ktorrent - en to ru translation catalogue (1277 entries)

en: KTorrent is unable to accept connections because the TCP port %1 is already in use by another program.
ru: Не удалось совершить соединение, поскольку TCP-порт %1 уже занят.

en: KTorrent is unable to accept connections because the UDP port %1 is already in use by another program.
ru: Не удалось совершить соединение, поскольку UDP-порт %1 уже занят.

en: Opening the torrent <b>%1</b>, would share one or more files with the following torrents. Torrents are not allowed to write to the same files.
ru: При открытии торрента <b>%1</b> некоторые файлы совпадут с файлами из перечисленных ниже торрентов. Недопустимо, чтобы данные разных торрентов записывались в одни файлы.

en: KTorrent is running one or more torrents
ru: В KTorrent запущены один или более торрентов

en: Cannot create torrent: %1
ru: Не удалось создать торрент: %1

en: One or more storage volumes are not mounted. In order to start this torrent, they need to be mounted.
ru: Один или несколько дисков не смонтированы. Чтобы запустить данный торрент, их надо смонтировать.

en: Retry
ru: Повторить попытку

en: Storage volume %1 is not mounted
ru: Логический диск %1 не смонтирован

en: Storage volumes %1 are not mounted
ru: Логические диски %1 не смонтированы

en: Several data files of the torrent "%1" are missing. 
    Do you want to recreate them, or do you want to not download them?
ru: Несколько файлов торрента «%1» отсутствуют. 
    Пересоздать или не загружать их снова?

en: Data files are missing
ru: Файлы данных отсутствуют

en: Cannot deselect missing files: %1
ru: Невозможно отменить загрузку недостающих файлов: %1

en: Cannot recreate missing files: %1
ru: Невозможно пересоздать недостающие файлы: %1

en: The file where the data is saved of the torrent "%1" is missing.
    Do you want to recreate it?
ru: Файл, хранящий данные торрента «%1», отсутствует.
    Пересоздать его?

en: Data file is missing
ru: Отсутствует файл данных

en: Cannot recreate data file: %1
ru: Невозможно пересоздать файл данных: %1

en: Invalid magnet bittorrent link: %1
ru: Неверная magnet-ссылка на торрент: %1

en: You are attempting to download a magnet link, and DHT is not enabled. For optimum results enable DHT.
ru: Вы пытаетесь загрузить magnet-ссылку, но DHT отключён. Для наилучшей загрузки включите DHT.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AddPeersDlg) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GroupPolicyDlg)
en: Dialog
ru: Диалог

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Enter the IP address or hostname and port number of the peer you wish to add:
ru: Введите IP-адрес или имя узла и номер порта добавляемого пира:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Peer:
ru: Пир:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_ip)
en: <p>The IP address or hostname of the peer you want to connect to, should be put here.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Note:</span> We accept both IPv4 and IPv6 addresses</p>
ru: <p>Здесь вводится IP-адрес или имя узла пира, с которым следует соединиться</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Примечание:</span> поддерживаются адреса как IPv4, так и IPv6.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Port:
ru: Порт:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_tracker) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_node) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_webseed) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: Add
ru: Добавить

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, close_button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_close)
en: Close
ru: Закрыть

en: Show a file tree
ru: Отображать как дерево файлов

en: Show a file list
ru: Отображать как список файлов

en: Filter
ru: Фильтр

en: Opening %1
ru: Открытие %1

en: Some files of this torrent have been found in the completed downloads directory. Do you want to import these files and use the completed downloads directory as the location?
ru: Некоторые файлы торрента найдены в каталоге для завершённых загрузок. Использовать их и поместить раздачу в каталог для завершённых загрузок?

en: All files of this torrent have been found in the completed downloads directory. Do you want to import these files and use the completed downloads directory as the location?
ru: Все файлы торрента найдены в каталоге для завершённых загрузок. Использовать их и поместить раздачу в каталог для завершённых загрузок?

en: The file <b>%1</b> was found in the completed downloads directory. Do you want to import this file?
ru: Файл <b>%1</b> был найден в папке для завершённых загрузок. Импортировать этот файл?

en: The directory %1 does not exist, do you want to create it?
ru: Каталог %1 не существует. Создать его?

en: You have deselected the following existing files. You will lose all data in these files, are you sure you want to do this?
ru: Вы сняли отметки с существующих файлов. Это приведёт к потере всех данных в этих файлах. Продолжить?

en: Yes, delete the files
ru: Да, удалить файлы

en: No, keep the files
ru: Нет, оставить файлы

en: Opening the torrent <b>%1</b>, would share one or more files with the following torrents. Torrents are not allowed to write to the same files. Please select a different location.
ru: При открытии торрента <b>%1</b> некоторые файлы совпадут с файлами из перечисленных ниже торрентов. Недопустимо, чтобы данные разных торрентов записывались в одни файлы. Выберите другое расположение для файлов.

en: All Torrents
ru: Все торренты

en: <b>Unable to determine free space</b>
ru: <b>Не удалось определить объём свободного места</b>

en: %1 (%2 in use by existing files)
ru: %1 (%2 занимают существующие файлы)

[ctx: We are %1 bytes short of what we need]
en: %1 short
ru: Не хватает %1

en: Existing files: <b>None</b>
ru: Существующие файлы: <b>Нет</b>

en: Existing files: <b>All</b>
ru: Существующие файлы: <b>Все</b>

en: Existing files: <b>%1</b> of <b>%2</b>
ru: Существующие файлы: <b>%1</b> из <b>%2</b>

en: Existing file: <b>No</b>
ru: Существующий файл: <b>Нет</b>

en: Existing file: <b>Yes</b>
ru: Существующий файл: <b>Да</b>

en: Clear History
ru: Очистить список

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FileSelectDlg)
en: Select Which Files You Want to Download
ru: Выберите файлы, которые следует загрузить

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_use_custom_download_location)
en: Download to:
ru: Загрузить в:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_download_location_history)
en: History of all recently used download locations
ru: Список последних мест назначения загрузки

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_moveCompleted)
en: Moves the files to the specified location when the torrent finishes downloading.
ru: Перемещать файлы в указанное расположение по окончании загрузки торрента

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, move_on_completion_enabled) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_moveCompleted) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_move_on_completion)
en: Move when completed to:
ru: Перемещать после завершения в:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_move_when_completed_history)
en: History of all recently used move when completed locations
ru: Список последних использованных путей для
    перемещения данных по завершении загрузки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Text encoding:
ru: Кодировка:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, m_file_view)
en: All files in the torrent, you can change them by double clicking on them.
ru: Все файлы торрента. Возможно изменить их двойным щелчком левой кнопки мыши.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_select_all)
en: Select &All
ru: Выбрать &все

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_select_none)
en: Select &None
ru: Очистить &выбор

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_invert_selection)
en: Invert Selection
ru: Обратить выбор

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_collapse_all) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCollapseAll)
en: Collapse All
ru: Свернуть всё

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_expand_all) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnExpandAll)
en: Expand All
ru: Развернуть всё

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_existing_found)
en: No existing files are found
ru: Существующих файлов не найдено

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_options) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Options
ru: Параметры

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Group:
ru: Группа:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_chkStartTorrent)
en: Start torrent
ru: Запустить торрент

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_skip_data_check)
en: <p>When existing files have been found, skip the data check and assume that the files are fully downloaded.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Note: </span>only do this when you are absolutely sure.</p>
ru: <p>Если найдены существующие файлы, то пропустить проверку данных и считать, что файлы были полностью загружены.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Примечание: </span>делайте так, только если абсолютно уверены.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_skip_data_check)
en: Skip data check if existing files are found
ru: Не выполнять проверку данных, если найдены существующие файлы

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Disk Space
ru: Место на диске

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Required:
ru: Необходимо:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Available:
ru: Доступно:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: After download:
ru: После загрузки:

en: Cannot load the torrent file: %1
ru: Не удалось загрузить торрент: %1

en: Cannot open %1: %2
ru: Не удалось открыть %1: %2

en: Failed to create %1: %2
ru: Не удалось создать %1: %2

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ImportDialog)
en: Import an existing torrent
ru: Импортировать существующий торрент

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Torrent:
ru: Торрент:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Data:
ru: Данные:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select the torrent file and the data which belongs with it.
ru: Выберите торрент и связанный с ним файл или каталог.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_import_btn)
en: &Import
ru: &Импорт

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_cancel_btn)
en: Ca&ncel
ru: &Отменить

en: Select the directory where the data now is.
ru: Выберите каталог, в котором сейчас находится файл.

en: The data files are not present in the location you selected. Do you want to create all the files in the selected directory?
ru: Файлы в указанном месте не найдены. Создать файлы в выбранном каталоге?

en: Not all files were found in the new location; some are still missing. Do you want to create the missing files in the selected directory?
ru: Не все файлы найдены в новом месте, некоторые по-прежнему отсутствуют. Создать отсутствующие файлы в выбранном каталоге?

en: The data file is not present in the location you selected. Do you want to create the file in the selected directory?
ru: Файл отсутствует в указанном месте. Создать файл в выбранном каталоге?

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, MissingFilesDlg)
en: Files are missing
ru: Некоторые файлы отсутствуют

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_text)
en: The following files are missing:
ru: Отсутствуют следующие файлы:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_recreate)
en: They are no longer there, recreate them.
ru: Создать недостающие файлы заново

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_recreate)
en: Recreate
ru: Пересоздать

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_dnd)
en: Do not download the missing files.
ru: Не загружать недостающие файлы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_dnd)
en: Do Not Download
ru: Не загружать

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_select_new)
en: The files have been moved to another location, select the new location.
ru: Файлы были перемещены в другое место, выберите их новое расположение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_select_new)
en: Select New Location
ru: Выбрать новое расположение

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_cancel)
en: Cancel, do not start the torrent.
ru: Не запускать торрент

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancel_button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_cancel)
en: Cancel
ru: Отмена

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PasteDlgBase)
en: Open an URL
ru: Открыть URL

en: Error fetching tracker list
ru: Не удалось получить список трекеров

en: Please check if the URL in Settings > Advanced > Tracker list URL is reachable.
ru: Проверьте правильность ссылки, указанной в меню Настройка > Дополнительно > Адрес списка трекеров.

en: Invalid URL: %1
ru: Неверный URL: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: URL:
ru: Адрес:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_silently) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openSilently)
en: Open silently
ru: Открывать без подтверждений

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SpeedLimitsDlg)
en: Speed Limits
ru: Ограничение скорости

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_main_caption)
en: Speed limits for individual torrents (double click to edit):
ru: Ограничение скорости для отдельных торрентов (двойной щелчок для изменения):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Filter:
ru: Фильтр:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Global Limits
ru: Общие ограничения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Maximum download speed:
ru: Максимальная скорость загрузки:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_download_rate) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_upload_rate) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_max_download_rate) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_max_uploa
en: No limit
ru: Без ограничений

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_download_rate) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_upload_rate) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_max_download_rate) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_max_upload_rate) i18n: ectx: property (suffix), w
en:  KiB/s
ru:  КиБ/с

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum upload speed:
ru: Максимальная скорость отдачи:

en: Torrent
ru: Торрент

en: Download Limit
ru: Макс. загрузка

en: Upload Limit
ru: Макс. отдача

en: Assured Download Speed
ru: Мин. загрузка

en: Assured Upload Speed
ru: Мин. отдача

en: No assured speed
ru: Без ограничений

en: Create A Torrent
ru: Создать торрент

en: Only HTTP is supported for webseeding.
ru: Для веб-сидирования можно использовать только HTTP.

en: You must select a file or a folder.
ru: Выберите файл или папку.

en: You have not added a tracker, are you sure you want to create this torrent?
ru: Трекер не был указан. Создать торрент без трекера?

en: You must add at least one node.
ru: Добавьте хотя бы одну позицию.

en: Choose a file to save the torrent
ru: Выберите файл для сохранения торрента

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, TorrentCreatorDlg)
en: Create a torrent
ru: Создать торрент

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: File or directory to create torrent from:
ru: Файл или каталог, для которого требуется создать торрент:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_selectDirectory)
en: Select Directory
ru: Выбор каталога

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_selectFile)
en: Select File
ru: Выбор файла

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Size of each chunk:
ru: Размер части:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 32 KiB
ru: 32 КиБ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 64 KiB
ru: 64 КиБ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 128 KiB
ru: 128 КиБ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 256 KiB
ru: 256 КиБ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 512 KiB
ru: 512 КиБ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 1 MiB
ru: 1 МиБ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 2 MiB
ru: 2 МиБ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 4 MiB
ru: 4 МиБ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 8 MiB
ru: 8 МиБ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 16 MiB
ru: 16 МиБ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_start_seeding)
en: Start seeding
ru: Начать раздачу

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_private)
en: Private torrent (DHT not allowed)
ru: Частный торрент (DHT запрещён)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_dht)
en: Decentralized (DHT only)
ru: Децентрализовано (только DHT)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_addToGroup)
en: Add torrent to group:
ru: Добавить торрент в группу:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tracker_tab)
en: Trackers
ru: Трекеры

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_tracker) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_node) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_webseed) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove
ru: Удалить

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_move_up)
en: Move Up
ru: Вверх

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_move_down)
en: Move Down
ru: Вниз

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_dht_tab)
en: DHT Nodes
ru: Узлы DHT

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Node:
ru: Узел:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_node_list)
en: IP or Hostname
ru: IP или имя хоста:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_node_list) i18n: ectx: label, entry (port), group (downloads) i18n: ectx: label, entry (udpTrackerPort), group (downloads)
en: Port
ru: Порт

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Web Seeds
ru: Веб-сиды

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Comments:
ru: Комментарии:

en: Policy for the %1 group
ru: Политика для группы %1

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_default_location_enabled) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, m_default_location)
en: Default save location for torrents from this group. <br/><br/>This is only used in the file selection dialog, when you change the group, the download location in the dialog will be set to this. You can still override it, if you want to.
ru: Место сохранения по умолчанию для торрентов этой группы. <br/><br/>Этот путь будет использоваться только для диалога выбора файлов: если сменить группу, то в диалоге будет выбрано это место сохранения. Выбранный здесь путь является всего лишь значением по умолчанию, при необходимости возможно выбрать в файловом диалоге и другой путь для сохранения файлов.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_default_location_enabled) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useSaveDir)
en: Default save location:
ru: Папка по умолчанию для загрузки:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_default_move_on_completion_enabled)
en: Default move when completed location:
ru: Перемещать после завершения по умолчанию в:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, m_default_move_on_completion_location)
en: Default move on completion location for torrents from this group. <br/><br/>This is only used in the file selection dialog, when you change the group, the move when completed location in the dialog will be set to this. You can still override it, if you want to.
ru: Место для перемещения по умолчанию по завершении загрузки для торрентов этой группы.<br/><br/>Место сохранения по умолчанию для торрентов этой группы. <br/><br/>Этот путь будет использоваться только для диалога выбора файлов: если сменить группу, то в диалоге будет выбрано это место для перемещения. Выбранный здесь путь является всего лишь значением по умолчанию, пользователь при необходимости сможет выбрать в файловом диалоге и другой путь для перемещения файлов.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Default settings for torrents which are added to the group.
ru: Параметры по умолчанию для торрентов, добавляемых в эту группу

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Torrent Limits
ru: Ограничения для торрента

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum download rate:
ru: Ограничить скорость приёма:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Maximum upload rate:
ru: Ограничить скорость отдачи:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximum seed time:
ru: Максимальное время сидирования:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, m_max_seed_time) i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, time_limit)
en:  Hours
ru:  ч

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Maximum share ratio:
ru: Максимальный коэффициент раздачи:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_only_new)
en: When this is enabled, these settings will only be applied when a torrent is added to the group in the file selection dialog or the torrent creation dialog.<p>
    If this is not enabled, the settings will always be applied when you add a torrent to this group.
ru: Если включено, то эти параметры будут применены только для тех торрентов, которые будут добавлены в эту группу с помощью диалога выбора файлов или диалога создания торрента.</p>
    Если выключено, то параметры будут применяться всегда при добавлении торрента в эту группу.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_only_new)
en: Apply settings only for newly opened or created torrents
ru: Применять параметры только для новых торрентов

en: Open a new tab
ru: Открыть новую вкладку

en: Close the current tab
ru: Закрыть текущую вкладку

en: Edit Group Policy
ru: Изменить политику группы

en: Open In New Tab
ru: Открыть в новой вкладке

en: New Group
ru: Создать группу

en: Edit Name
ru: Изменить имя

en: Remove Group
ru: Удалить группу

en: Group Policy
ru: Политика группы

en: Please enter the group name.
ru: Введите имя группы.

