ktorrent - en to sv translation catalogue (1248 entries)

en: KTorrent is unable to accept connections because the TCP port %1 is already in use by another program.
sv: Ktorrent kan inte acceptera anslutningar eftersom TCP-portarna %1 redan används av ett annat program.

en: KTorrent is unable to accept connections because the UDP port %1 is already in use by another program.
sv: Ktorrent kan inte acceptera anslutningar eftersom UDP-porten %1 redan används av ett annat program.

en: Opening the torrent <b>%1</b>, would share one or more files with the following torrents. Torrents are not allowed to write to the same files.
sv: Att öppna dataflödet <b>%1</b> skulle dela en eller flera filer med följande dataflöden. Dataflöden tillåts inte skriva till samma filer.

en: KTorrent is running one or more torrents
sv: Ktorrent kör ett eller flera dataflöden

en: Cannot create torrent: %1
sv: Kan inte skapa flöde: %1

en: One or more storage volumes are not mounted. In order to start this torrent, they need to be mounted.
sv: En eller flera lagringsvolymer är inte monterade. För att kunna starta dataflödet måste de monteras.

en: Retry
sv: Försök igen

en: Storage volume %1 is not mounted
sv: Lagringsvolymen %1 är inte monterad

en: Storage volumes %1 are not mounted
sv: Lagringsvolymerna %1 är inte monterade

en: Several data files of the torrent "%1" are missing. 
    Do you want to recreate them, or do you want to not download them?
sv: Flera datafiler i dataflödet "%1" saknas.
    Vill du skapa om dem, eller vill du låta bli att ladda ner dem?

en: Data files are missing
sv: Datafiler saknas

en: Cannot deselect missing files: %1
sv: Kan inte välja bort saknade filer: %1

en: Cannot recreate missing files: %1
sv: Kan inte återskapa saknade filer: %1

en: The file where the data is saved of the torrent "%1" is missing.
    Do you want to recreate it?
sv: Filen där data från dataflödet "%1" sparas saknas.
    Vill du skapa om den?

en: Data file is missing
sv: Datafil saknas

en: Cannot recreate data file: %1
sv: Kan inte återskapa datafil: %1

en: Invalid magnet bittorrent link: %1
sv: Ogiltig magnetisk dataflödeslänk: %1

en: You are attempting to download a magnet link, and DHT is not enabled. For optimum results enable DHT.
sv: Du försöker ladda ner en magnetisk länk, och DHT är inte aktiverat. För optimalt resultat, aktivera DHT.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AddPeersDlg) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GroupPolicyDlg)
en: Dialog
sv: Dialogruta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Enter the IP address or hostname and port number of the peer you wish to add:
sv: Skriv in IP-adress eller värddatornamn och portnummer för deltagaren du vill lägga till:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Peer:
sv: Deltagare:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_ip)
en: <p>The IP address or hostname of the peer you want to connect to, should be put here.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Note:</span> We accept both IPv4 and IPv6 addresses</p>
sv: <p>IP-adress eller värddatornamn till motparten som du vill ansluta till ska anges här.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Observera:</span> Både IPv4- och IPv6-adresser accepteras</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_tracker) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_node) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_webseed) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: Add
sv: Lägg till

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, close_button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_close)
en: Close
sv: Stäng

en: Show a file tree
sv: Visar ett filträd

en: Show a file list
sv: Visa en fillista

en: Opening %1
sv: Öppnar %1

en: Some files of this torrent have been found in the completed downloads directory. Do you want to import these files and use the completed downloads directory as the location?
sv: Vissa filer från det här dataflödet har hittats i katalogen med färdiga nerladdningar. Vill du importera filerna, och använda katalogen med färdiga nerladdningar som plats?

en: All files of this torrent have been found in the completed downloads directory. Do you want to import these files and use the completed downloads directory as the location?
sv: Alla filer från det här dataflödet har hittats i katalogen med färdiga nerladdningar. Vill du importera filerna, och använda katalogen med färdiga nerladdningar som plats?

en: The file <b>%1</b> was found in the completed downloads directory. Do you want to import this file?
sv: Filen <b>%1</b> hittades i katalogen med färdiga nerladdningar. Vill du importera filen?

en: The directory %1 does not exist, do you want to create it?
sv: Katalogen %1 finns inte. Vill du skapa den?

en: You have deselected the following existing files. You will lose all data in these files, are you sure you want to do this?
sv: Du har avmarkerat följande befintliga filer. All data i filerna kommer att gå förlorad. Är du säker på att du vill göra detta?

en: Yes, delete the files
sv: Ja, ta bort filerna

en: No, keep the files
sv: Nej, behåll filerna

en: Opening the torrent <b>%1</b>, would share one or more files with the following torrents. Torrents are not allowed to write to the same files. Please select a different location.
sv: Att öppna dataflödet <b>%1</b> skulle dela en eller flera filer med följande  dataflöden. Dataflöden tillåts inte skriva till samma filer. Välj en annan plats.

en: All Torrents
sv: Alla dataflöden

en: <b>Unable to determine free space</b>
sv: <b>Kunde inte ta reda på ledigt utrymme</b>

en: %1 (%2 in use by existing files)
sv: %1 (%2 används av befintliga filer)

[ctx: We are %1 bytes short of what we need]
en: %1 short
sv: %1 för lite

en: Existing files: <b>None</b>
sv: Befintliga filer: <b>Inga</b>

en: Existing files: <b>All</b>
sv: Befintliga filer: <b>Alla</b>

en: Existing files: <b>%1</b> of <b>%2</b>
sv: Befintliga filer: <b>%1</b> av <b>%2</b>

en: Existing file: <b>No</b>
sv: Befintlig fil: <b>Nej</b>

en: Existing file: <b>Yes</b>
sv: Befintlig fil: <b>Ja</b>

en: Clear History
sv: Rensa historik

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FileSelectDlg)
en: Select Which Files You Want to Download
sv: Markera filerna du vill ladda ner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_use_custom_download_location)
en: Download to:
sv: Ladda ner till:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_download_location_history)
en: History of all recently used download locations
sv: Historik för alla senast använda nerladdningsplatser

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_moveCompleted)
en: Moves the files to the specified location when the torrent finishes downloading.
sv: Flytta filerna till angiven plats till när nerladdningen av dataflödet är klar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, move_on_completion_enabled) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_moveCompleted) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_move_on_completion)
en: Move when completed to:
sv: Flytta när klar till:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_move_when_completed_history)
en: History of all recently used move when completed locations
sv: Historik för alla senast använda platser att flytta till när färdig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Text encoding:
sv: Textkodning:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, m_file_view)
en: All files in the torrent, you can change them by double clicking on them.
sv: Alla filer i dataflödet. Du kan ändra dem genom att dubbelklicka på dem.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_select_all)
en: Select &All
sv: Markera &alla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_select_none)
en: Select &None
sv: Markera i&ngen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_invert_selection)
en: Invert Selection
sv: Invertera markering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_collapse_all) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCollapseAll)
en: Collapse All
sv: Dra ihop alla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_expand_all) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnExpandAll)
en: Expand All
sv: Expandera alla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_existing_found)
en: No existing files are found
sv: Inga befintliga filer finns

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_options) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Options
sv: Alternativ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Group:
sv: Grupp:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_chkStartTorrent)
en: Start torrent
sv: Starta dataflöde

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_skip_data_check)
en: <p>When existing files have been found, skip the data check and assume that the files are fully downloaded.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Note: </span>only do this when you are absolutely sure.</p>
sv: <p>När befintliga filer har hittats, hoppa över datakontrollen och anta att filerna är helt nerladdade.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Observera:</span>Gör bara detta om du är helt säker.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_skip_data_check)
en: Skip data check if existing files are found
sv: Hoppa över datakontroll om befintliga filer hittas

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Disk Space
sv: Diskutrymme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Required:
sv: Krävs:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Available:
sv: Tillgänglig:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: After download:
sv: Efter nerladdning:

en: Cannot load the torrent file: %1
sv: Kan inte ladda dataflödesfilen: %1

en: Cannot open %1: %2
sv: Kan inte öppna %1: %2

en: Failed to create %1: %2
sv: Misslyckades skapa %1: %2

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ImportDialog)
en: Import an existing torrent
sv: Importera ett befintligt dataflöde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Torrent:
sv: Dataflöde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select the torrent file and the data which belongs with it.
sv: Välj dataflödesfilen och data som hör ihop med den.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_import_btn)
en: &Import
sv: &Importera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_cancel_btn)
en: Ca&ncel
sv: &Avbryt

en: Select the directory where the data now is.
sv: Välj katalogen där data finns nu.

en: The data files are not present in the location you selected. Do you want to create all the files in the selected directory?
sv: Datafilerna finns inte på platsen du valde. Vill du skapa alla filerna i den valda katalogen?

en: Not all files were found in the new location; some are still missing. Do you want to create the missing files in the selected directory?
sv: Alla filer hittades inte på den nya platsen, några saknas fortfarande. Vill du skapa de saknade filerna i den valda katalogen?

en: The data file is not present in the location you selected. Do you want to create the file in the selected directory?
sv: Datafilen finns inte på platsen du valde. Vill du skapa filen i den valda katalogen?

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, MissingFilesDlg)
en: Files are missing
sv: Filer saknas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_text)
en: The following files are missing:
sv: Följande filer saknas:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_recreate)
en: They are no longer there, recreate them.
sv: De finns inte längre där, skapa om dem.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_recreate)
en: Recreate
sv: Skapa om

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_dnd)
en: Do not download the missing files.
sv: Ladda inte ner saknade filer.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_dnd)
en: Do Not Download
sv: Ladda inte ner

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_select_new)
en: The files have been moved to another location, select the new location.
sv: Filerna har flyttats till en annan plats, välj den nya platsen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_select_new)
en: Select New Location
sv: Välj ny plats

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_cancel)
en: Cancel, do not start the torrent.
sv: Avbryt, starta inte dataflödet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancel_button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_cancel)
en: Cancel
sv: Avbryt

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PasteDlgBase)
en: Open an URL
sv: Öppna en webbadress

en: Error fetching tracker list
sv: Fel när spårarlistan skulle hämtas

en: Please check if the URL in Settings > Advanced > Tracker list URL is reachable.
sv: Kontrollera om webbadressen i Inställningar > Avancerat > Spårarlistans webbadress går att komma åt.

en: Invalid URL: %1
sv: Ogiltig webbadress: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: URL:
sv: Webbadress:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_silently) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openSilently)
en: Open silently
sv: Öppna tyst

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SpeedLimitsDlg)
en: Speed Limits
sv: Hastighetsgränser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_main_caption)
en: Speed limits for individual torrents (double click to edit):
sv: Hastighetsbegränsning för enskilda dataflöden (dubbelklicka för att redigera):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Global Limits
sv: Allmänna begränsningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Maximum download speed:
sv: Maximal nerladdningshastighet:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_download_rate) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_upload_rate) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_max_download_rate) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_max_uploa
en: No limit
sv: Ingen begränsning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum upload speed:
sv: Maximal uppladdningshastighet:

en: Torrent
sv: Dataflöde

en: Download Limit
sv: Nerladdningsbegränsning

en: Upload Limit
sv: Uppladdningsbegränsning

en: Assured Download Speed
sv: Garanterad nerladdningshastighet

en: Assured Upload Speed
sv: Garanterad uppladdningshastighet

en: No assured speed
sv: Ingen garanterad hastighet

en: Create A Torrent
sv: Skapa ett dataflöde

en: Only HTTP is supported for webseeding.
sv: Bara HTTP stöds för webberbjudande.

en: You must select a file or a folder.
sv: Du måste välja en fil eller katalog.

en: You have not added a tracker, are you sure you want to create this torrent?
sv: Du har inte lagt till en spårare. Är du säker på att du vill skapa dataflödet?

en: You must add at least one node.
sv: Du måste lägga till minst en nod.

en: Choose a file to save the torrent
sv: Välj ett filnamn att spara dataflödet i

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, TorrentCreatorDlg)
en: Create a torrent
sv: Skapa ett dataflöde

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: File or directory to create torrent from:
sv: Fil eller katalog att skapa dataflödet från:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_selectDirectory)
en: Select Directory
sv: Välj katalog

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_selectFile)
en: Select File
sv: Välj fil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Size of each chunk:
sv: Varje dels storlek:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 32 KiB
sv: 32 Kibyte

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 64 KiB
sv: 64 Kibyte

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 128 KiB
sv: 128 Kibyte

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 256 KiB
sv: 256 Kibyte

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 512 KiB
sv: 512 Kibyte

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 1 MiB
sv: 1 Mibyte

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 2 MiB
sv: 2 Mibyte

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 4 MiB
sv: 4 Mibyte

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 8 MiB
sv: 8 Mibyte

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 16 MiB
sv: 16 Mibyte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_start_seeding)
en: Start seeding
sv: Börja erbjuda flödet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_private)
en: Private torrent (DHT not allowed)
sv: Privat dataflöde (DHT tillåts inte)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_dht)
en: Decentralized (DHT only)
sv: Decentraliserat (endast DHT)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_addToGroup)
en: Add torrent to group:
sv: Lägg till dataflöde i grupp:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tracker_tab)
en: Trackers
sv: Spårare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_tracker) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_node) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_webseed) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove
sv: Ta bort

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_move_up)
en: Move Up
sv: Flytta upp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_move_down)
en: Move Down
sv: Flytta ner

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_dht_tab)
en: DHT Nodes
sv: DHT-noder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Node:
sv: Nod:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_node_list)
en: IP or Hostname
sv: IP-adress eller värddatornamn

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Web Seeds
sv: Webbflöden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Comments:
sv: Kommentarer:

en: Policy for the %1 group
sv: Policy för gruppen %1

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_default_location_enabled) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, m_default_location)
en: Default save location for torrents from this group. <br/><br/>This is only used in the file selection dialog, when you change the group, the download location in the dialog will be set to this. You can still override it, if you want to.
sv: Standardplats att spara dataflöden från den här gruppen.<br/><br/>Den används bara i filvalsdialogrutan, när gruppen ändras, sätts  nerladdningsplatsen i dialogrutan till denna. Du kan dock överskrida den om du vill.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_default_location_enabled) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useSaveDir)
en: Default save location:
sv: Förvald plats att spara:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_default_move_on_completion_enabled)
en: Default move when completed location:
sv: Normal förflyttning när klar till:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, m_default_move_on_completion_location)
en: Default move on completion location for torrents from this group. <br/><br/>This is only used in the file selection dialog, when you change the group, the move when completed location in the dialog will be set to this. You can still override it, if you want to.
sv: Standardplats att flytta färdiga dataflöden till för den här gruppen.<br/><br/>Den används bara i filvalsdialogrutan, när gruppen ändras, sätts platsen i dialogrutan dit färdiga dataflöden flyttas till till denna. Du kan dock överskrida den om du vill.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Default settings for torrents which are added to the group.
sv: Standardinställningar för dataflöden som läggs till i gruppen.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Torrent Limits
sv: Dataflödesbegränsningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum download rate:
sv: Maximal nerladdningshastighet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Maximum upload rate:
sv: Maximal uppladdningshastighet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximum seed time:
sv: Maximal erbjudningstid:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, m_max_seed_time) i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, time_limit)
en:  Hours
sv:  Timmar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Maximum share ratio:
sv: Maximalt delningsförhållande:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_only_new)
en: When this is enabled, these settings will only be applied when a torrent is added to the group in the file selection dialog or the torrent creation dialog.<p>
    If this is not enabled, the settings will always be applied when you add a torrent to this group.
sv: När det här är aktiverat används inställningarna bara när ett dataflöde läggs till i gruppen via filvalsdialogrutan eller dialogrutan för att skapa dataflöden.<p>
    Om det inte är aktiverat, används inställningarna alltid när ett dataflöde läggs till i gruppen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_only_new)
en: Apply settings only for newly opened or created torrents
sv: Använd bara inställningar för nyöppnade eller nyskapade dataflöden

en: Open a new tab
sv: Öppna en ny flik

en: Close the current tab
sv: Stäng aktuell flik

en: Edit Group Policy
sv: Redigera gruppolicy

en: Open In New Tab
sv: Öppna under ny flik

en: New Group
sv: Ny grupp

en: Edit Name
sv: Redigera namn

en: Remove Group
sv: Ta bort grupp

en: Group Policy
sv: Gruppolicy

en: Please enter the group name.
sv: Ange gruppnamnet.

en: The group %1 already exists.
sv: Gruppen %1 finns redan.

en: Custom Groups
sv: Egna grupper

en: Open Location
sv: Öppna plats

en: Create a new torrent
sv: Skapa ett nytt dataflöde

en: Open a torrent
sv: Öppna ett dataflöde

en: Open Silently
sv: Öppna tyst

en: Open a torrent without asking any questions
sv: Öppna ett dataflöde utan att ställa några frågor

en: Open URL
sv: Öppna webbadress

en: Open a URL which points to a torrent, magnet links are supported
sv: Öppna en webbadress som pekar på ett dataflöde, magnetiska länkar stöds

en: IP Filter
sv: IP-filter

en: Show the list of blocked IP addresses
sv: Visa listan med blockerade IP-adresser

en: Import Torrent
sv: Importera dataflöde

en: Import a torrent
sv: Importera ett dataflöde

en: Show/Hide KTorrent
sv: Visa eller dölj Ktorrent

en: IP Filter List
sv: IP-filterlista

en: Invalid IP address <b>%1</b>. IP addresses must be in the format 'XXX.XXX.XXX.XXX'.<br/><br/>You can also use wildcards like '127.0.0.*' or specify ranges like '200.10.10.0-200.10.10.40'.
sv: Ogiltig IP-adress <b>%1</b>. IP-adresser måste ha formatet 'XXX.XXX.XXX.XXX'.<br/><br/>Du kan också använda jokertecken som '127.0.0.*' eller ange intervall som '200.10.10.0-200.10.10.40'.

en: Choose a file
sv: Välj en fil

en: Text files
sv: Textfiler

en: Choose a filename to save under
sv: Välj ett filnamn att spara till

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, IPFilterWidget)
en: KTorrent Blacklisted Peers
sv: Ktorrents svartlistade deltagare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Add peer:
sv: Lägg till deltagare:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_ip_to_add)
en: IP addresses must be in the format 'XXX.XXX.XXX.XXX'.
                                            
    You can also use wildcards like '127.0.0.*' or specify ranges like '200.10.10.0-200.10.10.40'.
sv: IP-adressen måste ha formatet 'XXX.XXX.XXX.XXX'.
    
