ktorrent - en to ja translation catalogue (832 entries)

en: KTorrent is running one or more torrents
ja: KTorrent は一つ以上の torrent を実行中です

en: Cannot create torrent: %1
ja: torrent を作成できません: %1

en: Several data files of the torrent "%1" are missing. 
    Do you want to recreate them, or do you want to not download them?
ja: torrent “%1” のいくつかのデータファイルが欠けています。
    それらを作成し直しますか？それとも、それらはダウンロードしませんか？

en: Data files are missing
ja: データファイルがありません

en: Cannot deselect missing files: %1
ja: 欠落したファイルを選択解除できません: %1

en: Cannot recreate missing files: %1
ja: 欠落したファイルを作成し直せません: %1

en: Data file is missing
ja: データファイルがありません

en: Cannot recreate data file: %1
ja: データファイルを作成し直せません: %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AddPeersDlg) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GroupPolicyDlg)
en: Dialog
ja: ダイアログ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Enter the IP address or hostname and port number of the peer you wish to add:
ja: 追加するピアの IP アドレスまたはホスト名とポート番号を入力:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Peer:
ja: ピア:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Port:
ja: ポート:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_tracker) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_node) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_webseed) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: Add
ja: 追加

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, close_button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_close)
en: Close
ja: 閉じる

en: Show a file tree
ja: ファイルツリーを表示

en: Show a file list
ja: ファイル一覧を表示

en: Filter
ja: フィルタ

en: Opening %1
ja: ‘%1’ を開く

en: Some files of this torrent have been found in the completed downloads directory. Do you want to import these files and use the completed downloads directory as the location?
ja: この torrent のいくつかのファイルが完了したダウンロード用のフォルダに見つかりました。それらのファイルをインポートし、完了したダウンロード用のフォルダを場所として使いますか？

en: All files of this torrent have been found in the completed downloads directory. Do you want to import these files and use the completed downloads directory as the location?
ja: この torrent のすべてのファイルが完了したダウンロード用のフォルダに見つかりました。それらのファイルをインポートし、完了したダウンロード用のフォルダを場所として使いますか？

en: The file <b>%1</b> was found in the completed downloads directory. Do you want to import this file?
ja: ファイル ‘%1’ が完了したダウンロード用のフォルダに見つかりました。このファイルをインポートしますか？

en: The directory %1 does not exist, do you want to create it?
ja: フォルダ ‘%1’ は存在しません。作成しますか？

en: You have deselected the following existing files. You will lose all data in these files, are you sure you want to do this?
ja: 以下の既存のファイルの選択が解除されました。これらのファイルのすべてのデータを失うことになります。本当によろしいですか？

en: Yes, delete the files
ja: はい、ファイルを削除します

en: No, keep the files
ja: いいえ、ファイルを保持します

en: All Torrents
ja: すべての torrent

[ctx: We are %1 bytes short of what we need]
en: %1 short
ja: %1 不足

en: Existing files: <b>None</b>
ja: 既存のファイル: なし

en: Existing files: <b>All</b>
ja: 既存のファイル: すべて

en: Existing files: <b>%1</b> of <b>%2</b>
ja: 既存のファイル: %1 / %2

en: Existing file: <b>No</b>
ja: 既存のファイル: いいえ

en: Existing file: <b>Yes</b>
ja: 既存のファイル: はい

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FileSelectDlg)
en: Select Which Files You Want to Download
ja: ダウンロードするファイルを選んでください。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_use_custom_download_location)
en: Download to:
ja: ダウンロード先:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Text encoding:
ja: テキストのエンコーディング:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, m_file_view)
en: All files in the torrent, you can change them by double clicking on them.
ja: torrent に含まれるすべてのファイルです。ダブルクリックして変更できます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_select_all)
en: Select &All
ja: すべて選択(&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_select_none)
en: Select &None
ja: すべて選択解除(&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_invert_selection)
en: Invert Selection
ja: 選択反転

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_collapse_all) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCollapseAll)
en: Collapse All
ja: すべてたたむ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_expand_all) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnExpandAll)
en: Expand All
ja: すべて展開

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_existing_found)
en: No existing files are found
ja: 既存のファイルは見つかりません

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_options) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Options
ja: オプション

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Group:
ja: グループ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_chkStartTorrent)
en: Start torrent
ja: torrent を開始

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_skip_data_check)
en: Skip data check if existing files are found
ja: 既存のファイルが見つかった場合はデータチェックを省略する

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Disk Space
ja: ディスク領域

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Required:
ja: 必要:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Available:
ja: 利用可能:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: After download:
ja: ダウンロード後:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ImportDialog)
en: Import an existing torrent
ja: 既存の torrent をインポート

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Data:
ja: データ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select the torrent file and the data which belongs with it.
ja: torrent ファイルとそれに付随するデータを選択します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_import_btn)
en: &Import
ja: インポート(&I)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_cancel_btn)
en: Ca&ncel
ja: キャンセル(&N)

en: Select the directory where the data now is.
ja: 現在データが保存されているフォルダを選択します。

en: The data files are not present in the location you selected. Do you want to create all the files in the selected directory?
ja: 選択された場所にはデータファイルがありません。選択されたフォルダにすべてのファイルを作成しますか？

en: Not all files were found in the new location; some are still missing. Do you want to create the missing files in the selected directory?
ja: 新しい場所に見つからなかったファイルがあります。選択されたフォルダに足りないファイルを作成しますか？

en: The data file is not present in the location you selected. Do you want to create the file in the selected directory?
ja: 選択された場所にはデータファイルがありません。選択されたフォルダにファイルを作成しますか？

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, MissingFilesDlg)
en: Files are missing
ja: ファイルがありません

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_text)
en: The following files are missing:
ja: 以下のファイルがありません:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_recreate)
en: Recreate
ja: 作成し直す

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_dnd)
en: Do Not Download
ja: ダウンロードしない

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_select_new)
en: Select New Location
ja: 新しい場所を選択

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancel_button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_cancel)
en: Cancel
ja: キャンセル

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PasteDlgBase)
en: Open an URL
ja: URL を開く

en: Invalid URL: %1
ja: 無効な URL: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_silently) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openSilently)
en: Open silently
ja: 質問せずに開く

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SpeedLimitsDlg)
en: Speed Limits
ja: 速度制限

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_main_caption)
en: Speed limits for individual torrents (double click to edit):
ja: 個々の torrent の速度制限 (ダブルクリックで編集):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Filter:
ja: フィルタ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Global Limits
ja: 全体の制限

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Maximum download speed:
ja: 最大ダウンロード速度:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_download_rate) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_upload_rate) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_max_download_rate) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_max_uploa
en: No limit
ja: 制限なし

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_download_rate) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_upload_rate) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_max_download_rate) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_max_upload_rate) i18n: ectx: property (suffix), w
en:  KiB/s
ja:  KiB/秒

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum upload speed:
ja: 最大アップロード速度:

en: Download Limit
ja: ダウンロード制限

en: Upload Limit
ja: アップロード制限

en: Assured Download Speed
ja: 確実なダウンロード速度

en: Assured Upload Speed
ja: 確実なアップロード速度

en: No assured speed
ja: 確実な速度なし

en: Create A Torrent
ja: torrent を作成

en: Only HTTP is supported for webseeding.
ja: ウェブシードには HTTP しか使えません。

en: You must select a file or a folder.
ja: ファイルまたはフォルダを選んでください。

en: You must add at least one node.
ja: ノードを最低一つ追加してください。

en: Choose a file to save the torrent
ja: torrent を保存するファイルを選択

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, TorrentCreatorDlg)
en: Create a torrent
ja: torrent を作成

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: File or directory to create torrent from:
ja: torrent を作成する元のファイルまたはフォルダ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Size of each chunk:
ja: 各ピースのサイズ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_start_seeding)
en: Start seeding
ja: シードを開始

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_private)
en: Private torrent (DHT not allowed)
ja: 非公開 torrent (DHT は使えません)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_dht)
en: Decentralized (DHT only)
ja: 分散型 (DHT のみ)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_addToGroup)
en: Add torrent to group:
ja: torrent をこのグループに追加:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tracker_tab)
en: Trackers
ja: トラッカー

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_tracker) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_node) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_webseed) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove
ja: 削除

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_move_up)
en: Move Up
ja: 上へ移動

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_move_down)
en: Move Down
ja: 下へ移動

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_dht_tab)
en: DHT Nodes
ja: DHT ノード

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Node:
ja: ノード:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_node_list)
en: IP or Hostname
ja: IP またはホスト名

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_node_list) i18n: ectx: label, entry (port), group (downloads) i18n: ectx: label, entry (udpTrackerPort), group (downloads)
en: Port
ja: ポート

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Web Seeds
ja: ウェブシード

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Comments:
ja: コメント:

en: Policy for the %1 group
ja: グループ “%1” のポリシー

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_default_location_enabled) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useSaveDir)
en: Default save location:
ja: デフォルトの保存先:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Torrent Limits
ja: torrent の制限

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum download rate:
ja: 最大ダウンロード率:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Maximum upload rate:
ja: 最大アップロード率:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximum seed time:
ja: 最長シード時間:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, m_max_seed_time) i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, time_limit)
en:  Hours
ja:  時間

