ktorrent - en to uk translation catalogue (1279 entries)

en: KTorrent is unable to accept connections because the TCP port %1 is already in use by another program.
uk: KTorrent не може приймати з'єднання, оскільки TCP-порт %1 вже використовується іншою програмою.

en: KTorrent is unable to accept connections because the UDP port %1 is already in use by another program.
uk: KTorrent не може приймати з'єднання, оскільки UDP-порт %1 вже використовується іншою програмою.

en: Opening the torrent <b>%1</b>, would share one or more files with the following torrents. Torrents are not allowed to write to the same files.
uk: Відкрито торент <b>%1</b>, який має один або декілька спільних файлів з наведеними нижче торентами. Одночасний запис різними торентами одних і тих самих файлів заборонено.

en: KTorrent is running one or more torrents
uk: KTorrent працює над одним або декількома торентами

en: Cannot create torrent: %1
uk: Не вдається створити торент: %1

en: One or more storage volumes are not mounted. In order to start this torrent, they need to be mounted.
uk: Один або декілька розділів сховища даних не змонтовано. Якщо ви хочете розпочати роботу з цим торентом, вам слід їх змонтувати.

en: Retry
uk: Повторити спробу

en: Storage volume %1 is not mounted
uk: Розділ сховища даних %1 не змонтовано

en: Storage volumes %1 are not mounted
uk: Розділи сховища даних %1 не змонтовано

en: Several data files of the torrent "%1" are missing. 
    Do you want to recreate them, or do you want to not download them?
uk: Деяких із файлів даних торента «%1» немає. 
    Чи бажаєте ви повторно створити їх, або просто не будете їх отримувати?

en: Data files are missing
uk: Відсутні файли з даними

en: Cannot deselect missing files: %1
uk: Не вдається скасувати вибір відсутніх файлів: %1

en: Cannot recreate missing files: %1
uk: Не вдається заново створити відсутні файли: %1

en: The file where the data is saved of the torrent "%1" is missing.
    Do you want to recreate it?
uk: Немає файла, до якого було збережено дані торента «%1».
    Бажаєте створити його повторно?

en: Data file is missing
uk: Відсутній файл з даними

en: Cannot recreate data file: %1
uk: Не вдається заново створити файл з даними: %1

en: Invalid magnet bittorrent link: %1
uk: Некоректне маґнет-посилання bittorrent: %1

en: You are attempting to download a magnet link, and DHT is not enabled. For optimum results enable DHT.
uk: Ви намагаєтеся отримати маґнет-посилання, DHT не увімкнено. Для покращення роботи програми вам варто увімкнути DHT.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AddPeersDlg) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GroupPolicyDlg)
en: Dialog
uk: Діалогове вікно

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Enter the IP address or hostname and port number of the peer you wish to add:
uk: Введіть IP-адресу або назву вузла і номер порту вузла, який ви бажаєте додати:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Peer:
uk: Вузол:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_ip)
en: <p>The IP address or hostname of the peer you want to connect to, should be put here.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Note:</span> We accept both IPv4 and IPv6 addresses</p>
uk: <p>Сюди слід ввести IP-адресу або назву вузла поширення, з яким ви бажаєте з’єднатися.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Зауваження:</span> прийнятними є як IPv4, так і IPv6-адреси</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Port:
uk: Порт:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_tracker) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_node) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_webseed) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: Add
uk: Додати

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, close_button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_close)
en: Close
uk: Закрити

en: Show a file tree
uk: Показати ієрархію файлів

en: Show a file list
uk: Показати список файлів

en: Filter
uk: Фільтр

en: Opening %1
uk: Відкривається %1

en: Some files of this torrent have been found in the completed downloads directory. Do you want to import these files and use the completed downloads directory as the location?
uk: Деякі з файлів торента було знайдено у каталозі завершених отримань. Бажаєте імпортувати ці файли і виконати отримання до каталогу завершених отримань?

en: All files of this torrent have been found in the completed downloads directory. Do you want to import these files and use the completed downloads directory as the location?
uk: Всі файли цього торента було знайдено у каталозі завершених отримань. Бажаєте імпортувати ці файли і виконати отримання до каталогу завершених отримань?

en: The file <b>%1</b> was found in the completed downloads directory. Do you want to import this file?
uk: Файл <b>%1</b> було знайдено у каталозі завершених отримань. Бажаєте імпортувати цей файл?

[ctx: @action:button]
en: Import
uk: Імпортувати

en: The directory %1 does not exist, do you want to create it?
uk: Каталог %1 не існує, бажаєте його створити?

[ctx: @action:button]
en: Create
uk: Створити

en: You have deselected the following existing files. You will lose all data in these files, are you sure you want to do this?
uk: Ви скасували вибір наступних існуючих файлів. Ви втратите всі дані в цих файлах. Ви справді хочете це робити?

[ctx: @action:button]
en: Delete the Files
uk: Вилучити файли

[ctx: @action:button]
en: Keep the Files
uk: Залишити файли

en: Opening the torrent <b>%1</b>, would share one or more files with the following torrents. Torrents are not allowed to write to the same files. Please select a different location.
uk: Відкрито торент <b>%1</b>, який має один або декілька спільних файлів з наведеними нижче торентами. Одночасний запис різними торентами одних і тих самих файлів заборонено. Будь ласка, вкажіть іншу адресу для отримання.

en: All Torrents
uk: Всі торенти

en: <b>Unable to determine free space</b>
uk: <b>Не вдалося визначити об’єм вільного місця</b>

en: %1 (%2 in use by existing files)
uk: %1 (%2 використано вже створеними файлами)

[ctx: We are %1 bytes short of what we need]
en: %1 short
uk: %1 не вистачає

en: Existing files: <b>None</b>
uk: Існуючі файли: <b>Жодного</b>

en: Existing files: <b>All</b>
uk: Існуючі файли: <b>Всі</b>

en: Existing files: <b>%1</b> of <b>%2</b>
uk: Існуючі файли: <b>%1</b> з <b>%2</b>

en: Existing file: <b>No</b>
uk: Існуючий файл: <b>Немає</b>

en: Existing file: <b>Yes</b>
uk: Існуючий файл: <b>Є</b>

en: Clear History
uk: Спорожнити журнал

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FileSelectDlg)
en: Select Which Files You Want to Download
uk: Виберіть, які файли ви хочете отримати

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_use_custom_download_location)
en: Download to:
uk: Отримати у:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_download_location_history)
en: History of all recently used download locations
uk: Журнал всіх нещодавно використаних адрес отримання

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_download_location_history) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_move_when_completed_history) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_tree) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_list) i18n: ectx: property (te
en: ...
uk: …

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_moveCompleted)
en: Moves the files to the specified location when the torrent finishes downloading.
uk: Пересунути файли до вказаного каталогу після завершення отримання торента.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, move_on_completion_enabled) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_moveCompleted) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_move_on_completion)
en: Move when completed to:
uk: Пересунути після завершення до:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_move_when_completed_history)
en: History of all recently used move when completed locations
uk: Журнал всіх нещодавно використаних адрес з пересуванням після завершення

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Text encoding:
uk: Кодування тексту:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, m_file_view)
en: All files in the torrent, you can change them by double clicking on them.
uk: Всі файли у торенті, ви можете змінити їх наведенням вказівника миші з наступним подвійним клацанням лівою кнопкою.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_select_all)
en: Select &All
uk: Вибрати &все

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_select_none)
en: Select &None
uk: &Нічого не вибирати

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_invert_selection)
en: Invert Selection
uk: Інвертувати вибір

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_collapse_all) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCollapseAll)
en: Collapse All
uk: Згорнути всі

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_expand_all) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnExpandAll)
en: Expand All
uk: Розгорнути всі

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_existing_found)
en: No existing files are found
uk: Вже існуючих файлів не знайдено

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_options) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Options
uk: Параметри

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Group:
uk: Група:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_chkStartTorrent)
en: Start torrent
uk: Запустити торент

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_skip_data_check)
en: <p>When existing files have been found, skip the data check and assume that the files are fully downloaded.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Note: </span>only do this when you are absolutely sure.</p>
uk: <p>Якщо буде знайдено існуючі файли, пропустити перевірку даних і вважати, що файли вже повністю отримано.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Зауваження: </span>робіть це, лише якщо ви абсолютно впевнені.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_skip_data_check)
en: Skip data check if existing files are found
uk: Пропустити перевірку даних, якщо знайдено існуючі файли

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Disk Space
uk: Простір на диску

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Required:
uk: Потрібно:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Available:
uk: Доступно:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: After download:
uk: Після отримання:

en: Cannot load the torrent file: %1
uk: Не вдається завантажити файл торента: %1

en: Cannot open %1: %2
uk: Не вдається відкрити %1: %2

en: Failed to create %1: %2
uk: Не вдалося створити %1 : %2

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ImportDialog)
en: Import an existing torrent
uk: Імпортувати існуючий торент

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Torrent:
uk: Торент:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Data:
uk: Дані:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select the torrent file and the data which belongs with it.
uk: Виберіть файл торента і дані, які з ним пов’язані.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_import_btn)
en: &Import
uk: &Імпортувати

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_cancel_btn)
en: Ca&ncel
uk: &Скасувати

en: Select the directory where the data now is.
uk: Виберіть каталог, в якому тепер знаходяться дані.

en: The data files are not present in the location you selected. Do you want to create all the files in the selected directory?
uk: У вибраному вами місці немає файлів з даними. Бажаєте створити всі ці файли у вибраному каталозі?

en: Not all files were found in the new location; some are still missing. Do you want to create the missing files in the selected directory?
uk: У новому місці знайдено не всі файли, деяких все ще не вистачає. Бажаєте створити файли, яких не вистачає, у вибраному каталозі?

en: The data file is not present in the location you selected. Do you want to create the file in the selected directory?
uk: У вибраному вами місці немає файла даних. Бажаєте створити всі ці файли у вибраному каталозі?

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, MissingFilesDlg)
en: Files are missing
uk: Відсутні деякі файли

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_text)
en: The following files are missing:
uk: Відсутні такі файли:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_recreate)
en: They are no longer there, recreate them.
uk: Їх там більше немає, повторно створіть ці файли.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_recreate)
en: Recreate
uk: Створити заново

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_dnd)
en: Do not download the missing files.
uk: Не отримувати файли, яких не вистачає.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_dnd)
en: Do Not Download
uk: Не отримувати

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_select_new)
en: The files have been moved to another location, select the new location.
uk: Файли було пересунуто до іншого місця, виберіть нове розташування цих файлів.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_select_new)
en: Select New Location
uk: Вибрати нове місце

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_cancel)
en: Cancel, do not start the torrent.
uk: Скасувати, не запускати торент.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancel_button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_cancel)
en: Cancel
uk: Скасувати

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PasteDlgBase)
en: Open an URL
uk: Відкрити адресу URL

en: Error fetching tracker list
uk: Помилка під час спроби отримати список координаторів

en: Please check if the URL in Settings > Advanced > Tracker list URL is reachable.
uk: Будь ласка, перевірте, чи є доступною адреса, яку вказано у полі «Параметри → Додатково → Адреса списку координаторів».

en: Invalid URL: %1
uk: Некоректна адреса URL: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_silently) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openSilently)
en: Open silently
uk: Відкривати без запитань

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SpeedLimitsDlg)
en: Speed Limits
uk: Обмеження швидкості

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_main_caption)
en: Speed limits for individual torrents (double click to edit):
uk: Обмеження швидкості для окремих торентів (двічі клацніть, щоб змінити):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Filter:
uk: Фільтр:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Global Limits
uk: Загальні обмеження

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Maximum download speed:
uk: Максимальна швидкість отримання:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_download_rate) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_upload_rate) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_max_download_rate) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_max_uploa
en: No limit
uk: Необмежено

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_download_rate) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_upload_rate) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_max_download_rate) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_max_upload_rate) i18n: ectx: property (suffix), w
en:  KiB/s
uk:  КіБ/с

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum upload speed:
uk: Максимальна швидкість вивантаження:

en: Torrent
uk: Торент

en: Download Limit
uk: Обмеження отримання

en: Upload Limit
uk: Обмеження вивантаження

en: Assured Download Speed
uk: Гарантована швидкість отримання

en: Assured Upload Speed
uk: Гарантована швидкість вивантаження

en: No assured speed
uk: Без гарантованої швидкості

en: Create A Torrent
uk: Створити торент

en: Only HTTP(S) is supported for webseeding.
uk: Поширенням у мережі підтримується лише HTTP(S).

en: You must select a file or a folder.
uk: Потрібно вибрати файл або теку.

en: You have not added a tracker, are you sure you want to create this torrent?
uk: Ви не додали координатора; ви певні, що хочете створити цей торент?

en: You must add at least one node.
uk: Потрібно додати принаймні один вузол.

en: Choose a file to save the torrent
uk: Виберіть файл для збереження торента

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, TorrentCreatorDlg)
en: Create a torrent
uk: Створити торент

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: File or directory to create torrent from:
uk: Файл або каталог, з якого слід створити торент:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_selectDirectory)
en: Select Directory
uk: Вибрати каталог

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_selectFile)
en: Select File
uk: Вибрати файл

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Size of each chunk:
uk: Розмір кожного шматка:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 32 KiB
uk: 32 КіБ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 64 KiB
uk: 64 КіБ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 128 KiB
uk: 128 КіБ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 256 KiB
uk: 256 КіБ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 512 KiB
uk: 512 КіБ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 1 MiB
uk: 1 МіБ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 2 MiB
uk: 2 МіБ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 4 MiB
uk: 4 МіБ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 8 MiB
uk: 8 МіБ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_chunk_size)
en: 16 MiB
uk: 16 МіБ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_start_seeding)
en: Start seeding
uk: Почати поширення

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_private)
en: Private torrent (DHT not allowed)
uk: Приватний торент (DHT не дозволено)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_dht)
en: Decentralized (DHT only)
uk: Децентралізовано (лише DHT)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_addToGroup)
en: Add torrent to group:
uk: Додати торент до групи:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tracker_tab)
en: Trackers
uk: Координатори

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_tracker) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_node) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_webseed) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove
uk: Вилучити

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_move_up)
en: Move Up
uk: Пересунути вгору

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_move_down)
en: Move Down
uk: Пересунути вниз

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_dht_tab)
en: DHT Nodes
uk: Вузли DHT

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Node:
uk: Вузол:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_node_list)
en: IP or Hostname
uk: IP або назва вузла

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_node_list) i18n: ectx: label, entry (port), group (downloads) i18n: ectx: label, entry (udpTrackerPort), group (downloads)
en: Port
uk: Порт

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Web Seeds
uk: Поширювачі

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Comments:
uk: Коментарі:

en: Policy for the %1 group
uk: Правила для групи %1

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_default_location_enabled) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, m_default_location)
en: Default save location for torrents from this group. <br/><br/>This is only used in the file selection dialog, when you change the group, the download location in the dialog will be set to this. You can still override it, if you want to.
uk: Типове місце збереження торентів з цієї групи.<br/><br/>Цей параметр використовується лише у діалоговому вікні вибору файла, якщо ви змінюєте групу, місце отримання буде встановлено у це значення. Там ви теж зможете його змінити, якщо ви цього бажаєте.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_default_location_enabled) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useSaveDir)
en: Default save location:
uk: Типове місце збереження:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_default_move_on_completion_enabled)
en: Default move when completed location:
uk: Типове місце пересування після завершення:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, m_default_move_on_completion_location)
en: Default move on completion location for torrents from this group. <br/><br/>This is only used in the file selection dialog, when you change the group, the move when completed location in the dialog will be set to this. You can still override it, if you want to.
uk: Типове місце пересування торентів цієї групи після завершення отримання. <br/><br/>Цей параметр використовується лише у діалоговому вікні вибору файла, якщо ви змінюєте групу, місце отримання буде встановлено у це значення. Там ви теж зможете його змінити, якщо ви цього бажаєте.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Default settings for torrents which are added to the group.
uk: Типові параметри торентів, що додаються до групи.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Torrent Limits
uk: Обмеження торента

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum download rate:
uk: Максимальна швидкість отримання:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Maximum upload rate:
uk: Максимальна швидкість вивантаження:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximum seed time:
uk: Максимальний час поширення:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, m_max_seed_time) i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, time_limit)
en:  Hours
uk:  год.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Maximum share ratio:
uk: Максимальне відношення за-/вивантаження:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_only_new)
en: When this is enabled, these settings will only be applied when a torrent is added to the group in the file selection dialog or the torrent creation dialog.<p>
    If this is not enabled, the settings will always be applied when you add a torrent to this group.
uk: Якщо увімкнено цей параметр, вказані налаштування буде застосовано лише у випадку, якщо до групи за допомогою діалогового вікна вибору файла або створення торента додається новий торент.<p>
    Якщо не позначати цей пункт, налаштування завжди будуть застосовуватися одразу по додаванню торента до цієї групи.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_only_new)
en: Apply settings only for newly opened or created torrents
uk: Застосовувати налаштування лише до знову відкритих або створених торентів

en: Open a new tab
uk: Відкрити нову вкладку

en: Close the current tab
uk: Закрити поточну вкладку

en: Edit Group Policy
uk: Зміна групових правил

en: Open In New Tab
uk: Відкрити у новій вкладці

en: New Group
uk: Нова група

en: Edit Name
uk: Змінити назву

en: Remove Group
uk: Вилучити групу

en: Group Policy
uk: Групові правила

en: Please enter the group name.
uk: Будь ласка, введіть назву групи.

