ktorrent - en to is translation catalogue (61 entries)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PasteDlgBase)
en: Open an URL
is: Opna slóð

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_download_rate) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_upload_rate) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_max_download_rate) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_max_uploa
en: No limit
is: Engin mörk

en: No assured speed
is: Enginn tryggur hraði

en: New Group
is: Nýr hópur

en: Edit Name
is: Breyta nafni

en: Remove Group
is: Fjarlægja hóp

en: Group Policy
is: Hópastefna (group policy)

en: Please enter the group name.
is: Gefðu upp heiti hóps.

en: The group %1 already exists.
is: Hópurinn %1 er þegar til.

en: Custom Groups
is: Sérsniðnir hópar

en: IP Filter List
is: IP síulisti

en: Choose a file
is: Veldu skrá

en: Choose a filename to save under
is: Veldu skráarnafn til að vista undir

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PropertiesDlg)
en: Properties
is: Eiginleikar

en: All files
is: Allar skrár

en: Add an item
is: Bæta við hlut

en: New Item
is: Nýr hlutur

en: Remove Item
is: Fjarlægja hlut

en: Edit Item
is: Sýsla með hlut

en: Progress
is: Framvinda

en: Peer
is: Jafningi

en: Files
is: Skrár

[ctx: Percent of File Downloaded]
en: % Complete
is: % lokið

[ctx: Download first]
en: First
is: Fyrst

[ctx: Download last]
en: Last
is: Síðast

[ctx: Download Normal (not as first or last)]
en: Normal
is: Venjulega

[ctx: Preview available]
en: Available
is: Tiltækt

[ctx: Preview pending]
en: Pending
is: Í bið

[ctx: No preview available]
en: No
is: Nei

[ctx: Download normally(not as first or last)]
en: Normal
is: Venjulega

[ctx: preview available]
en: Available
is: Tiltækt

en: Kick Peer
is: Sparka jafningja

en: Ban Peer
is: Banna jafningja

en: Score
is: Stig

en: Upload Slot
is: Senda hólf

en: Requests
is: Beiðnir

en: Interested
is: Áhugasamur

en: Download speed
is: Niðurhalshraði

en: Upload speed
is: Sendingarhraði

en: URL
is: Slóð

en: Times Downloaded
is: Fjöldi niðurhala

en: Next Update
is: Næsta uppfærsla

en: Loading txt file...
is: Hleð inn textaskrá...

en: Status: Loaded and running.
is: Staða: Hlaðið inn og í keyrslu.

en: Status: Not loaded.
is: Staða: Ekki hlaðið.

en: Never
is: Aldrei

[ctx: plugin name]
en: Scan Folder
is: Leita í möppu

en: Search for %1
is: Leita eftir %1

en: Search Text
is: Leita í texta

en:  Engine:
is:  Vél:

en: Download Torrent
is: Hlaða niður Torrent straumi

en: Home
is: Heim

en: Unknown
is: Óþekkt

en: %2
    1 active filter | %2
    %1 active filters
is[1]: germynd sía

en: Syndication
is: Fréttastraumar

en: Manages RSS and Atom feeds
is: Sýslar með RSS og Atom fréttastrauma

en: Enter the URL
is: Sláðu inn vefslóð

en: Please enter the URL of the RSS or Atom feed.
is: Slóð á RSS eða Atom fréttastraum.

en: Device
is: Tæki

en: Model Name: <b>%1</b><br/>Manufacturer: <b>%2</b><br/>Model Description: <b>%3</b><br/>
is: Heiti tegundar: <b>%1</b><br/>Framleiðandi: <b>%2</b><br/>Lýsing: <b>%3</b><br/>

en: Shows the status of the UPnP plugin
is: Sýnir stöðu UPnP íforrits