    Du kan också använda jokertecken som '127.0.0.*', eller ange intervall som '200.10.10.0-200.10.10.40'.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_clear)
en: Clear
sv: Rensa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_open)
en: Open...
sv: Öppna...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_save_as)
en: Save As...
sv: Spara som...

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sv: &Arkiv

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
sv: &Visa

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main
sv: Huvudverktygsrad

note: i18n: ectx: Menu (Torrents) i18n: ectx: ToolBar (TorrentsToolBar)
en: Torrents
sv: Dataflöden

note: i18n: ectx: Menu (GroupsMenu)
en: Groups
sv: Grupper

note: i18n: ectx: Menu (ViewMenu)
en: View
sv: Visa

note: i18n: ectx: Menu (AdvancedMenu) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Advanced
sv: Avancerat

note: i18n: ectx: Menu (OpenDirMenu)
en: Open Directory
sv: Öppna katalog

note: i18n: ectx: Menu (GroupsSubMenu)
en: Add to Group
sv: Lägg till i grupp

note: i18n: ectx: Menu (ColumnsMenu)
en: Configure Columns
sv: Anpassa kolumner

note: i18n: ectx: Menu (ColumnsMenu)
en: Columns
sv: Kolumner

[ctx: @title]
en: KTorrent
sv: Ktorrent

en: Bittorrent client by KDE
sv: Ett BitTorrent-program av KDE

[ctx: @info:credit]
en: (C) 2005 - 2011 Joris Guisson and Ivan Vasic
sv: © 2005 - 2011 Joris Guisson och Ivan Vasic

en: BitFinder Plugin
sv: Bitsökningsinsticksprogram

en: Webinterface Plugin, global max share ratio patch
sv: Insticksprogram för webbgränssnitt, programfix för globalt maximalt delningsförhållande

en: Statistics Plugin
sv: Statistikinsticksprogram

en: kio-magnet
sv: I/O-slav magnet

en: Application icon and a couple of others
sv: Programikon och några andra

en: 1.0 application icon
sv: Programikon för 1.0

en: ChunkBar's tooltip and IWFileTreeItem sorting
sv: Verktygstips i ChunkBar och sortering av IWFileTreeItem

en: Country locator for InfoWidget plugin. Flags are taken from http://flags.blogpotato.de/ so thanks to them too.
sv: Landlokalisering för insticksprogrammet informationskomponent. Flaggor tagna från http://flags.blogpotato.de/, så tack också till dem.

en: File prioritization and some other patches
sv: Filprioritering och några andra programfixar

en: Miniupnp was used as an example for our own UPnP implementation
sv: Miniupnp användes som ett exempel för vår egen implementering av UPnP

en: Zeroconf enhancements
sv: Förbättringar av Zeroconf

en: Coldmilk webgui
sv: Grafiskt webbgränssnitt Coldmilk

en: IDEAl code from KDevelop
sv: IDEA-kod från KDevelop

en: Conversion speed improvement in ipfilter plugin
sv: Förbättring av konverteringshastighet i IP-filterinsticksprogrammet

en: Bryan Burns of Juniper Networks
sv: Bryan Burns från Juniper Networks

en: Discovered 2 security vulnerabilities (both are fixed)
sv: Upptäckte två säkerhetsrisker (båda är korrigerade)

en: Patch to load silently with a save location
sv: Programfix för att ladda tyst med en sparad plats

en: Fixes in PHP code of webinterface
sv: Rättningar av webbgränssnittets PHP-kod

en: XFS specific disk preallocation
sv: XFS-specifik reservation av disk

en: Patch to not show very low speeds
sv: Programfix för att inte visa mycket långsamma hastigheter

en: Patch to show potentially firewalled status
sv: Programfix för att visa status om eventuellt stopp på grund av brandvägg

en: Several patches
sv: Flera programfixar

en: Patch to hide menu bar
sv: Programfix för att dölja menyraden

en: The_Kernel
sv: Kärnan

en: Patch to change file priorities in the webgui
sv: Programfix för att ändra filprioriteter i det grafiska webbgränssnittet

en: Several webgui patches
sv: Flera programfixar av det grafiska webbgränssnittet

en: Fixes for several warnings
sv: Fixar för flera varningar

en: Patch to fix free diskspace calculation on FreeBSD
sv: Programfix för att rätta beräkning av ledigt diskutrymme på FreeBSD

en: Patch to fix a crash in ChunkDownloadView
sv: Programfix för att bli av med en krasch i ChunkDownloadView

en: A couple of bugfixes
sv: Några felrättningar

en: caruccio
sv: Caruccio

en: Patch to load torrents silently from the command line
sv: Programfix för att tyst ladda dataflöden från kommandoraden

en: New set of icons
sv: Ny ikonuppsättning

en: Drag and drop support for Plasma applet
sv: Stöd för drag och släpp i Plasma miniprogram

en: Patch to cleanup the plugin list
sv: Programfix för att städa insticksprogramlistan

en: Patch to make the Plasma applet a popup applet
sv: Programfix för att göra plasma-miniprogrammet till ett popupp-miniprogram

en: Patch to add support for IP ranges in IP filter dialog
sv: Programfix för att lägga till stöd för IP-intervall i dialogrutan för IP-filtrering

en: Feature which adds the date a torrent was added
sv: Funktion som lägger till datumet ett dataflöden lagts till

en: Feature to disable authentication in the webinterface
sv: Funktion för att inaktivera behörighetskontroll i webbgränssnittet

en: Exclusion patterns in the syndication plugin
sv: Undantagsmönster i insticksprogrammet för syndikering

en: Patch to rename single file torrents to the file inside
sv: Programfix för byta namn på dataflöden med en enda fil till namnet på filen inuti

en: Fix for bug 305379
sv: Rättning av fel 305379

en: Add support for x-scheme-handler/magnet mimetype
sv: Tillägg av stöd för Mime-typ x-scheme-handler/magnet

en: Fix for bug 339584
sv: Rättning av fel 339584

en: KF5 porting
sv: Konvertering till KF5

en: Bugfixes, cleanups and optimizations
sv: Felrättningar, städning och optimeringar

en: Enable logging to standard output
sv: Aktivera loggning på standardutmatningen

en: Silently open torrent given on URL
sv: Öppna dataflöde angivet i webbadress tyst

en: Document to open
sv: Dokument att öppna

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_diskPrealloc)
en: Whether or not diskspace should be reserved before starting to download a torrent.
sv: Om diskutrymme ska reserveras innan nerladdning av ett dataflöde startas eller inte.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_diskPrealloc)
en: Reserve disk space before starting a torrent
sv: Reservera diskutrymme innan ett dataflöde startas

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_fullDiskPrealloc)
en: Instead of doing a quick reservation, do a full reservation. This is slower than the quick way, but avoids fragmentation on the disk.
sv: Istället för att göra en snabb reservation, gör en fullständig reservation. Det är långsammare än det snabba sättet, men undviker fragmentering av hårddisken.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_fullDiskPrealloc)
en: Fully reserve disk space (avoids fragmentation)
sv: Reservera allt diskutrymme (undviker fragmentering)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Performance
sv: Prestanda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: GUI update interval:
sv: Uppdateringsintervall för grafiskt gränssnitt:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_guiUpdateInterval)
en: <p>The interval in milliseconds between GUI updates.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Note: </span>Increasing this will decrease CPU usage.</p>
sv: <p>Intervallet i millisekunder mellan uppdateringar av det grafiska gränssnittet.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Observera:</span>Att öka det minskar processoranvändningen.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Network sleep interval:
sv: Vilointervall för nätverk:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_cpuUsage)
en: <p>Amount of time the network threads will sleep when they are speed limited. This has absolutely no effect when there are no speed limits.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Note:</span> The lower this is the more CPU is used. Setting it high can lead to lower speeds in high bandwidth situations. </p>
    <p>For example on an 100 Mbit LAN, if you set a limit of 3000 KiB/s, you might not actually reach this speed when this value is too high. Without a limit you can easily get above 3000 KiB/s on a LAN.</p>
sv: <p>Tid som nätverkstrådar väntar när de är hastighetsbegränsade. Den har ingen som helst effekt när det inte finns några hastighetsgränser.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Observera:</span> Ju lägre den är desto mer processorkraft används. Att ställa in den till ett högt värde kan orsaka lägre hastigheter i fall med stor bandbredd.</p>
    <p>Om du exempelvis ställer in gränsen 3000 KiB/s på ett 100 Mbit lokalt nätverk, kan du kanske inte nå den hastigheten om värdet är för högt. Utan en begränsning kan du enkelt få mer än 3000 KiB/s på ett lokalt närverk.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Magnets Queue
sv: Magnetkö

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of downloading slots:
sv: Antal nerladdningsnischer:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_numMagnetDownloadingSlots)
en: Maximum number of concurrent downloading magnets at the same time.
sv: Maximalt antal samtidiga magnetnerladdningar på en gång.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_requeueMagnets)
en: Whether or not the magnets that are not downloaded after a maximum period of time must be pushed back at the end of the queue.
sv: Om magneter som inte laddas ner måste läggas tillbaka sist i kön efter en maximal tidsperiod eller inte.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_requeueMagnets)
en: Requeue magnets after:
sv: Köa om magnet efter:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_requeueMagnetsTime)
en: Maximum time that a magnet can occupy a downloading slot before it will be pushed back in the queue.
sv: Maximal tid som en magnet kan inneha en nerladdningsnisch innan den flyttas tillbaka i kön.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Miscellaneous
sv: Diverse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Preview size for audio files:
sv: Förhandsgranskningsstorlek för ljudfiler:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_previewSizeAudio)
en: <p>The amount of data at the beginning and end of an audio file, which will be prioritized for previewing.</p>
sv: <p>Mängden data i början och slutet av en ljudfil, som prioriteras för granskning.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Preview size for video files:
sv: Förhandsgranskningsstorlek för videofiler:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_previewSizeVideo)
en: <p>The amount of data at the beginning and end of a video file, which will be prioritized for previewing.</p>
sv: <p>Mängden data i början och slutet av en videofil, som prioriteras för granskning.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Tracker list URL:
sv: Spårarlistans webbadress:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_trackerListUrl)
en: URL of the tracker list used when adding a torrent by infohash
    NOTE: Each tracker must be on its own line. Blank lines are ignored.
sv: Webbadress för spårarlistan som används när ett dataflöde läggs till med ett informationskondensat.
    Observera: Varje spårare måste vara på en egen rad. Tomrader ignoreras.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_lookUpHostnameOfPeers)
en: Resolve the hostname of each peer. This will result in the hostname of a peer being displayed instead of the IP address. 
    
    It can be disabled if you do not like the additional network traffic it generates
sv: Lös upp varje deltagares värddatornamn. Det resulterar att deltagarens värddatornamn visas istället för IP-adressen.
    
    Det kan inaktiveras om du inte tycker om den ytterligare nätverkstrafik det skapar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_lookUpHostnameOfPeers)
en: Resolve hostnames of peers
sv: Lös upp deltagares värddatornamn

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dhtGroupBox)
en: Features
sv: Funktioner

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_dhtSupport)
en: DHT is a trackerless protocol to find peers sharing the same torrents as you do.
sv: DHT är ett protokoll utan spårare för att hitta deltagare som delar samma dataflöden som du gör.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_dhtSupport)
en: Use DHT to get additional peers
sv: Använd DHT för att hämta ytterligare deltagare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: UDP port for DHT communications:
sv: UDP-port för DHT-kommunikation:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_dhtPort)
en: <p>UDP port to use for the DHT protocol.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Attention:</span> If you are behind a router, this port needs to be forwarded to accept incoming DHT requests. The UPnP plugin can do this for you.</p>
sv: <p>UDP-port att använda för DHT-protokollet.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Varning:</span> Om du är bakom en router, måste porten skickas vidare för att acceptera inkommande DHT-begäran. Insticksprogrammet UPnP kan göra det åt dig.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_pexEnabled)
en: Whether or not to use µTorrent compatible peer exchange.
sv: Om utbyte mellan deltagare som är kompatibelt med µTorrent ska användas eller inte.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_pexEnabled)
en: Use peer exchange
sv: Använd utbyte mellan deltagare

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_webseedsEnabled)
en: Enable or disable the use of webseeds when they are present in a torrent.
sv: Aktivera eller inaktivera användning av webberbjudanden när de förekommer i ett dataflöde.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_webseedsEnabled)
en: Use webseeds
sv: Använd webberbjudanden

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_checkWhenFinished)
en: When a torrent has finished downloading, do a full data check on the torrent.
sv: Gör en fullständig kontroll av dataflödet, när nerladdningen av det är klar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_checkWhenFinished)
en: Check data when download is finished
sv: Kontrollera data när nerladdning är klar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Encryption
sv: Kryptering

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useEncryption)
en: <p>Protocol encryption is useful when your ISP is slowing down bittorrent connections. </p>
    <p>The encryption will prevent your bittorrent traffic to be flagged as bittorrent traffic, and so the ISP will not slow it down.</p>
sv: <p>Protokollkryptering är användbar när Internetleverantören saktar ner dataflödesanslutningar.</p>
    <p>Kryptering förhindrar att dataflödestrafik markeras som sådan, alltså kan inte Internetleverantören sakta ner den.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useEncryption) i18n: ectx: label, entry (useEncryption), group (downloads)
en: Use protocol encryption
sv: Använd protokollkryptering

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_allowUnencryptedConnections)
en: Not all clients support encryption, and some people have encryption disabled. If you want to connect to those peers, you need to have this option enabled.
sv: Alla klienter stöder inte kryptering, och vissa användare har stängt av kryptering. Om du vill ansluta till sådana deltagare, måste du aktivera alternativet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_allowUnencryptedConnections) i18n: ectx: label, entry (allowUnencryptedConnections), group (downloads)
en: Allow unencrypted connections
sv: Tillåt okrypterade anslutningar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Tracker
sv: Spårare

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useCustomIP)
en: Instead of allowing the tracker to determine your IP address, tell the tracker which IP address to use. Use this when you are behind a proxy.
sv: Tala om för spåraren vilken IP-adress som ska användas, istället för att låta spåraren bestämma din IP-adress. Använd detta när du är bakom en proxy.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useCustomIP)
en: Send the tracker a custom IP address or hostname
sv: Skicka egen IP-adress eller eget värddatornamn till spåraren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Custom IP address or hostname:
sv: Egen IP-adress eller eget värddatornamn:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_customIP)
en: Custom IP address or hostname to send to the tracker. Hostnames will be resolved at runtime and the resolved IP address will be sent to the tracker.
sv: Egen IP-adress eller eget värddatornamn att skicka till spåraren. Upplösning av värddatornamn sker vid körning och den upplösta IP-adressen skickas till spåraren.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ColorsGbw)
en: Colors
sv: Färger