en: The group %1 already exists.
uk: Група %1 вже існує.

en: Open Location
uk: Відкрити адресу

en: Create a new torrent
uk: Створити новий торент

en: Open a torrent
uk: Відкрити торент

en: Open Silently
uk: Відкрити тихо

en: Open a torrent without asking any questions
uk: Відкрити торент, ні про що не запитуючи

en: Open URL
uk: Відкрити адресу URL

en: Open a URL which points to a torrent, magnet links are supported
uk: Відкрити адресу URL, яка вказує на торент, підтримуються маґнет-посилання

en: IP Filter
uk: Фільтр IP

en: Show the list of blocked IP addresses
uk: Показати список заблокованих адрес IP

en: Import Torrent
uk: Імпортувати торент

en: Import a torrent
uk: Імпортувати торент

en: Show/Hide KTorrent
uk: Показати / сховати KTorrent

en: D: %1 | U: %2
uk: О: %1 | В: %2

en: IP Filter List
uk: Список фільтрів IP

en: Invalid IP address <b>%1</b>. IP addresses must be in the format 'XXX.XXX.XXX.XXX'.<br/><br/>You can also use wildcards like '127.0.0.*' or specify ranges like '200.10.10.0-200.10.10.40'.
uk: Некоректна IP-адреса <b>%1</b>. IP-адреси слід записувати у форматі «XXX.XXX.XXX.XXX».<br/><br/>Крім того, ви можете використовувати шаблони заміни, зокрема «127.0.0.*», або вказувати діапазони, зокрема «200.10.10.0-200.10.10.40».

en: Choose a file
uk: Виберіть файл

en: Text files
uk: Текстові файли

en: Choose a filename to save under
uk: Виберіть назву файла для збереження

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, IPFilterWidget)
en: KTorrent Blacklisted Peers
uk: Вузли «чорного» списку KTorrent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Add peer:
uk: Додати вузол:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_ip_to_add)
en: IP addresses must be in the format 'XXX.XXX.XXX.XXX'.
                                            
    You can also use wildcards like '127.0.0.*' or specify ranges like '200.10.10.0-200.10.10.40'.
uk: Вам слід ввести IP-адресу в форматі «XXX.XXX.XXX.XXX».
                                            
    Також можна використовувати шаблони заміни, наприклад «127.0.0.*» або вказувати діапазони, наприклад «200.10.10.0-200.10.10.40».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_clear)
en: Clear
uk: Очистити

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_open)
en: Open...
uk: Відкрити…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_save_as)
en: Save As...
uk: Зберегти як…

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
uk: &Файл

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
uk: П&ерегляд

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main
uk: Головна

note: i18n: ectx: Menu (Torrents) i18n: ectx: ToolBar (TorrentsToolBar)
en: Torrents
uk: Торенти

note: i18n: ectx: Menu (GroupsMenu)
en: Groups
uk: Групи

note: i18n: ectx: Menu (ViewMenu)
en: View
uk: Перегляд

note: i18n: ectx: Menu (AdvancedMenu) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Advanced
uk: Додатково

note: i18n: ectx: Menu (OpenDirMenu)
en: Open Directory
uk: Відкрити каталог

note: i18n: ectx: Menu (GroupsSubMenu)
en: Add to Group
uk: Додати до групи

note: i18n: ectx: Menu (ColumnsMenu)
en: Configure Columns
uk: Налаштувати колонки

note: i18n: ectx: Menu (ColumnsMenu)
en: Columns
uk: Колонки

en: Bittorrent client by KDE
uk: Клієнт Bittorrent від KDE

[ctx: @info:credit]
en: (C) 2005 - 2011 Joris Guisson and Ivan Vasic
uk: © Joris Guisson і Ivan Vasic, 2005–2011

en: BitFinder Plugin
uk: Додаток BitFinder

en: Webinterface Plugin, global max share ratio patch
uk: Додаток інтернет-інтерфейсу, латка для загального коефіцієнта вивантаження / отримання

en: Statistics Plugin
uk: Додаток статистики

en: Application icon and a couple of others
uk: Піктограма програми і декілька інших

en: 1.0 application icon
uk: 1.0 піктограма програми

en: ChunkBar's tooltip and IWFileTreeItem sorting
uk: Підказка ChunkBar і впорядкування IWFileTreeItem

en: Provider of the IP-Country database used in the InfoWidget plugin. The data is licensed under the Creative Commons Attribution 4.0 International License https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/. Flags are taken from http://flags.blogpotato.de/ so thanks to them too.
uk: Надавач даних бази даних IP-країна використано у додатку InfoWidget. Дані ліцензовано за умов дотримання Creative Commons Attribution 4.0 International License https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/. Прапорці запозичено з http://flags.blogpotato.de/, тому також дякуємо за них.

en: The maxminddb library used for the InfoWidget plugin.
uk: Бібліотеку maxminddb використано для додатка InfoWidget.

en: File prioritization and some other patches
uk: Пріоритет файлів та декілька інших латок

en: Miniupnp was used as an example for our own UPnP implementation
uk: Miniupnp використовувався як приклад для нашого власного впровадження UPnP

en: Zeroconf enhancements
uk: Вдосконалення Zeroconf

en: Coldmilk webgui
uk: Вебінтерфейс Coldmilk

en: IDEAl code from KDevelop
uk: Код IDEAl з KDevelop

en: Conversion speed improvement in ipfilter plugin
uk: Покращення швидкості перетворення у додатку ipfilter

en: Bryan Burns of Juniper Networks
uk: Bryan Burns з Juniper Networks

en: Discovered 2 security vulnerabilities (both are fixed)
uk: Виявив дві вразливості безпеки (обидві полагоджено)

en: Patch to load silently with a save location
uk: Латка для тихого завантаження з адресою збереження

en: Fixes in PHP code of webinterface
uk: Виправлення в коді PHP вебінтерфейсу

en: XFS specific disk preallocation
uk: Виділення диска на XFS

en: Patch to not show very low speeds
uk: Латка - не показувати дуже малі швидкості

en: Patch to show potentially firewalled status
uk: Латка для показу стану за брандмауером

en: Several patches
uk: Декілька латок

en: Patch to hide menu bar
uk: Латка для ховання панелі меню

en: Patch to change file priorities in the webgui
uk: Латка для зміни пріоритету файлів у вебінтерфейсі

en: Several webgui patches
uk: Декілька латок до вебінтерфейсу

en: Fixes for several warnings
uk: Виправлення для декількох попереджень

en: Patch to fix free diskspace calculation on FreeBSD
uk: Латка для виправлення підрахунку простору на диску в FreeBSD

en: Patch to fix a crash in ChunkDownloadView
uk: Латка для виправлення краху в ChunkDownloadView

en: A couple of bugfixes
uk: Пару виправлень помилок

en: Patch to load torrents silently from the command line
uk: Латка для тихого завантаження торентів з командного рядка

en: New set of icons
uk: Новий набір піктограм

en: Drag and drop support for Plasma applet
uk: Підтримка перетягування і скидання у аплеті Плазми

en: Patch to cleanup the plugin list
uk: Латка для спорожнення списку додатків

en: Patch to make the Plasma applet a popup applet
uk: Латка для перетворення аплету Плазми на контекстний

en: Patch to add support for IP ranges in IP filter dialog
uk: Латка, за допомогою якої до діалогового вікна фільтрування за IP було додано підтримку діапазонів IP

en: Feature which adds the date a torrent was added
uk: Можливість показу дати додавання торента

en: Feature to disable authentication in the webinterface
uk: Можливість вимикати розпізнавання у вебінтерфейсі

en: Exclusion patterns in the syndication plugin
uk: Шаблони виключення для додатка синдикації

en: Patch to rename single file torrents to the file inside
uk: Латка для перейменування торентів окремих файлів відповідно до назви файла

en: Fix for bug 305379
uk: Виправлення вади 305379

en: Add support for x-scheme-handler/magnet mimetype
uk: Додавання підтримки типу MIME x-scheme-handler/magnet

en: Fix for bug 339584
uk: Виправлення вади 339584

en: KF5 porting
uk: Портування на KF5

en: Bugfixes, cleanups and optimizations
uk: Виправлення помилок, чищення коду та оптимізація

en: KF6 porting
uk: Портування на KF6

en: Enable logging
uk: Увімкнути журнал

en: Enable logging to standard output. Requires --enable-logging to be specified as well.
uk: Увімкнути ведення журналу до стандартного виведення даних. Потребує додавання параметра --enable-logging.

en: Silently open torrent given on URL
uk:  Тихо відкрити торент, вказаний в URL

en: Document to open
uk: Відкрити документ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_diskPrealloc)
en: Whether or not diskspace should be reserved before starting to download a torrent.
uk: Чи слід резервувати місце на диску до початку отримання торента.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_diskPrealloc)
en: Reserve disk space before starting a torrent
uk: Резервувати місце на диску до запуску торента

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_fullDiskPrealloc)
en: Instead of doing a quick reservation, do a full reservation. This is slower than the quick way, but avoids fragmentation on the disk.
uk: Замість виконання швидкого резервування, виконувати повне. Цей шлях повільніший за звичайний, але не призводить до фрагментації на диску.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_fullDiskPrealloc)
en: Fully reserve disk space (avoids fragmentation)
uk: Повне резервування місця на диску (запобігає фрагментації)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Performance
uk: Швидкодія

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: GUI update interval:
uk: Інтервал оновлення інтерфейсу:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_guiUpdateInterval)
en: <p>The interval in milliseconds between GUI updates.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Note: </span>Increasing this will decrease CPU usage.</p>
uk: <p>Інтервал у мілісекундах між оновленнями графічного інтерфейсу.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Зауваження: </span>Збільшення цього значення зменшить навантаження на процесор.</p>

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_guiUpdateInterval) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_cpuUsage)
en:  ms
uk:  мс

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Network sleep interval:
uk: Проміжок сну мережі:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_cpuUsage)
en: <p>Amount of time the network threads will sleep when they are speed limited. This has absolutely no effect when there are no speed limits.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Note:</span> The lower this is the more CPU is used. Setting it high can lead to lower speeds in high bandwidth situations. </p>
    <p>For example on an 100 Mbit LAN, if you set a limit of 3000 KiB/s, you might not actually reach this speed when this value is too high. Without a limit you can easily get above 3000 KiB/s on a LAN.</p>
uk: <p>Проміжок часу на який потоки мережі буде приспано за досягнення ними границь обмежень швидкості. Цей параметр ні на що не впливає, якщо відсутні будь-які обмеження.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Зауваження:</span> Зменшення цього значення призведе до більшого навантаження на процесор. Збільшення ж цього значення може призвести до нижчої швидкості у випадках високого навантаження на мережу. </p>
    <p>Наприклад, для локальної мережі 100 Мбіт, якщо ви встановите обмеження у 3000 КіБ/с, ви можете не досягти цієї швидкості, якщо вказане значення зависоке. Без обмеження ви зможете легко досягати швидкостей понад 3000 КіБ/с у локальній мережі.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Magnets Queue
uk: Черга маґнетів

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of downloading slots:
uk: Кількість слотів отримання даних:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_numMagnetDownloadingSlots)
en: Maximum number of concurrent downloading magnets at the same time.
uk: Максимальна кількість паралельних отримань маґнетів.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_requeueMagnets)
en: Whether or not the magnets that are not downloaded after a maximum period of time must be pushed back at the end of the queue.
uk: Визначає, чи слід повертати маґнети, максимальний час отримання даних за якими було перевищено, у кінець черги обробки.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_requeueMagnets)
en: Requeue magnets after:
uk: Повторно ставити маґнети до черги за:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_requeueMagnetsTime)
en: Maximum time that a magnet can occupy a downloading slot before it will be pushed back in the queue.
uk: Максимальний час, протягом якого маґнет може утримувати слот отримання даних до того, як його буде повернено до черги обробки.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_requeueMagnetsTime)
en:  min
uk:  хв.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Miscellaneous
uk: Різне

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Preview size for audio files:
uk: Розмір прослуховування для файлів звуків:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_previewSizeAudio)
en: <p>The amount of data at the beginning and end of an audio file, which will be prioritized for previewing.</p>
uk: <p>Об’єм даних на початку і у кінці звукового файла, які буде пріоритетно отримано для прослуховування.</p>

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_previewSizeAudio) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_previewSizeVideo)
en:  KiB
uk:  КіБ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Preview size for video files:
uk: Об’єм перегляду для відео-файлів:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_previewSizeVideo)
en: <p>The amount of data at the beginning and end of a video file, which will be prioritized for previewing.</p>
uk: <p>Об’єм даних на початку і у кінці відеофайла, які буде пріоритетно отримано для перегляду.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Tracker list URL:
uk: Адреса списку координаторів:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_trackerListUrl)
en: URL of the tracker list used when adding a torrent by infohash
    NOTE: Each tracker must be on its own line. Blank lines are ignored.
uk: Адреса списку координаторів, яку буде використано при додаванні торента за інфохешем.
    Зауваження: у кожного запису координатора має бути свій рядок. Порожні рядки буде проігноровано.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_lookUpHostnameOfPeers)
en: Resolve the hostname of each peer. This will result in the hostname of a peer being displayed instead of the IP address. 
    
    It can be disabled if you do not like the additional network traffic it generates
uk: Визначити назву для всіх вузлів. Використання цього пункту призведе до показу назви вузла, а не IP-адреси. 
    
    Подібне визначення можна вимкнути, якщо ви не бажаєте, щоб програма не навантажувала мережу додатковими даними.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_lookUpHostnameOfPeers)
en: Resolve hostnames of peers
uk: Визначати назви вузлів

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dhtGroupBox)
en: Features
uk: Можливості

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_dhtSupport)
en: DHT is a trackerless protocol to find peers sharing the same torrents as you do.
uk: DHT є протоколом без координаторів для знаходження вузлів, що надають у спільне використання ті ж торенти, що і ви.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_dhtSupport)
en: Use DHT to get additional peers
uk: Використовувати DHT для знаходження додаткових вузлів

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: UDP port for DHT communications:
uk: Порт UDP для обміну інформацією DHT:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_dhtPort)
en: <p>UDP port to use for the DHT protocol.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Attention:</span> If you are behind a router, this port needs to be forwarded to accept incoming DHT requests. The UPnP plugin can do this for you.</p>
uk: <p>Порт UDP, який слід використовувати для протоколу DHT.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Увага:</span> Якщо ваш комп’ютер знаходиться з маршрутизатором, слід переспрямувати інформацію з цього порту для прийняття вхідних запитів DHT. Це для вас може зробити додаток UPnP.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_pexEnabled)
en: Whether or not to use µTorrent compatible peer exchange.
uk: Визначає, чи використовувати сумісний з µTorrent обмін вузлів.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_pexEnabled)
en: Use peer exchange
uk: Використовувати обмін вузлів

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_webseedsEnabled)
en: Enable or disable the use of webseeds when they are present in a torrent.
uk: Увімкнути або вимкнути використання вебпоширювачів, якщо їх вказано у торенті.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_webseedsEnabled)
en: Use webseeds
uk: Використовувати поширювачі

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_checkWhenFinished)
en: When a torrent has finished downloading, do a full data check on the torrent.
uk: Після завершення отримання торента виконати повну перевірку даних торента.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_checkWhenFinished)
en: Check data when download is finished
uk: Перевірити дані після завершення отримання

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Encryption
uk: Шифрування

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useEncryption)
en: <p>Protocol encryption is useful when your ISP is slowing down bittorrent connections. </p>
    <p>The encryption will prevent your bittorrent traffic to be flagged as bittorrent traffic, and so the ISP will not slow it down.</p>
uk: <p>Шифрування протоколу корисне, якщо ваш постачальник послуг інтернет (ISP) сповільнює bittorrent-з’єднання. </p>
    <p>Шифрування зробить так, щоб ваш потік торента не було визначено як потік торента, і, отже, постачальник не зможе дізнатися, що його слід сповільнити.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useEncryption) i18n: ectx: label, entry (useEncryption), group (downloads)
en: Use protocol encryption
uk: Використовувати шифрування протоколу

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_allowUnencryptedConnections)
en: Not all clients support encryption, and some people have encryption disabled. If you want to connect to those peers, you need to have this option enabled.
uk: Не всі клієнти підтримують шифрування, а деякі користувачі вимикають шифрування. Якщо ви бажаєте з’єднатися з подібними вузлами, вам слід увімкнути цей параметр.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_allowUnencryptedConnections) i18n: ectx: label, entry (allowUnencryptedConnections), group (downloads)
en: Allow unencrypted connections
uk: Дозволити незашифровані з'єднання

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Tracker
uk: Координатор

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useCustomIP)
en: Instead of allowing the tracker to determine your IP address, tell the tracker which IP address to use. Use this when you are behind a proxy.
uk: Замість визначення координатором вашої IP-адреси, вказати координаторові адресу, яку він має використовувати. Скористайтеся цим параметром, якщо ваш комп’ютер знаходиться за проксі-сервером.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useCustomIP)
en: Send the tracker a custom IP address or hostname
uk: Вказати координаторові власну IP-адресу або назву вузла

