ktorrent(2) - en to ro translation catalogue (871 entries)

en: KTorrent is unable to accept connections because the TCP port %1 is already in use by another program.
ro: KTorrent nu poate accepta conexiuni deoarece portul TCP %1 este deja utilizat de către o altă aplicație.

en: KTorrent is unable to accept connections because the UDP port %1 is already in use by another program.
ro: KTorrent nu poate accepta conexiuni deoarece portul UDP %1 este deja utilizat de către o altă aplicație.

en: Opening the torrent <b>%1</b>, would share one or more files with the following torrents. Torrents are not allowed to write to the same files.
ro: Deschiderea torentului <b>%1</b> ar partaja unul sau mai multe fișiere cu următoarele torente. Torentelor nu li se permite să scrie în aceleași fișiere.

en: KTorrent is running one or more torrents
ro: KTorrent rulează unul sau mai multe torente

en: Cannot create torrent: %1
ro: Nu am putut crea torentul: %1

en: One or more storage volumes are not mounted. In order to start this torrent, they need to be mounted.
ro: Unul sau mai multe volume de stocare nu sînt montate. Pentru a porni acest torent, ele trebuiesc montate.

en: Retry
ro: Reîncearcă

en: Storage volume %1 is not mounted
ro: Volumul de stocare %1 nu este montat

en: Storage volumes %1 are not mounted
ro: Volumele de stocare %1 nu sînt montate

en: Several data files of the torrent "%1" are missing. 
    Do you want to recreate them, or do you want to not download them?
ro: Cîteva fișiere de date ale torentului „%1” lipsesc. 
    Doriți să le creați din nou sau renunțați la descărcarea lor?

en: Data files are missing
ro: Fișiere de date lipsesc

en: Cannot deselect missing files: %1
ro: Nu am putut deselecta fișierele lipsă: %1

en: Cannot recreate missing files: %1
ro: Nu am putut recrea fișierele lipsă: %1

en: The file where the data is saved of the torrent "%1" is missing.
    Do you want to recreate it?
ro: Fișierul care conține datele salvate pentru torentul „%1” lipsește. 
    Doriți să îl recreați?

en: Data file is missing
ro: Fișierul de date lipsește

en: Cannot recreate data file: %1
ro: Nu am putut recrea fișierul de date: %1

en: You are attempting to download a magnet link, and DHT is not enabled. For optimum results enable DHT.
ro: Încercați să descărcați o legătură magnet, iar DHT nu este activat. Pentru rezultate optime, activați DHT.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Enter the IP address or hostname and port number of the peer you wish to add:
ro: Introduceți adresa IP sau numele computerului și numărul portului pentru partenerul pe care doriți să îl adăugați:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Peer:
ro: Partener:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_tracker) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_node) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_webseed) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: Add
ro: Adaugă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, close_button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_close)
en: Close
ro: Închide

en: Show a file tree
ro: Arată un arbore de fișiere

en: Show a file list
ro: Arată o listă de fișiere

en: Filter
ro: Filtru

en: Opening %1
ro: Deschidere %1

en: The directory %1 does not exist, do you want to create it?
ro: Directorul %1 nu există, doriți să îl creați?

en: You have deselected the following existing files. You will lose all data in these files, are you sure you want to do this?
ro: Ați deselectat următoarele fișiere existente. Veți pierde toate informațiile din aceste fișiere, sunteți sigur că doriți să continuați?

en: Yes, delete the files
ro: Da, ștergeți fișierele

en: No, keep the files
ro: Nu, păstrați fișierele

en: Opening the torrent <b>%1</b>, would share one or more files with the following torrents. Torrents are not allowed to write to the same files. Please select a different location.
ro: Deschiderea torentului <b>%1</b> ar partaja unul sau mai multe fișiere cu următoarele torente. Torentelor nu li se permite să scrie în aceleași fișiere. Alegeți altă amplasare.

en: All Torrents
ro: Toate torentele

en: <b>Unable to determine free space</b>
ro: <b>Spațiul liber nu poate fi determinat</b>

en: %1 (%2 in use by existing files)
ro: %1 (%2 ocupat cu fișiere existente)

[ctx: We are %1 bytes short of what we need]
en: %1 short
ro: %1 neajuns

en: Existing files: <b>None</b>
ro: Fișiere existente: <b>niciunul</b>

en: Existing files: <b>All</b>
ro: Fișiere existente: <b>toate</b>

en: Existing files: <b>%1</b> of <b>%2</b>
ro: Fișiere existente: <b>%1</b> din <b>%2</b>

en: Existing file: <b>No</b>
ro: Fișier existent: <b>nu</b>

en: Existing file: <b>Yes</b>
ro: Fișier existent: <b>da</b>

en: Clear History
ro: Șterge istoricul

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FileSelectDlg)
en: Select Which Files You Want to Download
ro: Selectați fișierele dorite a se descărca:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_use_custom_download_location)
en: Download to:
ro: Descărcare în:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_download_location_history)
en: History of all recently used download locations
ro: Istoricul tuturor locurilor de descărcare folosite recent

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_moveCompleted)
en: Moves the files to the specified location when the torrent finishes downloading.
ro: Mută fișierele la amplasarea specificată cînd descărcarea torentului se încheie.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, move_on_completion_enabled) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_moveCompleted) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_move_on_completion)
en: Move when completed to:
ro: Mută descărcările complete în:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_move_when_completed_history)
en: History of all recently used move when completed locations
ro: Istoricul tuturor locurilor de mutare la încheiere folosite recent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Text encoding:
ro: Codificare text:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, m_file_view)
en: All files in the torrent, you can change them by double clicking on them.
ro: Toate fișierele torentului, puteți să le modificați prin dublu clic pe ele.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_select_all)
en: Select &All
ro: Selectare &toate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_select_none)
en: Select &None
ro: Selectare &nimic

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_invert_selection)
en: Invert Selection
ro: Inversare selecție

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_collapse_all) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCollapseAll)
en: Collapse All
ro: Colapsare tot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_expand_all) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnExpandAll)
en: Expand All
ro: Expandare tot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_existing_found)
en: No existing files are found
ro: Nu se găsesc fișiere existente

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_options) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Options
ro: Opțiuni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Group:
ro: Grup:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_chkStartTorrent)
en: Start torrent
ro: Pornire torent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_skip_data_check)
en: Skip data check if existing files are found
ro: Sari peste verificarea datelor dacă se găsesc fișiere existente

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Disk Space
ro: Spațiu pe disc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Required:
ro: Necesar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Available:
ro: Disponibil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: After download:
ro: După descărcare:

en: Cannot load the torrent file: %1
ro: Fișierul cu torent nu poate fi încărcat: %1

en: Cannot open %1: %2
ro: Nu se poate deschide %1: %2

en: Failed to create %1: %2
ro: Crearea %1 a eșuat: %2

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ImportDialog)
en: Import an existing torrent
ro: Importă un torent existent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Torrent:
ro: Torent:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Data:
ro: Date:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select the torrent file and the data which belongs with it.
ro: Selectați un fișier torent și datele care îi aparțin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_cancel_btn)
en: Ca&ncel
ro: A&nulare

en: Select the directory where the data now is.
ro: Selectați directorul unde se afla datele acum.

en: The data files are not present in the location you selected. Do you want to create all the files in the selected directory?
ro: Fișierele cu date nu sunt prezente în locația indicată. Doriți să creați toate fișierele în dosarul ales?

en: Not all files were found in the new location; some are still missing. Do you want to create the missing files in the selected directory?
ro: Nu s-au găsit toate fișierele în noua amplasare; unele încă lipsesc. Doriți să creați fișierele care lipsesc în dosarul ales?

en: The data file is not present in the location you selected. Do you want to create the file in the selected directory?
ro: Fișierul de date nu e prezent în locația indicată. Doriți să creați fișierul în dosarul ales?

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, MissingFilesDlg)
en: Files are missing
ro: Lipsesc fișiere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_text)
en: The following files are missing:
ro: Următoarele fișiere lipsesc:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_recreate)
en: They are no longer there, recreate them.
ro: Ele nu mai există, recreează-le.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_recreate)
en: Recreate
ro: Recreează

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_dnd)
en: Do not download the missing files.
ro: Nu descărca fișierele lipsă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_dnd)
en: Do Not Download
ro: Nu descărca

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_select_new)
en: The files have been moved to another location, select the new location.
ro: Fișierele au fost mutate în alt loc, aleg noua amplasare.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_select_new)
en: Select New Location
ro: Selectare locație nouă

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_cancel)
en: Cancel, do not start the torrent.
ro: Anulează, nu porni torentul.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancel_button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_cancel)
en: Cancel
ro: Renunță

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PasteDlgBase)
en: Open an URL
ro: Deschideți un URL

en: Invalid URL: %1
ro: URL nevalid: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_silently) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openSilently)
en: Open silently
ro: Deschdiere silențioasă

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SpeedLimitsDlg)
en: Speed Limits
ro: Limite de viteză

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_main_caption)
en: Speed limits for individual torrents (double click to edit):
ro: Limite de viteză pentru torente individuale (dublu clic pentru modificare):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Filter:
ro: Filtru:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Global Limits
ro: Limite globale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Maximum download speed:
ro: Viteza maximă de descărcare:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_download_rate) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_upload_rate) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_max_download_rate) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_max_uploa
en: No limit
ro: Nelimitat

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_download_rate) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_upload_rate) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_max_download_rate) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_max_upload_rate) i18n: ectx: property (suffix), w
en:  KiB/s
ro:  KiO/s

