ktorrent - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (1327 entries)

en: KTorrent is unable to accept connections because the TCP port %1 is already in use by another program.
sr@ijekavianlatin: KTorrent ne može da prihvata veze jer TCP port %1 već koristi drugi program.

en: KTorrent is unable to accept connections because the UDP port %1 is already in use by another program.
sr@ijekavianlatin: KTorrent ne može da prihvata veze jer UDP port %1 već koristi drugi program.

en: Opening the torrent <b>%1</b>, would share one or more files with the following torrents. Torrents are not allowed to write to the same files.
sr@ijekavianlatin: Otvaranje torenta <b>%1</b> dovelo bi do dijeljenja jednog ili više fajlova sa sljedećim torentima. Torentima nije dozvoljeno da pišu u iste fajlove.

en: KTorrent is running one or more torrents
sr@ijekavianlatin: KTorrent radi sa jednim ili više torenata

en: Cannot create torrent: %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da napravim torent: %1

en: One or more storage volumes are not mounted. In order to start this torrent, they need to be mounted.
sr@ijekavianlatin: Jedna ili više skladišnih jedinica nije montirano. Da bi se pokrenuo ovaj torent, moraju biti montirane.

en: Retry
sr@ijekavianlatin: Pokušaj ponovo

en: Storage volume %1 is not mounted
sr@ijekavianlatin: Skladišna jedinica %1 nije montirana

en: Storage volumes %1 are not mounted
sr@ijekavianlatin: Skladišne jedinice %1 nisu montirane

en: Several data files of the torrent "%1" are missing. 
    Do you want to recreate them, or do you want to not download them?
sr@ijekavianlatin: Nedostaje nekoliko fajlova torenta „%1“. 
    Želite li da ih ponovo napravite ili da ih ne preuzimate?

en: Data files are missing
sr@ijekavianlatin: Nedostaju fajlovi sa podacima

en: Cannot deselect missing files: %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da isključim iz izbora nedostajuće fajlove: %1

en: Cannot recreate missing files: %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da napravim nedostajuće fajlove: %1

en: The file where the data is saved of the torrent "%1" is missing.
    Do you want to recreate it?
sr@ijekavianlatin: Nedostaje fajl u koji se upisuju podaci torenta „%1“. 
    Želite li da ga ponovo napravite?

en: Data file is missing
sr@ijekavianlatin: Nedostaje fajl sa podacima

en: Cannot recreate data file: %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da napravim fajl sa podacima: %1

en: Invalid magnet bittorrent link: %1
sr@ijekavianlatin: Neispravna magnetska bittorrent veza: %1

en: You are attempting to download a magnet link, and DHT is not enabled. For optimum results enable DHT.
sr@ijekavianlatin: Pokušavate da preuzmete magnetsku vezu a DHT nije uključen. Za optimalne rezultate uključite DHT.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GroupPolicyDlg) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AddPeersDlg)
en: Dialog
sr@ijekavianlatin: Dijalog

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Enter the IP address or hostname and port number of the peer you wish to add:
sr@ijekavianlatin: Unesite IP adresu ili ime domaćina i broj porta vršnjaka koga želite da dodate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Peer:
sr@ijekavianlatin: Vršnjak:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_ip)
en: <p>The IP address or hostname of the peer you want to connect to, should be put here.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Note:</span> We accept both IPv4 and IPv6 addresses</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ovde treba uneti IP adresu ili ime domaćina vršnjaka na koji želite da se povežete.</p><p><b>Napomena:</b> Prihvataju se i IPv4 i IPv6 adrese.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_tracker) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_node) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_webseed) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: Add
sr@ijekavianlatin: Dodaj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_close) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, close_button)
en: Close
sr@ijekavianlatin: Zatvori

en: Show a file tree
sr@ijekavianlatin: Prikaži stablo fajlova

en: Show a file list
sr@ijekavianlatin: Prikaži spisak fajlova

en: Opening %1
sr@ijekavianlatin: Otvaram %1

en: Some files of this torrent have been found in the completed downloads directory. Do you want to import these files and use the completed downloads directory as the location?
sr@ijekavianlatin: Neki fajlovi ovog torenta nađeni su u fascikli završenih preuzimanja. Želite li da ih uvezete i upotrijebite fasciklu završenih preuzimanja kao lokaciju?

en: All files of this torrent have been found in the completed downloads directory. Do you want to import these files and use the completed downloads directory as the location?
sr@ijekavianlatin: Svi fajlovi ovog torenta nađeni su u fascikli završenih preuzimanja. Želite li da ih uvezete i upotrijebite fasciklu završenih preuzimanja kao lokaciju?

en: The file <b>%1</b> was found in the completed downloads directory. Do you want to import this file?
sr@ijekavianlatin: Fajl <b>%1</b> nađen je u fascikli završenih preuzimanja. Želite li da uvezete ovaj fajl?

en: The directory %1 does not exist, do you want to create it?
sr@ijekavianlatin: Fascikla %1 ne postoji. Želite li da je napravite?

en: You have deselected the following existing files. You will lose all data in these files, are you sure you want to do this?
sr@ijekavianlatin: Izbacili ste sljedeće postojeće fajlove. Izgubićete sve podatke u ovim fajlovima. Da li ste sigurni da želite ovo da uradite?

en: Yes, delete the files
sr@ijekavianlatin: Da, obriši fajlove

en: No, keep the files
sr@ijekavianlatin: Ne, zadrži fajlove

en: Opening the torrent <b>%1</b>, would share one or more files with the following torrents. Torrents are not allowed to write to the same files. Please select a different location.
sr@ijekavianlatin: Otvaranje torenta <b>%1</b> dovelo bi do dijeljenja jednog ili više fajlova sa sljedećim torentima. Torentima nije dozvoljeno da pišu u iste fajlove. Izaberite neku drugu lokaciju.

en: All Torrents
sr@ijekavianlatin: Svi torenti

en: <b>Unable to determine free space</b>
sr@ijekavianlatin: <b>Ne mogu da odredim slobodan prostor</b>

en: %1 (%2 in use by existing files)
sr@ijekavianlatin: %1 (%2 koriste postojeći fajlovi)

[ctx: We are %1 bytes short of what we need]
en: %1 short
sr@ijekavianlatin: %1 nedostaje

en: Existing files: <b>None</b>
sr@ijekavianlatin: Postojeći fajlovi: <b>ništa</b>

en: Existing files: <b>All</b>
sr@ijekavianlatin: Postojeći fajlovi: <b>svi</b>

en: Existing files: <b>%1</b> of <b>%2</b>
sr@ijekavianlatin: Postojeći fajlovi: <b>%1</b> od <b>%2</b>

en: Existing file: <b>No</b>
sr@ijekavianlatin: Postojeći fajl: <b>ne</b>

en: Existing file: <b>Yes</b>
sr@ijekavianlatin: Postojeći fajl: <b>da</b>

en: Clear History
sr@ijekavianlatin: Očisti istorijat

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FileSelectDlg)
en: Select Which Files You Want to Download
sr@ijekavianlatin: Izbor fajlova za preuzimanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_use_custom_download_location)
en: Download to:
sr@ijekavianlatin: Preuzmi u:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_download_location_history)
en: History of all recently used download locations
sr@ijekavianlatin: Istorijat nedavno zadatih lokacija za preuzimanje.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_moveCompleted)
en: Moves the files to the specified location when the torrent finishes downloading.
sr@ijekavianlatin: Premiješta fajlove na navedenu lokaciju po završetku preuzimanja torenta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_moveCompleted) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, move_on_completion_enabled) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_move_on_completion)
en: Move when completed to:
sr@ijekavianlatin: Premjesti kada se završi u:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_move_when_completed_history)
en: History of all recently used move when completed locations
sr@ijekavianlatin: Istorijat nedavno zadatih lokacija za premiještanje po završetku.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Text encoding:
sr@ijekavianlatin: Kodiranje teksta:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, m_file_view)
en: All files in the torrent, you can change them by double clicking on them.
sr@ijekavianlatin: Svi fajlovi iz torenta. Možete ih promijeniti dvoklikom na njih.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_select_all)
en: Select &All
sr@ijekavianlatin: Izaberi &sve

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_select_none)
en: Select &None
sr@ijekavianlatin: Bez &izbora

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_invert_selection)
en: Invert Selection
sr@ijekavianlatin: Izvrni izbor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_collapse_all)
en: Collapse All
sr@ijekavianlatin: Sažmi sve

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_expand_all)
en: Expand All
sr@ijekavianlatin: Raširi sve

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_existing_found)
en: No existing files are found
sr@ijekavianlatin: Postojeći fajlovi nisu nađeni

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_options) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Options
sr@ijekavianlatin: Opcije

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Group:
sr@ijekavianlatin: Grupa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_chkStartTorrent)
en: Start torrent
sr@ijekavianlatin: Pokreni torent

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_skip_data_check)
en: <p>When existing files have been found, skip the data check and assume that the files are fully downloaded.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Note: </span>only do this when you are absolutely sure.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Kada se pronađu postojeći fajlovi, preskače se provjera i pretpostavlja se da su potpuno preuzeti.</p><p><b>Napomena:</b> Uključite ovo samo ako ste apsolutno sigurni.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_skip_data_check)
en: Skip data check if existing files are found
sr@ijekavianlatin: Preskoči provjeru podataka ako su nađeni postojeći fajlovi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Disk Space
sr@ijekavianlatin: Prostor na disku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Required:
sr@ijekavianlatin: Potrebno:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Available:
sr@ijekavianlatin: Dostupno:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: After download:
sr@ijekavianlatin: Nakon preuzimanja:

en: Cannot load the torrent file: %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da učitam torent: %1

en: Cannot open %1: %2
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim %1: %2

en: Failed to create %1: %2
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da napravim %1: %2

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ImportDialog)
en: Import an existing torrent
sr@ijekavianlatin: Uvezi postojeći torent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Torrent:
sr@ijekavianlatin: Torent:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Data:
sr@ijekavianlatin: Podaci:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select the torrent file and the data which belongs with it.
sr@ijekavianlatin: Izaberite torent fajl i podatke koji mu pripadaju.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_import_btn)
en: &Import
sr@ijekavianlatin: Uvez&i

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_cancel_btn)
en: Ca&ncel
sr@ijekavianlatin: &Odustani

en: Select the directory where the data now is.
sr@ijekavianlatin: Izaberite fasciklu gdje su sada podaci.

en: The data files are not present in the location you selected. Do you want to create all the files in the selected directory?
sr@ijekavianlatin: Fajlovi sa podacima se ne nalaze na lokaciji koju ste izabrali. Želite li da napravite sve fajlove u izabranoj fascikli?

en: Not all files were found in the new location; some are still missing. Do you want to create the missing files in the selected directory?
sr@ijekavianlatin: Nisu svi fajlovi nađeni na novoj lokaciji, neki još uvijek nedostaju. Želite li da napravite nedostajuće fajlove u izabranoj fascikli?

en: The data file is not present in the location you selected. Do you want to create the file in the selected directory?
sr@ijekavianlatin: Fajl sa podacima se ne nalazi na lokaciji koju ste izabrali. Želite li da napravite fajl u izabranoj fascikli?

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, MissingFilesDlg)
en: Files are missing
sr@ijekavianlatin: Nedostaju fajlovi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_text)
en: The following files are missing:
sr@ijekavianlatin: Sljedeći fajlovi nedostaju:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_recreate)
en: They are no longer there, recreate them.
sr@ijekavianlatin: Nema ih više, napravite ih ponovo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_recreate)
en: Recreate
sr@ijekavianlatin: Napravi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_dnd)
en: Do not download the missing files.
sr@ijekavianlatin: Bez preuzimanja nedostajućih fajlova.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_dnd)
en: Do Not Download
sr@ijekavianlatin: Ne preuzimaj

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_select_new)
en: The files have been moved to another location, select the new location.
sr@ijekavianlatin: Fajlovi su premešteni na drugu lokaciju, izaberite novu lokaciju.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_select_new)
en: Select New Location
sr@ijekavianlatin: Izaberi novu lokaciju

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_cancel)
en: Cancel, do not start the torrent.
sr@ijekavianlatin: Odustanite od pokretanja torenta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_cancel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancel_button)
en: Cancel
sr@ijekavianlatin: Odustani

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PasteDlgBase)
en: Open an URL
sr@ijekavianlatin: Otvori URL

en: Invalid URL: %1
sr@ijekavianlatin: Neispravan URL: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_silently) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openSilently)
en: Open silently
sr@ijekavianlatin: Otvori tiho

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SpeedLimitsDlg)
en: Speed Limits
sr@ijekavianlatin: Ograničenja brzine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_main_caption)
en: Speed limits for individual torrents (double click to edit):
sr@ijekavianlatin: Ograničenja brzine za pojedinačne torente (dvoklikom uredite):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Global Limits
sr@ijekavianlatin: Globalna ograničenja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Maximum download speed:
sr@ijekavianlatin: Najveća brzina preuzimanja:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_max_download_rate) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_max_upload_rate) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QDoubleSpinBox, m_max_seed_time) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QDoubleSpin
en: No limit
sr@ijekavianlatin: bez ograničenja

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_max_download_rate) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_max_upload_rate) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_download_rate) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_upload_rate) i18n: ectx: property (suffix), w
en:  KiB/s
sr@ijekavianlatin:  kiB/s

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum upload speed:
sr@ijekavianlatin: Najveća brzina otpremanja:

en: Torrent
sr@ijekavianlatin: torent

en: Download Limit
sr@ijekavianlatin: ograničenje preuzimanja

en: Upload Limit
sr@ijekavianlatin: ograničenje otpremanja

en: Assured Download Speed
sr@ijekavianlatin: obezbjeđena brzina preuzimanja

en: Assured Upload Speed
sr@ijekavianlatin: obezbjeđena brzina otpremanja

en: No assured speed
sr@ijekavianlatin: nema obezbjeđene brzine

en: Create A Torrent
sr@ijekavianlatin: Stvaranje torenta

en: Only HTTP is supported for webseeding.
sr@ijekavianlatin: Samo HTTP je podržan za veb sijanje.

en: You must select a file or a folder.
sr@ijekavianlatin: Morate izabrati fajl ili fasciklu.

en: You have not added a tracker, are you sure you want to create this torrent?
sr@ijekavianlatin: Niste dodali pratilac. Želite li zaista da napravite ovaj torent?

en: You must add at least one node.
sr@ijekavianlatin: Morate dodati bar jedan čvor.

en: Choose a file to save the torrent
sr@ijekavianlatin: Fajl za upisivanje torenta

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, TorrentCreatorDlg)
en: Create a torrent
sr@ijekavianlatin: Stvaranje torenta

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: File or directory to create torrent from:
sr@ijekavianlatin: Fajl ili fascikla od koje se pravi torent:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Size of each chunk:
sr@ijekavianlatin: Veličina parčića:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 32 KiB
sr@ijekavianlatin: 32 kiB

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 64 KiB
sr@ijekavianlatin: 64 kiB

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 128 KiB
sr@ijekavianlatin: 128 kiB

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 256 KiB
sr@ijekavianlatin: 256 kiB

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 512 KiB
sr@ijekavianlatin: 512 kiB

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_start_seeding)
en: Start seeding
sr@ijekavianlatin: Započni sijanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_private)
en: Private torrent (DHT not allowed)
sr@ijekavianlatin: Lični torent (DHT nije dozvoljen)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_dht)
en: Decentralized (DHT only)
sr@ijekavianlatin: Decentralizovan (samo DHT)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_addToGroup)
en: Add torrent to group:
sr@ijekavianlatin: Dodaj torent u grupu:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tracker_tab)
en: Trackers
sr@ijekavianlatin: Pratioci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_tracker) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_node) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_webseed) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove
sr@ijekavianlatin: Ukloni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_move_up)
en: Move Up
sr@ijekavianlatin: Pomjeri nagore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_move_down)
en: Move Down
sr@ijekavianlatin: Pomjeri nadolje

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_dht_tab)
en: DHT Nodes
sr@ijekavianlatin: DHT čvorovi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Node:
sr@ijekavianlatin: Čvor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_node_list)
en: IP or Hostname
sr@ijekavianlatin: IP ili ime domaćina

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Web Seeds
sr@ijekavianlatin: Veb sijanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Comments:
sr@ijekavianlatin: Komentari:

en: Policy for the %1 group
sr@ijekavianlatin: Smjernica za grupu %1

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_default_location_enabled) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, m_default_location)
en: Default save location for torrents from this group. <br/><br/>This is only used in the file selection dialog, when you change the group, the download location in the dialog will be set to this. You can still override it, if you want to.
sr@ijekavianlatin: <p>Podrazumevana lokacija upisivanja torenata iz ove grupe.</p><p>Koristi se samo u dijalogu za izbor fajlova: kada menjate grupu, lokacija preuzimanja u dijalogu biće postavljena na ovu. I dalje je možete potisnuti kada poželite.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_default_location_enabled) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useSaveDir)
en: Default save location:
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevana lokacija upisivanja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_default_move_on_completion_enabled)
en: Default move when completed location:
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevana lokacija premeštanja po završetku:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, m_default_move_on_completion_location)
en: Default move on completion location for torrents from this group. <br/><br/>This is only used in the file selection dialog, when you change the group, the move when completed location in the dialog will be set to this. You can still override it, if you want to.
sr@ijekavianlatin: <p>Podrazumevana lokacija premeštanja po završetku za torente iz ove grupe.</p><p>Koristi se samo u dijalogu za izbor fajlova: kada menjate grupu, lokacija premeštanja po završetku u dijalogu biće postavljena na ovu. I dalje ćete moći da je potisnete kad poželite.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Default settings for torrents which are added to the group.
sr@ijekavianlatin: Podrazumevane postavke za torente dodate u ovu grupu.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Torrent Limits
sr@ijekavianlatin: Ograničenja torenta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum download rate:
sr@ijekavianlatin: Najveća brzina preuzimanja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Maximum upload rate:
sr@ijekavianlatin: Najveća brzina otpremanja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximum seed time:
sr@ijekavianlatin: Najduže vrijeme sijanja:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, m_max_seed_time) i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, time_limit)
en:  Hours
sr@ijekavianlatin:  sati

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Maximum share ratio:
sr@ijekavianlatin: Najveći odnos dijeljenja:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_only_new)
en: When this is enabled, these settings will only be applied when a torrent is added to the group in the file selection dialog or the torrent creation dialog.<p>
    If this is not enabled, the settings will always be applied when you add a torrent to this group.
sr@ijekavianlatin: <p>Kada je ovo uključeno, ove postavke će biti primjenjivane samo kada se torent doda u grupu, u dijalogu za izbor fajlova ili dijalogu za stvaranje torenta.</p><p>Ako nije uključeno, postavke će biti primijenjene uvijek kada dodate torent u ovu grupu.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_only_new)
en: Apply settings only for newly opened or created torrents
sr@ijekavianlatin: Primijeni postavke samo na novootvorene ili napravljene torente

en: Open a new tab
sr@ijekavianlatin: Otvori novi jezičak

en: Close the current tab
sr@ijekavianlatin: Zatvori tekući jezičak

en: Edit Group Policy
sr@ijekavianlatin: Uredi smijernicu grupe

en: Open In New Tab
sr@ijekavianlatin: Otvori pod novim jezičkom

en: New Group
sr@ijekavianlatin: Nova grupa

en: Edit Name
sr@ijekavianlatin: Uredi ime

en: Remove Group
sr@ijekavianlatin: Ukloni grupu

en: Group Policy
sr@ijekavianlatin: Smijernica grupe

en: Please enter the group name.
sr@ijekavianlatin: Unesite ime grupe.

en: The group %1 already exists.
sr@ijekavianlatin: Grupa %1 već postoji.

en: Custom Groups
sr@ijekavianlatin: Posebne grupe

en: Open Location
sr@ijekavianlatin: Otvori lokaciju

en: Create a new torrent
sr@ijekavianlatin: Napravi novi torent

en: Open a torrent
sr@ijekavianlatin: Otvori torent

en: Open Silently
sr@ijekavianlatin: Otvori tiho

en: Open a torrent without asking any questions
sr@ijekavianlatin: Otvori torent bez ikakvih pitanja

en: Open URL
sr@ijekavianlatin: Otvori URL

en: Open a URL which points to a torrent, magnet links are supported
sr@ijekavianlatin: Otvara URL koji pokazuje na torent, magnetske veze su podržane

en: IP Filter
sr@ijekavianlatin: IP filter

en: Show the list of blocked IP addresses
sr@ijekavianlatin: Prikaži spisak blokiranih IP adresa

en: Import Torrent
sr@ijekavianlatin: Uvezi torent

en: Import a torrent
sr@ijekavianlatin: Uvezi torent

en: Show/Hide KTorrent
sr@ijekavianlatin: Prikaži/sakrij KTorrent

en: D: %1 | U: %2
sr@ijekavianlatin: P: %1 | O: %2

en: IP Filter List
sr@ijekavianlatin: Spisak IP filtera

en: Invalid IP address <b>%1</b>. IP addresses must be in the format 'XXX.XXX.XXX.XXX'.<br/><br/>You can also use wildcards like '127.0.0.*' or specify ranges like '200.10.10.0-200.10.10.40'.
sr@ijekavianlatin: <p>Loša IP adresa <b>%1</b>. IP adrese moraju biti oblika <tt>XXX.XXX.XXX.XXX</tt>.</p><p>Takođe možete koristiti džokere, npr. <tt>127.0.0.*</tt>, i zadavati opsege, npr. <tt>200.10.10.0-200.10.10.40</tt>.</p>

en: Choose a file
sr@ijekavianlatin: Izaberite fajl

en: Text files
sr@ijekavianlatin: tekstualni fajlovi

en: Choose a filename to save under
sr@ijekavianlatin: Izaberite ime fajla za upisivanje

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, IPFilterWidget)
en: KTorrent Blacklisted Peers
sr@ijekavianlatin: KTorrentova crna lista vršnjaka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Add peer:
sr@ijekavianlatin: Dodaj vršnjaka:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_ip_to_add)
en: IP addresses must be in the format 'XXX.XXX.XXX.XXX'.
                                            
    You can also use wildcards like '127.0.0.*' or specify ranges like '200.10.10.0-200.10.10.40'.
sr@ijekavianlatin: <p>IP adrese moraju biti oblika <tt>XXX.XXX.XXX.XXX</tt>.</p><p>Takođe možete koristiti džokere, npr. <tt>127.0.0.*</tt>, i zadavati opsege, npr. <tt>200.10.10.0-200.10.10.40</tt>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_clear)
en: Clear
sr@ijekavianlatin: Očisti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_open)
en: Open...
sr@ijekavianlatin: Otvori...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_save_as)
en: Save As...
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj kao...