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_stalledTorrentColor)
en: Color to use for torrents when they are stalled or checking data.
sv: Färg att använda för dataflöden när de är avstannade eller kontrollerar data.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_okTorrentColor)
en: Color to use for torrents while seeding or downloading.
sv: Färg att använda för dataflöden när de erbjuder eller laddar ner.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Torrent is running:
sv: Dataflöde är startat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Torrent is stalled or checking data:
sv: Dataflöde är avstannat eller kontrollerar data:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_errorTorrentColor)
en: Color to use for torrents with error status.
sv: Färg att använda för dataflöden med felstatus.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Torrent error:
sv: Dataflödesfel:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_highlightTorrentNameByTrackerStatus)
en: Additionally highlight torrents based on the status of their trackers (if any)
sv: Markera dataflöden ytterligare baserat på status på deras spårare (om det finns några)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_okTrackerConnectionColor)
en: Color to use when at least one tracker is connected and replied no errors or warnings.
sv: Färg att använda när minst en spårare är ansluten och har svarat utan fel eller varningar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Some of the trackers are reachable:
sv: Några av spårarna går att nå:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_warningsTrackerConnectionColor)
en: Color to use when the best attempt to connect to tracker results in warning.
sv: Färg att använda när det bästa försöket att ansluta till en spårare resulterar i varningar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: None of the trackers are reachable:
sv: Inga av spårarna går att nå:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Reachable trackers report warnings:
sv: Nåbara spårare rapporterar varningar:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_noTrackerConnectionColor)
en: Color to use when all trackers reply the errors or not found.
sv: Färg att använda när alla spårare rapporterar med fel eller hittades inte.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Trackers are timing out:
sv: Tidsgränser för spårare går ut:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_timeoutTrackerConnectionColor)
en: Color to use when the best attempt to connect to tracker results in timeout. Connection will be attempted again later.
sv: Färg att använda när det bästa försöket att ansluta till en spårare resulterar i att en tidsgräns överskrids. Försök att ansluta igen kommer att göras senare.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Low share ratio:
sv: Lågt delningsförhållande:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Good share ratio:
sv: Bra delningsförhållande:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_lowShareRatioColor)
en: Color to display share ratio below minimal good value.
sv: Färg för att visa delningsförhållande under minimalt bra värde.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_goodShareRatioColor)
en: Color to display share ratio above minimal good value.
sv: Färg för att visa delningsförhållande över minimalt bra värde.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnResetColors)
en: Reset colors to their default values (other settings won't change).
sv: Återställ färger till förvalda värden (andra inställningar ändras inte).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnResetColors)
en: Reset Colors
sv: Återställ färger

en: Application
sv: Program

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Folders
sv: Kataloger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Folder to store torrent information:
sv: Katalog att lagra dataflödesinformation:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_tempDir)
en: Directory to store information about all torrents currently opened in KTorrent.
sv: Katalog att lagra information om alla dataflöden som för närvarande är öppna i Ktorrent.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useSaveDir) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_saveDir)
en: Directory to use as a default save location for all data.
sv: Katalog att använda som förvald plats att spara all data.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useCompletedDir) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_completedDir)
en: Directory to move data to when a torrent has finished downloading.
sv: Katalog att flytta data till när nerladdningen av ett dataflöde är klar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useCompletedDir)
en: Move completed downloads to:
sv: Flytta klara nerladdningar till:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useTorrentCopyDir) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_torrentCopyDir)
en: Directory to copy all torrent files in, which are opened by KTorrent.
sv: Katalog att kopiera alla dataflödesfiler till som har öppnats av Ktorrent.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useTorrentCopyDir)
en: Copy torrent files to:
sv: Kopiera dataflödesfiler till:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_showSystemTrayIcon)
en: System Tray Icon
sv: Ikon i systembrickan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_alwaysMinimizeToSystemTray)
en: Whether or not to always minimize to system tray on startup.
sv: Om minimera till systembrickan alltid ska göras vid start.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_alwaysMinimizeToSystemTray)
en: Always minimize to system tray on startup
sv: Minimera alltid till systembrickan vid start

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showPopups)
en: Whether or not to show system tray popup messages.
sv: Om meddelanden i systembrickan ska visas eller inte.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showPopups)
en: Show system tray popup messages
sv: Visa meddelanden i systembrickan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_openMultipleTorrentsSilently)
en: When you select multiple torrents to be opened at the same time, open them silently.
sv: När flera dataflöden markeras för att öppnas samtidigt, öppna dem tyst.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openMultipleTorrentsSilently)
en: Open multiple torrents silently
sv: Öppna flera dataflöden tyst

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_openAllTorrentsSilently)
en: Open all torrents silently.
sv: Öppna alla dataflöden tyst.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openAllTorrentsSilently)
en: Open all torrents silently
sv: Öppna alla dataflöden tyst

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_suppressSleep)
en: Prevent computer from going into a sleep state or locking the screen when torrents are running.
sv: Förhindra datorn från att gå till ett viloläge eller låsa skärmen medan dataflöden pågår.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_suppressSleep)
en: Suppress sleep and automatic screen locking when torrents are running
sv: Använd inte viloläge och automatisk skärmlåsning medan dataflöden pågår

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_autoRenameSingleFileTorrents)
en: <p>Rename a single file torrent with the name of its only file. </p>
    <p>If for example the file is named <span style=" font-weight:600;">linux-desktop.iso</span>, the torrent will be displayed as <span style=" font-weight:600;">linux-desktop.</span></p>
sv: <p>Byt namn på ett dataflöde med en fil till namnet på dess enda fil.</p>
    <p>Om filen exempelvis heter <span style=" font-weight:600;">linux-desktop.iso</span>, kommer dataflödet att visas som <span style=" font-weight:600;">linux-desktop.</span></p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_autoRenameSingleFileTorrents)
en: Rename single file torrents with the name of its only file
sv: Byt namn på ett dataflöde med bara en fil till den enda filens namn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_highlightNewTorrents)
en: Whether or not new torrents will be highlighted.
sv: Om nya dataflöden ska markeras eller inte.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_highlightNewTorrents)
en: Highlight new torrents
sv: Markera nya dataflöden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showTotalSpeedInTitle)
en: Show total speed in the window title
sv: Visa total hastighet i fönstrets namnlist

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Network
sv: Nätverk

en: All interfaces
sv: Alla gränssnitt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Ports && Limits
sv: Portar och begränsningar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_port)
en: <p>Port used for the bittorrent protocol.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Attention:</span> If you are behind a router, this port needs to be forwarded to accept incoming connections. The UPnP plugin can do this for you.</p>
sv: <p>Port att använda för bittorrent-protokollet.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Varning:</span> Om du är bakom en router, måste porten skickas vidare för att acceptera inkommande anslutningar. Insticksprogrammet UPnP kan göra det åt dig.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: UDP tracker port:
sv: UDP-spårningsport:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_udpTrackerPort)
en: <p>Port used for the UDP tracker protocol.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Attention:</span> If you are behind a router, this port needs to be forwarded. The UPnP plugin can do this for you.</p>
sv: <p>Port att använda för UDP-spårningsprotokollet</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Varning:</span> Om du är bakom en router, måste porten skickas vidare. Insticksprogrammet UPnP kan göra det åt dig.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximum connections per torrent:
sv: Maximalt antal anslutningar per nerladdning:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxConnections)
en: The maximum number of connections allowed per torrent.
sv: Maximalt antal anslutningar som tillåts per dataflöde.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Global connection limit:
sv: Global anslutningsbegränsning:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxTotalConnections)
en: The global connection limit for all torrents combined.
sv: Den global anslutningsbegränsningen för alla kombinerade dataflöden.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxDownloadRate)
en: The maximum download speed in KiB/s.
sv: Maximal nerladdningshastighet i Kibyte/s.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxUploadRate)
en: The maximum upload speed in KiB/s
sv: Maximal uppladdningshastighet i Kibyte/s

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: DSCP value for IP packets:
sv: DSCP-värde för IP-paket:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_dscp)
en: This value will be filled in the DSCP field of all the IP packets sent for the bittorrent protocol.
sv: Värdet fylls i med DSCP-fältet för alla IP-paket som skickats med bittorrent-protokollet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Maximum number of connection setups:
sv: Maximalt antal anslutningar:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxConnectingSockets)
en: <p>The maximum number of outgoing connections ktorrent will try to setup simultaneously.</p>
    <p>If you are having trouble with ktorrent blocking other internet traffic, try setting this number a bit lower.</p>
sv: <p>Det maximala antalet utgående anslutningar som Ktorrent försöker ställa in samtidigt.</p>
    <p>Om du har problem med att Ktorrent blockerar annan Internettrafik, försök att justera värdet till något lite mindre.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Network interface:
sv: Nätverksgränssnitt:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, combo_networkInterface)
en: <p>Which network interface to listen on for incoming connections.</p>
    <p><span style="font-weight:600;">Note: </span>Requires a restart to take effect.</p>
sv: <p>Vilket nätverksgränssnitt som ska användas för lyssna efter inkommande anslutningar.</p>
    <p><span style="font-weight:600;">Observera:</span> Kräver omstart för att få effekt.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_utpEnabled)
en: The µTorrent transport protocol runs over UDP and is optimized to not interfere with other traffic, while still using up all unused bandwidth.
sv: Överföringsprotokollet µTorrent använder UDP, och är optimerat att inte störa annan trafik, medan all oanvänd bandbredd ändå utnyttjas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_utpEnabled)
en: Use the µTorrent transport protocol (µTP)
sv: Använd överföringsprotokollet µTorrent (µTP)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_onlyUseUtp)
en: Don't use TCP for bittorrent connections, only use the µTP protocol. This can lead to slower speeds, seeing that not all bittorrent clients support µTP.
sv: Använd inte TCP för dataflödesanslutningar, använd bara protokollet µTP. Det kan leda till långsammare hastighet, orsakat av att inte alla dataflödesklienter stöder µTP.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_onlyUseUtp)
en: Only use µTP
sv: Använd bara µTP

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Primary transport protocol:
sv: Primärt överföringsprotokoll

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_primaryTransportProtocol)
en: The primary transport protocol to use, when attempting to setup a connection with a peer, this protocol is chosen first.
sv: Det primära överföringsprotokollet att använda. Vid försök att etablera en anslutning med en deltagare, väljes det här protokollet först.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_recommended_settings)
en: Let KTorrent calculate the recommended settings based upon the bandwidth you have available.
sv: Låt Ktorrent beräkna rekommenderade inställningar baserat på tillgänglig bandbredd.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_recommended_settings)
en: Recommended Settings...
sv: Rekommenderade inställningar...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useKDEProxySettings)
en: Use the HTTP proxy settings configured in the settings of KDE.
sv: Använd HTTP-proxyinställningarna från i KDE:s inställningar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useKDEProxySettings)
en: Use KDE proxy settings
sv: Använd KDE:s proxyinställningar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_httpProxy)
en: IP address or hostname of the HTTP proxy to use.
sv: HTTP-proxyns IP-adress eller värddatornamn att använda.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_httpProxyPort)
en: Port of the HTTP proxy.
sv: HTTP-proxyns port

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useProxyForWebSeeds)
en: Whether or not to use the HTTP proxy for webseed connections.
sv: Om HTTP-proxy ska användas vid anslutningar för webberbjudanden eller inte.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useProxyForWebSeeds)
en: Use proxy for webseed connections
sv: Använd proxy vid anslutningar för webberbjudanden

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useProxyForTracker)
en: Whether or not to use the HTTP proxy for tracker connections.
sv: Om HTTP-proxy ska användas vid anslutningar för webberbjudanden eller inte.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useProxyForTracker)
en: Use proxy for tracker connections
sv: Använd proxy för spårningsanslutningar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_socksEnabled)
en: <p>Use a SOCKS proxy server for bittorrent connections.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Note: </span>This is not used for tracker connections</p>
sv: <p>Använd en SOCKS-proxy för dataflödesanslutningar.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Observera:</span> Det är inte användbart för spårningsanslutningar</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_socksEnabled)
en: Use a SOCKS proxy server:
sv: Använd en SOCKS-proxyserver:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_socksProxy)
en: IP address or hostname of the SOCKS server.
sv: SOCKS-serverns IP-adress eller värddatornamn.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_socksPort)
en: Port used by the SOCKS server.
sv: Port använd av SOCKS-servern.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_socksUsePassword)
en: If the SOCKS server requires authentication via a username and a password, enable this box.
sv: Om SOCKS-servern kräver behörighetskontroll via ett användarnamn och ett lösenord, markera den här rutan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_socksUsePassword)
en: Username and password required
sv: Användarnamn och lösenord krävs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Username:
sv: Användarnamn:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_socksUsername)
en: Username for the SOCKS proxy server.
sv: Användarnamn för SOCKS-proxyservern.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Password:
sv: Lösenord:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_socksPassword)
en: Password for the SOCKS proxy server.
sv: Lösenord för SOCKS-proxyservern.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_qm_group_box) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Queue Manager
sv: Köhantering

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_manuallyControlTorrents)
en: When enabled, the queue manager will be totally disabled, allowing you to fully control all torrents manually.
sv: Om aktiverad, kommer köhanteringen bli helt och hållet inaktiverad, vilket gör det möjligt att fullständigt styra alla dataflöden manuellt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_manuallyControlTorrents)
en: Control torrents manually
sv: Styr dataflöden manuellt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Maximum downloads:
sv: Maximalt antal nerladdningar:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxDownloads)
en: The maximum number of simultaneous downloads the queue manager will run.
sv: Maximalt antal samtidiga nerladdningar som köhanteringen kommer att köra.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Maximum seeds:
sv: Maximalt antal erbjudna flöden:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxSeeds)
en: The maximum number of simultaneous seeds the queue manager will run.
sv: Maximalt antal samtidigt erbjudna flöden som köhanteringen kommer att köra.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: When diskspace is running low:
sv: När diskutrymmet börjar ta slut:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_startDownloadsOnLowDiskSpace)
en: What to do when the diskspace is running low and the queue manager wants to start a torrent.
sv: Vad som ska göras när diskutrymmet börjar ta slut och köhanteringen vill starta ett dataflöde.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_startDownloadsOnLowDiskSpace)
en: Don't start torrents
sv: Starta inte dataflöden

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_startDownloadsOnLowDiskSpace)
en: Ask if torrents can be started
sv: Fråga om dataflöden kan startas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_startDownloadsOnLowDiskSpace)
en: Start torrents
sv: Starta dataflöden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Stop torrents when free disk space is lower than:
sv: Stoppa dataflöden när ledigt diskutrymme är mindre än:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_minDiskSpace)
en: When the free diskspace drops below this value, stop all torrents downloading.
sv: När ledigt diskutrymme understiger detta värde, stoppas all nerladdning av dataflöden.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_decreasePriorityOfStalledTorrents)
en: <p>With this enabled, the queue manager will decrease the priority of a torrent which has been stalled for too long. </p>
    <p>This will allow the queue manager to run other torrents, when a torrent is doing nothing.</p>
sv: <p>När det här är aktiverat minskar köhanteringen prioriteten för dataflöden som har avstannat för länge.</p>
    <p>Det gör det möjligt för köhanteringen att köra andra dataflöden medan ett dataflöde inte gör någonting.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_decreasePriorityOfStalledTorrents)
en: Decrease priority of torrents which are stalled for more than:
sv: Minska prioritet för dataflöden som är avstannade längre än:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_stallTimer)
en: <p>Time used for the stall timer. When a torrent is stalled longer than this, its priority will be decreased.</p>
sv: <p>Tid använd för avstannad tidtagning. När ett dataflöde har avstannat längre än denna tid minskas dess prioritet.</p>

[ctx: @title:group Options regarging Seeding]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Seeding
sv: Erbjudan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_keepSeeding)
en: When a download is finished, continue seeding it. If this is disabled, the torrent will be stopped.
sv: Fortsätt erbjuda ett dataflöde när en nerladdning är klar. Om det här inaktiveras, kommer dataflödet att stoppas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_keepSeeding)
en: Keep seeding after download is finished
sv: Fortsätt erbjuda flödet efter nerladdning är klar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Number of upload slots:
sv: Antal uppladdningsnischer:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_numUploadSlots)
en: The number of upload slots, this determines the number of peers you can upload to simultaneously for one torrent.
sv: Antal uppladdningsnischer. Detta bestämmer antal deltagare du samtidigt kan ladda upp till för ett dataflöde.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Default maximum share ratio:
sv: Förvalt maximalt delningsförhållande:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_maxRatio)
en: <p>The maximum share ratio, if this value is reached seeding will be stopped. This is only applied to newly opened torrents, existing torrents will not be affected by changing this.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Attention: </span>This is not used when downloading, only when seeding.</p>
sv: <p>Maximalt delningsförhållande. När värdet har uppnåtts kommer erbjudningar att stoppas. Det används bara för nyöppnade dataflöden, befintliga dataflöden påverkas inte genom att ändra det.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Observera:</span>Detta används inte vid nerladdning, bara vid erbjudningar.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Default maximum seed time:
sv: Förvald maximal erbjudningstid:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_maxSeedTime)
en: The maximum seed time in hours. Once you reach this time, the torrent will be stopped. This is only applied to newly opened torrents, existing torrents will not be affected by changing this.
sv: Maximal erbjudningstid i timmar. När tiden väl har uppnåtts kommer dataflödet att stoppas. Det används bara för nyöppnade dataflöden, befintliga dataflöden påverkas inte genom att ändra det.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_greenRatio)
en: Value at which the share ratio will be displayed with a green color. Lower ratios will be displayed in red. Colors can be changed in color settings.
sv: Värde då delningsförhållandet visas med grön färg. Mindre förhållanden visas med rött. Färger kan ändras i färginställningarna.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Minimum good share ratio:
sv: Minimalt bra delningsförhållande:

en: Calculate Recommended Settings
sv: Beräkna rekommenderade inställningar

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RecommendedSettingsDlg)
en: Recommended Settings
sv: Rekommenderade inställningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Available upload bandwidth:
sv: Tillgänglig bandbredd för uppladdning:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_upload_bw) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_download_bw)
en:  Kbps
sv:  kbit/s

