ktouch - en to he translation catalogue (251 entries)

en: Invalid database version '%1'.
he: גרסת מסד הנתונים ‚%1’ שגויה.

en: Custom Lessons
he: שיעורים משלך

en: A place to store personal lesson texts
he: מקום לאחסון טקסטים לשיעורים אישיים

en: No course with ID %1
he: אין קורס עם המזהה %1

en: No keyboard layout with ID %1
he: אין פריסת מקלדת עם המזהה %1

en: Hidden
he: מוסתר

en: Top left
he: שמאל למעלה

en: Top right
he: ימין למעלה

en: Bottom left
he: שמאל למטה

en: Bottom right
he: ימין למטה

en: Error while opening course
he: שגיאה בפתיחת הקורס

en: Built-in courses can only be viewed.
he: בקורסים מובנים אפשר לצפות בלבד.

en: Error while opening keyboard layout
he: שגיאה בפתיחת פריסת המקלדת

en: Built-in keyboard layouts can only be viewed.
he: בפריסות מקלדת מובנות אפשר לצפות בלבד.

en: %1 Character | %1 Characters
he[0]: תו
he[1]: שני תווים
he[2]: %1 תווים
he[3]: %1 תווים

en: Text files (*.txt)
he: קובצי טקסט (‎*.txt)

en: The selected file could not be opened
he: לא ניתן לפתוח את הקובץ הנבחר

en: There is already a keyboard layout with the same name.
he: כבר יש פריסת מקלדת באותו השם.

[ctx: @title:window]
en: New
he: חדשה

en: New...
he: חדשה...

en: New course
he: קורס חדש

en: New keyboard layout
he: פריסת מקלדת חדשה

en: Template
he: תבנית

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_deleteKeyToolButton)
en: Delete
he: מחיקה

en: Import
he: ייבוא

en: Export
he: ייצוא

[ctx: @title:window]
en: Course and Keyboard Layout Editor
he: עורך קורסים ופריסות מקלדת

en: Create a new course or keyboard layout
he: יצירת קורס או פריסת מקלדת חדשים

en: Delete the current selected course or keyboard layout
he: מחיקת הקורס או פריסת המקלדת הנבחרים

en: Import a course or keyboard layout from a file
he: ייבוא קורס או פריסת מקלדת מקובץ

en: Export the current selected course or keyboard layout to a file
he: ייצוא הקורס או פריסת המקלדת הנבחרים לקובץ

en: Error while deleting course
he: שגיאה במחיקת קורס

en: Error while deleting keyboard layout
he: שגיאה במחיקת פריסת המקלדת

en: XML files (*.xml)
he: קובצי XML‏ (‎*.xml)

en: The selected file could not be imported.
he: לא ניתן לייבא את הקובץ הנבחר.

en: Error while saving course
he: שגיאה בשמירת הקורס

en: Error while saving keyboard layout
he: שגיאה בשמירת פריסת המקלדת

en: Course <b>%1</b> deleted
he: הקורס <b>%1</b> נמחק

en: Keyboard layout <b>%1</b> deleted
he: פריסת המקלדת <b>%1</b> נמחקה

en: Error while saving course to disk.
he: שגיאה בשמירת הקורס לכונן.

en: Error while saving keyboard layout to disk.
he: שגיאה בשמירת פריסת המקלדת לכונן.

en: The selected course is already present as a built-in course.
he: הקורס הנבחר כבר קיים כקורס מובנה.

en: Import as new course
he: ייבוא כקורס חדש

en: The selected course is already present as a user course.
he: הקורס הנבחר כבר קיים כקורס משתמש.

en: The selected keyboard layout is already present as a built-in keyboard layout.
he: פריסת המקלדת הנבחרת כבר קיימת כפריסת מקלדת מובנית.

en: Import as new keyboard layout
he: ייבוא כפריסת מקלדת חדשה

en: The selected keyboard layout is already present as a user keyboard layout.
he: פריסת המקלדת הנבחרת כבר קיימת כפריסת מקלדת משתמש.