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Maximum share ratio:
ja: 最大負担率:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_only_new)
en: Apply settings only for newly opened or created torrents
ja: 新しく開いたか作成された torrent にのみ設定を適用する

en: New Group
ja: 新しいグループ

en: Edit Name
ja: 名前を編集

en: Remove Group
ja: グループを削除

en: Group Policy
ja: グループポリシー

en: Please enter the group name.
ja: グループの名前を入力してください。

en: The group %1 already exists.
ja: グループ “%1” は既に存在します。

en: Custom Groups
ja: カスタムグループ

en: Open Location
ja: 場所を開く

en: Create a new torrent
ja: 新しい torrent を作成します

en: Open a torrent
ja: torrent を開きます

en: Open Silently
ja: 質問せずに開く

en: Open a torrent without asking any questions
ja: 何も質問せずに torrent を開きます

en: Open URL
ja: URL を開く

en: IP Filter
ja: IP フィルタ

en: Show the list of blocked IP addresses
ja: ブロックした IP アドレスの一覧を表示します

en: Import Torrent
ja: torrent をインポート

en: Import a torrent
ja: torrent をインポートします

en: Show/Hide KTorrent
ja: KTorrent を表示/隠す

en: IP Filter List
ja: IP フィルタのリスト

en: Choose a file
ja: ファイルを選択

en: Choose a filename to save under
ja: 保存するファイル名を選択

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, IPFilterWidget)
en: KTorrent Blacklisted Peers
ja: KTorrent ブラックリストのピア

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Add peer:
ja: ピアを追加:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_clear)
en: Clear
ja: クリア

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_open)
en: Open...
ja: 開く...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_save_as)
en: Save As...
ja: 名前を付けて保存...

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ja: ファイル(&F)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ja: 表示(&V)

note: i18n: ectx: Menu (Torrents) i18n: ectx: ToolBar (TorrentsToolBar)
en: Torrents
ja: Torrent

note: i18n: ectx: Menu (AdvancedMenu) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Advanced
ja: 詳細

note: i18n: ectx: Menu (OpenDirMenu)
en: Open Directory
ja: フォルダを開く

note: i18n: ectx: Menu (GroupsSubMenu)
en: Add to Group
ja: グループに追加

note: i18n: ectx: Menu (ColumnsMenu)
en: Configure Columns
ja: カラムの設定

note: i18n: ectx: Menu (ColumnsMenu)
en: Columns
ja: カラム

en: BitFinder Plugin
ja: BitFinder プラグイン

en: Statistics Plugin
ja: 統計プラグイン

en: Application icon and a couple of others
ja: アプリケーションアイコンその他

en: 1.0 application icon
ja: 1.0 アプリケーションアイコン

en: ChunkBar's tooltip and IWFileTreeItem sorting
ja: ピースバーのツールチップと情報ウィジェットのツリーアイテムのソート

en: Country locator for InfoWidget plugin. Flags are taken from http://flags.blogpotato.de/ so thanks to them too.
ja: 情報ウィジェットプラグインの国探知器。(国旗は http://flags.blogpotato.de/ より。感謝。)

en: File prioritization and some other patches
ja: ファイルの優先順位、いくつかのパッチ

en: Miniupnp was used as an example for our own UPnP implementation
ja: KTorrent の UPnP 実装は Miniupnp を手本にしました

en: Zeroconf enhancements
ja: Zeroconf の強化

en: Coldmilk webgui
ja: Coldmilk ウェブ GUI

en: IDEAl code from KDevelop
ja: KDevelop の IDEAl コード

en: Conversion speed improvement in ipfilter plugin
ja: IPFilter プラグインの変換速度を改善

en: Bryan Burns of Juniper Networks
ja: Juniper Networks の Bryan Burns

en: Discovered 2 security vulnerabilities (both are fixed)
ja: セキュリティ上の弱点を二つ発見 (両方とも修正済み)

en: Patch to load silently with a save location
ja: 保存場所を尋ねずにロードするためのパッチ

en: Fixes in PHP code of webinterface
ja: WebInterface の PHP コードを修正

en: XFS specific disk preallocation
ja: XFS 専用のディスクの事前割り当て

en: Patch to not show very low speeds
ja: 極度に遅い速度を表示しないようにするためのパッチ

en: Patch to show potentially firewalled status
ja: ファイアウォールで遮断されている可能性のある状態を表示するためのパッチ

en: Several patches
ja: いくつかのパッチ

en: Patch to hide menu bar
ja: メニューバーを非表示にするためのパッチ

en: Patch to change file priorities in the webgui
ja: ウェブ GUI でファイルの優先順位を変更するためのパッチ

en: Several webgui patches
ja: ウェブ GUI のいくつかのパッチ

en: Fixes for several warnings
ja: いくつかの警告を修正

en: Patch to fix free diskspace calculation on FreeBSD
ja: FreeBSD でのディスクの空き領域の計算の不具合を修正するパッチ

en: Patch to fix a crash in ChunkDownloadView
ja: ChunkDownloadView のクラッシュを修正するパッチ

en: A couple of bugfixes
ja: いくつかのバグ修正

en: Patch to load torrents silently from the command line
ja: コマンドラインから保存場所を尋ねずに torrent をロードするためのパッチ

en: New set of icons
ja: 新しいアイコン

en: Patch to cleanup the plugin list
ja: プラグインのリストを整理するパッチ

en: Silently open torrent given on URL
ja: URL で指定した torrent を保存場所を尋ねずに開く

en: Document to open
ja: 開くドキュメント

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_diskPrealloc)
en: Whether or not diskspace should be reserved before starting to download a torrent.
ja: torrent のダウンロードを開始する前にディスク領域を確保するかどうか

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_diskPrealloc)
en: Reserve disk space before starting a torrent
ja: torrent を開始する前にディスク領域を確保する

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_fullDiskPrealloc)
en: Instead of doing a quick reservation, do a full reservation. This is slower than the quick way, but avoids fragmentation on the disk.
ja: <html>必要なディスク領域を簡単に確保するのではなく完全に確保します。こちらの方が時間がかかりますが、ディスク上の断片化を防ぐことができます。</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_fullDiskPrealloc)
en: Fully reserve disk space (avoids fragmentation)
ja: ディスク領域を完全に確保する (断片化を防ぐ)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Performance
ja: パフォーマンス

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: GUI update interval:
ja: GUI の更新間隔:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_guiUpdateInterval) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_cpuUsage)
en:  ms
ja:  ミリ秒

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Network sleep interval:
ja: ネットワークのスリープ間隔:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Miscellaneous
ja: その他

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Preview size for audio files:
ja: 音声ファイルのプレビューサイズ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Preview size for video files:
ja: 動画ファイルのプレビューサイズ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_lookUpHostnameOfPeers)
en: Resolve the hostname of each peer. This will result in the hostname of a peer being displayed instead of the IP address. 
    
    It can be disabled if you do not like the additional network traffic it generates
ja: ピアのホスト名を解決し、IP アドレスの代わりにホスト名を表示します。
    
    これによってネットワークトラフィックを増やしたくない場合は、このオプションを無効にしてください。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_lookUpHostnameOfPeers)
en: Resolve hostnames of peers
ja: ピアのホスト名を解決する

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dhtGroupBox)
en: Features
ja: 機能

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_dhtSupport)
en: DHT is a trackerless protocol to find peers sharing the same torrents as you do.
ja: DHT はトラッカーを介さずに同じ torrent を共有するピアを見つけるプロトコルです。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_dhtSupport)
en: Use DHT to get additional peers
ja: ピアを追加するために DHT を使う

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: UDP port for DHT communications:
ja: DHT コミュニケーションのための UDP ポート:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_pexEnabled)
en: Whether or not to use µTorrent compatible peer exchange.
ja: µTorrent 互換のピア交換を使うかどうか

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_pexEnabled)
en: Use peer exchange
ja: ピア交換を使う

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_webseedsEnabled)
en: Enable or disable the use of webseeds when they are present in a torrent.
ja: torrent にウェブシードが含まれている場合に、その使用を有効/無効にします。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_webseedsEnabled)
en: Use webseeds
ja: ウェブシードを使う

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_checkWhenFinished)
en: When a torrent has finished downloading, do a full data check on the torrent.
ja: torrent のダウンロード完了後に完全なデータチェックを行います。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_checkWhenFinished)
en: Check data when download is finished
ja: ダウンロード完了後にデータをチェックする

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Encryption
ja: 暗号化

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useEncryption) i18n: ectx: label, entry (useEncryption), group (downloads)
en: Use protocol encryption
ja: プロトコル暗号化を使う

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_allowUnencryptedConnections)
en: Not all clients support encryption, and some people have encryption disabled. If you want to connect to those peers, you need to have this option enabled.
ja: <html>すべてのクライアントが暗号化をサポートしているわけではありません。また、暗号化を無効にしているユーザもいます。そのようなピアと接続するには、このオプションを有効にする必要があります。</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_allowUnencryptedConnections) i18n: ectx: label, entry (allowUnencryptedConnections), group (downloads)
en: Allow unencrypted connections
ja: 暗号化されていない接続を許可する

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Tracker
ja: トラッカー

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useCustomIP)
en: Instead of allowing the tracker to determine your IP address, tell the tracker which IP address to use. Use this when you are behind a proxy.
ja: トラッカーに IP アドレスを判断させずに、使用する IP アドレスをトラッカーに通知します。これはプロキシの背後にいる場合に利用してください。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useCustomIP)
en: Send the tracker a custom IP address or hostname
ja: トラッカーにカスタム IP アドレスまたはホスト名を送る