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum upload speed:
ro: Viteza maximă de încărcare:

en: Torrent
ro: Torent

en: Download Limit
ro: Limită descărcare

en: Upload Limit
ro: Limită încărcare

en: Assured Download Speed
ro: Viteză de descărcare garantată

en: Assured Upload Speed
ro: Viteză de încărcare garantată

en: No assured speed
ro: Fără garanție de viteză

en: Create A Torrent
ro: Creează un torent

en: Only HTTP is supported for webseeding.
ro: Doar HTTP este suportat pentru încărcare web.

en: You must select a file or a folder.
ro: Trebuie să alegeți un fișier sau dosar.

en: You have not added a tracker, are you sure you want to create this torrent?
ro: Nu ați adăugat un tracker. Sigur doriți să creați acest torent?

en: You must add at least one node.
ro: Trebuie să adăugați cel puțin un nod.

en: Choose a file to save the torrent
ro: Alegeți un fișier pentru a salva torentul

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, TorrentCreatorDlg)
en: Create a torrent
ro: Creează un torent

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: File or directory to create torrent from:
ro: Fișier sau dosar din care să fie creat torentul:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_selectDirectory)
en: Select Directory
ro: Alege dosar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_selectFile)
en: Select File
ro: Alege fișier

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Size of each chunk:
ro: Dimensiunea fiecărei bucăți:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 32 KiB
ro: 32 KiO

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 64 KiB
ro: 64 KiO

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 128 KiB
ro: 128 KiO

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 256 KiB
ro: 256 KiO

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 512 KiB
ro: 512 KiO

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 1 MiB
ro: 1 MiO

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 2 MiB
ro: 2 MiO

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 4 MiB
ro: 4 MiO

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 8 MiB
ro: 8 MiO

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 16 MiB
ro: 16 MiO

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_start_seeding)
en: Start seeding
ro: Începe încărcarea

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_private)
en: Private torrent (DHT not allowed)
ro: Torent privat (DHT dezactivat)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_dht)
en: Decentralized (DHT only)
ro: Descentralizat (doar cu DHT)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_addToGroup)
en: Add torrent to group:
ro: Adăugare torent la grup:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tracker_tab)
en: Trackers
ro: Trackere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_tracker) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_node) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_webseed) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove
ro: Elimină

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_move_up)
en: Move Up
ro: Mută în sus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_move_down)
en: Move Down
ro: Mută în jos

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_dht_tab)
en: DHT Nodes
ro: Noduri DHT

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_node_list)
en: IP or Hostname
ro: IP sau nume computer

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Web Seeds
ro: Încărcări web

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Comments:
ro: Comentarii:

en: Policy for the %1 group
ro: Politica pentru grupul %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_default_location_enabled) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useSaveDir)
en: Default save location:
ro: Locul implicit pentru salvare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_default_move_on_completion_enabled)
en: Default move when completed location:
ro: Loc implicit de mutare la încheiere:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Default settings for torrents which are added to the group.
ro: Configurări implicite pentru torentele adăugate la grup.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Torrent Limits
ro: Limite torent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum download rate:
ro: Rata maximă de descărcare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Maximum upload rate:
ro: Rata maximă de încărcare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximum seed time:
ro: Timpul maxim de încărcare:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, m_max_seed_time) i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, time_limit)
en:  Hours
ro:  Ore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Maximum share ratio:
ro: Rata maximă de partajare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_only_new)
en: Apply settings only for newly opened or created torrents
ro: Aplică configurările doar pentru torentele noi sau care tocmai au fost accesate

en: Open a new tab
ro: Deschide o filă nouă

en: Close the current tab
ro: Închide fila curentă

en: Edit Group Policy
ro: Modifică politica grupului

en: Open In New Tab
ro: Deschide în filă nouă

en: New Group
ro: Grup nou

en: Edit Name
ro: Editează numele

en: Remove Group
ro: Elimină grupul

en: Group Policy
ro: Politica grupului

en: Please enter the group name.
ro: Introduceți denumirea grupului.

en: The group %1 already exists.
ro: Grupul %1 există deja.

en: Custom Groups
ro: Grupuri personalizate

en: Open Location
ro: Deschide amplasarea

en: Create a new torrent
ro: Creează un torent nou

en: Open a torrent
ro: Deschide un torent

en: Open Silently
ro: Deschidere silențioasă

en: Open a torrent without asking any questions
ro: Deschide torentele fără a pune alte întrebări

en: Open URL
ro: Deschide URL

en: Open a URL which points to a torrent, magnet links are supported
ro: Deschide un URL ce indică spre un torent; legăturile-magnet sînt susținute

en: IP Filter
ro: Filtru IP

en: Show the list of blocked IP addresses
ro: Arată lista adreselor IP blocate

en: Import Torrent
ro: Import torente

en: Import a torrent
ro: Importă un torent

en: Show/Hide KTorrent
ro: Arată/ascunde KTorrent

en: IP Filter List
ro: Listă de filtre IP

en: Invalid IP address <b>%1</b>. IP addresses must be in the format 'XXX.XXX.XXX.XXX'.<br/><br/>You can also use wildcards like '127.0.0.*' or specify ranges like '200.10.10.0-200.10.10.40'.
ro: Adresa IP <b>%1</b>nu este validă. Adresele IP trebuie să aibă forma „XXX.XXX.XXX.XXX”.<br/><br/>Deasemenea, puteți folosi caractere speciale ca „127.0.0.*” sau să specificați intervale ca „200.10.10.0-200.10.10.40”.

en: Choose a file
ro: Alegeți un fișier

en: Choose a filename to save under
ro: Alegeți un fișier pentru a salva

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, IPFilterWidget)
en: KTorrent Blacklisted Peers
ro: Parteneri marcați inutilizabili KTorrent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Add peer:
ro: Adaugă partener:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_clear)
en: Clear
ro: Curăță

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_open)
en: Open...
ro: Deschide...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_save_as)
en: Save As...
ro: Salvează ca...

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ro: &Fișier

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ro: &Vizualizare

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main
ro: Principal

note: i18n: ectx: Menu (Torrents) i18n: ectx: ToolBar (TorrentsToolBar)
en: Torrents
ro: Torente

note: i18n: ectx: Menu (GroupsMenu)
en: Groups
ro: Grupuri

note: i18n: ectx: Menu (ViewMenu)
en: View
ro: Vizualizare

note: i18n: ectx: Menu (AdvancedMenu) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Advanced
ro: Avansate

note: i18n: ectx: Menu (OpenDirMenu)
en: Open Directory
ro: Deschide dosar

note: i18n: ectx: Menu (GroupsSubMenu)
en: Add to Group
ro: Adaugă la grup

note: i18n: ectx: Menu (ColumnsMenu)
en: Configure Columns
ro: Configurează coloane

note: i18n: ectx: Menu (ColumnsMenu)
en: Columns
ro: Coloane

en: Bittorrent client by KDE
ro: Client Bittorrent de la KDE

en: BitFinder Plugin
ro: Modul BitFinder

en: Statistics Plugin
ro: Modul statistică

en: Application icon and a couple of others
ro: Pictograma aplicației și încă alte cîteva

en: 1.0 application icon
ro: pictograma aplicației 1.0

en: ChunkBar's tooltip and IWFileTreeItem sorting
ro: Balon de ajutor pentru ChunkBar și sortare IWFileTreeItem

en: Country locator for InfoWidget plugin. Flags are taken from http://flags.blogpotato.de/ so thanks to them too.
ro: Localizator țară pentru modulul InfoWidget . Indicatori luați de la http://flags.blogpotato.de/ pentru care le mulțumim.

en: File prioritization and some other patches
ro: Priorități fișiere și alte petice

en: Miniupnp was used as an example for our own UPnP implementation
ro: Miniupnp a fost utilizat ca un exemplu pentru propria implementare UPnP

en: Zeroconf enhancements
ro: Îmbunătățiri Zeroconf

en: Coldmilk webgui
ro: Interfață web Coldmilk

en: IDEAl code from KDevelop
ro: Cod IDEAl preluat din KDevelop

en: Conversion speed improvement in ipfilter plugin
ro: Îmbunătățire pentru viteza de conversie în pluginul ipfilter

en: Discovered 2 security vulnerabilities (both are fixed)
ro: Au fost descoperite 2 vulnerabilități de securitate (ambele reparate deja)

en: Patch to load silently with a save location
ro: Petic de încărcat silențios cu locație de salvare

en: Fixes in PHP code of webinterface
ro: Reparații în codul PHP al interfeței web

en: XFS specific disk preallocation
ro: Prealocare pentru un disc XFS

en: Patch to not show very low speeds
ro: Petic pentru a nu arăta vitezele foarte mici

en: Patch to show potentially firewalled status
ro: Petic pentru a arăta un status potențial securizat

en: Several patches
ro: Cîteva petice

en: Patch to hide menu bar
ro: Petic pentru a arăta bara de meniu

en: Patch to change file priorities in the webgui
ro: Petic pentru a schimba prioritățile de fișiere în interfața web

en: Several webgui patches
ro: Cîteva petice pentru interfața web

en: Fixes for several warnings
ro: Reparații pentru cîteva avertizări

en: Patch to fix free diskspace calculation on FreeBSD
ro: Petic pentru a repara calculul de spațiu liber pe disc pentru FreeBSD

en: Patch to fix a crash in ChunkDownloadView
ro: Petic pentru a repara eșuarea ChunkDownloadView

en: A couple of bugfixes
ro: Cîteva reparații

en: Patch to load torrents silently from the command line
ro: Petic pentru a încărca torentele silențios din linia de comandă

en: New set of icons
ro: Set nou de pictograme

en: Patch to cleanup the plugin list
ro: Petic pentru curățarea listei de module

en: Silently open torrent given on URL
ro: Deschidere silențioasă de torent la URL

en: Document to open
ro: Document de deschis

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_diskPrealloc)
en: Whether or not diskspace should be reserved before starting to download a torrent.
ro: Se va rezerva sau nu spațiu pe disc înainte de descărcarea unui torent.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_diskPrealloc)
en: Reserve disk space before starting a torrent
ro: Rezervă spațiu pe disc înainte de pornirea unui torent