en: The group %1 already exists.
ru: Группа «%1» уже существует.

en: Custom Groups
ru: Группы

en: Open Location
ru: Открыть адрес

en: Create a new torrent
ru: Создать новый торрент

en: Open a torrent
ru: Открыть торрент

en: Open Silently
ru: Открыть без подтверждений

en: Open a torrent without asking any questions
ru: Открыть торрент не задавая дополнительных вопросов

en: Open URL
ru: Открыть URL

en: Open a URL which points to a torrent, magnet links are supported
ru: Открыть URL ссылающийся на торрент, magnet-ссылки также поддерживаются

en: IP Filter
ru: IP-фильтр

en: Show the list of blocked IP addresses
ru: Показать список заблокированных IP-адресов

en: Import Torrent
ru: Импортировать торрент

en: Import a torrent
ru: Импортировать торрент

en: Show/Hide KTorrent
ru: Скрыть или показать KTorrent

en: D: %1 | U: %2
ru: З: %1 | О: %2

en: IP Filter List
ru: Список IP-фильтра

en: Invalid IP address <b>%1</b>. IP addresses must be in the format 'XXX.XXX.XXX.XXX'.<br/><br/>You can also use wildcards like '127.0.0.*' or specify ranges like '200.10.10.0-200.10.10.40'.
ru: Неверный IP-адрес <b>%1</b>. IP-адрес должен иметь формат «XXX.XXX.XXX.XXX». <br/><br/>Возможно также использовать * для диапазонов вида «127.0.0.*» или указывать диапазон как «200.10.10.0-200.10.10.40».

en: Choose a file
ru: Выберите файл

en: Text files
ru: Текстовые файлы

en: Choose a filename to save under
ru: Укажите имя сохраняемого файла

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, IPFilterWidget)
en: KTorrent Blacklisted Peers
ru: Чёрный список пиров

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Add peer:
ru: Добавить пира:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_ip_to_add)
en: IP addresses must be in the format 'XXX.XXX.XXX.XXX'.
                                            
    You can also use wildcards like '127.0.0.*' or specify ranges like '200.10.10.0-200.10.10.40'.
ru: IP-адрес должен иметь формат «XXX.XXX.XXX.XXX». 
                                            
    <br/><br/>Возможно также использовать * для диапазонов вида «127.0.0.*» или указывать диапазон как «200.10.10.0-200.10.10.40».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_clear)
en: Clear
ru: Очистить

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_open)
en: Open...
ru: Открыть...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_save_as)
en: Save As...
ru: Сохранить как...

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ru: &Файл

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ru: &Вид

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main
ru: Общие

note: i18n: ectx: Menu (Torrents) i18n: ectx: ToolBar (TorrentsToolBar)
en: Torrents
ru: Торренты

note: i18n: ectx: Menu (GroupsMenu)
en: Groups
ru: Группы

note: i18n: ectx: Menu (ViewMenu)
en: View
ru: Вид

note: i18n: ectx: Menu (AdvancedMenu) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Advanced
ru: Дополнительно

note: i18n: ectx: Menu (OpenDirMenu)
en: Open Directory
ru: Открыть папку

note: i18n: ectx: Menu (GroupsSubMenu)
en: Add to Group
ru: Добавить в группу

note: i18n: ectx: Menu (ColumnsMenu)
en: Configure Columns
ru: Настроить столбцы

note: i18n: ectx: Menu (ColumnsMenu)
en: Columns
ru: Столбцы

en: Bittorrent client by KDE
ru: Клиент BitTorrent от KDE

[ctx: @info:credit]
en: (C) 2005 - 2011 Joris Guisson and Ivan Vasic
ru: © Joris Guisson и Ivan Vasic, 2005–2011

en: BitFinder Plugin
ru: Модуль BitFinder

en: Webinterface Plugin, global max share ratio patch
ru: Веб-интерфейс, ограничение глобального коэффициента раздачи

en: Statistics Plugin
ru: Модуль статистики

en: kio-magnet
ru: KIO для поддержки magnet-ссылок

en: Application icon and a couple of others
ru: Значок приложения и не только

en: 1.0 application icon
ru: Значок для 1.0

en: ChunkBar's tooltip and IWFileTreeItem sorting
ru: Визуальное представление загруженных частей и отображение загружаемых файлов в виде древовидной структуры.

en: Country locator for InfoWidget plugin. Flags are taken from http://flags.blogpotato.de/ so thanks to them too.
ru: Локатор страны для модуля InfoWidget. Флаги взяты с http://flags.blogpotato.de/, так что им тоже спасибо.

en: File prioritization and some other patches
ru: Приоритеты файлов и некоторые другие исправления

en: Miniupnp was used as an example for our own UPnP implementation
ru: Miniupnp использовался как пример для нашей реализации UPnP

en: Zeroconf enhancements
ru: Дополнения Zeroconf

en: Coldmilk webgui
ru: Веб-интерфейс Coldmilk

en: Alexander Dymo
ru: Александр Дымо

en: IDEAl code from KDevelop
ru: IDEAI код из KDevelop

en: Conversion speed improvement in ipfilter plugin
ru: Увеличение скорости в модуле IPFilter

en: Bryan Burns of Juniper Networks
ru: Bryan Burns (Juniper Networks)

en: Discovered 2 security vulnerabilities (both are fixed)
ru: Обнаружены 2 уязвимости (обе исправлены)

en: Patch to load silently with a save location
ru: Патч для загрузки в стандартное место сохранения.

en: Fixes in PHP code of webinterface
ru: Исправление PHP кода веб-интерфейса.

en: XFS specific disk preallocation
ru: Резервирование дискового пространства в XFS

en: Patch to not show very low speeds
ru: Патч, исправляющий отображение очень низких скоростей

en: Patch to show potentially firewalled status
ru: Обнаружение включённого брандмауэра

en: Several patches
ru: Несколько патчей

en: Patch to hide menu bar
ru: Патч для скрытия строки меню

en: Patch to change file priorities in the webgui
ru: Патч для изменения приоритетов в веб-интерфейсе

en: Several webgui patches
ru: Несколько заплаток

en: Fixes for several warnings
ru: Исправление нескольких предупреждений

en: Patch to fix free diskspace calculation on FreeBSD
ru: Исправление определения свободного места в ОС FreeBSD

en: Patch to fix a crash in ChunkDownloadView
ru: Исправление ошибки в ChunkDownloadView, приводившей к аварийному завершению

en: A couple of bugfixes
ru: Несколько исправлений

en: Patch to load torrents silently from the command line
ru: Патч для загрузки торрентов из командной строки без подтверждений

en: New set of icons
ru: Новый набор значков

en: Drag and drop support for Plasma applet
ru: Поддержка перетаскивания для виджета Plasma

en: Patch to cleanup the plugin list
ru: Исправление для очистки списка модулей

en: Patch to make the Plasma applet a popup applet
ru: Всплывающие сообщения для виджета

en: Patch to add support for IP ranges in IP filter dialog
ru: Поддержка диапазона IP-адресов в IP-фильтре

en: Feature which adds the date a torrent was added
ru: Сортировка торрентов по дате добавления

en: Feature to disable authentication in the webinterface
ru: Возможность отключения идентификации в веб-интерфейсе

en: Exclusion patterns in the syndication plugin
ru: Шаблоны исключения в модуле новостных лент

en: Alexey Shildyakov
ru: Алексей Шильдяков

en: Patch to rename single file torrents to the file inside
ru: Переименование торрентов с единственным файлом в имя этого файла

en: Fix for bug 305379
ru: Исправление ошибки № 305379

en: Add support for x-scheme-handler/magnet mimetype
ru: Поддержка типа MIME x-scheme-handler/magnet

en: Fix for bug 339584
ru: Исправление ошибки № 339584

en: KF5 porting
ru: Перенос на KF5

en: Nick Shaforostoff
ru: Николай Шафоростов

en: Alexander Trufanov
ru: Александр Труфанов

en: Bugfixes, cleanups and optimizations
ru: Исправление ошибок, чистка и оптимизация

en: Enable logging to standard output
ru: Вести журнал в стандартный вывод

en: Silently open torrent given on URL
ru: Без подтверждений открывать торрент, полученный из URL

en: Document to open
ru: Открываемый документ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_diskPrealloc)
en: Whether or not diskspace should be reserved before starting to download a torrent.
ru: Должно ли свободное место быть зарезервировано перед началом загрузки торрента

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_diskPrealloc)
en: Reserve disk space before starting a torrent
ru: Зарезервировать свободное место перед началом загрузки

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_fullDiskPrealloc)
en: Instead of doing a quick reservation, do a full reservation. This is slower than the quick way, but avoids fragmentation on the disk.
ru: Использовать полное резервирование вместо быстрого. Эта операция медленнее, но позволяет предотвратить фрагментацию диска.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_fullDiskPrealloc)
en: Fully reserve disk space (avoids fragmentation)
ru: Полностью зарезервировать место на диске (для избежания фрагментирования)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Performance
ru: Быстродействие

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: GUI update interval:
ru: Интервал обновления графиков:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_guiUpdateInterval)
en: <p>The interval in milliseconds between GUI updates.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Note: </span>Increasing this will decrease CPU usage.</p>
ru: <p>Интервал в миллисекундах между обновлениями элементов графического интерфейса.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Примечание: </span>увеличив это значение, возможно снизить нагрузку на процессор.</p>

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_guiUpdateInterval) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_cpuUsage)
en:  ms
ru:  мс

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Network sleep interval:
ru: Интервал сна сети:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_cpuUsage)
en: <p>Amount of time the network threads will sleep when they are speed limited. This has absolutely no effect when there are no speed limits.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Note:</span> The lower this is the more CPU is used. Setting it high can lead to lower speeds in high bandwidth situations. </p>
    <p>For example on an 100 Mbit LAN, if you set a limit of 3000 KiB/s, you might not actually reach this speed when this value is too high. Without a limit you can easily get above 3000 KiB/s on a LAN.</p>
ru: <p>Временной интервал, в течение которого программные потоки, работающие с сетью, будут находиться с состоянии ожидания, если используется ограничение скорости. Если ограничение скорости не используется, значение этого параметра ни на что не будет влиять.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Примечание:</span> чем меньше это значение, тем сильнее будет нагружаться процессор. Большой интервал сна сети может приводить к снижению скорости передачи данных при большой пропускной способности сети. </p>
    <p>Например, если используется локальная сеть с пропускной способностью 100 Мбит/с и установлено ограничение скорости, равное 3000 КиБ/с, эта максимальная скорость может не достигаться, если интервал сна сети слишком велик. Если же ограничение скорости не установлено, в локальной сети возможно легко достичь скорости, превышающей 3000 КиБ/с.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Magnets Queue
ru: Очередь magnet-ссылок

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of downloading slots:
ru: Количество слотов на загрузку:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_numMagnetDownloadingSlots)
en: Maximum number of concurrent downloading magnets at the same time.
ru: Максимальное количество параллельно загружаемых magnet-ссылок

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_requeueMagnets)
en: Whether or not the magnets that are not downloaded after a maximum period of time must be pushed back at the end of the queue.
ru: Должны ли magnet-ссылки, которые не были загружены по истечении максимального периода времени, быть возвращены в очередь

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_requeueMagnets)
en: Requeue magnets after:
ru: Возвращать magnet-ссылки в очередь после:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_requeueMagnetsTime)
en: Maximum time that a magnet can occupy a downloading slot before it will be pushed back in the queue.
ru: Максимальное время, в течение которого magnet-ссылка может занимать слот для загрузки, прежде чем она будет отправлена обратно в очередь

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_requeueMagnetsTime)
en:  min
ru:  мин

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Miscellaneous
ru: Прочее

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Preview size for audio files:
ru: Размер предпросмотра для звуковых файлов

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_previewSizeAudio)
en: <p>The amount of data at the beginning and end of an audio file, which will be prioritized for previewing.</p>
ru: <p>Сколько данных должно быть в начале и в конце аудиофайла, который был выбран для предпросмотра</p>

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_previewSizeAudio) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_previewSizeVideo)
en:  KiB
ru:  КиБ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Preview size for video files:
ru: Размер предпросмотра для видеофайлов

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_previewSizeVideo)
en: <p>The amount of data at the beginning and end of a video file, which will be prioritized for previewing.</p>
ru: <p>Сколько данных должно быть в начале и в конце видеофайла, который был выбран для предпросмотра</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Tracker list URL:
ru: Адрес списка трекеров:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_trackerListUrl)
en: URL of the tracker list used when adding a torrent by infohash
    NOTE: Each tracker must be on its own line. Blank lines are ignored.
ru: URL-адрес списка трекеров, используемый при добавлении торрента с помощью infohash
    ПРИМЕЧАНИЕ: каждый трекер должен быть на своей собственной строке. Пустые строки игнорируются.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_lookUpHostnameOfPeers)
en: Resolve the hostname of each peer. This will result in the hostname of a peer being displayed instead of the IP address. 
    
    It can be disabled if you do not like the additional network traffic it generates
ru: Получать имя узла каждого пира. Вместо IP-адреса пира будет отображаться его имя узла. 
    
    Возможно отключить эту функцию, чтобы избежать образования лишнего сетевого трафика.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_lookUpHostnameOfPeers)
en: Resolve hostnames of peers
ru: Определение имён узлов для пиров

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dhtGroupBox)
en: Features
ru: Возможности

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_dhtSupport)
en: DHT is a trackerless protocol to find peers sharing the same torrents as you do.
ru: DHT — это механизм, позволяющий находить пиров без трекера

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_dhtSupport)
en: Use DHT to get additional peers
ru: Использовать DHT для получения дополнительных пиров

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: UDP port for DHT communications:
ru: UDP порт для DHT соединений:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_dhtPort)
en: <p>UDP port to use for the DHT protocol.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Attention:</span> If you are behind a router, this port needs to be forwarded to accept incoming DHT requests. The UPnP plugin can do this for you.</p>
ru: <p>Порт UDP, используемый протоколом DHT.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Внимание:</span> если используется маршрутизатор, то порт нужно перенаправить, чтобы разрешить входящие запросы DHT. Это можно сделать с помощью модуля UPnP.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_pexEnabled)
en: Whether or not to use µTorrent compatible peer exchange.
ru: Использовать ли обмен списками пиров, совместимый с µTorrent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_pexEnabled)
en: Use peer exchange
ru: Использовать обмен списками пиров

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_webseedsEnabled)
en: Enable or disable the use of webseeds when they are present in a torrent.
ru: Следует ли использовать веб-сидов, если они указаны в торренте

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_webseedsEnabled)
en: Use webseeds
ru: Использовать веб-сидов

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_checkWhenFinished)
en: When a torrent has finished downloading, do a full data check on the torrent.
ru: Делать полную проверку данных торрента после того, как он был загружен

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_checkWhenFinished)
en: Check data when download is finished
ru: Проверять данные после окончания загрузки

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Encryption
ru: Шифрование

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useEncryption)
en: <p>Protocol encryption is useful when your ISP is slowing down bittorrent connections. </p>
    <p>The encryption will prevent your bittorrent traffic to be flagged as bittorrent traffic, and so the ISP will not slow it down.</p>
ru: <p>Шифрование протокола используют, когда провайдер урезает скорость соединений BitTorrent. </p>
    <p>Шифрование предотвращает пометку используемого трафика как трафика BitTorrent, и таким образом провайдер не может урезать скорость.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useEncryption) i18n: ectx: label, entry (useEncryption), group (downloads)
en: Use protocol encryption
ru: Использовать шифрование на уровне протокола

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_allowUnencryptedConnections)
en: Not all clients support encryption, and some people have encryption disabled. If you want to connect to those peers, you need to have this option enabled.
ru: Не все клиенты поддерживают шифрование, также у многих пиров оно отключено. Если следует соединяться с ними, включите этот параметр.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_allowUnencryptedConnections) i18n: ectx: label, entry (allowUnencryptedConnections), group (downloads)
en: Allow unencrypted connections
ru: Разрешить нешифрованные соединения

