ktorrent - en to hne translation catalogue (331 entries)

en: Cannot create torrent: %1
hne: टोरेंट बना नइ सकिस: %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AddPeersDlg) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GroupPolicyDlg)
en: Dialog
hne: गोठ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Port:
hne: पोर्टः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_tracker) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_node) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_webseed) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: Add
hne: जोड़व

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, close_button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_close)
en: Close
hne: बंद करव

en: Filter
hne: फिल्टर

en: Opening %1
hne: %1 ल खोलत हे

en: Yes, delete the files
hne: हव, फाइल मन ल मेटारव

en: No, keep the files
hne: नइ, फाइल मन ल रखे रहव

en: All Torrents
hne: सब्बो टोरेंट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Text encoding:
hne: पाठ एनकोडिंग:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_select_all)
en: Select &All
hne: सब्बो चुनव (&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_select_none)
en: Select &None
hne: कुछ नइ चुनव (&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_invert_selection)
en: Invert Selection
hne: चयन लहुटाव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_collapse_all) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCollapseAll)
en: Collapse All
hne: सब्बो समेटव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_expand_all) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnExpandAll)
en: Expand All
hne: सब्बो फैलाव

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_options) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Options
hne: विकल्प

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Group:
hne: समूहः

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Disk Space
hne: डिस्क जगह

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Data:
hne: डाटा:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_import_btn)
en: &Import
hne: आयात (&I)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_cancel_btn)
en: Ca&ncel
hne: खारिज करव (&n)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_recreate)
en: Recreate
hne: फिर से बनाव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_dnd)
en: Do Not Download
hne: डाउनलोड नइ करव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancel_button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_cancel)
en: Cancel
hne:  खारिज करव

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PasteDlgBase)
en: Open an URL
hne: यूआरएल खोलव

en: Invalid URL: %1
hne: अवैध यूआरएल: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: URL:
hne: यूआरएल:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SpeedLimitsDlg)
en: Speed Limits
hne: गति सीमा

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_download_rate) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_upload_rate) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_max_download_rate) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_max_uploa
en: No limit
hne: कोई सीमा नइ

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_download_rate) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_upload_rate) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_max_download_rate) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_max_upload_rate) i18n: ectx: property (suffix), w
en:  KiB/s
hne: किबा/से

en: Torrent
hne: टोरेंट

en: Download Limit
hne: डाउनलोड सीमा

en: Upload Limit
hne: अपलोड सीमा

en: Create A Torrent
hne: टोरेंट बनाव

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 32 KiB
hne: ३२ कि.बा.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 64 KiB
hne: ६४ कि.बा.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 128 KiB
hne: १२८ कि.बा.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 256 KiB
hne: २५६ कि.बा.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 512 KiB
hne: ५१२ कि.बा.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 1 MiB
hne: १ मे.बा.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 2 MiB
hne: 2 मे.बा.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 4 MiB
hne: 4 मे.बा.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 8 MiB
hne: 8 मे.बा.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_tracker) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_node) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_webseed) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove
hne: हटाव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_move_up)
en: Move Up
hne: ऊपर जाव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_move_down)
en: Move Down
hne: नीचे जाव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Node:
hne: नोड:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_node_list) i18n: ectx: label, entry (port), group (downloads) i18n: ectx: label, entry (udpTrackerPort), group (downloads)
en: Port
hne: पोर्ट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Comments:
hne: टिप्पनियाँ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Torrent Limits
hne: टोरेंट सीमा

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, m_max_seed_time) i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, time_limit)
en:  Hours
hne: घंटा

en: New Group
hne: नवा समूह

en: Edit Name
hne: नाम संपादन

en: Remove Group
hne: समूह हटाव

en: Group Policy
hne: समूह पालिसी

en: Please enter the group name.
hne: किरपा करके समूह नांव भरव

en: The group %1 already exists.
hne: समूह %1 पहिली से ही मौजूद हावे.