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Custom IP address or hostname:
uk: IP-адреса або назва вузла:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_customIP)
en: Custom IP address or hostname to send to the tracker. Hostnames will be resolved at runtime and the resolved IP address will be sent to the tracker.
uk: Власна IP-адреса або назва вузла, яку слід надіслати координаторові. Назви вузлів буде у режимі реального часу перетворено на IP-адреси, які буде надіслано координаторові.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ColorsGbw)
en: Colors
uk: Кольори

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_stalledTorrentColor)
en: Color to use for torrents when they are stalled or checking data.
uk: Колір для записів торентів, якщо їх призупинено або виконується перевірка даних.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_okTorrentColor)
en: Color to use for torrents while seeding or downloading.
uk: Колір для торентів під час поширення або отримання.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Torrent is running:
uk: Торент запущено:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Torrent is stalled or checking data:
uk: Торент призупинено або перевірка даних:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_errorTorrentColor)
en: Color to use for torrents with error status.
uk: Колір для записів торентів із станом помилки.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Torrent error:
uk: Помилка торента:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_highlightTorrentNameByTrackerStatus)
en: Additionally highlight torrents based on the status of their trackers (if any)
uk: Додатково підсвічувати записи торентів на основі стану їхніх координаторів (якщо такі є)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_okTrackerConnectionColor)
en: Color to use when at least one tracker is connected and replied no errors or warnings.
uk: Колір, яким слід скористатися, якщо з'єднано принаймні один координатор і отримано відповідь щодо того, що немає помилок і попереджень.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Some of the trackers are reachable:
uk: Доступні деякі з координаторів:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_warningsTrackerConnectionColor)
en: Color to use when the best attempt to connect to tracker results in warning.
uk: Колір, яким слід скористатися, якщо найкраща спроба з'єднання із координатором призводить до попередження.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: None of the trackers are reachable:
uk: Жоден із координаторів не є доступним:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Reachable trackers report warnings:
uk: Доступні координатори повідомляють про попередження:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_noTrackerConnectionColor)
en: Color to use when all trackers reply the errors or not found.
uk: Колір, яким слід скористатися, якщо усі координатори повідомляють про помилки або не вдається знайти координаторів.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Trackers are timing out:
uk: Координатори прострочено:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_timeoutTrackerConnectionColor)
en: Color to use when the best attempt to connect to tracker results in timeout. Connection will be attempted again later.
uk: Колір, яким слід скористатися, якщо найкраща спроба з'єднання із координатором призводить до перевищення часу очікування на відповідь. Спробу встановити з'єднання буде виконано пізніше.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Low share ratio:
uk: Низький коефіцієнт вивант./отрим.:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Good share ratio:
uk: Добрий коефіцієнт вивант./отрим.:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_lowShareRatioColor)
en: Color to display share ratio below minimal good value.
uk: Колір, яким буде показано записи із значенням коефіцієнта вивантаження/отримання, яке є нижчим на мінімальне добре значення.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_goodShareRatioColor)
en: Color to display share ratio above minimal good value.
uk: Колір, яким буде показано записи із значенням коефіцієнта вивантаження/отримання, яке є вищим на мінімальне добре значення.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnResetColors)
en: Reset colors to their default values (other settings won't change).
uk: Скинути кольори до типових значень (інші параметри змінено не буде).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnResetColors)
en: Reset Colors
uk: Відновити кольори

en: Application
uk: Програма

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Folders
uk: Теки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Folder to store torrent information:
uk: Тека зберігання інформації щодо торентів:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_tempDir)
en: Directory to store information about all torrents currently opened in KTorrent.
uk: Каталог, де слід зберігати інформацію про всі торенти, які відкрито у KTorrent.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useSaveDir) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_saveDir)
en: Directory to use as a default save location for all data.
uk: Каталог, який слід використовувати як типове місце збереження всіх даних.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useCompletedDir) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_completedDir)
en: Directory to move data to when a torrent has finished downloading.
uk: Каталог, куди слід пересунути дані після завершення отримання торента.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useCompletedDir)
en: Move completed downloads to:
uk: Пересунути завершені отримання у:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useTorrentCopyDir) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_torrentCopyDir)
en: Directory to copy all torrent files in, which are opened by KTorrent.
uk: Каталог, куди слід копіювати всі файли торентів, які відкрито у KTorrent.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useTorrentCopyDir)
en: Copy torrent files to:
uk: Копіювати файли торентів до:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_showSystemTrayIcon)
en: System Tray Icon
uk: Піктограма у системному лотку

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_alwaysMinimizeToSystemTray)
en: Whether or not to always minimize to system tray on startup.
uk: Визначає, чи слід завжди згортати вікно програми до системного лотка після запуску.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_alwaysMinimizeToSystemTray)
en: Always minimize to system tray on startup
uk: Завжди згортати до системного лотка після запуску

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showPopups)
en: Whether or not to show system tray popup messages.
uk: Чи слід показувати контекстні повідомлення у системному лотку.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showPopups)
en: Show system tray popup messages
uk: Показувати повідомлення-вигульки в системному лотку

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_openMultipleTorrentsSilently)
en: When you select multiple torrents to be opened at the same time, open them silently.
uk: Якщо ви вибрали для одночасного відкриття декілька торентів, відкривати їх без додаткових запитів.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openMultipleTorrentsSilently)
en: Open multiple torrents silently
uk: Відкривати декілька торентів без запитань

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_openAllTorrentsSilently)
en: Open all torrents silently.
uk: Відкривати всі торенти без додаткових запитів.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openAllTorrentsSilently)
en: Open all torrents silently
uk: Відкривати всі торенти без додаткових запитів

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_suppressSleep)
en: Prevent computer from going into a sleep state or locking the screen when torrents are running.
uk: Не переводити комп’ютер у стан сну або блокування екрана, якщо запущено торенти.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_suppressSleep)
en: Suppress sleep and automatic screen locking when torrents are running
uk: Не присипляти комп’ютер і не блокувати екран автоматично, якщо запущено торенти

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_autoRenameSingleFileTorrents)
en: <p>Rename a single file torrent with the name of its only file. </p>
    <p>If for example the file is named <span style=" font-weight:600;">linux-desktop.iso</span>, the torrent will be displayed as <span style=" font-weight:600;">linux-desktop.</span></p>
uk: <p>Перейменовувати торенти окремих файлів відповідно до назви файла. </p>
    <p>Якщо, наприклад, файл має назву <span style=" font-weight:600;">linux-desktop.iso</span>, торент буде показано як <span style=" font-weight:600;">linux-desktop.</span></p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_autoRenameSingleFileTorrents)
en: Rename single file torrents with the name of its only file
uk: Перейменовувати торенти окремих файлів відповідно до назви файла

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_highlightNewTorrents)
en: Whether or not new torrents will be highlighted.
uk: Визначає, чи слід підсвічувати пункти нових торентів.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_highlightNewTorrents)
en: Highlight new torrents
uk: Підсвічувати нові торенти

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showTotalSpeedInTitle)
en: Show total speed in the window title
uk: Показувати загальну швидкість у заголовку вікна

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Network
uk: Мережа

en: All interfaces
uk: Всі інтерфейси

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Ports && Limits
uk: Порти і обмеження

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_port)
en: <p>Port used for the bittorrent protocol.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Attention:</span> If you are behind a router, this port needs to be forwarded to accept incoming connections. The UPnP plugin can do this for you.</p>
uk: <p>Порт, що використовуватиметься для протоколу bittorrent.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Увага:</span> Якщо ваш комп’ютер знаходиться за маршрутизатором, цей інформацію з цього порту слід переспрямувати, щоб приймати вхідні з’єднання. Це може зробити для вас додаток UPnP.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: UDP tracker port:
uk: Порт UDP координатора:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_udpTrackerPort)
en: <p>Port used for the UDP tracker protocol.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Attention:</span> If you are behind a router, this port needs to be forwarded. The UPnP plugin can do this for you.</p>
uk: <p>Порт, що використовується для протоколу UDP координатора.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Увага:</span> Якщо ваш комп’ютер знаходиться за маршрутизатором, інформацію з цього порту слід переспрямовувати. Для вас це може зробити додаток UPnP.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximum connections per torrent:
uk: Максимум з'єднань на торент:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxConnections)
en: The maximum number of connections allowed per torrent.
uk: Максимальна кількість з’єднань дозволених для одного торента.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Global connection limit:
uk: Глобальне обмеження кількості з'єднань:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxTotalConnections)
en: The global connection limit for all torrents combined.
uk: Загальне обмеження з’єднання для всіх торентів разом.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxDownloadRate)
en: The maximum download speed in KiB/s.
uk: Максимальна швидкість отримання у КіБ/с.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxUploadRate)
en: The maximum upload speed in KiB/s
uk: Максимальна швидкість вивантаження у КіБ/с

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: DSCP value for IP packets:
uk: Значення DSCP для пакетів IP:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_dscp)
en: This value will be filled in the DSCP field of all the IP packets sent for the bittorrent protocol.
uk: Це значення буде передано у полі DSCP всіх IP-пакетів, надісланих для протоколу bittorrent.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Maximum number of connection setups:
uk: Максимальна кількість встановлень з'єднань:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxConnectingSockets)
en: <p>The maximum number of outgoing connections ktorrent will try to set up simultaneously.</p>
    <p>If you are having trouble with ktorrent blocking other internet traffic, try setting this number a bit lower.</p>
uk: <p>Максимальна кількість вихідних з’єднань, які ktorrent встановлюватиме одночасно.</p>
    <p>Якщо ви маєте проблему з тим, що ktorrent блокує інші передачі мережею, спробуйте зменшити це значення.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Network interface:
uk: Інтерфейс мережі:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, combo_networkInterface)
en: <p>Which network interface to listen on for incoming connections.</p>
    <p><span style="font-weight:600;">Note: </span>Requires a restart to take effect.</p>
uk: <p>Інтерфейс мережі, на якому слід очікувати на вхідні з’єднання.</p>
    <p><span style="font-weight:600;">Зауваження: </span>програму слід перезапустити, щоб зміни набули чинності.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_utpEnabled)
en: The µTorrent transport protocol runs over UDP and is optimized to not interfere with other traffic, while still using up all unused bandwidth.
uk: Протокол передавання даних µTorrent працює за допомогою UDP, його оптимізовано таким чином, щоб дані не змішувалися з іншими даними, а канал використовувався на максимальну потужність.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_utpEnabled)
en: Use the µTorrent transport protocol (µTP)
uk: Використовувати протокол передавання µTorrent (µTP)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_onlyUseUtp)
en: Don't use TCP for bittorrent connections, only use the µTP protocol. This can lead to slower speeds, seeing that not all bittorrent clients support µTP.
uk: Не використовувати TCP для з’єднань bittorrent, користуватися лише протоколом µTP. Позначення цього пункту може призвести до уповільнення передавання даних, крім того, не всі клієнтські програми bittorrent підтримують роботу з µTP.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_onlyUseUtp)
en: Only use µTP
uk: Використовувати лише µTP

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Primary transport protocol:
uk: Основний протокол передавання:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_primaryTransportProtocol)
en: The primary transport protocol to use, when attempting to set up a connection with a peer, this protocol is chosen first.
uk: Основний протокол передавання даних, який слід використовувати. Під час спроб встановлення з’єднання з вузлом програма намагатиметься передусім скористатися цим протоколом.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_recommended_settings)
en: Let KTorrent calculate the recommended settings based upon the bandwidth you have available.
uk: Дозволити KTorrent обчислювати рекомендовані параметри на основі пропускної здатності.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_recommended_settings)
en: Recommended Settings...
uk: Рекомендовані параметри…

en: Proxy
uk: Проксі

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useKDEProxySettings)
en: Use the HTTP proxy settings configured in the settings of KDE.
uk: Використовувати параметри HTTP-проксі, налаштовані у загальних параметрах KDE.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useKDEProxySettings)
en: Use KDE proxy settings
uk: Використовувати параметри проксі з KDE

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Proxy:
uk: Проксі:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_httpProxy)
en: IP address or hostname of the HTTP proxy to use.
uk: IP-адреса або назва вузла проксі-сервера HTTP, який слід використовувати.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_httpProxyPort)
en: Port of the HTTP proxy.
uk: Порт HTTP-проксі.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useProxyForWebSeeds)
en: Whether or not to use the HTTP proxy for webseed connections.
uk: Чи слід використовувати HTTP-проксі для з’єднань поширювача

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useProxyForWebSeeds)
en: Use proxy for webseed connections
uk: Використовувати проксі для з’єднань поширювача

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useProxyForTracker)
en: Whether or not to use the HTTP proxy for tracker connections.
uk: Чи використовувати проксі-сервер HTTP для з’єднань координатора.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useProxyForTracker)
en: Use proxy for tracker connections
uk: Використовувати проксі для з’єднань координатора

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_socksEnabled)
en: <p>Use a SOCKS proxy server for bittorrent connections.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Note: </span>This is not used for tracker connections</p>
uk: <p>Використовувати проксі-сервер SOCKS для з’єднань bittorrent.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Зауваження: </span>Цей параметр використовується для з’єднань координатора</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_socksEnabled)
en: Use a SOCKS proxy server:
uk: Використовувати проксі-сервер SOCKS:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Server:
uk: Сервер:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_socksProxy)
en: IP address or hostname of the SOCKS server.
uk: IP-адреса або назва вузла сервера SOCKS.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_socksPort)
en: Port used by the SOCKS server.
uk: Порт, який використовується сервером SOCKS.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Version:
uk: Версія:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_socksUsePassword)
en: If the SOCKS server requires authentication via a username and a password, enable this box.
uk: Якщо для розпізнавання на сервері SOCKS потрібні ім’я користувача і пароль, позначте цей пункт.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_socksUsePassword)
en: Username and password required
uk: Слід вказати користувача і пароль

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Username:
uk: Користувач:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_socksUsername)
en: Username for the SOCKS proxy server.
uk: Ім’я користувача для проксі-сервера SOCKS.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Password:
uk: Пароль:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_socksPassword)
en: Password for the SOCKS proxy server.
uk: Пароль для проксі-сервера SOCKS.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_qm_group_box) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Queue Manager
uk: Керування чергою

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_manuallyControlTorrents)
en: When enabled, the queue manager will be totally disabled, allowing you to fully control all torrents manually.
uk: Якщо позначити цей пункт, керування чергою буде повністю вимкнено, ви зможете керувати всіма торентами вручну.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_manuallyControlTorrents)
en: Control torrents manually
uk: Керувати торентами вручну

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Maximum downloads:
uk: Максимум отримань:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxDownloads)
en: The maximum number of simultaneous downloads the queue manager will run.
uk: Максимальна кількість одночасних отримань у черзі, які можна одночасно запускати.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Maximum seeds:
uk: Максимальна кількість поширювачів:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxSeeds)
en: The maximum number of simultaneous seeds the queue manager will run.
uk: Максимальна кількість поширювачів у черзі, які можна одночасно запускати.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: When diskspace is running low:
uk: Якщо залишиться мало місця:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_startDownloadsOnLowDiskSpace)
en: What to do when the diskspace is running low and the queue manager wants to start a torrent.
uk: Дії, якщо на диску залишилося мало місця, а керуванням запускається новий торент.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_startDownloadsOnLowDiskSpace)
en: Don't start torrents
uk: Не запускати торентів

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_startDownloadsOnLowDiskSpace)
en: Ask if torrents can be started
uk: Запитувати про те, чи запускати торенти

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_startDownloadsOnLowDiskSpace)
en: Start torrents
uk: Запускати торенти

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Stop torrents when free disk space is lower than:
uk: Зупиняти торенти, якщо на диску залишилося менше за:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_minDiskSpace)
en: When the free diskspace drops below this value, stop all torrents downloading.
uk: Якщо вільне місце на диску стане меншим за це значення, зупиняти отримання всіх торентів.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_minDiskSpace)
en:  MiB
uk:  МіБ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_decreasePriorityOfStalledTorrents)
en: <p>With this enabled, the queue manager will decrease the priority of a torrent which has been stalled for too long. </p>
    <p>This will allow the queue manager to run other torrents, when a torrent is doing nothing.</p>
uk: <p>Якщо позначено цей пункт, керування чергою зменшуватиме пріоритет торента, який було призупинено достатньо довгий час. </p>
    <p>Цей параметр надасть керуванню чергою можливість запускати інші торенти, якщо один з торентів не отримується.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_decreasePriorityOfStalledTorrents)
en: Decrease priority of torrents which are stalled for more than:
uk: Зменшувати пріоритет торентів, які призупинено на понад:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_stallTimer)
en: <p>Time used for the stall timer. When a torrent is stalled longer than this, its priority will be decreased.</p>
uk: <p>Проміжок часу, що використовуватиметься для обмеження таймера призупинки. Якщо таймер торента показує, що торент призупинено на час довший, ніж цей проміжок, пріоритет цього торента буде знижено.</p>

