriteettia.</p>
    <p>Tämä mahdollistaa sen, että jononhallinta suorittaa muita torrenteja, kun yksi torrent ei tee mitään.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_decreasePriorityOfStalledTorrents)
en: Decrease priority of torrents which are stalled for more than:
fi: Laske niiden torrentien prioriteettia, jotka ovat pysähdyksissä pidempään kuin:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_stallTimer)
en: <p>Time used for the stall timer. When a torrent is stalled longer than this, its priority will be decreased.</p>
fi: <p>Pysähdysajastimessa käytettävä aika. Kun torrent on ollut pysähdyksissä tätä kauemmin, sen prioriteettia lasketaan.</p>

[ctx: @title:group Options regarging Seeding]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Seeding
fi: Jakaminen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_keepSeeding)
en: When a download is finished, continue seeding it. If this is disabled, the torrent will be stopped.
fi: Jatka jakamista latauksen valmistuttua. Jos poistetaan käytöstä, torrent pysäytetään tällöin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_keepSeeding)
en: Keep seeding after download is finished
fi: Jatka jakamista latauksen valmistuttua

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Number of upload slots:
fi: Lähetyspaikkojen määrä:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_numUploadSlots)
en: The number of upload slots, this determines the number of peers you can upload to simultaneously for one torrent.
fi: Lähetyspaikkojen määrä määrittää, moniko käyttäjä voi yhtäaikaisesti ottaa vastaan yhtä torrentia.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Default maximum share ratio:
fi: Oletusarvoinen enimmäisjakosuhde:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_maxRatio)
en: <p>The maximum share ratio, if this value is reached seeding will be stopped. This is only applied to newly opened torrents, existing torrents will not be affected by changing this.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Attention: </span>This is not used when downloading, only when seeding.</p>
fi: <p>Enimmäisjakosuhde. Kun arvo on saavutettu, jakaminen pysäytetään. Tämä vaikuttaa vain arvon asettamisen jälkeen avattuihin torrenteihin. Jo olemassa oleviin arvon muuttaminen ei vaikuta.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Huomio: </span>tätä ei käytetä torrentia ladattaessa, vaan vain sitä jaettaessa.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Default maximum seed time:
fi: Oletusarvoinen enimmäisjakoaika:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_maxSeedTime)
en: The maximum seed time in hours. Once you reach this time, the torrent will be stopped. This is only applied to newly opened torrents, existing torrents will not be affected by changing this.
fi: Enimmäisjakoaika tunteina. Kun aika on saavutettu, torrent pysäytetään. Tämä vaikuttaa vain arvon asettamisen jälkeen avattuihin torrenteihin. Jo olemassa oleviin arvon muuttaminen ei vaikuta.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_greenRatio)
en: Value at which the share ratio will be displayed with a green color. Lower ratios will be displayed in red. Colors can be changed in color settings.
fi: Arvo, josta lähtien jakosuhde näytetään vihreänä. Alemmat suhteet näytetään punaisena. Värejä voi muuttaa väriasetuksista.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Minimum good share ratio:
fi: Pienin hyvä jakosuhde:

en: Calculate Recommended Settings
fi: Laske suositusasetukset

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RecommendedSettingsDlg)
en: Recommended Settings
fi: Suositusasetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Available upload bandwidth:
fi: Saatavilla oleva lähetyskaista:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_upload_bw) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_download_bw)
en:  Kbps
fi:  kbps

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Available download bandwidth:
fi: Saatavilla oleva latauskaista:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_calculate)
en: Calculate
fi: Laske

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Preferences
fi: Asetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_chk_avg_speed_slot)
en: Average speed per slot:
fi: Lähetyspaikan keskinopeus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_chk_sim_torrents)
en: Number of torrents you usually download simultaneously:
fi: Yleensä samanaikaisesti lataamiesi torrentien määrä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_chk_slots)
en: Slots per torrent:
fi: Paikkoja torrentia kohti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Recommended settings:
fi: Suositusasetukset:

en: Speed down: %1 / up: %2
fi: Lataus: %1 / Lähetys: %2

en: Transferred down: %1 / up: %2
fi: Ladattu: %1 / Lähetetty: %2

en: DHT: off
fi: DHT: ei käytössä

en: %1 node | %1 nodes
fi[0]: %1 solmu
fi[1]: %1 solmua

en: %1 task | %1 tasks
fi[0]: %1 tehtävä
fi[1]: %1 tehtävää

en: The desktop is offline
fi: Työpöytä ei ole verkossa

en: Magnet Link
fi: Magnet-linkki

en: Status
fi: Tila

en: Peers
fi: Käyttäjät

en: Downloading
fi: Ladataan

en: Queued
fi: Jonossa

en: Stopped
fi: Pysäytetty

en: Start Magnet
fi: Käynnistä Magnet

en: Stop Magnet
fi: Pysäytä Magnet

en: Copy Magnet URL
fi: Kopioi Magnet-osoite

en: Remove Magnet
fi: Poista Magnet

en: Order
fi: Järjestys

en: Name
fi: Nimi

en: Time Stalled
fi: Pysähdysaika

en: Priority
fi: Etusija

en: Running
fi: Käynnissä

en: Not queued
fi: Ei jonossa

en: Order of a torrent in the queue.
    Use drag and drop or the move up and down buttons on the right to change the order.
fi: Torrentin järjestys jonossa.
    Vedä ja pudota tai käytä oikealla olevia Ylemmäs- ja Alemmas-painikkeita muuttaaksesi järjestystä.

en: Search
fi: Etsi

en: Show Search
fi: Näytä haku

en: Show or hide the search bar
fi: Näytä tai piilota hakurivi

en: Move Top
fi: Siirrä ylimmäksi

en: Move a torrent to the top of the queue
fi: Siirrä torrent ylimmäksi jonossa

en: Move a torrent up in the queue
fi: Siirrä torrentia ylemmäs jonossa

en: Move a torrent down in the queue
fi: Siirrä torrentia alemmas jonossa

en: Move Bottom
fi: Siirrä alimmaksi

en: Move a torrent to the bottom of the queue
fi: Siirrä torrent alimmaksi jonossa

en: Show Downloads
fi: Näytä lataukset

en: Show all downloads
fi: Näytä kaikki lataukset

en: Show Uploads
fi: Näytä jaot

en: Show all uploads
fi: Näytä kaikki jaot

en: Show Not Queued
fi: Näytä torrentit, jotka eivät ole jonossa

en: Show all not queued torrents
fi: Näytä kaikki torrentit, jotka eivät ole jonossa

en: Widget to manage the torrent queue
fi: Torrent-jonon hallinta

en: Magnet Downloader
fi: Magnet-latain

en: Displays the currently downloading magnet links
fi: Näyttää latautumassa olevat Magnet-linkit

en: Start All
fi: Käynnistä kaikki

en: Start all torrents
fi: Käynnistä kaikki torrentit

en: Stop All
fi: Pysäytä kaikki

en: Stop all torrents
fi: Pysäytä kaikki torrentit

en: Suspend Torrents
fi: Keskeytä torrentit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_suspended)
en: Suspend all running torrents
fi: Keskeytä kaikki käynnissä olevat torrentit

en: Group View
fi: Ryhmänäkymä

en: Show or hide the group view
fi: Näytä tai piilota ryhmänäkymä

en: Filter Torrents
fi: Suodata torrenteja

en: Filter torrents based on filter string
fi: Suodata torrenteja suodattimen tekstin perusteella

en: Set max upload speed
fi: Aseta enimmäislähetysnopeus

en: Set max download speed
fi: Aseta enimmäislatausnopeus

en: Download speed: <b>%1</b><br/>Upload speed: <b>%2</b><br/>Received: <b>%3</b><br/>Transmitted: <b>%4</b>
fi: Latausnopeus: <b>%1</b><br/>Lähetysnopeus: <b>%2</b><br/>Vastaanotettu: <b>%3</b><br/>Lähetetty: <b>%4</b>

en: <b>%1</b> was silently opened.
fi: <b>%1</b> avattiin hiljaisesti.

en: <b>%1</b> has completed downloading.<br>Average speed: %2 DL / %3 UL.
fi: Torrent <b>%1</b> on valmistunut.<br>Keskilatausnopeus oli %2 ja -lähetysnopeus %3.

en: <b>%1</b> has reached its maximum share ratio of %2 and has been stopped.<br>Uploaded %3 at an average speed of %4.
fi: Torrent <b>%1</b> on saavuttanut enimmäisjakosuhteensa %2 ja on nyt pysäytetty.<br>Yhteensä lähetetty %3 keskinopeudella %4.

en: <b>%1</b> has reached its maximum seed time of %2 hours and has been stopped.<br>Uploaded %3 at an average speed of %4.
fi: Torrent <b>%1</b> on saavuttanut enimmäisjakoaikansa %2 tuntia ja on pysäytetty.<br>Lähetettiin %3 keskinopeudella %4.

en: <b>%1</b> has been stopped with the following error: <br>%2
fi: Torrent <b>%1</b> on pysähtynyt seuraavaan virheeseen: <br>%2

en: Corrupted data has been found in the torrent <b>%1</b><br>It would be a good idea to do a data integrity check on the torrent.
fi: Torrentista <b>%1</b> on löytynyt viallista tietoa.<br>Olisi hyvä suorittaa tietojen yhtenäisyyden tarkistus tälle torrentille.

en: <b>%1</b> has reached its maximum share ratio of %2 and cannot be enqueued. <br>Remove the limit manually if you want to continue seeding.
fi: <b>%1</b> on saavuttanut enimmäisjakosuhteensa %2 eikä sitä voida asettaa jonoon. Poista jakosuhteen rajoitus, jos haluat jatkaa jakamista.

en: <b>%1</b> has reached its maximum seed time of %2 hours and cannot be enqueued. <br>Remove the limit manually if you want to continue seeding.
fi: <b>%1</b> on saavuttanut enimmäisjakoaikansa %2 tuntia eikä sitä voida asettaa jonoon. Poista jakoajan rajoitus, jos haluat jatkaa jakamista.

en: Cannot start <b>%1</b>: <br>
fi: Torrentia <b>%1</b> ei voi käynnistää: <br>

en: Cannot seed more than 1 torrent. <br> | Cannot seed more than %1 torrents. <br>
fi[0]: Vain yhtä torrentia voi jakaa. <br>
fi[1]: Vain %1 torrentia voi jakaa. <br>

en: Cannot download more than 1 torrent. <br> | Cannot download more than %1 torrents. <br>
fi[0]: Vain yhtä torrentia voi ladata. <br>
fi[1]: Vain %1 torrentia voi ladata. <br>

en: Go to Settings -> Configure KTorrent, if you want to change the limits.
fi: Voit säätää rajoituksia valikosta Asetukset -> KTorrentin asetukset.

en: There is not enough diskspace available.
fi: Vapaata levytilaa ei ole tarpeeksi.

en: Your disk is running out of space.<br /><b>%1</b> is being downloaded to '%2'.
fi: Levytilasi käy vähiin.<br /><b>%1</b> ladataan kohteeseen ”%2”.