en: Custom Groups
hne: मनमाफिक समूह

en: Open Location
hne: जगह खोलव

en: Create a new torrent
hne: नवा टोरेंट बनाव

en: Open a torrent
hne: टोरेंट खोलव

en: Open URL
hne: यूआरएल खोलव

en: IP Filter
hne: आईपी फिल्टर

en: Import Torrent
hne: टोरेंट आयात करव

en: Import a torrent
hne: टोरेंट आयात करव

en: Show/Hide KTorrent
hne: केटोरेंट लुकाव/देखाव

en: IP Filter List
hne: आईपी फिल्टर सूची

en: Choose a file
hne: एक फाइल चुनव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_clear)
en: Clear
hne: साफ करव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_open)
en: Open...
hne: खोलव...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_save_as)
en: Save As...
hne: अइसन सहेजव...

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
hne: फाइल (&F)

note: i18n: ectx: Menu (GroupsMenu)
en: Groups
hne: समूह

note: i18n: ectx: Menu (AdvancedMenu) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Advanced
hne: विस्तृत

note: i18n: ectx: Menu (OpenDirMenu)
en: Open Directory
hne: ओपन डिरेक्टरी

note: i18n: ectx: Menu (GroupsSubMenu)
en: Add to Group
hne: समूह जोड़व

note: i18n: ectx: Menu (ColumnsMenu)
en: Columns
hne: खंभा

en: Joris Guisson
hne: जोरिस गुइसन

en: Ivan Vasic
hne: इवान वासिक

en: Alan Jones
hne: एलन जोन्स

en: BitFinder Plugin
hne: बिटफाइन्डर प्लगइन

en: Diego Rosario Brogna
hne: दिएगो रोसारियो ब्रोग्ना

en: Krzysztof Kundzicz
hne: क्रिज्टोफ कुंदजिज

en: Statistics Plugin
hne: आंकड़ा प्लगइन

en: Mladen Babic
hne: म्लादेन बाबिक

en: Application icon and a couple of others
hne: अनुपरयोग चिनहा अउ बहुत अकन दुसरा

en: Adam Treat
hne: एडम ट्रीट

en: Danny Allen
hne: डैनी एलन

en: 1.0 application icon
hne: १.० अनुपरयोग चिनहा

en: Vincent Wagelaar
hne: विंसेंट वागेलार

en: Knut Morten Johansson
hne: नट मोर्टीन जानसन

en: Felix Berger
hne: फेलिक्स बर्जर

en: Andreas Kling
hne: आंद्रेयास क्लिंग

en: Felipe Sateler
hne: फेलिप सेटेलर

en: Maxmind
hne: मेक्समाइंड

en: Adam Forsyth
hne: एडम फोरसाइथ

en: Thomas Bernard
hne: थामस बर्नार्ड

en: Lesly Weyts
hne: लेस्ली वेइट्स

en: Kevin Andre
hne: केविन एंद्रे

en: Dagur Valberg Johannsson
hne: दगुर वालबर्ग जानसन

en: Coldmilk webgui
hne: कोल्डमिल्क वेब जीयूआई

en: Alexander Dymo
hne: अलेक्जेंडर दायमो

en: Scott Wolchok
hne: स्काट वालचाक

en: Bryan Burns of Juniper Networks
hne: जुनिपर नेटवर्क के ब्रायन बर्न्स

en: Goten Xiao
hne: गोतेन सियाव

en: Rapsys
hne: रेपसिस

en: Athantor
hne: अथेनटर

en: Several patches
hne: बहुत अकन पैचेस

en: Stefan Monov
hne: स्टीफन मोनोव

en: Rafał Miłecki
hne: राफल मिलेकी

en: Ozzi
hne: ओजी

en: Markus Brueffer
hne: मार्क्स ब्रुफर

en: Lukas Appelhans
hne: लुकास एपलहान्स

en: Rickard Närström
hne: रिकार्ड नारस्टार्म

en: caruccio
hne: कारुसिओ

en: Lee Olson
hne: ली ओलसन

en: Aaron J. Seigo
hne: एरान जे. सीगो

en: Document to open
hne: कागद जऊन ल खोलना हे

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Performance
hne: परफार्मेंस

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_guiUpdateInterval) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_cpuUsage)
en:  ms
hne: मि.से.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Miscellaneous
hne: विविध

