ktouch - en to bs translation catalogue (214 entries)

en: Invalid database version '%1'.
bs: Pogrešna verzija baze podataka '%1'.

en: Custom Lessons
bs: Vlastite lekcije

en: A place to store personal lesson texts
bs: Mjesto gdje se smještaju tekstovi o ličnim lekcijama

en: No course with ID %1
bs: Nema kursa s ID %1

en: No keyboard layout with ID %1
bs: Nema rasporeda tastaure s ID %1

en: Hidden
bs: Sakriveno

en: Top left
bs: Gore lijevo

en: Top right
bs: Gore desno

en: Bottom left
bs: Dolje lijevo

en: Bottom right
bs: Dolje desno

en: Error while opening course
bs: Greška pri otvaranju kursa

en: Built-in courses can only be viewed.
bs: Ugrađeni kursevi se mogu samo gledati.

en: Error while opening keyboard layout
bs: Greška pri otvaranju rasporeda tastature

en: Built-in keyboard layouts can only be viewed.
bs: Ugrađeni rasporedi tastature se mogu samo gledati.

en: %1 Character | %1 Characters
bs[0]: %1 znak
bs[1]: %1 znaka
bs[2]: %1 znakova

en: The selected file could not be opened
bs: Izabrana datoteka se ne može otvoriti

en: There is already a keyboard layout with the same name.
bs: Već ima raspored tastature s istim imenom.

en: New...
bs: Novo...

en: New course
bs: Novi kurs

en: New keyboard layout
bs: Novi raspored tastature

en: Template
bs: Šablon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_deleteKeyToolButton)
en: Delete
bs: Obriši

en: Import
bs: Uvezi

en: Export
bs: Izvezi

en: Create a new course or keyboard layout
bs: Kreiraj novi kurs i raspored tastature

en: Delete the current selected course or keyboard layout
bs: Obriši trenutni izabrani kurs ili raspored tastature

en: Import a course or keyboard layout from a file
bs: Uvezi kurs ili raspored tastature iz datoteke

en: Export the current selected course or keyboard layout to a file
bs: Izvezi trenutno izabrani kurs ili raspored tastature u datoteku

en: Error while deleting course
bs: Greška pri brisanju kursa

en: Error while deleting keyboard layout
bs: Greška pri brisanju rasporeda tastature

en: The selected file could not be imported.
bs: Izabrana datoteka se ne može uvesti.

en: Error while saving course
bs: Greška pri snimanju kursa

en: Error while saving keyboard layout
bs: Greška pri snimanju rasporeda tastature

en: Course <b>%1</b> deleted
bs: Kurs <b>%1</b> obrisan

en: Keyboard layout <b>%1</b> deleted
bs: Raspored tastature <b>%1</b> obrisan

en: Error while saving course to disk.
bs: Greška pri snimanju kursa na disk.

en: Error while saving keyboard layout to disk.
bs: Greška pri snimanju rasporeda tastature na disk.

en: The selected course is already present as a built-in course.
bs: Izabrani kurs već postoji kao ugrađeni kurs.

en: Import as new course
bs: Uvezi kao novi kurs

en: The selected course is already present as a user course.
bs: Izabrani kurs već postoji kao korisnički kurs.

en: The selected keyboard layout is already present as a built-in keyboard layout.
bs: Izabrani raspored tastature već postoji kao ugrađeni raspored tastature.

en: Import as new keyboard layout
bs: Uvezi kao novi raspored tastature

en: The selected keyboard layout is already present as a user keyboard layout.
bs: Izabrani raspored tastature već postoji kao korisnički raspored tastature.

en: Restore
bs: Obnovi

en: Dismiss
bs: Odbaci

en: Use another course as template
bs: Koristi drugi kurs kao predložak

en: Use another keyboard layout as template
bs: Koristi drugi raspored tastature kao predložak

en: Course
bs: Kurs

en: Keyboard layout
bs: Raspored tastature

note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardLayoutName), group (General)
en: The keyboard layout to use on non-X11 platforms
bs: Raspored tastature za uporebu na ne-X11 platformama

note: i18n: ectx: label, entry (EnforceTypingErrorCorrection), group (Training)
en: Controls whether typing errors have to be corrected or not.
bs: Kontroliše da li bi greške kucanja bile popravljane ili ne.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowKeyboard), group (Training)
en: Controls the visibility of the keyboard during training.
bs: Kontroliše vidljivost tastature tokom učenja.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStatistics), group (Training)
en: Controls the visibility of realtime statistics during training.
bs: Kontroliše vidljivost statistike u realnom vremenu tokom učenja.