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sr@ijekavianlatin: &Fajl

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
sr@ijekavianlatin: &Prikaz

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main
sr@ijekavianlatin: Glavna

note: i18n: ectx: Menu (Torrents) i18n: ectx: ToolBar (TorrentsToolBar)
en: Torrents
sr@ijekavianlatin: Torenti

note: i18n: ectx: Menu (GroupsMenu)
en: Groups
sr@ijekavianlatin: Grupe

note: i18n: ectx: Menu (ViewMenu)
en: View
sr@ijekavianlatin: Prikaz

note: i18n: ectx: Menu (AdvancedMenu) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Advanced
sr@ijekavianlatin: Napredno

note: i18n: ectx: Menu (OpenDirMenu)
en: Open Directory
sr@ijekavianlatin: Otvori fasciklu

note: i18n: ectx: Menu (GroupsSubMenu)
en: Add to Group
sr@ijekavianlatin: Dodaj u grupu

note: i18n: ectx: Menu (ColumnsMenu)
en: Configure Columns
sr@ijekavianlatin: Podešavanje kolona

note: i18n: ectx: Menu (ColumnsMenu)
en: Columns
sr@ijekavianlatin: Kolone

en: Bittorrent client by KDE
sr@ijekavianlatin: Bittorrent klijent iz KDE

[ctx: @info:credit]
en: (C) 2005 - 2011 Joris Guisson and Ivan Vasic
sr@ijekavianlatin: © 2005–2011, Joris Gison i Ivan Vasić

en: Joris Guisson
sr@ijekavianlatin: Joris Gison

en: Ivan Vasic
sr@ijekavianlatin: Ivan Vasić

en: Alan Jones
sr@ijekavianlatin: Alan Džouns

en: BitFinder Plugin
sr@ijekavianlatin: Priključak nalazača bitova

en: Diego Rosario Brogna
sr@ijekavianlatin: Dijego Rosario Bronja

en: Webinterface Plugin, global max share ratio patch
sr@ijekavianlatin: Priključak veb sučelja, zakrpa za globalni najveći odnos dijeljenja

en: Krzysztof Kundzicz
sr@ijekavianlatin: Kšištof Kundžič

en: Statistics Plugin
sr@ijekavianlatin: Priključak statistike

en: Christian Weilbach
sr@ijekavianlatin: Kristijan Vajlbah

en: kio-magnet
sr@ijekavianlatin: U/I zahvat za magnet

en: Mladen Babic
sr@ijekavianlatin: Mladen Babić

en: Application icon and a couple of others
sr@ijekavianlatin: Ikonica programa i još poneka

en: Adam Treat
sr@ijekavianlatin: Adam Trit

en: Danny Allen
sr@ijekavianlatin: Deni Alen

en: 1.0 application icon
sr@ijekavianlatin: 1.0 ikonica programa

en: Vincent Wagelaar
sr@ijekavianlatin: Vinsent Vagelar

en: Knut Morten Johansson
sr@ijekavianlatin: Knut Morten Johanson

en: Felix Berger
sr@ijekavianlatin: Feliks Berger

en: ChunkBar's tooltip and IWFileTreeItem sorting
sr@ijekavianlatin: Oblačić trake parčića i razvrstavanje IWFileTreeItem

en: Country locator for InfoWidget plugin. Flags are taken from http://flags.blogpotato.de/ so thanks to them too.
sr@ijekavianlatin: Lokator države za priključak podataka. Zastave su uzete sa http://flags.blogpotato.de/ pa se i njima zahvaljujemo.

en: Adam Forsyth
sr@ijekavianlatin: Adam Forsajt

en: File prioritization and some other patches
sr@ijekavianlatin: Prioriteti fajlova i još neke zakrpe

en: Thomas Bernard
sr@ijekavianlatin: Tomas Bernar

en: Miniupnp was used as an example for our own UPnP implementation
sr@ijekavianlatin: MiniUPnP je korišćen kao primjer za našu primjenu UPnP‑a

en: Lesly Weyts
sr@ijekavianlatin: Lesli Vejts

en: Zeroconf enhancements
sr@ijekavianlatin: Poboljšanja za ZeroConf

en: Dagur Valberg Johannsson
sr@ijekavianlatin: Dagur Valberg Johanson

en: Coldmilk webgui
sr@ijekavianlatin: Veb sučelje „Ladno mlijeko“

en: Alexander Dymo
sr@ijekavianlatin: Aleksandar Dimo

en: IDEAl code from KDevelop
sr@ijekavianlatin: IDEAl kôd iz KDevelopa

en: Scott Wolchok
sr@ijekavianlatin: Skot Volčok

en: Conversion speed improvement in ipfilter plugin
sr@ijekavianlatin: Poboljšanje brzine pretvaranja u priključku IP filtera

en: Bryan Burns of Juniper Networks
sr@ijekavianlatin: Brajan Berns iz Juniper Networksa

en: Discovered 2 security vulnerabilities (both are fixed)
sr@ijekavianlatin: Otkrio dva bezbjednosna propusta (oba su otklonjena)

en: Goten Xiao
sr@ijekavianlatin: Goten Sjao

en: Patch to load silently with a save location
sr@ijekavianlatin: Zakrpa za tiho učitavanje sa sačuvane lokacije

en: Fixes in PHP code of webinterface
sr@ijekavianlatin: Ispravke u PHP kodu veb sučelja

en: XFS specific disk preallocation
sr@ijekavianlatin: Rezervisanje prostora na disku za XFS

en: Patch to not show very low speeds
sr@ijekavianlatin: Zakrpa za neprikazivanje veoma malih brzina

en: Patch to show potentially firewalled status
sr@ijekavianlatin: Zakrpa za prikazivanje mogućeg stanja iza zaštitnog zida

en: Modestas Vainius
sr@ijekavianlatin: Modestas Vajnijus

en: Several patches
sr@ijekavianlatin: Nekoliko zakrpa

en: Patch to hide menu bar
sr@ijekavianlatin: Zakrpa za skrivanje trake menija

en: Patch to change file priorities in the webgui
sr@ijekavianlatin: Zakrpa za mijenjanje prioriteta fajla u veb sučelju

en: Rafał Miłecki
sr@ijekavianlatin: Rafal Milecki

en: Several webgui patches
sr@ijekavianlatin: Nekoliko zakrpa veb sučelja

en: Fixes for several warnings
sr@ijekavianlatin: Ispravke za neka upozorenja

en: Markus Brueffer
sr@ijekavianlatin: Markus Brifer

en: Patch to fix free diskspace calculation on FreeBSD
sr@ijekavianlatin: Zakrpa za proračun slobodnog prostora pod FreeBSD‑om

en: Lukas Appelhans
sr@ijekavianlatin: Lukas Apelhans

en: Patch to fix a crash in ChunkDownloadView
sr@ijekavianlatin: Zakrpa protiv rušenja u prikazu preuzetih parčića

en: Rickard Närström
sr@ijekavianlatin: Rikard Nerstrem

en: A couple of bugfixes
sr@ijekavianlatin: Nekoliko ispravki

en: Patch to load torrents silently from the command line
sr@ijekavianlatin: Zakrpa za tiho učitavanje torenata iz komandne linije

en: Lee Olson
sr@ijekavianlatin: Li Olson

en: New set of icons
sr@ijekavianlatin: Novi skup ikonica

en: Aaron J. Seigo
sr@ijekavianlatin: Aron Dž. Sajgo

en: Drag and drop support for Plasma applet
sr@ijekavianlatin: Podrška za prevlačenje za plasma aplet

en: Ian Higginson
sr@ijekavianlatin: Ijan Higinson

en: Patch to cleanup the plugin list
sr@ijekavianlatin: Zakrpa za čišćenje spiska priključaka

en: Amichai Rothman
sr@ijekavianlatin: Amikaj Rotman

en: Patch to make the Plasma applet a popup applet
sr@ijekavianlatin: Zakrpa za pretvaranje plasma apleta u iskačući

en: Leo Trubach
sr@ijekavianlatin: Lav Trubač

en: Patch to add support for IP ranges in IP filter dialog
sr@ijekavianlatin: Zakrpa za podršku IP opsega u dijalogu filtriranja IP‑ova

en: Andrei Barbu
sr@ijekavianlatin: Andrej Barbu

en: Feature which adds the date a torrent was added
sr@ijekavianlatin: Mogućnost koja dodaje datum kada je torent dodat

en: Jonas Lundqvist
sr@ijekavianlatin: Jonas Lundkvist

en: Feature to disable authentication in the webinterface
sr@ijekavianlatin: Mogućnost isključenja autentifikacije u veb sučelju

en: Jaroslaw Swierczynski
sr@ijekavianlatin: Jaroslav Svjerčinjski

en: Exclusion patterns in the syndication plugin
sr@ijekavianlatin: Obrasci isključivanja u priključku za sindikaciju

en: Alexey Shildyakov
sr@ijekavianlatin: Aleksej Šiljdjakov

en: Patch to rename single file torrents to the file inside
sr@ijekavianlatin: Zakrpa za preimenovanje torenata od jednog fajla na ime tog fajla

en: Maarten De Meyer
sr@ijekavianlatin: Marten de Majer

en: Fix for bug 305379
sr@ijekavianlatin: Popravka za grešku 305379

en: Rex Dieter
sr@ijekavianlatin: Reks Diter

en: Add support for x-scheme-handler/magnet mimetype
sr@ijekavianlatin: Podrška za MIME tip x-scheme-handler/magnet

en: Leszek Lesner
sr@ijekavianlatin: Lešek Lezner

en: Fix for bug 339584
sr@ijekavianlatin: Popravka za grešku 339584

en: Andrius Štikonas
sr@ijekavianlatin: Andrijus Štikonas

en: KF5 porting
sr@ijekavianlatin: Prenos na KF5

en: Nick Shaforostoff
sr@ijekavianlatin: Nikolaj Šaforostov

en: Enable logging to standard output
sr@ijekavianlatin: Uključi beleženje na standardni izlaz

en: Silently open torrent given on URL
sr@ijekavianlatin: Tiho otvori torent dat u URL‑u

en: Document to open
sr@ijekavianlatin: Dokument za otvaranje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_diskPrealloc)
en: Whether or not diskspace should be reserved before starting to download a torrent.
sr@ijekavianlatin: Da li rezervisati prostor na disku pre početka preuzimanja torenta.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_diskPrealloc)
en: Reserve disk space before starting a torrent
sr@ijekavianlatin: Rezerviši prostor prije pokretanja torenta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_fullDiskPrealloc)
en: Instead of doing a quick reservation, do a full reservation. This is slower than the quick way, but avoids fragmentation on the disk.
sr@ijekavianlatin: Umjesto brze rezervacije, uradi potpunu rezervaciju. Sporije od brze rezervacije, ali izbjegava fragmentaciju na disku.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_fullDiskPrealloc)
en: Fully reserve disk space (avoids fragmentation)
sr@ijekavianlatin: Rezerviši cio prostor (izbjegava fragmentaciju)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Performance
sr@ijekavianlatin: Mogućnosti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: GUI update interval:
sr@ijekavianlatin: Period ažuriranja sučelja:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_guiUpdateInterval)
en: <p>The interval in milliseconds between GUI updates.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Note: </span>Increasing this will decrease CPU usage.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Period u milisekundama između ažuriranja sučelja.</p><p><b>Napomena:</b> Povećavanjem ovoga smanjuje se opterećenje procesora.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Network sleep interval:
sr@ijekavianlatin: Period uspavljivanja mreže:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_cpuUsage)
en: <p>Amount of time the network threads will sleep when they are speed limited. This has absolutely no effect when there are no speed limits.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Note:</span> The lower this is the more CPU is used. Setting it high can lead to lower speeds in high bandwidth situations. </p>
    <p>For example on an 100 Mbit LAN, if you set a limit of 3000 KiB/s, you might not actually reach this speed when this value is too high. Without a limit you can easily get above 3000 KiB/s on a LAN.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Koliko će dugo mrežne niti spavati kada su ograničene po brzini. Ovo nema nikakvog dejstva ako ne postoje ograničenja brzine.</p><p><b>Napomena:</b> Što je ovo niže to se više opterećuje procesor. Veće vrijednosti mogu smanjiti brzinu na visokopropusnim mrežama.</p><p>Na primjer, ako na LAN‑u od 100 Mbit postavite ograničenje 3000 KiB/s, možda nećete zaista dostignuti tu brzinu ako je ova vrijednost previsoka. Na LAN‑u bez ograničenja lako možete preći 3000 KiB/s.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Magnets Queue
sr@ijekavianlatin: Red magneta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of downloading slots:
sr@ijekavianlatin: Broj veza preuzimanja:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_numMagnetDownloadingSlots)
en: Maximum number of concurrent downloading magnets at the same time.
sr@ijekavianlatin: Najveći broj magneta koji se mogu istovremeno preuzimati

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_requeueMagnets)
en: Whether or not the magnets that are not downloaded after a maximum period of time must be pushed back at the end of the queue.
sr@ijekavianlatin: Da li se magneti koji ne budu preuzeti posle zadatog najvećeg vremena ubacuju na kraj reda.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_requeueMagnets)
en: Requeue magnets after:
sr@ijekavianlatin: Magnete opet u red posle:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_requeueMagnetsTime)
en: Maximum time that a magnet can occupy a downloading slot before it will be pushed back in the queue.
sr@ijekavianlatin: Najduže koliko magnet može da zauzima vezu preuzimanja pre nego što ubaci nazad u red.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_requeueMagnetsTime)
en:  min
sr@ijekavianlatin:  min.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Miscellaneous
sr@ijekavianlatin: Razno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Preview size for audio files:
sr@ijekavianlatin: Veličina pregleda audio fajlova:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_previewSizeAudio)
en: <p>The amount of data at the beginning and end of an audio file, which will be prioritized for previewing.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Količina podataka na početku i na kraju audio fajla koja će biti prioritetna, da biste mogli da ga pregledate što ranije.</p>

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_previewSizeAudio) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_previewSizeVideo)
en:  KiB
sr@ijekavianlatin:  kiB

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Preview size for video files:
sr@ijekavianlatin: Veličina pregleda video fajlova:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_previewSizeVideo)
en: <p>The amount of data at the beginning and end of a video file, which will be prioritized for previewing.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Količina podataka na početku i na kraju video fajla koja će biti prioritetna, da biste mogli da ga pregledate što ranije.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useQHttpAnnounce)
en: Disables the use of KDE's KIO library for tracker announces.
    
    This is experimental and should only be used if you are getting a lot of connection to host broken errors.
sr@ijekavianlatin: <p>Isključuje upotrebu KDE‑ove biblioteke K‑U/I za objavljivanja pratioca.</p><p>Eksperimentalno, koristite samo ako dobijate puno grešaka prekinute veze sa domaćinom.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useQHttpAnnounce)
en: Do not use KIO for tracker announces
sr@ijekavianlatin: Ne koristi K‑U/I za objavljivanja pratioca

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_lookUpHostnameOfPeers)
en: Resolve the hostname of each peer. This will result in the hostname of a peer being displayed instead of the IP address. 
    
    It can be disabled if you do not like the additional network traffic it generates
sr@ijekavianlatin: <p>Razrešava ime domaćina svakog vršnjaka, tako da se ono prikazuje umjesto IP adrese domaćina.</p><p>Razrješavanje možete isključiti ako vam smeta povećanje mrežnog saobraćaja do kojeg dovodi.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_lookUpHostnameOfPeers)
en: Resolve hostnames of peers
sr@ijekavianlatin: Razrješavaj imena domaćina vršnjaka

en: BitTorrent
sr@ijekavianlatin: Bittorrent

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dhtGroupBox)
en: Features
sr@ijekavianlatin: Mogućnosti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_dhtSupport)
en: DHT is a trackerless protocol to find peers sharing the same torrents as you do.
sr@ijekavianlatin: DHT je protokol bez pratilaca koji pronalazi vršnjake koji dijele iste torente kao i vi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_dhtSupport)
en: Use DHT to get additional peers
sr@ijekavianlatin: DHT za dodatne vršnjake

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: UDP port for DHT communications:
sr@ijekavianlatin: UDP port za DHT komunikaciju:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_dhtPort)
en: <p>UDP port to use for the DHT protocol.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Attention:</span> If you are behind a router, this port needs to be forwarded to accept incoming DHT requests. The UPnP plugin can do this for you.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>UDP port za DHT protokol.</p><p><b>Pažnja:</b> Ako ste iza rutera, ovaj port treba proslijediti da bi prihvatao dolazne DHT zahtjeve. UPnP priključak može to da uradi za vas.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_pexEnabled)
en: Whether or not to use µTorrent compatible peer exchange.
sr@ijekavianlatin: Da li koristiti razmjenu vršnjaka kompatibilnu sa µTorrentom.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_pexEnabled)
en: Use peer exchange
sr@ijekavianlatin: Razmjena vršnjaka

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_webseedsEnabled)
en: Enable or disable the use of webseeds when they are present in a torrent.
sr@ijekavianlatin: Uključuje ili isključuje upotrebu veb sijanja kada su ona prisutna u torentu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_webseedsEnabled)
en: Use webseeds
sr@ijekavianlatin: Koristi veb sijanja

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_checkWhenFinished)
en: When a torrent has finished downloading, do a full data check on the torrent.
sr@ijekavianlatin: Kada se završi preuzimanje torenta, uradi punu provjeru podataka torenta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_checkWhenFinished)
en: Check data when download is finished
sr@ijekavianlatin: Provjeri podatke nakon završenog preuzimanja

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Encryption
sr@ijekavianlatin: Šifrovanje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useEncryption)
en: <p>Protocol encryption is useful when your ISP is slowing down bittorrent connections. </p>
    <p>The encryption will prevent your bittorrent traffic to be flagged as bittorrent traffic, and so the ISP will not slow it down.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Šifrovanje protokola je korisno kada vaš internet provajder usporava bittorrent veze.</p><p>Šifrovanje će spriječiti da bittorrent saobraćaj bude prepoznat kao takav, pa ga provajder neće usporavati.</p>

note: i18n: ectx: label, entry (useEncryption), group (downloads) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useEncryption)
en: Use protocol encryption
sr@ijekavianlatin: Šifrovanje protokola

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_allowUnencryptedConnections)
en: Not all clients support encryption, and some people have encryption disabled. If you want to connect to those peers, you need to have this option enabled.
sr@ijekavianlatin: Ne podržavaju svi klijenti šifrovanje, a i neki korisnici ga drže isključenim. Ako želite da se povežete i sa tim vršnjacima, morate uključiti ovu opciju.

note: i18n: ectx: label, entry (allowUnencryptedConnections), group (downloads) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_allowUnencryptedConnections)
en: Allow unencrypted connections
sr@ijekavianlatin: Dozvoli nešifrovane veze

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Tracker
sr@ijekavianlatin: Pratilac

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useCustomIP)
en: Instead of allowing the tracker to determine your IP address, tell the tracker which IP address to use. Use this when you are behind a proxy.
sr@ijekavianlatin: Umjesto dozvoljavanja pratiocu da odredi vašu IP adresu, recite mu koju IP adresu da koristi. Koristite ovo kada ste iza proksija.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useCustomIP)
en: Send the tracker a custom IP address or hostname
sr@ijekavianlatin: Pošalji pratiocu posebnu IP adresu i ime domaćina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Custom IP address or hostname:
sr@ijekavianlatin: Poseban IP ili ime domaćina:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_customIP)
en: Custom IP address or hostname to send to the tracker. Hostnames will be resolved at runtime and the resolved IP address will be sent to the tracker.
sr@ijekavianlatin: Posebna IP adresa ili ime domaćina za slanje pratiocu. Ime će biti razriješeno pri pokretanju i IP adresa će biti odaslata pratiocu.