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_previewSizeAudio) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_previewSizeVideo)
en:  KiB
hne: कि.बा.

en: BitTorrent
hne: बिटटोरेंट

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Encryption
hne: एनक्रिप्सन

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ColorsGbw)
en: Colors
hne: रंग

en: Application
hne: अनुपरयोग

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Folders
hne: फोल्डर

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_showSystemTrayIcon)
en: System Tray Icon
hne: तंत्र तस्तरी चिनहा

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Network
hne: नेटवर्क

en: All interfaces
hne: सब्बो इंटरफेस

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_protocol) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_primaryTransportProtocol)
en: TCP
hne: टीसीपी

en: Proxy
hne: प्राक्सी

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: HTTP
hne: एचटीटीपी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Proxy:
hne: प्राक्सी:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Server:
hne: सर्वरः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Version:
hne: संस्करनः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Username:
hne: कमइया नाम:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Password:
hne: पासवर्ड:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_qm_group_box) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Queue Manager
hne: कतार प्रबंधक

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_minDiskSpace)
en:  MiB
hne: मे.बा.

en: (= %1/s)
hne: (= %1/से)

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_upload_bw) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_download_bw)
en:  Kbps
hne: केबीपीएस

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_upload_bw_display)
en: (= 32 KiB/s)
hne: (= 32 कि.बा./से)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_download_bw_display)
en: (= 500 KiB/s)
hne: (= 500 कि.बा./से)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_calculate)
en: Calculate
hne: गनना

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Preferences
hne: प्राथमिकता

en: Status
hne: स्थिति

en: Downloading
hne: डाउनलोड करत हे

en: Queued
hne: कतार-बद्ध

en: Stopped
hne: रुक गिस

en: Order
hne: क्रम मं

en: Name
hne: नाम

en: Time Stalled
hne: अतीक समय से रुके हे

en: Priority
hne: प्राथमिकता

en: Running
hne: चलत हे

en: Not queued
hne: कतार मं नइ हे

en: Search
hne: खोजव

en: Start All
hne: सब्बो सुरू करव

en: Start all torrents
hne: सब्बो टोरेंट सुरू करव

en: Stop All
hne: सब्बो बन्द करव

en: Stop all torrents
hne: सब्बो टोरेंट बन्द करव

en: Unlimited
hne: असीमित

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PropertiesDlg)
en: Properties
hne: गुन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Downloaded:
hne: डाउनलोडेड:

en: Remove Torrent and Data
hne: टोरेंट अउ डाटा ल मेटाव

en: Rename Torrent
hne: टोरेंट नाम बदलव

en: Add Peers
hne: पीअर जोड़व

en: Scrape
hne: स्क्रेप

en: Preview
hne: प्रिव्यू

en: Data Directory
hne: डाटा डिरेक्टरी

en: Temporary Directory
hne: अस्थाई डिरेक्टरी

en: Move Data
hne: डाटा खिसकाव

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, StatsSettingsWgt)
en: Settings
hne: सेटिंग

en: Remove from Group
hne: समूह से मेटाव

en: Check Data
hne: डाटा जांचव

en: Copy Torrent URL
hne: टोरेंट यूआरएल के नकल बनाव

en: Remove Download
hne: डाउनलोड मेटाव

en: Delete Data
hne: डाटा मेटाव

en: Keep Data
hne: डाटा रखव

en: Remove Torrent
hne: टोरेंट मेटाव

en: Downloaded
hne: डाउनलोडेड

en: Size
hne: आकार

en: Uploaded
hne: अपलोडेड

en: Down Speed
hne: डाउन गति

en: Time Left
hne: समय बाकी

en: Seeders
hne: सीडर्स

en: Leechers
hne: लीचर्स

en: Share Ratio
hne: साझेदारी अनुपात

en: Time Downloaded
hne: समय डाउनलोड

en: Time Seeded
hne: समय सीडेड

en: Location
hne: जगह

en: Current download speed
hne: हाल के डाउनलोड गति

en: Current upload speed
hne: हाल के अपलोड गति

en: %1<br>Url: <b>%2</b>
hne: %1<br>यूआरएल: <b>%2</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Protocol:
hne: प्रोटोकाल:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_protocol)
en: UDP
hne: यूडीपी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_forward)
en: Forward
hne: आगू