en: Torrent has been stopped.<br />
fi: Torrent on pysäytetty.<br />

en: Upload speed limit in KiB/s
fi: Lähetysnopeuden rajoitus (KiB/s)

en: Download speed limit in KiB/s
fi: Latausnopeuden rajoitus (KiB/s)

en: Unlimited
fi: Rajoittamaton

en: Torrent Settings
fi: Torrentin asetukset

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PropertiesDlg)
en: Properties
fi: Ominaisuudet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dht)
en: DHT is a distributed database which can be used to find more peers for a torrent.
fi: DHT on hajautettu tietokanta, josta voidaan etsiä torrentille lisää käyttäjiä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dht)
en: Use DHT to find more peers
fi: Käytä DHT:tä lisäkäyttäjien etsimiseen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, pex)
en: Peer exchange results in more peers being found, by exchanging information about peers with other peers.
fi: Käyttäjätietojen vaihdossa käyttäjät vaihtavat keskenään tietoja muista käyttäjistä joista tietävät. Näin löydetään enemmän käyttäjiä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, pex)
en: Use peer exchange to find more peers
fi: Käytä käyttäjätietojen vaihtoa lisäkäyttäjien etsimiseen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, superseeding)
en: <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Superseeding mode, is a special seeding mode which allows you to achieve much higher seeding efficiencies. This results in less bandwidth used to spread a torrent.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Note: </span>This should only be used if the swarm has not fully been established. Once there are multiple active seeders, this mode becomes useless.</p>
fi: <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Alkujakotila on erityinen jakamistapa, joka mahdollistaa entistä paremman jakotehokkuuden. Torrentin levittämiseen menee vähemmän kaistaa.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">HUOM: </span>Tätä tulisi käyttää vain kun parvi ei ole vielä täysin muodostunut. Kun aktiivisia jakajia on monia, tämä on hyödytön.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, superseeding)
en: Use superseeding mode for seeding
fi: Käytä alkujakotilaa jakamiseen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, move_on_completion_enabled)
en: Move the files of the torrent to a different directory when it has finished downloading.
fi: Siirrä torrentin tiedostot toiseen kansioon kun lataus on valmistunut.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, move_on_completion_url)
en: Location to move the files to.
fi: Valitse kansio, johon data siirretään.

en: Checked %v of %m chunks
fi: Tarkistettu %v/%m lohkoa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Found:
fi: Löytyi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, chunks_found)
en: The number of chunks which were not downloaded but have been found anyway.
fi: Niiden lohkojen määrä, joita ei ladattu mutta löydettiin kuitenkin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Failed:
fi: Epäonnistui:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, chunks_failed)
en: The number of chunks which have been downloaded, and which are not OK.
fi: Ladattujen mutta viallisten lohkojen määrä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Not downloaded:
fi: Ei ladattu:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, chunks_not_downloaded)
en: The number of chunks which have not been downloaded.
fi: Lataamattomien lohkojen määrä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Downloaded:
fi: Ladattu:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, chunks_downloaded)
en: The number of chunks which have been downloaded, and which are OK.
fi: Ladattujen ja kunnollisten lohkojen määrä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, error_msg)
en: Errors:
fi: Virhe

en: Filter...
fi: Suodata…

[ctx: @action Start all selected torrents in the current tab]
en: Start
fi: Käynnistä

en: Start all selected torrents in the current tab
fi: Käynnistä kaikki valitut torrentit nykyiseltä välilehdeltä

[ctx: @action Force start all selected torrents in the current tab]
en: Force Start
fi: Pakota käynnistys

en: Force start all selected torrents in the current tab
fi: Pakota käynnistys kaikille valituille torrenteille nykyiseltä välilehdeltä

[ctx: @action Stop all selected torrents in the current tab]
en: Stop
fi: Pysäytä

en: Stop all selected torrents in the current tab
fi: Pysäytä kaikki valitut torrentit nykyiseltä välilehdeltä

[ctx: @action Pause all selected torrents in the current tab]
en: Pause
fi: Keskeytä

en: Pause all selected torrents in the current tab
fi: Keskeytä kaikki valitut torrentit nykyiseltä välilehdeltä

[ctx: @action Remove all selected torrents in the current tab]
en: Remove
fi: Poista

en: Remove all selected torrents in the current tab
fi: Poista kaikki valitut torrentit nykyiseltä välilehdeltä

[ctx: @action Start all torrents in the current tab]
en: Start All
fi: Käynnistä kaikki

en: Start all torrents in the current tab
fi: Käynnistää kaikki nykyisen välilehden torrentit

[ctx: @action Stop all torrents in the current tab]
en: Stop All
fi: Pysäytä kaikki

en: Stop all torrents in the current tab
fi: Pysäyttää kaikki nykyisen välilehden torrentit

en: Remove Torrent and Data
fi: Poista torrent ja tiedostot

en: Rename Torrent
fi: Muuta torrentin nimeä

en: Add Peers
fi: Lisää lähteitä

en: Manual Announce
fi: Manuaalinen päivitys

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Data Directory
fi: Datakansio

en: Temporary Directory
fi: Väliaikaiskansio

en: Move Data
fi: Siirrä tiedostot

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, StatsSettingsWgt)
en: Settings
fi: Asetukset

en: Remove from Group
fi: Poista ryhmästä

en: Check Data
fi: Tarkista data

en: Check all the data of a torrent
fi: Tarkista torrentin kaikki data

en: Copy Torrent URL
fi: Kopioi torrentin osoite

en: Export Torrent
fi: Vie torrent

en: Set the speed limits of individual torrents
fi: Aseta yksittäisten torrentien nopeusrajoitukset

en: The torrent <b>%1</b> has not finished downloading, do you want to delete the incomplete data, too?
fi: Torrent <b>%1</b> ei ole valmis. Haluatko poistaa keskeneräisen datan?

en: Remove Download
fi: Poista lataus

en: Delete Data
fi: Poista tiedostot

en: Keep Data
fi: Säilytä tiedostot

en: You will lose all the downloaded data of the following torrents. Are you sure you want to do this?
fi: Menetät kaikki seuraavien torrentien ladatut tiedostot. Haluatko varmasti jatkaa?

en: Remove Torrent
fi: Poista torrent

en: Select a directory to move the data to.
fi: Valitse kansio, johon data siirretään.

en: Downloaded
fi: Ladattu

en: Size
fi: Koko

en: Uploaded
fi: Lähetetty

[ctx: Bytes left to downloaded]
en: Left
fi: Jäljellä

en: Down Speed
fi: Latausnopeus

en: Up Speed
fi: Lähetysnopeus

en: Time Left
fi: Aikaa jäljellä

en: Seeders
fi: Jakajia

en: Leechers
fi: Lataajia

en: % Complete
fi:  % valmiina

en: Share Ratio
fi: Jakosuhde

en: Time Downloaded
fi: Latausaika

en: Time Seeded
fi: Jakoaika

en: Location
fi: Sijainti

en: Added
fi: Lisätty

en: How much data we have downloaded of the torrent
fi: Paljonko torrentin datasta on ladattu

en: Total size of the torrent, excluded files are not included
fi: Torrentin kokonaiskoko lukuun ottamatta ohitettuja tiedostoja

en: How much data we have uploaded
fi: Paljonko dataa on lähetetty

en: How much data left to download
fi: Paljonko dataa on lataamatta

en: Current download speed
fi: Nykyinen latausnopeus

en: Current upload speed
fi: Nykyinen lähetysnopeus

en: How much time is left before the torrent is finished or before the maximum share ratio is reached, if that is enabled
fi: Kauanko on jäljellä ennen torrentin valmistumista tai ennen enimmäisjakosuhteen saavuttamista (jos käytössä)

en: How many seeders we are connected to (How many seeders there are according to the tracker)
fi: Moneenko jakajaan ollaan yhteydessä (montako jakajaa seurantapalvelin ilmoittaa)

en: How many leechers we are connected to (How many leechers there are according to the tracker)
fi: Moneenko lataajaan ollaan yhteydessä (montako lataajaa seurantapalvelin ilmoittaa)

en: The percentage of data we have of the whole torrent, not including excluded files
fi: Ladattu osuus torrentin kokonaisdatasta lukuun ottamatta ohitettuja tiedostoja

en: Share ratio is the number of bytes uploaded divided by the number of bytes downloaded
fi: Jakosuhde on lähetettyjen tavujen määrä jaettuna ladattujen tavujen määrällä

en: How long we have been downloading the torrent
fi: Kauanko torrentia on ladattu

en: How long we have been seeding the torrent
fi: Kauanko torrentia on jaettu

en: The location of the torrent's data on disk
fi: Torrentin sijainti levyllä

en: When this torrent was added
fi: Kun tämä torrent lisättiin

en: %1<br>Url: <b>%2</b>
fi: %1<br>Verkko-osoite: <b>%2</b>

en: <br/><br/>Unable to contact a tracker.
fi: <br/><br/>Seurantapalvelimeen ei saada yhteyttä.

en: KTUPnPTest
fi: KTUPnPTesti

en: KTorrent's UPnP test application
fi: KTorrentin UPnP-testisovellus

en: &copy; 2005 - 2007 Joris Guisson and Ivan Vasic
fi: © 2005–2007 Joris Guisson ja Ivan Vasic

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UPnPTestWidget)
en: UPnP Test Application
fi: UPnP-testaussovellus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Router:
fi: Reititin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_router)
en: No routers found.
fi: Reitittimiä ei löytynyt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_find_routers)
en: Find Routers
fi: Etsi reitittimet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Protocol:
fi: Yhteyskäytäntö:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_forward)
en: Forward
fi: Ohjaa portti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_undo_forward)
en: Undo Forward
fi: Kumoa porttien ohjaus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_verbose)
en: Verbose mode
fi: Yksityiskohtainen tila

en: Maximum share ratio reached.
fi: Enimmäisjakorajoitus saavutettu.

en: Maximum seed time reached.
fi: Enimmäisjakoaika saavutettu.

en: Uploads
fi: Jaot

en: Running Uploads
fi: Käynnissä olevat jaot

en: Not Running Uploads
fi: Ei käynnissä olevat jaot

en: Downloads
fi: Lataukset

en: Running Downloads
fi: Käynnissä olevat lataukset

en: Not Running Downloads
fi: Ei käynnissä olevat lataukset

en: Active Torrents
fi: Aktiiviset torrentit

en: Active Downloads
fi: Aktiiviset lataukset

en: Active Uploads
fi: Aktiiviset jaot

en: Passive Torrents
fi: Passiiviset torrentit

en: Passive Downloads
fi: Passiiviset lataukset

en: Passive Uploads
fi: Passiiviset jaot

en: Ungrouped Torrents
fi: Ryhmittämättömät torrentit

[ctx: *.torrent]
en: Torrents
fi: Torrentit

en: All files
fi: Kaikki tiedostot

note: i18n: ectx: label, entry (maxDownloads), group (downloads)
en: Maximum number of downloads (0 = no limit)
fi: Latausten enimmäismäärä (0 = rajoitukseton)

note: i18n: ectx: label, entry (maxSeeds), group (downloads)
en: Maximum number of seeds (0 = no limit)
fi: Jakojen enimmäismäärä (0 = rajoitukseton)

note: i18n: ectx: label, entry (startDownloadsOnLowDiskSpace), group (downloads)
en: Start downloads on low disk space?
fi: Käynnistetäänkö latauksia levytilan ollessa vähissä?

