ktouch - en to ar translation catalogue (244 entries)

en: Invalid database version '%1'.
ar: إصدار قاعدة بيانات خاطئ '%1'.

en: Custom Lessons
ar: حصص مخصصة

en: A place to store personal lesson texts
ar: مكان لحفظ نصوص الدروس المخصصة

en: No course with ID %1
ar: لا تمرين بالمعرّف %1

en: No keyboard layout with ID %1
ar: لا تخطيط لوحة مفاتيح بالمعرّف %1

en: Hidden
ar: مخفي

en: Top left
ar: أعلى اليسار

en: Top right
ar: أعلى اليمين

en: Bottom left
ar: أسفل اليسار

en: Bottom right
ar: أسفل اليمين

en: Error while opening course
ar: خطأ أثناء فتح التمرين

en: Built-in courses can only be viewed.
ar: التمارين المضمّنة يمكن عرضها فقط.

en: Error while opening keyboard layout
ar: خطأ أثناء فتح تخطيط لوحة المفاتيح

en: Built-in keyboard layouts can only be viewed.
ar: تخطيطات لوحة المفاتيح يمكن عرضها فقط.

en: %1 Character | %1 Characters
ar[0]: لا محارف
ar[1]: محرف واحد
ar[2]: محرفان
ar[3]: %1 محارف
ar[4]: %1 محرفًا
ar[5]: %1 محرف

en: Text files (*.txt)
ar: ملفّات نصّيّة (*.txt)

en: The selected file could not be opened
ar: الملف المحدّد لا يمكن فتحه

en: There is already a keyboard layout with the same name.
ar: هناك تخطيط لوحة مفاتيح بهذا الاسم بالفعل.

[ctx: @title:window]
en: New
ar: جديد

en: New...
ar: جديد...

en: New course
ar: تمرين جديد

en: New keyboard layout
ar: تخطيط لوحة مفاتيح جديد

en: Template
ar: القالب

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_deleteKeyToolButton)
en: Delete
ar: احذف

en: Import
ar: استورد

en: Export
ar: صدّر

[ctx: @title:window]
en: Course and Keyboard Layout Editor
ar: محرّر التمرين وتخطيط لوحة المفاتيح

en: Create a new course or keyboard layout
ar: أنشئ تمرين أو تخطيط لوحة مفاتيح جديد

en: Delete the current selected course or keyboard layout
ar: احذف التمرين أو تخطيط لوحة المفاتيح المحدّد

en: Import a course or keyboard layout from a file
ar: استورد تمرين أو تخطيط لوحة مفاتيح من ملف

en: Export the current selected course or keyboard layout to a file
ar: صدّر التمرين أو تخطيط لوحة المفاتيح المحدّد إلى ملف

en: Error while deleting course
ar: خطأ أثناء حذف التمرين

en: Error while deleting keyboard layout
ar: خطأ أثناء حذف تخطيط لوحة المفاتيح

en: XML files (*.xml)
ar: ملفّات XML (*.xml)

en: The selected file could not be imported.
ar: الملف المحدّد لا يمكن استيراده

en: Error while saving course
ar: خطأ أثناء حفظ التمرين

en: Error while saving keyboard layout
ar: خطأ أثناء حفظ تخطيط لوحة المفاتيح

en: Course <b>%1</b> deleted
ar: التمرين <b>%1</b> حُذف

en: Keyboard layout <b>%1</b> deleted
ar: تخطيط لوحة المفاتيح <b>%1</b> حُذف

en: Error while saving course to disk.
ar: خطأ أثناء حفظ التمرين على القرص.

en: Error while saving keyboard layout to disk.
ar: خطأ أثناء حفظ تخطيط لوحة المفاتيح على القرص.

en: The selected course is already present as a built-in course.
ar: التمرين المحدّد موجود بالفعل كتمرين مضمّن.

en: Import as new course
ar: استورد كتمرين جديد

en: The selected course is already present as a user course.
ar: التمرين المحدّد موجود بالفعل كتمرين مستخدِم.

en: The selected keyboard layout is already present as a built-in keyboard layout.
ar: تخطيط لوحة المفاتيح المحدّد موجود بالفعل كتخطيط لوحة مفاتيح مضمّن.