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_fullDiskPrealloc)
en: Instead of doing a quick reservation, do a full reservation. This is slower than the quick way, but avoids fragmentation on the disk.
ro: În loc de a face o rezervare rapidă, fă o rezervare completă. Este mai lent însă astfel se evită fragmentarea pe disc.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_fullDiskPrealloc)
en: Fully reserve disk space (avoids fragmentation)
ro: Rezervă complet spațiul pe disc (se evită fragmentarea)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Performance
ro: Performanță

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: GUI update interval:
ro: Interval de împrospătare a interfeței grafice:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Network sleep interval:
ro: Interval suspendare acces rețea:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Miscellaneous
ro: Diverse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Preview size for audio files:
ro: Dimensiunea zonei de previzualizare pentru fișiere audio:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_previewSizeAudio) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_previewSizeVideo)
en:  KiB
ro:  KiO

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Preview size for video files:
ro: Dimensiunea zonei de previzualizare pentru fișiere video:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_lookUpHostnameOfPeers)
en: Resolve hostnames of peers
ro: Rezolvă numele de gazdă al partenerilor

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dhtGroupBox)
en: Features
ro: Caracteristici

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_dhtSupport)
en: DHT is a trackerless protocol to find peers sharing the same torrents as you do.
ro: DHT este un protocol fara tracker pentru găsirea de parteneri care partajează aceleași torente ca și dumneavoastră

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_dhtSupport)
en: Use DHT to get additional peers
ro: Folosește DHT pentru a găsi parteneri suplimentari

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: UDP port for DHT communications:
ro: Portul UDP folosit de comunicația prin DHT:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_pexEnabled)
en: Whether or not to use µTorrent compatible peer exchange.
ro: Folosiți sau nu schimbul de parteneri compatibil cu µTorrent.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_pexEnabled)
en: Use peer exchange
ro: Utilizează schimbul de parteneri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_webseedsEnabled)
en: Enable or disable the use of webseeds when they are present in a torrent.
ro: Activează sau dezactivează utilizarea semințelor web cînd sînt prezente într-un torent.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_webseedsEnabled)
en: Use webseeds
ro: Utilizează semințe web

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_checkWhenFinished)
en: When a torrent has finished downloading, do a full data check on the torrent.
ro: Cînd torentul se termină de descărcat, fă o verificare completă a datelor torentului.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_checkWhenFinished)
en: Check data when download is finished
ro: Verifică datele descărcate la final

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Encryption
ro: Criptare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useEncryption) i18n: ectx: label, entry (useEncryption), group (downloads)
en: Use protocol encryption
ro: Folosește protocolul criptat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_allowUnencryptedConnections)
en: Not all clients support encryption, and some people have encryption disabled. If you want to connect to those peers, you need to have this option enabled.
ro: Nu toți clienții suportă criptarea, iar unii o dezactivează. Dacă doriți să vă conectați la astfel de parteneri, trebuie să aveți această opțiune activă.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_allowUnencryptedConnections) i18n: ectx: label, entry (allowUnencryptedConnections), group (downloads)
en: Allow unencrypted connections
ro: Permite conexiuni necriptate

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useCustomIP)
en: Instead of allowing the tracker to determine your IP address, tell the tracker which IP address to use. Use this when you are behind a proxy.
ro: În loc de a permite trackerului să determine adresa dumneavoastră IP, indicați care adresă de IP să fie folosită. Folosiți această opțiune dacă sunteți în spatele unui proxy.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useCustomIP)
en: Send the tracker a custom IP address or hostname
ro: Trimite trackerului o anume adresă IP sau nume de computer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Custom IP address or hostname:
ro: Adresă explicită de IP sau nume de computer:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_customIP)
en: Custom IP address or hostname to send to the tracker. Hostnames will be resolved at runtime and the resolved IP address will be sent to the tracker.
ro: Adresa explicită de IP sau numele computerului trimise spre tracker se vor rezolva la rulare, iar adresa IP va fi trimisă la tracker.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ColorsGbw)
en: Colors
ro: Culori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnResetColors)
en: Reset Colors
ro: Reinițializare culori

en: Application
ro: Aplicație

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Folders
ro: Dosare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Folder to store torrent information:
ro: Director în care se stochează informațiile torentului:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_tempDir)
en: Directory to store information about all torrents currently opened in KTorrent.
ro: Director în care se stochează informații despre toate torentele deschise în mod curent în KTorrent

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useSaveDir) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_saveDir)
en: Directory to use as a default save location for all data.
ro: Director implicit pentru salvarea tuturor datelor.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useCompletedDir) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_completedDir)
en: Directory to move data to when a torrent has finished downloading.
ro: Director în care se mută datele cînd un torent a terminat de descărcat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useCompletedDir)
en: Move completed downloads to:
ro: Mută descărcările complete în:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useTorrentCopyDir) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_torrentCopyDir)
en: Directory to copy all torrent files in, which are opened by KTorrent.
ro: Directorul în care se copiază toate fișierele torent, deschise în mod curent de KTorrent.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useTorrentCopyDir)
en: Copy torrent files to:
ro: Copiază fișierele torent în:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_showSystemTrayIcon)
en: System Tray Icon
ro: Pictograma din tava de sistem

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showPopups)
en: Whether or not to show system tray popup messages.
ro: Arată sau nu indicii în tava de sistem.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showPopups)
en: Show system tray popup messages
ro: Arată indicii în tava de sistem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openMultipleTorrentsSilently)
en: Open multiple torrents silently
ro: Deschide mai multe torente folosind modul silențios

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Network
ro: Rețea

en: All interfaces
ro: Toate interfețele

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Ports && Limits
ro: Porturi și limite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: UDP tracker port:
ro: Port UDP pentru tracker:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximum connections per torrent:
ro: Numărul maxim de conexiuni per torent:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxConnections)
en: The maximum number of connections allowed per torrent.
ro: Numărul maxim de conexiuni permise pentru un torent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Global connection limit:
ro: Limita globală de conexiuni:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxTotalConnections)
en: The global connection limit for all torrents combined.
ro: Limita globală de conexiuni pentru toate torentele la un loc

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxDownloadRate)
en: The maximum download speed in KiB/s.
ro: Viteza maximă de descărcare în KiO/s.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxUploadRate)
en: The maximum upload speed in KiB/s
ro: Viteza maximă de încărcare în KiO/s.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: DSCP value for IP packets:
ro: Valoarea DSCP pentru pachetele IP:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Maximum number of connection setups:
ro: Numărul maxim de configurări de conexiune:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Network interface:
ro: Interfața de rețea:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_recommended_settings)
en: Let KTorrent calculate the recommended settings based upon the bandwidth you have available.
ro: Permiteți KTorrent să calculeze configurările recomandate în funcție de lățimea de bandă disponibilă.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useKDEProxySettings)
en: Use KDE proxy settings
ro: Folosește configurările pentru proxy ale KDE

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_httpProxy)
en: IP address or hostname of the HTTP proxy to use.
ro: Adresa IP sau numele de gazdă al proxy-ului HTTP de utilizat.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_httpProxyPort)
en: Port of the HTTP proxy.
ro: Portul proxy-ului HTTP.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useProxyForWebSeeds)
en: Whether or not to use the HTTP proxy for webseed connections.
ro: Dacă să fie utilizat sau nu proxy HTTP pentru conexiuni de încărcare web.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useProxyForWebSeeds)
en: Use proxy for webseed connections
ro: Folosește proxy pentru conexiuni de încărcare web

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useProxyForTracker)
en: Use proxy for tracker connections
ro: Folosește proxy pentru conexiuni cu tracker

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_socksEnabled)
en: Use a SOCKS proxy server:
ro: Folosește un server proxy SOCKS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Version:
ro: Versiunea:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_socksUsePassword)
en: Username and password required
ro: Numele de utilizator și parola sunt necesare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Username:
ro: Nume utilizator:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Password:
ro: Parola:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_qm_group_box) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Queue Manager
ro: Gestionar coadă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_manuallyControlTorrents)
en: Control torrents manually
ro: Controlează torentele manual

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Maximum downloads:
ro: Numărul maxim de descărcări:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxDownloads)
en: The maximum number of simultaneous downloads the queue manager will run.
ro: Numărul maxim de descărcări simultane din coadă care rulează

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Maximum seeds:
ro: Numărul maxim de încărcări:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxSeeds)
en: The maximum number of simultaneous seeds the queue manager will run.
ro: Numărul maxim de încărcări simultane care rulează în coadă.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: When diskspace is running low:
ro: Cînd spațiul de pe disc se restrînge:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_startDownloadsOnLowDiskSpace)
en: What to do when the diskspace is running low and the queue manager wants to start a torrent.
ro: Ce să fac dacă spațiul de pe disc se restrînge și managerul cozii dorește să pornească un torent.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_startDownloadsOnLowDiskSpace)
en: Don't start torrents
ro: Nu porni torente

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_startDownloadsOnLowDiskSpace)
en: Ask if torrents can be started
ro: Întreabă dacă torentele pot fi pornite

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_startDownloadsOnLowDiskSpace)
en: Start torrents
ro: Pornește torentele

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Stop torrents when free disk space is lower than:
ro: Oprește torentele daca spațiul liber e mai puțin decît:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_minDiskSpace)
en: When the free diskspace drops below this value, stop all torrents downloading.
ro: Cînd spațiul liber de pe disc scade sub această valoare, oprește toate torentele care descarcă.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_minDiskSpace)
en:  MiB
ro:  MiO