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Custom IP address or hostname:
ja: カスタム IP アドレスまたはホスト名:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_customIP)
en: Custom IP address or hostname to send to the tracker. Hostnames will be resolved at runtime and the resolved IP address will be sent to the tracker.
ja: トラッカーに送る IP アドレスまたはホスト名。ホスト名は実行時に IP アドレスに解決されてトラッカーに送られます。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ColorsGbw)
en: Colors
ja: 色

en: Application
ja: アプリケーション

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Folders
ja: フォルダ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Folder to store torrent information:
ja: torrent 情報を保存するフォルダ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_tempDir)
en: Directory to store information about all torrents currently opened in KTorrent.
ja: KTorrent で開いているすべての torrent に関する情報を保存するフォルダ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useSaveDir) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_saveDir)
en: Directory to use as a default save location for all data.
ja: すべてのデータのデフォルトの保存先として使用するフォルダ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useCompletedDir) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_completedDir)
en: Directory to move data to when a torrent has finished downloading.
ja: torrent のダウンロードが完了したときにデータを移動するフォルダ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useCompletedDir)
en: Move completed downloads to:
ja: 完了したダウンロードの移動先:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useTorrentCopyDir) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_torrentCopyDir)
en: Directory to copy all torrent files in, which are opened by KTorrent.
ja: KTorrent で開いたすべての torrent ファイルをコピーするフォルダ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useTorrentCopyDir)
en: Copy torrent files to:
ja: torrent ファイルのコピー先:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_showSystemTrayIcon)
en: System Tray Icon
ja: システムトレイアイコン

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showPopups)
en: Whether or not to show system tray popup messages.
ja: システムトレイのポップアップメッセージを表示するかどうか

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showPopups)
en: Show system tray popup messages
ja: システムトレイのポップアップメッセージを表示する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openMultipleTorrentsSilently)
en: Open multiple torrents silently
ja: 質問せずに複数の torrent を開く

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Network
ja: ネットワーク

en: All interfaces
ja: すべてのインターフェース

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Ports && Limits
ja: ポートと制限

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: UDP tracker port:
ja: UDP トラッカーのポート:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximum connections per torrent:
ja: torrent あたりの最大接続数:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxConnections)
en: The maximum number of connections allowed per torrent.
ja: torrent ごとに許可する最大接続数

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Global connection limit:
ja: 全体の接続制限:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxTotalConnections)
en: The global connection limit for all torrents combined.
ja: すべての torrent を合わせた最大接続数

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxDownloadRate)
en: The maximum download speed in KiB/s.
ja: ダウンロードの最大速度 (KiB/秒)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxUploadRate)
en: The maximum upload speed in KiB/s
ja: アップロードの最大速度 (KiB/秒)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: DSCP value for IP packets:
ja: IP パケットの DSCP:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_dscp)
en: This value will be filled in the DSCP field of all the IP packets sent for the bittorrent protocol.
ja: この値は BitTorrent プロトコルで送出されるすべての IP パケットの DSCP フィールドの値になります。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Maximum number of connection setups:
ja: 最大接続数の設定:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Network interface:
ja: ネットワークインターフェース:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_recommended_settings)
en: Let KTorrent calculate the recommended settings based upon the bandwidth you have available.
ja: 利用可能な帯域幅に基づいて KTorrent に推奨設定を計算させます。

en: Proxy
ja: プロキシ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useKDEProxySettings)
en: Use KDE proxy settings
ja: KDE のプロキシ設定を使う

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Proxy:
ja: プロキシ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_httpProxy)
en: IP address or hostname of the HTTP proxy to use.
ja: 使用する HTTP プロキシの IP アドレスまたはホスト名

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_httpProxyPort)
en: Port of the HTTP proxy.
ja: HTTP プロキシのポート

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useProxyForWebSeeds)
en: Whether or not to use the HTTP proxy for webseed connections.
ja: ウェブシード接続にプロキシを使うかどうか

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useProxyForWebSeeds)
en: Use proxy for webseed connections
ja: ウェブシード接続にプロキシを使う

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useProxyForTracker)
en: Use proxy for tracker connections
ja: トラッカー接続にプロキシを使う

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_socksEnabled)
en: Use a SOCKS proxy server:
ja: SOCKS プロキシサーバを使う:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Server:
ja: サーバ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Version:
ja: バージョン:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_socksUsePassword)
en: If the SOCKS server requires authentication via a username and a password, enable this box.
ja: SOCKS サーバがユーザ名とパスワードによる認証を必要とする場合、このボックスを有効にします。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_socksUsePassword)
en: Username and password required
ja: ユーザ名とパスワードが必要

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Username:
ja: ユーザ名:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Password:
ja: パスワード:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_qm_group_box) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Queue Manager
ja: キューマネージャ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_manuallyControlTorrents)
en: When enabled, the queue manager will be totally disabled, allowing you to fully control all torrents manually.
ja: このオプションはキューマネージャを完全に無効にし、すべての torrent を手動で制御できるようにします。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_manuallyControlTorrents)
en: Control torrents manually
ja: すべての torrent を手動で制御する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Maximum downloads:
ja: 最大ダウンロード数:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxDownloads)
en: The maximum number of simultaneous downloads the queue manager will run.
ja: キューマネージャが同時に実行する最大ダウンロード数

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Maximum seeds:
ja: 最大シード数:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxSeeds)
en: The maximum number of simultaneous seeds the queue manager will run.
ja: キューマネージャが同時に実行する最大シード数

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: When diskspace is running low:
ja: ディスクの空き領域が少ない場合:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_startDownloadsOnLowDiskSpace)
en: What to do when the diskspace is running low and the queue manager wants to start a torrent.
ja: ディスクの空き領域が少ないときにキューマネージャに torrent を開始させるかどうかを指定します。

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_startDownloadsOnLowDiskSpace)
en: Don't start torrents
ja: torrent を開始しない

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_startDownloadsOnLowDiskSpace)
en: Ask if torrents can be started
ja: torrent を開始するか尋ねる

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_startDownloadsOnLowDiskSpace)
en: Start torrents
ja: torrent を開始する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Stop torrents when free disk space is lower than:
ja: torrent を停止するディスクの空き領域の下限:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_minDiskSpace)
en: When the free diskspace drops below this value, stop all torrents downloading.
ja: ディスクの空き領域がこの値より少なくなると、すべての torrent のダウンロードを停止します。

[ctx: @title:group Options regarging Seeding]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Seeding
ja: シード

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_keepSeeding)
en: When a download is finished, continue seeding it. If this is disabled, the torrent will be stopped.
ja: ダウンロードが完了した後もシードを続けます。このオプションを無効にすると、ダウンロードが完了したら torrent を停止します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_keepSeeding)
en: Keep seeding after download is finished
ja: ダウンロード完了後シードを続ける

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Number of upload slots:
ja: アップロードスロットの数:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_numUploadSlots)
en: The number of upload slots, this determines the number of peers you can upload to simultaneously for one torrent.
ja: アップロードのスロット数。これによって一つの torrent について同時にアップロードできるピアの数が決まります。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Default maximum share ratio:
ja: デフォルトの最大負担率:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Default maximum seed time:
ja: デフォルトの最長シード時間:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_maxSeedTime)
en: The maximum seed time in hours. Once you reach this time, the torrent will be stopped. This is only applied to newly opened torrents, existing torrents will not be affected by changing this.
ja: 最長シード時間。この時間に達すると torrent を停止します。この変更は新しく開いた torrent にのみ適用されます。既存の torrent の最長シード時間は変わりません。

en: Calculate Recommended Settings
ja: 推奨設定を計算

en: (= %1/s)
ja: (= %1/秒)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RecommendedSettingsDlg)
en: Recommended Settings
ja: 推奨設定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Available upload bandwidth:
ja: 利用可能なアップロード帯域幅:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_upload_bw) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_download_bw)
en:  kb/s
ja:  kb/秒

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Available download bandwidth:
ja: 利用可能なダウンロード帯域幅:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_upload_bw_display)
en: (= 32 KiB/s)
ja: (= 32 KiB/秒)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_download_bw_display)
en: (= 500 KiB/s)
ja: (= 500 KiB/秒)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_calculate)
en: Calculate
ja: 計算