note: i18n: ectx: label, entry (NextLineWithReturn), group (Training)
en: Return key at the end of a line will switch to next line.
bs: Taster Enter na kraju linije će preći u novi red.

note: i18n: ectx: label, entry (NextLineWithSpace), group (Training)
en: Space key at the end of a line will switch to next line.
bs: Taster razmaka na kraju linije će preći u novi red.

note: i18n: ectx: label, entry (RequiredStrokesPerMinute), group (Training)
en: The minimum required amount of strokes per minute to unlock the next lesson.
bs: Minimalan potreban broj otkucaja u minuti će otključati sljedeću lekciju.

note: i18n: ectx: label, entry (RequiredAccuracy), group (Training)
en: The minimum required typing accuracy in percent to unlock the next lesson.
bs: Minimalna potrebna tačnost kucanja u procentima će otključati sljedeću lekciju.

note: i18n: ectx: label, entry (FingerColor$(Index)), group (Colors)
en: The keyboard tinting color to highlight keys for each finger.
bs: Nijansirajuća boja tastature za označavanje tipke za svaki prst.

note: i18n: ectx: label, entry (LastUsedProfileId), group (Session)
en: The ID of the last used profile.
bs: ID oznaka zadnjeg korištenog profila.

en: Training
bs: Trening

en: Training Settings
bs: Postavke treninga

en: Colors
bs: Boje

en: Color Settings
bs: Opcije boja

en: Course and Keyboard Layout Editor...
bs: Uređivač kurseva i rasporeda tastature...

en: Configure Keyboard...
bs: Podesi tastaturu...

en: Typewriting Trainer
bs: Trener tastature

en: Learn and practice typewriting
bs: Ućenje i uvježbavanje kucanja

en: Current maintainer
bs: Trenutni održavatelj

en: Former maintainer and programmer
bs: Ranije održavanje i programer

en: Original author
bs: Prvobitni autor

en: Creator of the SVG icon
bs: Autor SVG ikone

en: Lots of patches, fixes and updates
bs: Mnogo zakrpa, popravki i nadogradnji

en: All the creators of training and keyboard files
bs: Svi tvorci trening datoteka i datoteka tastature

en: Launch the course and keyboard layout editor
bs: Pokreni uređivač kursa i rasporeda tastature

en: Character
bs: Znak

en: Modifier ID
bs: Oznaka modifikatora

en: Position
bs: Položaj

en: <No title>
bs: <Bez naslova>

en: <p>New characters: %1</p><p>%2</p>
bs: <p>Novi znakovi: %1</p><p>%2</p>

en: Title
bs: Naslov

en: Courses
bs: Kursevi

en: Keyboard Layouts
bs: Rasporedi tastature

en: Name: %1
bs: Ime: %1

en: Accuracy
bs: Preciznost

en: Characters per Minute
bs: Slova u minuti

en: <i>Unknown</i>
bs: <i>Nepoznato</i>

en: Accuracy:
bs: Preciznost:

en: Characters per Minute:
bs: Znakova u minuti:

en: Welcome to Typewriting Trainer
bs: Dobrodošli u učenje kucanja

en: Start Training
bs: Počni učenje

en: Configure Keyboard
bs: Podesi tastaturu

en: Undo
bs: Poništi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_titleLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lessonTitleLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_keyboardLayouttTitleLabel)
en: Title:
bs: Naslov:

en: Done
bs: Gotovo

en: Complete Previous Lessons to Unlock
bs: Završi prethodne lekcije za otključavanje

en: Lessons trained:
bs: Uvježbane lekcije:

en: Total training time:
bs: Ukupno vrijeme vježbanja:

en: Last trained:
bs: Zadnje vježbanje:

en: Never
bs: Nikad

en: Edit
bs: Izmijeni

en: Do you really want to delete the profile "<b>%1</b>"?
bs: Želite li obrisati profil "<b>%1</b>"?