[ctx: @title:group Options regarging Seeding]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Seeding
uk: Поширення

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_keepSeeding)
en: When a download is finished, continue seeding it. If this is disabled, the torrent will be stopped.
uk: Після завершення отримання продовжити поширення. Якщо цей пункт не буде позначено, торент буде зупинено.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_keepSeeding)
en: Keep seeding after download is finished
uk: Продовжувати поширення після завершення отримання

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Number of upload slots:
uk: Кількість позицій вивантаження:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_numUploadSlots)
en: The number of upload slots, this determines the number of peers you can upload to simultaneously for one torrent.
uk: Кількість позицій вивантаження, цей параметр визначає кількість вузлів, на які ви можете вивантажувати одночасно один торент.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Default maximum share ratio:
uk: Типове макс. відношення за-/вивантаження:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_maxRatio)
en: <p>The maximum share ratio, if this value is reached seeding will be stopped. This is only applied to newly opened torrents, existing torrents will not be affected by changing this.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Attention: </span>This is not used when downloading, only when seeding.</p>
uk: <p>Максимальне відношення отримання / вивантаження. Якщо цього значення буде досягнуто, поширення буде зупинено. Зміна цього параметра вплине лише на нові торенти, параметри існуючих торентів не буде змінено.</p>
    <p><span style=" font-weight:600;">Увага: </span>Це значення не використовується для отримання, а лише для поширення.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Default maximum seed time:
uk: Типовий макс. час поширення:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_maxSeedTime)
en: The maximum seed time in hours. Once you reach this time, the torrent will be stopped. This is only applied to newly opened torrents, existing torrents will not be affected by changing this.
uk: Максимальний час поширення у годинах. Тільки-но сплине цей час, торент буде зупинено. Зміна цього параметра вплине лише на нові торенти, параметри існуючих торентів не буде змінено.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_greenRatio)
en: Value at which the share ratio will be displayed with a green color. Lower ratios will be displayed in red. Colors can be changed in color settings.
uk: Значення, за якого можна показувати коефіцієнт вивантаження-отримання зеленим кольором. Нижчі значення буде показано червоним. Кольори можна змінити у параметрах кольорів.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Minimum good share ratio:
uk: Мінімальний прийнятний коефіцієнт вивант./отрим.:

en: Calculate Recommended Settings
uk: Визначити рекомендовані параметри

en: (= %1/s)
uk: (= %1/с)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RecommendedSettingsDlg)
en: Recommended Settings
uk: Рекомендовані параметри

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Available upload bandwidth:
uk: Пропускна здатність вивантаження:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_upload_bw) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_download_bw)
en:  Kbps
uk:  Кб/с

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_upload_bw) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_download_bw)
en:  kb/s
uk:  кб/с

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Available download bandwidth:
uk: Пропускна здатність отримання:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_upload_bw_display)
en: (= 32 KiB/s)
uk: (= 32 КіБ/с)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_download_bw_display)
en: (= 500 KiB/s)
uk: (= 500 КіБ/с)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_calculate)
en: Calculate
uk: Обчислити

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Preferences
uk: Параметри

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_chk_avg_speed_slot)
en: Average speed per slot:
uk: Середня швидкість на гніздо:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_chk_sim_torrents)
en: Number of torrents you usually download simultaneously:
uk: Кількість торентів, які ви зазвичай отримуєте одночасно:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_chk_slots)
en: Slots per torrent:
uk: Гнізд на торент:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Recommended settings:
uk: Рекомендовані параметри:

en: Speed down: %1 / up: %2
uk: Швидкість отрим.: %1 / вивант.: %2

en: Transferred down: %1 / up: %2
uk: Отримано: %1 / вивантажено: %2

en: DHT: off
uk: DHT: вимкн.

en: %1 node | %1 nodes
uk[0]: %1 вузол
uk[1]: %1 вузли
uk[2]: %1 вузлів
uk[3]: один вузол

en: %1 task | %1 tasks
uk[0]: %1 завдання
uk[1]: %1 завдання
uk[2]: %1 завдань
uk[3]: одне завдання

en: The desktop is offline
uk: Стільниця в автономному режимі

en: Magnet Link
uk: Посилання маґнет

en: Status
uk: Стан

en: Peers
uk: Вузли

en: Downloading
uk: Отримання

en: Queued
uk: У черзі

en: Stopped
uk: Зупинено

en: Start Magnet
uk: Запустити маґнет

en: Stop Magnet
uk: Зупинити маґнет

en: Copy Magnet URL
uk: Копіювати адресу маґнет

en: Remove Magnet
uk: Вилучити маґнет

en: Order
uk: Порядок

en: Name
uk: Назва

en: Time Stalled
uk: Відлік часу призупинено

en: Priority
uk: Пріоритет

en: Running
uk: Працює

en: Not queued
uk: Не в черзі

en: Order of a torrent in the queue.
    Use drag and drop or the move up and down buttons on the right to change the order.
uk: Порядок торента у черзі.
    Для зміни порядку скористайтеся перетяганням і скиданням або кнопками пересування вгору і вниз, розташованими праворуч.

en: Search
uk: Пошук

en: Show Search
uk: Показувати панель пошуку

en: Show or hide the search bar
uk: Показати або сховати панель пошуку

en: Move Top
uk: Пересунути вгору

en: Move a torrent to the top of the queue
uk: Пересунути торент на вершину черги

en: Move a torrent up in the queue
uk: Пересунути торент вгору у черзі

en: Move a torrent down in the queue
uk: Пересунути торент вниз у черзі

en: Move Bottom
uk: Пересунути вниз

en: Move a torrent to the bottom of the queue
uk: Пересунути торент у кінець черги

en: Show Downloads
uk: Показати отримання

en: Show all downloads
uk: Показати всі отримання

en: Show Uploads
uk: Показати вивантаження

en: Show all uploads
uk: Показати всі вивантаження

en: Show Not Queued
uk: Показати пункти поза чергою

en: Show all not queued torrents
uk: Показати всі торенти, пунктів яких немає у черзі

en: Widget to manage the torrent queue
uk: Віджет для керування чергою торентів

en: Magnet Downloader
uk: Засіб отримання magnet

en: Displays the currently downloading magnet links
uk: Показує поточні маґнет-посилання, які ви отримуєте

en: Start All
uk: Запустити всі

en: Start all torrents
uk: Запустити всі торенти

en: Stop All
uk: Зупинити всі

en: Stop all torrents
uk: Зупинити всі торенти

en: Suspend Torrents
uk: Приспати торенти

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_suspended)
en: Suspend all running torrents
uk: Приспати всі торенти, що обробляються

en: Group View
uk: Перегляд груп

en: Show or hide the group view
uk: Показати або сховати перегляд груп

en: Filter Torrents
uk: Фільтрувати торенти

en: Filter torrents based on filter string
uk: Фільтрувати торенти за вказаним рядком

en: Set max upload speed
uk: Встановити макс. швидкість вивантаження

en: Set max download speed
uk: Встановити макс. швидкість отримання

en: Download speed: <b>%1</b><br/>Upload speed: <b>%2</b><br/>Received: <b>%3</b><br/>Transmitted: <b>%4</b>
uk: Швидкість отримання: <b>%1</b><br/>Швидкість вивантаження: <b>%2</b><br/>Отримано: <b>%3</b><br/>Передано: <b>%4</b>

en: <b>%1</b> was silently opened.
uk: <b>%1</b> було відкрито без додаткових запитів.

en: <b>%1</b> has completed downloading.<br>Average speed: %2 DL / %3 UL.
uk: <b>%1</b> — отримання завершено. <br>Середня швидкість: отрим. %2 / вивант. %3.

en: <b>%1</b> has reached its maximum share ratio of %2 and has been stopped.<br>Uploaded %3 at an average speed of %4.
uk: <b>%1</b> досягнув максимального значення коефіцієнта вивантаження / отримання %2 і зупинився. <br>Вивантажено %3 з середньою швидкістю %4.

en: <b>%1</b> has reached its maximum seed time of %2 hours and has been stopped.<br>Uploaded %3 at an average speed of %4.
uk: <b>%1</b> досягнув максимального часу поширення %2 г. і зупинився. <br>Вивантажено %3 з середньою швидкістю %4.

en: <b>%1</b> has been stopped with the following error: <br>%2
uk: <b>%1</b> зупинено наступною помилкою: <br>%2

en: Corrupted data has been found in the torrent <b>%1</b><br>It would be a good idea to do a data integrity check on the torrent.
uk: Було знайдено пошкоджені дані в торенті <b>%1</b><br>Добре було б перевірити цілісність даних торента.

en: <b>%1</b> has reached its maximum share ratio of %2 and cannot be enqueued. <br>Remove the limit manually if you want to continue seeding.
uk: <b>%1</b> досягнув максимального коефіцієнту вивантаження / отримання %2 і не може бути поставлений в чергу.<br>Якщо ви хочете продовжити поширення, вилучіть обмеження вручну.

en: <b>%1</b> has reached its maximum seed time of %2 hours and cannot be enqueued. <br>Remove the limit manually if you want to continue seeding.
uk: <b>%1</b> досягнув максимального часу поширення %2 г. і не може бути поставлений в чергу.<br>Якщо ви хочете продовжити поширення, вилучіть обмеження вручну.

en: Cannot start <b>%1</b>: <br>
uk: Не вдалося запустити <b>%1</b>: <br>

en: Cannot seed more than 1 torrent. <br> | Cannot seed more than %1 torrents. <br>
uk[0]: Неможливо поширювати більше за %1 торент. <br>
uk[1]: Неможливо поширювати більше за %1 торенти. <br>
uk[2]: Неможливо поширювати більше за %1 торентів. <br>
uk[3]: Неможливо поширювати більше за %1 торент. <br>

en: Cannot download more than 1 torrent. <br> | Cannot download more than %1 torrents. <br>
uk[0]: Неможливо отримувати більше, ніж %1 торент. <br>
uk[1]: Неможливо отримувати більше, ніж %1 торенти. <br>
uk[2]: Неможливо отримувати більше, ніж %1 торентів. <br>
uk[3]: Неможливо отримувати більше, ніж %1 торент. <br>

en: Go to Settings -> Configure KTorrent, if you want to change the limits.
uk: Якщо ви хочете змінити обмеження, то підіть до Параметри -> Налаштувати KTorrent.

en: There is not enough diskspace available.
uk: Немає досить місця на диску.

en: Your disk is running out of space.<br /><b>%1</b> is being downloaded to '%2'.
uk: Вичерпується простір на вашому диску.<br /><b>%1</b> отримується до «%2».

en: Torrent has been stopped.<br />
uk: Торент зупинено.<br />

en: Upload speed limit in KiB/s
uk: Обмеження швидкості вивантаження у КіБ/с

en: Download speed limit in KiB/s
uk: Обмеження швидкості отримання у КіБ/с

en: Unlimited
uk: Необмежено

en: Torrent Settings
uk: Параметри торента

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PropertiesDlg)
en: Properties
uk: Властивості

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dht)
en: DHT is a distributed database which can be used to find more peers for a torrent.
uk: DHT — розподілена база даних, якою можна скористатися для пошуку додаткових вузлів розповсюдження торента.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dht)
en: Use DHT to find more peers
uk: Використовувати DHT для пошуку

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, pex)
en: Peer exchange results in more peers being found, by exchanging information about peers with other peers.
uk: Обмін даними щодо вузлів розширює можливості пошуку вузлів: дані щодо вузлів стають доступними іншим користувачам, які обмінюються інформацією.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, pex)
en: Use peer exchange to find more peers
uk: Використовувати обмін даними вузлів

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, superseeding)
en: <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Superseeding mode, is a special seeding mode which allows you to achieve much higher seeding efficiencies. This results in less bandwidth used to spread a torrent.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Note: </span>This should only be used if the swarm has not fully been established. Once there are multiple active seeders, this mode becomes useless.</p>
uk: <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Режим суперпоширення — особливий режим поширення, за використання якого можна досягти набагато вищої ефективності поширення. У результаті можливе зменшення навантаження на мережу під час поширення торента.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Зауваження: </span>цим режимом слід користуватися, лише якщо не вдалося почати розповсюдження з декількох вузлів. Якщо у системі працює декілька активних вузлів поширення даних, використання цього режиму не покращить умови розповсюдження.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, superseeding)
en: Use superseeding mode for seeding
uk: Використовувати режим суперпоширення

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, move_on_completion_enabled)
en: Move the files of the torrent to a different directory when it has finished downloading.
uk: Пересунути файли торента до іншого каталогу після завершення отримання.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, move_on_completion_url)
en: Location to move the files to.
uk: Адреса, за якою слід розмістити дані.

en: Checked %v of %m chunks
uk: Перевірено %v з %m шматків

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Found:
uk: Знайдено:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, chunks_found)
en: The number of chunks which were not downloaded but have been found anyway.
uk: Кількість шматків, які не було отримано, але які все одно було знайдено.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Failed:
uk: З помилками:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, chunks_failed)
en: The number of chunks which have been downloaded, and which are not OK.
uk: Кількість шматків, які було отримано, але з якими не все гаразд.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Not downloaded:
uk: Не отримано:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, chunks_not_downloaded)
en: The number of chunks which have not been downloaded.
uk: Кількість шматків, які не було отримано.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Downloaded:
uk: Отримано:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, chunks_downloaded)
en: The number of chunks which have been downloaded, and which are OK.
uk: Кількість шматків, які було отримано, і з якими все гаразд.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, error_msg)
en: Errors:
uk: Помилки:

en: Filter...
uk: Фільтрувати…

[ctx: @action Start all selected torrents in the current tab]
en: Start
uk: Запустити

en: Start all selected torrents in the current tab
uk: Запустити всі позначені торенти на поточній вкладці

[ctx: @action Force start all selected torrents in the current tab]
en: Force Start
uk: Запустити примусово

en: Force start all selected torrents in the current tab
uk: Запустити всі позначені торенти на поточній вкладці у примусовому режимі

[ctx: @action Stop all selected torrents in the current tab]
en: Stop
uk: Зупинити

en: Stop all selected torrents in the current tab
uk: Зупинити всі вибрані торенти на поточній вкладці

[ctx: @action Pause all selected torrents in the current tab]
en: Pause
uk: Пауза

en: Pause all selected torrents in the current tab
uk: Призупинити всі вибрані торенти на поточній вкладці

[ctx: @action Remove all selected torrents in the current tab]
en: Remove
uk: Вилучити

en: Remove all selected torrents in the current tab
uk: Вилучити всі вибрані торенти на поточній вкладці

[ctx: @action Start all torrents in the current tab]
en: Start All
uk: Запустити всі

en: Start all torrents in the current tab
uk: Запустити всі торенти на поточній вкладці

[ctx: @action Stop all torrents in the current tab]
en: Stop All
uk: Зупинити всі

en: Stop all torrents in the current tab
uk: Зупинити всі торенти на поточній вкладці

en: Remove Torrent and Data
uk: Вилучити торент і дані

en: Rename Torrent
uk: Перейменувати торент

en: Add Peers
uk: Додати вузли

en: Manual Announce
uk: Оголошення вручну

en: Scrape
uk: Зішкріб

en: Preview
uk: Перегляд

en: Data Directory
uk: Каталог даних

en: Temporary Directory
uk: Тимчасовий каталог

en: Move Data
uk: Пересунути дані

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, StatsSettingsWgt)
en: Settings
uk: Параметри

en: Remove from Group
uk: Вилучити з групи

en: Check Data
uk: Перевірити дані

en: Check all the data of a torrent
uk: Перевірити всі дані торента

en: Copy Torrent URL
uk: Копіювати адресу URL торента

en: Export Torrent
uk: Експортувати торент

en: Set the speed limits of individual torrents
uk: Встановити обмеження на швидкість для окремих торентів

en: The torrent <b>%1</b> has not finished downloading, do you want to delete the incomplete data, too?
uk: Отримання торента <b>%1</b> не завершено, бажаєте також вилучити всі недовантажені дані?

en: Remove Download
uk: Вилучити отримання

en: Delete Data
uk: Вилучити дані

en: Keep Data
uk: Зберегти дані

en: You will lose all the downloaded data of the following torrents. Are you sure you want to do this?
uk: Ви втратите всі отримані дані торентів, вказаних нижче. Ви справді хочете це зробити?

en: Remove Torrent
uk: Вилучити торент

en: Select a directory to move the data to.
uk: Виберіть каталог, куди пересунути дані.