en: Restore
he: שחזור

en: Dismiss
he: התעלמות

en: Use another course as template
he: להשתמש בקורס אחר כתבנית

en: Use another keyboard layout as template
he: להשתמש בפריסת מקלדת אחרת כתבנית

en: Course
he: קורס

en: Keyboard layout
he: פריסת מקלדת

note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardLayoutName), group (General)
en: The keyboard layout to use on non-X11 platforms
he: פריסת המקלדת לשימוש בפלטפורמות שאינן X11

note: i18n: ectx: label, entry (EnforceTypingErrorCorrection), group (Training)
en: Controls whether typing errors have to be corrected or not.
he: שליטה האם תקלדות תתוקנה או לא.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowKeyboard), group (Training)
en: Controls the visibility of the keyboard during training.
he: שליטה בחשיפת המקלדת במהלך תרגול.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStatistics), group (Training)
en: Controls the visibility of realtime statistics during training.
he: שליטה בחשיפת סטטיסטיקה בזמן אמת במהלך תרגול.

note: i18n: ectx: label, entry (NextLineWithReturn), group (Training)
en: Return key at the end of a line will switch to next line.
he: מקש Return/Enter בסוף השורה יעבור לשורה הבאה.

note: i18n: ectx: label, entry (NextLineWithSpace), group (Training)
en: Space key at the end of a line will switch to next line.
he: מקש רווח בסוף השורה יעביר לשורה הבאה.

note: i18n: ectx: label, entry (RequiredStrokesPerMinute), group (Training)
en: The minimum required amount of strokes per minute to unlock the next lesson.
he: מספר ההקלדות המזערי לדקה כדי לשחרר את השיעור הבא.

note: i18n: ectx: label, entry (RequiredAccuracy), group (Training)
en: The minimum required typing accuracy in percent to unlock the next lesson.
he: דיוק ההקלדה המזערי הנחוץ באחוזים כדי לשחרר את השיעור הבא.

note: i18n: ectx: label, entry (FingerColor$(Index)), group (Colors)
en: The keyboard tinting color to highlight keys for each finger.
he: צבע אטום למקלדת כדי להדגיש את המקשים לכל אצבע.

note: i18n: ectx: label, entry (FingerOpacity), group (Colors)
en: How transparent finger colors should be shown.
he: איך צבעי אצבעות שקופים אמורים להיראות.

note: i18n: ectx: label, entry (LastUsedProfileId), group (Session)
en: The ID of the last used profile.
he: מזהה הפרופיל האחרון שהיה בשימוש.

en: Training
he: תרגול

en: Training Settings
he: הגדרות תרגול

en: Colors
he: צבעים

en: Color Settings
he: הגדרות צבעים

[ctx: @title:window]
en: Configure Keyboard
he: הגדרת מקלדת

en: Course and Keyboard Layout Editor...
he: עורך קורסים ופריסות מקלדת…

en: Configure Keyboard...
he: הגדרת מקלדת…

en: Typewriting Trainer
he: מאמן הקלדה

en: Learn and practice typewriting
he: למידה ותרגול הקלדה

en: Copyright (C) 2011-2015 by Sebastian Gottfried
    Copyright (C) 2000-2007 by Håvard Frøiland and Andreas Nicolai
he: כל הזכויות שמורות (C) 2011‏-2015 לסבסטיאן גוטפריד
    כל הזכויות שמורות (C) 2000-2007 להובאר פרוילנד ואנדריאס ניקולאי

en: Sebastian Gottfried
he: סבסטיאן גוטפריד

en: Current maintainer
he: מתחזק נוכחי

en: Andreas Nicolai
he: אנדריאס ניקולאי

en: Former maintainer and programmer
he: מתחזק ומתכנת לשעבר

en: Håvard Frøiland
he: הובאר פרוילנד

en: Original author
he: יוצר מקורי

en: David Vignoni
he: דיויד ויניוני

en: Creator of the SVG icon
he: יצר את סמל ה־SVG

en: Anne-Marie Mahfouf
he: אן־מרי מחפוף

en: Lots of patches, fixes and updates
he: הרבה טלאים, תיקונים ועדכונים

en: All the creators of training and keyboard files
he: כל היוצרים של קובצי התרגול והמקלדות

en: Launch the course and keyboard layout editor
he: הפעלת עורך הקורסים ופריסות המקלדת

en: Prepend the path to the list of QML import paths
he: הוספת הנתיב לתחילת רשימת נתיבי הייבוא של QML

en: %1 has encountered a runtime error and has to be closed.
he: %1 נתקל בשגיאת זמן ריצה והיה עליו להיסגר.