[ctx: @title:group Options regarging Seeding]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Seeding
ro: Încărcare

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_keepSeeding)
en: When a download is finished, continue seeding it. If this is disabled, the torrent will be stopped.
ro: Continuă încărcarea torentului la încheierea descărcării acestuia. Dacă este dezactivată, torentul va fi oprit.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_keepSeeding)
en: Keep seeding after download is finished
ro: Continuă încărcarea după ce descărcarea s-a terminat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Number of upload slots:
ro: Numărul de sloturi de încărcare:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_numUploadSlots)
en: The number of upload slots, this determines the number of peers you can upload to simultaneously for one torrent.
ro: Numărul de sloturi de încărcare, determină numărul de parteneri ce pot încărca simultan un torent.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Default maximum share ratio:
ro: Rata maximă de partajare implicită:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Default maximum seed time:
ro: Timpul maxim de încărcare implicit:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_maxSeedTime)
en: The maximum seed time in hours. Once you reach this time, the torrent will be stopped. This is only applied to newly opened torrents, existing torrents will not be affected by changing this.
ro: Durata maximă de încărcare în ore. Odată atinsă această durată, torentul va fi oprit. Aceasta se aplică numai torentelor noi deschise, torentele existente nu vor fi afectate de această modificare.

en: Calculate Recommended Settings
ro: Calculează parametrii recomandați

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RecommendedSettingsDlg)
en: Recommended Settings
ro: Configurări recomandate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Available upload bandwidth:
ro: Lățime de bandă disponibilă pentru încărcare:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_upload_bw) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_download_bw)
en:  Kbps
ro:  Kb/s

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Available download bandwidth:
ro: Lățime de bandă disponibilă pentru descărcare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_upload_bw_display)
en: (= 32 KiB/s)
ro: (= 32 KiO/s)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_download_bw_display)
en: (= 500 KiB/s)
ro: (= 500 KiO/s)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_calculate)
en: Calculate
ro: Calculează

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Preferences
ro: Preferințe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_chk_avg_speed_slot)
en: Average speed per slot:
ro: Viteza medie per slot:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_chk_sim_torrents)
en: Number of torrents you usually download simultaneously:
ro: Numărul de torente uzual descărcate simultan de către dumneavoastră:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_chk_slots)
en: Slots per torrent:
ro: Sloturi per torent:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Recommended settings:
ro: Setări recomandate:

en: Speed down: %1 / up: %2
ro: Viteză descărcare: %1 / încărcare: %2

en: Transferred down: %1 / up: %2
ro: Transfer descărcare: %1 / încărcare: %2

en: DHT: off
ro: DHT: oprit

en: %1 node | %1 nodes
ro[0]: %1 nod
ro[1]: %1 noduri
ro[2]: %1 de noduri

en: %1 task | %1 tasks
ro[0]: %1 sarcină
ro[1]: %1 sarcini
ro[2]: %1 de sarcini

en: Magnet Link
ro: Legătură Magnet

en: Status
ro: Stare

en: Peers
ro: Parteneri

en: Downloading
ro: Se descarcă

en: Queued
ro: În coadă

en: Stopped
ro: Oprit

en: Start Magnet
ro: Pornire magnet

en: Stop Magnet
ro: Oprire magnet

en: Remove Magnet
ro: Eliminare magnet

en: Order
ro: Ordine

en: Name
ro: Nume

en: Time Stalled
ro: Timp întreruperi

en: Priority
ro: Prioritate

en: Running
ro: Rulare

en: Not queued
ro: În afara cozii

en: Order of a torrent in the queue.
    Use drag and drop or the move up and down buttons on the right to change the order.
ro: Ordinea torentului în coadă 
     Foloșiți funcția trage și scapă sau butoanele sus și jos din dreapta pentru a schimba ordinea.

en: Search
ro: Caută

en: Show Search
ro: Arată căutarea

en: Show or hide the search bar
ro: Arată sau ascunde bara de căutare

en: Move Top
ro: Mută în vîrf

en: Move a torrent to the top of the queue
ro: Mută torentul în vîrful cozii

en: Move a torrent up in the queue
ro: Mutați torentul din coadă în sus

en: Move a torrent down in the queue
ro: Mutați torentul din coadă în jos

en: Move Bottom
ro: Mută la capăt

en: Move a torrent to the bottom of the queue
ro: Mută torentul la capătul cozii

en: Show Downloads
ro: Arată descărcările

en: Show all downloads
ro: Arată toate descărcările

en: Show Uploads
ro: Arată încărcările

en: Show all uploads
ro: Arată toate încărcările

en: Show Not Queued
ro: Arată în afara cozii

en: Show all not queued torrents
ro: Arată toate torentele din afara cozii

en: Widget to manage the torrent queue
ro: Controlul care gestionează coada torentului

en: Start All
ro: Pornește toate

en: Start all torrents
ro: Pornește toate torentele

en: Stop All
ro: Oprește toate

en: Stop all torrents
ro: Oprește toate torentele

en: Suspend Torrents
ro: Suspendă torentele

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_suspended)
en: Suspend all running torrents
ro: Suspendă toate torentele ce rulează

en: Show or hide the group view
ro: Arată sau ascunde vizualizarea pe grupuri

en: Filter Torrents
ro: Filtrează torente

en: Filter torrents based on filter string
ro: Filtrează torentele pe baza unui șir de filtrare

en: Set max upload speed
ro: Viteza maximă de încărcare

en: Set max download speed
ro: Viteza maximă de descărcare

en: <b>%1</b> has completed downloading.<br>Average speed: %2 DL / %3 UL.
ro: <b>%1</b> s-a descărcat.<br>Viteza medie: %2 descărcare / %3 încărcare.

en: <b>%1</b> has reached its maximum share ratio of %2 and has been stopped.<br>Uploaded %3 at an average speed of %4.
ro: <b>%1</b> a ajuns la rata maximă de partajare de %2 și a fost oprit.<br>S-a încărcat %3 la o viteză medie de %4.

en: <b>%1</b> has reached its maximum seed time of %2 hours and has been stopped.<br>Uploaded %3 at an average speed of %4.
ro: <b>%1</b> a ajuns la timpul maxim de însămînțare de %2 ore și a fost oprit.<br>S-a încărcat %3 la o viteză medie de  %4.

en: <b>%1</b> has been stopped with the following error: <br>%2
ro: <b>%1</b> a fost oprit cu eroarea următoare: <br>%2

en: Corrupted data has been found in the torrent <b>%1</b><br>It would be a good idea to do a data integrity check on the torrent.
ro: Au fost găsite date corupte în torentul <b>%1</b><br>Ar fi bine să verificați integritatea torentului.

en: <b>%1</b> has reached its maximum share ratio of %2 and cannot be enqueued. <br>Remove the limit manually if you want to continue seeding.
ro: <b>%1</b> a ajuns la rata maximă de partajare de %2 și nu poate fi adăugat în coadă.<br>Eliminați manual limita dacă doriți să continuați încărcarea.

en: <b>%1</b> has reached its maximum seed time of %2 hours and cannot be enqueued. <br>Remove the limit manually if you want to continue seeding.
ro: <b>%1</b> a ajuns la timpul maxim de însămînțare de %2 ore și nu poate fi pus în coadă. <br>Eliminați manual limita dacă doriți să continuați încărcarea.

en: Cannot start <b>%1</b>: <br>
ro: <b>%1</b> nu poate fi pornit: <br>

en: Cannot seed more than 1 torrent. <br> | Cannot seed more than %1 torrents. <br>
ro[0]: Nu se poate încărca mai mult de 1 torent. <br>
ro[1]: Nu se pot încărca mai mult de %1 torente. <br>
ro[2]: Nu se pot încărca mai mult de %1 de torente. <br>

en: Cannot download more than 1 torrent. <br> | Cannot download more than %1 torrents. <br>
ro[0]: Nu se poate descărca mai mult de 1 torent. <br>
ro[1]: Nu se pot descărca mai mult de %1 torente. <br>
ro[2]: Nu se pot descărca mai mult de %1 de torente. <br>

en: Go to Settings -> Configure KTorrent, if you want to change the limits.
ro: Mergeți la Setări -> Configurare KTorrent, dacă doriți să schimbați limitele.

en: There is not enough diskspace available.
ro: Nu există destul spațiu pe disc la dispoziție.

en: Your disk is running out of space.<br /><b>%1</b> is being downloaded to '%2'.
ro: Discul dumneavoastră rămîne fără spațiu.<br /><b>%1</b> este descărcat pe '%2'.

en: Torrent has been stopped.<br />
ro: Torentul a fost oprit.<br />

en: Unlimited
ro: Nelimitat

en: Torrent Settings
ro: Configurări torent

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PropertiesDlg)
en: Properties
ro: Proprietăți

en: Checked %v of %m chunks
ro: %v din %m bucăți verificate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Downloaded:
ro: Descărcate:

[ctx: @action Start all selected torrents in the current tab]
en: Start
ro: Pornește

en: Start all selected torrents in the current tab
ro: Pornește toate torentele alese din fila curentă

[ctx: @action Force start all selected torrents in the current tab]
en: Force Start
ro: Forțează pornirea

en: Force start all selected torrents in the current tab
ro: Pornește forțat toate torentele alese din fila curentă

[ctx: @action Stop all selected torrents in the current tab]
en: Stop
ro: Oprește

en: Stop all selected torrents in the current tab
ro: Oprește toate torentele alese din fila curentă

[ctx: @action Pause all selected torrents in the current tab]
en: Pause
ro: Întrerupe

en: Pause all selected torrents in the current tab
ro: Întrerupe toate torentele alese din fila curentă

