ktouch - en to da translation catalogue (208 entries)

en: Invalid database version '%1'.
da: Ugyldig databaseversion "%1".

en: Custom Lessons
da: Brugerdefinerede lektioner

en: A place to store personal lesson texts
da: Et sted til gemning af egne lektionstekster

en: No course with ID %1
da: Intet kursus med id %1

en: No keyboard layout with ID %1
da: Intet tastaturlayout med id %1

en: Hidden
da: Skjult

en: Top left
da: Øverst til venstre

en: Top right
da: Øverst til højre

en: Bottom left
da: Nederst til venstre

en: Bottom right
da: Nederst til højre

en: Error while opening course
da: Fejl under åbning af kursus

en: Built-in courses can only be viewed.
da: Indbygget kursus kan kun vises.

en: Error while opening keyboard layout
da: Fejl under åbning af tastaturlayout

en: Built-in keyboard layouts can only be viewed.
da: Indbygget tastaturlayout kan kun vises

en: %1 Character | %1 Characters
da[0]: %1 tegn
da[1]: %1 tegn

en: The selected file could not be opened
da: Den valgte fil kunne ikke åbnes

en: There is already a keyboard layout with the same name.
da: Der findes allerede et tastaturlayout med det samme navn.

en: New...
da: Ny...

en: New course
da: Nyt kursus

en: New keyboard layout
da: Nyt tastaturlayout

en: Template
da: Skabelon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_deleteKeyToolButton)
en: Delete
da: Slet

en: Import
da: Importér

en: Export
da: Eksportér

en: Create a new course or keyboard layout
da: Opret et nyt kursus eller tastaturlayout

en: Delete the current selected course or keyboard layout
da: Slet det aktuelt valgte kursus eller tastaturlayout

en: Import a course or keyboard layout from a file
da: Importér et kursus eller tastaturlayout fra en fil

en: Export the current selected course or keyboard layout to a file
da: Eksportér det aktuelt valgte kursus eller tastaturlayout til en fil

en: Error while deleting course
da: Fejl under sletning af kursus

en: Error while deleting keyboard layout
da: Fejl under sletning af tastaturlayout

en: The selected file could not be imported.
da: Den valgte fil kunne ikke importeres.

en: Error while saving course
da: Fejl under gemning af kursus

en: Error while saving keyboard layout
da: Fejl under gemning af tastaturlayout

en: Course <b>%1</b> deleted
da: Kurset <b>%1</b> blev slettet

en: Keyboard layout <b>%1</b> deleted
da: Tastaturlayout <b>%1</b> blev slettet

en: Error while saving course to disk.
da: Fejl under gemning af kursus til disk.

en: Error while saving keyboard layout to disk.
da: Fejl under gemning af tastaturlayout til disk.

en: The selected course is already present as a built-in course.
da: Det valgte kursus er allerede til stede som et indbygget kursus.

en: Import as new course
da: Importér som nyt kursus

en: The selected keyboard layout is already present as a built-in keyboard layout.
da: Det valgte tastaturlayout er allerede til stede som et indbygget tastaturlayout.

en: Import as new keyboard layout
da: Importér som et nyt tastaturlayout

en: Restore
da: Gendan

en: Dismiss
da: Afvis

en: Use another course as template
da: Brug et andet kursus som skabelon

en: Use another keyboard layout as template
da: Brug et andet tastaturlayout som skabelon

en: Course
da: Kursus

en: Keyboard layout
da: Tastaturlayout

note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardLayoutName), group (General)
en: The keyboard layout to use on non-X11 platforms
da: Tastaturlayoutet til ikke-X11-platforme

note: i18n: ectx: label, entry (EnforceTypingErrorCorrection), group (Training)
en: Controls whether typing errors have to be corrected or not.
da: Styrer om slåfejl skal rettes eller ej.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowKeyboard), group (Training)
en: Controls the visibility of the keyboard during training.
da: Kontrollerer synligheden af tastaturet under træning.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStatistics), group (Training)
en: Controls the visibility of realtime statistics during training.
da: Kontrollerer synligheden af aktuel statistik under træning.