en: Application
sr@ijekavianlatin: Program

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Folders
sr@ijekavianlatin: Fascikle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Folder to store torrent information:
sr@ijekavianlatin: Fascikla za smiještanje podataka o torentu:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_tempDir)
en: Directory to store information about all torrents currently opened in KTorrent.
sr@ijekavianlatin: Fascikla za smiještanje podataka o svim torentima trenutno otvorenim u KTorrentu.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useSaveDir) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_saveDir)
en: Directory to use as a default save location for all data.
sr@ijekavianlatin: Fascikla koja će biti podrazumijevana za upisivanje svih podataka.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useCompletedDir) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_completedDir)
en: Directory to move data to when a torrent has finished downloading.
sr@ijekavianlatin: Fascikla gdje će se premjestiti podaci nakon završenog preuzimanja.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useCompletedDir)
en: Move completed downloads to:
sr@ijekavianlatin: Premjesti završena preuzimanja u:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useTorrentCopyDir) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_torrentCopyDir)
en: Directory to copy all torrent files in, which are opened by KTorrent.
sr@ijekavianlatin: Fascikla gdje se kopiraju svi torent fajlovi otvoreni u KTorrentu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useTorrentCopyDir)
en: Copy torrent files to:
sr@ijekavianlatin: Kopiraj torent fajlove u:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_showSystemTrayIcon)
en: System Tray Icon
sr@ijekavianlatin: Ikonica sistemske kasete

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showPopups)
en: Whether or not to show system tray popup messages.
sr@ijekavianlatin: Da li prikazivati iskačuće poruke iz sistemske kasete.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showPopups)
en: Show system tray popup messages
sr@ijekavianlatin: Iskačuće poruke u sistemskoj kaseti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_openMultipleTorrentsSilently)
en: When you select multiple torrents to be opened at the same time, open them silently.
sr@ijekavianlatin: Kada se izabere više torenata za istovremeno otvaranje, otvaraju se tiho.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openMultipleTorrentsSilently)
en: Open multiple torrents silently
sr@ijekavianlatin: Otvaraj višestruke torente tiho

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_openAllTorrentsSilently)
en: Open all torrents silently.
sr@ijekavianlatin: Otvaraj sve torente tiho

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openAllTorrentsSilently)
en: Open all torrents silently
sr@ijekavianlatin: Otvaraj sve torente tiho

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_suppressSleep)
en: Prevent computer from going into a sleep state when torrents are running.
sr@ijekavianlatin: Spriječite da računar pređe u stanje spavanja dok su torenti u pogonu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_suppressSleep)
en: Suppress sleep when torrents are running
sr@ijekavianlatin: Ne uspavljuj računar kada torenti rade

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_autoRenameSingleFileTorrents)
en: <p>Rename a single file torrent with the name of its only file. </p>
    <p>If for example the file is named <span style=" font-weight:600;">linux-desktop.iso</span>, the torrent will be displayed as <span style=" font-weight:600;">linux-desktop.</span></p>
sr@ijekavianlatin: <p>Preimenuje torent sa jednim fajlom na ime tog fajla.</p><p>Ako se fajl zove na primjer <b>linux-desktop.iso</b>, torent će biti prikazan kao <b>linux-desktop</b>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_autoRenameSingleFileTorrents)
en: Rename single file torrents with the name of its only file
sr@ijekavianlatin: Preimenuj torent sa jednim fajlom na ime tog fajla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_highlightNewTorrents)
en: Whether or not new torrents will be highlighted.
sr@ijekavianlatin: Treba li isticati nove torente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_highlightNewTorrents)
en: Highlight new torrents
sr@ijekavianlatin: Istakni nove torente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showTotalSpeedInTitle)
en: Show total speed in the window title
sr@ijekavianlatin: Ukupna brzina u naslovu prozora

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Network
sr@ijekavianlatin: Mreža

en: All interfaces
sr@ijekavianlatin: Sva sučelja

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Ports && Limits
sr@ijekavianlatin: Portovi i ograničenja

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_port)
en: <p>Port used for the bittorrent protocol.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Attention:</span> If you are behind a router, this port needs to be forwarded to accept incoming connections. The UPnP plugin can do this for you.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Port za protokol Bittorrent.</p><p><b>Pažnja:</b> Ako ste iza rutera, ovaj port treba proslijediti da bi prihvatao dolazne veze. UPnP priključak može to da uradi za vas.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: UDP tracker port:
sr@ijekavianlatin: UDP port pratioca:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_udpTrackerPort)
en: <p>Port used for the UDP tracker protocol.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Attention:</span> If you are behind a router, this port needs to be forwarded. The UPnP plugin can do this for you.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Port za protokol UDP pratioca.</p><p><b>Pažnja:</b> Ako ste iza rutera, ovaj port treba proslijediti. UPnP priključak može to da uradi za vas.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximum connections per torrent:
sr@ijekavianlatin: Najviše veza po torentu:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxConnections)
en: The maximum number of connections allowed per torrent.
sr@ijekavianlatin: Najveći dozvoljeni broj veza po torentu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Global connection limit:
sr@ijekavianlatin: Globalno ograničenje veza:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxTotalConnections)
en: The global connection limit for all torrents combined.
sr@ijekavianlatin: Globalno ograničenje veza za sve torente zajedno.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxDownloadRate)
en: The maximum download speed in KiB/s.
sr@ijekavianlatin: Najveća brzina preuzimanja u KiB/s.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxUploadRate)
en: The maximum upload speed in KiB/s
sr@ijekavianlatin: Najveća brzina otpremanja u KiB/s.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: DSCP value for IP packets:
sr@ijekavianlatin: DSCP vrijednost za IP pakete:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_dscp)
en: This value will be filled in the DSCP field of all the IP packets sent for the bittorrent protocol.
sr@ijekavianlatin: Ova vrijednost biće upisana u DSCP polje svih IP paketa poslatih protokolom Bittorrent.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Maximum number of connection setups:
sr@ijekavianlatin: Najveći broj uspostavljenih veza:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxConnectingSockets)
en: <p>The maximum number of outgoing connections ktorrent will try to setup simultaneously.</p>
    <p>If you are having trouble with ktorrent blocking other internet traffic, try setting this number a bit lower.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Najveći broj odlaznih veza koje će KTorrent pokušati istovremeno da uspostavi.</p><p>Ako KTorrent usporava ostali internet saobraćaj, pokušajte da postavite manji broj.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Network interface:
sr@ijekavianlatin: Mrežno sučelje:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, combo_networkInterface)
en: <p>Which network interface to listen on for incoming connections.</p>
    <p><span style="font-weight:600;">Note: </span>Requires a restart to take effect.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Mrežno sučelje za osluškivanje dolaznih veza.</p><p><b>Napomena:</b> Zahtijeva ponovno pokretanje da bi stupilo na snagu.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_utpEnabled)
en: The µTorrent transport protocol runs over UDP and is optimized to not interfere with other traffic, while still using up all unused bandwidth.
sr@ijekavianlatin: Prenosni protokol µTorrenta radi preko UDP‑a i optimizovan je da ne ometa ostali saobraćaj, pritom koristeći sav preostali protok.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_utpEnabled)
en: Use the µTorrent transport protocol (µTP)
sr@ijekavianlatin: Koristi prenosni protokol µTorrenta (µTP)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_onlyUseUtp)
en: Don't use TCP for bittorrent connections, only use the µTP protocol. This can lead to slower speeds, seeing that not all bittorrent clients support µTP.
sr@ijekavianlatin: Ne koristi TCP za bittorrent veze već samo µTP. Ovo može dovesti do nižih brzina zato što µTP ne podržavaju svi bittorrent klijenti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_onlyUseUtp)
en: Only use µTP
sr@ijekavianlatin: Koristi samo µTP

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Primary transport protocol:
sr@ijekavianlatin: Glavni prenosni protokol:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_primaryTransportProtocol)
en: The primary transport protocol to use, when attempting to setup a connection with a peer, this protocol is chosen first.
sr@ijekavianlatin: Glavni prenosni protokol koji se koristi pri pokušaju uspostavljanja veze sa vršnjakom. Ovaj protokol se bira prvi.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_recommended_settings)
en: Let KTorrent calculate the recommended settings based upon the bandwidth you have available.
sr@ijekavianlatin: Neka KTorrent proračuna preporučene postavke na osnovu raspoložive brzine protoka.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_recommended_settings)
en: Recommended Settings...
sr@ijekavianlatin: Preporučene postavke...

en: Proxy
sr@ijekavianlatin: Proksi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useKDEProxySettings)
en: Use the HTTP proxy settings configured in the settings of KDE.
sr@ijekavianlatin: Koristi postavke HTTP proksija podešenog u postavkama KDE‑a.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useKDEProxySettings)
en: Use KDE proxy settings
sr@ijekavianlatin: KDE‑ove postavke proksija

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Proxy:
sr@ijekavianlatin: Proksi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_httpProxy)
en: IP address or hostname of the HTTP proxy to use.
sr@ijekavianlatin: IP adresa ili ime domaćina HTTP proksija.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_httpProxyPort)
en: Port of the HTTP proxy.
sr@ijekavianlatin: Port HTTP proksija.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useProxyForWebSeeds)
en: Whether or not to use the HTTP proxy for webseed connections.
sr@ijekavianlatin: Da li koristiti HTTP proksi za veze veb sijanja.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useProxyForWebSeeds)
en: Use proxy for webseed connections
sr@ijekavianlatin: Koristi proksi za veze veb sijanja

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useProxyForTracker)
en: Whether or not to use the HTTP proxy for tracker connections.
sr@ijekavianlatin: Da li koristiti HTTP proksi za veze sa pratiocima.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useProxyForTracker)
en: Use proxy for tracker connections
sr@ijekavianlatin: Proksi za veze sa pratiocima

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_socksEnabled)
en: <p>Use a SOCKS proxy server for bittorrent connections.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Note: </span>This is not used for tracker connections</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Koristi SOCKS proksi server za bittorrent veze.</p><p><b>Napomena:</b> Ovo se ne koristi za veze sa pratiocima.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_socksEnabled)
en: Use a SOCKS proxy server:
sr@ijekavianlatin: SOCKS proksi server:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_socksProxy)
en: IP address or hostname of the SOCKS server.
sr@ijekavianlatin: IP adresa ili ime domaćina SOCKS servera.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_socksPort)
en: Port used by the SOCKS server.
sr@ijekavianlatin: Port za SOCKS server.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Version:
sr@ijekavianlatin: Verzija:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_socksUsePassword)
en: If the SOCKS server requires authentication via a username and a password, enable this box.
sr@ijekavianlatin: Ako SOCKS server zahtijeva autentifikaciju korisničkim imenom i lozinkom, uključite ovo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_socksUsePassword)
en: Username and password required
sr@ijekavianlatin: Neophodni su korisničko ime i lozinka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Username:
sr@ijekavianlatin: Korisničko ime:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_socksUsername)
en: Username for the SOCKS proxy server.
sr@ijekavianlatin: Korisničko ime za SOCKS proksi server.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Password:
sr@ijekavianlatin: Lozinka:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_socksPassword)
en: Password for the SOCKS proxy server.
sr@ijekavianlatin: Lozinka za SOCKS proksi server.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_qm_group_box) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Queue Manager
sr@ijekavianlatin: Menadžer redoslijeda

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_manuallyControlTorrents)
en: When enabled, the queue manager will be totally disabled, allowing you to fully control all torrents manually.
sr@ijekavianlatin: Popunjavanjem ovoga potpuno isključujete menadžer redoslijeda, tako da svim torentima ručno upravljate.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_manuallyControlTorrents)
en: Control torrents manually
sr@ijekavianlatin: Ručno upravljanje torentima

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Maximum downloads:
sr@ijekavianlatin: Najviše preuzimanja:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxDownloads)
en: The maximum number of simultaneous downloads the queue manager will run.
sr@ijekavianlatin: Najveći broj preuzimanja koje će menadžer redoslijeda istovremeno pokrenuti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Maximum seeds:
sr@ijekavianlatin: Najviše sijanja:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxSeeds)
en: The maximum number of simultaneous seeds the queue manager will run.
sr@ijekavianlatin: Najveći broj sijanja koje će menadžer redoslijeda istovremeno pokrenuti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: When diskspace is running low:
sr@ijekavianlatin: Kada ponestaje prostora na disku:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_startDownloadsOnLowDiskSpace)
en: What to do when the diskspace is running low and the queue manager wants to start a torrent.
sr@ijekavianlatin: Šta uraditi kada ponestaje prostora a menadžer redoslijeda želi da pokrene torent.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_startDownloadsOnLowDiskSpace)
en: Don't start torrents
sr@ijekavianlatin: Ne pokreći torente

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_startDownloadsOnLowDiskSpace)
en: Ask if torrents can be started
sr@ijekavianlatin: Pitaj da li pokrenuti torente

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_startDownloadsOnLowDiskSpace)
en: Start torrents
sr@ijekavianlatin: Pokreni torente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Stop torrents when free disk space is lower than:
sr@ijekavianlatin: Zaustavi torente kada je slobodan prostor manji od:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_minDiskSpace)
en: When the free diskspace drops below this value, stop all torrents downloading.
sr@ijekavianlatin: Kada je slobodan prostor ispod ove vrijednosti zaustavi sva preuzimanja torenata.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_decreasePriorityOfStalledTorrents)
en: <p>With this enabled, the queue manager will decrease the priority of a torrent which has been stalled for too long. </p>
    <p>This will allow the queue manager to run other torrents, when a torrent is doing nothing.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Sa ovim uključenim, menadžer redoslijeda će sniziti prioritet torenta koji je predugo u zastoju.</p><p>Ovako će menadžer redoslijeda moći da pokrene druge torente kada trenutni miruje.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_decreasePriorityOfStalledTorrents)
en: Decrease priority of torrents which are stalled for more than:
sr@ijekavianlatin: Smanji prioritet torenata koji su u zastoju duže od:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_stallTimer)
en: <p>Time used for the stall timer. When a torrent is stalled longer than this, its priority will be decreased.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Vrijeme kojim se određuje zastoj. Ako je torent duže u zastoju, prioritet će mu se smanjiti.</p>

[ctx: @title:group Options regarging Seeding]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Seeding
sr@ijekavianlatin: Sijanje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_keepSeeding)
en: When a download is finished, continue seeding it. If this is disabled, the torrent will be stopped.
sr@ijekavianlatin: Kada se preuzimanje završi, nastavi sa sijanjem. Ako je ovo isključeno, torent će se zaustaviti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_keepSeeding)
en: Keep seeding after download is finished
sr@ijekavianlatin: Nastavi da siješ nakon završenog preuzimanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Number of upload slots:
sr@ijekavianlatin: Broj veza otpremanja:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_numUploadSlots)
en: The number of upload slots, this determines the number of peers you can upload to simultaneously for one torrent.
sr@ijekavianlatin: Broj veza otpremanja, koji određuje broj vršnjaka kojima ćete istovremeno otpremati podatke za jedan torent.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Default maximum share ratio:
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevani najveći odnos dijeljenja:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_maxRatio)
en: <p>The maximum share ratio, if this value is reached seeding will be stopped. This is only applied to newly opened torrents, existing torrents will not be affected by changing this.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Attention: </span>This is not used when downloading, only when seeding.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Najveći odnos dijeljenja; kada se ova vrijednost dostigne, sijanje će se prekinuti. Izmijena važi samo za na novootvorene torente, dok na postojeće neće uticati.</p><p><b>Pažnja:</b> Ovo se ne koristi pri preuzimanju, samo pri sijanju.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Default maximum seed time:
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevano najduže vrijeme sijanja:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_maxSeedTime)
en: The maximum seed time in hours. Once you reach this time, the torrent will be stopped. This is only applied to newly opened torrents, existing torrents will not be affected by changing this.
sr@ijekavianlatin: Najduže vrijeme sijanja u satima. Kada istekne ovo vrijeme torent će se zaustaviti. Ovo se odnosi samo na novootvorene torente. Na postojeće torente ova izmjena neće uticati.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_greenRatio)
en: Value at which the share ratio will be displayed with a green color. Lower ratios will be displayed in red.
sr@ijekavianlatin: Vrijednost pri kojoj će odnos dijeljenja biti prikazan zelenom. Niži odnosi biće prikazani crvenom.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Minimum good share ratio:
sr@ijekavianlatin: Najmanji dobar odnos dijeljenja:

en: Calculate Recommended Settings
sr@ijekavianlatin: Proračunaj preporučene postavke

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RecommendedSettingsDlg)
en: Recommended Settings
sr@ijekavianlatin: Preporučene postavke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Available upload bandwidth:
sr@ijekavianlatin: Dostupan protok za otpremanje:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_upload_bw) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_download_bw)
en:  Kbps
sr@ijekavianlatin:  kb/s

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Available download bandwidth:
sr@ijekavianlatin: Dostupan protok za preuzimanje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_upload_bw_display)
en: (= 32 KiB/s)
sr@ijekavianlatin: (= 32 kiB/s)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_download_bw_display)
en: (= 500 KiB/s)
sr@ijekavianlatin: (= 500 kiB/s)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_calculate)
en: Calculate
sr@ijekavianlatin: Izračunaj

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Preferences
sr@ijekavianlatin: Postavke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_chk_avg_speed_slot)
en: Average speed per slot:
sr@ijekavianlatin: Prosječna brzina po vezi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_chk_sim_torrents)
en: Number of torrents you usually download simultaneously:
sr@ijekavianlatin: Najčešći broj torenata koje istovremeno preuzimate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_chk_slots)
en: Slots per torrent:
sr@ijekavianlatin: Veza slanja po torentu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Recommended settings:
sr@ijekavianlatin: Preporučene postavke:

en: Speed down: %1 / up: %2
sr@ijekavianlatin: Brzina preuzimanja: %1 / slanja: %2

en: Transferred down: %1 / up: %2
sr@ijekavianlatin: Preuzeto: %1 / poslato: %2

en: DHT: off
sr@ijekavianlatin: DHT: isključen

en: %1 node | %1 nodes
sr@ijekavianlatin[0]: %1 čvor
sr@ijekavianlatin[1]: %1 čvora
sr@ijekavianlatin[2]: %1 čvorova
sr@ijekavianlatin[3]: %1 čvor

en: %1 task | %1 tasks
sr@ijekavianlatin[0]: %1 zadatak
sr@ijekavianlatin[1]: %1 zadatka
sr@ijekavianlatin[2]: %1 zadataka
sr@ijekavianlatin[3]: %1 zadatak

en: Magnet Link
sr@ijekavianlatin: Magnetska veza

en: Status
sr@ijekavianlatin: Stanje

en: Peers
sr@ijekavianlatin: Vršnjaci

en: Downloading
sr@ijekavianlatin: Preuzimam

en: Queued
sr@ijekavianlatin: u redu

en: Stopped
sr@ijekavianlatin: Zaustavljen

en: Start Magnet
sr@ijekavianlatin: Pokreni magnet

en: Stop Magnet
sr@ijekavianlatin: Zaustavi magnet

en: Remove Magnet
sr@ijekavianlatin: Ukloni magnet

en: Order
sr@ijekavianlatin: redoslijed

en: Name
sr@ijekavianlatin: ime

en: Time Stalled
sr@ijekavianlatin: vrijeme zastoja

en: Priority
sr@ijekavianlatin: prioritet

en: Running
sr@ijekavianlatin: radi

en: Not queued
sr@ijekavianlatin: nije u redu

en: Order of a torrent in the queue.
    Use drag and drop or the move up and down buttons on the right to change the order.
sr@ijekavianlatin: Redoslijed torenata u redu.
    Redoslijed mijenjajte prevlačenjem ili dugmadima gore‑dolje desno.