[ctx: @action Remove all selected torrents in the current tab]
en: Remove
ro: Elimină

en: Remove all selected torrents in the current tab
ro: Elimină toate torentele alese din fila curentă

[ctx: @action Start all torrents in the current tab]
en: Start All
ro: Pornește toate

en: Start all torrents in the current tab
ro: Pornește toate torentele din fila curentă

[ctx: @action Stop all torrents in the current tab]
en: Stop All
ro: Oprește toate

en: Stop all torrents in the current tab
ro: Oprește toate torentele din fila curentă

en: Remove Torrent and Data
ro: Eliminare torent și date

en: Rename Torrent
ro: Redenumire torent

en: Add Peers
ro: Adăugare parteneri

en: Manual Announce
ro: Anunț manual

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Data Directory
ro: Dosar cu date

en: Temporary Directory
ro: Dosar temporar

en: Move Data
ro: Mută datele

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, StatsSettingsWgt)
en: Settings
ro: Configurări

en: Remove from Group
ro: Eliminare din grup

en: Check Data
ro: Verifică datele

en: Check all the data of a torrent
ro: Verifică toate datele unui torent

en: Copy Torrent URL
ro: Copiază URL-ul torentului

en: Export Torrent
ro: Export torent

en: Set the speed limits of individual torrents
ro: Stabilește limite de viteză pentru torente individuale

en: The torrent <b>%1</b> has not finished downloading, do you want to delete the incomplete data, too?
ro: Torentul <b>%1</b> nu s-a terminat de descărcat, doriți să ștergem datele imcomplete deasemenea?

en: Remove Download
ro: Eliminare descărcare

en: Delete Data
ro: Eliminare date

en: Keep Data
ro: Păstrare date

en: You will lose all the downloaded data of the following torrents. Are you sure you want to do this?
ro: Veți pierde toate datele descărcate ale următoarelor torente. Sigur doriți să faceți asta?

en: Remove Torrent
ro: Eliminare torent

en: Select a directory to move the data to.
ro: Selectați un director pentru a muta datele acolo.

en: Downloaded
ro: Descărcat

en: Size
ro: Dimensiune

en: Uploaded
ro: Încărcat

[ctx: Bytes left to downloaded]
en: Left
ro: Rămas

en: Down Speed
ro: Viteză desc.

en: Up Speed
ro: Viteză înc.

en: Time Left
ro: Timp rămas

en: Seeders
ro: Încărcători

en: Leechers
ro: Descărcători

en: Share Ratio
ro: Rată partajare

en: Time Downloaded
ro: Timp desc.

en: Time Seeded
ro: Timp înc.

en: Location
ro: Amplasare

en: Added
ro: Adăugat

en: How much data we have downloaded of the torrent
ro: Cîte date am descărcat din torent

en: Total size of the torrent, excluded files are not included
ro: Dimensiunea totală a torentului, fișierele excluse nu sînt incluse

en: How much data we have uploaded
ro: Cîte date am încărcat

en: How much data left to download
ro: Cîte date au rămas de descărcat

en: Current download speed
ro: Viteza curentă de descărcare

en: Current upload speed
ro: Viteza curentă de încărcare

en: How much time is left before the torrent is finished or before the maximum share ratio is reached, if that is enabled
ro: Cît timp a rămas pînă la încheierea torentului sau pînă la atingerea ratei maxime de partajare, dacă aceasta este activată

en: How many seeders we are connected to (How many seeders there are according to the tracker)
ro: La cîți încărcători sîntem conectați (Cîți încărcători sînt conform tracker-ului)

en: How many leechers we are connected to (How many leechers there are according to the tracker)
ro: La cîți descărcători sîntem conectați (Cîți descărcători sînt conform tracker-ului)

en: The percentage of data we have of the whole torrent, not including excluded files
ro: Procentul de date pe care le avem din tot torentul, fără fișierele excluse

en: Share ratio is the number of bytes uploaded divided by the number of bytes downloaded
ro: Rata de partajare este numărul de octeți încărcați împărțit la numărul de octeți descărcați

en: How long we have been downloading the torrent
ro: De cît timp descărcăm acest torent

en: How long we have been seeding the torrent
ro: De cît timp încărcăm acest torent

en: The location of the torrent's data on disk
ro: Amplasarea datelor torentului pe disc

en: When this torrent was added
ro: Cînd a fost adăugat acest torent

en: <br/><br/>Unable to contact a tracker.
ro: <br/><br/>Nu a putut fi contactat niciun tracker.

en: KTorrent's UPnP test application
ro: Aplicația de test din KTorrent pentru UPnP

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UPnPTestWidget)
en: UPnP Test Application
ro: Aplicația de test UPnP

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Router:
ro: Ruter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_router)
en: No routers found.
ro: Niciun ruter găsit.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_find_routers)
en: Find Routers
ro: Găsire rutere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_forward)
en: Forward
ro: Înaintare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_undo_forward)
en: Undo Forward
ro: Anulare forward

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_verbose)
en: Verbose mode
ro: Mod detaliat

en: Maximum share ratio reached.
ro: Rata maximă de partajare a fost atinsă.

en: Maximum seed time reached.
ro: Durata maximă de încărcare a fost atinsă.

en: Uploads
ro: Încărcări

en: Running Uploads
ro: Încărcări active

en: Not Running Uploads
ro: Încărcări inactive

en: Downloads
ro: Descărcări

en: Running Downloads
ro: Descărcări active

en: Not Running Downloads
ro: Descărcări inactive

en: Active Torrents
ro: Torente active

en: Active Downloads
ro: Descărcări active

en: Active Uploads
ro: Încărcări active

en: Passive Torrents
ro: Torente pasive

en: Passive Downloads
ro: Descărcări pasive

en: Passive Uploads
ro: Încărcări pasive

en: Ungrouped Torrents
ro: Torente negrupate

en: All files
ro: Toate fișierele

note: i18n: ectx: label, entry (maxDownloads), group (downloads)
en: Maximum number of downloads (0 = no limit)
ro: Numărul maxim de descărcări (0 = fără limită)

note: i18n: ectx: label, entry (maxSeeds), group (downloads)
en: Maximum number of seeds (0 = no limit)
ro: Numărul maxim de semințe (0 = fără limită)

note: i18n: ectx: label, entry (startDownloadsOnLowDiskSpace), group (downloads)
en: Start downloads on low disk space?
ro: Se pornesc descărcările la spațiu redus pe disc?

note: i18n: ectx: label, entry (maxConnections), group (downloads)
en: Maximum number of connections per torrent (0 = no limit)
ro: Numărul maxim de conexiuni per torent (0 = fără limită)

note: i18n: ectx: label, entry (maxTotalConnections), group (downloads)
en: Maximum number of connections for all torrents (0 = no limit)
ro: Numărul maxim de conexiuni pentru toate torentele (0 = fără limită)

note: i18n: ectx: label, entry (maxUploadRate), group (downloads)
en: Maximum upload speed in KiB/sec (0 = no limit)
ro: Viteza maximă de încărcare în Kio/s (0 = fără limită)

note: i18n: ectx: label, entry (maxDownloadRate), group (downloads)
en: Maximum download speed in KiB/sec (0 = no limit)
ro: Viteza maximă de descărcare în Kio/s (0 = fără limită)

note: i18n: ectx: label, entry (maxRatio), group (downloads)
en: Maximum share ratio (0 = no limit)
ro: Rata maximă de partajare (0 = fără limită)

note: i18n: ectx: label, entry (showSystemTrayIcon), group (downloads)
en: Show a system tray icon
ro: Arată pictogramă în tava de sistem

note: i18n: ectx: label, entry (showSpeedBarInTrayIcon), group (downloads)
en: Show speed bar in tray icon
ro: Arată bara de viteză în tava de sistem

note: i18n: ectx: label, entry (downloadBandwidth), group (downloads)
en: Download bandwidth (in kb/s):
ro: Lățime de bandă pentru descărcare (în kb/s):

note: i18n: ectx: label, entry (uploadBandwidth), group (downloads)
en: Upload bandwidth (in kb/s):
ro: Lățime de bandă pentru încărcare (în kb/s):

note: i18n: ectx: label, entry (showPopups), group (downloads)
en: Show popup messages when torrent is finished.
ro: Arată mesaje la încheierea unui torent.