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Preferences
ja: 設定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_chk_avg_speed_slot)
en: Average speed per slot:
ja: スロットあたりの平均速度:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_chk_sim_torrents)
en: Number of torrents you usually download simultaneously:
ja: ふだん同時にダウンロードする torrent の数:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_chk_slots)
en: Slots per torrent:
ja: torrent あたりのスロット数:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Recommended settings:
ja: 推奨設定:

en: Speed down: %1 / up: %2
ja: 速度 下り: %1 / 上り: %2

en: Transferred down: %1 / up: %2
ja: 転送済み 下り: %1 / 上り: %2

en: DHT: off
ja: DHT: オフ

en: Status
ja: 状態

en: Peers
ja: ピア

en: Downloading
ja: ダウンロード中

en: Queued
ja: 待機中

en: Stopped
ja: 停止中

en: Order
ja: 順序

en: Name
ja: 名前

en: Time Stalled
ja: ストール時間

en: Priority
ja: 優先度

en: Running
ja: 実行中

en: Not queued
ja: 待機中でない

en: Order of a torrent in the queue.
    Use drag and drop or the move up and down buttons on the right to change the order.
ja: キューの torrent の順序を変更するには、ドラッグ＆ドロップするか、上下に移動するボタンを使います。

en: Search
ja: 検索

en: Move a torrent to the top of the queue
ja: torrent をキューの最上位へ移動

en: Move a torrent up in the queue
ja: torrent をキューの上位へ移動

en: Move a torrent down in the queue
ja: torrent をキューの下位へ移動

en: Move a torrent to the bottom of the queue
ja: torrent をキューの最下位へ移動

en: Widget to manage the torrent queue
ja: torrent のキューを管理するウィジェット

en: Start All
ja: すべて開始

en: Start all torrents
ja: すべての torrent を開始します

en: Stop All
ja: すべて停止

en: Stop all torrents
ja: すべての torrent を停止する

en: Show or hide the group view
ja: グループビューを表示/隠す

en: Set max upload speed
ja: 最大アップロード速度を設定

en: Set max download speed
ja: 最大ダウンロード速度を設定

en: <b>%1</b> has completed downloading.<br>Average speed: %2 DL / %3 UL.
ja: <html><b>%1</b> のダウンロード完了<br/>平均速度: 下り %2 / 上り %3</html>

en: <b>%1</b> has reached its maximum share ratio of %2 and has been stopped.<br>Uploaded %3 at an average speed of %4.
ja: <html><b>%1</b> は指定された最大負担率 %2 に達したため、停止しました。<br/>平均速度 %4 で %3 アップロードしました。</html>

en: <b>%1</b> has reached its maximum seed time of %2 hours and has been stopped.<br>Uploaded %3 at an average speed of %4.
ja: <html><b>%1</b> は最大シード時間 (%2 時間) に達したため、停止しました。<br/>平均速度 %4 で %3 アップロードしました。</html>

en: <b>%1</b> has been stopped with the following error: <br>%2
ja: <html><b>%1</b> は次のエラーで停止しました: <br/>%2</html>

en: Corrupted data has been found in the torrent <b>%1</b><br>It would be a good idea to do a data integrity check on the torrent.
ja: <html>torrent <b>%1</b> に壊れたデータを検出しました。<br/>この torrent のデータの整合性をチェックしてください。</html>

en: <b>%1</b> has reached its maximum share ratio of %2 and cannot be enqueued. <br>Remove the limit manually if you want to continue seeding.
ja: <b>%1</b> は指定された最大負担率 %2 に達したため、キューに追加できません。<br/>シードを続けるには、手動で制限を解除してください。

en: <b>%1</b> has reached its maximum seed time of %2 hours and cannot be enqueued. <br>Remove the limit manually if you want to continue seeding.
ja: <b>%1</b> は最大シード時間 (%2 時間) に達したため、キューに追加できません。<br/>シードを続けるには、手動で制限を解除してください。

en: Cannot seed more than 1 torrent. <br> | Cannot seed more than %1 torrents. <br>
ja[0]: <html>torrent のシードは 1 件しかできません。<br/></html>
ja[1]: <html>torrent のシードは %1 件までしかできません。<br/></html>

en: Cannot download more than 1 torrent. <br> | Cannot download more than %1 torrents. <br>
ja[0]: <html>torrent のダウンロードは 1 件しかできません。<br/></html>
ja[1]: <html>torrent のダウンロードは %1 件までしかできません。<br/></html>

en: Go to Settings -> Configure KTorrent, if you want to change the limits.
ja: この制限を変更するには「設定|KTorrent を設定」を開いてください。

en: There is not enough diskspace available.
ja: ディスクに十分な空き領域がありません。

en: Your disk is running out of space.<br /><b>%1</b> is being downloaded to '%2'.
ja: <html>ディスク領域が足りません。<br /><b>%1</b> を ‘%2’ にダウンロードしています。</html>

en: Torrent has been stopped.<br />
ja: <html>torrent を停止しました。<br /></html>

en: Unlimited
ja: 無制限

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PropertiesDlg)
en: Properties
ja: プロパティ

en: Checked %v of %m chunks
ja: %v / %m 個のピースをチェック

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Found:
ja: 発見:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Failed:
ja: 失敗:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Not downloaded:
ja: 未ダウンロード:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Downloaded:
ja: ダウンロード済み:

en: Start all selected torrents in the current tab
ja: 現在のタブで選択したすべての torrent を開始します

en: Stop all selected torrents in the current tab
ja: 現在のタブで選択したすべての torrent を停止します

en: Remove all selected torrents in the current tab
ja: 現在のタブで選択したすべての torrent を削除します

en: Start all torrents in the current tab
ja: 現在のタブのすべての torrent を開始します

en: Stop all torrents in the current tab
ja: 現在のタブのすべての torrent を停止します

en: Remove Torrent and Data
ja: torrent とデータを削除

en: Rename Torrent
ja: torrent の名前を変更

en: Add Peers
ja: ピアを追加

en: Manual Announce
ja: 手動アナウンス

en: Scrape
ja: スクレイプ

en: Preview
ja: プレビュー

en: Data Directory
ja: データフォルダ

en: Temporary Directory
ja: 一時フォルダ

en: Move Data
ja: データを移動

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, StatsSettingsWgt)
en: Settings
ja: 設定

en: Remove from Group
ja: グループから削除

en: Check Data
ja: データをチェック

en: Check all the data of a torrent
ja: torrent のすべてのデータをチェックします

en: Copy Torrent URL
ja: torrent の URL をコピー

en: Export Torrent
ja: torrent をエクスポート

en: Set the speed limits of individual torrents
ja: torrent ごとに速度制限を設定します

en: The torrent <b>%1</b> has not finished downloading, do you want to delete the incomplete data, too?
ja: torrent <b>%1</b> のダウンロードはまだ完了していません。不完全なデータも削除しますか？

en: Remove Download
ja: ダウンロードを削除

en: Delete Data
ja: データを削除

en: Keep Data
ja: データを保持

en: Remove Torrent
ja: torrent を削除

en: Select a directory to move the data to.
ja: データを移動するフォルダを選択します。

en: Downloaded
ja: ダウンロード済み

en: Size
ja: サイズ

en: Uploaded
ja: アップロード済み

en: Down Speed
ja: 下り速度

en: Up Speed
ja: 上り速度

en: Time Left
ja: 残り時間

en: Seeders
ja: シーダー

en: Leechers
ja: リーチャー

en: % Complete
ja: % 完了

en: Share Ratio
ja: 負担率

en: Time Downloaded
ja: ダウンロード時間

en: Time Seeded
ja: シード時間

en: Location
ja: 場所

en: How much data we have downloaded of the torrent
ja: これまでにダウンロードした torrent のデータ

en: Total size of the torrent, excluded files are not included
ja: 対象外のファイルを除いた torrent の合計サイズ

en: How much data we have uploaded
ja: これまでにアップロードしたデータ

en: Current download speed
ja: 現在のダウンロード速度

en: Current upload speed
ja: 現在のアップロード速度

en: How much time is left before the torrent is finished or before the maximum share ratio is reached, if that is enabled
ja: torrent が完了するまでの残り時間。最大負担率が設定されている場合は、その負担率に達するまでの残り時間。

en: How many seeders we are connected to (How many seeders there are according to the tracker)
ja: 接続中のシーダーの数 (トラッカーの情報によるシーダーの数)

en: How many leechers we are connected to (How many leechers there are according to the tracker)
ja: 接続中のリーチャーの数 (トラッカーの情報によるリーチャーの数)

en: The percentage of data we have of the whole torrent, not including excluded files
ja: torrent 全体の何パーセントのデータを持っているか (対象外のファイルを除く)

en: Share ratio is the number of bytes uploaded divided by the number of bytes downloaded
ja: アップロードしたバイト数をダウンロードしたバイト数で割ったものが負担率です

en: How long we have been downloading the torrent
ja: この torrent をダウンロードした時間

en: How long we have been seeding the torrent
ja: この torrent をシードした時間

en: The location of the torrent's data on disk
ja: torrent のデータがあるディスク上の場所

en: %1<br>Url: <b>%2</b>
ja: %1<br>URL: <b>%2</b>

en: KTorrent's UPnP test application
ja: KTorrent の UPnP テスト用アプリケーション

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UPnPTestWidget)
en: UPnP Test Application
ja: UPnP テスト用アプリケーション

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Router:
ja: ルータ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_router)
en: No routers found.
ja: ルータが見つかりません。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_find_routers)
en: Find Routers
ja: ルータを検出

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Protocol:
ja: プロトコル:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_forward)
en: Forward
ja: フォワード

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_undo_forward)
en: Undo Forward
ja: フォワードを元に戻す