en: Cancel
bs: Odustani

en: Before you start training, please introduce yourself:
bs: Prije početka uvježbavanja, predstavite se:

en: Name
bs: Ime

en: I have no or only very little experience in machine typing
bs: Imam malo ili nimalo iskustva s kucanjem na mašini

en: Lessons are unlocked as your typing skills improve over time.
bs: Lekcije su otključane dok se vještine kucanja poboljšavaju.

en: I am an experienced machine typist and want to improve my skills
bs: Ja sam iskusan daktilograf i želim poboljšati vještine.

en: All lessons are unlocked immediately.
bs: Sve lekcije su odmah otključane.

en: Create New Profile
bs: Kreiraj novi profil

en: Use Selected Profile
bs: Koristi izabrani profil

en: Elapsed time
bs: Proteklo vrijeme

en: Character:
bs: Znak:

en: Errors:
bs: Greške:

en: Return to Home Screen
bs: Vrati se na početni ekran

en: Repeat Lesson
bs: Ponovi lekciju

en: Next Lesson
bs: Naredna lekcija

en: Congratulations! You have passed the lesson.
bs: Čestitamo! Prošli ste lekciju.

en: You have not passed the lesson.
bs: Niste prošli lekciju.

en: Repeat the lesson. Your skills will improve automatically over time.
bs: Ponovi lekciju. Vaše vještine će se poboljšati automatski s vremenom.

en: Next lesson unlocked
bs: Sljedeća lekcija otključana.

[ctx: Show a specific type of statistic]
en: Show
bs: Prikaži

en: Progress
bs: Napredak

en: Errors
bs: Greške

[ctx: Show a statistic over one or more lessons]
en: Over
bs: Preko

en: All Lessons
bs: Sve lekcije

en: No visualization available for your keyboard layout.
bs: Vizualizacija nije dostupna za vaš raspored tastature.

en: Resume Training
bs: Obnovi vježbanje

en: Restart Lesson
bs: Ponovo pokreni lekciju

en: Training session started. Time begins running with the first keystroke.
bs: Započeta sesija učenja. Vrijeme počinje prvim pritiskom na taster.

en: Training session interrupted. Time begins running again with next keystroke.
bs: Prekinuta sesija učenja. Vrijeme počinje ponovo novim pritiskom na taster.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fingersGroupBox)
en: Fingers
bs: Prsti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leftHandLabel)
en: Left Hand
bs: Lijeva ruka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerLabel4)
en: Index finger:
bs: Kažiprst:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerLabel5)
en: Middle finger:
bs: Srednji prst:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerLabel6)
en: Ring finger:
bs: Prstenjak:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerLabel0) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerLabel7)
en: Little finger:
bs: Mali prst:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rightHandLabel)
en: Right Hand
bs: Desna ruka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_keyboardLayoutLabel)
en: Keyboard layout:
bs: Raspored tastature:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_descriptionLabel)
en: Description:
bs: Opis:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lessonsLabel)
en: Lessons:
bs: Lekcije:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_addLessonButton)
en: Add new lesson
bs: Dodaj novu lekciju

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_removeLessonButton)
en: Remove lesson
bs: Ukloni lekciju

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_moveLessonUpButton)
en: Move lesson up
bs: Pomjeri lekciju gore.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_moveLessonDownButton)
en: Move lesson down
bs: Pomjeri lekciju gore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_newCharactersLabel)
en: New characters:
bs: Novi znakovi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_newKeyToolButton)
en: Create new normal key
bs: Kreiraj novi normalni taster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_newKeyToolButton)
en: Normal Key
bs: Normalni taster

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_newSpecialKeyToolButton)
en: Create new special key
bs: Kreiraj novi specijalni taster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_newSpecialKeyToolButton)
en: Special Key
bs: Specijalni taster

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_deleteKeyToolButton)
en: Delete selected key
bs: Obriši specijalni taster

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_keyboardGroupBox)
en: Keyboard
bs: Tastatura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_nameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_keyboardLayoutNameLabel)
en: Name:
bs: Ime:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_keyboardLayoutWidthLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Width:
bs: Širina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_keyboardLayoutHeightLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Height:
bs: Visina:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Geometry
bs: Geometrija