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_upload_bw) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_download_bw)
en:  kb/s
sv:  kbit/s

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Available download bandwidth:
sv: Tillgänglig bandbredd för nerladdning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_calculate)
en: Calculate
sv: Beräkna

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Preferences
sv: Inställningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_chk_avg_speed_slot)
en: Average speed per slot:
sv: Medelhastighet per nisch:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_chk_sim_torrents)
en: Number of torrents you usually download simultaneously:
sv: Antal dataflöden du oftast laddar ner samtidigt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_chk_slots)
en: Slots per torrent:
sv: Nischer per dataflöde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Recommended settings:
sv: Rekommenderade inställningar:

en: Speed down: %1 / up: %2
sv: Hastighet ner: %1 upp: %2

en: Transferred down: %1 / up: %2
sv: Överfört ner: %1 upp: %2

en: DHT: off
sv: DHT: av

en: %1 node | %1 nodes
sv[0]: %1 nod
sv[1]: %1 noder

en: %1 task | %1 tasks
sv[0]: %1 uppgift
sv[1]: %1 uppgifter

en: The desktop is offline
sv: Skrivbordet är nerkopplat

en: Magnet Link
sv: Magnetisk länk

en: Peers
sv: Deltagare

en: Downloading
sv: Laddar ner

en: Queued
sv: Köad

en: Stopped
sv: Stoppad

en: Start Magnet
sv: Starta magnet

en: Stop Magnet
sv: Stoppa magnet

en: Copy Magnet URL
sv: Kopiera magnetisk webbadress

en: Remove Magnet
sv: Ta bort magnet

en: Order
sv: Ordning

en: Name
sv: Namn

en: Time Stalled
sv: Avstannad tid

en: Priority
sv: Prioritet

en: Running
sv: Kör

en: Not queued
sv: Inte köad

en: Order of a torrent in the queue.
    Use drag and drop or the move up and down buttons on the right to change the order.
sv: Ordning av dataflöden i kön.
    Använd drag och släpp eller knapparna för att flytta upp eller ner till höger för att ändra ordningen.

en: Search
sv: Sök

en: Show Search
sv: Visa sökning

en: Show or hide the search bar
sv: Visa eller dölj sökraden

en: Move Top
sv: Flytta längst upp

en: Move a torrent to the top of the queue
sv: Flytta ett dataflöde längst upp i kön

en: Move a torrent up in the queue
sv: Flytta upp ett dataflöde i kön

en: Move a torrent down in the queue
sv: Flytta ner ett dataflöde i kön

en: Move Bottom
sv: Flytta längst ner

en: Move a torrent to the bottom of the queue
sv: Flytta ett dataflöde längst ner i kön

en: Show Downloads
sv: Visa nerladdningar

en: Show all downloads
sv: Visa alla nerladdningar

en: Show Uploads
sv: Visa uppladdningar

en: Show all uploads
sv: Visa alla uppladdningar

en: Show Not Queued
sv: Visa inte köad

en: Show all not queued torrents
sv: Visa alla dataflöden som inte är köade

en: Widget to manage the torrent queue
sv: Grafisk komponent för att hantera dataflödeskön

en: Magnet Downloader
sv: Magnetnerladdare

en: Displays the currently downloading magnet links
sv: Visar de magnetiska länkar som för närvarande laddas ner

en: Start All
sv: Starta alla

en: Start all torrents
sv: Starta alla dataflöden

en: Stop All
sv: Stoppa alla

en: Stop all torrents
sv: Stoppa alla dataflöden

en: Suspend Torrents
sv: Gå till viloläge för dataflöden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_suspended)
en: Suspend all running torrents
sv: Gå till viloläge för alla pågående dataflöden

en: Group View
sv: Gruppvy

en: Show or hide the group view
sv: Visa eller dölj gruppvy

en: Filter Torrents
sv: Filtrera dataflöden

en: Filter torrents based on filter string
sv: Filtrera dataflöden baserat på filtersträng

en: Set max upload speed
sv: Ställ in maximal uppladdningshastighet

en: Set max download speed
sv: Ställ in maximal nerladdningshastighet

en: Download speed: <b>%1</b><br/>Upload speed: <b>%2</b><br/>Received: <b>%3</b><br/>Transmitted: <b>%4</b>
sv: Nerladdningshastighet: <b>%1</b><br/>Uppladdningshastighet: <b>%2</b><br/>Mottaget: <b>%3</b><br/>Skickat: <b>%4</b>

en: <b>%1</b> was silently opened.
sv: <b>%1</b> öppnades utan meddelanden.

en: <b>%1</b> has completed downloading.<br>Average speed: %2 DL / %3 UL.
sv: Nerladdning av <b>%1</b> är klar.<br>Medelhastighet: %2 ner %3 upp.

en: <b>%1</b> has reached its maximum share ratio of %2 and has been stopped.<br>Uploaded %3 at an average speed of %4.
sv: <b>%1</b> har nått sitt maximala delningsförhållande %2 och har stoppats.<br>Uppladdade %3 med medelhastigheten %4.

en: <b>%1</b> has reached its maximum seed time of %2 hours and has been stopped.<br>Uploaded %3 at an average speed of %4.
sv: <b>%1</b> har nått sin maximala tid för att erbjudas, %2 timmar, och har stoppats.<br>Uppladdade %3 med medelhastigheten %4.

en: <b>%1</b> has been stopped with the following error: <br>%2
sv: <b>%1</b> har stoppats med följande fel:<br>%2

en: Corrupted data has been found in the torrent <b>%1</b><br>It would be a good idea to do a data integrity check on the torrent.
sv: Skadad data har hittats i dataflödet <b>%1</b>.<br>Det är en god idé att utföra en kontroll av dataflödets integritet.

en: <b>%1</b> has reached its maximum share ratio of %2 and cannot be enqueued. <br>Remove the limit manually if you want to continue seeding.
sv: <b>%1</b> har nått sitt maximala delningsförhållande %2 och kan inte läggas till i kön. <br>Ta bort begränsningen för hand om du vill fortsätta erbjuda flödet.

en: <b>%1</b> has reached its maximum seed time of %2 hours and cannot be enqueued. <br>Remove the limit manually if you want to continue seeding.
sv: <b>%1</b> har nått sin maximala tid för att erbjudas, %2 timmar, och kan inte läggas till i kön. <br>Ta bort begränsningen för hand om du vill fortsätta erbjuda flödet.

en: Cannot start <b>%1</b>: <br>
sv: Kan inte starta <b>%1</b>: <br>

en: Cannot seed more than 1 torrent. <br> | Cannot seed more than %1 torrents. <br>
sv[0]: Kan inte starta mer än 1 nerladdning.<br>
sv[1]: Kan inte starta mer än %1 nerladdningar.<br>

en: Cannot download more than 1 torrent. <br> | Cannot download more than %1 torrents. <br>
sv[0]: Kan inte ladda ner mer än 1 dataflöde. <br>
sv[1]: Kan inte ladda ner mer än %1 dataflöden. <br>

en: Go to Settings -> Configure KTorrent, if you want to change the limits.
sv: Gå till inställningar -> Anpassa Ktorrent, om du vill ändra gränserna.

en: There is not enough diskspace available.
sv: Det finns inte tillräckligt med tillgängligt diskutrymme.

en: Your disk is running out of space.<br /><b>%1</b> is being downloaded to '%2'.
sv: Utrymmet på disken håller på att ta slut.<br /><b>%1</b> laddas ner till '%2'.

en: Torrent has been stopped.<br />
sv: Dataflödet har stoppats.<br />

en: Upload speed limit in KiB/s
sv: Hastighetsgräns för uppladdning i Kibyte/s

en: Download speed limit in KiB/s
sv: Hastighetsgräns för nerladdning i Kibyte/s

en: Unlimited
sv: Obegränsad

en: Torrent Settings
sv: Inställningar av dataflöden

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PropertiesDlg)
en: Properties
sv: Egenskaper

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dht)
en: DHT is a distributed database which can be used to find more peers for a torrent.
sv: DHT är en distribuerad databas som kan användas för att hitta fler deltagare i ett dataflöde.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dht)
en: Use DHT to find more peers
sv: Använd DHT för att hitta ytterligare deltagare

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, pex)
en: Peer exchange results in more peers being found, by exchanging information about peers with other peers.
sv: Utbyte mellan deltagare gör att fler deltagare hittas, genom att utbyta information om deltagare med andra deltagare.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, pex)
en: Use peer exchange to find more peers
sv: Använd utbyte mellan deltagare för att hitta flera

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, superseeding)
en: <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Superseeding mode, is a special seeding mode which allows you to achieve much higher seeding efficiencies. This results in less bandwidth used to spread a torrent.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Note: </span>This should only be used if the swarm has not fully been established. Once there are multiple active seeders, this mode becomes useless.</p>
sv: <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Supererbjudningsläge är ett särskilt erbjudningsläge som låter dig uppnå mycket högre effektivitet vid erbjudning. Det gör att lägre bandbredd används för att sprida ett dataflöde.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Observera: </span>Det bör bara användas om svärmen inte har upprättats fullständigt. När det väl finns flera aktiva erbjudande deltagare, får läget inte längre någon effekt.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, superseeding)
en: Use superseeding mode for seeding
sv: Använd supererbjudningsläge för att erbjuda flöden

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, move_on_completion_enabled)
en: Move the files of the torrent to a different directory when it has finished downloading.
sv: Flytta filerna i dataflödet till en annan katalog när nerladdningen är klar.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, move_on_completion_url)
en: Location to move the files to.
sv: Plats att flytta filerna till.

en: Checked %v of %m chunks
sv: Kontrollerat %v av %m delar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Found:
sv: Hittade:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, chunks_found)
en: The number of chunks which were not downloaded but have been found anyway.
sv: Antal delar som inte har laddats ner, men ändå hittades.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Failed:
sv: Misslyckade:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, chunks_failed)
en: The number of chunks which have been downloaded, and which are not OK.
sv: Antal delar som har laddats ner, men som inte är ok.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Not downloaded:
sv: Inte nerladdade:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, chunks_not_downloaded)
en: The number of chunks which have not been downloaded.
sv: Antal delar som inte har laddats ner.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Downloaded:
sv: Nerladdade:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, chunks_downloaded)
en: The number of chunks which have been downloaded, and which are OK.
sv: Antal delar som har laddats ner, och som är ok.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, error_msg)
en: Errors:
sv: Fel:

[ctx: @action Start all selected torrents in the current tab]
en: Start
sv: Starta

en: Start all selected torrents in the current tab
sv: Starta alla markerade dataflöden under aktuell flik

[ctx: @action Force start all selected torrents in the current tab]
en: Force Start
sv: Tvinga start

en: Force start all selected torrents in the current tab
sv: Tvinga att alla markerade dataflöden under aktuell flik startas

[ctx: @action Stop all selected torrents in the current tab]
en: Stop
sv: Stoppa

en: Stop all selected torrents in the current tab
sv: Stoppa alla markerade dataflöden under aktuell flik

[ctx: @action Pause all selected torrents in the current tab]
en: Pause
sv: Paus

en: Pause all selected torrents in the current tab
sv: Gör paus för alla markerade dataflöden under aktuell flik

[ctx: @action Remove all selected torrents in the current tab]
en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove all selected torrents in the current tab
sv: Ta bort alla markerade dataflöden under aktuell flik

[ctx: @action Start all torrents in the current tab]
en: Start All
sv: Starta alla

en: Start all torrents in the current tab
sv: Starta alla dataflöden under aktuell flik

[ctx: @action Stop all torrents in the current tab]
en: Stop All
sv: Stoppa alla

en: Stop all torrents in the current tab
sv: Stoppa alla dataflöden under aktuell flik

en: Remove Torrent and Data
sv: Ta bort dataflöde och data

en: Rename Torrent
sv: Byt namn på dataflöde

en: Add Peers
sv: Lägg till deltagare

en: Manual Announce
sv: Manuellt tillkännagivande

en: Scrape
sv: Skrapa

en: Preview
sv: Förhandsgranskning

en: Data Directory
sv: Datakatalog

en: Temporary Directory
sv: Tillfällig katalog

en: Move Data
sv: Flytta data

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, StatsSettingsWgt)
en: Settings
sv: Inställningar

en: Remove from Group
sv: Ta bort från grupp

en: Check Data
sv: Kontrollerar data

en: Check all the data of a torrent
sv: Kontrollera all data från ett dataflöde

en: Copy Torrent URL
sv: Kopiera dataflödets webbadress

en: Export Torrent
sv: Exportera dataflöde

en: Set the speed limits of individual torrents
sv: Ställ in hastighetsgränser för enskilda dataflöden

en: The torrent <b>%1</b> has not finished downloading, do you want to delete the incomplete data, too?
sv: Nerladdningen av dataflödet <b>%1</b> är inte klar. Vill du också ta bort ofullständig data?

en: Remove Download
sv: Ta bort nerladdning

en: Delete Data
sv: Ta bort data

en: Keep Data
sv: Behåll data

en: You will lose all the downloaded data of the following torrents. Are you sure you want to do this?
sv: Du kommer att förlora all nerladdad data för de följande dataflödena. Är du säker på att du vill göra detta?

en: Remove Torrent
sv: Ta bort dataflöde

en: Select a directory to move the data to.
sv: Välj en katalog att flytta data till.

en: Downloaded
sv: Nerladdade

en: Size
sv: Storlek

en: Uploaded
sv: Uppladdade

[ctx: Bytes left to downloaded]
en: Left
sv: Återstår

en: Down Speed
sv: Nerladdningshastighet

en: Up Speed
sv: Uppladdningshastighet

en: Time Left
sv: Tid kvar

en: Seeders
sv: Med hela flödet

en: Leechers
sv: Med delar av flödet

en: % Complete
sv: % klar

en: Share Ratio
sv: Delningsförhållande

en: Time Downloaded
sv: Tid nerladdade

en: Time Seeded
sv: Tid erbjudna

en: Location
sv: Plats

en: Added
sv: Tillagd

en: How much data we have downloaded of the torrent
sv: Hur mycket data av dataflödet som har laddats ner

en: Total size of the torrent, excluded files are not included
sv: Dataflödets totala storlek, undantagna filer ingår inte

en: How much data we have uploaded
sv: Hur mycket data som har laddats upp

en: How much data left to download
sv: Hur mycket data som återstår att ladda ner

en: Current download speed
sv: Nuvarande nerladdningshastighet

en: Current upload speed
sv: Nuvarande uppladdningshastighet

en: How much time is left before the torrent is finished or before the maximum share ratio is reached, if that is enabled
sv: Hur mycket tid som återstår innan dataflödet är klart eller innan det maximala delningsförhållandet nås, om det är aktiverat

en: How many seeders we are connected to (How many seeders there are according to the tracker)
sv: Hur många med hela flödet vi är anslutna till (hur många med hela flödet det finns enligt spåraren)

en: How many leechers we are connected to (How many leechers there are according to the tracker)
sv: Hur många med delar av flödet vi är anslutna till (hur många med delar av flödet det finns enligt spåraren)

en: The percentage of data we have of the whole torrent, not including excluded files
sv: Procent av hela dataflödets data som är tillgängligt, utan att räkna undantagna filer

en: Share ratio is the number of bytes uploaded divided by the number of bytes downloaded
sv: Delningsförhållandet är antal uppladdade byte dividerat med antal nerladdade byte

en: How long we have been downloading the torrent
sv: Hur länge dataflödet har laddats ner

en: How long we have been seeding the torrent
sv: Hur länge dataflödet har erbjudits

en: The location of the torrent's data on disk
sv: Plats på disk för dataflödets data

en: When this torrent was added
sv: När dataflödet lades till

en: %1<br>Url: <b>%2</b>
sv: %1<br>Webbadress: <b>%2</b>

en: <br/><br/>Unable to contact a tracker.
sv: <br/><br/>Kan inte kontakta spåraren.