en: Search
sr@ijekavianlatin: Traži

en: Show Search
sr@ijekavianlatin: Prikaži traženja

en: Show or hide the search bar
sr@ijekavianlatin: Prikazuje ili skriva traku pretrage

en: Move Top
sr@ijekavianlatin: Pomjeri na vrh

en: Move a torrent to the top of the queue
sr@ijekavianlatin: Pomijera torent na vrh redoslijeda

en: Move a torrent up in the queue
sr@ijekavianlatin: Pomijera torent nagore u redoslijedu

en: Move a torrent down in the queue
sr@ijekavianlatin: Pomijera torent nadole u redoslijedu

en: Move Bottom
sr@ijekavianlatin: Pomjeri na dno

en: Move a torrent to the bottom of the queue
sr@ijekavianlatin: Pomijera torent na dno redoslijeda

en: Show Downloads
sr@ijekavianlatin: Prikaži preuzimanja

en: Show all downloads
sr@ijekavianlatin: Prikaži sva preuzimanja

en: Show Uploads
sr@ijekavianlatin: Prikaži otpremanja

en: Show all uploads
sr@ijekavianlatin: Prikaži sva otpremanja

en: Show Not Queued
sr@ijekavianlatin: Prikaže van reda

en: Show all not queued torrents
sr@ijekavianlatin: Prikaži sve torente van reda

en: Widget to manage the torrent queue
sr@ijekavianlatin: Vidžet za upravljanje redoslijedom torenata

en: Magnet Downloader
sr@ijekavianlatin: Preuzimač magneta

en: Displays the currently downloading magnet links
sr@ijekavianlatin: Prikazuje sve magnetske veze koje preuzimate

en: Start All
sr@ijekavianlatin: Pokreni sve

en: Start all torrents
sr@ijekavianlatin: Pokreni sve torente

en: Stop All
sr@ijekavianlatin: Zaustavi sve

en: Stop all torrents
sr@ijekavianlatin: Zaustavi sve torente

en: Suspend Torrents
sr@ijekavianlatin: Suspenduj torente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_suspended)
en: Suspend all running torrents
sr@ijekavianlatin: Suspenduj sve pokrenute torente

en: Group View
sr@ijekavianlatin: Grupni prikaz

en: Show or hide the group view
sr@ijekavianlatin: Prikaži ili sakrij grupni prikaz

en: Filter Torrents
sr@ijekavianlatin: Filtriraj torente

en: Filter torrents based on filter string
sr@ijekavianlatin: Filtriraj torente po filterskoj niski

en: Set max upload speed
sr@ijekavianlatin: Postavi najveću brzinu otpremanja

en: Set max download speed
sr@ijekavianlatin: Postavi najveću brzinu preuzimanja

en: Download speed: <b>%1</b><br/>Upload speed: <b>%2</b><br/>Received: <b>%3</b><br/>Transmitted: <b>%4</b>
sr@ijekavianlatin: Brzina preuzimanja: <b>%1</b><br/>Brzina otpremanja: <b>%2</b><br/>Primljeno: <b>%3</b><br/>Poslato: <b>%4</b>

en: <b>%1</b> was silently opened.
sr@ijekavianlatin: <b>%1</b> je tiho otvoren.

en: <b>%1</b> has completed downloading.<br>Average speed: %2 DL / %3 UL.
sr@ijekavianlatin: Završeno preuzimanje <b>%1</b>.<br/>Prosječna brzina: %2 pr. / %3 sl.

en: <b>%1</b> has reached its maximum share ratio of %2 and has been stopped.<br>Uploaded %3 at an average speed of %4.
sr@ijekavianlatin: Dostignut najveći odnos dijeljenja %2 za <b>%1</b>, pa je zaustavljen.<br/>Otpremljeno %3 pri prosječnoj brzini %4.

en: <b>%1</b> has reached its maximum seed time of %2 hours and has been stopped.<br>Uploaded %3 at an average speed of %4.
sr@ijekavianlatin: Dostignuto najveće vrijeme sijanja od %2 sata za <b>%1</b>, pa je zaustavljen.<br/>Otpremljeno %3 pri prosječnoj brzini %4.

en: <b>%1</b> has been stopped with the following error: <br>%2
sr@ijekavianlatin: <b>%1</b> je zaustavljen sa sljedećom greškom: <br/>%2

en: Corrupted data has been found in the torrent <b>%1</b><br>It would be a good idea to do a data integrity check on the torrent.
sr@ijekavianlatin: Nađeni su oštećeni podaci u torentu <b>%1</b><br/>Bilo bi dobro da provjerite cjelovitost podataka ovog torenta.

en: <b>%1</b> has reached its maximum share ratio of %2 and cannot be enqueued. <br>Remove the limit manually if you want to continue seeding.
sr@ijekavianlatin: Dostignut najveći odnos dijeljenja %2 za <b>%1</b>, pa se ne može ponovo staviti u red. Ručno uklonite ograničenje ako želite da nastavite sijanje.

en: <b>%1</b> has reached its maximum seed time of %2 hours and cannot be enqueued. <br>Remove the limit manually if you want to continue seeding.
sr@ijekavianlatin: Dostignuto najveće vrijeme sijanja od %2 sati za <b>%1</b>, pa se ne može ponovo staviti u red. Ručno uklonite ograničenje ako želite da nastavite sijanje.

en: Cannot start <b>%1</b>: <br>
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pokrenem <b>%1</b>: <br/>

en: Cannot seed more than 1 torrent. <br> | Cannot seed more than %1 torrents. <br>
sr@ijekavianlatin[0]: <html>Ne mogu da sijem više od %1 torenta. <br/></html>
sr@ijekavianlatin[1]: <html>Ne mogu da sijem više od %1 torenta. <br/></html>
sr@ijekavianlatin[2]: <html>Ne mogu da sijem više od %1 torenata. <br/></html>
sr@ijekavianlatin[3]: <html>Ne mogu da sijem više od jednog torenta. <br/></html>

en: Cannot download more than 1 torrent. <br> | Cannot download more than %1 torrents. <br>
sr@ijekavianlatin[0]: <html>Ne mogu da preuzimam više od %1 torenta. <br/></html>
sr@ijekavianlatin[1]: <html>Ne mogu da preuzimam više od %1 torenta. <br/></html>
sr@ijekavianlatin[2]: <html>Ne mogu da preuzimam više od %1 torenata. <br/></html>
sr@ijekavianlatin[3]: <html>Ne mogu da preuzimam više od jednog torenta. <br/></html>

en: Go to Settings -> Configure KTorrent, if you want to change the limits.
sr@ijekavianlatin: Ograničenja možete promijeniti pod Postavke→Podesi KTorrent....

en: There is not enough diskspace available.
sr@ijekavianlatin: Nema dovoljno slobodnog prostora.

en: Your disk is running out of space.<br /><b>%1</b> is being downloaded to '%2'.
sr@ijekavianlatin: Ponestaje prostora na disku.<br /><b>%1</b> se preuzima u „%2“.

en: Torrent has been stopped.<br />
sr@ijekavianlatin: <html>Torent je zaustavljen.<br /></html>

en: Speed limit in KiB/s
sr@ijekavianlatin: Ograničenje u kiB/s

en: Unlimited
sr@ijekavianlatin: neograničeno

en: Torrent Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke torenata

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PropertiesDlg)
en: Properties
sr@ijekavianlatin: Svojstva

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dht)
en: DHT is a distributed database which can be used to find more peers for a torrent.
sr@ijekavianlatin: DHT je distribuirana baza podataka u kojoj se može pronaći još vršnjaka za torent.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dht)
en: Use DHT to find more peers
sr@ijekavianlatin: DHT za dodatne vršnjake

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, pex)
en: Peer exchange results in more peers being found, by exchanging information about peers with other peers.
sr@ijekavianlatin: Razmjena vršnjaka dovodi do više pronađenih vršnjaka, tako što se podaci o vršnjacima razmjenjuju sa drugim vršnjacima.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, pex)
en: Use peer exchange to find more peers
sr@ijekavianlatin: Razmjena vršnjaka radi nalaženja više njih

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, superseeding)
en: <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Superseeding mode, is a special seeding mode which allows you to achieve much higher seeding efficiencies. This results in less bandwidth used to spread a torrent.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Note: </span>This should only be used if the swarm has not fully been established. Once there are multiple active seeders, this mode becomes useless.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Supersijanje je specijalan režim sijanja koji omogućava postizanje znatno veće efikasnosti sijanja. Ovim se smanjuje potrošnja protoka potrebna za širenje torenta.</p><p><b>Napomena</b>: Ovo treba koristiti samo kada roj još uvijek nije potpuno uspostavljen. Pošto se pojavi više aktivnih sijača, ovaj režim više nije od koristi.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, superseeding)
en: Use superseeding mode for seeding
sr@ijekavianlatin: Supersijanje umesto običnog sijanja

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, move_on_completion_enabled)
en: Move the files of the torrent to a different directory when it has finished downloading.
sr@ijekavianlatin: Premiješta fajlove torenta u drugu fasciklu po završetku preuzimanja.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, move_on_completion_url)
en: Location to move the files to.
sr@ijekavianlatin: Lokacija gdje treba premestiti fajlove.

en: Checked %v of %m chunks
sr@ijekavianlatin: Provjereno %v od %m parčića

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Found:
sr@ijekavianlatin: Nađeno:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, chunks_found)
en: The number of chunks which were not downloaded but have been found anyway.
sr@ijekavianlatin: Broj parčića koji nisu preuzeti ali su svejedno nađeni.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Failed:
sr@ijekavianlatin: Neuspjelo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, chunks_failed)
en: The number of chunks which have been downloaded, and which are not OK.
sr@ijekavianlatin: Broj parčića koji su preuzeti ali nisu u redu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Not downloaded:
sr@ijekavianlatin: Nepreuzeto:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, chunks_not_downloaded)
en: The number of chunks which have not been downloaded.
sr@ijekavianlatin: Broj parčića koji nisu preuzeti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Downloaded:
sr@ijekavianlatin: Preuzeto:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, chunks_downloaded)
en: The number of chunks which have been downloaded, and which are OK.
sr@ijekavianlatin: Broj parčića koji su preuzeti i u redu su.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, error_msg)
en: Errors:
sr@ijekavianlatin: Greške:

[ctx: @action Start all selected torrents in the current tab]
en: Start
sr@ijekavianlatin: Pokreni

en: Start all selected torrents in the current tab
sr@ijekavianlatin: Pokreće sve izabrane torente u tekućem jezičku

[ctx: @action Force start all selected torrents in the current tab]
en: Force Start
sr@ijekavianlatin: Prinudno pokreni

en: Force start all selected torrents in the current tab
sr@ijekavianlatin: Prinudno pokreni sve izabrane torente u tekućem jezičku

[ctx: @action Stop all selected torrents in the current tab]
en: Stop
sr@ijekavianlatin: Zaustavi

en: Stop all selected torrents in the current tab
sr@ijekavianlatin: Zaustavlja sve izabrane torente u tekućem jezičku

[ctx: @action Pause all selected torrents in the current tab]
en: Pause
sr@ijekavianlatin: Pauziraj

en: Pause all selected torrents in the current tab
sr@ijekavianlatin: Pauzira sve izabrane torente u tekućem jezičku

[ctx: @action Remove all selected torrents in the current tab]
en: Remove
sr@ijekavianlatin: Ukloni

en: Remove all selected torrents in the current tab
sr@ijekavianlatin: Uklanja sve izabrane torente u tekućem jezičku

[ctx: @action Start all torrents in the current tab]
en: Start All
sr@ijekavianlatin: Pokreni sve

en: Start all torrents in the current tab
sr@ijekavianlatin: Pokreće sve torente u tekućem jezičku

[ctx: @action Stop all torrents in the current tab]
en: Stop All
sr@ijekavianlatin: Zaustavi sve

en: Stop all torrents in the current tab
sr@ijekavianlatin: Zaustavlja sve torente u tekućem jezičku

en: Remove Torrent and Data
sr@ijekavianlatin: Ukloni torent i podatke

en: Rename Torrent
sr@ijekavianlatin: Preimenuj torent

en: Add Peers
sr@ijekavianlatin: Dodaj vršnjake

en: Manual Announce
sr@ijekavianlatin: Ručno objavljivanje

en: Scrape
sr@ijekavianlatin: Zagrebi

en: Preview
sr@ijekavianlatin: Pregled

en: Data Directory
sr@ijekavianlatin: Fascikla podataka

en: Temporary Directory
sr@ijekavianlatin: Privremena fascikla

en: Move Data
sr@ijekavianlatin: Premjesti podatke

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, StatsSettingsWgt)
en: Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke

en: Remove from Group
sr@ijekavianlatin: Ukloni iz grupe

en: Check Data
sr@ijekavianlatin: Provjeri podatke

en: Check all the data of a torrent
sr@ijekavianlatin: Provjeri sve podatke torenta

en: Copy Torrent URL
sr@ijekavianlatin: Kopiraj URL torenta

en: Export Torrent
sr@ijekavianlatin: Uvezi torent

en: Set the speed limits of individual torrents
sr@ijekavianlatin: Postavi ograničenja brzine pojedinačnih torenata

en: The torrent <b>%1</b> has not finished downloading, do you want to delete the incomplete data, too?
sr@ijekavianlatin: Preuzimanje torenta <b>%1</b> nije završeno. Želite li da obrišete i nepotpune podatke?

en: Remove Download
sr@ijekavianlatin: Ukloni preuzimanje

en: Delete Data
sr@ijekavianlatin: Obriši podatke

en: Keep Data
sr@ijekavianlatin: Zadrži podatke

en: You will lose all the downloaded data of the following torrents. Are you sure you want to do this?
sr@ijekavianlatin: Izgubićete sve preuzete podatke sledećih torenata. Želite li zaista ovo da učinite?

en: Remove Torrent
sr@ijekavianlatin: Ukloni torent

en: Select a directory to move the data to.
sr@ijekavianlatin: Izaberite fasciklu gdje premiještate podatke.

en: Downloaded
sr@ijekavianlatin: preuzeto

en: Size
sr@ijekavianlatin: veličina

en: Uploaded
sr@ijekavianlatin: otpremljeno

[ctx: Bytes left to downloaded]
en: Left
sr@ijekavianlatin: preostalo

en: Down Speed
sr@ijekavianlatin: preuzimanje

en: Up Speed
sr@ijekavianlatin: slanje

en: Time Left
sr@ijekavianlatin: preostalo vrijeme

en: Seeders
sr@ijekavianlatin: sijači

en: Leechers
sr@ijekavianlatin: pijavice

en: % Complete
sr@ijekavianlatin: % završeno

en: Share Ratio
sr@ijekavianlatin: odnos dijeljenja

en: Time Downloaded
sr@ijekavianlatin: vrijeme preuzimanja

en: Time Seeded
sr@ijekavianlatin: vrijeme sijanja

en: Location
sr@ijekavianlatin: lokacija

en: Added
sr@ijekavianlatin: dodato

en: How much data we have downloaded of the torrent
sr@ijekavianlatin: Koliko je podataka iz torenta preuzeto

en: Total size of the torrent, excluded files are not included
sr@ijekavianlatin: Ukupna veličina torenta, izuzeti fajlovi nisu uračunati

en: How much data we have uploaded
sr@ijekavianlatin: Koliko je podataka otpremljeno

en: How much data left to download
sr@ijekavianlatin: Koliko je podataka ostalo da se preuzme

en: Current download speed
sr@ijekavianlatin: Trenutna brzina preuzimanja

en: Current upload speed
sr@ijekavianlatin: Trenutna brzina otpremanja

en: How much time is left before the torrent is finished or before the maximum share ratio is reached, if that is enabled
sr@ijekavianlatin: Koliko je vremena preostalo do završetka ili do dostizanja najvećeg odnosa dijeljenja, ako je to uključeno.

en: How many seeders we are connected to (How many seeders there are according to the tracker)
sr@ijekavianlatin: Na koliko sijača smo povezani (koliko ih ima prema pratiocu)

en: How many leechers we are connected to (How many leechers there are according to the tracker)
sr@ijekavianlatin: Na koliko pijavica smo povezani (koliko ih ima prema pratiocu)

en: The percentage of data we have of the whole torrent, not including excluded files
sr@ijekavianlatin: Procenat pristiglih podataka torenta, isključujući izuzete fajlove

en: Share ratio is the number of bytes uploaded divided by the number of bytes downloaded
sr@ijekavianlatin: Odnos dijeljenja je broj otpremljenih podijeljen brojem preuzetih bajtova

en: How long we have been downloading the torrent
sr@ijekavianlatin: Koliko dugo se torent već preuzima

en: How long we have been seeding the torrent
sr@ijekavianlatin: Koliko dugo se torent već sije

en: The location of the torrent's data on disk
sr@ijekavianlatin: Lokacija podataka torenta na disku

en: When this torrent was added
sr@ijekavianlatin: Kada je dodat ovaj torent

en: %1<br>Url: <b>%2</b>
sr@ijekavianlatin: <html>%1<br />URL: <b>%2</b></html>

en: <br/><br/>Unable to contact a tracker.
sr@ijekavianlatin: <html><br/><br/>Ne mogu da kontaktiram pratilac.</html>

en: KTorrent's UPnP test application
sr@ijekavianlatin: KTorrentov probni program za UPnP

en: &copy; 2005 - 2007 Joris Guisson and Ivan Vasic
sr@ijekavianlatin: © 2005–2007, Joris Gison i Ivan Vasić

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UPnPTestWidget)
en: UPnP Test Application
sr@ijekavianlatin: Probni program za UPnP

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Router:
sr@ijekavianlatin: Ruter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_router)
en: No routers found.
sr@ijekavianlatin: Nijedan ruter nije nađen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_find_routers)
en: Find Routers
sr@ijekavianlatin: Nađi rutere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Protocol:
sr@ijekavianlatin: Protokol:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_forward)
en: Forward
sr@ijekavianlatin: Proslijedi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_undo_forward)
en: Undo Forward
sr@ijekavianlatin: Opozovi prosljeđivanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_verbose)
en: Verbose mode
sr@ijekavianlatin: Opširni režim

en: Maximum share ratio reached.
sr@ijekavianlatin: Dostignut najveći odnos dijeljenja.

en: Maximum seed time reached.
sr@ijekavianlatin: Dostignuto najveće vrijeme sijanja.

en: Uploads
sr@ijekavianlatin: Otpremanja

en: Running Uploads
sr@ijekavianlatin: Pokrenuta otpremanja

en: Not Running Uploads
sr@ijekavianlatin: Neaktivna otpremanja

en: Downloads
sr@ijekavianlatin: Preuzimanja

en: Running Downloads
sr@ijekavianlatin: Aktivna preuzimanja

en: Not Running Downloads
sr@ijekavianlatin: Neaktivna preuzimanja

en: Active Torrents
sr@ijekavianlatin: Aktivni torenti

en: Active Downloads
sr@ijekavianlatin: Aktivna preuzimanja

en: Active Uploads
sr@ijekavianlatin: Aktivna otpremanja

en: Passive Torrents
sr@ijekavianlatin: Neaktivni torenti

en: Passive Downloads
sr@ijekavianlatin: Neaktivna preuzimanja

en: Passive Uploads
sr@ijekavianlatin: Neaktivna otpremanja

en: Ungrouped Torrents
sr@ijekavianlatin: Negrupisani torenti

[ctx: *.torrent]
en: Torrents
sr@ijekavianlatin: torenti

en: All files
sr@ijekavianlatin: svi fajlovi

note: i18n: ectx: label, entry (maxDownloads), group (downloads)
en: Maximum number of downloads (0 = no limit)
sr@ijekavianlatin: Najveći broj preuzimanja (0 = neograničeno)

note: i18n: ectx: label, entry (maxSeeds), group (downloads)
en: Maximum number of seeds (0 = no limit)
sr@ijekavianlatin: Najveći broj sijanja (0 = neograničeno)

note: i18n: ectx: label, entry (startDownloadsOnLowDiskSpace), group (downloads)
en: Start downloads on low disk space?
sr@ijekavianlatin: Da li započinjati preuzimanje pri malo prostora na disku

note: i18n: ectx: label, entry (maxConnections), group (downloads)
en: Maximum number of connections per torrent (0 = no limit)
sr@ijekavianlatin: Najveći broj veza po torentu (0 = neograničeno)

note: i18n: ectx: label, entry (maxTotalConnections), group (downloads)
en: Maximum number of connections for all torrents (0 = no limit)
sr@ijekavianlatin: Najveći broj veza za sve torente (0 = neograničeno)

note: i18n: ectx: label, entry (maxUploadRate), group (downloads)
en: Maximum upload speed in KiB/sec (0 = no limit)
sr@ijekavianlatin: Najveća brzina otpremanja u KiB/s (0 = neograničeno)

note: i18n: ectx: label, entry (maxDownloadRate), group (downloads)
en: Maximum download speed in KiB/sec (0 = no limit)
sr@ijekavianlatin: Najveća brzina preuzimanja u KiB/s (0 = neograničeno).