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_verbose)
en: Verbose mode
ja: 詳細モード

en: Maximum share ratio reached.
ja: 最大負担率に達しました。

en: Maximum seed time reached.
ja: 最長シード時間に達しました。

en: Uploads
ja: アップロード

en: Running Uploads
ja: 実行中のアップロード

en: Not Running Uploads
ja: 実行中ではないアップロード

en: Downloads
ja: ダウンロード

en: Running Downloads
ja: 実行中のダウンロード

en: Not Running Downloads
ja: 実行中ではないダウンロード

en: Active Torrents
ja: アクティブな torrent

en: Active Downloads
ja: アクティブなダウンロード

en: Active Uploads
ja: アクティブなアップロード

en: Passive Torrents
ja: 受動的な torrent

en: Passive Downloads
ja: 受動的なダウンロード

en: Passive Uploads
ja: 受動的なアップロード

en: Ungrouped Torrents
ja: グループ化されていない torrent

en: All files
ja: すべてのファイル

note: i18n: ectx: label, entry (maxDownloads), group (downloads)
en: Maximum number of downloads (0 = no limit)
ja: ダウンロードの最大数 (0 = 無制限)

note: i18n: ectx: label, entry (maxSeeds), group (downloads)
en: Maximum number of seeds (0 = no limit)
ja: シードの最大数 (0 = 無制限)

note: i18n: ectx: label, entry (maxConnections), group (downloads)
en: Maximum number of connections per torrent (0 = no limit)
ja: torrent ごとに許可する最大接続数 (0 = 無制限)

note: i18n: ectx: label, entry (maxTotalConnections), group (downloads)
en: Maximum number of connections for all torrents (0 = no limit)
ja: torrent 全体に許可する最大接続数 (0 = 無制限)

note: i18n: ectx: label, entry (maxUploadRate), group (downloads)
en: Maximum upload speed in KiB/sec (0 = no limit)
ja: アップロードの最大速度 (KiB/秒, 0 = 無制限)

note: i18n: ectx: label, entry (maxDownloadRate), group (downloads)
en: Maximum download speed in KiB/sec (0 = no limit)
ja: ダウンロードの最大速度 (KiB/秒, 0 = 無制限)

note: i18n: ectx: label, entry (maxRatio), group (downloads)
en: Maximum share ratio (0 = no limit)
ja: 最大負担率 (0 = 無制限)

note: i18n: ectx: label, entry (showSystemTrayIcon), group (downloads)
en: Show a system tray icon
ja: システムトレイにアイコンを表示する

note: i18n: ectx: label, entry (showSpeedBarInTrayIcon), group (downloads)
en: Show speed bar in tray icon
ja: システムトレイアイコンに速度バーを表示する

note: i18n: ectx: label, entry (downloadBandwidth), group (downloads)
en: Download bandwidth (in kb/s):
ja: ダウンロード帯域幅 (kb/秒):

note: i18n: ectx: label, entry (uploadBandwidth), group (downloads)
en: Upload bandwidth (in kb/s):
ja: アップロード帯域幅 (kb/秒):

note: i18n: ectx: label, entry (keepSeeding), group (downloads)
en: Keep seeding after download has finished
ja: ダウンロード完了後シードを続ける

note: i18n: ectx: label, entry (tempDir), group (downloads)
en: Folder to store temporary files
ja: 一時ファイルを保存するフォルダ

note: i18n: ectx: label, entry (saveDir), group (downloads)
en: Folder to store downloaded files
ja: ダウンロードしたファイルを保存するフォルダ

note: i18n: ectx: label, entry (torrentCopyDir), group (downloads)
en: Folder to copy .torrent files to
ja: .torrent ファイルのコピー先フォルダ

note: i18n: ectx: label, entry (useCustomIP), group (downloads)
en: Whether to use a custom IP to pass to the tracker
ja: トラッカーにカスタム IP アドレスを送るかどうか

note: i18n: ectx: label, entry (customIP), group (downloads)
en: IP to pass to the tracker
ja: トラッカーへ送る IP アドレス

note: i18n: ectx: label, entry (guiUpdateInterval), group (downloads)
en: GUI update interval
ja: GUI の更新間隔

note: i18n: ectx: label, entry (dhtPort), group (downloads)
en: DHT port
ja: DHT ポート

note: i18n: ectx: label, entry (numUploadSlots), group (downloads)
en: Number of upload slots
ja: アップロードスロットの数

note: i18n: ectx: label, entry (completedDir), group (downloads)
en: Folder to move completed downloaded files to
ja: ダウンロードを完了したファイルの移動先フォルダ

en: Plugins
ja: プラグイン

en: <img src="available_color">&nbsp; - Downloaded Chunks<br><img src="unavailable_color">&nbsp; - Chunks to Download<br><img src="excluded_color">&nbsp; - Excluded Chunks
ja: <html><img src="available_color">&nbsp; - ダウンロード済み<br/><img src="unavailable_color">&nbsp; - 未ダウンロード<br/><img src="excluded_color">&nbsp; - 対象外</html>

en: The torrent "%1" has reached its maximum share ratio and its maximum seed time. Ignore the limit and start seeding anyway?
ja: torrent “%1” は最大負担率と最長シード時間に達しました。制限を無視してシードを開始しますか？

en: The torrent "%1" has reached its maximum share ratio. Ignore the limit and start seeding anyway?
ja: torrent “%1” は最大負担率に達しました。制限を無視してシードを開始しますか？

en: The torrent "%1" has reached its maximum seed time. Ignore the limit and start seeding anyway?
ja: torrent “%1” は最長シード時間に達しました。制限を無視してシードを開始しますか？

en: You don't have enough disk space to download this torrent. Are you sure you want to continue?
ja: この torrent をダウンロードするために必要なディスク領域がありません。本当に続けますか？

en: Insufficient disk space for %1
ja: “%1” に必要なディスク領域がありません

en: Error
ja: エラー

en: File
ja: ファイル

en: Cannot write beyond end of the mmap buffer.
ja: mmap バッファの終端を越えて書き込むことはできません。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Special Limits
ja: 特別な制限

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_screensaverLimits)
en: Use these global limits when the screensaver is activated, instead of the ones configured in the network settings.
ja: スクリーンセーバーが起動している間は、ネットワークの設定で設定されている制限ではなく、ここで設定する全体の制限を使います。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_screensaverLimits)
en: Use different speed limits when the screensaver is activated
ja: スクリーンセーバーの起動時には別の速度制限を使う

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_screensaverUploadLimit)
en: Global upload limit when the screensaver is activated.
ja: スクリーンセーバー起動時のアップロード全体の制限

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_screensaverDownloadLimit)
en: Global download limit when the screensaver is activated.
ja: スクリーンセーバー起動時のダウンロード全体の制限

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Schedule background color:
ja: スケジュール表の背景色:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_scheduleBackgroundColor)
en: Color of the schedule background.
ja: スケジュール表の背景色

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Schedule line color:
ja: スケジュール表の線の色:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_scheduleLineColor)
en: Color of all lines on the schedule.
ja: スケジュール表のすべての線の色

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Schedule Item color:
ja: アイテムの色:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_itemColor)
en: Color of each normal item on the schedule.
ja: スケジュール表の通常のアイテムの色

en: Bandwidth Scheduler
ja: 帯域幅スケジューラ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, EditItemDlg)
en: Edit an item
ja: アイテムを編集

en: Add an item
ja: アイテムを追加

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: From:
ja: 開始:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: To:
ja: 終了:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Limits
ja: 制限

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Download limit:
ja: ダウンロード制限:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Upload limit:
ja: アップロード制限:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_screensaver_limits)
en: When screensaver is activated:
ja: スクリーンセーバーの起動時:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Connection Limits
ja: 接続制限

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_set_connection_limits)
en: Set connection limits
ja: 接続制限を設定する

en: Cannot open file %1: %2
ja: ファイル ‘%1’ を開けません: %2

en: The file %1 is corrupted or not a proper KTorrent schedule file.
ja: ファイル ‘%1’ は壊れているか、有効な KTorrent スケジュールファイルであはりません。

en: Edit the bandwidth schedule
ja: 帯域幅スケジュールを編集

en: Load Schedule
ja: スケジュールを読み込み

en: Save Schedule
ja: スケジュールを保存

en: New Item
ja: 新しいアイテム

en: Remove Item
ja: アイテムを削除

en: Edit Item
ja: アイテムを編集

en: Clear Schedule
ja: スケジュールをクリア

en: KTorrent scheduler files
ja: KTorrent スケジュールファイル

en: This item conflicts with another item in the schedule, we cannot change it.
ja: スケジュールの他のアイテムと競合するため、このアイテムは変更できません。

en: %1 Down
    %2 Up
ja: %1 下り
    %2 上り

en: Current schedule: unlimited upload and download
ja: 現在のスケジュール: ダウンロード制限なし、アップロード制限なし

en: Current schedule:
ja: 現在のスケジュール:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DownloadOrderWidget)
en: File Download Order
ja: ファイルのダウンロード順序

en: File download order for <b>%1</b>:
ja: <b>%1</b> のファイルのダウンロード順序:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_top_label)
en: File download order for:
ja: 次のファイルのダウンロード順序:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_custom_order_enabled)
en: Whether or not to enable a custom download order.
ja: ファイルのダウンロード順序を指定できるようにするかどうか。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_custom_order_enabled)
en: Custom file download order enabled
ja: ファイルのダウンロード順序を指定する

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListView, m_order)
en: Order in which to download the files of a torrent. The file at the top will be downloaded first, followed by the second, then the third ...
ja: torrent のファイルをダウンロードする順序。一番上のファイルから順にダウンロードします。

en: <img src="available_color">&nbsp; - Available Chunks<br><img src="unavailable_color">&nbsp; - Unavailable Chunks<br><img src="excluded_color">&nbsp; - Excluded Chunks
ja: <html><img src="available_color">&nbsp; - ダウンロード可能<br/><img src="unavailable_color">&nbsp; - ダウンロード不可<br/><img src="excluded_color">&nbsp; - 対象外</html>

en: Chunk
ja: ピース

en: Progress
ja: 進捗

en: Peer
ja: ピア

en: Files
ja: ファイル

en: Number of the chunk
ja: ピースの番号

en: Download progress of the chunk
ja: ピースのダウンロードの進捗

en: Which peer we are downloading it from
ja: ピースをどのピアからダウンロードしているか

en: Download speed of the chunk
ja: ピースのダウンロード速度

en: Which files the chunk is located in
ja: ピースがどのファイルにあるか

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hdr_chunks) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChunkDownloadView)
en: Chunks
ja: ピース

