ktorrent - en to hi translation catalogue (142 entries)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AddPeersDlg) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GroupPolicyDlg)
en: Dialog
hi: संवाद

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Port:
hi: पोर्टः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_tracker) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_node) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_webseed) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: Add
hi: जोड़ें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, close_button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_close)
en: Close
hi: बंद करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Text encoding:
hi: पाठ एनकोडिंग:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_select_all)
en: Select &All
hi: सभी चुनें (&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_select_none)
en: Select &None
hi: कुछ नहीं चुनें (&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_invert_selection)
en: Invert Selection
hi: चयन पलटें

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_options) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Options
hi: विकल्प

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Group:
hi: समूहः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Data:
hi: डाटा:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_import_btn)
en: &Import
hi: आयात (&I)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_recreate)
en: Recreate
hi: फिर से बनाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_dnd)
en: Do Not Download
hi: डाउनलोड नहीं करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancel_button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_cancel)
en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Invalid URL: %1
hi: अवैध यूआरएल: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: URL:
hi: यूआरएल:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_tracker) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_node) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_webseed) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove
hi: हटाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_move_up)
en: Move Up
hi: ऊपर जाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_move_down)
en: Move Down
hi: नीचे जाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_node_list) i18n: ectx: label, entry (port), group (downloads) i18n: ectx: label, entry (udpTrackerPort), group (downloads)
en: Port
hi: पोर्ट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Comments:
hi: टिप्पणियाँ:

en: New Group
hi: नया समूह

en: Remove Group
hi: समूह हटाएँ

en: Open Location
hi: स्थान खोलें

en: Choose a file
hi: एक फ़ाइल चुनें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_clear)
en: Clear
hi: साफ करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_open)
en: Open...
hi: खोलें...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_save_as)
en: Save As...
hi: ऐसे सहेजें...

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
hi: फ़ाइल (&F)

note: i18n: ectx: Menu (GroupsMenu)
en: Groups
hi: समूह

note: i18n: ectx: Menu (AdvancedMenu) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Advanced
hi: विस्तृत

note: i18n: ectx: Menu (OpenDirMenu)
en: Open Directory
hi: ओपन डिरेक्ट्री

note: i18n: ectx: Menu (ColumnsMenu)
en: Columns
hi: स्तम्भ

en: Adam Treat
hi: एडम ट्रीट

en: Danny Allen
hi: डैनी एलन

en: Andreas Kling
hi: आंद्रेयास क्लिंग

en: Alexander Dymo
hi: अलेक्ज़ेंडर दायमो

en: Document to open
hi: दस्तावेज़ जिसे खोलना है

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Performance
hi: परफार्मेंस

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_guiUpdateInterval) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_cpuUsage)
en:  ms
hi: मि.से.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Miscellaneous
hi: विविध

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Encryption
hi: एनक्रिप्शन

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ColorsGbw)
en: Colors
hi: रंग

en: Application
hi: अनुप्रयोग

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Folders
hi: फ़ोल्डर

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_showSystemTrayIcon)
en: System Tray Icon
hi: तंत्र तश्तरी प्रतीक

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Network
hi: नेटवर्क

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_protocol) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_primaryTransportProtocol)
en: TCP
hi: टीसीपी

en: Proxy
hi: प्रॉक्सी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Server:
hi: सर्वरः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Version:
hi: संस्करणः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Username:
hi: उपयोक्ता नाम:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Password:
hi: पासवर्ड:

en: Status
hi: स्थिति

en: Downloading
hi: डाउनलोड किया जा रहा है

en: Queued
hi: क़तार-बद्ध

en: Stopped
hi: रुक गया

en: Name
hi: नाम

en: Priority
hi: प्राथमिकता

en: Running
hi: चल रहा है

en: Search
hi: ढूंढें

en: Stop All
hi: सभी बन्द करें

en: Unlimited
hi: असीमित

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Downloaded:
hi: डाउनलोडेड:

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Temporary Directory
hi: अस्थाई डिरेक्ट्री