en: Import as new keyboard layout
ar: استورد كتخطيط لوحة مفاتيح جديد

en: The selected keyboard layout is already present as a user keyboard layout.
ar: تخطيط لوحة المفاتيح المحدّد موجود بالفعل كتخطيط لوحة مفاتيح مستخدِم.

en: Restore
ar: استرجعه

en: Dismiss
ar: تجاهل

en: Use another course as template
ar: استخدم تمرين آخر كقالب

en: Use another keyboard layout as template
ar: استخدم تخطيط لوحة مفاتيح آخر كقالب

en: Course
ar: تمرين

en: Keyboard layout
ar: تخطيط لوحة المفاتيح

note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardLayoutName), group (General)
en: The keyboard layout to use on non-X11 platforms
ar: تخطيط لوحة المفاتيح لاستخدامه على منصّات ليست منصّات X11

note: i18n: ectx: label, entry (EnforceTypingErrorCorrection), group (Training)
en: Controls whether typing errors have to be corrected or not.
ar: يتحكم في ما إذا كان يجب تصحيح أخطاء الكتابة أم لا.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowKeyboard), group (Training)
en: Controls the visibility of the keyboard during training.
ar: يتحكّم في ظهور لوحة المفاتيح أثناء التمرّن.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStatistics), group (Training)
en: Controls the visibility of realtime statistics during training.
ar: يتحكّم في ظهور إحصائيّات الوقت الحقيقي أثناء التمرّن.

note: i18n: ectx: label, entry (NextLineWithReturn), group (Training)
en: Return key at the end of a line will switch to next line.
ar: مفتاح الإعادة نهاية السطر سيبدّل إلى سطر جديد.

note: i18n: ectx: label, entry (NextLineWithSpace), group (Training)
en: Space key at the end of a line will switch to next line.
ar: مفتاح المسافة نهاية السطر سيبدّل إلى سطر جديد.

note: i18n: ectx: label, entry (RequiredStrokesPerMinute), group (Training)
en: The minimum required amount of strokes per minute to unlock the next lesson.
ar: الحدّ الأدنى المطلوب للضربات لكل دقيقة لفتح الدرس التالي.

note: i18n: ectx: label, entry (RequiredAccuracy), group (Training)
en: The minimum required typing accuracy in percent to unlock the next lesson.
ar: الحدّ الأدنى المطلوب للدقّة بالنسبة المئوية لفتح الدرس التالي.

note: i18n: ectx: label, entry (FingerColor$(Index)), group (Colors)
en: The keyboard tinting color to highlight keys for each finger.
ar: لون تلوين لوحة المفاتيح لإبراز المفاتيح لكل اصبع.

note: i18n: ectx: label, entry (FingerOpacity), group (Colors)
en: How transparent finger colors should be shown.
ar: كيف يجب أن تعرض ألوان الإصبع الشفافة.

note: i18n: ectx: label, entry (LastUsedProfileId), group (Session)
en: The ID of the last used profile.
ar: معرّف التشكيلة المستخدَمة مؤخرًا.

en: Training
ar: التدريب

en: Training Settings
ar: إعدادات التمرين

en: Colors
ar: الألوان

en: Color Settings
ar: إعدادات اللون

[ctx: @title:window]
en: Configure Keyboard
ar: اضبط لوحة المفاتيح

en: Course and Keyboard Layout Editor...
ar: محرّر التمرين وتخطيط لوحة المفاتيح...

en: Configure Keyboard...
ar: اضبط لوحة المفاتيح...

en: Typewriting Trainer
ar: مدرّب طباعة

en: Learn and practice typewriting
ar: تعلّم وتدرّب الطباعة

en: Current maintainer
ar: المشرف الحالي

en: Former maintainer and programmer
ar: المشرف والمطوّر السابق

en: Original author
ar: الكاتب الأساسي

en: Creator of the SVG icon
ar: منشئ أيقونة SVG

en: Lots of patches, fixes and updates
ar: الكثير من الرقع، الإصلاحات والتحديثات

en: All the creators of training and keyboard files
ar: كل منشئ للتمارين وملفات لوحة المفاتيح

en: Launch the course and keyboard layout editor
ar: أطلق محرّر التمرين وتخطيط لوحة المفاتيح

en: Prepend the path to the list of QML import paths
ar: ألحق  المسار بقائمة مسارات استيراد QML

en: %1 has encountered a runtime error and has to be closed.
ar: واجه %1 خطأ في وقت التشغيل ويجب إغلاقه.