note: i18n: ectx: label, entry (maxConnections), group (downloads)
en: Maximum number of connections per torrent (0 = no limit)
fi: Torrent-kohtaisten yhteyksien enimmäismäärä (0 = rajoitukseton)

note: i18n: ectx: label, entry (maxTotalConnections), group (downloads)
en: Maximum number of connections for all torrents (0 = no limit)
fi: Yhteyksien enimmäismäärä kaikille torrenteille (0 = rajoitukseton)

note: i18n: ectx: label, entry (maxUploadRate), group (downloads)
en: Maximum upload speed in KiB/sec (0 = no limit)
fi: Enimmäislähetysnopeus (KiB/s, 0 = rajoitukseton)

note: i18n: ectx: label, entry (maxDownloadRate), group (downloads)
en: Maximum download speed in KiB/sec (0 = no limit)
fi: Enimmäislatausnopeus (KiB/s, 0 = rajoitukseton)

note: i18n: ectx: label, entry (maxRatio), group (downloads)
en: Maximum share ratio (0 = no limit)
fi: Enimmäisjakosuhde (0 = rajoitukseton)

note: i18n: ectx: label, entry (showSystemTrayIcon), group (downloads)
en: Show a system tray icon
fi: Näytä ilmoitusaluekuvake

note: i18n: ectx: label, entry (showTotalSpeedInTitle), group (downloads)
en: Show a total speeds in the title
fi: Näytä otsikossa kokonaisnopeudet

note: i18n: ectx: label, entry (showSpeedBarInTrayIcon), group (downloads)
en: Show speed bar in tray icon
fi: Näytä nopeuspalkki kuvakkeessa

note: i18n: ectx: label, entry (downloadBandwidth), group (downloads)
en: Download bandwidth (in kb/s):
fi: Latauskaista (kb/s):

note: i18n: ectx: label, entry (uploadBandwidth), group (downloads)
en: Upload bandwidth (in kb/s):
fi: Lähetyskaista (kb/s):

note: i18n: ectx: label, entry (alwaysMinimizeToSystemTray), group (downloads)
en: Always minimize to system tray on startup.
fi: Pienennä aina käynnistettäessä ilmoitusalueelle.

note: i18n: ectx: label, entry (showPopups), group (downloads)
en: Show popup messages when torrent is finished.
fi: Näytä ponnahdusilmoitus torrentin valmistuttua.

note: i18n: ectx: label, entry (keepSeeding), group (downloads)
en: Keep seeding after download has finished
fi: Jatka jakamista latauksen valmistuttua

note: i18n: ectx: label, entry (tempDir), group (downloads)
en: Folder to store temporary files
fi: Kansio väliaikaistiedostoille

note: i18n: ectx: label, entry (useSaveDir), group (downloads)
en: Whether to automatically save downloads to saveDir
fi: Tallennetaanko lataukset automaattisesti latauskansioon

note: i18n: ectx: label, entry (saveDir), group (downloads)
en: Folder to store downloaded files
fi: Kansio ladatuille tiedostoille

note: i18n: ectx: label, entry (useTorrentCopyDir), group (downloads)
en: Whether to automatically copy .torrent files to torrentCopyDir
fi: Tallennetaanko .torrent-tiedostot automaattisesti torrentCopyDir-asetuksessa määrättyyn kansioon

note: i18n: ectx: label, entry (torrentCopyDir), group (downloads)
en: Folder to copy .torrent files to
fi: Kansio, johon .torrent-tiedostot kopioidaan

note: i18n: ectx: label, entry (useCustomIP), group (downloads)
en: Whether to use a custom IP to pass to the tracker
fi: Lähetetäänkö seurantapalvelimelle mukautettu IP

note: i18n: ectx: label, entry (lastSaveDir), group (downloads)
en: Directory which was used as the last save directory
fi: Edellisenä tallennuskansiona käytetty kansio

note: i18n: ectx: label, entry (customIP), group (downloads)
en: IP to pass to the tracker
fi: Seurantapalvelimelle välitettävä IP

note: i18n: ectx: label, entry (guiUpdateInterval), group (downloads)
en: GUI update interval
fi: Käyttöliittymän päivitysväli

note: i18n: ectx: label, entry (dhtSupport), group (downloads)
en: Support for DHT
fi: DHT-tuki

note: i18n: ectx: label, entry (dhtPort), group (downloads)
en: DHT port
fi: DHT-portti

note: i18n: ectx: label, entry (numUploadSlots), group (downloads)
en: Number of upload slots
fi: Lähetyspaikkojen määrä

note: i18n: ectx: label, entry (shownColumns), group (downloads)
en: Columns shown in KTorrentView
fi: KTorrentView’ssä näytettävät sarakkeet

note: i18n: ectx: label, entry (minDiskSpace), group (downloads)
en: When there is no space left to complete download, and the available disk space is less than this value, the torrent will be stopped.
fi: Kun levytilaa ei ole tarpeeksi torrentin lataamiseksi loppuun ja levyn vapaa tila on tämän arvon alapuolella, torrent keskeytetään.

note: i18n: ectx: label, entry (useCompletedDir), group (downloads)
en: Whether to automatically move completed downloads to completedDir
fi: Siirretäänkö valmistneet lataukset automaattisesti completedDir-kansioon

note: i18n: ectx: label, entry (completedDir), group (downloads)
en: Folder to move completed downloaded files to
fi: Kansio, jonne valmistuneet lataukset siirretään

note: i18n: ectx: label, entry (maxSeedTime), group (downloads)
en: Maximum seed time in hours (0 = no limit)
fi: Enimmäisjakoaika tunteina (0 = ei rajoitusta)

en: Plugins
fi: Liitännäiset

en: Warning: %1
fi: Varoitus: %1

en: <img src="available_color">&nbsp; - Downloaded Chunks<br><img src="unavailable_color">&nbsp; - Chunks to Download<br><img src="excluded_color">&nbsp; - Excluded Chunks
fi: <img src="available_color">&nbsp; - Ladatut osat<br><img src="unavailable_color">&nbsp; - Ladattavat osat<br><img src="excluded_color">&nbsp; - Ohitetut osat

en: The torrent "%1" has reached its maximum share ratio and its maximum seed time. Ignore the limit and start seeding anyway?
fi: Torrent ”%1” on saavuttanut enimmäisjakosuhteensa ja -aikansa. Ohitetaanko rajoitukset ja jatketaan jakamista vielä?

en: The torrent "%1" has reached its maximum share ratio. Ignore the limit and start seeding anyway?
fi: Torrent ”%1” on saavuttanut enimmäisjakosuhteensa. Ohitetaanko rajoitus ja jatketaan jakamista vielä?

en: The torrent "%1" has reached its maximum seed time. Ignore the limit and start seeding anyway?
fi: Torrent ”%1” on saavuttanut enimmäisjakoaikansa. Ohitetaanko rajoitus ja jatketaan jakamista vielä?

en: Limits reached.
fi: Rajoja saavutettu.

en: You don't have enough disk space to download this torrent. Are you sure you want to continue?
fi: Torrentin lataukseen ei ole riittävästi levytilaa. Haluatko varmasti jatkaa?

en: Insufficient disk space for %1
fi: Levytila ei riitä kohteelle %1

en: Not enough disk space for the following torrents. Do you want to start them anyway?
fi: Seuraaville torrenteille ei ole riittävästi levytilaa vapaana. Haluatko silti käynnistää ne?

en: The following torrents have reached their maximum seed time. Do you want to start them anyway?
fi: Seuraavat torrentit ovat saavuttaneet enimmäisjakoaikansa. Haluatko silti käynnistää ne?

en: The following torrents have reached their maximum share ratio. Do you want to start them anyway?
fi: Seuraavat torrentit ovat saavuttaneet enimmäisjakosuhteensa. Haluatko silti käynnistää ne?

en: Error starting torrent %1: %2
fi: Virhe käynnistettäessä torrentia %1: %2

en: Error
fi: Virhe

en: Error stopping torrent %1: %2
fi: Virhe pysäytettäessä torrentia %1: %2

en: File
fi: Tiedosto

en: Cannot write beyond end of the mmap buffer.
fi: Ei voi kirjoittaa mmap-puskurin lopun ohi.

en: Scheduler
fi: Ajastin

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Special Limits
fi: Erityisrajoitukset

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_screensaverLimits)
en: Use these global limits when the screensaver is activated, instead of the ones configured in the network settings.
fi: Käytä järjestelmänlaajuisia rajoituksia näytönsäästäjän ollessa aktiivinen verkkoasetuksissa määritettyjen sijaan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_screensaverLimits)
en: Use different speed limits when the screensaver is activated
fi: Käytä eri nopeusrajoituksia näytönsäästäjän ollessa käytössä

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_screensaverUploadLimit)
en: Global upload limit when the screensaver is activated.
fi: Järjestelmänlaajuinen lähetysrajoitus, kun näytönsäästäjä on käytössä.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_screensaverDownloadLimit)
en: Global download limit when the screensaver is activated.
fi: Järjestelmänlaajuinen latausrajoitus, kun näytönsäästäjä on käytössä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Schedule background color:
fi: Ajastimen taustaväri:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_scheduleBackgroundColor)
en: Color of the schedule background.
fi: Ajastimen taustaväri.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Schedule line color:
fi: Ajastinrivin väri:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_scheduleLineColor)
en: Color of all lines on the schedule.
fi: Kaikkien ajastimen rivien väri.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Schedule Item color:
fi: Ajastustietueen väri:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_itemColor)
en: Color of each normal item on the schedule.
fi: Väri tavalliselle ajastustietueelle.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Suspended schedule item color:
fi: Keskeyttävän ajastustietueen väri:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_suspendedColor)
en: Color of each suspended item on the schedule.
fi: Väri torrentit keskeyttävälle ajastustietueelle.

en: Bandwidth Scheduler
fi: Kaistankäytön ajastin

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, EditItemDlg)
en: Edit an item
fi: Muokkaa kohtaa

en: Add an item
fi: Lisää kohta

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Duration
fi: Kesto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: From:
fi: Alkaa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: To:
fi: Päättyy:

[ctx: starting day]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: From:
fi: Alkaa:

[ctx: ending day]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: To:
fi: Päättyy:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Limits
fi: Rajoitukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Download limit:
fi: Latausrajoitus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Upload limit:
fi: Lähetysrajoitus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_screensaver_limits)
en: When screensaver is activated:
fi: Kun näytönsäästäjä on käynnissä:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Connection Limits
fi: Yhteysrajoitukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_set_connection_limits)
en: Set connection limits
fi: Aseta yhteysrajoitukset

note: i18n: ectx: ToolBar (SchedulerToolbar)
en: Bandwidth Schedule
fi: Kaistankäytön ajastin

en: Cannot open file %1: %2
fi: Ei voi avata tiedostoa %1: %2

en: The file %1 is corrupted or not a proper KTorrent schedule file.
fi: Tiedosto %1 on vioittunut tai ei ole kelvollinen KTorrent-ajastustiedosto.

en: Edit the bandwidth schedule
fi: Muokkaa kaistankäytön ajastusta

en: Load Schedule
fi: Lataa ajastus

en: Save Schedule
fi: Tallenna ajastus

en: New Item
fi: Uusi kohta

en: Remove Item
fi: Poista kohta

en: Edit Item
fi: Muokkaa kohtaa

en: Clear Schedule
fi: Tyhjennä ajastus

en: Scheduler Active
fi: Ajastin käytössä

en: Activate or deactivate the scheduler
fi: Käynnistä tai sammuta ajastin

en: KTorrent scheduler files
fi: KTorrent-ajastustiedostot

en: This item conflicts with another item in the schedule, we cannot change it.
fi: Tämä kohta on ristiriidassa toisen ajastuksen kanssa, jota ei voi muuttaa.