en: Uploads
hne: अपलोड

en: Running Uploads
hne: अपलोड चलत हे

en: Downloads
hne: डाउनलोड्स

en: Running Downloads
hne: डाउनलोड चलत हे

en: Not Running Downloads
hne: डाउनलोड नइ चलत हे

en: Active Torrents
hne: सक्रिय टोरेंट

en: Active Downloads
hne: सक्रिय डाउनलोड

en: Active Uploads
hne: सक्रिय अपलोड

en: Passive Torrents
hne: पैसिव टोरेंट

en: Passive Downloads
hne: पैसिव डाउनलोड

en: Passive Uploads
hne: पैसिव अपलोड

en: All files
hne: सब्बो फाइल

en: Plugins
hne: प्लगइन्स

en: Error
hne: गलती

en: File
hne: फाइल

en: Add an item
hne: चीज जोड़व

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: From:
hne: सेः

note: i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QTimeEdit, m_from) i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QTimeEdit, m_to)
en: hh:mm
hne: घंघं:मिमि

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: To:
hne: को:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Limits
hne: सीमा

en: Cannot open file %1: %2
hne: फ़ाइल %1: %2 खोल नइ सकिस

en: New Item
hne: नवा चीज

en: Remove Item
hne: चीज मेटाव

en: Edit Item
hne: चीज के संपादन करव

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DownloadOrderWidget)
en: File Download Order
hne: फाइल डाउनलोड क्रम

en: Progress
hne: प्रगति

en: Files
hne: फाइल

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Total:
hne: कुलः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4_2)
en: Left:
hne: डेरी:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8)
en: Size:
hne: आकारः

[ctx: Open file]
en: Open
hne: खोलव

en: Move File
hne: फाइल खिसकाव

[ctx: Percent of File Downloaded]
en: % Complete
hne: % पूरा

[ctx: Download first]
en: First
hne: पहिली

[ctx: Download last]
en: Last
hne: आखरी

[ctx: Download Normal (not as first or last)]
en: Normal
hne: सामान्य

[ctx: Preview available]
en: Available
hne: मिलत

[ctx: Preview pending]
en: Pending
hne: लंबित

[ctx: No preview available]
en: No
hne: नइ

[ctx: Download normally(not as first or last)]
en: Normal
hne: सामान्य

[ctx: preview available]
en: Available
hne: मिलत

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Tabs
hne: टैब्स

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: First priority:
hne: पहिली प्राथमिकता:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Last priority:
hne: अंतिम प्राथमिकता:

[ctx: Choked]
en: Yes
hne: हाँ

[ctx: Not choked]
en: No
hne: नइ

[ctx: Snubbed]
en: Yes
hne: हाँ

[ctx: Not snubbed]
en: No
hne: नइ

[ctx: Interested]
en: Yes
hne: हाँ

[ctx: Not Interested]
en: No
hne: नइ

[ctx: Interesting]
en: Yes
hne: हाँ

[ctx: Not Interesting]
en: No
hne: नइ

en: Country
hne: देस

en: Client
hne: क्लायंट

en: Availability
hne: मिलत

en: DHT
hne: डीएचटी

en: Score
hne: अंक

en: Requests
hne: निवेदन

en: Download speed
hne: डाउनलोड गति

en: Upload speed
hne: अपलोड गति

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hdr_info)
en: Info
hne: जानकारी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_time_limit)
en: Time limit:
hne: समय सीमा:

en: URL
hne: यूआरएल

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_restore_defaults)
en: Restore Defaults
hne: डिफाल्ट बहाल करव

en: Speed
hne: गति

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove Webseed
hne: वेबसीड मेटाव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_cancel)
en: C&ancel
hne: खारिज करव (&a)

en: Never
hne: कभू नइ

en: System
hne: तंत्र

en: Log Level
hne: लाग स्तर

en: Debug
hne: दोससुधार

en: Notice
hne: सूचना

en: Important
hne: जरूरी

en: All
hne: सब्बो

en: None
hne: कुछ नइ

en: Log Viewer
hne: लाग प्रदर्सक

en: Ready to play
hne: खेले बर तैयार

en: Playing: <b>%1</b>
hne: बजात हे: <b>%1</b>

en: Available
hne: मिलत

en: Pending
hne: लंबित

en: Media Player
hne: मीडिया-प्लेयर

en: Play
hne: चलाव

en: Pause
hne: ठहरव

en: Stop
hne: रुकव

en: Previous
hne: पिछला

en: Next
hne: अगला

en: Show Video
hne: वीडियो देखाव

en: Toggle Fullscreen
hne: पूरा स्क्रीन टागल करव

en: Movie player
hne: मूवी प्लेयर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_refresh)
en: Refresh
hne: ताजा करव

en: Title
hne: सीर्सक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: Add Folder
hne: फोल्डर जोड़व

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove Folder
hne: फोल्डर मेटाव

note: i18n: ectx: ToolBar (SearchToolBar)
en: Search Toolbar
hne: खोजे बर औजार पट्टी

en: Search for %1
hne: %1 बर खोजव

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_add)
en: Add a new search engine.
hne: नवा खोज इंजिन जोड़व.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: &Remove
hne: मेटाव (&R)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_remove_all)
en: Remove all search engines.
hne: सब्बो खोज इंजिन मेटाव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_all)
en: R&emove All
hne: सब्बो मेटाव (&e)

en: Add a Search Engine
hne: खोज इंजिन जोड़व

en: Search Engine
hne: खोज इंजिन

en:  Engine:
hne: इंजिन:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_download)
en: Download
hne: डाउनलोड

en: KTorrent
hne: केटोरेंट

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConnsWgt)
en: Connections
hne: कनेक्सन्स

en: Nodes
hne: नोड्स

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Display
hne: प्रदर्सक

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_WidgetType)
en: Native
hne: नेटिव

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_WidgetType)
en: KDE
hne: केडीई

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MaxModeGbw)
en: Maximum
hne: सबसे अधिक

en: <b>OK</b>
hne: <b>ठीक</b>

en: <b>Downloading</b>
hne: <b>डाउनलोड करत हे</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Status:
hne: स्थिति:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_refresh_rate)
en:  minutes
hne: मिनट्स

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_filters)
en: Filters
hne: छनइया

en: Edit Filter
hne: फिल्टर संपादन करव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
hne: नांव

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_test)
en: Test
hne: जांच

note: i18n: ectx: ToolBar (SyndicationToolBar)
en: Syndication Toolbar
hne: सिंडीकेसन औजार पट्टी

en: Add/Remove Filters
hne: छनइया जोड़व/मेटारव

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ManageFiltersDlg)
en: Manage Filters
hne: छनइया प्रबंधित करव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_feed_text)
en: Feed:
hne: गति:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Available filters:
hne: मिलत फिल्टर्स:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_all)
en: Remove All
hne: सब्बो मेटाव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_new_filter)
en: New Filter
hne: नवा छनइया

en: Syndication
hne: सिंडीकेसन

en: Add New Filter
hne: नवा छनइया जोड़व

en: Add Feed
hne: फीड जोड़व

en: Remove Feed
hne: फीड मेटाव

en: Add Filter
hne: फिल्टर जोड़व

en: Remove Filter
hne: फिल्टर मेटाव

en: Device
hne: उपकरन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_rescan)
en: Rescan
hne: री-स्कैन