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Tracker
ru: Трекер

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useCustomIP)
en: Instead of allowing the tracker to determine your IP address, tell the tracker which IP address to use. Use this when you are behind a proxy.
ru: Посылать трекеру указанный IP-адрес и запретить ему определять IP-адрес самостоятельно. Используйте этот параметр, если компьютер находится за прокси-сервером.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useCustomIP)
en: Send the tracker a custom IP address or hostname
ru: Посылать трекеру указанный вручную IP-адрес или имя хоста.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Custom IP address or hostname:
ru: Нестандартный IP адрес или имя хоста:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_customIP)
en: Custom IP address or hostname to send to the tracker. Hostnames will be resolved at runtime and the resolved IP address will be sent to the tracker.
ru: Нестандартный IP адрес или имя узла, отправляемые трекеру. Имя узла может быть получено при запуске, полученный IP-адрес будет отправлен трекеру.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ColorsGbw)
en: Colors
ru: Цвета

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_stalledTorrentColor)
en: Color to use for torrents when they are stalled or checking data.
ru: Цвет, используемый для торрентов, когда они останавливаются или проверяют данные

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_okTorrentColor)
en: Color to use for torrents while seeding or downloading.
ru: Цвет, используемый для торрентов при раздаче или загрузке

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Torrent is running:
ru: Торрент запущен:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Torrent is stalled or checking data:
ru: Торрент остановлен или проверяет данные:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_errorTorrentColor)
en: Color to use for torrents with error status.
ru: Цвет, используемый для торрентов, имеющих статус ошибки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Torrent error:
ru: Ошибка торрента:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_highlightTorrentNameByTrackerStatus)
en: Additionally highlight torrents based on the status of their trackers (if any)
ru: Дополнительно выделять торренты на основании статуса их трекеров (если есть)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_okTrackerConnectionColor)
en: Color to use when at least one tracker is connected and replied no errors or warnings.
ru: Цвет, который используется, когда хотя бы один трекер не имеет ошибок или предупреждений

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Some of the trackers are reachable:
ru: Некоторые трекеры доступны:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_warningsTrackerConnectionColor)
en: Color to use when the best attempt to connect to tracker results in warning.
ru: Цвет, который используется, когда лучшая попытка соединиться с трекером приводит к появлению предупреждения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: None of the trackers are reachable:
ru: Все трекеры недоступны:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Reachable trackers report warnings:
ru: Доступные трекеры сообщают о предупреждениях:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_noTrackerConnectionColor)
en: Color to use when all trackers reply the errors or not found.
ru: Цвет, который используется, когда все трекеры возвращают ошибки или недоступны

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Trackers are timing out:
ru: У трекеров истекает время ожидания:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_timeoutTrackerConnectionColor)
en: Color to use when the best attempt to connect to tracker results in timeout. Connection will be attempted again later.
ru: Цвет, который используется, когда лучшая попытка подключения к трекеру приводит к превышению времени ожидания. Позже будет предпринята повторная попытка подключения.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Low share ratio:
ru: Низкий коэффициент раздачи:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Good share ratio:
ru: Хороший коэффициент раздачи:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_lowShareRatioColor)
en: Color to display share ratio below minimal good value.
ru: Цвет для отображения коэффициента раздачи ниже нормального значения

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_goodShareRatioColor)
en: Color to display share ratio above minimal good value.
ru: Цвет для отображения коэффициента раздачи выше нормального значения

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnResetColors)
en: Reset colors to their default values (other settings won't change).
ru: Восстановить цвета по умолчанию (другие параметры не изменятся)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnResetColors)
en: Reset Colors
ru: Сбросить цвета

en: Application
ru: Приложение

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Folders
ru: Папки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Folder to store torrent information:
ru: Папка для хранения сведений о торрентах:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_tempDir)
en: Directory to store information about all torrents currently opened in KTorrent.
ru: Каталог для хранения информации обо всех открытых в KTorrent торрентах

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useSaveDir) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_saveDir)
en: Directory to use as a default save location for all data.
ru: Каталог для сохранения по умолчанию

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useCompletedDir) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_completedDir)
en: Directory to move data to when a torrent has finished downloading.
ru: Каталог, в который следует переместить скачанное после окончания загрузки торрента

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useCompletedDir)
en: Move completed downloads to:
ru: Перемещать завершённые загрузки в:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useTorrentCopyDir) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_torrentCopyDir)
en: Directory to copy all torrent files in, which are opened by KTorrent.
ru: Каталог, в который следует копировать все торренты, открытые в KTorrent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useTorrentCopyDir)
en: Copy torrent files to:
ru: Копировать файлы .torrent в:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_showSystemTrayIcon)
en: System Tray Icon
ru: Значок в системном лотке

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_alwaysMinimizeToSystemTray)
en: Whether or not to always minimize to system tray on startup.
ru: Следует ли сворачивать приложение в системный лоток при запуске

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_alwaysMinimizeToSystemTray)
en: Always minimize to system tray on startup
ru: Всегда сворачивать в системный лоток при запуске

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showPopups)
en: Whether or not to show system tray popup messages.
ru: Следует ли показывать уведомления в области системного лотка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showPopups)
en: Show system tray popup messages
ru: Показывать уведомления

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_openMultipleTorrentsSilently)
en: When you select multiple torrents to be opened at the same time, open them silently.
ru: Если были выбраны сразу несколько торрентов для загрузки, открывать их без подтверждений

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openMultipleTorrentsSilently)
en: Open multiple torrents silently
ru: Открывать несколько торрентов без подтверждений

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_openAllTorrentsSilently)
en: Open all torrents silently.
ru: Открывать все торренты без подтверждений

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openAllTorrentsSilently)
en: Open all torrents silently
ru: Открывать все торренты без подтверждений

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_suppressSleep)
en: Prevent computer from going into a sleep state or locking the screen when torrents are running.
ru: Предотвращать переход компьютера в состояние сна или блокировку экрана, когда есть запущенные торренты

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_suppressSleep)
en: Suppress sleep and automatic screen locking when torrents are running
ru: Запретить переход в спящий режим и автоматическую блокировку экрана, если торренты активны

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_autoRenameSingleFileTorrents)
en: <p>Rename a single file torrent with the name of its only file. </p>
    <p>If for example the file is named <span style=" font-weight:600;">linux-desktop.iso</span>, the torrent will be displayed as <span style=" font-weight:600;">linux-desktop.</span></p>
ru: <p>Переименовывать торренты с единственным файлом в имя этого файла.</p>
    <p>Например, если файл имеет имя <span style=" font-weight:600;">linux-desktop.iso</span>, то торрент будет называться в списке торрентов <span style=" font-weight:600;">linux-desktop.</span></p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_autoRenameSingleFileTorrents)
en: Rename single file torrents with the name of its only file
ru: Переименовывать торренты с единственным файлом в имя этого файла

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_highlightNewTorrents)
en: Whether or not new torrents will be highlighted.
ru: Следует ли подсвечивать новые торренты

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_highlightNewTorrents)
en: Highlight new torrents
ru: Визуально выделять новые торренты в списке

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showTotalSpeedInTitle)
en: Show total speed in the window title
ru: Показывать общую скорость в заголовке окна

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Network
ru: Сеть

en: All interfaces
ru: Все интерфейсы

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Ports && Limits
ru: Порты и ограничения

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_port)
en: <p>Port used for the bittorrent protocol.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Attention:</span> If you are behind a router, this port needs to be forwarded to accept incoming connections. The UPnP plugin can do this for you.</p>
ru: <p>Порт, используемый протоколом BitTorrent.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Внимание:</span> если используется маршрутизатор, то порт нужно перенаправить, чтобы разрешить входящие соединения. Это возможно сделать с помощью модуля UPnP. </p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: UDP tracker port:
ru: Порт трекера UDP:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_udpTrackerPort)
en: <p>Port used for the UDP tracker protocol.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Attention:</span> If you are behind a router, this port needs to be forwarded. The UPnP plugin can do this for you.</p>
ru: <p>Порт, используемый протоколом UDP.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Внимание:</span> если используется маршрутизатор, то порт нужно перенаправить. Это возможно сделать с помощью модуля UPnP.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximum connections per torrent:
ru: Максимум соединений на один торрент:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxConnections)
en: The maximum number of connections allowed per torrent.
ru: Максимальное количество соединений на один торрент

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Global connection limit:
ru: Общее ограничение на число соединений:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxTotalConnections)
en: The global connection limit for all torrents combined.
ru: Общее ограничение на число соединений для всех торрентов

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxDownloadRate)
en: The maximum download speed in KiB/s.
ru: Максимальная скорость загрузки в КиБ/с

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxUploadRate)
en: The maximum upload speed in KiB/s
ru: Максимальная скорость отдачи в КиБ/с

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: DSCP value for IP packets:
ru: Значение DSCP для IP-пакетов:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_dscp)
en: This value will be filled in the DSCP field of all the IP packets sent for the bittorrent protocol.
ru: Если используется маршрутизатор, то порт нужно перенаправить. Это возможно сделать через модуль UPnP.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Maximum number of connection setups:
ru: Максимальное количество устанавливаемых соединений:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxConnectingSockets)
en: <p>The maximum number of outgoing connections ktorrent will try to setup simultaneously.</p>
    <p>If you are having trouble with ktorrent blocking other internet traffic, try setting this number a bit lower.</p>
ru: <p>Максимальное количество исходящих соединений, устанавливаемых одновременно.</p>
    <p>Если KTorrent будет блокировать остальной сетевой трафик, попробуйте уменьшить этот параметр.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Network interface:
ru: Сетевой интерфейс:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, combo_networkInterface)
en: <p>Which network interface to listen on for incoming connections.</p>
    <p><span style="font-weight:600;">Note: </span>Requires a restart to take effect.</p>
ru: <p>Какой сетевой интерфейс будет использоваться для входящих подключений.</p>
    <p><span style="font-weight:600;">Примечание: </span>необходим перезапуск KTorrent.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_utpEnabled)
en: The µTorrent transport protocol runs over UDP and is optimized to not interfere with other traffic, while still using up all unused bandwidth.
ru: Протокол µTP работает поверх UDP, чтобы не смешиваться с остальным трафиком, но позволяет использовать всю оставшуюся пропускную способность

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_utpEnabled)
en: Use the µTorrent transport protocol (µTP)
ru: Использовать протокол передачи µTorrent (µTP)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_onlyUseUtp)
en: Don't use TCP for bittorrent connections, only use the µTP protocol. This can lead to slower speeds, seeing that not all bittorrent clients support µTP.
ru: Не использовать протокол TCP для работы с BitTorrent, работать только по протоколу µTP. Это может привести к снижению скорости из-за того, что не все клиенты BitTorrent поддерживают µTP.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_onlyUseUtp)
en: Only use µTP
ru: Использовать только µTP

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Primary transport protocol:
ru: Основной протокол передачи

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_primaryTransportProtocol)
en: The primary transport protocol to use, when attempting to setup a connection with a peer, this protocol is chosen first.
ru: Основной используемый протокол передачи. При попытке подключения к пиру первым будет выбран именно этот протокол.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_recommended_settings)
en: Let KTorrent calculate the recommended settings based upon the bandwidth you have available.
ru: Рассчитать рекомендованные параметры исходя из ширины используемого канала

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_recommended_settings)
en: Recommended Settings...
ru: Рекомендованные параметры...

en: Proxy
ru: Прокси

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useKDEProxySettings)
en: Use the HTTP proxy settings configured in the settings of KDE.
ru: Использовать параметры HTTP-прокси, указанные в параметрах KDE

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useKDEProxySettings)
en: Use KDE proxy settings
ru: Использовать параметры KDE для прокси

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Proxy:
ru: Прокси:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_httpProxy)
en: IP address or hostname of the HTTP proxy to use.
ru: IP-адрес или имя узла используемого HTTP-прокси

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_httpProxyPort)
en: Port of the HTTP proxy.
ru: Порт HTTP-прокси

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useProxyForWebSeeds)
en: Whether or not to use the HTTP proxy for webseed connections.
ru: Следует ли использовать HTTP-прокси для веб-сидов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useProxyForWebSeeds)
en: Use proxy for webseed connections
ru: Использовать прокси для соединений с веб-сидами

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useProxyForTracker)
en: Whether or not to use the HTTP proxy for tracker connections.
ru: Следует ли использовать HTTP-прокси для подключения к трекерам

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useProxyForTracker)
en: Use proxy for tracker connections
ru: Использовать прокси для соединения с трекером

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_socksEnabled)
en: <p>Use a SOCKS proxy server for bittorrent connections.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Note: </span>This is not used for tracker connections</p>
ru: <p>Использовать прокси-сервер SOCKS для соединений BitTorrent.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Примечание: </span>не используется для соединений с трекером.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_socksEnabled)
en: Use a SOCKS proxy server:
ru: Использовать прокси-сервер SOCKS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Server:
ru: Сервер:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_socksProxy)
en: IP address or hostname of the SOCKS server.
ru: IP-адрес или имя узла сервера SOCKS

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_socksPort)
en: Port used by the SOCKS server.
ru: Номер порта, используемого прокси-сервером SOCKS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Version:
ru: Версия:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_socksUsePassword)
en: If the SOCKS server requires authentication via a username and a password, enable this box.
ru: Включите, если SOCKS-сервер требует авторизацию через имя пользователя и пароль

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_socksUsePassword)
en: Username and password required
ru: Необходимы имя пользователя и пароль

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Username:
ru: Имя пользователя:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_socksUsername)
en: Username for the SOCKS proxy server.
ru: Имя пользователя для прокси-сервера SOCKS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Password:
ru: Пароль:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_socksPassword)
en: Password for the SOCKS proxy server.
ru: Пароль для прокси-сервера SOCKS

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_qm_group_box) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Queue Manager
ru: Очередь

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_manuallyControlTorrents)
en: When enabled, the queue manager will be totally disabled, allowing you to fully control all torrents manually.
ru: Полное отключение очереди загрузки позволит полностью контролировать все торренты вручную

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_manuallyControlTorrents)
en: Control torrents manually
ru: Управление торрентами вручную

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Maximum downloads:
ru: Максимум загрузок:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxDownloads)
en: The maximum number of simultaneous downloads the queue manager will run.
ru: Максимальное количество одновременно загружаемых торрентов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Maximum seeds:
ru: Максимум раздач:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxSeeds)
en: The maximum number of simultaneous seeds the queue manager will run.
ru: Максимальное количество одновременно раздаваемых торрентов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: When diskspace is running low:
ru: Если не хватает дискового пространства:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_startDownloadsOnLowDiskSpace)
en: What to do when the diskspace is running low and the queue manager wants to start a torrent.
ru: Что делать, если дискового пространства не хватает, а очередь должна запустить торрент

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_startDownloadsOnLowDiskSpace)
en: Don't start torrents
ru: Не запускать торренты

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_startDownloadsOnLowDiskSpace)
en: Ask if torrents can be started
ru: Спрашивать, можно ли запустить торренты

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_startDownloadsOnLowDiskSpace)
en: Start torrents
ru: Запустить торренты

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Stop torrents when free disk space is lower than:
ru: Остановить торренты, когда размер свободного места на диске меньше:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_minDiskSpace)
en: When the free diskspace drops below this value, stop all torrents downloading.
ru: Остановить загрузку всех торрентов, когда размер свободного места на диске меньше данного значения

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_minDiskSpace)
en:  MiB
ru:  МиБ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_decreasePriorityOfStalledTorrents)
en: <p>With this enabled, the queue manager will decrease the priority of a torrent which has been stalled for too long. </p>
    <p>This will allow the queue manager to run other torrents, when a torrent is doing nothing.</p>
ru: <p>Если включено, то очередь уменьшит приоритет торрента, который простаивает слишком долго.</p>
    <p>Это позволяет запускать другие торренты из очереди, когда этот торрент не загружается.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_decreasePriorityOfStalledTorrents)
en: Decrease priority of torrents which are stalled for more than:
ru: Снижать приоритет у торрентов, простаивающих более:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_stallTimer)
en: <p>Time used for the stall timer. When a torrent is stalled longer than this, its priority will be decreased.</p>
ru: <p>Время, используемое таймером простоя. Когда торрент простаивает дольше него, его приоритет понижается.</p>

[ctx: @title:group Options regarging Seeding]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Seeding
ru: Раздача

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_keepSeeding)
en: When a download is finished, continue seeding it. If this is disabled, the torrent will be stopped.
ru: Продолжать раздачу после завершения загрузки. Если этот параметр отключён, раздача будет прекращаться сразу после полной загрузки торрентов.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_keepSeeding)
en: Keep seeding after download is finished
ru: Продолжать раздачу после завершения загрузки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Number of upload slots:
ru: Количество слотов отдачи:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_numUploadSlots)
en: The number of upload slots, this determines the number of peers you can upload to simultaneously for one torrent.
ru: Количество слотов отдачи, определяет для каждого торрента количество пиров, которым можно раздавать одновременно