en: Character
he: תו

en: Modifier ID
he: מזהה מחליף

en: Position
he: מקום

en: <No title>
he: <אין כותרת>

en: <p>New characters: %1</p><p>%2</p>
he: <p>תווים חדשים: %1</p><p>%2</p>

en: Title
he: כותרת

en: Courses
he: קורסים

en: Keyboard Layouts
he: פריסות מקלדת

en: Name: %1
he: שם: %1

en: Accuracy
he: דיוק

en: Characters per Minute
he: תווים לדקה

en: <i>Unknown</i>
he: <i>לא ידוע</i>

[ctx: Statistics on lesson:]
en: Lesson:
he: שיעור:

en: Training on:
he: תרגול על:

en: Accuracy:
he: דיוק:

en: Characters per Minute:
he: תווים לדקה:

en: Courses For Your Keyboard Layout
he: קורסים לפריסת המקלדת שלך

en: Other Courses
he: קורסים אחרים

en: Welcome to Typewriting Trainer
he: ברוך בואך למאמן ההקלדה

en: Start Training
he: התחלת תרגול

en: The selected course is intended for a specific keyboard layout.
he: הקורס הנבחר מיועד לפריסת מקלדת מסוימת.

en: The selected course is not intended for your computer's active keyboard layout.
he: הקורס הנבחר לא מיועד לפריסת המקלדת הפעילה הנוכחית של המחשב שלך.

en: KTouch can't switch or set up keyboard layouts. Before training, you have to configure your computer to use the correct keyboard layout. Otherwise you will have to use your current keyboard layout to type the lesson text.
he: ל־KTouch אין איך להחליף או להגדיר פריסות מקלדת. לפי תחילת אימון, יש להגדיר את המחשב שלך כך שישתמש בפריסת המקלדת הנכונה. אחרת האימון יתבצע על פריסת המקלדת הנוכחית שלך כדי להקליד את טקס השיעור.

en: Configure Keyboard
he: הגדרת מקלדת

en: Lesson <b>%1</b> deleted.
he: השיעור <b>%1</b> נמחק.

en: Lesson without title deleted.
he: נמחק שיעור ללא שם.

en: Undo
he: הסגה

en: Confirm
he: אישור

en: Edit lesson
he: עריכת שיעור

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_titleLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lessonTitleLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_keyboardLayouttTitleLabel)
en: Title:
he: כותרת:

en: Lesson text
he: טקסט השיעור

en: Done
he: בוצע

en: Complete Previous Lessons to Unlock
he: יש להשלים שיעורים קודמים כדי לשחרר

en: Add New Lesson
he: הוספת שיעור חדש

en: Manage Profiles
he: ניהול פרופילים

[ctx: @title:window]
en: Manage Profiles
he: ניהול פרופילים

en: Lessons trained:
he: שיעורים שהתאמנת בהם:

en: Total training time:
he: זמן התרגול הכולל:

en: Last trained:
he: אימון אחרון:

en: Never
he: אף פעם

en: Edit
he: עריכה

en: Do you really want to delete the profile "<b>%1</b>"?
he: למחוק את הפרופיל „<b>%1</b>”?

en: Cancel
he: ביטול

en: Before you start training, please introduce yourself:
he: לפני תחילת האימון, נא להציג את עצמך:

en: Name
he: שם

en: I have no or only very little experience in machine typing
he: אין לי או שיש לי ממש מעט ידע בהקלדה

en: Lessons are unlocked as your typing skills improve over time.
he: השיעורים משתחררים ככל שמיומנויות ההקלדה שלך משתפרות עם הזמן.

en: I am an experienced machine typist and want to improve my skills
he: מיומנות ההקלדה שלי טובה ואני רוצה לשפר אותה

en: All lessons are unlocked immediately.
he: כל השיעורים משוחררים מיידית.