note: i18n: ectx: label, entry (keepSeeding), group (downloads)
en: Keep seeding after download has finished
ro: Continuă încărcarea după ce descărcarea s-a terminat

note: i18n: ectx: label, entry (tempDir), group (downloads)
en: Folder to store temporary files
ro: Dosar pentru stocarea fișierelor temporare

note: i18n: ectx: label, entry (saveDir), group (downloads)
en: Folder to store downloaded files
ro: Dosar pentru stocarea fișierelor descărcate

note: i18n: ectx: label, entry (torrentCopyDir), group (downloads)
en: Folder to copy .torrent files to
ro: Dosarul în care să fie copiate fișierele .torrent

note: i18n: ectx: label, entry (useCustomIP), group (downloads)
en: Whether to use a custom IP to pass to the tracker
ro: Dacă să fie utilizată o adresă IP personalizată de trimis tracker-ului

note: i18n: ectx: label, entry (lastSaveDir), group (downloads)
en: Directory which was used as the last save directory
ro: Dosarul utilizat ca ultim dosar de salvare

note: i18n: ectx: label, entry (customIP), group (downloads)
en: IP to pass to the tracker
ro: IP de trimis spre tracker

note: i18n: ectx: label, entry (guiUpdateInterval), group (downloads)
en: GUI update interval
ro: Interval de împrospătare a interfeței grafice

note: i18n: ectx: label, entry (dhtSupport), group (downloads)
en: Support for DHT
ro: Suport pentru DHT

note: i18n: ectx: label, entry (dhtPort), group (downloads)
en: DHT port
ro: Port DHT

note: i18n: ectx: label, entry (numUploadSlots), group (downloads)
en: Number of upload slots
ro: Numărul de sloturi de încărcare

note: i18n: ectx: label, entry (shownColumns), group (downloads)
en: Columns shown in KTorrentView
ro: Coloane afișate în KTorrentView

note: i18n: ectx: label, entry (completedDir), group (downloads)
en: Folder to move completed downloaded files to
ro: Dosar în care să fie mutate fișierele descărcate complet

note: i18n: ectx: label, entry (maxSeedTime), group (downloads)
en: Maximum seed time in hours (0 = no limit)
ro: Durata maximă de încărcare în ore (0 = nelimitat)

en: Plugins
ro: Extensii

en: Warning: %1
ro: Avertizare: %1

en: <img src="available_color">&nbsp; - Downloaded Chunks<br><img src="unavailable_color">&nbsp; - Chunks to Download<br><img src="excluded_color">&nbsp; - Excluded Chunks
ro: <img src="available_color">&nbsp; - Bucăți descărcate<br><img src="unavailable_color">&nbsp; - Bucăți de descărcat<br><img src="excluded_color">&nbsp; - Bucăți excluse

en: The torrent "%1" has reached its maximum share ratio and its maximum seed time. Ignore the limit and start seeding anyway?
ro: Torentul „%1” a ajuns la rata maximă de partajare și la timpul maxim de încărcare. Ignorați limita și porniți încărcarea oricum?

en: The torrent "%1" has reached its maximum share ratio. Ignore the limit and start seeding anyway?
ro: Torentul „%1” a ajuns la rata maximă de partajare. Ignorați limita și porniți încărcarea oricum?

en: The torrent "%1" has reached its maximum seed time. Ignore the limit and start seeding anyway?
ro: Torentul „%1” a ajuns la timpul maxim de încărcare. Ignorați limita și porniți încărcarea oricum?

en: Limits reached.
ro: Limite atinse.

en: You don't have enough disk space to download this torrent. Are you sure you want to continue?
ro: Nu aveți destul spațiu pe disc pentru a descărca acest torent. Sunteți sigur că doriți să continuați?

en: Insufficient disk space for %1
ro: Spațiu pe disc insuficient pentru %1

en: Not enough disk space for the following torrents. Do you want to start them anyway?
ro: Nu există destul spațiu pe disc pentru următoarele torente. Le porniți oricum?

en: The following torrents have reached their maximum seed time. Do you want to start them anyway?
ro: Următoarele torente au atins timpul maxim de încărcare. Le porniți oricum?

en: The following torrents have reached their maximum share ratio. Do you want to start them anyway?
ro: Următoarele torente au atins rata maximă de încărcare. Le porniți oricum?

en: Error starting torrent %1: %2
ro: Eroare la pornirea torentului %1: %2

en: Error
ro: Eroare

en: Error stopping torrent %1: %2
ro: Eroare la oprirea torentului %1: %2

en: File
ro: Fișier

en: Cannot write beyond end of the mmap buffer.
ro: Nu s-a putut scrie dupa terminarea zonei mmap.

en: Scheduler
ro: Planificator

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Schedule background color:
ro: Culoare fundal programare:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_scheduleBackgroundColor)
en: Color of the schedule background.
ro: Culoare pentru fundalul programării.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Schedule line color:
ro: Culoare linie programare:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_scheduleLineColor)
en: Color of all lines on the schedule.
ro: Culoare pentru toate liniile din programare.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Schedule Item color:
ro: Culoare element programare:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_itemColor)
en: Color of each normal item on the schedule.
ro: Culoare pentru fiecare element normal din programare.

en: Bandwidth Scheduler
ro: Programare lățime de bandă

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, EditItemDlg)
en: Edit an item
ro: Editare element

en: Add an item
ro: Adaugă un element

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: From:
ro: De la:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: To:
ro: Pînă la:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Limits
ro: Limite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Download limit:
ro: Limită descărcare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Upload limit:
ro: Limită încărcare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_set_connection_limits)
en: Set connection limits
ro: Stabilește limitele conexiunii

note: i18n: ectx: ToolBar (SchedulerToolbar)
en: Bandwidth Schedule
ro: Planificare lățime de bandă

en: Cannot open file %1: %2
ro: Nu am putut deschide fișierul %1: %2

en: The file %1 is corrupted or not a proper KTorrent schedule file.
ro: Fișierul %1 este corupt sau nu o corespunde cu o programare KTorrent.

en: Edit the bandwidth schedule
ro: Modifică planificarea lățimii de bandă

en: Load Schedule
ro: Încarcă programare

en: Save Schedule
ro: Salvează programare

en: New Item
ro: Element nou

en: Remove Item
ro: Elimină element

en: Edit Item
ro: Modifică element

en: Clear Schedule
ro: Curăță programarea

en: Scheduler Active
ro: Planificator activ

en: Activate or deactivate the scheduler
ro: Activează sau dezactivează planificatorul

en: KTorrent scheduler files
ro: Fișiere programate de KTorrent

en: This item conflicts with another item in the schedule, we cannot change it.
ro: Acest element e în conflict cu un alt element al planificării, nu poate fi modificat.

en: Suspended
ro: Suspendat

en: %1 Down
    %2 Up
ro: %1 Descărcare
    %2 Încărcare

en: Current schedule: suspended
ro: Planificare curentă: suspendată

en: Current schedule: %1/s download, %2/s upload
ro: Planificare curentă: %1/s descărcare, %2/s încărcare

en: Current schedule: unlimited download, %1/s upload
ro: Planificare curentă: descărcare nelimitată, %1/s încărcare

en: Current schedule: %1/s download, unlimited upload
ro: Planificare curentă: %1/s descărcare, încărcare nelimitată

en: Current schedule: unlimited upload and download
ro: Planificare curentă: încărcare și descărcare nelimitate

en:  (scheduler disabled)
ro:  (planificator dezactivat)

en: Current schedule:
ro: Program curent:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DownloadOrderWidget)
en: File Download Order
ro: Ordinea pentru descărcare

en: File download order for <b>%1</b>:
ro: Ordine descărcare fișiere pentru <b>%1</b>:

en: Seasons and Episodes
ro: Sezoane și episoade

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_top_label)
en: File download order for:
ro: Ordinea de descărcare pentru:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_custom_order_enabled)
en: Whether or not to enable a custom download order.
ro: Activează sau nu o ordine particulară de descărcare.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_custom_order_enabled)
en: Custom file download order enabled
ro: Ordine particulară pentru descărcare activă.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListView, m_order)
en: Order in which to download the files of a torrent. The file at the top will be downloaded first, followed by the second, then the third ...
ro: Ordinea în care se descarcă fișierele unui torent. Fișierul din vîrf va fi primul descărcat, urmat de cel de-al doilea, apoi al treilea ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_tracker)
en: Add Trackers
ro: Adaugă trackere

en: <img src="available_color">&nbsp; - Available Chunks<br><img src="unavailable_color">&nbsp; - Unavailable Chunks<br><img src="excluded_color">&nbsp; - Excluded Chunks
ro: <img src="available_color">&nbsp; - Bucăți disponibile<br><img src="unavailable_color">&nbsp; - Bucăți indisponibile<br><img src="excluded_color">&nbsp; - Bucăți excluse

en: Chunk
ro: Bucată

en: Progress
ro: Progres

en: Peer
ro: Partener

en: Files
ro: Fișiere

en: Number of the chunk
ro: Numărul bucății

en: Download progress of the chunk
ro: Progresul descărcării bucății

en: Which peer we are downloading it from
ro: De la care partener o descărcăm

en: Download speed of the chunk
ro: Viteza de descărcare a bucății

en: Which files the chunk is located in
ro: În ce fișiere este amplasată bucata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hdr_chunks) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChunkDownloadView)
en: Chunks
ro: Bucăți

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Currently downloading:
ro: Se descarcă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Excluded:
ro: Excluse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4_2)
en: Left:
ro: Rămase:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8)
en: Size:
ro: Dimensiune:

[ctx: Open file]
en: Open
ro: Deschide

[ctx: Open file with]
en: Open With
ro: Deschide cu

en: Check File
ro: Verifică fișierul

en: Download first
ro: Descarcă mai întîi

en: Download normally
ro: Descarcă normal

en: Download last
ro: Descarcă la final

en: Do not download
ro: Nu descărca

en: Delete File(s)
ro: Șterge fișier(e)

en: Move File
ro: Mută fișier

en: Collapse Folder Tree
ro: Colapsare ierarhie directoare

en: Expand Folder Tree
ro: Expandare ierarhie directoare

en: File Tree
ro: Arbore de fișiere

en: File List
ro: Listă de fișiere

en: Show Filter
ro: Arată filtrul

en: You will lose all data in this file, are you sure you want to do this? | You will lose all data in these files, are you sure you want to do this?
ro[0]: Veți pierde toate datele din acest fișier, sigur doriți să faceți asta?
ro[1]: Veți pierde toate datele din aceste fișiere, sigur doriți să faceți asta?
ro[2]: Veți pierde toate datele din aceste fișiere, sigur doriți să faceți asta?

en: Info Widget
ro: Info componentă

[ctx: @title:tab]
en: Status
ro: Stare

en: Displays status information about a torrent
ro: Arată informații de stare despre torent