en: Suspended
fi: Keskeytetty

en: %1 Down
    %2 Up
fi: %1 lataus
    %2 lähetys

en: Current schedule: suspended
fi: Nykyinen ajastus: keskeytetty

en: Current schedule: %1/s download, %2/s upload
fi: Nykyinen ajastus: %1/s lataus, %2/s lähetys

en: Current schedule: unlimited download, %1/s upload
fi: Nykyinen ajastus: rajoitukseton lataus, %1/s lähetys

en: Current schedule: %1/s download, unlimited upload
fi: Nykyinen ajastus: %1/s lataus, rajoitukseton lähetys

en: Current schedule: unlimited upload and download
fi: Nykyinen ajastus: rajoitukseton lähetys ja lataus

en:  (scheduler disabled)
fi:  (ajastus ei käytössä)

en: Current schedule:
fi: Nykyinen ajastus:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DownloadOrderWidget)
en: File Download Order
fi: Tiedostojen latausjärjestys

en: File download order for <b>%1</b>:
fi: Tiedostojen latausjärjestys kohteelle <b>%1</b>:

en: Seasons and Episodes
fi: Kaudet ja jaksot

en: Album Track Order
fi: Albumin kappalejärjestys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_top_label)
en: File download order for:
fi: Tiedostojen latausjärjestys kohteelle:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_custom_order_enabled)
en: Whether or not to enable a custom download order.
fi: Mukautetaanko latausjärjestystä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_custom_order_enabled)
en: Custom file download order enabled
fi: Mukautettu latausjärjestys käytössä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_sort_by)
en: Sort By
fi: Lajitteluperuste

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_search_files)
en: Search files
fi: Etsi tiedostoista

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListView, m_order)
en: Order in which to download the files of a torrent. The file at the top will be downloaded first, followed by the second, then the third ...
fi: Järjestys, jossa torrentin tiedostot ladataan. Ylin tiedosto ladataan ensin, sitten toinen, sitten kolmas…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_tracker)
en: Add Trackers
fi: Lisää seurantapalvelimia

en: <img src="available_color">&nbsp; - Available Chunks<br><img src="unavailable_color">&nbsp; - Unavailable Chunks<br><img src="excluded_color">&nbsp; - Excluded Chunks
fi: <img src="available_color">&nbsp; - Saatavilla olevat osat<br><img src="unavailable_color">&nbsp; - Ei-saatavilla olevat osat<br><img src="excluded_color">&nbsp; - Ohitetut osat

en: Chunk
fi: Osa

en: Progress
fi: Edistyminen

en: Peer
fi: Ohjelma

en: Files
fi: Tiedostot

en: Number of the chunk
fi: Lohkon numero

en: Download progress of the chunk
fi: Lohkon latauksen edistyminen

en: Which peer we are downloading it from
fi: Miltä käyttäjältä sitä ladataan

en: Download speed of the chunk
fi: Lohkon latausnopeus

en: Which files the chunk is located in
fi: Missä tiedostoissa lohko sijaitsee

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hdr_chunks) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChunkDownloadView)
en: Chunks
fi: Osat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Total:
fi: Yhteensä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Currently downloading:
fi: Latauksessa nyt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Excluded:
fi: Ohitetut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4_2)
en: Left:
fi: Jäljellä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8)
en: Size:
fi: Koko:

[ctx: Open file]
en: Open
fi: Avaa

[ctx: Open file with]
en: Open With
fi: Avaa ohjelmalla

en: Check File
fi: Tarkista tiedosto

en: Download first
fi: Lataa ensimmäisenä

en: Download normally
fi: Lataa tavalliseen tapaan

en: Download last
fi: Lataa viimeisenä

en: Do not download
fi: Älä lataa

en: Delete File(s)
fi: Poista tiedosto(t)

en: Move File
fi: Siirrä tiedosto

en: Collapse Folder Tree
fi: Supista kansiopuu

en: Expand Folder Tree
fi: Lavenna kansiopuu

en: File Tree
fi: Tiedostopuu

en: File List
fi: Tiedostoluettelo

en: Show Filter
fi: Näytä suodatin

en: You will lose all data in this file, are you sure you want to do this? | You will lose all data in these files, are you sure you want to do this?
fi[0]: Menetät tiedoston kaiken datan. Haluatko varmasti jatkaa?
fi[1]: Menetät näiden tiedostojen kaiken datan. Haluatko varmasti jatkaa?

en: Not enough data downloaded for opening the file.
    
    Enable sequential download mode for it to obtain necessary data with a higher priority?
fi: Tiedostoa ei ole ladattu riittävästi, jotta sen voisi avata.
    
    Otetaanko käyttöön peräkkäislataus, joka lataa vaaditun tiedon suuremmalla etusijaisuudella?

en: Info Widget
fi: Tietoliitännäinen

[ctx: @title:tab]
en: Status
fi: Tila

en: Displays status information about a torrent
fi: Näyttää torrentin tilatietoja

[ctx: @title:tab]
en: Files
fi: Tiedostot

en: Shows all the files in a torrent
fi: Näyttää torrentin kaikki tiedostot

en: Displays all the peers you are connected to for a torrent
fi: Näyttää torrentin kaikki käyttäjät, joihin olet yhteydessä

en: Displays all the chunks you are downloading, of a torrent
fi: Näyttää torrentin kaikki lohkot, joita olet lataamassa

en: Displays information about all the trackers of a torrent
fi: Näyttää tietoa torrentin kaikista seurantapalvelimista

en: Webseeds
fi: Web-jaot

en: Displays all the webseeds of a torrent
fi: Näyttää kaikki torrentin web-jaot

[ctx: @title:column]
en: Preview
fi: Esikatselu

[ctx: Percent of File Downloaded]
en: % Complete
fi:  % valmiina

[ctx: Download first]
en: First
fi: Ensimmäinen

[ctx: Download last]
en: Last
fi: Viimeinen

[ctx: Download Normal (not as first or last)]
en: Normal
fi: Tavallinen

[ctx: Preview available]
en: Available
fi: Saatavilla

[ctx: Preview pending]
en: Pending
fi: Odottaa

[ctx: No preview available]
en: No
fi: Ei

[ctx: Download normally(not as first or last)]
en: Normal
fi: Tavallinen

[ctx: preview available]
en: Available
fi: Saatavilla

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Tabs
fi: Välilehdet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showPeerView)
en: Whether or not to show the peers tab in the bottom of the window.
fi: Näytetäänkö Käyttäjät-välilehti ikkunan alalaidassa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showPeerView)
en: Show list of peers
fi: Näytä lista käyttäjistä

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showChunkView)
en: Whether or not to show the chunks tab in the bottom of the window.
fi: Näytetäänkö Lohkot-välilehti ikkunan alalaidassa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showChunkView)
en: Show list of chunks currently downloading
fi: Näytä parhaillaan ladattavien lohkojen luettelo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showTrackersView)
en: Whether or not to show the trackers tab in the bottom of the window.
fi: Näytetäänkö Seurantapalvelimet-välilehti ikkunan alalaidassa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showTrackersView)
en: Show list of trackers
fi: Näytä lista seurantapalvelimista

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showWebSeedsTab)
en: Whether or not to show the webseeds tab at the bottom of the window.
fi: Näytetäänkö Web-jaot-välilehti ikkunan alalaidassa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showWebSeedsTab)
en: Show list of webseeds
fi: Näytä web-jakojen luettelo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: File Priority Colors
fi: Tiedostojen prioriteettivärit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: First priority:
fi: Ensimmäinen prioriteetti:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_firstColor)
en: Color to use for first priority files.
fi: Ensimmäisen prioriteetin tiedostojen väri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Last priority:
fi: Viimeisin prioriteetti:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_lastColor)
en: Color to use for last priority files.
fi: Viimeisimmän prioriteetin tiedostojen väri

note: i18n: ectx: label, entry (showPeerView), group (general)
en: Show peer view tab in main window
fi: Näytä käyttäjät-välilehti pääikkunassa

note: i18n: ectx: label, entry (showChunkView), group (general)
en: Show chunk download view tab in main window
fi: Näytä osat-välilehti pääikkunassa

note: i18n: ectx: label, entry (showTrackersView), group (general)
en: Show trackers view tab in main window
fi: Näytä palvelimet-välilehti pääikkunassa

en: Kick Peer
fi: Katkaise yhteys käyttäjään

en: Ban Peer
fi: Torju käyttäjä

[ctx: Choked]
en: Yes
fi: Kyllä

[ctx: Not choked]
en: No
fi: Ei

[ctx: Snubbed]
en: Yes
fi: Kyllä

[ctx: Not snubbed]
en: No
fi: Ei

[ctx: Interested]
en: Yes
fi: Kyllä

[ctx: Not Interested]
en: No
fi: Ei

[ctx: Interesting]
en: Yes
fi: Kyllä

[ctx: Not Interesting]
en: No
fi: Ei

en: Address
fi: Osoite

en: Country
fi: Maa

en: Client
fi: Asiakasohjelma

en: Choked
fi: Kuristettu

en: Snubbed
fi: Tukahtunut

en: Availability
fi: Saatavuus

en: Score
fi: Pisteet

en: Upload Slot
fi: Lähetetään

en: Requests
fi: Pyynnöt

en: Interested
fi: Kiinnostunut

en: Interesting
fi: Kiinnostava

en: IP address of the peer
fi: Käyttäjän IP-osoite

en: Country the peer is in
fi: Käyttäjän sijaintimaa

en: Which client the peer is using
fi: Käyttäjä käyttämä asiakasohjelma

en: Download speed
fi: Latausnopeus

en: Upload speed
fi: Lähetysnopeus

en: Whether or not the peer has choked us - when we are choked the peer will not send us any data
fi: Onko käyttäjä tukahduttanut latauksesi (tukahduksissa et saa tältä käyttäjältä dataa)

en: Snubbed means the peer has not sent us any data in the last 2 minutes
fi: ”Tukahtunut” tarkoittaa, ettei tältä käyttäjältä ole vastaanotettu dataa viimeiseen kahteen minuuttiin

en: How much data the peer has of the torrent
fi: Paljonko dataa käyttäjällä torrentista on

en: Whether or not the peer has DHT enabled
fi: Käyttääkö käyttäjä DHT:tä

en: The score of the peer, KTorrent uses this to determine who to upload to
fi: Käyttäjän pisteytys: KTorrent käyttää tätä päättelemään, kenelle lähetetään

en: Only peers which have an upload slot will get data from us
fi: Väin käyttäjät, jotka myös lähettävät, saavat dataa sinulta

en: The number of download and upload requests
fi: Lataus- ja lähetyspyyntöjen määrä

en: How much data we have downloaded from this peer
fi: Paljonko dataa on ladattu tältä käyttäjältä

en: How much data we have uploaded to this peer
fi: Paljonko dataa on lähetetty tälle käyttäjälle

en: Whether the peer is interested in downloading data from us
fi: Onko käyttäjä kiinnostunut lataamaan meiltä dataa

en: Whether we are interested in downloading from this peer
fi: Halutaanko ladata tältä käyttäjältä

en: Private
fi: Yksityinen

en: Public
fi: Julkinen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hdr_info)
en: Info
fi: Tiedot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Average down speed:
fi: Keskim. latausnopeus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Type:
fi: Tyyppi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Average up speed:
fi: Keskim. lähetysnopeus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Info hash:
fi: Tietotiiviste:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Downloaded chunks:
fi: Ladatut osat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Available chunks:
fi: Saatavilla olevat osat:

[ctx: Noun, as in "file sharing"]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hdr_sharing)
en: Sharing
fi: Jakaminen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Share ratio:
fi: Jakosuhde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_ratio_limit)
en: Ratio limit:
fi: Jakosuhderajoitus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_time_limit)
en: Time limit:
fi: Aikarajoitus:

en: URL
fi: Verkko-osoite

en: Times Downloaded
fi: Latauskerrat

en: Next Update
fi: Seuraava päivitys

en: Copy Tracker URL
fi: Kopioi seurantapalvelimen verkko-osoite

en: Copy Tracker status
fi: Kopioi seurantapalvelimen tila

en: Several URL's could not be added because they are malformed:
fi: Joitakin osoitteita ei voitu lisätä, koska ne olivat vääränmuotoisia:

en: There already is a tracker named <b>%1</b>.
fi: Seurantapalvelin nimeltä <b>%1</b> on jo olemassa.

en: The following duplicate trackers were not added:
fi: Seuraavat seurantapalvelimet ovat jo olemassa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_tracker)
en: Remove Tracker
fi: Poista seurantapalvelin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_change_tracker)
en: Changes the current active tracker for private torrents.
fi: Vaihtaa yksityisen torrentin aktiivisen seurantapalvelimen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_change_tracker)
en: Switch Tracker
fi: Vaihda seurantapalvelinta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_scrape)
en: Update Trackers
fi: Päivitä seurantapalvelimet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_restore_defaults)
en: Restore Defaults
fi: Palauta oletukset

en: Speed
fi: Nopeus

en: Cannot add the webseed %1, it is already part of the list of webseeds.
fi: Web-jakoa %1 ei voitu lisätä, koska se on jo osa web-jakojen luetteloa.

en: Cannot remove webseed %1, it is part of the torrent.
fi: Web-jakoa %1 ei voitu poistaa, koska se on osa torrentia.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_webseed)
en: <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Webseed to add to the torrent.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Note: </span>Only http webseeds are supported.</p>
fi: <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Torrentiin lisättävä web-jako.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">HUOM:</span> Vain HTTP-web-jaot ovat tuettuja.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: Add Webseed
fi: Lisää web-jako

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove Webseed
fi: Poista web-jako

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_enable_all)
en: Enable All
fi: Ota kaikki käyttöön

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_disable_all)
en: Disable All
fi: Poista kaikki käytöstä

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ConvertDialog)
en: Converting...
fi: Muunnetaan…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Converting block list to KTorrent format. This might take some time.
fi: Muunnetaan lohkoluetteloa KTorrent-muotoon: tämä voi kestää jonkin aikaa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_cancel)
en: C&ancel
fi: &Peru

en: Loading txt file...
fi: Ladataan txt-tiedostoa…

en: There are no IP addresses to convert in %1
fi: Kohteessa %1 ei ole muunnettavia IP-osoitteita

en: Automatic update of IP filter failed: %1
fi: IP-suodattimen automaattinen päivitys epäonnistui: %1

en: 7z files are not supported
fi: 7z-tiedostoja ei tueta

en: Cannot determine file type of <b>%1</b>
fi: Tiedoston <b>%1</b> tyyppiä ei voitu määrittää

en: Cannot open zip file %1.
fi: Zip-tiedostoa %1 ei voitu avata.

en: Automatic update of IP filter failed: cannot open zip file %1
fi: IP-suodattimen automaattinen päivitys epäonnistui: ei voitu avata zip-tiedostoa %1

en: Cannot find blocklist in zip file %1.
fi: Zip-tiedostosta %1 ei löydy sulkulistaa.

en: Automatic update of IP filter failed: cannot find blocklist in zip file %1
fi: IP-suodattimen automaattinen päivitys epäonnistui: zip-tiedostosta %1 ei löydy sulkulistaa

en:  day |  days
fi[0]:  päivän välein
fi[1]:  päivän välein

en: Status: Loaded and running.
fi: Tila: Ladattu ja käynnissä.

en: Status: Not loaded.
fi: Tila: Ei ladattu.

en: Status: Downloading and converting new block list...
fi: Tila: Ladataan ja muunnetaan uutta estoluetteloa…

en: No update done yet.
fi: Ei ole vielä päivitetty.

en: %1 (Last update attempt failed.)
fi: %1 (Edellinen päivitysyritys epäonnistui.)

en: Never
fi: Ei koskaan

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, IPBlockingPrefPage)
en: IPBlocking Preferences
fi: IP-suodattimen asetukset

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: PeerGuardian Filter File
fi: PeerGuardian-suodatintiedosto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useLevel1)
en: Enable this if you want the IP filter plugin to work.
fi: Ota tämä käyttöön, jos haluat käyttää IP-suodatinliitännäistä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useLevel1)
en: Use PeerGuardian filter
fi: Käytä PeerGuardian-suodatinta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: IP filter file:
fi: IP-suodatintiedosto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_filterURL)
en: Filter file to use, this can be a local file or a remote file.
fi: Käytettävä suodatintiedosto: voi olla paikallinen tai etätiedosto.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_download)
en: Download and convert the IP filter file.
fi: Lataa ja muunna IP-suodatintiedosto.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_download)
en: Dow&nload/Convert
fi: Lataa/&Muunna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Download PeerGuardian filter from bluetack.co.uk or iblocklist.org.
    NOTE: archive files like zip and tar.gz or tar.bz2 are supported.
fi: Lataa PeerGuardianin suodatin osoitteesta bluetack.co.uk tai iblocklist.org.
    HUOM: zip-, tar.gz- ja tar-bz2-paketteja tuetaan.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_auto_update_group_box)
en: Automatic Update
fi: Automaattipäivitys

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_autoUpdate)
en: Enable this if you want to automatically update the filter file.
fi: Ota tämä käyttöön, jos haluat suodatintiedoston päivittyvän automaattisesti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_autoUpdate)
en: Update file every:
fi: Päivitä tiedosto:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, kcfg_autoUpdateInterval)
en: Update interval in days.
fi: Päivitysväli päivinä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Last updated:
fi: Viimeksi päivitetty:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Next update:
fi: Seuraava päivitys:

note: i18n: ectx: label, entry (filterURL), group (general)
en: Level1 filter url
fi: Level1 -suodattimen osoite

note: i18n: ectx: label, entry (useLevel1), group (general)
en: Use level1 filter?
fi: Käytä Level1-suodatinta?

note: i18n: ectx: label, entry (useRichText), group (general)
en: Use rich log text
fi: Käytä muotoiltua tekstiä

en: System
fi: Järjestelmä

en: Log Level
fi: Lokitaso

en: Debug
fi: Virheenpaikannus

en: Notice
fi: Ilmoitukset

en: Important
fi: Tärkeä

en: All
fi: Kaikki

en: None
fi: Ei mitään

en: Log Viewer
fi: Lokikatselin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, m_logging_flags)
en: Double click on the log level to alter it. The possible levels are :
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">All: </span>All messages are shown</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Important: </span>Only important messages are shown</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Notice: </span>Only notice and important messages are shown</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Debug: </span>Debug, notice and important messages are shown</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">None:</span> No messages are shown</p>
fi: Muuta lokin tasoa kaksoisnapauttamalla. Tasot ovat:
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Kaikki: </span>Näytetään kaikki viestit</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Tärkeät: </span>Näytetään vain tärkeät viestit</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Huomautukset: </span>Näytetään vain huomautukset ja tärkeät viestit</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Virheenpaikannus: </span>Näytetään virheenpaikannusviestit, huomautukset ja tärkeät viestit</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Ei mitään:</span> Mitään viestejä ei näytetä.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useRichText)
en: Whether or not to use rich text or just plain text, for the logging output shown in the logviewer.
fi: Käytetään lokikatselimen lokinäkymässä muotoiltua vai puhdasta tekstiä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useRichText)
en: Use rich text for logging output
fi: Käytä lokitulosteessa &muotoiltua tekstiä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Log widget position:
fi: Lokin sijainti:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ScanForLostFilesWidgetPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_logWidgetPosition)
en: Separate activity
fi: Erillinen näkymä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ScanForLostFilesWidgetPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_logWidgetPosition)
en: Dockable widget
fi: Telakoituva

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ScanForLostFilesWidgetPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_logWidgetPosition)
en: Torrent activity
fi: Torrentit-näkymä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Maximum number of visible lines:
fi: Näkyvien rivien enimmäismäärä:

en: Log
fi: Loki

en: View the logging output generated by KTorrent
fi: Katsele KTorrentin tuottamaa lokitulostetta

en: Suspend Output
fi: Keskeytä tuloste

en: <font color="#FF0000">Logging output suspended</font>
fi: <font color="#FF0000">Lokituloste keskeytetty</font>

en: <font color="#00FF00">Logging output resumed</font>
fi: <font color="#00FF00">Lokitulostetta jatkettu</font>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_torrenttracker) i18n: ectx: label, entry (torrenttracker), group (general)
en: Grabs a tracker from the torrent file
fi: Poimii seurantapalvelimen torrent-tiedostosta

note: i18n: ectx: label, entry (customtracker), group (general)
en: Toggles if a custom tracker is used
fi: Käytetäänkö mukautettua seurantapalvelinta

note: i18n: ectx: label, entry (tr), group (general)
en: The default tracker
fi: Oletusseurantapalvelin

note: i18n: ectx: label, entry (dn), group (general)
en: Show dn
fi: Näytä dn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_popup) i18n: ectx: label, entry (popup), group (general)
en: Show popup
fi: Näytä ponnahdusikkuna

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_onlypublic) i18n: ectx: label, entry (onlypublic), group (general)
en: Only enable on public torrents
fi: Salli vain julkiset torrentit

en: Copy Magnet URI
fi: Kopioi Magnet-osoite

en: Magnet link copied to clipboard
fi: Magnet-linkki kopioitu leikepöydälle

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_x2)
en: Magnet Generator
fi: Magnet-generoija

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MagnetGeneratorPrefWidget)
en: Magnet Generator Preferences
fi: Magnet-generoijan asetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_torrenttracker)
en: Add a tracker from the torrent file
fi: Lisää seurantapalvelin torrent-tiedostoon

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_customtracker)
en: Define what tracker to add
fi: Määritä, mitkä seurantapalvelimet lisätään

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_customtracker)
en: Add a custom tracker URL
fi: Lisää oma seurantapalvelinosoite

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_tr)
en: The tracker URL that will be a part of the magnet link
fi: Magnet-linkin osaksi tuleva seurantapalvelinosoite