en: Downloaded
uk: Отримано

en: Size
uk: Розмір

en: Uploaded
uk: Вивантажено

[ctx: Bytes left to downloaded]
en: Left
uk: Залишилося

en: Down Speed
uk: Швидкість отримання

en: Up Speed
uk: Швидкість вивантаження

en: Time Left
uk: Залишилось часу

en: Seeders
uk: Поширювачі

en: Leechers
uk: П’явки

en: % Complete
uk: % завершення

en: Share Ratio
uk: Відношення з-/вивантаження

en: Time Downloaded
uk: Час отримання

en: Time Seeded
uk: Час поширення

en: Location
uk: Адреса

en: Added
uk: Додано

en: How much data we have downloaded of the torrent
uk: Об’єм отриманих даних торента

en: Total size of the torrent, excluded files are not included
uk: Загальний розмір торента, за винятком виключених файлів

en: How much data we have uploaded
uk: Об’єм вивантажених даних

en: How much data left to download
uk: Об’єм даних, які ще треба отримати

en: Current download speed
uk: Поточна швидкість отримання

en: Current upload speed
uk: Поточна швидкість вивантаження

en: How much time is left before the torrent is finished or before the maximum share ratio is reached, if that is enabled
uk: Проміжок часу до завершення отримання торента або до досягнення максимального відношення вивантаження / отримання, якщо таке увімкнено

en: How many seeders we are connected to (How many seeders there are according to the tracker)
uk: Кількість поширювачів, з якими з’єднано наш комп’ютер (Кількість поширювачів відповідно до даних координатора)

en: How many leechers we are connected to (How many leechers there are according to the tracker)
uk: Кількість п’явок, з якими з’єднано наш комп’ютер (Кількість п’явок відповідно до даних координатора)

en: The percentage of data we have of the whole torrent, not including excluded files
uk: Відсоток об’єму даних, які отримано з усього торента, за винятком виключених файлів

en: Share ratio is the number of bytes uploaded divided by the number of bytes downloaded
uk: Відношення поширення — це відношення кількості вивантажених байтів до кількості отриманих байтів даних

en: How long we have been downloading the torrent
uk: Проміжок часу, протягом якого отримується торент

en: How long we have been seeding the torrent
uk: Проміжок часу, протягом якого ми поширюємо торент

en: The location of the torrent's data on disk
uk: Адреса даних торента на диску

en: When this torrent was added
uk: Час, коли було додано цей торент

en: <br/><br/>Unable to contact a tracker.
uk: <br/><br/>Не вдалося встановити зв’язок з координатором.

en: KTorrent's UPnP test application
uk: Програма для UPnP-перевірки для KTorrent

en: &copy; 2005 - 2007 Joris Guisson and Ivan Vasic
uk: © Joris Guisson і Ivan Vasic, 2005–2007

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UPnPTestWidget)
en: UPnP Test Application
uk: Програма перевірки UPnP

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Router:
uk: Маршрутизатор:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_router)
en: No routers found.
uk: Не знайдено маршрутизаторів.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_find_routers)
en: Find Routers
uk: Знайти маршрутизатори

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Protocol:
uk: Протокол:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_forward)
en: Forward
uk: Переспрямувати

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_undo_forward)
en: Undo Forward
uk: Скасувати переспрямування

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_verbose)
en: Verbose mode
uk: Докладний режим

en: Maximum share ratio reached.
uk: Перевищено максимальне значення коефіцієнта вивантаження / отримання.

en: Maximum seed time reached.
uk: Перевищено максимальний час поширення.

en: Uploads
uk: Вивантаження

en: Running Uploads
uk: Вивантаження, що виконуються

en: Not Running Uploads
uk: Вивантаження, які не виконуються

en: Downloads
uk: Отримання

en: Running Downloads
uk: Отримання, що виконуються

en: Not Running Downloads
uk: Отримання, які не виконуються

en: Active Torrents
uk: Активні торенти

en: Active Downloads
uk: Активні отримання

en: Active Uploads
uk: Активні вивантаження

en: Passive Torrents
uk: Пасивні торенти

en: Passive Downloads
uk: Пасивні отримання

en: Passive Uploads
uk: Пасивні вивантаження

en: Custom Groups
uk: Нетипові групи

en: Ungrouped Torrents
uk: Торенти поза групами

[ctx: *.torrent]
en: Torrents
uk: Торенти

en: All files
uk: Всі файли

note: i18n: ectx: label, entry (maxDownloads), group (downloads)
en: Maximum number of downloads (0 = no limit)
uk: Максимальна кількість отримань  (0 = без обмеження)

note: i18n: ectx: label, entry (maxSeeds), group (downloads)
en: Maximum number of seeds (0 = no limit)
uk: Максимальна кількість поширювачів (0 = без обмеження)

note: i18n: ectx: label, entry (startDownloadsOnLowDiskSpace), group (downloads)
en: Start downloads on low disk space?
uk: Починати отримання, якщо на диску мало місця?

note: i18n: ectx: label, entry (maxConnections), group (downloads)
en: Maximum number of connections per torrent (0 = no limit)
uk: Максимальна кількість з’єднань дозволених для одного торента (0 = без обмеження)

note: i18n: ectx: label, entry (maxTotalConnections), group (downloads)
en: Maximum number of connections for all torrents (0 = no limit)
uk: Максимальна кількість з’єднань дозволених для всіх торентів (0 = без обмеження)

note: i18n: ectx: label, entry (maxUploadRate), group (downloads)
en: Maximum upload speed in KiB/sec (0 = no limit)
uk: Максимальна швидкість вивантаження у КіБ/с (0 = без обмеження)

note: i18n: ectx: label, entry (maxDownloadRate), group (downloads)
en: Maximum download speed in KiB/sec (0 = no limit)
uk: Максимальна швидкість отримання у КіБ/с (0 = без обмеження)

note: i18n: ectx: label, entry (maxRatio), group (downloads)
en: Maximum share ratio (0 = no limit)
uk: Досягнуте максимальне значення коефіцієнта вивантаження / отримання (0 = без обмеження).

note: i18n: ectx: label, entry (showSystemTrayIcon), group (downloads)
en: Show a system tray icon
uk: Показувати піктограму системного лотка

note: i18n: ectx: label, entry (showTotalSpeedInTitle), group (downloads)
en: Show a total speeds in the title
uk: Показувати загальну швидкість у заголовку

note: i18n: ectx: label, entry (showSpeedBarInTrayIcon), group (downloads)
en: Show speed bar in tray icon
uk: Показувати швидкість у системному лотку

note: i18n: ectx: label, entry (downloadBandwidth), group (downloads)
en: Download bandwidth (in kb/s):
uk: Пропускна здатність отримання (у кБ/с):

note: i18n: ectx: label, entry (uploadBandwidth), group (downloads)
en: Upload bandwidth (in kb/s):
uk: Пропускна здатність на вивантаження (у кБ/с):

note: i18n: ectx: label, entry (alwaysMinimizeToSystemTray), group (downloads)
en: Always minimize to system tray on startup.
uk: Завжди згортати до системного лотка після запуску.

note: i18n: ectx: label, entry (showPopups), group (downloads)
en: Show popup messages when torrent is finished.
uk: Показувати контекстні підказки про завершення отримання торента.

note: i18n: ectx: label, entry (keepSeeding), group (downloads)
en: Keep seeding after download has finished
uk: Продовжувати поширення після завершення отримання

note: i18n: ectx: label, entry (tempDir), group (downloads)
en: Folder to store temporary files
uk: Тека для зберігання тимчасових файлів

note: i18n: ectx: label, entry (useSaveDir), group (downloads)
en: Whether to automatically save downloads to saveDir
uk: Визначає, чи слід автоматично зберігати отримання у каталог saveDir

note: i18n: ectx: label, entry (saveDir), group (downloads)
en: Folder to store downloaded files
uk: Тека для зберігання отриманих файлів

note: i18n: ectx: label, entry (useTorrentCopyDir), group (downloads)
en: Whether to automatically copy .torrent files to torrentCopyDir
uk: Визначає, чи слід автоматично копіювати файли .torrent до torrentCopyDir

note: i18n: ectx: label, entry (torrentCopyDir), group (downloads)
en: Folder to copy .torrent files to
uk: Тека для копіювання файлів .torrent

note: i18n: ectx: label, entry (useCustomIP), group (downloads)
en: Whether to use a custom IP to pass to the tracker
uk: Визначає, чи слід використовувати нетипову IP-адресу для передавання координаторові

note: i18n: ectx: label, entry (lastSaveDir), group (downloads)
en: Directory which was used as the last save directory
uk: Каталог, який було використано для попередніх отримань

note: i18n: ectx: label, entry (customIP), group (downloads)
en: IP to pass to the tracker
uk: IP, який слід передати координатору

note: i18n: ectx: label, entry (guiUpdateInterval), group (downloads)
en: GUI update interval
uk: Інтервал оновлення інтерфейсу

note: i18n: ectx: label, entry (dhtSupport), group (downloads)
en: Support for DHT
uk: Підтримка DHT

note: i18n: ectx: label, entry (dhtPort), group (downloads)
en: DHT port
uk: Порт DHT

note: i18n: ectx: label, entry (numUploadSlots), group (downloads)
en: Number of upload slots
uk: Кількість позицій вивантаження

note: i18n: ectx: label, entry (shownColumns), group (downloads)
en: Columns shown in KTorrentView
uk: Стовпчики, які буде показано у KTorrentView

note: i18n: ectx: label, entry (minDiskSpace), group (downloads)
en: When there is no space left to complete download, and the available disk space is less than this value, the torrent will be stopped.
uk: Якщо для завершення отримання на диску буде недостатньо місця, а розмір незайнятого місця буде меншим за це значення, отримання торента буде зупинено.

note: i18n: ectx: label, entry (useCompletedDir), group (downloads)
en: Whether to automatically move completed downloads to completedDir
uk: Визначає, чи слід автоматично пересувати завершені отримання до completedDir

note: i18n: ectx: label, entry (completedDir), group (downloads)
en: Folder to move completed downloaded files to
uk: Тека для пересування завершених отримань

note: i18n: ectx: label, entry (maxSeedTime), group (downloads)
en: Maximum seed time in hours (0 = no limit)
uk: Максимальний час поширення у годинах (0 = без обмеження)

en: Plugins
uk: Додатки

en: Warning: %1
uk: Попередження: %1

en: Downloaded Chunks
uk: Отримані шматки

en: Chunks to Download
uk: Шматки, які ще не отримано

en: Excluded Chunks
uk: Виключені шматки

en: The torrent "%1" has reached its maximum share ratio and its maximum seed time. Ignore the limit and start seeding anyway?
uk: Торент «%1» досягнув максимального значення коефіцієнта вивантаження / отримання максимального часу поширення. Ігнорувати обмеження і почати поширення?

en: The torrent "%1" has reached its maximum share ratio. Ignore the limit and start seeding anyway?
uk: Торент «%1» досягнув максимального значення коефіцієнта вивантаження / отримання. Ігнорувати обмеження і почати поширення?

en: The torrent "%1" has reached its maximum seed time. Ignore the limit and start seeding anyway?
uk: Торент «%1» досягнув максимального часу поширення. Ігнорувати обмеження і почати поширення?

en: Limits reached.
uk: Перевищено обмеження.

[ctx: @action:button]
en: Start
uk: Пуск

en: You don't have enough disk space to download this torrent. Are you sure you want to continue?
uk: У вас недостатньо простору на диску для отримання цього торента. Ви впевнені, що бажаєте продовжувати?

en: Insufficient disk space for %1
uk: На диску недостатньо місця для %1

en: Not enough disk space for the following torrents. Do you want to start them anyway?
uk: Для наступних торентів на диску замало місця. Все одно бажаєте їх почати?

en: The following torrents have reached their maximum seed time. Do you want to start them anyway?
uk: Наступні торенти досягли максимального часу поширення. Все одно бажаєте їх розпочати?

en: The following torrents have reached their maximum share ratio. Do you want to start them anyway?
uk: Наступні торенти досягли максимального значення коефіцієнта вивантаження / отримання. Все одно бажаєте їх розпочати?

en: Error starting torrent %1: %2
uk: Помилка запуску торента %1: %2

en: Error
uk: Помилка

en: Error stopping torrent %1: %2
uk: Помилка зупинки торента %1: %2

en: File
uk: Файл

en: Cannot write beyond end of the mmap buffer.
uk: Не можна записувати поза межами буфера mmap.

en: Scheduler
uk: Планування

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Special Limits
uk: Особливі обмеження

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_screensaverLimits)
en: Use these global limits when the screensaver is activated, instead of the ones configured in the network settings.
uk: Використовувати ці загальні обмеження під час показу зберігача екрана замість налаштованих у параметрах мережевого з’єднання.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_screensaverLimits)
en: Use different speed limits when the screensaver is activated
uk: Використовувати інші обмеження швидкості під час показу зберігача екрана

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_screensaverUploadLimit)
en: Global upload limit when the screensaver is activated.
uk: Загальне обмеження швидкості вивантаження під час показу зберігача екрана.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_screensaverDownloadLimit)
en: Global download limit when the screensaver is activated.
uk: Загальне обмеження швидкості отримання під час показу зберігача екрана.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Schedule background color:
uk: Колір тла розкладу:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_scheduleBackgroundColor)
en: Color of the schedule background.
uk: Колір тла розкладу.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Schedule line color:
uk: Колір рядків розкладу:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_scheduleLineColor)
en: Color of all lines on the schedule.
uk: Колір всіх ліній у розкладі.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Schedule Item color:
uk: Колір елементів розкладу:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_itemColor)
en: Color of each normal item on the schedule.
uk: Колір звичайних записів у розкладі.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Suspended schedule item color:
uk: Колір приспаних записів розкладу:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_suspendedColor)
en: Color of each suspended item on the schedule.
uk: Колір приспаних елементів у розкладі.

en: Bandwidth Scheduler
uk: Планування пропускної здатності

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, EditItemDlg)
en: Edit an item
uk: Змінити запис

en: Add an item
uk: Додати елемент

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Duration
uk: Тривалість

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: From:
uk: Від:

note: i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QTimeEdit, m_from) i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QTimeEdit, m_to)
en: hh:mm
uk: гг:хх

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: To:
uk: До:

[ctx: starting day]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: From:
uk: З:

[ctx: ending day]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: To:
uk: До:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Limits
uk: Обмеження

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Download limit:
uk: Обмеження отримання:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Upload limit:
uk: Обмеження вивантаження:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_screensaver_limits)
en: When screensaver is activated:
uk: Під час показу зберігача екрана:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Connection Limits
uk: Обмеження з’єднання

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_set_connection_limits)
en: Set connection limits
uk: Встановити обмеження з’єднання

note: i18n: ectx: ToolBar (SchedulerToolbar)
en: Bandwidth Schedule
uk: Планування ширини каналу

en: Cannot open file %1: %2
uk: Не вдається відкрити файл %1: %2

en: The file %1 is corrupted or not a proper KTorrent schedule file.
uk: Файл %1 пошкоджено, або цей файл не є коректним файлом розкладу KTorrent.

en: Edit the bandwidth schedule
uk: Редагування розкладу ширини каналу

en: Load Schedule
uk: Завантажити розклад

en: Save Schedule
uk: Зберегти розклад

en: New Item
uk: Створити запис

en: Remove Item
uk: Вилучити запис

en: Edit Item
uk: Змінити запис

en: Clear Schedule
uk: Очистити розклад

en: Scheduler Active
uk: Диспетчер увімкнено

en: Activate or deactivate the scheduler
uk: Увімкнути або вимкнути диспетчер

en: KTorrent scheduler files
uk: Файли диспетчера KTorrent

en: This item conflicts with another item in the schedule, we cannot change it.
uk: Цей запис конфліктує з іншими записом у розкладі, його не можна змінити.

en: Suspended
uk: Приспано

en: %1 Down
    %2 Up
uk: %1 Всередину
    %2 Назовні

en: Current schedule: suspended
uk: Поточний розклад: приспано

en: Current schedule: %1/s download, %2/s upload
uk: Поточний розклад: %1/с отримання, %2/с вивантаження

en: Current schedule: unlimited download, %1/s upload
uk: Поточний розклад: необмежене отримання, %1/с вивантаження

en: Current schedule: %1/s download, unlimited upload
uk: Поточний розклад: %1/с отримання, необмежене вивантаження

en: Current schedule: unlimited upload and download
uk: Поточний розклад: необмежене отримання і вивантаження

en:  (scheduler disabled)
uk:  (диспетчер вимкнено)

en: Current schedule:
uk: Поточний розклад:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DownloadOrderWidget)
en: File Download Order
uk: Порядок отримання файлів

en: File download order for <b>%1</b>:
uk: Порядок отримання файлів для <b>%1</b>:

en: Seasons and Episodes
uk: Сезони і серії

en: Album Track Order
uk: Порядок композицій у альбомі

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_top_label)
en: File download order for:
uk: Порядок отримання файлів для:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_custom_order_enabled)
en: Whether or not to enable a custom download order.
uk: Визначає, чи слід вмикати визначений користувачем порядок отримання.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_custom_order_enabled)
en: Custom file download order enabled
uk: Увімкнено нетиповий порядок отримання файлів

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_sort_by)
en: Sort By
uk: Критерій впорядкування

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_search_files)
en: Search files
uk: Шукати файли

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListView, m_order)
en: Order in which to download the files of a torrent. The file at the top will be downloaded first, followed by the second, then the third ...
uk: Порядок, у якому слід отримувати файли торента. Верхній файл у списку буде отримано першим, наступний — другим тощо…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_tracker)
en: Add Trackers
uk: Додати координатори

en: Available Chunks
uk: Доступні шматки

en: Unavailable Chunks
uk: Недоступні шматки

en: Chunk
uk: Шматок

en: Progress
uk: Поступ

en: Peer
uk: Вузол

en: Files
uk: Файли

en: Number of the chunk
uk: Номер шматка

en: Download progress of the chunk
uk: Поступ отримання шматка

en: Which peer we are downloading it from
uk: Показує вузол, з якого виконується отримання

en: Download speed of the chunk
uk: Швидкість отримання шматка

en: Which files the chunk is located in
uk: Показує файли, у яких розташовано шматок

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hdr_chunks) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChunkDownloadView)
en: Chunks
uk: Шматки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Total:
uk: Всього:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Currently downloading:
uk: Отримуємо:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Excluded:
uk: Виключено:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4_2)
en: Left:
uk: Залишилося:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8)
en: Size:
uk: Розмір:

[ctx: Open file]
en: Open
uk: Відкрити

[ctx: Open file with]
en: Open With
uk: Відкрити за допомогою

[ctx: Rename file]
en: Rename
uk: Перейменувати

en: Check File
uk: Перевірити файл

en: Download first
uk: Отримати першим

en: Download normally
uk: Отримати звичайно

en: Download last
uk: Отримати останнім

en: Do not download
uk: Не отримувати

en: Delete File(s)
uk: Вилучити файл(и)

en: Move File
uk: Пересунути файл

en: Collapse Folder Tree
uk: Згорнути дерево тек

en: Expand Folder Tree
uk: Розгорнути дерево тек

en: File Tree
uk: Дерево файлів

en: File List
uk: Список файлів

en: Show Filter
uk: Фільтр показу

en: You will lose all data in this file, are you sure you want to do this? | You will lose all data in these files, are you sure you want to do this?
uk[0]: Якщо ви це зробите, буде втрачено всі дані з цих файлів, ви впевнені у своїх діях?
uk[1]: Якщо ви це зробите, буде втрачено всі дані з цих файлів, ви впевнені у своїх діях?
uk[2]: Якщо ви це зробите, буде втрачено всі дані з цих файлів, ви впевнені у своїх діях?
uk[3]: Якщо ви це зробите, буде втрачено всі дані з цього файла, ви впевнені у своїх діях?

en: Not enough data downloaded for opening the file.
    