en: KTUPnPTest
sv: Ktupnptest

en: KTorrent's UPnP test application
sv: Ktorrents UPnP-testprogram

en: &copy; 2005 - 2007 Joris Guisson and Ivan Vasic
sv: © 2005 - 2007 Joris Guisson och Ivan Vasic

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UPnPTestWidget)
en: UPnP Test Application
sv: UPnP-testprogram

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_router)
en: No routers found.
sv: Inga routrar hittades.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_find_routers)
en: Find Routers
sv: Sök efter routrar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Protocol:
sv: Protokoll:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_forward)
en: Forward
sv: Framåt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_undo_forward)
en: Undo Forward
sv: Ångra framåt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_verbose)
en: Verbose mode
sv: Detaljerat läge

en: Maximum share ratio reached.
sv: Maximalt delningsförhållande uppnått.

en: Maximum seed time reached.
sv: Maximal erbjudningstid uppnådd.

en: Uploads
sv: Uppladdningar

en: Running Uploads
sv: Pågående uppladdningar

en: Not Running Uploads
sv: Stoppade uppladdningar

en: Downloads
sv: Nerladdningar

en: Running Downloads
sv: Pågående nerladdningar

en: Not Running Downloads
sv: Stoppade nerladdningar

en: Active Torrents
sv: Aktiva dataflöden

en: Active Downloads
sv: Aktiva nerladdningar

en: Active Uploads
sv: Aktiva uppladdningar

en: Passive Torrents
sv: Passiva dataflöden

en: Passive Downloads
sv: Passiva nerladdningar

en: Passive Uploads
sv: Passiva uppladdningar

en: Ungrouped Torrents
sv: Ogrupperade dataflöden

[ctx: *.torrent]
en: Torrents
sv: Dataflöden

en: All files
sv: Alla filer

note: i18n: ectx: label, entry (maxDownloads), group (downloads)
en: Maximum number of downloads (0 = no limit)
sv: Maximalt antal nerladdningar (0 = ingen begränsning)

note: i18n: ectx: label, entry (maxSeeds), group (downloads)
en: Maximum number of seeds (0 = no limit)
sv: Maximalt antal användare med hela flödet (0 = ingen begränsning)

note: i18n: ectx: label, entry (startDownloadsOnLowDiskSpace), group (downloads)
en: Start downloads on low disk space?
sv: Starta nerladdningar vid lite diskutrymme?

note: i18n: ectx: label, entry (maxConnections), group (downloads)
en: Maximum number of connections per torrent (0 = no limit)
sv: Maximalt antal anslutningar per dataflöde (0 = ingen begränsning)

note: i18n: ectx: label, entry (maxTotalConnections), group (downloads)
en: Maximum number of connections for all torrents (0 = no limit)
sv: Maximalt antal anslutningar för alla dataflöden (0 = ingen begränsning)

note: i18n: ectx: label, entry (maxUploadRate), group (downloads)
en: Maximum upload speed in KiB/sec (0 = no limit)
sv: Maximal uppladdningshastighet i Kibyte/s (0 = ingen begränsning)

note: i18n: ectx: label, entry (maxDownloadRate), group (downloads)
en: Maximum download speed in KiB/sec (0 = no limit)
sv: Maximal nerladdningshastighet i Kibyte/s (0 = ingen begränsning)

note: i18n: ectx: label, entry (maxRatio), group (downloads)
en: Maximum share ratio (0 = no limit)
sv: Maximalt delningsförhållande (0 = ingen begränsning)

note: i18n: ectx: label, entry (showSystemTrayIcon), group (downloads)
en: Show a system tray icon
sv: Visa en ikon i systembrickan

note: i18n: ectx: label, entry (showTotalSpeedInTitle), group (downloads)
en: Show a total speeds in the title
sv: Visa total hastighet i namnlisten

note: i18n: ectx: label, entry (showSpeedBarInTrayIcon), group (downloads)
en: Show speed bar in tray icon
sv: Visa hastighetsstapel i systembrickans ikon

note: i18n: ectx: label, entry (downloadBandwidth), group (downloads)
en: Download bandwidth (in kb/s):
sv: Nerladdningsbandbredd (i Kibyte/s):

note: i18n: ectx: label, entry (uploadBandwidth), group (downloads)
en: Upload bandwidth (in kb/s):
sv: Uppladdningsbandbredd (i Kibyte/s):

note: i18n: ectx: label, entry (alwaysMinimizeToSystemTray), group (downloads)
en: Always minimize to system tray on startup.
sv: Minimera alltid till systembrickan vid start.

note: i18n: ectx: label, entry (showPopups), group (downloads)
en: Show popup messages when torrent is finished.
sv: Visa meddelanden när dataflöde är klart.

note: i18n: ectx: label, entry (keepSeeding), group (downloads)
en: Keep seeding after download has finished
sv: Fortsätt erbjuda flödet efter nerladdning är klar

note: i18n: ectx: label, entry (tempDir), group (downloads)
en: Folder to store temporary files
sv: Katalog att lagra tillfälliga filer

note: i18n: ectx: label, entry (useSaveDir), group (downloads)
en: Whether to automatically save downloads to saveDir
sv: Om nerladdningar automatiskt ska sparas i sparkatalog

note: i18n: ectx: label, entry (saveDir), group (downloads)
en: Folder to store downloaded files
sv: Katalog att lagra nerladdade filer

note: i18n: ectx: label, entry (useTorrentCopyDir), group (downloads)
en: Whether to automatically copy .torrent files to torrentCopyDir
sv: Om .torrent-filer automatiskt ska kopieras till dataflödeskopieringskatalog

note: i18n: ectx: label, entry (torrentCopyDir), group (downloads)
en: Folder to copy .torrent files to
sv: Katalog att kopiera .torrent-filer till:

note: i18n: ectx: label, entry (useCustomIP), group (downloads)
en: Whether to use a custom IP to pass to the tracker
sv: Om en egen IP-adress ska användas för att skicka till spåraren

note: i18n: ectx: label, entry (lastSaveDir), group (downloads)
en: Directory which was used as the last save directory
sv: Katalog som användes för att spara senast

note: i18n: ectx: label, entry (customIP), group (downloads)
en: IP to pass to the tracker
sv: IP-adress att skicka till spåraren

note: i18n: ectx: label, entry (guiUpdateInterval), group (downloads)
en: GUI update interval
sv: Uppdateringsintervall för grafiskt gränssnitt

note: i18n: ectx: label, entry (dhtSupport), group (downloads)
en: Support for DHT
sv: Stöd för DHT

note: i18n: ectx: label, entry (dhtPort), group (downloads)
en: DHT port
sv: DHT-port

note: i18n: ectx: label, entry (numUploadSlots), group (downloads)
en: Number of upload slots
sv: Antal uppladdningsnischer

note: i18n: ectx: label, entry (shownColumns), group (downloads)
en: Columns shown in KTorrentView
sv: Kolumner visade i Ktorrents vy

note: i18n: ectx: label, entry (minDiskSpace), group (downloads)
en: When there is no space left to complete download, and the available disk space is less than this value, the torrent will be stopped.
sv: När det inte finns någon plats kvar att göra färdig nerladdningen, och tillgängligt diskutrymme är mindre än det här värdet, kommer dataflödet att stoppas.

note: i18n: ectx: label, entry (useCompletedDir), group (downloads)
en: Whether to automatically move completed downloads to completedDir
sv: Om färdiga nerladdningar automatiskt ska kopieras till färdigkatalog

note: i18n: ectx: label, entry (completedDir), group (downloads)
en: Folder to move completed downloaded files to
sv: Katalog att flytta färdignerladdade filer till

note: i18n: ectx: label, entry (maxSeedTime), group (downloads)
en: Maximum seed time in hours (0 = no limit)
sv: Maximala tid för att erbjuda i timmar (0 = ingen begränsning)

en: Plugins
sv: Insticksprogram

en: Warning: %1
sv: Varning: %1

en: <img src="available_color">&nbsp; - Downloaded Chunks<br><img src="unavailable_color">&nbsp; - Chunks to Download<br><img src="excluded_color">&nbsp; - Excluded Chunks
sv: <img src="available_color">&nbsp; - Nerladdade delar<br><img src="unavailable_color">&nbsp; - Delar att ladda ner<br><img src="excluded_color">&nbsp; - Undantagna delar

en: The torrent "%1" has reached its maximum share ratio and its maximum seed time. Ignore the limit and start seeding anyway?
sv: Dataflödet "%1" har nått sitt maximala delningsförhållande och sin maximala erbjudningstid. Ignorera gränsen och börja erbjuda flödet ändå?

en: The torrent "%1" has reached its maximum share ratio. Ignore the limit and start seeding anyway?
sv: Dataflödet "%1" har nått sitt maximala delningsförhållande. Ignorera gränsen och börja erbjuda flödet ändå?

en: The torrent "%1" has reached its maximum seed time. Ignore the limit and start seeding anyway?
sv: Dataflödet "%1" har nått sin maximala erbjudningstid. Ignorera gränsen och börja erbjuda flödet ändå?

en: Limits reached.
sv: Gränser uppnådda.

en: You don't have enough disk space to download this torrent. Are you sure you want to continue?
sv: Du har inte tillräckligt med diskutrymme för att ladda ner dataflödet. Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Insufficient disk space for %1
sv: Otillräckligt diskutrymme för %1

en: Not enough disk space for the following torrents. Do you want to start them anyway?
sv: Du har inte tillräckligt med diskutrymme för följande dataflöden. Vill du starta dem ändå?

en: The following torrents have reached their maximum seed time. Do you want to start them anyway?
sv: Följande dataflöden har nått sina maximala erbjudningstider. Vill du starta dem ändå?

en: The following torrents have reached their maximum share ratio. Do you want to start them anyway?
sv: Följande dataflöden har nått sina maximala delningsförhållande. Vill du starta dem ändå?

en: Error starting torrent %1: %2
sv: Fel när dataflödet %1 skulle startas: %2

en: Error
sv: Fel

en: Error stopping torrent %1: %2
sv: Fel när dataflödet %1 skulle stoppas: %2

en: File
sv: Fil

en: Cannot write beyond end of the mmap buffer.
sv: Kan inte skriva efter minnesavbildad buffer.

en: Scheduler
sv: Schemaläggning

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Special Limits
sv: Särskilda begränsningar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_screensaverLimits)
en: Use these global limits when the screensaver is activated, instead of the ones configured in the network settings.
sv: Använd de här globala begränsningarna när skärmsläckaren är aktiverad, istället för de som är inställda i nätverksinställningarna.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_screensaverLimits)
en: Use different speed limits when the screensaver is activated
sv: Använd andra hastighetsgränser när skärmsläckaren är aktiverad

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_screensaverUploadLimit)
en: Global upload limit when the screensaver is activated.
sv: Global uppladdningsgräns när skärmsläckaren är aktiverad.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_screensaverDownloadLimit)
en: Global download limit when the screensaver is activated.
sv: Global nerladdningsgräns när skärmsläckaren är aktiverad.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Schedule background color:
sv: Schemats bakgrundsfärg:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_scheduleBackgroundColor)
en: Color of the schedule background.
sv: Färg på schemats bakgrund.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Schedule line color:
sv: Schemats linjefärg:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_scheduleLineColor)
en: Color of all lines on the schedule.
sv: Färg på alla linjer i schemat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Schedule Item color:
sv: Schemats objektfärg:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_itemColor)
en: Color of each normal item on the schedule.
sv: Färg på alla vanliga objekt i schemat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Suspended schedule item color:
sv: Färg för schemaobjekt i viloläge:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_suspendedColor)
en: Color of each suspended item on the schedule.
sv: Färg på varje objekt i viloläge i schemat.

en: Bandwidth Scheduler
sv: Schemaläggning av bandbredd

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, EditItemDlg)
en: Edit an item
sv: Redigera ett objekt

en: Add an item
sv: Lägg till ett objekt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Duration
sv: Varaktighet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: From:
sv: Från:

note: i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QTimeEdit, m_from) i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QTimeEdit, m_to)
en: hh:mm
sv: tt:mm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: To:
sv: Till:

[ctx: starting day]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: From:
sv: Från:

[ctx: ending day]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: To:
sv: Till:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Limits
sv: Begränsningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Download limit:
sv: Nerladdningsbegränsning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Upload limit:
sv: Uppladdningsbegränsning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_screensaver_limits)
en: When screensaver is activated:
sv: När skärmsläckaren är aktiv:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Connection Limits
sv: Anslutningsbegränsningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_set_connection_limits)
en: Set connection limits
sv: Ange anslutningsbegränsningar

note: i18n: ectx: ToolBar (SchedulerToolbar)
en: Bandwidth Schedule
sv: Schemaläggning av bandbredd

en: Cannot open file %1: %2
sv: Kan inte öppna filen %1: %2

en: The file %1 is corrupted or not a proper KTorrent schedule file.
sv: Filen %1 är skadad eller inte en riktig Ktorrent schemafil.

en: Edit the bandwidth schedule
sv: Redigera bandbreddsschemat

en: Load Schedule
sv: Ladda schema

en: Save Schedule
sv: Spara schema

en: New Item
sv: Nytt objekt

en: Remove Item
sv: Ta bort objekt

en: Edit Item
sv: Redigera objekt

en: Clear Schedule
sv: Rensa schema

en: Scheduler Active
sv: Schemaläggning aktiv

en: Activate or deactivate the scheduler
sv: Aktivera eller inaktivera schemaläggning

en: KTorrent scheduler files
sv: Ktorrent schemafiler

en: This item conflicts with another item in the schedule, we cannot change it.
sv: Objektet har konflikter med ett annat objekt i schemat. Det kan inte ändras.

en: Suspended
sv: Viloläge

en: %1 Down
    %2 Up
sv: %1 ner
    %2 upp

en: Current schedule: suspended
sv: Aktuellt schema: viloläge

en: Current schedule: %1/s download, %2/s upload
sv: Aktuellt schema: %1/s nerladdning, %2/s uppladdning

en: Current schedule: unlimited download, %1/s upload
sv: Aktuellt schema: obegränsad nerladdning, %1/s uppladdning

en: Current schedule: %1/s download, unlimited upload
sv: Aktuellt schema: %1/s nerladdning, obegränsad uppladdning

en: Current schedule: unlimited upload and download
sv: Aktuellt schema: obegränsad uppladdning och nerladdning

en:  (scheduler disabled)
sv:  (schemaläggning inaktiverad)

en: Current schedule:
sv: Aktuellt schema:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DownloadOrderWidget)
en: File Download Order
sv: Filernas nerladdningsordning

en: File download order for <b>%1</b>:
sv: Filernas nerladdningsordning för <b>%1</b>:

en: Seasons and Episodes
sv: Säsonger och avsnitt

en: Album Track Order
sv: Ordning för albumspår

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_top_label)
en: File download order for:
sv: Filernas nerladdningsordning för:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_custom_order_enabled)
en: Whether or not to enable a custom download order.
sv: Om egen nerladdningsordning ska aktiveras eller inte.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_custom_order_enabled)
en: Custom file download order enabled
sv: Egen nerladdningsordning av filer aktiverad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_sort_by)
en: Sort By
sv: Sortera enligt

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_search_files)
en: Search files
sv: Sök efter filer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListView, m_order)
en: Order in which to download the files of a torrent. The file at the top will be downloaded first, followed by the second, then the third ...
sv: Ordning som filerna i ett dataflöde ska laddas ner. Filen längst upp laddas ner först, följt av den andra, därefter den tredje ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_tracker)
en: Add Trackers
sv: Lägg till spårare

en: <img src="available_color">&nbsp; - Available Chunks<br><img src="unavailable_color">&nbsp; - Unavailable Chunks<br><img src="excluded_color">&nbsp; - Excluded Chunks
sv: <img src="available_color">&nbsp; - Tillgängliga delar<br><img src="unavailable_color">&nbsp; - Inte tillgängliga delar<br><img src="excluded_color">&nbsp; - Undantagna delar

en: Chunk
sv: Del

en: Progress
sv: Förlopp

en: Peer
sv: Deltagare

en: Files
sv: Filer

en: Number of the chunk
sv: Delens nummer

en: Download progress of the chunk
sv: Delens nerladdningsförlopp

en: Which peer we are downloading it from
sv: Vilka deltagare vi laddar ner det från

en: Download speed of the chunk
sv: Delens nerladdningshastighet

en: Which files the chunk is located in
sv: Vilka filer delen ingår i

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hdr_chunks) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChunkDownloadView)
en: Chunks
sv: Delar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Total:
sv: Totalt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Currently downloading:
sv: Nuvarande nerladdningar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Excluded:
sv: Undantagna:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4_2)
en: Left:
sv: Kvar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8)
en: Size:
sv: Storlek:

[ctx: Open file]
en: Open
sv: Öppna

[ctx: Open file with]
en: Open With
sv: Öppna med

en: Check File
sv: Kontrollera fil

en: Download first
sv: Ladda ner först

en: Download normally
sv: Ladda ner normalt

en: Download last
sv: Ladda ner sist

en: Do not download
sv: Ladda inte ner

en: Delete File(s)
sv: Ta bort fil(er)

en: Move File
sv: Flytta fil

en: Collapse Folder Tree
sv: Dra ihop katalogträd

en: Expand Folder Tree
sv: Expandera katalogträd

en: File Tree
sv: Filträd

en: File List
sv: Fillista

en: Show Filter
sv: Visa filter

en: You will lose all data in this file, are you sure you want to do this? | You will lose all data in these files, are you sure you want to do this?
sv[0]: Du kommer att förlora all data i filen. Är du säker på att du vill göra det?
sv[1]: Du kommer att förlora all data i dessa filer. Är du säker på att du vill göra det?

en: Not enough data downloaded for opening the file.
    