note: i18n: ectx: label, entry (maxRatio), group (downloads)
en: Maximum share ratio (0 = no limit)
sr@ijekavianlatin: Najveći odnos dijeljenja (0 = neograničeno)

note: i18n: ectx: label, entry (showSystemTrayIcon), group (downloads)
en: Show a system tray icon
sr@ijekavianlatin: Ikonica sistemske kasete

note: i18n: ectx: label, entry (showTotalSpeedInTitle), group (downloads)
en: Show a total speeds in the title
sr@ijekavianlatin: Ukupna brzina u naslovu prozora

note: i18n: ectx: label, entry (showSpeedBarInTrayIcon), group (downloads)
en: Show speed bar in tray icon
sr@ijekavianlatin: Traka brzine u kasetnoj ikonici

note: i18n: ectx: label, entry (downloadBandwidth), group (downloads)
en: Download bandwidth (in kb/s):
sr@ijekavianlatin: Protok za preuzimanje (u KiB/s):

note: i18n: ectx: label, entry (uploadBandwidth), group (downloads)
en: Upload bandwidth (in kb/s):
sr@ijekavianlatin: Protok za otpremanje (u KiB/s):

note: i18n: ectx: label, entry (showPopups), group (downloads)
en: Show popup messages when torrent is finished.
sr@ijekavianlatin: Prikaži iskačuću poruka na završetku torenta

note: i18n: ectx: label, entry (keepSeeding), group (downloads)
en: Keep seeding after download has finished
sr@ijekavianlatin: Nastavi da siješ nakon završenog preuzimanja

note: i18n: ectx: label, entry (tempDir), group (downloads)
en: Folder to store temporary files
sr@ijekavianlatin: Fascikla za smiještanje privremenih fajlova

note: i18n: ectx: label, entry (useSaveDir), group (downloads)
en: Whether to automatically save downloads to saveDir
sr@ijekavianlatin: Da li automatski upisivati preuzimanja u zadatu fasciklu

note: i18n: ectx: label, entry (saveDir), group (downloads)
en: Folder to store downloaded files
sr@ijekavianlatin: Fascikla za smiještanje preuzetih fajlova

note: i18n: ectx: label, entry (useTorrentCopyDir), group (downloads)
en: Whether to automatically copy .torrent files to torrentCopyDir
sr@ijekavianlatin: Da li automatski kopirati torent fajlove u zadatu fasciklu

note: i18n: ectx: label, entry (torrentCopyDir), group (downloads)
en: Folder to copy .torrent files to
sr@ijekavianlatin: Fascikla za kopiranje torent fajlova

note: i18n: ectx: label, entry (useCustomIP), group (downloads)
en: Whether to use a custom IP to pass to the tracker
sr@ijekavianlatin: Da li proslijediti pratiocu posebnu IP adresu

note: i18n: ectx: label, entry (lastSaveDir), group (downloads)
en: Directory which was used as the last save directory
sr@ijekavianlatin: Fascikla u koju je posljednji put upisivano

note: i18n: ectx: label, entry (customIP), group (downloads)
en: IP to pass to the tracker
sr@ijekavianlatin: IP adresa za prosljeđivanje pratiocu

note: i18n: ectx: label, entry (guiUpdateInterval), group (downloads)
en: GUI update interval
sr@ijekavianlatin: Period ažuriranja sučelja

note: i18n: ectx: label, entry (dhtSupport), group (downloads)
en: Support for DHT
sr@ijekavianlatin: Podrška za DHT

note: i18n: ectx: label, entry (numUploadSlots), group (downloads)
en: Number of upload slots
sr@ijekavianlatin: Broj veza otpremanja

note: i18n: ectx: label, entry (shownColumns), group (downloads)
en: Columns shown in KTorrentView
sr@ijekavianlatin: Kolone date u glavnom prikazu

note: i18n: ectx: label, entry (minDiskSpace), group (downloads)
en: When there is no space left to complete download, and the available disk space is less than this value, the torrent will be stopped.
sr@ijekavianlatin: Ako nema dovoljno prostora na disku da se preuzimanje dovrši, a dostupan prostor je manji od ove vrijednosti, torent će biti zaustavljen.

note: i18n: ectx: label, entry (useCompletedDir), group (downloads)
en: Whether to automatically move completed downloads to completedDir
sr@ijekavianlatin: Da li automatski premiještati završena preuzimanja u zadatu fasciklu

note: i18n: ectx: label, entry (completedDir), group (downloads)
en: Folder to move completed downloaded files to
sr@ijekavianlatin: Fascikla u koju se premiještaju završena preuzimanja

note: i18n: ectx: label, entry (maxSeedTime), group (downloads)
en: Maximum seed time in hours (0 = no limit)
sr@ijekavianlatin: Najduže vrijeme sijanja u satima (0 = neograničeno)

en: Plugins
sr@ijekavianlatin: Priključci

en: %1: %2<br/>%3: %4
sr@ijekavianlatin: <html>%1: %2<br/>%3: %4</html>

en: Warning: %1
sr@ijekavianlatin: Upozorenje: %1

en: <img src="available_color">&nbsp; - Downloaded Chunks<br><img src="unavailable_color">&nbsp; - Chunks to Download<br><img src="excluded_color">&nbsp; - Excluded Chunks
sr@ijekavianlatin: <img src="available_color" /> — preuzeti parčići<br/><img src="unavailable_color" /> — parčići za preuzimanje<br/><img src="excluded_color" /> — izuzeti parčići

en: The torrent "%1" has reached its maximum share ratio and its maximum seed time. Ignore the limit and start seeding anyway?
sr@ijekavianlatin: Torent „%1“ je dostigao najveći odnos dijeljenja i najveće vrijeme sijanja. Zanemariti ograničenje i ipak započeti sijanje?

en: The torrent "%1" has reached its maximum share ratio. Ignore the limit and start seeding anyway?
sr@ijekavianlatin: Torent „%1“ je dostigao najveći odnos dijeljenja. Zanemariti ograničenje i ipak započeti sijanje?

en: The torrent "%1" has reached its maximum seed time. Ignore the limit and start seeding anyway?
sr@ijekavianlatin: Torent „%1“ je dostigao najveće vrijeme sijanja. Zanemariti ograničenje i ipak započeti sijanje?

en: Limits reached.
sr@ijekavianlatin: Ograničenja dostignuta.

en: You don't have enough disk space to download this torrent. Are you sure you want to continue?
sr@ijekavianlatin: Nema dovoljno prostora na disku za preuzimanje ovog torenta. Želite li zaista da nastavite?

en: Insufficient disk space for %1
sr@ijekavianlatin: Nedovoljno prostora za %1

en: Not enough disk space for the following torrents. Do you want to start them anyway?
sr@ijekavianlatin: Nema dovoljno prostora na disku za sljedeće torente. Želite li ipak da ih pokrenete?

en: The following torrents have reached their maximum seed time. Do you want to start them anyway?
sr@ijekavianlatin: Sljedeći torenti su dostigli najveće vrijeme sijanja. Želite li ipak da ih pokrenete?

en: The following torrents have reached their maximum share ratio. Do you want to start them anyway?
sr@ijekavianlatin: Sljedeći torenti su dostigli najveći odnos dijeljenja. Želite li ipak da ih pokrenete?

en: Error starting torrent %1: %2
sr@ijekavianlatin: Greška pri pokretanju torenta %1: %2

en: Error
sr@ijekavianlatin: Greška

en: Error stopping torrent %1: %2
sr@ijekavianlatin: Greška pri zaustavljanju torenta %1: %2

en: File
sr@ijekavianlatin: fajl

en: Cannot write beyond end of the mmap buffer.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pišem nakon kraja mmap bafera.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AppletConfig)
en: Applet
sr@ijekavianlatin: Aplet

en: <table>				<tr><td>Download Speed:</td><td>%5 </td><td>Seeders: </td><td>%1 (%2)</td></tr>				<tr><td>Upload Speed:</td><td>%6 </td><td>Leechers: </td><td>%3 (%4)</td></tr>
sr@ijekavianlatin: <table>				<tr><td>Preuzimanje:</td><td>%5 </td><td>Sijača: </td><td>%1 (%2)</td></tr>				<tr><td>Brzina otpremanja:</td><td>%6 </td><td>Pijavica: </td><td>%3 (%4)</td></tr>

en: <tr><td>Downloaded:</td><td>%1 </td><td>Size: </td><td>%2</td></tr>				<tr><td>Uploaded:</td><td>%3 </td><td>Complete: </td><td>%4 %</td></tr>				</table>
sr@ijekavianlatin: <tr><td>Preuzeto:</td><td>%1 </td><td>Veličina:</td><td>%2</td></tr>				<tr><td>Otpremljeno:</td><td>%3 </td><td>Dovršeno:</td><td>%4 %</td></tr>				</table>

en: <b>%1</b><br/>%2 (Share Ratio: <font color="%4">%3</font>)
sr@ijekavianlatin: <b>%1</b><br/>%2 (odnos dijeljenja: <font color="%4">%3</font>)

en: KTorrent is not running.
sr@ijekavianlatin: KTorrent nije pokrenut.

en: No torrents loaded.
sr@ijekavianlatin: Nema učitanih torenata.

en: Selected torrent is unavailable.
sr@ijekavianlatin: Izabrani torent nije dostupan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Torrent to display:
sr@ijekavianlatin: Torenti koji se prikazuju:

en: Scheduler
sr@ijekavianlatin: Raspoređivač

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Special Limits
sr@ijekavianlatin: Specijalna ograničenja

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_screensaverLimits)
en: Use these global limits when the screensaver is activated, instead of the ones configured in the network settings.
sr@ijekavianlatin: Globalna ograničenja koja važe kada se aktivira čuvar ekrana, umjesto onih podešenih u postavkama mreže.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_screensaverLimits)
en: Use different speed limits when the screensaver is activated
sr@ijekavianlatin: Različita ograničenja brzine pod čuvarom ekrana

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_screensaverUploadLimit)
en: Global upload limit when the screensaver is activated.
sr@ijekavianlatin: Globalno ograničenje otpremanja kada se aktivira čuvar ekrana.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_screensaverDownloadLimit)
en: Global download limit when the screensaver is activated.
sr@ijekavianlatin: Globalno ograničenje preuzimanja kada se aktivira čuvar ekrana.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ColorsGbw) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
sr@ijekavianlatin: Boje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Schedule background color:
sr@ijekavianlatin: Boja pozadine rasporeda:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_scheduleBackgroundColor)
en: Color of the schedule background.
sr@ijekavianlatin: Boja pozadine rasporeda.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Schedule line color:
sr@ijekavianlatin: Boja linije rasporeda:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_scheduleLineColor)
en: Color of all lines on the schedule.
sr@ijekavianlatin: Boja svih linija rasporeda.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Schedule Item color:
sr@ijekavianlatin: Boja stavke rasporeda:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_itemColor)
en: Color of each normal item on the schedule.
sr@ijekavianlatin: Boja obične stavke u rasporedu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Suspended schedule item color:
sr@ijekavianlatin: Boja suspendovane stavke u rasporedu:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_suspendedColor)
en: Color of each suspended item on the schedule.
sr@ijekavianlatin: Boja svake suspendovane stavke u rasporedu.

en: Bandwidth Scheduler
sr@ijekavianlatin: Raspoređivač protoka

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, EditItemDlg)
en: Edit an item
sr@ijekavianlatin: Uredi stavku

en: Add an item
sr@ijekavianlatin: Dodaj stavku

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Duration
sr@ijekavianlatin: Trajanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: From:
sr@ijekavianlatin: Od:

note: i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QTimeEdit, m_from) i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QTimeEdit, m_to)
en: hh:mm
sr@ijekavianlatin: čč:mm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: To:
sr@ijekavianlatin: Do:

[ctx: starting day]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: From:
sr@ijekavianlatin: Od:

[ctx: ending day]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: To:
sr@ijekavianlatin: Do:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Limits
sr@ijekavianlatin: Ograničenja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Download limit:
sr@ijekavianlatin: Ograničenje preuzimanja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Upload limit:
sr@ijekavianlatin: Ograničenje otpremanja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_screensaver_limits)
en: When screensaver is activated:
sr@ijekavianlatin: Kada se aktivira čuvar ekrana:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Connection Limits
sr@ijekavianlatin: Ograničenja veze

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_set_connection_limits)
en: Set connection limits
sr@ijekavianlatin: Postavi ograničenja veze

note: i18n: ectx: ToolBar (SchedulerToolbar)
en: Bandwidth Schedule
sr@ijekavianlatin: Raspored protoka

en: Cannot open file %1: %2
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim fajl %1: %2

en: The file %1 is corrupted or not a proper KTorrent schedule file.
sr@ijekavianlatin: Fajl %1 je oštećen ili nije KTorrentov fajl rasporeda.

en: Edit the bandwidth schedule
sr@ijekavianlatin: Uredite rasporeda protoka.

en: Load Schedule
sr@ijekavianlatin: Učitaj raspored

en: Save Schedule
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj raspored

en: New Item
sr@ijekavianlatin: Nova stavka

en: Remove Item
sr@ijekavianlatin: Ukloni stavku

en: Edit Item
sr@ijekavianlatin: Uredi stavku

en: Clear Schedule
sr@ijekavianlatin: Očisti raspored

en: Scheduler Active
sr@ijekavianlatin: Raspoređivač aktivan

en: Activate or deactivate the scheduler
sr@ijekavianlatin: Aktivirajte ili deaktivirajte raspoređivač.

en: KTorrent scheduler files
sr@ijekavianlatin: Fajlovi KTorrentovog raspoređivača

en: This item conflicts with another item in the schedule, we cannot change it.
sr@ijekavianlatin: Ova stavka je u sukobu sa drugom stavkom rasporeda, te se ne može izmijeniti.

en: Suspended
sr@ijekavianlatin: Suspendovan

en: %1 Down
    %2 Up
sr@ijekavianlatin: %1 preuzimanje
    %2 slanje

en: Current schedule: suspended
sr@ijekavianlatin: Trenutni raspored: suspendovan

en: Current schedule: %1/s download, %2/s upload
sr@ijekavianlatin: Trenutni raspored: %1/s preuzimanje, %2/s otpremanje

en: Current schedule: unlimited download, %1/s upload
sr@ijekavianlatin: Trenutni raspored: neograničeno preuzimanje, %1/s otpremanje

en: Current schedule: %1/s download, unlimited upload
sr@ijekavianlatin: Trenutni raspored: %1/s preuzimanje, neograničeno otpremanje

en: Current schedule: unlimited upload and download
sr@ijekavianlatin: Trenutni raspored: neograničeno i otpremanje i preuzimanje

en:  (scheduler disabled)
sr@ijekavianlatin:  (raspoređivač isključen)

en: Current schedule:
sr@ijekavianlatin: Trenutni raspored:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DownloadOrderWidget)
en: File Download Order
sr@ijekavianlatin: Redoslijed preuzimanja fajlova

en: File download order for <b>%1</b>:
sr@ijekavianlatin: Redoslijed preuzimanja fajlova za <b>%1</b>:

en: Seasons and Episodes
sr@ijekavianlatin: sezonama i epizodama

en: Album Track Order
sr@ijekavianlatin: redoslijedu staza na albumu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_top_label)
en: File download order for:
sr@ijekavianlatin: Redoslijed preuzimanja fajlova za:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_custom_order_enabled)
en: Whether or not to enable a custom download order.
sr@ijekavianlatin: Da li se uključuje poseban redoslijed preuzimanja.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_custom_order_enabled)
en: Custom file download order enabled
sr@ijekavianlatin: Poseban redoslijed preuzimanja fajlova

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_sort_by)
en: Sort By
sr@ijekavianlatin: Poređaj po

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_search_files)
en: Search files
sr@ijekavianlatin: Potraži fajlove

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListView, m_order)
en: Order in which to download the files of a torrent. The file at the top will be downloaded first, followed by the second, then the third ...
sr@ijekavianlatin: Redoslijed po kojem će se fajlovi torenta preuzimati. Fajl na vrhu će biti preuzet prvi, zatim drugi, onda treći...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_tracker)
en: Add Trackers
sr@ijekavianlatin: Dodaj pratioce

en: <img src="available_color">&nbsp; - Available Chunks<br><img src="unavailable_color">&nbsp; - Unavailable Chunks<br><img src="excluded_color">&nbsp; - Excluded Chunks
sr@ijekavianlatin: <img src="available_color" /> — dostupni parčići<br/><img src="unavailable_color" /> — nedostupni parčići<br/><img src="excluded_color" /> — izuzeti parčići

en: Chunk
sr@ijekavianlatin: parče

en: Progress
sr@ijekavianlatin: napredak

en: Peer
sr@ijekavianlatin: vršnjak

en: Files
sr@ijekavianlatin: fajlovi

en: Number of the chunk
sr@ijekavianlatin: Broj parčeta

en: Download progress of the chunk
sr@ijekavianlatin: Napredak preuzimanja parčeta

en: Which peer we are downloading it from
sr@ijekavianlatin: Od kog vršnjaka se preuzima

en: Download speed of the chunk
sr@ijekavianlatin: Brzina preuzimanja parčeta

en: Which files the chunk is located in
sr@ijekavianlatin: U kojem fajlu se nalazi parče

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hdr_chunks) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChunkDownloadView)
en: Chunks
sr@ijekavianlatin: Parčići

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Total:
sr@ijekavianlatin: Ukupno:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Currently downloading:
sr@ijekavianlatin: Trenutno se preuzima:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Excluded:
sr@ijekavianlatin: Izuzeto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4_2)
en: Left:
sr@ijekavianlatin: Preostalo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8)
en: Size:
sr@ijekavianlatin: Veličina:

[ctx: Open file]
en: Open
sr@ijekavianlatin: Otvaranje

[ctx: Open file with]
en: Open With
sr@ijekavianlatin: Otvori pomoću

en: Check File
sr@ijekavianlatin: Proveri fajl

en: Download first
sr@ijekavianlatin: Preuzmi prvo

en: Download normally
sr@ijekavianlatin: Preuzmi normalno

en: Download last
sr@ijekavianlatin: Preuzmi posljednje

en: Do not download
sr@ijekavianlatin: Ne preuzimaj

en: Delete File(s)
sr@ijekavianlatin: Obriši fajlove

en: Move File
sr@ijekavianlatin: Premjesti fajl

en: Collapse Folder Tree
sr@ijekavianlatin: Sažmi stablo fascikli

en: Expand Folder Tree
sr@ijekavianlatin: Raširi stablo fascikli

en: File Tree
sr@ijekavianlatin: Stablo fascikli

en: File List
sr@ijekavianlatin: Spisak fajlova

en: Show Filter
sr@ijekavianlatin: Prikaži filter

en: You will lose all data in this file, are you sure you want to do this? | You will lose all data in these files, are you sure you want to do this?
sr@ijekavianlatin[0]: Izgubićete sve podatke u ovim fajlovima. Želite li zaista ovo da uradite?
sr@ijekavianlatin[1]: Izgubićete sve podatke u ovim fajlovima. Želite li zaista ovo da uradite?
sr@ijekavianlatin[2]: Izgubićete sve podatke u ovim fajlovima. Želite li zaista ovo da uradite?
sr@ijekavianlatin[3]: Izgubićete sve podatke u ovom fajlu. Želite li zaista ovo da uradite?

en: Not enough data downloaded for opening the file.
    
    Enable sequential download mode for it to obtain necessary data with a higher priority?
sr@ijekavianlatin: Nije preuzeto dovoljno podataka da bi se fajl otvorio.
    