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, StatsSettingsWgt)
en: Settings
hi: विन्यास

en: Downloaded
hi: डाउनलोडेड

en: Size
hi: आकार

en: Uploaded
hi: अपलोडेड

en: Time Left
hi: समय बाकी

en: Location
hi: स्थान

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Protocol:
hi: प्रोटोकॉल:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_protocol)
en: UDP
hi: यूडीपी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_forward)
en: Forward
hi: आगे

en: Uploads
hi: अपलोड

en: Downloads
hi: डाउनलोड्स

en: All files
hi: सभी फ़ाइलें

en: Plugins
hi: प्लगइन्स

en: Error
hi: त्रुटि

en: File
hi: फ़ाइल

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: From:
hi: सेः

note: i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QTimeEdit, m_from) i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QTimeEdit, m_to)
en: hh:mm
hi: घंघं:मिमि

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: To:
hi: को:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Limits
hi: सीमाएँ

en: New Item
hi: नई वस्तु

en: Remove Item
hi: वस्तु मिटाएँ

en: Edit Item
hi: वस्तु का संपादन करें

en: Progress
hi: प्रगति

en: Files
hi: फ़ाइल

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Total:
hi: कुलः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4_2)
en: Left:
hi: बायाँ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8)
en: Size:
hi: आकारः

[ctx: Open file]
en: Open
hi: खोलें

en: Move File
hi: फ़ाइल खिसकाएँ

[ctx: Download first]
en: First
hi: प्रथम

[ctx: Download last]
en: Last
hi: अंतिम

[ctx: Download Normal (not as first or last)]
en: Normal
hi: सामान्य

[ctx: Preview available]
en: Available
hi: उपलब्ध

[ctx: No preview available]
en: No
hi: नहीं

[ctx: Download normally(not as first or last)]
en: Normal
hi: सामान्य

[ctx: preview available]
en: Available
hi: उपलब्ध

[ctx: Choked]
en: Yes
hi: हाँ

[ctx: Not choked]
en: No
hi: नहीं

[ctx: Snubbed]
en: Yes
hi: हाँ

[ctx: Not snubbed]
en: No
hi: नहीं

en: Country
hi: देश

en: Client
hi: क्लाएंट

en: Availability
hi: उपलब्धता

en: Score
hi: अंक

en: Requests
hi: निवेदन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hdr_info)
en: Info
hi: जानकारी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_time_limit)
en: Time limit:
hi: समय सीमा:

en: URL
hi: यूआरएल

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_restore_defaults)
en: Restore Defaults
hi: डिफ़ॉल्ट बहाल करें

en: Speed
hi: गति

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_cancel)
en: C&ancel
hi: रद्द करें (&a)

en: System
hi: तंत्र

en: Debug
hi: दोषसुधार

en: Notice
hi: सूचना

en: Important
hi: महत्वपूर्ण

en: All
hi: सभी

en: None
hi: कुछ नहीं

en: Pause
hi: ठहरें

en: Stop
hi: रूकें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: Add Folder
hi: फ़ोल्डर जोड़ें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove Folder
hi: फ़ोल्डर मिटाएँ

note: i18n: ectx: ToolBar (SearchToolBar)
en: Search Toolbar
hi: ढूंढने के लिए औज़ार पट्टी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: &Remove
hi: मिटाएँ (&R)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_all)
en: R&emove All
hi: सभी मिटाएँ (&e)

en: Search Engine
hi: खोज इंजिन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_download)
en: Download
hi: डाउनलोड

en: KTorrent
hi: केटोरेंट

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConnsWgt)
en: Connections
hi: कनेक्शन्स

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Display
hi: प्रदर्शक

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_WidgetType)
en: Native
hi: नेटिव

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_WidgetType)
en: KDE
hi: केडीई

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MaxModeGbw)
en: Maximum
hi: अधिकतम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Status:
hi: स्थिति:

en: Device
hi: उपकरण

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_rescan)
en: Rescan
hi: री-स्कैन