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Total:
ja: 合計:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Currently downloading:
ja: ダウンロード中:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Excluded:
ja: 対象外:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4_2)
en: Left:
ja: 残り:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8)
en: Size:
ja: サイズ:

[ctx: Open file]
en: Open
ja: 開く

en: Download first
ja: 最初にダウンロード

en: Download normally
ja: 普通にダウンロード

en: Download last
ja: 最後にダウンロード

en: Delete File(s)
ja: ファイルを削除

en: Move File
ja: ファイルを移動

en: Collapse Folder Tree
ja: フォルダツリーをたたむ

en: Expand Folder Tree
ja: フォルダツリーを展開

en: File Tree
ja: ファイルツリー

en: File List
ja: ファイル一覧

en: Show Filter
ja: フィルタを表示

en: You will lose all data in this file, are you sure you want to do this? | You will lose all data in these files, are you sure you want to do this?
ja[0]: このファイルのすべてのデータを失うことになります。本当によろしいですか？
ja[1]: これらのファイルのすべてのデータを失うことになります。本当によろしいですか？

en: Info Widget
ja: 情報ウィジェット

en: Displays status information about a torrent
ja: torrent の状態情報を表示します

en: Shows all the files in a torrent
ja: torrent 中のすべてのファイルを表示します

en: Displays all the peers you are connected to for a torrent
ja: torrent ごとに接続中のすべてのピアを表示します

en: Displays all the chunks you are downloading, of a torrent
ja: torrent ごとにダウンロード中のすべてのピースを表示します

en: Displays information about all the trackers of a torrent
ja: torrent のすべてのトラッカーに関する情報を表示します

en: Webseeds
ja: ウェブシード

en: Displays all the webseeds of a torrent
ja: torrent のすべてのウェブシードを表示します

[ctx: Percent of File Downloaded]
en: % Complete
ja: % 完了

[ctx: Download first]
en: First
ja: 最初に

[ctx: Download last]
en: Last
ja: 最後に

[ctx: Download Normal (not as first or last)]
en: Normal
ja: 普通に

[ctx: Preview available]
en: Available
ja: 利用可能

[ctx: Preview pending]
en: Pending
ja: 保留

[ctx: No preview available]
en: No
ja: なし

en: %1 %
ja: %1%

[ctx: Download normally(not as first or last)]
en: Normal
ja: 普通に

[ctx: preview available]
en: Available
ja: 利用可能

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Tabs
ja: タブ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showPeerView)
en: Whether or not to show the peers tab in the bottom of the window.
ja: ウィンドウの下部にピアのタブを表示するかどうか

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showPeerView)
en: Show list of peers
ja: ピアの一覧を表示する

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showChunkView)
en: Whether or not to show the chunks tab in the bottom of the window.
ja: ウィンドウの下部にピースのタブを表示するかどうか

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showChunkView)
en: Show list of chunks currently downloading
ja: ダウンロード中のピースの一覧を表示する

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showTrackersView)
en: Whether or not to show the trackers tab in the bottom of the window.
ja: ウィンドウの下部にトラッカーのタブを表示するかどうか

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showTrackersView)
en: Show list of trackers
ja: トラッカーの一覧を表示する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showWebSeedsTab)
en: Show list of webseeds
ja: ウェブシードの一覧を表示する

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: File Priority Colors
ja: ファイルの優先順位を表す色

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: First priority:
ja: 最初にダウンロード:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Last priority:
ja: 最後にダウンロード:

en: Kick Peer
ja: ピアを切断

en: Ban Peer
ja: ピアを禁止

[ctx: Choked]
en: Yes
ja: はい

[ctx: Not choked]
en: No
ja: いいえ

[ctx: Snubbed]
en: Yes
ja: はい

[ctx: Not snubbed]
en: No
ja: いいえ

[ctx: Interested]
en: Yes
ja: はい

[ctx: Not Interested]
en: No
ja: いいえ

[ctx: Interesting]
en: Yes
ja: はい

[ctx: Not Interesting]
en: No
ja: いいえ

en: Address
ja: アドレス

en: Country
ja: 国

en: Client
ja: クライアント

en: Availability
ja: 利用可能

en: Score
ja: スコア

en: Upload Slot
ja: アップロードスロット

en: Requests
ja: 要求

en: IP address of the peer
ja: ピアの IP アドレス

en: Country the peer is in
ja: ピアの国

en: Which client the peer is using
ja: ピアが使用しているクライアント

en: Download speed
ja: ダウンロード速度

en: Upload speed
ja: アップロード速度

en: Whether or not the peer has choked us - when we are choked the peer will not send us any data
ja: ピアがこちらを Choked (チョーク) としてマークしているかどうか。マークされると、ピアはこちらに何もデータを送ってきません。

en: Snubbed means the peer has not sent us any data in the last 2 minutes
ja: ピアが 2 分間こちらに何もデータを送信してこなかった場合、Snubbed (スナッブ) としてマークされます。

en: How much data the peer has of the torrent
ja: ピアが持っているこの torrent のデータ

en: Whether or not the peer has DHT enabled
ja: ピアが DHT を有効にしているかどうか

en: The score of the peer, KTorrent uses this to determine who to upload to
ja: ピアのスコア。KTorrent はこの情報に基づいて誰にアップロードするかを決定します。

en: Only peers which have an upload slot will get data from us
ja: アップロードスロットを持っているピアだけが、こちらのデータを取得します

en: The number of download and upload requests
ja: ダウンロード/アップロード要求の数

en: How much data we have downloaded from this peer
ja: このピアからダウンロードしたデータ

en: How much data we have uploaded to this peer
ja: このピアにアップロードしたデータ

en: Whether the peer is interested in downloading data from us
ja: こちらが持っているデータをピアが必要としているかどうか

en: Whether we are interested in downloading from this peer
ja: ピアが持っているデータをこちらが必要としているかどうか

en: Private
ja: 非公開

en: Public
ja: 公開

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hdr_info)
en: Info
ja: 情報

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Average down speed:
ja: 下り平均速度:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Type:
ja: タイプ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Average up speed:
ja: 上り平均速度:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Downloaded chunks:
ja: ダウンロード済みのピース:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Available chunks:
ja: 利用可能なピース:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Share ratio:
ja: 負担率:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_ratio_limit)
en: Ratio limit:
ja: 負担率制限:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_time_limit)
en: Time limit:
ja: 時間制限:

en: Times Downloaded
ja: ダウンロード回数

en: Next Update
ja: 次回の更新

en: There already is a tracker named <b>%1</b>.
ja: “%1” という名前のトラッカーは既に存在します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_tracker)
en: Remove Tracker
ja: トラッカーを削除

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_scrape)
en: Update Trackers
ja: トラッカーを更新

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_restore_defaults)
en: Restore Defaults
ja: 標準設定に戻す

en: Speed
ja: 速度

en: Cannot add the webseed %1, it is already part of the list of webseeds.
ja: ウェブシード “%1” を追加できません。既にウェブシードの一覧にあります。

en: Cannot remove webseed %1, it is part of the torrent.
ja: ウェブシード “%1” は torrent の一部なので削除できません。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: Add Webseed
ja: ウェブシードを追加

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove Webseed
ja: ウェブシードを削除

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_enable_all)
en: Enable All
ja: すべて有効にする

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_disable_all)
en: Disable All
ja: すべて無効にする

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ConvertDialog)
en: Converting...
ja: 変換中...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Converting block list to KTorrent format. This might take some time.
ja: ブロックリストを KTorrent のフォーマットに変換しています。しばらく時間がかかる場合があります。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_cancel)
en: C&ancel
ja: キャンセル(&A)

en: Loading txt file...
ja: txt ファイルを読み込み...

en: There are no IP addresses to convert in %1
ja: ‘%1’ には変換する IP アドレスがありません

en: Cannot open zip file %1.
ja: ZIP ファイル ‘%1’ を開けません。

en: Cannot find blocklist in zip file %1.
ja: ZIP ファイル ‘%1’ にブロックリストが見つかりません。

en: Status: Loaded and running.
ja: 状態: ロードして実行中

en: Status: Not loaded.
ja: 状態: 未ロード

en: Status: Downloading and converting new block list...
ja: 状態: 新しいブロックリストをダウンロードして変換中...

en: No update done yet.
ja: まだ更新されていません。

en: %1 (Last update attempt failed.)
ja: %1 (前回の更新は失敗しました)

en: Never
ja: なし

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, IPBlockingPrefPage)
en: IPBlocking Preferences
ja: IPBlocking の設定

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: PeerGuardian Filter File
ja: PeerGuardian フィルタファイル

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useLevel1)
en: Enable this if you want the IP filter plugin to work.
ja: IP フィルタプラグインを使う場合、これを有効にします。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useLevel1)
en: Use PeerGuardian filter
ja: PeerGuardian フィルタを使う