    Enable sequential download mode for it to obtain necessary data with a higher priority?
uk: Отримано недостатньо даних. Файл ще не можна відкрити.
    
    Увімкнути режим послідовного отримання даних, щоб потрібні для відкриття дані було отримано у першу чергу?

[ctx: @action:button]
en: Enable Sequential Download Mode
uk: Увімкнути режим послідовного отримання

en: Info Widget
uk: Інформаційний віджет

[ctx: @title:tab]
en: Status
uk: Стан

en: Displays status information about a torrent
uk: Показує відомості про стан торента

[ctx: @title:tab]
en: Files
uk: Файли

en: Shows all the files in a torrent
uk: Показує всі файли у торенті

en: Displays all the peers you are connected to for a torrent
uk: Показує всі вузли, з якими з’єднано ваш комп’ютер, для певного торента

en: Displays all the chunks you are downloading, of a torrent
uk: Показує всі шматки торента, які ви отримуєте

en: Displays information about all the trackers of a torrent
uk: Показує відомості про всіх координаторів торента

en: Webseeds
uk: Поширювачі

en: Displays all the webseeds of a torrent
uk: Показує всіх поширювачів торента

[ctx: @title:column]
en: Preview
uk: Перегляд

[ctx: Percent of File Downloaded]
en: % Complete
uk: % завершеності

[ctx: Download first]
en: First
uk: Перший

[ctx: Download last]
en: Last
uk: Останній

[ctx: Download Normal (not as first or last)]
en: Normal
uk: Звичайний

[ctx: Preview available]
en: Available
uk: Наявний

[ctx: Preview pending]
en: Pending
uk: В очікуванні

[ctx: No preview available]
en: No
uk: Немає

[ctx: Download normally(not as first or last)]
en: Normal
uk: Звичайний

[ctx: preview available]
en: Available
uk: Наявний

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Tabs
uk: Вкладки

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showPeerView)
en: Whether or not to show the peers tab in the bottom of the window.
uk: Чи показувати вкладку вузлів внизу вікна.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showPeerView)
en: Show list of peers
uk: Показати список вузлів

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showChunkView)
en: Whether or not to show the chunks tab in the bottom of the window.
uk: Чи слід показувати вкладку шматків внизу вікна.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showChunkView)
en: Show list of chunks currently downloading
uk: Показувати список шматків, що отримуються

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showTrackersView)
en: Whether or not to show the trackers tab in the bottom of the window.
uk: Чи показувати вкладку координаторів внизу вікна.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showTrackersView)
en: Show list of trackers
uk: Показати список координаторів

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showWebSeedsTab)
en: Whether or not to show the webseeds tab at the bottom of the window.
uk: Визначає, чи показувати вкладку поширювачів внизу вікна.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showWebSeedsTab)
en: Show list of webseeds
uk: Показати список поширювачів

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: File Priority Colors
uk: Кольори пріоритету файлів

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: First priority:
uk: Найвищий пріоритет:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_firstColor)
en: Color to use for first priority files.
uk: Колір, який слід використовувати для файлів найвищого пріоритету.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Last priority:
uk: Найнижчий пріоритет:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_lastColor)
en: Color to use for last priority files.
uk: Колір, який слід використовувати для файлів з найнижчим пріоритетом.

note: i18n: ectx: label, entry (showPeerView), group (general)
en: Show peer view tab in main window
uk: Показувати вкладку перегляду вузлів у головному вікні

note: i18n: ectx: label, entry (showChunkView), group (general)
en: Show chunk download view tab in main window
uk: Показувати вкладку перегляду отримання шматків у головному вікні

note: i18n: ectx: label, entry (showTrackersView), group (general)
en: Show trackers view tab in main window
uk: Показувати вкладку перегляду координаторів у головному вікні

en: Kick Peer
uk: Викинути вузол

en: Ban Peer
uk: Заборонити вузол

[ctx: Choked]
en: Yes
uk: Так

[ctx: Not choked]
en: No
uk: Ні

[ctx: Snubbed]
en: Yes
uk: Так

[ctx: Not snubbed]
en: No
uk: Ні

[ctx: Interested]
en: Yes
uk: Так

[ctx: Not Interested]
en: No
uk: Ні

[ctx: Interesting]
en: Yes
uk: Так

[ctx: Not Interesting]
en: No
uk: Ні

en: Address
uk: Адреса

en: Country
uk: Країна

en: Client
uk: Клієнт

en: Choked
uk: Задихнувся

en: Snubbed
uk: Обрізано

en: Availability
uk: Наявність

en: Score
uk: Рахунок

en: Upload Slot
uk: Позиція вивантаження

en: Requests
uk: Запитів

en: Interested
uk: Зацікавлений

en: Interesting
uk: Цікавий

en: IP address of the peer
uk: IP-адреса вузла

en: Country the peer is in
uk: Країна, де знаходиться вузол

en: Which client the peer is using
uk: Який клієнт використовує вузол

en: Download speed
uk: Швидкість отримання

en: Upload speed
uk: Швидкість вивантаження

en: Whether or not the peer has choked us - when we are choked the peer will not send us any data
uk: Чи буде вузол зупиняти передачу нам, якщо у нас передачу буде зупинено через те, що вузол не надсилає нам даних

en: Snubbed means the peer has not sent us any data in the last 2 minutes
uk: «Обрізано» означає, що вузол не надсилав нам ніяких даних протягом останніх 2 хвилин

en: How much data the peer has of the torrent
uk: Об’єм даних, які вузол має для цього торента

en: Whether or not the peer has DHT enabled
uk: Чи увімкнено на вузлі DHT

en: The score of the peer, KTorrent uses this to determine who to upload to
uk: Оцінка вузла, яку KTorrent використає для визначення вузла для вивантаження

en: Only peers which have an upload slot will get data from us
uk: Дані від нас отримуватимуть лише вузли, які мають гніздо вивантаження

en: The number of download and upload requests
uk: Кількість запитів на отримання і вивантаження

en: How much data we have downloaded from this peer
uk: Об’єм даних, отриманих з цього вузла

en: How much data we have uploaded to this peer
uk: Об’єм даних, вивантажених на цей вузол

en: Whether the peer is interested in downloading data from us
uk: Чи зацікавлений вузол у отриманні наших даних

en: Whether we are interested in downloading from this peer
uk: Чи зацікавлені ми у отриманні даних з цього вузла

en: Private
uk: Закритий

en: Public
uk: Відкритий

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hdr_info)
en: Info
uk: Інформація

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Average down speed:
uk: Середня вхідна швидкість:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Type:
uk: Тип:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Average up speed:
uk: Середня вихідна швидкість:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Info hash:
uk: Інфохеш:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Downloaded chunks:
uk: Отримані шматки:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Available chunks:
uk: Доступні шматки:

[ctx: Noun, as in "file sharing"]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hdr_sharing)
en: Sharing
uk: Оприлюднення

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Share ratio:
uk: Коефіцієнт вивант./отрим.:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_ratio_limit)
en: Ratio limit:
uk: Обмеження відношення:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_time_limit)
en: Time limit:
uk: Обмеження часу:

en: Times Downloaded
uk: Повторних отримань

en: Next Update
uk: Наступне оновлення

en: Copy Tracker URL
uk: Копіювати адресу координатора

en: Copy Tracker status
uk: Копіювати стан координатора

en: Several URL's could not be added because they are malformed:
uk: Декілька адрес додати не вдалося, оскільки їх записано з помилками:

en: There already is a tracker named <b>%1</b>.
uk: Уже існує перетворювач з назвою <b>%1</b>.

en: The following duplicate trackers were not added:
uk: Дублікати наведених нижче записів координаторів не було додано:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_tracker)
en: Remove Tracker
uk: Вилучити координатора

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_change_tracker)
en: Changes the current active tracker for private torrents.
uk: Змінити поточний поточний активний координатор для приватних торентів

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_change_tracker)
en: Switch Tracker
uk: Перемкнути координатор

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_scrape)
en: Update Trackers
uk: Оновити дані координаторів

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_restore_defaults)
en: Restore Defaults
uk: Відновити типові параметри

en: Speed
uk: Швидкість

en: Cannot add the webseed %1, it is already part of the list of webseeds.
uk: Не вдалося додати поширювач %1, він вже є частиною списку поширювачів.

en: Cannot remove webseed %1, it is part of the torrent.
uk: Неможливо вилучити поширювача %1, оскільки він є частиною торента.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_webseed)
en: <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Webseed to add to the torrent.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Note: </span>Only http webseeds are supported.</p>
uk: <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Поширювач, який слід додати до торента.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Зауваження: </span>Підтримуються лише http-поширювачі.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: Add Webseed
uk: Додати поширювач

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove Webseed
uk: Вилучити поширювач

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_enable_all)
en: Enable All
uk: Увімкнути всі

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_disable_all)
en: Disable All
uk: Вимкнути всі

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ConvertDialog)
en: Converting...
uk: Перетворення…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Converting block list to KTorrent format. This might take some time.
uk: Перетворення списку блоків до формату KTorrent. Це може тривати деякий час.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_cancel)
en: C&ancel
uk: &Скасувати

en: Loading txt file...
uk: Завантаження текстового файла…

en: There are no IP addresses to convert in %1
uk: Відсутні IP-адреси для перетворення у %1

en: Automatic update of IP filter failed: %1
uk: Помилка автоматичного оновлення фільтра за IP: %1

en: 7z files are not supported
uk: Підтримки файлів 7z не передбачено

en: Cannot determine file type of <b>%1</b>
uk: Не вдалося визначити тип файла <b>%1</b>

en: Cannot open zip file %1.
uk: Не вдається відкрити файл zip %1.

en: Automatic update of IP filter failed: cannot open zip file %1
uk: Помилка автоматичного оновлення фільтра за IP: не вдалося відкрити файл zip %1

en: Cannot find blocklist in zip file %1.
uk: Не вдалося виявити список блоків у файлі zip %1.

en: Automatic update of IP filter failed: cannot find blocklist in zip file %1
uk: Помилка автоматичного оновлення фільтра за IP: не вдалося знайти список блокування у файлі zip %1

en:  day |  days
uk[0]:  день
uk[1]:  дні
uk[2]:  днів
uk[3]:  день

en: Status: Loaded and running.
uk: Стан: завантажено і запущено.

en: Status: Not loaded.
uk: Стан: не завантажено.

en: Status: Downloading and converting new block list...
uk: Стан: Триває отримання і перетворення нового списку блоків…

en: No update done yet.
uk: Оновлення ще немає.

en: %1 (Last update attempt failed.)
uk: %1 (Остання спроба оновлення зазнала невдачі.)

en: Never
uk: Ніколи

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, IPBlockingPrefPage)
en: IPBlocking Preferences
uk: Параметри блокування адрес IP

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: PeerGuardian Filter File
uk: Файл фільтра PeerGuardian

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useLevel1)
en: Enable this if you want the IP filter plugin to work.
uk: Позначте цей пункт, якщо ви бажаєте, щоб працював ваш додаток фільтра IP.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useLevel1)
en: Use PeerGuardian filter
uk: Використовувати фільтр PeerGuardian

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: IP filter file:
uk: Файл фільтра IP:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_filterURL)
en: Filter file to use, this can be a local file or a remote file.
uk: Файл фільтра, який слід використати, може бути локальним або віддаленим.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_download)
en: Download and convert the IP filter file.
uk: Отримати і перетворити файл фільтра IP.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_download)
en: Dow&nload/Convert
uk: Отри&мати / перетворити

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Download PeerGuardian filter from bluetack.co.uk or iblocklist.org.
    NOTE: archive files like zip and tar.gz or tar.bz2 are supported.
uk: Отримати фільтр PeerGuardian з bluetack.co.uk або iblocklist.org.
    ПРИМІТКА: передбачено підтримку файлів архівів, зокрема zip, tar.gz та tar.bz2.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_auto_update_group_box)
en: Automatic Update
uk: Автоматичне оновлення

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_autoUpdate)
en: Enable this if you want to automatically update the filter file.
uk: Позначте цей пункт, якщо ви бажаєте автоматично оновлювати цей файл фільтра.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_autoUpdate)
en: Update file every:
uk: Оновлювати файл кожні:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, kcfg_autoUpdateInterval)
en: Update interval in days.
uk: Інтервал оновлення у днях.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Last updated:
uk: Останнє оновлення:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Next update:
uk: Наступне оновлення:

note: i18n: ectx: label, entry (filterURL), group (general)
en: Level1 filter url
uk: Рівень1 фільтрування url

note: i18n: ectx: label, entry (useLevel1), group (general)
en: Use level1 filter?
uk: Використовувати фільтр рівня1?

note: i18n: ectx: label, entry (useRichText), group (general)
en: Use rich log text
uk: Використовувати форматований текст журналу

en: System
uk: Система

en: Log Level
uk: Рівень журналу

en: Debug
uk: Налагодження

en: Notice
uk: Зауваження

en: Important
uk: Важливі

en: All
uk: Всі

en: None
uk: Жодних

en: Log Viewer
uk: Переглядач журналу

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, m_logging_flags)
en: Double click on the log level to alter it. The possible levels are :
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">All: </span>All messages are shown</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Important: </span>Only important messages are shown</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Notice: </span>Only notice and important messages are shown</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Debug: </span>Debug, notice and important messages are shown</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">None:</span> No messages are shown</p>
uk: Двічі клацніть на пункті рівня ведення журналу, щоб використати цей рівень. Можливі рівні:
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Всі: </span>додавати всі повідомлення.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Важливі: </span>буде показано лише важливі повідомлення.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Зауваження: </span>лише зауваження та важливі повідомлення.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Налагодження: </span>лише зауваження, діагностичні та важливі повідомлення.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Жодних:</span> не показувати жодних повідомлень.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useRichText)
en: Whether or not to use rich text or just plain text, for the logging output shown in the logviewer.
uk: Чи використовувати форматування у тексті, яким показується виведення журналу у переглядачі журналу.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useRichText)
en: Use rich text for logging output
uk: Використовувати форматування для журналу

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Log widget position:
uk: Розташування віджета журналу:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ScanForLostFilesWidgetPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_logWidgetPosition)
en: Separate activity
uk: Окреме вікно

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ScanForLostFilesWidgetPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_logWidgetPosition)
en: Dockable widget
uk: Пришвартований віджет

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ScanForLostFilesWidgetPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_logWidgetPosition)
en: Torrent activity
uk: У вікні торента

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Maximum number of visible lines:
uk: Максимальна кількість видимих рядків:

en: Log
uk: Журнал

en: View the logging output generated by KTorrent
uk: Переглянути повідомлення журналу, створені KTorrent

en: Suspend Output
uk: Призупинити вивід

en: <font color="#FF0000">Logging output suspended</font>
uk: <font color="#FF0000">Запис до журналу призупинено</font>

en: <font color="#00FF00">Logging output resumed</font>
uk: <font color="#00FF00">Запис до журналу відновлено</font>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_torrenttracker) i18n: ectx: label, entry (torrenttracker), group (general)
en: Grabs a tracker from the torrent file
uk: Отримує дані координатора з файла торента

note: i18n: ectx: label, entry (customtracker), group (general)
en: Toggles if a custom tracker is used
uk: Увімкнути або вимкнути нетиповий координатор

note: i18n: ectx: label, entry (tr), group (general)
en: The default tracker
uk: Типовий координатор

note: i18n: ectx: label, entry (dn), group (general)
en: Show dn
uk: Показати назву (DN)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_popup) i18n: ectx: label, entry (popup), group (general)
en: Show popup
uk: Показати контекстне вікно