en: Character
ar: المحرف

en: Modifier ID
ar: معرّف المعدّل

en: Position
ar: الموقع

en: <No title>
ar: <لا عنوان>

en: <p>New characters: %1</p><p>%2</p>
ar: <p>المحارف الجديدة: %1</p><p>%2</p>

en: Title
ar: العنوان

en: Courses
ar: التمارين

en: Keyboard Layouts
ar: تخطيطات لوحة المفاتيح

en: Name: %1
ar: الاسم: %1

en: Accuracy
ar: الدقة

en: Characters per Minute
ar: المحارف لكل دقيقة

en: <i>Unknown</i>
ar: <i>مجهول</i>

[ctx: Statistics on lesson:]
en: Lesson:
ar: الدرس:

en: Training on:
ar: التدريب على:

en: Accuracy:
ar: الدقة:

en: Characters per Minute:
ar: المحارف لكل دقيقة:

en: Courses For Your Keyboard Layout
ar: تمارين للوحة مفاتيحك

en: Other Courses
ar: تمارين أخرى

en: Welcome to Typewriting Trainer
ar: مرحبًا في مدرّب التنضيد

en: Start Training
ar: ابدأ التدرّب

en: The selected course is intended for a specific keyboard layout.
ar: التمرين المحدد مخصص لتخطيط لوحة مفاتيح معين.

en: The selected course is not intended for your computer's active keyboard layout.
ar: التمرين المحدد غير مخصص لتخطيط لوحة مفاتيح النشطة على حاسوبك.

en: KTouch can't switch or set up keyboard layouts. Before training, you have to configure your computer to use the correct keyboard layout. Otherwise you will have to use your current keyboard layout to type the lesson text.
ar: لا يمكن لـمعلم الطباعة تبديل تخطيطات لوحة المفاتيح أو إعدادها. قبل التدريب ، يجب عليك تكوين جهاز الحاسوب الخاص بك لاستخدام تخطيط لوحة المفاتيح الصحيح. وإلا فسيتعين عليك استخدام تخطيط لوحة المفاتيح الحالي لكتابة نص الدرس.

en: Configure Keyboard
ar: اضبط لوحة المفاتيح

en: Lesson <b>%1</b> deleted.
ar: التمرين <b>%1</b> حُذف

en: Lesson without title deleted.
ar: تمرين بدون عنوان حذفت.

en: Undo
ar: تراجع

en: Confirm
ar: أكد

en: Edit lesson
ar: حرر درس

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_titleLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lessonTitleLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_keyboardLayouttTitleLabel)
en: Title:
ar: العنوان:

en: Lesson text
ar: نص الدرس

en: Done
ar: تمّ

en: Complete Previous Lessons to Unlock
ar: أكمل التمارين السابقة لفك القفل

en: Manage Profiles
ar: أدر التشكيلات

[ctx: @title:window]
en: Manage Profiles
ar: أدر التشكيلات

en: Lessons trained:
ar: الدروس المُتدرّب عليها:

en: Total training time:
ar: وقت التدريب الكلّي:

en: Last trained:
ar: آخر تدريب:

en: Never
ar: أبدًا

en: Edit
ar: حرّر

en: Do you really want to delete the profile "<b>%1</b>"?
ar: هل تريد حقًّا حذف التشكيلة "<b>%1</b>"؟

en: Cancel
ar: ألغ

en: Before you start training, please introduce yourself:
ar: قبل أن تبدأ التدريب، يرجى تقديم نفسك:

en: Name
ar: الاسم

en: I have no or only very little experience in machine typing
ar: لا أملك أو أملك القليل القليل من الخبرة في الطباعة الآلية

en: Lessons are unlocked as your typing skills improve over time.
ar: الدروس مفتوحة كلمّا تطوّرت مهاراتك في الطباعة مع الوقت.

en: I am an experienced machine typist and want to improve my skills
ar: أنا طابع آلة خبير وأريد تحسين مهاراتي

en: All lessons are unlocked immediately.
ar: جميع الدروس مفتوحة فورًا

en: Create New Profile
ar: أنشئ تشكيلة جديدة

en: Use Selected Profile
ar: استخدم التشكيلة المحدّدة

en: Lesson training statistics
ar: إحصائيات حصة التدريب

en: Elapsed time
ar: الوقت المنقضي

en: Character:
ar: المحرف:

en: Errors:
ar: الأخطاء:

en: Return to Home Screen
ar: ارجع إلى شاشة المنزل

en: Repeat Lesson
ar: أعد الدرس

en: Next Lesson
ar: الدرس التالي

en: Congratulations! You have passed the lesson.
ar: تهانينا! لقد نجحت في هذا الدرس.