en: Create New Profile
he: יצירת פרופיל חדש

en: Use Selected Profile
he: להשתמש בפרופיל הנבחר

en: Lesson training statistics
he: סטטיסטיקת אימון בשיעורים

en: Elapsed time
he: זמן שחלף

en: Character:
he: תו:

en: Errors:
he: שגיאות:

en: Return to Home Screen
he: חזרה למסך הבית

en: Repeat Lesson
he: חזרה על השיעור

en: Next Lesson
he: השיעור הבא

en: Congratulations! You have passed the lesson.
he: ברכותינו! עברת את השיעור.

en: You have not passed the lesson.
he: לא עברת את השיעור.

en: Repeat the lesson. Your skills will improve automatically over time.
he: יש לחזור על השיעור. המיומנות שלך תשתפר אוטומטית עם הזמן.

en: Next lesson unlocked
he: השיעור הבא שוחרר

[ctx: Show a specific type of statistic]
en: Show
he: הצגה

en: Progress
he: התקדמות

en: Errors
he: שגיאות

[ctx: Show a statistic over one or more lessons]
en: Over
he: על פני

en: All Lessons
he: כל השיעורים

en: This Lesson
he: השיעור הזה

en: No visualization available for your keyboard layout.
he: אין המחשה זמינה לפריסת המקלדת שלך.

en: Menu
he: תפריט

en: Resume Training
he: להמשיך בתרגול

en: Restart Lesson
he: התחלת שיעור מההתחלה

en: Training session started. Time begins running with the first keystroke.
he: האימון החל. הזמן מתחיל לרוץ החל מההקלדה הראשונה.

en: Training session interrupted. Time begins running again with next keystroke.
he: האימון נקטע. הזמן יתחיל לרוץ שוב עם ההקלדה הבאה.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fingersGroupBox)
en: Fingers
he: אצבעות

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leftHandLabel)
en: Left Hand
he: יד שמאל

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerLabel4)
en: Index finger:
he: אצבע:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerLabel5)
en: Middle finger:
he: קמיצה:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerLabel6)
en: Ring finger:
he: אמה:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerLabel0) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerLabel7)
en: Little finger:
he: זרת:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rightHandLabel)
en: Right Hand
he: יד ימין

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, opacityLabel)
en: Opacity
he: אטימות

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_keyboardLayoutLabel)
en: Keyboard layout:
he: פריסת מקלדת:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_descriptionLabel)
en: Description:
he: תיאור:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lessonsLabel)
en: Lessons:
he: שיעורים:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_addLessonButton)
en: Add new lesson
he: הוספת שיעור חדש

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_removeLessonButton)
en: Remove lesson
he: הסרת שיעור

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_moveLessonUpButton)
en: Move lesson up
he: העלאת השיעור למעלה

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_moveLessonDownButton)
en: Move lesson down
he: הורדת השיעור למטה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_newCharactersLabel)
en: New characters:
he: תווים חדשים:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CustomLessonEditorDialog)
en: Dialog
he: חלונית

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_newKeyToolButton)
en: Create new normal key
he: יצירת מקש רגיל חדש

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_newKeyToolButton)
en: Normal Key
he: מקש רגיל

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_newSpecialKeyToolButton)
en: Create new special key
he: יצירת מקש מיוחד חדש

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_newSpecialKeyToolButton)
en: Special Key
he: מקש מיוחד

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_deleteKeyToolButton)
en: Delete selected key
he: מחיקת המקש הנבחר

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_keyboardGroupBox)
en: Keyboard
he: מקלדת

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_nameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_keyboardLayoutNameLabel)
en: Name:
he: שם:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_keyboardLayoutWidthLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Width:
he: רוחב:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_keyboardLayoutHeightLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Height:
he: גובה:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Geometry
he: גודל ומקום

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Left:
he: שמאל:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Top:
he: עליון:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Key
he: מקש

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_keyFingerLabel)
en: Finger:
he: אצבע:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_keyFingerComboBox)
en: Left little finger
he: זרת שמאלית

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_keyFingerComboBox)
en: Left ring finger
he: קמיצה שמאלית

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_keyFingerComboBox)
en: Left middle finger
he: אמה שמאלית