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_onlypublic) i18n: ectx: label, entry (onlypublic), group (general)
en: Only enable on public torrents
uk: Вмикати лише для відкритих торентів

en: Copy Magnet URI
uk: Копіювати адресу URI маґнет

en: Magnet link copied to clipboard
uk: Маґнет-посилання скопійовано до буфера обміну

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_x2)
en: Magnet Generator
uk: Породжувач маґнет

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MagnetGeneratorPrefWidget)
en: Magnet Generator Preferences
uk: Параметри породжувача маґнет

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_torrenttracker)
en: Add a tracker from the torrent file
uk: Додати координатора з файла торента

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_customtracker)
en: Define what tracker to add
uk: Вказати координатор для додавання

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_customtracker)
en: Add a custom tracker URL
uk: Додати нетипову адресу координатора

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_tr)
en: The tracker URL that will be a part of the magnet link
uk: Адреса URL координатора буде частиною посилання маґнет

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_dn)
en: Add the torrent name in the URI
uk: Додати до адреси URI назву торента

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_dn)
en: Add name
uk: Додати назву

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_onlypublic)
en: Disable the menu item for private torrents
uk: Вимкнути пункт меню для приватних торентів

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_popup)
en: Give feedback in form of a popup
uk: Подавати дані щодо обробки у контекстних вікнах

note: i18n: ectx: Menu (MediaPlayerMenu)
en: Media Player Menu
uk: Меню програвача

en: Ready to play
uk: Готовий до відтворення

en: Playing: <b>%1</b>
uk: Відтворення: <b>%1</b>

en: <b>%2</b> - <b>%1</b> (Album: <b>%3</b>)
uk: <b>%2</b> — <b>%1</b> (Альбом: <b>%3</b>)

en: <b>%2</b> - <b>%1</b>
uk: <b>%2</b> — <b>%1</b>

en: Available
uk: Наявні

en: Pending
uk: Очікування

en: <b>%1</b><br/>Preview: %2<br/>Downloaded: %3 %
uk: <b>%1</b><br/>Перегляд: %2<br/>Отримано: %3 %

en: Media Player
uk: Програвач

en: Play
uk: Пуск

en: Pause
uk: Пауза

en: Stop
uk: Зупинити

en: Previous
uk: Попередній

en: Next
uk: Наступний

en: Show Video
uk: Показати відео

en: Add Media
uk: Додати носій

en: Clear Playlist
uk: Спорожнити список відтворення

en: Toggle Fullscreen
uk: Перемикач повноекранного режиму

en: Movie player
uk: Програвач відео

en: Show incomplete files
uk: Показувати неповні файли

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_refresh)
en: Refresh
uk: Оновити

en: Refresh media files
uk: Освіжити мультимедійні файли

en: Search media files
uk: Пошук мультимедійних файлів

en: Title
uk: Заголовок

en: Artist
uk: Виконавець

en: Album
uk: Альбом

en: Length
uk: Тривалість

en: Year
uk: Рік

en: Random play order
uk: Відтворення у випадковому порядку

en: KTorrent is playing a video.
uk: KTorrent відтворює відео.

note: i18n: ectx: label, entry (openSilently), group (general)
en: Whether to open torrent silently or not.
uk: Визначає, відкривати торент без надсилання запиту чи ні.

note: i18n: ectx: label, entry (actionDelete), group (general)
en: Delete action checked.
uk: Позначено дію з вилучення.

note: i18n: ectx: label, entry (actionMove), group (general)
en: Move action checked.
uk: Позначено дію з пересування.

note: i18n: ectx: label, entry (recursive), group (general)
en: Scan directories recursively.
uk: Рекурсивний сканування тек.

[ctx: folder name part]
en: loaded
uk: завантажено

[ctx: plugin name]
en: Scan Folder
uk: Сканування теки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Folders to scan for torrents:
uk: Теки, у яких слід шукати торенти:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, m_folders)
en: List of folders which will be scanned for torrents by this plugin.
uk: Список тек, у яких виконуватиме пошук торентів цей додаток.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_add)
en: Add a new folder to be scanned.
uk: Додати нову теку для сканування.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: Add Folder
uk: Додати теку

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove a folder from the list.
uk: Вилучити теку зі списку.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove Folder
uk: Вилучити теку

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_openSilently) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbShowAllFiles)
en: Open the torrents without asking any questions.
uk: Відкривати торенти, ні про що не запитуючи.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_recursive)
en: Scan the folder recursively for torrents. <br/><br/>
    Note: This will not be done for any folder named loaded.
uk: Рекурсивне сканування теки для виявлення торентів.<br/><br/>
    Зауваження: Цього не буде зроблено для будь-якої теки з назвою «завантажено».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_recursive)
en: Scan subfolders
uk: Сканувати підтеки

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_actionDelete)
en: When a torrent file has been found and loaded, delete it.<br/><br/>
    Warning: you will permanently lose this file.
uk: Якщо файл торента було знайдено і завантажено, вилучити його.<br/><br/>
    Попередження: ви назавжди втратите цей файл.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_actionDelete)
en: Remove torrent file after loading
uk: Вилучити файл торента після завантаження

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_actionMove)
en: When a torrent file is loaded, move it to a subdirectory named loaded. If the folder does not exist, it will be created.
uk: Якщо файл торента завантажено, пересунути його у підтеку з назвою «loaded». Якщо цієї теки не існує, її буде створено.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_actionMove)
en: Move torrent file to loaded directory
uk: Пересунути файл торента до каталогу «loaded»

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_addToGroup)
en: Add torrents opened with this plugin to a group.
uk: Додати торенти, відкриті цим додатком, до групи.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_group)
en: Group to add torrents to.
uk: Група, до якої слід додати торенти.

[ctx: plugin name]
en: Scan for lost files
uk: Пошук втрачених файлів

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Widget position:
uk: Розташування віджета:

en: Scan for lost files
uk: Пошук втрачених файлів

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnScanFolder)
en: Scan
uk: Сканувати

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select folder:
uk: Виберіть теку:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowAllFiles)
en: Show all files
uk: Показати усі файли

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowAllFiles)
en: Open file
uk: Відкрити файл

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowAllFiles)
en: Delete on disk
uk: Вилучити на диску

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowAllFiles)
en: Copy to clipboard
uk: Скопіювати до буфера

note: i18n: ectx: ToolBar (SearchToolBar)
en: Search Toolbar
uk: Пенал пошуку

note: i18n: ectx: label, entry (searchEngine), group (general)
en: Current search engine
uk: Поточний рушій пошуку

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useProxySettings) i18n: ectx: label, entry (useProxySettings), group (general)
en: Use proxy settings for search
uk: Використовувати параметри проксі для пошуку

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_useDefaultBrowser) i18n: ectx: label, entry (useDefaultBrowser), group (general)
en: Use default browser
uk: Використовувати типовий навігатор

note: i18n: ectx: label, entry (useCustomBrowser), group (general)
en: Use custom browser
uk: Використати типовий переглядач

note: i18n: ectx: label, entry (customBrowser), group (general)
en: Custom browser executable path
uk: Нетиповий шлях до програми переглядача

[ctx: plugin name]
en: Search
uk: Пошук

en: Search for %1
uk: Пошук %1

en: Failed to parse %1
uk: Невдала спроба обробки %1

en: URL: <b>%1</b>
uk: Адреса: <b>%1</b>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SearchPref)
en: Search Preferences
uk: Параметри пошуку

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_clear_history)
en: Clear the search history combo boxes.
uk: Спорожнити списки історії пошуків.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_clear_history)
en: Clear Search History
uk: Очистити історію пошуків

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_reset_default_action)
en: Reset the default action taken when a torrent is downloaded.
uk: Відновити типову дію, яку буде виконано після отримання даних торента.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_reset_default_action)
en: Reset Default Torrent Action
uk: Відновити типову обробку торента

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_restorePreviousSession)
en: Restore all the active searches of the last session
uk: Відновлювати всі активні пошуки попереднього сеансу

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_restorePreviousSession)
en: Restore previous searches
uk: Відновлювати попередні пошуки

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_openInExternal)
en: Whether or not to open searches in an external browser.
uk: Чи відкривати результати пошуків у зовнішньому переглядачі.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openInExternal)
en: Open searches in external browser
uk: Відкрити результати пошуків у зовнішньому переглядачі

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useProxySettings)
en: Whether or not to use the HTTP proxy settings for search.
uk: Чи слід використовувати параметри HTTP-проксі для пошуку.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_useDefaultBrowser)
en: Use the default browser configured in the system settings.
uk: Використовувати типовий переглядач, налаштованих у параметрах системи.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_useCustomBrowser)
en: Use a custom browser.
uk: Використати типовий переглядач.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_useCustomBrowser)
en: Custom browser path:
uk: Нетиповий шлях навігатора:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_customBrowser)
en: Path of the custom browser.
uk: Шлях до нетипового переглядача.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox8)
en: Search Engines
uk: Рушії пошуку

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_add)
en: Add a new search engine.
uk: Додати новий рушій пошуку.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove all selected search engines.
uk: Вилучити всі вибрані пошукові рушії.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: &Remove
uk: Ви&лучити

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_remove_all)
en: Remove all search engines.
uk: Вилучити всі рушії пошуку.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_all)
en: R&emove All
uk: Ви&лучити всі

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_add_default)
en: Add all default search engines.
uk: Додати всі типові рушії пошуку.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_default)
en: Add Defau&lt
uk: Додати ти&повий

en: Add a Search Engine
uk: Додати рушій пошуку

en: Enter the hostname of the search engine (for example www.google.com):
uk: Введіть назву вузла рушія пошуку (наприклад www.google.com):

en: Opensearch is not supported by %1, you will need to enter the search URL manually. The URL should contain {searchTerms}, ktorrent will replace this by the thing you are searching for.
uk: Opensearch не підтримується %1, вам слід ввести пошукову адресу вручну. У цій адресі має бути запис {searchTerms}, який ktorrent замінить на об’єкт вашого пошуку.

en: The URL %1 does not contain {searchTerms}.
uk: У адресі %1 немає рядка {searchTerms}.

en:  Engine:
uk:  Рушій:

en: Downloading:<br/><b>%1</b>
uk: Отримання:<br/><b>%1</b>

en: Do you want to download or save the torrent?
uk: Хочете отримати чи зберегти торент?

en: Download Torrent
uk: Отримати торент

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_download)
en: Download
uk: Отримати

en: Home
uk: Домівка

[ctx: KDE 4 tag line, see http://kde.org/img/kde40.png]
en: Be free.
uk: Будьте вільними.

en: Search the web for torrents.
uk: Шукати торенти у мережі.

en: Save %1 to
uk: Зберегти %1 до

note: i18n: ectx: Menu (shutdown)
en: Shutdown
uk: Вимкнути

note: i18n: ectx: ToolBar (ShutdownToolBar)
en: Shutdown Toolbar
uk: Пенал вимикання

[ctx: @title:window]
en: Configure Shutdown
uk: Налаштування вимикання

en: Lock
uk: Заблокувати

en: Sleep (suspend to RAM)
uk: Сон зі збереженням до RAM

en: Hibernate (suspend to disk)
uk: Сон зі збереженням на диск

en: When all torrents finish downloading
uk: Отримання всіх торентів буде завершено

en: When all torrents finish seeding
uk: Буде завершено всі поширення

en: When the events below happen
uk: Станеться одна з подій, наведених нижче

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ShutdownDlg)
en: Shutdown Settings
uk: Параметри вимикання

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Action to execute:
uk: Дія, яку слід виконати:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Execute action when:
uk: Виконати дію, коли:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_all_rules_must_be_hit)
en: When enabled, execute the action when all events have happened. When not enabled, execute when any of the above events have happened.
uk: Якщо позначено, виконати дію, якщо відбудуться всі події. Якщо не позначено, дію буде виконано, якщо відбудеться хоча б одна з вказаних вище подій.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_all_rules_must_be_hit)
en: All events must have happened
uk: Мають відбутися всі події

en: Shutdown Enabled
uk: Вимикання увімкнено

en: Configure Shutdown
uk: Налаштування вимикання

en: Automatic shutdown not active
uk: Автоматичне завершення роботи не задіяно

en:  when all of the following events have occurred:<br/><br/>
uk:  якщо відбудуться всіх з наведених нижче подій:<br/><br/>

en:  when one of the following events occur:<br/><br/>
uk:  якщо відбудеться одна з наведених нижче подій:<br/><br/>

en: <b>All torrents</b> finish downloading
uk: Завершено отримання <b>всіх торентів</b>

en: <b>All torrents</b> finish seeding
uk: Буде завершено поширення <b>всіх торентів</b>

en: <b>%1</b> finishes downloading
uk: <b>%1</b> завершує отримання

en: <b>%1</b> finishes seeding
uk: <b>%1</b> завершує поширення

en: Downloading finishes
uk: Отримання завершено

en: Seeding finishes
uk: Поширення завершено

en: Event
uk: Подія

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConnsWgt)
en: Connections
uk: З'єднання

[ctx: Chart name]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ConnsGbw) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Connections
uk: З'єднання

en: Nodes
uk: Вузли

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Leechers connected
uk: З'єднаних п’явок

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Leechers in swarms
uk: П'явок в роях

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en: Seeds connected
uk: З’єднано поширювачів

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: Seeds in swarms
uk: Поширювачів у роях

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Average leechers connected per torrent
uk: Середня кількість з’єднаних п’явок на торент

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: Average seeds connected per torrent
uk: Середня кількість з’єднаних поширювачів на торент

[ctx: Name of a line on chart]
en: Average leechers connected per running torrent
uk: Середня кількість з’єднаних п’явок на торент

[ctx: Name of a line on chart]
en: Average seeds connected per running torrent
uk: Сер. к-ть з’єднаних пошир. на зап. торент

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_31)
en: Nodes
uk: Вузли

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_32)
en: Tasks
uk: Завдання

[ctx: Chart name]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, DlSpdGbw) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Download
uk: Отримати

[ctx: Name of a line on download chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Current speed
uk: Поточна швидкість

[ctx: Name of a line on download chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Average
uk: Осереднення

[ctx: Name of a line on download chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Limit
uk: Обмеження

[ctx: Chart name]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, PeersSpdGbw) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Peers
uk: Вузли отримання

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Average from leechers
uk: Середнє від п’явок

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Average to leechers
uk: Середнє до п’явок

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Average from seeds
uk: Середнє від поширювачів

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: From leechers
uk: Від п’явок

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: From seeds
uk: Від поширювачів

[ctx: Chart name]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, UlSpdGbw) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Upload
uk: Вивантажити

[ctx: Name of a line on upload chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Current speed
uk: Поточна швидкість

[ctx: Name of a line on upload chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Average
uk: Середнє

[ctx: Name of a line on upload chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Limit
uk: Обмеження

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: Avg. leechers connected per running torr.
uk: Сер. к-ть з’єднаних п’явок на зап. торент

[ctx: Name of a line on chart]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: Avg. seeds connected per running torrent
uk: Сер. к-ть з’єднаних пошир. на зап. торент

[ctx: This is about how things are displayed (colors, etc), not about a screen/display]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Display
uk: Показ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AntiAliasing)
en: Use anti-aliasing
uk: Використовувати згладжування

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DrawBgdGrid)
en: Draw background grid
uk: Малювати ґратку у тлі

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Widget type:
uk: Тип віджета:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_WidgetType)
en: Native
uk: Системний

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_33)
en: (plugin reload is needed after change)
uk: (після зміни слід перезавантажити додаток)

[ctx: @title:window This is about how things are displayed (colors, etc), not about a screen/display]
en: Display
uk: Показ

en: KiB/s
uk: КіБ/с

en: Unknown
uk: Невідомий

en: <h1 align='center' style='font-size: large; text-decoration: underline'>Legend:</h1><ul type='square'>
uk: <h1 align='center' style='font-size: large; text-decoration: underline'>Умовні позначення:</h1><ul type='square'>

[ctx: @action:inmenu]
en: Save as image…
uk: Зберегти як зображення…

[ctx: @action:inmenu Recalculate the 0Y axis and then redraw the chart]
en: Rescale
uk: Відновити масштаб

[ctx: @action:inmenu]
en: Reset
uk: Скинути

en: Select path to save image…
uk: Вибрати адресу збереженого зображення…

en: Image files
uk: Файли зображень

note: i18n: ectx: label, entry (UpdateEveryGuiUpdates), group (general)
en: Update charts every n gui updates
uk: Оновлювати діаграми кожні n оновлень інтерфейсу

note: i18n: ectx: label, entry (DataGatherIval), group (general)
en: Interval in milliseconds between data gathering
uk: Інтервал у мілісекундах між сеансами збирання даних

note: i18n: ectx: label, entry (MaxMode), group (general)
en: Method of determining maximum value of the scale
uk: Спосіб визначення максимального значення на шкалі

