ktouch - en to ia translation catalogue (162 entries)

en: Invalid database version '%1'.
ia: Version invalide de base de datos '%1'.

en: Custom Lessons
ia: Lectiones personalisate

en: Hidden
ia: Celate

en: Top left
ia: In alto a sinistra

en: Top right
ia: In alto a dextera

en: Bottom left
ia: In basso a sinistra

en: Bottom right
ia: In basso a dextera

en: Built-in keyboard layouts can only be viewed.
ia: Dispositiones de claviero ja incrporate solmente pote esser vidite.

en: %1 Character | %1 Characters
ia[0]: %1 Character
ia[1]: %1 Characteres

en: Text files (*.txt)
ia: Files de texto (*.txt)

en: The selected file could not be opened
ia: Le file seligite non poteva esser aperite

en: There is already a keyboard layout with the same name.
ia: Il ja ha un dispsition de claviero con le mesme nomine.

[ctx: @title:window]
en: New
ia: Nove

en: New...
ia: Nove ...

en: New course
ia: Nove curso

en: New keyboard layout
ia: Nove disposition de claviero

en: Template
ia: Patrono

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_deleteKeyToolButton)
en: Delete
ia: Dele

en: Import
ia: Importa

en: Export
ia: Exporta

[ctx: @title:window]
en: Course and Keyboard Layout Editor
ia: Editor de  curso e disposition de claviero

en: Create a new course or keyboard layout
ia: Crea un nove curso o disposition de claviero

en: Delete the current selected course or keyboard layout
ia: Dele le currente curso seligite o disposition de claviero

en: Import a course or keyboard layout from a file
ia: Importa un curso o disposition de claviero ab un file

en: Export the current selected course or keyboard layout to a file
ia: Exporta le currente curso seligite o disposition de claviero a un file

en: Error while deleting course
ia: Error durante que il deleva curso

en: Error while deleting keyboard layout
ia: Error durante que il deleva disposition de claviero

en: XML files (*.xml)
ia: Files XML  (*.xml)

en: The selected file could not be imported.
ia: Le file seligite non poteva esser importate.

en: Error while saving course
ia: Error durante que il salveguardava curso

en: Error while saving keyboard layout
ia: Error durante que il salveguardava disposition de claviero

en: Course <b>%1</b> deleted
ia: Curso <b>%1</b> delite

en: Keyboard layout <b>%1</b> deleted
ia: Disposition de claviero <b>%1</b> delite

en: Error while saving course to disk.
ia: Error durante que il salveguardava curso a disco.

en: Error while saving keyboard layout to disk.
ia: Error durante que il salveguardava disposition de claviero.

en: The selected course is already present as a built-in course.
ia: Le curso seligite ja es presente como curso incorporate.

en: Import as new course
ia: Importa como nove curso

en: The selected course is already present as a user course.
ia: Le curso seligite ja es presente como curso de usator.

en: The selected keyboard layout is already present as a built-in keyboard layout.
ia: Le disposition de claviero seligite ja es presente como disposition de claviero incorporate.

en: Import as new keyboard layout
ia: Importa como nove disposition de claviero

en: The selected keyboard layout is already present as a user keyboard layout.
ia: Le disposition de claviero seligite ja es presente como disposition de claviero de usator.

en: Restore
ia: Restabili

en: Dismiss
ia: Abbandona

en: Use another course as template
ia: Us un alterecurso como patrono

en: Use another keyboard layout as template
ia: Usa un altere disposition de claviero como patrono

en: Course
ia: Curso

en: Keyboard layout
ia: Disposition de Claviero

note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardLayoutName), group (General)
en: The keyboard layout to use on non-X11 platforms
ia: Le disposition de claviero a usar sur platteformas nn-X11

note: i18n: ectx: label, entry (LastUsedProfileId), group (Session)
en: The ID of the last used profile.
ia: Le ID del ultime profilo usate.

en: Training
ia: Exercitation

en: Colors
ia: Colores

en: Color Settings
ia: Preferentias de color

[ctx: @title:window]
en: Configure Keyboard
ia: Configura claviero

en: Course and Keyboard Layout Editor...
ia: Editor de  curso e disposition de claviero...

en: Configure Keyboard...
ia: Configura claviero...

en: Copyright (C) 2011-2015 by Sebastian Gottfried
    Copyright (C) 2000-2007 by Håvard Frøiland and Andreas Nicolai
ia: Copyright (C) 2011-2015 per Sebastian Gottfried
    Copyright (C) 2000-2007 per Håvard Frøiland e Andreas Nicolai

en: Current maintainer
ia: Mantenitor Currente

en: Original author
ia: Autor original

en: Creator of the SVG icon
ia: Creator de icone de SVG

en: Character
ia: Character:

en: Modifier ID
ia: ID de Modificator

en: <p>New characters: %1</p><p>%2</p>
ia: <p>Nove chracteres: %1</p><p>%2</p>

en: Title
ia: Titulo

en: Courses
ia: Cursos

en: Keyboard Layouts
ia: Dispositiones de claviero

en: Name: %1
ia: Nomine: %1

en: Accuracy
ia: Preciion

en: Characters per Minute
ia: Characteres per minuta

en: <i>Unknown</i>
ia: <i>Incognite</i>

[ctx: Statistics on lesson:]
en: Lesson:
ia: Lection:

en: Accuracy:
ia: Precision:

en: Characters per Minute:
ia: Characteres per minuta

en: Courses For Your Keyboard Layout
ia: Cursos per tu disposition de claviero

en: Other Courses
ia: Altere cursos

en: Start Training
ia: Initia exercitation

en: Configure Keyboard
ia: Configura claviero

en: Lesson <b>%1</b> deleted.
ia: Lection <b>%1</b> delite.

