ktouch - en to is translation catalogue (51 entries)

en: Accuracy
is: Nákvæmni

en: Start Training
is: Byrja þjálfun

en: Undo
is: Afturkalla

en: Confirm
is: Staðfesta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_titleLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lessonTitleLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_keyboardLayouttTitleLabel)
en: Title:
is: Titill:

en: Lesson text
is: Texti verkefnis

en: Done
is: Lokið

en: Manage Profiles
is: Sýsla með notkunarsnið

[ctx: @title:window]
en: Manage Profiles
is: Sýsla með notkunarsnið

en: Total training time:
is: Heildartími æfingar:

en: Never
is: Aldrei

en: Edit
is: Breyta

en: Name
is: Nafn

en: Create New Profile
is: Búa til nýtt notkunarsnið

en: Character:
is: Stafur:

en: Errors:
is: Villur:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fingersGroupBox)
en: Fingers
is: Fingur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leftHandLabel)
en: Left Hand
is: Vinstri hönd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerLabel4)
en: Index finger:
is: Vísifingur:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerLabel5)
en: Middle finger:
is: Langatöng:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerLabel6)
en: Ring finger:
is: Baugfingur:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerLabel0) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fingerLabel7)
en: Little finger:
is: Litlifingur:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rightHandLabel)
en: Right Hand
is: Hægri hönd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, opacityLabel)
en: Opacity
is: Ógegnsæi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_keyboardLayoutLabel)
en: Keyboard layout:
is: Lyklaborðsuppsetning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_descriptionLabel)
en: Description:
is: Lýsing:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_newCharactersLabel)
en: New characters:
is: Nýir stafir:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_keyFingerLabel)
en: Finger:
is: Fingur:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_keyFingerComboBox)
en: Left little finger
is: Vinstri litlifingur

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_keyFingerComboBox)
en: Left ring finger
is: Vinstri baugfingur

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_keyFingerComboBox)
en: Left middle finger
is: Vinstri langatöng

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_keyFingerComboBox)
en: Left index finger
is: Vinstri vísifingur

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_keyFingerComboBox)
en: Right index finger
is: Hægri vísifingur

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_keyFingerComboBox)
en: Right middle finger
is: Hægri langatöng

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_keyFingerComboBox)
en: Right ring finger
is: Hægri baugfingur

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_keyFingerComboBox)
en: Right little finger
is: Hægri litlifingur

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Characters
is: Stafir

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_addCharacterButton)
en: Add new character
is: Bæta við nýjum staf

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_removeCharacterButton)
en: Remove character
is: Fjarlægja staf

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_specialKeyTypeLabel)
en: Type:
is: Tegund:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_specialKeyTypeComboBox)
en: Tab
is: Dálklykill (tab)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_specialKeyTypeComboBox)
en: Capslock
is: CapsLock

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_specialKeyTypeComboBox)
en: Backspace
is: Baklykill (backspace)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_specialKeyTypeComboBox)
en: Return
is: Enter/Return

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_specialKeyTypeComboBox)
en: Space
is: Bilslá

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_specialKeyTypeComboBox)
en: Other
is: Annað

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_specialKeyLabelLabel)
en: Label:
is: Skýring:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_characterCountLabel)
en: 0 Characters
is: 0 stafir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowKeyboard)
en: Show keyboard
is: Birta lyklaborð

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStatistics)
en: Show real-time statistics
is: Sýna tölfræði í rauntíma

en: Edit description
is: Breyta lýsingu