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_dn)
en: Add the torrent name in the URI
fi: Lisää torrentin nimi URI:hin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_dn)
en: Add name
fi: Lisää nimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_onlypublic)
en: Disable the menu item for private torrents
fi: Poista käytöstä yksityistorrentien valikkokohta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_popup)
en: Give feedback in form of a popup
fi: Näyttää palautetta ponnahdusikkunassa

note: i18n: ectx: Menu (MediaPlayerMenu)
en: Media Player Menu
fi: Mediasoittimen valikko

en: Ready to play
fi: Valmis toistamaan

en: Playing: <b>%1</b>
fi: Toistetaan: <b>%1</b>

en: <b>%2</b> - <b>%1</b> (Album: <b>%3</b>)
fi: <b>%2</b> - <b>%1</b> (Albumi: <b>%3</b>)

en: Available
fi: Saatavilla

en: Pending
fi: Jonossa

en: <b>%1</b><br/>Preview: %2<br/>Downloaded: %3 %
fi: <b>%1</b><br/>Esikatselu: %2<br/>Ladattu: %3 %

en: Media Player
fi: Mediasoitin

en: Play
fi: Toista

en: Pause
fi: Keskeytä

en: Stop
fi: Pysäytä

en: Previous
fi: Edellinen

en: Next
fi: Seuraava

en: Show Video
fi: Näytä video

en: Add Media
fi: Lisää media

en: Clear Playlist
fi: Tyhjennä soittolista

en: Toggle Fullscreen
fi: Koko näytön tila

en: Movie player
fi: Elokuvasoitin

en: Show incomplete files
fi: Näytä keskeneräiset tiedostot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_refresh)
en: Refresh
fi: Päivitä

en: Refresh media files
fi: Päivitä mediatiedostot

en: Search media files
fi: Etsi mediatiedostoista

en: Title
fi: Nimi

en: Artist
fi: Artisti

en: Album
fi: Albumi

en: Length
fi: Kesto

en: Year
fi: Vuosi

en: Random play order
fi: Satunnainen toistojärjestys

en: KTorrent is playing a video.
fi: KTorrent toistaa videota.

note: i18n: ectx: label, entry (openSilently), group (general)
en: Whether to open torrent silently or not.
fi: Avataanko torrent hiljaisesti.

note: i18n: ectx: label, entry (actionDelete), group (general)
en: Delete action checked.
fi: Poista-toiminto valittu.

note: i18n: ectx: label, entry (actionMove), group (general)
en: Move action checked.
fi: Siirrä-toiminto valittu.

note: i18n: ectx: label, entry (recursive), group (general)
en: Scan directories recursively.
fi: Etsi myös alikansioista.

[ctx: folder name part]
en: loaded
fi: ladattu

[ctx: plugin name]
en: Scan Folder
fi: Etsi kansiosta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Folders to scan for torrents:
fi: Kansiot, joista torrenteja etsitään:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, m_folders)
en: List of folders which will be scanned for torrents by this plugin.
fi: Kansiot, joista tämä liitännäinen etsii torrenteja.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_add)
en: Add a new folder to be scanned.
fi: Lisää tarkkailtavien kansioiden luetteloon uuden kansion.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: Add Folder
fi: Lisää kansio

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove a folder from the list.
fi: Poistaa kansion luettelosta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove Folder
fi: Poista kansio

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_openSilently) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbShowAllFiles)
en: Open the torrents without asking any questions.
fi: Avaa torrentit kysymättä mitään.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_recursive)
en: Scan the folder recursively for torrents. <br/><br/>
    Note: This will not be done for any folder named loaded.
fi: Etsi torrenteja kansiosta rekursiivisesti. <br/><br/>
    Huomio: näin ei tehdä kansioille, joiden nimi on ladattu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_recursive)
en: Scan subfolders
fi: Etsi alikansioista

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_actionDelete)
en: When a torrent file has been found and loaded, delete it.<br/><br/>
    Warning: you will permanently lose this file.
fi: Poista torrent-tiedosto, kun se on löydetty ja ladattu.<br/><br/>
    Varoitus: tämä tiedosto menetetään lopullisesti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_actionDelete)
en: Remove torrent file after loading
fi: Poista torrent-tiedosto lataamisen valmistuttua

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_actionMove)
en: When a torrent file is loaded, move it to a subdirectory named loaded. If the folder does not exist, it will be created.
fi: Kun torrent-tiedosto on ladattu, siirrä se loaded-nimiseen alikansioon. Ellei alikansiota ole olemassa, se luodaan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_actionMove)
en: Move torrent file to loaded directory
fi: Siirrä torrent loaded-nimiseen kansioon

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_addToGroup)
en: Add torrents opened with this plugin to a group.
fi: Lisää tämän liitännäisen avaamat torrentit ryhmään.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_group)
en: Group to add torrents to.
fi: Ryhmä, johon torrentit lisätään.

[ctx: plugin name]
en: Scan for lost files
fi: Etsi kadonneita tiedostoja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Widget position:
fi: Alkion sijainti:

en: Scan for lost files
fi: Etsi kadonneita tiedostoja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnScanFolder)
en: Scan
fi: Etsi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select folder:
fi: Valitse kansio:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowAllFiles)
en: Show all files
fi: Näytä kaikki tiedostot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowAllFiles)
en: Open file
fi: Avaa tiedosto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowAllFiles)
en: Delete on disk
fi: Poista levyltä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowAllFiles)
en: Copy to clipboard
fi: Kopioi leikepöydälle

note: i18n: ectx: ToolBar (SearchToolBar)
en: Search Toolbar
fi: Hakutyökalurivi

note: i18n: ectx: label, entry (searchEngine), group (general)
en: Current search engine
fi: Nykyinen hakukone:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useProxySettings) i18n: ectx: label, entry (useProxySettings), group (general)
en: Use proxy settings for search
fi: Käytä hakuun välityspalvelinasetuksia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_useDefaultBrowser) i18n: ectx: label, entry (useDefaultBrowser), group (general)
en: Use default browser
fi: Oletusselain

note: i18n: ectx: label, entry (useCustomBrowser), group (general)
en: Use custom browser
fi: Valitse selain itse

note: i18n: ectx: label, entry (customBrowser), group (general)
en: Custom browser executable path
fi: Haluamasi selaimen polku

[ctx: plugin name]
en: Search
fi: Etsi

en: Search for %1
fi: Etsi: %1

en: Failed to parse %1
fi: Jäsennys epäonnistui: %1

en: URL: <b>%1</b>
fi: Osoite: <b>%1</b>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SearchPref)
en: Search Preferences
fi: Etsinnän asetukset

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_clear_history)
en: Clear the search history combo boxes.
fi: Tyhjennä hakuhistorian yhdistelmäkentät.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_clear_history)
en: Clear Search History
fi: Tyhjennä hakuh&istoria

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_reset_default_action)
en: Reset the default action taken when a torrent is downloaded.
fi: Nollaa torrentin lataamisen oletustoiminto.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_reset_default_action)
en: Reset Default Torrent Action
fi: Nollaa torrentin oletustoiminto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_restorePreviousSession)
en: Restore all the active searches of the last session
fi: Palauta kaikki edellisen istunnon haut.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_restorePreviousSession)
en: Restore previous searches
fi: Palauta edelliset haut

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_openInExternal)
en: Whether or not to open searches in an external browser.
fi: Avataanko hakutulokset ulkoisessa selaimessa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openInExternal)
en: Open searches in external browser
fi: Avaa hakutulokset ulkoisessa selaimessa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useProxySettings)
en: Whether or not to use the HTTP proxy settings for search.
fi: Käytetäänkö hakuun HTTP-välityspalvelinasetuksia.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_useDefaultBrowser)
en: Use the default browser configured in the system settings.
fi: Käytä järjestelmäasetuksissa määritettyä oletusselainta.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_useCustomBrowser)
en: Use a custom browser.
fi: Käytä itse valitsemaasi selainta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_useCustomBrowser)
en: Custom browser path:
fi: Mukautettu selainpolku:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_customBrowser)
en: Path of the custom browser.
fi: Haluamasi selaimen polku.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox8)
en: Search Engines
fi: Hakukoneet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_add)
en: Add a new search engine.
fi: Lisää uusi hakukone.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove all selected search engines.
fi: Poistaa kaikki valitut hakukoneet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: &Remove
fi: &Poista

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_remove_all)
en: Remove all search engines.
fi: Poistaa kaikki hakukoneet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_all)
en: R&emove All
fi: Poista &kaikki

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_add_default)
en: Add all default search engines.
fi: Lisää kaikki oletushakukoneet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_default)
en: Add Defau&lt
fi: Lisää &oletukset

en: Add a Search Engine
fi: Lisää hakukone

en: Enter the hostname of the search engine (for example www.google.com):
fi: Anna hakukoneen verkkonimi (esim. www.google.com):

en: Opensearch is not supported by %1, you will need to enter the search URL manually. The URL should contain {searchTerms}, ktorrent will replace this by the thing you are searching for.
fi: %1 ei tue Opensearchiä: sinun on kirjoitettava hakuosoite itse. Osoitteessa tulee olla jono ”{searchTerms}”, jonka KTorrent korvaa hakusanoillasi.

en: The URL %1 does not contain {searchTerms}.
fi: {searchTerms} ei esiinny osoitteessa %1.

en: Search Text
fi: Etsi tekstiä

en: Search Engine
fi: Hakukone

en: Search Engine Label
fi: Hakukoneen selite

en:  Engine:
fi:  Hakukone:

en: Downloading:<br/><b>%1</b>
fi: Ladataan:<br/><b>%1</b>

en: Do you want to download or save the torrent?
fi: Haluatko ladata vai tallentaa torrentin?

en: Download Torrent
fi: Lataa torrent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_download)
en: Download
fi: Lataa

en: Home
fi: Koti

[ctx: KDE 4 tag line, see http://kde.org/img/kde40.png]
en: Be free.
fi: Ole vapaa.

en: Search the web for torrents.
fi: Etsi torrenteja verkosta.

en: Save %1 to
fi: Tallenna %1 kohteeseen

note: i18n: ectx: Menu (shutdown)
en: Shutdown
fi: Sammuta

note: i18n: ectx: ToolBar (ShutdownToolBar)
en: Shutdown Toolbar
fi: Sammutustyökalurivi

[ctx: @title:window]
en: Configure Shutdown
fi: Sammutuksen asetukset

en: Lock
fi: Lukitse

en: Sleep (suspend to RAM)
fi: Valmiustila

en: Hibernate (suspend to disk)
fi: Lepotila

en: When all torrents finish downloading
fi: kaikkien torrentien lataus on valmis

en: When all torrents finish seeding
fi: kaikkien torrentien jakaminen on valmis

en: When the events below happen
fi: kaikki alla oleva tapahtuu

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ShutdownDlg)
en: Shutdown Settings
fi: Sammutuksen asetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Execute action when:
fi: kun:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_all_rules_must_be_hit)
en: When enabled, execute the action when all events have happened. When not enabled, execute when any of the above events have happened.
fi: Kun käytössä, toiminto suoritetaan kun kaikki tapahtumat ovat tapahtuneet. Muutoin se suoritetaan kun mikä tahansa niistä on tapahtunut.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_all_rules_must_be_hit)
en: All events must have happened
fi: Kaikkien tapahtumien on täytynyt tapahtua

en: Shutdown Enabled
fi: Sammutus käytössä

en: Configure Shutdown
fi: Sammutuksen asetukset

en: Automatic shutdown not active
fi: Automaattinen sammutus ei päällä

en:  when all of the following events have occurred:<br/><br/>
fi:  kun kaikki seuraavista on tapahtunut:<br/><br/>

en:  when one of the following events occur:<br/><br/>
fi:  kun yksi seuraavista tapahtuu:<br/><br/>

en: <b>All torrents</b> finish downloading
fi: <b>Kaikkien torrentien</b> lataus on valmis

en: <b>All torrents</b> finish seeding
fi: <b>Kaikkien torrentien</b> jakaminen on valmis

en: <b>%1</b> finishes downloading
fi: <b>%1</b> lataus valmistuu

en: <b>%1</b> finishes seeding
fi: <b>%1</b> jakaminen valmistuu

en: Downloading finishes
fi: Lataus valmistuu

en: Seeding finishes
fi: Jakaminen valmistuu

en: Event
fi: Tapahtuma

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConnsWgt)
en: Connections
fi: Yhteydet