en: Lesson without title deleted.
ia: Lection sin titulo delite

en: Undo
ia: Annulla

en: Confirm
ia: Confirma

en: Edit lesson
ia: Modifica lection

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_titleLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lessonTitleLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_keyboardLayouttTitleLabel)
en: Title:
ia: Titulo:

en: Lesson text
ia: Texto de lection

en: Done
ia: Facite

en: Manage Profiles
ia: Gere profilos

[ctx: @title:window]
en: Manage Profiles
ia: Gere profilos

en: Never
ia: Jammais

en: Edit
ia: Modifica

en: Cancel
ia: Cancella

en: Name
ia: Nomine

en: Create New Profile
ia: Crea Nove profilo

en: Use Selected Profile
ia: Usa profilo seligite

en: Elapsed time
ia: Tempore perimite

en: Errors:
ia: Errores:

en: Repeat Lesson
ia: Repete lection

en: Next Lesson
ia: Proxime lection

[ctx: Show a specific type of statistic]
en: Show
ia: Monstra

en: Progress
ia: Progresso

en: Errors
ia: Errores

[ctx: Show a statistic over one or more lessons]
en: Over
ia: Sur

en: All Lessons
ia: Omne lectiones

en: This Lesson
ia: Iste lection

en: Restart Lesson
ia: Reinitia lection

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, opacityLabel)
en: Opacity
ia: Opacitate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_keyboardLayoutLabel)
en: Keyboard layout:
ia: Disposition de Claviero:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lessonsLabel)
en: Lessons:
ia: Lectiones:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_addLessonButton)
en: Add new lesson
ia: Adde nove lection

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_removeLessonButton)
en: Remove lesson
ia: Remove lection

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_moveLessonUpButton)
en: Move lesson up
ia: Move lection in alto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_moveLessonDownButton)
en: Move lesson down
ia: Move lection a basso

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_newCharactersLabel)
en: New characters:
ia: Nove chracteres:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CustomLessonEditorDialog)
en: Dialog
ia: Dialogo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_newKeyToolButton)
en: Create new normal key
ia: Crea nove clave normal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_newKeyToolButton)
en: Normal Key
ia: Clave Normal

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_newSpecialKeyToolButton)
en: Create new special key
ia: Crea nove character special

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_newSpecialKeyToolButton)
en: Special Key
ia: Clave special

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_deleteKeyToolButton)
en: Delete selected key
ia: Dele clave seligite

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_keyboardGroupBox)
en: Keyboard
ia: Claviero

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_nameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_keyboardLayoutNameLabel)
en: Name:
ia: Nomine:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_keyboardLayoutWidthLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Width:
ia: Largessa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_keyboardLayoutHeightLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Height:
ia: Altessa:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Geometry
ia: Geometria

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Left:
ia: Sinistra:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Top:
ia: Alto (culmine):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Key
ia: Clave

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_keyFingerLabel)
en: Finger:
ia: Digito:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Characters
ia: Characteres

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_addCharacterButton)
en: Add new character
ia: Adde nove character

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_specialKeyTypeLabel)
en: Type:
ia: Typo:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_specialKeyTypeComboBox)
en: Capslock
ia: BlocMajus.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_specialKeyTypeComboBox)
en: Backspace
ia: RetroSpatio

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_specialKeyTypeComboBox)
en: Return
ia: Retorna

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_specialKeyTypeComboBox)
en: Space
ia: Spatio

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_specialKeyTypeComboBox)
en: Other
ia: Altere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_specialKeyLabelLabel)
en: Label:
ia: Etiquetta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_specialKeyModifierIdLabel)
en: Modifier ID:
ia: ID de Modificator:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_characterCountLabel)
en: 0 Characters
ia: 0 Characteres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_NextLineWithReturn)
en: Ret&urn
ia: Ret&orna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_NextLineWithSpace)
en: Spa&ce
ia: Spatio

en: Set title
ia: Fixa  titulo

en: Set keyboard layout
ia: fixa disposition de claviero

en: Edit description
ia: Modifica description

en: Add lesson
ia: Adde lection

en: Move lesson
ia: Move  lection

en: Set lesson title
ia: Fixa titulo de lection

en: Set new characters for lesson
ia: Fixa nove characteres pro lection

en: Set lesson text
ia: Fixa texto de lection

en: Set keyboard layout title
ia: Fixa titulo de disposition de claviero

en: Set keyboard layout name
ia: Fix nomine de diposition de claviero

en: Set keyboard layout size
ia: Fixa grandor de disposition de claviero

en: Add key
ia: Adde clave

en: Remove key
ia: Remove clave

en: Set key geometry
ia: Fixa geometria de clave

en: Set key finger
ia: Fixa digito de clave

en: Add key character
ia: Sdde character de clave

en: Remove key character
ia: Remive character de clave

en: Set key character value
ia: Fix valor de character de clave

en: Set key character modifier
ia: Fixa modificator de character de clave

en: Set key character position
ia: Fixa poition de charcacter de clave

en: Set special key type
ia: Fixa typo de clave special

en: Set special key label
ia: Fixa etiquetta de clave special

en: Set special key modifier ID
ia: Fixa ID de modificator de clave special