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSeedsInSwarms), group (general)
en: Whether to show seeds in swarms
uk: Визначає, чи слід показувати поширювачів у роях

note: i18n: ectx: label, entry (ShowLeechersInSwarms), group (general)
en: Whether to show leachers in swarms
uk: Визначає, чи слід показувати п’явки роями

note: i18n: ectx: label, entry (DlSpdSamples), group (general)
en: Samples to show on download chart
uk: Кількість часових відрізків на діаграмі отримання

note: i18n: ectx: label, entry (PeersSpdSamples), group (general)
en: Samples to show on peers chart
uk: Кількість часових відрізків на діаграмі вузлів

note: i18n: ectx: label, entry (UlSpdSamples), group (general)
en: Samples to show on upload chart
uk: Кількість часових відрізків на діаграмі вивантаження

note: i18n: ectx: label, entry (ConnsSamples), group (general)
en: Samples to show on connections chart
uk: Кількість часових відрізків на діаграмі з’єднань

note: i18n: ectx: label, entry (DhtSpdSamples), group (general)
en: Samples to show on DHT chart
uk: Кількість часових відрізків на діаграмі DHT

note: i18n: ectx: label, entry (DlSpdColor), group (general)
en: Color of the speed on dl chart
uk: Колір значення швидкості на діаграмі отримання

note: i18n: ectx: label, entry (DlAvgColor), group (general)
en: Color of the average on dl chart
uk: Колір середнього значення отримання на діаграмі отримання

note: i18n: ectx: label, entry (DlLimitColor), group (general)
en: Color of the limit on dl chart
uk: Колір позначки обмеження на діаграмі отримання

note: i18n: ectx: label, entry (PrAvgFromLColor), group (general)
en: Color of the avg from leecher on peers chart
uk: Колір середнього значення об’єму даних від п’явок на діаграмі вузлів

note: i18n: ectx: label, entry (PrAvgToLColor), group (general)
en: Color of the avg to leecher on peers chart
uk: Колір середнього значення об’єму даних до п’явок на діаграмі вузлів

note: i18n: ectx: label, entry (PrAvgFromSColor), group (general)
en: Color of the avg from seeds on peers chart
uk: Колір середнього значення об’єму даних від поширювачів на діаграмі вузлів

note: i18n: ectx: label, entry (PrFromLColor), group (general)
en: Color of the leechers on peers chart
uk: Колір позначок п’явок на діаграмі вузлів

note: i18n: ectx: label, entry (PrFromSColor), group (general)
en: Color of the seeds on peers chart
uk: Колір поширювачів на діаграмі вузлів

note: i18n: ectx: label, entry (UlSpdColor), group (general)
en: Color of the speed on upload chart
uk: Колір швидкості на діаграмі вивантаження

note: i18n: ectx: label, entry (UlAvgColor), group (general)
en: Color of the avg on upload chart
uk: Колір позначки середнього рівня вивантаження на діаграмі вивантаження

note: i18n: ectx: label, entry (UlLimitColor), group (general)
en: Color of the limit on upload chart
uk: Колір обмеження на діаграмі вивантаження

note: i18n: ectx: label, entry (CnLConnColor), group (general)
en: Color of the connected leechers on connections chart
uk: Колір значення кількості з’єднаних п’явок на діаграмі з’єднання

note: i18n: ectx: label, entry (CnLSwarmsColor), group (general)
en: Color of the leechers in swarms on connections chart
uk: Колір значення кількості п’явок у роях на діаграмі з’єднання

note: i18n: ectx: label, entry (CnSConnColor), group (general)
en: Color of the connected seeds on connections chart
uk: Колір значення з’єднаних поширювачів на діаграмі з’єднання

note: i18n: ectx: label, entry (CnSSwarmsColor), group (general)
en: Color of the seeds in swarms on connections chart
uk: Колір значення кількості поширювачів у роях на діаграмі з’єднання

note: i18n: ectx: label, entry (CnAvgLConnPerTorrColor), group (general)
en: Color of the avg connected leecher per torrent on connections chart
uk: Колір значення середньої кількості з’єднаних п’явок на торент на діаграмі з’єднання

note: i18n: ectx: label, entry (CnAvgSConnPerTorrColor), group (general)
en: Color of the avg connected seeds per torrent on connections chart
uk: Колір значення середньої кількості з’єднаних поширювачів на торент на діаграмі з’єднання

note: i18n: ectx: label, entry (CnAvgLConnPerRunTorrColor), group (general)
en: Color of the avg connected leechers per running torrent on connections chart
uk: Колір значення середньої кількості з’єднаних п’явок на запущений торент на діаграмі з’єднання

note: i18n: ectx: label, entry (CnAvgSConnPerRunTorrColor), group (general)
en: Color of the avg connected seeds per running torrent on connections chart
uk: Колір значення середньої кількості з’єднаних поширювачів на запущений торент на діаграмі з’єднання

note: i18n: ectx: label, entry (DhtNodesColor), group (general)
en: Color of the nodes on DHT chart
uk: Колір вузлів на діаграмі DHT

note: i18n: ectx: label, entry (DhtTasksColor), group (general)
en: Color of the tasks on DHT chart
uk: Колір завдань на діаграмі DHT

note: i18n: ectx: label, entry (AntiAliasing), group (general)
en: Use anti aliasing on charts?
uk: Використовувати згладжування на діаграмах?

note: i18n: ectx: label, entry (DrawBgdGrid), group (general)
en: Draw ugly grey background grid?
uk: Малювати грубу сітку у тлі?

note: i18n: ectx: label, entry (WidgetType), group (general)
en: Type of widget used for chart drawing
uk: Тип віджета, який буде використано для малювання

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, UpdateGbw)
en: Update
uk: Оновити

[ctx: Continues with: [number field] GUI updates]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Update charts every
uk: Оновлювати діаграми кожні

[ctx: Continuation of: Update charts every [number field]]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: GUI updates
uk: Оновлення інтерфейсу

[ctx: Continues with: [number field] milliseconds]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Gather data every
uk: Збирати дані кожні

[ctx: Continuation of: Gather data every [number field]]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: milliseconds
uk: мілісекунд

note: i18n: The maximums of 0X axes on charts i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Measurements counts
uk: Кількість вимірювань

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MaxModeGbw)
en: Maximum
uk: Максимальний

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: The way the maximum of 0Y axis is calculated i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Maximum speed scale mode:
uk: Режим максимального масштабу швидкості:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaxMode)
en: Maximum ever achieved
uk: Загальний максимум

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MaxMode)
en: Maximum visible on chart
uk: Видимий на діаграмі максимум

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Peers connections
uk: З’єднання вузлів

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSeedsInSwarms)
en: Show seeds in swarms
uk: Показувати поширювачів у роях

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowLeechersInSwarms)
en: Show leechers in swarms
uk: Показувати п’явки роями

[ctx: @title:window]
en: Statistics
uk: Статистика

en: (= %1 ms)
uk: (= %1 мс)

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SpdWgt)
en: Speed
uk: Швидкість

[ctx: Name of a line on download chart]
en: Average speed
uk: Середня швидкість

[ctx: Name of a line on upload chart]
en: Average speed
uk: Середня швидкість

[ctx: Name of a line on download chart]
en: Speed limit
uk: Обмеження швидкості

[ctx: Name of a line on upload chart]
en: Speed limit
uk: Обмеження швидкості

en: Speed charts
uk: Діаграми швидкості

en: Displays charts about download and upload speed
uk: Показує діаграми щодо швидкостей отримання і вивантаження

en: Connections charts
uk: Діаграми з'єднань

en: Displays charts about connections
uk: Показує діаграми даних з’єднань

en: %2
    1 active filter | %2
    %1 active filters
uk[0]: %2
    %1 активний фільтр
uk[1]: %2
    %1 активні фільтри
uk[2]: %2
    %1 активних фільтрів
uk[3]: %2
    %1 активний фільтр

en: <b>%1</b><br/><br/>Download failed: <b>%2</b>
uk: <b>%1</b><br/><br/>Невдала спроба отримання: <b>%2</b>

en:     <html>    <body style="color:%4">    <div style="border-style:solid; border-width:1px; border-color:%4; margin:5px; padding:5px">    <b>Title:</b> %1<br/>    <b>Date:</b> %2<br/>    </div>    <p>%3</p>    </body>    </html>
uk:     <html>    <body style="color:%4">    <div style="border-style:solid; border-width:1px; border-color:%4; margin:5px; padding:5px">    <b>Заголовок:</b> %1<br/>    <b>Дата:</b> %2<br/>    </div>    <p>%3</p>    </body>    </html>

en: Authentication Cookie
uk: Кука розпізнавання

en: Enter the new authentication cookie
uk: Введіть нову куку розпізнавання

en: <b>OK</b>
uk: <b>Гаразд</b>

en: <b>Not Loaded</b>
uk: <b>Не завантажено</b>

en: <b>Download Failed: %1</b>
uk: <b>Невдала спроба отримання: %1</b>

en: <b>Downloading</b>
uk: <b>Отримання</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Status:
uk: Стан:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Active Filters:
uk: Активні фільтри:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Refresh every:
uk: Оновлювати кожні:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_refresh_rate)
en: Time between automatic refreshes of the feed.
uk: Час між послідовними оновленнями подачі.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_refresh_rate)
en:  minutes
uk:  хвилин

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_cookies)
en: Cookies
uk: Куки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_filters)
en: Filters
uk: Фільтри

en: Date Published
uk: Дата оприлюднення

en: Edit Filter
uk: Змінити фільтр

en: There already is a filter named %1, filter names must be unique.
uk: Уже існує фільтр з назвою %1, назви фільтрів не можуть повторюватися.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
uk: Назва:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: String Matching
uk: Відповідність рядків

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KEditListWidget, m_word_matches) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KEditListWidget, m_exclusion_patterns)
en: <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The string to find in the title of an item. Simple wildcard syntax is supported :</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <table border="0" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px;" align="center" cellspacing="1" cellpadding="2">
    <tr>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;"><span style=" font-weight:600;">c</span></p></td>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Any character represents itself apart from those mentioned below. Thus <span style=" font-weight:600;">c</span> matches the character <span style=" font-style:italic;">c</span>.</p></td></tr>
    <tr>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;"><span style=" font-weight:600;">?</span></p></td>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;">Matches any single character. </p></td></tr>
    <tr>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;"><span style=" font-weight:600;">*</span></p></td>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;">Matches zero or more of any characters.</p></td></tr>
    <tr>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;"><span style=" font-weight:600;">[...]</span></p></td>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;">Sets of characters can be represented in square brackets. Within the character class, like outside, backslash has no special meaning.</p></td></tr></table>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;">For example the *.torrent will match any item which ends in .torrent. </p>
uk: <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Рядок, який слід знайти у заголовку елемента. Підтримується простий синтаксис з шаблонами заміни:</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <table border="0" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px;" align="center" cellspacing="1" cellpadding="2">
    <tr>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;"><span style=" font-weight:600;">c</span></p></td>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Всі символи, окрім перелічених нижче, відповідають самим собі. Таким чином, <span style=" font-weight:600;">c</span> просто відповідає символу <span style=" font-style:italic;">c</span>.</p></td></tr>
    <tr>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;"><span style=" font-weight:600;">?</span></p></td>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;">Відповідає будь-якому одному символу. </p></td></tr>
    <tr>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;"><span style=" font-weight:600;">*</span></p></td>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;">Відповідає відсутності символів або будь-якій кількості символів.</p></td></tr>
    <tr>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;"><span style=" font-weight:600;">[…]</span></p></td>
    <td style=" vertical-align:top;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;">Набір символів можна вказувати за допомогою квадратних дужок. У наборі символів зворотна похила риска, на відміну від інших частин ключа пошуку не має спеціального значення.</p></td></tr></table>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; color:#000000;">Приклад: рядок *.torrent відповідатиме будь-якому елементу, назва якого завершується на .torrent. </p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_reg_exp_syntax) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_exclusion_reg_exp)
en: By default strings will use wildcard matching. If you want to use regular expressions, this needs to be enabled.
uk: Типово, збіг рядків встановлюватиметься з використанням шаблонів заміни. Якщо ви бажаєте скористатися формальними виразами, їх слід спочатку увімкнути.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_reg_exp_syntax) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_exclusion_reg_exp)
en: Strings are regular expressions
uk: Рядки є формальними виразами

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_all_words_must_match)
en: Item must match all strings to be included
uk: Елемент має відповідати всім рядкам, щоб бути включеним

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_match_case_sensitive) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_exclusion_case_sensitive)
en: Case sensitive matching
uk: Відповідність з врахуванням регістру

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_5)
en: Exclusion Patterns
uk: Шаблони виключення

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_exclusion_all_must_match)
en: Item must match all strings to be excluded
uk: Елемент має відповідати всім рядкам, щоб бути виключеним

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Seasons && Episodes
uk: Сезони та серії

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_use_se_matching)
en: Use season and episode matching
uk: Використати відповідність за сезоном та серією

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Seasons:
uk: Сезони:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_seasons)
en: Specify the seasons to download, multiple seasons can be separated by a , and you can also use ranges by using a -
    
    For example: 1, 3-6, 9
    
    Will download seasons 1, 3, 4, 5, 6 and 9
uk: Вкажіть сезони, які слід отримати, список з декількох сезонів можна відокремити комами, а діапазон можна вказати за допомогою дефіса
    
    Приклад: 1, 3-6, 9
    
    Буде отримано сезони 1, 3, 4, 5, 6 і 9

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Episodes:
uk: Серії:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_episodes)
en: Specify the episodes to download, multiple episodes can be separated by a , and you can also use ranges by using a -
    
    For example: 1, 3-6, 9
    
    Will download episodes 1, 3, 4, 5, 6 and 9
uk: Вкажіть серії, які слід отримати, список з декількох серій можна відокремити комами, а діапазон можна вказати за допомогою дефіса
    
    Приклад: 1, 3-6, 9
    
    Буде отримано сезони 1, 3, 4, 5, 6 і 9

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_se_no_duplicates)
en: Do not download multiple items with the same season and episode
uk: Не отримувати пункти з такими ж параметрами сезону і серії

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_download_matches)
en: Download torrents of matching items
uk: Отримати торенти з відповідними елементами

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_download_non_matches)
en: Download torrents of non matching items
uk: Отримати торенти без відповідних елементів

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_add_to_group)
en: Add to group:
uk: Додати до групи:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_silently)
en: Open torrents silently
uk: Відкривати торенти без запитань

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_test)
en: Test
uk: Перевірити

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: filter on feed:
uk: фільтра подачі:

en: Aborted
uk: Перервано

en: Timeout when downloading feed
uk: Перевищення часу очікування даних під час отримання подачі

en: Unknown hostname
uk: Невідома назва вузла

en: File not found
uk: Файл не знайдено

en: Unknown retriever error
uk: Помилка: невідомий отримувач

en: Invalid feed data
uk: Некоректні дані подачі

en: Success
uk: Виконано

note: i18n: ectx: ToolBar (SyndicationToolBar)
en: Syndication Toolbar
uk: Пенал синдикації

en: Could not find a valid link to a torrent on %1
uk: Не вдалося знайти чинне посилання на торент у %1

en: Add/Remove Filters
uk: Додати/Вилучити фільтри

en: Feed: <b>%1</b>
uk: Подача: <b>%1</b>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ManageFiltersDlg)
en: Manage Filters
uk: Керування фільтрами

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_feed_text)
en: Feed:
uk: Подача:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Active filters:
uk: Активні фільтри:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Available filters:
uk: Доступні фільтри:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_all)
en: Remove All
uk: Вилучити всі

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_new_filter)
en: New Filter
uk: Створити фільтр

en: Syndication
uk: Синдикація

en: Manages RSS and Atom feeds
uk: Керування подачами RSS і Atom

en: Enter the URL
uk: Введіть адресу URL

en: Please enter the URL of the RSS or Atom feed.
uk: Будь ласка, введіть адресу URL подачі RSS або Atom.

en: Failed to load feed %1: %2
uk: Спроба отримання подачі %1 зазнала невдачі: %2

en: Failed to create directory for feed %1: %2
uk: Спроба створення каталогу для подачі %1 зазнала невдачі: %2

en: Add New Filter
uk: Додати новий фільтр

en: Add Feed
uk: Додати подачу

en: Remove Feed
uk: Вилучити подачу

en: Rename
uk: Перейменувати

en: Add Filter
uk: Додати фільтр

en: Remove Filter
uk: Вилучити фільтр

note: i18n: ectx: label, entry (defaultDevice), group (general)
en: Default UPnP device to use
uk: Типовий пристрій UPnP для використання

en: Device
uk: Пристрій

en: Ports Forwarded
uk: Порти переспрямовано

en: Model Name: <b>%1</b><br/>Manufacturer: <b>%2</b><br/>Model Description: <b>%3</b><br/>
uk: Модель: <b>%1</b><br/>Виробник: <b>%2</b><br/>Опис моделі: <b>%3</b><br/>

en: Shows the status of the UPnP plugin
uk: Показує стан додатка UPnP

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_rescan)
en: Rescan
uk: Пересканувати