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Default maximum share ratio:
ru: Максимальный коэффициент раздачи по умолчанию:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_maxRatio)
en: <p>The maximum share ratio, if this value is reached seeding will be stopped. This is only applied to newly opened torrents, existing torrents will not be affected by changing this.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Attention: </span>This is not used when downloading, only when seeding.</p>
ru: <p>Максимальный коэффициент раздачи. Если это значение достигнуто, то сидирование будет остановлено. Это будет применено только к новым открываемым торрентам, существующие торренты не подвергнутся этим изменениям.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Внимание: </span>это не применяется во время загрузки, только при сидировании.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Default maximum seed time:
ru: Максимальное время сидирования по умолчанию:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_maxSeedTime)
en: The maximum seed time in hours. Once you reach this time, the torrent will be stopped. This is only applied to newly opened torrents, existing torrents will not be affected by changing this.
ru: Максимальное время раздачи в часах. Как только это время выйдет, торрент будет остановлен. Это применяется только ко вновь открытым торрентам, существующие торренты не будут подвержены этим изменениям.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_greenRatio)
en: Value at which the share ratio will be displayed with a green color. Lower ratios will be displayed in red. Colors can be changed in color settings.
ru: Значение, при котором коэффициент раздачи будет показан зелёным цветом. При меньшем значении рейтинг будет показан красным цветом. Цвета возможно изменить на вкладке «Цвета».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Minimum good share ratio:
ru: Минимальное значение хорошего коэффициента раздачи:

en: Calculate Recommended Settings
ru: Вычислить рекомендованные параметры

en: (= %1/s)
ru: (= %1/с)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RecommendedSettingsDlg)
en: Recommended Settings
ru: Рекомендованные параметры

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Available upload bandwidth:
ru: Номинальная пропускная способность канала (отдача):

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_upload_bw) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_download_bw)
en:  Kbps
ru: КБ/с

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_upload_bw) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_download_bw)
en:  kb/s
ru:  кбит/с

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Available download bandwidth:
ru: Номинальная пропускная способность канала (загрузка):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_upload_bw_display)
en: (= 32 KiB/s)
ru: (= 32 КиБ/с)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_download_bw_display)
en: (= 500 KiB/s)
ru: (= 500 КиБ/c)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_calculate)
en: Calculate
ru: Вычислить

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Preferences
ru: Параметры

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_chk_avg_speed_slot)
en: Average speed per slot:
ru: Средняя скорость для слота:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_chk_sim_torrents)
en: Number of torrents you usually download simultaneously:
ru: Число торрентов, которые обычно загружаются одновременно:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_chk_slots)
en: Slots per torrent:
ru: Слотов для торрента:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Recommended settings:
ru: Рекомендованные параметры:

en: Speed down: %1 / up: %2
ru: Загрузка: %1 / Отдача: %2

en: Transferred down: %1 / up: %2
ru: Загружено: %1 / Отдано: %2

en: DHT: off
ru: DHT: выкл

en: %1 node | %1 nodes
ru[0]: %1 узел
ru[1]: %1 узла
ru[2]: %1 узлов
ru[3]: %1 узел

en: %1 task | %1 tasks
ru[0]: %1 задача
ru[1]: %1 задачи
ru[2]: %1 задач
ru[3]: %1 задача

en: The desktop is offline
ru: Автономный режим

en: Magnet Link
ru: Magnet-ссылка

en: Status
ru: Статус

en: Peers
ru: Пиры

en: Downloading
ru: Загрузка

en: Queued
ru: В очереди

en: Stopped
ru: Остановлено

en: Start Magnet
ru: Запустить magnet-ссылку

en: Stop Magnet
ru: Остановить magnet-ссылку

en: Copy Magnet URL
ru: Скопировать magnet-ссылку

en: Remove Magnet
ru: Удалить magnet-ссылку

en: Order
ru: Порядок

en: Name
ru: Имя

en: Time Stalled
ru: Время простоя

en: Priority
ru: Приоритет

en: Running
ru: Активный

en: Not queued
ru: Не в очереди

en: Order of a torrent in the queue.
    Use drag and drop or the move up and down buttons on the right to change the order.
ru: Порядок торрентов в очереди.
    Используйте перетаскивание или кнопки «Вверх» и «Вниз» для изменения порядка.

en: Search
ru: Поиск

en: Show Search
ru: Показать панель поиска

en: Show or hide the search bar
ru: Отображает или скрывает панель поиска

en: Move Top
ru: Вверх

en: Move a torrent to the top of the queue
ru: Переместить торрент в верх очереди

en: Move a torrent up in the queue
ru: Поднять торрент в очереди

en: Move a torrent down in the queue
ru: Опустить торрент в очереди

en: Move Bottom
ru: Вниз

en: Move a torrent to the bottom of the queue
ru: Переместить торрент в низ очереди

en: Show Downloads
ru: Показать загрузки

en: Show all downloads
ru: Показать все загрузки

en: Show Uploads
ru: Показать раздачи

en: Show all uploads
ru: Показать все раздачи

en: Show Not Queued
ru: Показать торренты не из очереди

en: Show all not queued torrents
ru: Показать все торренты не из очереди

en: Widget to manage the torrent queue
ru: Управление очередью загрузки

en: Magnet Downloader
ru: Загрузчик magnet-ссылок

en: Displays the currently downloading magnet links
ru: Отображение загружаемых magnet-ссылок

en: Start All
ru: Запустить все

en: Start all torrents
ru: Запустить все торренты

en: Stop All
ru: Остановить все

en: Stop all torrents
ru: Остановить все торренты

en: Suspend Torrents
ru: Приостановить торренты

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_suspended)
en: Suspend all running torrents
ru: Приостановить все запущенные торренты

en: Group View
ru: Показать панель групп

en: Show or hide the group view
ru: Показать панель для фильтрации торрентов на основе их состояния

en: Filter Torrents
ru: Отфильтровать торренты

en: Filter torrents based on filter string
ru: Отфильтровать торренты, содержащие заданную строку

en: Set max upload speed
ru: Максимальная скорость отдачи

en: Set max download speed
ru: Максимальная скорость загрузки

en: Download speed: <b>%1</b><br/>Upload speed: <b>%2</b><br/>Received: <b>%3</b><br/>Transmitted: <b>%4</b>
ru: Загрузка: <b>%1</b><br/>Отдача: <b>%2</b><br/>Получено: <b>%3</b><br/>Передано: <b>%4</b>

en: <b>%1</b> was silently opened.
ru: <b>%1</b> был открыт без подтверждений.

en: <b>%1</b> has completed downloading.<br>Average speed: %2 DL / %3 UL.
ru: Загрузка <b>%1</b> завершена.<br>Средняя скорость: %2 вх. / %3 исх.

en: <b>%1</b> has reached its maximum share ratio of %2 and has been stopped.<br>Uploaded %3 at an average speed of %4.
ru: Коэффициент раздачи <b>%1</b> достиг максимального уровня %2 и она была остановлена.<br>Отдано %3, средняя скорость загрузки — %4.

en: <b>%1</b> has reached its maximum seed time of %2 hours and has been stopped.<br>Uploaded %3 at an average speed of %4.
ru: Время раздачи <b>%1</b> превысило лимит в %2 часа(ов) и она была остановлена.<br> Отдано %3 на средней скорости в %4.

en: <b>%1</b> has been stopped with the following error: <br>%2
ru: Загрузка <b>%1</b> была остановлена, ошибка: <br>%2

en: Corrupted data has been found in the torrent <b>%1</b><br>It would be a good idea to do a data integrity check on the torrent.
ru: Были найдены повреждённые данные <b>%1</b><br>Следует проверить целостность данных.

en: <b>%1</b> has reached its maximum share ratio of %2 and cannot be enqueued. <br>Remove the limit manually if you want to continue seeding.
ru: Коэффициент раздачи <b>%1</b> достиг максимального уровня %2 и добавление в очередь невозможно. <br>Снимите ограничение для продолжения раздачи.

en: <b>%1</b> has reached its maximum seed time of %2 hours and cannot be enqueued. <br>Remove the limit manually if you want to continue seeding.
ru: <b>%1</b> достиг своего максимального времени раздачи в %2 час(а|ов) и не может быть поставлен в очередь. <br>Удалите ограничение, если следует продолжить раздачу.

en: Cannot start <b>%1</b>: <br>
ru: Не удалось запустить <b>%1</b>: <br>

en: Cannot seed more than 1 torrent. <br> | Cannot seed more than %1 torrents. <br>
ru[0]: Невозможно раздавать более %1 торрента. <br>
ru[1]: Невозможно раздавать более %1 торрентов. <br>
ru[2]: Невозможно раздавать более %1 торрентов. <br>
ru[3]: Невозможно раздавать более %1 торрента. <br>

en: Cannot download more than 1 torrent. <br> | Cannot download more than %1 torrents. <br>
ru[0]: Невозможно загрузить более %1 торрента. <br>
ru[1]: Невозможно загрузить более %1 торрентов. <br>
ru[2]: Невозможно загрузить более %1 торрентов. <br>
ru[3]: Невозможно загрузить более %1 торрента. <br>

en: Go to Settings -> Configure KTorrent, if you want to change the limits.
ru: Изменить ограничения: Настройка -> Настроить KTorrent.

en: There is not enough diskspace available.
ru: Недостаточно места на диске.

en: Your disk is running out of space.<br /><b>%1</b> is being downloaded to '%2'.
ru: Не хватает места на жёстком диске.<br /><b>%1</b> загружается в «%2».

en: Torrent has been stopped.<br />
ru: Torrent был остановлен.<br />

en: Upload speed limit in KiB/s
ru: Ограничение скорости отдачи, КиБ/с

en: Download speed limit in KiB/s
ru: Ограничение скорости загрузки, КиБ/с

en: Unlimited
ru: Без ограничений

en: Torrent Settings
ru: Параметры торрента

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PropertiesDlg)
en: Properties
ru: Свойства

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dht)
en: DHT is a distributed database which can be used to find more peers for a torrent.
ru: DHT — это распределённая база данных, которая может быть использована для поиска большего числа раздающих торрент

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dht)
en: Use DHT to find more peers
ru: Использовать DHT для получения дополнительных пиров

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, pex)
en: Peer exchange results in more peers being found, by exchanging information about peers with other peers.
ru: Помогает находить большее количество пиров путём обмена сведениями с другими пирами

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, pex)
en: Use peer exchange to find more peers
ru: Использовать обмен списками пиров

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, superseeding)
en: <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Superseeding mode, is a special seeding mode which allows you to achieve much higher seeding efficiencies. This results in less bandwidth used to spread a torrent.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Note: </span>This should only be used if the swarm has not fully been established. Once there are multiple active seeders, this mode becomes useless.</p>
ru: <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Режим суперсидирования, специальный режим сидирования, позволяющий резко увеличить эффективность отдачи. Для раздачи торрента будет требоваться меньшая пропускная способность сети.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Примечание: </span>этот режим следует использовать только когда торрент раздаёт небольшое количество участников. Когда появляется несколько активных сидов, этот режим становится бесполезным.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, superseeding)
en: Use superseeding mode for seeding
ru: Использовать режим суперсидирования

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, move_on_completion_enabled)
en: Move the files of the torrent to a different directory when it has finished downloading.
ru: Перемещать файлы данных в другой каталог по окончании загрузки торрента

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, move_on_completion_url)
en: Location to move the files to.
ru: Каталог, в который следует переместить данные

en: Checked %v of %m chunks
ru: Проверено %v из %m частей

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Found:
ru: Найдено:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, chunks_found)
en: The number of chunks which were not downloaded but have been found anyway.
ru: Число частей, которые не были загружены, но тем не менее были найдены

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Failed:
ru: С ошибками:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, chunks_failed)
en: The number of chunks which have been downloaded, and which are not OK.
ru: Число частей, которые были загружены, но при проверке обнаружены ошибки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Not downloaded:
ru: Не загружено:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, chunks_not_downloaded)
en: The number of chunks which have not been downloaded.
ru: Число частей, которые не были загружены

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Downloaded:
ru: Загружено:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, chunks_downloaded)
en: The number of chunks which have been downloaded, and which are OK.
ru: Число частей, которые были загружены и успешно прошли проверку

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, error_msg)
en: Errors:
ru: Ошибки:

en: Filter...
ru: Фильтр...

[ctx: @action Start all selected torrents in the current tab]
en: Start
ru: Запустить

en: Start all selected torrents in the current tab
ru: Запустить все выбранные торренты в текущей вкладке

[ctx: @action Force start all selected torrents in the current tab]
en: Force Start
ru: Принудительный запуск

en: Force start all selected torrents in the current tab
ru: Принудительно запустить все выбранные торренты в текущей вкладке

[ctx: @action Stop all selected torrents in the current tab]
en: Stop
ru: Остановить

en: Stop all selected torrents in the current tab
ru: Остановить все выбранные торренты в текущей вкладке

[ctx: @action Pause all selected torrents in the current tab]
en: Pause
ru: Приостановить

en: Pause all selected torrents in the current tab
ru: Приостановить все выбранные торренты в текущей вкладке

[ctx: @action Remove all selected torrents in the current tab]
en: Remove
ru: Удалить

en: Remove all selected torrents in the current tab
ru: Удалить все выбранные торренты в текущей вкладке

[ctx: @action Start all torrents in the current tab]
en: Start All
ru: Запустить все

en: Start all torrents in the current tab
ru: Запустить все торренты в текущей вкладке

[ctx: @action Stop all torrents in the current tab]
en: Stop All
ru: Остановить все

en: Stop all torrents in the current tab
ru: Остановить все торренты в текущей вкладке

en: Remove Torrent and Data
ru: Удалить торрент и данные

en: Rename Torrent
ru: Переименовать торрент

en: Add Peers
ru: Добавить пиров

en: Manual Announce
ru: Принудительное анонсирование

en: Scrape
ru: Scrape-запрос

en: Preview
ru: Предварительный просмотр

en: Data Directory
ru: Папка с данными

en: Temporary Directory
ru: Папка для временных файлов

en: Move Data
ru: Переместить данные

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, StatsSettingsWgt)
en: Settings
ru: Параметры

en: Remove from Group
ru: Удалить из группы

en: Check Data
ru: Проверить загруженные данные

en: Check all the data of a torrent
ru: Проверка всех данных торрента

en: Copy Torrent URL
ru: Скопировать URL торрента

en: Export Torrent
ru: Экспортировать торрент

en: Set the speed limits of individual torrents
ru: Ограничить скорость определённого торрента

en: The torrent <b>%1</b> has not finished downloading, do you want to delete the incomplete data, too?
ru: Торрент <b>%1</b> не был загружен. Удалить также неполные данные?

en: Remove Download
ru: Удалить загрузку

en: Delete Data
ru: Удалить данные

en: Keep Data
ru: Оставить данные

en: You will lose all the downloaded data of the following torrents. Are you sure you want to do this?
ru: Будут потеряны ВСЕ загруженные данные для перечисленных торрентов. Действительно сделать это?

en: Remove Torrent
ru: Удалить торрент

en: Select a directory to move the data to.
ru: Выберите каталог, в который следует переместить данные.

en: Downloaded
ru: Загружено

en: Size
ru: Размер

en: Uploaded
ru: Отдано

[ctx: Bytes left to downloaded]
en: Left
ru: Осталось

en: Down Speed
ru: Загрузка

en: Up Speed
ru: Отдача

en: Time Left
ru: Осталось времени

en: Seeders
ru: Сиды

en: Leechers
ru: Личеры

en: % Complete
ru: % загружено

en: Share Ratio
ru: Коэффициент раздачи

en: Time Downloaded
ru: Время загрузки

en: Time Seeded
ru: Время раздачи

en: Location
ru: Расположение

en: Added
ru: Добавлен

en: How much data we have downloaded of the torrent
ru: Сколько загружено данных из торрента

en: Total size of the torrent, excluded files are not included
ru: Общий размер торрента, за исключением невыбранных файлов

en: How much data we have uploaded
ru: Сколько данных было отдано

en: How much data left to download
ru: Сколько данных осталось загрузить

en: Current download speed
ru: Текущая скорость загрузки

en: Current upload speed
ru: Текущая скорость отдачи

en: How much time is left before the torrent is finished or before the maximum share ratio is reached, if that is enabled
ru: Сколько времени осталось до окончания загрузки торрента или до достижения максимального коэффициента.