    Želite li da uključite režim sekvencijalnog preuzimanja da bi neophodni podaci imali veći prioritet?

en: Info Widget
sr@ijekavianlatin: Info vidžet

[ctx: @title:tab]
en: Status
sr@ijekavianlatin: Stanje

en: Displays status information about a torrent
sr@ijekavianlatin: Podaci o stanju torenta

[ctx: @title:tab]
en: Files
sr@ijekavianlatin: Fajlovi

en: Shows all the files in a torrent
sr@ijekavianlatin: Svi fajlovi u torentu

en: Displays all the peers you are connected to for a torrent
sr@ijekavianlatin: Svi vršnjaci na koje ste povezani za dati torent

en: Displays all the chunks you are downloading, of a torrent
sr@ijekavianlatin: Svi parčići torenta koje preuzimate

en: Displays information about all the trackers of a torrent
sr@ijekavianlatin: Podaci o svim pratiocima torenta

en: Webseeds
sr@ijekavianlatin: Veb sijanja

en: Displays all the webseeds of a torrent
sr@ijekavianlatin: Sva veb sijanja torenta

[ctx: @title:column]
en: Preview
sr@ijekavianlatin: pregled

[ctx: Percent of File Downloaded]
en: % Complete
sr@ijekavianlatin: % završeno

[ctx: Download first]
en: First
sr@ijekavianlatin: prvo

[ctx: Download last]
en: Last
sr@ijekavianlatin: posljednje

[ctx: Download Normal (not as first or last)]
en: Normal
sr@ijekavianlatin: normalno

[ctx: Preview available]
en: Available
sr@ijekavianlatin: dostupan

[ctx: Preview pending]
en: Pending
sr@ijekavianlatin: nastupa

[ctx: No preview available]
en: No
sr@ijekavianlatin: nema

[ctx: Download normally(not as first or last)]
en: Normal
sr@ijekavianlatin: normalno

[ctx: preview available]
en: Available
sr@ijekavianlatin: dostupan

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Tabs
sr@ijekavianlatin: Jezičci

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showPeerView)
en: Whether or not to show the peers tab in the bottom of the window.
sr@ijekavianlatin: Da li prikazivati jezičak vršnjaka u dnu ekrana.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showPeerView)
en: Show list of peers
sr@ijekavianlatin: Spisak vršnjaka

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showChunkView)
en: Whether or not to show the chunks tab in the bottom of the window.
sr@ijekavianlatin: Da li prikazivati jezičak parčića u dnu ekrana.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showChunkView)
en: Show list of chunks currently downloading
sr@ijekavianlatin: Spisak parčića koji se trenutno preuzimaju

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showTrackersView)
en: Whether or not to show the trackers tab in the bottom of the window.
sr@ijekavianlatin: Da li prikazivati jezičak pratilaca u dnu ekrana.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showTrackersView)
en: Show list of trackers
sr@ijekavianlatin: Spisak pratilaca

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showWebSeedsTab)
en: Whether or not to show the webseeds tab at the bottom of the window.
sr@ijekavianlatin: Da li prikazivati jezičak veb sijanja u dnu ekrana.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showWebSeedsTab)
en: Show list of webseeds
sr@ijekavianlatin: Spisak veb sijanja

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: File Priority Colors
sr@ijekavianlatin: Boje za prioritete fajla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: First priority:
sr@ijekavianlatin: Prvi prioritet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_firstColor)
en: Color to use for first priority files.
sr@ijekavianlatin: Boja za fajlove prvog prioriteta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Last priority:
sr@ijekavianlatin: Posljednji prioritet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_lastColor)
en: Color to use for last priority files.
sr@ijekavianlatin: Boja za fajlove posljednjeg prioriteta.

note: i18n: ectx: label, entry (showPeerView), group (general)
en: Show peer view tab in main window
sr@ijekavianlatin: Jezičak prikaza vršnjaka u glavnom prozoru

note: i18n: ectx: label, entry (showChunkView), group (general)
en: Show chunk download view tab in main window
sr@ijekavianlatin: Jezičak prikaza preuzimanja parčića u glavnom prozoru

note: i18n: ectx: label, entry (showTrackersView), group (general)
en: Show trackers view tab in main window
sr@ijekavianlatin: Jezičak prikaza pratilaca u glavnom prozoru

en: Kick Peer
sr@ijekavianlatin: Izbaci vršnjaka

en: Ban Peer
sr@ijekavianlatin: Zabrani vršnjaka

[ctx: Choked]
en: Yes
sr@ijekavianlatin: da

[ctx: Not choked]
en: No
sr@ijekavianlatin: ne

[ctx: Snubbed]
en: Yes
sr@ijekavianlatin: da

[ctx: Not snubbed]
en: No
sr@ijekavianlatin: ne

[ctx: Interested]
en: Yes
sr@ijekavianlatin: da

[ctx: Not Interested]
en: No
sr@ijekavianlatin: ne

[ctx: Interesting]
en: Yes
sr@ijekavianlatin: da

[ctx: Not Interesting]
en: No
sr@ijekavianlatin: ne

en: Address
sr@ijekavianlatin: adresa

en: Country
sr@ijekavianlatin: država

en: Client
sr@ijekavianlatin: klijent

en: Choked
sr@ijekavianlatin: zagušen

en: Snubbed
sr@ijekavianlatin: zatajio

en: Availability
sr@ijekavianlatin: dostupnost

en: Score
sr@ijekavianlatin: rezultat

en: Upload Slot
sr@ijekavianlatin: veza otpremanja

en: Requests
sr@ijekavianlatin: zahtjevi

en: Interested
sr@ijekavianlatin: zainteresovan

en: Interesting
sr@ijekavianlatin: zanimljiv

en: IP address of the peer
sr@ijekavianlatin: IP adresa vršnjaka

en: Country the peer is in
sr@ijekavianlatin: Zemlja iz koje je vršnjak

en: Which client the peer is using
sr@ijekavianlatin: Koji klijent vršnjak koristi

en: Download speed
sr@ijekavianlatin: Brzina preuzimanja

en: Upload speed
sr@ijekavianlatin: Brzina otpremanja

en: Whether or not the peer has choked us - when we are choked the peer will not send us any data
sr@ijekavianlatin: Da li nas vršnjak zagušuje. Kada smo zagušeni, vršnjak nam ne šalje podatke.

en: Snubbed means the peer has not sent us any data in the last 2 minutes
sr@ijekavianlatin: Zatajio znači da nam vršnjak nije poslao nikakve podatke posljednja dva minuta

en: How much data the peer has of the torrent
sr@ijekavianlatin: Koliko podataka torenta vršnjak posjeduje

en: Whether or not the peer has DHT enabled
sr@ijekavianlatin: Ima li vršnjak uključen DHT

en: The score of the peer, KTorrent uses this to determine who to upload to
sr@ijekavianlatin: Rezultat vršnjaka; KTorrent koristi ovo da odluči kome da otprema

en: Only peers which have an upload slot will get data from us
sr@ijekavianlatin: Samo vršnjaci koji imaju vezu otpremanja dobijaće podatke od nas

en: The number of download and upload requests
sr@ijekavianlatin: Broj zahtijeva za preuzimanje i otpremanje

en: How much data we have downloaded from this peer
sr@ijekavianlatin: Koliko smo preuzeli od ovog vršnjaka

en: How much data we have uploaded to this peer
sr@ijekavianlatin: Koliko smo otpremili ovom vršnjaku

en: Whether the peer is interested in downloading data from us
sr@ijekavianlatin: Da li je vršnjak zainteresovan da preuzima od nas

en: Whether we are interested in downloading from this peer
sr@ijekavianlatin: Da li smo mi zainteresovani da preuzimamo od ovog vršnjaka

en: Private
sr@ijekavianlatin: privatni

en: Public
sr@ijekavianlatin: javni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hdr_info)
en: Info
sr@ijekavianlatin: Podaci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Average down speed:
sr@ijekavianlatin: Prosječna brzina preuzimanja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Type:
sr@ijekavianlatin: Vrsta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Average up speed:
sr@ijekavianlatin: Prosječna brzina slanja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Info hash:
sr@ijekavianlatin: Infodisperzija:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Downloaded chunks:
sr@ijekavianlatin: Preuzeto parčića:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Available chunks:
sr@ijekavianlatin: Dostupno parčića:

[ctx: Noun, as in "file sharing"]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hdr_sharing)
en: Sharing
sr@ijekavianlatin: Dijeljenje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Share ratio:
sr@ijekavianlatin: Odnos dijeljenja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_ratio_limit)
en: Ratio limit:
sr@ijekavianlatin: Ograničenje odnosa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_time_limit)
en: Time limit:
sr@ijekavianlatin: Vremensko ograničenje:

en: Times Downloaded
sr@ijekavianlatin: broj preuzimanja

en: Next Update
sr@ijekavianlatin: sljedeće ažuriranje

en: Several URL's could not be added because they are malformed:
sr@ijekavianlatin: Nekoliko URL‑ovi ne može da se doda zato što su nepravilni:

en: There already is a tracker named <b>%1</b>.
sr@ijekavianlatin: Već postoji pratilac po imenu <b>%1</b>.

en: The following duplicate trackers were not added:
sr@ijekavianlatin: Sljedeći pratioci duplikati nisu dodati:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_tracker)
en: Remove Tracker
sr@ijekavianlatin: Ukloni pratilac

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_change_tracker)
en: Changes the current active tracker for private torrents.
sr@ijekavianlatin: Menja trenutno aktivni pratilac za privatne torente.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_change_tracker)
en: Switch Tracker
sr@ijekavianlatin: Prebaci pratilac

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_scrape)
en: Update Trackers
sr@ijekavianlatin: Ažuriraj pratioce

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_restore_defaults)
en: Restore Defaults
sr@ijekavianlatin: Vrati podrazumijevano

en: Speed
sr@ijekavianlatin: Brzina

en: Cannot add the webseed %1, it is already part of the list of webseeds.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da dodam veb sijanje %1, već je na spisku veb sijanja.

en: Cannot remove webseed %1, it is part of the torrent.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da uklonim veb sijanje %1, ono je dio torenta.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_webseed)
en: <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Webseed to add to the torrent.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Note: </span>Only http webseeds are supported.</p>
sr@ijekavianlatin: <html><p>Veb sijanja za dodavanje u torent.</p><p><b>Napomena:</b> Podržana su samo HTTP veb sijanja.</p></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: Add Webseed
sr@ijekavianlatin: Dodaj veb sijanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove Webseed
sr@ijekavianlatin: Ukloni veb sijanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_enable_all)
en: Enable All
sr@ijekavianlatin: Uključi sve

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_disable_all)
en: Disable All
sr@ijekavianlatin: Isključi sve

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ConvertDialog)
en: Converting...
sr@ijekavianlatin: Pretvaram...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Converting block list to KTorrent format. This might take some time.
sr@ijekavianlatin: Pretvori listu blokiranja u KTorrentov format. Može potrajati.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_cancel)
en: C&ancel
sr@ijekavianlatin: &Otkaži

en: Loading txt file...
sr@ijekavianlatin: Učitavam tekstualni fajl...

en: There are no IP addresses to convert in %1
sr@ijekavianlatin: Nema IP adresa za pretvaranje u %1

en: Automatic update of IP filter failed: %1
sr@ijekavianlatin: Automatsko ažuriranje IP filtera nije uspjelo: %1

en: 7z files are not supported
sr@ijekavianlatin: 7zip fajlovi nisu podržani.

en: Cannot determine file type of <b>%1</b>
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da odredim tip fajla za <b>%1</b>.

en: Cannot open zip file %1.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim arhivu %1.

en: Automatic update of IP filter failed: cannot open zip file %1
sr@ijekavianlatin: Automatsko ažuriranje IP filtera nije uspjelo: ne mogu da otvorim ZIP fajl %1

en: Cannot find blocklist in zip file %1.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu nađem listu blokiranja u arhivi: %1

en: Automatic update of IP filter failed: cannot find blocklist in zip file %1
sr@ijekavianlatin: Automatsko ažuriranje IP filtera nije uspjelo: ne mogu nađem listu blokiranja u ZIP fajlu %1

en:  day |  days
sr@ijekavianlatin[0]:  dana
sr@ijekavianlatin[1]:  dana
sr@ijekavianlatin[2]:  dana
sr@ijekavianlatin[3]:  dan

en: Status: Loaded and running.
sr@ijekavianlatin: Stanje: učitan i radi.

en: Status: Not loaded.
sr@ijekavianlatin: Stanje: nije učitan.

en: Status: Downloading and converting new block list...
sr@ijekavianlatin: Stanje: preuzimam i pretvaram novu listu blokiranja...

en: No update done yet.
sr@ijekavianlatin: Još nije ažurirano.

en: %1 (Last update attempt failed.)
sr@ijekavianlatin: %1 (posljednje ažuriranje nije uspjelo)

en: Never
sr@ijekavianlatin: nikad

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, IPBlockingPrefPage)
en: IPBlocking Preferences
sr@ijekavianlatin: Postavke IP blokiranja

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: PeerGuardian Filter File
sr@ijekavianlatin: Filterski fajl PeerGuardiana

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useLevel1)
en: Enable this if you want the IP filter plugin to work.
sr@ijekavianlatin: Uključite ovo ako želite da vam radi priključak IP filtera.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useLevel1)
en: Use PeerGuardian filter
sr@ijekavianlatin: Filter PeerGuardiana

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: IP filter file:
sr@ijekavianlatin: Fajl IP filtera:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_filterURL)
en: Filter file to use, this can be a local file or a remote file.
sr@ijekavianlatin: Fajl filtera koji se koristi. Može biti lokalni ili udaljeni.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_download)
en: Download and convert the IP filter file.
sr@ijekavianlatin: Preuzimam i pretvaram fajl IP filtera.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_download)
en: Dow&nload/Convert
sr@ijekavianlatin: P&reuzmi/pretvori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Download PeerGuardian filter from bluetack.co.uk or iblocklist.org.
    NOTE: archive files like zip and tar.gz or tar.bz2 are supported.
sr@ijekavianlatin: Preuzima filter PeerGuardiana sa bluetack.co.uk ili iblocklist.org.
    Napomena: Podržani su arhivski fajlovi tipa .zip, .tar.gz i .zip.bz2.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_auto_update_group_box)
en: Automatic Update
sr@ijekavianlatin: Automatsko ažuriranje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_autoUpdate)
en: Enable this if you want to automatically update the filter file.
sr@ijekavianlatin: Uključite ovo ukoliko želite da se fajl filtera automatski ažurira.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_autoUpdate)
en: Update file every:
sr@ijekavianlatin: Ažuriraj fajl na:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, kcfg_autoUpdateInterval)
en: Update interval in days.
sr@ijekavianlatin: Period ažuriranja u danima.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Last updated:
sr@ijekavianlatin: Ažuriran:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Next update:
sr@ijekavianlatin: Sljedeće ažuriranje:

note: i18n: ectx: label, entry (filterURL), group (general)
en: Level1 filter url
sr@ijekavianlatin: URL filtera nivoa 1

note: i18n: ectx: label, entry (useLevel1), group (general)
en: Use level1 filter?
sr@ijekavianlatin: Koristiti filter nivoa 1?

note: i18n: ectx: label, entry (useRichText), group (general)
en: Use rich log text
sr@ijekavianlatin: Bogati tekst u dnevniku

en: System
sr@ijekavianlatin: sistem

en: Log Level
sr@ijekavianlatin: nivo bilježenja

en: Debug
sr@ijekavianlatin: ispravljanje

en: Notice
sr@ijekavianlatin: napomena

en: Important
sr@ijekavianlatin: važno

en: All
sr@ijekavianlatin: sve

en: None
sr@ijekavianlatin: ništa

en: Log Viewer
sr@ijekavianlatin: Prikazivač dnevnika

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, m_logging_flags)
en: Double click on the log level to alter it. The possible levels are :
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">All: </span>All messages are shown</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Important: </span>Only important messages are shown</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Notice: </span>Only notice and important messages are shown</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Debug: </span>Debug, notice and important messages are shown</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">None:</span> No messages are shown</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Dvokliknite na nivo bilježenja da biste ga izmijenili. Mogući nivoi su:</p><p><b>sve</b>: prikazuje sve poruke</p><p><b>važno</b>: prikazuje samo važne poruke</p><p><b>napomena</b>: prikazuje samo upozorenja i važne poruke</p><p><b>ispravljanje</b>: prikazuju se poruke za ispravljanje grešaka, upozorenja i važne poruke</p><p><b>ništa</b>: ne prikazuje poruke</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useRichText)
en: Whether or not to use rich text or just plain text, for the logging output shown in the logviewer.
sr@ijekavianlatin: Da li koristiti bogati ili obični tekst u prikazivaču dnevnika.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useRichText)
en: Use rich text for logging output
sr@ijekavianlatin: Bogati tekst za izlaz dnevnika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Log widget position:
sr@ijekavianlatin: Položaj dnevničkog vidžeta:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_logWidgetPosition)
en: Separate activity
sr@ijekavianlatin: zasebna aktivnost

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_logWidgetPosition)
en: Dockable widget
sr@ijekavianlatin: usidrivi vidžet

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_logWidgetPosition)
en: Torrent activity
sr@ijekavianlatin: aktivnost torenta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Maximum number of visible lines:
sr@ijekavianlatin: Najveći broj vidljivih redova:

en: Log
sr@ijekavianlatin: Dnevnik

en: View the logging output generated by KTorrent
sr@ijekavianlatin: Izlaz dnevnika KTorrenta

en: Suspend Output
sr@ijekavianlatin: Onemogući izlaz

en: <font color="#FF0000">Logging output suspended</font>
sr@ijekavianlatin: <font color="#FF0000">Bilježenje izlaza je onemogućeno</font>

en: <font color="#00FF00">Logging output resumed</font>
sr@ijekavianlatin: <font color="#00FF00">Bilježenje izlaza je nastavljeno</font>

note: i18n: ectx: label, entry (torrenttracker), group (general) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_torrenttracker)
en: Grabs a tracker from the torrent file
sr@ijekavianlatin: Uzima pratioce iz torent fajla

note: i18n: ectx: label, entry (customtracker), group (general)
en: Toggles if a custom tracker is used
sr@ijekavianlatin: Da li se koristi poseban pratilac

note: i18n: ectx: label, entry (tr), group (general)
en: The default tracker
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevani pratilac

note: i18n: ectx: label, entry (dn), group (general)
en: Show dn
sr@ijekavianlatin: Prikaži dn

note: i18n: ectx: label, entry (popup), group (general) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_popup)
en: Show popup
sr@ijekavianlatin: Prikaži iskakač

note: i18n: ectx: label, entry (onlypublic), group (general) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_onlypublic)
en: Only enable on public torrents
sr@ijekavianlatin: Uključi samo za javne torente

en: Copy Magnet URI
sr@ijekavianlatin: Kopiraj magnetski URI

en: Magnet link copied to clipboard
sr@ijekavianlatin: Magnetska veza kopirana u klipbord

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_x2)
en: Magnet Generator
sr@ijekavianlatin: Generator magneta

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MagnetGeneratorPrefWidget)
en: Magnet Generator Preferences
sr@ijekavianlatin: Postavke generatora magneta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_torrenttracker)
en: Add a tracker from the torrent file
sr@ijekavianlatin: Dodaj pratilac iz torent fajla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_customtracker)
en: Define what tracker to add
sr@ijekavianlatin: Definišite pratilac koji se dodaje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_customtracker)
en: Add a custom tracker URL
sr@ijekavianlatin: Dodaj poseban URL pratioca

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_tr)
en: The tracker URL that will be a part of the magnet link
sr@ijekavianlatin: URL pratioca koji će biti deo magnetske veze

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_dn)
en: Add the torrent name in the URI
sr@ijekavianlatin: Dodaj ime torenta u URI

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_dn)
en: Add name
sr@ijekavianlatin: Dodaj ime

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_onlypublic)
en: Disable the menu item for private torrents
sr@ijekavianlatin: Isključi stavku menija za privatne torente

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_popup)
en: Give feedback in form of a popup
sr@ijekavianlatin: Pruži odziv u obliku iskakača

note: i18n: ectx: Menu (MediaPlayerMenu)
en: Media Player Menu
sr@ijekavianlatin: Meni medija plejera

en: Ready to play
sr@ijekavianlatin: Spreman za puštanje

en: Playing: <b>%1</b>
sr@ijekavianlatin: Puštam: <b>%1</b>

en: <b>%2</b> - <b>%1</b> (Album: <b>%3</b>)
sr@ijekavianlatin: <b>%2</b> — <b>%1</b> (album: <b>%3</b>)

en: <b>%2</b> - <b>%1</b>
sr@ijekavianlatin: <b>%2</b> — <b>%1</b>

en: Available
sr@ijekavianlatin: dostupan

en: Pending
sr@ijekavianlatin: nastupa

en: <b>%1</b><br/>Preview: %2<br/>Downloaded: %3 %
sr@ijekavianlatin: <b>%1</b><br/>Pregled: %2<br/>Preuzeto: %3 %

en: Media Player
sr@ijekavianlatin: Medija plejer

en: Play
sr@ijekavianlatin: Pusti

en: Pause
sr@ijekavianlatin: Pauziraj

en: Stop
sr@ijekavianlatin: Zaustavi

en: Previous
sr@ijekavianlatin: Prethodno

en: Next
sr@ijekavianlatin: Sljedeće

en: Show Video
sr@ijekavianlatin: Prikaži video

en: Add Media
sr@ijekavianlatin: Dodaj medijum

en: Clear Playlist
sr@ijekavianlatin: Očisti listu puštanja

en: Toggle Fullscreen
sr@ijekavianlatin: Preko celog ekrana

en: Movie player
sr@ijekavianlatin: Plejer filmova

en: Show incomplete files
sr@ijekavianlatin: Prikaži nedovršene fajlove

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_refresh)
en: Refresh
sr@ijekavianlatin: Osvježi

en: Refresh media files
sr@ijekavianlatin: Osveži medija fajlove

en: Search media files
sr@ijekavianlatin: Pretraži medija fajlove

en: Title
sr@ijekavianlatin: naslov

en: Artist
sr@ijekavianlatin: izvođač

en: Album
sr@ijekavianlatin: album

en: Length
sr@ijekavianlatin: trajanje

en: Year
sr@ijekavianlatin: godina

en: Random play order
sr@ijekavianlatin: Nasumičan redosled puštanja

en: KTorrent is playing a video.
sr@ijekavianlatin: KTorrent pušta video.

note: i18n: ectx: label, entry (openSilently), group (general)
en: Whether to open torrent silently or not.
sr@ijekavianlatin: Da li otvoriti torent tiho.

note: i18n: ectx: label, entry (actionDelete), group (general)
en: Delete action checked.
sr@ijekavianlatin: Brisanje torenta po otvaranju.

note: i18n: ectx: label, entry (actionMove), group (general)
en: Move action checked.
sr@ijekavianlatin: Premiještanje torenta po otvaranju.

note: i18n: ectx: label, entry (recursive), group (general)
en: Scan directories recursively.
sr@ijekavianlatin: Rekurzivno pretraživanje fascikli