[ctx: @title:tab]
en: Files
ro: Fișiere

en: Shows all the files in a torrent
ro: Arată toate fișierele într-un torent

en: Displays all the peers you are connected to for a torrent
ro: Afișează toți partenerii la care sînteți conectat pentru un torent

en: Displays all the chunks you are downloading, of a torrent
ro: Afișează toate bucățile unui torent pe care le descărcați

en: Displays information about all the trackers of a torrent
ro: Afișează informații despre toate trackerele unui torent

en: Webseeds
ro: Semințe web

en: Displays all the webseeds of a torrent
ro: Afișează toate semințele web ale unui torent

[ctx: @title:column]
en: Preview
ro: Previzualizare

[ctx: Percent of File Downloaded]
en: % Complete
ro: % Complet

[ctx: Download first]
en: First
ro: Mai întîi

[ctx: Download last]
en: Last
ro: La urmă

[ctx: Preview available]
en: Available
ro: Disponibil

[ctx: Preview pending]
en: Pending
ro: În așteptare

[ctx: No preview available]
en: No
ro: Nu

[ctx: preview available]
en: Available
ro: Disponibil

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Tabs
ro: File

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showPeerView)
en: Whether or not to show the peers tab in the bottom of the window.
ro: Arată sau nu fila cu parteneri în partea de jos a paginii

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showPeerView)
en: Show list of peers
ro: Arată lista de parteneri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showChunkView)
en: Whether or not to show the chunks tab in the bottom of the window.
ro: Arată sau nu fila cu bucăți în partea de jos a paginii

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showChunkView)
en: Show list of chunks currently downloading
ro: Arată lista de bucăți care se descarcă

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showTrackersView)
en: Whether or not to show the trackers tab in the bottom of the window.
ro: Arată sau nu fila cu trackere în partea de jos a paginii

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showTrackersView)
en: Show list of trackers
ro: Arată lista de trackere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showWebSeedsTab)
en: Show list of webseeds
ro: Arată lista de semințe web

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: File Priority Colors
ro: Culori priorități fișiere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: First priority:
ro: Prioritate de vîrf:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Last priority:
ro: Fără prioritate:

en: Kick Peer
ro: Dă afară un partener

en: Ban Peer
ro: Interzice un partener

[ctx: Choked]
en: Yes
ro: Da

[ctx: Not choked]
en: No
ro: Nu

[ctx: Snubbed]
en: Yes
ro: Da

[ctx: Not snubbed]
en: No
ro: Nu

[ctx: Interested]
en: Yes
ro: Da

[ctx: Not Interested]
en: No
ro: Nu

[ctx: Interesting]
en: Yes
ro: Da

[ctx: Not Interesting]
en: No
ro: Nu

en: Address
ro: Adresă

en: Country
ro: Țara

en: Choked
ro: Sufocat

en: Availability
ro: Disponibilitate

en: Score
ro: Scor

en: Upload Slot
ro: Slot încărcare

en: Requests
ro: Cereri

en: Interested
ro: Interesat

en: Interesting
ro: Interesant

en: IP address of the peer
ro: Adresa IP a partenerului

en: Country the peer is in
ro: Țara din care este partenerul

en: Which client the peer is using
ro: Ce client utilizează partenerul

en: Download speed
ro: Viteza de descărcare

en: Upload speed
ro: Viteza de încărcare

en: How much data the peer has of the torrent
ro: Cîte date din torent are partenerul

en: Whether or not the peer has DHT enabled
ro: Dacă partenerul are activat DHT sau nu

en: Only peers which have an upload slot will get data from us
ro: Doar partenerii care au un soclu de încărcare vor obține date de la noi

en: The number of download and upload requests
ro: Numărul cererilor de încărcare și descărcare

en: How much data we have downloaded from this peer
ro: Cîte date am descărcat de la acest partener

en: How much data we have uploaded to this peer
ro: Cîte date am încărcat acestui partener

en: Whether the peer is interested in downloading data from us
ro: Dacă acest partener este interesat de descărcarea datelor de la noi

en: Whether we are interested in downloading from this peer
ro: Dacă ne interesează descărcarea de la acest partener

en: Private
ro: Privat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Average down speed:
ro: Viteza medie de descărcare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Type:
ro: Tip:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Average up speed:
ro: Viteza medie de încărcare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Downloaded chunks:
ro: Bucăți descărcate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Available chunks:
ro: Bucăți disponibile:

[ctx: Noun, as in "file sharing"]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hdr_sharing)
en: Sharing
ro: Partajare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Share ratio:
ro: Rată partajare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_ratio_limit)
en: Ratio limit:
ro: Limită partajare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_time_limit)
en: Time limit:
ro: Limită de timp:

en: Times Downloaded
ro: Număr de descărcări

en: Next Update
ro: Următoarea actualizare

en: There already is a tracker named <b>%1</b>.
ro: Există deja un tracker numit <b>%1</b>.

en: The following duplicate trackers were not added:
ro: Următoarele trackere duplicate nu au fost adăugate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_tracker)
en: Remove Tracker
ro: Elimină tracker

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_restore_defaults)
en: Restore Defaults
ro: Restaurare valori implicite

en: Speed
ro: Viteză

en: Cannot add the webseed %1, it is already part of the list of webseeds.
ro: Nu se poate adăuga sămînța %1, este deja parte dintre semințe.

en: Cannot remove webseed %1, it is part of the torrent.
ro: Nu se poate elimina sămînța %1, este parte din torent.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: Add Webseed
ro: Adăugare sămînță web

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove Webseed
ro: Eliminare sămînță web

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_enable_all)
en: Enable All
ro: Activează tot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_disable_all)
en: Disable All
ro: Dezactivează tot

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ConvertDialog)
en: Converting...
ro: Se convertește...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Converting block list to KTorrent format. This might take some time.
ro: Se convertește lista de blocuri în format KTorrent. S-ar putea să dureze.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_cancel)
en: C&ancel
ro: &Renunță

en: Loading txt file...
ro: Se încarcă fișierul txt...

en: There are no IP addresses to convert in %1
ro: Nu există adrese IP de convertit în %1

en: Automatic update of IP filter failed: %1
ro: Actualizarea automată a filtrului IP a eșuat: %1

en:  day |  days
ro[0]:  zi
ro[1]:  zile
ro[2]:  de zile

en: Status: Loaded and running.
ro: Stare: încărcat și activ

en: Status: Not loaded.
ro: Stare: neîncărcat.

en: Status: Downloading and converting new block list...
ro: Stare: se descarcă și se convertește lista de blocuri noi...

en: No update done yet.
ro: Nici o actualizare efectuată deocamdată.

en: %1 (Last update attempt failed.)
ro: %1 (Ultima tentativă de actualizare a eșuat.)

en: Never
ro: Niciodată

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, IPBlockingPrefPage)
en: IPBlocking Preferences
ro: Preferințe blocare IP

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: PeerGuardian Filter File
ro: Fișier-filtru PeerGuardian

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useLevel1)
en: Use PeerGuardian filter
ro: Folosește filtrul PeerGuardian

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: IP filter file:
ro: Fișier filtru IP:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_download)
en: Dow&nload/Convert
ro: &Descarcă/Convertește

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_auto_update_group_box)
en: Automatic Update
ro: Actualizare automată

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_autoUpdate)
en: Update file every:
ro: Actualizare la fiecare:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, kcfg_autoUpdateInterval)
en: Update interval in days.
ro: Interval de actualizare în zile.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Last updated:
ro: Ultima actualizare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Next update:
ro: Următoarea actualizare:

en: System
ro: Sistem

en: Log Level
ro: Nivel jurnal

en: Debug
ro: Depanare

en: Notice
ro: Notiță

en: All
ro: Toate

en: None
ro: Nimic

en: Log Viewer
ro: Vizualizare jurnal

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useRichText)
en: Whether or not to use rich text or just plain text, for the logging output shown in the logviewer.
ro: Folosește sau text formatat doar text simplu pentru elementele jurnalului.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useRichText)
en: Use rich text for logging output
ro: Folosește text formatat pentru jurnal

en: Log
ro: Jurnal

en: Suspend Output
ro: Suspendă ieșirea

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_x2)
en: Magnet Generator
ro: Generator magnet

note: i18n: ectx: Menu (MediaPlayerMenu)
en: Media Player Menu
ro: Meniu aplicație media

en: Ready to play
ro: Gata de redat

en: Playing: <b>%1</b>
ro: Se derulează: <b>%1</b>

en: Available
ro: Disponibil

en: Pending
ro: În așteptare

en: <b>%1</b><br/>Preview: %2<br/>Downloaded: %3 %
ro: <b>%1</b><br/>Previzualizare: %2<br/>Descărcat: %3 %

en: Media Player
ro: Aplicație media

en: Play
ro: Pornește

en: Pause
ro: Întrerupe

en: Stop
ro: Oprește

en: Previous
ro: Predecesor

en: Next
ro: Următor

en: Show Video
ro: Arată video

en: Add Media
ro: Adaugă mediu

en: Clear Playlist
ro: Curăță lista de redare

en: Toggle Fullscreen
ro: Comută ecranul complet

en: Movie player
ro: Redare filme

en: Show incomplete files
ro: Arată fișierele incomplete

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_refresh)
en: Refresh
ro: Reîmprospătează

en: Refresh media files
ro: Împrospătează fișiere multimedia

en: Search media files
ro: Caută fișiere multimedia

en: Title
ro: Titlu

en: Artist
ro: Interpret

en: Length
ro: Durată

en: Year
ro: An

en: Random play order
ro: Ordine de redare aleatorie

en: KTorrent is playing a video.
ro: KTorrent redă un video.

note: i18n: ectx: label, entry (openSilently), group (general)
en: Whether to open torrent silently or not.
ro: Dacă torentul să fie deschis silențios sau nu.

note: i18n: ectx: label, entry (recursive), group (general)
en: Scan directories recursively.
ro: Citește dosarele recursiv.