en: How many seeders we are connected to (How many seeders there are according to the tracker)
ru: Сколько подключилось сидов (количество сидов на трекере)

en: How many leechers we are connected to (How many leechers there are according to the tracker)
ru: Сколько подключилось личеров (количество личеров на трекере)

en: The percentage of data we have of the whole torrent, not including excluded files
ru: Количество имеющихся данных из всего торрента, не считая исключённых файлов.

en: Share ratio is the number of bytes uploaded divided by the number of bytes downloaded
ru: Коэффициент раздачи — количество скачанных байтов поделённое на количество отданных

en: How long we have been downloading the torrent
ru: Сколько времени загружается торрент

en: How long we have been seeding the torrent
ru: Сколько времени раздаётся торрент

en: The location of the torrent's data on disk
ru: Расположение данных торрента на диске

en: When this torrent was added
ru: Когда был добавлен этот торрент

en: %1<br>Url: <b>%2</b>
ru: %1<br>Адрес: <b>%2</b>

en: <br/><br/>Unable to contact a tracker.
ru: <br/><br/>Не удалось подключиться к трекеру.

en: KTorrent's UPnP test application
ru: Тестовое приложение для KTorrent UPnP

en: &copy; 2005 - 2007 Joris Guisson and Ivan Vasic
ru: © Joris Guisson, Ivan Vasic, 2005-2007

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UPnPTestWidget)
en: UPnP Test Application
ru: Тестовое приложение для UPnP

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Router:
ru: Маршрутизатор:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_router)
en: No routers found.
ru: Маршрутизаторы не найдены.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_find_routers)
en: Find Routers
ru: Найти маршрутизаторы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Protocol:
ru: Протокол:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_forward)
en: Forward
ru: Перенаправить

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_undo_forward)
en: Undo Forward
ru: Отменить перенаправление

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_verbose)
en: Verbose mode
ru: Подробный режим

en: Maximum share ratio reached.
ru: Достигнут максимальный коэффициент раздачи.

en: Maximum seed time reached.
ru: Достигнуто максимальное время сидирования.

en: Uploads
ru: Раздачи

en: Running Uploads
ru: Запущенные раздачи

en: Not Running Uploads
ru: Остановленные раздачи

en: Downloads
ru: Загрузки

en: Running Downloads
ru: Запущенные загрузки

en: Not Running Downloads
ru: Остановленные загрузки

en: Active Torrents
ru: Активные торренты

en: Active Downloads
ru: Активные загрузки

en: Active Uploads
ru: Активные раздачи

en: Passive Torrents
ru: Неактивные торренты

en: Passive Downloads
ru: Неактивные загрузки

en: Passive Uploads
ru: Неактивные раздачи

en: Ungrouped Torrents
ru: Прочие торренты

[ctx: *.torrent]
en: Torrents
ru: Торренты

en: All files
ru: Все файлы

note: i18n: ectx: label, entry (maxDownloads), group (downloads)
en: Maximum number of downloads (0 = no limit)
ru: Максимальное количество параллельных загрузок (0 — без ограничений)

note: i18n: ectx: label, entry (maxSeeds), group (downloads)
en: Maximum number of seeds (0 = no limit)
ru: Максимальное количество сидов (0 — без ограничений)

note: i18n: ectx: label, entry (startDownloadsOnLowDiskSpace), group (downloads)
en: Start downloads on low disk space?
ru: Начинать загрузку при нехватке места на диске?

note: i18n: ectx: label, entry (maxConnections), group (downloads)
en: Maximum number of connections per torrent (0 = no limit)
ru: Максимальное количество соединений на один торрент (0 — без ограничений)

note: i18n: ectx: label, entry (maxTotalConnections), group (downloads)
en: Maximum number of connections for all torrents (0 = no limit)
ru: Максимальное количество соединений всего (0 — без ограничений)

note: i18n: ectx: label, entry (maxUploadRate), group (downloads)
en: Maximum upload speed in KiB/sec (0 = no limit)
ru: Максимальная скорость отдачи, КиБ/с (0 — без ограничений)

note: i18n: ectx: label, entry (maxDownloadRate), group (downloads)
en: Maximum download speed in KiB/sec (0 = no limit)
ru: Максимальная скорость приёма, КиБ/с (0 — без ограничений)

note: i18n: ectx: label, entry (maxRatio), group (downloads)
en: Maximum share ratio (0 = no limit)
ru: Максимальный коэффициент раздачи (0 — без ограничений)

note: i18n: ectx: label, entry (showSystemTrayIcon), group (downloads)
en: Show a system tray icon
ru: Значок в системном лотке

note: i18n: ectx: label, entry (showTotalSpeedInTitle), group (downloads)
en: Show a total speeds in the title
ru: Показывать общую скорость в заголовке

note: i18n: ectx: label, entry (showSpeedBarInTrayIcon), group (downloads)
en: Show speed bar in tray icon
ru: Показывать индикатор скорости в системном лотке

note: i18n: ectx: label, entry (downloadBandwidth), group (downloads)
en: Download bandwidth (in kb/s):
ru: Пропускная способность канала (загрузка) в КБ/с:

note: i18n: ectx: label, entry (uploadBandwidth), group (downloads)
en: Upload bandwidth (in kb/s):
ru: Пропускная способность канала (отдача) в КиБ/с:

note: i18n: ectx: label, entry (alwaysMinimizeToSystemTray), group (downloads)
en: Always minimize to system tray on startup.
ru: Всегда сворачивать в системный лоток при запуске.

note: i18n: ectx: label, entry (showPopups), group (downloads)
en: Show popup messages when torrent is finished.
ru: Показывать всплывающие сообщения когда загрузка торрента завершена.

note: i18n: ectx: label, entry (keepSeeding), group (downloads)
en: Keep seeding after download has finished
ru: Продолжать передачу после получения всех частей

note: i18n: ectx: label, entry (tempDir), group (downloads)
en: Folder to store temporary files
ru: Каталог для временных файлов

note: i18n: ectx: label, entry (useSaveDir), group (downloads)
en: Whether to automatically save downloads to saveDir
ru: Следует ли автоматически сохранять загрузки в указанный каталог

note: i18n: ectx: label, entry (saveDir), group (downloads)
en: Folder to store downloaded files
ru: Каталог для загруженных файлов

note: i18n: ectx: label, entry (useTorrentCopyDir), group (downloads)
en: Whether to automatically copy .torrent files to torrentCopyDir
ru: Следует ли автоматически копировать файлы .torrent в специальный каталог

note: i18n: ectx: label, entry (torrentCopyDir), group (downloads)
en: Folder to copy .torrent files to
ru: Каталог для копирования файлов .torrent

note: i18n: ectx: label, entry (useCustomIP), group (downloads)
en: Whether to use a custom IP to pass to the tracker
ru: Следует ли использовать указанный IP для доступа к трекеру

note: i18n: ectx: label, entry (lastSaveDir), group (downloads)
en: Directory which was used as the last save directory
ru: Каталог, использованный последним для сохранения

note: i18n: ectx: label, entry (customIP), group (downloads)
en: IP to pass to the tracker
ru: IP-адрес, передаваемый трекеру

note: i18n: ectx: label, entry (guiUpdateInterval), group (downloads)
en: GUI update interval
ru: Частота обновления графика

note: i18n: ectx: label, entry (dhtSupport), group (downloads)
en: Support for DHT
ru: Поддержка DHT

note: i18n: ectx: label, entry (dhtPort), group (downloads)
en: DHT port
ru: Порт DHT

note: i18n: ectx: label, entry (numUploadSlots), group (downloads)
en: Number of upload slots
ru: Количество слотов отдачи

note: i18n: ectx: label, entry (shownColumns), group (downloads)
en: Columns shown in KTorrentView
ru: Столбцы в KTorrentView

note: i18n: ectx: label, entry (minDiskSpace), group (downloads)
en: When there is no space left to complete download, and the available disk space is less than this value, the torrent will be stopped.
ru: Останавливать торрент, если нет свободного места для завершения загрузки и доступное место меньше указанного значения.

note: i18n: ectx: label, entry (useCompletedDir), group (downloads)
en: Whether to automatically move completed downloads to completedDir
ru: Следует ли автоматически перемещать завершённые загрузки в соответствующий каталог

note: i18n: ectx: label, entry (completedDir), group (downloads)
en: Folder to move completed downloaded files to
ru: Каталог для перемещения загруженных файлов

note: i18n: ectx: label, entry (maxSeedTime), group (downloads)
en: Maximum seed time in hours (0 = no limit)
ru: Максимальное время сидирования в часах (0 — без ограничений)

en: Plugins
ru: Модули

en: Warning: %1
ru: Предупреждение: %1

en: <img src="available_color">&nbsp; - Downloaded Chunks<br><img src="unavailable_color">&nbsp; - Chunks to Download<br><img src="excluded_color">&nbsp; - Excluded Chunks
ru: <img src="available_color">&nbsp; - Загруженные части<br><img src="unavailable_color">&nbsp; - Незагруженные части<br><img src="excluded_color">&nbsp; - Исключённые части

en: The torrent "%1" has reached its maximum share ratio and its maximum seed time. Ignore the limit and start seeding anyway?
ru: Достигнуты максимальный коэффициент и максимальное время раздачи торрента «%1». Всё равно начать раздачу?

en: The torrent "%1" has reached its maximum share ratio. Ignore the limit and start seeding anyway?
ru: Достигнут максимальный коэффициент раздачи торрента «%1». Всё равно начать раздачу?

en: The torrent "%1" has reached its maximum seed time. Ignore the limit and start seeding anyway?
ru: Достигнуто максимальное время сидирования торрента «%1». Всё равно начать раздачу?

en: Limits reached.
ru: Достигнуто ограничение.

en: You don't have enough disk space to download this torrent. Are you sure you want to continue?
ru: Недостаточно места для загрузки торрента. Продолжить?

en: Insufficient disk space for %1
ru: Недостаточно места на диске для %1

en: Not enough disk space for the following torrents. Do you want to start them anyway?
ru: Недостаточно места на диске для загрузки следующих торрентов. Всё равно продолжить?

en: The following torrents have reached their maximum seed time. Do you want to start them anyway?
ru: Достигнуто максимальное время сидирования следующих торрентов. Всё равно начать раздачу?

en: The following torrents have reached their maximum share ratio. Do you want to start them anyway?
ru: Достигнут максимальный коэффициент раздачи следующих торрентов. Всё равно начать сидирование?

en: Error starting torrent %1: %2
ru: Ошибка при запуске торрента %1: %2

en: Error
ru: Ошибка

en: Error stopping torrent %1: %2
ru: Ошибка при остановке торрента %1: %2

en: File
ru: Файл

en: Cannot write beyond end of the mmap buffer.
ru: Не удалось записать за пределами буферной памяти.

en: Scheduler
ru: Расписание загрузок

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Special Limits
ru: Особые ограничения

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_screensaverLimits)
en: Use these global limits when the screensaver is activated, instead of the ones configured in the network settings.
ru: Если запущена заставка, то использовать эти общие ограничения вместо установленных в параметрах сети

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_screensaverLimits)
en: Use different speed limits when the screensaver is activated
ru: Использовать другое ограничение скорости при запущенной заставке

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_screensaverUploadLimit)
en: Global upload limit when the screensaver is activated.
ru: Ограничить отдачу для всех торрентов во время работы заставки

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_screensaverDownloadLimit)
en: Global download limit when the screensaver is activated.
ru: Ограничить загрузку для всех торрентов во время работы заставки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Schedule background color:
ru: Цвет фона:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_scheduleBackgroundColor)
en: Color of the schedule background.
ru: Цвет фона расписания

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Schedule line color:
ru: Цвет линии:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_scheduleLineColor)
en: Color of all lines on the schedule.
ru: Цвет всех линий в расписании

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Schedule Item color:
ru: Цвет задания:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_itemColor)
en: Color of each normal item on the schedule.
ru: Цвет нормальных заданий в расписании

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Suspended schedule item color:
ru: Цвет приостановленного задания:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_suspendedColor)
en: Color of each suspended item on the schedule.
ru: Цвет приостановленных заданий в расписании

en: Bandwidth Scheduler
ru: Расписание загрузок

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, EditItemDlg)
en: Edit an item
ru: Изменить задание

en: Add an item
ru: Добавить задание

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Duration
ru: Продолжительность

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: From:
ru: С:

note: i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QTimeEdit, m_from) i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QTimeEdit, m_to)
en: hh:mm
ru: чч:мм

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: To:
ru: До:

[ctx: starting day]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: From:
ru: С:

[ctx: ending day]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: To:
ru: По:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Limits
ru: Ограничения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Download limit:
ru: Ограничение загрузки:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Upload limit:
ru: Ограничение отдачи:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_screensaver_limits)
en: When screensaver is activated:
ru: Когда запущена заставка:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Connection Limits
ru: Ограничение соединений

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_set_connection_limits)
en: Set connection limits
ru: Ограничение соединений

note: i18n: ectx: ToolBar (SchedulerToolbar)
en: Bandwidth Schedule
ru: Расписание загрузок

en: Cannot open file %1: %2
ru: Не удаётся открыть файл %1: %2

en: The file %1 is corrupted or not a proper KTorrent schedule file.
ru: Файл %1 повреждён или не является файлом расписания KTorrent.

en: Edit the bandwidth schedule
ru: Изменить расписание загрузок

en: Load Schedule
ru: Загрузить расписание

en: Save Schedule
ru: Сохранить расписание

en: New Item
ru: Новое задание

en: Remove Item
ru: Удалить задание

en: Edit Item
ru: Изменить задание

en: Clear Schedule
ru: Очистить расписание

en: Scheduler Active
ru: Расписание активно

en: Activate or deactivate the scheduler
ru: Включить или выключить расписание

en: KTorrent scheduler files
ru: Файлы расписания KTorrent

en: This item conflicts with another item in the schedule, we cannot change it.
ru: Это задание конфликтует с другим заданием в расписании.

en: Suspended
ru: Приостановлено

en: %1 Down
    %2 Up
ru: %1 Загрузка
    %2 Отдача

en: Current schedule: suspended
ru: Текущее расписание: приостановлено

en: Current schedule: %1/s download, %2/s upload
ru: Текущее расписание: %1/с приём, %2/с отдача

en: Current schedule: unlimited download, %1/s upload
ru: Текущее расписание: скорость приёма не ограничена, %1/с отдача

en: Current schedule: %1/s download, unlimited upload
ru: Текущее расписание: %1/с приём, отдача не ограничена

en: Current schedule: unlimited upload and download
ru: Текущее расписание: скорость не ограничена

en:  (scheduler disabled)
ru:  (расписание неактивно)

en: Current schedule:
ru: Текущее расписание:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DownloadOrderWidget)
en: File Download Order
ru: Порядок загрузки файлов

en: File download order for <b>%1</b>:
ru: Порядок загрузки файлов для <b>%1</b>:

en: Seasons and Episodes
ru: Сезоны и серии

en: Album Track Order
ru: Порядок дорожек в альбоме

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_top_label)
en: File download order for:
ru: Порядок загрузки файлов для:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_custom_order_enabled)
en: Whether or not to enable a custom download order.
ru: Следует ли использовать собственный порядок загрузки файлов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_custom_order_enabled)
en: Custom file download order enabled
ru: Использовать выбранный ниже порядок загрузки файлов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_sort_by)
en: Sort By
ru: Упорядочить по...