note: i18n: ectx: label, entry (NextLineWithReturn), group (Training)
en: Return key at the end of a line will switch to next line.
da: Returtast ved en linjes slutning vil skifte til næste linje.

note: i18n: ectx: label, entry (NextLineWithSpace), group (Training)
en: Space key at the end of a line will switch to next line.
da: Mellemrumstast ved en linjes slutning vil skifte til næste linje.

note: i18n: ectx: label, entry (RequiredStrokesPerMinute), group (Training)
en: The minimum required amount of strokes per minute to unlock the next lesson.
da: Det mindste antal anslag pr. minut der kræves for at låse næste lektion op.

note: i18n: ectx: label, entry (RequiredAccuracy), group (Training)
en: The minimum required typing accuracy in percent to unlock the next lesson.
da: Den mindste skrivenøjagtighed i procent der kræves for at låse næste lektion op.

note: i18n: ectx: label, entry (FingerColor$(Index)), group (Colors)
en: The keyboard tinting color to highlight keys for each finger.
da: Tastaturets toningsfarve til fremhævning af taster til hver finger.

note: i18n: ectx: label, entry (LastUsedProfileId), group (Session)
en: The ID of the last used profile.
da: Id'et for den sidst anvendte profil.

en: Training
da: Træning

en: Training Settings
da: Træningsindstillinger

en: Colors
da: Farver

en: Color Settings
da: Farveindstillinger

en: Course and Keyboard Layout Editor...
da: Editor til kurser og tastaturlayout...

en: Configure Keyboard...
da: Indstil tastatur...

en: Typewriting Trainer
da: Blindskrivningstræner

en: Learn and practice typewriting
da: Lær og træn blindskrivning

en: Current maintainer
da: Nuværende vedligeholder

en: Former maintainer and programmer
da: Tidligere udvikler og programmør

en: Original author
da: Oprindelig ophavsmand

en: Creator of the SVG icon
da: Opretter af SVG-ikon

en: Lots of patches, fixes and updates
da: Masser af tilføjelser, rettelser og opdateringer

en: All the creators of training and keyboard files
da: Alle skaberne af trænings- og tastaturfiler

en: Launch the course and keyboard layout editor
da: Start editoren til kurser og tastaturlayout

en: Character
da: Tegn

en: Modifier ID
da: Modifikator-id

en: <No title>
da: <Ingen titel>

en: <p>New characters: %1</p><p>%2</p>
da: <p>Nye tegn: %1</p><p>%2</p>

en: Title
da: Titel

en: Courses
da: Kurser

en: Keyboard Layouts
da: Tastaturlayout

en: Name: %1
da: Navn: %1

en: Accuracy
da: Nøjagtighed

en: Characters per Minute
da: Tegn pr. minut

en: <i>Unknown</i>
da: <i>Ukendt</i>

en: Accuracy:
da: Nøjagtighed:

en: Characters per Minute:
da: Tegn pr. minut:

en: Welcome to Typewriting Trainer
da: Velkommen til blindskriftstræneren

en: Start Training
da: Start træning

en: Configure Keyboard
da: Indstil tastatur

en: Undo
da: Fortryd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_titleLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lessonTitleLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_keyboardLayouttTitleLabel)
en: Title:
da: Titel:

en: Done
da: Færdig

en: Complete Previous Lessons to Unlock
da: Færdiggør forrige lektion for at låse op

en: Lessons trained:
da: Lektioner gennemført:

en: Total training time:
da: Samlet træningstid:

en: Last trained:
da: Sidst trænet:

en: Never
da: Aldrig

en: Edit
da: Redigér

en: Do you really want to delete the profile "<b>%1</b>"?
da: Vil du virkelig slette denne profil "<b>%1</b>"?