    Enable sequential download mode for it to obtain necessary data with a higher priority?
sv: Tillräckligt med data för att öppna filen har inte laddats ner.
    
    Aktivera sekventiell nerladdningsmetod för den, så att nödvändig data kan erhållas med högre prioritet?

en: Info Widget
sv: Informationskomponent

en: Displays status information about a torrent
sv: Visar statusinformation om ett dataflöde

[ctx: @title:tab]
en: Files
sv: Filer

en: Shows all the files in a torrent
sv: Visar alla filer i ett dataflöde

en: Displays all the peers you are connected to for a torrent
sv: Visar alla deltagare du är ansluten till för ett dataflöde

en: Displays all the chunks you are downloading, of a torrent
sv: Visar alla delar du laddar ner av ett dataflöde

en: Displays information about all the trackers of a torrent
sv: Visar information om alla spårare i ett dataflöde

en: Webseeds
sv: Webberbjudanden

en: Displays all the webseeds of a torrent
sv: Visar ett dataflödes alla webberbjudanden

[ctx: @title:column]
en: Preview
sv: Förhandsgranskning

[ctx: Percent of File Downloaded]
en: % Complete
sv: % klar

[ctx: Download first]
en: First
sv: Först

[ctx: Download last]
en: Last
sv: Sist

[ctx: Preview available]
en: Available
sv: Tillgänglig

[ctx: Preview pending]
en: Pending
sv: Väntande

[ctx: No preview available]
en: No
sv: Nej

[ctx: preview available]
en: Available
sv: Tillgänglig

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Tabs
sv: Flikar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showPeerView)
en: Whether or not to show the peers tab in the bottom of the window.
sv: Om deltagarfliken ska visas längst ner i fönstret eller inte.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showPeerView)
en: Show list of peers
sv: Visa lista med deltagare

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showChunkView)
en: Whether or not to show the chunks tab in the bottom of the window.
sv: Om fliken med listan över delar ska visas längst ner i fönstret eller inte.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showChunkView)
en: Show list of chunks currently downloading
sv: Visa lista med delar som för närvarande laddas ner

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showTrackersView)
en: Whether or not to show the trackers tab in the bottom of the window.
sv: Om fliken med listan över spårare ska visas längst ner i fönstret eller inte.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showTrackersView)
en: Show list of trackers
sv: Visa lista med spårare

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showWebSeedsTab)
en: Whether or not to show the webseeds tab at the bottom of the window.
sv: Om fliken med webberbjudanden ska visas längst ner i fönstret eller inte.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showWebSeedsTab)
en: Show list of webseeds
sv: Visa lista med webberbjudanden

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: File Priority Colors
sv: Färger för filprioritering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: First priority:
sv: Högsta prioritet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_firstColor)
en: Color to use for first priority files.
sv: Färg att använda för filer med högsta prioritet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Last priority:
sv: Lägsta prioritet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_lastColor)
en: Color to use for last priority files.
sv: Färg att använda för filer med lägsta prioritet.

note: i18n: ectx: label, entry (showPeerView), group (general)
en: Show peer view tab in main window
sv: Visa flik med deltagarvisning i huvudfönster

note: i18n: ectx: label, entry (showChunkView), group (general)
en: Show chunk download view tab in main window
sv: Visa flik med listan över delar i huvudfönster

note: i18n: ectx: label, entry (showTrackersView), group (general)
en: Show trackers view tab in main window
sv: Visa flik med visning av spårare i huvudfönster

en: Kick Peer
sv: Kasta ut deltagare

en: Ban Peer
sv: Förbjud deltagare

[ctx: Choked]
en: Yes
sv: Ja

[ctx: Not choked]
en: No
sv: Nej

[ctx: Snubbed]
en: Yes
sv: Ja

[ctx: Not snubbed]
en: No
sv: Nej

[ctx: Interested]
en: Yes
sv: Ja

[ctx: Not Interested]
en: No
sv: Nej

[ctx: Interesting]
en: Yes
sv: Ja

[ctx: Not Interesting]
en: No
sv: Nej

en: Address
sv: Adress

en: Country
sv: Land

en: Client
sv: Klient

en: Choked
sv: Strypt

en: Snubbed
sv: Avsnäst

en: Availability
sv: Tillgänglighet

en: Score
sv: Poäng

en: Upload Slot
sv: Uppladdningsnisch

en: Requests
sv: Begäran

en: Interested
sv: Intresserad

en: Interesting
sv: Intressant

en: IP address of the peer
sv: Deltagarens IP-adress

en: Country the peer is in
sv: Land deltagaren befinner sig i

en: Which client the peer is using
sv: Vilken klient deltagaren använder

en: Download speed
sv: Nerladdningshastighet

en: Upload speed
sv: Uppladdningshastighet

en: Whether or not the peer has choked us - when we are choked the peer will not send us any data
sv: Om deltagaren har strypt oss. När vi är strypta kommer inte deltagaren att skicka någon data till oss

en: Snubbed means the peer has not sent us any data in the last 2 minutes
sv: Avsnäst betyder att deltagaren inte har skickat oss någon data under de senaste två minuterna

en: How much data the peer has of the torrent
sv: Hur mycket av dataflödets data som deltagaren har

en: Whether or not the peer has DHT enabled
sv: Om deltagaren har aktiverat DHT eller inte

en: The score of the peer, KTorrent uses this to determine who to upload to
sv: Deltagarens poäng. Ktorrent använder dem för att bestämma till vem uppladdning ska göras

en: Only peers which have an upload slot will get data from us
sv: Bara deltagare som har en uppladdningsnisch kommer att få data från oss

en: The number of download and upload requests
sv: Antal begäran om nerladdning och uppladdning

en: How much data we have downloaded from this peer
sv: Hur mycket data vi laddat ner från deltagaren

en: How much data we have uploaded to this peer
sv: Hur mycket data vi laddat upp till deltagaren

en: Whether the peer is interested in downloading data from us
sv: Om deltagaren är intresserad av att ladda ner data från oss

en: Whether we are interested in downloading from this peer
sv: Om vi är intresserade av att ladda ner data från deltagaren

en: Private
sv: Privat

en: Public
sv: Öppen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hdr_info)
en: Info
sv: Information

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Average down speed:
sv: Medelnerladdningshastighet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Type:
sv: Typ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Average up speed:
sv: Medeluppladdningshastighet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Info hash:
sv: Kondensat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Downloaded chunks:
sv: Nerladdade delar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Available chunks:
sv: Tillgängliga delar:

[ctx: Noun, as in "file sharing"]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hdr_sharing)
en: Sharing
sv: Delning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Share ratio:
sv: Delningsförhållande:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_ratio_limit)
en: Ratio limit:
sv: Förhållandegräns:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_time_limit)
en: Time limit:
sv: Tidsgräns:

en: URL
sv: Webbadress

en: Times Downloaded
sv: Tider för nerladdning

en: Next Update
sv: Nästa uppdatering

en: Copy Tracker URL
sv: Kopiera spårarens webbadress

en: Copy Tracker status
sv: Kopiera spårarens status

en: Several URL's could not be added because they are malformed:
sv: Flera webbadresser kunde inte läggas till, eftersom de är felaktiga:

en: There already is a tracker named <b>%1</b>.
sv: Det finns redan en spårare som heter <b>%1</b>.

en: The following duplicate trackers were not added:
sv: Följande duplicerade spårare har inte lagts till:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_tracker)
en: Remove Tracker
sv: Ta bort spårare

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_change_tracker)
en: Changes the current active tracker for private torrents.
sv: Ändrar den nuvarande aktiva spåraren för egna dataflöden.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_change_tracker)
en: Switch Tracker
sv: Byt spårare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_scrape)
en: Update Trackers
sv: Uppdatera spårare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_restore_defaults)
en: Restore Defaults
sv: Återställ förval

en: Speed
sv: Hastighet

en: Cannot add the webseed %1, it is already part of the list of webseeds.
sv: Kan inte lägga till webberbjudandet %1. Det ingår redan i listan med webberbjudanden.

en: Cannot remove webseed %1, it is part of the torrent.
sv: Kan inte ta bort webberbjudandet %1. Det är en del av dataflödet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_webseed)
en: <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Webseed to add to the torrent.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Note: </span>Only http webseeds are supported.</p>
sv: <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Webberbjudande att lägga till i dataflödet..</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Observera: </span>Bara webberbjudanden via HTTP stöds.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: Add Webseed
sv: Lägg till webberbjudande

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove Webseed
sv: Ta bort webberbjudande

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_enable_all)
en: Enable All
sv: Aktivera alla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_disable_all)
en: Disable All
sv: Inaktivera alla

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ConvertDialog)
en: Converting...
sv: Konverterar...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Converting block list to KTorrent format. This might take some time.
sv: Konverterar blockeringslista till Ktorrent-format. Det kan ta en stund.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_cancel)
en: C&ancel
sv: &Avbryt

en: Loading txt file...
sv: Laddar txt-fil...

en: There are no IP addresses to convert in %1
sv: Det finns inga IP-adresser att konvertera i %1

en: Automatic update of IP filter failed: %1
sv: Automatisk uppdatering av IP-filter misslyckades: %1

en: 7z files are not supported
sv: 7z-filer stöds inte

en: Cannot determine file type of <b>%1</b>
sv: Kan inte avgöra filtyp för <b>%1</b>

en: Cannot open zip file %1.
sv: Kan inte öppna zip-filen %1.

en: Automatic update of IP filter failed: cannot open zip file %1
sv: Automatisk uppdatering av IP-filter misslyckades:  kan inte öppna zip-filen %1

en: Cannot find blocklist in zip file %1.
sv: Kan inte hitta blocklista i zip-filen %1.

en: Automatic update of IP filter failed: cannot find blocklist in zip file %1
sv: Automatisk uppdatering av IP-filter misslyckades:  kan inte hitta blocklista i zip-filen %1

en:  day |  days
sv[0]:  dag
sv[1]:  dagar

en: Status: Loaded and running.
sv: Status: Laddad och pågående.

en: Status: Not loaded.
sv: Status: Inte laddad.

en: Status: Downloading and converting new block list...
sv: Status: Laddar och konverterar ny blockeringslista...

en: No update done yet.
sv: Ingen uppdatering gjord ännu.

en: %1 (Last update attempt failed.)
sv: %1 (Senaste uppdateringsförsök misslyckades)

en: Never
sv: Aldrig

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, IPBlockingPrefPage)
en: IPBlocking Preferences
sv: Inställningar av IP-blockering

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: PeerGuardian Filter File
sv: Peerguardian-filterfil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useLevel1)
en: Enable this if you want the IP filter plugin to work.
sv: Aktivera det här om du vill att insticksprogrammet för IP-filtrering ska fungera.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useLevel1)
en: Use PeerGuardian filter
sv: Använd Peerguardian-filter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: IP filter file:
sv: IP-filterfil:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_filterURL)
en: Filter file to use, this can be a local file or a remote file.
sv: Filterfil att använda. Det kan vara en lokal fil eller en fjärrfil.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_download)
en: Download and convert the IP filter file.
sv: Ladda och konvertera IP-filterfilen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_download)
en: Dow&nload/Convert
sv: Ladda &ner och konvertera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Download PeerGuardian filter from bluetack.co.uk or iblocklist.org.
    NOTE: archive files like zip and tar.gz or tar.bz2 are supported.
sv: Ladda ner PeerGuardian-filter från bluetack.co.uk eller iblocklist.org.
    Observera: Arkivfiler som zip, tar.gz eller tar.bz2 stöds.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_auto_update_group_box)
en: Automatic Update
sv: Automatisk uppdatering

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_autoUpdate)
en: Enable this if you want to automatically update the filter file.
sv: Aktivera det här om du vill uppdatera filterfilen automatiskt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_autoUpdate)
en: Update file every:
sv: Uppdatera fil var:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, kcfg_autoUpdateInterval)
en: Update interval in days.
sv: Uppdateringsintervall i dagar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Last updated:
sv: Senaste uppdatering:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Next update:
sv: Nästa uppdatering:

note: i18n: ectx: label, entry (filterURL), group (general)
en: Level1 filter url
sv: Nivå 1 webbadressfilter

note: i18n: ectx: label, entry (useLevel1), group (general)
en: Use level1 filter?
sv: Använd nivå 1 filter?

note: i18n: ectx: label, entry (useRichText), group (general)
en: Use rich log text
sv: Använd formaterad text för logg

en: Log Level
sv: Loggnivå

en: Debug
sv: Felsökning

en: Notice
sv: Anmärkningar

en: Important
sv: Viktiga

en: All
sv: Alla

en: None
sv: Inga

en: Log Viewer
sv: Loggvisning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, m_logging_flags)
en: Double click on the log level to alter it. The possible levels are :
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">All: </span>All messages are shown</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Important: </span>Only important messages are shown</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Notice: </span>Only notice and important messages are shown</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Debug: </span>Debug, notice and important messages are shown</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">None:</span> No messages are shown</p>
sv: Dubbelklicka på loggnivån för att ändra den. Möjliga nivåer är:
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Alla: </span>Alla meddelanden visas</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Viktiga: </span>Bara viktiga meddelanden visas</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Anmärkningar: </span>Bara anmärkningar och viktiga meddelanden visas</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Felsökning: </span>Felsökning, anmärkningar och viktiga meddelanden visas</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Inga:</span> Inga meddelanden visas</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useRichText)
en: Whether or not to use rich text or just plain text, for the logging output shown in the logviewer.
sv: Om formaterad text eller bara enkel text ska användas för loggutmatningen som visas i loggvisningen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useRichText)
en: Use rich text for logging output
sv: Använd formaterad text för loggutmatning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Log widget position:
sv: Loggkomponentens position:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ScanForLostFilesWidgetPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_logWidgetPosition)
en: Separate activity
sv: Separera aktivitet

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ScanForLostFilesWidgetPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_logWidgetPosition)
en: Dockable widget
sv: Dockningsbar komponent

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ScanForLostFilesWidgetPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_logWidgetPosition)
en: Torrent activity
sv: Dataflödesaktivitet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Maximum number of visible lines:
sv: Maximalt antal synliga rader:

en: Log
sv: Logg

en: View the logging output generated by KTorrent
sv: Visa loggutmatningen som skapas av Ktorrent

en: Suspend Output
sv: Stoppa utmatning

en: <font color="#FF0000">Logging output suspended</font>
sv: <font color="#FF0000">Loggning av utmatning stoppad</font>

en: <font color="#00FF00">Logging output resumed</font>
sv: <font color="#00FF00">Loggning av utmatning återupptagen</font>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_torrenttracker) i18n: ectx: label, entry (torrenttracker), group (general)
en: Grabs a tracker from the torrent file
sv: Hämtar en spårare från dataflödesfilen

note: i18n: ectx: label, entry (customtracker), group (general)
en: Toggles if a custom tracker is used
sv: Ändrar om en egen spårare används

note: i18n: ectx: label, entry (tr), group (general)
en: The default tracker
sv: Standardspåraren

note: i18n: ectx: label, entry (dn), group (general)
en: Show dn
sv: Visa domännamn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_popup) i18n: ectx: label, entry (popup), group (general)
en: Show popup
sv: Visa meddelanderuta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_onlypublic) i18n: ectx: label, entry (onlypublic), group (general)
en: Only enable on public torrents
sv: Aktivera bara för öppna dataflöden

en: Copy Magnet URI
sv: Kopiera magnetisk länk

en: Magnet link copied to clipboard
sv: Magnetisk länk kopierad till klippbordet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_x2)
en: Magnet Generator
sv: Magnetgenerering