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_search_files)
en: Search files
ru: Поиск файлов

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListView, m_order)
en: Order in which to download the files of a torrent. The file at the top will be downloaded first, followed by the second, then the third ...
ru: Порядок загрузки файлов из торрента. Файл, находящийся выше будет загружен первым, затем второй, потом третий...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_tracker)
en: Add Trackers
ru: Добавить трекеры

en: <img src="available_color">&nbsp; - Available Chunks<br><img src="unavailable_color">&nbsp; - Unavailable Chunks<br><img src="excluded_color">&nbsp; - Excluded Chunks
ru: <img src="available_color">&nbsp; - Доступные части<br><img src="unavailable_color">&nbsp; - Недоступные части<br><img src="excluded_color">&nbsp; - Исключённые части

en: Chunk
ru: Часть

en: Progress
ru: Готово

en: Peer
ru: Пир

en: Files
ru: Файлы

en: Number of the chunk
ru: Номер части

en: Download progress of the chunk
ru: Ход загрузки части

en: Which peer we are downloading it from
ru: Пир, от которого выполняется получение данных

en: Download speed of the chunk
ru: Скорость загрузки части

en: Which files the chunk is located in
ru: Файл, в котором расположена эта часть

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hdr_chunks) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChunkDownloadView)
en: Chunks
ru: Части

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Total:
ru: Всего:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Currently downloading:
ru: Загружается:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Excluded:
ru: Исключено:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4_2)
en: Left:
ru: Осталось:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8)
en: Size:
ru: Размер:

[ctx: Open file]
en: Open
ru: Открыть

[ctx: Open file with]
en: Open With
ru: Открыть с помощью...

en: Check File
ru: Проверить файл

en: Download first
ru: Высокий приоритет

en: Download normally
ru: Нормальный приоритет

en: Download last
ru: Низкий приоритет

en: Do not download
ru: Не загружать

en: Delete File(s)
ru: Удалить файл(ы)

en: Move File
ru: Переместить файл

en: Collapse Folder Tree
ru: Свернуть дерево папок

en: Expand Folder Tree
ru: Развернуть дерево папок

en: File Tree
ru: Дерево файлов

en: File List
ru: Список файлов

en: Show Filter
ru: Показать фильтр

en: You will lose all data in this file, are you sure you want to do this? | You will lose all data in these files, are you sure you want to do this?
ru[0]: Будут потеряны все данные в этих файлах. Продолжить?
ru[1]: Будут потеряны все данные в этих файлах. Продолжить?
ru[2]: Будут потеряны все данные в этих файлах. Продолжить?
ru[3]: Будут потеряны все данные в этом файле. Продолжить?

en: Not enough data downloaded for opening the file.
    
    Enable sequential download mode for it to obtain necessary data with a higher priority?
ru: Загружено недостаточно данных для открытия файла.
    
    Включить последовательный режим загрузки для получения необходимых данных с более высоким приоритетом?

en: Info Widget
ru: Сведения

[ctx: @title:tab]
en: Status
ru: Состояние

en: Displays status information about a torrent
ru: Отображение сведений о состоянии торрента

[ctx: @title:tab]
en: Files
ru: Файлы

en: Shows all the files in a torrent
ru: Показать все файлы в торренте

en: Displays all the peers you are connected to for a torrent
ru: Отображение всех пиров, подключённых к данному торренту

en: Displays all the chunks you are downloading, of a torrent
ru: Отображение всех загруженных частей торрента

en: Displays information about all the trackers of a torrent
ru: Отображение сведений обо всех трекерах в торренте

en: Webseeds
ru: Веб-сиды

en: Displays all the webseeds of a torrent
ru: Отображение всех веб-сидов торрента

[ctx: @title:column]
en: Preview
ru: Предварительный просмотр

[ctx: Percent of File Downloaded]
en: % Complete
ru: % загружено

[ctx: Download first]
en: First
ru: Высокий

[ctx: Download last]
en: Last
ru: Низкий

[ctx: Download Normal (not as first or last)]
en: Normal
ru: Нормальный

[ctx: Preview available]
en: Available
ru: Доступно

[ctx: Preview pending]
en: Pending
ru: В ожидании

[ctx: No preview available]
en: No
ru: Нет

[ctx: Download normally(not as first or last)]
en: Normal
ru: Нормальный

[ctx: preview available]
en: Available
ru: Доступно

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Tabs
ru: Вкладки

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showPeerView)
en: Whether or not to show the peers tab in the bottom of the window.
ru: Следует ли показывать вкладку «Пиры» в верхней части окна

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showPeerView)
en: Show list of peers
ru: Показать список пиров

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showChunkView)
en: Whether or not to show the chunks tab in the bottom of the window.
ru: Следует ли показывать вкладку «Части» в нижней части окна

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showChunkView)
en: Show list of chunks currently downloading
ru: Показать загружаемые части

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showTrackersView)
en: Whether or not to show the trackers tab in the bottom of the window.
ru: Следует ли показывать вкладку «Трекеры» в нижней части окна

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showTrackersView)
en: Show list of trackers
ru: Показать список трекеров

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showWebSeedsTab)
en: Whether or not to show the webseeds tab at the bottom of the window.
ru: Следует ли показывать вкладку «Веб-сиды» в нижней части окна

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showWebSeedsTab)
en: Show list of webseeds
ru: Показать список веб-сидов

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: File Priority Colors
ru: Цвета приоритетов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: First priority:
ru: Высокий приоритет:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_firstColor)
en: Color to use for first priority files.
ru: Цвет для файлов с высоким приоритетом

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Last priority:
ru: Низкий приоритет:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_lastColor)
en: Color to use for last priority files.
ru: Цвет для файлов с низким приоритетом

note: i18n: ectx: label, entry (showPeerView), group (general)
en: Show peer view tab in main window
ru: Показать панель просмотра пиров в главном окне

note: i18n: ectx: label, entry (showChunkView), group (general)
en: Show chunk download view tab in main window
ru: Показать панель загрузки частей в главном окне

note: i18n: ectx: label, entry (showTrackersView), group (general)
en: Show trackers view tab in main window
ru: Показать панель трекеров в главном окне

en: Kick Peer
ru: Отключить пира

en: Ban Peer
ru: Заблокировать пира

[ctx: Choked]
en: Yes
ru: Да

[ctx: Not choked]
en: No
ru: Нет

[ctx: Snubbed]
en: Yes
ru: Да

[ctx: Not snubbed]
en: No
ru: Нет

[ctx: Interested]
en: Yes
ru: Да

[ctx: Not Interested]
en: No
ru: Нет

[ctx: Interesting]
en: Yes
ru: Да

[ctx: Not Interesting]
en: No
ru: Нет

en: Address
ru: Адрес

en: Country
ru: Страна

en: Client
ru: Клиент

en: Choked
ru: Остановлено

en: Snubbed
ru: Зависло

en: Availability
ru: Доступно

en: Score
ru: Счёт

en: Upload Slot
ru: Слот на отдачу

en: Requests
ru: Запросы

en: Interested
ru: Заинтересованный

en: Interesting
ru: Интересный

en: IP address of the peer
ru: IP-адрес пира

en: Country the peer is in
ru: Страна пира

en: Which client the peer is using
ru: Клиент, используемый пиром

en: Download speed
ru: Скорость загрузки

en: Upload speed
ru: Скорость отдачи

en: Whether or not the peer has choked us - when we are choked the peer will not send us any data
ru: Остановил ли пир отдачу данных

en: Snubbed means the peer has not sent us any data in the last 2 minutes
ru: «Зависло» означает, что от пира не было получено никаких данных в течение последних двух минут

en: How much data the peer has of the torrent
ru: Сколько данных торрента имеется у пира

en: Whether or not the peer has DHT enabled
ru: Включён ли у пира механизм DHT

en: The score of the peer, KTorrent uses this to determine who to upload to
ru: Очки пира, которые KTorrent использует для определения очерёдности отдачи

en: Only peers which have an upload slot will get data from us
ru: Отдавать данные только тем пирам, которые имеют слот отдачи

en: The number of download and upload requests
ru: Количество запросов отдачи и загрузки

en: How much data we have downloaded from this peer
ru: Сколько данных было получено от этого пира

en: How much data we have uploaded to this peer
ru: Сколько данных было отдано этому пиру

en: Whether the peer is interested in downloading data from us
ru: Заинтересован ли пир в загрузке данных пользователя

en: Whether we are interested in downloading from this peer
ru: Заинтересован ли пользователь в загрузке данных этого пира

en: Private
ru: Частный

en: Public
ru: Публичный

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hdr_info)
en: Info
ru: Сведения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Average down speed:
ru: Средняя скорость загрузки:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Type:
ru: Тип:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Average up speed:
ru: Средняя скорость отдачи:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Info hash:
ru: Идентификатор торрента (BTIH):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Downloaded chunks:
ru: Загруженные части:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Available chunks:
ru: Доступные части:

[ctx: Noun, as in "file sharing"]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hdr_sharing)
en: Sharing
ru: Раздача другим участникам

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Share ratio:
ru: Коэффициент раздачи:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_ratio_limit)
en: Ratio limit:
ru: Ограничение по коэффициенту:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_time_limit)
en: Time limit:
ru: Ограничение по времени:

en: URL
ru: Адрес URL

en: Times Downloaded
ru: Загружено раз

en: Next Update
ru: Следующее обновление

en: Copy Tracker URL
ru: Скопировать URL трекера

en: Copy Tracker status
ru: Скопировать статус трекера

en: Several URL's could not be added because they are malformed:
ru: Некоторые адреса не будут добавлены, так как они неверны:

en: There already is a tracker named <b>%1</b>.
ru: Трекер <b>%1</b> уже существует.

en: The following duplicate trackers were not added:
ru: Не были добавлены следующие повторяющиеся трекеры:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_tracker)
en: Remove Tracker
ru: Удалить трекер

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_change_tracker)
en: Changes the current active tracker for private torrents.
ru: Сменить активный трекер для частных торрентов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_change_tracker)
en: Switch Tracker
ru: Сменить трекер

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_scrape)
en: Update Trackers
ru: Связаться с трекерами

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_restore_defaults)
en: Restore Defaults
ru: Сбросить

en: Speed
ru: Скорость

en: Cannot add the webseed %1, it is already part of the list of webseeds.
ru: Невозможно добавить веб-сид %1, так как он уже есть в списке.

en: Cannot remove webseed %1, it is part of the torrent.
ru: Невозможно удалить веб-сид %1, так как он является частью торрента.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_webseed)
en: <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Webseed to add to the torrent.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Note: </span>Only http webseeds are supported.</p>
ru: <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Добавить к торренту веб-сида.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Примечание: </span>поддерживаются только HTTP веб-сиды.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: Add Webseed
ru: Добавить веб-сид

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove Webseed
ru: Удалить веб-сид

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_enable_all)
en: Enable All
ru: Включить все

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_disable_all)
en: Disable All
ru: Отключить все

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ConvertDialog)
en: Converting...
ru: Преобразование...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Converting block list to KTorrent format. This might take some time.
ru: Преобразование списка блокировок в формат KTorrent. Это может занять некоторое время.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_cancel)
en: C&ancel
ru: Отменить

en: Loading txt file...
ru: Загрузка текстового файла...

en: There are no IP addresses to convert in %1
ru: Отсутствуют IP-адреса для преобразования в %1

en: Automatic update of IP filter failed: %1
ru: Ошибка обновления IP-фильтра: %1

en: 7z files are not supported
ru: Формат 7z не поддерживается.

en: Cannot determine file type of <b>%1</b>
ru: Не удалось определить тип файла <b>%1</b>.

en: Cannot open zip file %1.
ru: Не удалось открыть ZIP-архив %1.

en: Automatic update of IP filter failed: cannot open zip file %1
ru: Ошибка обновления IP-фильтра: не удалось открыть ZIP-архив %1

en: Cannot find blocklist in zip file %1.
ru: Не удалось найти список в ZIP-архиве %1.

en: Automatic update of IP filter failed: cannot find blocklist in zip file %1
ru: Ошибка обновления IP-фильтра: не удалось найти список в ZIP-архиве %1

en:  day |  days
ru[0]:  день
ru[1]:  дня
ru[2]:  дней
ru[3]:  день

en: Status: Loaded and running.
ru: Статус: Загружен и выполняется.

en: Status: Not loaded.
ru: Статус: Не загружен.

en: Status: Downloading and converting new block list...
ru: Статус: Загрузка и преобразование нового списка блокировок...

en: No update done yet.
ru: Обновлений ещё нет.

en: %1 (Last update attempt failed.)
ru: %1 (Последняя попытка обновления не удалась.)

en: Never
ru: Никогда

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, IPBlockingPrefPage)
en: IPBlocking Preferences
ru: Параметры блокирования по IP

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: PeerGuardian Filter File
ru: Файл фильтра PeerGuardian

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useLevel1)
en: Enable this if you want the IP filter plugin to work.
ru: Включить IP-фильтр

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useLevel1)
en: Use PeerGuardian filter
ru: Использовать фильтр PeerGuardian

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: IP filter file:
ru: Файл фильтров IP:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_filterURL)
en: Filter file to use, this can be a local file or a remote file.
ru: Используемый файл фильтра, это может быть локальный или удалённый файл

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_download)
en: Download and convert the IP filter file.
ru: Загрузить и преобразовать файл фильтров IP

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_download)
en: Dow&nload/Convert
ru: За&грузить/Преобразовать

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Download PeerGuardian filter from bluetack.co.uk or iblocklist.org.
    NOTE: archive files like zip and tar.gz or tar.bz2 are supported.
ru: Загрузите файл фильтра PeerGuardian c bluetack.co.uk или с iblocklist.org.
    Примечание: поддерживаются архивы ZIP, tar.gz и tar.bz2.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_auto_update_group_box)
en: Automatic Update
ru: Автоматическое обновление

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_autoUpdate)
en: Enable this if you want to automatically update the filter file.
ru: Автоматическое обновления файла фильтра

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_autoUpdate)
en: Update file every:
ru: Обновлять файл каждые:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, kcfg_autoUpdateInterval)
en: Update interval in days.
ru: Интервал обновлений в днях

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Last updated:
ru: Последнее обновление:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Next update:
ru: Следующее обновление:

note: i18n: ectx: label, entry (filterURL), group (general)
en: Level1 filter url
ru: URL фильтра первого уровня

note: i18n: ectx: label, entry (useLevel1), group (general)
en: Use level1 filter?
ru: Использовать фильтр первого уровня?

note: i18n: ectx: label, entry (useRichText), group (general)
en: Use rich log text
ru: Использовать форматированный текст для журнала

en: System
ru: Система

en: Log Level
ru: Уровень журналирования

en: Debug
ru: Отладка

en: Notice
ru: Уведомление

en: Important
ru: Важное

en: All
ru: Все

en: None
ru: Ничего

en: Log Viewer
ru: Просмотр журналов

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, m_logging_flags)
en: Double click on the log level to alter it. The possible levels are :
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">All: </span>All messages are shown</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Important: </span>Only important messages are shown</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Notice: </span>Only notice and important messages are shown</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Debug: </span>Debug, notice and important messages are shown</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">None:</span> No messages are shown</p>
ru: Двойной щелчок по журналу изменяет уровень предупреждений. Возможные уровни:
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Все: </span>показываются все сообщения</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Важное: </span>показываются только важные сообщения</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Предупреждения: </span>показываются только важные сообщения и предупреждения</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Отладка: </span>показываются предупреждения, а также важные и сообщения отладки</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Ничего: </span>сообщения не показываются</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useRichText)
en: Whether or not to use rich text or just plain text, for the logging output shown in the logviewer.
ru: Использовать форматированный или обычный текст для вывода сообщений журнала

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useRichText)
en: Use rich text for logging output
ru: Использовать форматированный текст для вывода журнала

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Log widget position:
ru: Отображение журнала:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ScanForLostFilesWidgetPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_logWidgetPosition)
en: Separate activity
ru: Отдельно на панели

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ScanForLostFilesWidgetPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_logWidgetPosition)
en: Dockable widget
ru: Как перемещаемый элемент

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ScanForLostFilesWidgetPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_logWidgetPosition)
en: Torrent activity
ru: Вкладкой в панели сведений

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Maximum number of visible lines:
ru: Максимальное количество видимых линий:

en: Log
ru: Журнал

en: View the logging output generated by KTorrent
ru: Отображение журнала KTorrent

en: Suspend Output
ru: Вывод приостановки работы

en: <font color="#FF0000">Logging output suspended</font>
ru: <font color="#FF0000">Отображение журнала приостановки работы</font>

en: <font color="#00FF00">Logging output resumed</font>
ru: <font color="#FF0000">Отображение журнала восстановления работы</font>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_torrenttracker) i18n: ectx: label, entry (torrenttracker), group (general)
en: Grabs a tracker from the torrent file
ru: Брать адрес трекера из торрент-файла

note: i18n: ectx: label, entry (customtracker), group (general)
en: Toggles if a custom tracker is used
ru: Включено, если используется нестандартный трекер

note: i18n: ectx: label, entry (tr), group (general)
en: The default tracker
ru: Трекер по умолчанию

note: i18n: ectx: label, entry (dn), group (general)
en: Show dn
ru: Добавить в ссылку имя торрента

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_popup) i18n: ectx: label, entry (popup), group (general)
en: Show popup
ru: Показывать всплывающие сообщения