en: Cancel
da: Annullér

en: Before you start training, please introduce yourself:
da: Præsentér dig selv før du begynder træningen:

en: Name
da: Navn

en: I have no or only very little experience in machine typing
da: Jeg har ingen eller kun meget lidt erfaring med blindskrift

en: Lessons are unlocked as your typing skills improve over time.
da: Lektioner bliver låst op efterhånden som dine blindskrivningsfærdigheder forbedres.

en: I am an experienced machine typist and want to improve my skills
da: Jeg er en erfaren maskinskriver og ønsker at forbedre mine evner

en: All lessons are unlocked immediately.
da: Alle lektioner er låst op fra starten.

en: Create New Profile
da: Opret ny profil

en: Use Selected Profile
da: Brug markerede profil

en: Elapsed time
da: Forløbet tid

en: Character:
da: Tegn:

en: Errors:
da: Fejl:

en: Return to Home Screen
da: Tilbage til startskærmen

en: Repeat Lesson
da: Gentag lektion

en: Next Lesson
da: Næste lektion

en: Congratulations! You have passed the lesson.
da: Tillykke! Du har gennemført lektionen.

en: You have not passed the lesson.
da: Du har ikke gennemført lektionen.

en: Repeat the lesson. Your skills will improve automatically over time.
da: Gentag lektionen. Dine færdigheder vil automatisk blive bedre med tiden.

en: Next lesson unlocked
da: Næste lektion låst op

[ctx: Show a specific type of statistic]
en: Show
da: Vis

en: Progress
da: Fremskridt

en: Errors
da: Fejl

en: All Lessons
da: Alle lektioner

en: No visualization available for your keyboard layout.
da: Ingen tilgængelig visualisering af dit tastaturlayout.

en: Resume Training
da: Genoptag træning

en: Restart Lesson
da: Genstart lektion

en: Training session started. Time begins running with the first keystroke.
da: Træningssession er startet. Tiden begynder at tælle fra det første anslag.

en: Training session interrupted. Time begins running again with next keystroke.
da: Træningssession afbrudt. Tiden starter igen ved det næste anslag.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fingersGroupBox)
en: Fingers
da: Fingre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leftHandLabel)
en: Left Hand
da: Venstre hånd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerLabel4)
en: Index finger:
da: Pegefinger:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerLabel5)
en: Middle finger:
da: Langfinger:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerLabel6)
en: Ring finger:
da: Ringfinger:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerLabel0) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerLabel7)
en: Little finger:
da: Lillefinger:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rightHandLabel)
en: Right Hand
da: Højrehånd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_keyboardLayoutLabel)
en: Keyboard layout:
da: Tastaturlayout:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_descriptionLabel)
en: Description:
da: Beskrivelse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lessonsLabel)
en: Lessons:
da: Lektioner:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_addLessonButton)
en: Add new lesson
da: Tilføj ny lektion

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_removeLessonButton)
en: Remove lesson
da: Fjern lektion

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_moveLessonUpButton)
en: Move lesson up
da: Flyt lektion op

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_moveLessonDownButton)
en: Move lesson down
da: Flyt lektion ned

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_newCharactersLabel)
en: New characters:
da: Nye tegn:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_newKeyToolButton)
en: Create new normal key
da: Opret ny normal tast

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_newKeyToolButton)
en: Normal Key
da: Normal tast

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_newSpecialKeyToolButton)
en: Create new special key
da: Opret ny speciel tast

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_newSpecialKeyToolButton)
en: Special Key
da: Speciel tast

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_deleteKeyToolButton)
en: Delete selected key
da: Slet markerede tast

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_keyboardGroupBox)
en: Keyboard
da: Tastatur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_nameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_keyboardLayoutNameLabel)
en: Name:
da: Navn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_keyboardLayoutWidthLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Width:
da: Bredde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_keyboardLayoutHeightLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Height:
da: Højde:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Geometry
da: Geometri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Left:
da: Venstre:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Key
da: Tast