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: IP filter file:
ja: IP フィルタファイル:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_filterURL)
en: Filter file to use, this can be a local file or a remote file.
ja: 使用するフィルタファイル。これはローカルファイルでもリモートファイルでもかまいません。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_download)
en: Download and convert the IP filter file.
ja: IP フィルタファイルをダウンロードして変換します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_download)
en: Dow&nload/Convert
ja: ダウンロード/変換(&N)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_auto_update_group_box)
en: Automatic Update
ja: 自動更新

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_autoUpdate)
en: Enable this if you want to automatically update the filter file.
ja: フィルタファイルを自動的に更新するには、これを有効にします。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_autoUpdate)
en: Update file every:
ja: ファイルの更新間隔:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, kcfg_autoUpdateInterval)
en: Update interval in days.
ja: 更新間隔を日数で指定します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Last updated:
ja: 前回の更新:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Next update:
ja: 次回の更新:

note: i18n: ectx: label, entry (filterURL), group (general)
en: Level1 filter url
ja: Level1 フィルタの URL

note: i18n: ectx: label, entry (useLevel1), group (general)
en: Use level1 filter?
ja: Level1 フィルタを使いますか？

note: i18n: ectx: label, entry (useRichText), group (general)
en: Use rich log text
ja: ログ出力にリッチテキストを使う

en: System
ja: システム

en: Log Level
ja: ログレベル

en: Debug
ja: デバッグ

en: Notice
ja: 通知

en: Important
ja: 重要

en: All
ja: すべて

en: None
ja: なし

en: Log Viewer
ja: ログビューア

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useRichText)
en: Whether or not to use rich text or just plain text, for the logging output shown in the logviewer.
ja: ログビューアへのログ出力にリッチテキストを使うかプレーンテキストを使うか

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useRichText)
en: Use rich text for logging output
ja: ログ出力にリッチテキストを使う

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Log widget position:
ja: ログウィジェットの位置:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ScanForLostFilesWidgetPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_logWidgetPosition)
en: Separate activity
ja: 別のアクティビティ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ScanForLostFilesWidgetPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_logWidgetPosition)
en: Dockable widget
ja: ドッキング可能なウィジェット

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ScanForLostFilesWidgetPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_logWidgetPosition)
en: Torrent activity
ja: torrent のアクティビティ

en: Log
ja: ログ

en: View the logging output generated by KTorrent
ja: KTorrent が生成するログ出力を表示します

en: Suspend Output
ja: 出力を一時停止

en: <font color="#FF0000">Logging output suspended</font>
ja: <font color="#FF0000">ログ出力が一時停止されました</font>

en: <font color="#00FF00">Logging output resumed</font>
ja: <font color="#00FF00">ログ出力が再開されました</font>

note: i18n: ectx: Menu (MediaPlayerMenu)
en: Media Player Menu
ja: メディアプレーヤーメニュー

en: Ready to play
ja: 準備完了

en: Playing: <b>%1</b>
ja: 再生中: %1

en: Available
ja: 利用可能

en: Pending
ja: 保留

en: <b>%1</b><br/>Preview: %2<br/>Downloaded: %3 %
ja: <b>%1</b><br/>プレビュー: %2<br/>ダウンロード済み: %3%

en: Media Player
ja: メディアプレーヤー

en: Play
ja: 再生

en: Pause
ja: 一時停止

en: Stop
ja: 停止

en: Previous
ja: 前へ

en: Next
ja: 次へ

en: Show Video
ja: 動画を表示

en: Add Media
ja: メディアを追加

en: Clear Playlist
ja: プレイリストをクリア

en: Toggle Fullscreen
ja: フルスクリーンの切り替え

en: Movie player
ja: 動画プレーヤー

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_refresh)
en: Refresh
ja: 更新

en: Title
ja: タイトル

en: Artist
ja: アーティスト

en: Album
ja: アルバム

en: Length
ja: 長さ

en: Year
ja: 年

en: KTorrent is playing a video.
ja: KTorrent は動画を再生しています。

note: i18n: ectx: label, entry (openSilently), group (general)
en: Whether to open torrent silently or not.
ja: 質問せずに torrent を開くかどうか

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Folders to scan for torrents:
ja: torrent をスキャンするフォルダ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, m_folders)
en: List of folders which will be scanned for torrents by this plugin.
ja: このプラグインが torrent を探すためにスキャンするフォルダの一覧

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_add)
en: Add a new folder to be scanned.
ja: スキャンするフォルダを追加します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: Add Folder
ja: フォルダを追加

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove a folder from the list.
ja: リストからフォルダを削除します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove Folder
ja: フォルダを削除

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_openSilently) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbShowAllFiles)
en: Open the torrents without asking any questions.
ja: 何も質問せずに torrent を開きます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_recursive)
en: Scan subfolders
ja: サブフォルダもスキャンする

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_actionDelete)
en: Remove torrent file after loading
ja: ロード後に torrent ファイルを削除する

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_actionMove)
en: When a torrent file is loaded, move it to a subdirectory named loaded. If the folder does not exist, it will be created.
ja: <html>torrent ファイルがロードされたら「ロード済み」という名前のサブフォルダにファイルを移動します。フォルダが存在しなければ作成します。</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_actionMove)
en: Move torrent file to loaded directory
ja: torrent ファイルをロード済みフォルダに移動する

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_addToGroup)
en: Add torrents opened with this plugin to a group.
ja: このプラグインで開かれた torrent をグループに追加します。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_group)
en: Group to add torrents to.
ja: torrent を追加するグループ

note: i18n: ectx: ToolBar (SearchToolBar)
en: Search Toolbar
ja: 検索ツールバー

note: i18n: ectx: label, entry (searchEngine), group (general)
en: Current search engine
ja: 現在の検索エンジン

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_useDefaultBrowser) i18n: ectx: label, entry (useDefaultBrowser), group (general)
en: Use default browser
ja: デフォルトのブラウザを使う

note: i18n: ectx: label, entry (useCustomBrowser), group (general)
en: Use custom browser
ja: 指定したブラウザを使う

note: i18n: ectx: label, entry (customBrowser), group (general)
en: Custom browser executable path
ja: 指定ブラウザの実行ファイルのパス

en: Search for %1
ja: “%1” を検索

en: Failed to parse %1
ja: ‘%1’ を解析できませんでした

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SearchPref)
en: Search Preferences
ja: 検索のオプション設定

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_clear_history)
en: Clear the search history combo boxes.
ja: コンボボックスの検索履歴をクリアします。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_clear_history)
en: Clear Search History
ja: 検索履歴をクリア

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_openInExternal)
en: Whether or not to open searches in an external browser.
ja: 検索を外部ブラウザで開くかどうか

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openInExternal)
en: Open searches in external browser
ja: 検索結果を外部ブラウザで開く

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_useDefaultBrowser)
en: Use the default browser configured in the system settings.
ja: KDE システム設定で設定されているデフォルトのブラウザを使います。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_useCustomBrowser)
en: Use a custom browser.
ja: 指定したブラウザを使います。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_useCustomBrowser)
en: Custom browser path:
ja: 次のブラウザを使う (パスを指定):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_customBrowser)
en: Path of the custom browser.
ja: 使用するブラウザのパスを入力します。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox8)
en: Search Engines
ja: 検索エンジン

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_add)
en: Add a new search engine.
ja: 新しい検索エンジンを追加します。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove all selected search engines.
ja: 選択したすべての検索エンジンを削除します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: &Remove
ja: 削除(&R)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_remove_all)
en: Remove all search engines.
ja: すべての検索エンジンを削除します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_all)
en: R&emove All
ja: すべて削除(&E)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_add_default)
en: Add all default search engines.
ja: 標準のすべての検索エンジンを追加します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_default)
en: Add Defau&lt
ja: 標準エンジンを追加(&L)

en: Add a Search Engine
ja: 検索エンジンを追加

en: Opensearch is not supported by %1, you will need to enter the search URL manually. The URL should contain {searchTerms}, ktorrent will replace this by the thing you are searching for.
ja: %1 は OpenSearch をサポートしていないため、検索 URL を手入力する必要があります。この URL には {searchTerms} が含まれていなければなりません。KTorrent はこれをユーザが入力する検索語に置き換えます。

en: The URL %1 does not contain {searchTerms}.
ja: URL %1 には {searchTerms} が含まれていません。

en: Search Text
ja: 検索テキスト

en: Search Engine
ja: 検索エンジン

en: Search Engine Label
ja: 検索エンジン名

en:  Engine:
ja:  エンジン:

en: Do you want to download or save the torrent?
ja: torrent をダウンロードしますか？それとも保存しますか？

en: Download Torrent
ja: torrent をダウンロード

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_download)
en: Download
ja: ダウンロード

en: Home
ja: ホーム

en: Search the web for torrents.
ja: ウェブで torrent を検索します。

note: i18n: ectx: Menu (shutdown)
en: Shutdown
ja: シャットダウン

note: i18n: ectx: ToolBar (ShutdownToolBar)
en: Shutdown Toolbar
ja: シャットダウンツールバー

en: Lock
ja: ロック

en: Sleep (suspend to RAM)
ja: サスペンド

en: Hibernate (suspend to disk)
ja: ハイバネート

en: When all torrents finish downloading
ja: すべての torrent のダウンロードが完了したとき

en: When all torrents finish seeding
ja: すべての torrent のシードが完了したとき

en: When the events below happen
ja: 下のイベントが起こったとき

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ShutdownDlg)
en: Shutdown Settings
ja: シャットダウンの設定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Action to execute:
ja: 実行するアクション:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Execute action when:
ja: アクションを実行するとき:

en: Shutdown Enabled
ja: シャットダウンを有効化

en: Configure Shutdown
ja: シャットダウンの設定

en: Downloading finishes
ja: ダウンロード完了

en: Seeding finishes
ja: シード完了

en: Event
ja: イベント

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConnsWgt)
en: Connections
ja: 接続

en: Nodes
ja: ノード

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Display
ja: 表示

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AntiAliasing)
en: Use anti-aliasing
ja: アンチエイリアシングを使う

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DrawBgdGrid)
en: Draw background grid
ja: 背景のグリッドを描画する

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_WidgetType)
en: Native
ja: ネイティブ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_33)
en: (plugin reload is needed after change)
ja: (変更を適用するにはプラグインの再ロードが必要です)

en: KiB/s
ja: KiB/秒

en: Unknown
ja: 不明

en: <h1 align='center' style='font-size: large; text-decoration: underline'>Legend:</h1><ul type='square'>
ja: <h1 align='center' style='font-size: large; text-decoration: underline'>凡例:</h1><ul type='square'>

en: Select path to save image…
ja: 画像の保存先を選択...