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MagnetGeneratorPrefWidget)
en: Magnet Generator Preferences
sv: Inställningar av magnetgenerering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_torrenttracker)
en: Add a tracker from the torrent file
sv: Lägger till en spårar från dataflödesfilen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_customtracker)
en: Define what tracker to add
sv: Definiera vilken spårare som ska läggas till

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_customtracker)
en: Add a custom tracker URL
sv: Lägg till egen webbadress för spårare

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_tr)
en: The tracker URL that will be a part of the magnet link
sv: Spårarens webbadress som kommer att vara en del av den magetiska länken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_dn)
en: Add the torrent name in the URI
sv: Lägg till dataflödets namn i länkadressen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_dn)
en: Add name
sv: Lägg till namn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_onlypublic)
en: Disable the menu item for private torrents
sv: Inaktivera menyalternativet för egna dataflöden

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_popup)
en: Give feedback in form of a popup
sv: Ge återkoppling i form av en meddelanderuta

note: i18n: ectx: Menu (MediaPlayerMenu)
en: Media Player Menu
sv: Mediaspelarens meny

en: Ready to play
sv: Klar att spela

en: Playing: <b>%1</b>
sv: Spelar: <b>%1</b>

en: Available
sv: Tillgänglig

en: Pending
sv: Väntande

en: <b>%1</b><br/>Preview: %2<br/>Downloaded: %3 %
sv: <b>%1</b><br/>Förhandsgranskning: %2<br/>Nerladdat: %3 %

en: Media Player
sv: Mediaspelare

en: Play
sv: Spela

en: Pause
sv: Paus

en: Stop
sv: Stopp

en: Previous
sv: Föregående

en: Next
sv: Nästa

en: Show Video
sv: Visa video

en: Add Media
sv: Lägg till media

en: Clear Playlist
sv: Rensa spellista

en: Toggle Fullscreen
sv: Växla fullskärmsläge

en: Movie player
sv: Filmspelare

en: Show incomplete files
sv: Visa ofullständiga filer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_refresh)
en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Refresh media files
sv: Uppdatera mediafiler

en: Search media files
sv: Sök mediafiler

en: Title
sv: Rubrik

en: Length
sv: Längd

en: Year
sv: År

en: Random play order
sv: Slumpmässig spelordning

en: KTorrent is playing a video.
sv: Ktorrent spelar en video.

note: i18n: ectx: label, entry (openSilently), group (general)
en: Whether to open torrent silently or not.
sv: Om dataflöden ska öppnas tyst eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry (actionDelete), group (general)
en: Delete action checked.
sv: Borttagningsåtgärd markerad.

note: i18n: ectx: label, entry (actionMove), group (general)
en: Move action checked.
sv: Flyttningsåtgärd markerad.

note: i18n: ectx: label, entry (recursive), group (general)
en: Scan directories recursively.
sv: Sök igenom kataloger rekursivt.

[ctx: folder name part]
en: loaded
sv: laddade

[ctx: plugin name]
en: Scan Folder
sv: Sök i katalog

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Folders to scan for torrents:
sv: Kataloger att söka efter dataflöden:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, m_folders)
en: List of folders which will be scanned for torrents by this plugin.
sv: Lista med kataloger som kommer att genomsökas efter dataflöden av insticksprogrammet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_add)
en: Add a new folder to be scanned.
sv: Lägg till en ny katalog att söka igenom.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: Add Folder
sv: Lägg till katalog

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove a folder from the list.
sv: Ta bort en katalog från listan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove Folder
sv: Ta bort katalog

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_openSilently) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbShowAllFiles)
en: Open the torrents without asking any questions.
sv: Öppna dataflöden utan att ställa några frågor.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_recursive)
en: Scan the folder recursively for torrents. <br/><br/>
    Note: This will not be done for any folder named loaded.
sv: Sök igenom katalogen rekursivt efter dataflöden. <br/><br/>
    Observera: Detta görs inte för eventuella katalognamn som läses in.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_recursive)
en: Scan subfolders
sv: Sök i underkataloger

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_actionDelete)
en: When a torrent file has been found and loaded, delete it.<br/><br/>
    Warning: you will permanently lose this file.
sv: När en dataflödesfil har hittats och lästs in, ta bort den.<br/><br/>
    Varning: Filen går permanent förlorad.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_actionDelete)
en: Remove torrent file after loading
sv: Ta bort dataflödesfil efter laddning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_actionMove)
en: When a torrent file is loaded, move it to a subdirectory named loaded. If the folder does not exist, it will be created.
sv: När en dataflödesfil laddas, flytta den till en underkatalog som heter Laddade. Om katalogen inte finns, skapas den.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_actionMove)
en: Move torrent file to loaded directory
sv: Flytta dataflödesfil till katalogen Laddade

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_addToGroup)
en: Add torrents opened with this plugin to a group.
sv: Lägg till dataflöden öppnade med insticksprogrammet i en grupp.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_group)
en: Group to add torrents to.
sv: Grupp att lägga till dataflöden i.

[ctx: plugin name]
en: Scan for lost files
sv: Sök efter förlorade filer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Widget position:
sv: Komponentens position:

en: Scan for lost files
sv: Sök efter förlorade filer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnScanFolder)
en: Scan
sv: Sök

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select folder:
sv: Välj katalog:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowAllFiles)
en: Show all files
sv: Visa alla filer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowAllFiles)
en: Open file
sv: Öppna fil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowAllFiles)
en: Delete on disk
sv: Ta bort från disk

note: i18n: ectx: property (shortcut), widget (QCheckBox, cbShowAllFiles)
en: Ctrl+Del
sv: Ctrl+Delete

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowAllFiles)
en: Copy to clipboard
sv: Kopiera till klippbord

note: i18n: ectx: ToolBar (SearchToolBar)
en: Search Toolbar
sv: Sökverktygsrad

note: i18n: ectx: label, entry (searchEngine), group (general)
en: Current search engine
sv: Aktuell söktjänst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useProxySettings) i18n: ectx: label, entry (useProxySettings), group (general)
en: Use proxy settings for search
sv: Använd proxyinställningar för sökning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_useDefaultBrowser) i18n: ectx: label, entry (useDefaultBrowser), group (general)
en: Use default browser
sv: Använd standardwebbläsare

note: i18n: ectx: label, entry (useCustomBrowser), group (general)
en: Use custom browser
sv: Använd egen webbläsare

note: i18n: ectx: label, entry (customBrowser), group (general)
en: Custom browser executable path
sv: Sökväg till eget körbart webbläsarprogram

[ctx: plugin name]
en: Search
sv: Sök

en: Search for %1
sv: Söker efter %1

en: Failed to parse %1
sv: Misslyckades tolka %1

en: URL: <b>%1</b>
sv: Webbadress: <b>%1</b>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SearchPref)
en: Search Preferences
sv: Sökinställningar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_clear_history)
en: Clear the search history combo boxes.
sv: Rensa sökhistorikens kombinationsrutor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_clear_history)
en: Clear Search History
sv: Rensa sökhistorik

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_reset_default_action)
en: Reset the default action taken when a torrent is downloaded.
sv: Återställ standardåtgärden som utförs när ett dataflöde laddas ner.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_reset_default_action)
en: Reset Default Torrent Action
sv: Återställ standardåtgärd för dataflöde:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_restorePreviousSession)
en: Restore all the active searches of the last session
sv: Återställ alla aktiva sökningar från föregående session

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_restorePreviousSession)
en: Restore previous searches
sv: Återställ föregående sökningar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_openInExternal)
en: Whether or not to open searches in an external browser.
sv: Om sökresultat ska öppnas i en extern webbläsare eller inte.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openInExternal)
en: Open searches in external browser
sv: Öppna sökresultat i extern webbläsare

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useProxySettings)
en: Whether or not to use the HTTP proxy settings for search.
sv: Om inställningarna av HTTP-proxy ska användas för sökning.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_useDefaultBrowser)
en: Use the default browser configured in the system settings.
sv: Använd standardwebbläsaren inställd i systeminställningarna.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_useCustomBrowser)
en: Use a custom browser.
sv: Använd en egen webbläsare.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_useCustomBrowser)
en: Custom browser path:
sv: Sökväg till egen webbläsare:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_customBrowser)
en: Path of the custom browser.
sv: Sökväg till egen webbläsare.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox8)
en: Search Engines
sv: Söktjänster

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_add)
en: Add a new search engine.
sv: Lägg till en ny söktjänst.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove all selected search engines.
sv: Ta bort alla markerade söktjänster.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: &Remove
sv: &Ta bort

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_remove_all)
en: Remove all search engines.
sv: Ta bort alla söktjänster.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_all)
en: R&emove All
sv: Ta bort &alla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_add_default)
en: Add all default search engines.
sv: Lägg till alla standardsöktjänster.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_default)
en: Add Defau&lt
sv: Lägg till &standard

en: Add a Search Engine
sv: Lägg till en söktjänst

en: Enter the hostname of the search engine (for example www.google.com):
sv: Skriv in söktjänstens värddatornamn (till exempel www.google.com):

en: Opensearch is not supported by %1, you will need to enter the search URL manually. The URL should contain {searchTerms}, ktorrent will replace this by the thing you are searching for.
sv: Opensearch stöds inte av %1, utan du måste skriva in sökwebbadressen för hand. Webbadressen ska innehålla {searchTerms}. Ktorrent kommer att ersätta den med det du söker efter.

en: The URL %1 does not contain {searchTerms}.
sv: Webbadressen %1 innehåller inte {searchTerms}.

en: Search Text
sv: Söktext

en: Search Engine
sv: Söktjänst

en: Search Engine Label
sv: Söktjänstens beteckning

en:  Engine:
sv:  Söktjänst:

en: Downloading:<br/><b>%1</b>
sv: Laddar ner:<br/><b>%1</b>

en: Do you want to download or save the torrent?
sv: Vill du ladda ner eller spara dataflödet?

en: Download Torrent
sv: Ladda ner dataflöde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_download)
en: Download
sv: Ladda ner

en: Home
sv: Hem

en: KTorrent
sv: Ktorrent

[ctx: KDE 4 tag line, see http://kde.org/img/kde40.png]
en: Be free.
sv: Lev fri.

en: Search the web for torrents.
sv: Sök efter dataflöden på webben.

en: Save %1 to
sv: Spara %1 i

note: i18n: ectx: Menu (shutdown)
en: Shutdown
sv: Avstängning

note: i18n: ectx: ToolBar (ShutdownToolBar)
en: Shutdown Toolbar
sv: Avstängningsverktygsrad

[ctx: @title:window]
en: Configure Shutdown
sv: Anpassa avstängning

en: Lock
sv: Lås

en: Sleep (suspend to RAM)
sv: Vila (viloläge i minne)

en: Hibernate (suspend to disk)
sv: Dvala (viloläge på disk)

en: When all torrents finish downloading
sv: När nerladdning av alla dataflöden är klar

en: When all torrents finish seeding
sv: När erbjudan av alla dataflöden är klar

en: When the events below happen
sv: När händelserna nedan inträffar

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ShutdownDlg)
en: Shutdown Settings
sv: Avstängningsinställningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Action to execute:
sv: Åtgärd att utföra:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Execute action when:
sv: Utför åtgärd när:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_all_rules_must_be_hit)
en: When enabled, execute the action when all events have happened. When not enabled, execute when any of the above events have happened.
sv: När det är aktiverat utförs åtgärden när alla händelser har inträffat. Annars utförs åtgärden när något av händelserna ovan har inträffat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_all_rules_must_be_hit)
en: All events must have happened
sv: Alla händelser måste ha inträffat

en: Shutdown Enabled
sv: Avstängning aktiverad

en: Configure Shutdown
sv: Anpassa avstängning

en: Automatic shutdown not active
sv: Automatisk avstängning inte aktiverad

en:  when all of the following events have occurred:<br/><br/>
sv:  när alla följande händelser har inträffat:<br/><br/>

en:  when one of the following events occur:<br/><br/>
sv:  när en av de följande händelserna inträffar:<br/><br/>

en: <b>All torrents</b> finish downloading
sv: <b>Alla dataflöden</b> är nerladdade

en: <b>All torrents</b> finish seeding
sv: <b>Alla dataflöden</b> slutar erbjudas

en: <b>%1</b> finishes downloading
sv: <b>%1</b> är nerladdad

en: <b>%1</b> finishes seeding
sv: <b>%1</b> avslutar erbjudan

en: Downloading finishes
sv: Nerladdning avslutas

en: Seeding finishes
sv: Erbjuda flödet avslutas

en: Event
sv: Händelse

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConnsWgt)
en: Connections
sv: Anslutningar

[ctx: Chart name]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ConnsGbw) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Connections
sv: Anslutningar

en: Nodes
sv: Noder

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Leechers connected
sv: Anslutna användare med delar av flödet

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Leechers in swarms
sv: Användare med delar av flödet i svärmar

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en: Seeds connected
sv: Anslutna användare med hela flödet

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: Seeds in swarms
sv: Användare med hela flödet i svärmar

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Average leechers connected per torrent
sv: Medelvärde av anslutna användare med delar av flödet per dataflöde

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: Average seeds connected per torrent
sv: Medelvärde av anslutna användare med hela flödet per dataflöde

[ctx: Name of a line on chart]
en: Average leechers connected per running torrent
sv: Medelvärde av anslutna med delar av flödet per pågående dataflöde

[ctx: Name of a line on chart]
en: Average seeds connected per running torrent
sv: Medelvärde av anslutna med hela flödet per pågående dataflöde

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_31)
en: Nodes
sv: Noder

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_32)
en: Tasks
sv: Uppgifter

[ctx: Chart name]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, DlSpdGbw) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Download
sv: Ladda ner

[ctx: Name of a line on download chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Current speed
sv: Nuvarande hastighet

[ctx: Name of a line on download chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Average
sv: Medelvärde

[ctx: Name of a line on download chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Limit
sv: Begränsning

[ctx: Chart name]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, PeersSpdGbw) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Peers
sv: Deltagare

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Average from leechers
sv: Medelvärde från användare med delar av flödet

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Average to leechers
sv: Medelvärde till användare med delar av flödet

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Average from seeds
sv: Medelvärde från användare med hela flödet

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: From leechers
sv: Från användare med delar av flödet

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: From seeds
sv: Från användare med hela flödet

[ctx: Chart name]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, UlSpdGbw) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Upload
sv: Uppladdning

[ctx: Name of a line on upload chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Current speed
sv: Nuvarande hastighet

[ctx: Name of a line on upload chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Average
sv: Medelvärde

[ctx: Name of a line on upload chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Limit
sv: Begränsning

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: Avg. leechers connected per running torr.
sv: Medelvärde av anslutna användare med delar av flödet per pågående dataflöde

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: Avg. seeds connected per running torrent
sv: Medelvärde av anslutna användare med hela flödet per pågående dataflöde

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Display
sv: Visning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AntiAliasing)
en: Use anti-aliasing
sv: Använd kantutjämning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DrawBgdGrid)
en: Draw background grid
sv: Rita rutnät i bakgrunden

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Widget type:
sv: Grafisk komponenttyp:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_WidgetType)
en: Native
sv: Inbyggd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_33)
en: (plugin reload is needed after change)
sv: (omladdning av insticksprogrammet behövs efter ändring)

[ctx: @title:window]
en: Display
sv: Visning

en: Unknown
sv: Okänd

en: <h1 align='center' style='font-size: large; text-decoration: underline'>Legend:</h1><ul type='square'>
sv: <h1 align='center' style='font-size: large; text-decoration: underline'>Beteckning:</h1><ul type='square'>

[ctx: @action:inmenu]
en: Save as image…
sv: Spara som bild…

[ctx: @action:inmenu Recalculate the 0Y axis and then redraw the chart]
en: Rescale
sv: Ändra skala

[ctx: @action:inmenu]
en: Reset
sv: Återställ

en: Select path to save image…
sv: Välj sökväg för att spara bild…

en: Image files
sv: Bildfiler

note: i18n: ectx: label, entry (UpdateEveryGuiUpdates), group (general)
en: Update charts every n gui updates
sv: Uppdatera diagram vid var n:te uppdatering av grafiskt gränssnitt

note: i18n: ectx: label, entry (DataGatherIval), group (general)
en: Interval in milliseconds between data gathering
sv: Intervall i millisekunder mellan datainsamlingar

note: i18n: ectx: label, entry (MaxMode), group (general)
en: Method of determining maximum value of the scale
sv: Metod för att bestämma skalans maximala värde