en: You have not passed the lesson.
ar: لم تنجح في هذا الدرس.

en: Repeat the lesson. Your skills will improve automatically over time.
ar: أعد الدرس. مهاراتك ستتطوّر تلقائيًّا مع مرور الوقت.

en: Next lesson unlocked
ar: فُتح الدرس التالي

[ctx: Show a specific type of statistic]
en: Show
ar: أظهر

en: Progress
ar: التقدّم

en: Errors
ar: الأخطاء

[ctx: Show a statistic over one or more lessons]
en: Over
ar: لـ

en: All Lessons
ar: كل الدروس

en: This Lesson
ar: هذا الدرس

en: No visualization available for your keyboard layout.
ar: لا تصوّر متوفّر لتخطيط لوحة المفاتيح لديك.

en: Menu
ar: القائمة

en: Resume Training
ar: تابع التمرّن

en: Restart Lesson
ar: أعد الدرس

en: Training session started. Time begins running with the first keystroke.
ar: بدءت جلسة التدريب. سيبدأ الوقت مع أول ضربة مفتاح.

en: Training session interrupted. Time begins running again with next keystroke.
ar: قوطعت جلسة التدريب. سيدأ الوقت مرة أخرى مع أول ضربة مفتاح.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fingersGroupBox)
en: Fingers
ar: الأصابع

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leftHandLabel)
en: Left Hand
ar: اليد اليسرى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerLabel4)
en: Index finger:
ar: اصبع السبّابة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerLabel5)
en: Middle finger:
ar: اصبع الوسطى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerLabel6)
en: Ring finger:
ar: اصبع البنصر:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerLabel0) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerLabel7)
en: Little finger:
ar: اصبع الخنصر:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rightHandLabel)
en: Right Hand
ar: اليد اليمنى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, opacityLabel)
en: Opacity
ar: الشّفافيّة

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_RequiredAccuracy) i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_FingerOpacity)
en:  %
ar:  ٪

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_keyboardLayoutLabel)
en: Keyboard layout:
ar: تخطيط لوحة المفاتيح:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_descriptionLabel)
en: Description:
ar: الوصف:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lessonsLabel)
en: Lessons:
ar: الدروس:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_addLessonButton)
en: Add new lesson
ar: أضف درس جديد

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_removeLessonButton)
en: Remove lesson
ar: أزل الدرس

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_moveLessonUpButton)
en: Move lesson up
ar: حرّك الدرس لأعلى

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_moveLessonDownButton)
en: Move lesson down
ar: حرّك الدرس لأسفل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_newCharactersLabel)
en: New characters:
ar: المحارف الجديدة:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CustomLessonEditorDialog)
en: Dialog
ar: حواريّ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_newKeyToolButton)
en: Create new normal key
ar: أنشئ مفتاح عادي جديد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_newKeyToolButton)
en: Normal Key
ar: مفتاح عادي

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_newSpecialKeyToolButton)
en: Create new special key
ar: أنشئ مفتاح خاص جديد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_newSpecialKeyToolButton)
en: Special Key
ar: مفتاح خاص

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_deleteKeyToolButton)
en: Delete selected key
ar: احذف المفتاح المحدّد

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_keyboardGroupBox)
en: Keyboard
ar: لوحة المفاتيح

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_nameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_keyboardLayoutNameLabel)
en: Name:
ar: الاسم:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_keyboardLayoutWidthLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Width:
ar: العرض:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_keyboardLayoutHeightLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Height:
ar: الارتفاع:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Geometry
ar: هندسة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Left:
ar: اليسار:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Top:
ar: الأعلى:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Key
ar: مفتاح

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_keyFingerLabel)
en: Finger:
ar: الاصبع:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_keyFingerComboBox)
en: Left little finger
ar: اصبع الخنصر الأيسر

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_keyFingerComboBox)
en: Left ring finger
ar: اصبع البنصر الأيسر

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_keyFingerComboBox)
en: Left middle finger
ar: اصبع الوسطى الأيسر