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSeedsInSwarms), group (general)
en: Whether to show seeds in swarms
ja: スウォームのシードを表示するかどうか

note: i18n: ectx: label, entry (ShowLeechersInSwarms), group (general)
en: Whether to show leachers in swarms
ja: スウォームのリーチャーを表示するかどうか

note: i18n: ectx: label, entry (DlSpdColor), group (general)
en: Color of the speed on dl chart
ja: ダウンロードチャートの速度の色

note: i18n: ectx: label, entry (DlAvgColor), group (general)
en: Color of the average on dl chart
ja: ダウンロードチャートの平均の色

note: i18n: ectx: label, entry (DlLimitColor), group (general)
en: Color of the limit on dl chart
ja: ダウンロードチャートの制限の色

note: i18n: ectx: label, entry (PrFromLColor), group (general)
en: Color of the leechers on peers chart
ja: ピアチャートのリーチャーの色

note: i18n: ectx: label, entry (PrFromSColor), group (general)
en: Color of the seeds on peers chart
ja: ピアチャートのシードの色

note: i18n: ectx: label, entry (UlSpdColor), group (general)
en: Color of the speed on upload chart
ja: アップロードチャートの速度の色

note: i18n: ectx: label, entry (UlAvgColor), group (general)
en: Color of the avg on upload chart
ja: アップロードチャートの平均の色

note: i18n: ectx: label, entry (UlLimitColor), group (general)
en: Color of the limit on upload chart
ja: アップロードチャートの制限の色

note: i18n: ectx: label, entry (DhtNodesColor), group (general)
en: Color of the nodes on DHT chart
ja: DHT チャートのノードの色

note: i18n: ectx: label, entry (DhtTasksColor), group (general)
en: Color of the tasks on DHT chart
ja: DHT チャートのタスクの色

note: i18n: ectx: label, entry (AntiAliasing), group (general)
en: Use anti aliasing on charts?
ja: チャートにアンチエイリアシングを使うかどうか

note: i18n: ectx: label, entry (DrawBgdGrid), group (general)
en: Draw ugly grey background grid?
ja: グレーの背景グリッドを描画しますか？

note: i18n: The maximums of 0X axes on charts i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Measurements counts
ja: 測定数

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MaxModeGbw)
en: Maximum
ja: 最大

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSeedsInSwarms)
en: Show seeds in swarms
ja: スウォームのシードを表示する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowLeechersInSwarms)
en: Show leechers in swarms
ja: スウォームのリーチャーを表示する

en: (= %1 ms)
ja: (= %1/ミリ秒)

en: Speed charts
ja: 速度チャート

en: Displays charts about download and upload speed
ja: ダウンロード/アップロード速度に関するチャートを表示します

en: Connections charts
ja: 接続チャート

en: Displays charts about connections
ja: 接続に関するチャートを表示します

en: %2
    1 active filter | %2
    %1 active filters
ja[0]: %2
    アクティブなフィルタ 1 個
ja[1]: %2
    アクティブなフィルタ %1 個

en: <b>OK</b>
ja: OK

en: <b>Not Loaded</b>
ja: 読み込まれていません

en: <b>Downloading</b>
ja: ダウンロード中

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Status:
ja: 状態:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Refresh every:
ja: 更新間隔:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_refresh_rate)
en: Time between automatic refreshes of the feed.
ja: フィードの自動更新間隔

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_refresh_rate)
en:  minutes
ja:  分

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_filters)
en: Filters
ja: フィルタ

en: Date Published
ja: 公開日

en: Edit Filter
ja: フィルタを編集

en: There already is a filter named %1, filter names must be unique.
ja: “%1” という名前のフィルタは既に存在します。フィルタ名は一意でなければなりません。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
ja: 名前:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: String Matching
ja: 文字列マッチ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_reg_exp_syntax) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_exclusion_reg_exp)
en: By default strings will use wildcard matching. If you want to use regular expressions, this needs to be enabled.
ja: 文字列に正規表現を使う場合は、これを有効にする必要があります。標準では文字列をワイルドカード構文と見なします。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_reg_exp_syntax) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_exclusion_reg_exp)
en: Strings are regular expressions
ja: 正規表現を使う

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_match_case_sensitive) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_exclusion_case_sensitive)
en: Case sensitive matching
ja: 大文字と小文字を区別する

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Seasons && Episodes
ja: シーズンとエピソード

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_use_se_matching)
en: Use season and episode matching
ja: シーズンとエピソードを指定する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Seasons:
ja: シーズン:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_seasons)
en: Specify the seasons to download, multiple seasons can be separated by a , and you can also use ranges by using a -
    
    For example: 1, 3-6, 9
    
    Will download seasons 1, 3, 4, 5, 6 and 9
ja: ダウンロードするシーズンを指定します。複数のシーズンはコンマ (,) で区切ります。ハイフン (-) を使って範囲を指定することもできます。
    
    例: 1, 3-6, 9
    
    と指定すると、シーズン 1, 3, 4, 5, 6, 9 をダウンロードします。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Episodes:
ja: エピソード:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_episodes)
en: Specify the episodes to download, multiple episodes can be separated by a , and you can also use ranges by using a -
    
    For example: 1, 3-6, 9
    
    Will download episodes 1, 3, 4, 5, 6 and 9
ja: ダウンロードするエピソードを指定します。複数のエピソードはコンマ (,) で区切ります。ハイフン (-) を使って範囲を指定することもできます。
    
    例: 1, 3-6, 9
    
    と指定すると、エピソード 1, 3, 4, 5, 6, 9 をダウンロードします。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_se_no_duplicates)
en: Do not download multiple items with the same season and episode
ja: 同じシーズンとエピソードのアイテムを複数ダウンロードしない

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_download_matches)
en: Download torrents of matching items
ja: マッチするアイテムの torrent をダウンロードする

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_download_non_matches)
en: Download torrents of non matching items
ja: マッチしないアイテムの torrent をダウンロードする

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_add_to_group)
en: Add to group:
ja: グループに追加:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_silently)
en: Open torrents silently
ja: 質問せずに torrent を開く

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_test)
en: Test
ja: テスト

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: filter on feed:
ja: フィルタをテストするフィード:

note: i18n: ectx: ToolBar (SyndicationToolBar)
en: Syndication Toolbar
ja: シンジケーションツールバー

en: Could not find a valid link to a torrent on %1
ja: torrent への有効なリンクが %1 に見つかりませんでした

en: Add/Remove Filters
ja: フィルタを追加/削除

en: Feed: <b>%1</b>
ja: フィード: %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ManageFiltersDlg)
en: Manage Filters
ja: フィルタの管理

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_feed_text)
en: Feed:
ja: フィード:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Active filters:
ja: アクティブなフィルタ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Available filters:
ja: 利用可能なフィルタ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_all)
en: Remove All
ja: すべて削除

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_new_filter)
en: New Filter
ja: 新しいフィルタ

en: Syndication
ja: シンジケーション

en: Manages RSS and Atom feeds
ja: RSS と Atom フィードを管理します

en: Enter the URL
ja: URL を入力

en: Please enter the URL of the RSS or Atom feed.
ja: RSS または Atom フィードの URL を入力してください。

en: Add New Filter
ja: 新しいフィルタを追加

en: Add Feed
ja: フィードを追加

en: Remove Feed
ja: フィードを削除

en: Rename
ja: 名前変更

en: Add Filter
ja: フィルタを追加

en: Remove Filter
ja: フィルタを削除

note: i18n: ectx: label, entry (defaultDevice), group (general)
en: Default UPnP device to use
ja: デフォルトで使用する UPnP デバイス

en: Device
ja: デバイス

en: Model Name: <b>%1</b><br/>Manufacturer: <b>%2</b><br/>Model Description: <b>%3</b><br/>
ja: <i></i>機種: %1<br/>メーカー: %2<br/>機種の説明: %3

en: Shows the status of the UPnP plugin
ja: UPnP プラグインの状態を表示します

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_rescan)
en: Rescan
ja: 再スキャン