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Left:
bs: Lijevo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Top:
bs: Vrh:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Key
bs: Ključ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_keyFingerLabel)
en: Finger:
bs: Prst:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_keyFingerComboBox)
en: Left little finger
bs: Mali, lijevi prst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_keyFingerComboBox)
en: Left ring finger
bs: Domali, lijevi prst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_keyFingerComboBox)
en: Left middle finger
bs: Srednji, lijevi prst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_keyFingerComboBox)
en: Left index finger
bs: Lijevi kažiprst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_keyFingerComboBox)
en: Right index finger
bs: Desni kažiprst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_keyFingerComboBox)
en: Right middle finger
bs: Desni, srednji prst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_keyFingerComboBox)
en: Right ring finger
bs: Desni, domali prsti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_keyFingerComboBox)
en: Right little finger
bs: Desni, mali prst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_keyHapticMarkerLabel)
en: Haptic Marker:
bs: Haptički marker:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Characters
bs: Znakovi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_addCharacterButton)
en: Add new character
bs: Dodaj novi znak

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_removeCharacterButton)
en: Remove character
bs: Ukloni znak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_specialKeyTypeLabel)
en: Type:
bs: Tip:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_specialKeyTypeComboBox)
en: Tab
bs: Tabulator

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_specialKeyTypeComboBox)
en: Backspace
bs: Brisanje

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_specialKeyTypeComboBox)
en: Return
bs: Enter

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_specialKeyTypeComboBox)
en: Space
bs: Razmak

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_specialKeyTypeComboBox)
en: Other
bs: Drugo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_specialKeyLabelLabel)
en: Label:
bs: Oznaka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_specialKeyModifierIdLabel)
en: Modifier ID:
bs: Modifikatorski ID:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_openTextFileButton)
en: Open a text file...
bs: Otvori tekstualnu datoteku...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_reformatLessonTextButton)
en: Wrap lines automatically
bs: Automatski prelomi linije

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_characterCountLabel)
en: 0 Characters
bs: 0 znakova

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_pasteCurrentNameButton)
en: Paste current system keyboard layout name
bs: Umetni ime trenutnog rasporeda tastature

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, trainingLabel)
en: During training:
bs: Tokom treninga:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnforceTypingErrorCorrection)
en: Enforce correction of typing errors
bs: Forsiraj ispravak grešaka kucanja.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowKeyboard)
en: Show keyboard
bs: Prikaži tastaturu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStatistics)
en: Show real-time statistics
bs: Prikaži statistiku u realnom vremenu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nextLineLabel)
en: Go to next line with:
bs: Idi na sljkedeću liniju sa:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Lesson unlocking limits
bs: Oraničenja otključavanja lekcija

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, requiredAccuracyLabel)
en: Minimum accuracy:
bs: Minimalna tačnost:

en: Set title
bs: Postavi naslov

en: Set keyboard layout
bs: Postavi raspored tastature

en: Edit description
bs: Uredi naslov

en: Add lesson
bs: Dodaj lekciju

en: Move lesson
bs: Pomjeri lekciju

en: Set lesson title
bs: Postavi naslov lekcije

en: Set new characters for lesson
bs: Postavi nove znakove za lekciju

en: Set lesson text
bs: Postavi tekst lekcije

en: Set keyboard layout title
bs: Postavi naslov rasporeda tastature

en: Set keyboard layout name
bs: Postavi ime rasporeda tastature

en: Set keyboard layout size
bs: Postavi veličinu rasporeda tastature

en: Add key
bs: Dodaj tipku

en: Remove key
bs: Ukloni taster

en: Set key geometry
bs: Postavi geometriju tastera

en: Set key finger
bs: Postavi prst tastera

en: Set key haptic marker
bs: Postavi haptički marker tastera

en: Add key character
bs: Dodaj znak tasteru

en: Remove key character
bs: Ukloni znak tastera

en: Set key character value
bs: Postavi vrijednost znaka tastera

en: Set key character modifier
bs: Postavi modifikator znaka tastera

en: Set key character position
bs: Postavi poziciju znaka tastera

en: Set special key type
bs: Postavi posebnu vrstu tastera

en: Set special key label
bs: Postavi oznaku posebnog tastera

en: Set special key modifier ID
bs: Postavi modifikatorski ID posebnog tastera