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_keyFingerComboBox)
en: Left index finger
ar: اصبع السبّابة الأيسر

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_keyFingerComboBox)
en: Right index finger
ar: اصبع السبّابة الأيمن

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_keyFingerComboBox)
en: Right middle finger
ar: اصبع الوسطى الأيمن

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_keyFingerComboBox)
en: Right ring finger
ar: اصبع البنصر الأيمن

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_keyFingerComboBox)
en: Right little finger
ar: اصبع الخنصر الأيسر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_keyHapticMarkerLabel)
en: Haptic Marker:
ar: واسم لمسي:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Characters
ar: محارف

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_addCharacterButton)
en: Add new character
ar: أضف محرف جديد

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_removeCharacterButton)
en: Remove character
ar: أزل المحرف

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_specialKeyTypeLabel)
en: Type:
ar: النوع:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_specialKeyTypeComboBox)
en: Tab
ar: محرف جدولة

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_specialKeyTypeComboBox)
en: Capslock
ar: CapsLock

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_specialKeyTypeComboBox)
en: Space
ar: مسافة

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_specialKeyTypeComboBox)
en: Other
ar: أخرى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_specialKeyLabelLabel)
en: Label:
ar: اللصيقة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_specialKeyModifierIdLabel)
en: Modifier ID:
ar: معدّل المعرّف:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_openTextFileButton)
en: Open a text file...
ar: افتح ملف نص صرف...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_reformatLessonTextButton)
en: Wrap lines automatically
ar: لف السطور آلياً

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_characterCountLabel)
en: 0 Characters
ar: لا محارف

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_pasteCurrentNameButton)
en: Paste current system keyboard layout name
ar: الصق اسم تخطيط لوحة المفاتيح الحالي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, trainingLabel)
en: During training:
ar: أثناء التمرّن:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnforceTypingErrorCorrection)
en: Enforce correction of typing errors
ar: أجبر تصحيح أخطاء الطباعة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowKeyboard)
en: Show keyboard
ar: أظهر لوحة المفاتيح

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStatistics)
en: Show real-time statistics
ar: أظهر إحصائيّات الوقت الحقيقي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nextLineLabel)
en: Go to next line with:
ar: انتقل للسطر التالي بـ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_NextLineWithReturn)
en: Ret&urn
ar: الإدخال

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_NextLineWithSpace)
en: Spa&ce
ar: &مسافة

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Lesson unlocking limits
ar: حدود فتح قفل التمرين

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, requiredStrokesPerMinuteLabel)
en: Minimum strokes &per minute:
ar: الحد الأدنى للضربات لكلّ &دقيقة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, requiredAccuracyLabel)
en: Minimum accuracy:
ar: الحد الأدنى للدقة:

en: Set title
ar: تعيين عنوان

en: Set keyboard layout
ar: تعيين تخطيط لوحة المفاتيح

en: Edit description
ar: حرّر الوصف

en: Add lesson
ar: أضف درس

en: Move lesson
ar: حرّك الدرس

en: Set lesson title
ar: تعيين عنوان الدرس

en: Set new characters for lesson
ar: عيّن محارف جديدة للتمرين

en: Set lesson text
ar: تعيين اسم الدرس

en: Set keyboard layout title
ar: تعيين عنوان تخطيط لوحة المفاتيح

en: Set keyboard layout name
ar: تعيين اسم تخطيط لوحة المفاتيح

en: Set keyboard layout size
ar: تعيين حجم تخطيط لوحة المفاتيح

en: Add key
ar: أضف مفتاح

en: Remove key
ar: إزالة مفتاح

en: Set key geometry
ar: عيّن هندسة المفتاح

en: Set key finger
ar: تعيين اصبع المفتاح

en: Set key haptic marker
ar: عيّن المفتاح كواسم لمسي

en: Add key character
ar: إضافة محرف مفتاح

en: Remove key character
ar: إزالة محرف مفتاح

en: Set key character value
ar: تعيين قيمة محرف مفتاح

en: Set key character modifier
ar: تعيين معدّل محرف مفتاح

en: Set key character position
ar: تعيين موقع محرف مفتاح

en: Set special key type
ar: تعيين نوع مفتاح خاص

en: Set special key label
ar: عيّن لصيقة المفتاح الخاص

en: Set special key modifier ID
ar: تعيين معدّل معرّف مفتاح خاص