[ctx: Chart name]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ConnsGbw) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Connections
fi: Yhteydet

en: Nodes
fi: Solmuja

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Leechers connected
fi: Yhdistettyjä lataajia

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Leechers in swarms
fi: Lataajia parvissa

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en: Seeds connected
fi: Yhdistettyjä jakoja

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: Seeds in swarms
fi: Jakoja parvissa

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Average leechers connected per torrent
fi: Yhdistettyjä lataajia keskimäärin torrentia kohden

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: Average seeds connected per torrent
fi: Yhdistettyjä jakoja keskimäärin torrentia kohden

[ctx: Name of a line on chart]
en: Average leechers connected per running torrent
fi: Yhdistettyjä lataajia keskimäärin käynnissä olevaa torrentia kohden

[ctx: Name of a line on chart]
en: Average seeds connected per running torrent
fi: Yhdistettyjä jakoja keskimäärin käynnissä olevaa torrentia kohden

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_31)
en: Nodes
fi: Solmuja

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_32)
en: Tasks
fi: Tehtäviä

[ctx: Chart name]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, DlSpdGbw) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Download
fi: Lataus

[ctx: Name of a line on download chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Current speed
fi: Nykyinen nopeus

[ctx: Name of a line on download chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Average
fi: Keskinopeus

[ctx: Name of a line on download chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Limit
fi: Rajoitus

[ctx: Chart name]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, PeersSpdGbw) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Peers
fi: Käyttäjät

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Average from leechers
fi: Keskimäärin lataajilta

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Average to leechers
fi: Keskimäärin lataajille

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Average from seeds
fi: Keskimäärin jaoista

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: From leechers
fi: Lataajilta

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: From seeds
fi: Jaoista

[ctx: Chart name]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, UlSpdGbw) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Upload
fi: Lähetys

[ctx: Name of a line on upload chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Current speed
fi: Nykyinen nopeus

[ctx: Name of a line on upload chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Average
fi: Keskinopeus

[ctx: Name of a line on upload chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Limit
fi: Rajoitus

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: Avg. leechers connected per running torr.
fi: Yhdistettyjä lataajia keskimäärin käynnissä olevaa torrentia kohden

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: Avg. seeds connected per running torrent
fi: Yhdistettyjä jakoja keskimäärin käynnissä olevaa torrentia kohden

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Display
fi: Näkymä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AntiAliasing)
en: Use anti-aliasing
fi: Antialiasoi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DrawBgdGrid)
en: Draw background grid
fi: Piirrä taustaruudukko

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Widget type:
fi: Alkion tyyppi:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_WidgetType)
en: Native
fi: Sisäinen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_33)
en: (plugin reload is needed after change)
fi: (muutosten jälkeen liitännäinen on ladattava uudelleen)

[ctx: @title:window]
en: Display
fi: Näkymä

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: <h1 align='center' style='font-size: large; text-decoration: underline'>Legend:</h1><ul type='square'>
fi: <h1 align='center' style='font-size: large; text-decoration: underline'>Merkinnät:</h1><ul type='square'>

[ctx: @action:inmenu]
en: Save as image…
fi: Tallenna kuvana…

[ctx: @action:inmenu Recalculate the 0Y axis and then redraw the chart]
en: Rescale
fi: Päivitä mittakaava

[ctx: @action:inmenu]
en: Reset
fi: Alusta

en: Select path to save image…
fi: Valitse sijainti, johon kuva tallennetaan…

en: Image files
fi: Kuvatiedostot

note: i18n: ectx: label, entry (UpdateEveryGuiUpdates), group (general)
en: Update charts every n gui updates
fi: Päivitä kaavio joka n:s käyttöliittymän päivitys

note: i18n: ectx: label, entry (DataGatherIval), group (general)
en: Interval in milliseconds between data gathering
fi: Tiedonkeruuväli (millisekunteina)

note: i18n: ectx: label, entry (MaxMode), group (general)
en: Method of determining maximum value of the scale
fi: Asteikon enimmäisarvon arviointitapa

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSeedsInSwarms), group (general)
en: Whether to show seeds in swarms
fi: Näytetäänkö parvissa olevat jaot

note: i18n: ectx: label, entry (ShowLeechersInSwarms), group (general)
en: Whether to show leachers in swarms
fi: Näytetäänkö parvissa olevat lataajat

note: i18n: ectx: label, entry (DlSpdSamples), group (general)
en: Samples to show on download chart
fi: Latauskaavion näytteiden määrä

note: i18n: ectx: label, entry (PeersSpdSamples), group (general)
en: Samples to show on peers chart
fi: Käyttäjäkaavion näytteiden määrä

note: i18n: ectx: label, entry (UlSpdSamples), group (general)
en: Samples to show on upload chart
fi: Lähetyskaavion näytteiden määrä

note: i18n: ectx: label, entry (ConnsSamples), group (general)
en: Samples to show on connections chart
fi: Yhteyskaavion näytteiden määrä

note: i18n: ectx: label, entry (DhtSpdSamples), group (general)
en: Samples to show on DHT chart
fi: DHT-kaavion näytteiden määrä

note: i18n: ectx: label, entry (DlSpdColor), group (general)
en: Color of the speed on dl chart
fi: Latauskaavion nopeuskäyrän väri

note: i18n: ectx: label, entry (DlAvgColor), group (general)
en: Color of the average on dl chart
fi: Latauskaavion käyrän ”Keskinopeus” väri

note: i18n: ectx: label, entry (DlLimitColor), group (general)
en: Color of the limit on dl chart
fi: Latauskaavion käyrän ”Rajoitus” väri

note: i18n: ectx: label, entry (PrAvgFromLColor), group (general)
en: Color of the avg from leecher on peers chart
fi: Käyttäjäkaavion käyrän ”Keskimäärin lataajilta” väri

note: i18n: ectx: label, entry (PrAvgToLColor), group (general)
en: Color of the avg to leecher on peers chart
fi: Käyttäjäkaavion käyrän ”Keskimäärin lataajille” väri

note: i18n: ectx: label, entry (PrAvgFromSColor), group (general)
en: Color of the avg from seeds on peers chart
fi: Käyttäjäkaavion käyrän ”Keskimäärin jaoista” väri

note: i18n: ectx: label, entry (PrFromLColor), group (general)
en: Color of the leechers on peers chart
fi: Käyttäjäkaavion käyrän ”Lataajilta” väri

note: i18n: ectx: label, entry (PrFromSColor), group (general)
en: Color of the seeds on peers chart
fi: Käyttäjäkaavion käyrän ”Jaoista” väri

note: i18n: ectx: label, entry (UlSpdColor), group (general)
en: Color of the speed on upload chart
fi: Lähetyskaavion nopeuskäyrän väri

note: i18n: ectx: label, entry (UlAvgColor), group (general)
en: Color of the avg on upload chart
fi: Lähetyskaavion käyrän ”Keskinopeus” väri

note: i18n: ectx: label, entry (UlLimitColor), group (general)
en: Color of the limit on upload chart
fi: Lähetyskaavion käyrän ”Rajoitus” väri

note: i18n: ectx: label, entry (CnLConnColor), group (general)
en: Color of the connected leechers on connections chart
fi: Yhteyskaavion käyrän ”Yhdistettyjä lataajia” väri

note: i18n: ectx: label, entry (CnLSwarmsColor), group (general)
en: Color of the leechers in swarms on connections chart
fi: Yhteyskaavion käyrän ”Lataajia parvissa” väri

note: i18n: ectx: label, entry (CnSConnColor), group (general)
en: Color of the connected seeds on connections chart
fi: Yhteyskaavion käyrän ”Yhdistettyjä jakoja” väri

note: i18n: ectx: label, entry (CnSSwarmsColor), group (general)
en: Color of the seeds in swarms on connections chart
fi: Yhteyskaavion käyrän ”Jakoja parvissa” väri

note: i18n: ectx: label, entry (CnAvgLConnPerTorrColor), group (general)
en: Color of the avg connected leecher per torrent on connections chart
fi: Yhteyskaavion käyrän ”Yhdistettyjä lataajia keskimäärin torrentia kohden” väri

note: i18n: ectx: label, entry (CnAvgSConnPerTorrColor), group (general)
en: Color of the avg connected seeds per torrent on connections chart
fi: Yhteyskaavion käyrän ”Yhdistettyjä jakoja keskimäärin torrentia kohden” väri

note: i18n: ectx: label, entry (CnAvgLConnPerRunTorrColor), group (general)
en: Color of the avg connected leechers per running torrent on connections chart
fi: Yhteyskaavion käyrän ”Yhdistettyjä lataajia keskimäärin käynnissä olevaa torrentia kohden” väri

note: i18n: ectx: label, entry (CnAvgSConnPerRunTorrColor), group (general)
en: Color of the avg connected seeds per running torrent on connections chart
fi: Yhteyskaavion käyrän ”Yhdistettyjä jakoja keskimäärin käynnissä olevaa torrentia kohden” väri

note: i18n: ectx: label, entry (DhtNodesColor), group (general)
en: Color of the nodes on DHT chart
fi: DHT-kaavion käyrän ”Solmut” väri

note: i18n: ectx: label, entry (DhtTasksColor), group (general)
en: Color of the tasks on DHT chart
fi: DHT-kaavion käyrän ”Tehtävät” väri

note: i18n: ectx: label, entry (AntiAliasing), group (general)
en: Use anti aliasing on charts?
fi: Antialiasoidaanko kaaviot?

note: i18n: ectx: label, entry (DrawBgdGrid), group (general)
en: Draw ugly grey background grid?
fi: Piirretäänkö ruma harmaa taustaruudukko?

note: i18n: ectx: label, entry (WidgetType), group (general)
en: Type of widget used for chart drawing
fi: Kaavionpiirtoon käytetyn käyttöliittymäalkion tyyppi

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, UpdateGbw)
en: Update
fi: Päivitys

[ctx: Continues with: [number field] GUI updates]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Update charts every
fi: Päivitä kaaviot

[ctx: Continuation of: Update charts every [number field]]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: GUI updates
fi: käyttöliittymän päivityksen välein

[ctx: Continues with: [number field] milliseconds]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Gather data every
fi: Kerää dataa

[ctx: Continuation of: Gather data every [number field]]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: milliseconds
fi: millisekunnin välein

note: i18n: The maximums of 0X axes on charts i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Measurements counts
fi: Näkyvien mittauspisteiden lukumäärä (aika-akselin leveys)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MaxModeGbw)
en: Maximum
fi: Enimmäisarvo