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSeedsInSwarms), group (general)
en: Whether to show seeds in swarms
sv: Om användare med hela flödet ska visas i svärmar

note: i18n: ectx: label, entry (ShowLeechersInSwarms), group (general)
en: Whether to show leachers in swarms
sv: Om användare med delar av flödet ska visas i svärmar

note: i18n: ectx: label, entry (DlSpdSamples), group (general)
en: Samples to show on download chart
sv: Samplingar att visa i nerladdningsdiagram

note: i18n: ectx: label, entry (PeersSpdSamples), group (general)
en: Samples to show on peers chart
sv: Samplingar att visa i deltagardiagram

note: i18n: ectx: label, entry (UlSpdSamples), group (general)
en: Samples to show on upload chart
sv: Samplingar att visa i uppladdningsdiagram

note: i18n: ectx: label, entry (ConnsSamples), group (general)
en: Samples to show on connections chart
sv: Samplingar att visa i anslutningsdiagram

note: i18n: ectx: label, entry (DhtSpdSamples), group (general)
en: Samples to show on DHT chart
sv: Samplingar att visa i DHT-diagram

note: i18n: ectx: label, entry (DlSpdColor), group (general)
en: Color of the speed on dl chart
sv: Färg på hastigheten i nerladdningsdiagram

note: i18n: ectx: label, entry (DlAvgColor), group (general)
en: Color of the average on dl chart
sv: Färg på medelvärdet i nerladdningsdiagram

note: i18n: ectx: label, entry (DlLimitColor), group (general)
en: Color of the limit on dl chart
sv: Färg på gränsen i nerladdningsdiagram

note: i18n: ectx: label, entry (PrAvgFromLColor), group (general)
en: Color of the avg from leecher on peers chart
sv: Färg på medelvärde från användare med delar av flödet i deltagardiagram

note: i18n: ectx: label, entry (PrAvgToLColor), group (general)
en: Color of the avg to leecher on peers chart
sv: Färg på medelvärde till användare med delar av flödet i deltagardiagram

note: i18n: ectx: label, entry (PrAvgFromSColor), group (general)
en: Color of the avg from seeds on peers chart
sv: Färg på medelvärde från användare med hela flödet i deltagardiagram

note: i18n: ectx: label, entry (PrFromLColor), group (general)
en: Color of the leechers on peers chart
sv: Färg på användare med delar av flödet i deltagardiagram

note: i18n: ectx: label, entry (PrFromSColor), group (general)
en: Color of the seeds on peers chart
sv: Färg på användare med hela flödet i deltagardiagram

note: i18n: ectx: label, entry (UlSpdColor), group (general)
en: Color of the speed on upload chart
sv: Färg på hastigheten i uppladdningsdiagram

note: i18n: ectx: label, entry (UlAvgColor), group (general)
en: Color of the avg on upload chart
sv: Färg på medelvärdet i uppladdningsdiagram

note: i18n: ectx: label, entry (UlLimitColor), group (general)
en: Color of the limit on upload chart
sv: Färg på gränsen i uppladdningsdiagram

note: i18n: ectx: label, entry (CnLConnColor), group (general)
en: Color of the connected leechers on connections chart
sv: Färg på anslutna användare med delar av flödet i anslutningsdiagram

note: i18n: ectx: label, entry (CnLSwarmsColor), group (general)
en: Color of the leechers in swarms on connections chart
sv: Färg på svärmar av anslutna användare med delar av flödet i anslutningsdiagram

note: i18n: ectx: label, entry (CnSConnColor), group (general)
en: Color of the connected seeds on connections chart
sv: Färg på anslutna användare med hela flödet i anslutningsdiagram

note: i18n: ectx: label, entry (CnSSwarmsColor), group (general)
en: Color of the seeds in swarms on connections chart
sv: Färg på svärmar av anslutna användare med hela flödet i anslutningsdiagram

note: i18n: ectx: label, entry (CnAvgLConnPerTorrColor), group (general)
en: Color of the avg connected leecher per torrent on connections chart
sv: Färg på medelvärdet av anslutna användare med delar av flödet per dataflöde i anslutningsdiagram

note: i18n: ectx: label, entry (CnAvgSConnPerTorrColor), group (general)
en: Color of the avg connected seeds per torrent on connections chart
sv: Färg på medelvärdet av anslutna användare med hela flödet per dataflöde i anslutningsdiagram

note: i18n: ectx: label, entry (CnAvgLConnPerRunTorrColor), group (general)
en: Color of the avg connected leechers per running torrent on connections chart
sv: Färg på medelvärdet av anslutna användare med delar av flödet per pågående dataflöde i anslutningsdiagram

note: i18n: ectx: label, entry (CnAvgSConnPerRunTorrColor), group (general)
en: Color of the avg connected seeds per running torrent on connections chart
sv: Färg på medelvärdet av anslutna användare med hela flödet per pågående dataflöde i anslutningsdiagram

note: i18n: ectx: label, entry (DhtNodesColor), group (general)
en: Color of the nodes on DHT chart
sv: Färg på noderna i DHT-diagram

note: i18n: ectx: label, entry (DhtTasksColor), group (general)
en: Color of the tasks on DHT chart
sv: Färg på uppgifterna i DHT-diagram

note: i18n: ectx: label, entry (AntiAliasing), group (general)
en: Use anti aliasing on charts?
sv: Använd kantutjämning i diagram?

note: i18n: ectx: label, entry (DrawBgdGrid), group (general)
en: Draw ugly grey background grid?
sv: Rita fult grått bakgrundsrutnät?

note: i18n: ectx: label, entry (WidgetType), group (general)
en: Type of widget used for chart drawing
sv: Typ av grafisk komponent använd för att rita diagram

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, UpdateGbw)
en: Update
sv: Uppdatera

[ctx: Continues with: [number field] GUI updates]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Update charts every
sv: Uppdatera diagram var

[ctx: Continuation of: Update charts every [number field]]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: GUI updates
sv: Uppdateringar av grafiskt gränssnitt

[ctx: Continues with: [number field] milliseconds]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Gather data every
sv: Samla in data var

[ctx: Continuation of: Gather data every [number field]]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: milliseconds
sv: millisekunder

note: i18n: The maximums of 0X axes on charts i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Measurements counts
sv: Mätetal

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: The way the maximum of 0Y axis is calculated i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Maximum speed scale mode:
sv: Typ av skala för maximal hastighet:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaxMode)
en: Maximum ever achieved
sv: Maximum någonsin uppnått

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaxMode)
en: Maximum visible on chart
sv: Maximum synligt i diagrammet

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Peers connections
sv: Deltagares anslutningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSeedsInSwarms)
en: Show seeds in swarms
sv: Visa användare med hela flödet i svärmar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowLeechersInSwarms)
en: Show leechers in swarms
sv: Visa användare med delar av flödet i svärmar

[ctx: @title:window]
en: Statistics
sv: Statistik

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SpdWgt)
en: Speed
sv: Hastighet

[ctx: Name of a line on download chart]
en: Average speed
sv: Medelhastighet

[ctx: Name of a line on upload chart]
en: Average speed
sv: Medelhastighet

[ctx: Name of a line on download chart]
en: Speed limit
sv: Hastighetsgräns

[ctx: Name of a line on upload chart]
en: Speed limit
sv: Hastighetsgräns

en: Speed charts
sv: Hastighetsdiagram

en: Displays charts about download and upload speed
sv: Visar diagram med nerladdnings- och uppladdningshastighet

en: Connections charts
sv: Anslutningsdiagram

en: Displays charts about connections
sv: Visar diagram om anslutningar

en: %2
    1 active filter | %2
    %1 active filters
sv[0]: %2
    1 aktivt filter
sv[1]: %2
    %1 aktiva filter

en: <b>%1</b><br/><br/>Download failed: <b>%2</b>
sv: <b>%1</b><br/><br/>Nerladdning misslyckades: <b>%2</b>

en:     <html>    <body style="color:%4">    <div style="border-style:solid; border-width:1px; border-color:%4; margin:5px; padding:5px">    <b>Title:</b> %1<br/>    <b>Date:</b> %2<br/>    </div>    <p>%3</p>    </body>    </html>
sv:     <html>    <body style="color:%4">    <div style="border-style:solid; border-width:1px; border-color:%4; margin:5px; padding:5px">    <b>Titel:</b> %1<br/>    <b>Datum:</b> %2<br/>    </div>    <p>%3</p>    </body>    </html>

en: Authentication Cookie
sv: Kaka för behörighetskontroll

en: Enter the new authentication cookie
sv: Ange den nya kakan för behörighetskontroll

en: <b>OK</b>
sv: <b>Ok</b>

en: <b>Not Loaded</b>
sv: <b>Inte laddat</b>

en: <b>Download Failed: %1</b>
sv: <b>Nerladdning misslyckades: %1</b>

en: <b>Downloading</b>
sv: <b>Laddar ner</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Active Filters:
sv: Aktiva filter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Refresh every:
sv: Uppdatera var:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_refresh_rate)
en: Time between automatic refreshes of the feed.
sv: Tid mellan automatiska uppdateringar av kanalen.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_refresh_rate)
en:  minutes
sv:  minuter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_cookies)
en: Cookies
sv: Kakor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_filters)
en: Filters
sv: Filter

en: Date Published
sv: Publiceringsdatum

en: Edit Filter
sv: Redigera filter

en: There already is a filter named %1, filter names must be unique.
sv: Det finns redan ett filter som heter %1. Filternamn måste vara unika.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
sv: Namn:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: String Matching
sv: Strängmatchning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KEditListWidget, m_word_matches) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KEditListWidget, m_exclusion_patterns)
en: <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The string to find in the title of an item. Simple wildcard syntax is supported :</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <table border="0" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px;" align="center" cellspacing="1" cellpadding="2">
    <tr>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;"><span style=" font-weight:600;">c</span></p></td>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Any character represents itself apart from those mentioned below. Thus <span style=" font-weight:600;">c</span> matches the character <span style=" font-style:italic;">c</span>.</p></td></tr>
    <tr>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;"><span style=" font-weight:600;">?</span></p></td>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;">Matches any single character. </p></td></tr>
    <tr>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;"><span style=" font-weight:600;">*</span></p></td>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;">Matches zero or more of any characters.</p></td></tr>
    <tr>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;"><span style=" font-weight:600;">[...]</span></p></td>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;">Sets of characters can be represented in square brackets. Within the character class, like outside, backslash has no special meaning.</p></td></tr></table>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;">For example the *.torrent will match any item which ends in .torrent. </p>
sv: <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Sträng för att hitta objektets titel. Enkel syntax med jokertecken stöds:</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <table border="0" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px;" align="center" cellspacing="1" cellpadding="2">
    <tr>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;"><span style=" font-weight:600;">c</span></p></td>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Alla tecken representerar sig själva förutom de som nämns nedan. Alltså matchar <span style=" font-weight:600;">c</span> tecknet <span style=" font-style:italic;">c</span>.</p></td></tr>
    <tr>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;"><span style=" font-weight:600;">?</span></p></td>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;">Matchar vilket enstaka tecken som helst. </p></td></tr>
    <tr>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;"><span style=" font-weight:600;">*</span></p></td>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;">Matchar noll eller fler av något tecken.</p></td></tr>
    <tr>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;"><span style=" font-weight:600;">[...]</span></p></td>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;">Uppsättningar av tecken kan representeras inom hakparenteser. Inne i teckenklassen, liksom utanför, har bakstreck ingen särskild betydelse.</p></td></tr></table>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;">Till exempel matchar *.torrent alla objekt som slutar med .torrent. </p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_reg_exp_syntax) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_exclusion_reg_exp)
en: By default strings will use wildcard matching. If you want to use regular expressions, this needs to be enabled.
sv: Normalt använder strängar matchning med jokertecken. Om du vill använda reguljära uttryck, måste detta aktiveras.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_reg_exp_syntax) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_exclusion_reg_exp)
en: Strings are regular expressions
sv: Strängar är reguljära uttryck

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_all_words_must_match)
en: Item must match all strings to be included
sv: Objektet måste matcha alla strängar som ska inkluderas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_match_case_sensitive) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_exclusion_case_sensitive)
en: Case sensitive matching
sv: Skiftlägeskänslig matchning

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_5)
en: Exclusion Patterns
sv: Undantagsmönster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_exclusion_all_must_match)
en: Item must match all strings to be excluded
sv: Objektet måste matcha alla strängar som ska undantas

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Seasons && Episodes
sv: Säsonger och avsnitt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_use_se_matching)
en: Use season and episode matching
sv: Använd matchning av säsong och avsnitt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Seasons:
sv: Säsonger:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_seasons)
en: Specify the seasons to download, multiple seasons can be separated by a , and you can also use ranges by using a -
    
    For example: 1, 3-6, 9
    
    Will download seasons 1, 3, 4, 5, 6 and 9
sv: Ange säsong att ladda ner. Flera säsonger kan separeras av ',', och du kan också ange intervall genom att använda '-'.
    
    Exempelvis kommer 1, 3-6, 9
    
    att ladda ner säsongerna 1, 3, 4, 5, 6 och 9.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Episodes:
sv: Avsnitt:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_episodes)
en: Specify the episodes to download, multiple episodes can be separated by a , and you can also use ranges by using a -
    
    For example: 1, 3-6, 9
    
    Will download episodes 1, 3, 4, 5, 6 and 9
sv: Ange avsnitt att ladda ner. Flera avsnitt kan separeras av ',', och du kan också ange intervall genom att använda '-'.
    
    Exempelvis kommer 1, 3-6, 9
    
    att ladda ner avsnitten 1, 3, 4, 5, 6 och 9.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_se_no_duplicates)
en: Do not download multiple items with the same season and episode
sv: Ladda inte ner flera objekt med samma säsong och avsnitt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_download_matches)
en: Download torrents of matching items
sv: Ladda ner dataflöden för objekt som matchar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_download_non_matches)
en: Download torrents of non matching items
sv: Ladda ner dataflöden för objekt som inte matchar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_add_to_group)
en: Add to group:
sv: Lägg till i grupp:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_silently)
en: Open torrents silently
sv: Öppna dataflöden tyst

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_test)
en: Test
sv: Prova

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: filter on feed:
sv: filter för kanal:

en: Aborted
sv: Avbruten

en: Timeout when downloading feed
sv: Tidsgräns överskriden vid nerladdning av kanal

en: Unknown hostname
sv: Okänt värddatornamn

en: File not found
sv: Filen hittades inte

en: Unknown retriever error
sv: Okänt hämtningsfel

en: Invalid feed data
sv: Ogiltig kanaldata

en: Success
sv: Lyckades

note: i18n: ectx: ToolBar (SyndicationToolBar)
en: Syndication Toolbar
sv: Syndikeringsverktygsrad

en: Could not find a valid link to a torrent on %1
sv: Kunde inte hitta en giltig länk till ett dataflöde på %1

en: Add/Remove Filters
sv: Lägg till eller ta bort filter

en: Feed: <b>%1</b>
sv: Kanal: <b>%1</b>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ManageFiltersDlg)
en: Manage Filters
sv: Hantera filter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_feed_text)
en: Feed:
sv: Kanal:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Active filters:
sv: Aktiva filter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Available filters:
sv: Tillgängliga filter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_all)
en: Remove All
sv: Ta bort alla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_new_filter)
en: New Filter
sv: Nytt filter

en: Syndication
sv: Syndikering

en: Manages RSS and Atom feeds
sv: Hanterar RSS- och Atom-kanaler

en: Enter the URL
sv: Ange webbadress

en: Please enter the URL of the RSS or Atom feed.
sv: Ange webbadress för RSS- eller Atom-kanalen.

en: Failed to load feed %1: %2
sv: Misslyckades ladda kanalen %1: %2

en: Failed to create directory for feed %1: %2
sv: Misslyckades skapa katalog för kanalen %1: %2

en: Add New Filter
sv: Lägg till nytt filter

en: Add Feed
sv: Lägg till kanal

en: Remove Feed
sv: Ta bort kanal

en: Rename
sv: Byt namn

en: Add Filter
sv: Lägg till filter

en: Remove Filter
sv: Ta bort filter

note: i18n: ectx: label, entry (defaultDevice), group (general)
en: Default UPnP device to use
sv: Förvald UPnP-enhet att använda

en: Device
sv: Enhet

en: Ports Forwarded
sv: Vidarebefordrade portar

en: Model Name: <b>%1</b><br/>Manufacturer: <b>%2</b><br/>Model Description: <b>%3</b><br/>
sv: Modellnamn: <b>%1</b><br/>Tillverkare: <b>%2</b><br/>Modellbeskrivning: <b>%3</b><br/>

en: Shows the status of the UPnP plugin
sv: Visar status för UPnP-insticksprogrammet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_rescan)
en: Rescan
sv: Avsök igen

en: ZeroConf
sv: Zeroconf