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_keyFingerComboBox)
en: Left little finger
da: Venstre lillefinger

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_keyFingerComboBox)
en: Left ring finger
da: Venstre ringfinger

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_keyFingerComboBox)
en: Left middle finger
da: Venstre langefinger

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_keyFingerComboBox)
en: Left index finger
da: Venstre pegefinger

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_keyFingerComboBox)
en: Right index finger
da: Højre pegefinger

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_keyFingerComboBox)
en: Right middle finger
da: Højre langefinger

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_keyFingerComboBox)
en: Right ring finger
da: Højre ringfinger

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_keyFingerComboBox)
en: Right little finger
da: Højre lillefinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_keyHapticMarkerLabel)
en: Haptic Marker:
da: Forhøjning:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Characters
da: Tegn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_addCharacterButton)
en: Add new character
da: Tilføj nyt tegn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_removeCharacterButton)
en: Remove character
da: Fjern tegn

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_specialKeyTypeComboBox)
en: Tab
da: Tabulator

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_specialKeyTypeComboBox)
en: Capslock
da: Lås skift

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_specialKeyTypeComboBox)
en: Shift
da: Skift

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_specialKeyTypeComboBox)
en: Return
da: Retur

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_specialKeyTypeComboBox)
en: Space
da: Mellemrum

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_specialKeyTypeComboBox)
en: Other
da: Anden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_specialKeyLabelLabel)
en: Label:
da: Etiket:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_specialKeyModifierIdLabel)
en: Modifier ID:
da: Modifikator-id:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_openTextFileButton)
en: Open a text file...
da: Åbn en tekstfil...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_reformatLessonTextButton)
en: Wrap lines automatically
da: Ombryd linjer automatisk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_characterCountLabel)
en: 0 Characters
da: 0 tegn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_pasteCurrentNameButton)
en: Paste current system keyboard layout name
da: Indsæt navnet på systemets aktuelle tastaturlayout

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, trainingLabel)
en: During training:
da: Under træning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnforceTypingErrorCorrection)
en: Enforce correction of typing errors
da: Gennemtving rettelse af slåfejl

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowKeyboard)
en: Show keyboard
da: Vis tastatur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStatistics)
en: Show real-time statistics
da: Vis løbende statistik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nextLineLabel)
en: Go to next line with:
da: Gå til næste linje ved:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Lesson unlocking limits
da: Grænse til oplåsning af lektion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, requiredAccuracyLabel)
en: Minimum accuracy:
da: Minimal nøjagtighed:

en: Set title
da: Angiv titel

en: Set keyboard layout
da: Angiv tastaturlayout

en: Edit description
da: Redigér beskrivelse

en: Add lesson
da: Tilføj lektion

en: Move lesson
da: Flyt lektion

en: Set lesson title
da: Angiv lektionstitel

en: Set new characters for lesson
da: Angiv nye tegn til lektion

en: Set lesson text
da: Angiv lektionstekst

en: Set keyboard layout title
da: Angiv tastaturlayouts titel

en: Set keyboard layout name
da: Angiv tastaturlayouts navn

en: Set keyboard layout size
da: Angiv tastaturlayouts størrelse

en: Add key
da: Tilføj tast

en: Remove key
da: Fjern tast

en: Set key geometry
da: Angiv tast-geometri

en: Set key finger
da: Angiv tastefinger

en: Set key haptic marker
da: Angiv tasteforhøjning

en: Add key character
da: Angiv tastetegn

en: Remove key character
da: Fjern tastetegn

en: Set key character value
da: Angiv tastetegns værdi

en: Set key character modifier
da: Angiv tastetegns modifikator

en: Set key character position
da: Angiv tastetegns position

en: Set special key type
da: Angiv type af specialtast

en: Set special key label
da: Angiv etiket for specialtast

en: Set special key modifier ID
da: Angiv modifikator-id for specialtast