[ctx: plugin name]
en: Scan Folder
sr@ijekavianlatin: Pretraga fascikle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Folders to scan for torrents:
sr@ijekavianlatin: Fascikle gdje se traže torenti:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, m_folders)
en: List of folders which will be scanned for torrents by this plugin.
sr@ijekavianlatin: Spisak fascikli u kojima će priključak tražiti torente.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_add)
en: Add a new folder to be scanned.
sr@ijekavianlatin: Dodaje novu fasciklu za pretragu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: Add Folder
sr@ijekavianlatin: Dodaj fasciklu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove a folder from the list.
sr@ijekavianlatin: Ukloni fasciklu sa spiska.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove Folder
sr@ijekavianlatin: Ukloni fasciklu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_openSilently)
en: Open the torrents without asking any questions.
sr@ijekavianlatin: Otvori torente bez ikakvih pitanja.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_recursive)
en: Scan the folder recursively for torrents. <br/><br/>
    Note: This will not be done for any folder named loaded.
sr@ijekavianlatin: <p>Potražuje torente rekurzivno kroz fasciklu.</p><p><b>Napomena</b>: Ovo neće biti izvršeno ni nad jednom fasciklom po imenu <tt>loaded</tt>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_recursive)
en: Scan subfolders
sr@ijekavianlatin: Pretraži potfascikle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_actionDelete)
en: When a torrent file has been found and loaded, delete it.<br/><br/>
    Warning: you will permanently lose this file.
sr@ijekavianlatin: <p>Pošto je torent fajl pronađen i učitan, briše se.</p><p><b>Upozorenje:</b> Zauvijek ćete izgubiti ovaj fajl.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_actionDelete)
en: Remove torrent file after loading
sr@ijekavianlatin: Ukloni torent fajl nakon učitavanja

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_actionMove)
en: When a torrent file is loaded, move it to a subdirectory named loaded. If the folder does not exist, it will be created.
sr@ijekavianlatin: Kada je torent fajl učitan, premjesti ga u potfasciklu po imenu „učitani“.  Ako ne postoji, biće napravljena.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_actionMove)
en: Move torrent file to loaded directory
sr@ijekavianlatin: Premjesti torent fajl u fasciklu učitanih

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_addToGroup)
en: Add torrents opened with this plugin to a group.
sr@ijekavianlatin: Dodaj torente otvorene ovim priključkom u grupu.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_group)
en: Group to add torrents to.
sr@ijekavianlatin: Grupa gdje će se dodati torenti.

note: i18n: ectx: ToolBar (ScriptingToolbar) i18n: ectx: Menu (ScriptingMenu)
en: Scripting
sr@ijekavianlatin: Skriptovanje

en: KTorrent Script Packages
sr@ijekavianlatin: Paketi skripti za KTorrent

en: Scripts
sr@ijekavianlatin: Skripte

en: Removing these scripts will fully delete them from your disk. Are you sure you want to do this?
sr@ijekavianlatin: Ako se uklone, skripte će biti potpuno obrisane s diska. Želite li zaista ovo da učinite?

en: Widget to start, stop and manage scripts
sr@ijekavianlatin: Vidžet za pokretanje, zaustavljanje i upravljanje skriptama

en: Add Script
sr@ijekavianlatin: Dodaj skriptu

en: Remove Script
sr@ijekavianlatin: Ukloni skriptu

en: Run Script
sr@ijekavianlatin: Pokreni skriptu

en: Stop Script
sr@ijekavianlatin: Zaustavi skriptu

en: Edit Script
sr@ijekavianlatin: Uredi skriptu

en: Configure
sr@ijekavianlatin: Podesi

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ScriptProperties)
en: Script Properties
sr@ijekavianlatin: Svojstva skripte

en: Cannot open archive for reading.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim arhivu radi čitanja.

en: Invalid archive.
sr@ijekavianlatin: Neispravna arhiva.

en: There is already a script package named %1 installed.
sr@ijekavianlatin: Paket skripti po imenu %1 već je instaliran.

en: Failed to load script from archive. There is something wrong with the desktop file.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da učitam skriptu iz arhive. Nešto nije u redu sa .desktop fajlom.

en: No script found in archive.
sr@ijekavianlatin: Nema skripti u arhivi.

en: No interpreter for this script could be found, so it cannot be executed. Please make sure the right interpreter is installed.<br/><br/><b>Hint:</b> All standard ktorrent scripts require krosspython
sr@ijekavianlatin: Nije nađen nijedan interpretator za ovu skriptu, pa se ne može izvršiti. Instalirajte odgovarajući interpretator.<br/><br/><b>Napomena:</b> Sve standardne KTorrentove skripte zahtijevaju paket krosspython.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Description:
sr@ijekavianlatin: Opis:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: License:
sr@ijekavianlatin: Licenca:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Author:
sr@ijekavianlatin: Autor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: E-Mail:
sr@ijekavianlatin: E‑pošta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Website:
sr@ijekavianlatin: Veb sajt:

en: Auto Remove Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke automatskog uklanjanja

en: Auto Remove
sr@ijekavianlatin: Automatsko uklanjanje

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AutoRemoveConfig) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AutoResumeConfig)
en: Auto Resume Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke automatskog nastavljanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Auto remove a torrent when:
sr@ijekavianlatin: Automatski ukloni torent po:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, finish_downloading)
en: The torrent finishes downloading
sr@ijekavianlatin: završetku preuzimanja torenta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, finish_seeding)
en: The torrent finishes seeding
sr@ijekavianlatin: završetku sijanja torenta

en: Auto Resume
sr@ijekavianlatin: Automatsko nastavljanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, auto_resume)
en: Auto resume after:
sr@ijekavianlatin: Automatski nastavi nakon:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, hours)
en:  hours
sr@ijekavianlatin:  sati

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_refresh_rate) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, minutes)
en:  minutes
sr@ijekavianlatin:  minuta

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, seconds)
en:  seconds
sr@ijekavianlatin:  sekundi

en: E-Mail Script Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke skripte e‑pošte

en: E-Mail Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke e‑pošte

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, EMailConfigWidget)
en: EMail Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke e‑pošte

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: SMTP Server
sr@ijekavianlatin: SMTP server

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tls)
en: Use SSL/TLS encryption
sr@ijekavianlatin: SSL/TLS šifrovanje

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Destination
sr@ijekavianlatin: Odredište

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Send mails to:
sr@ijekavianlatin: Šalji poštu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, add_cc)
en: Add CC:
sr@ijekavianlatin: Dodaj CC:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, add_bcc)
en: Add BCC:
sr@ijekavianlatin: Dodaj BCC:

note: i18n: ectx: ToolBar (SearchToolBar)
en: Search Toolbar
sr@ijekavianlatin: Pretraživačka traka

note: i18n: ectx: label, entry (searchEngine), group (general)
en: Current search engine
sr@ijekavianlatin: Tekući pretraživač

note: i18n: ectx: label, entry (useProxySettings), group (general) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useProxySettings)
en: Use proxy settings for search
sr@ijekavianlatin: Koristi postavke proksija za pretragu

note: i18n: ectx: label, entry (useDefaultBrowser), group (general) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_useDefaultBrowser)
en: Use default browser
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevani pregledač

note: i18n: ectx: label, entry (useCustomBrowser), group (general)
en: Use custom browser
sr@ijekavianlatin: Koristi posebni pregledač

note: i18n: ectx: label, entry (customBrowser), group (general)
en: Custom browser executable path
sr@ijekavianlatin: Putanja posebnog pregledača

[ctx: plugin name]
en: Search
sr@ijekavianlatin: Pretraga

en: Search for %1
sr@ijekavianlatin: Traži %1

en: Failed to parse %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da raščlanim %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SearchPref) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, WebInterfacePrefWidget)
en: Search Preferences
sr@ijekavianlatin: Postavke pretrage

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_clear_history)
en: Clear the search history combo boxes.
sr@ijekavianlatin: Očisti istorijat pretrage.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_clear_history)
en: Clear Search History
sr@ijekavianlatin: Očisti istorijat pretrage

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_reset_default_action)
en: Reset the default action taken when a torrent is downloaded.
sr@ijekavianlatin: Resetuj podrazumijevanu radnju pošto se torent preuzme.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_reset_default_action)
en: Reset Default Torrent Action
sr@ijekavianlatin: Resetuj podrazumijevanu radnju torenta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_restorePreviousSession)
en: Restore all the active searches of the last session
sr@ijekavianlatin: Povrati sve aktivne pretrage iz posljednje sesije.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_restorePreviousSession)
en: Restore previous searches
sr@ijekavianlatin: Povrati prethodne pretrage

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_openInExternal)
en: Whether or not to open searches in an external browser.
sr@ijekavianlatin: Da li se pretrage otvaraju u spoljnom pregledaču.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openInExternal)
en: Open searches in external browser
sr@ijekavianlatin: Otvori pretrage u spoljnom pregledaču

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useProxySettings)
en: Whether or not to use the HTTP proxy settings for search.
sr@ijekavianlatin: Da li koristiti postavke HTTP proksija za pretragu.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_useDefaultBrowser)
en: Use the default browser configured in the system settings.
sr@ijekavianlatin: Koristi podrazumijevani pregledač podešen u sistemskim postavkama.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_useCustomBrowser)
en: Use a custom browser.
sr@ijekavianlatin: Koristi posebni pregledač.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_useCustomBrowser)
en: Custom browser path:
sr@ijekavianlatin: Putanja posebnog pregledača:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_customBrowser)
en: Path of the custom browser.
sr@ijekavianlatin: Putanja do posebnog pregledača.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox8)
en: Search Engines
sr@ijekavianlatin: Pretraživači

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_add)
en: Add a new search engine.
sr@ijekavianlatin: Dodaj novi pretraživač.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove all selected search engines.
sr@ijekavianlatin: Ukloni sve izabrane pretraživače.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: &Remove
sr@ijekavianlatin: &Ukloni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_remove_all)
en: Remove all search engines.
sr@ijekavianlatin: Ukloni sve pretraživače.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_all)
en: R&emove All
sr@ijekavianlatin: U&kloni sve

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_add_default)
en: Add all default search engines.
sr@ijekavianlatin: Dodaj sve podrazumijevane pretraživače.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_default)
en: Add Defau&lt
sr@ijekavianlatin: Dodaj pod&razumijevane

en: Add a Search Engine
sr@ijekavianlatin: Dodaj pretraživač

en: Enter the hostname of the search engine (for example www.google.com):
sr@ijekavianlatin: Unesite ime domaćina za pretraživač (na primjer www.google.com):

en: Opensearch is not supported by %1, you will need to enter the search URL manually. The URL should contain {searchTerms}, ktorrent will replace this by the thing you are searching for.
sr@ijekavianlatin: %1 ne podržava Otvorenu pretragu pa ćete morati ručno da unesete URL. URL treba da sadrži {searchTerms}, što će KTorrent zamijeniti onim što tražite.

en: The URL %1 does not contain {searchTerms}.
sr@ijekavianlatin: URL %1 ne sadrži {searchTerms}.

en: Search Text
sr@ijekavianlatin: Tekst za traženje

en: Search Engine
sr@ijekavianlatin: Pretraživač

en: Search Engine Label
sr@ijekavianlatin: Etiketa pretraživača

en:  Engine:
sr@ijekavianlatin:  Pretraživač:

en: Downloading:<br/><b>%1</b>
sr@ijekavianlatin: Preuzimam:<br/><b>%1</b>

en: Do you want to download or save the torrent?
sr@ijekavianlatin: Želite li da preuzmete ili sačuvate torent?

en: Download Torrent
sr@ijekavianlatin: Preuzmi torent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_download)
en: Download
sr@ijekavianlatin: Preuzimanje

en: Home
sr@ijekavianlatin: Početak

[ctx: KDE 4 tag line, see http://kde.org/img/kde40.png]
en: Be free.
sr@ijekavianlatin: Ka slobodi.

en: Search the web for torrents.
sr@ijekavianlatin: Traženje torenata na Webu.

en: Save %1 to
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj %1 u

note: i18n: ectx: Menu (shutdown)
en: Shutdown
sr@ijekavianlatin: Gašenje

note: i18n: ectx: ToolBar (ShutdownToolBar)
en: Shutdown Toolbar
sr@ijekavianlatin: Traka gašenja

[ctx: @title:window]
en: Configure Shutdown
sr@ijekavianlatin: Podešavanje gašenja

en: Lock
sr@ijekavianlatin: Zaključavanje

en: Sleep (suspend to RAM)
sr@ijekavianlatin: Spavanje (suspendovanje u memoriju)

en: Hibernate (suspend to disk)
sr@ijekavianlatin: Hibernacija (suspendovanje na disk)

en: When all torrents finish downloading
sr@ijekavianlatin: po završenom preuzimanju svih torenata

en: When all torrents finish seeding
sr@ijekavianlatin: po završenom sijanju svih torenata

en: When the events below happen
sr@ijekavianlatin: po donjim događajima

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ShutdownDlg)
en: Shutdown Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke gašenja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Action to execute:
sr@ijekavianlatin: Radnja za izvršavanje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Execute action when:
sr@ijekavianlatin: Izvrši radnju:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_all_rules_must_be_hit)
en: When enabled, execute the action when all events have happened. When not enabled, execute when any of the above events have happened.
sr@ijekavianlatin: Kada je uključeno, izvršava radnju ako se svi događaji odigraju. Kada nije uključeno, izvršava kada se bar jedan od gornjih događaja odigra.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_all_rules_must_be_hit)
en: All events must have happened
sr@ijekavianlatin: Moraju se odigrati svi događaji

en: Shutdown Enabled
sr@ijekavianlatin: Gašenje uključeno

en: Configure Shutdown
sr@ijekavianlatin: Podesi gašenje

en: Automatic shutdown not active
sr@ijekavianlatin: Automatsko gašenje nije aktivno

en:  when all of the following events have occurred:<br/><br/>
sr@ijekavianlatin: <html> kada su se odigrali svi naredni događaji:<br/><br/> </html>

en:  when one of the following events occur:<br/><br/>
sr@ijekavianlatin: <html> kada se odigrao jedan od narednih događaja:<br/><br/> </html>

en: <b>All torrents</b> finish downloading
sr@ijekavianlatin: Završeno je preuzimanje <b>svih torenata</b>.

en: <b>All torrents</b> finish seeding
sr@ijekavianlatin: Završeno je sijanje <b>svih torenata</b>.

en: <b>%1</b> finishes downloading
sr@ijekavianlatin: Završeno je preuzimanje <b>%1</b>.

en: <b>%1</b> finishes seeding
sr@ijekavianlatin: Završeno je sijanje <b>%1</b>.

en: Downloading finishes
sr@ijekavianlatin: završetak preuzimanja

en: Seeding finishes
sr@ijekavianlatin: završetak sijanja

en: Event
sr@ijekavianlatin: događaj

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConnsWgt)
en: Connections
sr@ijekavianlatin: Veze

[ctx: Chart name]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ConnsGbw)
en: Connections
sr@ijekavianlatin: Veze

en: Nodes
sr@ijekavianlatin: Čvorovi

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Leechers connected
sr@ijekavianlatin: pijavica povezano

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Leechers in swarms
sr@ijekavianlatin: pijavica u rojevima

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en: Seeds connected
sr@ijekavianlatin: sijača povezano

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: Seeds in swarms
sr@ijekavianlatin: sijača u rojevima

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Average leechers connected per torrent
sr@ijekavianlatin: prosječno pijavica vezano po torentu

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: Average seeds connected per torrent
sr@ijekavianlatin: prosječno sijača vezano po torentu

[ctx: Name of a line on chart]
en: Average leechers connected per running torrent
sr@ijekavianlatin: prosječno pijavica vezano po aktivnom torentu

[ctx: Name of a line on chart]
en: Average seeds connected per running torrent
sr@ijekavianlatin: prosječno sijača vezanih po aktivnom torentu

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_31)
en: Nodes
sr@ijekavianlatin: čvorovi

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_32)
en: Tasks
sr@ijekavianlatin: zadaci

[ctx: Chart name]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, DlSpdGbw)
en: Download
sr@ijekavianlatin: Preuzimanje

[ctx: Name of a line on download chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Current speed
sr@ijekavianlatin: trenutna brzina

[ctx: Name of a line on download chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Average
sr@ijekavianlatin: prosječno

[ctx: Name of a line on download chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Limit
sr@ijekavianlatin: ograničenje

[ctx: Chart name]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, PeersSpdGbw)
en: Peers
sr@ijekavianlatin: Vršnjaci

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Average from leechers
sr@ijekavianlatin: prosječno od pijavica

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Average to leechers
sr@ijekavianlatin: prosječno ka pijavicama

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Average from seeds
sr@ijekavianlatin: prosječno od sijača

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: From leechers
sr@ijekavianlatin: od pijavica

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: From seeds
sr@ijekavianlatin: od sijanja

[ctx: Chart name]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, UlSpdGbw)
en: Upload
sr@ijekavianlatin: Otpremanje

[ctx: Name of a line on upload chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Current speed
sr@ijekavianlatin: trenutna brzina

[ctx: Name of a line on upload chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Average
sr@ijekavianlatin: prosječno

[ctx: Name of a line on upload chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Limit
sr@ijekavianlatin: ograničenje

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: Avg. leechers connected per running torr.
sr@ijekavianlatin: prosječno povezanih pijavica po aktivnom torentu

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: Avg. seeds connected per running torrent
sr@ijekavianlatin: prosječno povezanih sijača po aktivnom torentu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Display
sr@ijekavianlatin: Prikaz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AntiAliasing)
en: Use anti-aliasing
sr@ijekavianlatin: Omekšavanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DrawBgdGrid)
en: Draw background grid
sr@ijekavianlatin: Mreža u pozadini

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Widget type:
sr@ijekavianlatin: Vrsta vidžeta:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_WidgetType)
en: Native
sr@ijekavianlatin: samosvojna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_33)
en: (plugin reload is needed after change)
sr@ijekavianlatin: (traži ponovno učitavanje priključka nakon izmjene)

[ctx: @title:window]
en: Display
sr@ijekavianlatin: Prikaz

en: KiB/s
sr@ijekavianlatin: kiB/s

en: Unknown
sr@ijekavianlatin: Nepoznat

en: <h1 align='center' style='font-size: large; text-decoration: underline'>Legend:</h1><ul type='square'>
sr@ijekavianlatin: <h1 align='center' style='font-size: large; text-decoration: underline'>Legenda:</h1><ul type='square'>

en: <li><span style='background-color: %1; font-size: 14px; font-family: monospace'>&nbsp;&nbsp;</span>&nbsp;—&nbsp;%2</li>
sr@ijekavianlatin: <li><span style='background-color: %1; font-size: 14px; font-family: monospace'>  </span> — %2</li>

[ctx: @action:inmenu]
en: Save as image…
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj kao sliku...