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_onlypublic) i18n: ectx: label, entry (onlypublic), group (general)
en: Only enable on public torrents
ru: Только для публичных торрентов

en: Copy Magnet URI
ru: Скопировать magnet-ссылку

en: Magnet link copied to clipboard
ru: Magnet-ссылка скопирована в буфер обмена

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_x2)
en: Magnet Generator
ru: Генератор magnet-ссылок

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MagnetGeneratorPrefWidget)
en: Magnet Generator Preferences
ru: Параметры для генератора magnet-ссылок

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_torrenttracker)
en: Add a tracker from the torrent file
ru: Добавлять трекер из торрент-файла

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_customtracker)
en: Define what tracker to add
ru: Укажите адрес трекера для добавления

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_customtracker)
en: Add a custom tracker URL
ru: Добавлять указанный трекер

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_tr)
en: The tracker URL that will be a part of the magnet link
ru: Адрес трекера, который будет частью magnet-ссылки

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_dn)
en: Add the torrent name in the URI
ru: Добавить в ссылку имя торрента

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_dn)
en: Add name
ru: Добавлять имя

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_onlypublic)
en: Disable the menu item for private torrents
ru: Не показывать это меню для частных торрентов

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_popup)
en: Give feedback in form of a popup
ru: Использовать всплывающие сообщения для уведомлений

note: i18n: ectx: Menu (MediaPlayerMenu)
en: Media Player Menu
ru: Меню проигрывателя мультимедиа

en: Ready to play
ru: Готов к проигрыванию

en: Playing: <b>%1</b>
ru: Воспроизведение: <b>%1</b>

en: <b>%2</b> - <b>%1</b> (Album: <b>%3</b>)
ru: <b>%2</b> - <b>%1</b> (Альбом: <b>%3</b>)

en: Available
ru: Доступно

en: Pending
ru: В ожидании

en: <b>%1</b><br/>Preview: %2<br/>Downloaded: %3 %
ru: <b>%1</b><br/>Предпросмотр: %2<br/>Загружено: %3 %

en: Media Player
ru: Проигрыватель

en: Play
ru: Воспроизвести

en: Pause
ru: Приостановить

en: Stop
ru: Остановить

en: Previous
ru: Предыдущий

en: Next
ru: Следующий

en: Show Video
ru: Показать видео

en: Add Media
ru: Добавить

en: Clear Playlist
ru: Очистить список воспроизведения

en: Toggle Fullscreen
ru: Включить или отключить полноэкранный режим

en: Movie player
ru: Видеопроигрыватель

en: Show incomplete files
ru: Показать недокачанные файлы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_refresh)
en: Refresh
ru: Обновить

en: Refresh media files
ru: Обновить список медиафайлов

en: Search media files
ru: Поиск медиафайлов

en: Title
ru: Заголовок

en: Artist
ru: Исполнитель

en: Album
ru: Альбом

en: Length
ru: Время

en: Year
ru: Год

en: Random play order
ru: Воспроизводить в случайном порядке

en: KTorrent is playing a video.
ru: KTorrent воспроизводит видео.

note: i18n: ectx: label, entry (openSilently), group (general)
en: Whether to open torrent silently or not.
ru: Следует ли предлагать выборочную загрузку открываемых торрентов

note: i18n: ectx: label, entry (actionDelete), group (general)
en: Delete action checked.
ru: Выбрано удаление.

note: i18n: ectx: label, entry (actionMove), group (general)
en: Move action checked.
ru: Выбран перенос.

note: i18n: ectx: label, entry (recursive), group (general)
en: Scan directories recursively.
ru: Рекурсивное сканирование каталогов.

[ctx: folder name part]
en: loaded
ru: загружено

[ctx: plugin name]
en: Scan Folder
ru: Проверка папок

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Folders to scan for torrents:
ru: Папки для поиска торрентов:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, m_folders)
en: List of folders which will be scanned for torrents by this plugin.
ru: Список папок, в которых будет производиться поиск

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_add)
en: Add a new folder to be scanned.
ru: Добавить новую папку для поиска торрентов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: Add Folder
ru: Добавить папку

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove a folder from the list.
ru: Удалить папку из списка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove Folder
ru: Удалить папку

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_openSilently) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbShowAllFiles)
en: Open the torrents without asking any questions.
ru: Не задавать вопросы при открытии торрентов

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_recursive)
en: Scan the folder recursively for torrents. <br/><br/>
    Note: This will not be done for any folder named loaded.
ru: Рекурсивный поиск торрентов в папке.<br/><br/>
    Примечание: это не будет работать для любой папки, названной «loaded»

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_recursive)
en: Scan subfolders
ru: Искать во вложенных папках

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_actionDelete)
en: When a torrent file has been found and loaded, delete it.<br/><br/>
    Warning: you will permanently lose this file.
ru: Удалять торрент-файл после того как он был найден и загружен.<br/><br/>
    Предупреждение: этот файл будет удалён навсегда.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_actionDelete)
en: Remove torrent file after loading
ru: Удалить торрент-файл после загрузки

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_actionMove)
en: When a torrent file is loaded, move it to a subdirectory named loaded. If the folder does not exist, it will be created.
ru: Когда торрент-файл загружен, перемещать его во вложенную папку «loaded». Если эта папка не существует, то она будет создана.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_actionMove)
en: Move torrent file to loaded directory
ru: Переместить торрент в папку загрузки.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_addToGroup)
en: Add torrents opened with this plugin to a group.
ru: Добавить торрент, открытый этим модулем, в группу

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_group)
en: Group to add torrents to.
ru: Группа для добавления торрентов

[ctx: plugin name]
en: Scan for lost files
ru: Сканирование утерянных файлов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Widget position:
ru: Отображение элемента:

en: Scan for lost files
ru: Сканирование утерянных файлов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnScanFolder)
en: Scan
ru: Сканировать

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select folder:
ru: Выбрать папку:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowAllFiles)
en: Show all files
ru: Показать все файлы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowAllFiles)
en: Open file
ru: Открыть файл

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowAllFiles)
en: Delete on disk
ru: Удалить с диска

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowAllFiles)
en: Copy to clipboard
ru: Копировать в буфер обмена

note: i18n: ectx: ToolBar (SearchToolBar)
en: Search Toolbar
ru: Панель поиска

note: i18n: ectx: label, entry (searchEngine), group (general)
en: Current search engine
ru: Текущий поисковик

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useProxySettings) i18n: ectx: label, entry (useProxySettings), group (general)
en: Use proxy settings for search
ru: Использовать параметры прокси для поиска

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_useDefaultBrowser) i18n: ectx: label, entry (useDefaultBrowser), group (general)
en: Use default browser
ru: Использовать стандартный браузер

note: i18n: ectx: label, entry (useCustomBrowser), group (general)
en: Use custom browser
ru: Использовать указанный браузер

note: i18n: ectx: label, entry (customBrowser), group (general)
en: Custom browser executable path
ru: Путь к браузеру

[ctx: plugin name]
en: Search
ru: Поиск

en: Search for %1
ru: Поиск %1

en: Failed to parse %1
ru: Не удалось обработать %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SearchPref)
en: Search Preferences
ru: Параметры поиска

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_clear_history)
en: Clear the search history combo boxes.
ru: Очистить историю поиска в раскрывающихся списках

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_clear_history)
en: Clear Search History
ru: Очистить историю поиска

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_reset_default_action)
en: Reset the default action taken when a torrent is downloaded.
ru: Сбросить действие по умолчанию, выполняемое после загрузки торрента

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_reset_default_action)
en: Reset Default Torrent Action
ru: Сбросить действие по умолчанию

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_restorePreviousSession)
en: Restore all the active searches of the last session
ru: Восстановить все поисковые запросы из последнего сеанса

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_restorePreviousSession)
en: Restore previous searches
ru: Восстанавливать предыдущие поисковые запросы

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_openInExternal)
en: Whether or not to open searches in an external browser.
ru: Следует ли открывать поисковые запросы во внешнем браузере

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openInExternal)
en: Open searches in external browser
ru: Открывать поисковые запросы во внешнем браузере

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useProxySettings)
en: Whether or not to use the HTTP proxy settings for search.
ru: Следует ли использовать параметры HTTP-прокси для поиска

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_useDefaultBrowser)
en: Use the default browser configured in the system settings.
ru: Использовать стандартный браузер, выбранный в параметрах системы

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_useCustomBrowser)
en: Use a custom browser.
ru: Использовать указанный браузер

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_useCustomBrowser)
en: Custom browser path:
ru: Указать путь к браузеру:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_customBrowser)
en: Path of the custom browser.
ru: Путь к браузеру

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox8)
en: Search Engines
ru: Поисковые машины

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_add)
en: Add a new search engine.
ru: Добавить новую поисковую машину

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove all selected search engines.
ru: Удалить все выбранные поисковые машины

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: &Remove
ru: &Удалить

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_remove_all)
en: Remove all search engines.
ru: Удалить все поисковые машины

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_all)
en: R&emove All
ru: Удалит&ь все

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_add_default)
en: Add all default search engines.
ru: Добавить все стандартные поисковые машины

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_default)
en: Add Defau&lt
ru: &Добавить основной

en: Add a Search Engine
ru: Добавить поисковую машину

en: Enter the hostname of the search engine (for example www.google.com):
ru: Введите имя узла поисковой машины (например www.google.com):

en: Opensearch is not supported by %1, you will need to enter the search URL manually. The URL should contain {searchTerms}, ktorrent will replace this by the thing you are searching for.
ru: Opensearch не поддерживается %1, введите поисковый адрес вручную. Адрес должен содержать выражение {searchTerms}, которое KTorrent заменит на искомое.

en: The URL %1 does not contain {searchTerms}.
ru: URL %1 не содержит выражения {searchTerms}.

en: Search Text
ru: Искомый текст

en: Search Engine
ru: Поисковая машина

en: Search Engine Label
ru: Название поисковой машины

en:  Engine:
ru:  Поисковик:

en: Downloading:<br/><b>%1</b>
ru: Загрузка:<br/><b>%1</b>

en: Do you want to download or save the torrent?
ru: Загрузить или сохранить торрент?

en: Download Torrent
ru: Загрузить торрент

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_download)
en: Download
ru: Загрузка

en: Home
ru: Домашняя папка

[ctx: KDE 4 tag line, see http://kde.org/img/kde40.png]
en: Be free.
ru: Будьте свободными!

en: Search the web for torrents.
ru: Поиск торрентов в сети.

en: Save %1 to
ru: Выбор папки для сохранения %1

note: i18n: ectx: Menu (shutdown)
en: Shutdown
ru: Завершение работы

note: i18n: ectx: ToolBar (ShutdownToolBar)
en: Shutdown Toolbar
ru: Панель завершения работы

[ctx: @title:window]
en: Configure Shutdown
ru: Настройка автоматического завершения работы

en: Lock
ru: Заблокировать

en: Sleep (suspend to RAM)
ru: Перейти в ждущий режим

en: Hibernate (suspend to disk)
ru: Перейти в спящий режим

en: When all torrents finish downloading
ru: Когда все торренты загрузились

en: When all torrents finish seeding
ru: Когда все торренты завершили отдачу

en: When the events below happen
ru: По событию

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ShutdownDlg)
en: Shutdown Settings
ru: Параметры завершения работы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Action to execute:
ru: Действие:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Execute action when:
ru: Выполнять действие:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_all_rules_must_be_hit)
en: When enabled, execute the action when all events have happened. When not enabled, execute when any of the above events have happened.
ru: Если включено, выбранное действие будет выполнено когда произойдут все события. Если выключено, действие будет выполнено когда произойдёт хотя бы одно из событий.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_all_rules_must_be_hit)
en: All events must have happened
ru: Все события должны произойти

en: Shutdown Enabled
ru: Завершение работы включено

en: Configure Shutdown
ru: Настроить автоматическое завершение работы

en: Automatic shutdown not active
ru: Автоматическое завершение работы не используется

en:  when all of the following events have occurred:<br/><br/>
ru:  при выполнении всех перечисленных условий:<br/><br/>

en:  when one of the following events occur:<br/><br/>
ru:  при выполнении одного из перечисленных условий:<br/><br/>

en: <b>All torrents</b> finish downloading
ru: завершена загрузка <b>всех торрентов</b>

en: <b>All torrents</b> finish seeding
ru: завершена отдача <b>всех торрентов</b>

en: <b>%1</b> finishes downloading
ru: завершена загрузка <b>%1</b>

en: <b>%1</b> finishes seeding
ru: завершена отдача <b>%1</b>

en: Downloading finishes
ru: Загрузка окончена

en: Seeding finishes
ru: Отдача окончена

en: Event
ru: Событие

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConnsWgt)
en: Connections
ru: Соединения

[ctx: Chart name]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ConnsGbw) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Connections
ru: Соединения

en: Nodes
ru: Узлы

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Leechers connected
ru: Присоединено личеров

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Leechers in swarms
ru: Всего личеров

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en: Seeds connected
ru: Присоединено сидов

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: Seeds in swarms
ru: Всего сидов

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Average leechers connected per torrent
ru: Среднее количество личеров, присоединившихся к торренту

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: Average seeds connected per torrent
ru: Среднее количество сидов, присоединившихся к торренту

[ctx: Name of a line on chart]
en: Average leechers connected per running torrent
ru: Среднее количество личеров на запущенный торрент

[ctx: Name of a line on chart]
en: Average seeds connected per running torrent
ru: Среднее количество сидов на запущенный торрент

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_31)
en: Nodes
ru: Узлы

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_32)
en: Tasks
ru: Задачи

[ctx: Chart name]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, DlSpdGbw) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Download
ru: Загрузка

[ctx: Name of a line on download chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Current speed
ru: Текущая скорость

[ctx: Name of a line on download chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Average
ru: Среднее

[ctx: Name of a line on download chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Limit
ru: Ограничение

[ctx: Chart name]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, PeersSpdGbw) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Peers
ru: Пиры

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Average from leechers
ru: Среднее от личеров

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Average to leechers
ru: Среднее к личерам

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Average from seeds
ru: Среднее от сидов

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: From leechers
ru: От личеров

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: From seeds
ru: От сидов

[ctx: Chart name]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, UlSpdGbw) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Upload
ru: Отдача

[ctx: Name of a line on upload chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Current speed
ru: Текущая скорость

[ctx: Name of a line on upload chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Average
ru: Среднее

[ctx: Name of a line on upload chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Limit
ru: Ограничение

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: Avg. leechers connected per running torr.
ru: В среднем личеров на запущенный торрент

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: Avg. seeds connected per running torrent
ru: Среднее число сидов на запущенный торрент

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Display
ru: Отображение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AntiAliasing)
en: Use anti-aliasing
ru: Использовать сглаживание

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DrawBgdGrid)
en: Draw background grid
ru: Рисовать фоновую сетку

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Widget type:
ru: Тип элементов:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_WidgetType)
en: Native
ru: Свой

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_33)
en: (plugin reload is needed after change)
ru: (после изменений необходима перезагрузка модуля)

[ctx: @title:window]
en: Display
ru: Отображение

en: KiB/s
ru: КиБ/с

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: <h1 align='center' style='font-size: large; text-decoration: underline'>Legend:</h1><ul type='square'>
ru: <h1 align='center' style='font-size: large; text-decoration: underline'>Легенда:</h1><ul type='square'>

[ctx: @action:inmenu]
en: Save as image…
ru: Сохранить как изображение...