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_keyFingerComboBox)
en: Left index finger
he: אצבע שמאלית

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_keyFingerComboBox)
en: Right index finger
he: אצבע ימנית

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_keyFingerComboBox)
en: Right middle finger
he: אמה ימנית

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_keyFingerComboBox)
en: Right ring finger
he: קמיצה ימנית

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_keyFingerComboBox)
en: Right little finger
he: זרת ימנית

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_keyHapticMarkerLabel)
en: Haptic Marker:
he: סימן חישה:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Characters
he: תווים

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_addCharacterButton)
en: Add new character
he: הוספת תו חדש

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_removeCharacterButton)
en: Remove character
he: הסרת תו

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_specialKeyTypeLabel)
en: Type:
he: סוג:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_specialKeyTypeComboBox)
en: Tab
he: טאב

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_specialKeyTypeComboBox)
en: Capslock
he: CapsLock

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_specialKeyTypeComboBox)
en: Return
he: Enter

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_specialKeyTypeComboBox)
en: Space
he: רווח

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_specialKeyTypeComboBox)
en: Other
he: אחר

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_specialKeyLabelLabel)
en: Label:
he: תווית:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_specialKeyModifierIdLabel)
en: Modifier ID:
he: מזהה מחליף:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_openTextFileButton)
en: Open a text file...
he: פתיחת קובץ טקסט…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_reformatLessonTextButton)
en: Wrap lines automatically
he: גלישת שורות אוטומטית

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_characterCountLabel)
en: 0 Characters
he: 0 תווים

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_pasteCurrentNameButton)
en: Paste current system keyboard layout name
he: הדבקת שם פריסת מקלדת המערכת הנוכחית

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, trainingLabel)
en: During training:
he: במהלך התרגול:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnforceTypingErrorCorrection)
en: Enforce correction of typing errors
he: אכיפת תיקון תקלדות

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowKeyboard)
en: Show keyboard
he: הצגת מקלדת

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStatistics)
en: Show real-time statistics
he: הצגת סטטיסטיקה בזמן אמת

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nextLineLabel)
en: Go to next line with:
he: מעבר לשורה הבאה עם:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_NextLineWithReturn)
en: Ret&urn
he: Return (&אנטר)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_NextLineWithSpace)
en: Spa&ce
he: &רווח

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Lesson unlocking limits
he: מגבלות שחרור שיעורים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, requiredStrokesPerMinuteLabel)
en: Minimum strokes &per minute:
he: כמות מזערית של הקלדות ל&דקה:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, requiredAccuracyLabel)
en: Minimum accuracy:
he: דיוק מזערי:

en: Set title
he: הגדרת כותרת

en: Set keyboard layout
he: הגדרת פריסת מקלדת

en: Edit description
he: עריכת תיאור

en: Add lesson
he: הוספת שיעור

en: Move lesson
he: העברת שיעור

en: Set lesson title
he: הגדרת כותרת שיעור

en: Set new characters for lesson
he: הגדרת תווים חדשים לשיעור

en: Set lesson text
he: הגדרת טקסט השיעור

en: Set keyboard layout title
he: הגדרת כותרת לפריסת המקלדת

en: Set keyboard layout name
he: הגדרת שם לפריסת המקלדת

en: Set keyboard layout size
he: הגדרת גודל פריסת המקלדת

en: Add key
he: הוספת מקש

en: Remove key
he: הסרת מקש

en: Set key geometry
he: הגדרת גודל ומקום מקשים

en: Set key finger
he: הגדרת אצבע המקש

en: Set key haptic marker
he: הגדרת סימני חישה על המקש

en: Add key character
he: הוספת תו למקש

en: Remove key character
he: הסרת תו ממקש

en: Set key character value
he: הגדרת ערך תו מקש

en: Set key character modifier
he: הגדרת מחליף תו מקש

en: Set key character position
he: הגדרת מקום תו מקש

en: Set special key type
he: הגדרת סוג מקש מיוחד

en: Set special key label
he: הגדרת תווים מקש מיוחד

en: Set special key modifier ID
he: הגדרת מזהה מחליף למקש מיוחד