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: The way the maximum of 0Y axis is calculated i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Maximum speed scale mode:
fi: Nopeusasteikon enimmäisarvo:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaxMode)
en: Maximum ever achieved
fi: Suurin nopeus ikinä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaxMode)
en: Maximum visible on chart
fi: Suurin kaaviossa näkyvä nopeus

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Peers connections
fi: Käyttäjäyhteydet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSeedsInSwarms)
en: Show seeds in swarms
fi: Näytä parvissa olevat jaot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowLeechersInSwarms)
en: Show leechers in swarms
fi: Näytä parvissa olevat lataajat

[ctx: @title:window]
en: Statistics
fi: Tilastot

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SpdWgt)
en: Speed
fi: Nopeus

[ctx: Name of a line on download chart]
en: Average speed
fi: Keskinopeus

[ctx: Name of a line on upload chart]
en: Average speed
fi: Keskinopeus

[ctx: Name of a line on download chart]
en: Speed limit
fi: Nopeusrajoitus

[ctx: Name of a line on upload chart]
en: Speed limit
fi: Nopeusrajoitus

en: Speed charts
fi: Nopeuskaaviot

en: Displays charts about download and upload speed
fi: Näyttää kaavioita lataus- ja lähetysnopeuksista

en: Connections charts
fi: Yhteyskaaviot

en: Displays charts about connections
fi: Näyttää kaavioita yhteyksistä

en: %2
    1 active filter | %2
    %1 active filters
fi[0]: %2
    1 aktiivinen suodatin
fi[1]: %2
    %1 aktiivista suodatinta

en: <b>%1</b><br/><br/>Download failed: <b>%2</b>
fi: <b>%1</b><br/><br/>Lataus epäonnistui: <b>%2</b>

en:     <html>    <body style="color:%4">    <div style="border-style:solid; border-width:1px; border-color:%4; margin:5px; padding:5px">    <b>Title:</b> %1<br/>    <b>Date:</b> %2<br/>    </div>    <p>%3</p>    </body>    </html>
fi:     <html>    <body style="color:%4">    <div style="border-style:solid; border-width:1px; border-color:%4; margin:5px; padding:5px">    <b>Nimi:</b> %1<br/>    <b>Päivä:</b> %2<br/>    </div>    <p>%3</p>    </body>    </html>

en: Authentication Cookie
fi: Tunnistautumiseväste

en: Enter the new authentication cookie
fi: Anna uusi tunnistautumiseväste

en: <b>Not Loaded</b>
fi: <b>Ei ladattu</b>

en: <b>Download Failed: %1</b>
fi: <b>Lataus epäonnistui: %1</b>

en: <b>Downloading</b>
fi: <b>Ladataan</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Status:
fi: Tila:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Active Filters:
fi: Aktiiviset suodattimet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Refresh every:
fi: Päivitä joka:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_refresh_rate)
en: Time between automatic refreshes of the feed.
fi: Aika syötteen automaattipäivitysten välillä.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_refresh_rate)
en:  minutes
fi:  minuuttia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_cookies)
en: Cookies
fi: Evästeet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_filters)
en: Filters
fi: Suodattimet

en: Date Published
fi: Julkaisupäivä

en: Edit Filter
fi: Muokkaa suodatinta

en: There already is a filter named %1, filter names must be unique.
fi: Suodatin nimeltä %1 on jo olemassa. Suodattimien nimet eivät voi olla samat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
fi: Nimi:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: String Matching
fi: Merkkijonon sovitus

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KEditListWidget, m_word_matches) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KEditListWidget, m_exclusion_patterns)
en: <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The string to find in the title of an item. Simple wildcard syntax is supported :</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <table border="0" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px;" align="center" cellspacing="1" cellpadding="2">
    <tr>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;"><span style=" font-weight:600;">c</span></p></td>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Any character represents itself apart from those mentioned below. Thus <span style=" font-weight:600;">c</span> matches the character <span style=" font-style:italic;">c</span>.</p></td></tr>
    <tr>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;"><span style=" font-weight:600;">?</span></p></td>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;">Matches any single character. </p></td></tr>
    <tr>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;"><span style=" font-weight:600;">*</span></p></td>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;">Matches zero or more of any characters.</p></td></tr>
    <tr>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;"><span style=" font-weight:600;">[...]</span></p></td>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;">Sets of characters can be represented in square brackets. Within the character class, like outside, backslash has no special meaning.</p></td></tr></table>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;">For example the *.torrent will match any item which ends in .torrent. </p>
fi: <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Kohteen nimestä etsittävä merkkijono. Yksinkertaisia jokerimerkkejä voi käyttää:</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <table border="0" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px;" align="center" cellspacing="1" cellpadding="2">
    <tr>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;"><span style=" font-weight:600;">c</span></p></td>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Jokainen merkki vastaa itseään paitsi alla erikseen mainitut. Siten <span style=" font-weight:600;">c</span> vastaa kirjainta <span style=" font-style:italic;">c</span>.</p></td></tr>
    <tr>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;"><span style=" font-weight:600;">?</span></p></td>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;">Vastaa mitä tahansa yksittäistä merkkiä. </p></td></tr>
    <tr>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;"><span style=" font-weight:600;">*</span></p></td>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;">Vastaa nollaa tai useampaa merkkiä.</p></td></tr>
    <tr>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;"><span style=" font-weight:600;">[…]</span></p></td>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;"> Merkkijoukkoja voi osoittaa hakasulkein. Merkkijoukon sisällä takakenolla ei ole erityismerkitystä.</p></td></tr></table>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;"> Esimerkiksi *.torrent vastaa kaikkia kohteita, jotka päättyvät jonoon .torrent. </p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_reg_exp_syntax) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_exclusion_reg_exp)
en: By default strings will use wildcard matching. If you want to use regular expressions, this needs to be enabled.
fi: Oletuksena merkkijonoissa voi käyttää jokerimerkkejä. Jos haluat niiden sijaan käyttää säännöllisiä lausekkeita, ne on otettava erikseen käyttöön.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_reg_exp_syntax) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_exclusion_reg_exp)
en: Strings are regular expressions
fi: Merkkijonot ovat säännöllisiä lausekkeita

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_all_words_must_match)
en: Item must match all strings to be included
fi: Kaikkien merkkijonojen on vastattava kohdetta, jotta se sisällytetään

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_match_case_sensitive) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_exclusion_case_sensitive)
en: Case sensitive matching
fi: Erota pien- ja suuraakkoset

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_5)
en: Exclusion Patterns
fi: Poisjättämisen säännöt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_exclusion_all_must_match)
en: Item must match all strings to be excluded
fi: Kaikkien merkkijonojen on vastattava kohdetta, jotta se jätetään pois

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Seasons && Episodes
fi: Kaudet ja jaksot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_use_se_matching)
en: Use season and episode matching
fi: Käytä kauden ja jakson sovitusta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Seasons:
fi: Kaudet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_seasons)
en: Specify the seasons to download, multiple seasons can be separated by a , and you can also use ranges by using a -
    
    For example: 1, 3-6, 9
    
    Will download seasons 1, 3, 4, 5, 6 and 9
fi: Määritä ladattavat kaudet. Kausinumerot erotetaan pilkuin, ja myös määrävälejä voi käyttää yhdysmerkin (-) avulla.
    
    Esimerkiksi: 1, 3-6, 9
    
    (Lataa kaudet 1, 3, 4, 5, 6 ja 9)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Episodes:
fi: Jaksot:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_episodes)
en: Specify the episodes to download, multiple episodes can be separated by a , and you can also use ranges by using a -
    
    For example: 1, 3-6, 9
    
    Will download episodes 1, 3, 4, 5, 6 and 9
fi: Määritä ladattavat jaksot. Jaksonumerot erotetaan pilkuin, ja myös määrävälejä voi käyttää yhdysmerkin (-) avulla.
    
    Esimerkiksi: 1, 3-6, 9
    
    (Lataa jaksot 1, 3, 4, 5, 6 ja 9)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_se_no_duplicates)
en: Do not download multiple items with the same season and episode
fi: Älä lataa useampia saman kauden ja jakson kohteita

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_download_matches)
en: Download torrents of matching items
fi: Lataa vastaavien kohteiden torrentit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_download_non_matches)
en: Download torrents of non matching items
fi: Lataa vastaamattomien kohteiden torrentit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_add_to_group)
en: Add to group:
fi: Lisää ryhmään:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_silently)
en: Open torrents silently
fi: Avaa torrentit hiljaisesti

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_test)
en: Test
fi: Testi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: filter on feed:
fi: suodatin syötteessä:

en: Aborted
fi: Keskeytettiin

en: Timeout when downloading feed
fi: Aikakatkaisu ladattaessa syötettä

en: Unknown hostname
fi: Tuntematon verkkonimi

en: File not found
fi: Tiedostoa ei löydy

en: Unknown retriever error
fi: Tuntematon hakuvirhe

en: Invalid feed data
fi: Virheellinen syötedata

en: Success
fi: Onnistui

note: i18n: ectx: ToolBar (SyndicationToolBar)
en: Syndication Toolbar
fi: Syötetyökalurivi

en: Could not find a valid link to a torrent on %1
fi: Kohteesta %1 ei löytynyt kelvollista linkkiä torrentiin

en: Add/Remove Filters
fi: Lisää tai poista suodattimia

en: Feed: <b>%1</b>
fi: Syöte: <b>%1</b>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ManageFiltersDlg)
en: Manage Filters
fi: Hallitse suodattimia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_feed_text)
en: Feed:
fi: Syöte:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Active filters:
fi: Aktiiviset suodattimet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Available filters:
fi: Saatavilla olevat suodattimet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_all)
en: Remove All
fi: Poista kaikki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_new_filter)
en: New Filter
fi: Uusi suodatin

en: Syndication
fi: Syötteet

en: Manages RSS and Atom feeds
fi: Hallitsee RSS- ja Atom-syötteitä

en: Enter the URL
fi: Syötä osoite

en: Please enter the URL of the RSS or Atom feed.
fi: Anna RSS- tai Atom-syötteen verkko-osoite.

en: Failed to load feed %1: %2
fi: Syötettä %1 ei voitu ladata: %2

en: Failed to create directory for feed %1: %2
fi: Syötteelle %1 ei onnistuttu luomaan kansiota: %2

en: Add New Filter
fi: Lisää uusi suodatin

en: Add Feed
fi: Lisää syöte

en: Remove Feed
fi: Poista syöte

en: Rename
fi: Muuta nimeä

en: Add Filter
fi: Lisää suodatin

en: Remove Filter
fi: Poista suodatin

note: i18n: ectx: label, entry (defaultDevice), group (general)
en: Default UPnP device to use
fi: Oletusarvoinen UPnP-laite

en: Device
fi: Laite

en: Ports Forwarded
fi: Ohjatut portit

en: Model Name: <b>%1</b><br/>Manufacturer: <b>%2</b><br/>Model Description: <b>%3</b><br/>
fi: Mallinimi: <b>%1</b><br/>Valmistaja: <b>%2</b><br/>Mallin kuvaus: <b>%3</b><br/>

en: Shows the status of the UPnP plugin
fi: Näyttää UPnP-liitännäisen tilan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_rescan)
en: Rescan
fi: Etsi laitteita