[ctx: @action:inmenu Recalculate the 0Y axis and then redraw the chart]
en: Rescale
ru: Перерисовать

[ctx: @action:inmenu]
en: Reset
ru: Сбросить

en: Select path to save image…
ru: Путь для сохранения изображения...

en: Image files
ru: Файлы изображений

note: i18n: ectx: label, entry (UpdateEveryGuiUpdates), group (general)
en: Update charts every n gui updates
ru: Обновлять графики каждые «n» обновлений интерфейса

note: i18n: ectx: label, entry (DataGatherIval), group (general)
en: Interval in milliseconds between data gathering
ru: Интервал (в миллисекундах) между накоплением данных

note: i18n: ectx: label, entry (MaxMode), group (general)
en: Method of determining maximum value of the scale
ru: Метод для определения максимального значения шкалы

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSeedsInSwarms), group (general)
en: Whether to show seeds in swarms
ru: Следует ли показывать общее количество сидов

note: i18n: ectx: label, entry (ShowLeechersInSwarms), group (general)
en: Whether to show leachers in swarms
ru: Следует ли показывать общее количество личеров

note: i18n: ectx: label, entry (DlSpdSamples), group (general)
en: Samples to show on download chart
ru: Число отсчётов на графике загрузки

note: i18n: ectx: label, entry (PeersSpdSamples), group (general)
en: Samples to show on peers chart
ru: Число отсчётов на графике пиров

note: i18n: ectx: label, entry (UlSpdSamples), group (general)
en: Samples to show on upload chart
ru: Число отсчётов на графике отдачи

note: i18n: ectx: label, entry (ConnsSamples), group (general)
en: Samples to show on connections chart
ru: Число отсчётов на графике соединений

note: i18n: ectx: label, entry (DhtSpdSamples), group (general)
en: Samples to show on DHT chart
ru: Число отсчётов на графике DHT

note: i18n: ectx: label, entry (DlSpdColor), group (general)
en: Color of the speed on dl chart
ru: Цвет графика скорости на диаграмме загрузки

note: i18n: ectx: label, entry (DlAvgColor), group (general)
en: Color of the average on dl chart
ru: Цвет графика среднего значения на диаграмме загрузки

note: i18n: ectx: label, entry (DlLimitColor), group (general)
en: Color of the limit on dl chart
ru: Цвет для ограничения на диаграмме загрузки

note: i18n: ectx: label, entry (PrAvgFromLColor), group (general)
en: Color of the avg from leecher on peers chart
ru: Цвет графика средней скорости от личеров на диаграмме пиров

note: i18n: ectx: label, entry (PrAvgToLColor), group (general)
en: Color of the avg to leecher on peers chart
ru: Цвет графика средней скорости к личерам на диаграмме пиров

note: i18n: ectx: label, entry (PrAvgFromSColor), group (general)
en: Color of the avg from seeds on peers chart
ru: Цвет графика средней скорости от сидов на диаграмме пиров

note: i18n: ectx: label, entry (PrFromLColor), group (general)
en: Color of the leechers on peers chart
ru: Цвет графика числа личеров на диаграмме пиров

note: i18n: ectx: label, entry (PrFromSColor), group (general)
en: Color of the seeds on peers chart
ru: Цвет графика числа сидов на диаграмме пиров

note: i18n: ectx: label, entry (UlSpdColor), group (general)
en: Color of the speed on upload chart
ru: Цвет графика скорости на диаграмме отдачи

note: i18n: ectx: label, entry (UlAvgColor), group (general)
en: Color of the avg on upload chart
ru: Цвет графика среднего значения на диаграмме отдачи

note: i18n: ectx: label, entry (UlLimitColor), group (general)
en: Color of the limit on upload chart
ru: Цвет для ограничения на диаграмме отдачи

note: i18n: ectx: label, entry (CnLConnColor), group (general)
en: Color of the connected leechers on connections chart
ru: Цвет графика числа подключённых личеров на диаграмме соединений

note: i18n: ectx: label, entry (CnLSwarmsColor), group (general)
en: Color of the leechers in swarms on connections chart
ru: Цвет графика числа личеров в рое на диаграмме соединений

note: i18n: ectx: label, entry (CnSConnColor), group (general)
en: Color of the connected seeds on connections chart
ru: Цвет графика числа подключённых сидов на диаграмме участников обмена

note: i18n: ectx: label, entry (CnSSwarmsColor), group (general)
en: Color of the seeds in swarms on connections chart
ru: Цвет графика числа сидов в рое на диаграмме соединений

note: i18n: ectx: label, entry (CnAvgLConnPerTorrColor), group (general)
en: Color of the avg connected leecher per torrent on connections chart
ru: Цвет графика среднего числа личеров в расчёте на один торрент на диаграмме участников обмена

note: i18n: ectx: label, entry (CnAvgSConnPerTorrColor), group (general)
en: Color of the avg connected seeds per torrent on connections chart
ru: Цвет графика среднего числа сидов в расчёте на один торрент на диаграмме участников обмена

note: i18n: ectx: label, entry (CnAvgLConnPerRunTorrColor), group (general)
en: Color of the avg connected leechers per running torrent on connections chart
ru: Цвет графика среднего числа личеров в расчёте на один запущенный торрент на диаграмме участников обмена

note: i18n: ectx: label, entry (CnAvgSConnPerRunTorrColor), group (general)
en: Color of the avg connected seeds per running torrent on connections chart
ru: Цвет графика среднего числа сидов в расчёте на один запущенный торрент на диаграмме участников обмена

note: i18n: ectx: label, entry (DhtNodesColor), group (general)
en: Color of the nodes on DHT chart
ru: Цвет для узлов на диаграмме DHT

note: i18n: ectx: label, entry (DhtTasksColor), group (general)
en: Color of the tasks on DHT chart
ru: Цвет для числа задач на диаграмме DHT

note: i18n: ectx: label, entry (AntiAliasing), group (general)
en: Use anti aliasing on charts?
ru: Использовать сглаживание для графиков?

note: i18n: ectx: label, entry (DrawBgdGrid), group (general)
en: Draw ugly grey background grid?
ru: Рисовать фоновую сетку

note: i18n: ectx: label, entry (WidgetType), group (general)
en: Type of widget used for chart drawing
ru: Способ отрисовки графиков

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, UpdateGbw)
en: Update
ru: Обновить

[ctx: Continues with: [number field] GUI updates]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Update charts every
ru: Обновлять таблицы каждые

[ctx: Continuation of: Update charts every [number field]]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: GUI updates
ru: Частота обновления интерфейса

[ctx: Continues with: [number field] milliseconds]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Gather data every
ru: Собирать данные каждые

[ctx: Continuation of: Gather data every [number field]]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: milliseconds
ru: миллисекунды

note: i18n: The maximums of 0X axes on charts i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Measurements counts
ru: Числовые значения

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MaxModeGbw)
en: Maximum
ru: Максимум

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: The way the maximum of 0Y axis is calculated i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Maximum speed scale mode:
ru: Максимум шкалы скорости:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaxMode)
en: Maximum ever achieved
ru: Максимум за всё время

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaxMode)
en: Maximum visible on chart
ru: Максимальное количество видимых линий

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Peers connections
ru: Соединения с пирами

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSeedsInSwarms)
en: Show seeds in swarms
ru: Показывать сидов в рое

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowLeechersInSwarms)
en: Show leechers in swarms
ru: Показывать личеров в рое

[ctx: @title:window]
en: Statistics
ru: Статистика

en: (= %1 ms)
ru: (= %1 мс)

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SpdWgt)
en: Speed
ru: Скорость

[ctx: Name of a line on download chart]
en: Average speed
ru: Средняя скорость

[ctx: Name of a line on upload chart]
en: Average speed
ru: Средняя скорость

[ctx: Name of a line on download chart]
en: Speed limit
ru: Ограничение скорости

[ctx: Name of a line on upload chart]
en: Speed limit
ru: Ограничение скорости

en: Speed charts
ru: Графики скорости

en: Displays charts about download and upload speed
ru: Отображать графики о скоростях загрузки и отдачи

en: Connections charts
ru: Графики соединений

en: Displays charts about connections
ru: Отображать графики соединений

en: %2
    1 active filter | %2
    %1 active filters
ru[0]: %2
    %1 активный фильтр
ru[1]: %2
    %1 активных фильтра
ru[2]: %2
    %1 активных фильтров
ru[3]: %2
    %1 активный фильтр

en: <b>%1</b><br/><br/>Download failed: <b>%2</b>
ru: <b>%1</b><br/><br/>Ошибка загрузки: <b>%2</b>

en:     <html>    <body style="color:%4">    <div style="border-style:solid; border-width:1px; border-color:%4; margin:5px; padding:5px">    <b>Title:</b> %1<br/>    <b>Date:</b> %2<br/>    </div>    <p>%3</p>    </body>    </html>
ru:     <html>    <body style="color:%4">    <div style="border-style:solid; border-width:1px; border-color:%4; margin:5px; padding:5px">    <b>Заголовок:</b> %1<br/>    <b>Дата:</b> %2<br/>    </div>    <p>%3</p>    </body>    </html>

en: Authentication Cookie
ru: Файл Cookie аутентификации

en: Enter the new authentication cookie
ru: Укажите новый файл Cookie для аутентификации:

en: <b>OK</b>
ru: <b>ОК</b>

en: <b>Not Loaded</b>
ru: <b>Не загружено</b>

en: <b>Download Failed: %1</b>
ru: <b>Ошибка загрузки: %1</b>

en: <b>Downloading</b>
ru: <b>Загрузка</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Status:
ru: Статус:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Active Filters:
ru: Активные фильтры:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Refresh every:
ru: Обновлять каждые:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_refresh_rate)
en: Time between automatic refreshes of the feed.
ru: Периодичность автоматического обновления ленты

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_refresh_rate)
en:  minutes
ru:  мин

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_cookies)
en: Cookies
ru: Файлы Cookie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_filters)
en: Filters
ru: Фильтры

en: Date Published
ru: Дата опубликования

en: Edit Filter
ru: Изменить фильтр

en: There already is a filter named %1, filter names must be unique.
ru: Уже есть фильтр <b>%1</b>, имена фильтров должны быть уникальными.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
ru: Имя:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: String Matching
ru: Сопоставление со строкой

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KEditListWidget, m_word_matches) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KEditListWidget, m_exclusion_patterns)
en: <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The string to find in the title of an item. Simple wildcard syntax is supported :</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <table border="0" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px;" align="center" cellspacing="1" cellpadding="2">
    <tr>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;"><span style=" font-weight:600;">c</span></p></td>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Any character represents itself apart from those mentioned below. Thus <span style=" font-weight:600;">c</span> matches the character <span style=" font-style:italic;">c</span>.</p></td></tr>
    <tr>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;"><span style=" font-weight:600;">?</span></p></td>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;">Matches any single character. </p></td></tr>
    <tr>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;"><span style=" font-weight:600;">*</span></p></td>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;">Matches zero or more of any characters.</p></td></tr>
    <tr>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;"><span style=" font-weight:600;">[...]</span></p></td>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;">Sets of characters can be represented in square brackets. Within the character class, like outside, backslash has no special meaning.</p></td></tr></table>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;">For example the *.torrent will match any item which ends in .torrent. </p>
ru: <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Строка для поиска в заголовках записей. Поддерживается синтаксис простой маски:</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <table border="0" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px;" align="center" cellspacing="1" cellpadding="2">
    <tr>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;"><span style=" font-weight:600;">c</span></p></td>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Любой символ, кроме перечисленных ниже, соответствует самому себе. Например, <span style=" font-weight:600;">c</span> совпадёт с символом <span style=" font-style:italic;">c</span>.</p></td></tr>
    <tr>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;"><span style=" font-weight:600;">?</span></p></td>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;">Соответствует любому одному символу. </p></td></tr>
    <tr>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;"><span style=" font-weight:600;">*</span></p></td>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;">Соответствует любому количеству символов, в том числе нулевому, то есть пустой строке.</p></td></tr>
    <tr>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;"><span style=" font-weight:600;">[...]</span></p></td>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;">Соответствует любому из символов, перечисленных в квадратных скобках. Как внутри, так и снаружи квадратных скобок, символ обратной косой черты не является специальным символом.</p></td></tr></table>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;">Например, маска *.torrent соответствует любой записи, которая оканчивается на .torrent.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_reg_exp_syntax) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_exclusion_reg_exp)
en: By default strings will use wildcard matching. If you want to use regular expressions, this needs to be enabled.
ru: По умолчанию строки будут использовать простую маску. Включите этот параметр, если следует использовать регулярные выражения.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_reg_exp_syntax) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_exclusion_reg_exp)
en: Strings are regular expressions
ru: Строки с регулярными выражениями

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_all_words_must_match)
en: Item must match all strings to be included
ru: Элемент должен совпадать со всеми включёнными строками

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_match_case_sensitive) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_exclusion_case_sensitive)
en: Case sensitive matching
ru: Совпадения с учётом регистра

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_5)
en: Exclusion Patterns
ru: Шаблон исключения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_exclusion_all_must_match)
en: Item must match all strings to be excluded
ru: Шаблон должен соответствовать всем исключаемым строкам

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Seasons && Episodes
ru: Сезоны и серии

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_use_se_matching)
en: Use season and episode matching
ru: Использовать совпадение с сезоном и серией

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Seasons:
ru: Сезоны:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_seasons)
en: Specify the seasons to download, multiple seasons can be separated by a , and you can also use ranges by using a -
    
    For example: 1, 3-6, 9
    
    Will download seasons 1, 3, 4, 5, 6 and 9
ru: Укажите загружаемые сезоны. Несколько сезонов могут быть разделены «,» (запятыми). Также возможно указать диапазон, используя «-» (дефис)
    
    Например: 1, 3-6, 9
    
    Будут загружены сезоны 1, 3, 4, 5, 6 и 9

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Episodes:
ru: Серии

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_episodes)
en: Specify the episodes to download, multiple episodes can be separated by a , and you can also use ranges by using a -
    
    For example: 1, 3-6, 9
    
    Will download episodes 1, 3, 4, 5, 6 and 9
ru: Укажите загружаемые серии. Несколько серий могут быть разделены «,» (запятыми). Также возможно указать диапазон, используя «-» (дефис)
    
    Например: 1, 3-6, 9
    
    Будут загружены серии 1, 3, 4, 5, 6 и 9

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_se_no_duplicates)
en: Do not download multiple items with the same season and episode
ru: Не загружать повторные элементы с совпадающими сезонами и сериями

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_download_matches)
en: Download torrents of matching items
ru: Загружать торренты при совпадении элементов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_download_non_matches)
en: Download torrents of non matching items
ru: Загружать торренты при несовпадении элементов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_add_to_group)
en: Add to group:
ru: Добавить в группу:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_silently)
en: Open torrents silently
ru: Открывать торренты без подтверждений

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_test)
en: Test
ru: Проверка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: filter on feed:
ru: фильтр для ленты:

en: Aborted
ru: Прервано

en: Timeout when downloading feed
ru: Истекло время ожидания при попытке обновления ленты новостей

en: Unknown hostname
ru: Неизвестное имя узла

en: File not found
ru: Файл не найден

en: Unknown retriever error
ru: Неизвестная ошибка при получении ленты новостей

en: Invalid feed data
ru: Недопустимые данные ленты новостей

en: Success
ru: Готово

note: i18n: ectx: ToolBar (SyndicationToolBar)
en: Syndication Toolbar
ru: Панель новостных лент

en: Could not find a valid link to a torrent on %1
ru: Не найдено допустимой ссылки на торрент в %1

en: Add/Remove Filters
ru: Добавить или удалить фильтры

en: Feed: <b>%1</b>
ru: Лента: <b>%1</b>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ManageFiltersDlg)
en: Manage Filters
ru: Управление фильтрами

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_feed_text)
en: Feed:
ru: Лента:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Active filters:
ru: Активные фильтры:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Available filters:
ru: Доступные фильтры:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_all)
en: Remove All
ru: Удалить все

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_new_filter)
en: New Filter
ru: Новый фильтр

en: Syndication
ru: Ленты новостей

en: Manages RSS and Atom feeds
ru: Управление лентами новостей

en: Enter the URL
ru: Введите адрес

en: Please enter the URL of the RSS or Atom feed.
ru: Введите адрес ленты новостей RSS или Atom

en: Failed to load feed %1: %2
ru: Не удалось загрузить ленту новостей %1: %2

en: Failed to create directory for feed %1: %2
ru: Не удалось создать каталог для ленты новостей %1: %2

en: Add New Filter
ru: Добавить новый фильтр

en: Add Feed
ru: Добавить ленту

en: Remove Feed
ru: Удалить ленту новостей

en: Rename
ru: Переименовать

en: Add Filter
ru: Добавить фильтр

en: Remove Filter
ru: Удалить фильтр

note: i18n: ectx: label, entry (defaultDevice), group (general)
en: Default UPnP device to use
ru: Устройство UPnP по умолчанию

en: Device
ru: Устройство

en: Ports Forwarded
ru: Перенаправленные порты

en: Model Name: <b>%1</b><br/>Manufacturer: <b>%2</b><br/>Model Description: <b>%3</b><br/>
ru: Название модели: <b>%1</b><br/>Производитель: <b>%2</b><br/>Описание модели: <b>%3</b><br/>

en: Shows the status of the UPnP plugin
ru: Показать состояние модуля UPnP

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_rescan)
en: Rescan
ru: Повторно сканировать

en: ZeroConf
ru: Zeroconf