[ctx: @action:inmenu Recalculate the 0Y axis and then redraw the chart]
en: Rescale
sr@ijekavianlatin: Promijeni razmjeru

[ctx: @action:inmenu]
en: Reset
sr@ijekavianlatin: Resetuj

en: Select path to save image…
sr@ijekavianlatin: Izbor putanje za upisivanje slike

en: Image files
sr@ijekavianlatin: fajlovi slika

note: i18n: ectx: label, entry (UpdateEveryGuiUpdates), group (general)
en: Update charts every n gui updates
sr@ijekavianlatin: Ažuriraj grafike na dati broj ažuriranja sučelja

note: i18n: ectx: label, entry (DataGatherIval), group (general)
en: Interval in milliseconds between data gathering
sr@ijekavianlatin: Period u milisekundama između sakupljanja podataka

note: i18n: ectx: label, entry (MaxMode), group (general)
en: Method of determining maximum value of the scale
sr@ijekavianlatin: Metod određivanja najveće vrijednosti na skali

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSeedsInSwarms), group (general)
en: Whether to show seeds in swarms
sr@ijekavianlatin: Da li prikazivati sijače u rojevima

note: i18n: ectx: label, entry (ShowLeechersInSwarms), group (general)
en: Whether to show leachers in swarms
sr@ijekavianlatin: Da li prikazivati pijavice u rojevima

note: i18n: ectx: label, entry (DlSpdSamples), group (general)
en: Samples to show on download chart
sr@ijekavianlatin: Uzorci za prikaz na grafiku preuzimanja

note: i18n: ectx: label, entry (PeersSpdSamples), group (general)
en: Samples to show on peers chart
sr@ijekavianlatin: Uzorci za prikaz na grafiku vršnjaka

note: i18n: ectx: label, entry (UlSpdSamples), group (general)
en: Samples to show on upload chart
sr@ijekavianlatin: Uzorci za prikaz na grafiku otpremanja

note: i18n: ectx: label, entry (ConnsSamples), group (general)
en: Samples to show on connections chart
sr@ijekavianlatin: Uzorci za prikaz na grafiku veze

note: i18n: ectx: label, entry (DhtSpdSamples), group (general)
en: Samples to show on DHT chart
sr@ijekavianlatin: Uzorci za prikaz na grafiku DHT‑a

note: i18n: ectx: label, entry (DlSpdColor), group (general)
en: Color of the speed on dl chart
sr@ijekavianlatin: Boja brzine na grafiku preuzimanja

note: i18n: ectx: label, entry (DlAvgColor), group (general)
en: Color of the average on dl chart
sr@ijekavianlatin: Boja prosjeka na grafiku preuzimanja

note: i18n: ectx: label, entry (DlLimitColor), group (general)
en: Color of the limit on dl chart
sr@ijekavianlatin: Boja ograničenja na grafiku preuzimanja

note: i18n: ectx: label, entry (PrAvgFromLColor), group (general)
en: Color of the avg from leecher on peers chart
sr@ijekavianlatin: Boja prosjeka od pijavica na grafiku vršnjaka

note: i18n: ectx: label, entry (PrAvgToLColor), group (general)
en: Color of the avg to leecher on peers chart
sr@ijekavianlatin: Boja prosjeka ka pijavicama na grafiku vršnjaka

note: i18n: ectx: label, entry (PrAvgFromSColor), group (general)
en: Color of the avg from seeds on peers chart
sr@ijekavianlatin: Boja prosjeka od sijača na grafiku vršnjaka

note: i18n: ectx: label, entry (PrFromLColor), group (general)
en: Color of the leechers on peers chart
sr@ijekavianlatin: Boja pijavica na grafiku vršnjaka

note: i18n: ectx: label, entry (PrFromSColor), group (general)
en: Color of the seeds on peers chart
sr@ijekavianlatin: Boja sijača na grafiku vršnjaka

note: i18n: ectx: label, entry (UlSpdColor), group (general)
en: Color of the speed on upload chart
sr@ijekavianlatin: Boja brzine na grafiku otpremanja

note: i18n: ectx: label, entry (UlAvgColor), group (general)
en: Color of the avg on upload chart
sr@ijekavianlatin: Boja prosjeka na grafiku otpremanja

note: i18n: ectx: label, entry (UlLimitColor), group (general)
en: Color of the limit on upload chart
sr@ijekavianlatin: Boja ograničenja na grafiku otpremanja

note: i18n: ectx: label, entry (CnLConnColor), group (general)
en: Color of the connected leechers on connections chart
sr@ijekavianlatin: Boja povezanih pijavica na grafiku veza

note: i18n: ectx: label, entry (CnLSwarmsColor), group (general)
en: Color of the leechers in swarms on connections chart
sr@ijekavianlatin: Boja pijavica u rojevima na grafiku veza

note: i18n: ectx: label, entry (CnSConnColor), group (general)
en: Color of the connected seeds on connections chart
sr@ijekavianlatin: Boja povezanih sijača na grafiku veza

note: i18n: ectx: label, entry (CnSSwarmsColor), group (general)
en: Color of the seeds in swarms on connections chart
sr@ijekavianlatin: Boja sijača u rojevima na grafiku veza

note: i18n: ectx: label, entry (CnAvgLConnPerTorrColor), group (general)
en: Color of the avg connected leecher per torrent on connections chart
sr@ijekavianlatin: Boja prosjeka povezanih pijavica po torentu na grafiku veza

note: i18n: ectx: label, entry (CnAvgSConnPerTorrColor), group (general)
en: Color of the avg connected seeds per torrent on connections chart
sr@ijekavianlatin: Boja prosjeka povezanih sijača po torentu na grafiku veza

note: i18n: ectx: label, entry (CnAvgLConnPerRunTorrColor), group (general)
en: Color of the avg connected leechers per running torrent on connections chart
sr@ijekavianlatin: Boja prosjeka povezanih pijavica po torentu u pogonu na grafiku veza

note: i18n: ectx: label, entry (CnAvgSConnPerRunTorrColor), group (general)
en: Color of the avg connected seeds per running torrent on connections chart
sr@ijekavianlatin: Boja prosjeka povezanih sijača po torentu u pogonu na grafiku veza

note: i18n: ectx: label, entry (DhtNodesColor), group (general)
en: Color of the nodes on DHT chart
sr@ijekavianlatin: Boja čvorova na grafiku DHT‑a

note: i18n: ectx: label, entry (DhtTasksColor), group (general)
en: Color of the tasks on DHT chart
sr@ijekavianlatin: Boja zadataka na grafiku DHT‑a

note: i18n: ectx: label, entry (AntiAliasing), group (general)
en: Use anti aliasing on charts?
sr@ijekavianlatin: Da li omekšavati grafike

note: i18n: ectx: label, entry (DrawBgdGrid), group (general)
en: Draw ugly grey background grid?
sr@ijekavianlatin: Da li crtati ružnu sivu mrežu pozadine

note: i18n: ectx: label, entry (WidgetType), group (general)
en: Type of widget used for chart drawing
sr@ijekavianlatin: Vrsta vidžeta za iscrtavanje grafika

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, UpdateGbw)
en: Update
sr@ijekavianlatin: Ažuriranje

[ctx: Continues with: [number field] GUI updates]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Update charts every
sr@ijekavianlatin: Ažuriraj grafik svakih

[ctx: Continuation of: Update charts every [number field]]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: GUI updates
sr@ijekavianlatin: ažuriranja sučelja

[ctx: Continues with: [number field] milliseconds]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Gather data every
sr@ijekavianlatin: Prikupi podatke svakih

[ctx: Continuation of: Gather data every [number field]]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: milliseconds
sr@ijekavianlatin: milisekundi

note: i18n: The maximums of 0X axes on charts i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Measurements counts
sr@ijekavianlatin: Raspon merenja

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MaxModeGbw)
en: Maximum
sr@ijekavianlatin: Maksimum

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: The way the maximum of 0Y axis is calculated i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Maximum speed scale mode:
sr@ijekavianlatin: Maksimum ose brzine:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaxMode)
en: Maximum ever achieved
sr@ijekavianlatin: najveća do sada viđena

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaxMode)
en: Maximum visible on chart
sr@ijekavianlatin: najveća na grafiku

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Peers connections
sr@ijekavianlatin: Veze vršnjaka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSeedsInSwarms)
en: Show seeds in swarms
sr@ijekavianlatin: Prikaži sijače u rojevima

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowLeechersInSwarms)
en: Show leechers in swarms
sr@ijekavianlatin: Prikaži pijavice u rojevima

[ctx: @title:window]
en: Statistics
sr@ijekavianlatin: Statistika

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SpdWgt)
en: Speed
sr@ijekavianlatin: Brzina

[ctx: Name of a line on download chart]
en: Average speed
sr@ijekavianlatin: prosječna brzina

[ctx: Name of a line on upload chart]
en: Average speed
sr@ijekavianlatin: prosječna brzina

[ctx: Name of a line on download chart]
en: Speed limit
sr@ijekavianlatin: ograničenje brzine

[ctx: Name of a line on upload chart]
en: Speed limit
sr@ijekavianlatin: ograničenje brzine

en: Speed charts
sr@ijekavianlatin: Grafici brzine

en: Displays charts about download and upload speed
sr@ijekavianlatin: Prikazuje grafike brzine preuzimanja i otpremanja.

en: Connections charts
sr@ijekavianlatin: Grafici veza

en: Displays charts about connections
sr@ijekavianlatin: Prikazuje grafike o vezama.

en: %2
    1 active filter | %2
    %1 active filters
sr@ijekavianlatin[0]: %2
    %1 aktivan filter
sr@ijekavianlatin[1]: %2
    %1 aktivna filtera
sr@ijekavianlatin[2]: %2
    %1 aktivnih filtera
sr@ijekavianlatin[3]: %2
    1 aktivan filter

en: <b>%1</b><br/><br/>Download failed: <b>%2</b>
sr@ijekavianlatin: <b>%1</b><br/><br/>Preuzimanje propalo: <b>%2</b>

en:     <html>    <body style="color:%4">    <div style="border-style:solid; border-width:1px; border-color:%4; margin:5px; padding:5px">    <b>Title:</b> %1<br/>    <b>Date:</b> %2<br/>    </div>    <p>%3</p>    </body>    </html>
sr@ijekavianlatin:     <html>    <body style="color:%4">    <div style="border-style:solid; border-width:1px; border-color:%4; margin:5px; padding:5px">    <b>Naslov:</b> %1<br/>    <b>Datum:</b> %2<br/>    </div>    <p>%3</p>    </body>    </html>

en: Authentication Cookie
sr@ijekavianlatin: Autentifikacioni kolačić

en: Enter the new authentication cookie
sr@ijekavianlatin: Unesite novi autentifikacioni kolačić

en: <b>OK</b>
sr@ijekavianlatin: <b>U redu</b>

en: <b>Not Loaded</b>
sr@ijekavianlatin: <b>Nije učitan</b>

en: <b>Download Failed: %1</b>
sr@ijekavianlatin: <b>Preuzimanje propalo: %1</b>

en: <b>Downloading</b>
sr@ijekavianlatin: <b>Preuzimam</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Status:
sr@ijekavianlatin: Stanje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Active Filters:
sr@ijekavianlatin: Aktivni filteri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Refresh every:
sr@ijekavianlatin: Osvježi na:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_refresh_rate)
en: Time between automatic refreshes of the feed.
sr@ijekavianlatin: Vrijeme između automatski ažuriranja dovoda.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_cookies)
en: Cookies
sr@ijekavianlatin: Kolačići

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_filters)
en: Filters
sr@ijekavianlatin: Filteri

en: Date Published
sr@ijekavianlatin: Datum objavljivanja

en: Edit Filter
sr@ijekavianlatin: Uredi filter

en: There already is a filter named %1, filter names must be unique.
sr@ijekavianlatin: Filter sa imenom %1 već postoji. Ime filtera mora biti jedinstveno.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
sr@ijekavianlatin: Ime:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: String Matching
sr@ijekavianlatin: Poklapanje niski

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KEditListWidget, m_word_matches) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KEditListWidget, m_exclusion_patterns)
en: <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The string to find in the title of an item. Simple wildcard syntax is supported :</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <table border="0" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px;" align="center" cellspacing="1" cellpadding="2">
    <tr>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;"><span style=" font-weight:600;">c</span></p></td>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Any character represents itself apart from those mentioned below. Thus <span style=" font-weight:600;">c</span> matches the character <span style=" font-style:italic;">c</span>.</p></td></tr>
    <tr>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;"><span style=" font-weight:600;">?</span></p></td>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;">Matches any single character. </p></td></tr>
    <tr>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;"><span style=" font-weight:600;">*</span></p></td>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;">Matches zero or more of any characters.</p></td></tr>
    <tr>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;"><span style=" font-weight:600;">[...]</span></p></td>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;">Sets of characters can be represented in square brackets. Within the character class, like outside, backslash has no special meaning.</p></td></tr></table>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;">For example the *.torrent will match any item which ends in .torrent. </p>
sr@ijekavianlatin: <p>Termin za traženje u naslovu stavke. Podržana je jednostavna džokerska sintaksa:</p><table border="0" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px;" align="center" cellspacing="1" cellpadding="2"><tr><td style=" vertical-align:top;"><p><b>s</b></p></td><td style=" vertical-align:top;"><p>Svaki znak predstavlja samog sebe osim ovih navedenih ispod. Tako <b>s</b> predstavlja znak <i>s</i>.</p></td></tr><tr><td style=" vertical-align:top;"><p><b>?</b></p></td><td style=" vertical-align:top;"><p>Predstavlja neki pojedinačni znak.</p></td></tr><tr><td style=" vertical-align:top;"><p><b>*</b></p></td><td style=" vertical-align:top;"><p>Predstavlja nijedan ili nekoliko znakova.</p></td></tr><tr><td style=" vertical-align:top;"><p><b>[...]</b></p></td><td style=" vertical-align:top;"><p>Skup znakova može se prikazati u uglastim zagradama. Unutar klase znakova, kao i izvan nje, obrnuto kroz nema specijalno značenje.</p></td></tr></table><p>Na primjer, *.torrent će poklopiti svaku stavku koja se završava sa .torrent. </p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_reg_exp_syntax) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_exclusion_reg_exp)
en: By default strings will use wildcard matching. If you want to use regular expressions, this needs to be enabled.
sr@ijekavianlatin: Niske podrazumijevano koriste džokerska poklapanja. Ako želite regularne izraze, morate ovo uključiti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_reg_exp_syntax) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_exclusion_reg_exp)
en: Strings are regular expressions
sr@ijekavianlatin: Niske su regularni izrazi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_all_words_must_match)
en: Item must match all strings to be included
sr@ijekavianlatin: Stavka mora poklopiti sve niske da bi bila uključena

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_match_case_sensitive) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_exclusion_case_sensitive)
en: Case sensitive matching
sr@ijekavianlatin: Razlikuje veličinu slova

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_5)
en: Exclusion Patterns
sr@ijekavianlatin: Obrasci isključivanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_exclusion_all_must_match)
en: Item must match all strings to be excluded
sr@ijekavianlatin: Stavka mora poklopiti sve niske da bi bila isključena

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Seasons && Episodes
sr@ijekavianlatin: Sezone i epizode

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_use_se_matching)
en: Use season and episode matching
sr@ijekavianlatin: Poklapanje sezona i epizoda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Seasons:
sr@ijekavianlatin: Sezone:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_seasons)
en: Specify the seasons to download, multiple seasons can be separated by a , and you can also use ranges by using a -
    
    For example: 1, 3-6, 9
    
    Will download seasons 1, 3, 4, 5, 6 and 9
sr@ijekavianlatin: Navedite sezone za preuzimanje, više sezona može biti razdvojeno zapetom a možete koristiti i opsege sa -
    
    Na primjer: 1, 3-6, 9
    
    preuzeće sezone 1, 3, 4, 5, 6 i 9

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Episodes:
sr@ijekavianlatin: Epizode:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_episodes)
en: Specify the episodes to download, multiple episodes can be separated by a , and you can also use ranges by using a -
    
    For example: 1, 3-6, 9
    
    Will download episodes 1, 3, 4, 5, 6 and 9
sr@ijekavianlatin: Navedite epizode za preuzimanje, više epizoda može biti razdvojeno zapetom a možete koristiti i opsege sa -
    
    Na primjer: 1, 3-6, 9
    
    preuzeće epizode 1, 3, 4, 5, 6 i 9

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_se_no_duplicates)
en: Do not download multiple items with the same season and episode
sr@ijekavianlatin: Ne preuzimaj više stavki istovetne sezone i epizode

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_download_matches)
en: Download torrents of matching items
sr@ijekavianlatin: Preuzmi torente poklopljenih stavki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_download_non_matches)
en: Download torrents of non matching items
sr@ijekavianlatin: Preuzmi torente nepoklopljenih stavki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_add_to_group)
en: Add to group:
sr@ijekavianlatin: Dodaj u grupu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_silently)
en: Open torrents silently
sr@ijekavianlatin: Otvori torente tiho

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_test)
en: Test
sr@ijekavianlatin: Proba

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: filter on feed:
sr@ijekavianlatin: filter na dovodu:

en: Aborted
sr@ijekavianlatin: Obustavljeno

en: Timeout when downloading feed
sr@ijekavianlatin: Prekovreme pri preuzimanju dovoda

en: Unknown hostname
sr@ijekavianlatin: Nepoznato ime domaćina

en: File not found
sr@ijekavianlatin: Fajl nije nađen

en: Unknown retriever error
sr@ijekavianlatin: Nepoznata greška dobavljača

en: Invalid feed data
sr@ijekavianlatin: Loši podaci dovoda

en: Success
sr@ijekavianlatin: Uspjeh

note: i18n: ectx: ToolBar (SyndicationToolBar)
en: Syndication Toolbar
sr@ijekavianlatin: Traka alatki sindikacije

en: Could not find a valid link to a torrent on %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da nađem dobru vezu ka torentu na %1

en: Add/Remove Filters
sr@ijekavianlatin: Dodavanje i uklanjanje filtera

en: Feed: <b>%1</b>
sr@ijekavianlatin: Dovod: <b>%1</b>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ManageFiltersDlg)
en: Manage Filters
sr@ijekavianlatin: Upravljanje filterima

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_feed_text)
en: Feed:
sr@ijekavianlatin: Dovod:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Active filters:
sr@ijekavianlatin: Aktivni filteri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Available filters:
sr@ijekavianlatin: Dostupni filteri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_all)
en: Remove All
sr@ijekavianlatin: Ukloni sve

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_new_filter)
en: New Filter
sr@ijekavianlatin: Novi filter

en: Syndication
sr@ijekavianlatin: Sindikacija

en: Manages RSS and Atom feeds
sr@ijekavianlatin: Upravljanje RSS i Atom dovodima

en: Enter the URL
sr@ijekavianlatin: Unesite URL

en: Please enter the URL of the RSS or Atom feed.
sr@ijekavianlatin: Unesite URL za RSS ili Atom dovod.

en: Failed to load feed %1: %2
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da učitam dovod %1: %2

en: Failed to create directory for feed %1: %2
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da stvorim fasciklu za dovod %1: %2

en: Add New Filter
sr@ijekavianlatin: Dodaj novi filter

en: Add Feed
sr@ijekavianlatin: Dodaj dovod

en: Remove Feed
sr@ijekavianlatin: Ukloni dovod

en: Rename
sr@ijekavianlatin: Preimenuj

en: Add Filter
sr@ijekavianlatin: Dodaj filter

en: Remove Filter
sr@ijekavianlatin: Ukloni filter

note: i18n: ectx: label, entry (defaultDevice), group (general)
en: Default UPnP device to use
sr@ijekavianlatin: Željeni podrazumijevani UPnP uređaj

en: Device
sr@ijekavianlatin: uređaj

en: Ports Forwarded
sr@ijekavianlatin: proslijeđeni portovi

en: Model Name: <b>%1</b><br/>Manufacturer: <b>%2</b><br/>Model Description: <b>%3</b><br/>
sr@ijekavianlatin: Naziv modela: <b>%1</b><br/>Proizvođač: <b>%2</b><br/>Opis modela: <b>%3</b><br/>

en: Shows the status of the UPnP plugin
sr@ijekavianlatin: Prikazuje stanje UPnP priključka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_rescan)
en: Rescan
sr@ijekavianlatin: Ponovo pretraži

en: An internal server error occurred: %1
sr@ijekavianlatin: Interna greška servera: %1

en: Cannot find web interface skins.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da nađem maske veb sučelja.

en: Unsupported HTTP method
sr@ijekavianlatin: Nepodržan HTTP metod

note: i18n: ectx: label, entry (port), group (general)
en: Port number
sr@ijekavianlatin: Broj porta

note: i18n: ectx: label, entry (forward), group (general)
en: forward Port
sr@ijekavianlatin: Proslijedi port

note: i18n: ectx: label, entry (sessionTTL), group (general)
en: Session time to live
sr@ijekavianlatin: Vrijeme života sesije

note: i18n: ectx: label, entry (skin), group (general)
en: interface skin
sr@ijekavianlatin: Maska sučelja

note: i18n: ectx: label, entry (username), group (general)
en: username
sr@ijekavianlatin: Korisničko ime

note: i18n: ectx: label, entry (password), group (general)
en: password
sr@ijekavianlatin: Lozinka

en: HTTP Get not supported when uploading a torrent
sr@ijekavianlatin: HTTP‑ovo Get nije podržano kada se otprema torent

en: Invalid data received
sr@ijekavianlatin: Primljeni su neispravni podaci

en: Failed to open temporary file
sr@ijekavianlatin: Neuspjelo otvaranje privremenog fajla

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Web Interface
sr@ijekavianlatin: Veb sučelje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Web interface skin:
sr@ijekavianlatin: Maska veb sučelja:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_skin)
en: Which interface to use.
sr@ijekavianlatin: Koje sučelje se koristi.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_authentication)
en: If login required is enabled, you need to enter a username and a password.
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Attention: </span>You should not disable this when the webinterface is accessible from the internet. It will allow anybody access to it.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ako je uključeno <b>Neophodno prijavljivanje</b>, morate zadati korisničko ime i lozinku.</p><p><b>Pažnja</b>: Ovo ne treba da isključujete kada je veb sučelje dostupno preko Interneta, jer biste onda svima dozvolili pristup.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_authentication)
en: Login required
sr@ijekavianlatin: Neophodno prijavljivanje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_username)
en: Username you need to use in the login page of the webinterface.
sr@ijekavianlatin: Korisničko ime koje vam treba za prijavnu stranicu veb sučelja.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_password)
en: The password for the webinterface login page. By default this is set to ktorrent.
sr@ijekavianlatin: Lozinka za prijavu u veb sučelje. Podrazumijevano je postavljeno ktorrent.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Web Server
sr@ijekavianlatin: Veb server

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_port)
en: The port the webinterface listens on.
sr@ijekavianlatin: Port na kome veb sučelje osluškuje.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_forward)
en: <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">If you are behind a router and you want to access the webinterface from somewhere on the Internet you need to forward the correct port.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">This checkbox will ensure that the UPnP plugin automatically forwards the port. The UPnP plugin needs to be loaded for this to work.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ako ste iza rutera i želite da pristupite veb sučelju odnekud sa Interneta, morate da proslijedite pravi port.</p><p>Ova kućica će obezbijediti da UPnP priključak automatski proslijedi port. UPnP priključak mora biti učitan da bi ovo radilo.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_forward)
en: Forward port
sr@ijekavianlatin: Proslijedi port

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Session TTL:
sr@ijekavianlatin: Vrijeme trajanja sesije:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_sessionTTL)
en: How long a session is valid (in seconds).
sr@ijekavianlatin: Koliko dugo je sesija važeća (u sekundama).

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_sessionTTL)
en:  secs
sr@ijekavianlatin:  sekundi