[ctx: folder name part]
en: loaded
ro: încărcat

[ctx: plugin name]
en: Scan Folder
ro: Citește dosarul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Folders to scan for torrents:
ro: Directoare de citit pentru găsirea torentelor:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, m_folders)
en: List of folders which will be scanned for torrents by this plugin.
ro: Lista dosarelor ce vor fi scanate pentru torente de către acest modul.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_add)
en: Add a new folder to be scanned.
ro: Adaugă un dosar nou pentru a fi examinat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: Add Folder
ro: Adăugare director

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove a folder from the list.
ro: Elimină un dosar din listă.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove Folder
ro: Eliminare director

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_openSilently) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbShowAllFiles)
en: Open the torrents without asking any questions.
ro: Deschidere torente fără a pune alte întrebări.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_recursive)
en: Scan subfolders
ro: Scanare în subdirectoare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_actionDelete)
en: Remove torrent file after loading
ro: Ștergeți torentul după încărcare

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_actionMove)
en: When a torrent file is loaded, move it to a subdirectory named loaded. If the folder does not exist, it will be created.
ro: Cînd un fișier torent este încărcat, mută-l într-un subdirector numit loaded. Daca directorul nu există, va fi creat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_actionMove)
en: Move torrent file to loaded directory
ro: Mută torentul în directorul loaded

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_addToGroup)
en: Add torrents opened with this plugin to a group.
ro: Adaugă torentele deschise cu acest modul la un grup.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_group)
en: Group to add torrents to.
ro: Grup la care să fie adăugate torentele.

[ctx: plugin name]
en: Scan for lost files
ro: Scanează după fișiere pierdute

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Widget position:
ro: Poziție control grafic:

en: Scan for lost files
ro: Scanează după fișiere pierdute

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnScanFolder)
en: Scan
ro: Scanează

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select folder:
ro: Alege dosarul:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowAllFiles)
en: Show all files
ro: Arată toate fișierele

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowAllFiles)
en: Open file
ro: Deschide fișierul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowAllFiles)
en: Delete on disk
ro: Șterge de pe disc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowAllFiles)
en: Copy to clipboard
ro: Copiază în clipboard

note: i18n: ectx: ToolBar (SearchToolBar)
en: Search Toolbar
ro: Bara de căutare

note: i18n: ectx: label, entry (searchEngine), group (general)
en: Current search engine
ro: Motor de căutare actual

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useProxySettings) i18n: ectx: label, entry (useProxySettings), group (general)
en: Use proxy settings for search
ro: Folosește configurări proxy pentru căutare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_useDefaultBrowser) i18n: ectx: label, entry (useDefaultBrowser), group (general)
en: Use default browser
ro: Folosește navigatorul implicit

note: i18n: ectx: label, entry (useCustomBrowser), group (general)
en: Use custom browser
ro: Folosește navigator personalizat

[ctx: plugin name]
en: Search
ro: Căutare

en: Search for %1
ro: Caută %1

en: Failed to parse %1
ro: Eșec la parcurgerea %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SearchPref)
en: Search Preferences
ro: Preferințe de căutare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_clear_history)
en: Clear Search History
ro: Curăță istoric căutare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openInExternal)
en: Open searches in external browser
ro: Deschide căutările în navigator extern

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_useDefaultBrowser)
en: Use the default browser configured in the system settings.
ro: Utilizează navigatorul implicit configurat în sistem.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_useCustomBrowser)
en: Use a custom browser.
ro: Utilizează navigator personalizat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_useCustomBrowser)
en: Custom browser path:
ro: Calea navigatorului particularizat:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_customBrowser)
en: Path of the custom browser.
ro: Calea navigatorului personalizat.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox8)
en: Search Engines
ro: Motoare de căutare

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_add)
en: Add a new search engine.
ro: Adaugă un motor de căutare nou.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove all selected search engines.
ro: Elimină toate motoarele de căutare alese.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: &Remove
ro: &Elimină

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_remove_all)
en: Remove all search engines.
ro: Elimină toate motoarele de căutare.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_all)
en: R&emove All
ro: Elimină &toate

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_add_default)
en: Add all default search engines.
ro: Adaugă toate motoarele de căutare implicite.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_default)
en: Add Defau&lt
ro: Adaugă imp&licit

en: Add a Search Engine
ro: Adaugă un motor de căutare

en: Search Text
ro: Căutare text

en: Search Engine
ro: Motor de căutare

en: Search Engine Label
ro: Etichetă motor căutare

en:  Engine:
ro:  Motor:

en: Do you want to download or save the torrent?
ro: Doriți să descarc sau să salvez torentul?

en: Download Torrent
ro: Descarcă torent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_download)
en: Download
ro: Descărcare

note: i18n: ectx: Menu (shutdown)
en: Shutdown
ro: Oprire

note: i18n: ectx: ToolBar (ShutdownToolBar)
en: Shutdown Toolbar
ro: Bara de oprire

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ShutdownDlg)
en: Shutdown Settings
ro: Configurări oprire

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Action to execute:
ro: Acțiune de executat:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConnsWgt)
en: Connections
ro: Conexiuni

en: Nodes
ro: Noduri

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Display
ro: Afișaj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AntiAliasing)
en: Use anti-aliasing
ro: Folosește antialierea

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DrawBgdGrid)
en: Draw background grid
ro: Desenează grila de fundal

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_WidgetType)
en: Native
ro: Nativ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_33)
en: (plugin reload is needed after change)
ro: (este necesară reîncărcarea modulului după modificare)

en: KiB/s
ro: Kio/s

en: Unknown
ro: Nescunoscut

en: <h1 align='center' style='font-size: large; text-decoration: underline'>Legend:</h1><ul type='square'>
ro: <h1 align='center' style='font-size: large; text-decoration: underline'>Legendă:</h1><ul type='square'>

en: Select path to save image…
ro: Alegeți calea de salvare a imaginii...

note: i18n: The maximums of 0X axes on charts i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Measurements counts
ro: Unități de măsură

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSeedsInSwarms)
en: Show seeds in swarms
ro: Arată încărcători în roiuri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowLeechersInSwarms)
en: Show leechers in swarms
ro: Arată descărcători în roiuri

en: Speed charts
ro: Grafice de viteză

en: Displays charts about download and upload speed
ro: Afișează grafice despre viteza de descărcare și încărcare

en: Connections charts
ro: Grafice de conexiune

en: Displays charts about connections
ro: Afișează grafice despre conexiuni

en: %2
    1 active filter | %2
    %1 active filters
ro[0]: %2
    1 filtru activ
ro[1]: %2
    %1 filtre active
ro[2]: %2
    %1 de filtre active

en: <b>Not Loaded</b>
ro: <b>Neîncărcat</b>

en: <b>Downloading</b>
ro: <b>Se descarcă</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Status:
ro: Stare:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_refresh_rate)
en:  minutes
ro:  minute

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_filters)
en: Filters
ro: Filtre

en: Date Published
ro: Data publicării

en: Edit Filter
ro: Editează filtru

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
ro: Denumire:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: String Matching
ro: Potrivire șiruri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_reg_exp_syntax) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_exclusion_reg_exp)
en: Strings are regular expressions
ro: Șirurile sînt expresii regulate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_match_case_sensitive) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_exclusion_case_sensitive)
en: Case sensitive matching
ro: Potrivire sensibilă la registru

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Seasons && Episodes
ro: Sezoane și episoade

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_use_se_matching)
en: Use season and episode matching
ro: Utilizează potrivirea de sezon și episod

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Seasons:
ro: Sezoane:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Episodes:
ro: Episoade:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_download_matches)
en: Download torrents of matching items
ro: Descarcă torentele elementelor potrivite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_download_non_matches)
en: Download torrents of non matching items
ro: Descarcă torentele elementelor nepotrivite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_add_to_group)
en: Add to group:
ro: Adaugă la grup:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_silently)
en: Open torrents silently
ro: Deschide torentele silențios

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_test)
en: Test
ro: Testează

note: i18n: ectx: ToolBar (SyndicationToolBar)
en: Syndication Toolbar
ro: Bara de redifuzare

en: Add/Remove Filters
ro: Adăugare/eliminare filtre

en: Feed: <b>%1</b>
ro: Flux: <b>%1</b>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ManageFiltersDlg)
en: Manage Filters
ro: Gestionează filtrele

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_feed_text)
en: Feed:
ro: Flux:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Active filters:
ro: Filtre active:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Available filters:
ro: Filtre disponibile:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_all)
en: Remove All
ro: Elimină toate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_new_filter)
en: New Filter
ro: Filtru nou

en: Syndication
ro: Redifuzare

en: Enter the URL
ro: Introduceți URL-ul

en: Please enter the URL of the RSS or Atom feed.
ro: Introduceți URL-ul fluxului RSS sau Atom.

en: Add New Filter
ro: Adaugă filtru nou

en: Add Feed
ro: Adaugă flux

en: Remove Feed
ro: Elimină flux

en: Add Filter
ro: Adaugă filtru

en: Remove Filter
ro: Elimină filtru

note: i18n: ectx: label, entry (defaultDevice), group (general)
en: Default UPnP device to use
ro: Dispozitiv UPnP implicit de utilizat

en: Device
ro: Dispozitiv

en: Model Name: <b>%1</b><br/>Manufacturer: <b>%2</b><br/>Model Description: <b>%3</b><br/>
ro: Nume model: <b>%1</b><br/>Producător: <b>%2</b><br/>Descriere model: <b>%3</b><br/>

en: Shows the status of the UPnP plugin
ro: Arată starea modulului UPnP

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_rescan)
en: Rescan
ro: Recitire
